Test a porovnanie rotopedov

Ako vybrať rotoped 2019

Najlepšie rotopedy roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Udržiavať si telesnú kondíciu na dobrej úrovni, to je súčasný trend nielen medzi mladými ľuďmi, ale aj medzi ľuďmi stredného veku alebo medzi dôchodcami. Samozrejme, jednou z možností, ako docieliť dobrú kondíciu, sú pravidelné návštevy fitcentra, kde máte doslova na dosah ruky profesionálne stroje a môžete sa kedykoľvek poradiť s trénermi, ako ich čo najefektívnejšie využiť. Ale občas sa oplatí mať možnosť zacvičiť si aj doma. Predsa len, nie každému vyhovuje cvičiť niekde, kde cvičí veľa ďalších ľudí, doma je pohodlnejšie a máte svoje súkromie. Navyše môžete aj pri cvičení tráviť čas so svojimi blízkymi a nemusíte nikam chodiť ani jazdiť. V neposlednom rade potom máte istotu, že keď budete chcieť ísť šliapať na rotoped (čo je mimochodom veľmi obľúbený spôsob tréningu), že bude určite voľný a nebudete musieť čakať, až niekto dotrénuje.

Mať fitness prístroje doma má pomerne veľa výhod, ak vám stačí udržiavať si fyzickú kondíciu a nechcete sa venovať nejakému športu profesionálne. Potom si samozrejme návštevy fitcentra alebo posilňovne a konzultácie s trénermi odpustiť nemôžete (môžete si ale samozrejme rotoped kúpiť domov a občas si prihodiť nejaký ten tréning navyše). Nech už ste športovci-profesionáli, alebo si radi zatrénujete len tak vo voľnom čase, mali by ste dbať na vhodný výber tréningových strojov. Náš dnešný test, ktorý sa bude venovať rotopedom, by vám v tom možno mohol pomôcť. Aj keď sa to nezdá, trh je rotopedmi doslova presýtený a jednotlivé modely sa líšia viac, ako by ste si mysleli. Najpodstatnejšie rozdiely sú v ovládaní, nosnosti, počte stupňov záťaže, ale aj v brzdách alebo celkovej konštrukcii.

Práve preto sme sa rozhodli zostaviť náš test rotopedov 2018 a pokúsiť sa vám s výberom pomôcť. Súčasťou nášho testu sú totiž nielen recenzie rotopedov, ale aj veľký článok, ktorý sa problematike výberu venuje. Ako vybrať rotoped, to je totiž otázka, na ktorú sa nedá odpovedať v niekoľkých vetách. Je potrebné popremýšľať o vašich návykoch, preferenciách, prejsť si jednotlivé parametre a kritériá výberu a pochopiť, čo ktorá hodnota znamená. Samozrejme, že iný prístroj by mal zvoliť bežný športovec-amatér a iný profesionálny futbalista. Poďme sa teda pozrieť, ktorý z rotopedov na trhu pre vás bude najvhodnejší, a čo by ste určite pri nákupe nemali prehliadnuť.

back to menu ↑

Zvoliť na tréning bežecký pás, trenažér, stepper alebo rotoped?

Ak budete s posilňovaním vašej fyzickej kondície ešte len začínať, potom sa asi základná otázka, ktorú si položíte, bude týkať výberu stroja. V prostredí vášho domova vám na tréning môžu poslúžiť dva základné prístroje – bežecké pásy a rotopedy. Prípadne potom niektoré ďalšie. Pozrime sa teda, ešte než prikročíme k samotnému testu rotopedov, ktorý z nich je pre vás výhodnejší, pretože platí, že každý z nich má iné prednosti a pôsobia na trochu inú časť vášho tela.

Rotopedy

Rotopedy patria medzi najstaršie fitness stroje vôbec. Slúžia predovšetkým na posilňovanie svalov nôh (presnejšie povedané stehenných, sedacích a lýtkových). Svojou konštrukciou je v podstate simuláciou jazdy na bicykli (nie je preto divné, že medzi aktívnymi cyklistami patrí medzi najobľúbenejšie tréningové prístroje). Je vhodný pre ľahký kardio tréning alebo zahriatie pred záťažou aj na spaľovanie tukov. Pravidelný tréning pomáha chudnúť, formovať postavu a zvyšovať vašu fyzickú výdrž. Pri vhodnom nastavení je možné rozvíjať aj dynamiku pohybu. Tréning na rotopede je pomerne pohodlný, stupňovanie záťaže vám umožňuje nastaviť si takú náročnosť tréningu, na akú stačíte. Práve týmto strojom sa náš dnešný test bude venovať.

Rotoped

Výhody cvičenia na rotopede:

 • Zvyšujete telesnú kondíciu a zdatnosť
 • Posilňujete svaly nôh (lýtkové, stehenné, sedacie)
 • Môžete zvýšiť dynamiku pohybu
 • Pomáha chudnúť

Kedy necvičiť na rotopede:

 • Ak máte problémy s kolennými kĺbmi
 • Ak vás trápia hemoroidy alebo podobné problémy

Bežecké pásy

Bežecké pásy na rozdiel od rotopedov simulujú iný druh tréningu – beh, prípadne chôdzu. Veľa ľudí berie tieto dve metódy tréningu ako totožné, ale nie je to tak. Tréning s bežeckým pásom posilňuje lýtkové svaly, stehná a zadok, rovnako ako ramenné a chrbtové svaly, zároveň ale namáha kolená a členky. Nastaviť si vhodnú záťaž a sklon je pri týchto strojoch oveľa dôležitejšie, ako pri rotopedoch. Ďalším rozdielom je fakt, že cvičenie je o niečo menej pohodlné. Primárny cieľ bežeckých pásov je zvyšovať kondíciu a výdrž a spaľovať tuky. Viac si o týchto strojoch môžete prečítať v našom teste bežeckých pásov, ktorý sme zverejnili pomerne nedávno.

Bežecký-pás

Výhody cvičenia na bežeckom páse:

 • Zvyšujete telesnú kondíciu a zdatnosť
 • Spaľujete veľa tukov
 • Posilňujete svaly nôh (lýtkové, stehenné, sedacie)
 • Posilňujete ramenné a chrbtové svaly

Kedy necvičiť na bežeckom páse:

 • Ak máte problémy s kolenami a členkami
 • Ak trpíte nadváhou (to súvisí s predošlým bodom – o to viac namáhate svoje kĺby pri došľape)

Trenažéry

Trenažéry sú v niektorých ohľadoch podobné rotopedom. Samotný pohyb na trenažéri sa však jazde na bicykli vôbec nepodobá, oveľa viac sa približuje klasickému behu, závodnej chôdzi, prípadne pohybu na bežkách. Na rozdiel od predchádzajúcich, nie sú tieto stroje primárne stavané na tréning v rýchlosti a posúvanie vlastných limitov, hodia sa skôr na kardio tréning a udržiavanie telesnej kondície. Namiesto šprintu na nich skôr natrénujete beh na dlhšiu trať, ak by sme vám to mali nejako priblížiť. Ich veľkou výhodou je, že okrem svalov nôh pomáhajú posilňovať aj svaly rúk, ale na rozdiel od obidvoch predchádzajúcich typov (predovšetkým bežeckých pásov) nezaťažujú tak kĺby. Vďaka tomu sú oveľa lepšie využiteľné aj pre seniorov alebo ľudí s nadváhou.

Trenažér

Výhody cvičenia na trenažéri:

 • Udržujete telesnú kondíciu
 • Kardio tréning
 • Postupné posilňovanie svalov rúk a nôh
 • Postupne pomáhajú chudnúť (ale pomalšie, ako predchádzajúce stroje)

Kedy necvičiť na trenažéri:

 • Ak potrebujete dosiahnuť vysokú výkonnosť
 • Chcete dynamickejší pohyb

Steppery

Malé a ľahké prístroje, ktoré asi najviac simulujú chôdzu do schodov a vysoké kroky. Konštrukčne sú trochu podobné práve trenažérom. Sú veľmi jednoduché a pomáhajú vám formovať lýtka, stehná a zadok, pričom z dlhodobého hľadiska zvyšujú aj vašu výkonnosť. Na druhej strane, tento druh pohybu veľmi namáha predovšetkým kolenné a bedrové kĺby, takže je potrebné na stepperi trénovať v rozumnej miere.

Stepper

Výhody cvičenia na stepperi:

 • Posilňujete svaly nôh (lýtkové, stehenné, sedacie)
 • Zvyšujete silu nôh

Kedy necvičiť na stepperi:

 • Trápia vás bolesti svalov
 • Máte problémy s kĺbmi (hlavne kolennými a bedrovými)
 • Trpíte nadváhou


back to menu ↑

Test rotopedov

Teraz už môžeme pristúpiť k samotnému testu rotopedov. Tie sme sa rozhodli rozdeliť do jednotlivých tried podľa ceny, ktorá je podľa nášho názoru veľmi vypovedajúca o celkovej kvalite rotopedu, tak aj o jeho funkčnom vybavení a užitočnosti pre váš tréning.

Najlepšie rotopedy do 200 eur

Ide o pomerne lacné rotopedy, ktoré zvládnu základné veci, chýba im ale väčšina zaujímavých funkcií a ovládanie je takmer bez výnimiek manuálne. Ak zháňate lacný rotoped, sú ideálne.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Nosnosť Stupne záťaže Cena
1. i inSPORTline inCondi UB30m II
120 kg 8 Zistiť cenu
2. inSPORTline Xbike
100 kg 8 Zistiť cenu
3. Acra BC51
130 kg 8 Zistiť cenu
4. inSPORTline Kalistic
110 kg 8 Zistiť cenu
5. Housefit TIRO 30
120 kg 8 Zistiť cenu

Najlepšie rotopedy od 200 do 385 eur

V tejto kategórii nájdete priemerné rotopedy, ktoré budú pre väčšinu používateľov úplne dostačujúce. Za cenu do tristoosemdesiatpäť eur získate stroj, na ktorom môžete trénovať, pričom nebudete ochudobnení o základné funkcie, ako napríklad meranie tepovej frekvencie cez hrudný pás. Navyše sa tu začínajú objavovať modely s ovládaním cez počítač.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Nosnosť Stupne záťaže Cena
1. HOUSEFIT TIRO 70
150 kg 9 Zistiť cenu
2. inSPORTline Rapid SE
130 kg 8 Zistiť cenu
3. Kettler CYCLE M
110 kg 8 Zistiť cenu
4. HouseFit TIRO 50
150 kg 8 Zistiť cenu
5. Kettler Giro P
130 kg 16 Zistiť cenu

Najlepšie rotopedy od 385 eur

Dostávame sa k triede rotopedov, v ktorej vyberajú aj profesionálni športovci. Nájdete tu rotopedy, ktorých cena presahuje aj sedemstosedemdesiat alebo tisícstopäťdesiat eur, zato sú však skvelo vybavené. Disponujú modernými funkciami, ktoré vám umožnia lepšie monitorovať a zároveň aj nastavovať tréning, pohodlné ovládanie cez počítač je tu celkom bežné.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Nosnosť Stupne záťaže Cena
1. inSPORTline inCondi UB60i
150 kg 32 Zistiť cenu
2. HMS PREMIUM M1844-i
150 kg 32 Zistiť cenu
3. Kettler GIRO C3
130 kg 15 Zistiť cenu
4. inSPORTline inCondi UB600i
120 kg 32 Zistiť cenu
5. HOUSFIT TIRO 100
150 kg 16 Zistiť cenu

Rotopedy a ich charakteristika

Predpokladáme, že ak ste článok prečítali až sem, rozhodli ste sa kúpiť si domov rotoped. Preto si o týchto prístrojoch poďme povedať niečo viac. Začneme celkovou konštrukciou rotopedov. Tá pripomína zo všetkého najviac bicykel. Rotopedy totiž disponujú cyklistickým sedadlom (väčšinou nastaviteľným), pedálmi aj riadidlami. Chýbajú iba kolesá, rotoped má totiž konštrukciu, ktorá ho uzemňuje. Medzi riadidlami má potom svoje miesto ovládanie záťaže a displej, na ktorom vidíte základné údaje o vašom tréningu (najčastejšie ide o rýchlosť, prejdenú vzdialenosť alebo spálené kalórie). V prípade lepších modelov nájdete na tomto mieste ovládací počítač. Ergonómia týchto častí by mala byť čo najlepšia, aby bolo cvičenie pohodlné, navyše je dôležité rotoped dobre vybrať, aby vyhovoval vám samotným a zodpovedal vašej výške a hmotnosti.

Vo vnútri rotopedu je potom systém prevodov, pomocou ktorých dochádza k zvyšovaniu alebo znižovaniu záťaže (vami rozpohybované stredné koleso sa buď viac alebo menej brzdí). V praxi sa uplatňujú dva systémy ovládania – manuálny, kedy záťaž meníte kolieskom, alebo elektronický, kedy slúži na ovládanie počítač. Pri tomto systéme sa tiež využíva buď takzvaný systém HRC (Heart Rate Control), kedy nastavíte srdcový tep, ktorý chcete mať a počítač vám primerane upravuje záťaž, alebo systém prednastavených programov, kedy si zvolíte trasu a počítač vám podľa toho nastavuje stupne odporu. Rotopedy sa môžu líšiť aj spôsobom napájania – rozlišujeme akumulátorové napájanie a zapojenie do zásuvky. Pravdaže, rotoped uvádzate do pohybu vlastnou energiou, ale je potrebné niečím napájať displej či počítač.

Rotoped-konštrukcia

Na záver charakteristiky rotopedov sa ešte hodí spomenúť, že v dnešnej dobe o nich veľa vypovedajú aj funkcie, ktorými jednotlivé prístroje disponujú. Tie majú za úlohu vytvoriť vám čo najlepšie podmienky pre tréning a dať vám čo najlepšiu spätnú väzbu. Okrem meraní tepovej frekvencie a ďalších údajov o vašom tréningu a vytvorenia vlastného výstupu z tréningu, máte napríklad možnosť nastaviť si v počítači reálnu trasu podľa Google Maps alebo sledovať z dlhodobého hľadiska váš BMI. Len nezabúdajte, že o efekte cvičenia nerozhoduje iba kvalita prístroja, ale aj váš prístup a dodržanie základných tréningových pravidiel.

back to menu ↑

Ktoré značky rotopedov na našom trhu sú osvedčené a tradičné?

Pri fitness strojoch nie je trh taký bohatý a rôznorodý, čo sa značiek týka, ako pri inom tovare. Firiem, ktoré na ňom pôsobia, nie je zase toľko. Na druhej strane, aj tak sa oplatí poznať tie osvedčené a tradičné. Pýtate sa prečo? Naša skúsenosť (nielen z tohto, ale aj z predošlých testov) je totiž taká, že známe značky dodávajú na trh výrazne kvalitnejšie modely. Aj preto, že si nemôžu dovoliť pokaziť si dobré meno, ale aj preto, že majú viac prostriedkov, ktoré môžu investovať do inovácií. V neposlednom rade potom hrajú úlohu tiež výrazne väčšie dlhodobejšie skúsenosti, ktorými disponujú výrobcovia rotopedov značiek InSPORTline alebo napríklad Kettler. Pozrime sa teda spoločne, do výrobkov ktorých spoločností sa nemusíte báť investovať. Náš výber samozrejme nemôže zahrnúť všetky, ale chceme tu spomenúť aspoň tie najlepšie.

Rotopedy InSPORTline

Rotopedy značky InSPORTline sú na trh uvádzané spoločnosťou Seven Sport s. r. o., založenou v roku 1995 vo Vítkove. Ide o českú značku, ktorá sa od prvopočiatku zameriavala na výrobu a predaj športových potrieb, bicyklov, posilňovacej techniky alebo fitness strojov. Čo sa týka rotopedov, firma vyrába klasické domáce rotopedy aj profesionálne stroje do fitness centier alebo športových klubov a robustné recumbenty. Ponúka lacnejšie modely s manuálnym ovládaním záťaže aj rotopedy s elektronickým ovládaním. Bežný je pre ne magnetický brzdný systém, kolieska pre jednoduché premiestňovanie a systém vyrovnávania nerovností. Čo sa týka ďalších parametrov rotopedov InSPORTline, ich hodnoty sa pohybujú vo veľmi širokom spektre a pokrývajú tak potreby väčšiny zákazníkov. Prednosťou firmy je predĺžená záruka až desať rokov. To ukazuje, ako veľmi firma svojim výrobkom verí.

InSPORTline - logo

Rotopedy Kettler

Spoločnosť Kettler pochádza pôvodne z Nemecka. Tam ju roku 1949 založil Heinz Kettler v dedine Ense-Parsit. Postupom času sa rozšírila a pôsobí dnes nielen v Európe, ale aj v Spojených štátoch amerických. V Slovenskej republike ju zastupuje spoločnosť LIFEsport s. r. o. Pod značkou Kettler sú do sveta distribuované nielen športové potreby, ale aj detský tovar, záhradný nábytok, elektrobicykle alebo práve fitness prístroje (vrátane rotopedov). Ak sa zameriame práve na rotopedy, ide hlavne o magnetické rotopedy. Ich cena sa pohybuje zhruba medzi dvesto a šesťsto eurami. Stroje v ponuke značky Kettler sú rovnomerne rozdelené na tie s manuálnym a na tie s elektronickým ovládaním, pričom v prípade ručného nastavovania záťaže je bežných osem až šestnásť stupňov odporu. Veľkým kladom tejto spoločnosti je päťročná záruka a možnosť servisu u vás doma.

Kettler-logo

Rotopedy Master

Rotopedy Master uvádza do sveta spoločnosť Master Sport s. r. o., ktorá vznikla roku 2004 v Českej republike. Drobnou zaujímavosťou je, že pôvodne firma vôbec neuvádzala na trh svoj vlastný tovar, zameriavala sa na predaj fitness produktov cez internet. Až neskôr začala vyrábať vlastné posilňovacie stroje, športové aj outdoorové vybavenie a ďalšie príslušenstvo pre športovcov. Čo sa týka rotopedov, tie vynikajú už na prvý pohľad nevšedným dizajnom. Cenovo sa, až na pár výnimiek strojov pre profesionálov, pohybujú zhruba do tristo eur. Ide vonkoncom o magnetické modely, pričom väčšina z nich disponuje snímačmi tepovej frekvencie. Nevýhodou je, že viac ako polovica rotopedov Master má iba ručné ovládanie. Ale aj tak sa nebojíme značku označiť ako kvalitnú. Firma navyše ponúka na svoje rotopedy päťročnú záruku, montáž u vás doma a zároveň aj odborný servis po celom území Slovenskej republiky.

Master-Sport - logo

Rotopedy HouseFit

Spoločnosť Diamond House Int’l Inc. bola založená na konci 70. rokov minulého storočia a patrí medzi najväčších výrobcov v oblasti fitness strojov, trenažérov a ďalšieho športového vybavenia. Je vlastníkom značky športového vybavenia HouseFit. Pôsobia v celom rade krajín, predovšetkým v Európe a na strednom východe. Hlavným cieľom spoločnosti je všeobecne využitie inteligentných technológií aj v oblasti tréningu. Príde nám preto trochu škoda, že v oblasti rotopedov zatiaľ táto snaha nie je príliš zjavná. Modely, ktoré sú na slovenskom trhu k dispozícii, sú väčšinou s manuálnym ovládaním (zato bez výnimky s magnetickou brzdou) a snímajú základné údaje, ako je napríklad tepová frekvencia. Prednosťou a zrejme tiež dôvodom ich obľuby je však nízka cena. Pri rotopedoch HouseFit sa pri nákupe vojdete do tristoosemdesiatpäť eur. Možno aj preto ide o jedného z najväčších hráčov na našom trhu, navyše akokoľvek ich výrobky za konkurenciou zaostávajú v oblasti použitých technológií, sú spoľahlivé a kvalitné. Pre menej náročných zákazníkov ideálne.

Housefit-logo

Rotopedy Acra

Na záver sa vrátime späť do Českej republiky. Firma Acra Semily je totiž česká a na trhu funguje od roku 1991. Je najstarším a zároveň aj jedným z najväčších predajcov športového a posilňovacieho vybavenia v Česku. Najviac tovaru predáva na internete cez špecializovaný e-shop, kamennú predajňu má v Semilách. To znamená určitú nevýhodu v dostupnosti tovaru alebo servisu. Čo sa týka ponuky firmy, predáva potreby prakticky pre všetky športy, outdoorové vybavenie aj fitness stroje, medzi ne patria aj rotopedy. Na tie by sme sa teraz zamerali. Sú pomerne lacné, cenovo sa vojdú do tristoosemdesiatpäť eur. Bez výnimiek majú magnetické brzdy, bohužiaľ väčšinou len manuálne ovládanie. Na svoje modely firma ponúka záruku a pre zákazníkov je pripravené aj odborné poradenstvo. Čo sa týka výkonnosti a celkovej kvality, predchádzajúcim značkám sa rotopedy Acra nemôžu rovnať, ale svojou cenou tvoria prijateľný kompromis pre menej náročných zákazníkov.

acra sport - logo

back to menu ↑

Ako vybrať rotoped? Zvážte predovšetkým svoje preferencie

Dostávame sa k samotnému jadru článku, a síce ku kapitolke, ktorá sa bude týkať výberu rotopedu. Ako sme už párkrát jemne naznačili, všetko bude závisieť predovšetkým na vašich vlastných preferenciách. Každý z rotopedov, a to si zapamätajte, je určený inej skupine užívateľov. Iný prístroj využije senior, iný profesionálny športovec a iný bežný, rekreačne cvičiaci užívateľ. Je potrebné brať do úvahy vašu hmotnosť a výšku, pozrieť sa na konštrukciu rotopedu (a to nielen s ohľadom na jeho hmotnosť alebo materiál, ale napríklad aj vyváženie) a nezabudnite ani na kritériá, ktoré sa týkajú jeho ovládania. Ak bude na rotopede cvičiť viac členov rodiny alebo príslušníkov športového oddielu, je potrebné nájsť kompromis alebo zohnať rotoped, ktorý je v tejto veci variabilný (zmena nastavenia riadidiel alebo sedadla). Pár vecí, ktoré by ste si mali ujasniť hneď na začiatku:

 • Aký je cieľ vašej snahy – schudnúť, trénovať, udržať sa v kondícii,…
 • Čo od rotopedu očakávate – rekreačnú jazdu, profesionálny tréning vrátane spätnej väzby,…
 • Kto bude na rotopede jazdiť – vy, príbuzní alebo kamaráti,…
 • Ako často sa bude rotoped používať – denne, párkrát za týždeň, párkrát za mesiac,…

Akonáhle si dokážete zodpovedať predchádzajúce otázky, môžeme vo výbere rotopedu pokročiť o kúsok ďalej.

Základné typy rotopedov

Existujú v zásade tri konštrukčné typy rotopedov. V našom teste sme sa ale rozhodli otestovať iba tie s konštrukciou vzpriameného bicykla (tie, ktoré asi vidíte najčastejšie). Náš dôvod bol čisto praktický – ide stále o najobľúbenejší druh, ktorý je na trhu k dispozícii najľahšie. Navyše sa jednotlivé konštrukčné typy od seba líšia základným určením a charakteristikou.

 • Vzpriamené bicykle – klasické rotopedy, obľúbené a najviac rozšírené. Fungujú na rovnakom princípe, ako klasické cyklistické bicykle, tréning s nimi je jednoduchý, málo náročný, navyše sú skladné. Sú ideálne na spaľovanie tukov alebo zvyšovanie kondície.
 • Spinningové bicykle – rotopedy, ktoré postupne získavajú obľubu. Väčšinou sa s nimi stretávate vo fitness centrách, pretože cvičenie s nimi, aby bolo efektívne, vyžaduje určité skúsenosti. Cvičenie s nimi je podobné jazde na bicykli, ale nie úplne. Rozdiel je predovšetkým v tom, že už necvičíte úplne vzpriamení. Sú skladné, ale drahšie ako klasické rotopedy, navyše sa hodia skôr než na klasické chudnutie na zvýšenie kondície a výkonnosti.
 • Ležaté bicykle – posledný a najmenej obvyklý typ. Ide o rotopedy, na ktorých cvičíte v sede na sedadle. Ako by ste šliapali v sede na posteli. Primárne sú určené pre zdravotne postihnutých, handicapovaných alebo rehabilitujúcich, ktorí nechcú stratiť svoju fyzickú výkonnosť. Navyše ich môžu využiť napríklad aj športovci po zranení. Nie je to príliš efektívne cvičenie, navyše tieto prístroje sú neskladné a často aj drahé, ale umožňujú vám cvičiť vtedy, keď vám to klasický rotoped nedovolí.

Rotopedy

Ako zhodnotiť výšku a váhu užívateľa rotopedu?

Ako sme už povedali, veľmi dôležité sú nielen parametre rotopedu, ale aj vaša vlastná výška a váha. Ide o rozhodujúce údaje. Pri tréningu by ste nemali byť v neprirodzenej pozícii, musíte dočiahnuť na pedále, ale zároveň príliš neohýbať kolená, vaša výška musí byť taká, aby rotoped zostal stabilný, a zároveň nesmiete prekročiť nosnosť rotopedu. Ako príklad si môžeme predstaviť klasickú rodinu. Iný rotoped bude pre pohodlný tréning vysokého a robustného muža, iný pre o niečo menšiu a hlavne ľahšiu ženu a iný, zase menší, pre deti, napríklad jedenásťročné. Aby nebolo potrebné do domácnosti kupovať každému jeho osobný rotoped, pristúpili výrobcovia k tomu, že väčšina rotopedov má nastaviteľnú výšku sedadla aj polohu riadidiel. Je ale potrebné sledovať rozmedzie, v akom sa dá s nastavením pohybovať. Je preto dobré si pred kúpou skontrolovať, či sa vám bude aj pri vašej výške rotoped hodiť. V prípade, že by ste boli menší/väčší, ako je dané rozmedzie, môže sa stať, že pre vás tréning bude nekomfortný, nepohodlný a bolestivý. A ak limit presiahnete veľmi, rotoped stráca na stabilite.

Nastaviteľná-výška - rotoped

Druhou kľúčovou veličinou je vaša hmotnosť. Nepovažuje sa za príliš zdvorilé o nej bežne hovoriť, ale predsa len, v tomto prípade je to nutné. Každý rotoped má len určitú nosnosť, a akonáhle ju prekročíte, hrozí riziko, že sa prístroj zničí. Maximálnu udanú nosnosť musíte brať ako hranicu, ktorú keď prekročíte, nemôžete naďalej rotoped používať. Preto je dobré si ku svojej váhe pripočítať ešte určitú rezervu. Môže sa stať, že priberiete pár kilo naviac a bolo by hlúpe, keby pre vás potom bol rotoped nepoužiteľný. Navyše, čím menej hraničná bude vaša hmotnosť vzhľadom k nosnosti, o to dlhšia bude životnosť rotopedu. Nosnosť rotopedov sa pohybuje okolo 100 kilogramov pri lacnejších modeloch. Pre väčšinu populácie je to dostatočné. V prípade, že vážite viac, máte na výber medzi rotopedmi s nosnosťou až 180 kilogramov. To je maximum, ku ktorému nosnosť stúpa.

Delenie rotopedov podľa ovládania záťaže

Ďalšou dôležitou charakteristikou rotopedov je spôsob ovládania a nastavovania záťaže. Tá je bežná pri väčšine podobne fungujúcich fitness strojoch. Tak ako pri bežnej jazde na bicykli, aj na rotopede môžete meniť náročnosť trasy. V prírode totiž tiež nejdete stále po rovinke. Čím vyšší stupeň záťaže, o to viac sily a energie musíte pri tréningu vynaložiť. Bežne sa môžeme stretnúť s dvomi druhmi rotopedov podľa ovládania:

 • Manuálne ovládané rotopedy – stupeň záťaže regulujete sami ručne. Väčšinou sa to rieši otáčaním kolieska alebo posúvaním na stupnici. Lepšia je v tomto prípade regulácia v stupňoch (čím viac stupňov, tým lepšie, dá sa takto vernejšie nasimulovať trasa). Niektoré rotopedy tiež disponujú plynulou reguláciou, je tak ale horší odhad náročnosti, na akej sa momentálne nachádzate, a celkovo tréning vyžaduje určitú skúsenosť. Bývajú lacnejšie (zhruba do tristoosemdesiatpäť eur) a jednoduchšie, ale zároveň disponujú menším množstvom funkcií.
 • Počítačom riadené rotopedy – tvoria modernejšiu a technologicky vyspelejšiu skupinu rotopedov. Často vám neznemožňujú vlastné nastavovanie záťaže, ale umožňujú zároveň aj automatické zmeny na základe vybraného profilu trate, prípadne na základe podnetov z vášho tela (napríklad môžu reagovať na srdcový rytmus). Všetko nastavovanie záťaže v tomto prípade zaisťuje počítač a vy sa nemusíte počas tréningu vyrušovať. Hlavne v domácom prostredí sa určite viac oplatí tento typ rotopedu, pretože nad sebou máte „dohľad“. Najmä menej skúsení športovci to ocenia. Avšak elektronicky riadené rotopedy bývajú všeobecne drahšie a trochu zložitejšie na ovládanie.

Počítač -rotopedu

Brzdový systém rotopedu a jeho výber

Každý rotoped musí mať aj určitý brzdový systém. Ten súvisí s odporom a záťažou. Keďže rotoped stojí na mieste, nie je možné využívať systém prevodov ako pri klasickom bicykli. Preto sa využívajú brzdové systémy, ktoré spomaľujú zotrvačník poháňaný vaším šliapaním. Predtým sa používali lacné pásové a čeľusťové brzdové systémy, ktoré však boli veľmi hlučné, bolo nutné ich čas od času opravovať a nemali dostatočný účinok. V praxi sa dnes uplatňujú dva základné princípy. Väčšina lacnejších rotopedov disponuje takzvaným magnetickým brzdovým systémom. Odpor pri šliapaní v tomto prípade zaisťuje permanentný magnet, ktorý mení brzdný účinok zmenami polohy vzhľadom ku zotrvačníku. Taká brzda je tichá a vyniká vysokou životnosťou. Ešte účinnejší a modernejší je však indukčný (elektromagnetický) systém bŕzd. Ten je obvyklý pri drahších, profesionálnych rotopedoch. Túto brzdu tvorí cievka s elektromagnetom, pričom počítač riadi prúd v cievke a jeho prostredníctvom podľa zákonov fyziky aj silu magnetického poľa. Tento spôsob je úplne bezhlučný, presný a bezporuchový, navyše vydrží aj vysokú záťaž a je možné ho využiť aj pri vysokých rýchlostiach.

Zotrvačník je dobré nepodceniť

Jednou zo súčiastok rotopedu, ktoré na prvý pohľad neuvidíte, je zotrvačník. A napriek tomu je neoddeliteľnou súčasťou rotopedu. Ide o komponent, ktorý zaisťuje chod prístroja. Vás by mala zaujímať predovšetkým jeho hmotnosť. Čím ťažší zotrvačník bude, o to plynulejšia bude jazda. Navyše, väčšia hmotnosť zaistí tiež väčší rozsah záťaže, ktorú si môžete nastaviť. Lacnejšie rotopedy majú hmotnosť zotrvačníku len okolo troch kilogramov, čo je pre dobrý tréning málo. Odporúčame voliť aspoň päť kilogramov, ideálne aj viac (hmotnosť môže dosiahnuť až desať kilogramov). Potom bude vaše šliapanie plynulé, bez zasekávania a väčší počet stupňov záťaže zaistí optimálnu efektivitu tréningu. Na záver je dobré, ak má záťažové koleso stredové uloženie s guľkovými ložiskami – chod je tichší a tréning komfortnejší.

Rám rotopedu a celková konštrukcia

Pre samotné cvičenie je dôležitý rám rotopedu a jeho konštrukcia. Sú to práve tieto parametre, ktoré vo veľkej miere súvisia s nosnosťou, o ktorej už bola reč. Čím pevnejšia a masívnejšia konštrukcia, tým väčšia bude aj nosnosť rotopedu. Majú ale vplyv aj na ďalšie veci – celkový dizajn, životnosť aj pohodlie pri cvičení. Je potrebné vedieť vyberať a nebáť sa poradiť s odborníkom, ak ho máte po ruke. Materiál musí byť odolný, nesmie ani v prítomnosti potu korodovať a nemal by sa časom ohýbať. Rám musí byť dostatočne masívny, aby mal dostatočnú nosnosť a mal by vynikať stabilitou. Rotoped sa s vami nesmie kývať. Navyše je potrebné, aby bola celková konštrukcia dostatočne ergonomická, a aby každá časť rotopedu bola pohodlná. Ak vás má tréning baviť, nemal by vás bolieť.

Sedadlo, riadidlá a pedále pre pohodlný tréning

To, že vás tréning nesmie bolieť, znamená, že je potrebné každú súčiastku rotopedu starostlivo prispôsobiť vašej osobe. Je potrebné, aby sa vám na rotopede dobre sedelo, inak budete mať druhý deň problém vstať z postele. Rovnako sa oplatí mať dobre vyriešené riadidlá a to v ideálnej polohe voči telu. V poslednom rade potom musíte mať pri rotopede pedále také, aby dobre držali nohu, nešmýkala sa vám z nich podrážka topánok a zároveň, aby ste na ne dobre dočiahli. Poďme sa teda pozrieť, čo by jednotlivé súčiastky rotopedu mali spĺňať.

Pedále rotopedu

Začnime zdola, pozrime sa na pedále. Dovoľte nám však úvodom jednu poznámku – na rotopede by ste mali cvičiť iba v topánkach. Bosá noha nemá pri cvičení na rotopede čo robiť. Preto je potrebné hľadať pedále, na ktorých topánka nebude kĺzať. Väčšina pedálov disponuje aj sťahovateľným popruhom, ktorý nohu udrží tam, kde má byť. Vzhľadom na to, že vám nehrozí taký pád, ako na bicykli, upevnenie nohy ničomu nevadí. Navyše, keby vám náhodou popruhy vadili, dajú sa väčšinou dať dole. Dôležité je, aby pedále boli navzájom vyvážené.

Cvičeníie- na-rotopede

Sedadlo rotopedu

Veľmi dôležitou súčasťou rotopedu je sedadlo, na ktorom pri tréningu sedíte. Je to podobné, ako na bicykli. Určite poznáte ten pocit, keď zleziete z bicykla a bolí vás zadok aj stehná. Ak máte druhý deň ísť cvičiť znovu, nie je to úplne žiadúce. Predovšetkým by vás malo zaujímať anatomické tvarovanie sedadla (muži a ženy majú iné preferencie) a jeho pohodlnosť. Väčšina zákazníkov preferuje gélové, mäkké a prispôsobivé sedadlo, ktoré sa nezarýva do svalov a ľahko sa vytvaruje tak, aby zodpovedalo telu. Okrem toho je potrebné ustrážiť si, aby bolo sedadlo nastaviteľné na výšku užívateľa. Umožní to trénovať viacerým členom domácnosti na jednom prístroji (ideálna výška je taká, aby koleno bolo pri spodnej polohe pedálu tesne pred prepnutím). Rovnako je dôležité pre pohodlné a príjemné cvičenie nastavenie sedadla v pozdĺžnom smere – posunúť ho bližšie alebo ďalej od riadidiel. Dá sa tak ľahšie prispôsobiť rotoped potrebám viacerých osôb.

Riadidlá rotopedu

U riadidiel je potrebné, aby boli ergonomicky tvarované pre vaše ruky. Nemalo by byť nutné ich príliš zvierať, nesmú kĺzať a určite by mali mať taký celkový tvar, aby nevyžadovali prílišný náklon tela. Pri väčšine rotopedov bývajú nastaviteľné, vďaka čomu sa dajú prispôsobiť vašej postave a zabrániť bolestiam chrbta. Rovnako je dobré, ak majú riadidlá poťah proti kĺzaniu. Je síce lepšie si brať na tréning rukavice, ale aj tak sa povrch, ktorý v spotených rukách nekĺže, oplatí.

Ako sa rieši napájanie rotopedov?

Nech už máte rotoped s jednoduchým displejom, ukazujúcim iba prejdenú vzdialenosť, alebo moderný prístroj s ovládaním cez počítač, je potrebné ho nejako napájať. Energia, nutná na rozpohybovanie bicykla, je samozrejme vaša, ale displej alebo počítať je nutné napájať elektrinou. Rovnako spotrebovávajú energiu aj najrôznejšie snímače, ktoré sú súčasťou moderných fitness strojov. V zásade existujú len dva spôsoby prívodu elektrickej energie:

 • Zapojenie do elektriny – nie je potrebné meniť batérie, navyše sa nemusíte báť, že by zdroj energie došiel. Naopak, ste obmedzení vzdialenosťou od zásuvky a limituje vás nutnosť pripojenia. Napríklad na chodbe, kde nie je zásuvka, si nezatrénujete.
 • Použitie akumulátorov – veľkou výhodou je, že vás vzdialenosť od zásuvky a dĺžka šnúry neobmedzuje. Naopak, akumulátory majú iba obmedzenú životnosť a po čase ich budete musieť meniť.

Ako vidíte, je to niečo za niečo. Záleží iba na vás, ktorý zo spôsobov je podľa vás lepší.

Základný-displej

Drobnosti, ktoré vám ale môžu ušetriť veľa starostí

Čo sa týka ďalších parametrov rotopedov, nie je to vec, ktorá by mala ovplyvniť výraznejšie vaše rozhodovanie. Sú to skôr detaily, ale môžu hrať pomerne veľkú úlohu napríklad pri sťahovaní rotopedu alebo pri tom, aký pohodlný a príjemný tréning bude.

 • Pekný dizajn rotopedu – toto je parameter, ktorý nemá na tréning žiadny vplyv. Je ale podstatný, ak nechcete rotoped po cvičení skladať a schovávať, ale bude stáť trvalo napríklad v obývačke alebo v spálni. Potom sa určite hodí, aby okrem dobrých tréningových parametrov aj dobre vyzeral.
 • Nízka hlučnosť – čím tichší je chod rotopedu, tým lepšie pre vás. Môžete si ku tréningu pustiť napríklad hudbu alebo film bez toho, aby vás prístroj výrazne rušil. Ak ide o niektoré nezvyčajné zvuky, ako je vŕzganie, pukanie alebo hrkanie, tie by sa nemali vyskytovať vôbec, a ak sa s nimi pri prístroji stretnete, nemali by ste ho kupovať.
 • Transportné kolieska – určite sa hodia, ak plánujete rotoped častejšie sťahovať alebo ho po každom cvičení upratovať. Ide o pomerne ťažké prístroje, takže prenášať ich v ruke nie je úplne príjemné. Posúvať ich na kolieskach je šikovnejšie.
 • Nastaviteľné nožičky – systém, ktorý umožňuje vyrovnávať nerovnosti podlahy. Rotoped, aby bol stabilný a cvičenie bolo bezpečné, musí byť vyrovnaný a nesmie sa kývať. Je to vyriešené buď otočnou, excentrickou koncovkou nožičiek alebo nastaviteľným regulátorom.


back to menu ↑

Funkcie rotopedov, ktoré posúvajú tréning na vyššiu úroveň

Špičkové a moderné rotopedy by vám mali dať niečo viac, ako len umožniť tréning. Mali by vám pomôcť tréning organizovať a po každej dávke vám musia dať zodpovedajúcu spätnú väzbu. Tréning pre vás musí byť zaujímavý a prínosný, aby mal nejaký zmysel, na to nezabúdajte. Čo teda moderné rotopedy umožňujú?

Sledovanie tepovej frekvencie

Jednou z veľmi dôležitých vecí je pri rotopede sledovanie tepovej frekvencie. Tá by nemala prekročiť určitú hranicu, pretože potom by pre vás tréning mohol byť nebezpečný. Tepová frekvencia sa meria prakticky pri všetkých rotopedoch, je len otázkou, akým spôsobom a či na ňu vie rotoped reagovať. Jedným možným systémom je pripojenie snímača na ucho. Pri lacných rotopedoch je obvyklý dotykový snímač, ktorý meria tepovú frekvenciu cez rukoväte. Ani jeden z týchto spôsobov však nie je úplne presný ani spoľahlivý. Ďalšou z možností je použitie takzvaného hrudného pásu, ktorý na seba pripnete a namerané údaje sa potom prenášajú do počítača rotopedu. Môže byť na tele nepríjemný, zato však meria presne a takmer s okamžitou odozvou. Ak vie rotoped na tep reagovať a prispôsobovať mu záťaž (znižovať, ale aj zvyšovať), je to úplne ideálne.

Efektivna - tepová-frekvencia

Pripojenie k počítaču

Je pomerne bežné, že sa rotoped dá pripojiť k tabletu alebo k počítaču. Hlavne v prípade drahších a prepracovanejších rotopedov. Pomocou technológie Bluetooth sa potom dajú nahrávať do počítača rotopedu napríklad reálne trasy, obrátene sa naopak dajú sťahovať dáta, týkajúce sa tréningu.

Vytvorenie reálnej tréningovej trasy

Ak to rotoped umožňuje, môžete si napojením cez tablet alebo počítač naplánovať reálnu trasu napríklad z Google Maps. Rotoped vám potom sám prepína záťaž o stupeň vyššie alebo nižšie, aby kopíroval náročnosť vybranej trasy. Tréning sa tak stáva výrazne zaujímavejším a pre vás je o to pohodlnejší, že nemusíte záťaž prepínať sami.

Výstup parametrov tréningu

Pomerne dôležité je tiež to, či vám rotoped dokáže sprostredkovať spätnú väzbu. Pre dlhodobý tréning je dôležité, aby ste videli pokroky a mohli si prejsť, koľko ste počas tréningu prešli kilometrov, akou rýchlosťou, prípadne ako dlho ste cvičili. Niektoré modernejšie prístroje potom umožňujú aj meranie telesného tuku, spálených kalórií alebo orientačný výpočet BMI. Čím viac sa o svojom tréningu dozviete, tým ľahšie ho môžete prispôsobiť a o to efektívnejšie bude vaša kondícia narastať.

back to menu ↑

Cena rotopedu – kde sa pohybuje?

Rotopedy, to je potrebné povedať hneď na začiatok, patria k tomu druhu tovaru, pri ktorom rastie kvalita s cenou. Ak sa pozrieme na postupný rast, rotopedy s cenou okolo štyridsať eur nemá ani zmysel kupovať. Len výnimočne narazíte na dobrý model, skôr pôjde o staré, dávno nevyrábané stroje alebo o rotopedy s mizerným vyvážením, zlým materiálom a celkovo budú veľmi nepohodlné. Cena prijateľných rotopedov začína zhruba na 75 eurách. Ďalej by sme potom mohli vytvoriť jednotlivé kategórie, ktoré zodpovedajú rozdeleniu v našom teste:

 

 • Rotopedy s cenou do 200 eur – ide o lacné prístroje s prijateľnou kvalitou, vhodné pre málo náročných zákazníkov. Ak neplánujete trénovať často, nepožadujete žiadne zaujímavejšie funkcie a nepotrebujete vysokú nosnosť, budú tieto rotopedy pre vás.
 • Rotopedy s cenou od 200 do 385 eurpriemerná stredná trieda rotopedov. Mávajú spravidla kvalitný a širší rám, dobrú a pevnú konštrukciu a dlhú životnosť, navyše sa tu začínajú objavovať rotopedy s ovládaním cez počítač.
 • Rotopedy od 385 eur – cena rotopedu môže presiahnuť kľudne aj 770 eur, ale bežní užívatelia už také čiastky väčšinou neinvestujú. Všeobecne platí, že rotopedy nad tristoosemdesiatpäť eur tvoria najvyššiu triedu kvality, ktorú využívajú aj profesionálni športovci. Ide o rotopedy z kvalitných materiálov, disponujúcu počítačovým ovládaním a mnohými zaujímavými funkciami, ktoré robia tréning komfortným.

Ak by sme vám mohli poradiť, odporúčame nebáť sa do rotopedu investovať. Tieto prístroje majú dlhú životnosť, môžete ich používať aj päť rokov, takže ide o dlhodobú investíciu. Radšej si kúpte za viac peňazí profesionálny stroj z kvalitného materiálu, než o niečo lacnejší, výrazne menej kvalitný rotoped. Dobré tiež bude, ak si pri kúpe skontrolujete záruku. Tá je pri rotopedoch obvyklá a každý výrobca ju ponúka inú. Veľmi vypovedá o kvalite prístroja – pri najlacnejších prístrojoch býva rok, pri tých pre profesionálov však až desať rokov.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Poďme si na záver celý výber rotopedu ešte zrekapitulovať. Cena je pre veľkú časť zákazníkov veľmi dôležitá, ale parametrov, podľa ktorých vyberať, je oveľa viac. Ako bolo spomenuté, je potrebné predovšetkým premyslieť si, ako často chcete trénovať, čo od rotopedu očakávate, pre koľko ľudí ho kupujete, a tak ďalej. Tomu potom prispôsobte investíciu, rotopedy sú totiž svojimi parametrami pomerne presne odstupňované do jednotlivých cenových kategórií, od najlacnejších pre občasné použitie až po najdrahšie, profesionálne stroje. Z tých by ste si na základe vašich preferencií mali vybrať.

Tréning - na - rotopede

Určite je dobré sledovať značku rotopedu. Aj keď to nie je také markantné, ako v prípade elektroniky, aj fitness stroje majú osvedčené a renomované značky, do ktorých sa nemusíte báť investovať. Navyše je veľmi rozhodujúca aj možnosť záruky alebo servisu, ktorú poskytujú len väčší výrobcovia. Z parametrov rotopedu určite nesmiete podceniť jeho nosnosť (s ohľadom na vašu hmotnosť) a porovnať si výšku prístroja s tou vašou. Pozrite sa starostlivo na všetky časti prístroja, skontrolujte si, či je nastaviteľné sedadlo, či vám budú pri vašej postave vyhovovať riadidlá, a či sa vám páčia pedále. Nesmie sa šmýkať. Vezmite pritom do úvahy základné zásady cvičenia na rotopede, ktoré si za chvíľu spomenieme. Dívajte sa ale aj na vyváženosť pedálov, stabilitu rotopedu pevnosť konštrukcie ako takej. Čím širší rám a čím pevnejší materiál, tým lepšie.

Z ďalších parametrov sa určite oplatí pozrieť sa na ovládanie záťaže. Určite by malo byť stupňované, a ak chcete trénovať profesionálne, zvoľte ovládanie cez počítač. Manuálne vás počas tréningu vyrušuje, navyše je menej presné. Dobré je pozrieť sa aj na to, akými funkciami rotoped disponuje. Pri moderných prístrojoch by nemalo chýbať meranie tepovej frekvencie (ideálne cez hrudný pás), možnosť nastaviť si vlastnú tréningovú trasu s automatickým prepínaním záťaže alebo získať výstup vášho tréningu vo forme najazdených kilometrov alebo spálených kalórií, čo je veľmi motivujúce do ďalších tréningov. Na záver už potom len zhodnoťte, či využijete niektoré vychytávky, ako je pekný dizajn, tichý chod alebo vyrovnávací systém. Tým by bol výber rotopedu hotový, a ak vám zvolený prístroj vyhovuje, stačí ho len kúpiť a začať trénovať.

back to menu ↑

Základné pravidlá, ako trénovať na rotopede

Cvičenie na rotopede má určité pravidlá, ktoré sa oplatí dodržať. Začneme tým, ako si tréning vhodne zorganizovať – rozhoduje to totiž o jeho celkovej efektivite a účinnosti:

 • Ideálny čas na cvičenie je ráno, hneď po prebudení – krvný cukor je na nízkej úrovni vďaka dlhému času, počas ktorého telo neprijímalo potravu. Organizmus teda siahne do tukových rezerv a spaľovanie je jednoduchšie. Ak ráno cvičiť nemôžete, odporúča sa počas dňa cvičiť najmenej tri hodiny po jedle a dve hodiny pred spaním.
 • Odporúčaná tréningová dávka je 3 až 5 tréningov týždenne, podľa zdravia a telesnej konštitúcie. Cvičiť každý deň je kontraproduktívne, pretože telo a svaly vyžadujú aspoň občasný odpočinok. Na začiatok je dobré začať 3 týždennými dávkami, postupom času sa dá pridať štvrtú a piatu. Čas cvičenia by mal byť minimálne 30 minút, aby sa telo stihlo zahriať. Pri kratšom tréningu ku spaľovaniu tukov vôbec nedôjde.
 • Čo sa týka intenzity, je dobré sledovať predovšetkým vašu tepovú frekvenciu (tu vidíte, že sa určite oplatí kúpiť si šikovnejší prístroj). Neplatí v žiadnom prípade, že čím vyšší tep dosiahnete, tým rýchlejšie spaľovanie. Nie, lepšie je dlhodobo telo udržiavať zhruba na 60 až 90 % vašej maximálnej tepovej frekvencie (presne ju dokáže určiť tréner, orientačne ju dokážete určiť sami odpočtom veku od čísla 220 pri mužoch a od čísla 226 pri ženách).
 • Okrem samotného použitia rotopedu je pre optimálny tréning nutné použitie aj ďalších techník cvičenia. Na rotopede spálite tuk, ale ten je potrebné nahradiť svalmi, takže je dobré šliapanie kombinovať aj s posilňovaním, aspoň tým základným. Spevníte tak postavu a celkovo zosilniete. Preťahovanie a strečing pred a po tréningu je samozrejmosťou.

 

Pre samotné cvičenie potom platí nasledujúci základný súbor pravidiel. Jeho dodržanie ukazuje, ako na efektívny tréning, naopak, porušenie vás vystavuje riziku bolestivosti a zranenia.

 • Vždy najskôr nájdite vhodné nastavenie výšky a pozície sedadla aj riadidiel. Čo sa týka výšky sedadla je potrebné, aby ste dosiahli pri takmer prepnutých kolenách spodnú pozíciu pedálov. Sedieť by ste mali vzpriamene, aby vás nebolel chrbát.
 • Celková konštrukcia musí byť stabilná, aby ste nemuseli náklonom tela rotoped vyrovnávať a vykonávať nežiadúce pohyby.
 • Nikdy necvičte bosí, vždy majte pevnú, športovú obuv. Čo sa týka oblečenia je dobrá funkčná športová bielizeň, ktorá dobre saje pot a nedovoľuje prechladnutie.
 • Pred tréningom si vždy dajte krátku rozcvičku na zahriatie a pretiahnutie svalov – znižuje sa tým riziko natiahnutia, natrhnutia alebo utrhnutia svalu.
 • Tréning je potrebné začínať s menšou záťažou, postupom času môžete pridávať. Nie je cieľom sa na prvom tréningu zničiť, navyše prílišná záťaž je pre telo skôr nebezpečná, než prospešná. Až časom, akonáhle ucítite, že zvolená záťaž už vám nestačí, môžete pridávať.
 • Rovnako je potrebné regulovať záťaž v priebehu cvičenia – na začiatok nižší stupeň, aby sa telo rozhýbalo a zvyklo si na pohyb. Potom môžete pridávať pred koncom cvičenia zase uberať, aby sa svaly postupne uvoľnili.
 • Na záver je dobré pridať si pár posilňovacích cvikov, aby spálený tuk nahradili svaly a niekoľko cvikov na uvoľnenie a vydýchanie.
 • Tréning na rotopede by mal trvať zhruba 40 minút, v súčte s predchádzajúcou rozcvičkou a následným posilňovaním a uvoľnením asi zhruba niečo vyše hodiny.

Rotoped-po-cvičení

Pevne veríme, že vám náš test rotopedov pomohol. Či už plánujete schudnúť, alebo chcete len nabrať kondíciu, určite by ste si mali vybrať čo najlepší prístroj, a ak sa dá, dodržať základné pravidlá, ktoré sme na konci popísali. Ak zvládnete oboje, máte veľkú šancu, že sa váš ciel splní.

Rotopedy
5 (100%) 1 vote