Beko GNE 114613 X : Recenzia

Americká chladnička Beko GNE 114613 X patrí medzi to lepšie, čo nám trh s chladničkami ponúka. Je síce trochu drahšia ako bežné modely, avšak verte nám, že to jej využitie a efektivitu nijako nelimituje. Môžeme sa na to pozrieť spoločne.

Americká chladnička Beko GNE 114613 X-vnútro

Dizajn  a prevedenie

Chladnička Beko GNE 114613 X má už na pohľad ďaleko krajší dizajn, než väčšina bežných chladničiek. Ale oproti iným americkým chladničkám by sme ho možno hodnotili ako priemerný. Na druhej strane, náš subjektívny názor je, že sa nám jeho jednoduchosť páči. Navyše pre takú vec, ako je vzhľad, neexistujú tabuľky, podľa ktorých by sme ho mohli porovnávať a posudzovať. Poďme ho teda popísať. Chladnička Beko GNE 114613 X je k dispozícií v nerezovom vyhotovení. Jedná sa o štvordverový typ americkej chladničky, ako to u výrobkov spoločnosti Beko býva. Jej rukoväte sú síce trochu masívne, ale otváranie dverí nám išlo veľmi hladko a navyše majú antibakteriálnu úpravu. Okrem toho nájdeme na chladničke kontrolný LED displej a znak spoločnosti Beko. Bohužiaľ, výrobník ľadu nie je tam, kde ho má väčšina amerických chladničiek, teda na dverách, čo je škoda. Je schovaný vo vnútri a dizajn chladničky to trochu ochudobňuje.

Beko-GNE-134630-X-detail

Zľahka sme tým načali vnútorný priestor chladničky, poďme sa naň zamerať podrobnejšie. Chladnička má rozmery 182 centimetrov na výšku, 92 centimetrovna šírku a 75 centimetrov do hĺbky, čo nie je u americkej chladničky nič zvláštne. Veľmi sa nám páči jej objem. Chladnička má priestor celých 385 litrov, mraznička 155 litrov. Dohromady je to 540 litrov miesta, ktoré môžete využiť na uloženie potravín. S týmto priestorom sa výrobcovia pohrali veľmi pekne, ako sme u chladničiek Beko zvyknutí. Mraznička je rozdelená na ľavý a pravý oddiel. Oba majú spoločné dve rôzne veľké zásuvky. Pravá mraznička ale hore obsahuje drôtenú policu na škatuľky s jedlom na zmrazenie, ľavá mraznička menšiu zásuvku umiestnenú vedľa výrobníka ľadu. Šetrí sa tak priestor na dverách, no uberá sa mrazničke, navyše prístup k výrobníku je zložitejší.

Rozloženie chladničky je efektívne a podľa nás veľmi šikovné. V spodnej časti nájdeme štyri rôzne veľké zásuvky na mäso, syry alebo na ovocie a zeleninu. Vždy dve a dve rovnako vysoké. Nad nimi je pevne umiestnená sklenená polica, ktorá im tvorí strop. Nasledujú ešte dve nastaviteľné sklenené police, zaberajúce celú šírku chladničky. Priestor dverí je využitý identicky na oboch krídlach. Úplne dole je priehradka na fľaše, nad ňou dve menšie priehradky na dochucovadlá. Hore je uzatvárateľný box, do ktorého je najlepšie uložiť napríklad vajíčka, aby sa nerozkotúľali a nevypadli. V chladničke nechýba rovnomerné osvetlenie, vďaka ktorému sa ľahko zorientujete.

Beko-GNE-134630-X-vnútro

Spotreba a technické parametre

Čo povedať o chladničke Beko GNE 114613 X po technickej stránke? Začnime spotrebou, tá je u chladničiek, rovnako ako u všetkých ostatných elektrospotrebičov, pomerne kľúčová. Páči sa nám, že chladnička patrí do energetickej triedy A ++. Niekomu by to mohlo pripadať málo, napokon, je pravda, že je to len druhá najvyššia kategória, avšak pre americké chladničky je to akási špička. Majú totiž všeobecne vyššiu spotrebu než bežné chladničky a pri kúpe s tým musíte počítať. Rovnako tak je pre americké chladničky typická trochu vyššia hlučnosť oproti bežným chladničkám. Tu je napríklad hlučnosť 43 decibelov. Opäť to súvisí s výrazne väčším výkonom motora oproti bežným chladničkám.

 chladnička Beko GNE 114613 X

Veľmi priaznivo hodnotíme klimatickú triedu chladničky. Tá je totiž najširšia možná, teda SN-N-ST-T. To preložené do reči bežných smrteľníkov znamená, že ideálny rozsah vonkajších teplôt je 10 až 43 °C. Vítame to, pretože sa tým riziko, že by sa chladnička pokazila kvôli zlým podmienkam, minimalizuje. V dome ťažko dosiahnete teploty menšie ako 10 °C alebo naopak vyššie ako 43 °C. A to ani v lete, ani v zime.

Keďže americké chladničky sú stále chladničky, budú nás u nich zaujímať rovnaké technické parametre, ktoré ukazujú na kvalitu chladenia a mrazenia. Teda akumulačná doba a mraziaca kapacita. Začnime prvým z týchto dvoch údajov. Akumulačná doba chladničky Beko GNE 114613 X je 15 hodín. To nie je ani dobré, ani zlé, skôr priemerné. V prípade, že by došlo k poruche, by vaše potraviny vydržali presne takto dlho, plus mínus pár minút. Názor si na to urobte sami, nepočítajte ale s tým, že keď sa chladnička pokazí večer, príde k vám technik skôr ako druhý deň ráno. O to lepšia je mraziaca kapacita chladničky. Hoci je o niečo horšia ako u iných amerických chladničiek, iba 13 kilogramov za deň, je to výrazne lepšie, než u bežných kombinovaných chladničiek.

Zistiť cenu

Dôležité funkcie a technológie

O moderných chladničkách však zo všetkého najlepšie vypovedá ich funkčné  a technologické vybavenie. Dizajn nie je pre fungovanie dôležitý, technické údaje sa väčšinou príliš nelíšia, ale technologické vybavenie je veľmi dôležité. Ako si chladničkaBeko GNE 114613 X vedie na tomto poli? Podľa nás veľmi dobre. Začnime od toho najdôležitejšieho. Predovšetkým jej nechýba oddelené chladenie Active Dual Cooling systémom. Ten zaisťuje špecifickú klímu ako v mrazničke, tak v chladničke, bez toho, aby dochádzalo k miešaniu vzduchu. Veľmi priaznivo hodnotíme tiež fakt, že má chladnička výraznú antibakteriálnu ochranu, ktorá spočíva  v antibakteriálnom tesnení a upravenej rukoväti aj v protiprachovom filtri alebo aktívnom ionizátore vzduchu.

Beko-GNE-134630-X-detail-2

Chladničke navyše nechýba ani také vybavenie, ako je No Frost technológia.bráni vzniku ľadu a námrazy vo vnútri chladničky, čo sa veľmi hodí, ak nechcete často odmrazovať a ak si prajete s potravinami manipulovať s maximálnym pohodlím. Chladničke navyše nechýba ani Multizone priestor, špeciálne miesto, kde možno nastaviť teplotu od -24 °C do 10 °C. Skôr detailom je akustická signalizácia otvorených dverí (čo sa hodí, ak napríklad zle zatvoríte dvere) alebo aktívne modré svetlo, ktoré umožňuje procesom v ovocí a zelenine ďalej prebiehať a udržať si tak sviežosť a čerstvosť oveľa dlhší čas.

Zistiť cenu

9.4 Total Score
Konečný verdikt

Americká chladnička Beko GNE 114613 X nás na prvý pohľad zaujala svojím dizajnom. Ten nie je nijako komplikovaný, skôr jednoduchý. Možno je to ale výhoda. Páči sa nám jeho jednoduchosť a navyše sa vďaka nemu bude hodiť do každej modernej kuchyne. Je štandardná, štvordverová, s veľkým vnútorným objemom (celkový objem 540 litrov - 385 litrov má chladnička, 155 litrov mraznička). Hoci energetická trieda je len A ++ (musíme si uvedomiť, že u amerických chladničiek je to bežné) a hlučnosť je 43 dB, dobrá mraziaca kapacita, priemerná akumulačná doba a široká klimatická trieda to napravia. Navyše sme radi, že pri chladničke nechýbajú základné ani pokročilé technológie (No Frost, Active Dua lCooling, aktívny ionizátor alebo antibakteriálna ochrana). Aj keď chladnička stojí viac ako tisíc eur, každému z vás, kto očakáva od chladničky trochu viac, než len základné chladenie, ju môžeme vrelo odporučiť.

Spotreba
9.1
Hlučnosť
9.1
Priestrannosť
9.8
Pomer cena/kvalita
9.4
VÝHODY
  • Pekný dizajn
  • Antibakteriálna ochrana
  • Superchladenie a supermrazenie
  • Bohaté technologické vybavenie
NEVÝHODY
  • Hlučnosť je ľahko nad priemerom
  • Vyššia spotreba oproti bežným chladničkám
  • Výrobník ľadu vo vnútri
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score