Test detských autosedačiek

Ako vybrať autosedačku 2018

TOP autosedačky roku 2018

Pre dieťa do 13 kg Pre dieťa do 18 kg Pre dieťa od 9 do 18kg Pre dieťa od 9 do 36 kg Pre dieťa od 15 do 36 kg
Kiddy Evolution Pro2 2018 Caretero Pegasus 2018 Britax RÖMER Safefix Plus 2018 Cybex Pallas M-fix SL 2018 Britax Römer Kid II 2018
Bezpečnosť
98 %
Pohodlie
90 %
Montáž
89 %
Cena/kvalita
94 %
Bezpečnosť
93 %
Pohodlie
92 %
Montáž
89 %
Cena/kvalita
94 %
Bezpečnosť
98 %
Pohodlie
91 %
Montáž
92 %
Cena/kvalita
94 %
Bezpečnosť
93 %
Pohodlie
97 %
Montáž
94 %
Cena/kvalita
93 %
Bezpečnosť
92 %
Pohodlie
97 %
Montáž
94 %
Cena/kvalita
92 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie autosedačky roku 2017

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Autá sú určite skvelým vynálezom a vymoženosťou modernej doby. Lenže každá dobrá vec so sebou nesie aj niečo trochu zlé. V tomto prípade máme na mysli určité riziko, ktoré z používania automobilu vyplýva. Iste ste si všimli, ako za posledné roky zosilnela dopravná premávka. Áut jazdí na cestách čím ďalej tým viac, osobných i nákladných. Avšak s tým súvisí, okrem iného, ​​aj oveľa väčšie riziko dopravných nehôd. Ako často si v novinách prečítate, že niekto na ceste zomrel alebo sa zranil? Denne, alebo prinajmenšom každý druhý deň. Preto je potrebné zamerať sa v autách nielen na pohodlie a krásu, ale aj na zdravie a bezpečnosť. Teda prispôsobiť jazdu predpisom, počasiu i stavu vozovky, riadiť iba v plne triezvom a odpočinutom stave, no hlavne so zapnutými pásmi.

Avšak ak máte deti, potom vám takéto bezpečnostné opatrenia nestačia. Okrem toho, ako idete vy, záleží veľmi aj na všetkých vodičoch okolo. Nehoda nemusí byť vždy iba vašou vinou. A pre deti, bohužiaľ, nepostačia bežné sedadlá a bezpečnostné pásy, pretože sú príliš malé. Oboje je stavané a určené pre dospelých cestujúcich. Ak teda chcete svojim ratolestiam dopriať maximálnu bezpečnosť, mali by ste bezpodmienečne uvažovať o kúpe detskej autosedačky alebo dopravu vyriešiť inak. To, čo bolo napríklad pred dvadsiatimi rokmi pri nízkej premávke možné, voziť deti na kolenách alebo dokonca na sedadle spolujazdca, je dnes nemysliteľné.

A autosedačka sa nedá vybrať len tak. Je veľa parametrov, na ktoré sa musíte zamerať. Okrem najvyššej možnej bezpečnosti by ste mali svojim deťom zabezpečiť aj pohodlie, aby pre nich cesta autom nebola utrpením. Počítajte s tým, že sa im do autosedačky nebude veľmi chcieť, nie je to pre nich príjemné. Takže akýkoľvek ústupok ich pohodlnému sedeniu (alebo dokonca ležaniu) je pre nich darom z nebies. Navyše vecí, ktorých je potrebné mať na pamäti, je celý rad – váhovú aj vekovú kategóriu, veľkosť alebo orientáciu v smere alebo proti smeru jazdy. Aby sme vám výber zjednodušili, a aby sme vám pomohli zvýšiť bezpečnosť vašich potomkov, pripravili sme pre vás recenzie najnovších a najpredávanejších modelov autosedačiek roku 2017. A spolu s nimi aj prepracovaného radcu, ktorý vás nákupom autosedačky prevedie krok za krokom.

Autosedačka

 

back to menu ↑

Základné rozdelenie autosedačiek

Autosedačky pre deti sa delia do niekoľkých kategórií podľa toho, pre akú hmotnostnú kategóriu sú určené. Tomu potom, viac-menej, zodpovedá veľkosť i vhodné vekové rozmedzie. Keď sa vám narodí dieťa, počítajte s tým, že než dosiahne 150 centimetrov (čo je zákonom stanovené výškové minimum, od ktorého už dieťa nemusí cestovať v autosedačke), budete musieť kúpiť dve až tri rôzne veľké sedačky. Prvú (podľa BESIP tzv. skupina 0 – 0 až 13 kilogramov) budete potrebovať ihneď po narodení a vydrží vám tak rok, rok a pol. Druhá už bude väčšia (skupina 1 – 9 až 18 kilogramov) a postačí maximálne tak do štyroch rokov veku. Posledná by potom mala dieťaťu vystačiť až do dvanástich rokov (poväčšine kombinovaná skupina 2 a 3 – 15 až 36 kilogramov), kedy už pomaly zákonom danú výšku prekročí. Samozrejme váhové kategórie na seba vždy priamo nenadväzujú, navyše okrem už spomínaných existujú aj niektoré ďalšie, takže pri troche dobrej vôle by vám mohli vydržať celé detstvo napríklad len dve. Bežne sa však odporúčajú tri – do roka, do troch / štyroch rokov a do dvanástich rokov.

Je vyslovene nutné, aby váhová a teda aj veková kategória sedačky dieťaťu zodpovedala a plne vyhovovala. Niekedy sa rodičia mylne domnievajú, že keď kúpia väčšiu sedačku, dieťa do nej dorastie a oni tak ušetria. To je pravda, na druhej strane pokiaľ je autosedačka pre dieťa príliš veľká, potom tu hrozí riziko, že v prípade nehody nesplní svoj účel a dôjde k zraneniu. Obrátene to platí tiež. Akonáhle sa dieťa v sedačke necíti dobre a pohodlne, bude preň cesta utrpením a pre vás asi tiež. Zvlášť, ak pôjdete niekam ďalej, než len do mesta nakúpiť. Deti sa v tesnej sedačke budú potiť, nebudú sa môcť hýbať a všetko ich bude tlačiť. To pre svojich potomkov nechceme, nie? Takže prvá vec, ktorej pri výbere venujte pozornosť, je vhodná kategória a veľkosť. Pre zjednodušenie uvádzame základné typy autosedačiek aj s rebríčkami tých najlepších.

back to menu ↑

Test autosedačiek pre deti od 0 do 13 kilogramov

Autosedačky 0-13 kilogramov sú určené pre novorodencov a najmenšie deti. Ako také sú samozrejme veľmi špecifické, pretože zvlášť novorodenci, ktorých telo nie je plne vyvinuté, a ktorých kosti nie sú úplne pevné, potrebujú osobitnú ochranu.

Najlepšie autosedačky pre deti od 0 do 13 kilogramov

Poradie Názov Náhľad Hmotnosť Hodnotenie Cena
1. Kiddy Evolution Pro2 2018 4,9 kg Zistiť cenu
2. Cybex ATON 5 2018 4,8 kg Zistiť cenu
3, Maxi Cosi Rock 2018 3,9 kg Zistiť cenu
4. Britax Römer Baby safe i-Size 2018 4 kg Zistiť cenu

Autosedačky pre deti od 0 do 13 kilogramov a ich charakteristika

Tento typ autosedačiek má teda bežný košíkový (alebo ako rady hovoria mamičky, vajíčkový) tvar – takzvaná kolíska, kedy je dieťa chránené od nožičiek až po hlavičku a nad hlavou má často ešte ďalšiu ochranu. Dieťa tak je v polosede a poloľahu ako v kočíku. Napokon, do kočíka ju môžete pripevniť tiež, ich forma je tomu prispôsobená. Drvivá väčšina z nich bude orientovaná proti smeru jazdy. Je to opäť v dôsledku odlišnej anatómie novorodenca a staršieho dieťaťa – u bábätiek nie je krčná chrbtica natoľko pevná a pri nehode by sa v dôsledku zotrvačnosti a tlaku mohla poškodiť, takto ju zachytí zadná strana autosedačky. Bežné je pre túto kategóriu ucho, za ktoré sa dá sedačka ľahko uchopiť. Nie je teda ťažké ju prenášať, ani s ňou inak manipulovať, v prípade nutnosti v nej môžete dieťa nosiť aj vonku. Upevnenie týchto sedačiek býva často isofixové, čo je veľká výhoda. Ponúka to väčšiu stabilitu ako klasické upevnenie pomocou trojbodového pásu.

Autosedačka-0-13

back to menu ↑

Test autosedačiek pre deti od 0 do 18 kilogramov

V tejto kategórii autosedačiek nájdeme modely, ktoré sú určené pre deti od 0 do 18 kilogramov. Je to teda určitá možnosť, ako ušetriť – ak si kúpite túto autosedačku a neskôr aj na ňu nadväzujúci model, postačia vám na celé detstvo vašich potomkov iba dve. V tomto prípade by vám mala vydržať od narodenia až do troch, štyroch rokov, ďalšia potom do dvanástich alebo trinástich rokov, podľa toho, ako vaše dieťa rastie.

Najlepšie autosedačky pre deti od 0 do 18 kilogramov

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Hmotnosť Cena
1. Caretero Pegasus 2018 8 kg Zistiť cenu
1. Cybex Sirona M2 i-size 2018 - Zistiť cenu
3, Nania Cosmo Sp 2016 6,5 kg Zistiť cenu
4. Concord Reverso Plus 2017 10,9 kg Zistiť cenu

Autosedačky pre deti od 0 do 18 kilogramov a ich charakteristika

Pre túto kategóriu platí to, čo pre predchádzajúce. Konštrukcia je pevná, aby bola pre vaše deti v ich najrizikovejšom veku zaistená maximálna starostlivosť a ochrana. Väčšinou bývajú orientované proti smeru jazdy a pomerne často sa u nich, okrem bežného upevnenia, stretnete aj so stabilizáciou nôh. Oproti predchádzajúcemu typu sú toto ale typické autosedačky, takže sa nebudú hodiť na kočík ani na nosenie. Manipulácia s nimi je tiež o niečo zložitejšia, na druhej strane poskytujú pre vaše dieťa veľký komfort, dávajú mu dobrú ochranu a nie sú zase o toľko drahšie ako autosedačky kategórie 0 až 13.

Autosedačka-0-18-200x300

back to menu ↑

Test utosedačiek pre deti od 9 do 18 kilogramov

Táto kategória autosedačiek by mala nadväzovať na sedačky 0 až 13 kilogramov. Určené sú pre deti od deviatich mesiacov či jedného roka až do troch / štyroch rokov veku. Sú už výrazne väčšie, ich konštrukcia je o niečo ľahšia a menej masívna, no hlavne sú výrazne pohodlnejšie.

Najlepšie autosedačky pre deti od 9 do 18 kilogramov

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Hmotnosť Cena
1. Britax RÖMER Safefix Plus 2018 14 kg Zistiť cenu
2, Maxi CosBritax Römer King II 2018 10,3 kg Zistiť cenu
3, Britax Römer DUO Plus 2018 9 kg Zistiť cenu
4. Maxi-Cosi 2way Pearl 2018 7,2 kg Zistiť cenu

Autosedačky pre deti od 9 do 18 kilogramov a ich charakteristika

Sú určené čisto pre sedenie, už nie do kočíka, ani  na nosenie a vašim deťom dávajú veľké pohodlie. Nechýbajú u nich opierky hlavy, vankúšiky, a čo je pre bezpečnosť dôležité, často tu nájdeme aj polstrovaný pultík na brušku. Ten má svoj význam, dieťaťu pri nehode nijako neublíži, ale udrží ho pevne na mieste a nedovolí mu zo sedačky spadnúť ani si ublížiť napnutím pásov. V tomto prípade sa stretneme už s orientáciou v smere jazdy, hoci tomu nie sú prispôsobené všetky autosedačky tejto kategórie. Upevnenie je v lepšom prípade isofixové, v horšom prípade pásové.

Autosedačka-9-18-300x300

Upozornenie! Autosedačky i-Size

Kategória autosedačiek pre deti podľa normy ECE R-129 i-Size – do 105cm.

 Od januára 2018 definitívne nahradí  normu  ECE R44  nová „i-Size norma“ ECE R-129, ktorá s ňou funguje súbežne už od 9. júla 2013. Týka sa len najmenších detí od 0 do 4 – 4, 5 roka, presnejšie  detí do výšky 105 cm. Teda práve  hmotnostných kategórii 0- 13, 0-18 a 9-18 kg.  Okrem iného stanovuje,  že dieťa vo veku 15 mesiacov a menej musí cestovať v autosedačkách v pozícii proti smeru jazdy, ktorá je mnohými bezpečnostnými expertami považovaná za najbezpečnejší spôsob prepravy.  I- Size sedačky sú  celkovo až -5 krát  bezpečnejšie a určené pre autá podporujúce systém Isofix. Podporou tohto systému musia disponovať všetky novo vyrobené autá . Preto sa na prvých dvoch miestach našich tabuliek nachádzajú autosedačky spĺňajúce normu ECE R-129. Buďte však bez obáv aj tie predošlé udržia vaše dieťa v bezpečí.

i-Size autosedačky

Čo by mala spĺňať i-Size autosedačka:

 • byť vybavená systémom Isofix,
 • mať vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy
 • je určená pre novorodencov a malé deti  do 105 cm (teda približne do 4 rokov),
 • veľkosť autosedačky sa uvádza podľa výšky dieťaťa, nie podľa hmotnosti
 • do 15 mesiacov sa má dieťa pútať proti smeru jazdy,
 • spĺňať predpísané crash testy a ochraňovať aj pri bočnom náraze (zásadný rozdiel s normou ECE R44)
 • vrátane dieťaťa  má vážiť maximálne 33 kg.


back to menu ↑

Autosedačky pre deti od 9 do 36 kilogramov

Autosedačky 9-36 sú ďalšou kategóriou, ktorá je oproti iným rozšírená. Tieto autosedačky by mali byť vhodné pre deti od jedného, ​​dvoch rokov až do dvanástich rokov. Zodpovedá tomu ich konštrukcia – od maximálnej ochrany, určenej novorodencom, sa postupne upúšťa a na dôležitosti naopak naberá pohodlie. Deti v tomto veku už majú svoj rozum a ak sa nebudú v aute cítiť dobre, dajú vám to veľmi hlasno a výrazne najavo.

Najlepšie autosedačky pre deti od 9 do 36 kilogramov

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Hmotnosť Cena
1. Cybex Pallas M-fix SL 2018 5,8 kg Zistiť cenu
2, Britax Römer Advansafix III SICT 2018 11,2 kg Zistiť cenu
3, Britax Römer Evolva 123 SL SICT 2018 7,7 kg Zistiť cenu
4. Petite&Mars Prime II Isofix 2018 Grey -kg Zistiť cenu

Autosedačky pre deti od 9 do 36 kilogramov a ich charakteristika

V tomto prípade ide o rýdze autosedačky, ktoré majú svoj význam len do auta. Určené sú na upevnenie isofixom alebo pásom predovšetkým v smere jazdy. Stretnete sa u nich s opierkami hlavy i rúk a nezriedka aj s pultíkom pred bruško, ktorý môže hrať pri nehode pre bezpečnosť vášho potomka veľkú úlohu. Drobnou nevýhodou je u tohto typu cena, tá je o niečo vyššia ako u predchádzajúcich kategórií, majte však na pamäti, že s pomocou týchto autosedačiek pokryjete dve rastové obdobia dieťaťa a je to teda, ako by ste si kúpili rovno autosedačky dve. Okrem ceny sme však pri tejto kategórii našli ešte jeden nedostatok – pre dieťa na spodnej váhovej hranici sú tieto autosedačky väčšie, než by mali byť, a pre dieťa na hornej váhovej hranici zase o niečo tesnejšie. Vekové a hmotnostné rozmedzia sú v tomto prípade, zdá sa, príliš veľké.

Autosedačka-9-36-300x300

back to menu ↑

Test autosedačiek pre deti od 15 do 36 kilogramov

Poslednou kategóriou sú autosedačky 15-36 kilogramov. Sú určené deťom asi od troch alebo štyroch rokov až do konca užívania autosedačky, teda asi do jedenástich, dvanástich rokov (skrátka, než dosiahne požadovanej výšky 150 centimetrov). Existuje ešte niekoľko ďalších kategórií, menej obvyklých, ale nami menované sú najbežnejšie a táto je z nich posledná. S týmito autosedačkami by ste mali u detí končiť.

Najlepšie autosedačky pre deti od 15 do 36 kilogramov

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Hmotnosť Cena
1. Britax Römer Kid II 2018 5,1 kg Zistiť cenu
2, Cybex Solution M-Fix SL 2018 5,8 kg Zistiť cenu
3, Cybex Solution CBXC 2018 5,7 kg Zistiť cenu
4. Britax Römer Kidfix II XP SICT 2018 7,2 kg Zistiť cenu
5. BeSafe iZi Flex FIX i-Size 2018 7 kg Zistiť cenu

Autosedačky pre deti od 15 do 36 kilogramov a ich charakteristika

 Konštrukcia je tu už plne prispôsobená predovšetkým maximálnemu pohodliu a prispôsobená umiestneniu v smere jazdy. Väčšie deti už nie sú nárazom toľko náchylné, zato už potrebujú priestor a pohodlie. Takto sa teda môžu pozerať počas cesty pokojne z okna, na filmy alebo sa s vami rozprávať. Tieto autosedačky najčastejšie tvorí len podsedák, opierky na ruky, chrbát a hlavu, prípadne bočnice okolo bedier. Pás, pridaný k autosedačke, už chýba a využívajú sa iba pásy vo vozidle. Niekedy sa môže stať, že už nebudete chcieť využívať ani celú autosedačku, ale iba podsedák a pás, ktorý máte v aute. Aj to je jedna z možností, ako u starších detí splniť zákonnú povinnosť.

Autosedačka-15-36-217x300

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia detských autosedačiek

Kvalita autosedačiek, ako to pri podobnom tovare býva, do istej miery spočíva v značke. Preverený výrobca, ktorý predáva veľa produktov, si nedovolí v niečom oklamať. A rovnako  to platí opačne – od pofidérnej značky nemôžete čakať kvalitu, odolnosť autosedačky a ani pohodlie. Pozrime sa teda, ktoré spoločnosti sa na trhu pohybujú dlho a sú rokmi preverené. Nehovoríme, že je to nevyhnutnosť, ale je dobré počas nákupu jednotlivých výrobcov poznať.

Autosedačky Britax Römer

Spoločnosť Britax / Römer, vznikla v roku 1979 spojením dvoch firiem s dlhou tradíciou a dobrou povesťou – nemeckého výrobcu Römer, ktorý bol založený v 30. rokoch 19. storočia, ktorý sa časom špecializoval na detskú bezpečnosť a britskej firmy Britax, ktorá vznikla roku 1939 v Británii. Po spojení začala spoločnosť expedovať do sveta. Do jej výroby nepatria iba autosedačky, ale aj cyklosedačky alebo detské kočíky. Zaujímavosťou je, že systém isofix pochádza práve z dielne tejto firmy. Na trhu s autosedačkami sa jedná možno o najkvalitnejšiu značku, firma dokonca používa vlastné zariadenie na crash-testy.

BritaxRömer-300x152

Autosedačky Cybex

Britská spoločnosť Cybex sa na trhu s autosedačkami pohybuje ešte len krátko, aspoň v porovnaní s ostatnými. Vznikla až v roku 2000, kedy ju založil Martin Pos. Od začiatku sa špecializoval na výrobu autosedačiek, neskôr pribudli tiež kočíky alebo nosidlá pre deti. Nebáli by sme sa výrobky tejto firmy označiť za kvalitné. Sú certifikované, v testoch bežne dostávajú dobré hodnotenia a čo je výhodou, autosedačky Cybex tiež veľmi dobre vyzerajú.

Cybex-300x46

Autosedačky Nania

Autosedačky značky Nania sú vyrábané vo Francúzsku. Licenciu pre ich predaj vlastní spoločnosť TEAM TEX group. Vo Francúzsku ovláda táto firma trh, u nás sa presadzuje ešte len postupne. Okrem autosedačiek vyrába aj ďalší tovar pre deti, ako sú kočíky. Držme sa však autosedačiek. Tie sú produkované v šiestich radoch (First, Plus, Luxe, Limited, Subli a Premium) a vo všetkých bežných kategóriách. Sú pohodlné, hodnotené ako odolné a tiež pekne vyzerajú.

Nania-300x104 (1)

Autosedačky Maxi-Cosi

 

Spoločnosť Maxi-Cosi bola založená v  roku 1968 v Holandsku  a  postupne  sa stala jednou z najobľúbenejších značiek autosedačiek (aj kočíkov) v Európe. Mnohé produkty Maxi-Cosi získali ocenenia vo viacerých  nezávislých spotrebiteľských testoch, rovnako tak ako ocenenie za kvalitu a dizajn.  Nebojí sa investovať  do výskumu a vývoja tých  najbezpečnejších autosedačiek,  Často navrhuje štandardy a opakovane prekračuje i tie najprísnejšie bezpečnostné požiadavky, ktoré stanovujú európske či štátne normy.

Maxi-cosi

back to menu ↑

Ako vybrať bezpečnú a pohodlnú autosedačku?

Dobre, teraz už máme určitý prehľad, ako vyzerá trh s autosedačkami. Tušíme, z akých kategórií si môžeme vyberať, a ktorých výrobcov by sme mali preferovať, aby sme mali čo najväčšiu istotu, že kúpime skutočne dobrý a kvalitný produkt. Otázka však znie, ako postupovať ďalej. Pozrime sa na to teda spoločne. Parametrov, ktoré je potrebné sledovať, je celý rad.

Prispôsobenie veľkosti, hmotnosti a veku dieťaťa

Veľkosťou autosedačiek sme sa už raz zaoberali, a síce pri ich rozdelení do kategórií. Je to však natoľko dôležité, že nie je na škodu to celé ešte raz zopakovať. Je to totiž prvé kritérium výberu. Autosedačka by mala veľkosti dieťaťa zodpovedať. To jednak kvôli jeho pohodliu, ale hlavne kvôli jeho bezpečnosti. Ak je dieťa usadené v príliš malej sedačke, potom pri nehode hrozí, že si spôsobí v tesnom priestore úraz, navyše sa bude veľa potiť a asi mu to nebude príjemné. Veľká sedačka mu síce dá veľa priestoru, ale ak dôjde k nehode, potom nebude mať takmer žiadny efekt. Preto ju vždy prispôsobujte veľkosti dieťaťa – hmotnosti a výške.

Základné rozdelenie do kategórií je podľa hmotnosti. Existuje ich celá rada, najbežnejšie rozdelenie je na autosedačky 0-13 kilogramov (určená pre novorodencov a najmenšie deti, zhruba od 0 do 9 mesiacov či jedného roka), 9-18 kilogramov (deti od jedného do troch, maximálne štyroch rokov) a následne 15-36 kilogramov (tá by mala dieťaťu vydržať, kým nedosiahne výšku 150 centimetrov).  Nie je potrebné sledovať len hmotnosť, ale aj výšku dieťaťa. Akonáhle autosedačku prerastie, malo by dostať novú. Inak by pri nehode hrozilo poranenie hlavy.

Autosedačka-anatómia

Čo skontrolovať hneď na začiatku?

Autosedačku vyberajte tiež podľa jej rozmerov. Zásadná je plocha, šírka a dĺžka podsedáku. Ten sa vám musí dostatočne vojsť na zadné sedadlo. Autosedačka by nemala nijako presahovať, aby sa nemohla prevážiť alebo pri nehode akokoľvek inak poškodiť, musí na sedadlo perfektne zapadnúť. A pretože si určite nebudete do auta zhotovovať nové sedačky len kvôli väčšej autosedačke, snažte sa vždy podriadiť veľkosť sedačky pre deti automobilu. Je to jednoduchšie a ušetríte si tak celý rad starostí. Pri kúpe potom nezabúdajte na základnú kontrolu tovaru. Teda predovšetkým pozrieť si celý výrobok, či niekde nie je poškodený alebo opotrebovaný (predovšetkým si dobre prezrite upevňovacie popruhy a oká). Ak mal sedačku niekto pred vami, zistite si, ako dlho ju používal. Doba použitia sa líši podľa certifikácie, maximálne obdobie, počas ktorého je použiteľná, je však desať rokov. Potom už nemusí spĺňať nároky. Avšak pozor, ak autosedačka prešla nehodou, musí sa okamžite vyhodiť, nikdy neviete, ako veľmi je vnútri poškodená. Ak kupujete originálnu autosedačku, overte si tiež, či je súčasťou balenia prehľadný návod vrátane tipov na inštaláciu.

Možnosti inštalácie autosedačky a jej upevnenie

Tú najzásadnejšiu informáciu by sme vám chceli povedať hneď na úvod – pri inštalácii autosedačky do auta sa vždy do bodky držte návodu, ktorého prítomnosť ste si podľa minulého bodu skontrolovali. Je to veľmi dôležité pre to, aby sedačka plnila stopercentne svoj účel, teda ochranu dieťaťa. Zlé upevnenie alebo usadenie dieťaťa môže mať za následok dokonca aj to, že autosedačka svoj účel pri nehode vôbec nesplní a uvoľní sa. To je pre dieťa ešte nebezpečnejšie, než keby sedelo na obyčajnom sedadle. Ako ale autosedačku správne upevniť? V prípade starších áut sa ako bežné považuje uchytenie s pomocou trojbodového pásu, ako by ste pripútali na sedadlo seba. Má to však svoje nevýhody (menšia stabilita pri nehode, pásy môžu dieťaťu tiež ublížiť, …).

Oveľa lepší je moderný systém isofix, ktorý sme spomínali v súvislosti s bezpečnostnou normou ECE R-129 i-Size – do 105 cm. Ide o kombináciu dvoch ramien na sedačke a montážnych otvorov v sedadle. Stretnete sa s nimi v každom novšom aute, medzi opierkou a sedadlom sedačiek, najmä zadných. Tento spôsob inštalácie upevní autosedačku priamo ku karosérii auta, čo zaisťuje maximálnu dosiahnuteľnú stabilitu, odolnosť a bezpečnosť. Rovnako sa používa špeciálna noha (najmä pri kolískových autosedačkách pre novorodencov), ktorá sa upevní k podlahe auta (a teda priamo k podvozku, ktorý je najstabilnejším miestom auta pri náraze). Tá nedovolí autosedačke akýkoľvek pohyb hore ani dole, dopredu, ani dozadu. Záverom si ale nemôžeme odpustiť poznámku – nie všetky autosedačky majú tento upevňovací systém v maximálnej kvalite, niekedy sa môže pri lacnejších typoch zlomiť alebo uvoľniť. Preto odporúčame starostlivo sledovať crash-testy, o ktorých bude reč neskôr.

Autosedačka-3-

Spôsoby pripútania dieťaťa

Dieťa býva v autosedačke bežne upevnené dvoma krížiacimi sa pásmi, ktoré sa zapínajú vpredu. Poprípade sa využívajú bezpečnostné pásy vozidla, aj to je možné, ale len u väčších detí. Menšie by mohli spod pásu vykĺznuť. Novorodenci sa  väčšinou uväzujú dvojicou pásov, ktoré idú cez ramená a cez zvyšok tela a zbiehajú sa medzi nožičkami. To je pomerne bezpečné, dostatočne pevné a pohodlné uviazanie. Niektorí výrobcovia však, aby dosiahli väčšie pohodlie detí, aplikujú iba jeden krížny pás. Takýto systém nemôžeme v žiadnom prípade odporučiť, je nebezpečný ako v prípade nehody, tak aj mimo nej. Pokiaľ dôjde k nárazu, dieťa neudrží, navyše sa spod neho počas jazdy ľahko dostane a môže spadnúť napríklad pod sedadlo. Takto teda rozhodne nie. Súčasťou autosedačky môže byť okrem pásov aj pultík cez bruško, ktorý síce mnoho ľudí zavrhuje, na druhej strane práve ten môže vášmu dieťaťu ešte pridať na stabilite a bezpečnosti.

Samotné uviazanie dieťaťa je druhou vecou. Aj keď sa mu to možno nebude páčiť, popruhy musia priliehať tesne k telu, najlepšie tak, aby ste pod nimi prestrčili maximálne dlaň, nič viac. Regulácia dĺžky by mala byť mimo dosahu detí, aby si nemohli naše ratolesti samy popruhy uvoľniť. Vždy si skontrolujte, že dieťa nemôže pod pásmi prekĺznuť, pretože cestou bude schádzať dole, a rovnako tak strážte, aby pásy nešli cez krk. Dieťa by si mohlo ublížiť, nehovoriac o následkoch, aké by to malo pri nehode. Rada zo skúsenosti tiež hovorí, aby ste dieťa, pokiaľ je to možné, zbavili silných vrstiev oblečenia a až potom ho pripútali. Jednak mu cestou nebude horúco, a jednak oblečenie nesmiete príliš stlačiť, aby sa dieťaťu dobre sedelo. Na druhej strane potom zostane medzi telom a pásom príliš veľa miesta. Dbajte preto vždy na pokyny výrobcu a snažte sa dieťa usadiť do autosedačky tak, aby nemalo najmenšiu možnosť samé sa dostať von.

Preferujte pohodlné pred lacnými

Možno sa vám to nezdá až také dôležité, ale ak plánujete deti voziť na dlhšie vzdialenosti, na dovolenku k moru alebo v zime na hory, je dôležité, aby sa v sedačke cítili dobre. Inak sa im sprotiví a len ťažko ich do nej dostanete, nehovoriac o tom, čo si užijete cestou. Snažte sa teda vyberať takú autosedačku, ktorá je príjemne polstrovaná, má opierky hlavy a možno i rúk, a v ktorej sa bude vašim deťom dobre sedieť. Pultík na brušku potom môžu využiť napríklad ako opierku pre knižku alebo sedadlo na hračky, ktoré im skrátia cestu. V tomto ohľade platí jednoduchá rovnica – lacné = nepohodlné. Výrobcovia, ktorí sa pýšia tým, že uvádzajú na trh najlacnejšie autosedačky, väčšinou šetria materiálom, kde to ide. Ak nie na úkor bezpečnosti, potom na úkor pohodlia.

Niektoré autosedačky napríklad používajú len veľmi tenké polstrovanie, ktoré sa vzápätí presedí. Deti potom sedia na tvrdom plaste, ktorý sa im neprispôsobí a nevytvaruje, čo im nebude príjemné. Nehľadiac na to, že je to nezdravé pre ich chrbát a krk. Na tomto mieste vám však nemôžeme dať údaje, ktorých by ste sa mali držať. Kvalitu a pohodlie nemožno vyjadriť číslami. Odporúčame vám ale starostlivo si autosedačku ohmatať, skúsiť zatlačiť nadol, a až potom ju kúpiť. A myslieť na to, že do čoho by ste si nesadli sami, to nedávajte ani svojim deťom. Tie by to znášali ešte horšie a príjemná cesta na prázdniny by sa mohla veľmi ľahko zmeniť v rodinné utrpenie.

Autosedačka

Farba, vzhľad a materiál

Na tomto mieste môžete iste namietnuť, že autosedačka je kus rýdzo praktickej veci, ktorá nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť o dizajn. Je to na jednej strane pravda, autosedačka je skutočne zatvorená v aute, používa sa len na cestách a málokedy ju niekto cudzí uvidí. Avšak na druhej strane je určená predovšetkým pre deti. A ak máte už nejakých potomkov, alebo ak ste mali malého súrodenca, iste viete, že deti ďaleko lepšie znesú sedenie v peknom kresielku so zvieratkami, ktoré ich nejako zaujme, a ktoré dá priestor ich fantázii, než v čiernom koženom kresle. Takže hoci sa to môže zdať v rozpore s vašimi úvahami, vyberajte dobrú autosedačku aj podľa vzhľadu a podľa vkusu vášho dieťaťa. Alebo sa ho, ak budete váhať medzi viacerými modelmi, priamo spýtajte, ktorá sa mu páči viac. Mäte väčšiu šancu, že si na ňu zvykne a nebudete ho do ničoho nútiť.

Trh je v tomto ohľade veľmi široký. Nájdete na ňom autosedačky všetkých farieb, od ružových a červených pre dievčatká až po modré pre chlapčekov alebo univerzálne žlté, zelené či fialové. Snažte sa nevyberať „dospelácke“ farby, teda čiernu, šedú alebo hnedú, dieťaťu sa nebudú páčiť. A ak sú na autosedačke nejaké obrázky, tým lepšie, aj to má na detskú dušu svoj veľký vplyv. Vaše malé dieťa bude oveľa radšej tráviť cestu autom v sprievode zebry, medvedíka alebo autíčka než samotné, dodá mu to pocit istoty a aspoň na nejaký čas to zamestná jeho fantáziu.

Ďalšou vecou, ktorú by sme do tejto kategórie výberu zahrnuli, je materiál polstrovania. Ten sa bude sedačku od sedačky líšiť. V drvivej väčšine prípadov sa stretnete so syntetickými materiálmi, ktoré majú rad výhod. Ľahko sa čistí (ak   napríklad dieťaťu v aute príde zle), sú lacné a veľa vydržia. Avšak nevýhodou je, že zle sajú pot a nie sú práve mäkké. Bavlna a mäkký semiš, s ktorými sa tiež môžete stretnúť, majú zase opačné vlastnosti – dobre sajú pot a sú veľmi pohodlné a hebké, ale zase ich budete len veľmi ťažko a zložito čistiť. Nemožno teda všeobecne rozhodnúť, čo je lepšie, záleží na vás a na vašom dieťati, čo vám vzhľadom k potrebám príde najlepšie.

back to menu ↑

Prejdite recenzie a výsledky crash-testov

Samotné dobré parametre autosedačky ale nestačia. To, čo tvrdí výrobca, sa môže často líšiť od skutočných vlastností výrobku. Neberie sa ohľad na etiku, reklama je reklama. Problémom však je, že na nedostatky autosedačky často prídete až  pri nehode, a to už môže byť neskoro. Aby ste teda neboli v závere prekvapení, čo ste to vlastne kúpili, odporúčame si prejsť aspoň základné informácie, ktoré sa  o vybranom modeli vyskytujú na internete. Predovšetkým tie, ktoré sa týkajú bezpečnosti.

Výsledky crash-testov – predné a bočné nárazy

Rôznym crash-testom, ktoré sa pohybujú niekde na pomedzí profesionálnych a užívateľských recenzií, sa venujú v našej oblasti predovšetkým štátne autokluby – nemecký ADAC, švajčiarsky TCS, rakúsky ÖAMTC a tiež český ÚAMK. Testy vykonávajú dvakrát ročne a známkujú ich ako v škole. V čom také testovanie spočíva? Okrem zloženia, tvaru alebo praktického využitia sedačky sa skúma najmä účinnosť a bezpečnosť. Najlepšiu výpovednú hodnotu má čelný náraz v rýchlosti 64 kilometrov za hodinu (čo nie je zase tak veľa) a bočný náraz v rýchlosti 50 kilometrov za hodinu. Autosedačka sa umiestni do modelového auta, do nej sa usadí modelová figurína veľkosti, hmotnosti a fyziológie bežného dieťaťa, a potom sa čaká, čo dokáže náraz.

Crash-test

Pri takýchto rýchlostiach by sa skutočne dobrá autosedačka nemala ani pohnúť. Takých modelov je však málo. Oveľa častejšie sa pri testovaní odhalí problém vo funkčnosti. Niekedy sa autosedačku podarí účinkom nárazu uvoľniť, alebo priamo poškodiť. Vo výnimočných prípadoch sa celá zlomí, čo môže mať pre dieťa fatálne následky. Veľkým problémom (ktorý však, bohužiaľ, nie je pri lacných autosedačkách nijako neobvyklý) je uvoľnenie dieťaťa vplyvom nárazu. To potom spadne priamo pod vašu sedačku, čo môže, v lepšom prípade, znamenať vážny úraz hlavy a krku. Ani jedno z toho pre svoje deti nechceme, takže odporúčame sa týchto crash-testov držať. Autokluby, ktoré ich vykonávajú, sú dôveryhodné a niekedy sa vám podarí pri teste nájsť aj video z nárazu. Budete prekvapení, ako veľmi sa môžu jednotlivé modely líšiť. Ak potom vami zvolená autosedačka z crash-testu vychádza ako dobre hodnotená, nemusíte sa báť do nej vložiť peniaze a zveriť tomuto výrobcovi bezpečnosť svojho dieťaťa.

Obsah škodlivých látok

To, čo býva často problémom dovozov, najmä tých z východných krajín, je obsah škodlivých látok. Pri výrobe plastov totiž nevznikajú iba klasické chemické látky, ktoré potrebujeme, ale aj rad vedľajších produktov, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé alebo dokonca jedovaté. Väčšinu týchto výrobkov odhalí Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ale nie všetky. A tak nie je na škodu sledovať nezávislé testovanie autoklubov, ktoré niektoré menej kvalitné výrobky tiež odhalia. Najväčším problémom je, ak sa v autosedačkách vyskytujú polycyklické aromatické uhľovodíky. Tie vznikajú pri výrobe plastov ako odpad, a ak sa dostatočne neodstránia, môžu sa s nimi dostať deti do priameho kontaktu. Rovnako ako napríklad s niektorými insekticídmi alebo zakázanými stabilizátormi. To všetko môže zdravie vašich detí narušiť, nemali by ste preto kupovať autosedačku, ktorá nie je preverená.

Crash-test

Recenzie na pohodlie autosedačiek

Samozrejme, podiel na úspešnom používaní autosedačky má tiež to, ako sa v nej deti cítia. Vám môže pripadať akokoľvek mäkká a príjemná, ale skutočnosť sa od vášho pocitu môže líšiť, detské vnímanie je totiž úplne iné ako naše. Navyše, čo vám príde dobré na chvíľku, môže deťom pri dlhšej ceste vadiť. Nie je teda určite od veci prejsť si užívateľské recenzie alebo rady skúsenejších rodičov na fórach a pozrieť sa, čo na vybranú autosedačku hovoria ich deti. Ak sú v nej pokojné, dobre sa im v nej sedí a cesta v nej je pre ne príjemná, potom sa takejto investície určite nemusíte báť. Samozrejme, ak sa autosedačke bránia, snažia sa zo všetkých síl dostať von, potom je na pováženie, či je to len ich temperamentom a povahou, alebo či náhodou nie je s vybranou autosedačkou niečo zle.

back to menu ↑

V akých medziach sa pohybujú ceny kvalitných autosedačiek

Na záver vás iste zaujíma cena, za akú si kvalitnú autosedačku zaobstarať. Aby sme vám pomohli, musíme si sedačky pre deti opäť rozdeliť do kategórií, pretože každá z nich sa pohybuje v iných cenových reláciách. Aké sú?

 • Autosedačky 0 až 13 kilogramov – priemerne od sedemdesiat do stopäťdesiat eur, tie najlepšie okolo dvesto eur
 • Autosedačky 0 až 18 kilogramov – priemerne stopäťdesiat až dvestopäťdesiat eur, veľmi kvalitné s upevňovacou nohou až viac ako tristopäťdesiat eur.
 • Autosedačky 9 až 18 kilogramov – zhruba od stopäťdesiat do dvestopäťdesiat eur, v prípade špičkových modelov až okolo tristo eur.
 • Autosedačky 9 až 36 kilogramov – cena sa pohybuje v rozmedzí dvesto až tristo eur u skutočne kvalitných modelov.
 • Autosedačky 15 až 36 kilogramov – cena priemerných modelov sa pohybuje od sedemdesiat do stopäťdesiat eur, tie najlepšie sa však môžu vyšplhať až k štyristo eurám.

Samozrejme, že na trhu nájdete aj lacnejšie modely, tie však rozhodne nemôžeme odporučiť. Ak chcete ušetriť, potom kúpte dieťaťu podsedák, ale nesnažte sa kúpiť príliš lacnú autosedačku. Nebude mať takú kvalitu a nezabezpečí vášmu dieťaťu takú bezpečnosť, akú potrebuje. Autosedačka je totiž tovar, do ktorého by ste mali bezpodmienečne zainvestovať, deti sú to najväčšie šťastie, aké máte, a preto by ste ich mali chrániť.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Bezpečnosť a pohodlie, tak by sme mohli celý výber autosedačky zhrnúť. Sú to hlavné body, o ktoré pôjde. A tomu, aby ste zabezpečili ich maximálnu úroveň, by ste mali venovať pri voľbe dobrej sedačky pre deti veľa úsilia a pozornosti. Najprv si ujasnite, v akej kategórií chcete vyberať. Je ich hneď niekoľko, odstupňovaných podľa hmotnosti  alebo výšky dieťaťa, a musí vášmu potomkovi bezpodmienečne zodpovedať. Ak nie, môže sa stať, že bude sedačka neúčinná, alebo dokonca nebezpečná a tiež značne nepohodlná. Pre zaistenie maximálnej ochrany potom tiež sledujte spôsob inštalácie a upevnenia autosedačky. A samozrejme tiež to, ako dlho je sedačka používaná a či niekedy bola pri nehode. Ak áno, potom ju rozhodne nekupujte. Až potom, keď sa prehryziete všetkým spomenutým, sa môžete zamerať na veci, ako je vzhľad, polstrovanie, tvar, alebo napríklad možnosť použiť autosedačku zároveň aj do kočíka. Poslednou vecou, ​​ktorú odporúčame pri výbere prejsť, sú recenzie a výsledky crash-testov. Tie totiž o autosedačke najviac vypovedajú a ak je v nich zvolený model dobre hodnotený, znamená to, že peniaze nevyhodíte zbytočne. Dobre hodnotená autosedačka bude pre vaše dieťa skutočne ochranou a financie, ktoré do nej vložíte, sa vám v detskom zdraví stopercentne vrátia. Síce by sme vám v žiadnom prípade nepriali autonehodu, ale na ceste sa môže stať čokoľvek a ak budete pripravení, ničomu to neuškodí.

Zapínanie-autosedačky-300x184

back to menu ↑

Tipy a rady pre používanie autosedačiek

Keď už kupujete autosedačku, potom máte určite čo najväčší záujem o to, aby boli vaši potomkovia v úplnom bezpečí a aby pre nich cestovanie bolo pohodlné. Z toho dôvodu musíte vždy starostlivo dodržiavať delenie podľa skupín a nesnažiť sa ušetriť. Niektorí rodičia radšej používajú malú autosedačku o niečo dlhšie, potom zase kúpia ďalšiu zo širšej kategórie, ani jedno z toho ale neodporúčame. Akonáhle dieťa autosedačku prerastie, je pre neho rizikové ju naďalej používať, navyše aj nepohodlné a nepríjemné. Druhá možnosť potom necháva dieťaťu v sedačke príliš veľa priestoru, takže môže pri nehode zo sedačky vyletieť alebo si ublížiť pásmi. Ani jedno z toho nie je dobré.

Autosedačku by ste mali vymeniť vždy, keď dieťa prekoná váhovú kategóriu alebo prerastie hornú hranicu. Aj tento druhý variant je totiž nebezpečný. Ak by došlo k nárazu, existovalo by tu veľmi veľké riziko úrazu hlavy, čo by mohlo mať u dieťaťa fatálne následky. V záujme bezpečnosti sa teda nebojte, ak je to nutné, investovať do novej autosedačky, je to viac než žiadúce. Na pamäti majte tiež zvyk, že autosedačka býva pripnutá k zadnému sedadlu. Tam je v oveľa väčšom bezpečí, najlepšie, ak použijete zadné sedadlo na strane spolujazdca. Štatisticky je to najbezpečnejšie miesto v aute. Ak sa ale rozhodnete autosedačku umiestniť na predné sedadlo, nie je to nič nemožné. Len sa pred jazdou uistite, že máte vypnutý airbag. To je úplne základné pravidlo, na ktoré nesmiete zabudnúť. Mohlo by to mať úplne zbytočné tragické následky.

Pri nastupovaní do auta nezabudnite dieťa do sedačky vždy pripútať a dbať na to, aby sa samo neodpútalo. Skúsený rodič by vám odporučil dieťaťu počas pripútavania, napríklad len tak zo srandy alebo v rámci hry, zakryť rukou oči. Nepodceňujte detskú inteligenciu, deti sú šikovné a na veľa vecí si prídu samé. Ale keď nebude vedieť, ako ste ho pripútali, ťažko sa uvoľní samo. Možno bude chvíľu nepokojné alebo sa mu nebude práve páčiť, že musí sedieť celú cestu v sedačke v jednej polohe, ale je to pre jeho bezpečnosť, tak sa nenechajte zlomiť a nevyberajte ho z autosedačky von.

Naše posledné odporúčanie by mohlo znieť ako apel od ministerstva dopravy, avšak odpustiť si ho nemôžeme. Nech idete kamkoľvek, dbajte na bezpečnosť svoju i svojich detí. A hoci by ste išli napríklad len päťsto metrov do obchodu, vždy dieťa zapnite do autosedačky, môžete mu tým zachrániť život.

Autosedačky
Ohodnoťte článok