Chladnička Bosch KGE 36DL40 : Recenzia

Chladnička Bosch KGE 36DL40 patrí medzi absolútnu špičku, ktorá je na trhu s chladničkami k dispozícii. Zodpovedá tomu cena aj parametre chladničky. Ako sa v nich ale vyznať a čo nám povie, že je chladnička dobrou voľbou? Pozrime sa na to spoločne, možno sa vám zapáči práve táto chladnička.

Bosch-KGE-36DL40-detail-2

Dizajn a prevedenie

Chladnička Bosch KGE 36DL40 nás z hľadiska dizajnu ani nezaujala, ani neodradila. Je skrátka ťažké ho hodnotiť. Prečo? Pretože veľmi nie je čo. Chladnička vyzerá na prvý pohľad pekne a natoľko univerzálne, že ľahko zapadne do každej kuchyne, to je pri drahších chladničkách pomerne bežné. K dispozícii je v nerezovom prevedení striebornej farby, s veľmi praktickou úpravou povrchu AntiFingerPrint, čo oceníte, keď ju dáte do kuchyne a potom ju budete otvárať mastnými alebo ulepenými rukami. Okrem strieborného loga výrobcu v strede dvierok však nenájdete na chladničke žiadny nápadnejší detail. Rukoväte na otváranie dverí chladničky a mrazničky sú po stranách, takže ani nie sú na prvý pohľad zrejmé. Skrátka, žiadna ozdoba, žiadna hanba, ale úplne neutrálny prvok do kuchyne.

Dvierka sú, bohužiaľ, napevno umiestnené vpravo. To je škoda, pretože to značne obmedzuje umiestnenie chladničky vo vašej domácnosti a nedáva vám to možnosť si ju prispôsobiť vašim potrebám. Čo naopak prispôsobiť môžete, je výška chladničky. Pre ľahšiu mobilitu je totiž spotrebič vzadu opatrený kolieskami a vpredu nastaviteľnými nožičkami, vďaka ktorým máte možnosť vyvážiť nerovnosť vašej podlahy. To by ste dokonca urobiť mali, aby sa vlhkosť nehromadila na jednom mieste chladničky, alebo aby sa vám dokonca potraviny nešmýkali na jednu stranu.

Bosch-KGE-36DL40-vnútro

S rozmermi 186 x 60 x 65 centimetrov a celkovým objemom 303 litrov patrí chladnička do lepšieho priemeru, možno na hranici ľahkého nadpriemeru. Jej mraznička VarioZone, ktorej objem je celých 89 litrov, je rozložená celkom do troch rôzne veľkých priehradiek. Najmenšia je hore, stredná dole, uprostred sa nachádza najväčšia BigBox priehradka. Chladničkačistý objem 214 litrov a je riešená viac ako efektívne. Na jej dne nájdete priehradku ChillerBox, v ktorej je nižšia teplota ako vo zvyšku chladničky a je ideálna pre uloženie mäsa. Priehradka CrisperBox reguluje vlhkosť a je naopak najvhodnejšia pre ovocie a zeleninu. Okrem toho v chladničke nájdete štyri police AirFreshFilter, z ktorých dve sú pevne umiestnené a dve sú výškovo nastaviteľné. Vnútorný priestor ešte zväčšuje držiak na fľaše. Na dverách nájdete ďalšiu veľkú priehradku a dve malé priehradky.

Spotreba a technické parametre

Kúpiť si peknú chladničku, to je samozrejme krásne. Kto by nechcel, aby  chladnička bola v kuchyni ozdobou? Ale často kvôli dizajnu zabúdame na základný význam chladničky. A tým je nepochybne jej fungovanie a prevádzka. Dôležitejšie pre nás preto sú technické údaje, ktoré sa týkajú chladničky. Najmä tie, ktoré nájdeme na energetickom štítku. Tým najzákladnejším je spotreba chladničky. Určite nikto z nás nechce, aby chladnička svojou spotrebou vysávala prostriedky z rodinného rozpočtu. Z tohto pohľadu je pre nás chladnička Bosch KGE 36DL40 dobrou voľbou. Patrí do energetickej triedy A +++, čo znamená najvyššiu úroveň úspory a pre takéto drahé chladničky je to základný parameter. Spotreba chladničky šplhá na 149 kWh za rok, čo je skvelý výsledok.

 

Hlučnosť chladničky je tiež veľmi dôležitá. V prípade chladničiek ide o spotrebiče, ktoré budú vo vašej domácnosti v neustálej prevádzke, jedlo nemožno schladiť, nechať ohriať a potom stále dookola. A chladničku ani nemôžete umiestniť niekam do pivnice, bolo by to nepohodlné. Preto sa oplatí vyberať aj s ohľadom na hlučnosť. Hoci chladničky sú všeobecne tiché spotrebiče a rozdiel pár decibelov nie je pri hodnotách okolo 40 dB taký viditeľný, z dlhodobého hľadiska určite tichú chladničku oceníte. A medzi tiché chladničky patrí aj chladnička Bosch KGE 36DL40. Jej hlučnosť je iba nejakých 38 dB, čo je hluk, ktorý v domácnosti sotva pocítite.

Zistiť cenu

Pre správnu prevádzku chladničky je kľúčovým údajom klimatická trieda. Tá udáva, v rozmedzí akých teplôt bude chladnička fungovať správne, kvalitne a bez porúch. Označujú sa písmenami, ktoré značia určité rozmedzie teplôt. Ak je rozmedzie väčšie, dochádza potom ku kombinácii týchto tried. To, že je táto chladnička značky Bosch príslušná do tried SN-N-ST-T, teda znamená, že rozpätie vonkajších teplôt je úplne maximálne a že bude fungovať, nech bude v miestnosti 10 °C alebo 43 °C. To je práve stanovené rozmedzie.

Bosch-KGE-36DL40-detail-3-1024x576

Od veci nie je ani sledovanie údajov, ktoré hovoria o fungovaní chladničky. Tými hlavnými je mraziaca kapacita a akumulačná doba, respektíve doba skladovania pri poruche. Prvý z nich hovorí o úrovni chladenia, druhý najmä o úrovni izolácie chladničky. Kapacita mrazenia vám povie, aké množstvo potravín dokáže za deň vaša chladnička zmraziť. V tomto prípade je to celých 14 kilogramov, čo je veľmi dobré číslo a tiež je to nadpriemer. Akumulačná doba je ešte lepšia, 35 hodín.Je to čas, počas ktorého vydrží v chladničke jedlo zmrazené aj pri poruche alebo bez elektrického prúdu. Tým sa (okrem iného) táto chladnička dostala do nášho TOP rebríčka.

Dôležité funkcie a technológie

Okrem vyššie uvedených technických údajov sú veľmi vypovedajúce tiež technológie a funkcie, ktorými je chladnička Bosch KGE 36DL40 vybavená. Hoci to nie je výrobok značky LG alebo Samsung, ktoré si na sofistikovaných funkciách zakladajú, nenechása v porovnaní s konkurenciou zahanbiť. V chladničke nájdete možnosť regulácie teploty ako pre chladničku, tak i pre mrazničku. Nechýbajú tu akustické signály v prípade otvorených dverí, ani v prípade, že dôjde (napríklad v dôsledku poruchy) k zvýšeniu teploty vo vnútornom priestore mrazničky. Nechýba tu ani prázdninový režim (funkcia Holiday), kedy dôjde k zníženiu výkonu chladničky, ak plánujete na dlhší čas opustiť dom. Predpokladá sa, že vtedy budú v chladničke iba trvanlivé potraviny, ktorým nebude vadiť trochu vyššia teplota, zhruba okolo 12 °C. Zmenší sa tak spotreba, ale chladnička bude stále fungovať a nie je potrebné ju vypínať.

Bosch-300x210

Chladnička disponuje tiež funkciami superchladenia a supermrazenia. V zásade sú veľmi podobné, obe majú za úlohu reagovať na zvýšenie teploty vo vnútri chladničky zvýšením výkonu. V mrazničke sa zvýši teplota najmä vtedy, ak do nej vložíte nové potraviny. V chladničke zasa najčastejšie po otvorení dverí. Vyššia teplota však škodí potravinám, preto sa týmto spôsobom teplotný šok reguluje. Pri tejto chladničke navyše nájdeme tiež čiastočnú antibakteriálnu ochranu a technológiu LowFrost, ktorá znamená spomalenie tvorby námrazy, a tým zníženú nutnosť odmrazovania. Je len škoda, že nešlo potrebu odmrazovania eliminovať úplne, ako je to u iných špičkových chladničiek.

Zistiť cenu

9.5 Total Score
Konečný verdikt

Chladnička Bosch KGE 36DL40 nás určite nezaujme nápaditým dizajnom. Je jednoduchá a veľmi univerzálna. Zato je ale vnútri veľmi dobre rozložená a priestranná. Páči sa nám najmä energetická trieda A +++, úroveň hlučnosti, rovnako ako jej klimatická trieda, mraziaca kapacita a akumulačná doba celých 35 hodín. Keď k tomu prirátame ešte funkčné vybavenie, najmä funkciu Holiday, superchladenie a supermrazenie alebo čiastočnú antibakteriálnu ochranu, vychádza z nášho testu chladnička naozaj veľmi dobre. Aj napriek o niečo vyššej cene by sme vám ju mohli s radosťou odporučiť.

Spotreba
9.8
Hlučnosť
9.4
Priestrannosť
9.2
Pomer cena/kvalita
9.6
VÝHODY
  • Nízka spotreba
  • Nízka hlučnosť
  • Úprava povrchu proti odtlačkom prstov
  • Široká klimatická trieda
  • Nastaviteľné nožičky
NEVÝHODY
  • Vyššia cena
  • Nutnosť odmrazovania
  • Chýba možnosť zmeny zavesenia dverí
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk