Chladnička Gorenje ORB152X : Recenzia

Chladnička Gorenje ORB152X patrí medzi klasické retro chladničky. To samo o sebe stačí odborníkovi na to, aby si dokázal urobiť obraz o tom, čo to znamená, a čo od nej očakávať. Ak si ju kúpite, mali by ste sa s ňou trochu zoznámiť. Pozrime sa na ňu teda spolu.

Gorenje-ORB152X-detail

 

Dizajn a prevedenie

Chladnička Gorenje ORB152X, ako sme už povedali, patrí medzi retro chladničky. Tomu zodpovedá aj jej veľmi zaujímavý a nápaditý dizajn. Rozhodne nejde o klasickú bielu chladničku, kocku, ktorá vám bude hyzdiť kuchyňu. Snaha vrátiť sa s touto chladničkou aspoň po vizuálnej stránke do 30. rokov minulého storočia a dodať tým domácnosti, najmä kuchyni, atmosféru dávno minulých rokov, je už na prvý pohľad jasne viditeľná. Chladnička má kovovú farbu, striebornú a dobre vyleštenú, hoci tu chýba úprava povrchu proti odtlačkom prstov. Páči sa nám tvar chladničky, ktorý je oblý, krásne hladký a bez zbytočných ostrých hrán. Rovnako rukoväť je pekne prevedená, ako je to u retro chladničiek zvykom. Dojem nám trochu kazí, že mraznička aj chladnička majú iba jedny dvere. Úprimne, chladnička nám pripomína staré nedobytné pokladnice, ale uznávame, že je to subjektívny názor a mnohým sa pravdepodobne bude páčiť.

Chladnička Gorenje ORB152X

My sa priznáme, že sa nám nepáči ani vnútorné rozloženie chladničky. Pri rozmeroch, aké Gorenje ORB152X ponúka, by sme rozhodne čakali, že si s ňou výrobcovia dali viac práce. Keďže výška je 154 centimetrov, šírka 60 centimetrov a hĺbka 64 centimetrov, čakali by sme klasické rozloženie. Avšak výrobcovia tu umiestnili 229 litrovú chladničku a iba 25 litrovú mrazničku. S takým rozdielom sme sa veru v našich recenziách ešte nestretli a pripadá nám to postavené na hlavu. Takáto veľká chladnička a malá mraznička, to sa nehodí do hotelovej izby, do domácnosti ani do reštaurácie. Vnútri to tiež nie je žiadna hitparáda. Mraznička je vložená do hornej časti chladničky ako univerzálny mraziaci box, ktorý má svoje vlastné otváranie. Okrem toho nájdeme v chladničke dve špeciálne priehradky – FreshZone, v ktorej je regulovaná teplota, aby bola zachovaná čerstvosť mäsa a CrispZone, kde je regulovaná pre zmenu vlhkosť. Tým je zaistená dlhšia trvanlivosť ovocia a zeleniny.

Gorenje-ORB152X-vnútro

Okrem toho nájdeme v chladničke štyri police z tvrdeného skla. Nechýba ani drôtený držiak na fľaše. Využitý je tiež priestor dverí, kde nájdete vysokú priehradku na fľaše, priehradku na mliečne výrobky alebo na dochucovadlá a úplne štandardne tiež box, do ktorého môžete uložiť napríklad vajíčka. Zabudnúť nemôžeme ani na osvetlenie chladničky a nastaviteľné nožičky chladničky. Bohužiaľ, nenájdeme pri chladničke nič viac, čo by bolo nejako nadštandardné.

Spotreba a technické parametre

Trochu zvláštne rozloženie vnútorného priestoru medzi mrazničku a chladničku však nie je to jediné, čím nás chladničkaGorenje ORB152X prekvapila. Ďalšou vecou sú technické parametre, ktoré sme čakali pri chladničke s cenou viac ako 700 €,  oveľa lepšie. Jedným z nich je spotreba. Pri retro chladničkách sme síce zvyknutí, že ich energetická trieda je poväčšine len A ++, ale dúfali sme, že by táto chladnička mohla byť výnimkou. Bohužiaľ, nie je, a tak, ak vás zaujíma, budete sa musieť zmieriť len s priemernou úsporou elektrickej energie. Nič lepšie vám nemôžeme ponúknuť.

Gorenje-ORB152X-štítok

 

Zistiť cenu

Hlučnosť chladničky by sa dala označiť ako priemerná. Povedzme si na rovinu, 40 decibelov nie je zlá vizitka, ale dobré chladničky sú ešte tichšie, pokojne aj okolo 36 decibelov. Je to síce malý rozdiel, ale pri dlhodobej prevádzke chladničky môže byť veľmi výrazným. Chladničku budete mať zapnutú dvadsaťštyri hodín denne a každý deň v roku, až na pár výnimiek, takže by ste si mali strážiť, aby vám doma príliš nehučala. A to aj napriek tomu, že 40 decibelov je bežný hluk v tichej obytnej štvrti, po nejakom čase by vám mohol začať liezť na nervy. Pravda je, že klimatická trieda tejto chladničky je veľmi dobrá, ako je to pri retro chladničkách bežné. Jej rozsah je veľmi široký a zahŕňa všetky štyri uvádzané kategórie, teda SN-N-ST-T, čo znamená rozsah ideálnych vonkajších teplôt od 10 °C, čo je minimum pre dobré fungovanie chladničky, až po 43 °C, čo je naopak maximum, do ktorého je chladnička schopná chladiť.

Bohužiaľ, nadšení nie sme ani z ďalších technických údajov, ktoré výrobca chladničky, firma Gorenje, uvádza. Akumulačná doba je veľmi malá, iba 17 hodín. Nie je to síce najhoršie, ale zároveň to nie je ani nijako nadpriemerný výsledok. V čase poruchy by ste určite uvítali omnoho dlhšiu dobu, počas ktorej zostanú vaše potraviny zmrazené, a teda čerstvé. Kapacita mrazenia je potom pre nás vyložene sklamaním. Len 2 kilogramy za deň, to je naozaj málo a svedčí to o tom, že chladnička nie je príliš stavaná pre efektívne používanie v bežnej domácnosti. Ak sa budeme teda pozerať nie na dizajn chladničky, ale hlavne na jej praktické využitie a efektivitu, nemôžeme od nej čakať zázraky.

Gorenje-ORB152X-

 

Dôležité funkcie a technológie

Moderné chladničky sa samozrejme nezaobídu bez nejakých tých technológií a vychytávok navyše, ktoré prispievajú k väčšej kvalite ich fungovania, zlepšujú čerstvosť vašich potravín a predlžujú ich trvanlivosť. Ako sú na tom v tejto veci  chladničky Gorenje ORB152X? Rovno môžeme povedať, že veľmi dobre nie. Jedinou výraznejšou technológiou, s ktorou sa pri nej môžeme stretnúť, je IonAir. Táto funkcia, využívajúca vnútorný ionizátor vzduchu, pomáha vháňať do chladničky čerstvý vzduch, odstraňovať vlhkosť, baktérie aj pachy. To je však asi jediné, čím sa môže tento model pochváliť. Chýba tu antibakteriálna ochrana aj regulácia vlhkosti alebo senzory, ktoré by reagovali na zmeny v prevádzke chladničky. Ani tu na nás teda chladnička neurobila dobrý dojem.

Zistiť cenu

8.9 Total Score
Konečný verdikt

Chladnička Gorenje ORB152X je typickou predstaviteľkou triedy retro chladničiek. Je kombinovaná, ale ako by nebola. Jej mraznička je extrémne malá a hoci chladnička je obstojne rozložená, trochu väčší objem mrazničky by sme uvítali. Pekný a nápaditý dizajn chladničky to síce môže čiastočne zachrániť, ale nie úplne. Hoci sa nám chladnička páči, technicky na tom dobre nie je. Jej parametre sú silne priemerné, či už hovoríme o energetickej triede A ++, mraziacej kapacite 2 kilogramy za deň alebo akumulačnej dobe len 17 hodín. Rovnako technologické vybavenie za konkurenciou silne zaostáva. Technológia IonAir síce nie je zlá, ale čakali by sme niečo navyše. Toto nám na chladničku za 700 € pripadá málo. Je porovnateľná s bežnými kombinovanými chladničkami, ktoré stoja aj o polovicu menej. A platiť toľko len za vzhľad a materiál sa oplatí iba vtedy, ak sa vám táto chladnička naozaj hodí do kuchyne. Potom vám ju, naopak, môžeme plne odporučiť.

Spotreba
9.1
Hlučnosť
9.1
Priestrannosť
8.7
Pomer cena/kvalita
8.5
VÝHODY
  • Zaujímavý dizajn
  • Široká klimatická trieda
NEVÝHODY
  • Priemerná spotreba
  • Nízka akumulačná doba
  • Veľmi malá mraznička
  • Malá mraziaca kapacita
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk