Chladnička Gorenje ORK192CO : Recenzia

Chladnička Gorenje ORK192CO, okrem toho, že patrí medzi kombinované voľne stojace chladničky, je tiež retro chladničkou. Čo to pre ňu ale znamená, ako vyzerá, aké sú jej funkcie? Viete to? Tak sa na to pozrime spoločne v našej dnešnej recenzii.Gorenje-ORK192CO-detail

 

Dizajn a prevedenie

Chladnička Gorenje ORK192CO je ako stvorená snáď do každej domácnosti, ktorá starostlivo dbá na svoj štýl. Patrí totiž medzi retro chladničky, takže najväčšie úsilie a najviac snahy venovali výrobcovia v jej prípade vyladenému dizajnu. A to sa im, trúfame si tvrdiť, podarilo. Tvar i farba tejto voľne stojacej kombinovanej chladničky sú iné, než na aké sme u bežných chladničiek zvyknutí. Žiadne ostré hrany, žiadna prostá biela farba a plastové rukoväte. Táto chladnička má krásny, zaoblený tvar, s elegantnými krivkami. Držadlá sú vyrobené z kovu a majú tvar, ktorý sa hodí presne do ruky. To hodnotíme veľmi kladne. Okrem toho zdobí chladničku veľmi decentné a zároveň šikovne umiestnené logo spoločnosti Gorenje. Ak pripočítame kávovo hnedú farbu, ktorá nie je u bežných chladničiek obvyklá, potom nám z toho vychádza veľmi dobrá ozdoba do kuchyne. A presne túto funkciu by retro chladničky mali plniť.

Gorenje-ORK192CO-vnútro

Objem chladničky je pri jej rozmeroch 194 x 60 x 64 centimetrov nadštandardný. Jej objem je 322 litrov, čo je v tejto triede chladničiek veľmi dobré číslo. Keďže ide o kombinovanú chladničku, je tento priestor rozdelený medzi mrazničku a chladničku. Na chladničku v tomto prípade pripadá 227 litrov priestoru, na mrazničku 95 litrov. To je dobré rozdelenie, hoci chladničke by trochu viac miesta nezaškodilo. Mraznička je pomerne klasicky rozdelená do troch priehradiek so zásuvkami. Každá z nich je rôzne veľká. Horná je najmenšia, najväčšia je prostredná SpaceBox. Samotná chladnička je už riešená pomerne zaujímavejšie. Tvoria ju predovšetkým dve priehradky, CrispZone pre ukladanie ovocia a zeleniny (kde dochádza k regulácii vlhkosti oproti zvyšku chladničky) a FreshZone, kam môžete uložiť napríklad mäso, pretože v tejto priehradke je udržiavaná veľmi nízka teplota (3 ° C). Okrem toho v chladničke nájdeme štyri sklenené police a drôtený držiak na fľaše. Priestrannú priehradku na fľaše, priehradku na mliečne výrobky alebo na dochucovadlá a priehradku na vajíčka napokon na dverách nájdeme tiež. Vnútorný priestor nám teda príde veľmi pekne vyriešený.

V chladničke nechýba ionizátor vzduchu, účinný kompresor aj možnosť regulácie teploty. V chladničke navyše nájdete LED osvetlenie, čo je dnes síce bežné, ale nie je na škodu sa o ňom zmieniť. Dvierka chladničky sú uchytené vľavo a je škoda, že ich nemožno prehodiť aj doprava. Chladnička má navyše výškovo nastaviteľné nohy. To je veľmi dobrá výhoda, pretože nie každý z nás má také šťastie, aby mal absolútne rovnú podlahu. Ale keby sa vám potom v niektorom mieste chladničky mala kumulovať vlhkosť, nemuselo by to byť príjemné ani pre vaše potraviny, ani pre vás. Preto je táto možnosť nastavenia nožičiek výraznou výhodou.

Gorenje-ORK192CO

Zistiť cenu

Spotreba a technické parametre

Pokiaľ vám ide len o to, aby ste si zaobstarali peknú ozdobu do kuchyne, potom vám stačí po prvých odsekoch prestať čítať. Kto sa ale zaoberá chladničkami viac do hĺbky a chcel by si zaobstarať spotrebič, ktorý sa oplatí a ktorý mu bude dobre slúžiť, ten by nemal zabudnúť ani na technickú stránku veci. A predovšetkým spotrebu. Chladnička Gorenje ORK192CO v tomto smere bohužiaľ medzi najlepšie chladničky nepatrí. Radí sa do energetickej kategórie A ++, čo síce nie je zlé, ale oproti skutočne veľmi dobrým chladničkám, ktoré patria o triedu vyššie, to znamená len čiastočnú úsporu. Keby si tvorcovia chladničky dali trochu viac práce, mohlo to pokojne byť ešte lepšie.

Hlučnosť chladničky je len priemerná, to konštatujeme veľmi neradi. Pravda, 40 decibelov nie je zlé číslo, a znamená to, že takýto spotrebič v domácnosti sotva počujete. Avšak ak uvážime, že mnohé chladničky majú hlučnosť nižšiu ako 38 decibelov, je to skôr priemerná hodnota. A hoci si niekto môže povedať, že dva decibely sú v takto nízkych hodnotách veľmi malý rozdiel, opak je pravdou. Chladničky sú spotrebiče, ktoré sú v domácnosti zapnuté celé dni a to už aj veľmi drobnú odchýlku pocítite. Prvou vecou, ​​ktorá sa nám po technickej stránke na chladničke Gorenje ORK192CO páči, je jej klimatická trieda. Z tohto hľadiska totiž chladnička patrí medzi modely, ktoré fungujú bez rizika poruchy a kvalitne pri veľmi širokom rozpätí teplôt. Rečou značiek patrí do kategórie SN-N-ST-T, čo pre laika znamená ideálne rozpätie vonkajších teplôt 10 až 43 stupňov Celzia.

Gorenje ORK 192 CO-v-kuchyni

Z hľadiska kvality chladenia si u nás, bohužiaľ, táto chladnička tiež príliš nepolepšila. Najviac vypovedajúcim parametrom je v tomto ohľade mraziaca kapacita. Tá je bohužiaľ na hranici priemeru a podpriemeru. Dokázať zmraziť len 4,5 kilogramu potravín za deň, to nám u takejto drahej chladničke pripadá celkom málo. Iba akumulačná doba nás pomerne prekvapila. Vzhľadom k ďalším technickým údajom sme nečakali, že by mohla dosiahnuť celých 30 hodín. V prípade poruchy alebo prerušenia dodávky elektrického prúdu však takéto číslo skutočne oceníte.

Dôležité funkcie a technológie

Aspoň po technologickej stránke si chladnička Gorenje ORK192CO nevedie zle. Zaujala nás potrebná technológia IonAir, ktorá vďaka aktívnemu ionizátoru vzduchu pomáha z chladničky odstraňovať nielen zápachy, ale aj baktérie alebo vlhkosť. V mrazničke zase nájdete systém FrostLess, ktorý pomáha znižovať množstvo námrazy až o 50%. To vám môže výrazne uľahčiť život, odpadá nutnosť častého odmrazovania. Veľmi kladne hodnotíme prítomnosť inteligentnej technológie ADAPTech. Ide o systém senzorov, ktoré monitorujú vaše zvyky v otváraní a používaní chladničky. Na základe toho dôjde k prispôsobeniu prevádzky chladničky a v čase, keď často otvárate dvere, je vnútorná teplota trochu znížená, aby nedochádzalo k ohrievaniu potravín. Udržia sa tak dlhšie čerstvé. V tomto ohľade sa nám chladnička pomerne pozdáva.

Gorenje-ORK192CO-detail-2-300x300

Zistiť cenu

9.1 Total Score
Konečný verdikt

Ako sa nám javí chladnička Gorenje ORK192CO? Predovšetkým treba povedať, že sa jedná o klasickú predstaviteľku triedy retro kombinovaných chladničiek. Teda, že jej dizajn je po všetkých stránkach skvelý, prepracovaný a nápaditý. Vnútorný priestor sa od bežných chladničiek svojím usporiadaním ani rozdelením nelíši. Horšie je to ale s technickými parametrami chladničky. Spotrebou sa radí do energetickej triedy A ++, hlučnosť 40 decibelov tiež nie je najlepšia. Páči sa nám síce akumulačná doba, ale mraziacou kapacitou sa chladnička zaraďuje na hranicu priemeru a podpriemeru. Technologické vybavenie je síce nápadité (máme na mysli technológie IonAir alebo ADAPT), ale napriek tomu sa nemôžeme ubrániť dojmu, že za 890 eur, koľko táto chladnička stojí, si kúpite skôr pekný dizajn než dobrý výkon. Ale ak je to váš cieľ, potom je táto chladnička skvelou voľbou.

Spotreba
9
Hlučnosť
9.1
Priestrannosť
9.5
Pomer cena/kvalita
8.8
VÝHODY
  • Dlhá akumulačná doba
  • Nápaditý dizajn
  • Široká klimatická trieda
  • Veľký vnútorný objem
  • Výškovo nastaviteľné nohy
NEVÝHODY
  • Energetická trieda A++
  • Malé funkčné vybavenie
  • Chýba antibakteriálna ochrana
  • Vysoká cena
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk