Chladnička Gorenje RF 60309 OCO : Recenzia

Retro chladničkaGorenje RF 60309 OCO plne spĺňa všetko, čo sme si o tomto type chladničiek zhrnuli. Keďže je ale predmetom našej recenzie, môžeme ju rozobrať viac dopodrobna a zoznámiť sa so všetkým, čo vám prinesie.

Gorenje-RF-60309-OCO-záhlavie

 

Dizajn a prevedenie

Kombinovaná voľne stojaca chladnička Gorenje RF 60309 OCO patrí svojím prevedením medzi veľmi cenené retro chladničky. Čo je na nich tak unikátne? Predovšetkým ich jedinečný dizajn. Len málo výrobkov na trhu je im podobných. Výnimkou nie je ani táto chladnička. Jej vzhľad ako by vašu kuchyňu vracal do 30. rokov minulého storočia. Ale v dobrom slova zmysle. Pravda, vtedajšie chladničky vyzerali úplne inak, ale tu nejde o historickú presnosť. Ide o štýl, ktorý ľahko zapadne do vašej domácnosti a bude tak pre vás ozdobou. Táto chladnička je zaujímavá už svojou farbou – je krémová, možno až hnedá kávová, takých na trhu veľa nenájdete. Okrem toho nemá žiadne ostré hrany, všetko je ladne zaoblené a vyslovene elegantné, až to dýcha starými časmi. Veľmi dobre vyzerajú aj kovové rukoväte, ktoré vyzerajú oveľa luxusnejšie než obyčajné plastové. A v neposlednom rade vydržia oveľa dlhšie, nemusíte sa báť pri otváraní viac zabrať.

Gorenje-RF-60309-OCO-vnútro

Mierne nezvyčajné je rozdelenie chladničky. Väčšina chladničiek na trhu má mrazničku dole a chladničku hore, čo je praktickejšie. Tu je to ale naopak, mraznička hore a chladnička dole, čo môže byť mierna nevýhoda. Do chladničky sa určite budete zohýnať častejšie, než by ste sa zohýnali do mrazničky. Objemové rozdelenie týchto dvoch častí je však podľa nás v úplnom poriadku. Na chladničku pripadá 229 litrov priestoru, na mrazničku 65 litrov. Teda klasický pomer približne 3,5: 1. Pravda však tiež je, že chladnička nepatrí medzi najpriestrannejšie, na trhu nájdeme aj oveľa väčšie. Avšak aj napriek tomu je vnútorný priestor rozložený veľmi dobre. Mrazničku tvoria dve priehradky, do ktorých pohodlne môžete rozdeliť mäso, a napríklad zeleninu alebo zmrzlinu. Chladnička je ďalej tvorená veľkým boxom na ovocie a zeleninu, štyrmi sklenenými policami a držiakom na fľaše. Využitý je tiež priestor na dverách, kde nájdete ako priehradku na fľaše, tak aj malý box na vajcia alebo priehradku na mliečne výrobky. Tu veľa rozdielov oproti bežným kombinovaným chladničkám nenájdeme.

Okrem toho v chladničke nájdeme LED osvetlenie, ktoré vám veľmi uľahčuje orientáciu vo vnútri. Možnosť zmeny závesu dverí a podobné vymoženosti tu chýbajú, to ale súvisí tiež s dizajnom a upevnením rukovätí. Stále vám ešte dlhujeme informáciu o rozmeroch chladničky, potom teda vedzte, že jej výška je 173,7 centimetra, šírka 60 centimetrov a hĺbka 64 centimetrov. Možno vám pripadajú také údaje zbytočné, je to však veľmi dôležité na to, aby ste mohli chladničku efektívne umiestniť do vašej kuchyne. Jej vzhľad zapadne iste do každej domácnosti, ktorá si potrpí na špeciálny a vlastný štýl, ale rozmerovo je potrebné si miesto dobre vymerať. V tejto chladničke nájdete tiež misky na tvorbu ľadu, nechýbajú ani výškovo nastaviteľné nožičky.

Zistiť cenu

Spotreba a technické parametre

Ako sme už spomenuli v úvodnom článku, retro chladničky sú výnimočné predovšetkým svojím dizajnom. Vzhľad, to je to hlavné, za čo si u nich priplácate, preto je posunutý do popredia na úkor bežných technických záležitostí. Môžeme si to celkom dobre ilustrovať na spotrebe chladničky. Spotrebiče, ktorých cena prekračuje hranicu sedemsto eur, až na pár výnimiek prislúchajú k energetickej triede A +++, teda k tej najvyššej. Avšak táto chladnička patrí práve medzi výnimky, jej energetická trieda je len A ++, stupeň pod vrcholom. Na priemernej ročnej spotrebe sa to neprejavuje tak výrazne, váš elektromer, ak by meral iba chladničku, by sa zastavil na 183 kWh, avšak po dlhšej dobe môžete na prevádzku začať doplácať, namiesto aby ste šetrili.

Gorenje-RF-60309-OCO-štítok

Oproti spotrebe je hlučnosť chladničky Gorenje RF 60309 OCO veľmi dobrá, až nás to prekvapilo. Pri prevádzke generuje tento spotrebič hluk o intenzite 39 decibelov, čo nie je zlé a zaraďuje ju to v tomto smere do nadpriemeru. Je to hluk, ktorý v domácnosti sotva počujete, ale nie je na škodu si ho dopredu skontrolovať. Predsa len, chladnička je zapnutá dlhodobo, a po čase by vám hluk mohol začať liezť na nervy. Veľmi dobre vychádza chladnička i z porovnania klimatických tried. Klimatická trieda je totiž prednosťou tejto chladničky, je veľmi široká. Predstavuje kombináciu všetkých štyroch kategórií, teda SN-N-ST-T, čo znamená ideálny rozsah vonkajších teplôt od 10 °C do 43 °C.

Bohužiaľ, parametre, ktoré súvisia s účinnosťou chladenia, nie sú najlepšie. Máme na mysli, okrem iného, ​​mraziacu kapacitu. Tá vám hovorí, aké množstvo jedla dokáže chladnička za jeden deň účinne zmraziť. Bežne sa pohybuje od päť kilogramov vyššie, v tomto prípade však zostáva kapacita na najnižšej hranici priemeru – 5 kilogramov denne. Ani akumulačná doba, ktorá nie je vyložene zlá, to nezachráni. Hoci je akumulačná doba celých 22 hodín a vaše jedlo tak vydrží v prípade poruchy zmrazené až do ďalšieho dňa, kvalita chladenia nie je taká, akú by sme si u takejto drahej chladničky predstavovali.

Gorenje RF 60309OCO- detail

Dôležité funkcie a technológie

Moderné chladničky sa pri svojej prevádzke nezaobídu bez vylepšenia nejakou tou modernou funkciou či technológiou. Avšak u retro chladničiek je táto stránka veci trochu potlačená. Rozdiel oproti ostatným chladničkám tejto kategórie nenájdeme ani pri modeli Gorenje RF 60309 OCO. Pri tejto chladničke chýba systém zabraňujúci tvorbe námrazy i antibakteriálna ochrana či ďalšie vychytávky. Jediné, čo tu nájdeme, je technológia rýchleho schladenia a rýchleho zmrazenia. Rýchle chladenie (funkcia SuperCool) zaisťuje rýchle zníženie teploty, a tým aj jej reguláciu, ak dôjde vložením veľkého množstva potravín alebo príliš dlhým otvorením dverí k zvýšeniu teploty. Rýchle zmrazenie (funkcia FastFreeze) zabezpečí u práve vložených potravín rýchlejšie zmrazenie. Viac ale očakávať nemôžete, boli by ste sklamaní.

Logo-Gorenje

Zistiť cenu

9.1 Total Score
Konečný verdikt

Chladnička Gorenje RF 60309 OCO patrí medzi krásne retro chladničky - kombinované chladničky skvelého a štýlového vzhľadu. Z tohto hľadiska by sme vám ju odporučili celkom určite, pre domácnosť bude ozdobou, vyzerá skvele a materiály, použité na jej výrobu, sú všetky kvalitné a dobre vyzerajúce. Problém však nastáva, ak sa viac začnete zaujímať o techniku chladničky. Akumulačná doba alebo hlučnosť chladničky nie je zlá, 22 hodín a 39 dB sú dobré čísla. Avšak mraziaca kapacita je podpriemerná, spotrebou sa chladnička radí až do kategórie A ++, kvalita chladenia, vzhľadom k počtu funkcií a použitých technológií, je nízka. Ak sa cena chladničky šplhá až cez hranicu sedemsto eur, potom by sme očakávali určite viac. Ale ak vám ide o pekný doplnok pre vašu novú kuchyňu a zaujíma vás predovšetkým vzhľad, potom je to chladnička ako stvorená pre vás.

Spotreba
9.1
Hlučnosť
9.1
Priestrannosť
9.3
Pomer cena/kvalita
8.9
VÝHODY
  • Skvelý dizajn
  • Tichá prevádzka
  • Široká klimatická trieda
NEVÝHODY
  • Vysoká cena
  • Trieda spotreby A++
  • Priemerná kvalita chladenia
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk