Chladnička Gorenje RK 6192 AW : Recenzia

Ako je na tom model, ktorý dnes recenzujeme, chladnička Gorenje RK 6192 AW, v porovnaní s konkurenciou ostatných chladničiek tejto triedy? Okrem základnej funkcie, ktorou je chladenie potravín, pribudli chladničkám v poslednej dobe aj ďalšie. Napríklad ochrana potravín pred baktériami alebo super chladenie. To nám výber novej chladničky značne komplikuje. Naša recenzia vám však všetko poctivo a prehľadne vysvetlí, aby ste ľahko pochopili, čo je dôležité a na čo sa pri kúpe zamerať.

Gorenje-RK-6192-AW-detail

Dizajn a prevedenie

Chladnička Gorenje RK 6192 AW patrí medzi voľne stojace kombinované chladničky. Je bielej farby, s hranatými dvernými rukoväťami na dverách chladničky i mrazničky. To môže byť pre niekoho trochu nepríjemné, pretože nie sú úplne tvarované tak, aby zapadli do ruky. Inak úplne chýba akýkoľvek zaujímavý a výraznejší prvok.

Dizajn chladničky teda nenadchne, ale ani neurazí. Je proste obyčajný a jednoduchý. Viac pozornosti venovali výrobcovia špeciálnym dverám s technológiou Slot-in, vďaka ktorej môžete chladničku ľahko zasadiť do kuchynskej linky alebo ju postaviť tesne vedľa ďalšieho spotrebiča. Dvierka totiž pri otváraní nijako nepresahujú bočnú hranu chladničky. Navyše sa takto ľahko dajú otvoriť do pravého uhla, čím sa veľmi uľahčí manipulácia s policami. A čo je ich ďalšou výhodou, možno meniť ich otváranie. Je tak zaistené vaše maximálne pohodlie.

Gorenje-RK-6192-AW-detail-

Rozmery chladničky, 60 x 185 x 64 centimetrov, ju radia do priemeru. Čistý objem, ktorý je 319 litrov, znamená značný priestor pre vaše potraviny. Je dostatočný pre bežnú domácnosť. Rozdelenie priestoru, pri ktorom na chladničku pripadá 225 litrov a na mrazničku 94 litrov, nie je zlé a drží sa v pomere zhruba 2,5: 1, čo nám pripadá ako dobré rozloženie miesta. Samotná mraznička obsahuje celkom tri priehradky. Dve z nich sú bežné a slúžia pre uloženie potravín, tretia slúži ako priestor pre rýchle zmrazenie novo uložených potravín. Systém chladničky je však zložitejší. Najvýraznejším vnútorným prvkom je zásuvka Crisp Zone, vybavená regulátorom vlhkosti. Ten umožňuje uchovať ovocie a zeleninu oveľa dlhšie čerstvé. Nad ňou sa nachádzajú štyri sklenené, výškovo nastaviteľné police a kovový držiak na fľaše. Tie takto zaberú oveľa menej miesta, než vo dverách chladničky. Využitý je tiež priestor na dverách chladničky. Ten je tvorený tromi policami, z ktorých každá má nosnosť päť kilogramov, a ktorých rozmiestnenie je vďaka systému Simple Slide možné ľahko meniť. Sú totiž výškovo nastaviteľné, a to bez toho, aby bolo nutné ich vybrať.

V chladničke samozrejme nechýba LED osvetlenie pre lepšiu orientáciu. To je však dnes samozrejmosťou snáď každej chladničky, žiadna nezostáva po otvorení v tme. Súčasťou chladničky je tiež zásobník vody na tvorbu ľadu o veľkosti 1 × 7 kociek. Výhodou sú tiež výškovo nastaviteľné nohy, vďaka ktorým možno chladničku ľahko vyrovnať, ak máte čo i len trochu krivú podlahu. Nie je totiž dobré, aby sa v chladničke vlhkosť hromadila na jednom mieste. Tým všetkým si u nás chladnička trochu vylepšila skóre, ktoré jej obyčajný dizajn príliš nezvýšil.

Gorenje RK 6192 AW,- vnútro

Spotreba a technické parametre

Čo sa nám však pri chladničke Gorenje RK 6192 AW páči viac, než jej dizajn, sú jej technické parametre. Tým najzásadnejším je energetická trieda. S potešením môžeme povedať, že táto chladnička sa radí do energetickej kategórie A ++, zaručuje vám tak oveľa väčšie úspory, než mnoho ďalších modelov tejto cenovej kategórie. Hoci špičkové chladničky patria mnohokrát až do triedy A +++, myslíme si, že to nie je zlý výsledok. Priemerná ročná spotreba energie, ktorá činí 231 kilowatthodín, tomu napokon celkom dobre zodpovedá. Môžeme teda potvrdiť slová výrobcu, že sa jedná o úsporný model, ktorý vám rozhodne nebude za chrbtom vysávať peňaženku.

Zistiť cenu

Je však trochu škoda, že model s vysokou úsporou energie nie je takto úsporný aj čo sa týka hluku. Táto chladnička pri svojej prevádzke generuje zvuk s intenzitou 40 dB, čo síce nie je veľa (je to zhruba hodnota bežného denného hluku v obývanej štvrti), na druhej strane na trhu sa stretneme s modelmi, ktorých hlučnosť neprekračuje hodnotu 38 alebo dokonca 37 dB. Nie je to síce na pohľad taký veľký rozdiel, ale ak ide o spotrebič, ktorý je v prevádzke 24 hodín denne, potom to môže hrať vo vašom pohodlnom bývaní veľkú úlohu. O niečo lepšie sa chladničke darí v klimatickej triede. Keďže patrí do všetkých štyroch kategórií, teda N, SN, ST aj T (normálna, subnormálna, subtropická aj tropická), potom z toho môžeme ľahko vyčítať, že bude dobre fungovať pri vonkajších teplotách od 10 do 43 °C. Má to značný vplyv na kvalitu chladenia aj na poruchovosť spotrebiča, preto by ste nemali tento parameter podceňovať.

Gorenje-RK-6192-AW-štítok-

Akumulačná doba chladničky je 30 hodín. To je celkom solídny parameter. Znamená to, že potraviny, ktoré sú uložené a zmrazené v mrazničke, takto vydržia celých 30 hodín, než, ako sa hovorí, prídu k sebe. V prípade poruchy, alebo ak vypadne prúd, túto vlastnosť chladničky iste oceníte. Má totiž veľmi dobrú izoláciu (niektorí zákazníci sa dokonca sťažujú, že je to na úkor vnútorného priestoru, my to tak zle ale nevidíme. O niečo horší je ale mraziaci výkon, ktorý dosahuje iba 4,5 kilogramu za deň. To je množstvo potravín, ktoré sa podarí za deň zmraziť. Nie je to práve veľa, niektoré chladničky v tejto kategórii zvládnu aj dvojnásobok.

Dôležité funkcie a technológie

Ako sme si už raz povedali, dnešné chladničky sa od tých starších odlišujú okrem lepších parametrov tiež prítomnosťou mnohých funkcií a technológií. Bohužiaľ však chladnička Gorenje RK 6192 AW ponúka týchto technológií len málo. Jediné, čo tu nájdeme, je automatické odmrazovanie, ktoré je však pomerne bežné. S tým súvisí aj beznámrazový systém Frost Less, ktorý bráni hromadeniu ľadu v mrazničke a znižuje tak nutnosť častého odmrazovania. Viac ale hľadať nemôžeme, na rozdiel od iných modelov tu nie je funkčná výbava tak veľká, chladnička nemá ani antibakteriálnu ochranu.

Gorenje-RK-6192-AW-vnútro

Zistiť cenu

9.2 Total Score
Konečný verdikt

Chladnička Gorenje RK 6192 AW patrí medzi modely, ktorých cena sa pohybuje okolo 300 €. Podľa nás tomu spotrebič plne zodpovedá. Plní všetky základné funkcie, ktoré od nej môže zákazník očakávať, dobre chladí (napriek nižšej mraziacej kapacite), nie je príliš hlučná (40 dB), má dobrú izoláciu (klimatická trieda SN-N-ST-T) a navyše je pomerne priestranná. Jej veľkým kladom je navyše príslušnosť k energetickej triede A ++. Znamená to výraznú úsporu energie a teda aj vašich peňazí. Ďalšie výhody, ako je pekný dizajn, väčšia systémová vybavenosť alebo niektoré technológie, ktoré zvyšujú kvalitu chladenia, však chýbajú. Pri modeli s touto cenou sme ich však ani príliš nečakali. Každému, kto sa uspokojí s bežným fungovaním, však túto chladničku môžeme stopercentne odporučiť.

Spotreba
9.1
Hlučnosť
9.3
Priestrannosť
9.2
Pomer cena/kvalita
9.1
VÝHODY
  • Nastaviteľné nohy
  • Veľký rozsah vonkajších teplôt
  • Tichá prevádzka
  • Dlhá akumulačná doba
NEVÝHODY
  • Absencia antibakteriálnej ochrany
  • Chýbajúce technologické vybavenie
  • Otváranie je ťažšie
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk