Chladnička Whirlpool BLF 9121 W : Recenzia

Dnes sme si pre vás pripravili test chladničky Whirlpool BLF 9121 W. Keďže sa chladničky stali neoddeliteľnými súčasťami našich domácností, je na ich výber kladený veľký dôraz. Podľa čoho sa ale rozhodovať? Ako si vybrať, aby bola chladnička úsporná, priestranná, praktická aj funkčne vybavená? S tým vám môžeme prostredníctvom našich recenzií pomôcť.

 chladničkaWhirlpool BLF 9121 W-detail

Dizajn a prevedenie

Chladničky, na rozdiel od iných spotrebičov, majú v domácnosti tiež určitú estetickú funkciu. Našej kuchyni môžu dať vlastné kúzlo a dotvoriť jej osobitý štýl. Z tohto uhla pohľadu hodnotíme chladničku Whirlpool BLF 9121 W veľmi kladne. Jej dizajn je síce jednoduchý, ale moderný. Je biela, má rovné hrany s decentne umiestneným logom výrobcu tesne pod horným okrajom. Samozrejme, veľmi efektné sú nerezové rukoväte horných aj dolných dvierok, ktoré vytvárajú dojem modernosti. Táto kombinovaná voľne stojaca chladnička navyše disponuje možnosťou zmeniť stranu závesu dverí. Ak by vám teda nevyhovovalo, že sa dvierka otvárajú vľavo, stačí ich vybrať a nasadiť doprava.

Whirlpool-BLF-9121-W-detail-2-300x300

 

Pokiaľ ide o vnútorný priestor chladničky, celkový objem chladničky je 369 litrov. To je veľmi dobré číslo a v kategórii chladničiek, ktorých cena sa pohybuje medzi 300 – 500 €, je to viac než solídne. Rozdelenie priestoru je zhruba v pomere 2,5: 1 (teda presnejšie, na chladničku pripadá 258 litrov priestoru a na mraznička 111 litrov). Napokon, objemu zodpovedajú aj rozmery spotrebiča, ktoré sú 201 centimetrov na výšku, 59,5 centimetra na šírku a 65,5 centimetra do hĺbky. Takto veľký vnútorný priestor už ponúka veľa možností, ako ho rozvrhnúť, a tu sa s tým výrobcovia skutočne pohrali. Mraznička je rozdelená na tri plastové priehradky, takže môžete ľahko uložiť zvlášť sladké, zvlášť mäso a zvlášť, napríklad, zeleninu alebo ryby.

Chladnička je ďalej riešená sofistikovanejšie. V spodnej časti je zásuvka na ovocie a zeleninu, nad ňou nájdeme pevne umiestnenú dosku z tvrdeného skla. Okrem nej nájdeme v chladničke ďalšie štyri sklenené dosky, tie sa však dajú rôzne umiestniť a výška jednotlivých oddelení je takto nastaviteľná. Ďalšie užitočné priestory nájdete na dverách. Najnižšia priehradka vám ponúka množstvo priestoru a je určená na nápoje. Ďalšie tri priehradky nad sebou toľko miesta nemajú, sú vhodné na vajíčka alebo na mliečne výrobky. Pre lepšiu orientáciu v chladničke nechýba úsporné LED osvetlenie. Z technického vybavenia chladničky je potrebné vymenovať mechanický termostat a jeden kompresor. V chladničke nechýba ani zásobník na ľadové kocky. S radosťou konštatujeme, že elektrický kábel je dostatočne dlhý. Celých 245 centimetrov nám v porovnaní s inými modelmi pripadá skvelých.

Whirlpool-BLF-9121-W- vnútro

Spotreba a technické parametre

Tým najdôležitejším, čo by vás pri chladničke malo zaujímať, sú však údaje na energetickom štítu. Ten je podľa nariadení Európskej únie umiestňovaný na každý výrobok, ktorý ide do predaja a neuškodí si ho naštudovať. Zistíme z neho napríklad to, že táto chladnička  patrí do energetickej triedy A +. Rozhodne to nie je zlý výsledok, znamená to výraznú spotrebu oproti starším modelom chladničiek. V dnešnej dobe je to skôr priemerná hodnota. Skutočne špičkové modely sa pohybujú ešte vyššie, v kategóriách A ++ až A +++. Pre chladničku Whirlpool BLF 9121 W to znamená priemernú ročnú spotrebu okolo 320 kWh. Oveľa viac sa nám páči hlučnosť chladničky. Tá totiž generuje zvuk o sile 38 dB. To je nadpriemerná hodnota a je to o niečo lepšie číslo, než s akým sa bežne stretávame. Na druhej strane, pri takýchto nízkych hodnotách intenzity zvuku nie je malý rozdiel taký viditeľný. Je to dané tým, že intenzita zvuku rastie exponenciálne a nie priamo úmerne.

Whirlpool-BLF-9121-W-štítok-300x300

Pre chladničku sú však dôležité aj údaje, ktoré u iných spotrebičov nenájdete. Tým hlavným, ktorý je kľúčový pre ich dobrú prevádzku, je klimatická trieda. Tá určuje, v akých vonkajších podmienkach je chladnička schopná fungovať bez toho, aby hrozila porucha. Pre chladničku Whirlpool BLF 9121 W sú určené tieto dve triedy – SN a ST (teda subnormálna a subtropická, medzi nimi je zahrnutá aj normálna). Ideálna vonkajšia teplota je teda 10 – 38 °C. Nižšia teplota znamená riziko prílišného zhustnutia chladiaceho média, vyššia teplota zase zhoršenie kvality chladenia a poruchovosť spotrebiča.

Zistiť cenu

Podceniť pri výbere ale nesmiete ani mraziacu kapacitu, ktorá vám hovorí, aké veľké množstvo potravín spotrebič zmrazí za 24 hodín. Bežne sa pohybuje od štyroch kilogramov potravín vyššie. Chladnička Whirlpool má mraziacu kapacitu 5 kilogramov na deň, špičkové modely ešte o niečo väčšiu. Na druhej strane, drobný nedostatok tejto hodnoty plne kompenzuje akumulačná doba. Táto chladnička udrží vaše jedlo v prípade výpadku prúdu alebo poruchy zmrazené ešte ďalších 24 hodín, má  veľmi dobrú izoláciu. Ak vypadne pri búrke prúd, tak sa ešte nič nedeje, ale keby, nedajbože, prišla porucha, potom by sa mohlo stať, že na opravára budete čakať aj do druhého dňa. Vtedy takto dlhú akumulačnú dobu iste oceníte.

Whirlpool -logo

Dôležité funkcie a technológie

Každá dobrá chladnička by mala mať tiež určitú funkčnú a technologickú výbavu, ktorá ju odlíši od najlacnejších modelov. S radosťou zisťujeme, že táto Whirlpool BLF 9121 W má oproti konkurenčným spotrebičom hneď niekoľko vychytávok. Automatické odmrazovanie nechajme bokom. Je síce pohodlné, že sa o odstránenie ľadu z mrazničky nemusíte starať sami ručne, avšak je to pre drvivú väčšinu chladničiek dnes už klasika. Nám sa veľmi zapáčila technológia šiesteho zmyslu. Ten pomocou senzorov zaznamenáva každú teplotnú zmenu v chladničke a prispôsobí činnosť kompresora. Tým je zaistená šetrná prevádzka aj ideálne chladenie potravín. Napokon, Super chladenie je ďalšou funkciou, ktorú v sebe táto chladnička skrýva. Umožňuje vám výrazne znížiť teplotu v chladiacej časti a neskôr ju buď ručne alebo automaticky vrátiť na pôvodnú úroveň. To sa hodí, ak zostane chladnička dlhšiu dobu otvorená alebo ak dôjde k poruche. Teplota sa veľmi rýchlo vráti do normálnych hodnôt a dôjde k rýchlemu schladeniu potravín v chladničke.

Zistiť cenu

9.2 Total Score
Konečný verdikt

Chladnička Whirlpool BLF 9121 W sa nám vo svojej triede veľmi páči. Sme spokojní s jej dizajnom, aj s rozložením vnútorného priestoru. Navyše táto chladnička patrí medzi tie objemnejšie, ktoré sa hodia aj do veľkých domácností. Hoci jej energetická trieda je len A +, ďalšie parametre, ako je široké rozmedzie ideálnej vonkajšej teploty alebo dlhá akumulačná doba to napravia. Celých 24 hodín je pomerne veľa. Oproti ďalším chladničkám sme teda spokojní s určitými technologickými prednosťami, ktoré výrobca do chladničky zabudoval (najmä s technológiou šiesteho zmyslu). Za cenu, ktorá sa pohybuje okolo 370 €, zaobstaráte veľmi spoľahlivého pomocníka do domácnosti.

Spotreba
8.6
Hlučnosť
9.5
Priestrannosť
9.4
Pomer cena/kvalita
9.2
VÝHODY
  • Cena
  • Veľmi tichá prevádzka
  • Technológie šiesteho zmyslu
  • Klimatická trieda
NEVÝHODY
  • Priemerná spotreba
  • Chýba antibakteriálna ochrana
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk