Chladnička Zanussi ZRT 18100 WA : Recenzia

Hlavnou témou tejto recenzie je chladnička Zanussi ZRT 18100 WA. Chladničky sa počas posledného storočia obdivuhodne posunuli. Z vymoženosti niekoľkých vyvolených a najbohatších sa stala samozrejmá výbava každej domácnosti aj,napríklad, kancelárskej kuchynky. Samozrejme rastúci dopyt znamená tiež rastúcu ponuku, a tak dnes ponúkajú chladničky desiatky najrôznejších spoločností. Počty jednotlivých modelov rastú do tisícov. Ako si medzi nimi vybrať? S tým vám chceme prostredníctvom našich recenzií chladničiek pomôcť.

Chladnička-Zanussi-ZRT-18100-WA-300x300.jpg

Dizajn a prevedenie

 

Kombinovaná chladnička Zanussi ZRT 18100 WA patrí medzi najlacnejšie modely na trhu. Pokiaľ ste čítali ostatné recenzie podobných spotrebičov, môže vám byť už teraz jasné, čo to znamená a čo od nej očakávať. Jej dizajn nie je nijako zaujímavý, a popravde nevieme, čo by sme na ňom mali hodnotiť. Chladnička je bielej farby, s chladničkou dole a mrazničkou hore, pričom každá časť má vlastné dvere. Otváranie je riešené bez držadla, priehlbinami v hornej, respektíve dolnej časti dvierok. Najvýraznejším prvkom celej chladničky je logo spoločnosti umiestnené nie úplne citlivo v strede dvierok mrazničky. Nevyzerá to príliš vkusne a v kombinácií so zvyškom chladničky môžeme povedať, že Zanussi ZRT 18100 WA nie je pre kuchyňu práve ozdobou.

Zanussi-ZRT-18100-WA-detail-300x200

 

O čo horší je vonkajší vzhľad, o to viac sa nám páči vnútorné prostredie tejto chladničky. Jej celkový objem je 173 litrov (pri rozmeroch 120,9 x 49,6 x 60,6 centimetrov), z čoho pripadá 41 litrov na mrazničku a 132 litrov na chladničku. To sú celkom slušné čísla pre chladničku, ktorá je určená na chatu alebo pre menšiu domácnosť. Navyše riešenie vnútorného priestoru Spazio + je skutočne dômyselné a my ho oceňujeme. Mraznička je bielou drôtenou mriežkou rozdelená na dve oddelenia, ktorých veľkosť si môžete nastaviť. Chladničku ďalej tvorí plastová zásuvka na ovocie alebo na zeleninu, jedna pevne ukotvená sklenená polička a ďalšie dve voľne nastaviteľné. Úložný priestor ďalej zväčšuje priehradka na fľaše na dverách, priehradka na mliečne výrobky nad ňou a uzatvárateľný boxík na vajíčka a menšie potraviny v hornej časti dvierok.

Úplnou samozrejmosťou je osvetlenie chladničky. V tomto prípade ho tvorí jedna žiarovka, umiestnená v hornej časti. Vďaka nej sa v chladničke ľahšie vyznáte. Čo je  bežné, ale bohužiaľ nie samozrejmé, je možnosť zmeny zavesenia dverí. To sa oplatí, keď potrebujete chladničku umiestniť do zariadenej kuchyne a nemôžete jej celú miestnosť prispôsobiť. Ak vám teda dvierka na jednej strane zavadzajú, nie je problém ich prehodiť inam. Výhodou chladničky, ktorá patrí medzi voľne stojace modely, je prítomnosť nastaviteľných nožičiek. Vďaka nim môžete ľahko docieliť väčšiu stabilitu chladničky. Pri práci s nožičkami však budete pravdepodobne potrebovať pomoc, pretože pri hmotnosti 36,6 kilogramov už nie je manipulácia s chladničkou taká jednoduchá, aby sa s ňou jeden človek popasoval.

 

Spotreba a technické parametre

 

Kombinovaná chladnička Zanussi ZRT 18100 WA patrí podľa svojho energetického štítku do energetickej triedy A+. Príslušnosť k tejto kategórii znamená, že od nej nemôžete čakať žiadnu výraznejšiu úsporu na elektrine. To by ste museli siahnuť po drahších chladničkách. Je ale pravda, že chladničky v tejto cenovej skupine sa vo vyšších kategóriách, ako je A +, pohybujú iba celkom výnimočne a pre Zanussi ZRT 18100 WA znamená jej energetická trieda príslušnosť k bežnému priemeru. Pri odhadovanej ročnej spotrebe asi 215 kWh, začnete pravdepodobne čoskoro prerábať, ale aspoň trochu to kompenzuje cena, ktorá sa pohybuje okolo 180 €.

Zistiť cenu

Čo sa nám naopak na tejto chladničke páči, je jej hlučnosť. Pri svojej prevádzke generuje zvuk s intenzitou 40 dB, čo je pekné číslo, vďaka ktorému ju môžeme počítať medzi tiché. Priemer je pri chladničkách o niečo vyšší, na druhej strane, postrehnúť rozdiel dvoch, troch decibelov pri takejto nízkej hladine zvuku nie je práve ľahké. Pre porovnanie môžeme povedať, že 40 decibelov je zhruba spev vtákov za oknom, chladnička vás teda rozhodne nebude nijako zvlášť rušiť. S istotou vám môžeme povedať, že ďalšie spotrebiče v domácnosti ju spoľahlivo prehlušia.

Zanussi-ZRT-18100-WA-štítok-300x300

Pre kompletné fungovanie chladničky sú veľmi dôležité ešte dva ďalšie údaje. Predovšetkým je to akumulačná doba. Tá vám povie, ako dlho vydrží potravina, ktorá bola v mrazničke, zmrazená, ak by bol prerušený elektrický prúd. Že vypadne prúd, alebo že sa chladnička pokazí, to sa môže stať ľahko a potom oceníte každú hodinu, ktorú vám vydrží jedlo zmrazené. Z tohto pohľadu hodnotíme kladne, že u tejto chladničky dosahuje akumulačná doba 17 hodín, čo je pekný výsledok. Drahšie chladničky majú túto hodnotu síce ešte lepšiu, ale v kategórii lacných chladničiek nemôžeme čakať zázraky. Dôležitá je tiež mraziaca kapacita chladničky. Tá nám hovorí, aké množstvo potravín sa zmrazí na teplotu -16 °C za jeden deň. Pri lepších chladničkách sa pohybuje v rozmedzí 4 – 40 kg, pri tejto chladničke je kapacita podpriemerná, len 3 kilogramy.

Pre dobré fungovanie chladničky je veľmi dôležitá aj jej klimatická trieda. Tá nám hovorí, za akých vonkajších podmienok bude spotrebič pracovať bezchybne a bez rizika poruchy. V tomto prípade je uvedená klimatická trieda SN-N-ST. To znamená spojenie subnormálnej, normálnej a subtropickej triedy. Sú to hodnoty teplôt 10 až 38 °C (10 °C ako minimum subnormálnej triedy a 38°C ako maximum subtropickej triedy). Za žiadnych okolností by vaša chladnička nemala fungovať v iných vonkajších teplotách, inak by ste si koledovali o poruchu, v horšom prípade priamo o zničenie chladničky.

Dôležité funkcie a technológie

Hoci to hovoríme neradi, chladnička Zanussi ZRT 18100 WA sa nemôže pochváliť žiadnou špeciálnou funkciou, ktorá by stála za zmienku. Nemá ani detskú poistku, ani signalizáciu otvorených dvierok, dokonca ani systém proti námraze. Z tohto pohľadu nás sklamala, pretože sám výrobca inzeruje, že odmrazovanie je ručné a musíte ho vykonávať sami. Chápeme, že sa jedná o lacnú chladničku, aj tak si však myslíme, že aspoň základné funkcie by mať mala.

Zanussi-ZRT-18100-WA-detail-2

Zistiť cenu

8.8 Total Score
Konečný verdikt

Chladnička Zanussi ZRT 18100 WA patrí do cenovej kategórie chladničiek lacnejších ako 300 €. Zodpovedá tomu v zásade všetko. Dizajn nie je nijako zvlášť zaujímavý, a hoci je vnútorný priestor veľmi dômyselne riešený, miesta nie je práve najviac. Aj napriek veľmi dobrej hodnote hlučnosti má chladnička iba priemernú spotrebu a chýba akákoľvek funkcia navyše. Dokonca aj odmrazovanie je nutné robiť ručne. Akumulačná doba síce nie je zlá, ale mraziaca kapacita je podpriemerná. A podpriemerná sa nám zdá aj celá chladnička. Za cenu, ktorá neprekročí 300 €, je to síce dobrý nákup, ale nie do väčšej domácnosti, skôr len tak na chatu alebo do bytu, ktorý je využívaný občas.

Spotreba
8.5
Hlučnosť
9.3
Priestrannosť
8.4
Pomer cena/kvalita
9
VÝHODY
  • Dobre rozdelený vnútorný priestor
  • Tichá prevádzka
  • Nízka cena
NEVÝHODY
  • Chýba akákoľvek funkcia navyše
  • Nutnosť ručného odmrazovania
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk