Test kombinovaných chladničiek 2019

  • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere najvhodnejšej americkej chladničky.
  • Zvoľte si na základe hlučnosti, veľkosti, spotreby a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde se dá kúpiť najlacnejšie.

Lednice-bez-pozadí-300x300

TOP kombinované chladničky roku 2019

Kombinované Kombinované Kombinované Vstavané Retro
do 300 eur od 300 do 500 eur od 500 eur
Beko RCSA 300 K30XP Gorenje RK 6193 AW Whirlpool B TNF 5323 OX AEG SCE81831LC Gorenje ONRK 193 C
Spotreba
86 %
Hlučnosť
90 %
Priestrannosť
88 %
Cena/kvalita
92 %
Spotreba
86 %
Hlučnosť
95 %
Priestrannosť
94 %
Cena/kvalita
92 %
Spotreba
97 %
Hlučnosť
93 %
Priestrannosť
93 %
Cena/kvalita
98 %
Spotreba
97 %
Hlučnosť
99 %
Priestrannosť
91 %
Cena/kvalita
93 %
Spotreba
91 %
Hlučnosť
93 %
Priestrannosť
91 %
Cena/kvalita
89 %
88%
92%
92%
92%
92%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Chladničky sú dnes spotrebičom, bez ktorého si nedokážeme našu existenciu vôbec predstaviť. Ako by sa nám asi žilo, keby sme nemohli potraviny uložiť do chladu? Pravdepodobne by nám dlho nevydržali, zakrátko by sa pokazili a mohli by sme ich vyhodiť. Na dedinách, kde majú ľudia poväčšine ako súčasť domov chladné pivnice, tam by to ešte šlo, i keď nie každé jedlo by znieslo pivničné prostredie. Avšak v mestách, tam už je to horšie. Niektoré zariadenia, ako sú napríklad jedálne alebo reštaurácie, by bez chladničiek už prakticky fungovať vôbec nemohli. Nebojíme sa teda tvrdiť, že sú možno najdôležitejším spotrebičom v domácnosti.

Na našich stránkach by sme vám preto chceli ponúknuť kompletné a podrobné informácie o chladničkách. A to rady, ako postupovať pri riešení problémov, ako sa o chladničky najlepšie starať, a tiež aj tipy, na čo sa zamerať pri výbere. Pripravili sme pre vás preto recenzie najlepších modelov na trhu a tiež články  o najväčších výrobcoch, aby ste získali predstavu, ako trh s chladničkami vyzerá a z čoho môžete vyberať. Veríme, že vám to pri nákupe i neskoršom používaní chladničky pomôže.

Prečo to všetko robíme? Pokiaľ ste v poslednom čase nakupovali nejakú elektroniku, iste ste si všimli, že výber je široký a voľba nie je ľahká. Nájsť kvalitu za rozumnú cenu, naviac s parametrami, ktoré vám budú vyhovovať, to býva ťažké. V neuveriteľnom množstve čísel a technológií je ťažké sa vyznať, väčšina recenzií na internete len opakuje to, čo tvrdia výrobcovia. My vám na rozdiel od nich ponúkame vysvetlenie všetkých pojmov a parametrov, s ktorými sa u chladničiek stretnete. Navyše sa na celú problematiku dívame s ohľadom na zákazníkov, nie na výrobcov, takže objektívne, zameriavame sa aj na výhody jednotlivých modelov a tiež na ich nevýhody.

back to menu ↑

Základné typy chladničiek

Pokiaľ sa chystáte vybrať novú chladničku, mali by ste postupne dodržať niekoľko základných krokov. V prvom rade je potrebné si rozmyslieť, aký typ chladničky vlastne chcete. Na trhu sa ich časom uchytilo hneď niekoľko a každý z nich má svoje špecifiká, výhody a nevýhody. A až potom, keď ich spoznáme, môžeme si nejakú chladničku vybrať. Pozrime sa teda na základnú charakteristiku jednotlivých typov, než prejdeme k bližšiemu popisu.

Kombinované chladničky

Kombinované chladničky sú asi tým najbežnejším typom chladničiek, s akým sa môžeme stretnúť. A sú i veľmi obľúbené. Prečo, to je pomerne jasné. Vzhľadom na to, že je v nich zabudovaná mraznička aj chladnička, ušetríte miesto aj peniaze nákupom jedného spotrebiča miesto dvoch

Vstavané chladničky

Veľmi zaujímavé a šikovné modely, ktoré sa hodia do každej kuchyne, pretože sú určené k zabudovaniu do kuchynského nábytku a nenarušia vzhľad miestnosti. Navyše je možné ich jednoducho zladiť tak, aby presne zapadli do starostlivo štylisticky upravených kuchýň. Okrem vzhľadu je ich prednosťou tiež priestorová šetrnosť.

Retro chladničky

Retro chladničky sú skvelými doplnkami do každej domácnosti, ktorá si potrpí na svoj vlastný štýl. Ako už napovedá ich názov, snažia sa svojím dizajnom dosiahnuť krásu starých časov. Existuje rad farebných i typových variantov, na druhej strane okruh výrobcov, ktorí sa nimi zaoberajú, je pomerne úzky, a tým je ich výber menší.

Americké chladničky

Americké chladničky sú špeciálnym typom chladničiek. Dizajnom, funkciami a svojimi parametrami sa ostatným chladničkám celkom vzďaľujú. Zásadným rozdielom je dvojdverové, prípadne štvordverové otváranieveľký vnútorný priestor a štýlový dizajn, ktorý má zvýšiť úroveň vašej kuchyne. Majú samozrejme svoje výhody, rovnako ako nevýhody, ale pre ich odlišnosť od bežných chladničiek sme im venovali samostatný článok.

back to menu ↑

Test kombinovaných chladničiek do 300 eur

Najlacnejšie chladničky, ktoré v sebe kombinujú chladničku i mrazničku, sa dajú zohnať naozaj za málo peňazí. Cena niektorých z nich sa pohybuje už okolo osemdesiat až stodvadsať eur, väčšina však okolo dvesto až dvesto päťdesiat eur. Pokiaľ však o niektorú z nich máte záujem, potom by ste mali myslieť na to, že ide o veľmi lacné chladničky s obmedzeným využitím. Nemáme teraz na mysli chladničky v akcii, ktoré si kúpite v povianočnom výpredaji, ale modely, ktoré sú lacné už v základnej ponuke. Ich výrobné náklady nie sú veľké, nie sú veľmi prepracované, ale stačia na to, aby chladili, a aby sa do nich dalo jedlo. Ak zháňate teda lacné chladničky, je to vaša kategória.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Beko RCSA 300 K30XP
A++ 3,5 kg/deň Zistiť cenu
2. Gorenje RF 4142 ANW
A++ 2 kg/deň Zistiť cenu
3. AEG RDB 72321 AW
A++ 3 kg/deň Zistiť cenu
4. Candy CMDDS 5144WH
A++ 2 kg/deň Zistiť cenu
5. Beko RDSA 240 K20W
A+ 4 kg/deň Zistiť cenu

Kombinované chladničky do 300 eur a ich charakteristika

Jedná sa o malé chladničky s mrazničkou, väčšinou len so základnými funkciami a so zlou spotrebou. Väčšina z nich sa radí do kategórie A+, niektoré výnimočne do triedy A++, ale to je skôr náhoda. Ani ďalšie parametre (akumulačná doba, mraziaca kapacita, hlučnosť) nie sú ktovieako skvelé. Nejde totiž o chladničky určené pre bežnú domácnosť. Už len preto, že väčšej rodine by ich obmedzený priestor sotva mohol stačiť. Samozrejme, pri troche skromnosti vám môže takáto chladnička doma stačiť, ale neodporúčame to. Je to zbytočné, nepohodlné a neoplatí sa to. Na druhej strane, chladnička za približne dvesto eur je skvelá voľba napríklad do hotelových izieb, na chatu a chalupu, alebo do bytu, ktorý nevyužívate dlhodobo.

Výhody

Malé rozmery

Nízká cena


Nevýhody

Vysoká spotreba

Malý výber a menšia životnosť

Malá funkčná vybavenosť

back to menu ↑

Test kombinovaných chladničiek od 300 do 500 eur

Kombinované chladničky, ktoré sa predávajú v cenovom rozmedzí od 250 do 500 eur, tvoria akúsi strednú triedu týchto spotrebičov. Dá sa od nich očakávať, že budú vo všetkých ohľadoch lepšie. Hlavne, pokiaľ ide o spotrebu. u. Oproti predošlej  kategorií si ale vedú ďaleko lepšie aj  čo  sa týka  vybavenosti funkciami alebo úrovňou hlučnosti.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Gorenje RK 6193 AW
A+++ 4,5 kg/deň Zistiť cenu
2. Whirlpool W7831TMX
A+++ 10 kg/deň Zistiť cenu
3. Gorenje RK 6192 AW
A++ 4,5 kg/deň Zistiť cenu
5. Zanussi ZRB 36104XA
A++ 4 kg/deň Zistiť cenu
4. Electrolux EN3201MOW
A++ 4 kg/deň Zistiť cenu

Kombinované chladničky od 300 do 500 EUR a ich charakteristika

Táto kategória vám okrem modelov energetickej triedy A+ prináša tiež spotrebiče patriace do triedy A++. Úspora energie a peňazí, akú vám môžu poskytnúť, je oveľa vyššia a pri celoročnom používaní, aké sa od chladničiek očakáva, skutočne výrazne ušetríte. Okrem toho sa chladničky od lacnejších zreteľne líšia napríklad v mraziacej kapacite alebo v akumulačnej dobe. Oba tieto parametre sú (aspoň väčšinou) lepšie. Väčšie je tiež rozmedzie ideálnych teplôt, pri ktorých je chladnička schopná dobre fungovať.

Platí navyše tiež určité spojenie medzi cenou chladničky a jej priestrannosťou. Rozmerovo sú tieto modely väčšie, vo vnútri chladničky nájdeme viac vychytávok, ako je napríklad regulácia vlhkosti alebo držiaky na fľaše. A čo je hlavným rozdielom, prichladničkách, ktorých cena dosahuje štyristo eur, nájdeme už niektoré technológie a funkcie, ktoré nám uľahčujú a spríjemňujú život. Mnoho z nich má dobrú antibakteriálnu ochranu, až na pár výnimiek disponujú automatickým odmrazovaním a systémami, ktoré redukujú námrazu. Niektoré značky taktiež zabudovávajú do svojich chladničiek špeciálne funkcie (môžeme menovať napríklad SmartDiagnosis od LG). Na rozdiel od predchádzajúcej kategórie sú tieto chladničky vhodné do bežnej domácnosti. Vojde sa do nich viac potravín, nebudete zbytočne míňať peniaze na ich prevádzku a určite udržia vaše potraviny čerstvejšie, než lacnejšie typy. Pokiaľ od chladničky očakávate, že bude plniť svoje základné funkcie a netúžite po niečom špeciálnom, táto trieda vám bude vyhovovať.

Výhody

Kompromis medzi cenou a kvalitou

Antibakteriálna ochrana

Automatické odmrazovanie

Široký výber


Nevýhody

V mnohých ohľadoch sú priemerné

Iba priemerná hlučnosť a spotreba

back to menu ↑

Test kombinovaných chladničiek od 500 eur

Kombinované chladničky, ktorých cena prevyšuje päťsto eur, patria už medzi absolútnu špičku tohto typu chladničiek. Ide o najvyššiu triedu chladničiek, ktoré musí nadchnúť aj náročných užívateľov, ktorí túžia po niečom špeciálnom.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Samsung RB37J5018SA/EF
A+++ 13 kg/deň Zistiť cenu
2. Liebherr CBEF 4805
A+++ 13 kg/deň Zistiť cenu
3. Hisense RB400N4BC3
A+++ 12 kg/deň Zistiť cenu
4. Whirlpool B TNF 5323 OX
A+++ 12 kg/deň Zistiť cenu
5. Electrolux EN3854POX
A+++ 4 kg/deň Zistiť cenu

Kombinované chladničky od 500 EUR a ich charakteristika

Patrí sem rad chladničiek energetickej triedy A ++ a predovšetkým takmer všetky chladničky triedy A +++. To znamená, že ide o najúspornejšie modely, ktoré sú na trhu. Šetria elektrickú energiu a jej prostredníctvom aj vašu peňaženku. A hoci sa vám to môže zdať zvláštne, niekedy je lepšie zainvestovať a kúpiť si drahšiu chladničku, pretože po určitom čase nezačnete na spotrebe prerábať ako je to v prípade lacných modelov. Navyše si priplatíte za väčšiu kvalitu v podobe hlučnosti menšej ako 38 decibelov, veľké mraziace kapacity a oveľa dlhšiu akumulačnú dobu. Určite sa tiež hodí veľká variabilita vonkajších podmienok, tieto chladničky totiž patria poväčšine do najširšej klimatickej triedy.

Od týchto chladničiek tiež môžete očakávať vyladený a jedinečný dizajn. Nie sú to jednoduché biele spotrebiče, často majú prevedenie v metalíze alebo v nereze, majú špeciálne rukoväte pohodlné do ruky a rôzne ďalšie prvky, ktoré ich vzhľad oživia. A čo je hlavné, technologické a funkčné vybavenie je oveľa väčšie, než pri lacných modeloch. Rozmrazovanie je, podľa očakávaní, automatické, jednoduchá je regulácia teploty a celé ovládanie chladničky. Nechýba tu väčšinou ani antibakteriálna ochrana alebo super chladenie a mrazenie. A pri modeloch jednotlivých výrobcov sa stretnete aj s takými vychytávkami, ako je SmartDiagnosis, NatureFresh alebo technológie šiesteho zmyslu pre väčšiu úsporu. V kombinácii so skvelou spotrebou, veľkým vnútorným priestorom a poväčšine šikovným rozložením políc, priehradiek a zásuviek sa jedná o absolútnu špičku medzi kombinovanými chladničkami.

Výhody

Príjemné vnútorné rozloženie

Množstvo funkcií a automatiky

Výborné hodnoty spotreby a hlučnosti


Nevýhody

Vysoká cena

Zložitejšie ovládanie

back to menu ↑

Test vstavaných chladničiek

Vstavané chladničky sú skvelou voľbou do kuchyne, ktorá má svoj štýl a svoju vlastnú atmosféru. Ich veľkou výhodou je, že pre vás odpadá nutnosť riešiť dizajn chladničky. Tá je zabudovaná do kuchynskej linky, schovaná za dvierkami, ktoré majú rovnaký štýl ako zvyšok nábytku v miestnosti, a na prvý pohľad teda nie je ani vidieť. Avšak poslúži vám rovnako, ako bežná kombinovaná chladnička.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. AEG SCE81831LC
A+++ 12 kg/deň Zistiť cenu
2. Siemens KI 86 SAD40
A+++ 10 kg/deň Zistiť cenu
3. Bosch KIS 86 AD40
A+++ 10 kg/deň Zistiť cenu
4. Whirlpool ART 9811/A++ SF
A++ 3,5 kg/deň Zistiť cenu
5. AEG SCB61824LF
A++ 4 kg/deň Zistiť cenu

Vstavané chladničky a ich charakteristika

Parametre vstavaných chladničiek sa od tých bežných kombinovaných príliš nelíšia, často sú úsporné a ich cena nie je výrazne iná. Pomerne špecifický je výber vstavanej chladničky. Nestačí sledovať jej parametre a funkcie, musíte bezpodmienečne sledovať aj jej rozmery, aby sa vám do kuchynskej linky vošla, a aby vyzerala dobre. Hoci sa vstavané spotrebiče vyrábajú väčšinou v jasne daných rozmeroch, je potrebné si ich skontrolovať. Pri inštalácii vstavanej chladničky je tiež nutné okolo nej nechať určitý priestor, aby mohla chladnička vetrať a aby mohol fungovať motor, bez toho aby sa prehrieval. Navyše teplo sa nemôže medzi stenami chladničky a skrinky hromadiť a je nutné ho nejako odvádzať. Preto by sme vám odporučili, pokiaľ túto možnosť máte, prenechať inštaláciu vstavanej chladničky odborníkom. Tí s tým majú väčšie skúsenosti.

Výhody

Nemusíte riešiť dizajn

Nenaruší jednotu vašej kuchyne

Parametre veľmi podobné kombinovaným chladničkám


Nevýhody

Zložitejšia inštalácia do kuchynskej linky

Pri výbere je nutné starostlivo sledovať rozmery chladničky

back to menu ↑

Test retro chladničiek

Ako sme si už raz povedali, hlavnou prednosťou retro chladničiek je ich vzhľad a jedinečný dizajn. Tieto chladničky sú celkom unikátne a pre domácnosť sú vlastne ozdobou. Na rozdiel od bežných chladničiek, si priamo zakladajú na tom, že majú byť vidieť a človek si ich už na prvý pohľad musí všimnúť. Nejedná sa o obyčajné biele kocky, sú v predaji v niekoľkých rôznych typoch, tvaroch a farbách.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Gorenje ONRK 193 C
A+++ 8 kg/deň Zistiť cenu
2. Gorenje RF 60309 OC
A++ 5 kg/deň Zistiť cenu
3. Gorenje ORK192C
A++ 4,5 kg/deň Zistiť cenu
4. Amica VD 1442 AB
A++ 2,5 kg/deň Zistiť cenu
5. CONCEPT LKR 7360CR
A+ 4.2 kg/deň Zistiť cenu

Retro chladničky a ich charakteristika

čierne, červené, modré i krémové, stačí si vybrať takú, ktorá bude ladiť s vašou kuchyňou. Príjemná správa je, že pri nich nenájdete ostré hrany, ani necitlivé a škaredé rukoväte. Všetko je do detailu vyladené a vyrobené z najlepších moderných materiálov. Pokiaľ ide o vnútorné a technické parametre týchto chladničiek, nie je to až taká sláva, v porovnaní s bežnými kombinovanými chladničkami,a tak by sme retro chladničky zaradili do priemeru. Nevynikajú objemom, rozmermi, ani spotrebou. Väčšina z nich patrí do kategórie A ++, čo nie je najhorší, ale ani najlepší výsledok.

Hlučnosť sa pri tomto type chladničiek bežne pohybuje medzi 40 – 44 decibelmi, mraziaca kapacita a ďalšie parametre sa vyrovnajú tým, s ktorými sa stretneme pri kombinovaných chladničkách strednej triedy. Zásadným rozdielom oproti bežným chladničkám je cena. Tá sa pohybuje okolo 700 €, pri skutočne špičkových retro chladničkách ešte oveľa vyššie, pokojne aj okolo 1 100 €. Ak však o kúpe tohto typu chladničky uvažujete, uvedomte si, že platíte predovšetkým za dizajn. Podobné vlastnosti, ako tieto chladničky, vám totiž ponúknu lepšie kombinované chladničky tiež a oveľa lacnejšie. Na druhej strane, retro chladničky do vašej domácnosti perfektne zapadnú, o tom niet pochýb.

Výhody

Skvělý design, jedinečný vzhled

Ukážka luxusnej domácnosti

Použitie kvalitných materiálov


Nevýhody

Vcelku priemerné parametre

Spotreba väčšinou v kategórii A++

Spravidla vyššia cena (pričom neplatíte za kvalitu, ale za jedinečný dizajn)

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia chladničiek

Chladničky sú možno najpredávanejšou elektronikou, ak nebudeme počítať tovar ako sú mobilné telefóny alebo počítače. Niet teda divu, že na trhu nájdeme desiatky firiem, ktoré chladničky a mrazničky vyrábajú. Okrem tých najväčších môžeme spomenúť napríklad chladničky AEG, Miele alebo LG. Avšak práve nepreberné množstvo výrobcov môže nákup značne skomplikovať. Prečo? Pretože nie každá firma dokáže vyrobiť chladničky kvalitne, navyše si väčšinou starostlivo chráni tajomstvo svojich technológií. A každá zo spoločností vidí kľúč k dobrej chladničke inde. Keď už teda vieme, aký typ chladničky nás zaujíma, nie je na škodu pri podrobnejšom výbere porozumieť filozofii jednotlivých výrobcov a pozrieť sa v čom ktoré chladničky vynikajú. Kto sú teda najväčší výrobcovia chladničiek?

Vzhľad chladničky

Chladničky, to v dnešnej dobe nie sú len užitočné spotrebiče. V kuchyni, kam ich najčastejšie umiestnite, sú tiež určitým prvkom, ktorý jej dodáva štýl a vzhľad. Dizajn chladničky je teda veľmi dôležitý, ak s ňou chcete svoju domácnosť dotvoriť.  Najlacnejšie chladničky, biele kocky s ostrými hranami a veľkými rukoväťami, to asi nie je do modernej kuchyne to pravé orechové. Skúste si to predstaviť, granitový drez, drevený nábytok, upravená kuchynská linka, možno aj bar a štýlové stoličky z nerezu a kože … a k tomu veľká biela chladnička. To nie je ono, že?

Preto si za peknú chladničku treba priplatiť, ak chcete získať luxusný doplnok vašej kuchyne. Drahšie chladničky už sú vyladené oveľa lepšie. Často sú v nerezovom alebo metalízovom prevedení, s elegantnými krivkami a hlavne bez ostrých hrán, ktoré sa do modernej domácnosti skrátka nehodia. Ich rukoväte sú väčšinou pohodlné do ruky a hlavne priestorovo úsporné a nenápadné. Jediné, čo môže vzhľad pokaziť, sú logá výrobcov. Tie sa na chladničkách objavujú pomerne často. Väčšinou sú umiestnené niekde na okraji alebo sú aspoň decentne zmenšené tak, aby neboli príliš výrazné. Nie je to však pravidlom, napríklad pri chladničkách Zanussi sa nachádza často veľmi necitlivo priamo uprostred chladničky a v pomerne veľkom prevedení.

Rozmery a vnútorný priestor

Preto si za peknú chladničku treba priplatiť, ak chcete získať luxusný doplnok vašej kuchyne. Drahšie chladničky už sú vyladené oveľa lepšie. Často sú v nerezovom alebo metalízovom prevedení, s elegantnými krivkami a hlavne bez ostrých hrán, ktoré sa do modernej domácnosti skrátka nehodia. Ich rukoväte sú väčšinou pohodlné do ruky a hlavne priestorovo úsporné a nenápadné. Jediné, čo môže vzhľad pokaziť, sú logá výrobcov. Tie sa na chladničkách objavujú pomerne často. Väčšinou sú umiestnené niekde na okraji alebo sú aspoň decentne zmenšené tak, aby neboli príliš výrazné. Nie je to však pravidlom, napríklad pri chladničkách Zanussi sa nachádza často veľmi necitlivo priamo uprostred chladničky a v pomerne veľkom prevedení.

Objem chladničky sa priemerne pohybuje medzi 200 až 250 litrami. Čokoľvek menšie je úplne nevyhovujúce, čokoľvek navyše je potom luxus, za ktorý si môžete, ale nemusíte priplatiť vyššiu cenu. Pre bežnú domácnosť priemerne veľká chladnička stačí. Pre veľké rodiny sa však väčšia chladnička oplatí. Podobne to platí aj pri mrazničke. Priemerná hodnota sa pohybuje od nejakých 65 do 90 litrov. Menšia už môže byť nedostačujúca, väčšia je komfortná, ale nie nutná. Pri dobrom rozložení by tieto dve čísla mali dávať dohromady pomer objemu chladničky a mrazničky 1: 2,5 až 3. Celkový objem priemernej chladničky po vychádza zhruba na 300 až 330 litrov.

Dôležitejšie ako samotný objem je ale usporiadanie chladničky. Aj malá chladnička, úsporne usporiadaná a využívajúca všetok priestor môže byť výhodnejšie ako obria chladnička, ktorámiestom plytvá. Pokiaľ ide o mrazničku, najčastejšie rozloženie priestoru je do niekoľkých zásuviek alebo priehradiek, približne rovnako veľkých. Tam nie je veľa iných možností. Oveľa variabilnejšia je samotná chladnička. Základným vybavením je zásuvka na ovocie a zeleninu, ktorá sa väčšinou nachádza v spodnej časti chladničky. Nad ňou býva umiestnená pevne usadená polica (najčastejšie z tvrdeného skla – to je asi najlepší materiál). Ďalšie police by mali byť nastaviteľné, aby ste si priestor chladničky mohli prispôsobiť, a mali by byť aspoň tri. Držiak na fľaše alebo malá zásuvka, ktorú možno usadiť na poličku, sú tiež dobrým príslušenstvom.

Využiteľný priestor býva aj na dverách. Väčšinou tam nájdete vysokú priehradku na fľaše, ďalej jednu alebo ideálne dve priehradky na menšie potraviny (napríklad na mliečne výrobky) a na najvyššom mieste dverí tiež uzatvárateľný box na vajíčka. Takto popísaná chladnička by asi bola ideálna, a rozhodne tu neplatí rovnica drahý = lepší. Naopak, aj priemerná chladnička môže byť priestranná a dobre usporiadaná. Len si dajte pozor, aby tieto priehradky neboli príliš široké a nepresahovali priestor políc. Potom by sa mohlo stať, že by priestor na policiach nešlo plnohodnotne využiť, prípadne by sa, pri niektorom nastavení políc chladničky vôbec nedali zavrieť. Je to krajná situácia, ale najmä pri veľmi lacných modeloch by sa to mohlo stať.

Spotreba elektrickej energie

Úplne zásadná je pri výbere akéhokoľvek spotrebiča, nie len chladničky, spotreba. A síce spotreba elektrickej energie. Určite si nikto z nás neželá, aby mal doma spotrebič, ktorý mu bude tajne vysávať peňaženku. Pri výbere teda radíme rozhodne skontrolovať energetický štítok, a ak je na ňom horší údaj než A +, vziať nohy na plecia. Aspoň pri chladničkách to platí stopercentne. Energetická trieda totiž znamená úsporu energie, celých 20% medzi jednotlivými triedami. Skúsme si uviesť príklad:

Chladnička energetickej triedy A +++ má ročnú spotrebu, dajme tomu, 160 kWh. Ak budeme počítať s priemernou cenou za kilowatthodinu, vyjdú nám ročné náklady medzi 25 a 35 eurami. Pre porovnanie, chladnička kategórie A + má ročnú spotrebu nejakých 275 kWh. Ak budeme počítať s rovnakou cenou za energiu, vyjdú nám náklady viac ako 45 eur. Teda skoro dvojnásobok. To už je veľmi citeľný rozdiel.

V Slovenskej republike sa od roku 2014 môžu na trh uvádzať len modely, ktorých energetická trieda je minimálne A +. Nie je to síce nič extra, ale znamená to viacmenej priemernú úsporu. Modely energetickej kategórie A, poprípade úplne výnimočne B, budú staré, uvedené na trh v čase, keď zákon ešte neplatil a pravdepodobne by ste ich doma mať nechceli. Ak zabudneme, že po funkčnej, technologickej ani priestorovej stránke nejde o dobré spotrebiče, ich spotreba je priamo hrozivá a žalostne veľká. Väčšina chladničiek sa dnes pohybuje v energetických triedach A++ (väčšinou cenovo priemerné modely) a A+++ (chladničky s vyššou cenou). V najvyššej triede, ktorá zaisťuje skvelé hodnoty spotreby a výraznú úsporu energií a financií, triede A s tromi plusmi, nájdete síce najdrahšie chladničky, ktoré vám však svojou vyššou cenou budú postupom času vracať na úsporách.

Hlučnosť chladničky

Ak sa chystáte kúpiť novú chladničku, majte na pamäti, že pri podobných spotrebičoch je jedným z kľúčových parametrov hlučnosť. Chladnička bude u vás doma pravdepodobne zapnutá 24 hodín denne 365 dní v roku, pretože potraviny nejde zmraziť, potom nechať rozpustiť a zmraziť ich zase znova. Dá sa teda očakávať, že jej hluk budete počúvať stále, bez prestávky. A rozhodne nechcete, aby vás vo dne, v noci rušilo vrčanie tohoto elektrospotrebiča. To by si neprial nikto. Chladničky všeobecne patria medzi tichšie spotrebiče. Ich priemerná hlučnosť sa pohybuje okolo 40 dB, čo nie je veľa. Pre porovnanie, práčky generujú hluk okolo šesťdesiat decibelov, pri žmýkaní dokonca sedemdesiat až osemdesiat decibelov. Tiež je potrebné si uvedomiť, že intenzita zvuku rastie exponenciálne, teda že rozdiel medzi 35 a 45 decibelmi (čo je zhruba rozmedzie, v akom sa pohybuje väčšina chladničiek) je veľmi malý, a naopak rozdiel medzi 70 a 80 decibelmi je viac ako citeľný.

Najtichšie chladničky na trhu sú tichšie ako 38 decibelov, niekedy dokonca ako 36 decibelov. Takýto zvuk je sotva počuteľný, dá sa to porovnať s hlukom, ktorý bežne počujete v domácnosti, alebo napríklad v noci v tichej obytnej štvrti. Na druhej strane stoja modely, ktorých hlučnosť prekračuje 42 decibelov, čo môžeme považovať za priemernú hodnotu. Niekedy, vo výnimočných prípadoch, sa môže tento údaj vyšplhať až na takmer 50 dB, to už je celkom dosť. Je to hluk, s akým sa stretnete cez deň pri bývaní v meste alebo napríklad pri rannom speve vtákov. To už počuteľné je, a hoci to nie je veľký hluk, môže vás to pri intenzívnej prevádzke chladničky rušiť a môže vám to veľmi skoro byť nepríjemné.

Klimatické triedy a ich kombinácie

Pre prevádzku chladničky sú veľmi dôležité tiež jej technické parametre, ktoré majú výrazný vplyv na kvalitu chladenia aj na jej funkčnosť. Začnime tým najpodstatnejším, klimatickou triedou. Tá je pre správne fungovanie chladničky kľúčová. Klimatická trieda totiž udáva, za akých vonkajších teplôt môže byť chladnička v prevádzke. Ak bude prekročená horná hranica, potom dôjde k zhoršeniu kvality chladenia, prekročenie spodnej hranice je však ešte horšie. V prílišnom chlade môže zhustnúť olej v kompresore a to môže spôsobiť aj veľmi závažné poruchy chladničky. Aké sú teda jednotlivé triedy a hodnoty ideálnych teplôt?

Třída Značka Rozpětí teplot
Subnormální SN 10 – 32 °C
Normální N 16 – 32 °C
Subtropická ST 18 – 38 °C
Tropická T 18 – 43 °C

Údaj, s ktorým sa stretnete na štítku chladničky, je potom väčšinou vytvorený kombináciou viacerých tried. Napríklad, ak je klimatická trieda chladničky SN-N-ST, potom výsledné rozmedzie vzniká spojením všetkých troch rozpätí. Ideálna vonkajšia teplota je pre takú chladničku 10 – 38 °C. Teplota v miestnosti by teda nemala klesnúť pod 10 stupňov a zároveň by nemala prekročiť 38 stupňov. Čím väčšie rozmedzie je, tým lepšie.

Mraziaca kapacita a akumulačná doba

Ak hľadáte chladničku, ktorá v sebe ukrýva chladničku i mrazničku, potom sú pre vás dôležité aj údaje, týkajúce sa kvality mrazenia. Tie kľúčové sú dva – mraziaca kapacita a akumulačná doba. Začnime tým prvým. Kapacita mrazenia udáva, aké množstvo potravín bude zmrazené počas 24 hodín. Čím viac, tým lepšie. Vysoký údaj znamená vysokú kvalitu a rýchle mrazenie, čo pravdepodobne od špičkovej chladničky očakávate. Aby ste mali predstavu, môžeme si povedať, že bežné číslo je medzi štyrmi až desiatimi kilogramami za deň. Pri lacnejších chladničkách to môže byť menej, napríklad len dva kilogramy denne, pri tých najlepších to zase môže prekračovať desať kilogramov, niekedy aj veľmi výrazne.

Pre vašu spokojnosť je podstatná tiež akumulačná doba chladničky. Tá vám hovorí, ako dlho vydržia potraviny v chladničke zmrazené, ak dôjde k poruche alebo k výpadku prúdu. Tento čas by mal byť najmenej dvanásť hodín. Určite nechcete, aby sa vám mäso v mrazničke pokazilo alebo aby mrazená zelenina zhnila, ak náhle chladnička prestane fungovať. Pokiaľ sa ale chladnička pokazí a vy ju nebudete vedieť sami opraviť a nebudete mať ďalšiu záložnú mrazničku, kam by ste potraviny preskladnili, nezostane vám iné, než počkať na servisného technika. Ten za vami ale príde najskôr druhý deň, preto je dvanásť hodín úplné minimum, pod ktoré by ste nemali ísť. Existujú ale aj modely, ktorých akumulačná doba je dlhšia ako 24 hodín, závisí to predovšetkým na jej izolácii. Opäť tu platí jednoduchá rovnica – čím viac, tým lepšie.

back to menu ↑

Funkcie a technológie moderných chladničiek

Dnešné chladničky už nie sú ako predtým, kedy ich jedinou funkciou bolo chladiť potraviny a udržať ich jedlé dlhší čas, než by to bolo v komore alebo v pivnici. Dnes majú totiž chladničky rad technologických vychytávok a funkcií, ktoré ich prevádzku uľahčujú, a ktoré zvyšujú kvalitu chladenia. Niektoré technológie sú špecifické pre vybraného výrobcu, iné sa vyskytujú pri chladničkách všetkých značiek, ale líšia sa názvom. Takých funkcií je veľa. My tu máme prehľad tých základných, s ktorými sa stretnete najčastejšie, a ktoré je dobré pri vybranej chladničke nájsť.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Tak čo, podarilo sa vám nejakú chladničku vybrať? Nie? Tak si to môžeme ešte zrekapitulovať. Výber je široký, takže rozhodne stojí za to vytvoriť si základný prehľad o tom, čo trh ponúka a prejsť si tým, čím sa vyznačujú výrobky jednotlivých spoločností. Ďalej je dosť dôležité pozrieť sa, aký typ chladničky vlastne chcete, či klasickú voľne stojacu kombinovanú, vstavanú, americkú (ktorými sa na našich stránkach zaoberá samostatný článok) alebo dokonca retro chladničku. Podľa toho je potom určujúce, na čo sa budete pozerať najskôr. V prípade bežnej chladničky je rozhodujúce, koľko do nej chcete investovať a čo je pre vás pri chladničke dôležité. Či chcete, aby bola úsporná a šetrná čo sa týka spotreby elektrickej energie, aby bola tichá, alebo aby kvalitne fungovala. Najlepšie, keď bude spĺňať všetky tri body. Až potom by pre vás mala byť rozhodujúca prítomnosť ďalších funkcií a technológií (z ktorých najzákladnejšie sú automatické odmrazovanie a antibakteriálna ochrana). Nakoniec stačí zhodnotiť vzhľad chladničky a vybrať si niektorý model.

Pokiaľ ide o retro chladničky, bude postup veľmi podobný, len s tým rozdielom, že dizajn bude hrať veľmi významnú úlohu a bude prioritným nad ďalšie parametre. Všetko ostatné budete pravdepodobne sledovať až po ňom. Pri vstavaných chladničkách by ste sa zase mali zaoberať čisto technickými údajmi, a najmä rozmermi. Je totiž nutné, aby sa vám vošla do kuchynskej linky, inak ide o zbytočne vyhodené peniaze. Zase vám ale odpadá všetka starosť spojená s dizajnom chladničky, pretože sa prispôsobí štýlu vašej kuchyne. Ako teda vidíte, výber nie je ťažký, stačí si určiť poradie priorít a zohľadniť špecifiká jednotlivých typov chladničiek. Ak to všetko urobíte, budete mať istotu, že vám chladnička bude dobre slúžiť.

back to menu ↑

Vplyv ceny na výber chladničky

Ako sme si už načrtli v podkapitole o typoch chladničiek, cena je pomerne určujúca ako pre typ chladničky, tak aj pre jej parametre a využitie. Tie najlacnejšie chladničky, ktoré možno zohnať zhruba do 190 eur, vás rozhodne neočarujú spotrebou, hlučnosťou ani ničím iným. Rozhodne ich nemôžeme odporučiť do bežnej domácnosti, ale napríklad do podnikovej kuchynky alebo do kempu sú určite veľmi dobrým riešením. Chladničky strednej triedy zoženiete približne v cenách okolo 350 eur. Tie už sa hodia do menších domácností. Špičkové chladničky, vstavané aj klasické kombinované, potom zoženiete od nejakých 450 eur a vyššie. Je to síce veľa peňazí, ale zato máte zaručenú dobrú úroveň spotreby, výbornú hlučnosť a tiež skvelé funkčné vybavenie. Takéto spotrebiče určite uspokoja aj potreby tých náročnejších užívateľov a nemusíte sa do nich báť zainvestovať. Kapitolou samou o sebe sú retro chladničky. Tie sú k dispozícii za ceny, ktoré prevyšujú 700 eur. Neplatíte ale za nejaké skvelé parametre, len za pekný dizajn. Ak teda takú chladničku naozaj vyložene nechcete, jedná sa možno o zbytočnú investíciu.

back to menu ↑

Tipy a rady pre údržbu chladničky

Kúpiť chladničku ale samo o sebe nestačí. Aby vám dobre fungovala, je potrebné dodržiavať určité pravidlá a starať sa o ňu. Je to s ňou tak, ako s bežným pomocníkom v domácnosti – aby bola na prospech, je potrebné jej venovať určitú starostlivosť. Tým najzákladnejším, čo musíte robiť (pokiaľ chladnička nedisponuje funkciou automatického odmrazovania) je odmrazovať ju a zbavovať tak námrazy. Pomôže vám to ušetriť priestor a rozhodne je to dôležité, aby ste mohli pohodlne manipulovať s potravinami. Pre riadnu prevádzku chladničky by ste tiež mali venovať pozornosť jej klimatickej triede a strážiť vonkajšiu teplotu tak, aby tomuto rozmedziu zodpovedala.  Inak riskujete poruchu. A keď už hovoríme o poruchách, mali by ste sa občas do zvuku chladničky započúvať a ak počujete niečo, čo nie je úplne bežné, potom radšej kontaktovať servis alebo ju aspoň prezrieť. Môže to znamenať poruchu a prevádzkové problémy, ktoré by ju mohli aj nenávratne poškodiť.

Kľúčové je pre potraviny uložené v chladničke udržať spotrebič v čistote. Nemali by ste teda do chladničky ukladať napríklad nahnité ovocie alebo syry, ktoré vyzerajú, že na nich každú chvíľu začne bujnieť pleseň. Zbytočne by ste si vnútro chladničky zaniesli a pritom bez efektu, pretože potraviny na pokraji zničenia už nezachráni ani chladnička, ani zmrazenie. Starostlivosť by ste mali venovať tiež vlhkosti v chladničke. Ak v nej kondenzuje voda, usadzuje sa v rohoch a na priehradkách, je to najlepšie miesto pre rast plesní, ktoré vašim čerstvým potravinám rozhodne svedčiť nebudú. Keby ste teda vodu v chladničke objavili, rozhodne ju hneď utrite. A dbajte aj na čistenie chladničky, a to nielen políc a priehradiek, ale najmä tesnenia. Tam je totiž klíma teplejšia ako vnútri chladničky a teda pre rast mikroorganizmov ešte priaznivejšia. Otvorením chladničky sa z tesnenia môžu rozšíriť na dvierka a z nich na vaše jedlo, a to nechcete. Je pravda, že veľa chladničiek má antibakteriálnu úpravu povrchu i tesnenia, aj tak by ste ale pravidelné manuálne čistenie nemali podceňovať a raz za čas v chladničke upratať.

A na záver pamätajte, koľko starostlivosti venujete chladničke, presnejšie povedané jej výberu a jej údržbe, toľko starostlivosti venuje ona za to vašim potravinám, a teda aj vášmu pohodliu a vášmu zdraviu.

Chladničky
4.6 (92%) 5 votes
Necenzurovane.sk