Test pánskych holiacich strojčekov

Ako vybrať holiaci strojček 2019

TOP holiace strojčeky roku 2019

Planžetové do 100 eur Planžetové od 100 eur Frézkové do 100 eur Frézkové od 100 eur
Braun Series 5030 Braun Series 9-9260s WetandDry Philips S5100/06 Philips S 7720/26 Series 7000
Kvalita holenia
90 %
Kapacita batérie
95 %
Holiace hlavy
92 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita holenia
96 %
Kapacita batérie
95 %
Holiace hlavy
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita holenia
91 %
Kapacita batérie
94 %
Holiace hlavy
91 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita holenia
95 %
Kapacita batérie
96 %
Holiace hlavy
94 %
Cena/kvalita
92 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie holiace strojčeky roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Videli ste niekedy v historickom filme alebo si prečítali v starej knihe, ako sa ľudia predtým upravovali? Páni si buď nechávali fúzy, poprípade si ich zastrihovali alebo holili pomocou britvy. Dámy sa upravovali všelijakými metódami, ktoré ich mali urobiť krajšími aj za cenu určitej bolesti a nepohodlia. Zároveň platilo, že čo nie je vidieť, nie je potrebné oholiť. Asi si viete predstaviť, ako to pred nejakými dvesto rokmi na svete vyzeralo. Dnes sme, našťastie, ďalej. Prelomovým vynálezom boli žiletky a ručné holiace strojčeky pre mužov i ženy. Ale ani to nebolo najpohodlnejšie – holenie s nimi vyžadovalo (a doteraz vyžaduje, pretože majú celý rad priaznivcov) zručnosť a sústredenie. Človek sa ľahko porezal a jazvy na pánskej tvári alebo na dámskej  nohe nevyzerali práve najlepšie.

Dnes sú podobné veci prekonané. Miesto toho, aby ste sa museli holiť žiletkou alebo ostrou britvou, s ktorou sa veľmi ľahko porežete, a ktorá nie je k pokožke práve dvakrát šetrná, môžete si domov zaobstarať elektrický holiaci strojček. S tým sa bude oveľa ľahšie manipulovať, bude omnoho príjemnejší. Netreba sa preto čudovať, že holiace strojčeky sú v dnešnej dobe základným vybavením snáď každej kúpeľne, či už pánskej alebo dámskej. Problém však je, že ľudia robia pri ich výbere i pri ich použití celý rad chýb, z nevedomosti alebo z mylného presvedčenia, že si tým pomôžu. Svoju časť viny nesú i predajcovia a výrobcovia, ktorí o niektorých dôležitých parametroch málo informujú.

To je jeden z dôvodov, prečo sme si pre vás pripravili tento článok a naň nadväzujúce recenzie holiacich strojčekov. Chceme vám priniesť všestranné a platné informácie o tom, čo holiace strojčeky sú, aké sú ich špecifikácie, a na čo si musíte dať pozor. Okrem toho vám chceme recenziami do značnej miery uľahčiť výber a za ich pomoci vám vybrať ten pre vás najvhodnejší strojček. Súčasťou nášho nákupného poradcu sú aj tipy a rady, ako strojček najlepšie používať, aby ste zachovali jeho kvalitu i svoje zdravie nepoškodené. Uvidíte, že na to stačí len trochu cviku a praxe. Dosť bolo rečí, poďme sa na holiace strojčeky, v prípade tohoto článku na tie pánske, pozrieť trochu bližšie.

Holiaca-sada 

back to menu ↑

Základné rozdelenie holiacich strojčekov

Holiace strojčeky ako také môžeme rozdeliť do dvoch veľkých kategórií, ktoré sa značne líšia vlastnosťami, kvalitami a využitím – na planžetové a frézkové. Prvý typ oceníte najmä v prípade kratších fúzov alebo chĺpkov. Je vhodný pre mužov, ktorí si udržujú jemnú tvár. Na podobnom princípe fungujú aj ženské depilátory. Frézkové holiace strojčeky (inak tiež nazývané rotačné) sa hodia pre dlhšie fúzy a ich úpravu. Toho sa skúste pri výbere držať, len maximálna účinnosť strojčeka bude znamenať pekný, upravený vzhľad a zdravú pokožku tváre. Ďalšie špecifiká si rozoberieme priamo pri jednotlivých typoch. Napriek nášmu zvyku, ktorý ste si mohli všimnúť pri iných článkoch, neuvádzame tu výhody a nevýhody jednotlivých typov strojčekov. Každý z typov je totiž určený na niečo iné a nie je možné ich medzi sebou objektívne porovnať a povedať, ktorý je lepší a ktorý horší.

back to menu ↑

 Test planžetových holiacich strojčekov

Planžetové holiace strojčeky sú o niečo lacnejšie než frézkové a ako sme si povedali, sú určené mužom, ktorí sa plánujú holiť často a do hladka. Ideálne každý deň, alebo jedenkrát za dva dni, keď sú fúzy (poprípade chĺpky) ešte mäkké a krátke. Princíp ich fungovania spočíva v ich štruktúre.

Najlepšie planžetové holiace strojčeky do 100 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Výdrž Cena
1. Braun Series 5030
60 min. Zistiť cenu
2. Braun Series 3 3030s
45 min. Zistiť cenu
3. Braun Series 3-3045s
45 min. Zistiť cenu
4. Braun WaterFlex WF2S
45 min. Zistiť cenu
5. Remington XF8505
50 min. Zistiť cenu

Najlepšie planžetové holiace strojčeky od 100 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výdrž Cena
1. Braun Series 9-9260s WetandDry
50 min. Zistiť cenu
2. Braun 9299s GOLD
50 min. Zistiť cenu
3. Braun Series 9 9290cc Wet&Dry
50 min. Zistiť cenu
4. Braun Series 7 7899cc
50 min. Zistiť cenu
Braun Cooltec CT2
45 min Zistiť cenu

Planžetové holiace strojčeky a ich charakteristika

Pod planžetami vibrujú nože, ktoré odsekávajú chĺpky a fúzy prenikavejšie dierkou planžety. Tie sa tým skrátia, v prípade pánskych holiacich strojčekov takmer na úroveň pokožky. Pre dlhé fúzy je ale takýto systém nevhodný, pretože budú do planžetylen veľmi ťažko prenikať. Navyšesú o niečotvrdšie a hrubšie, takže nôž by na ne nemusel stačiť. Pokiaľ vám teda fúzy narastú, bude potrebné buď dopredu použiť frézkový holiaci strojček alebo zastrihávač, ktorým ich skrátite.

Planžetový-holiaci-strojček 

Pre kvalitu holenia je určujúca frekvencia vibrácií. Čím menšie sú vibrácie, tým dlhšie bude holenie trvať a možno, že sa pri lacnejších strojčekoch do hladka ani neoholíte. Zato modely, pre ktoré nie je problém ani niekoľko tisíc vibrácií, sú vhodné aj pre náročných zákazníkov. Rovnako je dôležitý počet planžiet. Najjednoduchšie a najlacnejšie strojčeky disponujú iba jednou, tie najlepšie pokojne aj tromi alebo štyrmi (čo vám ponúka rýchlejšie a dokonalejšie oholenie). Dobré tiež je, ak sa holiaca hlava dokáže tvaru tváre prispôsobiť. Uľahčíte si tým prácu, nebudete sa musieť zložito nakláňať a hľadať vhodný uhol pre holenie brady alebo krku. Veľkou výhodou je aj ergonomický dizajn, jednoduché držanie a ďalšie technológie či vychytávky (čistiace stanice, displej, indikátor nabíjania,…).

Výber máte zjednodušený tým, že sa na trhu takmer výhradne stretnete s planžetovými holiacimi strojčekmi spoločnosti Braun. S výnimkou niekoľkých ďalších modelov (napríklad od Panasonicu), nenájdete nič iné. Braun totiž v tomto ohľade ovládol trh a množstvom inovácií nedáva konkurencii priestor. Pre vás je to ale výhoda, pretože tieto planžetové strojčeky sú vysoko kvalitné, navyše rozdelené do štyroch sérií – 1, 3, 5 a 7 (a v poslednom čase i 9). Už z názvu modelu teda vyčítate, pre ako náročných užívateľov je strojček určený. Čísla 1 a 3 sa hodia pre začiatočníkov a tých, ktorí berú holenie len ako nutnosť. Naopak muži, túžiaci po dokonalom vzhľade, si radi priplatia aj za modely kategórií 5, 7 a možno aj vznikajúcej skupiny 9.

back to menu ↑

Test frézkových holiacich strojčekov

Frézkové holiace strojčeky sú svojím fungovaním aj cenou navrhnuté pre náročnejších zákazníkov. Predpokladajú, že ak si muž nechá narásť dnes módne dlhšie fúzy, briadku alebo kotlety, že im tiež plánuje venovať určitý čas, aby vyzeral čo najlepšie.

Najlepšie frézkové holiace strojčeky do 100 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Výdrž Cena
1. Philips S5100/06
40 min. Zistiť cenu
2. Remington XR1570 Ultimate Series R9
60 min. Zistiť cenu
3. Philips S5070/65
40 min. Zistiť cenu
4. Philips AquaTouch S5400/06
45 min. Zistiť cenu
5. Philips S3510/06
50 min. Zistiť cenu

 Najlepšie frézkové holiace strojčeky od 100 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výdrž Cena
1. Philips S 7720/26 Series 7000
50 min. Zistiť cenu
2 Philips Series 7000 S7370/12
50 min. Zistiť cenu
3. Philips S 7510/41
50 min. Zistiť cenu
4. Philips S9031/12
50 min. Zistiť cenu

Frézkové holiace strojčeky a ich charakteristika

Frézkový holiaci strojček je typický rotačnými hlavami (z toho vyplýva jeho druhý názov, s ktorým sa občas stretnete – rotačný holiaci strojček), ktoré sú bežne dve až tri. Hlavy rotujú s určitou frekvenciou a tým dôjde k zastrihnutiu fúzov na požadovanú dĺžku. O kvalite tu rozhoduje práve počet týchto otáčok – čím viac, tým lepšie. Menej kvalitné strojčeky nestačia na to, aby pristrihli dlhé, tvrdé a husté fúzy. Holenie môže byť bolestivé a nerovnomerné, čo asi nechcete.

Frézkový-holiaci strojček

Dobrý frézkový holiaci strojček by sa mal vedieť tvaru vašej tváre prispôsobiť, podobne ako kvalitný planžetový strojček. Dôležité je to hlavne v oblastiach pozdĺž čeluste, prípadne na krku. Znížite tým tlak na pokožku a urobíte niečo pre svoje pohodlie pri holení. S tým sa stretnete predovšetkým pri drahších strojčekoch, tie menej kvalitné majú holiace hlavy pevne usadené. Niektoré modely, ktoré by sme mohli označiť ako „na úrovni“ môžu používať napríklad  i dvojitú čepeľ alebo technológiu nadvihovania fúzov. Oboje umožňuje lepšie oholenie a dokonalejší vzhľad (samozrejme, za vyššiu obstarávaciu cenu). Rovnako nie je od veci, pokiaľ na holiacom strojčeku nájdete napríklad kanáliky pre dlhé fúzy, to už ale zachádzame do detailov, ktoré závisia čisto na vás a na tom, ako si plánujete fúzy upravovať.

Pokiaľ ide o značku, podobne dominantnou, ako je priplanžetových holiacich strojčekoch Braun, je v tomto prípade holandská firma Philips. Braun tento typ vôbec nevyrába, nehľadajte ho! Okrem spoločnosti Philips na trhu s týmito výrobkami pôsobí i britská firma Remington, ktorá však širšej ponuke nemôže konkurovať. Ďalšie modely, ktoréuvádzajú do predaja menšie spoločnosti, už neodporúčame. Naša skúsenosť je, že dobré holiace strojčeky dokáže vytvoriť len výrobca, ktorý sa na ich výrobu plne zameriava.

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia holiacich strojčekov 

Tak ako pri iných typoch spotrebičov, i pri holiacich strojčekoch závisí kvalita do značnej miery aj na spoľahlivosti značky. Nie každá firma vie urobiť kvalitný spotrebič, na to pamätajte a snažte sa držať modelov od spoločnosti, ktoré sú rokmi preverené, a ktoré majú, pokiaľ možno, celý rad spokojných zákazníkov (čo vám pomôžu zistiť užívateľské recenzie). Na trhu s holiacimi strojčekmi je to obzvlášť dobre viditeľné, ako iste vzápätí pochopíte, pretože dobrých spoločností sa na ňom pohybuje len niekoľko. Spoznáte ich podľa toho, že drvivá väčšina holiacich strojčekov pochádza z ich dielní. Značky, s ktorými sa stretnete pri tejto kategórii tovaru len výnimočne (AEG, Eta,…), bohužiaľ, odporúčať nemôžeme. Platí, že kto sa o holiace strojčeky zaujíma iba okrajovo, ten nikdy nepustí do obehu dobrý model. Nevyplatí sa totiž kvôli jednému alebo dvom výrobkom platiť náročné testovanie. Ktorí výrobcovia teda znamenajú kvalitu?

Holiace strojčeky BRAUN

Spoločnosť Braun sa za obdobie svojho pôsobenia stala akýmsi synonymom slovného spojenia holiaci strojček. Táto firma, založená vo Frankfurte v Nemecku roku 1921 je v zásade najväčším subjektom, ktorý na trhu s týmto typom tovaru pôsobí. Ostatne, svoj podiel na tom má aj veľmi blízka spolupráca s firmou Gilette. Modely Braun sú výhradne planžetové a sama firma ich delí do kategórií podľa náročnosti užívateľa. Skupiny sú štyri – 1, 3, 5 a 7, pričom jednotka je určená pre začiatočníkov a sedmička pre tých najnáročnejších mužov, ktorí starostlivo dbajú na svoj vzhľad.

Braun

Holiace strojčeky PHILIPS

Spoločnosť Philips (v origináli Koninklijke Philips N.V.) sa do sveta rozšírila z Holandska. Založená bola roku 1891 v Eindhovene Gerardom Philipsom a jeho otcom Frederikom. Vyrába celý rad tovaru, od televízií či kuchynského vybavenia až po holiace strojčeky. Zameriava sa predovšetkým na frézkové holiace strojčeky, ktoré sú síce trochu drahšie, zato ale myslí predovšetkým na pohodlie a náročné požiadavky zákazníka.

philips logo

Holiace strojčeky RAMINGTON

Firma Remington patrí na trhu s elektronikou medzi tie úplne najstaršie. Založená bola v Anglicku ako závod E. Remington and Sons už  v roku 1816. Pôvodne vyrábali šijacie stroje, neskôr aj písacie stroje, ale dnes je spoločnosť špecializovaná na výrobu a predaj depilátorov a holiacich strojčekov. Predovšetkým, a to musíme zdôrazniť, frézkových, podobne ako Philips. Na rozdiel od tohto holandského výrobcu sú ale holiace strojčeky Remington väčšinou lacnejšie.

Remington-logo

Holiace strojčeky PANASONIC

Pochopiteľne že ani na trhu s holiacimi strojčekmi nemôžu chýbať ázijské firmy, hoci majú pozíciu zatiaľ trochu slabšiu, než by sa čakalo. Najväčším zástupcom je spoločnosť Panasonic, pôvodom z Japonska. Vznikla na konci prvej svetovej vojny, v roku 1918 a odvtedy sa rozrástla do jedného z najväčších výrobcov elektroniky na svete. Vyrába prakticky všetko – televízie, rádiá aj práve nami skúmané holiace strojčeky oboch typov. Tie nie sú vyložene zlé, ale ťažko prekonajú výrobky firmy Braun alebo Philips.

Panasonic-logo

back to menu ↑

Ako vybrať vhodný holiaci strojček?

Teraz, keď sa trochu vyznáme na trhu a vieme, čo vlastne kupujeme, bude dobré zamerať sa na konkrétne vlastnosti holiacich strojčekov a povedať si, ktoré parametre sú pre vás dôležité, a ktoré naopak nie. Samozrejme vám nemôžeme povedať, ktorý strojček si máte kúpiť, a ktorý naopak nie, to je čisto na vás a vašom vlastnom výbere. Avšak s ohľadom na pohodlie, komfort a bezpečnosť pri holení by ste sa mali v jednotlivých parametroch orientovať a svoj výber im prispôsobiť. Len tak nebudete pri prvom použití strojčeka prekvapení a prevládne  u vás spokojnosť s dobrou kúpou. Na čo by ste teda pri nákupe nemali zabudnúť?

Suché holenie vs. mokré holenie

Jedným zo zásadných faktorov, ktoré vám pomôžu pri výbere odfiltrovať najväčšie množstvo výrobkov, je spôsob holenia, na aký je strojček vhodný. V praxi rozoznávame dva – mokré  a suché holenie. Vyberať by ste mali podľa toho, na čo ste zvyknutí a čo pri holení preferujete. Hlavné rozdiely sú tieto:

 • Suché holenie– pohodlné, rýchlejšie, ale menej citlivé k pokožke, tvrdšie fúzy nedokáže strojček nasucho dobre oholiť.
 • Mokré holenie – pracnejšie, ale hodí sa  pre mužov s citlivou pokožkou alebo tvrdými fúzmi, ktoré takto časom zmäknú.

Suché holenie je úplná klasika, akú ponúka väčšina strojčekov. Bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate, sa môžete pohodlne a rýchlo oholiť a nič k tomu nepotrebujete. Problémom však je, že tento spôsob je menej citlivý k pokožke a ľahšie ju podráždi. Navyše nie všetky tvrdé fúzy dokáže strojček na suché holenie zachytiť a „odseknúť“. Potom by ste mohli vyzerať hlúpo, keby sa oholené miesta striedali s neoholenými. Ak teda máte pokožku náchylnú k poškodeniu alebo tvrdé a pevné fúzy, odporúčame vodeodolný strojček, ktorý umožňuje mokré holenie. Teda holenie za použitia vody a gélu. Niektoré modely majú dokonca vlastný zásobník, do ktorého gél nalejete, a ten sa v priebehu holenia vypúšťa na vašu tvár. Záleží teda na vás, čo sa vám páči viac, a na čo ste zvyknutí.

Suché-x-mokré-holenie

Kvalita a pohodlie pri holení – čo je dôležité?

Z hľadiska kvality a pohodlia holenia by ste si mali dobre prezrieť konštrukciu strojčeka a pokiaľ možno, skúsiť si ho aj priložiť k tvári a párkrát cvične prejsť. Ergonomický tvar,  ktorý vám ľahko zapadne do ruky, by mal byť dnes už samozrejmosťou. Dobrý holiaci strojček, ktorý vám bude vyhovovať, by tiež určite mal mať pohyblivé hlavy. Ak budú pevne usadené, môže sa stať, že vášmu tvaru tváre nebude strojček vyhovovať a na niektoré miesta sa dostanete horšie, alebo budete musieť na strojček vyvíjať tlak. Oboje je zle. Planžety sa zvyčajne dajú stlačiť nadol a tým sa prispôsobujú, frézky sa zase môžu rôzne vychyľovať. Aby bolo holenie čo najkvalitnejšie, mali by ste sledovať tiež typ strojčeka a jeho použitie, o tom tu už ale bola reč.

Pozornosť by ste celkom iste mali venovať aj samotnému chodu holiaceho mechanizmu. Jedným z hľadísk, ktorými sa môžete riadiť, je materiál čepelí. Ten by mal byť, pokiaľ možno, čo najodolnejší (keramika, oceľ) a nemal by korodovať. Navyše by mal byť v dobrej kombinácii s čo najvyššími otáčkami, aby dokázal skrátiť aj tie najtvrdšie fúzy. Vysoké otáčky navyše generujú vibrácie vo vysokej frekvencii, ktoré pomáhajú napriamovať aj tie najmenšie priľahlé fúzy. Vďaka tomu sa dostanú cez frézku alebo planžetu až k čepeliam a môžu byť oholené. Toto býva problém pri lacnejších holiacich strojčekoch – pri malých otáčkach nie je možné oholiť tvár do hladka bez toho, aby ste na strojček pritlačili. Tým ale škodíte svojej pokožke. Vždy sa teda snažte, aby pre vás holenie bolo čo najjednoduchšie a najpohodlnejšie.

Holenie

Možnosti údržby holiacich strojčekov

Nezabúdajte tiež na to, že akonáhle sa oholíte, bude potrebné strojček vyčistiť. Tento typ prístroja totiž vyžaduje pravidelnú údržbu. Naša skúsenosť s holiacimi strojčekmi je taká, že 90% porúch spôsobuje nedostatočná údržba. Zvyšky fúzov sa totiž budú v strojčeku hromadiť, rovnako ako odretá  koža alebo v prípade mokrého holenia zaschnutý gél. Lacnejšie strojčeky budete musieť čistiť ručne (buď umývať, alebo aspoň oprašovať kefkou), zatiaľ čo tie drahšie bývajú vybavené čistiacou stanicou (v ktorej možno strojček mnohokrát aj dobiť, takzvaná  Clean&Charge stanica). Holiace strojčeky teda môžeme rozdeliť z hľadiska čistenia do troch rôznych kategórií:

 • Údržba pomocou štetca– bežné pre najlacnejšie holiace strojčeky, ktoré nemajú vlastnú čistiacu stanicu, ani ich  nie je možné umyť pod tečúcou vodou. Je pri nich nutné vybrať holiacu hlavu a pomocou špeciálneho štetca alebo kefky vymiesť všetky nečistoty. Okrem toho je možné aplikovať tiež sprej, ktorý strojček dobre premaže.
 • Údržba pomocou vody– bežný spôsob čistenia pre vodotesné holiace strojčeky. Stačí ich opláchnuť pod prúdom vody bez toho,aby ste sa báli, že zatečie až k batérii a elektrotechnike. Samozrejme, takýto strojček vyžaduje pravidelné mazanie, aby nekorodoval.
 • Údržba pomocou čistiacej stanice– obvyklá pre tie najlepšie a najkvalitnejšie holiace strojčeky. Býva označovaná tiež ako Clean&Charge. Okrem toho, aby táto jednotka čistila, tiež nabíja, o tom ale viac až v ďalšej kapitole. Manuálne pre čistenie takéhoto strojčeka nemusíte urobiť nič, stanica to urobí za vás. Dôkladne ho vyčistí,vydezinfikuje, pri niektorých typoch i premaže a vysuší.

Okrem tohto čistenia, ktoré by malo prebehnúť po každom holení, by ste sa mali venovať aj dlhodobej údržbe. Nezabúdajte na kontrolu čepele alebo planžety. Nože sa môžu otupiť a planžeta pretrhnúť, čo môže spôsobiť pokojne aj porezanie. V prípade, že sa objaví čo i len náznak poškodenia (a to nielen na planžete, to bol len príklad), nebojte sa holiacu hlavu vymeniť. Nie je potrebné kupovať celý strojček, výrobcovia väčšinou dodávajú náhradné hlavy mimo základnej sady.

Holiaci-strojček-oprava

Typy napájania holiacich strojčekov

Dôležitým parametrom je pre holiaci strojček typ napájania. V zásade delíme holiace strojčeky na akumulátorové, sieťové a batériové, ale existujú i prístroje kombinované (spojenie akumulátorového a sieťového, ktorý môžete v prípade núdze zapojiť do zásuvky). Poďme sa ale na jednotlivé typy pozrieť trochu podrobnejšie:

 • Sieťové holiace strojčeky – sú určené na zapojenie do zásuvky. Majú k sebe priložený elektrický kábel, ktorý stačí len pripojiť, a môžete sa začať holiť. Samozrejme, základný predpoklad je mať zásuvku dosť blízko zrkadla a umývadla.
 • Batériové holiace strojčeky – patria v zásade medzi akumulátorové holiace strojčeky,ale batérie do nich musíte vkladať. Najčastejšie AA alebo AAA. Dobíjanie je veľmi ľahké, stačí ich vložiť do prístroja a môžete pokračovať v holení. Samozrejme večné nakupovanie batérií sa vám časom prestane vyplácať, nehľadiac na to, že pokiaľ nemáte doma batérie nabité, neoholíte sa.
 • Akumulátorové holiace strojčeky– strojčeky, ktoré v sebe majú zabudovaný špeciálny akumulátor. Ten sa nabíja zo zásuvky cez kábel alebo cez univerzálnu nabíjaciu(a často i čistiacu) stanicu. Výhodou je, že ho nabijete prakticky kdekoľvek a zároveň vám vydrží a bude použiteľný, i keď vyrazíte mimo civilizáciu.

Pri výbere sa snažte pozerať predovšetkým na vaše zvyky a komfort. Sieťový holiaci strojček sa hodí, pokiaľ vám nebude vadiť elektrický kábel a pokiaľ ho nemienite používať mimo domova. Pravdaže, omnohozaujímavejšie sú batériové strojčeky, do ktorých stačí vložiťbatérie a budúnejaký časfungovať. To ale stále nie je  ono – hodia sanapríklad na chatu, pokiaľ tam nechcete nosiť strojček z domu, ale pre každodenné používanie to nie je. Na to sa najviachodia strojčeky akumulátorové, ktoré môžete po nabití využiť vždy a všade.

Čas prevádzky a nadväzujúci počet oholení

Dôležitým údajom je pre komfortné použitie holiaceho strojčeka tiež čas prevádzky (pokiaľ sa bavíme o akumulátorových strojčekoch). Teda čas, ktorý bude prístroj fungovať na jedno nabitie. V priemere sa pohybuje medzi štyridsiatimi až šesťdesiatimi minútami, čo je dosť na desať až dvadsať holení. Pokiaľ by ste chceli niektorej časti svojich fúzov venovať zvýšenú starostlivosť, nie je to problém, holiaci strojček sa vám za ten čas nevybije. Pravdaže, pri lacnejších holiacich strojčekoch býva čas prevádzky veľmi obmedzený. Tie najhoršie vydržia len necelých desať minút. Môže sa stať, že vám to nevystačí ani na jedno jediné oholenie, pokiaľ o seba poriadne dbáte. Každý si môže sám zhodnotiť, ako veľmi sa takáto kúpa oplatí, keď čas nabíjania sa pohybuje okolo dvoch hodín. V prípade rýchlonabíjania sa dá síce skrátiť iba na hodinu, ale aj to bybolozlé. Z toho dôvodu by sme si teda na vašom mieste čas prevádzkypri nákupe skontrolovali, a pokiaľ je zlý, hľadali iný model. Pod 30 minút by určite ísť nemal, a potom platí, čím viac, tým lepšie.

 

Dizajn strojčekov je iba detail

Holiaci strojček samozrejme nie je niečím, čo by ste mali ukazovať a na čo sa budú pozerať vaše návštevy. Preto hodnotíme ich dizajn až ako posledný a vám odporúčame to isté. Až vo chvíli, kedy máte zvoliť medzi dvoma rovnako dobrými strojčekmi, môžete riešiť ich vzhľad. Na funkciu strojčeka to nemá žiadny vplyv, ale snáď, ak sa budeme chcieť na služobnej ceste pochváliť kolegom, alebo zapôsobiť na slečnu, ktorá pôjde k vám do kúpeľne, môžete naň prihliadať. Určite by sme vám odporučili voliť medzi strojčekmi, ktoré nemajú žiadnu doplnkovú farbu. Tie sú vhodné pre ženské depilátory, ale pánsky holiaci strojček, elegantný a jednoduchý, má byť najlepšie čierny (pravdepodobne plastový pre príjemnejšie držanie) kombinovaný s bielym alebo strieborným kovom. Vhodné je mierne ergonomické prehnutie, ktoré dodáva pohodlie a zároveň príjemnejšiu líniu. Výrazným dizajnovým prvkom môže byť aj zastrihávač, ktorý býva na strojčekoch často prítomný. Avšak myslite na to, že v jednoduchosti je krása.

elektické -holiace strojčeky

back to menu ↑

Doplnkové funkcie holiacich strojčekov

Možno by vás mohlo napadnúť, čo sa dá na tak užitočnej a zároveň jednoduchej veci, ako je holiaci strojček, vylepšiť. Samotná funkcia holenie veľa priestoru pre inovácie alebo technológie nedáva. Ale existuje celý rad vecí, ktoré môžu celé použitie holiaceho strojčeka uľahčiť a zvýšiť váš komfort. Či už ide o nabíjanie alebo čistenie strojčeka. Poďme sa teda pozrieť podrobnejšie, s čím všetkým sa môžete pri  holiacom strojčeku  stretnúť, a na čo vám to bude.

Zastrihávač

Vzhľadom k obľúbeným strihom fúzov sú niektoré holiace strojčeky vybavené zastrihávačom. Ten je väčšinou priložený vo forme nástavca pre tých užívateľov, ktorí chcú mať napríklad hladko oholenú tváre, ale inak si nechávajú kotlety alebo fúzy. S pomocou takéhoto zastrihávača je možné efektívne a s pomocou jedného jediného zariadenia upravovať fúzy na oboch miestach.

Clean&Charge

Systém Clean&Charge vytvára spojenie nabíjacej a čistiacej stanice pre holiaci strojček. Už sme sa o ňom zmienili v podkapitole o údržbe holiaceho strojčeka – stačí ho umiestniť do nabíjacej stanice, ktorá doplní energiu do akumulátora a zároveň strojček vyčistí a v lepším prípade aj premaže. Ušetrí vám to veľa práce, ktorú by ste inak údržbe museli venovať.

CleanAndCharge

 Vodeodolnosť

Vodeodolnosť je úplne nutná pri strojčekoch, ktoré sú určené pre mokré holenie. Ale všeobecne platí, že výhodou je pri všetkých typoch strojčekov. Ako každé elektrické zariadenie, ani holiaci strojček by nemal prísť do styku s vodou, ak dokonale netesní. Avšak vodotesný strojček môžete pokojne oplachovať vodou alebo používať v sprche, aby nehrozilo poškodenie alebo korózia vnútorných častí strojčeka.

Rýchlonabíjanie

Rýchlo nabíjanie oceníte v okamihu, keď strojček nabíjať zabudnete. Napríklad pred odjazdom na dovolenku, keď zistíte, že ste to večer nestihli. Model, ktorý sa bude nabíjať  pomocou tohto systému, potrebuje na naplnenie kapacity akumulátoru maximálne jednu hodinu (na rozdiel od bežných prístrojov, ktoré vyžadujú dve až tri hodiny).

Indikátor nabitia

Indikátor nabitia by pri akumulátorovom holiacom strojčeku nemal chýbať. Dáva vám totiž možnosť veľmi ľahko zistiť, ako ste na tom s batériou. Doma vám to asi bude jedno, ale ak sa chystáte odísť na služobnú cestu a neviete, ako to bude s elektrinou, je lepšie si ho dopredu nabiť, pokiaľ hrozí vybitie. Najčastejšie systém zobrazuje nabitie pomocou červenej a zelenej kontrolky (zelená – plne nabité, červená – vybité), lepšie modely potom používajú LCD displej, na ktorom nájdete okrem číselného údaja o nabití aj rad ďalších informácií.

back to menu ↑

Kde sa pohybuje ideálny pomer medzi cenou a kvalitou?

Na záver vás celkom iste zaujíma, v akých reláciách sa ceny holiacich strojčekov pohybujú. Naša odpoveď znie, že zhruba od dvadsať až do štyristo eur. Ako teda vidíte, rozpätie je to široké a stojí za podrobnejšie skúmanie. Holiaci strojček je totiž prístrojom, ktorý vám vydrží, a ktorý budete potrebovať vždy. Z dlhodobého hľadiska je teda lepšie kúpiť pokojne aj drahší strojček, ktorý ale bude kvalitný a bude sa vám dobre používať, než si krátkozrako zaobstarať lacný model. Pravda, oholiť sa môžete s každým strojčekom, ale či si nepodráždite pokožku, ako dobre sa vám s ním bude zaobchádzať, a ako dlho bude fungovať, to vám pri lacných variantoch nikto nezaručí. Práve také sú modely, ktorých cena sa pohybuje do štyridsať eur.

Priemer nájdete zhruba od štyridsať do sto eur. Takéto strojčeky už disponujú základnými vlastnosťami a technológiami, ktoré sú pre kvalitné oholenie potrebné – pohyblivé frézky a planžety alebo pohodlné držanie. Práve v týchto reláciách sa pohybujú lacnejšie výrobky firiem, ako je Philips, Braun alebo Remington, teda renomovaných spoločností. Najlepšie strojčeky potom zoženiete od sto, stopäťdesiat eur vyššie. Štandardne bývajú vybavené čistiacou a nabíjacou stanicou či displejom a majú krásny dizajn. Niekomu síce môže byť ľúto, dať za strojček toľko peňazí, na druhej strane pripomíname, kúpa holiaceho strojčeka je investíciou do budúcnosti a navyše platíte, okrem iného, za svoj pekný a elegantný vzhľad, s ktorým budete žať úspechy ako v práci, tak i u žien.

Holiace-strojčeky

back to menu ↑

Konečný verdikt

Keďže holiaci strojček je síce jednorazová, ale zato dlhodobá investícia, poďme si ešte raz celý výber zrekapitulovať. Predovšetkým si najprv skúste uvedomiť svoje zvyky a svoj štýl – ako často sa holíte, aký strih fúzov si chcete udržiavať, a ako veľmi o seba dbáte. Podľa toho potom strojček vyberajte – pre častejšie holenie voľte planžetový, pre občasné frézkový (rotačný). Rovnako, ak na svoj vzhľad nedáte dopustiť, zamerajte sa na niektorý z tých drahších, kvalitnejších (planžetové holiace strojčeky Braun alebo Panasonic či frézkové holiace strojčeky Philips a Remington). Naopak, ak je pre vás vzhľad druhoradou záležitosťou, vystačíte si aj s lacnejším variantom strojčeka.Ďalej by ste mali pri výbere zohľadniť holiace vlastnosti strojčeka – typ holenia (suché x mokré), pohyblivosť hlavíc a otáčky, prípadne materiál čepele. Určite sa vám nechce venovať veľa času údržbe, takže voľte ideálne strojček s čistiacou stanicou (namiesto štetcového alebo umývateľného vodou). Tým sa vám uľahčí aj výber typu napájaniačistiaca stanica väčšinou tiež nabíja (inak máte na výber aj klasické sieťové strojčeky alebo strojčeky, ktoré fungujú na batérie). Nakoniec si ešte porovnajte čas prevádzky s časom nabíjania, a ak vychádza pomer dobre, máte skoro vyhraté. Rýchlo ešte pozrite, či má všetky technológie a vychytávky, po ktorých túžite a zhodnoťte cenu. Pokiaľ nie je podozrivo nízka, alebo naopak prehnane vysoká, potom gratulujeme a máte vybrané.

Planžetový-vs.-frézkový-strojček

back to menu ↑

Tipy a rady pre príjemné holenie

Bohužiaľ, na tomto mieste vás možno trochu sklameme, ak čakáte univerzálnu radu, ako sa najlepšie oholiť. Každá tvár je svojou stavbou úplne unikátna a osobitá, takže návod, ako použiť holiaci strojček, vám dať nemôžeme. Rovnako vám nemôžeme povedať, nech si fúzy upravíte tak a tak, pretože to, čo vám najlepšie pristane, sa bohužiaľ neodvíja iba od módy, ale aj od tvaru vašej tváre, štýlu, ktorého sa chcete držať a tiež postavenia. Avšak pár rád, ako sa najlepšie oholiť, a ako sa o seba starať, vám dať môžeme. Predovšetkým už pri nákupe strojčeka myslite na to, aké sú vaše zvyky pri holení. Pokiaľ si nechávate fúzy narásť dlhšie, a potom ich len skracujete, vyberte frézkový strojček, planžetový nebude účinný. A platí to aj opačne – planžeta je dobrá na holenie každý alebo každý druhý deň, frézkovým strojčekom by ste si zbytočne podráždili kožu.

Pri holení na strojček nikdy netlačte. Tlak by vám mohol poškodiť pokožku. Snažte sa s ním po tvári a krku jazdiť jemne. Ak sa vám zdá, že fúzy na tvári zostávajú, potom skôr, než tlačiť odporúčame prejsť miesto strojčekom  niekoľkokrát za sebou a z viacerých uhlov. Zároveň sa snažte kožu čo najviac napínať, dosiahnete tak narovnanie fúzov a uľahčíte ich zachytenie strojčekom. Ďalšia vec, nikdy nezachádzajte holiacim strojčekom do vlasov – nie je na to určený a okrem toho, že by to narušilo váš vzhľad, by sa tým v prípade dlhších vlasov mohol časom strojček poškodiť. Navyše by ste mali starostlivo vyberať medzi suchým a mokrým holením. Zásadná je pre to citlivosť pokožky a tvrdosť vašich fúzov – mäkké fúziky sa ľahko oholia strojčekom na sucho, ale tie tvrdé a hrubé je potrebné vlhčením nechať zmäknúť.

Po holení dbajte na ošetrenie kože krku a tváre. Pokožka je po holení narušená, aj napriek akokoľvek jemnému holeniu. Navyše fúzy sa holením povyťahujú nad pokožku a vznikajú mikroskopické ranky, ktoré nevidíte, ale ktorými sa môže do tváre dostať infekcia. Preto je potrebné po holení použiť kolínsku vodu pre vyčistenie, ktorá nedovolí baktériám preniknúť dovnútra. Akonáhle zaschne, mali by ste ešte tvár ošetriť krémom po holení, ktorý pokožku zjemní a miniatúrne poškodenia zacelí. Nebojte sa v tomto smere experimentovať a vyskúšať pokojne viac druhov kolínskej a krémov, kým nenájdete tie, ktoré vám budú najviac vyhovovať. Myslite na to, že úspešný muž dnešnej doby je vždy upravený a starostlivo oholený. Nie nevyhnutne do hladka, do módy prichádzajú výrazné fúzy, ale určite musia byť udržiavané a musí byť na prvý pohľad zrejmé, že im venujete starostlivosť.

Wet-and-Dry

back to menu ↑

Aké existujú spôsoby úpravy fúzov, a ktoré sú štýlové?

Rovnako ako vám nedokážeme poskytnúť univerzálne rady o tom, ako najlepšie sa oholiť, nemôžeme vám poradiť, aký štýl úpravy fúzov by ste mali konkrétne nasledovať. Záleží na tvare vašej tváre, vašom postavení, móde, ktorú nosíte a veľa ďalších faktoroch. V neposlednom rade tiež na tom, čo sa vám páči. Môžeme Vám ale odporučiť niektoré úpravy, ktoré sú dnes moderné.

Spôsoby úpravy fúzov

 • Clean Shaven – hladko oholený, úplná klasika. Tvár, ktorá je bez fúzov, je úplne univerzálna. Bude sa hodiť každému, nevyžaduje žiadnu zvláštnu techniku holenia ani zastrihovanie, ale skrátka nezaujme. Niektoré dámy ho možno ocenia, pretože ich nebudete škrabať, ale celý rad z nich má fúzy na mužskej tvári rada.
 • Stubble– strnisko pod nosom, na brade i lícach. Môžeme ich rozdeliť  ešte  Tento typ sa hodí pre mužov, ktorí si prajú budiť  dojem ošumelej a nedbalej elegancie, musia sa oň ale veľmi dobre starať. Rozstrapatené a prerastené  fúzy totiž môžu vzbudiť dojem presne opačný.
 • FullB eard– fúzy, aké poznáte napríklad od Buda Spencera. Dlhšie fúzy na brade, pod nosom i na lícach, starostlivo zastrihnuté a upravené. Nosia ich predovšetkým mladší muži, ktorí chcú vyzerať staršie a serióznejšie, alebo napríklad tzv. hispteri. Dajte ale pozor, nie pre každý tvar tváre sa hodia.
 • Goatee– kozia briadka, inak to nenazveme. Tvár a fúzy sú do hladka oholené, ale na brade vyrastajú fúzy ľubovoľnej dĺžky. Obzvlášť mladší muži si ich rôzne spletajú a upravujú, ale pokiaľ chcete i s kozou briadkou vyzerať dobre, odporúčame udržiavať ju skôr kratšiu, symetrickú a zarovnanú.
 • Circle Beard– oholené líca, fúzy a briadka zrastené okolo úst. Hodí sa len pre veľmi málo mužov, pretože vyžaduje symetrickú tvár a tmavšiu farbu fúzov, ale pokiaľ sa vám hodí, celkom iste zaujmete. Vyzerá elegantne, štýlovo a každý si o vás bude myslieť, že máte vysoké postavenie.
 • Anchor– jemné fúzy pod nosom a krátko zastrihnutá briadka,líca ostávajú oholené. Je to štýl, ktorý sa vám možno vybaví pri Troch mušketieroch, dnes sa však v upravenej forme opäť objavuje. Hodí sa hlavne ku guľatejšej tvári, pretože ju pomôže trochu predĺžiť a zvýrazniť rysy. Pokiaľ sa vám podarí tento štýl na svojej tvári naozaj vypestovať, je veľmi elegantný.
 • Anchor– jemné fúzy pod nosom a krátko zastrihnutá briadka,líca ostávajú oholené. Je to štýl, ktorý sa vám možno vybaví pri Troch mušketieroch, dnes sa však v upravenej forme opäť objavuje. Hodí sa hlavne ku guľatejšej tvári, pretože ju pomôže trochu predĺžiť a zvýrazniť rysy. Pokiaľ sa vám podarí tento štýl na svojej tvári naozaj vypestovať, je veľmi elegantný.
 • Bandholz– mohutný plnofúz drevorubača, čo viac riešiť? Dlhé fúzy na tvári i na brade výrazné,samovoľne spadajú okolo pier nadol. Tento štýl rozhodne zaujme, zároveň je ale najviac náročný na údržbu. Pokiaľ i s ním chcete vyzerať elegantne a nie ako bezdomovec, musíte ich  pravidelne umývať, zarovnávať, zastrihovať, česať a tak ďalej. Proste im venovať veľa času a starostlivosti. Na druhej strane, v kombinácii so sakom alebo kabátom budete vyzerať ako mladý moderný právnik alebo manažér.

Ďalšie spôsoby, ako napríklad  Ducktail alebo Mutton sme sa rozhodli vynechať a necháme vás, aby ste si ich prehliadli na obrázku. V dnešnej dobe nie sú natoľko rozšírené a často môžu pôsobiť do značnej miery extravagantne, takže nechávame iba na vašom uvážení, či sa k nim odhodláte. My by sme sa držali vyššie zmienených, ale je to na vás.

Ako sme vás ale upozorňovali na začiatku, toto sú iba univerzálne rady, všetku techniku holenia a štýl, ktorý sa bude hodiť pre vás, musíte objaviť a naučiť sa sami. Každý muž je jedinečný a jeho fúzy vyžadujú individuálnu starostlivosť.

Holiace strojčeky
5 (100%) 1 vote