Najlepšie inteligentné hodinky roku 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejších inteligentných hodiniek.
 • Zvoľte si na základe veľkosti, počtu funkcií, komfortu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dajú kúpiť najlacnejšie.

TOP inteligentné hodinky roku 2019

Inteligentné hodinky do 115 eur Inteligentné hodinky od 115 do 230 eur Inteligentné hodinky od 230 eur Športové inteligentné hodinky do 230 eur Športové inteligentné hodinky od 230 do 400 eur Športové inteligentné hodinky od 400 eur
TCL MOVETIME Smartwatch MyKronoz ZeTime Original Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800 Samsung Gear Sport SM-R600 Suunto SPARTAN Garmin fenix5 Plus
Prevedenie a dizajn
92 %
Batérie
95 %
Funkčné vybavenie
91 %
Cena/kvalita
93 %
Prevedenie a dizajn
94 %
Batérie
92 %
Funkčné vybavenie
96 %
Cena/kvalita
96 %
Prevedenie a dizajn
96 %
Batérie
91 %
Funkčné vybavenie
98 %
Cena/kvalita
95 %
Prevedenie a dizajn
96 %
Batérie
93 %
Funkčné vybavenie
93 %
Cena/kvalita
92 %
Prevedenie a dizajn
97 %
Batérie
94 %
Funkčné vybavenie
98 %
Cena/kvalita
93 %
Prevedenie a dizajn
98 %
Batérie
95 %
Funkčné vybavenie
99 %
Cena/kvalita
93 %
92%
94%
97%
93%
95%
96%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Inteligentná elektronika, proti tomu asi nikto nemôže protestovať, zažíva v poslednom čase obrovský rozvoj. A zďaleka už ju netvoria len klasické prístroje, ako sú inteligentné mobilné telefóny, tablety alebo notebooky. V dnešnej dobe zažívajú obrovský boom takzvané inteligentné hodinky, ktoré sú veľmi moderné a okrem svojich praktických funkcií slúžia aj ako vychytaný módny doplnok. Na prvý pohľad sa od klasických hodiniek, ktorými ľudia skrášľujú svoj vzhľad, odlišujú len minimálne. Stačí sa k nim ale priblížiť, a hneď si povšimnete, koľko rozdielov v týchto zariadeniach je. Klasické hodinky vám väčšinou nepovedia nič viac, než koľko je hodín, aký je dátum, prípadne rok. Inteligentné hodinky oproti tomu obsahujú celý rad funkcií, ktoré vám umožňujú prístup na internet, volanie, čítanie SMS správ alebo služby GPS navigácie.

Vo svojej podstate sa dajú inteligentné hodinky deliť do dvoch typov – na klasické, ktoré sa využívajú bežne denne, a na športové, ktoré sú určené napríklad bežcom. Také hodinky disponujú nielen vstavaným GPS modulom, ale aj celým radom funkcií a meraní, ktoré vám dávajú výstup a prehľad o vašom tréningu. Klasické inteligentné hodinky zase využijete napríklad s ohľadom na prácu – umožnia vám byť na príjme vždy a všade, môžete vybavovať dôležité hovory alebo prijímať správy bez toho, aby ste museli dvíhať mobilný telefón. Samozrejme, množstvo funkcií, ktoré dnešné inteligentné hodinky obsahujú, výrazne sťažuje výber. Vezmite si – ponuka na trhu je obrovsky široká, ako to pri inteligentnej elektronike býva. Parametrov, ktorými sa od seba jednotlivé inteligentné hodinky líšia, je celý rad. Bez ohľadu na to, že ich funkčné vybavenie je veľmi pestré a musí predovšetkým vyhovovať vašim potrebám. Na záver by sme ešte radi zdôraznili, že vývoj inteligentnej elektroniky je až neuveriteľne rýchly a ide stále dopredu. Mali by ste teda kupovať len nové, aktuálne a moderné modely, zastarané inteligentné hodinky vám budú aj tak na nič.

Potom ale vyvstáva zákonite otázka – ako poznať najlepšie inteligentné hodinky 2019 (áno, práve tohtoročné modely tvoria v tejto chvíli na trhu absolútnu špičku)? Aby sme vám pomohli tento problém vyriešiť, rozhodli sme sa pre vás zostaviť prehľadný test inteligentných hodiniek. Okrem rebríčkov a recenzií TOP modelov v ňom nájdete tiež veľký článok, ktorý by vám mal poradiť, ako vybrať inteligentné hodinky. Ak potrebujete zistiť niečo o displeji, značkách, alebo napríklad operačných systémoch inteligentných hodiniek, určite to na našich stránkach nájdete.

back to menu ↑

Ako sa dajú rozdeliť inteligentné hodinky?

Kritérií, podľa ktorých by sa dali inteligentné hodinky deliť, je celý rad – funkčné vybavenie, cena, operačný systém, alebo napríklad dizajn. My sme sa v rámci nášho testu rozhodli pre rozdelenie podľa úžitkových funkcií. Z tohto hľadiska delíme inteligentné hodinky do dvoch kategórií. Lepšie by ale bolo povedať, že jedna z nich je podkategóriou tej druhej:

 • Klasické inteligentné hodinky – inteligentné hodinky na bežné použitie
 • Športové inteligentné hodinky – inteligentné hodinky so špeciálnymi funkciami na šport, sú podtriedou klasických, ale pomerne bežne sa z nich vymedzujú.

Keďže ich delíme podľa ich účelu, nedajú sa medzi sebou jednotlivé typy porovnávať a hľadať výhody jedného alebo druhého. Nie sú lepšie alebo horšie, sú iné, a spravidla, ak máte o jeden z typov záujem, vynecháte z výberu ten druhý. Aj tak sme ale do testu zaradili oba typy. Ten, ktorý vás momentálne nezaujíma, stačí preskočiť. Efektívne sa ich medzi sebou totiž porovnávať nedá.

back to menu ↑

Test inteligentných hodiniek

Ide o typických zástupcov tejto triedy tovaru. Na prvý pohľad sú podobné bežným hodinkám, svojimi funkciami ich ale vysoko prevyšujú. V rámci nášho testu sme ich ďalej rozdelili podľa ceny na najlacnejšie modely do sto pätnásť eur, strednú triedu do dvesto tridsať eur a vysoko kvalitné modely nad dvesto tridsať eur.

Najlepšie inteligentné hodinky do 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Uhlopriečka Cena
1. TCL MOVETIME Smartwatch
1,39 palca Zistiť cenu
2. NOKIA Activité Steel
1,40 palca Zistiť cenu
3. Xiaomi Amazfit Verge
1,30 palca Zistiť cenu
4. IMMAX SW7
1,56 palca Zistiť cenu
5. Alcatel MoveTime
1,39 palca Zistiť cenu

Najlepšie inteligentné hodinky od 115 do 230 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Uhlopriečka Cena
1. MyKronoz ZeTime Original
- palca Zistiť cenu
2. Nokia Steel HR 36mm
1,39 palca Zistiť cenu
3. Huawei Watch GT
1, 39 palca Zistiť cenu
4. Garmin vívomove Optic S/M
1,69 palca Zistiť cenu
5. Xiaomi Amazfit 2 Stratos
1,39 palca Zistiť cenu

Najlepšie inteligentné hodinky od 230 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Uhlopriečka Cena
1. Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800
1,3 palca Zistiť cenu
2. Samsung Gear S3 Frontier SM-R770
1,3 palca Zistiť cenu
3. Apple Watch Series 4
- palca Zistiť cenu
4. Apple Watch Series 3
1.5 palca Zistiť cenu
5. Huawei Watch 2 4G
1,2 palca Zistiť cenu

Klasické inteligentné hodinky a ich charakteristika

Inteligentné hodinky v dnešnej dobe dosahujú čím ďalej väčšiu obľubu. Ide totiž o zariadenia, ktoré sa ľahko spárujú s vašim inteligentným telefónom a vy si potom len pomocou hodiniek môžete napríklad čítať správy alebo dokonca telefonovať. To aj vo chvíli, kedy nemáte telefón po ruke, alebo keď je pre vás (napríklad pri práci alebo cestou z obchodu) nepraktické držať si telefón pri uchu. Z hľadiska výberu je rozhodujúcim parametrom inteligentných hodiniek ich displej (veľkosť a rozlíšenie) čím bude lepší, tým lepší zážitok z použitia tohto prístroja budete mať. Na ňom sa premieta nielen dátum a čas, ale jeho prostredníctvom ovládate všetky funkcie inteligentných hodiniek (dá sa cez ne dostať napríklad aj na internet).

Zároveň je potrebné vedieť, že inteligentné hodinky sú svojím fungovaním podobné napríklad smartfónom. Ide o to, že tak ako inteligentné telefóny alebo počítače majú nejaký svoj operačný systém, ktorý je z hľadiska fungovania pomerne dôležitý. Musí byť stabilný, nesmie sa zasekávať, ale zároveň musí zaistiť bezproblémový chod. Okrem moderných technologických vychytávok je ale tiež dobré vedieť, že nie každý si inteligentné hodinky kupuje len s ohľadom na vybrané parametre, niektoré ženy dávajú napríklad pri výbere prednosť dizajnu a vyhotoveniu inteligentných hodiniek, ktoré by malo byť elegantné a pekné.

Výhody

Široká ponuka modelov

Technologicky veľmi vyspelé a inovatívne

Veľké množstvo využiteľných funkcií


Nevýhody

Lepšie modely bývajú drahé

Často nie príliš vysoká výdrž batérie

back to menu ↑

Test športových inteligentných hodiniek

Športové inteligentné hodinky majú, na rozdiel od prvého typu, pomerne jasne dané využitie. Nie sú už také univerzálne, slúžia predovšetkým ako pomôcka na šport alebo na tréning. V zásade sú len poddruhom klasických inteligentných hodiniek, ale s úplne unikátnymi funkciami.

Najlepšie športové inteligentné hodinky do 230 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Uhlopriečka Cena
1. Samsung Gear Sport SM-R600
1,2 palca Zistiť cenu
2. Fitbit Versa
1,34 palca Zistiť cenu
3. Fitbit Charge 3
- palca Zistiť cenu
4. Samsung Galaxy Watch Active SM-R500
1,1 palca Zistiť cenu
5. Samsung Gear Fit2 Pro SM-R365
- palca Zistiť cenu

Najlepšie športové inteligentné hodinky od 230  do 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Uhlopriečka Cena
1. Suunto SPARTAN
1,2 palca Zistiť cenu
2. Suunto Ambit 3 Peak
1,2 palca Zistiť cenu
3. Garmin Forerunner 735 XT
1,1 palca Zistiť cenu
4. Fitbit Ionic
1,42 palca Zistiť cenu
5. Suunto Elementum Terra N
1,5 palca Zistiť cenu

Najlepšie športové inteligentné hodinky od 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Uhlopriečka Cena
1. Garmin fenix5 Plus
1,1 palca Zistiť cenu
2. Garmin fenix5S optic
1,1 palca Zistiť cenu
3. Suunto Spartan Sport Wrist HR
1,2 palca Zistiť cenu
4. Suunto 9 Baro
- palca Zistiť cenu
5. Polar Vantage V
- palca Zistiť cenu

Najlepšie športové inteligentné hodinky a ich charakteristika

Inteligentné hodinky sa pomerne bežne používajú na šport. Skôr sa používali klasické modely, dnes však výrobcovia bežne púšťajú na trh aj špecializované outdoorové inteligentné hodinky. Nejde o iný druh, skôr o podtyp týchto prístrojov, avšak efektívne prispôsobený práve športovým účelom. Okrem bežných funkcií majú športové hodinky napríklad zabudovaný GPS modul, ktorý vám umožňuje sledovať trasu alebo sa nechať navigovať do cieľa, umožňujú merať tep, spálené kalórie alebo napríklad rýchlosť behu. Pre tieto hodinky je pomerne bežné, že sú odolnejšie, než tie klasické. Majú mohutnejšiu a robustnejšiu konštrukciu, bývajú vodoodolné a čo sa týka materiálu, je potrebné, aby bol ľahký a nebol pre ruku záťažou. Pri týchto typoch hodiniek sa najčastejšie používa silikón alebo plast, kov je ťažký, ľahko sa napríklad na slnku rozpáli, a navyše sa na ruku nepríjemne lepí.

Výhody

Vysoká odolnosť vďaka pevnejšej konštrukcii, často vodoodolné

Príjemnejšie použité materiály

Všeobecne ľahšie


Nevýhody

Menší výber

Funkčne prispôsobené predovšetkým tréningu, niektoré klasické funkcie chýbajú

back to menu ↑

Značka je pri inteligentnej elektronike vždy dôležitá

Ako sme už niekoľkokrát povedali, inteligentné hodinky sú kategóriou elektroniky, ktorá sa všeobecne nazýva inteligentnou. Je preto potrebné k nim takto pristupovať. Pri inteligentnej elektronike bežne platí, že o jej kvalite z veľkej miery rozhoduje značka a výrobca. Na trhu totiž paralelne fungujú vedľa kvalitných, tradičných a dlhodobých výrobcov aj firmy, ktoré majú na trhu napríklad len jediný model inteligentných hodiniek. Prvé spomenuté majú prostriedky na investície, vývoj nových technológií a využívanie kvalitných materiálov. Z toho plynie vysoká kvalita, navyše dobré meno značky je najlepšou zárukou kvality – vybudovať ho trvá roky a nikto nechce riskovať, že by ho poškodil. Naopak, druhá opísaná skupina firiem nemá ani toľko prostriedkov na investície, ani ich väčšinou v súvislosti s touto kategóriou tovaru nikto nepozná. Netvrdíme, že títo výrobcovia nedokážu zaistiť kvalitu, ale je to, ako sa hovorí „výstrel naslepo“. Skúsite to, ale je tu vysoká miera rizika, že sa vám nákup neoplatí. Z tohto pohľadu odporúčame kupovať inteligentné hodinky len od tradičných, známych a rokmi preverených výrobcov. Je tu menšie riziko, že sa napálite. Pozrime sa teda spoločne na tie najväčšie a najrozšírenejšie značky inteligentných hodiniek.

back to menu ↑

Ako vybrať inteligentné hodinky: najdôležitejšie parametre, ktoré vám napovedia

Inteligentné hodinky, vlastne ako všetka inteligentná elektronika, sú v dnešnej dobe na veľmi vysokej úrovni technologickej vyspelosti. Pre vás, ako pre užívateľov, to ale zároveň znamená pomerne zložitý výber – je potrebné vziať do úvahy celý rad kritérií, podľa ktorých sa dá určiť, ako veľmi vám budú hodinky platné, aké sú kvalitné, a akú majú životnosť. Navyše, čo je pri inteligentnej elektronike bežné, vývoj ide dopredu naozaj rýchlo. Je preto potrebné, ak je to aspoň trochu možné, vyberať v aktuálnej ponuke a sledovať, aby ste, aj keď lacno, nekúpili príliš starý model. Než sa ale pustíte do výberu, mali by ste si premyslieť, čo je pre vás pri hodinkách naozaj dôležité:

 • Kto má rád technické novinky, rád využíva pokročilé funkcie a chce využiť inteligentné hodinky maximálne efektívne, mal by sledovať predovšetkým softwarové funkcie, hodnoty výkonu alebo operačný systém.
 • Kto ocení skôr vzhľad, mal by sledovať dizajnovú stránku hodiniek. Určite by sa mu oplatilo vyberať podľa materiálu remienka, celkového vyhotovenia a veľkosti.
 • Aktívni športovci určite využijú skôr športové, ako klasické inteligentné hodinky.
 • Ak sa často pohybujete vonku alebo na cestách, voľte inteligentné hodinky s dobrou výdržou batérie  a vysokou odolnosťou.

To je len niekoľko príkladov, ako by ste mali uvažovať. Zhodnoťte svoje zvyky, ujasnite si preferencie a až vo chvíli, keď budete tušiť, čo je pre vás pri inteligentných hodinkách rozhodujúce, môžete prejsť k ďalšej fáze výberu. A to k jeho upresňovaniu pomocou jednotlivých parametrov.

Výdrž batérie hodiniek je veľmi dôležitá

Zhodneme sa určite na tom, že aby vám hodinky boli na niečo užitočné, nie je dobré byť obmedzený prítomnosťou zásuvky niekde na blízku. Hodinky musia vydržať v prevádzke prinajmenšom čas, ktorý budete preč z domova, teda aspoň nejakých 12 hodín. Ale aby ste ich nemuseli každý deň nabíjať, čo je rýchlo pomerne otravné a obťažujúce, odporúčame voliť maximálnu možnú výdrž. Čím dlhšie, tým lepšie pre vás. Bežne moderné inteligentné hodinky vydržia 1 až 5 dní (24 až 120 hodín). Paradoxne majú väčšiu výdrž často lacné modely, tam je to ale dané menším výkonom a menším množstvom funkcií, ktoré také hodinky zvládajú. Teda je to väčšia výdrž na úkor nižšej kvality.

Ak náhodou výrobca neudáva orientačnú dobu prevádzky (čo je trochu klamlivý parameter – záleží na podmienkach merania a nie je to celkom jednoznačná hodnota), ste odkázaní na informáciu o kapacite batérie. Tá sa udáva v miliampérhodinách (mAh) a jej priemerná hodnota sa pohybuje medzi 350 až 400 mAh. Zároveň je dobré sledovať aj spôsob nabíjania. Najlepším systémom je samozrejme bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa hodí a je najpohodlnejšie. Ale stále platí, že drvivá väčšina hodiniek sa nabíja cez kábel, väčšinou cez USB.

Pozor na kompatibilitu – vie narobiť problémy

Jedným zo strašiakov každého užívateľa inteligentnej modernej elektroniky je slovíčko kompatibilita. Ak chcete hodinky spárovať s telefónom (nie je to nutné, ale odporúčame to, jedine tak ich využijete skutočne naplno a v ich pravej funkcii), je potrebné, aby bol s nimi smartfón kompatibilný. Nie je to ani tak o modeli telefónu, ako skôr o operačnom systéme. Informáciu o tom, ako sú navzájom operačné systémy kompatibilné, by vám mal dať výrobca alebo predajca. Ak nie, určite sa pýtajte, je to nanajvýš dôležité. Ak hodinky s mobilom nebudú fungovať, máte dve možnosti – kúpite si nové hodinky alebo mobil. Inak sa to vyriešiť nedá, ak sa vám náhodou nepodarí preinštalovať operačný systém jedného zo zariadení, čo sa neodporúča.

Niekoľko rôznych druhov operačných systémov

Inteligentné hodinky od jednotlivých výrobcov sa často líšia práve svojím zabudovaným operačným systémom. Existuje ich niekoľko a v zásade rozhodujú o celom softwarovom fungovaní inteligentných hodiniek ako takých. Celkom odlišné býva užívateľské prostredie, rôzne môže byť ovládanie alebo zobrazovanie, a samozrejme jednotlivé operačné systémy sa líšia množstvom obsiahnutých chýb a v nadväznosti na to aj stabilitou, v prípade prístupu na internet aj bezpečnosťou. Než sa pozrieme na bežné operačné systémy, dovoľte nám ešte vysvetliť rozdiel medzi dvomi pomerne zásadnými pojmami:

 • Otvorené operačné systémy – pre vás výhodnejšie – taký operačný systém sa dá meniť, môže sa vyskytovať v inteligentných hodinkách rôznych výrobcov a pre vás je jednoduchšie si ho prispôsobiť. Dajú sa do neho sťahovať napríklad ďalšie aplikácie, vďaka čomu sa zvyšuje využitie systému.
 • Uzavreté operačné systémy – na zariadeniach jedného daného výrobcu, operačný systém nemôže nikto iný využívať. Preto môžete využiť len funkcie, ktoré výrobca do zariadenia nainštaloval, alebo ktoré neskôr pridá.

Inak, čo sa týka voľby operačného systému, odporúčame skôr tie otvorené a navyše známe. Už len preto, že dobrý a známy systém má tiež veľa aplikácií, ktoré do neho pôjdu stiahnuť. Ale systém od neznámeho čínskeho výrobcu jednak nebude stáť za veľa, jednak mu budú s najväčšou pravdepodobnosťou chýbať akékoľvek rozšírenia na stiahnutie. A teraz sa pozrime na tri najrozšírenejšie operačné systémy.

Android Wear

Populárny operačný systém, s akým sa bežne stretávate v mobiloch. Toto je jeho verzia, prispôsobená pre inteligentné hodinky. Systém bude kompatibilný s telefónmi, fungujúcimi s operačným systémom Android, ktorých je celý rad. Navyše vysoká obľuba tohto systému zapríčiňuje tiež veľké množstvo aplikácií na stiahnutie. Skôr mal tento systém problémy s menšou výdržou batérie, ale dnes sa s nimi už dokázal vyrovnať.

WatchOS

Operačný systém od spoločnosti Apple, ktorý je umiestnený v ich inteligentných hodinkách. Vzhľadom na cenu, za ktorú sa tieto hodinky predávajú, sa dajú považovať za pomerne drahé, ale zároveň vysoko kvalitné a efektívne riešenie. Operačné systémy od firmy Apple sú pre znalcov skutočne lahôdkou, a inak to nie je ani v tomto prípade. Pravdaže, tento operačný systém stále bojuje s relatívne nízkou výdržou batérie malou kompatibilitou s cudzími zariadeniami (prakticky sa nedá prepojiť s iným telefónom, než iPhonom). Na druhej strane preň ale existuje celý rad aplikácií, a čo sa týka stability a fungovania, hodnotili by sme ho zo spomínaných ako najlepší.

Tizen

Tento operačný systém si pre seba vyvinula spoločnosť Samsung a je preto súčasťou ich inteligentných hodiniek. Vďaka nemu sa dá ľahko spárovať hodinky s ďalšími zariadeniami značky Samsung, navyše nemá problémy s batériou. Cenovo vyjdú hodinky s týmto systémom lacno. Problém je ale s kompatibilitou a počtom aplikácií – keďže ide o systém, ktorý využíva málo zariadení  ani trh s aplikáciami nie je práve široký. To uberá, inak pomerne perspektívnemu operačnému systému, na obľube.

Displej – neoddeliteľná súčasť inteligentných hodiniek

Ak patríte medzi pravidelných čitateľov našich recenzií, mohli ste si všimnúť, že ako pri mobilných telefónoch, tak aj pri tabletoch alebo GPS navigáciách považujeme za jeden z kľúčových parametrov ich displej. Ani pri inteligentných hodinkách nemienime robiť výnimku. Práve displej je prostriedok, ktorým systém hodiniek s vami komunikuje, a keďže drvivá väčšina z nich sa ovláda práve cez dotykový displej, je zároveň aj spôsobom, ako ich ovládať. Musí vám preto perfektne vyhovovať a musí pre vás byť dostatočne komfortný (správna veľkosť, slušné rozlíšenie, dobrá čitateľnosť a odozva). Začneme s ohľadom na ovládanie – prestávka medzi dotykom a odozvou by nemala byť dlhá. To odporúčame vyskúšať. Navyše, vnútorné prostredie hodiniek musí byť pre dotykové ovládanie prispôsobené, nemalo by sa stať, že pre vás budú tlačidlá príliš malé. Displej nesmie byť príliš malý, aby ste na ňom všetko v pohode prečítali a videli – to ponechávame na vás a vašich individuálnych potrebách, každému vyhovuje niečo iné. Ale určite sa na veľkosť displeja pozrite.

Rozhodne nezabúdajte na to, že inteligentné hodinky budete skôr ako v miestnosti používať vonku, často na priamom slnečnom svetle. Preto je pre vás rozhodujúca čitateľnosť displeja na slnku. Je potrebné, aby aj v plnom svetle boli informácie kontrastné a plne čitateľné, inak bude použitie hodiniek obmedzené a neľahké. Určite sa nespoliehajte na to, čo vám o čitateľnosti povie výrobca, ale vyskúšajte si ju. Každý z nás má inak citlivé a dobré oči, takže vnímanie môže byť dosť subjektívne.  Napovedať by vám ale mohla technológia displeja, bežne sa používajú dve:

 • IPS displeje – starší a lacnejší variant. Majú dobré pozorovacie uhly, podávajú farby celkom vierohodne a vynikajú životnosťou, ale na svetle sú horšie čitateľné a čierna farba nie je dobre podaná.
 • OLED alebo AMOLED displeje – novšie, drahšie, ale praktickejšie – majú perfektné podanie čiernej farby, čím zvyšujú na svetle čitateľnosť, ostatné farby sú veľmi živé a pozorovacie uhly ešte o niečo väčšie, než ako je to pri IPS displejoch. Výrazným obmedzením je ale veľká spotreba.

Obsahujú hodinky fotoaparát? Skúmajte jeho kvalitu

Niektoré inteligentné hodinky majú v sebe, podobne ako mobilné telefóny, zabudovaný fotoaparát (pozor, nie všetky – skontrolujte si jeho prítomnosť). Jeho kvalita je udávaná v megapixloch, čo asi poznáte, často sa o tejto jednotke hovorí. Čím viac megapixlov (prenesene by sme mohli povedať, že čím viac farebných bodov tvorí výslednú fotografiu), tým lepšie fotky urobíte, a tým kvalitnejší a užitočnejší teda fotoaparát je. Väčšinou nedosiahne pri inteligentných hodinkách takú kvalitu, ako pri telefóne alebo priamo fotoaparáte, bežné sú hodnoty rozlíšenia okolo 3 Mpx, ale výnimočne môžete naraziť na inteligentné hodinky ako stvorené pre nadšených fotografov. Ak medzi nich nepatríte, môžete skúmať aj blesk, objektív alebo optiku, ale rozhodne majte na pamäti, že primárnou funkciou fotoaparátu na takých hodinkách nie je robiť kvalitné fotografie. Ide skôr o doplnkovú funkciu, s ktorou môžete robiť momentky napríklad na oslave alebo na výlete. Na veľké fotenie sa ale viac oplatí skutočný fotoaparát, ktorý zachytí aj detaily. 

Inteligentné hodinky, hlavne športové, musia byť odolné

Odolnosť je vlastnosť, ktorá sa oplatí pri každom prístroji. Pri inteligentných hodinkách, ktoré budete nosiť na ruke dlhodobo a často aj vonku, na cestách, alebo dokonca v prírode, je ale obzvlášť dôležitá. Odolnosť sa bežne udáva v stupňoch krytia a označuje sa IP kódom. Ten má za sebou dve čísla od nuly do šesť/osem, z ktorých každé udáva jeden zo stupňov ochrany. Prvá číslica udáva odolnosť voči preniknutiu častíc (napríklad prachu) do hodiniek, druhá odolnosť proti vode. Čím vyššie sú čísla IP kódu, tým lepšie pre vás. Pre istotu ale prikladáme zoznam, čo ktorý kód znamená. V prípade poškodenia vodou sú hodnoty nasledujúce:

 • IPX0 – bez ochrany.
 • IPX1 – odolnosť proti stekajúcej vode až 10 minút.
 • IPX2 – odolnosť proti stekajúcej vode až 10 minút a navyše aj proti padajúcej vode pri náklone 15°.
 • IPX3 – odolnosť proti postriekaniu vodou.
 • IPX4 – odolnosť proti pokropeniu (až 10 litrov za minútu na päť minút).
 • IPX5 – odolnosť proti striekajúcej vode (3 minúty na vzdialenosť 3 metre).
 • IPX6 – odolnosť proti silnému prúdu striekajúcej vody (3 minúty na vzdialenosť 3 metre).
 • IPX7 – odolnosť proti krátkodobému ponoreniu do vody (až 1 meter hlboko maximálne 5 sekúnd).
 • IPX8 – odolnosť proti nepretržitému potopeniu (až 5 metrov hlboko až na 1 hodinu).

V prípade vniknutia častíc je certifikácia nasledujúca:

 • IPX0 – bez ochrany.
 • IP1X – odolnosť proti vniknutiu veľkých predmetov.
 • IP2X – odolnosť proti vniknutiu malých predmetov.
 • IP3X – odolnosť proti vniknutiu drobných predmetov.
 • IP4X – odolnosť proti vniknutiu veľmi drobných predmetov.
 • IP5X – čiastočná odolnosť proti vniknutiu prachu.
 • IP6X – úplná odolnosť proti vniknutiu prachu.

Klasické inteligentné hodinky príliš odolné nie sú a sú skôr náchylné na poškodenie. U športových modelov by to nebola žiadúca vlastnosť, preto sa upravujú tak, aby boli úplne vodoodolné, najčastejšie až do 100 metrov u tých najlepších a aby sa s nimi dalo napríklad aj plávať. Odolnosť je u nich jedným z kľúčových parametrov a určite ju nepodceňujte, ak chcete, aby boli praktické.

.

Sledujte hardware-ové vybavenie inteligentných hodiniek

Inteligentné hodinky môžu byť považované s trochou zveličenia za telefóny uložené v malej skrinke na zápästí. Parametre, ktoré sa dajú posudzovať, sú podobné ako pri mobilných telefónoch. Avšak ako priemerní užívatelia budete ťažko posudzovať výkony vnútorných súčiastok alebo pamäť (tú by niekto mohol riešiť, ale do hodiniek určite nebudete ukladať toľko súborov, aby sa nevošli do pôvodnej vstavanej pamäti), bez ohľadu na to, že väčšina výrobcov tieto údaje nikde neuvádza. Reakciu a fungovanie všetkých súčiastok skôr odporúčame v obchode vyskúšať, chvíľu si skúsiť, ako hodinky fungujú, ako rýchlo reagujú a či sa náhodou operačný systém nezasekáva. Povie vám to rozhodne viac, než akokoľvek veľké množstvo číslic a hodnôt. Čo sa týka dodatkového hardwarového vybavenia, často rozhoduje a úzko súvisí s funkčným vybavením. Aby ste mohli cez hodinky telefonovať, musia obsahovať reproduktor a mikrofón, ak majú nahradiť telefón úplne, musia obsahovať slot pre SIM kartu.

Rozhoduje design? Kompromis medzi kvalitou a štýlom je dôležitý

Hodinky boli oddávna nielen rýdzo praktickým pomocníkom pri stanovovaní a meraní času, ale aj nevyhnutným módnym doplnkom mužov aj žien. Inak to nie je ani pri inteligentných hodinkách. Aj keď sú elektronické a funkčne vychytané, z hľadiska dizajnu sú to stále len hodinky a móda pre ne platí ako pre všetko ostatné, čo máte na sebe. Neradíme vám, aby ste sa rozhodovali čisto podľa vzhľadu, ale určite na túto stránku výberu nezabudnite. Vzhľad hodiniek k vám musí sedieť a musia sa hodiť k vášmu štýlu. Farebne, materiálom, tvarom. Odborníci bežne rozdeľujú z tohto hľadiska inteligentné hodinky do dvoch kategórií:

 • Inteligentné hodinky s okrúhlym dizajnom – podobné klasickým hodinkám, s okrúhlym ciferníkom, je to vkusnejšie, ale na ovládanie menej praktické.
 • Inteligentné hodinky s hranatým dizajnom – sú nápadné, majú štvorcový či obdĺžnikový ciferník, ale pre dotykový displej je to bežnejšie a intuitívnejšie, ako zmenšený displej mobilu.

Veľa napovedá aj zobrazenie ciferníku. Hodinky, ktoré zobrazujú ručičky, vyzerajú elegantne a majú určitý nádych tradícií. Naopak, digitálny ukazovateľ je futuristický a modernejší. Neoddeliteľnou súčasťou hodiniek je tiež remienok. Ten tvorí dobrú polovicu výsledného dojmu. Rozhodujúca je pri ňom nielen farba (odporúčame kovovú, čiernu, hnedú, alebo naopak bielu – sú to odtiene natoľko neutrálne, že sa budú hodiť ku každému oblečeniu a na každú príležitosť), ale aj jeho materiál (najčastejšie kov, koža, koženka, guma alebo textil). Veľkou výhodou je pri niektorých modeloch, že ponúkajú možnosť výmeny remienka. Dizajn hodiniek sa teda dá úmerne príležitosti meniť a vziať si iný remienok na výlet do hôr, iný na party a iný na rokovanie s klientom.

Materiál pracky a hodiniek – je možné spojiť krásu a pohodlie?

Vráťme sa na tomto mieste ešte k materiálu hodiniek a ich remienku. Existuje celý rad variantov a každý výrobca preferuje inú cestu. Navyše je materiál z veľkej časti tiež otázkou ceny – titán bude rozhodne drahší ako plast alebo guma. Materiál ale nemá len dotvárať vzhľad, dáva hodinkám aj niektoré praktické vlastnosti, výhody a nevýhody. Pozrime sa najprv na materiál remienka. Tu sa uplatňuje niekoľko rôznych variantov riešenia, ako napríklad:

 • Textilnajľahší a veľmi priedušný materiál, ktorý sa hodí napríklad na outdoorové využitie. Je pomerne odolný voči poškriabaniu, a ak je dostatočne odolný, aby sa netrhal, určite je vhodný. Rozhodne ale nevyzerá dobre v práci, na rokovaniach alebo pri oficiálnych príležitostiach. Tam sa textilný remienok hodiniek vyložene nehodí a budí skôr zlý dojem.
 • Guma/kaučuk/silikón,… – materiály, ktoré sa hojne využívajú pri športových hodinkách alebo pri fitness náramkoch, ktoré sú na pomedzí. Materiál je pružný, neškrtí a nelepí sa, navyše nemôže pri pohybe ruku priškripnúť, ako to robia napríklad klasické kovové remienky. Ale určite sa módne nehodia veľmi do spoločnosti.
 • Koženka/koža – koža je ľahká, jej povrch je hladký a je natoľko pružná, že ruku neškrtí ani v lete. Problém je, že pot lepí kožu k ruke, rovnako ako koža po ruke príliš nekĺže a občas to môže byť nekomfortné. Na druhej strane, koža je elegantná a vyzerá veľmi pekne, navyše je dostatočne univerzálna, takže si ju môžete vziať k tričku a mikine rovnako ako k obleku.
 • Kovový remienok – rozhodne najdrahší a najelegantnejší variant, ktorý vzbudí náležitý dojem. Také hodinky preferujú predovšetkým páni, majú ale niektoré nevýhody. Pekný vzhľad vyvažuje vyššiu hmotnosť, určité nepohodlie, ak sa ruka zapotí, bez ohľadu na to, že kĺbové spoje hodiniek môžu na ruke zachytávať chĺpky, čo občas zabolí. Navyše sa povrch kovu ľahko poškriabe a regulácia dĺžky remienka je zložitá. Zato ale dostanete skvelý módny doplnok, veľmi odolný a budiaci dojem luxusu.

Čo sa týka samotných hodiniek, tu sa uplatňuje paralelne niekoľko rôznych materiálov. Nemajú až taký vplyv na vzhľad, ako skôr na odolnosť prístroja (aj keď, samozrejme, hodinky s kovovým remienkom napríklad nemôžu mať plastové telo, to je snáď ale pochopiteľné). Vzhľad tvorí predovšetkým remienok, životnosť telo, túto poučku si zapamätajte. Aké materiály sa uplatňujú?

 • Plast – ľahký, mäkký, odolný proti pádu (vďaka určitej vnútornej pružnosti a pnutiu), pomerne pohodlný, ale nie príliš dizajnovo pekný a vyladený.
 • Silikón – ľahký, pružný, mäkký a pohodlný, vhodný na šport, menej už do spoločnosti.
 • Kov – titán, nerezová oceľ, chirurgická oceľ – kvalitné, odolné a vysoko trvanlivé materiály. Ľahko sa poškriabu, ale ak sa o ne dobre staráte, vyzerajú naozaj skvelo a luxusne. Navyše nerezová oceľ je vodoodolná a nekoroduje.

back to menu ↑

Akých funkcií sa pri inteligentných hodinkách môžete dočkať?

Inteligentné hodinky majú už od prvopočiatku svojej výroby pomerne široké spektrum funkcií, ktoré využívajú, a ktorými vynikajú nad klasickými hodinkami. V tomto ohľade si môžete vyberať – spomenieme tu aspoň tie najzákladnejšie funkcie, ale ak budete hľadať, nájdete aj niektoré ďalšie, nemenej zaujímavé. Avšak to, kam budú inteligentné hodinky naďalej smerovať, je otázka. Nedá sa zodpovedať ľahko, pretože použitie inteligentných hodiniek je veľmi rôznorodé. Môžeme si len domýšľať, akého pokroku raz dosiahnu. Ale už v tejto chvíli sú funkčne na vyššej úrovni než väčšina iných, podobných zariadení.
back to menu ↑

Konečný verdikt

Poďme si ešte na záver celý výber zhrnúť. Článok bol dlhý a bolo by dobré ho na záver ešte raz prejsť a všetky informácie si utriediť. Teda – inteligentné hodinky sú buď klasické alebo športové. Už pri nákupe iste viete, ktoré z nich si chcete zaobstarať, takže asi nie je potrebné tu rozdelenie inteligentných hodiniek ďalej rozvádzať. Na šport zvoľte športové, na bežné fungovanie klasické. Čo sa týka značiek, trh je pomerne široký, my ale odporúčame voliť niektorú z preverených a kvalitných značiek – Apple, Samsung, Garmin, Xiaomi alebo napríklad Huawei, často tieto značky budete poznať napríklad z GPS navigácií alebo mobilných telefónov.

Hneď ako prejdete k výberu s ohľadom na technické parametre prístroja, prvé, na čo sa zamerajte, je operačný systém. Vyberajte opäť, pokiaľ možno, nejaký známy – potom máte väčšiu šancu, že preň bude vyvinutých viac aplikácií. Určite sa tiež snažte, aby bol stabilný, rýchly a dobre fungoval, navyše je výhodou komfortné užívateľské prostredie. Na záver nezabudnite, že na spárovanie s inteligentným telefónom je nutná určitá kompatibilita medzi zariadeniami. Je dobré sledovať výdrž batérie, kvalitu fotoaparátu (ak je súčasťou inteligentných hodiniek) aj vlastnosti displeja. Nechajme bokom jeho rozlíšenie a farebnosť, to sú detaily, ktoré na malom displeji tak nevyniknú. Ale určite riešte jeho veľkosť, a to ako dobre sa s ním pracuje. Ak budete mať hodinky pred nákupom v ruke, skúste si tiež to, ako čitateľné sú na displeji údaje na priamom slnku.

Z ďalších vlastností inteligentných hodiniek odporúčame sledovať ich odolnosť voči mechanickému poškodeniu, prenikanie cudzích predmetov a vodoodolnosť. Tieto parametre udáva IP kód, ktorý pozostáva z písmen IP a dvoch číslic, ktoré udávajú stupeň odolnosti. Snažte sa, aby odolnosť bola čo najväčšia. Na záver prichádza na rad hľadisko dizajnu. Keďže sú inteligentné hodinky súčasťou vášho oblečenia, plnia funkciu módneho doplnku a vzhľadové hľadisko je pri nich veľmi dôležité. Hlavnou vecou je materiál remienka aj strojčeka – snažte sa, aby zodpovedal vášmu štýlu a tomu, kam chcete hodinky nosiť. Do prírody sa hodia iné, ako napríklad na rokovanie. Funkčné vybavenie hodiniek ponechávame na vašom vlastnom, individuálnom výbere. Určite sami najlepšie viete, čo by ste mohli využiť, a čo sa vám bude hodiť. Zostáva už len zhodnotiť cenu hodiniek, a ak je pre vás prijateľná, máte vyhraté a môžete si ísť svoje nové inteligentné hodinky kúpiť.

back to menu ↑

Ceny inteligentných hodiniek – v akých medziach sa pohybujú?

Poďme sa ešte na záver pozrieť, aké sú zhruba ceny inteligentných hodiniek. Pri inteligentnej elektronike dosť kolíšu a špecifické je pre ne, že sa veľmi rýchlo menia. Pri inteligentných hodinkách je to podobné, v čase uvedenia na trh môžu mať vysokú cenu, ale už za rok sa budú predávať výrazne lacnejšie, pretože budú pôsobiť zastaralo v porovnaní s najnovšími modelmi.

 • Najlacnejšie inteligentné hodinky zoženiete aj za niekoľko eur. Nebudú to ale výrobky známych a tradičných výrobcov, skôr neznáme značky. Kvalita ani funkčné vybavenie nebude také, aké by ste asi chceli, prednosťou tejto kategórie je vyložene len nízka cena.
 • Inteligentné hodinky do sto pätnásť eur splnia požiadavky menej náročných zákazníkov – zoženiete tu lacnejšie športové hodinky a viac-menej priemerné modely klasických inteligentných hodiniek. Výdrž batérie je na počudovanie dobrá, aj niekoľko dní, ale je to dané predovšetkým menším množstvom zabudovaných funkcií, menším výkonom displeja aj menším využitím. Nenáročným užívateľom ale bohato postačí, svoje základné funkcie splní dobre.
 • Inteligentné hodinky do dvesto tridsať eur – tu sa pohybujeme v zlatej strednej triede inteligentných hodiniek. Okrem funkčného vybavenia, ktorým budú veľmi užitočné, sa tieto hodinky stávajú tiež estetickým módnym doplnkom a plnia tak aj ďalšiu funkciu. Výdrž batérie klesá zhruba na dva až tri dni, ale zároveň rastie počet funkcií aj stabilita a úroveň operačného systému. V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že v tejto kategórii sa vyskytujú už veľmi slušné športové hodinky.
 • Inteligentné hodinky s cenou nad dvesto tridsať eur sú dostatočne inteligentné aj pre náročných užívateľov. Ponúkajú celý rad funkcií, nielen tie základné, ako je prijímanie SMS alebo telefonovanie, ale aj služby GPS navigácie, prístup na internet, sťahovanie ďalších aplikácií, a teda ďalšie rozširovanie funkčného vybavenia hodiniek. V tejto kategórii nájdete aj takmer profesionálne športové hodinky, ktoré vám budú dobrým asistentom pri tréningu.

back to menu ↑

Ako je to s aplikáciami pre inteligentné hodinky?

Inteligentné hodinky, podobne ako inteligentné telefóny, sa dajú doplniť aplikáciami, ktoré sa bežne ponúkajú na stiahnutie. Aspoň v prípade niektorých operačných systémov (viac sa dočítate v príslušnej kapitolke v oddiele „Ako vybrať inteligentné hodinky…“). Pre Android napríklad funguje obchod Google Play, na ktorom sa dajú aplikácie sťahovať. V prípade hodiniek tvoria veľkú časť aplikácií rôzne typy ciferníkov, ktoré si do hodiniek stiahnete, aby sa čas ukazoval, pokiaľ možno, štýlovo. Môžete voliť medzi elegantnými, technicky vyspelými, alebo napríklad veľmi minimalistickými ciferníkmi a záleží len na vás, ktorý si vyberiete. Možností sú stovky. Z ďalších aplikácií vyberáme aspoň niektoré, ktoré nám prídu užitočné (držíme sa, aby v tom bol nejaký systém, aplikácií pre Android Wear – v ostatných systémoch väčšinou majú ekvivalent):

 • CloudPlayer – aplikácia, ktorá umožňuje prehrávanie hudby z OneDrive disku alebo Google Drive disku.
 • Wear Messenger – aplikácia, vďaka ktorej môžete písať a posielať SMS správy priamo z hodiniek, obsahuje klávesnicu, ale aj napríklad hlasový vstup.
 • Runkeeper – aplikácia, ktorá efektívne meria rýchlosť behu (alebo napríklad jazdy na bicykli), spálené kalórie či ubehnutú (prejdenú) vzdialenosť.
 • Evernote–v podstate klasický poznámkový blok, ktorý umožňuje spravovať poznámky a pripomienky.
 • Audio Recorder – aplikácia, ktorá umožňuje, ako napovedá názov, nahrávanie zvuku.
 • TripAdvisor – skvelá aplikácia pre cestovateľov, na ktorej môžete čítať recenzie hotelov či reštaurácií a hľadať aktivity v okolí.
 • Aeris Wear Weather – šikovná meteorologická aplikácia, ktorá vám dáva informácie o predpovedi počasia.
 • Shazam – aplikácia, ktorá je schopná rozoznávať názvy hudobných skladieb a pesničiek. Ak ju počujete, spusťte aplikáciu a ona vám to prezradí.

Okrem spomenutých aplikácií existujú ešte desiatky až stovky ďalších (slovníky, rádiové vysielanie, monitorovanie spánku, aplikácie pre rôzne športy – golf, plávanie, paintball,…), ale aby sme tu spomenuli všetky, na to nemáme priestor. Každopádne, ak vás niečo zaujíma a chcete, aby túto funkciu vaše inteligentné hodinky mali, odporúčame ju skúsiť na Google Play či inom obchode s aplikáciami hľadať. Je veľká šanca, že ju tam už niekto dal.

Aplikáciami pre inteligentné hodinky sa s vami rozlúčime. Viac už vám toho poradiť nemôžeme, teraz už je len na vás, ako dobre sa s inteligentnými hodinkami dokážete zžiť, a ako veľmi vám uľahčia život. Veríme, že vám budú dobrým pomocníkom a tešíme sa na čítanie nabudúce pri niektorom z našich ďalších testov.

Inteligentné hodinky
4 (80%) 1 vote
Necenzurovane.sk