Najlepšie kompresory 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho kompresoru.
 • Zvoľte si na základe výkonu, tlaku, hlučnosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP kompresory roku 2019

Piestové olejové do 400 eur Piestové olejové od 400 eur Piestové bezolejové do 400 eur Piestové bezolejové od 400 eur Skrutkové
Scheppach HC 53 dc Güde 50018 580/10/50 EU Scheppach HC 25o AirCraft Airprofi 503/100 AirCraft A-K-MAX 5.5-10
Pracovný tlak
93 %
Výkon
92 %
Hlučnosť
93 %
Cena/kvalita
93 %
Pracovný tlak
95 %
Výkon
96 %
Hlučnosť
88 %
Cena/kvalita
94 %
Pracovní tlak
91 %
Výkon
93 %
Hlučnost
94 %
Cena/kvalita
92 %
Pracovný tlak
95 %
Výkon
95 %
Hlučnosť
90 %
Cena/kvalita
93 %
Pracovný tlak
98 %
Výkon
99 %
Hlučnosť
90 %
Cena/kvalita
92 %
93%
93%
92%
93%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Kompresor je zariadenie, ktoré je vopred určené na stláčanie vzduchu alebo iných plynov. Cieľom je vyprodukovať vysoký tlak, ktorý sa dá využiť na natlakovanie piva v sude, striekanie farby či laku, poháňanie pneumatického náradia alebo dofúknutie pneumatiky. Princíp, na akom daný stroj funguje, závisí hlavne na jeho type a podľa konštrukcie a princípu fungovania môžeme kompresory ďalej deliť (viď nasledujúca kapitola). Vzhľadom k pomerne širokému využitiu kompresorov sa vám oplatí pred nákupom si dopredu rozmyslieť využitie prístroja, aj aké optimálne parametre by ste si priali a využili. Nie je potrebné za každú cenu kúpiť ten najvýkonnejší, ale skôr najvhodnejší.

Výber kompresoru, alebo ako niektorí hovoria – kompresorovej stanice, nie je ťažký. Vyžaduje ale určité znalosti danej problematiky a tiež štipku technického cítenia. Mali by ste teda postupovať opatrne, krok za krokom. V prvom rade by ste mali svojim potrebám prispôsobiť množstvo odoberaného vzduchu, jeho tlak, následne napríklad prevádzkovú náročnosť. To sú parametre, ktoré sa pri kompresoroch uvádzajú predovšetkým, a ktoré sú dôležité pre ich fungovanie. Aby ste mohli byť s nákupom doma spokojní, mali by byť tieto parametre prispôsobené vašim potrebám. Len potom pre vás totiž práca s kompresorom bude prirodzená a príjemná, v opačnom prípade vás najskôr zlé parametre odradia.

Ako to urobiť, to vám prezradíme v jednej z nasledujúcich kapitol. V tých by sme s vami chceli prejsť výber kompresoru od A do Z. Poslúži nám na to jednak veľký test kompresorov 2018 s rebríčkami TOP modelov, jednak veľký článok na tému „Ako vybrať kompresor?“, ktorý sme sa rozhodli pre vás spísať. Pevne veríme, že by vám práve náš test dokázal pomôcť a uľahčiť vám nákup. Môžete to skúsiť a uvidíte, že vám jeho prečítanie zaberie len chvíľku času v porovnaní s tým, koľko by ste ho strávili klasickým vyberaním v e-shopoch. Tak teda smelo do toho, začneme rovno testom jednotlivých kategórií kompresorov.

back to menu ↑

Základné rozdelenie kompresorov do dvoch kategórií

Kompresory obvykle delíme do dvoch kategórií s ohľadom na konštrukciu a princíp fungovania na piestové a skrutkové. Líšia sa však aj celkovou konštrukciou, výkonom a cenou.

 • Pístové kompresory – fungují na principu pístu. Ten je napojen na klikovou hřídel, poháněnou elektromotorem. Pohyb pístu dolů nasává vzduch, pohyb pístu nahoru ho vytláčí do vzdušníku, tlakové nádoby kompresoru. Tam se přívodem vzduchu vytváří přetlak, který po dosažení určité hodnoty kompresor vypne. Jakmile se ze vzdušníku odebere určité množství vzduchu a dojde k poklesu tlaku o danou hodnotu, kompresor se opět zapne. Jde o lehčí, levnější a praktičtější verzi kompresorů. Jsou méně výkonné, ale při své ceně vhodné do dílen a díky madlům a kolečkům se s nimi snáze manipuluje. V rámci této kategorie rozlišujeme dvě podkategorie:
  • Olejové kompresory – výkonné, vhodné pre dielenské činnosti. Určite sa hodia na dofúknutie pneumatík alebo na pneumatické náradie. Problémom je, že olej, využívaný na premazávanie piestov, sa dostáva do stlačeného vzduchu, a tým pádom prechádza do vzdušníka a ďalej. Preto nie sú vhodné na použitie v potravinárstve. Dosahujú však vďaka premazávaniu vyššiu životnosť. Vyžadujú pravidelnú údržbu a výmenu oleja za nový.
  • Bezolejové kompresory – majú menší výkon a nemajú často takú dobrú životnosť ako olejové (ak nesiahnete po modeli s uhlíkovým motorom), zato ich ale môžete použiť napríklad na natlakovanie piva. Vo vnútri využívajú klzké materiály, takže nehrozí kontaminácia potraviny olejom, navyše sú väčšinou bezúdržbové.
 • Skrutkové kompresory – využívajú dve skrutky, ktoré do seba úplne zapadajú, otáčaním zmenšujú priestor medzi sebou a vzduch sa na jednej strane stláča a na druhej strane vytláča do vzdušníku. Elektromotor v tomto prípade otáča skrutky s rôznou frekvenciou podľa nastaveného výkonu. Rozlišujeme tu skrutkové kompresory s elektromotorom, remeňovým prevodom a s frekvenčným meničom (kde je veľkou výhodou plynulá regulácia otáčok, a tým pádom aj výkonu). Tieto stroje dosahujú vysokú životnosť, dobré výkony a disponujú presnou reguláciou. Problémom je, že vysoký výkon je vykúpený vysokou cenou, rovnako konštrukcia je veľmi masívna a priestorovo náročná. Rozhodne sa nehodí do bežnej domácej dielne, skôr do profesionálnych prevádzok. Doma by ste za ne zaplatili veľa a plnú efektivitu prístroja by ste nevyužili.

Toto je najbežnejšie obchodné delenie kompresorov. Ďalšie typy, ako sú napríklad kompresory rýchlostné alebo rotačné, len spomíname. Súčasťou nášho testu budú predovšetkým kompresory piestové. Rozhodli sme sa tak vzhľadom na ich využitie aj cenu. Skrutkové sme do testu zaradili skôr pre zaujímavosť a len v počte niekoľkých kusov, pre prípad, že by náhodou niekto z vás hľadal plne profesionálny stroj, väčšina z vás ich ale pravdepodobne nevyužije.

back to menu ↑

Test piestových olejových kompresorov

Piestové olejové kompresory pracujú na princípe opakovane stlačovaného a uvoľňovaného piestu, ktorý je premazávaný olejom. Ten sa môže dostať aj do stlačeného vzduchu vo forme malých čiastočiek, preto nie sú vhodné na použitie v potravinárstve a obmedzujú sa na dielenské použitie.

Nejlepší piestové olejové kompresory do 400 eur

V tejto kategórii tovaru nájdete lacnejšie piestové olejové kompresory. Všeobecne nie sú tieto kompresory príliš drahé, takže výber v tejto kategórii vám bohato postačí na bežnú prácu. Prevádzkový tlak je najčastejšie 8 barov, tlaková nádoba je skôr menšia, rovnako ako prietok.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Tlak Výstupný prietok Cena
1. Scheppach HC 53 dc
10 bar 272 l/min Zistiť cenu
2. Güde 50015 400/10/50 N
10 bar 250 l/min Zistiť cenu
3. Extol CRAFT 418200
8 bar 208 l/min Zistiť cenu
4. Scheppach HC 25
8 bar 110 l/min Zistiť cenu
5. Metabo Basic 250-24 W
8 bar 95 l/min Zistiť cenu

Najlepšie piestové olejové kompresory od 400 eur

Strednú triedu piestových olejových kompresorov by sme hľadali v cenových reláciách od 400 eur. Tu už ide o lepšie modely, ktoré vám ponúknu väčší výkon a využijú ich aj profesionáli. Prevádzkový tlak je bežne aj 10 barov a viac, objem nádoby môže byť aj cez 200 litrov.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Tlak Výstupný prietok Cena
1. Güde 50018 580/10/50 EU
10 bar 480 l/min Zistiť cenu
2. Güde 50071 420/10/100 EU
10 bar 320 l/min Zistiť cenu
3. AIRCRAFT AirStar 401/50
10 bar 390 l/min Zistiť cenu
4. STANLEY B350/10/200
10 bar 330l/min Zistiť cenu
5. AirCraft Mobilboy 311/50 E
10 bar 284 l/min Zistiť cenu
6. Metabo Mega 550-90 D
11 bar 400 l/min Zistiť cenu

Olejové piestové kompresory a ich charakteristika

Čo je pre fungovanie piestových kompresorov dôležité, to už sme vám povedali v predchádzajúcej kapitolke. Je to predovšetkým piest, ktorý svojím stlačovaním a uvoľňovaním tlakuje vzduch vo vzdušníku, dokým nie je kompresor pripravený na použitie. K zaisteniu správneho fungovania piestu je dôležitá jedna vec – buď musí materiál piestu dobre kĺzať, aby plocha nedrela o plášť alebo je potrebné ho mazať. Potom ale hrozí, že sa čiastočky oleja so vzduchom dostanú ďalej do prístroja a zároveň so vzduchom aj vyletia. To je prípad olejových piestových kompresorov a dôvod, prečo sa nepoužívajú v potravinárstve (nechcete, aby sa potraviny olejom kontaminovali).

Spoločnou vlastnosťou olejových kompresorov je nutnosť údržby – nesmú sa zaniesť olejom, ale zároveň je potrebné ich pravidelne mazať, aby sa piest nezadrel, alebo aby nedošlo k poškodeniu jeho plášťa či plôšky trením. Sú však spoľahlivejšie, pri dobrej údržbe vykazujú dlhšiu životnosť a dosahujú tiež väčšie výkony (ktoré ale ani tak nie sú porovnateľné napríklad so skrutkovými kompresormi). Ich použitie je napríklad pre plnenie pneumatík alebo pre pneumatické nástroje, tam, kde vám stopové množstvo uniknutého oleja nevadí.

Výhody

Väčšia životnosť

Výkonnejšie

Spoľahlivejšie než bezolejové


Nevýhody

Menší výber

Nutnosť pravidelnej údržby

Obmedzené využitie

back to menu ↑

Test bezolejových piestových kompresorov

Bezolejové piestové kompresory využívajú kĺzavé materiály a nie je potrebné ich mazať. Vďaka tomu nehrozí, že sa do vzduchu dostanú čiastočky oleja. Môžete ich bez obáv používať v potravinárstve, pre dielenské použitie sú ale lepšie olejové kompresory – majú dlhšiu životnosť a dosahujú lepšie výkony. Prípadne sem môžu patriť aj olejové kompresory, ktoré disponujú filtračným mechanizmom.

Najlepšie bezolejové piestové kompresory do 400 eur

V tejto cenovej kategórii zoženiete menšie kompresory, pochopiteľne s menším výkonom. Bohato ale na bežné domáce práce v dielni alebo v garáži stačia, navyše sa s nimi dobre manipuluje a nie je problém ich prenášať.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Tlak Výstupný prietok Cena
1. Scheppach HC 25o
8 bar 130 l/min Zistiť cenu
2. Extol PREMIUM 418101
8 bar 180 l/min Zistiť cenu
3. Metabo Basic 250-24 W OF
8 bar 120 l/min Zistiť cenu
4. Extol Premium 8864001 CC 160
10 bar - l/min Zistiť cenu

Najlepšie bezolejové piestové kompresory od 400 eur

V tejto kategórii zoženiete bezolejové piestové kompresory s vysokým výkonom, tlakom aj okolo 15 barov a veľkým objemom nádoby. Budú výkonné, ale zároveň aj menej mobilné, na to je potrebné si dať pozor. Hodia sa aj na náročnejšie použitie, napríklad do priemyselných dielní.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Tlak Výstupný prietok Cena
1. AirCraft Airprofi 503/100
10 bar 400 l/min Zistiť cenu
2. Orlík PKS 18/185/15
15 bar 300 l/min Zistiť cenu
3. AirCraft Compact-Air 361/20 E
10 bar 356 l/min Zistiť cenu
4. AirCraft Mobilboy 361/50 E
10 bar 215 l/min Zistiť cenu

Bezolejové piestové kompresory a ich charakteristika

Ako sme sa už zmienili, bezolejové piestové kompresory eliminujú do značnej miery nevýhodu tých olejových – keďže piestová plocha aj plášť je z kĺzavého materiálu a nemôžu o seba drieť, nie je potrebné stroj premazávať olejom. Ten sa teda do vytlačovaného vzduchu nedostáva a vy môžete tieto prístroje smelo používať napríklad v potravinárstve bez toho, aby ste jedlo kontaminovali. Je pravdou, že životnosť týchto prístrojov je o niečo menšia, ale menšie sú aj nároky na údržbu. Čo sa týka výkonu a prevádzkového tlaku, vedú si podobne ako lacnejšie olejové kompresory. Ak by ste ale chceli kvalitný bezolejový kompresor, ktorý sa nehodí len na menšie práce, ale bude vám v dielni plnohodnotným pomocníkom, budete si musieť priplatiť.

Zvláštnou kapitolou sú potom niektoré stroje, ktoré síce fungujú na olejovom princípe a premazávajú sa, ale majú filtračný systém, ktorý nedovolí oleju, aby prešiel so vzduchom. Prejaví sa to na výslednom výkone a príkone – pretlačenie vzduchu filtrom zníži výkon, a naopak, znamená nutnosť dodania väčšieho množstva energie, ale zbavíte sa tak kvapôčok oleja a môžete stroj používať aj napríklad na natlakovanie piva.

Výhody

Univerzálnejšie použitie

Všeobecne nižšia cena

Nie je potrebná údržba


Nevýhody

Menšia výkonnosť (limitovaná konštrukciou)

Nižšia životnosť

back to menu ↑

Test skrutkových kompresorov

Skrutkové kompresory využívajú dve paralelne sa točiace skrutky, ktorých závity tlačí vzduch neustále vpred. Vďaka tomuto princípu dosahujú vyššie výkony a životnosť, zároveň sú ale výrazne väčšie a tiež drahšie. Určené sú na profesionálne použitie, v domácich dielňach ich neodporúčame, plne ich nevyužijete a cena je príliš vysoká.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Tlak Výstupný prietok Cena
1. AirCraft A-K-MAX 5.5-10
10 bar 705 l/min Zistiť cenu
2. FINI Cube SD 713-270F ES Cover
- bar - l/min Zistiť cenu
3. Schneider UNM STS 580-15-270
- bar - l/min Zistiť cenu
4. AirCraft A-MICRO SE 4.0-08-200
8 bar 580 l/min Zistiť cenu

Skrutkové kompresory a ich charakteristika

Skrutkové kompresory fungujú na princípe dvoch točiacich sa skrutiek, ktoré neustále ženú vzduch vpred. Ide o veľké, výkonné, ale zároveň veľmi drahé zariadenia (nie je výnimočná cena cez 4 000 eur). V domácnosti taký stroj nemá veľké využitie, hodí sa naozaj skôr pre priemyselné závody a veľké dielne. Pre zaujímavosť sme ich ale do testu zaradili tiež, no ak sa dívate na cenovku, zistíte, prečo sa pre domáce použitie príliš nehodia. Cene obvykle zodpovedajú aj veľmi dobré parametre, ktoré by ste doma rovnako nedokázali využiť. Technológia skrutiek a vysoký výkon, ktorý dokážu vyprodukovať, so sebou nesú nevýhodu v podobe veľkej hmotnosti a zložitej manipulácie.

Výhody

Veľký výkon

Vysoká kvalita

Vhodné pre profesionálne použitie


Nevýhody

Obrovská cena

Menší výber

Zložitejšia manipulácia

back to menu ↑

Ktoré značky kompresorov môžeme bez obáv odporučiť?

Tak ako pri iných kategóriách tovaru aj pri kompresoroch záleží veľmi na tom, akú značku kupujete. Kto kupuje tento druh techniky častejšie, ten vám potvrdí, že práve informácie o výrobcovi vám môžu veľa napovedať o celkovej kvalite výrobku. A nielen to – pri všetkej dielenskej technike, ktorá je drahšia ako niekoľko desiatok eur, sa oplatí sledovať dostupnosť náhradných dielov a servisu. Bolo by nepríjemné, keby sa vám na kompresore pokazila nejaká drobnosť, a kvôli tomu ste ho museli vyhodiť, pretože vám ho v dostupnej vzdialenosti nikto neopraví. Aj to je jeden z dôvodov, prečo odporúčame kupovať kompresory od väčších výrobcov a známejších značiek. Z tých ďalších by sme určite spomenuli:

 • Renomé, ktoré tradičné značky majú, a ktoré nebude chcieť nikto riskovať tým, že by pustil do obehu nekvalitný výrobok.
 • Väčšia investícia do výskumu nových technológií a inovácií, ktoré si väčší výrobca môže dovoliť.
 • Skúsenejší pracovníci, ktorých si môže dovoliť zaplatiť, a ktorým často poskytuje priestor na ďalší rozvoj.
 • Kvalitnejší použitý materiál za výhodnejšiu cenu.
 • Širšia ponuka a viac modelových radov, ktoré vám dávajú väčší výber a zvyšujú šancu, že nájdete stroj optimálny pre vaše použitie.
 • Lepšie mechanizmy výstupnej kontroly a kontroly akosti.

To sú veci, ktorými sa od seba malý a veľký výrobca líšia. Nechceme tvrdiť, že malá firma nedokáže vyrobiť dobrý kompresor, to určite nie. Ale pri známej a veľkej značke máte väčšiu šancu, že narazíte na kvalitný prístroj s dobrými parametrami. Náš názor je jednoznačný – zistite si informácie o výrobcovi a snažte sa hľadať tradičné zavedené firmy. Niektoré z nich vám na tomto mieste spomenieme a popíšeme.

back to menu ↑

Výber vhodného kompresoru nie je zábava

Teraz prichádza hlavná úloha nášho testu – vybrať vhodný kompresor pre vaše potreby. Prvou vecou, ktorú si musíte ujasniť, sú vaše podmienky. Ak sa v kamennom obchode pôjdete poradiť s predavačom o kúpe kompresoru, pravdepodobne vám položí niekoľko otázok tohto typu:

 • Na čo ho budete používať?
 • Ako často ho budete používať?
 • Ste príležitostný domáci majster alebo profesionál?
 • Aké sú vaše skúsenosti?
 • Koľko chcete do prístroja investovať?

Až keď si ujasníte tieto zdanlivé detaily, môžete sa pustiť do výberu. A to isté od vás teraz chceme aj my. Sadnite si a napíšte si na kus papieru odpovede na tieto otázky. Uvidíte, že ak budeme postupovať medzi parametrami ďalej a ďalej, určite ich využijete a budú vám cenným pomocníkom. Uvedieme dva príklady.

Ste príležitostný domáci majster, ktorý potrebuje občas dofúknuť pneumatiky, loptu deťom alebo potrebuje pri maľovaní zdroj stlačeného vzduchu. Prípadne si niekedy s kamarátmi v garáži narazíte súdok piva. Nič veľmi veľké, použijete kompresor raz za čas a ide vám o to, aby nebol príliš drahý a ľahko sa prenášal. V tom prípade nemá zmysel kupovať si veľký a drahý stroj, ktorého parametre naplno nevyužijete. Poobzerajte sa po lacnejšom piestovom kompresore, ideálne bezolejovom.

Oproti tomu môžeme postaviť ďalší príklad.

Vlastníte malú remeselnú dielňu a používate pneumatické náradie. Určite ho budete potrebovať používať ešte dlho a v práci trávite osem hodín denne. Ak sa nestane nič mimoriadne, nebudete kompresor nikam sťahovať, a čo sa týka nákladov, nie je pre vás problém si priplatiť, pretože si tento výdaj odpíšete z daní. Potom sa nemusíte obmedzovať a kúpte si poriadny, silný kompresor. Prejaví sa to na kvalite vašej práce, náklady vám tak nevadia a naopak, oceníte skutočne dobrý stroj.

Predpokladáme, že nám rozumiete, čo sme vám chceli povedať.

V akej kvalite potrebujete vzduch získať?

O tomto kritériu výberu sa zmienime len krátko. Ak si spomeniete na kapitolu s rozdelením piestových kompresorov, už sme sa mu venovali. Vec sa má tak – ak používate olejom mazaný piestový kompresor (alebo aj skrutkový kompresor), nedá sa zaistiť, aby sa do vzduchu nedostali čiastočky oleja. Jedinou možnosťou by bolo zavedenie filtrácie do vývodu vzduchu, čo by ale znižovalo efektivitu prístroja. Tieto olejové kvapôčky znižujú kvalitu vzduchu a ten je nepoužiteľný napríklad v potravinárstve (napríklad na vytlačenie piva zo suda) alebo pri maľovaní (aby nedošlo k miešaniu oleja s farbou – dá sa tomu síce zabrániť priamo pri práci použitím odkaľovača alebo cyklónového separátoru, ale to už je zbytočne zložité). Naopak, pre prácu s pneumatickými prístrojmi je to ideálne, pretože sa takto premazávajú. Tento nedostatok pomáhajú eliminovať bezolejové prístroje, kde je piest z kĺzavého materiálu a použitie oleja nie je také potrebné. Tieto prístroje sa dajú bez strachu použiť v zdravotníctve, potravinárstve aj lakovníctve, naopak nie sú také vhodné na napojenie k pneumatickému náradiu.

Kúpiť hobby, poloprofi alebo profi prístroj?

V oblasti náradia sa rozlišujú bežne tri kategórie s ohľadom na kvalitu, životnosť, výkonnosť a ďalšie charakteristiky prístroja – hobby, poloprofi a profi. Platí to aj pri kompresoroch. Mali by ste, s ohľadom na svoje potreby a na predpokladané použitie, byť schopní odhadnúť, ktorý prístroj je určený pre vás.

 • Hobby kompresory – určené na málo časté použitie, zhruba raz za týždeň na krátky čas. Majú tendenciu sa rýchlo zahriať, pretože nedisponujú prevodovým remeňom, nedosahujú vysoké výkony a dlhodobá prevádzka im škodí. Ale sú lacné a menšie činnosti doma alebo v garáži hravo zvládnu.
 • Poloprofi kompresory – vhodné na bežné každodenné použitie v krátkych časových úsekoch (napríklad plnenie pneumatík v servisoch). Kompresor je z kvalitnejšieho, hoci lacného materiálu, nevadí mu dlhšia prevádzka, a až tak sa nezahrieva. Výkon je vyšší a zvládnete s ním aj komplikovanejšie činnosti, ale nehodí sa na stálu prevádzku.
 • Profesionálne kompresory – určené pre nepretržitú prevádzku v dielňach alebo priemyselných závodoch. Sú z drahších, odolných materiálov, majú vysokú životnosť a nevadí im zvyšujúca sa teplota, aj keď dosiahnu vysoký výkon. Týmto strojom, naopak, nerobí dobre dlhé státie alebo prerušovaná prevádzka.

Aby sme to zhrnuli – nejde len o to, kúpiť si čo najvýkonnejší stroj, ale mali by ste preň mať tiež optimálne využitie. Vysoký výkon sám o sebe je nanič.

Predpokladaná spotreba a výkon stroja veľa napovedia

Výkonnosť kompresoru je parametrom, ktorý odporúčame sledovať predovšetkým. Veľa vám napovie o tom, ako veľmi vám bude prístroj platný aj o tom, na čo sa najviac hodí. Vec sa má tak – pre každú činnosť sa hodí iný prietok stlačeného vzduchu. Preto by ste mali postupovať nasledovne, najprv odhadnúť predpokladaný odber vzduchu pre jednotlivé činnosti, a potom kúpiť kompresor pre dané použitie s dostatočným výkonom. Skôr, ako sa na približné hodnoty výkonu pozrieme, musíme vás upozorniť na jednu vec. Väčšina výrobcov uvádza nielen výstupný, ale aj sací výkon.

 • Sací výkon – množstvo vzduchu, ktoré pretečie do prístroja za jednotku času pri danom pracovnom tlaku.
 • Výstupný výkon – množstvo vzduchu, ktorý je vytlačený z prístroja za jednotku času pri danom pracovnom tlaku.

Oba výkony sa udávajú v litroch za minútu (v prípade veľkých kompresorov v metroch kubických za hodinu, taký údaj musíte vydeliť 60 a vynásobiť 1000, aby ste sa dostali na základnú jednotku). Občas sme sa stretli aj s tým, že bol uvedený len sací výkon. Preto by sme vám chceli povedať, že výstupný výkon obvykle zodpovedá 60 % sacieho výkonu pri rýchlobežných a 80 % sacieho výkonu pri pomalobežných dvojpiestových kompresoroch. Tak si môžete ľahko spočítať, čo od kompresora očakávať (bez ohľadu na to, že je podozrivé, ak sa vám výrobca nechce s výkonom svojho stroja „pochváliť“).

Na druhej strane, problém je len v tom, že výrobca uvádza veľmi rád väčší výkon a menšiu hodnotu dáva často do pozadia alebo ju vôbec neuvedie. To, že výtlačný výkon je sám o sebe menší, je naopak v poriadku. Odpovedá to konštrukcii kompresoru – každý má určitý „škodlivý priestor“, ktorý množstvo stlačeného vzduchu znižuje. Tu naopak nie je potrebné hľadať žiadne podvody, nejde o žiadny marketingový ťah, ale o prirodzený jav. A teraz už k odhadovaným odberom:

 • 50 až 150 litrov za minútu – striekanie menších plôch, ofukovanie, nahustenie pneumatík – vhodné pre príležitostné práce v garáži alebo domácej dielni.
 • 100 až 250 litrov za minútu – striekanie stredných plôch, zošívanie a pribíjanie klincov, pneumatické náradie s menším výkonom – vhodné pre domáce dielne a častejšie použitie.
 • 250 až 500 litrov za minútu – striekanie veľkých plôch, výkonné pneumatické náradie, NC stroje vhodné do menších prevádzok a remeselných dielní.
 • 450 až 750 litrov za minútu – náročná práca v profesionálnej dielni, pneuservise alebo v priemysle.
 • 700 a viac litrov za minútu – napájanie obrábacích strojov, lakovnícke práce na veľkých plochách, pieskovacie práce, použitie náročného a výkonného pneumatického náradia vo veľkých prevádzkach.

Toto sú viac-menej oficiálne odhady, na rôznych odborných serveroch sa budú líšiť v rade desiatok litrov za minútu, čo nie je nijako zásadný rozdiel. Je to preto, že hranice nie sú nijako ostré, skôr približné. Už len drobným, nie však nedôležitým detailom je fakt, že ak používate zároveň viac zariadení pripojených na kompresor naraz, musíte ich spotrebu sčítať. Často sa pri nákupe kompresorov uvádza, že by ste nemali byť spokojní so strojom, ktorý pobeží na hranicu svojich možností. Je dobré mať určitú rezervu, zhruba 30 až 50 percent výkonu.

Parametre tlakovej nádoby

Tlaková nádoba kompresoru je asi jeho najvýraznejšieho súčasťou. Jej objem nie je taký dôležitý, ako napríklad výkon, ale zaujímať by vás mal. Ide o to, že práve do nádoby sa pumpuje vzduch tak dlho, kým nie je dosiahnutý dostatočný tlak. Potom sa nasávanie zastaví a vy môžete s kompresorom pracovať. Keď sa nádoba vyprázdni, kompresor ju znovu naplní. Čím väčšia nádoba, tým väčší odber je možný. Zároveň veľká nádoba znamená nerušený a rovnomerný odber, takže môžete pracovať bez prerušenia. Malé kompresory s objemom tlakovej nádoby 25 litrov stačia na menšie ofukovanie alebo dofúknutie pneumatík. Pre pneumatické náradie už nie. Z nášho pohľadu je pre pneumatické náradie dobré, keď vzdušník (tak sa tlaková nádoba nazýva) disponuje objemom aspoň 50 litrov, pre dlhodobé rovnomerné použitie pri vysokom výkone by to malo byť aspoň 100 litrov. Opäť odporúčame ponechať si určitú rezervu.

Istenie kompresoru s ohľadom na príkon si skontrolujte

Kompresory majú, vzhľadom ku svojmu výkonu, vysoký príkon. Bežne v rade jednotiek kilowattov. To môže byť problém – väčšinou máte doma istenie triedy A a B, ktoré sa hodí pre nižšie príkony. Kompresory, vrátanie piestových, však disponujú elektromotormi, ktoré vyžadujú istenie triedou C a D. Tieto motory vyžadujú pri rozbiehaní veľké množstvo prúdu. V praxi to znamená, že istič zlej triedy tento prúd nezachytí a bude vypadávať. Teoreticky vám ističe A a B, takzvané svetelné istenie, vystačí na kompresory s príkonom do 1,5 až 2 kW. Ale pri väčších príkonoch, okolo 2,2 a viac kW, už nebude kompresor dobre fungovať, tam je potrebné motorické istenie.

Hobby kompresory dosahujú maximálne príkony 2,5 kW, niektoré poloprofesionálne prístroje môžu dosiahnuť až 5 kW. Ako vás asi napadlo, vyšší príkon znamená aj vyšší výkon, väčší prietok vzduchu aj tlak, ale musíte bezpodmienečne dať pozor na istenie. Je to kritérium, ku ktorému by ste mali prihliadnuť. S príkonom súvisí ešte jeden parameter – účinnosť. V podstate ide o jediné, dať si do porovnania príkon v kilowattoch a výkon v počte litrov, ktoré pretečú za minútu. Čím lepší pomer dosiahnete (čím väčší výkon vzhľadom k rovnakému príkonu), tým lepšie.

Spôsob ovládania kompresoru – voľte intuitívne a jednoduché

Tak ako pri iných prístrojoch aj pri kompresore by ste sa mali dívať na jeho ovládanie. Pri hobby kompresoroch nebýva zložité, bežné je tlačidlo on/off a prípadne jednoduchá regulácia výstupného prietoku. Pri poloprofesionálnych a profesionálnych strojoch ale bude zložitejšie, je potrebné nastavovať väčšie množstvo parametrov. Hlavne skrutkové kompresory bývajú vybavené displejom a ovládacou jednotkou s tlačidlami. Vďaka nej sa dá napríklad:

 • Nastaviť prevádzkový režim
 • Nastaviť podmienky
 • Nastaviť prevádzkové limity
 • Monitorovať priebeh pracovného procesu
 • Sledovať pretlak
 • Sledovať teplotu oleja
 • Kontrolovať stav údržby

V domácej dielni tieto funkcie nevyužijete. Bežné sú pri profesionálnych kompresoroch. Ak ale chcete vybaviť napríklad svoj autoservis, môže sa vám také ovládanie hodiť a odporúčame si ho v praxi vyskúšať, než kompresor kúpite.

Kompresor-Extol

Výtlačný tlak kompresoru

Jedným z parametrov kompresoru, ktorý si iste všimnete, pretože ho výrobcovia uvádzajú vždy, je výtlačný pracovný tlak. Piestové kompresory bežne pracujú s 8, 10 alebo niekedy aj 15 barmi. Disponujú tlakovým spínačom, ktorý je nastavený, aby pri poklese tlaku vo vzdušníku o 2 bary spustil kompresor do chodu. Ako náhle sa tlak ustáli opäť na pracovnej hodnote, spínač ho vypne. Takže napríklad kompresor, ktorý pracuje s tlakom 10 barov, funguje v rozmedzí 8 až 10 barov vo vzdušníku. Prečo je to pre vás dôležité? Pozrieme sa na to takto – každá činnosť má určitý tlak, ktorý je potrebný. Pri točení piva alebo maľovaní na tom až tak nezáleží. Ale napríklad pri plnení pneumatík alebo pri pneumatickom náradí na tlaku záležať môže.

Hlučnosť a vibrácie – skúste prihliadať na vaše pohodlie

Tieto dva parametre súvisia z veľkej časti s celkovou konštrukciou aj s výkonnosťou, príkonom a účinnosťou prístroja. Celá vec sa má tak, že čím väčší je príkon a v súvislosti s tým aj výkon prístroja, tým viac vibrácií produkuje. Ak je jeho konštrukcia ľahká, budú vibrácie silné a hlučnosť bude vysoká. Znížiť sa dá tým, že bude konštrukcia pevnejšia, robustnejšia, stabilnejšia, a že bude mať motor lepšiu izoláciu. Tým síce rastie hmotnosť prístroja, o ktorej sa zmieňujeme ďalej, ale klesá hlučnosť a zvyšuje sa tak váš pracovný komfort (prílišná hlučnosť je nielen nepríjemná, ale môže byť aj riziková a viesť ku zdravotným problémom). Cieľom výrobcov je v tomto bode nájsť optimálny kompromis medzi výkonom, mobilitou prístroja, jeho stabilitou a odizolovaním od vibrácií. Snažte sa ideálne vybrať menej hlučný prístroj (vhodný pomer hmotnosti a výkonu), ideálne s tichým motorom. Hlučnosť pomáha znižovať tiež väčší počet valcov (môže byť jeden, dva alebo tri), tie dokážu udržať rovnaký tlak pri nižších otáčkach.

Dôležitá je dobrá a ľahká manipulácia so strojom

Poslednou vecou, ktorú by ste mali zohľadniť, je celkový dizajn a konštrukcia prístroja. Nejde nám teraz o to, či je kompresor štýlový, a akú má farbu (aj keď tá sa pri jednotlivých výrobcoch líši a často je pre nich špecifická), skôr o jeho stavbu. Kompresorom väčšinou rastie s ich výkonom a veľkosťou aj hmotnosť a od určitej fázy nie je praktické kompresor nosiť v ruke. Pri tých najmenších, prenosných to ide, ich hmotnosť nie je taká veľká. Ale kompresory, ktoré vážia aj 50 kilogramov, už musia nutne disponovať kolieskami, aby bolo možné ich sťahovať pojazdom. V opačnom prípade nie je ich použitie komfortné, ak teda neplánujete kompresor zabudovať na dané pracovné miesto napevno. Rovnako by ste mali sledovať to, aby celková konštrukcia bola stabilná, kvalitne prevedená a vzhľadom na tlak, s ktorým kompresor pracuje, musíte sledovať aj materiál. Nesmie sa stať, aby bola tlaková nádoba príliš krehká a bolo pri nej riziko prasknutia.

back to menu ↑

Príslušenstvo, ktoré s kompresormi súvisí

Kompresor sám o sebe je tým hlavným a najdrahším, čo kúpite. Ale ku správnemu fungovaniu je potrebné mať aj určité príslušenstvo, bez ktorého sa nezaobídete. Niektoré príslušenstvo si tu spomenieme, oplatí sa vám o ňom uvažovať zároveň s kompresorom, prípadne ho aj s prístrojom kúpite v jednej sade.

 • Špirálová tlaková hadica – býva často dlhá niekoľko metrov, aby ste boli čo najmobilnejší.
 • Tlaková ofukovacia pištoľ, nástavec na dofukovanie kolies – nástavce na hadici, ktoré umožňujú ďalšie činnosti, ako je ofukovanie alebo nahustenie pneumatík.
 • Striekacie pištole – umožňujú vám s pomocou kompresoru nanášať farbu aj na veľké plochy, takže maľovanie je výrazne rýchlejšie.
 • Pieskovacie pištole – pištole na očistenie materiálu od korózie a nečistôt.
 • Manometer – prístroj na meranie tlaku, napríklad práve v pneumatikách.
 • Pneumatické náradie – vyžaduje určitý výkon kompresoru, ale ak ho dosiahnete, je ideálnym nástrojom na ďalšie činnosti. Využíva tlak vzduchu a často to býva brúska, kladivo, skrutkovač, alebo napríklad zošívačka.
 • Narážač a výčapné zariadenie – ak chcete použiť kompresor na tlakovanie sudu, budete potrebovať narážač na sud a výčapné zariadenie, ľudovo pípu.

back to menu ↑

Konečný verdikt

To je od nás všetko, čo sa kompresorov týka. Ale než sa s vami rozlúčime, máme pre vás ešte pár informácií. Tým prvým, čo máme ešte v pláne, je rekapitulácia celého výberu kompresoru. Predovšetkým by ste si mali ujasniť, ako často, na čo, a ako budete kompresor používať, prípadne koľko do neho chcete investovať. Predpokladáme, že najčastejšie budete mať záujem o hobby, prípadne poloprofesionálny prístroj. Ten bude na 99 % piestový, buď olejový alebo bezolejový (podľa plánovaného využitia). Vyberať by ste mali v primeranej cenovej kategórii, a čo sa týka značiek, odporúčame voliť nejakú známejšiu – Orlík, Scheppach, Aircraft, Atmos, alebo napríklad Stanley. Nie že by menšia alebo málo známa firma nedokázala vyrobiť dobrý kompresor, ale taký nákup je zaťažený väčšou mierou rizika. Lacné kompresory z ázijských krajín dôrazne neodporúčame, môžu byť dokonca nebezpečné.

Čo sa týka parametrov kompresoru, musíte sa vzdať toho, aby ste hľadali najlepšie hodnoty, ale voľte optimum pre prácu a samozrejme pre zvolenú triedu. Od hobby kompresoru nemôžete čakať profesionálny výkon. Prispôsobte svoj výber potrebe – voľte primeraný príkon a výkon, pracovný tlak aj veľkosť kompresoru. Snažte sa, aby sa s ním dobre pracovalo, takže by mala byť manipulácia s kompresorom jednoduchá, ovládanie intuitívne a jeho presúvanie by malo byť ľahké, ideálne je, keď disponuje kolieskami. Z hľadiska bezpečnosti sa dívajte na stabilitu prístroja, kvalitu materiálu a tiež na istenie. Nesnažte sa umelo hľadať vyšší výkon, než potrebujete, zbytočne by ste si priplatili, kompresor by sa opotrebovával použitím, na ktoré nie je prispôsobený a nepríjemná by bola aj práca s ním. S pohodlím pri práci súvisí aj hlučnosť prístroja a miera vibrácií. Na záver sa môžete pozrieť, aké príslušenstvo budete ku kompresoru potrebovať, a prípadne či ho výrobca dodáva so strojom a máte v zásade vybrané.

back to menu ↑

V akých hodnotách sa pohybujú ceny kompresorov?

Pri kompresoroch, podobne ako pri ostatných druhoch náradia, je cenové rozmedzie veľmi široké. Je to dané tým, že existujú už spomínané tri kategórie tovaru – hobby, poloprofesionálne a profi. Okrem toho, že sa veľmi výrazne líšia svojimi parametrami (v prípade kompresorov je to príkon, výkon, pracovný tlak aj možnosti ovládania a konštrukcie), je pri nich veľmi rozdielna aj cena. Ceny sa pohybujú od osemdesiat, stodvadsať eur pri dobrých lacných hobby kompresoroch, až po štyri a viac tisíc eur pri extrémne výkonných profesionálnych priemyselných kompresoroch s riadiacou jednotkou a všetkými funkciami, ktoré sa vo veľkej prevádzke dajú využiť.

 • Hobby kompresory – dostanete od zhruba osemdesiat do štyristo eur. Neodporúčame kupovať lacnejšie modely. Nie sú príliš kvalitné, a ak plánujete niečo viac, ako je občasné nahustenie pneumatík, mali by ste hľadať lepšiu alternatívu. Niektoré hobby kompresory zoženiete aj za viac ako štyristo eur, pre domácu dielňu alebo garáž ale kompresor tejto cenovej kategórie až na výnimky stačí.
 • Poloprofesionálne kompresory – ich ceny sa pohybujú v rade štyristo a viac eur. Na rozdiel od hobby triedy, ktorú tvoria predovšetkým piestové kompresory, sa tu objavujú aj jednoduchšie skrutkové kompresory. Ponúknu vám výrazne väčšie výkony a viac možností a funkcií, ale už si za ne priplatíte. Ak neplánujete časté použitie kompresoru pri využití jeho veľkého výkonu, potom sa vám neoplatí ich kupovať. Sú určené skôr pre menšie prevádzky, remeselné dielne alebo autoservisy.
 • Profesionálne kompresory – tu ide o veľmi výkonné, profesionálne riadené a ovládané kompresory, často s plynulou reguláciou výkonu, riadiacou jednotkou a robustnou konštrukciou. Ich cena ale môže vystúpiť až na štyritisíc a viac eur a už sú určené predovšetkým pre priemyselné závody, veľké dielne, a podobne.

back to menu ↑

Pravidelná údržba a servis kompresoru

Kúpite si kompresor a budete s ním pracovať, to je v poriadku. Ale aby ste zaistili jeho bezproblémový chod a dlhú životnosť, mali by ste s ním podľa toho zaobchádzať. Nepreťažovať ho, neprehrievať, zaistiť vhodný istič, aby sa nepoškodzoval elektromotor výpadkami prúdu. A tiež je dôležitá pravidelná údržba a servis. Väčšinou vám dodá výrobca pokyny pre údržbu v návode, ak nie, je potrebné robiť aspoň základné kroky.

 • Ak nemáte bezúdržbový bezolejový kompresor, musíte pravidelne dopĺňať olej, aby bol motor aj piest premazaný a kĺzal. Len čo začne motor drhnúť z dôvodu nedostatku oleja, môže dôjsť k jeho zásadnému poškodeniu, ktoré môže v krajnom prípade až znemožniť ďalšie použitie.
 • Z tlakovej nádoby pravidelne odpúšťajte kondenzát, tým zamedzíte častému spínaniu kompresora a v niektorých prípadoch tiež tomu, aby ste tlakovou hadicou so vzduchom nechali utekať aj kvapôčky vody. Mohlo by to škodiť náradiu či pištoli aj náterom alebo kvalite piva. Voda kondenzuje v nádobe prirodzene, so vzduchom sa tam vzdušná vlhkosť dostáva a práve odpúšťaním predchádzate tomu, aby vám spôsobila problémy.
 • Pravidelne by ste mali meniť vložky sacích filtrov, prípadne ich čistiť. Ak bude sací filter zanesený, bude to znamenať významné zhoršenie výkonu prístroja a prípadne aj jeho následné poškodenie z dôvodu prehriatia motoru. V prípade, že sa filter pretrhne, je potrebné ihneď zastaviť prácu a filter vymeniť, dovnútra kompresoru by sa nemala žiadna nečistota dostať. Mohla by spôsobiť aj veľmi zásadné poškodenie.
 • V prípade, že dôjde k poruche kompresoru, okamžite by ste ho mali prestať používať. Jednak je riziko používať vedome poškodený prístroj, jednak ho tým môžete definitívne zničiť. Naopak, ak ho dáte do opravy (a väčšina výrobcov vám ponúkne viac či menej dostupný servis a služby), často to vyjde lacnejšie, než kúpa nového kompresoru.

Pevne veríme, že si tieto naše rady vezmete k srdcu a pri práci s kompresorom sa nimi budete riadiť. Teraz už nám nezostáva iné, než vám popriať veľa šťastia v práci s vašim novým kompresorom, a len dúfame, že vám bude dobre slúžiť.

Kompresory
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk