Test kotvičníkových prípravkov 2022

  • Kotvičník zemný – účinky, zloženie, riziká – posúďte sami, či funguje.
  • Vyberte si na základe zloženia, obsahu účinných látok, dávkovania a formy.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Kotvičník bez pozadí

Víťazi testu:

KvapkyČajTablety/kapsule
Topvet Kotvičník zemný Fytopharma Kotvičník - čaj porcovaný Kiwu Wuki Tribulus Terrestris 90% extrakt
50 ml 20 x 1 g 120 x 500 mg
Výťažok v 40% etylalkohole Sušená vňať kotvičníka Štandardizovaný extrakt kotvičníka,
oxid titáničitý
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Kotvičník zemný, latinsky Tribulus terrestris, je jednoročná poliehavá bylina, ktorá nachádza svoje využitie hlavne v prírodnom lekárstve, čím ďalej, tým častejšie. Pokiaľ by sme si chceli túto bylinu popísať, jasným znakom sú krátke stopkaté podlhovasté listy a päťpočetné žlté kvety na stonke, ktorá dosahuje výšku do 60 centimetrov. Pôvodne sa rozširovala na území východnej Ázie, presnejšie India, Čína, Srí Lanka a Japonsko, kde už v dávnej dobe nachádzala táto nenápadná rastlinka využitie v tradičnom lekárstve. Kotvičník bol využívaný predovšetkým ako prírodné afrodiziakum, prípadne látka, ktorá mala zvýšiť celkovú kondíciu organizmu. Hovorí sa, že čistí pečeň a močový systém, zvyšuje produkciu hormónov a zlepšuje srdečnú činnosť. Dá sa povedať, že podľa vtedajších lekárov mal kotvičník účinky na celé fungovanie organizmu. [1,2]

Tieto účinky si neskôr všimli cestovatelia, obchodníci a kolonizátori z Európy, ktorí významne napomohli rozšíreniu rastliny do zvyšku sveta. Keďže kotvičník nie je náročný na podmienky a k spokojnému rastu mu stačia suché miesta a piesok, je možné ho pestovať doslova všade. Dnes je kotvičník odporúčaný ako jeden zo zásadných prípravkov alternatívnej medicíny. Na druhej strane, aby ste k nemu nezískali nedôveru, ide o rastlinu, ktorej účinnosť uznávajú aj praktickí lekári. Základ je v látkovom zložení kotvičníka a účinky sú podložené laboratórnymi testami. Na celú tematiku kotvičníka zemného by sme sa ale mali pozrieť bližšie a postupne v jednotlivých kapitolách. [1,2]

Výhody

Vysoký obsah účinných látok

Celkovo povzbudzuje organizmus

Priaznivé účinky na krvný obeh

Zvyšuje sexuálne libido a potenciu


Nevýhody

Účinky sa prejavujú v dlhšom časovom horizonte, neslúži k akútnej liečbe

Jeho účinok je treba podporiť ďalšími faktormi (cvičenie, zdravý životný štýl)

Kotvičník do záhlaví

späť do menu ↑

Kotvičník zemný a jeho účinky

Keďže chápeme, že v prípade kotvičníka ide o produkt, ktorí si kúpite s pevnou vierou, že pomôže zlepšiť vaše zdravie alebo celkovú telesnú kondičku, rozhodli sme sa vám o ňom podať kompletné a faktmi podložené informácie, aby sme vám nespôsobili žiadne sklamanie, nedajbože dokonca zdravotné problémy. Začneme tým, čo vás najviac zaujíma – účinky a cez látkové zloženie (ktoré nám tieto účinky potvrdí) prejdeme až k forme a dávkovaniu kotvičníka.

Tabletové prípravky

PoradieNáhľadNázovHodnotenieVeľkosť baleniaDávkovanieCena
1. Kiwu Wuki Kotvičník zemný Tribulus Terrestris, 90% extrakt
120 tabliet 1-2 kapsuly/deň Zistiť cenu
2. Adiel Kotvičník zemní Tribulus terrestris
90 tabliet 2-3 kapsuly/deň Zistiť cenu
3. Topvet Tribulus bylinný extrakt, 60 ks
60 tabliet 1-2 kapsuly/deň Zistiť cenu
4. Vemoherb Bulgarian Tribulus
90 tabliet 3-6 kapsuly/deň Zistiť cenu
5. Kotvičník zemní FORTE s vitamínem E
90 tabliet 2-3 kapsuly/deň Zistiť cenu

Kvapkové prípravky

PoradieNáhľadNázovHodnotenieVeľkosť baleniaDávkovanieCena
1. Topvet Kotvičník zemný
50 ml 2-3x denne, 15-30 kvapiek Zistiť cenu
2. Allnature Kotvičník
50 ml 2-3x denne, 15-30 kvapiek Zistiť cenu
3. Dr.Popov Kotvičník pozemní s vrbovkou
50 ml 3x denne, 30 kvapiek Zistiť cenu
4. Topvet Kotvičník zemný
50 ml 2-3x denne, 15-30 kvapiek Zistiť cenu
5. Grešík Bylinné kapky Kotvičník
50 ml 2x denne, 20 kvapiek Zistiť cenu

späť do menu ↑

Aké má kotvičník účinky?

Začneme tým, že si povieme, s čím všetkým vám môže kotvičník pomôcť. Účinky kotvičníka zemného by sme mohli rozpísať do samostatného článku. Je ich naozaj veľmi veľa a uznávame, že niekomu by to mohlo pripadať, že účinkuje na všetko. Vieme, že niektorí užívatelia ho potom podvedome považujú za podvod. To by sme radi vyvrátili – účinkov má kotvičník naozaj veľa, ale je potrebné vziať do úvahy dve zásadné veci:

  • Účinky a zloženie kotvičníka sú laboratórne preverené a ich efekt v organizme je neoddiskutovateľný. Ako pomerne zásadné štúdium, ktoré sa týka účinkov kotvičníka na pohlavné ústroje a hormonálne hladiny (čo je dôvod, prečo si ho väčšina užívateľov kupuje), môžeme uviesť článok pána Kalamegama Gauthamana a Adaikana P. Ganesana, ktorý vyšiel vo vedeckom časopise Phytomedicine a je dostupný v plnom znení online tu. Pokiaľ nie je účinok potvrdený, ale len predpokladaný, uvádzame to menovite.
  • Kotvičník, aj keď tak možno môže pôsobiť, nie je zázračný všeliek. Všetko, čo zmienime, podporuje, ale sám o sebe nestačí. Napomáha, ale z dlhodobého hľadiska, najlepšie v kombinácii so zdravým životným štýlom a v prípade ochorenia má dokonca účinky zodpovedajúce farmakologickej liečbe. Akútne ťažkosti ale nevyrieši.

A teraz prejdeme k jednotlivým účinkom.

Účinky kotvičníka na pohlavný systém

Kotvičník zemný je považovaný predovšetkým za prírodné afrodiziakum. Má povzbudivé účinky a zvyšuje potenciu. Jeho účinky na ľudskú sexualitu u mužov, ale aj u žien, súvisia predovšetkým s dvomi zložkami saponínovej frakcie – protodioscinom a protogracilinom. Prvá zmienená zložka zvyšuje u mužov konverziu testosterónu na dehydrotestosterón, ktorý stimuluje pohlavnú funkciu. Po čase sa to prejaví nárastom sexuálneho apetítu, zlepšením erekcie a výdrže. Hormonálnu hladinu mení aj u žien, predovšetkým sa prejavuje pri estrogéne.

Dalo by sa povedať, že vedľajším účinkom je aj zvýšená tvorba červených krviniek a mierna pomoc svalovému vývoju (ktorý môže v rade prípadov opäť pomôcť zvýšiť sexuálnu žiadanosť), čo vedie k zlepšeniu krvného obehu. O tom ale neskôr, zostaňme ešte pri afrodiziakálnych účinkoch. Mnoho užívateľov mylne považuje kotvičník za prírodnú viagru, v čom ich povzbudzujú aj výrobcovia. Nie je to tak, bylinky obecne nemajú akútne účinky, je potreba ich užívať dlhodobo a výsledky sa dostavia až po nejakom čase. Kotvičník vaše libido ani sexualitu nezlepší za pár hodín, skôr za niekoľko dní alebo skôr týždňov, ale výsledky sa určite nakoniec dostavia. [3,4,5]

Účinky kotvičníka na krvný, hormonálny a imunitný systém

Zmienili sme priaznivé účinky na krvný obeh. Ako to už popíšeme ďalej, kotvičník pomáha znižovať krvný cholesterol. Znižuje aj krvný tlak a pomáha napríklad pri ischemickej srdečnej chorobe. Zlepšuje aj zhoršenú krvnú zrážanlivosť. Saponíny z kotvičníka zároveň napomáhajú fagocytóze, čo je jedna z prirodzených a nešpecifických imunitných reakcií nášho tela. Tým sa zlepšuje celková imunita organizmu. Niektoré látky z kotvičníka zároveň povzbudzujú tvorbu vybraných hormónov a naopak pomáhajú odbúravať stresové hormóny. U žien zvyšuje hladinu estrogénu a pomáha zmierniť klimakterické ťažkosti. Účinok na nervovú sústavu nebol preukázaný. [3]

Účinky kotvičníka na tráviaci a vylučovací systém

Kotvičník zemný má veľmi pozitívny účinok na močový systém. V dôsledku prítomnosti dusičnanov a esenciálnych olejov z plodu a semien, zlepšuje tvorbu a vylučovanie moču a napomáha odvodu nevyužitých látok z organizmu, navyše zlepšuje tonicitu hladkých svalov. Tie pracujú s lepšou frekvenciou, sú pružnejšie, čo napomáha napríklad odvodu močových kameňov z traktu. Kotvičník má taktiež vplyv na celkový stav organizmu, napomáha jeho detoxikácii a všeobecnému prečisteniu. Má protizápalové a antioxidačné účinky. Táto rastlinka býva dokonca spájaná s protinádorovými účinkami, tie ale zatiaľ neboli plne preukázané. Účinky na tráviaci systém nemá.

Dôležitý vplyv má kotvičník zemný na metabolizmus. Okrem toho, že uľahčuje odbúravanie niektorých látok, má významné hypoglykemické a hypolipidemické vlastnosti, čím pomáha znižovať hladinu sérovej glukózy, triacylglycerolu a cholesterolu. Tento fakt môžu oceniť napríklad diabetici a ľudia, ktorých trápi vysoký cholesterol. Napomáhajú tomu hlavne fenolické zlúčeniny, z ktorých vznikajú enzýmy, ktoré tuky štiepia. Keďže všetko súvisí so všetkým, vraciame sa zase na začiatok – zlepšuje sa tak krvný obeh a dochádza v dlhodobom horizonte aj ku skvalitneniu erekcie. [3,6]

späť do menu ↑

Aké má kotvičník zemný účinné látky ?

Aby sme si potvrdili predchádzajúcu kapitolu, pozrime sa taktiež na zloženie kotvičníka. Je to dôležité z toho dôvodu, že práve od vnútorného zloženia sa odvíjajú jeho účinky. Predovšetkým – kotvičník zemný je bohatý na vitamín C. Ten je podstatný pre správne fungovanie celého radu telesných funkcií (pripomeňme to, že jeho nedostatok spôsobuje, hlavne námorníkmi obávaný, skorbut). Z ďalších zlúčenín je potrebné zmieniť celý rad rastlinných organických látok:

  • Saponiny, hlavne chlorgenin, gitigenin alebo diosgenin – ide o širokú skupinu sekundárnych metabolitov rastlín, ktoré majú rozličné účinky na ľudský organizmus.
  • Fytosteroly – rastlinné steroidy, hlavne diosgenin, tigogenin, yamogenin a neotigogenin, majú výrazné fyziologické účinky na ľudský organizmus a ich obsah v strave okrem iného redukuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Alkaloidy, hlavne harman a harmin – známe ako nervové stimulanty.
  • Flavonidy, napríklad rutin a kvercetin – významné antioxidanty
  • Triesloviny a živice – fyziologicky výrazné makromolekuly s rozličnými vlastnosťami.
  • Rastlinné oleje – zdroj mastných kyselín.
  • Glykozidy – deriváty sacharidov, obsahujú väčšinou necukorný zvyšok.
  • Sacharidy, tuky a rastlinné bielkoviny – látky, ktoré majú najčastejšie výživový charakter a slúžia ako viac či menej dôležitý zdroj energie, v rastline sú ale len v nepatrnom množstve.

Dá sa povedať, že obsah látok sa líši v jednotlivých častiach rastliny. Vo vňati a listoch je vysoký obsah sacharidov – až 41% a vlákniny – až 28%, k tomu bielkoviny, tuky a minerálne látky, vitamín C a steroidy. V plodoch a semenách sa potom primárne nachádzajú alkaloidy, živice, tuky a oleje (obsahujúce predovšetkým kyselinu linolovú, olejovú a linoleovú). To je hlavný dôvod, prečo sa v liečebnej terapii využíva celá rastlina. Laboratórne bolo preukázané, že sa obsah látok navzájom môže líšiť pri rastlinách, pestovaných za rôznych podmienok v rôznych oblastiach. Africká rastlina teda môže mať iné pomery jednotlivých účinných látok, než ázijská alebo európska. Nie, že by sa líšili nejako výrazne, ale myslíme si, že je dobré na to vopred upozorniť. [3,7,8]

Chemické vzorce
Vzorce niektorých spomínaných látok (vytvorené v programe BIOVIA Draw 2017)

späť do menu ↑

Dávkovanie a riziká spojené s užívaním kotvičníka

Kotvičník, ako sme si už povedali, má veľmi výrazné účinky na ľudský organizmus. Ale aby tomu tak bolo, je potrebné vhodné dávkovanie a forma. Začneme formou – máte totiž niekoľko možností, ako kotvičník užívať:

  • Piť čaj z kotvičníka.
  • Užívať kotvičník vo forme tabliet s výťažkom z rastliny, najčastejšie v želatíne.
  • Užívať kotvičník vo forme kvapiek, v ktorých sú jednotlivé rastlinné frakcie rozpustené najčastejšie v etanole.

Odporúčame dôsledne pozerať na to, ktorá časť rastliny bola na danú formu použitá. Pomerom účinných látok, a teda aj ich účinkami sa líši vňať, listy, kvet, koreň aj plody. V čaji nájdete najčastejšie vňať, listy a kvet, v kvapkách väčšinou oleje z plodov a semien, v tabletách zas obecne býva využitá každá časť rastliny. Odvar je možné urobiť aj z koreňa.

Odporúčaná dávka kotvičníka sa opäť líši formou a u rôznych osôb môže byť trochu odlišná. Pri tabletkách a kvapkách nie je potrebné ju riešiť, tam je daná výrobcom a ten si nedovolí, aby bola dávka príliš vysoká. Väčšinou vám len uvedie, že máte užívať jednu až dve tablety denne. Ale pokiaľ si budete kotvičník zemný pestovať sami doma, musíte si dávkovanie sledovať sami. Mali by ste využívať mladé rastliny, pri ktorých je účinnosť najväčšia a pri ktorých nehrozí napadnutie plesňou alebo parazitmi (čo môže celú úrodu výrazne zredukovať). Odporúčaná dávka je 1 až 5 gramov denne s ohľadom na hmotnosť, kondíciu, stav organizmu a aktuálnu záťaž, my sa ale prikláňame k dávkam medzi 1 a 3 gramami za deň. [2,9]

Na záver sme si nechali niektoré riziká spojené s užívaním kotvičníka. Pre bežného človeka nie sú prakticky žiadne – toxikologické testy pri odporúčaných dávkach nepreukázali žiadny účinok. Ale, samozrejme, v neprimeranom množstve môže byť toxická aj obyčajná voda, to je základná chemická poučka. Zvýšenou dávkou účinky kotvičníka neurýchlite, jeho kúzlo naozaj tkvie v pravidelnom a dlhodobom užívaní. Naopak, príliš vysoké dávky sú v športe považované za doping a spôsobujú u žien zmužnené rysy, rast chĺpkov a celkové zníženie ženskosti, u mužov nesprávny rast svalovej hmoty. Kotvičník by nemali užívať osoby mladšie ako 18 rokov (kvôli udržaniu hormonálnej rovnováhy behom dospievania), tehotné a dojčiace ženy (opäť kvôli udržaniu hormonálnej rovnováhy) a osoby trpiace nízkym tlakom (kotvičník tlak znižuje, čo môže byť nebezpečné). Vždy myslite na svoje zdravie a na to, že bylinka vám má pomôcť, ale nemá byť zdrojom ďalších ťažkostí. [2,8]

Kotvičník zemní forma
Kotvičník zemní přípravek
Kotvičník zemní přípravek

späť do menu ↑

Ako je na tom dvojica kotvičník – cena?

Pri podobných prípravkoch, samozrejme, väčšinou cenu príliš neriešite. Väčšina z nich je celkom dobre dostupná a za vlastné zdravie určite nie je nikomu ľúto si priplatiť. Ale nemali by ste platiť zbytočne veľa, držte sa cenového priemeru a nekupujte najlacnejšie, ale ani zbytočne najdrahšie prípravky. U kotvičníka to zasa nie je tak ťažké:

  • Čaj z kotvičníka sa dodáva vo vrecúšku ako sypaný alebo v krabičke ako sáčkový. Bežne sa hmotnosť čaju pohybuje od 20 do 50 g v balení a cena sa pohybuje zhruba od 1 až 2 eur do 4 eur. V prípade väčšieho balenia (100g, 200g alebo 250g) to môže byť viac.
  • Tinktúry a kvapky z kotvičníka sa pohybujú v cenových reláciách od 2,5 do 5 eur, výnimočne to môže byť úmerné objemu aj viac. Okrem objemu je potrebné pozerať aj na zloženie a percentuálny obsah výťažku kotvičníka, aby ste neplatili za prídavok, pozostávajúci predovšetkým z rozpúšťadla.
  • Kapsuly a tabletky z kotvičníka sú najdrahšie. Ich cena sa pohybuje od 5 až po 40 eur a závisí jednak od kvality a tiež aj od veľkosti balenia. Odporúčame vyberať v strede ponuky, takže od 15 do 25 eur, kde nájdete dobré tabletky a často aj v množstve 60 až 100 kusov.

Ak chcete ušetriť, môžete si kotvičník vypestovať a spracovať aj doma, má to, samozrejme, veľkú výhodu v tom, že presne poznáte zloženie čaju alebo zmesi do tinktúry. Semiačka kotvičníka zoženiete v počte 7 až 10 kusov zhruba za 2 eurá, a pokiaľ sa o neho budete dobre starať, na jar už budete mať bohatú úrodu.

späť do menu ↑

Konečný verdikt

Na náš konečný verdikt o kotvičníku asi čakáte od začiatku, či nie? Nebudeme vás ďalej napínať a zrekapitulujeme si základné body, ktoré už poznáme:

  • Zloženie kotvičníka je dostatočne dobre známe, rovnako aj jeho účinky jednotlivých látok na ľudský organizmus.
  • Jeho účinky na organizmus sú vo väčšine prípadov laboratórne preukázané, pri ostatných sa to zatiaľ len predpokladá.
  • Využívanie kotvičníka v medicíne má dlhú tradíciu a je možné teda predpokladať, že je v praxi osvedčený.

My ho jednoznačne odporúčame, hlavne ale len vtedy, keď sa nebudete spoliehať čisto na kotvičník, ale dodáte telu aj ďalšie veci, ktoré potrebujete pre správne fungovanie tela – pravidelný pohyb, vyváženú stravu a dostatok odpočinku. V opačnom prípade vám nepomôže sám o sebe ani kotvičník. Ďalej je potrebné dodržať správne dávkovanie a zvoliť vhodný prípravok. Nie každý výrobca je dobrý a poctivý (to si dopredu preverte) a nie vždy narazíte na správne zloženie prípravku. Ďalšie plusové body pridávajú kotvičníku skúsenosti užívateľov, ktorí ho ohodnotia a chvália. Z nášho pohľadu ide o veľmi dobrý podporný prípravok pre ľudský organizmus, ktorý v kombinácii s ďalšími faktormi zvyšuje celkovú telesnú kondíciu, zlepšuje imunitu a sexuálnu potenciu a ktorý, na rozdiel od radu iných, naozaj funguje.

späť do menu ↑

Pestovanie kotvičníka doma

Na záver by sme vám chceli poradiť, ak patríte k menšej skupine užívateľov, ktorí si chcú pestovať kotvičník doma, ako to docieliť. Predovšetkým si kúpte kvalitné semená. Plody kotvičníka, ktoré semená chránia, majú mimoriadne tvrdú a drevitú šupku. Tú nie je potrebné ničiť, celý plod zasaďte do substrátu zmiešaného s pieskom asi pol centimetra hlboko a on sa časom rozpadne sám. Semená musíte namoriť a ďalej by ste ich mohli máčať vo vode, ale ak to neurobíte, nič sa nedeje. Kotvičník je na sucho adaptovaný. Najlepšia doba na zasiatie kotvičníka je na jar, aby bola dosiahnutá ideálna dĺžka svetelného dňa.

Substrát udržujte vlhký a vetraný, v prípade zalejte rastlinku raz za čas vodou s prípravkom proti chorobám a škodcom. Kvetináč s rastlinami umiestnite za okno alebo do skleníka na teplé miesto a rastlinku vlhčite, aby nevyschla. Hneď ako sa nad zeminou objaví mladá rastlinka, premiestnite rastlinu do nového substrátu, udržujte jej miernu vlhkosť (kotvičník žije skôr na suchu) a nenechajte jej veľa miesta. Skôr sa snažte sádzať jednotlivé kusy husto na seba, aby sa udržovali vzpriamené a zaistila sa tak väčšia úroda. Strážte, aby rastlina neprišla do chladu a aby ju nenapadli vošky a roztoče, to všetko by vás pripravilo o úrodu. Rastliny zrezávajte a odporúčajú sa zbierať mladé rastliny, pri ktorých je riziko napadnutia menšie a ktoré majú navyše väčší obsah účinných látok. Zozbierať si rastliny môžete na začiatku letných prázdnin, ideálne v priebehu júna a rastlinky zbierajte postupne, od tých, ktoré vyklíčili ako prvé, až po tie posledné. Kotvičník by ste mali po zozbieraní umyť vodou, nechať vysušiť a potom je už len a len na vás, aké zvolíte spracovanie. [2]

Kotvičník

Zdroje

  1. Kokate C. K., Purohit A. P., Gokhale S. B., Pharmacognosy; 13. vydání, Pune: Nirali Prakashan Publisher; 2007; str. 370.
  2. Hemzal B., Kotvičník zemní; 1. vydání, Ostrava: Neptun; 2014; str. 1–79.
  3. Chhatre S., Nesari T., Somani G., Kanchan D., Sathaye S., Pytopharmacological Overview of Tribulus terrestris; Pharmacognosy Review; 2014; 8: str. 45–51. Online.
  4. Adaikan P. G., Gauthaman K., Prasad R. N., Proerectile Pharmacological Effects of Tribulus terrestris Extract on the Rabbit Corpus cavernosum; Annals of Academy of Medicine in Singapur; 2000; 1: str. 22–26. Online.
  5. Gauthaman K., Ganesan A. P., The Hormonal Effects of Tribulus terrestris and its Role in the Management of Male Erectile Dysfunction; Phytomedicine; 2008; 1-2: str. 44–54.
  6. Online.
  7. Chhatre S., Nesari T., Somani G., Kanchan D., Sathaye S., Comparative Evaluation of Diuretic Activity of Different Extracts of Tribulus terrestris Fruits in Experimental Animals; Phytochemical Pharmacology; 2012; 3: str. 129–133.
  8. Kostova I., Dinčev D., Saponins in Tribulus terrestris – Chemistry and Bioactivity; Phytochemistry Revue; 2005; 4: str. 111–137. Online.
  9. Ushman H., Abdulrahman F., Ladan A., Phytochemical and Antimicrobial Evaluation of Tribulus terrestris Growing in Nigeria; Biological Sciences; 2007; 2: str. 244–247. Online.
  10. Abudayyak M., Jannuzzi A.T., Özhan G., Alpertunga B., Investigation on the Toxic Potential of Tribulus terrestris in vitro; Pharmaceutical biology; 2015; 4: str. 469–76. Online.