Najlepšie matrace 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho matraca.
 • Zvoľte si na základe pohodlia, materiálu, tvrdosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP matrace roku 2019

Úvod

Určite to pozná celý rad z vás, niekto z času na čas, niekto úplne bežne. Po celom dni práce vás trápi bolesť chrbta, svalov, kĺbov a silná únava. Väčšinou sa teda doma netešíte na nič iné, než na vyhriatu a pohodlnú posteľ, kam si ľahnete a ponoríte sa do ríše spánku… Lenže ráno, keď sa zobudíte, ste celí rozlámaní, ubolení a nevyspatí. Tiež sa vám to stáva? Potom máte pravdepodobne zle zvolený matrac. Ten je totiž, ako bezprostredný podklad pod vašim telom pre zdravý spánok absolútne kľúčový. Ak vám nebude plne vyhovovať, potom je viac než pravdepodobné, že spánok na ňom pre vás nebude odpočinkom, ale utrpením. Starostlivé zhodnotenie všetkých dostupných parametrov – tvrdosť, nosnosť, materiál,… a starostlivý výber sú tu nutnosťou. Okrem nepohodlia, ktoré si zlou voľbou spôsobíte, si totiž môžete spôsobiť tiež veľmi nepríjemné zdravotné následky.

Trh je bohužiaľ plný matracov, ktoré ich výrobcovia propagujú ako zaručene tie najzdravšie, najvhodnejšie a celkovo najlepšie. Často sa pri tom oháňajú najrôznejšími certifikátmi kvality (avšak niekedy sa môžete stretnúť aj s tým, že si ho výrobca vystaví aj sám, tiež nájdete aj pofidérne spoločnosti, keď budete dobre hľadať). Ako však posúdiť, že je matrac skutočne skvelý? Náš názor je, že ide o tovar, ktorý je potrebné voliť podľa potrieb každého jedinca. Matrac preto nemožno hodnotiť nejako hromadne. Každý typ matracu je vhodný pre niekoho iného. Iný by si mal zaobstarať dôchodca či pracujúca žena stredného veku a iný  by ste mali kúpiť deťom.Snažte sa teda pri výbere postupovať najmä s ohľadom na váš vlastný zdravotný stav a komfort, až potom sledujte cenu matraca alebo jeho certifikáciu. V prvom rade sa pozerajte, či sa pre vás naozaj hodí (a ako sa vám na ňom leží, ak máte možnosť to skúsiť). K tomu je dôležitá perfektná znalosť parametrov jednotlivých matracov. V neposlednom rade potom nesmiete podceniť ani vplyv roštu alebo postele.

Nám sa to ľahko povie, uznávame. Je toho veľa, čo pri výbere matraca musíte vziať do úvahy. Ale aby sme nehovorili stále len vo všeobecnosti, ale prešli priamo k veci, pripravili sme si pre vás recenzie TOP matracov a veľkého nákupného poradcu, ktorý vám poradí, ako kúpiť ten správny, a čo všetko sledovať. Skôr, než by sme hľadali ideálne hodnoty, vám však chceme vysvetliť, čo jednotlivé vlastnosti znamenajú,a pre ktoré skupiny ľudí sú vhodné. Na to kladieme dôraz. S pomocou našich testov si teda ľahšie dokážete predstaviť, ktoré pre vás budú tie najvhodnejšie. Vďaka tomu sa odlišujeme od ostatných recenzií na internete, ktoré vás zahrnú množstvom čísel a faktov, ale už vám zabudnú povedať, čo to pre vás znamená. Rebríček matracov však berte skôr ako orientačný, aby ste vedeli, aké sú najlepšie produkty. Na rovinu vám môžeme povedať, že matrac na prvom mieste môže byť pre niekoho horší, ako ten na priečke štvrtej a naopak. Je to skutočne veľmi individuálne. Avšak dosť rečí, poďme sa spolu pozrieť, čo všetko potrebujete k výberu vedieť.

back to menu ↑

Základné rozdelenie matracov podľa tvrdosti

Matrace majú samozrejme celý rad parametrov, na základe ktorých by sme ich mohli rozdeliť – materiál, veľkosť, technológia, cena… Nám ale pripadá najvýstižnejšie rozdelenie podľa tvrdosti, tá najlepšie špecifikuje, pre ktorú skupinu užívateľov je daný model určený. Tvrdosť sa čísluje na škále od jednej do štyroch (respektíve do piatich), jednotka je najmäkšia a štvorka najtvrdšia. Päťky sú síce ešte o niečo pevnejšie, ale tie už sa pre bežného človeka vôbec nepredávajú. Dobrý matrac by určite mal vynikať bodovou elasticitouprehýbať by sa mal len v mieste, kde sa na naň zatlačí. Nemalo by dochádzať k prehybu na väčších plochách, než aké zaberie vaše telo, to je nepohodlné a matrac to môže časom poškodzovať.

Tvrdosť je rozhodujúca v porovnaní k vašej váhe, vašim návykom, vášmu telu a pre zdravie hrá asi najväčšiu úlohu, takže sa snažte tvrdosť matraca zohľadňovať na prvom mieste. Každý zo stupňov je riešením pre určitú skupinu ľudí. Samozrejme, vymedzenie nie je vyložene striktné, ale je dobré ho poznať a trochu si ním výber obmedziť. Ľudia s nižšou hmotnosťou môžu bez starosti voliť aj mäkšie matrace – toľko sa neprehnú a udržia ich. Naopak, ľudia s väčšou váhou by sa mali pozerať skôr po tvrdších modeloch, najmä po tretej úrovni tvrdosti. Rozdelenie je zhruba nasledovné:

 • Matrace s tvrdosťou 1 – ľudia do 70 kilogramov (často ženy a starší ľudia)
 • Matrace s tvrdosťou 2 – ľudia do 90 kilogramov (pomerne široká a rôznorodá skupina užívateľov)
 • Matrace s tvrdosťou 3 – ľudia do 120 kilogramov (prevažne muži či osoby s nadváhou, alebo bez ohľadu na hmotnosť aj deti, ktorých telo sa stále vyvíja)
 • Matrace s tvrdosťou 4 – ľudia do 150 kilogramov (osoby s nadváhou či zdravotnými problémami)
 • Matrace s tvrdostí 5 – ľudia so zdravotnými problémami alebo výraznou nadváhou, bežne sa nepredávajú

Špeciálne sú v tomto ohľade matrace sendvičové, ktoré majú dva stupne tvrdosti – pre horný a dolný materiál. Aby sme boli teda schopní nejako vytvoriť rebríčky, rozhodli sme sa tieto typy zaradiť vždy iba do jedného, a to do toho, v ktorom si vedú lepšie.

back to menu ↑

Test veľmi mäkkých matracov (stupeň 1)

Mnohí z vás by si mohli povedať, že čím mäkšie matrace, tým lepšie. O to ľahšie sa prispôsobí telu, a tým skôr si doprajete pohodlný a pokojný spánok. Bohužiaľ, opak je pravdou. Tým, že sa ľahko tvarujú, vaše telo sa pomaly deformuje, preto s nimi musíte jednať opatrne.

Veľmi mäkké matrace a ich charakteristika

V tomto prípade sa jedná najčastejšie o matrace, vyrobené z latexu alebo peny. Veľmi ľahko sa prehýbajú, upravujú, a akonáhle si ľahnete, vytvoria priestor plne zodpovedajúci vášmu telu s veľmi malým protitlakom (čo zabraňuje tiež preležaniu, matrace sa prispôsobia a akonáhle vstanete, vrátia sa do pôvodnej polohy). Dá sa povedať, že takmer dokonale kopírujú tvar vášho tela. To môže byť vhodné pre starších ľudí alebo osoby, ktoré trápia bolesti kĺbov. Rovnako sa hodia pre relaxáciu svalstva – to sa na mäkkom matraci nádherne uvoľní.Ale pre väčšinu populácie nie je taký matrac obzvlášť zdravý. Vaše telo bude mať pri spánku tendenciu sa kriviť, prispôsobovať matracu a po spaní na takom mäkkom matraci vás bude s najväčšou pravdepodobnosťou bolieť chrbát. Odporučiť ich tak môžeme skôr pre občasný odpočinok, alebo na každodenné spanie pre ľudí menšej váhy, či pre starších ľudí, aby sa im v posteli dobre hýbalo, nie však pre bežných zákazníkov.

back to menu ↑

Test mäkkých matracov (stupeň 2)

Ide asi o najobľúbenejšiu a najpredávanejšiu kategóriu. Vzhľadom k záujmu zákazníkov potom prirodzene tiež najširšiu – veľká obľuba znamená obrovskú ponuku tohto typu matracov v obchodoch, od sendvičových penových až k pružinovým.

Mäkké matrace a ich charakteristika

elastické, dobre sa prispôsobujú tvaru vášho tela, ale zároveň už pôsobia určitým protitlakom. Preto sú pri ležaní vašej chrbtici oporou. Nie sú ale vhodné pre každého, rad ľudí ich používa nevhodne. Preferujú ich predovšetkým ženy. Odporučiť ich ale môžeme všetkým z vás, ktorý vážia menej ako deväťdesiat alebo sto kilogramov, a ktorí sú zvyknutí pravidelne cvičiť. Ak máte ale sedavé zamestnanie alebo trpíte nedostatkom pohybu, poobzerajte sa radšej po tvrdšom type.

back to menu ↑

Test tvrdých matracov (stupeň 3)

Tvrdé matrace sú vhodné pre najširšiu kategóriu ľudí. Ak vám nevadí, že sa prehýbajú trochu horšie, a že sa vám tak ľahko neprispôsobia  (čo je na druhej strane dobré, telo by si mohlo zvyknúť na nevhodnú polohu pri spánku), potom iste oceníte, že sú pre chrbticu skutočnou oporou.

Tvrdé matrace a ich charakteristika

Z hľadiska použitej technológie sem patria najmä matrace sendvičové z rôznych druhov peny alebo pružinové. Vhodné sú pre deti (ktorých telo sa ešte len vyvíja a mäkký matrac by mohol dať základ vývojovej vade), mladších ľudí alebo osoby s vyššou hmotnosťou (čo sa týka predovšetkým mužov). Čo určite ocenia rodičia menších detí je, že tieto matrace sú vďaka tvrdosti odolnejšie, takže aj keď budú vaše ratolesti robiť doma hlúposti, nepoškodia ich.

back to menu ↑

Test veľmi tvrdých matracov (stupeň 4)

Najtvrdšie bežne dostupné matrace.  Nebývajú príliš obľúbené, pretože ich tvrdosť je pre pohodlný spánok až prílišná. Zato však držia tvar a neumožnia vášmu telu, aby sa v spánku pokrivilo.

Veľmi tvrdé matrace a ich charakteristika

Nevynikajú tak veľkou obľubou, spánok na nich už začína byť nepohodlný – vyrábajú sa z tvrdej peny alebo z kokosového vlákna, čo sú tuhé materiály. Verte, ak si ich skúsite, málokedy si zvolíte práve stupeň tvrdosti 4. Ale svoje využitie predsa len nachádzajú – zaobstarávajú si ich športovci alebo napríklad vojaci, skrátka ľudia, ktorí sa udržujú v dobrej kondícii a trochou nepohodlia sa bránia tomu, aby si zvykli  na prílišný komfort. Alebo naopak osoby, ktoré trpia nadváhou či iným zdravotným neduhom a veľmi tvrdý matrac je pre nich jedným zo spôsobov, ako svojmu telu pomôcť.

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia matracov

Ako to hovoríme pri všetkých typoch tovaru, aj pri matracoch platí, že kvalita značky vo väčšine prípadov znamená kvalitný výrobok. Nie je to nutnosť, ale býva to tak pomerne často. Ako kvalitnú značku spoznať? Má väčšinou tradíciu, históriu a môže sa pochváliť certifikátmi od nezávislých testovacích spoločností. Naopak, ak si certifikát vystaví sám výrobca, malo by vás to vopred varovať. Bohužiaľ, aj takéto prípady sme na trhu našli. Skutočne dobrá a dôveryhodná spoločnosť nemá problém uviesť všetky parametre matraca – vrátane materiálu, vlastností a životnosti. A predovšetkým, dobrá značka uvádza na trh viacero typov matracov a má široký sortiment. Výrobca, ktorý predáva jeden alebo dva typy sa nemôže veľkovýrobcom rovnať – len ťažko by sa mu oplatilo investovať do výskumu alebo návrhov, takže pre vás nikdy neurobí maximum. Ktoré firmy sú teda rokmi preverené?

back to menu ↑

Ako vybrať ideálny matrac?

Už sme to načali v úvode – pri výbere matraca je to iné, ako napríklad pri výbere elektrospotrebiča. Tam vám stačí poznať ideálne hodnoty jednotlivých parametrov, a ak sa do nich model vojde, ste za vodou. Pri matraci je to iné – vybrané parametre nemajú žiadne optimum ani ideál (až na výnimky) a skôr platí, že každá hodnota alebo každý stupeň sú určené inej skupine osôb. Ak si teda chcete vybrať úplne najideálnejší matrac, pokúste sa najprv spoznať seba, pochopiť svoje spacie návyky, a podľa nich, svojej výšky, hmotnosti, zvykov alebo aj zdravia a veku voliť určitý typ tvrdosti z vyššie spomenutých. A medzi jednotlivými matracmi potom vyberajte na základe ďalších faktorov, ktoré ich úžitok  ovplyvňujú.

Výplň matraca a materiál jadra – určujúce faktory pre výsledné vlastnosti

Z hľadiska výplne môžeme matrace rozdeliť do troch veľkých kategórií – na pružinové, latexové alebo penové. Začnime tými latexovými. Tie sú veľmi mäkké, vyrobené z prírodného materiálu a väčšinou s nimi nebývajú problémy. Pružinové matrace sú už zložitejšie. Rozlišujeme dva typy, klasické a taštičkové, pričom pri oboch platí, že pružiny by mali byť rozmiestnené rovnomerne a v dostatočnom množstve, aby bola hmotnosť tela rozložená, a aby vás nikde netlačili. Penové matrace sú často polyuretánové (PUR pena) alebo jej podobné. Kľúčovú úlohu tu zohráva hustota materiálu. Čím vyššia, tým lepšie, minimum je v tomto prípade 25 kilogramov na meter kubický. Samozrejmosťou by mala byť zdravotná nezávadnosť všetkých spomínaných materiálov, ale rozhodne nie je na škodu sa o tom presvedčiť. Poďme sa však pozrieť bližšie na jednotlivé druhy.

Pružinové matrace

Pružinové matrace sú skôr pozostatkom starých čias. Nakoniec, asi ste v niektorom staršom filme videli matrac, z ktorého smutne pozerá dierou pružina. V dnešnej dobe, kedy existujú ďaleko „lepšie“ typy, teda ich obľuba klesá. Napriek tomu na ne ale niektorí zákazníci nedajú dopustiť, pretože majú celý rad výhod – sú pružné, takže sa vášmu telu veľmi dobre prispôsobia, navyše bývajú vzdušnejšie než penové. Lepšie sa teda vetrajú a pachy, prach alebo roztoče sa v nich budú usadzovať horšie. Ak majú navyše dobrú hornú vrstvu, potom určite nehrozí, že by sa pružina postupom času prebojovala von.

Tento typ matracov možno ďalej deliť z hľadiska štruktúry na klasické pružinové a taštičkové. Tie obyčajné používajú pružiny, navzájom prepojené ďalšími pierkami. To preto, aby sa zabránilo ich uvoľňovaniu. Sem zaraďujeme skôr staršie modely. Novšie taštičkové pružinové matrace tvorí sústava pružín, obalených v textilnom púzdre. Tým je zaistené lepšie rozloženie váhy na matraci. Ak chcete niečo obzvlášť špeciálne, potom si kúpte mikrotaštičkový matrac, ktorý obsahuje až tisíc malých pružiniek, opäť v samostatných textilných púzdrach. Je tak zaistená jemnosť, perfektné rozloženie vašej hmotnosti na matrac a prirodzené tvarovanie.

Kupovať by ste ich ale nemali, ak si chcete kúpiť matrac lacno. Máme skúsenosť, že tento typ je kvalitný až vo vyšších cenových sférach, lacné modely bývajú nepohodlné a často sa stáva, že pružina jednoducho časom vyskočí von. Matrac potom môžete vyhodiť. Taštičkové alebo dokonca mikrotaštičkové potom bývajú zvyčajne drahšie ako klasické. Určite by ste ich nemali dávať do kombinácie s lamelovým alebo dokonca polohovacím roštom – pružinový matrac sa môže ohýbaním zničiť. Navyše sa potom bude kombinovať pruženie matraca a pruženie roštu, čo nie je úplne dobré. Oplatí sa iba, ak máte rošt pevný.

Latexové matrace

Latexové matrace sú všeobecne mäkšie – väčšinou s maximálnou tvrdosťou dva. Z toho dôvodu sú veľmi pohodlné a dobre sa na nich leží. Vysoká elasticita materiálu zaisťuje dokonalé kopírovanie tvaru vášho tela. Síce sa rýchlo preleží a vytvoria sa v nich priehlbiny, ale tiež sa vzápätí zase narovnajú. Latex navyše veľmi dobre odoláva prenikaniu nečistôt (čo zvyšuje životnosť). Pevnosť matraca dodáva penová alebo vláknitá doska uprostred, na ktorú je latex uchytený. Vo väčšine prípadov sa jedná o antialergické a antibakteriálne matrace, ale iba v prípade kvalitných modelov. Najmä lacnejšie latexové matrace sú totiž často pravým opakom a medzi roztočmi sú obľúbeným cieľom. Usadzujú sa v nich veľmi ľahko.

Penové matrace

Penové matrace tvoria z uvedených typov asi najširšiu skupinu. Pre výrobu možno totiž využiť hneď niekoľko rôznych druhov pien (ktorých zloženie navyše u jednotlivých výrobcov značne kolíše). Ich vlastnosti sa samozrejme líšia, ale to základné zostáva – dajú sa ľahko kombinovať viac-menej so všetkými typmi roštov, pretože ohýbanie im nevadí. Pena sa ľahko tvaruje, čo má okrem iného za následok, že sa vašej postave ľahko prispôsobí a po čase sa, aby sa zabránilo preležaniu, vráti do pôvodného stavu. Patria sem, okrem iného, zdravotné matrace, ktoré majú pamäťovú dosku, ktorá si tvar vašej postavy zapamätá – pri bolestiach chrbtice alebo po operácii to iste oceníte. Zároveň sa, vďaka pórom, také matrace dobre prevetrávajú. Ďalšie vlastnosti potom závisia od druhu peny:

 • PUR matrace – asi najobľúbenejší typ na trhu vôbec – elastické, tvarovateľné, odolné. Vynikajú dlhou životnosťou a rôznymi stupňami tvrdosti.
 • Bio penové matrace – elastické, vysoko odolné matrace s ortopedickými vlastnosťami. Vyrábané sú z prírodných olejov (sója, ricín,…), sú odolné voči roztočom aj plesniam, hodia sa teda pre alergikov.
 • HR (studená pena) matraca – HR pena má väčšie póry ako PUR pena. Je teda vzdušnejšia, má väčšiu elasticitu a tiež tvarovú stálosť. Je o niečo tvrdšia a horšie tvarovateľná, ale inak dobre prevetráva a nie je príjemná roztočom. Často sa kombinuje v zónových matracoch s ďalšími materiálmi.
 • Matrace z lenivej peny – matrace, vhodné predovšetkým pre citlivé, choré alebo staršie osoby. Lenivá pena mení tvrdosť a tvar podľa teploty, takže kontaktom s vaším telom sa prispôsobí a okopíruje vaše telo. Zároveň vám poskytne dostatočnú oporu.

Špeciálne typy matracov – sendvičové a zdravotné

Okrem tohto základného delenia matracov podľa materiálu rozoznávame aj niektoré zvláštne druhy. Najbežnejšie z nich sú sendvičové matrace – tie sú zložené z dvoch druhov materiálov, ktorých vlastnosti sa takto kombinujú. Na druhej strane, praktická rada, aby ste po čase používania matrace otočili a používali druhú stranu, tu dostáva drobnú trhlinu. Tvrdosť oboch strán býva spravidla odlišná. Bio matrace a matrace z prírodných materiálov v sebe zase obsahujú iba prírodné látky, takže sú často antialergénne. Chýbať nemôžu samozrejme ani špeciálne zdravotné a ortopedické matrace. Medzi nimi je ale potrebné dobre rozlišovať, hoci sa to môže zdať, neznamená to to isté. Ortopedický matrac dáva telu oporu, zabezpečuje vhodné ležanie a rozloženie váhy, ale nie je dostatočný pre osoby, trpiace zdravotnými vadami. Naopak, zdravotné matrace sú priamo určené a certifikované osobám, ktoré sú, napríklad, dlhodobo pripútané na lôžko.

Nosnosť matraca a vaša telesná hmotnosť

Nosnosť matraca je z hľadiska jeho používania veľmi dôležitá. Ak sa pozrieme na kapitolu, týkajúcu sa tvrdosti, vidíme približné váhové rozdelenie matracov, ktoré by mali ich užívatelia dodržiavať. Nosnosť potom slúži pre bližšiu špecifikáciu. Keďže pri rozdelení  do stupňov tvrdosti sú váhové rozdiely v radoch desiatok kilogramov, chce to skrátka nejaké lepšie meradlo. Tým je práve nosnosť. V zásade ide o maximálnu hmotnosť, s akou si  na matrac môžete ľahnúť, aby si zachovala všetky svoje ortopedické vlastnosti a bolo zabránené jej deformácii. Bežne sa odporúča kupovať matrac s nosnosťou o desať kilogramov viac, než je hmotnosť užívateľa – ak náhodou priberiete, nebude to matracu vadiť (samozrejme, rapídna zmena váhy už môže znamenať problém).Naopak, pokiaľ je nosnosť výrazne väčšia, než vaša hmotnosť, ničomu to neprekáža. Ak sa teda budete snažiť kúpiť matrac s väčšou nosnosťou, ako potrebujete, nič tým nepokazíte.

Počet zón je dôležitý pre zdravý spánok – matrace sa vám lepšie prispôsobia

Počet zón je po tvrdosti a materiáli ďalším kritériom, ktoré musíte pri výbere zohľadniť. Súvisí to s rôznym rozložením váhy na vašom tele a taktiež s rôznym tlakom, ktorý bude  v jednotlivých bodoch na matrac vyvíjaný. Každá zóna má teda aj rozdielnu tvrdosť. Logicky – nohy nepotrebujú takú oporu, takže im celkom bude vyhovovať tvrdosť 1 alebo 2. Naopak, chrbát, najmä bedrá, ramená a krk, vyžadujú dobrú oporu, teda tvrdosť 3, výnimočne aj 4, aby nemalo vaše telo tendenciu sa prehýbať. Je tým zaistené optimálne rozloženie vašej váhy vzhľadom k priestoru matraca.

Počet zón sa líši, od minimálne troch až do maximálnych sedemnástich. Bežné je však číslo, ktoré sa pohybuje od troch do siedmich zón. Čím viac zón, tým lepšie bude matrac vášmu telu prispôsobený. Ale dajte si pozor, aby ste na matraci ležali správne, teda hlavou na vhodnej strane. Opačne totiž matrac nebude fungovať, ako má. Z toho dôvodu nie sú tieto matrace vhodné pre deti, ktoré v noci precestujú celú posteľ a rozloženie zón skrátka nebudú rešpektovať.

Rozmery matraca musia ladiť s posteľou

Rozmery matraca musia bezpodmienečne zodpovedať rozmerom postele. Alebo naopak, podľa toho, v akom poradí si nábytok a zariadenie spálne vyberáte. Ak ale chcete, aby vám matrac dobre slúžil, nemal by na rošte ani lietať zo strany na stranu, ani by nemal byť  na jednom alebo druhom konci prehnutý – potom by stratil svoje vlastnosti a škodili by ste tým svojmu chrbtu. Ďalej pre jeho rozmery platí, že by dĺžka mala byť asi o 20 centimetrov väčšia ako je vaša výška. To preto, aby ste si mohli pohodlne ľahnúť, natiahnuť sa a nohy vám netrčali z postele. Šírka by potom nemala byť menšia, než 90 centimetrov. A to ani pre mladé páry, ktoré veľký priestor nepotrebujú – spanie v stiesnených podmienkach je možno romantické, ale určite nie zdravé. Ideálna hrúbka je pri matraci aspoň 15 centimetrov. Potom bude odolný, hneď sa nepreleží a ešte na ňom nepocítite ani náznakovo tvrdosť roštu.

Certifikácia matraca vám pomôže zvoliť správnu značku

Pokiaľ ide o matrace, nehovoríme, že je to hlavné kritérium, ale nejaký ten certifikát nie je od veci. Máme na mysli klasické certifikáty typu ErgoCheck, EUROLATEX Eco Standard, Bure Veritas alebo niektoré klinické certifikáty. Nie, že by nutne mali výpovednú hodnotu, je potrebné ich brať s rezervou, ale predsa len značia, že matrac má dobré vlastnosti a dobré ohlasy medzi odbornou verejnosťou. Pravda, certifikované matrace bývajú o niečo drahšie, ale v prípade, že platíte za zdravý spánok, dobre vyvinuté telo a pohodlie, sa skrátka oplatí nešetriť a nebáť sa nejakej tej investície navyše.

Poťah matraca je kľúčový pre jeho údržbu

Matrace, akokoľvek sú  premyslené vnútri, potrebujú mať aj peknú a odolnú schránku, do ktorej ich vložíte. K tomu slúži poťah, ktorý by mal byť rozhodne odnímateľný (čo sa rieši najčastejšie zipsom), aby sa dal vyprať. V opačnom prípade (s čím sa na trhu môžete tiež stretnúť) je čistenie pomerne zložité a rozhodne matrac nevyperiete. Poťah by mal byť tiež vhodný pre pranie pri teplote najmenej 60 °C, čo je minimum pre to, aby ste sa zbavili organických nečistôt, potu a roztočov. Nižšie teploty nezaručia dokonale hygienické vyčistenie.

Výhodou je pre matrac pekný dizajn jeho poťahu. Ak ho kupujete do postele, na ktorej sa nebude spať pravidelne, a ktorá nemá byť rozostlaná, potom rozhodne nie je na škodu, keď matrac zaujme a zapadne do interiéru miestnosti. Veľmi dobrou vychytávkou sú potom chrániče matraca – poťahy, do ktorých matrac vložíte. Okrem toho, že im tým dáte iný, a niekedy aj zaujímavejší dizajn, ich zároveň chránite pred znečistením. Miesto toho, aby ste teda prali poťah, alebo čistili celý matrac, postačí vám dať do práčky len chránič.

Životnosť matraca z mechanického i hygienického hľadiska

Pokiaľ ide o životnosť matraca, neberte ju nikdy tak doslova. Môžeme sa na ňu totiž pozerať z dvoch uhlov pohľadu. Tá mechanická je dlhá, môže dosiahnuť aj pätnásť alebo dvadsať rokov. Moderné matrace sú totiž vyrábané z veľmi odolných materiálov, ktoré znesú všeličo. Avšak z hygienického hľadiska je úplne nereálne, aby ste spali pätnásť rokov na jednom matraci. Predstavte si, koľko potu, prachu alebo roztočov sa do neho za tú dobu nachytá. Ak sa budeme teda na celú vec pozerať z tejto strany, mali by ste matrace meniť každých zhruba osem rokov (aj v prípade, že na ňom nie je žiadne viditeľné opotrebenie). Ak sa teda matrac chváli dlhou životnosťou, je to určite výhoda, ale od určitého časuho skrátka nevyužijete.

back to menu ↑

Ďalšie tipy a rady, ako prispôsobiť výber matraca

Pri výbere však hrajú úlohu aj detaily, ktoré sa nedajú zvážiť, zmerať alebo spočítať. Máme na mysli individuálne charakteristiky každého z vás. Seniori by napríklad nemali používať nízke matrace v kombinácii s nízkou posteľou – zle by sa im vstávalo. My im skôr odporúčame výšku postele aspoň pol metra a dlhší presah matraca. Menej sa tým budú namáhať ich kolená. Manželia by zase mali zohľadniť, že každý z nich môže mať iné spacie návyky a iné požiadavky a zaobstarať radšej dva rôzne matrace, ako jeden veľký. Z hľadiska vývoja vašich detí sa zase snažte svojim potomkom zaobstarať skôr tvrdší matrac. Nebude to pre nich také pohodlné, ako mäkký matrac, ale zase máte istotu, že pri raste nenastane žiadna vývojová chyba.

back to menu ↑

Vplyv roštu na nákup matraca

Zdravý spánok a voľba matraca však do určitej miery závisí aj na rošte vašej postele. Nie každý typ roštu je vhodný pre každý matrac, a tiež nie každý rošt je pre váš chrbát vhodný. Poďme sa teda v rýchlosti pozrieť, ako môže rošt do výberu matraca vstúpiť, a ako ho môže zmeniť. Ak kupujete s matracom i celú posteľ, nie je problém tieto dva kusy nábytku zladiť dohromady. Problém však nastáva, ak už posteľ máte – potom musíte veľa premýšľať a starostlivo voliť. Poďme sa teda na jednotlivé typy roštov pozrieť.back to menu ↑

Konečný verdikt

Chápeme, že tým, že je výber silne individuálny, môže byť celkové vyznenie trochu zmätočné, poďme si teda všetky aspekty nákupu matraca zhrnúť. Predovšetkým by ste si, ešte než ich pôjdete kúpiť, mali dobre premyslieť, o akú tvrdosť a typ máte záujem. Podľa svojej hmotnosti, telesných proporcií a zdravia, prípadne preferencií, by ste mali zvoliť tvrdosť matraca. Delia sa do štyroch, prípadne piatich kategórií a každá sa hodí pre iné osoby. Tvrdosť často súvisí aj s použitým materiálom jadra – pružiny, pena, latex, prípadne môžete využiť sendvičové matrace kombinujúce viac druhov materiálov. Voliť môžete aj špeciálne matrace zdravotné, prípadne z bio materiálu. Podobným faktorom, ako je tvrdosť, je tiež nosnosť matraca – taktiež musí zodpovedať vašej telesnej hmotnosti. Výhodou je, ak má matrac viacero rôznych zón. Tým sa kombinujú tvrdosti v rôznych miestach a matrac možno teda vášmu telu ľahšie prispôsobiť. Nezabudnite v tejto veci ale na niektoré bežne zažité pravidlá – napríklad, že deti potrebujú skôr tvrdší matrac.

Určite by ste ale nemali zabudnúť vyladiť matrac tak, aby sa hodil k vášmu typu roštu. Ak nekupujete s matracom zároveň i novú posteľ, musíte na to myslieť a nezabudnúť na niektoré špecifiká – pružinový matrac sa nehodí na lamelový rošt, ani na pohyblivý, a podobne. Podobne by ste mali uvažovať o rozmeroch – matrac nesmie rošt presahovať, ani na ňom voľne jazdiť z jednej strany na druhú. Veľkosťou musí vašej posteli a roštu zodpovedať. Dôležitá je aj voľba kvalitnej značky – v tom vám môžu pomôcť ako jej tradícia a šírka jej sortimentu, tak i certifikácia. Nespoliehajte sa iba na certifikáty, ale ako náznak kvality môžu poslúžiť. Detaily, ako je poťah matraca alebo jeho životnosť, posudzujte až nakoniec. Môžu vám používanie matraca uľahčiť, ale určite nie sú kľúčové ani rozhodujúce. Ešte sa môžete zbežne pozrieť na cenu, a ak vám vyhovuje, potom máte matrac vybraný. Teraz sa len stačí naučiť správne spať a vhodne sa oň starať a máte zaručené, že sa ráno budete prebúdzať spokojní, dobre vyspatí a hlavne zdraví.

back to menu ↑

Ako sa líšia jednotlivé matrace cenou?

Ešte by vás mohlo zaujímať, v akých reláciách sa ceny matracov pohybujú. Ak si odmyslíme tie najlacnejšie (a najmenej kvalitné), ktoré sa dajú zohnať za pár eur, potom môžeme povedať, že cena závisí hlavne od materiálu. Klasické pružinové matrace sú všeobecne lacnejšie (tak do sto eur), než taštičkové alebo dokonca mikrotaštičkové (môžu prekročiť aj dvesto eur). Penové sa šplhajú svojou cenou o trochu vyššie. Inak ale veľa záleží na kategórii – klasické PUR matrace sú väčšinou lacnejšie ako matrace zo studených a lenivých pien alebo z bio pien a kúpite ich asi do dvesto eur. Naopak, ďalšie spomínané typy pien môžete dostať aj za cenu prevyšujúcu štyristo eur. V podobných reláciách sa pohybujú latexové matrace, ktorých cena sa pohybuje od štyridsať až po štyristo eur. Najdrahšie potom bývajú niektoré špeciálne zdravotné alebo antialergénne matrace, ktoré môžu stáť aj osemsto eur, pretože na ich výrobu je potrebné použitie špeciálnych technológií. Až v rámci jednotlivých kategórií môžete sledovať cenu a skúsiť podľa nej posúdiť kvalitu matraca – väčšinou funguje jednoduchá rovnica, že čím je matrac drahší, tým je aj lepší.

back to menu ↑

Pár tipov pre zdravý a bezstarostný spánok

Ani tie najlepšie matrace vám nebudú samy o sebe na nič, pokiaľ na nich nebudete vedieť vhodne spať. Pre kvalitný spánok totiž nie je dôležitý len podklad, ale tiež napríklad vaša poloha alebo návyky. Najdôležitejší je v tomto ohľade zdravý chrbát. Ten tvorí najrizikovejšiu časť vášho tela – už malá porucha chrbtice alebo chrbtového svalstva sa prejaví zvýšenou bolestivosťou a zhoršenou pohyblivosťou. Najmä, ak máte sedavé zamestnanie, v ktorom svoj chrbát namáhate (hlavne úradníci, účtovníci, manažéri, vodiči,…), by ste sa mali na výber matraca zvlášť zamerať. Ale aj keď sa vám podarí nájsť ten správny, mali by ste poznať pár dobrých návykov, ako ho používať:

 • Pred spaním by ste sa mali pretiahnuť, aby sa vám svalstvo uvoľnilo a nemohlo sa v noci natiahnuť alebo naopak pokrčiť. Nie sú potrebné žiadne posilňovacie cviky, len päť, desať minút predklonov alebo rotácie.
 • Pred spaním si tiež otvorte okno a nechajte vzduch v miestnosti, aby sa vymenil a ochladil. V noci ho svojím dychom aj tak zahrejete.
 • Snažte sa spať, pokiaľ možno, v natiahnutej polohe. Nekrčte sa, aspoň nie úmyselne, do klbka, zbytočne sa tým krivíte a chrbát potom ráno bolí.
 • Dbajte na to, aby ste pri spaní kopírovali tvar chrbtice. Teda, aby ste pod hlavou mali vankúš alebo vyvýšený rošt, ale dajte pozor, aby hlava nebola príliš vysoko a chrbát sa vám neguľatil.

12Matrace-výběr

Najvhodnejšou polohou, pri ktorej sa tlak a váha vhodne rozloží na matraci, je poloha na chrbte. Aj tá má ale svoje úskalia – prehnutie bedier a zaklonenie hlavy. Oboje vedie k zvýšenému zaťaženiu chrbtice a následnej bolestivosti. Ako tomu predísť? Ideálne je mať pod hlavou zdvihnutý rošt alebo dostatočne tučný vankúš a zónový matrac, ktorý bude kopírovať prehýbanie chrbtice (teda v oblasti bedier bude najtvrdší, v oblasti hrudníka naopak mäkší). Spánok na bruchu už tak odporúčaný nie je, pretože pri ňom ľudia robia často zásadnú chybu – používajú vankúš. Hlava musí byť otočená na stranu, ale zároveň v rovnakej rovine, ako telo. Inak budete nakláňaním do strany namáhať krčnú chrbticu. Teda vankúš v tomto prípade určite nie je vhodný.

Všeobecne najmenej vhodná je poloha na boku – dochádza pri nej k rotácii panvy (pretože pre väčšie pohodlie dáva väčšina z nás jednu nohu dopredu, druhú dozadu), tlaku na krk, vychyľovaniu hlavy do strany a vytláčaniu ramena von v snahe dať si ruku pod hlavu . U žien potom môže nastať rad problémov v oblasti pŕs. Polohe na boku sa teda snažte skôr vyvarovať a pokiaľ možno od nej odnaučiť vaše deti – pre ich zdravý vývoj je úplne nevhodná.

back to menu ↑

Ako matrac udržiavať? Hlavne pravidelne a starostlivo…

Ako sme už spomínali v jednej z kapitol, týkajúcich sa výberu, životnosť matraca sa reálne pohybuje z hygienických dôvodov okolo siedmich, ôsmich rokov. Starostlivou údržbou ju však môžete značne ovplyvniť. Matrac, ktorý sa nečistí, vydrží zdravý sotva štyri alebo päť rokov, potom sa v ňom začnú množiť baktérie a špina, okrem zápachu je teda aj zdraviu nebezpečný. Pravdaže, ak ho budete pravidelne prať a udržiavať, potom môžete jeho životnosť zvýšiť aj na desať rokov, čo je pomerne podstatný rozdiel.

Začnime tou najbežnejšou vecou, a tou je otáčanie a vetranie matraca. Človek sa úplne bežne pri spánku potí, na tom nie je nič zlé, je to prirodzené. Rovnako, ak ste chorý, bude sa telo snažiť vylúčiť zo seba čo najviac škodlivých látok v podobe potu. Aj napriek ochrannej vrstve obliečky a prestieradla, sa časť z toho dostane aj do matraca. Preto by ste nemali zabúdať ráno nechať matrac prevetrať a uschnúť. Rovnako, ak chcete matrac otáčať (čo by ste robiť mali, aby nebol na jednej strane preležaný, ale aby sa deformácie vyvažovali), mali by ste počkať, kým sa vyvetrá a preschne. Vlhký a otočený by sa vám matrac zaparil, a dokonca by mohol začať plesnivieť.

Čo sa týka čistenia matraca, veľkou výhodou je tu poťah, ktorý sa dá ľahko zložiť. Potom je pranie viac než jednoduché, jednoducho zložíte poťah do práčky, nastavíte teplotu ideálne na 60 °C alebo aj viac, aby sa matrac účinne zbavil všetkých organických nečistôt a po usušení je hotovo. Horšie je, keď máte matrac, ktorého poťah je umiestnený napevno. Jeho ručné čistenie a následné sušenie je viac ako zložité. Oveľa účinnejšie je pravidelné vysávanie matraca, ktoré zabráni zachytávaniu prachu i roztočov, ak máte dobrý vysávač.

Ak chcete poznať naše tipy, ako na čistenie matracov, potom odporúčame predovšetkým šetriť s chémiou. Nepoužívajte žiadne gély, lepivé látky, alebo naopak kyseliny či silné zásady. To všetko by mohlo matrac poškodiť a zachytiť sa do jeho vnútra. Určite by ste  nechceli spať na matraci, v ktorom je usadený zvyšok Sava (hoci nepatrný). Rovnako sa nehodí používať penové čistiace prostriedky, pretože tie môžu narušiť póry matraca a jeho  odvetrávanie môže byť zložitejšie. Vlhkosť, ktorá sa do neho v noci vsiakne, by teda zostávala v matraci aj po vysušení. Naša posledná rada sa týka sušenia – neopierajte matrac o kúrenie. Niektoré, najmä syntetické materiály, totiž teplo zle znášajú. Lepšie je poťah vyvesiť niekde na vzduchu.

Nemôžeme si pomôcť a dobrý výber matraca a jeho pravidelnú údržbu ešte raz nezdôrazniť. Je to absolútne kľúčové pre váš zdravý a kvalitný spánok. Myslite na to ako pri nákupe, tak pri čistení - ručíme, že čím viac času týmto činnostiam venujete, o to lepší potom váš spánok bude.

Matrace
4 (80%) 1 vote
Necenzurovane.sk