Test mobilov 2019

 • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodnej mobilného telefónu.
 • Zvolte si na základe výkonu, displeje, kapacity batérie a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

Mobily bez pozadí

TOP mobily roku 2019

Dotykové do 250 eur Dotykové od 250 do 400 eur Dotykové od 400 eur Tlačidlové Outdoorové
Xiaomi Mi A2 Lite Samsung Galaxy A70 Apple iPhone XS Max Nokia 230 iGET Blackview GBV9600 Pro
Displej
93 %
Výkon
92 %
Fotoaparát
94 %
Cena/kvalita
93 %
Displej
94 %
Výkon
93 %
Fotoaparát
97 %
Cena/kvalita
94 %
Displej
96 %
Výkon
96 %
Fotoaparát
97 %
Cena/kvalita
96 %
Displej
91 %
Výkon
88 %
Fotoaparát
93 %
Cena/kvalita
90 %
Displej
92 %
Výkon
89 %
Fotoaparát
91 %
Cena/kvalita
95 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Mobilné telefóny… Rozhliadnite sa okolo seba, viete si predstaviť, že by sa svet musel zaobísť bez nich? Ak nie ste práve zatvorení v izbe alebo v kancelárii, určite okolo seba v tejto chvíli uvidíte hneď niekoľko ľudí, ktorí majú mobil práve v ruke a telefonujú, chatujú alebo surfujú po internete. Ťažko sa tomu môžeme čudovať, moderné mobilné telefóny posunuli svoju funkciu o kus ďalej a nachádzajú využitie na každom kroku. Tie najnovšie v sebe kombinujú niekoľko ďalších zariadení naraz fotoaparát, GPS navigáciu, kalkulačku alebo napríklad diktafón. Takže investíciou do dobrého mobilu ušetríte peniaze za nákup inej elektroniky. Ale má to háčik, tým sa  výber mobilného telefónu stáva vecou viac ako zložitou a komplikovanou.

Napadlo vás niekedy, ako ľahko sa môžete pri kúpe mobilného telefónu napáliť? Nie? Dobre, potom si skúste predstaviť, aký neskutočne široký je trh s týmto tovarom, aby dokázal nasýtiť dopyt všetkých užívateľov. Aby sme vám trochu pomohli, dáme vám nejaký presný údaj. Napríklad, iba za minulý rok sa vo svete predalo takmer jeden a pol miliardy inteligentných telefónov (presnejšie 1 495 360 000), k čomu je nutné pripočítať predaj bežných tlačidlových modelov. Dajme tomu dve miliardy predaných telefónov za rok, to je úplne neskutočné a pre bežného človeka nepredstaviteľné číslo a dobre to znázorňuje, aký musí byť trh bohatý a koľko rôznych výrobcov sa na ňom uživí. Ale z toho práve plynie hlavné nebezpečenstvo nákupu. Nie každá značka je kvalitná a rovnako nie každý model preverených a osvedčených výrobcov je vydarený.

Aby sme vás ušetrili sklamaní, ku ktorým by pri nákupoch mohlo dôjsť, pripravili sme si pre vás prehľadný rebríček najlepších mobilných telefónov roku 2017. Na rozdiel od iných serverov nehodnotíme iba niektorú stránku mobilov, ale pozeráme sa na ne ako na nedeliteľný celok a máme stanovené základné a pevné kritériá, ktoré zahŕňajú celé fungovanie telefónu, od dizajnu až po systém. Najlepšie modely si potom môžete prejsť v podrobných recenziách, ktoré sme si pre vás pripravili, vrátane ich hlavných výhod a nevýhod. Ešte než sa ale pustíte do výberu konkrétneho modelu, mali by ste sa zoznámiť s tým, čo je pre dobré fungovanie mobilných telefónov dôležité a na čo si pri nákupe dať pozor. Preto sme pre vás pripravili nákupného sprievodcu, ktorý vám poradí.

back to menu ↑

Konštrukčné typy mobilných telefónov

To, čo by ste si mali ujasniť dopredu, je o aký typ mobilného telefónu máte vlastne záujem. Jedno z najzákladnejších delení mobilov je podľa konštrukcie a jednotlivé typy sú veľmi odlišné. Konštrukcia totiž znamená oveľa viac než len to, či mobil má alebo nemá tlačidlá.

Jej typ je určujúci pre rad ďalších vlastností, počnúc operačným systémom a rýchlosťou až po fotoaparát alebo možnosť pripojenia príslušenstva. Od tlačidlového telefónu nemôžete očakávať, že bude plniť všetky funkcie požadované náročnými užívateľmi, naopak smartfón, pokiaľ má byť kvalitný, určite nebude lacnejší ako starý klasický mobil, aký poznáme z minulosti. Povedzme si teda, ako mobily rozdeľujeme a aké sú špecifiká jednotlivých kategórií, než sa na ne pozrieme podrobnejšie.

back to menu ↑

Ďalšie typy telefónov

Pre zaujímavosť tu uvádzame aj ďalšie typy telefónov, ktoré už zažili svoju slávnu chvíľku a teraz sú zase v ústraní. Máme na mysli napríklad klasické „véčkové“ telefóny. Tie v sebe obsahujú kĺb, podobne ako napríklad notebooky, pričom majú na jednej strane displej a na druhej klávesnicu. Ich veľká výhoda bola, že po zatvorení bol displej chránený pred poškriabaním a navyše sa výrazne zmenšila ich veľkosť. Avšak smartfóny im nedali šancu, v tejto chvíli sa dá zohnať len niekoľko starších modelov. Na trhu stále nájdeme tiež niekoľko typov telefónov s výsuvnými tlačidlami. A to ako klasicky s tlačidlami v úzkom stĺpčeku, tak aj s klávesnicou, známou z počítača (takzvaná query, tá sa vysúva na šírku). Opäť ale platí, že takýchto telefónov nezadržateľne ubúda a jedná sa väčšinou o staršie typy.

back to menu ↑

Test smartfónov – inteligentných dotykových telefónov

Ako sme už povedali, smartfóny u nás dnes tvoria dobrých 90% všetkých predaných mobilných telefónov. V roku 2013 ich predaj definitívne preskočil „hlúpe“ tlačidlové telefóny. Dôvod ich raketovo rastúcej popularity a obrovskej obľuby je ľahký a na prvý pohľad jasný.

Najlepšie dotykové mobilné telefóny do 250 eur

Poradie Náhlad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Fotoaparát Cena
1. Xiaomi Mi A2 Lite
2280 x 1080 pixelov 12 Mpix Zistiť cenu
2. Xiaomi Redmi Note 7
2280 x 1080 pixelov 13 Mpix Zistiť cenu
3. Honor 10 Lite
2340 x 1080 pixelov 13 Mpix Zistiť cenu
4, Huawei P Smart 2019
2340 x 1080 pixelov 13 Mpix Zistiť cenu
5. Motorola Moto G7 Play
1512 x 720 pixelov 13 Mpix Zistiť cenu

Najlepšie dotykové mobilné telefóny od 250 do 400 eur

Poradie Náhlad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Fotoaparát Cena
1. Samsung Galaxy A70
2400 x 1080 pixelov 12 Mpix Zistiť cenu
2. Honor 8X
2340 x 1080 pixelov 20 Mpix Zistiť cenu
3. Xiaomi Mi 9T
2340 x 1080 pixelov 48 Mpix Zistiť cenu
4. Honor Play
2340 x 1080 pixelov 16 Mpix Zistiť cenu
5. Huawei Nova 3
2340 x 1080 pixelov 24 Mpix Zistiť cenu
6. Apple iPhone 7
1334 x 750 pixelov 12 Mpix Zistiť cenu

Najlepšie dotykové telefóny od 400 eur

Poradie Náhlad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Fotoaparát Cena
1. Apple iPhone XS Max
2688 x 1242 pixelov 12 Mpix Zistiť cenu
2. Samsung Galaxy S10 Plus G975F
3040 x 1440 pixelov 16 Mpix Zistiť cenu
3. Apple iPhone XS
2436 x 1125 pixelov 12 Mpix Zistiť cenu
4. Samsung Galaxy S10 G973F
3040 x 1440 pixelov 16 Mpix Zistiť cenu
5. Huawei P30 Pro
2340 x 1080 pixelov 40 Mpix Zistiť cenu
6. Apple iPhone XR
1792 x 828 pixelov 12 Mpix Zistiť cenu
Chytrý telefon do 6000

Smartfóny a ich charakteristika

Taký šikovný inteligentný dotykový telefón pre vás znamená zhruba toľko, ako by ste stále nosili vo vrecku GPS navigáciu, notebook, fotoaparát alebo kameru, telefón, kalkulačku, alebo napríklad diktafón. Ak si stiahnete príslušné aplikácie, tak možno aj oveľa viac. Týmto jeho funkciám je potom prispôsobené úplne všetko. Súčasťou týchto mobilov je rýchly operačný systém, ktorý sa čoraz viac podobá skromnejšej verzii tých počítačových. Majú výrazne väčšiu kapacitu pamäte než napríklad tlačidlové telefóny (užívateľská pamäť nezriedka presahuje, často aj veľmi výrazne, 8 i 16 GB), umocnenú tým, že sa do nich dá vložiť pamäťová karta.

Tým, že na nich nenájdeme tlačidlá (iba tie najzákladnejšie, sú umiestnené na bokoch), vzniká priestor pre výrazné zväčšenie displeja. Tým je daný celý dizajn dotykového telefónu. Z jednej strany ho celý, alebo takmer celý, zaberá displej, vzadu potom nemôže chýbať fotoaparát s rozlíšením, ktoré môže vo výnimočných prípadoch prekročiť 20 Mpix. K variabilite dizajnu potom prispieva fakt, že na trhu je dostupné veľké množstvo mobilného príslušenstva, do ktorého patria aj kryty v rôznych farbách, materiáloch a prevedeniach. Dotykový telefón teda ľahko premeníte z rýdzo praktického zariadenia na štýlový módny doplnok.

V porovnaní s inými druhmi telefónov sa však dajú nájsť aj určité nevýhody. Tou najväčšou, ktorá trápi väčšinu používateľov je krátka výdrž. Kým batéria klasického staršieho telefónu vydržala aj štrnásť dní, smartfón budete dobíjať pokojne každé dva dni. Je to logické – výkonný systém a veľké množstvo funkcií pochopiteľne spotrebuje veľa elektrickej energie uloženej v batérii. V súčasnej dobe však už nemožno kapacity batérií umelo zvyšovať ďalej, ak sa majú do mobilného telefónu vojsť. Pokrok možno prinesie zlepšenie, v tejto chvíli sa však musí človek zmieriť s tým, že smartfón bude mať v každom prípade menšiu výdrž. Drobným nedostatkom je tiež menšia mechanická odolnosť.

Výhody

Rýchly systém, väčší výkon

Možnosť stiahnutia obrovského množstva aplikácií

Prepracovaný dizajn

Väčšinou vysoká kapacita pamäte

Lepší fotoaparát s väčším rozlíšením

Veľký výber


Nevýhody

drahšie ako tlačidlové telefóny

Je nutný starostlivejší výber

Väčšia poruchovosť

Batérie sa dlhšie nabíjajú a vydržia kratšiu dobu

back to menu ↑

Test tlačidlových telefónov

Tlačidlové telefóny hodila väčšina výrobcov v posledných rokoch cez palubu. Ich odbyt nebol skrátka taký, aby sa vyplatil. Dominantné boli tak pred desiatimi rokmi, dnes už nie. Napriek tomu sa ale stále predávajú a vyvíjajú nové a nové. Jednak sa nie každému chce platiť väčšie peniaze za multifunkčný smartfón, ak dopredu vie, že pre neho nemá využitie, navyše napríklad pre seniorov je ovládanie pomocou tlačidiel intuitívnejšie a jednoduchšie.

Poradie Náhlad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Fotoaparát Cena
1. Nokia 230
320 x 240 pixelov 2 Mpix Zistiť cenu
2. Nokia 3310
320 x 240 pixelov 2 Mpix Zistiť cenu
3. Caterpillar B35
320 x 240 pixelov 2 Mpix Zistiť cenu
4. Aligator A321 Senior
160 x 128 pixelov - Zistiť cenu
5. CPA HALO 15
320 x 240 pixelov 0,3 Mpix Zistiť cenu

Tlačidlové telefóny a ich charakteristika

Čo je hlavnou prednosťou týchto telefónov, to je v porovnaní s dotykovými mobilmi často rozoberaná odolnosť. Keď praskne smartfónu displej, je zle. Avšak každý, kto mal skôr tlačidlový telefón, vám potvrdí, že bol takmer nezničiteľný. Výhodou číslo dva je potom oveľa väčšia výdrž batérie. Aj keď bude mať nižšiu kapacitu, vydrží omnoho dlhšie (kľudne aj niekoľko dní alebo týždeň), pretože má menšiu spotrebu. Nároky nie sú také vysoké, aby sa plná batéria spotrebovala počas dňa – súvisí to s nižším výkonom a menšou energetickou náročnosťou prevádzky.

Klasický tlačidlový telefón tiež starne oveľa pomalšie a vyniká životnosťou, ktorá sa pohybuje v úplne iných číslach než pri dotykovom telefóne. Avšak obe tieto výhody idú na úkor výkonu a multifunkčnosti. Do týchto mobilov nenainštalujete toľko aplikácií a rozhodne by bolo nepraktické ich používať napríklad namiesto GPS. A to nielen kvôli menšej veľkosti a rozlíšeniu displeja (priemerne okolo 240 × 360 pixelov), ale aj preto, že týmto telefónom chýba operačný systém smartfónov. Fotoaparát, v závislosti na všetkých ostatných parametroch, tiež nemá priestor konkurovať kamerám smartfónov. Na druhej strane, klasické funkcie – posielanie SMS, telefonovanie alebo využitie budíka, fungujú spoľahlivo a ak od telefónu nič viac neočakávate, potom budete stopercentne spokojní.

Výhody

Jednoduché ovládanie i pre seniorov

Bývajú lacnejšie ako dotykové telefóny

Odolnosť

Veľká kapacita batérie

Základné funkcie plnia väčšinou úplne spoľahlivo


Nevýhody

Kamera býva menej kvalitná

V tejto kategórii nie je taký veľký výber

Menej pridaných technológií

Plní len základné funkcie

Tlačítkový telefon

back to menu ↑

Test odolných smartfónov

Telefóny ako také sú pomerne krehké zariadenia. Ľahko sa do nich dostane prach, ak ich budete používať často, škodí im vlhkosť, nárazy alebo i pády. Toho všetkého by ste sa mali vyvarovať, ak chcete, aby vám mobilný telefón slúžil dlho. Avšak ak ho so sebou chcete brať do prírody, do hôr alebo na vodu, pravdepodobne všetko neustrážite a potom by to bežný dotykový telefón nemusel prežiť. Z toho dôvodu sú na trh uvádzané špeciálne upravené odolné outdoorové smartfóny.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Fotoaparát Cena
1. iGET Blackview GBV9600 Pro
2248 x 1080 pixelov 16 Mpix Zistiť cenu
2. IGET Blackview GBV9500
2160 x 1080 pixelov 16 Mpix Zistiť cenu
3. Caterpillar S61
1920 x 1080 pixelov 16 Mpix Zistiť cenu
4. Caterpillar CAT S41
1920 x 1080 pixelov 13 Mpix Zistiť cenu
5. Doogee S60
1920 x 1080 pixelov 21 Mpix Zistiť cenu

Odolné telefóny a ich charakteristika

Bežná je pre ne certifikácia odolnosti a značenie úrovne. V obchode ich spoznáte podľa IP kódu. Ten má tvar IPxx a jednotlivé číslice udávajú mieru odolnosti. Prvé číslo značí, ako dobre sa telefón ubráni prachu (maximum je šesť), druhé ako sa vyrovná s vodou (maximum je osem). Najlepší telefón teda spoznáte podľa označenia IP68. Prach doň prenikne úplne minimálne a pod vodou vydrží najmenej tridsať minút.

Najlepšie odolné telefóny sa potom vyznačujú certifikáciou MIL-STD 810G. To je americký vojenský štandard, ktorý musí dodržiavať vojenská technika. Tieto mobily sú odolné voči pádom z výšky, ubránia sa mrazu aj vyšším teplotám a nepoškodí ich ani voda. Do hôr, kde sa plánujete pohybovať mimo civilizácie, sú úplne ideálne. Na druhej strane, outdoorové telefóny majú svoj špecifický účel a nemožno od nich očakávať pekný dizajn ani modernú výbavu. Systémové parametre sú tu podriadené praktickým vlastnostiam a ťažko sa vyrovnajú bežným smartfónom.

Výhody

Vysoká odolnosť voči prachu

Spravidla väčšia kapacita batérie

Dobrá mechanická odolnosť

Odolnosť voči poškodeniu vodou

Ideálne pre cesty mimo civilizáciu a do prírody


Nevýhody

Zhoršené systémové parametre

Menší výkon

Horší dizajn

Znížená kvalita fotoaparátu

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia mobilných telefónov na trhu

Mobilné telefóny sú nepochybne veľmi lukratívnym tovarom (stačí sa pozrieť o pár odsekov vyššie, koľko sa ich za minulý rok vo svete predalo), preto sa nemožno čudovať, že dopyt musí pokrývať celý rad firiem. Sú to pomerne isté a tiež veľmi vysoké zisky, čo ich k tomu láka. Avšak pre zákazníka môžu nastať problémy. Sú lepšie mobily Samsung? Alebo Huawei? Či dokonca LG? Spýtajte sa desiatich užívateľov a dostanete desať rôznych odpovedí. Nemožno to povedať tak plošne … ak nebudete kupovať mobilný telefón od nejakej novej, pofidérnej spoločnosti, ale spoľahnete sa na zavedených a časom preverených výrobcov, potom môžete očakávať kvalitu takmer ako samozrejmosť. Žiadny z výrobcov si netrúfne poškodiť svoje meno zlým výrobkom (hoci občasným chybám sa vyhnúť nedá). Avšak každá z väčších spoločností má určité špecifiká, ktoré je dobré poznať, než si zakúpite jej model. Prejdime teda spoločne k najväčším výrobcom mobilných telefónov.

back to menu ↑

Podľa akých parametrov vybrať dobrý mobilný telefón?

Predstavili sme si základné typy mobilných telefónov, poznáme už špecifiká jednotlivých výrobcov, oboje nám pomôže výber veľmi výrazne zúžiť. Avšak nesmieme zabúdať na ďalšie parametre, ktoré sú kľúčové pre fungovanie telefónu, a ktoré nám ešte len pomôžu zúžiť výber na dva alebo tri modely, o ktorých chceme uvažovať. Tlačidlové alebo odolné telefóny sú, čo sa týka fungovania pomerne jednoduché, takže ich môžeme preskočiť, ale voľba dobrého smartfónu môže byť oriešok. Pozrime sa teda, podľa čoho by ste mali vyberať.

Operačný systém – srdce aj mozog mobilného telefónu

Začnime operačným systémom, ten je totiž srdcom každého mobilného telefónu. Podobne ako pri počítači, aj pri mobile sprostredkováva a spracováva všetku komunikáciu medzi užívateľom a zariadením. A samozrejme, zodpovedá za všetky funkcie mobilného telefónu, od spustenia až po vypnutie. Ako taký však musí pracovať úplne presne, bez chýb a pokiaľ možno jednoducho, aby bol pre užívateľov intuitívny. Samozrejme, potom, čo si mobil kúpite, môžete operačný systém preinštalovať, jednoduchšie však je voliť model, ktorý má zapracovaný taký OS, aký sa vám páči. Ušetríte si tým veľa času, starostí a zariaďovaní. Pozrime sa spoločne, aké sú základné druhy operačných systémov:

 • Android
 • iOS
 • Windows Phone
 • Symbian

Predtým nebolo nutné ho toľko riešiť, pri smartfónoch je však kľúčový, keď už pre nič iné, tak aspoň pre stiahnuté aplikácie. Tie s ním musia byť kompatibilné a musia v danom systéme fungovať. Z tohto pohľadu môžeme (aj s niektorými muchami, ktoré ho od počiatku existencie sprevádzajú) najviac odporučiť Android, ktorý používa najväčšie percento smartfónov, a pre ktorý, zároveň, existuje najviac aplikácií. Nevýhodou však je, že sa občas „seká“ a má tendenciu zamŕzať a hlásiť chyby. Čo sa týka kompatibility, je o niečo horší iOS, ktorý má svoj okruh zákazníkov, a ktorý je rozhodne menší ako počet používateľov s Androidom – je teda aj menej aplikácií. Na druhej strane vyniká spoľahlivejším fungovaním a plynulejšou prevádzkou. Windows Phone a podobné systémy sú potom kapitolou samou o sebe. Ak nie sú, čo sa týka kompatibility na podobnej úrovni ako Android, potom pre ne dostatok aplikácií skrátka nezoženiete. To je napríklad jeden z dôvodov malej obľuby Windows Phone medzi užívateľmi.

Chytrý mobil
Jas displeje
Mobilný-telefón

Ako súvisí výkon s procesorom?

Fungovanie mobilného telefónu je v podstate podobné ako pri počítači. Tam je pre vás základná pamäťová kapacita a rýchlosť (poprípade výkon). A vidíte, pri mobilných telefónoch je to veľmi podobné. Ich základnou súčiastkou je procesor s rôznym počtom jadier. Ten sa môže líšiť (1, 2 a potom zodpovedajúce násobky dvoch, dnes najbežnejšie 8 a viac), a platí tu do istej miery, že čím viac jadier, tým lepšie. O to výkonnejší systém môže byť a tým plynulejšie by mohol mobilný telefón fungovať. Vedome to netvrdíme stopercentne, pretože faktorov je veľa. Jedným z nich napríklad je, či sú jadrá homogénne alebo heterogénne. Spravidla platí, že druhý typ je lepší, pretože jeden typ jadier môže plniť menej náročné procesy, druhý krátkodobo tie viac náročné, a dohromady sa tým znižuje spotreba energie. To je veľmi dôležitý dôsledok dobrého výkonu smartfónov – vysoký výkon má za následok vyššiu spotrebu a aj napriek väčšej kapacite batérie rýchlejšie vybíjanie.

Druhým faktorom, ktorý výkon telefónu a rýchlosť systému ovplyvňuje, je frekvencia procesora. Tá sa pohybuje priemerne medzi 1,3 a 1,5 GHz (to je, preložené do reči bežných smrteľníkov, 1 300 000 000 až 1 500 000 000 otáčok za sekundu). Samozrejme, nájdete aj menej výkonné mobily (to platí predovšetkým pre lacné smartfóny), rovnako ako ešte rýchlejšie modely. Tam sa ale opäť veľmi výrazne zvyšujú energetické nároky a spotreba. Ako sme už ale naznačili, nie je možné kvalitu procesora popísať len na základe počtu jadier a otáčok, parametrov je viac a zo všetkého najlepším hodnotením je samotné otestovanie. Ak si vyberiete niektorý z tých, ktoré prešli testovaním úspešne a na prvých miestach, potom určite neurobíte chybu. Všeobecne uznávaný rebríček najlepších procesorov je tento:

 1. Apple A10
 2. Snapdragon 821
 3. Snapdragon 820
 4. Apple A9
 5. Samsung Exynos 8890
 6. MTK Helio X25
 7. Kirin 955
 8. Kirin 950
 9. MTK Helio X20
 10. Samsung Exynos 7420

Pamäť mobilného telefónu

Osobitnou kapitolou je pri mobiloch pamäť. Mnohých z vás by mohlo napadnúť, na čo je v mobilnom telefóne veľká pamäť. Potom vedzte, že každá SMS správa, každý kontakt, ktorý sa uloží do telefónu, zaberá určité miesto. Rovnako systém aj uložená fotografia. Preto sa snažte, ak je to možné, vyberať mobilný telefón s čo najvyššou kapacitou pamäte, a to ako užívateľskej, tak i vnútornej (tzv. RAM – Random Access Memory). Význam tej prvej je jasný, čím bude väčšia, tým viac aplikácií alebo mediálnych súborov sa vám do zariadenia „vojde“. Tá druhá je však pre spokojné fungovanie mobilného telefónu možno ešte dôležitejšia. Do tej sa totiž zavádzajú všetky prebiehajúce procesy. Časť zaberá po celý čas fungovania mobilu operačný systém, časť sa spotrebuje na bežné skryté a samovoľne prebiehajúce procesy. Len zvyšok, čo môže byť polovica alebo aj menej, zostáva voľný na to, aby vedľa seba mohlo bežať viac aplikácií, a aby v nich zostávali uložené informácie o ich činnosti. Čiže ten rovnaký princíp ako pri počítači. Akonáhle je kapacita RAM prekročená, nadbytočné procesy sa skrátka ukončia.

Ešte vám dlhujeme odporúčania, v akých hodnotách by sa obe tieto pamäte mali pohybovať. Potom vedzte, že pamäť RAM by nemala byť menšia ako 2 GB, aspoň pri smartfóne. Menšia operačná pamäť znamená, že prevádzka telefónu nemusí byť plynulá a rozhodne nie je príjemné, ak zamŕza alebo sa zasekáva. Ešte lepšie potom je, ak sa hodnota RAM dostáva až k štyrom alebo šiestim GB, ale to ocenia najmä náročnejší užívatelia. Čo sa týka užívateľskej pamäte, už záleží na vás, ako veľmi počítate s tým, že budete telefón využívať pre skladovanie informácií. Poprípade, či nechcete súbory ukladať na virtuálne cloudové úložisko. Avšak tak či tak, čím väčšia bude užívateľská pamäť, tým lepšie. Minimum by malo byť 16 GB (pre porovnanie, to je hranica, na ktorej sa môžu pohybovať tlačidlové telefóny). Akonáhle prekročíte 32 GB, potom môžete počítať svoj mobil do nadpriemeru a čokoľvek väčšie než 64 GB, je luxus.

Kapacita batérie – čím väčšia, tým lepšie

Kapacita batérie je pre dnešného používateľa pomerne kľúčová a s výkonom telefónu veľmi úzko súvisí. Opäť môžeme pre lepšie pochopenie použiť príklad tlačidlových telefónov. Ich nároky na energiu nie sú také, aby bol rozdiel v kapacite batérie tak určujúci. Niekoľko dní, to je minimálny čas, čo vydržia nabité a funkčné. Neprebieha v nich toľko činností, ich procesor ani ďalšie vnútorné súčiastky nie sú také výkonné a energie toľko nespália. Dotykové mobilné telefóny však fungujú inak, ich výkon a množstvo spracovaných procesov sú neporovnateľne väčšie. Preto za rovnaký čas spotrebujú niekoľkonásobne viac energie. Batéria, ktorá sa musí do mobilu vojsť, má bohužiaľ kapacitu obmedzenú veľkosťou. Aby fungovala pre smartfón podobne dobre, ako fungujú tie bežné pre tlačidlové telefóny, musela by byť aspoň štvornásobná.

Dotykové telefóny majú, ako sme už niekoľkokrát zdôrazňovali, veľké nároky na výkon a teda aj vysokú spotrebu. Minimálna kapacita batérie by teda mala byť aspoň 2400 mAh, ideálne ešte viac, pokojne aj 3000 mAh. Pravda, predlžuje sa tým doba nabíjania, ale aj výdrž telefónu. A ak ráno vyrazíte do školy alebo do práce a vrátite sa večer, určite pocítite každú minútu, ktorú bude telefón fungovať navyše. Hoci mobil aj tak nevydrží nabitý dlhšie ako dva, tri dni (skôr menej), nosiť so sebou všade powerbanku alebo nabíjačku a hľadať možnosť pripojenia do elektriny nie je práve príjemné ani slušné. Pri nákupe sa teda snažte pozerať aj na tento parameter a prispôsobiť ho svojmu každodennému fungovaniu.

S kapacitou súvisí tiež ďalší parameter, ktorý vypovedá o výdrži mobilného telefónu, a to je pohotovostná doba. Jej hodnota priamo vypovedá o tom, ako dlho vydrží telefón na jedno nabitie v pohotovostnom režime (pozor, to je dôležité, v pohotovostnom režime, kedy je väčšina funkcií obmedzená, nie v čase aktívneho alebo bežného používania). Jej hodnoty sa pohybujú často medzi 300 až 400 hodinami, realita je však niekde inde. Tieto čísla udáva výrobca, ale v realite závisí od mnohých faktorov, ako je teplota, sila signálu, využitie funkcií, opotrebovanie batérie a ďalšie. Už z jednoduchej skúsenosti užívateľa vám môžeme povedať, že je nereálne, aby smartfón vydržal pri živote viac ako desať dní v kuse. Pokiaľ ho aktívne využívate, potom vydrží najdlhšie také tri dni.

Rozmery telefónu a displeja pre pohodlné používanie

Od systémových údajov môžeme pomaly prejsť k tým praktickejším. Pre pohodlné používanie telefónu je dôležitá jeho veľkosť. Tú určuje pri smartfónoch predovšetkým displej. Odporúčame vyberať skôr medzi menšími smartfónami, pretože kúzlo rozmerov tkvie práve v pohodlí užívateľa. Vysvetlíme na príklade:

Bežný smartfón má uhlopriečku displeja medzi štyrmi a piatimi palcami (1 palec = 2,54 centimetra). To je dobrých jedenásť, dvanásť centimetrov. Celý mobil potom bude v uhlopriečke ešte o niečo väčší. To je veľkosť, aká sa vám tak akurát vojde do ruky. Na tomto mieste hovoríme, že používať mobilný telefón jednou rukou je takmer bezpodmienečne nutné. A teraz si predstavte, že by ste mali v ruke mobil, ktorého uhlopriečka displeja je napríklad šesť palcová (to už je skoro šestnásť centimetrov). To už je veľký rozdiel, najmä u žien, ktoré majú všeobecne ruky menšie. Snažiť sa ovládať rozmerný mobil v ruke je potom nielen nepohodlné, ale aj nezdravé.

Z tohto dôvodu sa teda snažte držať skôr menších smartfónov. Naša rada teda znie, smartfón sa snažte nájsť skôr menší než väčší, ideálne s uhlopriečkou displeja 4-5 palcov (čo je akurát, aby na ňom šlo všetko pekne prečítať, ale zase to nie je do ruky priveľa). Nájdete síce aj menšie (3 palcová uhlopriečka, ale horšia čitateľnosť), aj väčšie (7 palcová uhlopriečka, blížiace sa tabletom, ale horšie držanie), obe tieto kategórie však majú svoje nevýhody. Skrátka, hľadajte kompromis medzi veľkosťou, ktorá vám presne padne do ruky, a rozmermi, pri ktorých je pre vás displej postačujúci a ľahko čitateľný.

Strážte si tiež rozlíšenie displeja, nie iba jeho veľkosť

Úplne kľúčovým parametrom je pri výbere dobrého mobilného telefónu rozlíšenie displeja. Ako sme si povedali, vhodná veľkosť je 4 až 5 palcov v uhlopriečke pre smartfóny a 2,5 až 3 palce pre tlačidlové telefóny. Je to určujúce pre veľkosť zobrazenia. O kvalite obrazu to však nič nevypovedá, k tomu slúži iný parameter. Tým je rozlíšenie, teda koľko farebných bodov (pixelov) má displej po hranách. Každý tento bod totiž tvorí časť obrázka. Keď ich bude málo, obraz sa bude zdať rozkockovaný. Na druhej strane, príliš veľa pixelov na malej ploche ľudské oko nezaznamená, budete tak teda platiť za niečo, čo je vám úplne na nič.

Pri smartfónoch začína dobré rozlíšenie na 1920 x 1080 pixeloch. Čokoľvek menšieho bude rozmazané a nepríjemné pre oči. Pre lepšiu predstavu, skúste si predstaviť jeden zo svojich prvých telefónov. Pre staršie tlačidlové telefóny bolo úplne bežným štandardom rozlíšenie displeja 240 x 360 pixelov. Pre menší displej je to plne dostačujúce. Ale pokiaľ by ste si rovnaký obraz roztiahli na trojnásobnú plochu, boleli by vás z toho oči. Pokiaľ túžite po jemnom obraze, potom odporúčame hľadať medzi modelmi s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov. To je asi najlepšia trieda, napríklad QHD (2560 x 1440 pixelov), to je už taká jemnosť obrazu, ktorou dostanete dokonalé a extrémne jemné zobrazenie farieb a tvarov.

Pri voľbe rozlíšenia displeja zvažujte tiež jeho veľkosť. Krátky príklad – ak si zaobstaráte starší smartfón, ktorého displej má uhlopriečku 3,5 palca, potom vám asi vystačí rozlíšenie 540 × 960 pixelov. HD alebo dokonca Full HD tu nie je vyložená nutnosť. Avšak, keď si zaobstaráte smartfón s dvojnásobne veľkým displejom, potom zrazu zistíte, že na displeji 540 × 960 pixelov nič nerozoznáte, zodpovedajúce rozlíšenie musí byť taktiež najmenej dvojnásobné, ideálne potom ešte väčšie.

Na čo chceme týmto príkladom poukázať, je to, že samotné rozlíšenie nemusí byť práve rozhodujúce. Ďaleko užitočnejším a zaujímavejším parametrom je hustota pixelov. Jej jednotkou je ppi (pixels per inch) a dajú sa spočítať ako počet pixelov na palec. Tu je zohľadnené rozlíšenie displeja i jeho veľkosť. Výrobcovia ho síce často neuvádzajú, ale dá sa pri znalosti dvoch základných údajov spočítať. Minimum, pod ktoré by ste nemali ísť, je 250 ppi. V takom prípade sa môže stať, že ešte niektoré pixely rozoznáte a obraz nebude dokonale jemný. Avšak, postačí to. Ak však máte tú možnosť, voľte radšej telefón, ktorého hustota pixelov bude 300 až 400 ppi. Tam sú už body takmer nerozoznateľné a nebudete si teda použitím mobilu tak kaziť oči. Väčšia hustota rozlíšenia je zbytočná, pretože, ako sme už raz povedali, jemnejší obraz vaše oko nerozozná.

Procesor
Batéria-do-mobilu-767x511
Disky

Jas a zobrazovacie vlastnosti displeja

V tejto oblasti veľa záleží na vašom osobnom vnímaní. Oko každého z nás je iné, takže bude tiež inak reagovať na farby alebo na svetlo. Nemôžeme vám teda povedať, ako majú vyzerať ideálne farby displeja, prestretie alebo kontrast. To musíte spoznať vy, najlepšie vyskúšaním telefónu alebo porovnaním viacerých telefónov. Čo však popísať môžeme, to je jas a svietivosť displeja. Tento parameter je totiž kľúčový pre zachovanie vášho zdravého zraku. Iste vám došlo, že používanie telefónu s najvyšším jasom v tme nie je príjemné ani zdravé, a rovnako ak ste vonku na svetle, na tmavom displeji nič neprečítate. V tomto ohľade by ste si pri výbere mali skontrolovať škálu jasu. Najnižšia hodnota by na osi mala byť 1 cd / m2. To je jas, pri ktorom aj v tme sotva uvidíte telefón svietiť. Naopak maximum by malo presiahnuť 500 cd / m2, pri najlepších telefónoch pokojne aj 700 cd / m2. Vďaka tomu prečítate aj za slnečného dňa každý text.

Technológie displeja, ktoré zlepšia čitateľnosť

Mnohí z vás iste vedia, čo sa stane, keď sa chcú pozrieť na obrazovku notebooku alebo na televíziu za slnečného dňa. Obraz je tmavý, nemožno rozoznať detaily, a napríklad textové správy sú poväčšine horšie čitateľné. Pri mobiloch platí to isté, jediným riešením je zvýšiť jas obrazovky na čo najvyššiu hodnotu. Potom ale zase zvyšujete výkon zariadenia a batéria sa vám skôr vybije. Preto by ste si mali skontrolovať čitateľnosť displeja na svetle, je to okrem iného aj jeden z detailov, ktoré rozhodujú o kvalite mobilného telefónu.

S výnimkou niektorých starších modelov, ktoré používajú TN displej (tam bol ešte ďalší problém, a síce pozorovacie uhly), nájdete dnes u väčšiny mobilov IPS LCD displej. Kvalita samozrejme záleží na viacerých faktoroch (okrem iného napríklad hrúbka vrstvy alebo úroveň podsvietenia), ale rozhodne sú lepšie ako TN displeje. Veľmi dobre zobrazujú svetlé farby, predovšetkým bielu, a vynikajú dlhou životnosťou. Horšie je to však s tmavšími farbami, ktoré bývajú na svetle horšie zobrazované. Niektoré displeje používajú špeciálnu úpravu povrchového skla, ktorá upravuje index lomu svetla. Výsledkom je zlepšená čitateľnosť, nie však dokonalá. O niečo lepšie si v tomto ohľade vedú OLED displeje. Tie vynikajú výrazným podsvietením, teda aj lepšou čitateľnosťou a vernejším zobrazením farieb. Zato je však ich životnosť o niečo nižšia a náklady na ich výrobu sú väčšie.

Kvalitný reproduktor

Dobrý telefón musí mať tiež kvalitný reproduktor. Inak sa pri telefonovaní s volaným či volajúcim nepočujete. Tu vám však, obávame sa, nedokážeme dať univerzálnu radu platnú pre všetkých. Skutočnosť je taká, že každý z nás má ucho inak citlivé a počuje trochu inak. Čo je niekomu príjemné, to môže iného rušiť alebo dráždiť. Preto odporúčame skôr, než hľadať číselné údaje k reproduktoru, poprosiť predajcu o vyskúšanie na najnižšiu a najvyššiu hlasitosť. Tak najlepšie zistíte, ako veľmi je zvuk intenzívny, čistý, hlasný a predovšetkým, či vám vyhovuje. Pre praktické fungovanie s mobilným telefónom je to asi podobne dôležité ako dobrý displej, obe tieto výstupné zariadenia sú nutnosťou a na čím vyššej úrovni budú, tým spokojnejší s mobilom budete.

Dizajn – málo podstatný, ale nie zanedbateľný

Hoci by sme neradi preceňovali vplyv vzhľadu na váš výber, musíme objektívne uznať, že pre rad používateľov je veľmi dôležité, ako mobilný telefón vyzerá. Len málo ľudí dnes totiž dokáže odísť z domu bez mobilného telefónu a najmä tí mladší ho majú v rukách prakticky stále. Je teda prirodzené, že tak ako o vás niečo vypovedá oblečenie alebo topánky, rovnako vás ľuďom predstaví váš telefón. Platí tu, že možností je na trhu veľa, mobily sú k dispozícii v najrôznejších farbách (kovové odtiene, čierna, biela, krémová, výnimočne i sýte farby), niektoré majú aj určité ozdobné prvky. Samsungy sú napríklad často obtiahnuté tenkým kovovým rámom, ktorý jednak dodáva odolnosť a tiež eleganciu. Ak budete veľa hľadať, môžete nájsť aj takú zvláštnosť, ako sú rôzne pokrútené alebo prehnuté mobilné telefóny.

Osobne by sme vám ale odporúčali riadiť sa pri výbere inými kritériami a dizajn nechať až na koniec, tak, ako sme to urobili teraz my. Dnes totiž nie je problém kúpiť si kryt alebo celé puzdro, do ktorého mobil uložíte. Tým sa vlastne celý jeho vzhľad zakryje a schová. Nutné je tiež dodať, že dizajn mobilného telefónu neponúka toľko možností, ako jeho kryt. Ten môže byť jednofarebný, ale napríklad aj s fotografiou, plastový aj kožený, matný i lesklý. Nami odporúčané riešenie teda je tento bod pri výbere preskočiť a riešiť ho neskôr spomínaným spôsobom. Len si postrážte, že je kryt rozmerovo i funkčne určený pre váš mobil. Že do neho musí telefón sedieť, to je pomerne intuitívne, ale hlavne pri smartfónoch nájdete na bokoch tlačidlá na zapnutie, vypnutie, reguláciu hlasitosti alebo ovládanie fotoaparátu. Tie nesmiete zakryť, inak budete musieť mobil z krytu neustále vyberať a časom ho opotrebujete.

[/su_list]

back to menu ↑

Príslušenstvo dnešných mobilných telefónov

Už sme niekde v článku spomenuli, že význam dnešných mobilných telefónov je iný, než aký bol pred desiatimi, dvanástimi rokmi. Vtedy stačilo, že vedel telefón zavolať, poslať SMS, prípadne vás ráno zobudiť. Dnes je to iné. Pri tlačidlových telefónoch to nie je tak markantné, smartfónysa však svojou funkciou posunuli výrazne ďalej. S čím všetkým sa pri nich môžete stretnúť?

back to menu ↑

Konečný verdikt

Máte už tušenie, ako a podľa čoho mobilný telefón vyberať? Áno? Výborne, aj tak by sme si ale mali celý nákup starostlivo zrekapitulovať. Najskôr sa musíte rozhodnúť, aký typ telefónu vlastne chcete, či tlačidlový alebo šikovný dotykový (poprípade odolný mobil do prírody). Od toho sa odvíjajú ďalšie parametre. Ďalej si skúste urobiť jasno v tom, ktorý výrobca je vám sympatický, a ktorý nie. Osobne odporúčame niektorú z väčších firiem – Samsung, LG, Huawei alebo Apple. Potom sú kľúčové systémové parametre – procesor, hodnoty pamätí, operačný systém (hoci sa dá neskôr väčšinou preinštalovať, jednoduchšie je kúpiť si priamo taký, ktorý chcete). Nezabúdajte ale ani na to, že telefón musí byť praktický pre vaše každodenné fungovanie. Na tomto mieste máme na mysli napríklad dobré rozlíšenie a čitateľnosť displeja, kvalitný reproduktor alebo veľkú kapacitu batérie, aby ste mobil nemuseli neustále dobíjať. A prirodzene, nezabúdajte ani na prítomnosť základného vybavenia – dobrého fotoaparátu, technológie Wifi, Bluetooth a NFC, alebo slotov pre pamäťové karty. A až potom je priestor sa pozerať, aký má telefón dizajn alebo či sú k nemu priložené slúchadlá či USB kábel. Ak ste došli až sem a máte zvolených niekoľko modelov, potom ešte zvážte cenu, poprípade si prejdite zákaznícke ohlasy na daný telefón. A až keď všetko vyzerá dobre, vy ste spokojní s jeho parametrami a vlastnosťami a budí vo vás dojem solídneho zariadenia, môžete ísť nakupovať. Je to možno zložité, ale zároveň vám to dáva istotu, že sa zbytočne nenapálite.

back to menu ↑

Vplyv ceny na výber mobilného telefónu

Čo sa týka cien, funguje trh s mobilnými telefónmi pomerne špecificky. Tlačidlové mobilné telefóny rozhodne nestarnú tak rýchlo, ako smartfóny. To znamená, že ich cena príliš nekolíše, postupne síce klesá, ale nijako drasticky. Pri dotykových mobilných telefónoch je to, bohužiaľ, presne naopak. Nové modely, najmä tie z úspešných a obľúbených modelových radov, bývajú na začiatku drahé, ale zato rýchlo starnú. To spôsobujú predovšetkým použité technológie, nové funkcie alebo vylepšenia, ktoré sú v rovnakom čase užívateľom vzácne. Avšak vďaka tomu, že smartfónov prichádzajú počas roka na trh desiatky, a tiež vďaka obrovskej konkurencii medzi výrobcami, idú technológie vpred naozaj rýchlo. Vo výsledku je teda to, čo bolo v januári nové a vzácne, v septembri alebo v novembri úplne bežné. Súbežne s tým prirodzene klesá aj cena, často aj veľmi výrazne.

Bežná cenová relácia, v akej sa smartfóny pohybujú, je asi dvesto až štyristo eur, hoci samozrejme nájdete celý rad lacnejších i drahších modelov. Niektoré sa dajú zaobstarať aj za veľmi nízku cenu. Takéto mobily sú však často až podozrivo lacné a každému užívateľovi by malo byť na prvý pohľad jasné, že s nimi niečo nebude v poriadku. Napokon, pozrime sa na značky, aké ich ponúkajú – Doogee, Alcatel alebo Zopo. V lepšom prípade ide o staré, dávno prekonané smartfóny veľkých výrobcov. Tie, ktoré svojou cenou presahujú 600 €, budú zase skôr špičkové, nové a, ako sa hovorí, „in“. Budú vynikať dizajnom, skvelými parametrami a technológiami, avšak dá sa očakávať, že ich cena za rok, za rok a pol klesne pokojne na polovicu (čo, ak stojí na začiatku 600 €, je veľmi podstatné zlacnenie).

Naše odporúčanie ohľadom ceny smartfónu je nasledovné – nikdy nechoďte pod dvesto eur, tam dobrý smartfón nekúpite. Telefóny strednej triedy, okolo tristo až štyristo eur, už môžu byť obstojné a pre väčšinu bežných používateľov dostačujúce, avšak nie celkom špičkové. Tie zaobstaráte až vo vyšších cenových hladinách, zato však celkom iste uspokojí túžbu všetkých náročnejších užívateľov, ktorí mobil považujú za viac než obyčajný telefón. Alebo môžete, ak sa vám nechce dať za mobilný telefón toľko peňazí, skúsiť počkať, nechať ho zostarnúť a zaplatiť potom len časť z pôvodnej ceny. Aj tak sa dá zaobstarať smartfón. Síce jeho technológie nebudú na úrovni porovnateľnej s najnovšími modelmi, ale ak vám to bude stačiť, je to dobré riešenie.

back to menu ↑

Tipy a rady pre používanie inteligentného mobilného telefónu

Smartfóny, to sú dnes už vo svojej podstate vreckové verzie počítačov. A ako k takým k nim musíme pristupovať. Predovšetkým je potrebné sa ihneď po kúpe čo najpodrobnejšie zoznámiť s užívateľským prostredím a naučiť sa prístroj ovládať. Nevychádzajte z toho, že ste už smartfón mali, teda pre vás bude práca s novým ľahká. Neplatí to úplne. Rôzni výrobcovia zabudovávajú do svojich mobilov rôzne užívateľské rozhranie, takže telefón od Samsungu sa bude líšiť od toho, ktorý vyrobilo LG. Nakoniec by ste mali ešte prejsť všetky nastavenia telefónu a optimalizovať ho tak, aby vám plne vyhovoval.

Akonáhle pochopíte princíp práce sosmartfónom, mali by ste si do neho z obchodu s aplikáciami posťahovať všetko, čo môžete potrebovať. Majte na pamäti, že šírka ponuky závisí na operačnom systéme, a že teda pre Android nájdete viac aplikácií než napríklad pre Windows Phone. Dobré bude tiež dokúpiť si čo najskôr všetko príslušenstvo, pokiaľ nebolo súčasťou telefónu – predovšetkým kryt, USB kábel, pamäťovú kartu alebo slúchadlá. Od veci nemusí byť ani hands-free na telefonovanie v aute. Skrátka všetko, čo vám uľahčí používanie telefónu.

Smart-telefony

Z hľadiska dlhodobého použitia sa treba vyvarovať mechanických poškodení telefónu. V tom vám pomôžu kryty na mobily alebo kožené obaly, tlmiace nárazy. Displej, ale napríklad aj sklíčko fotoaparátu, sú krehké, a akonáhle prasknú, nezostáva než ich vymeniť alebo si zvyknúť na zníženie kvality zariadení. Pri displeji navyše odporúčame pravidelné čistenie. Za prvé, je to hygienické, a za druhé sa tým udržuje jeho obstojná kvalita. Umastený a špinavý displej má zhoršenú citlivosť a pomalšie reaguje na dotyk. Raz za čas by ste mali telefón čistiť celý. Vypnúť, zložiť celý kryt a jemným štetcom z neho zmiesť všetok prach, ktorý sa usadí v otvoroch pre USB alebo nabíjanie aj, napríklad, na kontaktoch batérie alebo SIM karty.

Ako posledné odporúčanie vám dávame radu, aby ste starostlivo dodržiavali inštrukcie uvedené výrobcom. Ten najlepšie vie, čo jeho telefón vydrží a čo už nie, takže neexperimentujte a držte sa návodov. Potom vám bude telefón dobre slúžiť.

Mobilné telefóny
4 (80%) 1 vote
Necenzurovane.sk