Test a porovnanie notebookov 2019

 • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodného noebooku.
 • Zvolte si na základe výkonu, hmotnosti, kapacity batérie a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

Notebooky bez pozadí

TOP notebooky roku 2019

Úvod

V dnešnej dobe je počítač považovaný za samozrejmosť a mal by ho vlastniť každý jeden z nás. Nielen kvôli práci, ale aj kvôli veciam ako eID (elektronický občiansky preukaz), ktoré nastupujú raketovým tempom. Hľadáte niečo prenosnejšie ako stolný počítač, ktorý si nemôžete nikam zobrať? Určite všetci poznáme notebooky. Je to vlastne obrazovka pevne (nie nevyhnutne) pripevnená ku klávesnici a touchpadu (dotyková plocha, ktorú možno používať miesto myšky), v ktorej sa nachádza všetok hardware (procesor, pamäte, pevný disk, ssd). No to neznamená že je nejako hrubý. V dnešnej dobe sú notebooky skutočne tenké a ľahké.

Už dávno neplatí že stolný počítač je dominantný, a že notebooky sú prenosné na úkor výkonu. Moderné technológie umožňujú vložiť takmer rovnaké, alebo len mierne upravené, komponenty do menšieho a ľahšieho tela notebooku, a teda využívať plný potenciál tohto hardwaru.

Notebooky, ktoré dnes kúpite, dokážete využiť na všetko, od kancelárskej práce až po hranie hier. Teraz sa nám ponúka otázka: „Ako vyberiem ten správny pre seba, aby som ho využil na 100%?“ Alebo: „Ako vybrať notebook?“ Prípadne: „Aký notebook mám kúpiť?“ Veríme, že odpoveď nájdete práve tu. Nebudeme sa venovať recenziám konkrétnych kusov notebookov, ale radšej Vás naučíme ako si notebook vybrať.

back to menu ↑

Základné rozdelenie notebookov podľa ceny a využitia

Ak kupujete notebook, určite ste už určili Váš rozpočet. Najskôr si treba ujasniť, že ak očakávate kvalitnú techniku, treba zaplatiť poriadnu sumu. Pre bežnú domácu potrebu nemusíte veľa investovať, pretože notebook budete pravdepodobne meniť každé dva či tri roky. Navyše nebudete potrebovať špičkový výkon, aby ste si pozreli Youtube, film či Facebook. Ak potrebujete počítač na hry, určite si priplaťte, aby ste neskôr zlý výber neľutovali. Notebooky pod 400 € sú skôr núdzová voľba ako plnohodnotný stroj, a ak chcete hrať hry, voľte lepší notebook. V prípade, že potrebujete notebook vyložene len na prácu, tiež voľte spoľahlivejší hardware, čiže v kategórii najmenej okolo 600€. Vždy samozrejme platí, že drahší hardware bude lepší, no nie nevyhnutne.

Rozdelenie notebookov podľa využitia

V rámci nášho testu sme sa rozhodli rozdeliť notebooky na niekoľko kategórií podľa ich využitia:

 • Bežné/Multimediálne notebooky
 • Kancelárske/Pracovné notebooky
 • Herné notebooky
 • Macbooky

Keďže ide o široké kategórie a lacnejšie modely sa od tých drahých naozaj veľmi líšia, rozhodli sme sa charakteristiku jednotlivých typov notebookov rozložiť do viacerých bodov podľa ceny, čo ale čoskoro budete môcť vidieť.

back to menu ↑

Test bežných/multimediálnych notebookov

Sem patria notebooky na bežné surfovanie po internete, sledovanie filmov a videí. Neočakáva sa vysoká záťaž, ani neopatrné zaobchádzanie. Je to kategória, do ktorej patrí väčšina notebookov. Je to vhodná voľba do domácnosti alebo pre deti. V nižších cenových reláciách (ktorým táto kategória dominuje) sa viac či menej len recyklujú staré technológie.Ako vybrať notebook do domácnosti?

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť operačnej pamäte/ Veľkosť pevného disku Cena
1. HP Spectre x360
16 GB 512 GB Zistiť cenu
2. Dell XPS 13
16 GB 512 GB Zistiť cenu
3. Asus UX360UAK-DQ456T
8 GB 512 GB Zistiť cenu
4. Lenovo ThinkPad Edge E495
8 GB 1024 GB Zistiť cenu
5 Acer Swift 3
8 GB 512 GB Zistiť cenu
6. Acer Chromebook 13
4 GB 64 GB Zistiť cenu
multimediálny - notebook
Multimediální
Multimediální 3

Bežné/multimediálne notebooky a ich charakteristika

Multimediálne notebooky obecne tvoria kategóriu prístrojov, ktoré nájdu hojné využitie v domácnostiach. Zvládnu zhruba porovnateľne dobre väčšinu hier, prácu, surfovanie na internete alebo počúvanie hudby. Sú všestranné a univerzálne.

Cena pod 300 eur

Toto je kategória „hypermarketových“ notebookov. Nie sú to najlepšie notebooky. Sú to notebooky, ktoré kúpite v každom elektro obchode, ale aj vo veľkých hypermarketoch, napr. Tesco. Ide o najlacnejšie notebooky. Sú to málo spoľahlivé notebooky z nekvalitných plastových častí. Hardware je zvyčajne niekoľko rokov zastaraný. Pevné disky sú klasické mechanické, spravidla majú menej ako 500 GB pamäte, priemerne okolo 250 GB (informačne, priemerný film zaberie asi 1,5 GB a samotný systém asi 15 – 20 GB). Operačná pamäť RAM je tiež zastaraná a nedostatočná, priemerne 2 GB s technológiou DDR2/DDR3 (dnes sa používa najmä DDR4). DDR2 je už naozaj nedostatočná, a vzhľadom na dnešné nároky aj nepoužiteľná. Tieto notebooky neodporúčame, ak máte financie na lepší, určite si priplaťte.

Cena medzi 300 eur až 500 eur

V tejto kategórii nájdete zopár zaujímavých kúskov. Stále je to kategória „lacné notebooky,“ no začínajú sa tu objavovať niektoré slabšie procesory novších generácií. V notebookoch môžeme určite očakávať technológiu RAM (je to pamäť, ktorú Váš systém práve využíva, ide o dáta, ktoré sú pre chod systému a aplikácií nevyhnutné) DDR3 s pamäťou 4 GB, ktorá zabezpečuje dostatočné rýchlosti prenosu dát, a 4 GB objemu každému zaručia spoľahlivý prietok informácií. Je to kategória, v ktorej môžete od pevného disku očakávať adekvátnu spoľahlivosť a veľkosť okolo 700 GB. Bohužiaľ, stále ide o klasické mechanické disky. Sú ale vymeniteľné, takže v prípade potreby je tu možnosť vymeniť za SSD (Solid State Drive – disky bez mechanických častí, s obrovskou prenosovou rýchlosťou, vysokou spoľahlivosťou, úplne tiché). Toto je kategória, kde sa dá hovoriť o priemerných notebookoch, ktoré vydržia asi 2 roky.

Cena medzi 500 eur až 800 eur

Dostali sme sa do najvyššej cenovej kategórie bežných notebookov. Pre bežných používateľov neodporúčame minúť viac ako 800€, pretože technológia napreduje a bude treba ju obmieňať, preto ak nepotrebujete to najlepšie, neinvestujte do toho.

S takouto cenovkou už prichádza solídny hardware. Najnovšie procesory (procesor je mozog počítača, stará sa o väčšinu výpočtov, o zvyšok grafických prác sa stará samostatná grafická karta, no každý procesor v sebe má jednu integrovanú, tá na základné grafické výpočty stačí), pevné disky o veľkosti cez 1000 GB podporené SSD diskami. Samozrejmosťou sa stávajú najnovšie štandardy, ako napríklad DDR4 technológia pamätí RAM (je to pamäť, ktorú Váš systém práve využíva, ide o dáta, ktoré sú pre chod systému a aplikácií nevyhnutné) s objemom okolo 8 GB (8 GB je viac ako dosť, preto neodporúčame investovať 200€ navyše len preto, aby ste získali 16 GB variantu), najnovší Bluetooth 4.1, NFC konektivita a podpora super-rýchlej AC wifi. Očakávajte kvalitné a pevné telo z hliníku, displej s FullHD rozlíšením a pekným podaním farieb.

V tejto kategórii sa stretnete s pojmom dedikovaná grafická karta, neodporúčame kupovať takéto notebooky, ak neplánujete hrávať počítačové hry, alebo využívať programy ako Adobe Photoshop.Využívajú ich notebooky na hry, tzv. herné, asi zbytočne by ste platili za grafickú kartu, ktorá by bola výkonná na úkor procesora, alebo pamäť pevného disku. Grafická karta integrovaná v procesore bude na bežné používanie pravdepodobne stačiť. Takéto stroje vydržia asi 3 roky, potom by sme odporúčali vylepšiť na najnovšie technológie.

back to menu ↑

Test kancelárskych/pracovných notebookov

Od kancelárskeho notebooku sa očakáva dlhá výdrž batérie, bezproblémový chod aj po viac ako ôsmich hodinách,veľké pevné disky. Aj napriek tomu, že Váš pracovný notebook bude mať viac ako 1000 GB pevný disk, odporúčame zakúpiť NAS (systém viacerých pevných diskov zapojených dokopy tak, že poskytujú spoločné úložisko, ceny sa pohybujú od 180€ vyššie), alebo externý disk (prenosný pevný disk, ktorý pripojíte pomocou USB). Je dôležité mať svoje dáta zálohované a mať priestor kde ich uskladniť, keď ich v blízkej dobe nebudete potrebovať. To platí predovšetkým o pracovných dátach, nikdy by ste o nič nemali prísť kvôli náhlej chybe systému alebo hardwaru. Ako vybrať kancelársky notebook?

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť operačnej pamäte/ Veľkosť pevného disku Cena
1. HP ProBook 470
16 GB 256 GB Zistiť cenu
2. Lenovo IdeaPad 330
8 GB 1128 GB Zistiť cenu
3. Asus X570ZD-DM121T
8 GB 1024 GB Zistiť cenu
4. Huawei MateBook X Pro
16 GB 512 GB Zistiť cenu
5. Microsoft Surface Pro 6
8 GB 128 GB Zistiť cenu

Kancelárske/pracovné notebooky a ich charakteristika

Kancelárske notebooky sú v niektorých aspektoch dosť obmedzené svojím určením. Hodia sa na prácu, majú dobrý displej, slušný výkon a pamäť, zaostávajú napríklad vtedy, ak budete na nich chcieť hrať náročnejšie hry.

Cena pod 500 eur

400€ je skutočne minimum. Pod túto čiastku neodporúčame ísť. Určite nie, ak ide o pracovný notebook, ktorý myslíte vážne. Odporúčame stroje s procesormi rady i (napríklad i3, i5, i7), tieto sú výkonné a zaručia dostatok výpočtového výkonu pre pohodlnú prácu. Nemali by ste sa stretávať so zasekávaním ani náhlymi pádmi systému či aplikácií. 4 GB pamäte RAM (je to pamäť, ktorú Váš systém práve využíva, ide o dáta, ktoré sú pre chod systému a aplikácií nevyhnutné) by mali byť dostatočné, no ak máte možnosť, určite zoberte viac, ale nie na úkor procesoru. Disky v tejto kategórii nie sú ničím špeciálne. Pravdepodobne dostanete priemerný disk, ktorý nebude 100% bezchybný, určite si preto kúpte aj externý disk. Myslieť by ste mali aj na to, že takýto notebook nebude mať veľkú výdrž batérie. Preto ako prenosný pomocník nebude veľmi efektívny.

Cena medzi 500 eur až 700 eur

Ak potrebujete lepšiu batériu, väčší displej a 8 GB RAM, spadáte do tejto kategórie. Ide o stroje, ktoré by mali zvládať pomerne vysoké zaťaženie. Ak nebudete pracovať s grafickými aplikáciami (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Cinema 4D, Blender), neodporúčame kupovať kusy s dedikovanou grafickou kartou. To by ste totiž platili za niečo, čo na 95% nevyužijete. No v prípade, že ju budete potrebovať, určite si ju kúpte. Rovnako ako v predchádzajúcej cenovej kategórii, aj tu odporúčame procesory s označením i (za túto cenu minimálne i5/i7), ktoré nájdete aj v prevedeniach podľa najnovších architektúr, napr. Skylake, alebo KabyLake. Môžete očakávať pevné hliníkové telo a displej s technológiou IPS, ktorá zabezpečuje široké pozorovacie uhly, príjemné farby a šetrí oči.

Cena medzi 700 eur až 1000 eur

V tejto cenovej kategórii už získate naozaj solídne stroje, s vysokým hrubým výkonom, najmodernejšími technológiami. Môžete očakávať procesory najnovšej generácie KabyLake s označením i7 (určite by ste už nemali za takúto cenu brať i5). Stále platí, aby ste vyberali kusy bez dedikovanej grafickej karty, pretože tým získate výkon v iných častiach. Napríklad môžete nájsť aj notebooky s konfiguráciou dosahujúcou 16 GB RAM, čo pri technológii DDR4 zaručuje 100% a bezpádový chod systému a bleskové rýchlosti. Aj disky zvyknú mať vyšší štandard (nehovoríme o SSD diskoch), ich poruchovosť by mala byť nižšia. To však určite neznamená, že by ste si nemali kúpiť zálohovacie zariadenie, to využijete v práci určite. Skutočne by ste sa mali riadiť pravidlom, že zálohovanie je základ. Dôležité je mať kvalitný a veľký klasický disk. Batéria by pri tejto cene mala zvládnuť aspoň 6 hodín kancelárskej práce. Viac je samozrejme lepšie. Preto si za dobrú batériu radšej priplaťte. Displej by mal spĺňať technologický štandard IPS, ktorý zaručuje živé farby, široké pozorovacie uhly. To pri mnohohodinovej práci určite oceníte.

Cena medzi 1000 eur až 1300 eur

V tejto kategórii sa nachádzajú tí z Vás, ktorí potrebujú spoľahlivý notebook do náročnej práce. Neodporúčame kupovať takéto notebooky, ak nie sú nevyhnutné. Výhodnejšie je, keď si každých pár rokov kúpite notebook z predchádzajúcej kategórie a budete mať neustále najmodernejšie technológie, za porovnateľnú cenu. Ak sa ale pre takýto notebook rozhodnete, očakávajte skutočne výkonný stroj, s pevnou konštrukciou. Z výrobcov Vás asi odkážeme na Dell, Asus, Lenovo, pretože títo vyrábajú jedny z najlepších notebookov v tejto kategórii.

pracovný notebook
Kancelářský
Kancelářský 2

back to menu ↑

Test herných notebookov

Herné notebooky, mašiny, „rigy“. Jednoducho to, čo každého správneho hráča najviac reprezentuje. Je to ako módna prehliadka, každý sa snaží byť na tom lepšie. Pre hráčov sú ich nástroje miláčikmi, už to nie je len hardware a software, akonáhle je to jeho, a využíva to, stáva sa z týchto vecí jeho súčasť. Každý hráč si k svojmu „železu“ vytvorí vzťah, aj keď si to niektorí nechcú priznať. Preto by ste jeho výber nemali zanedbať, je to akási vizitka. Mnoho hráčov šetrí na hardware, a radšej sa prezentuje drahým príslušenstvom. Nemyslíme si, že je to nesprávne, no tu Vás naučíme ako vybrať správny hardware, nech tie Vaše periférie nie sú nevyužité. Zatiaľ čo doteraz sme dedikovanú grafickú kartu odsudzovali, tak pri herných strojoch práve ona predstavuje srdce, procesor predstavuje mozog, a RAM pamäte sú ako žily. Všetky komponenty by mali byť na podobnej výkonnostnej úrovni, aby nedochádzalo k tzv. bottleneckingu(ide o stav, kedy jeden alebo viac z Vašich komponentov brzdí celý počítač alebo notebook, napríklad slabý procesor starej generácie nestíha, teda pracuje na 100% zatiaľ čo grafická karta na približne 50%, v takomto prípade bude výkonom karty plytvané). Ako vybrať herný notebook?

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť operačnej pamäte/ Veľkosť pevného disku Cena
1. Dell Alienware 17 16 GB 1024 GB Zistiť cenu
2. Lenovo Legion Y540 16 GB 1000 GB Zistiť cenu
3. MSI GE63 RGB 8SE-022CZ 16 GB 1256 GB Zistiť cenu
4. Acer Predator Triton 700 16 GB 512 GB Zistiť cenu
5. HP Omen 15 16 GB 1256 GB Zistiť cenu
Alienware-18- notebook
Herní 4
Herní notebook
Herní notebook bez pozadí
Herní 3

Herné notebooky a ich charakteristika

Cena pod 500 eur

Toto je vstupná úroveň. Cena okolo 400€ za herný notebook je minimum. Ak budete chcieť ušetriť viac, nezahráte si ani staršie tituly na decentných detailoch. To, čo v tejto kategórii hľadáte je grafická karta nVidia z rady GT (7xxM, 8xxM, 9xxM – vyššie číslo spravidla znamená lepšia, „M“ – niekedy nie je uvedené, znamená to, že karta je upravená,aby sa vošla do tela notebooku) a procesor i3, prípadne staršia generácia i5.

Bohužiaľ sa budete musieť uspokojiť so 4 GB RAM, čo by mohol byť pri hraní problém. Našťastie práve RAM pamäte sa dajú na väčšine notebookov vymeniť. Pri hraní sa batéria neberie do úvahy, pretože aj tak budete pripojený na nabíjačke. Pri notebooku s takouto konfiguráciou si zahráte väčšinu bežných online multiplayer titulov, menovite World of Tanks, TERA, League of Legends alebo Counter-Strike: Global Offensive.

Cena medzi 500 eur až 800 eur

Tu vstupujeme do serióznejšieho segmentu. Na týchto notebookoch si zahráte takmer všetko okrem najnovších hier. Za cenu okolo 600€ – 700€ dostanete notebook schopný rozbehnúť väčšinu hier na trhu. Hľadáte najnovšie i5 alebo staršie i7 procesory, grafické karty rady GTX (9xxM je najbežnejšia v tejto kategórii, mala by byť plne dostačujúca), aspoň 8 GB RAM technológie DDR4.

Displej odporúčame s technológiou TN, pretože jej odozva je omnoho nižšia, ako pri IPS displejoch. Na úkor zobrazovacej kvality, ostrosti, farieb, pozorovacích uhlov a úrovní jasu získate bleskovú odozvu, ktorá môže byť pri hre rozhodujúca a kľúčová. Ani tu si nemusíte robiť ťažkú hlavu s batériou, takmer určite nevydrží viac ako hodinu záťažového hrania.

Na týchto strojoch si zahráte mnoho hier, medzi ktoré určite patrí RocketLeague, Grand Theft Auto 5, Alien: Isolation, Outlast 2. Nemali by byť problémy ani s vyššími detailmi. Toto je cenová kategória, v ktorej sa pohybuje veľmi veľa kvalitných notebookov, preto treba dobre prezrieť každý jeden a vybrať ten najlepší v rámci Vášho rozpočtu.

Cena medzi 800 eur až 1100 eur

V tejto cenovej kategórii sa pohybujú skutoční herní entuziasti, ktorí vedia, čo hľadajú. Môžete počítať s novšími procesormi z rady i7, spoľahlivými grafickými kartami. Mnohé kusy sa už pohybujú na úrovni 16 GB RAM, čo zabezpečuje bezproblémový chod systému a bleskové reakcie. V prípade,že chcete aj strihať videá, toto je Váš vstupný level.

Tieto stroje ponúkajú dostatok výpočtového aj grafického výkonu pre pohodlnú prácu v programoch ako Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Adobe AfterEffects, Cinema 4D, Blender, Adobe Premiere Pro. Z programov dostanete veľkú časť ich potenciálu a môžete ich bez problémov využívať na dostatočne efektívnej a pohodlnej úrovni. Čo sa hier týka, tu už prichádzajú aj horšie optimalizované tituly ako napríklad Mafia 3, ktorú si zahráte na decentné detaily pri pomerne stabilnej snímkovacej frekvencii (FPS).

Aj táto kategória uvádza dizajnovo príjemne pôsobiace notebooky, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Určite by sme v tejto cenovej relácii odporúčali brať notebook s podsvietenou klávesnicou, to využijú noční hráči, ale aj všetci ostatní, čo budú chcieť notebook použiť pri horších svetelných podmienkach.

Cena medzi 1100 eur až 1400 eur

V tejto kategórii môžete očakávať najnovšiu technológiu v podobe procesorov KabyLake i7, do budúcna aj CoffeeLake. Nájdeme tu grafické karty s 8 GB grafickej pamäte, čo je dostatok pre plynulé hranie najnovších hier. Tieto notebooky majú všetky 17“ displej, čo je pre pohodlné hranie dostatočné, a zároveň nijako neobmedzuje mobilitu. Tu už je 16 GB RAM samozrejmosťou, o výpočty sa stará spravidla najmodernejší i7 procesor, zatiaľ čo o grafickú produkciu najmodernejšie nVidia GTX grafické karty, alebo AMD RX rad.

Tieto počítače nie sú jedny z najľahších, pretože výkonný hardware je naozaj ťažký. Vôbec sa nemôžeme čudovať, ani keď váha dosahuje hodnoty okolo 4 kilogramov. Samotná konštrukcia notebooku by mala byť pevná, nič by nemalo vŕzgať. Klávesnica aj touchpad by mali byť príjemné na použitie. Od reproduktorov nemusíme očakávať veľa, pretože väčšina hráčov si zapojí svoje drahé slúchadlá. Ak Vám ale záleží aj na reproduktoroch, medzi tie lepšie patria HarmanKardon, BOSE, Marshall. Toto je skvelá voľba, ak chcete notebook na 5 rokov, prípadne aj viac.

Pýtate sa, čo dostanete za cenovku okolo 1 500€? Alebo aj 2 000€? Možno by ste čakali, že tu budú kraľovať Macbooky, no ste na omyle. Momentálne najlepší Macbook Pro stojí „len“ niečo málo nad 4400€. Predbiehajú ho napríklad herné notebooky MSI, ktoré s cenovkou 5 000€ dokážu všetko. Tieto notebooky majú dedikované grafické karty, no nie také isté ako notebooky v nižších cenových kategóriách. Nielen že notebook má 2 zapojené v móde SLI (ich výkon sa takmer sčituje, no druhá karta nepracuje na 100% potenciálu), nejde o zmenšené karty s prívlastkom „M“. Sú to plnohodnotné špičkové kúsky, aké nájdete v najvýkonnejších stolných počítačoch.

Tieto notebooky disponujú 64 GB RAM, s momentálne najlepšou technológiou DDR4, podporené dvomi 256 GB SSD diskami, ktoré zabezpečia okamžitý štart systému (doba spúšťania menej ako 10 sekúnd). Svoje fotky si ale aj tak budete ukladať na 1000 GB pevný disk, na ten ich dostanete pomocou najnovšieho USB-C portu. USB typu C zabezpečuje minimálne 10-krát rýchlejšie plynutie dát do notebooku, aj z neho. Tiež pomocou neho nabijete svoj telefón, ktorý takýto port podporuje.

Notebooky samozrejme podporujú super-rýchlu AC wifi cez kartu „Killer LAN“, bluetooth 4.1, majú v sebe zabudovanú kvalitnú podsvietenú Steel Series klávesnicu, aj kvalitné Dynaudio reproduktory. Acer notebooky v tejto kategórii už podporujú 4K (v súčasnosti najlepšie cenovo dostupné rozlíšenie displeja) displej s veľmi dôveryhodným zobrazením farieb pri technológii IPS a až 3x 512 GB SSD, podporený o 2 000 GB klasický „plotnový“ pevný disk. To všetko však na úkor druhej grafickej karty, teda disponuje len jednou, samozrejme špičkovou, grafickou kartou. Všetky notebooky v tejto kategórii sú VR Ready, čo znamená, že ak ste hrdým majiteľom OculusRiftheadsetu, alebo HTC Vive zariadenia, môžete ho bez problémov zapojiť a využívať, pretože tieto stroje to bez problémov a zaváhaní zvládnu.

Teraz sa ponúka otázka, oplatia sa? Odpoveď je jednoznačné a hlasné: „NIE!“ Prečo? Je to jednoduché. Ak ich nepotrebujete, nekupujte ich. Za pár rokov budete mať doma na stole bezcenný kus železa, ktorý so šťastím predáte za desatinu ceny. Za 3 roky už určite s najnovšími hrami stíhať nebude a budete svoju investíciu ľutovať. Nie sú to Apple produkty, ktoré by si udržiavali cenu ako skaly. Bežné Windows notebooky klesajú na cene rapídne, aj pri najmenšom používaní. Ak ale máte financie, ktoré môžete oželieť, nič lepšie nenájdete.

back to menu ↑

Test macbookov

Spoločnosť Apple, ktorá je vo väčšine ohľadov veľmi originálna, sa aj v rámci notebookov rozhodla ísť vlastnou cestou. Ide o veľmi drahé, ale neskutočne výkonné prístroje s vlastným fungovaním aj operačným systémom. Pre niekoho je možno práca s nimi zložitejšia, ale technické parametre majú výborné.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Operačná pamäť Veľkosť disku Cena
1. Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A 8 GB 128 GB Zistiť cenu
2. Apple MacBook Pro MPXT2CZ/A 8 GB 256 GB Zistiť cenu
3. Apple MacBook Pro MPXR2CZ/A 8 GB 128 GB Zistiť cenu
4. Apple MacBook Air MQD32CZ/A 8 GB 128 GB Zistiť cenu

Macbooky a ich charakteristika

MacBooky sú určené pre náročných užívateľov, ktorí chcú notebook so špičkovými parametrami a navyše taký, s ktorým sa budú môcť pochváliť. Často ide o verných priaznivcov značky Apple, ktorí si obstarávajú všetku elektroniku tejto značky (a dáva to, vzhľadom ku kompatibilite, naozaj zmysel).

Macbook Air

Macbook Air je lacnejšou alternatívou Macbooku. Ide o malý a ľahký notebook, s váhou len niekoľko stoviek gramov. Uhlopriečka 13“ je dostatočná pre pohodlné používanie v zmysle pozerania filmov, hrania nenáročných hier. Macbook Air je ideálny pre ľudí, ktorí veľa cestujú a nechcú so sebou ťahať o niečo ťažší Macbook Pro. Je to správna voľba aj vtedy, keď nechcete dať 1 700 € za Macbook Pro.

Macbook

Najmenšia voľba, no nie najlacnejšia voľba. Klasický 12“ Macbook je medzistupeň medzi Macbookom Air a Macbookom Pro. Veríme, že mnohých entuziastov 12 palcový displej odradí, a preto sa jedná skôr o kúsok, ktorý si kúpi ten, kto potrebuje niečo lepšie ako Macbook Air, no nemá rozpočet na Pro. V žiadnom prípade ale nejde o zlý produkt. Práve naopak, je pozoruhodné, aký výkon bol Apple schopný vložiť do tak malého tela. Ak Vám nevadí menší displej, tak vrelo odporúčame.

Macbook Pro

Macbook Pro. Nejde o najlacnejšie notebooky, práve naopak. Cena Macbooku Pro končí pri maximálnej konfigurácii až na 4 400 €. Na druhej strane sa stretneme s mierne príjemnejšou cenovkou 1 300 €, za (samozrejme) tohtoročný model. Tento rok Apple prišiel s inováciou v podobe Touch Baru. Áno, čítate správne, nie touchpad, ale Touch Bar. Ten sa nachádza v modeloch od 1 800 € vyššie. Touch Bar má niekoľko využití: „Ide o multidotykovýRetina displej integrovaný do priestoru tesne nad klávesnicou, presne do miest, kam intuitívne zamieria vaše prsty. Okrem nahradenia funkčných klávesov ponúka rýchly prístup k používaným funkciám. Displej sa aktuálne mení na základe spustenej aplikácie a vždy zobrazuje tú najlepšiu kontextovú ponuku,“ tvrdí výrobca.

Ak máte rozpočet na Macbook Pro, určite neurobíte chybu, ak si túto nádheru doprajte.

Macbook 2

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia notebookov

Odporúčame kupovať techniku len od renomovaných značiek. Získate spoľahlivú zákaznícku podporu, ktorá dokáže byť na nezaplatenie, servis v cene a kvalitné spracovanie. Takéto značky sú svetoznáme, a pravdepodobne ste o každej z nich už počuli. Aby ste v tom mali jasno, zopár našich odporúčaní tu uvádzame.


back to menu ↑

Ako vyberať notebook?

Výber vhodného notebooku je viac než dôležité nepodceniť. Predsa len, nejde úplne o lacnú elektroniku a bola by veľká škoda vyhodiť za  peniaze zbytočne. Aby sme vám pomohli uchrániť pred sklamaním z nevhodnej voľby, chceli by sme vám jednotlivé parametre výberu predstaviť, od tých najdôležitejších až po detaily, ktoré zohľadniť môžete, ale nemusíte. Poďme teda priamo k veci.

Windows vs. Mac OS vs. Chrome OS

Najdôležitejšie je ujasniť si, či chcete klasický notebook s Windows, alebo ste ochotný investovať do Apple alternatívy v podobe Macbooku. Macbooky sú veľmi popredu, čo sa týka systému aj kompatibility s ostatnými Apple produktami. V prípade, že už vlastníte niekoľko Apple produktov, ako napríklad iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch alebo Apple HomePod, určite je to jasná voľba. Všetky jeho nevýhody oproti klasickému notebooku s Windows sú skvelou kompatibilitou prebité a bola by chyba voliť inak.

Ak ale tieto produkty nevlastníte, je to na zváženie. Kúpou získate pomerne drahý stroj so slabým hrubým výkonom (potencionálny výkon, vplyv systému a optimalizácia aplikácií či programov nie je braná do úvahy), no s kvalitným systémom, skvelou podporou výrobcu, a kvalitne spracovaným telom.

Veľký rozdiel je aj v bezpečnosti, zatiaľ čo na Windows existujú tisíce potencionálne nebezpečných vírusov, a mnoho nespoľahlivého softwaru, na MacOS (operačný systém, ktorý využívajú Macbooky, patent Apple) sa dostávajú len licencované aplikácie a programy od popredných vývojárov. Samozrejme, ak plánujete sťahovať nelegálne (torrent, piratebay), nemôžete počítať s rovnakou ochranou, ako v prípade oficiálneho AppStore(výrobcom integrovaný obchod, kde sťahujete aplikácie zdarma aj platené) od Apple.

Chromebooky podobne ako Macbooky nevyužívajú operačný systém Windows, ale ani MacOS. Využívajú systém navrhnutý technologickým a softwarovým gigantom Google, Chrome OS. Chrome OS je založený na báze Linux Kernel (Linux – voľne dostupný operačný systém pre programátorov a iných IT expertov, náročný na používanie bez patričných znalostí, Kernel – jedna z jeho edícií) a má v sebe implementovaný prehliadač Chrome, ktorý využívate na všetko. To znamená, že k dispozícii máte len webové aplikácie a neustále musíte byť pripojený na Internet. Chrome OS nevyužíva mnoho offline softwaru.

Chromebooky patria medzi najlacnejšie notebooky, pretože absolútna špička len s ťažkosťami dosahuje cenovku 450€. Nie je sa čomu diviť, ak chcete Chrome OS použiť, musíte byť online. To nie je veľmi praktické. Je možné, že niekomu to vyhovuje, no bežnému „mainstreamovému“ používateľovi určite nie. Tieto notebooky nie sú vhodné ani na PC hry, pretože na Chrome OS nevychádzajú žiadne špičkové, no ani béčkové tituly. Tieto stroje si asi nájdu svojich používateľov, ale ak ste bežný používateľ neodporúčame Vám investovať do nich.

Notebook do záhlaví
Notebook použití
Notebook psaní
Práce s notebookem
Hra na notebooku

Klasifikácia komponentov

Pýtate sa ako vybrať grafickú kartu? Ako vybrať procesor? Toto rozdelenie komponentov Vám určite pomôže. CPU/Procesor: Predstavuje mozog počítača. Má obrovský dopad na výkon celého notebooku. Záleží ale od toho čo robíte, pretože by Vám mohol stačiť aj slabší model.

 • Intel Core i5: Ak hľadáte bežný notebook, s dobrým pomerom ceny k výkonu, hľadajte taký, ktorý má Intel Core i5 procesor. Modely končiace sa príponou -U (napríklad Intel Core i5-7200U) sú najbežnejšie. Tie, ktoré sa končia príponou -Y sú modely s nižšou operačnou frekvenciou (menej Ghz) a teda sú aj lacnejšie, oproti modelom s príponou -HQ, ktoré disponujú štyrmi jadrami, ako aj vyšším výkonom. Najnovšia architektúra „KabyLake“ od spoločnosti Intel sa vyznačuje modelovými číslami, ktoré sa začínajú číslom 7 (napríklad Intel Core i5 7300U), a ak hľadáte vyšší výkon, voľte tie.
 •  Intel Core i7: Vysoký výkon pre hráčov a náročnú prácu. Modely, ktoré končia príponou -HQ alebo -K využívajú viac wattov a majú štyri jadrá, čo umožňuje plynulejšie hranie a pohodlnejšiu prácu. Poznáme tiež aj modely s príponou -Y, tieto ponúkajú nižší výkon. Vyberajte modely s modelovým číslom začínajúcim sa 7 (napríklad Intel Core i7-7820HQ), pretože ide o najnovšiu „KabyLake“ generáciu.
 •  Intel Core i3: Výkon o niečo nižší ako procesory rady i5 a rovnako je na tom aj cena. Odporúčame zvážiť i5 variantu, ak Vám to rozpočet dovolí.
 •  AMD A, FX a E séria: Nájdené na lacnejších notebookoch (spoločnosť AMD ich nazýva radšej APU ako CPU). Za príjemnú cenu poskytujú dostatok výkonu na surfovanie po internete alebo jednoduchú prácu.
 •  Intel Atom: Predovšetkým okupuje sortiment lacných notebookov (pod 250€) alebo tabletov. Ponúka len základný výkon, ale na druhej strane nižšiu spotrebu energie ako Intel Pentium alebo Celeron.
 •  Intel Pentium a Celeron: Bežne ho nájdeme v notebookoch cenovej kategórie okolo/pod 400€. Tieto čipy disponujú lepším výkonom ako Atom, no výrazne horšou výdržou batérie.
 •  Intel Core m / i5 / i7 série Y: Nízke prehrievanie a spotreba batérie umožňujú umiestnenie týchto procesorov do notebookov bez výkonného chladenia. Výkon je značne lepší ako Celeron, no o niečo horší ako bežný procesor Intel Core i5 U série.
 •  Intel Xeon: Extrémny výkon a extrémna cena za procesor, ktorý je určený do veľkých mobilných pracovných staníc. Ak pracujete s profesionálnym vývojárskym softwarom, 3D modelovaním alebo video editáciou, tak asi chcete aby notebook disponoval procesorom práve tejto rady, a to aj na úkor váhy, výdrže na jedno nabitie alebo veľkosti notebooku.

RAM: Väčšina notebookov pod 300€ disponuje iba 2 GB RAM pamäte, ale odporúčame aspoň 4 GB pre bežné systémy a 8 GB ak si môžete priplatiť niečo navyše. Pre bežného používateľa je 16 GB úplne zbytočných a nevyužiteľných.

Pamäť pevného disku: Jediná vec, ktorej sa dôležitosťou vyrovnáva alebo ju aj prevyšuje, je rýchlosť pevného disku. Ak nepotrebujete veľa miesta na disku, ale skôr rýchlosť, hľadajte notebooky, ktoré majú SSD disk. Tieto sú minimálne 3-krát rýchlejšie ako klasické disky.Medzi SSD diskami, nové PCIe x4 sú preukázateľne rýchlejšie ako klasické disky. Notebooky pod 250€ používajú eMMC pamäť, ktorá je technicky podobná SSD disku, no nie je o nič lepšia ako klasický pevný disk. Tu sa riadime pravidlom viac GB je lepšie. Pre bežné domáce notebooky postačí, ak budete mať 500 GB disk, na ktorý sa zmestí veľa fotiek, filmov a bežné dokumenty. Ak potrebujete pracovný notebook, hodnota okolo 700 GB (+ externý disk na zálohovanie aspoň500 GB) bude stačiť. Pre herné notebooky budete potrebovať 1000 GB miesta, pretože v dnešnej dobe je bežné, že jedna hra zaberie aj 70 GB.

Displej: Všeobecne platí, že čím viac pixelov má Váš displej, tým lepší obraz dostanete. Tiež Vám displej s lepším rozlíšením umožní vtesnať na obrazovku viac obsahu. Bežný lacný notebook má zvyčajne rozlíšenie 1366 x 768 pixelov, ale ak si to môžete dovoliť, odporúčame FullHD 1920 x 1080 pixelov. Veľa drahých notebookov má 2560 x 1600 pixelov, 3200 x 1800 pixelov, alebo dokonca 3840 x 2160. Takéto rozlíšenie je veľmi ostré, no spotrebuje viac batérie. Pri notebookoch s uhlopriečkou 15 alebo viac palcov je FullHD nevyhnutné, ak nechcete vidieť jednotlivé pixely. Pixel je malá kocka, ktorá má len jednu farbu. Čím viac pixelov máte, tým menšie jednotlivé pixely budú, to znamená že jednotlivé „kocky“, ktoré tvoria obraz, budú ťažšie viditeľné. Čím menej ich vidíte, tým príjemnejší pohľad na obraz bude.

Grafická karta: V prípade, že nepracujete v 3D modelovacom softwari, nehráte počítačové hry alebo needitujete vo vysokom rozlíšení, integrovaný grafický čip (taký, ktorý zdieľa systémovú pamäť s inými komponentami) by mal stačiť. V prípade, že potrebujete notebook na jednu z vecí spomenutých vyššie, solídna karta od AMD alebo NVIDIA-e by mala byť súčasťou notebooku. Rovnako ako pri procesoroch, aj pri grafických kartách sa stretneme s rozdelením od najslabších až po najvýkonnejšie karty. Pre bežné využitie odporúčame radu od NVIDIA-e s označením GT a pre vysokú záťaž GTX. Ak si vyberiete AMD alternatívu, tak v prípade hier voľte radu RX a pre menej náročnú prácu staršiu a menej výkonnú alternatívnu radu HD.

Dotyková obrazovka: Ak kupujete klasický notebook a nie 2v1, tak dotykovú obrazovku nebudete môcť veľmi využiť a dostanete asi o 1 až 3 hodiny horšiu výdrž batérie. Na 2v1 notebookoch je dotyková obrazovka štandardom.

DVD/Blue-ray mechanika: Odkedy sa dá všetok multimediálny obsah stiahnuť online alebo priamo sledovať či streamovať do Vášho notebooku, tak len zopár notebookov prichádza s takzvanou optickou mechanikou. Ale v prípade, že skutočne potrebujete vytvárať alebo používať DVD alebo CD disky, nie je problém ani to, že notebook nemá optickú mechaniku, tá sa dá vždy zakúpiť dodatočne. Externé optické mechaniky zvyčajne stoja okolo 10 až 20 €, takéto optické mechaniky sa pripájajú cez USB.

Macbook

back to menu ↑

Odporúčané príslušenstvo notebookov

Ak chcete využívať svoj notebook naozaj plnohodnotne a zároveň dbať na svoje pohodlie pri práci s nimi, tak by ste nemali podceniť ani nákup príslušenstva notebookov. Aj s  jeho výberom vám radi pomôžeme.back to menu ↑

Konečný verdikt

V prípade, že si dnes kupujete notebook, máte skutočne z čoho vyberať. Veríme, že náš test notebookov alebo porovnanie notebookov a rady pre kúpu notebooku Vám budú nápomocné. Vybrali sme najdôležitejšie body a odporúčania v každej kategórii, a ak ste sa ešte stále nerozhodli koľko investovať, alebo ktorý konkrétny kus je lepší a vhodnejší pre Vás, nechajte si to uležať a dobre si to premyslite. Notebook určite nie je lacný špás a nemali by ste sa uponáhľať.

V prípade, že kupujete notebook do kancelárie alebo nenáročnej domácnosti, vyberajte kusy s dostatkom miesta na pevnom disku a dostatočne silným procesorom. Ak ste vášnivým hráčom, mali by ste rozhodovať podľa objemu operačnej pamäte, sily procesoru a grafickej karty. Vždy vyberajte notebooky od renomovaných značiek, ktoré sú známe. Určite oceníte zákaznícku podporu výrobcu v prípade akéhokoľvek problému, to je niečo, s čím pri náhodných a neznámych čínskych výrobcoch nemôžete počítať.

Notebooky
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk