Test a porovnanie notebookov

Ako vybrať notebook 2019

Najlepšie notebooky roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

V dnešnej dobe je počítač považovaný za samozrejmosť a mal by ho vlastniť každý jeden z nás. Nielen kvôli práci, ale aj kvôli veciam ako eID (elektronický občiansky preukaz), ktoré nastupujú raketovým tempom. Hľadáte niečo prenosnejšie ako stolný počítač, ktorý si nemôžete nikam zobrať? Určite všetci poznáme notebooky. Je to vlastne obrazovka pevne (nie nevyhnutne) pripevnená ku klávesnici a touchpadu (dotyková plocha, ktorú možno používať miesto myšky), v ktorej sa nachádza všetok hardware (procesor, pamäte, pevný disk, ssd). No to neznamená že je nejako hrubý. V dnešnej dobe sú notebooky skutočne tenké a ľahké.

Už dávno neplatí že stolný počítač je dominantný, a že notebooky sú prenosné na úkor výkonu. Moderné technológie umožňujú vložiť takmer rovnaké, alebo len mierne upravené, komponenty do menšieho a ľahšieho tela notebooku, a teda využívať plný potenciál tohto hardwaru.

Notebooky, ktoré dnes kúpite, dokážete využiť na všetko, od kancelárskej práce až po hranie hier. Teraz sa nám ponúka otázka: „Ako vyberiem ten správny pre seba, aby som ho využil na 100%?“ Alebo: „Ako vybrať notebook?“ Prípadne: „Aký notebook mám kúpiť?“ Veríme, že odpoveď nájdete práve tu. Nebudeme sa venovať recenziám konkrétnych kusov notebookov, ale radšej Vás naučíme ako si notebook vybrať.

samsung_series_9_2016

back to menu ↑

Základné rozdelenie notebookov podľa ceny a využitia

Ak kupujete notebook, určite ste už určili Váš rozpočet. Najskôr si treba ujasniť, že ak očakávate kvalitnú techniku, treba zaplatiť poriadnu sumu. Pre bežnú domácu potrebu nemusíte veľa investovať, pretože notebook budete pravdepodobne meniť každé dva či tri roky. Navyše nebudete potrebovať špičkový výkon, aby ste si pozreli Youtube, film či Facebook. Ak potrebujete počítač na hry, určite si priplaťte, aby ste neskôr zlý výber neľutovali. Notebooky pod 400 € sú skôr núdzová voľba ako plnohodnotný stroj, a ak chcete hrať hry, voľte lepší notebook. V prípade, že potrebujete notebook vyložene len na prácu, tiež voľte spoľahlivejší hardware, čiže v kategórii najmenej okolo 600€. Vždy samozrejme platí, že drahší hardware bude lepší, no nie nevyhnutne.

Rozdelenie notebookov podľa využitia

V rámci nášho testu sme sa rozhodli rozdeliť notebooky na niekoľko kategórií podľa ich využitia:

 • Bežné/Multimediálne notebooky
 • Kancelárske/Pracovné notebooky
 • Herné notebooky
 • Macbooky

Keďže ide o široké kategórie a lacnejšie modely sa od tých drahých naozaj veľmi líšia, rozhodli sme sa charakteristiku jednotlivých typov notebookov rozložiť do viacerých bodov podľa ceny, čo ale čoskoro budete môcť vidieť.

back to menu ↑

Test bežných/multimediálnych notebookov

Sem patria notebooky na bežné surfovanie po internete, sledovanie filmov a videí. Neočakáva sa vysoká záťaž, ani neopatrné zaobchádzanie. Je to kategória, do ktorej patrí väčšina notebookov. Je to vhodná voľba do domácnosti alebo pre deti. V nižších cenových reláciách (ktorým táto kategória dominuje) sa viac či menej len recyklujú staré technológie.Ako vybrať notebook do domácnosti?

Najlepšie bežné/ multimediálne notebooky

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť operačnej pamäte/ Veľkosť pevného disku Cena
1. Dell XPS 15 TN-9575-N2-511S
8 GB 256 GB Zistiť cenu
2. HP Pavilion 14-bk013 4UR93EA
8 GB 1128 GB Zistiť cenu
3. Acer Chromebook 13 NX.H1WEC.001
4 GB 64 GB Zistiť cenu
4. HP 15-db0032 4KA02EA
8 GB 1128 GB Zistiť cenu
5 Acer Swift 3 NX.GQ5EC.004
8 GB 512 GB Zistiť cenu
6. Acer Chromebook 14 NX.GC2EC.004
4 GB 64 GB Zistiť cenu

Bežné/ multimediálne notebooky a ich charakteristika

multimediálny - notebook

Multimediálne notebooky obecne tvoria kategóriu prístrojov, ktoré nájdu hojné využitie v domácnostiach. Zvládnu zhruba porovnateľne dobre väčšinu hier, prácu, surfovanie na internete alebo počúvanie hudby. Sú všestranné a univerzálne.

Cena pod 300 eur

Toto je kategória „hypermarketových“ notebookov. Nie sú to najlepšie notebooky. Sú to notebooky, ktoré kúpite v každom elektro obchode, ale aj vo veľkých hypermarketoch, napr. Tesco. Ide o najlacnejšie notebooky. Sú to málo spoľahlivé notebooky z nekvalitných plastových častí. Hardware je zvyčajne niekoľko rokov zastaraný. Pevné disky sú klasické mechanické, spravidla majú menej ako 500 GB pamäte, priemerne okolo 250 GB (informačne, priemerný film zaberie asi 1,5 GB a samotný systém asi 15 – 20 GB). Operačná pamäť RAM je tiež zastaraná a nedostatočná, priemerne 2 GB s technológiou DDR2/DDR3 (dnes sa používa najmä DDR4). DDR2 je už naozaj nedostatočná, a vzhľadom na dnešné nároky aj nepoužiteľná. Tieto notebooky neodporúčame, ak máte financie na lepší, určite si priplaťte.

Cena medzi 300 eur až 500 eur

V tejto kategórii nájdete zopár zaujímavých kúskov. Stále je to kategória „lacné notebooky,“ no začínajú sa tu objavovať niektoré slabšie procesory novších generácií. V notebookoch môžeme určite očakávať technológiu RAM (je to pamäť, ktorú Váš systém práve využíva, ide o dáta, ktoré sú pre chod systému a aplikácií nevyhnutné) DDR3 s pamäťou 4 GB, ktorá zabezpečuje dostatočné rýchlosti prenosu dát, a 4 GB objemu každému zaručia spoľahlivý prietok informácií. Je to kategória, v ktorej môžete od pevného disku očakávať adekvátnu spoľahlivosť a veľkosť okolo 700 GB. Bohužiaľ, stále ide o klasické mechanické disky. Sú ale vymeniteľné, takže v prípade potreby je tu možnosť vymeniť za SSD (Solid State Drive – disky bez mechanických častí, s obrovskou prenosovou rýchlosťou, vysokou spoľahlivosťou, úplne tiché).

Toto je kategória, kde sa dá hovoriť o priemerných notebookoch, ktoré vydržia asi 2 roky.

notebook - peniaze-2

Cena medzi 500 eur až 800 eur

Dostali sme sa do najvyššej cenovej kategórie bežných notebookov. Pre bežných používateľov neodporúčame minúť viac ako 800€, pretože technológia napreduje a bude treba ju obmieňať, preto ak nepotrebujete to najlepšie, neinvestujte do toho.

S takouto cenovkou už prichádza solídny hardware. Najnovšie procesory (procesor je mozog počítača, stará sa o väčšinu výpočtov, o zvyšok grafických prác sa stará samostatná grafická karta, no každý procesor v sebe má jednu integrovanú, tá na základné grafické výpočty stačí), pevné disky o veľkosti cez 1000 GB podporené SSD diskami. Samozrejmosťou sa stávajú najnovšie štandardy, ako napríklad DDR4 technológia pamätí RAM (je to pamäť, ktorú Váš systém práve využíva, ide o dáta, ktoré sú pre chod systému a aplikácií nevyhnutné) s objemom okolo 8 GB (8 GB je viac ako dosť, preto neodporúčame investovať 200€ navyše len preto, aby ste získali 16 GB variantu), najnovší Bluetooth 4.1, NFC konektivita a podpora super-rýchlej AC wifi. Očakávajte kvalitné a pevné telo z hliníku, displej s FullHD rozlíšením a pekným podaním farieb.

V tejto kategórii sa stretnete s pojmom dedikovaná grafická karta, neodporúčame kupovať takéto notebooky, ak neplánujete hrávať počítačové hry, alebo využívať programy ako Adobe Photoshop.Využívajú ich notebooky na hry, tzv. herné, asi zbytočne by ste platili za grafickú kartu, ktorá by bola výkonná na úkor procesora, alebo pamäť pevného disku. Grafická karta integrovaná v procesore bude na bežné používanie pravdepodobne stačiť.

Takéto stroje vydržia asi 3 roky, potom by sme odporúčali vylepšiť na najnovšie technológie.

back to menu ↑

 Test kancelárskych/pracovných notebookov

Od kancelárskeho notebooku sa očakáva dlhá výdrž batérie, bezproblémový chod aj po viac ako ôsmich hodinách,veľké pevné disky. Aj napriek tomu, že Váš pracovný notebook bude mať viac ako 1000 GB pevný disk, odporúčame zakúpiť NAS (systém viacerých pevných diskov zapojených dokopy tak, že poskytujú spoločné úložisko, ceny sa pohybujú od 180€ vyššie), alebo externý disk (prenosný pevný disk, ktorý pripojíte pomocou USB). Je dôležité mať svoje dáta zálohované a mať priestor kde ich uskladniť, keď ich v blízkej dobe nebudete potrebovať. To platí predovšetkým o pracovných dátach, nikdy by ste o nič nemali prísť kvôli náhlej chybe systému alebo hardwaru. Ako vybrať kancelársky notebook?

Najlepšie kancelárske/pracovné notebooky

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť operačnej pamäte/ Veľkosť pevného disku Cena
1. Lenovo IdeaPad V330 81AX00AJCK
6 GB 256 GB Zistiť cenu
2. Lenovo ThinkPad Edge E490 20N80029MC
16 GB 512 GB Zistiť cenu
3. HP EliteBook 850 3JX13EA
8 GB 256 GB Zistiť cenu
4. DELL Precision 15-3530 - 9760V
8 GB 256 GB Zistiť cenu
5. HP 250 G6 3VJ19EA
4 GB 500 GB Zistiť cenu

Kancelárske/ pracovné notebooky a ich charakteristika

pracovný notebook

Kancelárske notebooky sú v niektorých aspektoch dosť obmedzené svojím určením. Hodia sa na prácu, majú dobrý displej, slušný výkon a pamäť, zaostávajú napríklad vtedy, ak budete na nich chcieť hrať náročnejšie hry.

Cena pod 500 eur

400€ je skutočne minimum. Pod túto čiastku neodporúčame ísť. Určite nie, ak ide o pracovný notebook, ktorý myslíte vážne. Odporúčame stroje s procesormi rady i (napríklad i3, i5, i7), tieto sú výkonné a zaručia dostatok výpočtového výkonu pre pohodlnú prácu. Nemali by ste sa stretávať so zasekávaním ani náhlymi pádmi systému či aplikácií. 4 GB pamäte RAM (je to pamäť, ktorú Váš systém práve využíva, ide o dáta, ktoré sú pre chod systému a aplikácií nevyhnutné) by mali byť dostatočné, no ak máte možnosť, určite zoberte viac, ale nie na úkor procesoru.

Disky v tejto kategórii nie sú ničím špeciálne. Pravdepodobne dostanete priemerný disk, ktorý nebude 100% bezchybný, určite si preto kúpte aj externý disk. Myslieť by ste mali aj na to, že takýto notebook nebude mať veľkú výdrž batérie. Preto ako prenosný pomocník nebude veľmi efektívny.

Cena medzi 500 eur až 700 eur

Ak potrebujete lepšiu batériu, väčší displej a 8 GB RAM, spadáte do tejto kategórie. Ide o stroje, ktoré by mali zvládať pomerne vysoké zaťaženie. Ak nebudete pracovať s grafickými aplikáciami (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Cinema 4D, Blender), neodporúčame kupovať kusy s dedikovanou grafickou kartou. To by ste totiž platili za niečo, čo na 95% nevyužijete. No v prípade, že ju budete potrebovať, určite si ju kúpte.

Rovnako ako v predchádzajúcej cenovej kategórii, aj tu odporúčame procesory s označením i (za túto cenu minimálne i5/i7), ktoré nájdete aj v prevedeniach podľa najnovších architektúr, napr. Skylake, alebo KabyLake. Môžete očakávať pevné hliníkové telo a displej s technológiou IPS, ktorá zabezpečuje široké pozorovacie uhly, príjemné farby a šetrí oči.

Cena medzi 700 eur až 1000 eur

V tejto cenovej kategórii už získate naozaj solídne stroje, s vysokým hrubým výkonom, najmodernejšími technológiami. Môžete očakávať procesory najnovšej generácie KabyLake s označením i7 (určite by ste už nemali za takúto cenu brať i5). Stále platí, aby ste vyberali kusy bez dedikovanej grafickej karty, pretože tým získate výkon v iných častiach. Napríklad môžete nájsť aj notebooky s konfiguráciou dosahujúcou 16 GB RAM, čo pri technológii DDR4 zaručuje 100% a bezpádový chod systému a bleskové rýchlosti.

Aj disky zvyknú mať vyšší štandard (nehovoríme o SSD diskoch), ich poruchovosť by mala byť nižšia. To však určite neznamená, že by ste si nemali kúpiť zálohovacie zariadenie, to využijete v práci určite. Skutočne by ste sa mali riadiť pravidlom, že zálohovanie je základ. Dôležité je mať kvalitný a veľký klasický disk.

Batéria by pri tejto cene mala zvládnuť aspoň 6 hodín kancelárskej práce. Viac je samozrejme lepšie. Preto si za dobrú batériu radšej priplaťte. Displej by mal spĺňať technologický štandard IPS, ktorý zaručuje živé farby, široké pozorovacie uhly. To pri mnohohodinovej práci určite oceníte.

Notebook - peniaze 1

Cena medzi 1000 eur až 1300 eur

V tejto kategórii sa nachádzajú tí z Vás, ktorí potrebujú spoľahlivý notebook do náročnej práce. Neodporúčame kupovať takéto notebooky, ak nie sú nevyhnutné. Výhodnejšie je, keď si každých pár rokov kúpite notebook z predchádzajúcej kategórie a budete mať neustále najmodernejšie technológie, za porovnateľnú cenu. Ak sa ale pre takýto notebook rozhodnete, očakávajte skutočne výkonný stroj, s pevnou konštrukciou. Z výrobcov Vás asi odkážeme na Dell, Asus, Lenovo, pretože títo vyrábajú jedny z najlepších notebookov v tejto kategórii.

back to menu ↑

 Test herných notebookov

Herné notebooky, mašiny, „rigy“. Jednoducho to, čo každého správneho hráča najviac reprezentuje. Je to ako módna prehliadka, každý sa snaží byť na tom lepšie. Pre hráčov sú ich nástroje miláčikmi, už to nie je len hardware a software, akonáhle je to jeho, a využíva to, stáva sa z týchto vecí jeho súčasť. Každý hráč si k svojmu „železu“ vytvorí vzťah, aj keď si to niektorí nechcú priznať. Preto by ste jeho výber nemali zanedbať, je to akási vizitka.

Mnoho hráčov šetrí na hardware, a radšej sa prezentuje drahým príslušenstvom. Nemyslíme si, že je to nesprávne, no tu Vás naučíme ako vybrať správny hardware, nech tie Vaše periférie nie sú nevyužité. Zatiaľ čo doteraz sme dedikovanú grafickú kartu odsudzovali, tak pri herných strojoch práve ona predstavuje srdce, procesor predstavuje mozog, a RAM pamäte sú ako žily. Všetky komponenty by mali byť na podobnej výkonnostnej úrovni, aby nedochádzalo k tzv. bottleneckingu(ide o stav, kedy jeden alebo viac z Vašich komponentov brzdí celý počítač alebo notebook, napríklad slabý procesor starej generácie nestíha, teda pracuje na 100% zatiaľ čo grafická karta na približne 50%, v takomto prípade bude výkonom karty plytvané). Ako vybrať herný notebook?

 

Najlepšie herné notebooky

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť operačnej pamäte/ Veľkosť pevného disku Cena
1. HP Omen 15-dc0009 4KC32EA 16 GB 1256 GB Zistiť cenu
2. Acer Predator Helios 300 NH.Q4JEC.001 8 GB 1000 GB Zistiť cenu
3. MSI GP62MVR 7RFX-1001CZ 16 GB 512 GB Zistiť cenu
4. Dell Inspiron 17 N-3779-N2-511K 8 GB 1024 GB Zistiť cenu
5. Acer Predator Helios 300 NH.Q3FEC.005 16 GB 1256 GB Zistiť cenu

Herné notebooky a ich charakteristika

Herný notebook

Cena pod 500 eur

Toto je vstupná úroveň. Cena okolo 400€ za herný notebook je minimum. Ak budete chcieť ušetriť viac, nezahráte si ani staršie tituly na decentných detailoch. To, čo v tejto kategórii hľadáte je grafická karta nVidia z rady GT (7xxM, 8xxM, 9xxM – vyššie číslo spravidla znamená lepšia, „M“ – niekedy nie je uvedené, znamená to, že karta je upravená,aby sa vošla do tela notebooku) a procesor i3, prípadne staršia generácia i5.

Bohužiaľ sa budete musieť uspokojiť so 4 GB RAM, čo by mohol byť pri hraní problém. Našťastie práve RAM pamäte sa dajú na väčšine notebookov vymeniť. Pri hraní sa batéria neberie do úvahy, pretože aj tak budete pripojený na nabíjačke. Pri notebooku s takouto konfiguráciou si zahráte väčšinu bežných online multiplayer titulov, menovite World of Tanks, TERA, League of Legends alebo Counter-Strike: Global Offensive.

Cena medzi 500 eur až 800 eur

Tu vstupujeme do serióznejšieho segmentu. Na týchto notebookoch si zahráte takmer všetko okrem najnovších hier. Za cenu okolo 600€ – 700€ dostanete notebook schopný rozbehnúť väčšinu hier na trhu. Hľadáte najnovšie i5 alebo staršie i7 procesory, grafické karty rady GTX (9xxM je najbežnejšia v tejto kategórii, mala by byť plne dostačujúca), aspoň 8 GB RAM technológie DDR4.

Displej odporúčame s technológiou TN, pretože jej odozva je omnoho nižšia, ako pri IPS displejoch. Na úkor zobrazovacej kvality, ostrosti, farieb, pozorovacích uhlov a úrovní jasu získate bleskovú odozvu, ktorá môže byť pri hre rozhodujúca a kľúčová. Ani tu si nemusíte robiť ťažkú hlavu s batériou, takmer určite nevydrží viac ako hodinu záťažového hrania.

Na týchto strojoch si zahráte mnoho hier, medzi ktoré určite patrí RocketLeague, Grand Theft Auto 5, Alien: Isolation, Outlast 2. Nemali by byť problémy ani s vyššími detailmi. Toto je cenová kategória, v ktorej sa pohybuje veľmi veľa kvalitných notebookov, preto treba dobre prezrieť každý jeden a vybrať ten najlepší v rámci Vášho rozpočtu.

notebook - peniaze3

Cena medzi 800 eur až 1100 eur

V tejto cenovej kategórii sa pohybujú skutoční herní entuziasti, ktorí vedia, čo hľadajú. Môžete počítať s novšími procesormi z rady i7, spoľahlivými grafickými kartami. Mnohé kusy sa už pohybujú na úrovni 16 GB RAM, čo zabezpečuje bezproblémový chod systému a bleskové reakcie. V prípade,že chcete aj strihať videá, toto je Váš vstupný level.

Tieto stroje ponúkajú dostatok výpočtového aj grafického výkonu pre pohodlnú prácu v programoch ako Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Adobe AfterEffects, Cinema 4D, Blender, Adobe Premiere Pro. Z programov dostanete veľkú časť ich potenciálu a môžete ich bez problémov využívať na dostatočne efektívnej a pohodlnej úrovni. Čo sa hier týka, tu už prichádzajú aj horšie optimalizované tituly ako napríklad Mafia 3, ktorú si zahráte na decentné detaily pri pomerne stabilnej snímkovacej frekvencii (FPS).

Aj táto kategória uvádza dizajnovo príjemne pôsobiace notebooky, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Určite by sme v tejto cenovej relácii odporúčali brať notebook s podsvietenou klávesnicou, to využijú noční hráči, ale aj všetci ostatní, čo budú chcieť notebook použiť pri horších svetelných podmienkach.

Cena medzi 1100 eur až 1400 eur

 

V tejto kategórii môžete očakávať najnovšiu technológiu v podobe procesorov KabyLake i7, do budúcna aj CoffeeLake. Nájdeme tu grafické karty s 8 GB grafickej pamäte, čo je dostatok pre plynulé hranie najnovších hier. Tieto notebooky majú všetky 17“ displej, čo je pre pohodlné hranie dostatočné, a zároveň nijako neobmedzuje mobilitu. Tu už je 16 GB RAM samozrejmosťou, o výpočty sa stará spravidla najmodernejší i7 procesor, zatiaľ čo o grafickú produkciu najmodernejšie nVidia GTX grafické karty, alebo AMD RX rad.

Tieto počítače nie sú jedny z najľahších, pretože výkonný hardware je naozaj ťažký. Vôbec sa nemôžeme čudovať, ani keď váha dosahuje hodnoty okolo 4 kilogramov. Samotná konštrukcia notebooku by mala byť pevná, nič by nemalo vŕzgať. Klávesnica aj touchpad by mali byť príjemné na použitie. Od reproduktorov nemusíme očakávať veľa, pretože väčšina hráčov si zapojí svoje drahé slúchadlá. Ak Vám ale záleží aj na reproduktoroch, medzi tie lepšie patria HarmanKardon, BOSE, Marshall. Toto je skvelá voľba, ak chcete notebook na 5 rokov, prípadne aj viac.

Pýtate sa, čo dostanete za cenovku okolo 1 500€? Alebo aj 2 000€? Možno by ste čakali, že tu budú kraľovať Macbooky, no ste na omyle. Momentálne najlepší Macbook Pro stojí „len“ niečo málo nad 4400€. Predbiehajú ho napríklad herné notebooky MSI, ktoré s cenovkou 5 000€ dokážu všetko. Tieto notebooky majú dedikované grafické karty, no nie také isté ako notebooky v nižších cenových kategóriách. Nielen že notebook má 2 zapojené v móde SLI (ich výkon sa takmer sčituje, no druhá karta nepracuje na 100% potenciálu), nejde o zmenšené karty s prívlastkom „M“. Sú to plnohodnotné špičkové kúsky, aké nájdete v najvýkonnejších stolných počítačoch.

Tieto notebooky disponujú 64 GB RAM, s momentálne najlepšou technológiou DDR4, podporené dvomi 256 GB SSD diskami, ktoré zabezpečia okamžitý štart systému (doba spúšťania menej ako 10 sekúnd). Svoje fotky si ale aj tak budete ukladať na 1000 GB pevný disk, na ten ich dostanete pomocou najnovšieho USB-C portu. USB typu C zabezpečuje minimálne 10-krát rýchlejšie plynutie dát do notebooku, aj z neho. Tiež pomocou neho nabijete svoj telefón, ktorý takýto port podporuje.

Notebooky samozrejme podporujú super-rýchlu AC wifi cez kartu „Killer LAN“, bluetooth 4.1, majú v sebe zabudovanú kvalitnú podsvietenú Steel Series klávesnicu, aj kvalitné Dynaudio reproduktory. Acer notebooky v tejto kategórii už podporujú 4K (v súčasnosti najlepšie cenovo dostupné rozlíšenie displeja) displej s veľmi dôveryhodným zobrazením farieb pri technológii IPS a až 3x 512 GB SSD, podporený o 2 000 GB klasický „plotnový“ pevný disk. To všetko však na úkor druhej grafickej karty, teda disponuje len jednou, samozrejme špičkovou, grafickou kartou.

Všetky notebooky v tejto kategórii sú VR Ready, čo znamená, že ak ste hrdým majiteľom OculusRiftheadsetu, alebo HTC Vive zariadenia, môžete ho bez problémov zapojiť a využívať, pretože tieto stroje to bez problémov a zaváhaní zvládnu.

Teraz sa ponúka otázka, oplatia sa? Odpoveď je jednoznačné a hlasné: „NIE!“ Prečo? Je to jednoduché. Ak ich nepotrebujete, nekupujte ich. Za pár rokov budete mať doma na stole bezcenný kus železa, ktorý so šťastím predáte za desatinu ceny. Za 3 roky už určite s najnovšími hrami stíhať nebude a budete svoju investíciu ľutovať. Nie sú to Apple produkty, ktoré by si udržiavali cenu ako skaly. Bežné Windows notebooky klesajú na cene rapídne, aj pri najmenšom používaní. Ak ale máte financie, ktoré môžete oželieť, nič lepšie nenájdete.

back to menu ↑

Test macbookov

Spoločnosť Apple, ktorá je vo väčšine ohľadov veľmi originálna, sa aj v rámci notebookov rozhodla ísť vlastnou cestou. Ide o veľmi drahé, ale neskutočne výkonné prístroje s vlastným fungovaním aj operačným systémom. Pre niekoho je možno práca s nimi zložitejšia, ale technické parametre majú výborné.

Najlepšie macBooky

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Operačná pamäť Veľkosť disku Cena
1. Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A 8 GB 128 GB Zistiť cenu
2. Apple MacBook Pro MPXT2CZ/A 8 GB 256 GB Zistiť cenu
3. Apple MacBook Pro MPXR2CZ/A 8 GB 128 GB Zistiť cenu
4. Apple MacBook Air MQD32CZ/A 8 GB 128 GB Zistiť cenu

MacBooky  a ich  charakteristika

MacBooky sú určené pre náročných užívateľov, ktorí chcú notebook so špičkovými parametrami a navyše taký, s ktorým sa budú môcť pochváliť. Často ide o verných priaznivcov značky Apple, ktorí si obstarávajú všetku elektroniku tejto značky (a dáva to, vzhľadom ku kompatibilite, naozaj zmysel).

Macbook Air

Macbook Air je lacnejšou alternatívou Macbooku. Ide o malý a ľahký notebook, s váhou len niekoľko stoviek gramov. Uhlopriečka 13“ je dostatočná pre pohodlné používanie v zmysle pozerania filmov, hrania nenáročných hier. Macbook Air je ideálny pre ľudí, ktorí veľa cestujú a nechcú so sebou ťahať o niečo ťažší Macbook Pro. Je to správna voľba aj vtedy, keď nechcete dať 1 700 € za Macbook Pro.

Macbook

Najmenšia voľba, no nie najlacnejšia voľba. Klasický 12“ Macbook je medzistupeň medzi Macbookom Air a Macbookom Pro. Veríme, že mnohých entuziastov 12 palcový displej odradí, a preto sa jedná skôr o kúsok, ktorý si kúpi ten, kto potrebuje niečo lepšie ako Macbook Air, no nemá rozpočet na Pro. V žiadnom prípade ale nejde o zlý produkt. Práve naopak, je pozoruhodné, aký výkon bol Apple schopný vložiť do tak malého tela. Ak Vám nevadí menší displej, tak vrelo odporúčame.

Macbook Pro

Macbook Pro. Nejde o najlacnejšie notebooky, práve naopak. Cena Macbooku Pro končí pri maximálnej konfigurácii až na 4 400 €. Na druhej strane sa stretneme s mierne príjemnejšou cenovkou 1 300 €, za (samozrejme) tohtoročný model.

Tento rok Apple prišiel s inováciou v podobe Touch Baru. Áno, čítate správne, nie touchpad, ale Touch Bar. Ten sa nachádza v modeloch od 1 800 € vyššie. Touch Bar má niekoľko využití: „Ide o multidotykovýRetina displej integrovaný do priestoru tesne nad klávesnicou, presne do miest, kam intuitívne zamieria vaše prsty. Okrem nahradenia funkčných klávesov ponúka rýchly prístup k používaným funkciám. Displej sa aktuálne mení na základe spustenej aplikácie a vždy zobrazuje tú najlepšiu kontextovú ponuku,“ tvrdí výrobca.

Ak máte rozpočet na Macbook Pro, určite neurobíte chybu, ak si túto nádheru doprajte.

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia notebookov

Odporúčame kupovať techniku len od renomovaných značiek. Získate spoľahlivú zákaznícku podporu, ktorá dokáže byť na nezaplatenie, servis v cene a kvalitné spracovanie. Takéto značky sú svetoznáme, a pravdepodobne ste o každej z nich už počuli. Aby ste v tom mali jasno, zopár našich odporúčaní tu uvádzame.

Macbooky Apple

Spoločnosť Apple snáď ani nie je potrebné predstavovať. Technologický gigant v oblasti telefónov, tabletov, prenosných počítačov. Firma vznikla v roku 1976 a jej zakladateľmi boli StevenJobs, StephenWozniak a Ronald Wayne. Spoločnosť zožala úspech už v minulom tisícročí, no najväčší úspech prišiel v roku 2007, keď vydali ich legendárny iPhone. iPhonysú v súčasnosti najvyužívanejšími mobilmi na celom svete.Ich meno rezonuje v ušiach každého, kto sa trošku zaujíma o technológiu, aj úplného neznalca. Ich prenosné počítače sa nazývajú Macbooky. Vyznačujú sa najmodernejšími technológiami, a unikátnym systémom, ktorý skvelo spolupracuje s ostatnými zariadeniami Apple. Viac sme ich opísali nižšie.

Apple-logo

Spoločnosť Lenovo Group Limitedje jedným z popredných svetových producentov technológií, počítačov a tabletov či mobilných telefónov. Firma vznikla v roku 1984 a o 4 roky neskôr sa z nej stala korporácia. Ich notebooky, ktorých je na trhu veľa, okupujú skôr nižšiu strednú triedu a sú pomerne solídnou voľbou. Majú zaujímavé funkcie, ako napríklad odomykanie odtlačkami prstov. Notebooky sú typické svojím jednoduchým a elegantným dizajnom, solídnymi parametrami hardwaru, ale aj slušnými zobrazovacími parametrami displeja. Rovnako ako všetky notebooky, s výnimkou Apple Macbookov, využívajú systém Windows.Lenovo-logo

Notebooky HP 

Spoločnosť Hawlett-Packard zapustila korene už v tridsiatych rokoch minulého storočia. Začala sa ako malá garážová firma dvoch študentov, ktorí dokončili Stanford University v roku 1935. Volali sa William Redington Hawlett a David Packard. Začínali s mnohými produktami a projektami, no najúspešnejším spomedzi nich boli jednoznačne oscilátory, konkrétne model HP200A. Osem týchto oscilátorov si dokonca kúpil Walt Disney Production, a tak sa z nich stal jeden z prvých zákazníkov. Cena bola len $71.50 za kus, takže obe firmy boli len na začiatku. Ich počítač Programma 101 sa v sedemdesiatych rokoch stal prvým skutočným stolným počítačom na komerčné účely. Odvtedy firmu sprevádzalo mnoho úspechov, ako napríklad prvé cenovo dostupné tlačiarne a skenery už v osemdesiatych rokoch. Tieto obrovské kroky firmu dostali tam, kde je dnes. Ide o technologického giganta na poli s počítačmi.  Ak kupujete počítač či notebook od HP, môžete sa spoľahnúť na kvalitu a dlhú životnosť. HP vytvorilo veľké technologické fórum, kde si môžete od skutočných odborníkov, ktorí sa počítačom venujú už dlhé roky, nechať poradiť s akýmkoľvek problémom. Tiež Vám pomôžu pri výbere nového príslušenstva a periférií.

 

HP - logoNotebooky Dell 

Spoločnosť Dell Inc. bola založená v roku 1984 v americkom Texase. V roku 2014 bola tretím najväčším výrobcom počítačov a notebookov, hneď po HP a Lenovo. Podobne ako Asus, aj Dell má pod sebou mnoho dcérskych firiem. V oblasti herných notebookov založili dcérsku spoločnosť  Alienware. Táto spoločnosť produkuje drahé notebooky, ktoré výkonovo dokážu divy a ich dizajn pôsobí veľmi futuristicky. Notebooky sa vyznačujú kvalitnou konštrukciou s dobrým prúdením vzduchu, ktoré zabráni prehrievaniu. Ďalší poznávací znak je displej, ktorý dosahuje 4Krozlíšenie (v súčasnosti najlepšie cenovo dostupné rozlíšenie displeja)už v cenovej kategórii okolo 900€. Na takýchto počítačoch ale neodporúčame hrať. V prípade, že ste vášnivým hráčom, voľte Alienware verziu.

 

Dell_Logo

Notebooky Asus

Spoločnosť ASUS TeK ComputerInc. bola založená v roku 1989 v Tchaj-wane. V súčasnosti sa hrdo radí medzi najväčších výrobcov počítačov a notebookov. Firma sa v posledných rokoch snaží rozšíriť pásmo svojho pôsobenia a pridáva nové sortimenty produktov, ako napríklad telefóny, hodinky alebo tablety. No aj napriek tomu, ich najväčším úspechom sú stále počítače, a pravdepodobne to tak ešte dlho zostane. Tomu dopomáha aj ich nová dcérska spoločnosť Republic of Gamers (ROG), ktorá je momentálne populárna. Vyrábajú všetko od periférií ku počítaču až po samotné komponenty a počítače. Notebooky Asus sú už pomaly synonymom kvalitného spracovania, spoľahlivosti a predovšetkým povestne dobrej zákazníckej podpory. Ich dcérska spoločnosť Republic Of Gamers je veľmi úspešná, a to nielen vďaka skvelému dizajnu, ale predovšetkým funkčnosti produktov. Touto voľbou určite nič nepokazíte.

Asus-logo

Notebooky MSI

Micro-Star International (známa viac ako MSI) je taiwanská spoločnosť so sídlom v New Taipei City, Taiwan. Spoločnosť sa sústreďuje vyslovene na herné notebooky a počítače. V prípade, že potrebujete notebook na kancelársku prácu, tu nehľadajte.MSI evokuje agresivitu aj dizajnom, ich typický drak v červenom štíte je zároveň ich logom. Tohto draka nájdeme na každom počítači a notebooku MSI a je to signál hráča. Slogan spoločnosti je: „TRUE GAMING. SOME ARE PC, WE ARE GAMING.“ Čo v preklade znamená: „Pravé hranie. Niektoré sú len počítače, my sme hranie.“ Keď sa povie MSI, každý teda vie, že ide o herne zameranú spoločnosť, ktorá cieli na cenovú kategóriu v rozmedzí 700 – 1 200 €, s tým, že nájdeme aj kúsky s cenovkou tri a viac tisíc eur.

MSI_logo

back to menu ↑

Ako vyberať notebook?

Výber vhodného notebooku je viac než dôležité nepodceniť. Predsa len, nejde úplne o lacnú elektroniku a bola by veľká škoda vyhodiť za  peniaze zbytočne. Aby sme vám pomohli uchrániť pred sklamaním z nevhodnej voľby, chceli by sme vám jednotlivé parametre výberu predstaviť, od tých najdôležitejších až po detaily, ktoré zohľadniť môžete, ale nemusíte. Poďme teda priamo k veci.

 

lenovo-thinkpad-t470.jpg

Windows vs. Mac OS vs. Chrome OS

Najdôležitejšie je ujasniť si, či chcete klasický notebook s Windows, alebo ste ochotný investovať do Apple alternatívy v podobe Macbooku. Macbooky sú veľmi popredu, čo sa týka systému aj kompatibility s ostatnými Apple produktami. V prípade, že už vlastníte niekoľko Apple produktov, ako napríklad iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch alebo Apple HomePod, určite je to jasná voľba. Všetky jeho nevýhody oproti klasickému notebooku s Windows sú skvelou kompatibilitou prebité a bola by chyba voliť inak.

Ak ale tieto produkty nevlastníte, je to na zváženie. Kúpou získate pomerne drahý stroj so slabým hrubým výkonom (potencionálny výkon, vplyv systému a optimalizácia aplikácií či programov nie je braná do úvahy), no s kvalitným systémom, skvelou podporou výrobcu, a kvalitne spracovaným telom.

Veľký rozdiel je aj v bezpečnosti, zatiaľ čo na Windows existujú tisíce potencionálne nebezpečných vírusov, a mnoho nespoľahlivého softwaru, na MacOS (operačný systém, ktorý využívajú Macbooky, patent Apple) sa dostávajú len licencované aplikácie a programy od popredných vývojárov. Samozrejme, ak plánujete sťahovať nelegálne (torrent, piratebay), nemôžete počítať s rovnakou ochranou, ako v prípade oficiálneho AppStore(výrobcom integrovaný obchod, kde sťahujete aplikácie zdarma aj platené) od Apple.

Chromebooky podobne ako Macbooky nevyužívajú operačný systém Windows, ale ani MacOS. Využívajú systém navrhnutý technologickým a softwarovým gigantom Google, Chrome OS. Chrome OS je založený na báze Linux Kernel (Linux – voľne dostupný operačný systém pre programátorov a iných IT expertov, náročný na používanie bez patričných znalostí, Kernel – jedna z jeho edícií) a má v sebe implementovaný prehliadač Chrome, ktorý využívate na všetko. To znamená, že k dispozícii máte len webové aplikácie a neustále musíte byť pripojený na Internet. Chrome OS nevyužíva mnoho offline softwaru.

Chromebooky patria medzi najlacnejšie notebooky, pretože absolútna špička len s ťažkosťami dosahuje cenovku 450€. Nie je sa čomu diviť, ak chcete Chrome OS použiť, musíte byť online. To nie je veľmi praktické. Je možné, že niekomu to vyhovuje, no bežnému „mainstreamovému“ používateľovi určite nie. Tieto notebooky nie sú vhodné ani na PC hry, pretože na Chrome OS nevychádzajú žiadne špičkové, no ani béčkové tituly. Tieto stroje si asi nájdu svojich používateľov, ale ak ste bežný používateľ neodporúčame Vám investovať do nich.

Windows vs. MacOSvs. Chrome OSVýhody Windows zariadení:

 • Široká škála programov aj od necertifikovaných vývojárov
 • Najširšia podpora od herných vývojárov
 • Veľa príslušenstva tretích strán

Nevýhody Windows zariadení:

 • Veľmi veľa škodlivého softwaru
 • Pre neznalca príliš široký výber zariadení
 • Horšia optimalizácia oproti MacOS

Výhody MacOS zariadení:

 • Spoľahlivé originálne príslušenstvo
 • Skvelá ochrana proti vírusom a inému škodlivému softwaru
 • Macbooky si držia cenu aj po dlhšom používaní

Nevýhody MacOS zariadení:

 • Drahé originálne príslušenstvo
 • Nespoľahlivé príslušenstvo tretích strán
 • Málo špičkových herných titulov

Výhody Chrome OS zariadení:

 • Jednoduchosť a intuitívnosť
 • Málo škodlivého softwaru
 • Veľmi nízka cena

Nevýhody Chrome OS zariadení:

 • Nepoužiteľné offline
 • Málo aplikácií
 • Nepoužiteľné na serióznu prácu aj na počítačové hry

Klasifikácia komponentov

 

Pýtate sa ako vybrať grafickú kartu? Ako vybrať procesor? Toto rozdelenie komponentov Vám určite pomôže.

CPU/Procesor: Predstavuje mozog počítača. Má obrovský dopad na výkon celého notebooku. Záleží ale od toho čo robíte, pretože by Vám mohol stačiť aj slabší model.

 • Intel Core i5: Ak hľadáte bežný notebook, s dobrým pomerom ceny k výkonu, hľadajte taký, ktorý má Intel Core i5 procesor. Modely končiace sa príponou -U (napríklad Intel Core i5-7200U) sú najbežnejšie. Tie, ktoré sa končia príponou -Y sú modely s nižšou operačnou frekvenciou (menej Ghz) a teda sú aj lacnejšie, oproti modelom s príponou -HQ, ktoré disponujú štyrmi jadrami, ako aj vyšším výkonom. Najnovšia architektúra „KabyLake“ od spoločnosti Intel sa vyznačuje modelovými číslami, ktoré sa začínajú číslom 7 (napríklad Intel Core i5 7300U), a ak hľadáte vyšší výkon, voľte tie.
 •  Intel Core i7: Vysoký výkon pre hráčov a náročnú prácu. Modely, ktoré končia príponou -HQ alebo -K využívajú viac wattov a majú štyri jadrá, čo umožňuje plynulejšie hranie a pohodlnejšiu prácu. Poznáme tiež aj modely s príponou -Y, tieto ponúkajú nižší výkon. Vyberajte modely s modelovým číslom začínajúcim sa 7 (napríklad Intel Core i7-7820HQ), pretože ide o najnovšiu „KabyLake“ generáciu.
 •  Intel Core i3: Výkon o niečo nižší ako procesory rady i5 a rovnako je na tom aj cena. Odporúčame zvážiť i5 variantu, ak Vám to rozpočet dovolí.
 •  AMD A, FX a E séria: Nájdené na lacnejších notebookoch (spoločnosť AMD ich nazýva radšej APU ako CPU). Za príjemnú cenu poskytujú dostatok výkonu na surfovanie po internete alebo jednoduchú prácu.
 •  Intel Atom: Predovšetkým okupuje sortiment lacných notebookov (pod 250€) alebo tabletov. Ponúka len základný výkon, ale na druhej strane nižšiu spotrebu energie ako Intel Pentium alebo Celeron.
 •  Intel Pentium a Celeron: Bežne ho nájdeme v notebookoch cenovej kategórie okolo/pod 400€. Tieto čipy disponujú lepším výkonom ako Atom, no výrazne horšou výdržou batérie.
 •  Intel Core m / i5 / i7 série Y: Nízke prehrievanie a spotreba batérie umožňujú umiestnenie týchto procesorov do notebookov bez výkonného chladenia. Výkon je značne lepší ako Celeron, no o niečo horší ako bežný procesor Intel Core i5 U série.
 •  Intel Xeon: Extrémny výkon a extrémna cena za procesor, ktorý je určený do veľkých mobilných pracovných staníc. Ak pracujete s profesionálnym vývojárskym softwarom, 3D modelovaním alebo video editáciou, tak asi chcete aby notebook disponoval procesorom práve tejto rady, a to aj na úkor váhy, výdrže na jedno nabitie alebo veľkosti notebooku.

Intel-procesor

RAM: Väčšina notebookov pod 300€ disponuje iba 2 GB RAM pamäte, ale odporúčame aspoň 4 GB pre bežné systémy a 8 GB ak si môžete priplatiť niečo navyše. Pre bežného používateľa je 16 GB úplne zbytočných a nevyužiteľných.

Pamäť pevného disku: Jediná vec, ktorej sa dôležitosťou vyrovnáva alebo ju aj prevyšuje, je rýchlosť pevného disku. Ak nepotrebujete veľa miesta na disku, ale skôr rýchlosť, hľadajte notebooky, ktoré majú SSD disk. Tieto sú minimálne 3-krát rýchlejšie ako klasické disky.Medzi SSD diskami, nové PCIe x4 sú preukázateľne rýchlejšie ako klasické disky. Notebooky pod 250€ používajú eMMC pamäť, ktorá je technicky podobná SSD disku, no nie je o nič lepšia ako klasický pevný disk. Tu sa riadime pravidlom viac GB je lepšie. Pre bežné domáce notebooky postačí, ak budete mať 500 GB disk, na ktorý sa zmestí veľa fotiek, filmov a bežné dokumenty. Ak potrebujete pracovný notebook, hodnota okolo 700 GB (+ externý disk na zálohovanie aspoň500 GB) bude stačiť. Pre herné notebooky budete potrebovať 1000 GB miesta, pretože v dnešnej dobe je bežné, že jedna hra zaberie aj 70 GB.

Displej: Všeobecne platí, že čím viac pixelov má Váš displej, tým lepší obraz dostanete. Tiež Vám displej s lepším rozlíšením umožní vtesnať na obrazovku viac obsahu. Bežný lacný notebook má zvyčajne rozlíšenie 1366 x 768 pixelov, ale ak si to môžete dovoliť, odporúčame FullHD 1920 x 1080 pixelov. Veľa drahých notebookov má 2560 x 1600 pixelov, 3200 x 1800 pixelov, alebo dokonca 3840 x 2160. Takéto rozlíšenie je veľmi ostré, no spotrebuje viac batérie. Pri notebookoch s uhlopriečkou 15 alebo viac palcov je FullHD nevyhnutné, ak nechcete vidieť jednotlivé pixely. Pixel je malá kocka, ktorá má len jednu farbu. Čím viac pixelov máte, tým menšie jednotlivé pixely budú, to znamená že jednotlivé „kocky“, ktoré tvoria obraz, budú ťažšie viditeľné. Čím menej ich vidíte, tým príjemnejší pohľad na obraz bude.

Grafická karta: V prípade, že nepracujete v 3D modelovacom softwari, nehráte počítačové hry alebo needitujete vo vysokom rozlíšení, integrovaný grafický čip (taký, ktorý zdieľa systémovú pamäť s inými komponentami) by mal stačiť. V prípade, že potrebujete notebook na jednu z vecí spomenutých vyššie, solídna karta od AMD alebo NVIDIA-e by mala byť súčasťou notebooku. Rovnako ako pri procesoroch, aj pri grafických kartách sa stretneme s rozdelením od najslabších až po najvýkonnejšie karty. Pre bežné využitie odporúčame radu od NVIDIA-e s označením GT a pre vysokú záťaž GTX. Ak si vyberiete AMD alternatívu, tak v prípade hier voľte radu RX a pre menej náročnú prácu staršiu a menej výkonnú alternatívnu radu HD.

Dotyková obrazovka: Ak kupujete klasický notebook a nie 2v1, tak dotykovú obrazovku nebudete môcť veľmi využiť a dostanete asi o 1 až 3 hodiny horšiu výdrž batérie. Na 2v1 notebookoch je dotyková obrazovka štandardom.

dotyková-brazovka

DVD/Blue-ray mechanika: Odkedy sa dá všetok multimediálny obsah stiahnuť online alebo priamo sledovať či streamovať do Vášho notebooku, tak len zopár notebookov prichádza s takzvanou optickou mechanikou. Ale v prípade, že skutočne potrebujete vytvárať alebo používať DVD alebo CD disky, nie je problém ani to, že notebook nemá optickú mechaniku, tá sa dá vždy zakúpiť dodatočne. Externé optické mechaniky zvyčajne stoja okolo 10 až 20 €, takéto optické mechaniky sa pripájajú cez USB.

back to menu ↑

Odporúčané príslušenstvo notebookov

Ak chcete využívať svoj notebook naozaj plnohodnotne a zároveň dbať na svoje pohodlie pri práci s nimi, tak by ste nemali podceniť ani nákup príslušenstva notebookov. Aj s  jeho výberom vám radi pomôžeme.

Myšky

Počítačové myšky fungujú aj na notebookoch. Touchpad je skvelá inovácia, no mnoho ľudí zostáva verných myškám, pretože sa s nimi robí jednoduchšie a intuitívnejšie. Myšky delíme na niekoľko základných kategórií:

 • Obyčajné alebo kancelárske – tieto myšky sa cenovo pohybujú asi okolo sumy 10 – 15 € a nie sú ničím špeciálne, robia to, čo by ste od nich očakávali.
 • Herné – kategória, v ktorej nájdeme myšky za sumy okolo 25 – 40 €, zvyknú mať viac tlačidiel ako bežné myšky, viac sa dbá na dizajn ako kvalitu senzora.
 • Profesionálne – za priemernú cenovku okolo 100€ dostanete dizajnovo atraktívne myšky, dizajnované tak, aby sedeli presne v ruke. Zvyčajne sú pokryté materiálom, ktorý zlepšuje pohodlie pri práci, čo spolu s veľmi presnými senzormi tvorí perfektnú kombináciu.
 • Trackball – najpresnejší systém, aký je dnes dostupný. Využíva sa v grafických programoch ako Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, vtedy, keď potrebujete maximálnu presnosť.

Klávesnice

Klávesnica je zabudovaná priamo v notebooku, no ak Vám tá nevyhovuje, môžete zapojiť akúkoľvek inú a bude fungovať. Klávesnice poznáme mechanické a klasické. Hlavný rozdiel je v pohodlí pri písaní, pretože mechanická klávesnica Vám poskytne omnoho príjemnejšiu odozvu, než klasická. Na druhej strane je omnoho hlučnejšia a drahšia.

Tašky

Notebook si kupujete kvôli tomu, že je mobilný, prečo by ste ho ale nosili v ruke? Tašku na notebook kúpite v každom lepšom elektre. Nemusíte takmer nič riešiť, len to, aby jej veľkosť sedela k uhlopriečke Vášho nového notebooku. Určite berte do úvahy to, že so sebou budete nosiť minimálne aj myšku a nabíjačku, preto si dajte pozor, aby ste na všetko mali miesto, a neriskovali, že Vám poškriabu notebook.

notebook-taška

Chladiaca podložka

Chladiaca podložka je najmä k lacnejšiemu notebooku samozrejmosťou a mala by byť jednou z prvých vecí, ktoré si zaobstaráte. Určite sa Vám nebude páčiť, ak sa notebook bude vypínať a vy prídete o prácu alebo o progres v hre kvôli tomu, že Váš notebook nemá práve šťastne riešené chladenie.Existujú aktívne aj pasívne chladiace podložky. Ak máte dostatok USB portov, určite si kúpte podložku, ktorá disponuje aktívnym chladičom (FANom), ak nie, vyberajte jednu z ponuky pasívnych chladičov.

Externé mechaniky

Externá optická mechanika je skvelá vec v prípade, že si kúpite notebook, ktorý je tenký, a práve preto nemá vlastnú mechaniku. Externá mechanika môže byť využitá aj v prípade, že potrebujete čítať z viacerých diskov naraz alebo na disky zapisovať. Dnes už sa dá všetko streamovať cez internetové služby ako Netflix, Youtube, no ak Vám viac vyhovuje klasickejší spôsob vo forme diskov, určite je externá mechanika dobrou voľbou.

Externá optická mechanika

back to menu ↑

Konečný verdikt

V prípade, že si dnes kupujete notebook, máte skutočne z čoho vyberať. Veríme, že náš test notebookov alebo porovnanie notebookov a rady pre kúpu notebooku Vám budú nápomocné. Vybrali sme najdôležitejšie body a odporúčania v každej kategórii, a ak ste sa ešte stále nerozhodli koľko investovať, alebo ktorý konkrétny kus je lepší a vhodnejší pre Vás, nechajte si to uležať a dobre si to premyslite. Notebook určite nie je lacný špás a nemali by ste sa uponáhľať.

V prípade, že kupujete notebook do kancelárie alebo nenáročnej domácnosti, vyberajte kusy s dostatkom miesta na pevnom disku a dostatočne silným procesorom. Ak ste vášnivým hráčom, mali by ste rozhodovať podľa objemu operačnej pamäte, sily procesoru a grafickej karty.

Vždy vyberajte notebooky od renomovaných značiek, ktoré sú známe. Určite oceníte zákaznícku podporu výrobcu v prípade akéhokoľvek problému, to je niečo, s čím pri náhodných a neznámych čínskych výrobcoch nemôžete počítať.

notebook -a- užívateľ

Čo dodať na záver? Hádam len zdôrazniť fakt, že kúpe notebooku  a jeho príslušenstva by ste mali venovať náležitú pozornosť a skôr ako na cenu hľadieť  na jeho parametre. Predsa len je to dlhodobejšia niekoľkoročná investícia  do prístroja, ktorý slúži na prácu aj zábavu a väčšina z vás ho bude využívať denne.

Notebooky
4.2 (84.44%) 9 votes