Test parných čističov

Ako vybrať parný čistič 2019

TOP parné čističe roku 2019

Ručné do 60 eur Ručné od 60 eur Parné mopy Pojazdné do 135 eur Pojazdné od 135 eur Parné vysávače
Concept CP1010 Kärcher SC 1 Premium EasyFix Black&Decker FSMH1321 Ariete Xvapor Deluxe 4146 Kärcher SC 5 Kärcher SV 7
Kvalita čistenia
91 %
Výkon
90 %
Doba prevádzky
91 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita čistenia
93 %
Výkon
92 %
Doba prevádzky
91 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita čistenia
95 %
Výkon
94 %
Doba prevádzky
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita čistenia
94 %
Výkon
95 %
Doba prevádzky
94 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita čistenia
95 %
Výkon
96 %
Doba prevádzky
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita čistenia
98 %
Výkon
94 %
Doba proevádzky
99 %
Cena/kvalita
95 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie parné čističe roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Parné čističe sú veľmi účinnou možnosťou, ako u vás doma upratať. Princíp, na ktorom fungujú, je jednoduchý – obsahujú nádobku s vodou, ktorú si prístroj sám ohrieva. Len čo sa začne z vody tvoriť para, zvyšuje sa veľmi rýchlo tlak vo vnútri nádobky, pretože molekuly plynu zaberajú výrazne viac priestoru ako molekuly kvapaliny a v malom priestore na to nemajú miesto. Len čo je dosiahnutý vysoký tlak vo vnútri, je para vedená tryskou von. teplotu okolo 100 °C a pri správnom použití uvoľňuje špinu, mastnotu aj ďalšie nečistoty, dezinfikuje a ničí baktérie aj ďalšie mikroorganizmy. Tento spôsob čistenia je dnes považovaný za veľmi účinný (už len vďaka teplote, akú para dosahuje) a zároveň aj za šetrný k prírode, pretože naň nepotrebujete žiadnu chémiu ani látky zaťažujúce životné prostredie, stačí vám destilovaná voda. Zbavíte sa doma alergénov, odolných škvŕn v kúpeľni, kuchyni, v aute, môžete čistiť podlahy aj obklady a v prípade parných vysávačov aj tkaniny. Dá sa použiť aj na dezinfekciu niektorých predmetov dennej potreby alebo potrieb pre vašich domácich miláčikov.

Aby sme vo vás nevzbudili mylný dojem úplnej dokonalosti parných čističov, chceme upozorniť, že si zďaleka neporadia s každou nečistotou sami, práca s nimi vyžaduje určitú opatrnosť a zároveň aj zručnosť. Pri správnom použití sú ale veľmi dobrým pomocníkom, ktorý v kombinácii s ďalšími faktormi zvládne udržať vašu domácnosť (alebo napríklad aj auto) v čistote. Jedným z nutných predpokladov, aby to tak bolo, je však dobrý výber prístroja. Len kvalitný parný čistič bude mať dostatočne dobré vlastnosti, životnosť a kvalitu, aby bol užitočný, pritom trh s nimi je v súčasnosti pomerne široký a neponúka vždy len preverené modely.

V rámci nášho testu parných čističov 2018 sme sa vám rozhodli s výberom trochu pomôcť. Chceme, aby ste boli s prístrojom spokojní, keď už ste sa do neho rozhodli investovať. Preto sme pre vás otestovali vybrané parné čističe a zostavili prehľadné rebríčky podľa technických parametrov aj našich skúseností s užívaním. Okrem toho v našom teste nájdete aj výber tradičných značiek parných čističov a veľký článok na tému „ako vybrať parný čistič“, v ktorom sa budeme venovať radám a tipom, podľa čoho daný prístroj vybrať a kúpiť. Pevne dúfame, že sa vám s našou pomocou podarí vybrať ten najlepší parný čistič pre vaše potreby.

Práce s parním čističem

back to menu ↑

Základné typy parných čističov podľa konštrukcie

Parné čističe nie sú všetky rovnaké, to ani zďaleka nie. Líšia sa pomerne výrazne, okrem iného napríklad práve podľa konštrukcie. Jednotliví výrobcovia obvykle vyčleňujú parné čističe do štyroch základných kategórií, ktorým by sme sa v našom teste chceli venovať:

 • Ručné parné čističe – ich hlavnou výhodou sú malé rozmery, ľahká manipulácia a vysoká mobilita. Disponujú zobáčikom a hubicou, kvôli ktorým sa ručné parné čističe niekedy prezývajú „kačky“. Dajú sa jednoducho používať ručne vďaka ich malej veľkosti, ľahko sa s nimi dostanete aj na horšie dostupné miesta v kuchyniach, kúpeľniach alebo autách. Problémom je, že nie sú vhodné na čistenie veľkých plôch, to by s nimi bolo náročné a zdĺhavé. Čo sa týka parametrov, sú znížené úmerne veľkosti či už ide o výkon, prevádzkový čas alebo efektivitu. Zato je ich hlavnou prednosťou priaznivá cena.
 • Parné mopy – sú podobné klasickým tyčovým vysávačom, od ručných čističov sa líšia predĺženou násadou. Nedisponujú vysokým výkonom, funkciou vysávania ani sa s nimi nedá pracovať v menej dostupných priestoroch, ako napríklad s ručnými modelmi, ale zato sa vám oplatia pri čistení hladkých povrchov, napríklad podláh, PVC alebo dlažieb (len dávajte pozor pri umývaní dreva, to by v prípade natiahnutia vlhkosti začalo bobtnať a to je zle). Čo sa týka ceny, je viac-menej priemerná, ručné čističe sú lacnejšie a pojazdné drahšie.
 • Pojazdné parné čističe – ide o pomerne veľký parný čistič, ktorý je svojou konštrukciou aj veľkosťou podobný klasickému vysávaču. Tvorí ho telo s nádobou na vodu, kolieska a hadice s násadami, ktoré môžete podľa potreby meniť. Ak zvolíte dobre, bude tento typ parného čističa dosahovať vysoké výkony a čistenie bude rýchle, navyše zvládne aj väčšie plochy. Manipulácia s ním je ale horšia, je menej skladný a nie je rozhodne vhodný na čistenie sedačiek a kobercov. Inak ho môžete použiť na čokoľvek.
 • Parné vysávače – ide o variant bežných vysávačov, buď klasických (väčšie výkony, rozšírenie pomocou príslušenstva, ľahšia manipulácia), alebo tyčových (nižšia hmotnosť, priestorovo úspornejšie). Okrem toho, že fungujú ako klasické vysávače, disponujú tiež parnou funkciou, ktorá pracuje obdobne ako pri parných čističoch. Na rozdiel od iných typov parných čističov sa dajú použiť aj na čistenie sedačiek, kobercov alebo čalúnenia, pre potreby čistenia podláh sa niekedy dajú vhodným príslušenstvom premeniť na parný mop. Na rozdiel od klasických parných čističov nielen čistí, ale nečistotu aj vysáva. Väčšina parných čističov to nedokáže. Nevýhodami je vysoká obstarávacia cena, priestorová náročnosť a niekedy zložitejšia manipulácia, než s niektorými klasickými čističmi.

Ako aj pri iných kategóriách tovaru, aj tu sa môžeme baviť o domácich a profesionálnych prístrojoch. Profi parné čističe sme sa rozhodli do nášho testu nezaradiť, lebo kategória užívateľov, ktorí ich využijú, je príliš malá a v domácnosti nemajú popri svojej cene a parametroch príliš využitie.

back to menu ↑

Test ručných parných čističov

Ručné parné čističe malé, veľmi mobilné a univerzálne. Sú určené napríklad do kuchýň alebo do kúpeľní, ľahko sa s nimi všade dostanete, ale zároveň nie sú vôbec vhodné na upratovanie na veľkých plochách.

Najlepšie ručné parné čističe do 60 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Doba ohrevu Cena
1. Concept CP1010
400 ml 3 až 4 minúty Zistiť cenu
2. ETA 1264 90000 Aquabelo
220 ml 3 minúty Zistiť cenu
3. Ariete 4133
250 ml 2 až 3 minúty Zistiť cenu
4. Ariete 4133/02
250 ml 2 až 3 minúty Zistiť cenu
5. Sencor SSC 3001YL
350 ml 2,5 minúty Zistiť cenu

Najlepšie ručné parné čističe od 60 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Doba ohrevu Cena
1. Kärcher SC 1 Premium EasyFix
1 000 ml 6,5 sekundy Zistiť cenu
2. Hoover SSH1300 011
400 ml 20 sekúnd Zistiť cenu
3. Black&Decker FSH10SM
100 ml 15 sekúnd Zistiť cenu
4. Kärcher SC 1 EasyFix
200 ml 3 minúty Zistiť cenu
5. Kärcher SC 1
200 ml 3 minúty Zistiť cenu

Ručné parné čističe a ich charakteristika

Ručné parné čističe sú svojimi rozmermi malé. Ich hmotnosť je obvykle od 1,5 do 2,5 kilogramu, vďaka čomu ich jednou rukou ľahko unesiete. Rozmery aj tvar zodpovedajú účelu – čistenie menších, horšie dostupných plôch v kuchyni, kúpeľni, alebo napríklad v autách. Objem nádoby na vodu trpí rozmermi a dosahuje zhruba 0,3 litra, čo nie je veľa. Rovnako tlak vodnej pary nie je veľký, okolo 3 barov. Zodpovedá to účelu týchto prístrojov, rýchlemu čisteniu malých priestorov. Pre predstavu, využitie je zhruba rovnaké, ako napríklad pri ručných vysávačoch. Pracovať s nimi môžu bez väčšej námahy aj ženy bez toho, aby sa tým unavili. Niekde sa môžete stretnúť s ručnými čističmi, ktoré sú vybavené príslušenstvom (hadicou a hubicou) na čistenie podláh. Je to funkcia navyše, ale neodporúčame ju. Pre svoju malú výdrž (cca 5 až 7 minút v chode), malý výkon aj tlak by taká práca bola veľmi zdĺhavá, a ak chcete čistiť podlahu, kúpte si radšej klasický parný čistič. Nie sú úplne vhodné na čistenie tkanín.

Výhody:

 • Nízka cena
 • Rýchla a ľahká manipulácia
 • Univerzálne použitie v menších priestoroch

Nevýhody:

 • Menší výkon
 • Krátkodobé použitie
 • Obmedzené využitie

Ruční parní čistič

back to menu ↑

Test parných mopov

Parné mopy sú svojou konštrukciou veľmi podobné tyčovým vysávačom aj manipulácia s nimi je podobná. Ich použitie je obmedzené predovšetkým na podlahy a dlažby, nedá sa s nimi pohybovať v stiesnených priestoroch, ako napríklad s ručnými.

Najlepšie parné mopy

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Prevádzková doba Cena
1. Black&Decker FSMH1321
0,5 l 10 až 20 minut Zistiť cenu
2. Leifheit 11913
0,5 l 40 minut Zistiť cenu
3. Hoover CAD1700D 011
0,7 l 50 minut Zistiť cenu
4. Rowenta Steam Power RY6537WI
0,6 l 30 minut Zistiť cenu
5. Concept PERFECT CLEAN CP2000
0,4 l 20 minut Zistiť cenu
6. ETA 2266 90000 Aquatic
0,23 l 15 minut Zistiť cenu

Parné mopy a ich charakteristika

Parné mopy už sú väčšie a výrazne výkonnejšie než ručné čističe. Ich hmotnosť dosahuje zhruba 2,5 až 6 kilogramov, objem nádoby na vodu je zhruba dvojnásobný (až 0,7 litra). Pracujú síce tiež s tlakom okolo 3 barov, ale ohrev vody, čas prevádzky na jedno naplnenie nádoby aj výkon je vyšší. Vzhľadom ku konštrukcii, vlastnostiam aj parametrom sa hodia na čistenie tvrdých povrchov ako sú lamináty, podlahy alebo dlažby. Inak je použitie oproti iným čističom obmedzené a nedá sa s nimi čistiť ani koberce, ani napríklad matrace alebo čalúnenie. To je dané princípom fungovania – para rozpustí nečistoty a vy ich mopom zotriete, čo sa na hladkých tvrdých povrchoch dá urobiť, ale na koberci alebo čalúnení nie je možné nečistotu zotrieť, tú je treba vysať, a to parný mop nevie. Na podobnú nevýhodu prídete časom aj pri vytieraní podláh – keďže nečistotu nevie vysať, je lepšie skombinovať upratovanie parným mopom s vysávaním podlahy alebo ho robiť častejšie. Jednorázové upratovanie po dlhom čase sa vám s parným mopom príliš neoplatí.

Výhody:

 • Ľahko a dobre čistia podlahu
 • Dobre sa s nimi manipuluje
 • Cena nie je príliš vysoká

Nevýhody:

 • Nedá sa s nimi čistiť textil
 • Potrebné upratovať pravidelne
 • Nemajú príliš vysoký výkon a s niektorými nečistotami si neporadia

Parní mop

back to menu ↑

Test pojazdných parných čističov

Pojazdné parné čističe sú podobné klasickým vysávačom, tvorí ich samostatná nádoba s kolieskami, hadica a hubica, ktorá sa využíva na čistenie. V nádržke sa ohrieva voda a vyvíja sa z nej para, ktorá potom prechádza hadicou cez hubicu na čistený povrch.

Najlepšie pojazdné parné čističe do 135 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Prevádzková doba Cena
1. Ariete Xvapor Deluxe 4146
1,6 l 60 minút Zistiť cenu
2. Ariete Xvapor Comfort 4145
1,2 l 45 minút Zistiť cenu
3. Kärcher SC 2 EasyFix Premium
1 l - minút Zistiť cenu
4. Clatronic DR 3280
1,5 l - minut Zistiť cenu

Najlepšie pojazdné parné čističe od 135 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Prevádzková doba Cena
1. Kärcher SC 5
1,5 l - minut Zistiť cenu
2. Karcher SC 4 EasyFix
0,8 l - minut Zistiť cenu
3. Ariete ARI-4207/1
1 l - minut Zistiť cenu
4. Lavor Skyvap Max
1,5 l - minut Zistiť cenu
5. Kärcher SC 3
1 l - minut Zistiť cenu

Pojazdné parné čističe a ich charakteristika

Pojazdné parné čističe sú zo zmienených kategórií najväčšie a zároveň aj najdrahšie. Ich cena môže vystúpiť až na šesťsto či osemsto eur. Na druhej strane, získate výrazne výkonnejší prístroj, s ktorým zvládnete vyčistiť výrazne väčšiu plochu. Pri vysokých výkonoch zvládnete pracovať kľudne aj hodinu, pričom v nádobe na vodu sa môže ohriať až 1,5 litra vody. Tlak je vyšší, než pri parných mopoch, pokojne aj 4 bary, pričom teplota pary presahuje výrazne 100 °C. Čo je nevýhodou, to je práve vyššia cena, prípadne horšia manipulácia – pojazdné parné čističe sú väčšie, ťažšie a horšie sa s nimi pracuje napríklad v menších miestnostiach. Opäť platí, že najlepšie sa s nimi čistia hladké a tvrdé povrchy. Tak ako pri mopoch totiž nemôžete počítať s tým, že čistič nečistotu odsaje. On ju len rozpustí, a prípadne zotrie. To pri väčšine textílií nie je žiadúce, pretože sa nečistota skôr rozmaže ešte viac.

Výhody:

 • Vyšší výkon, teplota pary a účinnejšie čistenie
 • Umožňuje čistiť aj veľké plochy
 • Možnosť dokúpenia veľkého množstva príslušenstva

Nevýhody:

 • Vyššia cena pre kvalitnejšie modely
 • Horšia manipulácia a väčšia priestorová náročnosť
 • Nepoužiteľné pre textílie
 • Vysoká teplota môže niektoré povrchy poškodiť

Pojízdný parní čistič

back to menu ↑

Test parných vysávačov

Parné vysávače sú v podstate kombináciou pojazdných parných čističov a klasických alebo tyčových vysávačov. Okrem čistenia parou totiž ponúka aj klasické vysávanie, takže ich môžete využiť aj na čistenie textílií, matracov alebo kobercov.

Najlepšie parné vysávače

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Príkon Cena
1. Kärcher SV 7
1,2 l 1100 W Zistiť cenu
2. Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80
1,2 l 1350 W Zistiť cenu
3. Rowenta Clean and Steam RY7557WH
1 l 1700 W Zistiť cenu
4. Kärcher SV 1902
1,2 l 1250 W Zistiť cenu
5. Polti vaporettom Lecoaspira FAV30
1,8 l 1350 W Zistiť cenu

Parné vysávače a ich charakteristika

Parné vysávače, to si povieme hneď na začiatku, sú zo zmienených zariadení najdrahšie. Ich cena dosahuje aj osemsto eur, čo už si každá domácnosť dovoliť nemôže. Zato však získate veľmi užitočného pomocníka, ktorý univerzálne vysáva aj čistí parou. Tieto prístroje disponujú nádržkou zhruba na 0,8 až 1 liter vody, pričom vyprodukovaný tlak môže mať 4 až 5 barov. Ohrev vody je síce pomalší, ale zato teplota pary je veľmi vysoká. Manipulácia je len o niečo menej ťažšia, než s klasickým vysávačom alebo pojazdným parným čističom. Okrem klasického parného čistenia umožňuje aj vysatie rozpustených nečistôt, takže je spektrum činností, na ktoré sa dá prístroj využiť, o to väčšie. Jeho primárnym určením je čistenie kobercov a tkanín, veľkých plôch pri vysokom výkone, hoci je tento parameter kompenzovaný spotrebou.

Výhody:

 • Okrem čistenia aj vysáva, takže nie je potrebné podlahu po vyčistení ešte vytrieť
 • Umožňuje aj čistenie tkanín

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Priestorovo náročné
 • Zložitejšia manipulácia

Parní vysavač

back to menu ↑

Akú veľkú úlohu hrá pri výbere parného čističa značka?

Naša odpoveď bude v tomto prípade stručná – veľkú. Značka parného čističa, rovnako ako akéhokoľvek iného tovaru, je rozhodujúca pre jeho kvalitu, životnosť aj efektivitu. Elektroniku a spotrebiče by ste mali kupovať vždy od overených a kvalitných výrobcov, ktorí majú na trhu dobré meno a tradíciu. Máte tak väčšiu šancu, že získate dobré a tiež bezpečné zariadenie. To vám prístroj od neznámej východnej firmy zaistiť nedokáže. Ostatne, ponuka veľkých a overených výrobcov sa od menej známych líši hneď v niekoľkých bodoch:

 • Pracovné skúsenosti – väčší výrobca si môže dovoliť zaplatiť skúsenejších odborníkov a zároveň dbať aj o ich následný rozvoj v danej oblasti.
 • Investície do inovácií – veľké firmy si dobre uvedomujú, že vpred ich posúvajú predovšetkým investície do nových technológií a inovácií, ktoré ich dostanú pred konkurenciu.
 • Materiál – ten používajú veľkí výrobcovia výrazne kvalitnejší a často ho nakupujú vo veľkom, takže je o niečo lacnejší.
 • Certifikácia – je dobré, ak sa vami zvolený výrobca môže preukázať nejakou certifikáciou alebo ocenením, znamená to, že bol rôzne odborne otestovaný s ohľadom na kvalitu výrobkov.
 • Kvalitnejší mechanizmus výstupnej kontroly – žiadna známa firma si nedovolí riskovať svoje meno tým, že do obehu vypustí nepodarený výrobok, preto má kvalitné mechanizmy kontroly akosti.
 • Dobré meno – tak ako remeselník nebude riskovať, že si skazí povesť a príde o zákazky, tak ani firma s dlhoročnou tradíciou nebude vedome riskovať svoje meno tým, že uvedie do sveta zlý model.
 • Väčšia ponuka – veľký výrobca má na trhu často niekoľko modelových radov a je teda väčšia šanca, že sa vám trafí do potrieb a do vkusu.

Pozrime sa teda na stručný výber firiem, ktoré sme sa rozhodli v rámci nášho testu prezentovať. Pretože ale nemôžeme písať samostatnú kapitolku o každej, iste nám odpustíte, že niektoré spomenieme len heslovite.

Parné čističe Kärcher

Spoločnosť Alfred Kärcher GmbH & Co. KG, majiteľ značky Kärcher, je jedným z najväčších výrobcov čistiacich strojov. Spoločnosť bola založená roku 1935 Alfredom Kärcherom v Nemecku a spočiatku vyrábala elektrické pece. Až neskôr začala podnikať v oblasti čistenia a výroby čistiacich strojov. Okrem širokej ponuky parných čističov ponúka aj čerpadlá, zavlažovacie systémy, robotické alebo aj klasické vysávače. Zostaneme ale pri parných čističoch. Tie vyrába firma v triedach ručných čističov, mopov, pojazdných čističov, a dokonca aj vysávačov, firemnou farbou je žltá (čo je pomerne charakteristický rys tejto značky). Veľkou prednosťou týchto prístrojov je všeobecne veľký pracovný tlak, vysoká výkonnosť a technologická prepracovanosť. Kärcher je na našom trhu najrozšírenejšou značkou a okrem iného sa zaoberá tým, aby boli čističe čo najviac hygienické. Navyše ponúka k prístrojom veľké množstvo príslušenstva. Na trh uvádza v tejto kategórii tovaru dve modelové rady:

 • SC – klasické parné čističe všetkých troch typov.
 • SV – parné vysávače.

Kärcher logo

Parné čističe Rowenta

Značka domácich spotrebičov Rowenta má korene v Nemecku, kde roku 1884 vznikla. Pôvodným zameraním bola výroba spotrebičov pre domácnosť a tomu zostala verná dodnes. V jej ponuke nájdeme žehličky, fény, parné čističe, mopy alebo parné vysávače. Chceli by sme sa zamerať hlavne na posledné spomínané. Konštrukciou sú všetky modely tejto značky veľmi podobné tyčovým vysávačom, sčasti o vysávače v pravom slova zmysle aj ide. Nesú vždy modelové označenie RY a nasleduje číslo modelu. Ak by sme ich mali charakterizovať rečou parametrov, dajú sa označiť ako ľahké, mobilné, majú zhruba pollitrovú nádržku na vodu, pracujú pri vysokom tlaku a nízkej spotrebe. Sú pomerne lacné, ergonomicky dobre riešené a do domácnosti ideálne.

Rowenta

Parné čističe ETA

Ak sa v priemysle trochu orientujete, nebude vám značka ETA neznáma. Táto firma vznikla v Prahe po prvej svetovej vojne a je odjakživa rýdzo českou. Jej názov sa dá rozpísať ako „ElektroTechnické Aparáty“ a tradične bola výrobcom rádií, transformátorov alebo hracích automatov. Po druhej svetovej vojne bola zoštátnená a značka takmer zmizla. Až v roku 1996 sa znovu objavila značka ETA Hlinsko, ktorá sa výrobou elektrospotrebičov (vysávačov, kuchynských robotov, parných čističov) zaoberá dodnes. Vzhľadom k filozofii firmy nás neprekvapuje, že ide predovšetkým o ručné parné čističe. Sú veľmi ľahké, mobilné, disponujú ale malým objemom nádobky a krátkym pracovným časom (zato však rýchlym ohrevom). Pracovný tlak je okolo 3 barov. Keďže prístroje značky ETA nie sú všeobecne príliš drahé, dá sa na tieto parné čističe pozerať ako na príjemnú a lacnú alternatívu.

Eta

Parné čističe Hoover

Značka Hoover patrí americkej spoločnosti Hoover, založenej roku 1908. Tá sa od prvopočiatku zaoberá výrobou vysávačov a je v tomto ohľade jednou z najtradičnejších. V Európe síce nedosahuje taký zisk ako v zámorí, aj tak ale patrí medzi významných hráčov na trhu. Okrem vysávačov však firma Hoover vyrába napríklad aj parné mopy a ručné parné čističe, ktoré nás zaujímajú najviac. Hneď na začiatku si povieme, že nejde o práve lacné parné čističe, na druhej strane za vyššiu cenu kúpite kvalitu. Pracovný tlak je obvykle 3 až 5 barov, disponujú slušnou spotrebou, ľahkou manipuláciou a nie sú príliš ťažké. Technologicky sú obvykle dobre prepracované.

Hoower

Parné čističe Black&Decker

Firma Black&Decker bola založená v USA roku 1910. Ide o jedného z najväčších výrobcov dielenského a záhradného náradia, ako sú napríklad brúsky, motorové píly, AKU vŕtačky, alebo napríklad parné čističe. Ide predovšetkým o ručné prístroje, prípadne mopy, ktoré sú špecifické svojim modro-bielym dizajnom. Majú veľmi malé nádržky, čo je limitujúce hlavne pre čas prevádzky, vďaka tomu sa ale rýchlo nahrievajú a dajú sa používať rýchlejšie za sebou. Výkonnostne sa dajú zaradiť do niekoľkých tried, od tých najmenej výkonných až po tie najlepšie. Cenovo sa vojdú všetky do dvesto eur.

Black and Decker logo

Ďalšie značky parných čističov

Trh s parnými čističmi je roztrieštený medzi celý rad firiem a mnohé z nich, do ktorých zamerania spadajú parné čističe len okrajovo, ich vyrába len pár. Preto sme popísali skôr veľkých výrobcov a niekoľko ďalších chceme spomenúť len v bodoch.

 • Parné čističe Ariete – taliansky výrobca domácich spotrebičov so sídlom v Toskánsku, od roku 1995 súčasť spoločnosti Kenwood. Vyrába parné čističe všetkých typov a vysokej kvality.
 • Parné čističe Bissell – americká značka domácich spotrebičov, predovšetkým vysávačov. Vyrába ale aj pomerne lacné parné mopy obstojnej kvality.
 • Parné čističe Concept – česká firma vyrábajúca domáce spotrebiče (vrátane parných čističov). Ide čiastočne o ručné čističe, čiastočne o parné mopy.

Parní čistič

back to menu ↑

Ako vybrať parný čistič – rady a tipy

Ako sme už povedali, parný čistič je v domácnosti veľmi dobrý pomocník, ale nemôžete od neho čakať zázraky a sú veci, ktoré proste nezvládne, na to berte dopredu ohľad. Ďalej záleží na tom, aký model vyberiete. Nebudeme sa ďalej venovať rozdeleniu parných čističov na jednotlivé typy, to už sme prebrali a veríme, že ste si pomocou dostupných informácií zvládli vybrať ten najvhodnejší pre seba. Ale ako ste asi z textu pochopili, niektoré parametre sú pre fungovanie parného čističa kľúčové – pracovný čas, veľkosť nádrže, tlak, manipulácia s ním, a podobne. Na tie sa postupne zameriame teraz, ale pri väčšine z nich vám nedokážeme povedať ideálnu hodnotu. Je to preto, že tú poznáte najlepšie vy sami. Mali by ste si ešte pred nákupom položiť niekoľko otázok:

 • Na čo parný čistič chcete kúpiť?
 • Akú plochu s ním chcete čistiť?
 • Aký je jeho hlavný účel?
 • Aký je v danej miestnosti priestor?
 • Koľko chcete do čističa investovať?

Určite by bolo zbytočné kupovať si na upratovanie celého domu ručný parný čistič a opačne, upratovať kuchynskú linku parným vysávačom. Len čo si zvládnete nasledujúce otázky zodpovedať, môžete sa pustiť do sledovania daných parametrov a zhodnotiť výkon prístroja, rýchlosť ohrevu, pracovný čas alebo objem nádrže.

Parní čištění

Musí vás zaujímať objem nádoby a s ním spojený čas prevádzky

Objem nádob sa veľmi výrazne líši pri jednotlivých typoch čističov aj medzi jednotlivými modelmi navzájom. Práve tento parameter je jeden z kľúčových, pretože na ňom závisí celý rad ďalších, vrátane napríklad hmotnosti prístroja, ergonómie alebo času prevádzky. Prirodzene, že čím väčšia je nádoba na vodu a čím viac vody sa do nej vojde, tým dlhšie sa dá prístroj používať (ak nie je dvojkomorový, o čom bude reč v nasledujúcej kapitolke). Bežne sa nádoby jednokomorových čističov pohybujú v týchto číslach:

 • Pri ručných parných čističoch do 0,4 až 0,5 litra.
 • Pri parných mopoch od 0,4 do 1 litra.
 • Pri pojazdných čističoch od 0,8 do 1,5 litra.
 • Pri parných vysávačoch od 0,5 do 1 litra.

Bezprostredne s týmto parametrom súvisí aj čas prevádzky. Oficiálna definícia znie, že ide o časový úsek od naliatia plnej nádoby do úbytku pod minimálnu hranicu. Pri jednokomorových čističoch tento úbytok znamená, že musíte niekoľko minút počkať, než sa vyrovnajú tlaky, potom až môžete nádobku otvoriť, doliať vodu a počkať, kým sa ohreje. Pri práci je to nekomfortné, hlavne, ak sa ponáhľate. Čo sa týka pracovného času v číslach, pri ručných parných čističoch sa pohybujete od päť do desať minút, pri parných mopoch zhruba od pätnásť do tridsať minúť a pri pojazdných čističoch môže byť aj šesťdesiat minút. Ak viete, akú veľkú plochu, alebo aké dlhé činnosti chcete s mopom robiť, môže vám to napovedať, ktorý by ste mali vybrať.

Samozrejme, okrem dlhšieho času prevádzky má veľká nádrž aj ďalšie výhody. Napríklad ju nemusíte tak často dopĺňať, takže je práca pohodlnejšia a komfortnejšia. Zároveň by ste ale nemali zabúdať, že s veľkosťou nádržky na vodu rastie aj ohrievací čas (viac vody sa ohrieva niekedy aj výrazne dlhšie), hmotnosť prístroja a jeho cena. Nemali by ste hľadať mop s najväčšou nádržkou, ale s nádržkou primeranou vašim potrebám. Parný čistič, ktorý vydrží v prevádzke pol hodiny, vám bude nanič, ak preň nemáte využitie.

Zvoliť jednu alebo dve komory čističa?

Jedným z dôležitých parametrov parných čističov, ktorý súvisí s predchádzajúcou kapitolou, je systém dopĺňania vody. Bez tej sa chod prístroja nezaobíde, pretože práve z nej para vzniká. Bežne si môžete vybrať z jednokomorových a dvojkomorových čističov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody.

 • Jednokomorové čističe – bežne ide o ručné a pojazdné čističe, ktoré disponujú len jedinou nádržkou na vodu, v ktorej sa, podobne ako v bojleri, ohrieva na vysokú teplotu. Je opatrený tlakovým uzáverom, aby bol udržaný prevádzkový tlak a paru odpúšťate. Až keď tlak dostatočne poklesne, môžete nádržku otvoriť, doliať ďalšiu vodu a pokračovať s prácou ďalej. Je to podobný systém, ako pri tlakovom hrnci. Ide o lacnejšie riešenie, ale na úkor prevádzkového času. Jednokomorový čistič sa dá väčšinou používať zhruba 5 až 15 minút v kuse, potom musíte počkať na vyrovnanie tlaku a opätovný ohrev vody. Ak teda plánujete čistiť veľké plochy a je predpoklad, že by vám to mohlo trvať dlho, tento systém pre vás nie je. Ale pre menej náročných zákazníkov sa oplatí viac, je totiž lacnejší.
 • Dvojkomorové čističe – tento systém sa dá nájsť napríklad pri parných mopoch a ide o rozšírenie predchádzajúceho. V bojleri, ktorý tvorí jednu nádobku, sa ohrieva voda, z ktorej sa získava para. Ale len čo dôjde, prečerpáva sa sem ďalšia voda z druhej, doplnkovej nádobky. Vodu sa dá teda dolievať kedykoľvek, bez toho, aby bolo potrebné čakať na vyrovnanie tlaku, čím získavate prakticky neobmedzený pracovný čas. Navyše je tento systém energeticky šetrnejší. Na druhej strane môže niekomu vadiť, že takto riešený čistič bude drahší, než jednokomorový.

Parní čištění s čističem

Ako si poradiť s tlakovou charakteristikou čističa?

Pomerne často sa pri parných čističoch sleduje veľkosť pracovného tlaku. Tento parameter vám jasne hovorí, akou silou je para vytláčaná von. Čím väčší je tlak, tým účinnejšie je čistenie, a tým teplejšia para bude. Samozrejme, už pri čítaní údajov o tlaku by ste si mali dať pozor – výrobcovia a predajcovia niekedy uvádzajú rôzne iné charakteristiky, ktoré celkový výkon prístroja skresľujú. Jednou z možností je uviesť miesto limitu tlaku limit tlakového bezpečnostného uzáveru, ktorý je výrazne vyšší. S tým sme sa pri našom testovaní stretli. Poznáte to podľa príkonu. O tom budeme ešte hovoriť ďalej, ale v tejto chvíli si môžeme povedať, že pracovný tlak okolo 5 barov dosiahne prístroj s príkonom 2000 W, tlak okolo 7 barov už stojí cez 3000 W.

Ale aby sme sa vrátili späť k pracovnému tlaku – udáva sa v baroch (doplnková jednotka tlaku, podobne ako atmosféra – atm, základnou jednotkou je pascal – Pa), ako ste si už asi všimli a platí tento prevodný vzťah:

1 bar = 0,1 MPa = 0,987 atm

Čím vyšší tento tlak je, tým viac rastie rýchlosť práce, účinnosť aj rýchlosť ohrevu. Minimum by malo byť 3 bary, menej výkonné prístroje už sa vám v súčasnosti neoplatí kupovať. Voliť by ste mali určite čo najväčší, ale zase v rámci medzí. Od jednotlivých typov prístrojov nemôžete čakať viac, než na čo sú konštruované. Preto sme si pripravili opäť nasledujúce porovnanie jednotlivých typov čističov:

 • Ručné parné čističe – tlak okolo 3 barov
 • Parné mopy – tlak okolo 3,5 baru
 • Pojazdné parné čističe – tlak 3 až 4,5 baru
 • Parné vysávače – tlak 4 až 6 barov

Pára

Hodnoty príkonu pri parných čističoch

Keďže všetko súvisí so všetkým, má spolu s prevádzkovým tlakom, veľkosťou nádrže a výkonom prístroja veľký vplyv na efektivitu práce aj príkon. Ten sa udáva vo wattoch (značí sa W) a hovorí vám, koľko energie do elektromotoru prístroja pritečie za jednotku času. Pohybuje sa zhruba od 1000 W pri ručných čističoch cez mopy a pojazdné parné čističe až po viac ako 2000 W pri parných vysávačoch (tam je to dané tým, že musia byť schopné tiež vysávať). Pre menej náročných zákazníkov 1000 až 1500 wattov stačí, pôjde o pomerne lacné čističe, ktoré si poradia s menšími plochami pri občasnom použití. Veľmi výkonné prístroje sú vhodné pre náročnejších zákazníkov, ktorí na cenu tak nehľadia alebo sa bez nich nezaobídu. Okrem prevádzkového tlaku má príkon bezprostredný vplyv aj na čas ohrevu vody (čím väčší príkon, tým rýchlejšie sa voda ohrieva) a na výkon.

Výkon čističa a čas ohrevu vody

Ak zabrúsime na chvíľu do fyziky, existuje parameter nazývaný účinnosť. Ten vypovedá o tom, koľko percent príkonu sa zmení v požadovaný výkon. Nikdy to nebude sto percent, lebo každý prístroj má určité nežiaduce straty, bez ktorých nie je možné fungovať. Či už sú to vibrácie, tepelné žiarenie alebo trenie. Preto sa výkon neuvádza tak často ako príkon, pretože je o niečo menší. Aby však mal zákazník všetky informácie, uvádza výrobca niektoré náhradné údaje, ako je napríklad plošný alebo vykurovací výkon, ktoré vám navyše ako spotrebiteľovi prezradia viac. O čo ide?

Plošný výkon

Plošný výkon v zásade udáva, akú veľkú plochu zvládne prístroj vyčistiť. Je to samozrejme orientačný údaj, pretože sa to nedá spočítať presne. Záleží na spôsobe práce, materiáli, miere znečistenia a zložitosti priestoru. Ale, samozrejme, pre vás môže byť určité vodidlo, keď si zmeriate priestory, ktoré plánujete čistiť, pripočítate rezervu a podľa toho vyberiete parný čistič.

Vykurovací výkon

Vykurovací výkon charakterizuje tepelné vlastnosti prístroja. Voda sa ohrieva tým, že sa jej dodá tepelná energia a vykurovací výkon vám hovorí, koľko sa jej dodá za sekundu. Súvisí to s už niekoľkokrát spomínaným časom ohrevu – čím väčší vykurovací výkon v kombinácii s veľkosťou nádobky, tým rýchlejší ohrev. Minimum by malo byť 1000 W, ideál je okolo 1500 W. V závislosti na tomto výkone sa čas ohrevu pohybuje zhruba od 4 do 6 minút na liter vody pri pomalších a zhruba od 2 do 4 minút na liter vody pri rýchlejších parných čističoch.

Čištění s parním čističem

Ako si poradiť s mobilitou prístroja?

Okrem technických parametrov prístroja by ste sa mali zaujímať aj o ďalšie kritériá výberu. Okrem iného napríklad o to, ako dobre sa vám s parným čističom bude pracovať. V opačnom prípade, ak vám bude práca s ním nepohodlná alebo nepríjemná, si v hlave vytvoríte blok a časom ho používať prestanete. Predovšetkým musíte sledovať dĺžku kábla parného čističa. Tie sú prakticky všetky určené na zapojenie do zásuvky. Dĺžka kábla je rozhodujúca pre to, aký veľký okruh okolo zásuvky ste schopní čistiť. Nebolo by príjemné ani praktické, keby ste s krátkym káblom museli neustále prepínať prístroj zo zásuvky do zásuvky a mať doma pripojenie do siete na každom rohu. Ideál je, ak kábel dosahuje 7 až 8 metrov, to je dobrá vzdialenosť na efektívnu prácu. Dlhší kábel, ktorý môže mať niekedy až 10 metrov, už v bežnej domácnosti veľmi nevyužijete, a naopak, môže prekážať, hlavne vtedy, keď ešte nie je natiahnutý. Naopak, krátky kábel, ktorý môže mať pokojne aj len 5 metrov, nikam nedočiahne a budete ho musieť neustále prepínať.

Ďalším faktorom, ktorý rozhoduje, je celková konštrukcia prístroja, jeho materiál a hmotnosť. Začnime materiálom – parné čističe sú najčastejšie z plastu, pri kvalitnejších kusoch sú nádoby na vodu z hliníka alebo nerezu, čím sa na jednej strane predlžuje životnosť, na druhej strane sa ale zvyšuje hmotnosť. Tá je zásadná pre použitie čističa. Ak je príliš ťažký, horšie sa s ním pracuje, viac sa namáhate a skôr sa unavíte. Najľahšie, ručné parné čističe, sa dajú pokojne používať jednou rukou. Parné mopy už vyžadujú obe ruky (vyzerajú trochu ako tyčové vysávače), pojazdné čističe a parné vysávače už musia mať kolieska, aby sa s nimi dalo pohodlne pracovať. Tým viac, že ich veľkosť ešte zvyšuje nádoba alebo vrecko na vysatý prach a nečistoty. Náš tip je, aby ste si čistič dopredu vyskúšali v obchode a zistili ako dobre alebo zle sa vám s ním bude pracovať. A to nielen z hľadiska hmotnosti, ale aj veľkosti, aby vás po chvíli upratovania nezačal bolieť chrbát.

Čištění spár

Prevedenie hlavice mopu

Tým sme prebrali všetky podstatné parametre parných čističov, hádam okrem dizajnu. Pri tom však uznávame, že nie je takmer vôbec podstatný a ponechávame ho na vašom vkuse. Čo sme ale ešte nespomenuli, to je parameter, ktorý musíte riešiť pri parných mopoch. Ide o tvar hlavice/hubice. V obchodoch ich totiž nájdete v dvoch kategóriách – trojuholníkové a obdĺžnikové. Prvý typ sa vám oplatí v miestnostiach, ktoré sú veľmi členité a majú veľa rohov alebo nábytku. Rozhodne si tým umývanie zjednodušíte, s obdĺžnikovým je to problém. Na druhej strane, obdĺžnikový mop zaberie väčšiu plochu a na veľké priestory bez členitosti je výhodnejší. Tu záleží čisto na vás a na tom, akú máte domácnosť, čo by ste mali zvoliť.

Parní mop trojúhelníkový

back to menu ↑

Funkcie a príslušenstvo parných čističov

Parné čističe, rovnako ako akýkoľvek iný dnešný spotrebič, býva často technicky vyspelý disponuje celým radom funkcií a príslušenstva, ktoré uľahčujú jeho použitie a robia ho výrazne univerzálnejším. A to nielen z hľadiska komfortu, ale aj z hľadiska bezpečnosti. Chceli by sme sa s vami v tejto kapitolke pozrieť na niektoré užitočné funkcie a vychytávky parných čističov a vytvoriť pre vás taký menší slovníček pojmov, z ktorých si vyberiete, čo budete chcieť, aby váš parný čistič vedel.

Detská poistka

To je veľmi dôležitá súčiastka, ak máte doma malé deti. Môže sa stať, že budete musieť počas upratovania niekam odbehnúť a vaše deti, ktoré ešte niektorým veciam nerozumejú, by sa mohli popáliť parou a spôsobiť si veľmi vážne a bolestivé zranenie. Preto sa na moderné parné čističe umiestňujú detské poistky, ktoré toto riziko znižujú.

Bezpečnostný ventil

Ďalšia z bezpečnostných funkcií, ktorá minimalizuje riziko vyliatia obsahu nádrže von. V prípade studenej vody by to hádam až tak nevadilo, ale voda v nádržke je vriaca a okrem toho, že by ste najskôr horúcou vodou poškodili podlahu, by ste si mohli aj dosť ublížiť. Rovnako vám taký ventil nedovolí nádobku otvoriť, dokým sa nevyrovnajú tlaky a horúca voda vám tak nemôže streknúť na ruky ani nikam inam.

Automatické vypnutie

Prístroj disponuje funkciou, vďaka ktorej sa sám vypne potom, čo dôjde voda v nádržke. Eliminuje sa tým riziko, že by ste na to zabudli alebo ste si to neuvedomili a prístroj by zbytočne bežal naprázdno. To by mu mohlo veľmi uškodiť.

Systém odvápňovania proti tvorbe vodného kameňa

Vodný kameň je veľkým nepriateľom všetkých prístrojov, ktoré s vodou pracujú – nielen parných čističov, ale aj kávovarov, žehličiek a ďalších. Ak nebudete používať destilovanú vodu (a ruku na srdce, kto to robí?), zostane po odparení vody vždy zvyšok iónov, ktoré sú v nej usadené (hlavne uhličitany alebo sírany, často v kombinácii s vápnikom a horčíkom). Preto je potrebné mu predchádzať. Niektoré parné čističe preto disponujú ochrannou funkciou, ktorá zaisťuje odvápňovanie vnútorných priestorov prístroja. Oplatí sa vám do nej investovať, pretože v opačnom prípade môžu usadeniny časom čistič úplne zničiť.

Indikátor nahriatia vody a ukazovateľ zostávajúcej vody

Kontrolka alebo indikátor, ktorý vám dá vedieť, že voda v nádržke je nahriata dostatočne na to, aby ste sa mohli pustiť do práce. Oceníte to, pretože inak sa len ťažko odhaduje, či už je nahrievanie na konci. Rovnako budete možno radi mať indikátor obsahu vody v nádobke, vďaka ktorému budete presne vedieť, koľko vody ešte máte.

Nastavenie množstva pary

Ak disponuje parný čistič aspoň základným ovládaním, malo by byť možné nastaviť, koľko pary z neho vyjde. Väčšinou je táto regulácia stupňová (2-3 stupne) a mali by ste ju ovládať s ohľadom na čistený povrch a materiál.

Otočná hlava parného mopu

Vďaka tejto funkcii môžete využívať hlavu mopu vo viacerých rôznych uhloch. To znamená, že sa s mopom oveľa ľahšie pracuje a dostanete sa s ním aj do horšie dostupných priestorov. Obzvlášť v menších bytoch je to vítaný pomocník.

Parní mop čtvercový

Príslušenstvo parných čističov

Parné mopy bývajú dodávané často s rôznym množstvom príslušenstva. To má za úlohu zvyšovať ich univerzálnosť a využitie. Patria sem napríklad:

 • Filtre na zachytávanie prachu
 • Utierky s mäkkým a tvrdým vláknom pre parné mopy
 • Nástavce na koberce
 • Rotačná kefa
 • Kĺbová kefa
 • Hadica s hubicou na ručné parné čističe
 • Tryska na bodový lúč


back to menu ↑

Ako sú na tom parné čističe z hľadiska cien?

Parné čističe rozhodne nepatria k najlacnejším, ale ani k najdrahším spotrebičom na trhu. Zaradili by sme ich do priemeru. Tie najlacnejšie ručné sa dajú kúpiť zhruba za 20 eur (dajú sa zohnať aj lacnejšie, ale príliš to neodporúčame, mali by ste chcieť predovšetkým kvalitu a tú v takých cenových reláciách nezoženiete), najdrahšie až za 4 000 eur (ide o profesionálne parné čističe, ktoré za bežných podmienok v domácnosti nemáte šancu využiť). Ceny rastú s rastúcou veľkosťou a funkčným vybavením v rade ručné čističe – parné mopy – pojazdné čističe – parné vysávače. Samozrejme, že k cene prispieva aj výkon a značka, ktorá by mala byť overená – Kärcher, Hoover, Bissell, Ariete, a tak ďalej.

 • Ručné parné čističe –ich cena začína na zhruba dvadsať až dvadsaťpäť eur a môže dosiahnuť aj sto eur. Ale platí, že ich využijete skôr na menšie čistenie, napríklad v kuchyni alebo v kúpeľni, a že teda nie je nutné vybaviť ich špičkovými parametrami. Aj za štyridsať eur dostanete veľmi dobrý ručný čistič, ktorý plne využijete.
 • Parné mopy – cena sa tu pohybuje zhruba od štyridsať eur pri tých najlacnejších po nejakých dvesto až dvestotridsať eur pri tých pokročilejších. Samozrejme, s cenou rastie kvalita, výkonnosť aj pracovný čas mopu, takže s tými drahšími vykonáte viac práce. Optimum je v tejto kategórii okolo sedemdesiatpäť až stopätnásť eur.
 • Pojazdné parné čističe – sú o niečo drahšie, dosahujú cien zhruba okolo sto až tristo eur, niekedy môžu stáť aj štyristo eur. S rastúcou cenou sa zlepšujú ich parametre, ale pre domáce použitie vám veľmi dobre postačí aj prístroj strednej triedy, ktorý je k dispozícii od stopäťdesiat do tristo eur.
 • Parné vysávače – sú zo spomínaných kategórií najdrahšie, ich cena môže prekonať aj štyristo eur. Na druhej strane ide o veľmi účinných pomocníkov pre upratovanie a taká investícia sa vám oplatí tým viac, že ide o dva prístroje v jednom.

Samozrejme, toto sú sumy, ktoré sa môžu oplatiť pre bežnú domácnosť. Ak kupujete parný čistič do práce alebo s ním chcete podnikať, oplatí sa vám určite kúpiť profesionálny prístroj, ktorého cena sa bude pohybovať zhruba od 1 500 do 4 000 eur, doma ale také čističe nevyužijete. Kupujte skôr optimum pre vaše použitie, než za každú cenu to najlepšie.

Parní mopy

back to menu ↑

Konečný verdikt

Aby sme sa s vami nerozlúčili suchým konštatovaním toho, aké drahé parné čističe sú, rozhodli sme sa na koniec testu zaradiť ešte pár odsekov navyše. Predovšetkým chceme celý výber a nákup parného čističa zhrnúť a znovu prejsť. Začať by ste mali tým, že si zodpoviete základné otázky o priestore, ktorý chcete čistiť, veľkosť plochy, početnosť upratovania, a podobne. Až keď budete tieto parametre použitia čističa poznať, môžete postúpiť ďalej a vybrať si zo štyroch základných typov:

 • Ručné parné čističe
 • Parné mopy
 • Pojazdné parné čističe
 • Parné vysávače

Neuškodí ani prejsť si niektoré značky parných čističov a vyčleniť si do výberu len tie, ktorým dôverujete. Len čo budete mať vybrané, môžete pristúpiť ku voľbe podľa parametrov. Sledujte príkon a výkon, čas ohrevu, čas prevádzky aj veľkosť nádržky. Ak bude čistič dvojkomorový, je to ideálne, ale je to tiež drahšie a je len na vás, či máte záujem do niečoho takého zainvestovať (z nášho pohľadu sa to oplatí, ale je to vaša voľba). Určite by ste mali sledovať, koľko čistič váži, či má kolieska, ako sa s ním bude manipulovať. Rozmermi, hmotnosťou aj ergonómiou by vám mal vyhovovať a mal by sa hodiť do priestoru, v ktorom sa s ním budete pohybovať (tu máme na mysli napríklad rozdiel medzi trojuholníkovým a obdĺžnikovým mopom). Na záver by ste sa mali pozrieť, ako je na tom zvolený model s funkciami, a prípadne, či vám pri ňom niektorá nechýba. Odporúčame, aby disponoval aspoň základnými bezpečnostnými opatreniami (bezpečnostný uzáver, detská poistka) a systémom odvápňovania. Na záver už je potrebné len zhodnotiť cenu, a ak vám vybraný čistič plne vyhovuje, môžeme vám gratulovať, pretože máte vybraté.

back to menu ↑

Ako pracovať s parným čističom z hľadiska bezpečnosti

Keď máte parný čistič vybraný, už stačí len naučiť sa ho používať. Veľkou výhodou parných čističov je, že pracujete len s vodnou parou, takže neprídete do styku s chémiou. Nestane sa, že by vás agresívny čistič poleptal alebo by vám spôsobil alergickú reakciu. Predovšetkým je ale potrebné si uvedomiť, že pracujete s horúcou parou, ktorá má teplotu 100 °C, možno aj viac. Znamená to vysoko účinné upratovanie a je možné dosiahnuť dezinfekčné účinky, ak necháte paru pôsobiť dlhší čas. Problém samozrejme nastáva, ak sa do styku s parou dostanete vy. Para je horúca, tryská von pod tlakom, a preto musíte dávať pozor na popáleniny alebo oparenie. To je dôvod, prečo sme odporúčali, aby mal vami vybraný prístroj detskú poistku. Potom sa totiž nestane, že by vaše dieťa samo prístroj spustilo a obarilo sa.

Samozrejmosťou je bezpečnostný tlakový uzáver, ktorý nedovolí vode v nádržke, aby pod tlakom vystrekla von. Nevyleje sa pri práci a nestane sa, že by ste otvorili natlakovanú nádobku a voda vám strekla na telo alebo do tváre. Po skončení práce je potrebné najskôr nechať vyrovnať tlaky, a potom až uzáver otvárať, nesnažte sa ho násilím páčiť, nebude to na nič dobré. Pri práci by ste mali mať na ruke, v ktorej držíte handru na stieranie nečistôt, gumovú rukavicu s vložkou, aby ste predišli obareniu. Obdobne platí, že sa parou ohrieva tryska prístroja, na tú by ste nemali v čase čistenia siahať. S ohľadom na vlastnú bezpečnosť dávajte dobrý pozor, aby vám para neprenikla do očí. Môže sa občas stať, že para pod tlakom uvoľní napríklad zo starej dlažby alebo obkladu kamienok a ten letí vysokou rýchlosťou, opäť je dobré s tým počítať.

V prípade, že vám prístroj hlási poruchu, alebo ak sami okom detegujete poškodenie (prasknutá hadica, uvoľnenie hadice, poškodenie trysky alebo nádobky,…), nemali by ste kvôli vlastnej bezpečnosti čistič vôbec používať a musí ísť do opravy. V lepšom prípade by vám para unikala von, znižoval sa tlak a efektivita prístroja, v prípade vážneho poškodenia nádobky hrozí pri tlakovaní až explózia. Pravidelne by ste mali parný čistič odvápňovať (pracuje sa s bežnou vodou nezbavenou iónov, pri odparení sa vyzráža), inak sa časom zanesie vodným kameňom a môže dôjsť až ku zhoršeniu fungovania prístroja.

Na záver ešte hľadisko čisteného materiálu. Musíte dať pozor, aby ste ho nepoškodili. Je potrebné strážiť si, či materiálu parným čističom skôr neuškodíte. Určite sa nedá čistiť teplotne málo odolné materiály, ktoré by sa parou mohli poškodiť. Nečistite drevené podlahy, ak nie sú ochránené proti preniknutiu vlhkosti, hrozí ich nabobtnanie a rozrušenie štruktúry dreva, ktoré potom môže viesť k plesniveniu a rozpadu. Nemali by ste s ním čistiť ani tkaniny, ak nemôžete rozpustenú špinu odsať. Inak totiž dôjde k jej rozpusteniu a ešte pevnejšiemu zachyteniu hlbšie do štruktúry tkaniny. Textílie s viditeľnými škvrnami by ste mali čistiť len parným vysávačom, klasickými parnými čističmi ich môžete len dezinfikovať (ak nie sú znečistené).

To je všetko, čo sme si pre vás pripravili. Pevne veríme, že vám náš test bol nápomocný, a že sme vám poradili. Teraz už len zostáva popriať, aby vám vybraný prístroj dobre poslúžil, a aby ste si s ním nespôsobili žiadnu škodu, ako sme na konci článku upozorňovali.

Parné čističe
5 (100%) 1 vote