Najlepšie práčky 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej práčky.
 • Zvoľte si na základe hlučnosti, kapacity, spotreby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Pračky bez pozadí

TOP práčky roku 2019

Práčky s predným plnením do 425 eur Práčky s predným plnením od 425 do 575 eur Práčky s predným plnením od 575 eur Vstavané práčky s predným plnením Práčky s horným plnením Kombinované práčky so sušičkou bielizne
Bosch WAB 20262BY AEG ProSteam L7FBE48SC AEG ÖKOMix L8FEC49SC Electrolux EWG 147540 W Whirlpool TDLR 65231 ZEN AEG SensiDry L9WBC61B
Kvalita prania
91 %
Spotreba
92 %
Hlučnosť
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita prania
93 %
Spotreba
93 %
Hlučnosť
92 %
Cena/kvalita
97 %
Kvalita prania
95 %
Spotreba
95 %
Hlučnosť
95 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita prania
93 %
Spotreba
91 %
Hlučnosť
98 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita prania
92 %
Spotreba
92 %
Hlučnosť
93 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita prania
91 %
Spotreba
88 %
Hlučnosť
94 %
Cena/kvalita
91 %
91%
92%
94%
94%
93%
97%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Práčky… kde by bez nich bolo ľudstvo? Predstavte si, že by sa dnes malo prať tak, ako kedysi, pri potoku. Málokto si dnes vie predstaviť to, čo bolo ešte v minulom storočí na slovenskom vidieku bežnou praxou. Že sa bielizeň musela vziať v koši ku potoku, ručne vyplákať, preprať, vyžmýkať, odniesť na stráň a tam sušiť. To už je našťastie preč, ale neuškodí si to na úvod článku pripomenúť. Začnete sa potom na práčky pozerať inak, než ako na kus elektroniky. Skôr ich začnete chápať ako užitočných pomocníkov v domácnosti alebo ako najväčší vynález v histórii ľudstva (tak bývajú vlastne často označované). Hlavne ženy v domácnosti by vám mohli rozprávať…

O účele a využití práčok asi nie je potrebné nejako dlho rozprávať. Tým že pre vás vyperú bielizeň, vám preukazujú cennú službu – šetria váš čas, energiu aj pohodlie, čo sa v dnešnej veľmi rýchlej dobe oceňuje. Avšak, ak zvažujete kúpu práčky, poradíme vám jednu vec. Nie je to ako kúpiť si tričko, ktoré keď sa vám nebude páčiť, hodíte do skrine a kúpite si nové. Ide o výrazne väčšiu investíciu, presahujúcu často aj štyristo eur, preto stojí za to venovať výberu dostatok pozornosti a všetko si starostlivo premyslieť a naštudovať. Je potrebné sa zorientovať v parametroch, ako je energetická trieda, účinnosť prania, hlučnosť alebo v jednotlivých funkciách a programoch moderných práčok.

Aby sme vám pomohli vybrať práčku, ktorá sa vám oplatí, a ktorá vám bude slúžiť čo najdlhšie, rozhodli sme sa pripraviť pre vás recenzie práčok roku 2017. V rámci nášho veľkého testu vám predvedieme najlepšie práčky v prehľadných rebríčkoch, predstavíme vám ich prednosti a nedostatky a okrem toho vám v našom veľkom úvodnom článku poradíme, ako vybrať práčku, aké sú osvedčené a tradičné značky, alebo na čo si, naopak, v súvislosti s výberom práčky dať pozor. Hneď na začiatku by ste si mali ujasniť, o aký typ práčky máte vlastne záujem. To je základ. Poďme sa na to teda pozrieť postupne…

back to menu ↑

Základné druhy práčok bielizne a ich špecifiká

Predtým ako sa pustíme do charakteristík jednotlivých typov práčok, by stálo za to si ich rozdeliť a stručne si ich kategórie opísať. Možnosti, ako práčky rozdeliť, máme dve – buď z hľadiska plnenia alebo z hľadiska umiestnenia. Podľa plnenia rozlišujeme:

 • Práčky s predným plnením – majú väčší vkladací otvor na svojej prednej strane, spravidla bývajú technologicky vyspelejšie (ale aj drahšie). Zaberajú v kúpeľni viac miesta, ale zase umožňujú položiť navrch napríklad sušičku.
 • Práčky s horným plnením – vkladací otvor a dvierka sú umiestnené zhora. Je to pohodlnejšie, pretože sa nemusíte toľko zohýnať, a priestorovo úspornejšie, ale otvor býva väčšinou menší ako pri práčkach s predným plnením, navyše priestor nad práčkou už nijako nevyužijete.

S ohľadom na umiestnenie môžeme práčky rozdeliť do týchto dvoch kategórií:

 • Vstavané práčky – práčky, určené na zabudovanie do kúpeľňovej skrinky alebo napríklad do kuchynskej linky. Nenarušujú dizajn miestnosti a dvojité opláštenie (vlastný plášť + skrinka) ponúkajú lepšiu izoláciu. Na druhej strane býva manipulácia s nimi ťažšia a je potrebné ich vedieť zabudovať.
 • Voľne stojace práčky – práčky, ktoré môžete umiestniť kamkoľvek. Ide o voľne stojace modely, ktoré nemajú žiadny zvláštny nárok na umiestnenie. Manipulácia s nimi je ľahšia, bývajú však vo výsledku o niečo hlučnejšie a navyše je pri nich potrebné aspoň okrajovo pozerať na dizajn.

Viac si k jednotlivým kategóriám povieme, keď prídu na rad, zatiaľ nám rámcový popis postačí. Zvláštnosťou modernej doby sú kombinované práčky-sušičky, ktoré v sebe zahrňujú funkcie práčok aj sušičiek bielizne Tieto spotrebiče vedia bielizeň nielen vyprať, ale následne aj usušiť. Nie je to s nimi ale také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak ste čítali náš test sušičiek bielizne, viete, ako to s nimi je. Ak nie, ich rebríček aj popis uvádzame aj tu.

back to menu ↑

Test voľne stojacich práčok s predným plnením do 425 eur

Práčky s predným plnením, navyše voľne stojace, sú asi tým najbežnejším, s čím sa na našom trhu stretnete. Ide asi o najbežnejší typ práčky s guľatými, najčastejšie presklenými dvierkami na prednej strane. Ich výber je široký, pretože ich ponúka väčšina výrobcov a to v mnohých modelových radoch.

Volne stojace práčky s predním plnením do 425 eur a ich charakteristika

Ich prednosťou je veľká kapacita bubna a podstatne väčší plniaci otvor, než s akým sa stretnete pri práčkach s vrchným plnením. Navyše nad práčkou zostáva veľa priestoru, ktorý je možné využiť – umiestniť tam sušičku, kúpeľňovú skrinku alebo napríklad len položiť na práčku kôš s bielizňou. Navyše sú všeobecne technologicky vybavenejšie a vyspelejšie ako práčky s horným plnením (nechýba im technológia šiesteho zmyslu, senzory alebo napríklad parné generátory). Štandardné rozmery týchto práčok sa pohybujú zhruba okolo 60 x 85 x 60 centimetrov. V prípade špeciálnych modelov (takzvaných slim práčok) sa mení ich hĺbka až na 33 centimetrov. Základňa s takou plochou je dosť veľká na to, aby bola práčka vysoko stabilná a ani vibrácie pri odstreďovaní ňou nehýbali. Z rozmerov však plynú aj hlavné nevýhody týchto práčok – sú priestorovo náročnejšie, takže sa nehodia do každej domácnosti. Navyše, otváranie dvierok dopredu vyžaduje okolo práčky ďalšie miesto, ktoré si musíte nechať do rezervy. A navyše napríklad pre starších ľudí nie je tento typ príliš vhodný, pretože k dvierkam je nutné sa zohýnať. To, že ide v tejto kategórii o práčky voľne stojace, znamená, že ich môžete v kúpeľni umiestniť kamkoľveka nie je potrebné ich zabudovávať do nábytku.

Výhody

Väčší vkladací otvor a veľa miesta nad práčkou

Väčšia kapacita bubna

Sú stabilnejšie a technologicky vyspelejšie

Široký výber


Nevýhody

Práca s práčkou je menej pohodlná

Spravidla vyššia cena

Priestorovo náročnejšie kvôli otváraniu dvierok dopredu

back to menu ↑

Test voľne stojacich práčok s predným plnením od 425 do 575 eur

Střední třída tohoto typu praček. Nabízí pokročilejší funkce, hezčí design a především lepší spotřebu, než předchozí kategorie. Určitě se vyplatí zákazníkům, kteří chtějí pračku používat častěji. Najdete zde také větší práčky s vyšší kapacitou.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita prania Energetická trieda Cena
1. AEG ProSteam L7FBE48SC
8 kg A+++ Zistiť cenu
2, AEG ProSense L6FBG68SC
8 kg A+++ Zistiť cenu
3. AEG Lavamat 85470SL
6,5 kg A+++ Zistiť cenu
4. Samsung WW90K6414QW
9 kg A+++ Zistiť cenu
5. Electrolux EW8F228SC
8 kg A+++ Zistiť cenu

Volne stojace práčky s predním plnením od 425 do 575 eur a ich charakteristika

Charakteristika této třídy zboží je podobná, jaká byla zmíněna v předchozí kapitole testu. Oproti levnějším modelům mají ale práčky s predním plnením střední třídy lepší spotřebu (drtivá většina je třídy A+++), najdete zde i některé pokročilé technologie. Designově jsou velmi pěkně propracované, kapacita je nejčastěji 7 až 8 kilogramů prádla, což je pěkná hodnota i pro větší domácnosti.

Výhody

Miesto nad práčkov

Ideálny pomer ceny a kvality

Väčšia kapacita bubna

Sú stabilnejšie a technologicky vyspelejšie


Nevýhody

Široký výber

Spravidla vyššia cena

Priestorovo náročnejšie kvôli otváraniu dvierok dopredu

back to menu ↑

Test voľne stojacích práčok s predným plnením od 575 eur

Nejvyšší třída volně stojících praček s predním nakládáním. ich cena začíná na 575 eurách a roste i přes dvojnásobnou cenu. Jsou technologicky propracované, téměř bez výjimek s vynikající spotřebou. Určené pro náročné zákazníky.

Volne stojace práčky s predním plnením od 15000 eur a ich charakteristika

Nejvyšší třída kvality začíná asi na 575 eurách a najdete zde ty nejlepší práčky, jaké jsou na trhu. Energetická třída je téměř bez výjimek A+++, spotřeba vody je nízká a kapacita postačí i větším rodinám. Nechybí technologie páry, sprchování prádla, AquaStop nebo dětská pojistka. Disponují vysokými otáčkami a mají velmi dobré hodnoty účinnosti odstřeďování. Programů mohou mít i více než dvacet a to všechno dohromady jim dává vynikající vlastnosti, se kterými oslní i ty nejnáročnější.

Výhody

Miesto nad práčkov

Stabilita

Väčšia kapacita bubna

Extrémna technologická vyspelosť


Nevýhody

Práca s práčkou je menej pohodlná

Vysoká cena

Priestorovo náročnejšie kvôli otváraniu dvierok dopredu

back to menu ↑

Test vstavaných práčok s predným plnením

Aké sú charakteristiky práčok s predným plnením všeobecne, to sme si už povedali. Tie sa nelíšia, nech ide o práčky voľne stojace alebo vstavané. Rovnaké zostávajú aj výhody/nevýhody tohto druhu spotrebičov. Inak sú ale vstavané práčky nanajvýš špecifickým druhom tovaru.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita prania Energetická trieda Cena
1. Electrolux EW7F447WI
7 kg A+++ Zistiť cenu
2. Bosch WIW24340
7 kg A+++ Zistiť cenu
3, AEG ÖKOMix L8FBE48SI
8 kg A+++ Zistiť cenu
5. Whirlpool BI WMWG 71253E
7 kg A+++ Zistiť cenu
5. Siemens WI14W540
8 kg A++ Zistiť cenu

Vstavané práčky s predním plnením a ich charakteristika

Sú určené na vstavanie a zabudovanie do kúpeľňového nábytku alebo do kuchynskej linky. Z toho dôvodu vám odpadá nutnosť riešiť dizajn práčky, pretože tá bude zatvorená v skrinke. Rovnako ako sa do určitej miery znižuje hlučnosť takej práčky, pretože má v podstate dvojitý plášť. Jeden vlastný, druhý tvorí skrinka a okolitý nábytok. Naopak, nevýhodou takých práčok býva najčastejšie zložitejšia montáž, horšia manipulácia a vo výnimočných prípadoch prehrievanie (práve tým, že je práčka zatvorená v skrinke, nedochádza k prirodzenému chladeniu vonkajším vzduchom).

Výhody

Možnosť zabudovania do nábytku alebo kuchynskej linky

Odpadá nutnosť riešiť dizajn

Znížená hlučnosť


Nevýhody

Zložitěéjšia montáž a následná manipulácia

Vo výnimočných prípadoch sa môžu vstavané práčky prehrievať

back to menu ↑

Test práčok s horným plnením

Práčky s horným plnením tvoria protipól klasických práčok s predným plnením. Namiesto otvoru v prednej časti práčky ho majú umiestnený hore, ako by ste dvíhali veko.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita prania Energetická trieda Cena
1. Whirlpool TDLR 65231 ZEN
6,5 kg A+++ Zistiť cenu
2, Electrolux EWT1366HGW
6 kg A+++ Zistiť cenu
3. Whirlpool TDLR 60230
6 kg A+++ Zistiť cenu
4. AEG ProSense LTX6G371C
6 kg A+++ Zistiť cenu
5. AEG ProSteam LTX7C562C
6 kg A+++ Zistiť cenu
6. Zanussi ZWQ71235SI
7 kg A+++ Zistiť cenu

Práčky s horným plnením a ich charakteristika

Základnou charakteristikou tohto druhu tovaru je, že sa plní cez dvierka umiestnené navrchu. Z toho plynie celý rad výhod – taká práčka zaberá omnoho menej miesta, je priestorovo menej náročná a navyše je manipulácia s ňou pohodlná. Nie je potrebné sa k nej zohýnať a dvierka sa spravidla (aspoň my máme takú skúsenosť) otvárajú omnoho ľahšie. Či je práčka voľne stojaca alebo vstavaná v tomto prípade neriešime, pretože vstavané práčky s horným plnením sa už zo základného princípu nevyrábajú.

Čo sa tohto druhu práčok týka, má aj svoje nedostatky. Tým prvým, ktorý si všimnete, je to, že nad práčku už nič neumiestnite. Aj keď bude práčka zhruba rovnako vysoká ako práčka s predným plnením, vyžaduje nad sebou aspoň pol metra miesta na odklopenie veka. Nič teda neumiestnite ani na ňu, ani nad ňu. Okrem toho bývajú tieto prístroje o niečo jednoduchšie a menej prepracované, ako klasické práčky s predným plnením. Rad moderných technológií v nich úplne chýba, iné sa tu vyskytujú len vo svojom základnom prevedení. Kapacita bubna je samozrejme úmerná malým rozmerom. Pravda je ale tiež to, že cena tomu zodpovedá – je o niečo nižšia ako pri práčkach s predným plnením.

Výhody

Nižšia cena

Pohodlnejšia manipulácia a a vkladanie bielizne

Zaberá menej miesta, nepotrebuje toľko priestoru


Nevýhody

Menšia kapacita bubna

Technologicky zaostalejšia

Obmedzené využitie priestoru nad práčkou

Menší výber

back to menu ↑

Test práčok kombinovaných so sušičkou

Moderná doba ponúka okrem klasických práčok aj prístroje, ktoré vytvárajú kombináciu práčok a sušičiek bielizne v jednom modeli. Také kombinované práčky sme už testovali v rámci nášho testu sušičiek, ale veríme, že neuškodí spomenúť ich aj na tomto mieste. Tieto spotrebiče 2 v 1 sa vyskytujú v klasickom prevedení s predným plnením (a to ako voľne stojace, tak aj vstavané).

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita prania; sušenia Energetická trieda Cena
1. AEG SensiDry L9WBC61B
10 kg; 6 kg A Zistiť cenu
2, AEG ÖKOMix L8WBC61SC
10kg; 6 kg A Zistiť cenu
3. AEG Dualsense L7WBG47W
7 kg; 5 kg A Zistiť cenu
4. Electrolux PerfectCare 800 EW8W261B
10 kg; 6 kg A Zistiť cenu
5. Philco PLWD 16170
10 kg; 7 kg A Zistiť cenu
6. Candy BWD 596PH3/1-S
9 kg; 6 kg A Zistiť cenu

Práčky kombinované so sušičkou a ich charakteristika

Ich hlavnou prednosťou je, že nemusíte domov kupovať dva rôzne spotrebiče, práčku aj sušičku zvlášť, ale ušetríte (a to dosť výrazne) kúpou len jedného, ktorý pokryje obe funkcie. Navyše takto ušetríte v kúpeľni veľa miesta, čo sa hlavne v menších bytoch alebo garsónkach hodí. Ušetríte tak aj veľa energie, spojenej s prekladaním bielizne z práčky do sušičky.

Tu už ale prichádza prvý kameň úrazu. Kapacita sušenia je nižšia ako kapacita prania, navyše mokrá váži bielizeň ešte o niečo viac, než keď ju do práčky vložíte. Ak periete viac ako polovičnú náplň, aj tak musíte bielizeň vybrať a znovu navážiť, aby bolo sušenie skutočne účinné. Omnoho bežnejšie je, že skrátka sušíte na dvakrát. Prací a sušiaci cyklus sa navyše nedá spustiť naraz, takže vypranie a sušenie bielizne vám vezme dvojnásobok až trojnásobok času, ktorý by ste potrebovali v prípade, že by ste prali a sušili v dvoch rôznych prístrojoch. V neposlednom rade je nevýhodou samotné fungovanie takýchto prístrojov. Okrem zvýšenej spotreby vody aj elektrickej energie bojujú so zvýšenou náchylnosťou na poruchy, čo potvrdzujú dáta zo servisov.

Výhody

Spojenie dvoch spotrebičov, šetrí sa tým miesto

Cena je výhodnejšia, než keby ste kupovali práčku aj sušičku zvlášť

Bielizeň teoreticky nie je potrebné prekladať


Nevýhody

Rozdielna kapacita sušenia a prania

Vyššia spotreba elektrickej energie a vody

Väčšia náchylnosť na poruchy

Nedá sa sušiť a prať zároveň

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia práčok a ich charakteristiky

V prípade, že kupujete práčku, nemali by ste zabudnúť zistiť si niečo o najväčších výrobcoch práčok. Je to dosť podstatná vec – nie každá značka je kvalitná. Spravidla býva výhodnejšie pridržať sa tých tradičných a osvedčených,ktoré predávajú väčšie množstvo práčok, majú v nich zabudované vlastné technológie a vynakladajú prostriedky na výskum a inovácie. Tu máte totiž istotu, že kúpite prístroj z dobrého materiálu, s vysokou životnosťou a dobrým výkonom. Osvedčená značka si nedovolí urobiť hanbu tým, že by vypustila do obehu „nepodarok“, ako sa hovorí. Nemusí teda byť najlepší nápad investovať do neznámej značky, ako je napríklad Finlux alebo Goddess, ale skôr sa pridŕžať značiek, ktoré majú skúsenosti a dobré ohlasy – napríklad Samsung, AEG, Bosch alebo Whirlpool. Pozrime sa teda aspoň na niektoré z nich.

back to menu ↑

Ako vybrať práčku, aby bola kvalitná?

Tu sa dostávame k najdôležitejšej časti nášho článku, a síce, ako práčku vybrať. Nejde práve o malú investíciu, preto nebude od veci, keď si všetky parametre spoločne rozoberieme a vysvetlíme. Predsa len, kto sa v práčkach vyložene neorientuje, môže sa v spleti čísel a technológií ľahko stratiť. Navyše nie všetkému, čo vám výrobca povie, sa dá bezvýhradne veriť – veľa výpočtov a hodnôt sú len marketingové ťahy ako zvýšiť predaj. Osobne by sme pri výbere odporučili začať tým, koľko miesta na práčku máte, a potom voľne pokračovať cez údaje na energetickom štítku až k detailom, ktoré rozhodujú o vašom komforte – hlučnosť, dizajn, ovládanie. Ak máte čas, môžeme sa do toho pustiť.

Práčka, jej rozmery a vaše priestorové možnosti si musia zodpovedať

Ako sme načali už v úvode článku, jednotlivé typy práčok majú celkom odlišné nároky na priestor. To je potrebné pri nákupe zohľadniť. Najprv – určite si miesto, kam chcete práčku umiestniť, a zmerajte ho. Rozmery musia bezpodmienečne sedieť, inak sa vám práčka do domácnosti nevojde. Starostlivo si rozmyslite, či stojíte o práčku vstavanú (ktorú elegantne zabudujete do kuchynskej linky alebo kúpeľňového nábytku), alebo voľne stojacua či máte záujem o predné alebo horné plnenie. Osobne by sme vám odporučili, ak máte záujem aj o kúpu sušičky, postupovať nasledovne:

 • Ak máte v dome dostatok priestoru a nič vás nelimituje, môžete si pokojne kúpiť práčku s predným plnením, bez ohľadu na rozmery a k nej si kúpiť sušičku bielizne a umiestniť ju na práčku. V prípade, že sú vaše priestory obmedzené, môžete postupovať rovnako, len by sme odporučili poobzerať sa po práčke aj sušičke modelového raduSlim. Rozmery bežných práčok s predným plnením sú zhruba 60 x 85 x 60, pri Slim práčkach môžu klesnúť až na 60 x 85 x 33, čo je výrazný rozdiel. Pri práčkach s predným plnením myslite tiež na to, že je potrebné otvárať dvierka.
 • V prípade, že je vaša kúpeľňa alebo kuchyňa menej priestorná, vyplatí sa vám uvažovať o práčke plnenej zhora. Tá je výrazne užšia (až o 40 centimetrov) a aj šetrí priestor okolo práčky (nie je potrebné otvárať dvierka do priestoru). Len je potrebné ustrážiť si miesto nad práčkou, aby sa dali otvárať dvierka.
 • Pre domácnosti, ktoré naozaj nemajú miesta nazvyš, hlavne ak ide o byty alebo garsónky, sa potom hodí uvažovať nad kombinovaným prístrojom. Ten spája práčku aj sušičku do jedného spotrebiča, čím ušetríte veľa miesta. Rozmery aj otváranie sú síce rovnaké ako pri práčke s predným plnením, ale máte taký spotrebič iba jeden namiesto dvoch.
 • V prípade, že máte záujem o vstavaný spotrebič, sú nároky rovnaké, ako pri práčkach s predným plnením. Vstavané práčky s horným plnením nezoženiete.

Energetický štítok práčok po prvé: energetické triedy

Energetické štítky, ktoré boli v posledných rokoch Európskou úniou povinne zavedené, sú pre zákazníkov zdrojom celého radu veľmi cenných informácií. Tou najzásadnejšou je príslušnosť k danej energetickej triede. Tá vám v podstate prostredníctvom písmenkových skratiek (najhoršie D najlepšie A+++) a farebných pruhov dáva vedieť, ako veľmi sa vám prevádzka spotrebiča oplatí a koľko vás bude stáť. K nákladom, za ktoré si práčku obstaráte, je totiž potrebné pripočítať tiež to, koľko budete za pranie platiť. Čím vyššia energetická trieda, tým samozrejme lepšie, o to väčšie úspory môžete očakávať.

Ak prejdeme na konkrétne hodnoty, drvivá väčšina dnes predávaných práčok patrí do energetických tried A+++ a A++, teda dvoch najlepších. Znamená to veľmi šetrné a úsporné pranie. Výnimočne sa môžete stretnúť s triedou A+, ktorá by mala byť pre vás hranicou. Horšiu práčku by ste si nemali kupovať. Triedy A, B, C alebo dokonca D znamenajú enormné a zbytočne vysoké náklady. Aj lacná práčka sa vám po roku alebo dvoch prestane vyplácať. Naše rady teda znejú, aby ste nekupovali práčku, ktorá je horšia než A+, najhoršie A. Trochu zložitejšia je situácia pri kombinovaných práčkach – tie sa väčšinou pohybujú v triede A, prípadne B. Keďže kombinujú vlastnosti dvoch prístrojov, nemôžme od nich očakávať dobré hodnoty spotreby a teda aj trieda A je v ich prípade veľmi dobrým výsledkom.

Energetický štítok práčok po druhé: priemerná ročná spotreba

Okrem energetických tried by vás ale mali zaujímať aj konkrétne čísla spotreby, a to ako elektrickej energie, tak aj vody. Oboje má totiž na konečné náklady vplyv. Dôležité však je vedieť sa s týmto parametrom trochu pohrať a chápať ho správne.

 • Ročná spotreba vody – udávaná v litroch za rok
 • Ročná spotreba elektrickej energie – udávná v kilowatthodinách za rok

Keďže ročný objem prania má každá domácnosť iný, výrobcovia sa dohodli, že ako merná jednotka sa bude brať 220 pracích cyklov za rok, teda v zásade, že bežná domácnosť perie zhruba dvakrát za tri dni. Dôležité je tiež vedieť, že sa pri testovaní používa program Bavlna 60 °C, prípadne program veľmi podobný, pri úplne plnom bubne, takže rozdielna spotreba u vás doma sa dá vysvetliť takto. Teraz, na čo tieto informácie využijete v praxi. Porovnávať práčky podľa ročnej spotreby je pomerne nevýhodné. Odporúčame teda obe hodnoty vydeliť 220 (čo je počet pracích cyklov počítaný na rok). Získate tým spotrebu na jeden prací cyklus.

Ideálne je, ak je spotreba elektrickej energie nižšia ako 1 kWh spotreba vody klesá pod 40 až 50 litrov. Najlepšie práčky to dokážu, tie horšie môžu hodnoty ľahko prekročiť. Ale väčší rozdiel by vás mal varovať a primäť k tomu, aby ste sa poobzerali po lepšej a výhodnejšej práčke. Opäť zdôrazňujeme, pri práčkach kombinovaných so sušičkami je potrebné počítať s o niečo vyššou spotrebou. Na tomto mieste by sme ešte radi spomenuli, že celý rad práčok obsahuje technológie, ktoré spotrebu optimalizujú – spomeňme napríklad technológiu 6. zmyslu či Fuzzy Logic. Viac sa o nich rozpíšeme v im určenej kapitole, ale je dobré ich poznať.

Programové vybavenie práčok by vám malo vyhovovať

Tak ako pri sušičkách, aj pri práčkach by ste mali hľadieť na ich programové vybavenie. To by vám malo v každom prípade vyhovovať. Vezmite do úvahy svoje zvyky, oblečenie, ktoré nosíte a ktoré nosia vaši blízki. Aby vám práčka bola dostatočne užitočná, mali by ste tieto dva ohľady nejako zladiť. Vzhľadom na to, že programová ponuka súčasných výrobcov je široká, nebude od veci zmieniť, ktoré programy by práčke nemali chýbať:

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Zmiešaná bielizeň
 • Rýchly program (na rýchle vypranie bielizne)
 • Detský program / BabyProtect /Alergie (pranie pri vysokej teplote, odstránenie alergénov a mikróbov)
 • Eco program (na pranie málo špinavej bielizne, šetrí čas a energiu)
 • Škvrny
 • Jemná bielizeň
 • Drum Clean (program na čistenie bubna)
 • Odstreďovanie
 • Plákanie
 • Predpieranie

Tieto programy sú pri práčkach výhodou:

 • Tiché pranie
 • Parné pranie
 • Pet (pre odstránenie chlpov)
 • Outdoor / Šport
 • Hodváb
 • Vlna
 • Tmavé
 • Košele

Niektoré inteligentné práčky potom umožňujú stiahnuť mobilom program z internetu a nahrať ho do práčky navyše.

Parametre prania a odstreďovania

Teraz sa dostávame ku kľúčovým parametrom, ktoré ovplyvňujú celkovú kvalitu prania aj odstreďovania. Tým prvým, čo väčšina ľudí sleduje, je počet otáčok. Väčšina výrobcov sa snaží ľudí presvedčiť, že čím viac otáčok, tým lepšia práčka je. Neplatí to tak úplne. Minimum, pod ktoré by ste nemali ísť, je 800 otáčok za minútu – to je veľmi zlé pranie a po odstredení zostane v bielizni veľa vody. Ideálne hodnoty sa pohybujú medzi 1000 až 1200 otáčkami za minútu. To je pre bežného užívateľa plne dostačujúce a ak sušíte bielizeň na šnúre, vyššia hodnota vám aj tak príliš nepomôže. Ak sa chystáte používať sušičku, môžete sa skúsiť poobzerať ešte po lepších hodnotách. Maximum sa na súčasnom trhu pohybuje okolo 1800 otáčok za minútu, ale bežnejšie je 1400 otáčok. To sa majiteľom sušičiek oplatí, lebo v bielizni bude menej vody a pomáha to šetriť energiou.

Nezabúdajte tiež na to, že vysoké otáčky nie sú ku každej bielizni práve šetrné – jemná bielizeň, alebo napríklad bavlnené svetre pri nich strácajú tvar, farbu a robia sa na nich žmolky. Odporúčame teda pozrieť sa tiež na to, či sa dá počet otáčok manuálne nastaviť, pretože potom môžete podľa náplne otáčky regulovať. Navyše, čím viac zbytočných otáčok, tým väčšia spotreba, hlučnosť a tým menšia stabilita. Na to nezabúdajte.

Ďalšími parametrami, ktoré sú pomerne vypovedajúce, je účinnosť prania a účinnosť odstreďovania. Ich úrovne sa udávajú písmenami A až G, pričom A je najlepšie G najhoršie. Prvý z nich je dnes pomerne pevne daný. Udáva sa, že novo vyrobené práčky s kapacitou nad 3 kilogramy by nemali mať účinnosť prania nižšiu ako A. Pri účinnosti odstreďovania je však spektrum pomerne širšie. Opäť je stanovovaná pre program Bavlna 60 °C a v zásade udáva, koľko vody v bielizni po odstredení zostane. Čím menej, tým lepšie:

 • Trieda Amenej ako 45 % vody
 • Trieda B – 45 až 54 % vody
 • Trieda C – 54 až 63 % vody

S horšími triedami sa už dnes prakticky nestretnete.

Bubon – srdce práčky

Pre samotné pranie bielizne je rozhodujúca tiež veľkosť a technológia bubna. Ide o parametre, ktoré sú pre použitie práčky do istej miery rozhodujúce. Začneme kapacitou. Tá je daná veľkosťou bubna a určuje hmotnosť bielizne, ktorá sa dá v bubne vyprať v rámci jedného cyklu (pozor, pri práčkach kombinovaných so sušičkami si tieto kapacity navzájom nezodpovedajú). V praxi sa kapacita prania pohybuje viac-menej medzi 6 až 10 kilogramami bielizne. Neberte to ale doslova, v prípade nadýchanej bielizne alebo napríklad perín vás môže oveľa viac limitovať samotný objem bubna ako jeho kapacita. Akú veľkosť bubna zvoliť? Záleží len na vašej domácnosti, rámcovo to vyzerá asi takto:

 • Dvojčlenná domácnosť – práčka s kapacitou okolo 6 kg
 • Štvorčlenná domácnosť – práčka s kapacitou medzi 6 a 9 kg
 • Väčšia domácnosť, penzión, hotel – práčka s kapacitou, ktorá presahuje 9 kg

Na tomto mieste nemôžeme nespomenúť, že by ste bubon nikdy nemali prepĺňať. Po naplnení bielizňou v ňom väčšinou zvýši voľný priestor, ten je ale dôležitý pre pohyb bielizne v bubne. Ak by ste maximum ignorovali a naplnili ho cez limit, môže sa stať, že bielizeň na okraji bude spraná a bielizeň uprostred špinavá. Vhodné je ho naplniť zhruba na 80 %.

Čo sa týka samotného prevedenia bubna, nemal by mať príliš veľké otvory na prietok vody. Okrem toho, že môžu bielizeň odrať a zažmolkovať(za čo môže odstredivá sila a pohyb bielizne po stenách bubna pri otáčaní), je tiež možné, že menšie kusy (ponožky, nohavičky, šatky) bubnom prejdú a prídete o ne. Menšie otvory sú k bielizni výrazne šetrnejšie a druhé spomenuté riziko sa tak minimalizuje. Vhodné je tiež asymetrické umiestnenie unášačov bielizne, prípadne prítomnosť rôznych priehlbín, vďaka ktorým bielizeň po stenách lepšie kĺže a nedrhne.

Ovládanie voľte čo najjednoduchšie

Práčku je potrebné nejako riadiť. Na to je potrebné ovládanie, ak možno, čo najjednoduchšie. Tlačidlá by mali byť jasne označené, popísané a dostatočne veľké, aby sa dobre stláčali. Rovnako aj princíp ovládania musí byť jednoduchý. Hodí sa, ak má práčka displej – vďaka nemu môžete celý priebeh programu sledovať. Veľa práce vám môže (aj v prípade, že je ovládanie intuitívne)ušetriť dobre a prehľadne napísaný návod, ideálne slovenský (prípadne český).

Hlučnosť ovplyvňuje vaše vlastné pohodlie

Jedným z parametrov, na ktoré nesmiete pri výbere zabúdať, je tiež hlučnosť prístroja. Každá práčka bude generovať určitý hluk (pri praní nižší a pri odstreďovaní vyšší). Je to pochopiteľné, prístroj pracuje pri vysokých otáčkach a generuje zvuk o veľkej intenzite. Nech už chcete prať večer alebo cez deň, vždy sa hodí, keď je hlučnosť čo najnižšia. Berte do úvahy napríklad tiež fakt, že intenzita hluku nerastie lineárne, ale logaritmicky – rozdiel medzi 50 a 60 dB je menší ako medzi 70 a 80 dB. Hľadajte teda, ak možno, čo najtichšiu práčku.

 • Pri praní generujú práčky priemerne hluk medzi 50 a 60 dB, nižšia hranica je samozrejme lepšia.
 • Pri odstreďovaní generujú práčky priemerne hluk medzi 60 a 70 dB, nižšia hranica je samozrejme opäť lepšia.

O hlučnosti práčky môžu vypovedať aj niektoré technológie, ktoré sú prítomné (tichý motor, AntiVibration Design alebo kvalitné opláštenie, ktoré dobre izoluje).

Motor práčky vyberte ideálne moderný

Výkon a hlučnosť práčky, rovnako ako jej životnosť, do istej miery závisí aj na type motoru. Pozrime sa naň teda bližšie, rozlišujeme celkom tri typy:

 • Klasický motor – bežný motor, aký poznáte z minulosti, obsahuje motor, remeň, remenicu a na základe toho sa točí bubon. Je málo efektívny, hlučný, navyše energiu prenášajú uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú a zvyšujú spotrebu. Životnosť takého motora je malá.
 • Invertorový motor – má elektronické riadenie, ktoré nahrádza uhlíkové prenášače, vyniká plynulou reguláciou, menším opotrebením, nízkou hlučnosťou a zníženou spotrebou.
 • Direct Drive Motor – najmodernejší motor, ktorý je v súčasnosti pri kvalitných práčkach najbežnejší. Nachádza sa priamo v osi bubna, ktorý poháňa priamo, bez prenosového remeňa. Jednoduchšie sa ovláda, tlmí vibrácie a hlučnosť a zároveň vyniká vysokou životnosťou.

Bezpečnosť pri práčkach nepodceňujte

Z hľadiska bezpečnosti odporúčame pri práčkach bielizne nič nepodceniť. Nie, že by šlo o taký nebezpečný prístroj, ako je napríklad sporák alebo cirkulárka, ale aj tak je dobré nepodceniť niektoré základné veci. Predovšetkým, práčka by mala byť stabilná, nesmie sa ani pri vysokých otáčkach samovoľne preklopiť. Chýbať nesmie ani detská poistka, ktorá vám umožní behom cyklu zamknúť dvierka aj ovládací displej. Deti sú totiž zvedavé a určite by nebolo dobré, aby práčku samé spustili, alebo aby ju dokonca otvorili. Mohli by si veľmi ublížiť alebo sa opariť.

Dôležitá vec, ktorú musí práčka z hľadiska bezpečnosti spĺňať, je tiež ochrana proti pretečeniu. Ak nechcete prísť do vytopeného bytu, mala by mať práčka vlastnú AquaStop hadicu alebo systém senzorov, ktoré monitorujú pretečenie a v prípade havárie uzatvárajú prívodné ventily. Stať sa to môže a je lepšie byť pripravený ako zaskočený. K bezpečnosti potom patria aj niektoré detaily, ako je napríklad signalizácia poruchy alebo protisklzové nastaviteľné nožičky.

Dizajn moderných práčok bielizne

Keďže dnešné práčky bielizne nie sú len hlúpe kusy nábytku, ale okrem iného aj dizajnové doplnky domácnosti, nie je dobré toto hľadisko pri výbere podceniť. Samozrejme, nie je to parameter, ktorý by vás mal nejako veľmi ovplyvniť, ale nie je od veci ho pri nákupe zohľadniť. V prvom rade sa dívajte na praktickú stránku dizajnu. Práčka by mala mať veľký a prehľadný ovládací displej a ak možno presklené dvierka, cez ktoré je do bubna dobre vidieť. Ak sa dajú dvierka otvárať bez problémov, majú dostatočný uhol (aspoň 120°) a môžete zmeniť ich záves, sú úplne ideálne. Až potom sa môžete dívať na celkový vzhľad práčky. Tá totiž nemusí byť nutne len biela, bežné sú aj čierne alebo nerezové modely, a napríklad firmy Gorenje alebo LG ponúkajú aj inak farebné práčky vo viacerých zaujímavých odtieňoch.

Podľa čoho vyberať práčky spojené so sušičkou

Ak máte záujem o práčku so sušičkou, potom je dobré, keď si okrem parametrov práčky zistíte aj niečo o výbere sušičiek. Pravda, „pracia“ časť takého spotrebiča je podstatnejšia, ale nehodí sa podceniť ani výber sušičky. Je dobré sa napríklad pozrieť na priemernú dĺžku sušiaceho cyklu, aspoň orientačne. Rovnako je dobré, keď sa pozriete na energetický štítok, aká je účinnosť kondenzácie. Tá totiž vypovedá o účinnosti sušenia a zároveň aj tesnenia sušičky. Je odstupňovaná do tried A až G, kde A je najlepšia a G najhoršia. Nezabúdajte ani skontrolovať kapacitu bubna sušičky bielizne – čím väčší v pomere ku kapacite prania bude, tým lepšie.

back to menu ↑

Základné funkcie práčok bielizne

Moderné práčky bielizne nie sú hlúpe prístroje. Majú v sebe zabudovaný celý rad funkcií a vychytávok, ktoré zvyšujú ich úžitok, a ktoré sa vám môžu v určitých prípadoch hodiť. Niektoré z týchto funkcií by sme si ale mali predstaviť, pretože tomu, kto ich nepozná ich názov nič nepovie. Spoločne si ich však teraz predstavíme a vysvetlíme si, o čo ide.back to menu ↑

Konečný verdikt

Poďme si na záver zopakovať, ako pri výbere vhodnej práčky postupovať. Neuškodí mať všetky informácie zhrnuté na jednom mieste. Najprv by ste sa mali rozhodnúť s ohľadom na vlastné preferencie aj na priestor vo vašej domácnosti, o aký typ práčky máte záujem (horné / predné plnenie, vstavaná / voľne stojaca práčka) a v akej cenovej kategórii budete zhruba vyberať. Následne stojí za to prejsť si ponuku a pozrieť sa, ktoré značky sú dostatočne osvedčené a kvalitné, aby ste sa do nich nemuseli báť investovať. Následne môžete prejsť k výberu.

Vezmite do úvahy hlavne rozmery práčky, nezabúdajte, že do vymedzeného priestoru sa jednoducho musí vojsť. Rovnako musíte riešiť aj kapacitu, ktorá musí byť dostačujúca pre vašu domácnosť. Následne by sme vám odporučili vziať si do ruky energetický štítok prístroja a prejsť si údaje na ňom zobrazené. Predovšetkým by vás mala zaujímať energetická trieda (najhoršie A+), ročná spotreba vody elektrickej energie a v neposlednom rade aj počet otáčok a účinnosť prania a odstreďovania. To sú parametre rozhodujúce o celej účinnosti prania a o užitočnosti prístroja. Následne sa môžete zamerať na vlastnú technológiu práčky – prejsť si parametre bubna, motora, programové vybavenie práčky (ktoré by malo kopírovať vaše zvyklosti) a ovládanie.

Ak je všetko v poriadku, odporúčame sa pozrieť aj na dizajn práčky, dvierka, zhodnotiť všetko, čo je viditeľné na pohľad. Bude sa vám práčka do kúpeľne hodiť dizajnovo? To je otázka, na ktorú by ste si v tejto chvíli mohli odpovedať. Je to detail, ale nie nepodstatný. A rovnako stojí za zmienku hľadisko bezpečnosti, ktoré by ste nemali podceniť, a vášho vlastného komfortu. Teraz máme na mysli predovšetkým otázku hlučnosti. Prehnane vysoká intenzita zvuku vám skôr či neskôr začne vadiť. Je lepšie preto už pri výbere voliť hlučnosť takú, aby vás práčka nerušila. Na záver sa ešte môžete pozrieť, aké technológie práčka obsahuje zhodnotiť jej cenu. Ak je primeraná, potom máte nakúpené a nám neostáva iné, ako vám pogratulovať.

back to menu ↑

 Ako vyzerá ideálny pomer medzi cenou a kvalitou?

Na záver by sme vám odporučili pozrieť sa na cenu vybranej práčky. Nie je príliš vysoká? Alebo až podozrivo nízka? Bežne sa cena práčok pohybuje od nejakých dvesto až tisícdvesto eur, pričom kvalitné práčky zoženiete zhruba od tristoosemdesiat eur vyššie. Aby sme si však mohli povedať, čo je pre akú práčku optimálna cena, pripravili sme pre vás rekapituláciu charakteristík jednotlivých kategórií, na ktoré sme si práčky rozdelili v rebríčkoch hneď na začiatku:

 • Práčky s cenou do 425 eurmodely s horným aj predným plnením, ale jednoduchšie a bez zaujímavých pridaných technológií. Disponujú základnými funkciami, mávajú však menší počet otáčok a horšiu účinnosť odstreďovania. Navyše izolácia plášťa spravidla nebýva príliš dobrá, čo má za následok vysokú hlučnosť.
 • Práčky s cenou od 425 do 575 eur – kvalitná stredná trieda práčok, v ktorej si vyberie väčšina užívateľov aj tých náročnejších. Nájdete tu prevažne práčky s predným plnením, výnimočne práčky kombinované so sušičkami. Tu sa účinnosť odstreďovania pohybuje v triede A, spotreba v triedach A++ a A+++, teda v tých najvyšších. Nechýbajú ani niektoré pokročilé technológie – parné pranie alebo množstevná automatika.
 • Práčky s cenou od 575 eur – modely s vysokou kvalitou a životnosťou, inteligentné a skvelo funkčne vybavené. V priemernej domácnosti ich možno naplno nevyužijete, ale nároční zákazníci si pranie s nimi užijú. Majú špičkovú spotrebu, širokú programovú výbavu veľa funkcií a technológií. V tejto kategórii zoženiete práčky s predným plnením aj práčky kombinované so sušičkami.

back to menu ↑

Ako odstrániť niektoré obzvlášť odolné škvrny

Keďže nie každú škvrnu sa vám podarí odstrániť v práčke, rozhodli sme sa vám poradiť aj s tým, ako odstrániť aj niektoré obzvlášť odolné škvrny, ktoré práčka nemusí vždy zvládnuť. Niekedy je totiž znečistenie veľmi odolné.

Ako odstrániť škvrny od krvi?

Krv sa nikdy nesnažte čistiť horúcou vodou. Tá spôsobí iba zrazenie krvi a tej sa potom nezbavíte, pretože sa vsiakne ešte hlbšie do látky. Výhodnejšie je nenechať krv zaschnúť a hneď oblečenie hodiť do studenej vody – tá spôsobí, že sa krv do látky nedostane tak hlboko, naopak sa bude uvoľňovať do vody. Až keď je škvrna dostatočne odmočená, môžete oblečenie hodiť do práčky a prať ho v niektorom studenom programe. Prípadne môžete oblečenie prať v ruke mydlovou vodou so sódou alebo octom.

Ako odstrániť mastné škvrny?

Mastné škvrny sú vždy nepríjemné, pretože mastnota sa vo vode nerozpustí. Odstrániť ich musíte inou cestou, práčka nepomôže. Je potrebné použiť sací papier, ktorým škvrnu podložíte. Škvrnu potom posypte vrstvou rozomletej kriedy alebo magnézia, a prekryte opäť sacím papierom. To celé potom prejdite žehličkou. Za tepla by mal sypký materiál mastnotu natiahnuť, ak to nestačí, postup niekoľkokrát opakujte.

Ako odstrániť škvrny od vína?

Ak sa polejete červeným vínom, ktoré sa veľmi zle perie, máme pre vás niekoľko tipov. Jedným z nich je poliať škvrnu bielym vínom a vysávať ju obrúskom. Prírodné červené farbivo, ktoré vo víne je, týmto spôsobom nariedite. Suchú škvrnu pokvapkajte citrónovou šťavou a opláchnite teplou vodou. Následne na škvrnu nasypte soľ, ktorá vyťahuje vlhkosť. Tú nechajte chvíľu pôsobiť a potom dajte vyprať. Ak je víno zaschnuté, pomôže horúce mlieko alebo ocot.

Ako odstrániť škvrny od kávy?

Škvrnu od kávy nenechávajte nikdy zaschnúť. Je potrebné ju prať čo najskôr, kým je vlhká. Najlepšie je použiť handričku a studenú, prípadne vlažnú vodu (horúca škvrnu len zrazí a zatlačí do tkaniny). Potom jemne zatlačte, ale nedrite látky o seba. Tým by sa mohli vlákna oblečenia poškodiť. Handričkou tlačte vždy do stredu škvrny, nech sa nečistota nerozširuje. Ak je škvrna odolná, môžete použiť citrónovú šťavu, ocot alebo sódu.

Ako odstrániť škvrny od čokolády?

Škvrny od čokolády bývajú veľmi nepríjemné a časté hlavne pri deťoch. K ich čisteniu sa hodí používať horúce mlieko a špongiu, ktorá musí mliekom nasiaknuť. Drsnejšími časťami špongie by ste mali krúžiť po škvrne, a až potom, keď čokoláda povolí, čistite stred škvrny hladkou stranou. Na záver nechajte mlieko pôsobiť, kým oblečenie hodíte do práčky.

Ako odstrániť škvrny od trávy?

Škvrny od trávy bývajú časté hlavne pri deťoch. Nie, že by boli najodolnejšie, ale určite sa čistia zle. Najlepšie je, ak ju nenecháte preschnúť – potom sa dá ľahko vyprať vodou s primiešaním pracieho prostriedku, prípadne môžete použiť handričku a škvrnu očistiť. Ak zostane škvrna na oblečení aj tak (v 99 % prípadov na bielom oblečení), použite peroxid vodíka, ktorý sa používa ako bielidlo. Potom je potrebné oblečenie dôkladne vyprať, najlepšie v práčke, a škvrna by mala pustiť.

To je od nás pre vás všetko. Pevne veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli, a že ste s našou pomocou vybrali ideálnu práčku pre vašu domácnosť. Prajeme vám teda, aby vám vaša nová práčka dobre poslúžila, a tešíme sa na vás zase pri ďalších testoch.

Práčky
Ohodnoťte článok