Test rúr na pečenie

Ako vybrať rúru na pečenie 2019

Najlepšie rúry na pečenie roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Rúra na pečenie je pre každého kuchára neoddeliteľnou súčasťou kuchyne. Jesť musí každý bez rozdielu a pri príprave jedla sa bez nej len ťažko zaobídeme. Práve preto treba venovať kúpe rúry na pečenie náležitú pozornosť.  V prvom rade je  nutné si ujasniť, čo presne od rúry na pečenie očakávate. Väčšina ľudí hľadí pri kúpe elektrických spotrebičov na ich cenu a rúra nie je výnimkou Iste, je to jeden z podstatných faktorov, ale počiatočná nižšia cena sa vám môže neskôr vypomstiť vysokou spotrebou energie či nedostatočným počtom prídavných funkcií, ktoré by ste s najväčšou pravdepodobnosťou na rúre ocenili. Preto pri jej kúpe okrem ceny treba zvažovať aj mnoho iných faktorov, ako napríklad:

 • veľkosť a hlučnosť rúry
 • funkcie pečenia, ktorých je v ponuke mnoho a o niekoľkých z nich si bližšie povieme v tomto texte
 • zaradenie  rúry do energetickej triedy, druh a množstvo energie, čo sa pečením spotrebuje
 • a na koniec dizajn

Uznávame, že vecí ktoré treba pri kúpe  rúry zvážiť je mnoho a ponuka na trhu príliš široká a výber je kvôli tomu zložitý  Práve preto vám prinášame všeobecný  prehľad  toho, na čo si  pri kúpe rúry dať pozor a zoznam tých najlepších modelov na našom trhu s ich stručnými recenziami.

Na základe  vyššie spomenutých  kritérií sme vybrali 12 najlepších rúr na pečenie rozdelených do 3 skupín podľa ich ceny.  Z nášho stručného sprievodcu kúpou rúry na pečenie  zistíte, že nižšia cena neznamená automaticky menší objem či počet funkcií. Rozdiel je však v ich úspornosti a kvalite komponentov. Z toho dôvodu vám rúry zo strednej a vysokej cenovej kategórie z časového hľadiska poslúžia dlhšie , ušetria vám druhotné náklady a dávajú k dispozícii aj mnoho v texte nespomenutých funkcií.

rúra-na-pečenie-v-kuchyni

back to menu ↑

Test rúr na pečenie

Delenie, ktoré na našich stránkach uplatňujeme najčastejšie, je podľa ceny. Toho sa pridržíme aj v prípade tohto testu. Myslíme si totiž, že je to asi najlepšie vypovedajúce kritérium. Je to práve cena, ktorá je do istej miery (zdôrazňujeme, iba do istej miery) pre kvalitu určujúca. Väčšinou totiž platí, čím vyššia cena, tým rúra ponúka viac funkcií pečenia a  tým má lepšie, kvalitnejšie prevedenie.

Najlepšie rúry na pečenie do 450 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Rozmery Cena
1. Electrolux EOA 5750 AOX
72 l 59.4 x 59.4 x 54.8 cm Zistiť cenu
2. Beko BIM 25402 XMS
71 l 59,4 x 59,5 x 56,7 cm Zistiť cenu
3. Electrolux EZB 3400 AOX
60 l 59 x 59.4 x 56 cm Zistiť cenu
4. Gorenje BO 637E21XG
67 l 59,5 x 59,7 x 54,7 cm Zistiť cenu
5. Beko BIM 22300 X
71 l 59,5 x 59,4 x 54,7 cm Zistiť cenu
6. Beko BCM 15400 XG
48 l 44.5 x 59,4 x 54.7 cm Zistiť cenu

Najlepšie rúry na pečenie od 450 do 1 000 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Rozmery Cena
1. Bosch HBG 635NS1
71 l 59,5 x 59,5 x 54,8 cm Zistiť cenu
2. Siemens HB 635GNS1
71 l 60 x 55 x 56 cm Zistiť cenu
3. AEG BPS351120M
71 l 59,4 59,5/ 54,6 cm Zistiť cenu
4. Gorenje BO 73 CLI
65 l 59.5 / 59,7/ 56,5 cm Zistiť cenu
5. Electrolux EOC 5654AOX
74 l 59,4 x 59,4 x 56,8 cm Zistiť cenu
6. Bosch CBG 635BS1
47 l 45,5/ 59,5/ 54,8 cm Zistiť cenu

Najlepšie rúry na pečenie od 1 000 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Rozmery Cena
1. AEG BSE882320M
70 l 59,4 x 59,5 x 54,6 cm Zistiť cenu
2. AEG BSK892330M
70 l 59,4 x 59,5 x 56,7 cm Zistiť cenu
3. Siemens HS 658GXS1
71 l 59,5 x 59,5 x 54,8 cm Zistiť cenu
4. Electrolux EOB 9851ZOZ
70 l 59,4 x 59,4 x 57,6 cm Zistiť cenu
5. Bosch HSG 656XS1
71 l 59,5 x 59,5 x 54,,8 cm Zistiť cenu

Rúry na pečenie a ich charakteristika

Tie najlacnejšie (medzi dvesto až päťsto eurami eurami) ponúkajú väčšinou výbavu a funkcie, ktoré sú na dnešnú dobu v podstate len základné. Pokiaľ však netúžite po vychytávkach ako teplotná sonda  či rôzne samopečiace automatické programy a túžite po jednoduchosti a slušnej cene a jednoduchom dizajne, tak sú rúry v tejto cenovej hladine ako stvorené pre vás. Nedá sa totiž povedať, že by boli vyslovene nekvalitné. Zato rúry na pečenie v cene medzi päťsto až tisíc eur tvoria ideálnu, zlatú strednú cestu medzi cenou a kvalitou. Tieto modely už v sebe často spájajú v obrovské množstvo funkcií a programov.   Posledná cenová kategória nad 1000 eur sa môže zdať pridrahá, ale patria o nej naozaj špičkové rúry, ktoré v sebe skrývajú  desiatky programov, čo urobia z pečenia hotový zážitok bez veľkej námahy. Navyše pri nich výrobcovia zainvestovali aj do výrobných komponentov, čo sa odrazí na veľmi dlhej životnosti. Ak si teda nemusíte strážiť svoju peňaženku plne ich odporúčame.

rúry na pečenie - druhy

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia rúr na pečenie

Je nutné podotknúť, že výrobcov rúr na pečenie je omnoho viac. Tu si predstavíme iba tých, o ktorých často počuť v rebríčkoch kvality, poprípade sa ocitnú tu v nižšie zostavených rebríčkoch a recenziách. Sú to spoločnosti, ktoré  majú  v predaji hneď niekoľko modelov rúr na pečenie a  máju ich s výrobou väčšie skúsenosti. Neboja sa  investovať do zlepšovania a vývoja nových technológií.  Preto sa ani vy – zákazníci nemusíte báť investovať do výrobkov týchto spoločností. Ktoré spoločnosti  to sú ?

Bosch

Značka Bosch prináša už viac ako 130 rokov do domácnosti nemeckú kvalitu v podobe najrôznejších domácich spotrebičov. Svoje výrobky vyrába z kvalitných materiálov v pestrých variantoch, kombináciách a vo všetkých cenových hladinách. Takže z ponuky jej výrobkov  si môže vybrať naozaj každý. Vo svojej bohatej škále produktov myslí naozaj na všetko.  Počas vývoja svojich sporákov a rúr nešetrila ani na nákladných záťažových testoch, aby ste si vy ako zákazníci boli istí, že pri výrobe  naozaj nič nezanedbali. Krédom Boschu je uľahčovanie každodenného života. Keďže veľa ľudí dnes žije v štandardizovaných bytoch s malými kuchynskými priestormi, Bosch myslel aj na to. Ako jedna z mála značiek vyrába aj kompaktné rúry s výškou 45 cm. Skvele sa hodia na inštaláciu do vysokých kuchynských skriniek. Tieto ich kompaktné zabudovateľné rúry na pečenie majú veľké spektrum  využitia. Dávajú na výber model so samočistiacou funkciou na báze pyrolýzy, ale aj  s integrovanou mikrovlnnou rúrou a ešte mnoho iného. Bosch je tu pre náročných na ponuku funkcií, ale  aj minimalistov.

Bosch-logoElectrolux

Electrolux je po celom svete uznávaný švédsky výrobca a predajca bielej techniky s 80 ročnou tradíciou. Electrolux nielen nasleduje, ale aj určuje trendy. Pri výrobe  všetkých svojich rúr na pečenie spája kvalitu s efektivitou. Uvedomuje si uponáhľanosť dnešnej doby, a tak sa snaží  vyrábať rúry, čo napečú rýchlo úsporne a chutne. Dbá aj na jednoduché čistenie svojich modelov tak, aby s ich údržbou bolo čo najmenej starostí, pričom nezabúda ani na dizajn a prehľadnosť ovládania. Na výber aj tu máte z rozličných prevedení s veľkou škálou cien.

electrolux - logoGorenje

Ôsmy najväčší výrobca bielej techniky v Európe pôvodom zo Slovinska je stabilným poskytovateľom kvalitných rúr na pečenie dostupných pre širokú verejnosť. V dizajne rúr na pečenie sa vyznačuje návratom k tradícii. Jeho hlavným ťahákom sú retro rúry a moderné rúry s oválnym dizajnom, inšpirovaný starými pecami. Má to aj praktické dôvody, ako je lepšia cirkulácia teplého vzduchu okolo pečeného pokrmu. Veľkým plusom jeho produktov sú v podstate ľudové ceny a jednoduchosť ovládania.

Gorenje - logo

Miele

Miele je ďalším predstaviteľom nemeckej kvality. Navyše je to rodinný podnik s takmer 120 ročnými skúsenosťami,  ktorý chce neustále napredovať. Veľmi dobre pozná potreby každej domácnosti a snaží sa im vyhovieť. Prináša na trh pravidelne novinky, čím sa jeho sortiment neustále zlepšuje a rozširuje. V protiklade so svojím nemeckým konkurentom Bosch sa špecializuje  skôr na rúry s extra veľkým vnútorným objemom. Nazýva to Vnútorný priestor XXL, čo predstavuje objem 90 litrov. To ponúka priestor na pečenie v troch úrovniach. Na ich zabudovanie je potrebný aj väčší priestor s rozmermi 90 krát 50 cm. Ponúka však aj rozmery klasik, teda 60 cm krát 60 cm a kompakt 60 cm šírka, 45 cm výška. Takže sa rúry značky Miele zmestia do každej kuchyne. Čo sa týka dostupnosti je na tom táto firma v otázke cien horšie. Cena je v priemere o polovicu vyššia ako u väčšiny značiek. To však vykompenzuje ich kvalita a trvácnosť. Jedna rúra značky Miele vám vydrží slúžiť až dve desaťročia. Striktne totiž dodržiavajú zásadu výroby všetkých komponentov priamo v Nemecku. Tým síce zvýšili cenu, ale aj kvalitu a výrazne znížili počet svojich reklamovaných výrobkov.

Logo-MieleMora

Spoločnosť našich najbližších susedov z Čiech, respektíve Moravy, funguje už od roku 1825. Od tých čias sa vypracovala na poprednú značku a najlepšieho výrobcu v oblasti varnej techniky, sporákov a vstavaných spotrebičov v Českej Republike. Presadila sa však aj vo svete. Vyznačuje sa širokým výberom produktov s funkčným a moderným dizajnom. Najväčšou devízou rúr značky je Mora je ale kvalita a odolnosť za rozumnú cenu. Pričom sa snažia zachovať vysoký výkon. Ich rúry sa ovládajú jednoducho a intuitívne.

Mora-logoWhirlpool

Whirlpool je ďalší výrobca bielej techniky  s prívlastkom najväčší a navyše s viac ako sto ročnými skúsenosťami. Združuje v sebe značky KitchenAid, JennAir, Amana, Inglis. Svojimi výrobkami všeobecne vychádza maximálne v ústrety hlavne výborným pomerom kvality a ceny. V oblasti rúr na pečenie prišla na trh hlavne s funkciou 6.ZMYSELTM, vďaka ktorej automaticky prispôsobí v multifunkčných rúrach čas pečenia a priebežne kontroluje stav pripravovaného jedla tak, aby sa eliminovalo pripálenie či nebodaj spálenie. Vy si navolením jedla zvolíte na obrazovke, čo chcete variť, a v podstate sa už nemusíte o nič starať, len pripravené jedlo zjesť. Ide naozaj o vyspelú technológiu. Vo všeobecnosti sa rúry Whirlpool radia medzi ľahko ovládateľné, výkonné, s jedinečným dizajnom (v ponuke majú aj rúry s farbou šampanského ako jediní na trhu) a  sú ponúkané za rozumné ceny.

Whirlpool- logo

Siemens

Siemens je ďalším nemeckým gigantom v oblasti výroby elektrických spotrebičov s nekonečnou tradíciou. Táto značka sa pýši inováciami a priekopníckymi vynálezmi. V oblasti rúr na pečenie to bol vývoj princípu pyrolýzy, ktorý zaviedli na trh už pred 40 rokmi a neustále ho zdokonaľujú. Dnes sa jej modely pýšia funkciou varioSpeed, ktorá šetrí zákazníkom čas a dodáva im odvahu na experimentovanie. Rúry na pečenie značky Siemens sa vyznačujú optimálnym pomerom medzi výkonom a cenou.

Siemens - logo

back to menu ↑

Ako vybrať správnu rúru na pečenie?

Keď ste si už ujasnili, aký druh rúry na pečenie chcete a od ktorého výrobcu, tak by ste pri jej výbere nemali zabúdať ani na detaily. Tu je pár vecí, ktoré by ste určite tiež mali pred jej nákupom zvážiť.

Základné členenie rúr na pečenie

Rúry na pečenie však necharakterizuje iba ich cena, ale aj spôsob umiestnenia, druh energie, ktorú rúra spotrebuje na pečenie,  alebo aj systém ohrevu.

Rúry na pečenie sa dajú rozdeliť:

1. podľa umiestenia na:

 • samostatne stojace rúry na pečenie kombinované s varnou doskou, čiže sporáky
 • vstavané rúry na pečenie, ktoré sú súčasťou kuchynskej linky
 • mini samostatne stojace rúry, alebo inak nazývané aj kombinované či multifunkčné mikrovlnné rúry vhodné predovšetkým do malých kuchýň či chát a chalúp, pretože ich môžete položiť na kuchynskú linku skrátka ako mikrovlnku. Najjednoduchšie modely vám pripravia opekané sendviče, toasty a iné menšie jedlá.

Vo väčšine z ministojacich rúr  máte k dispozícii tri základné funkcie, vďaka ktorým  v podstate plnohodnotne nahradia aj predošlé dva typy:

 • pečenie v rúre
 • varenie na platničkách
 • grilovanie v rúre na ihle

2. podľa druhu energie, ktorú rúra spotrebuje na pečenie na:

 • plynové
 • elektrické –  typom elektrickej rúry  na pečenie je  aj parná rúra (keď hovoríme o pečení tak multifunkčná). Často je však príprava jedál v pare súčasťou klasickej elektrickej rúry v podobe špecializovanej funkcie. Hoci parné rúry patria k čoraz obľúbenejším, tak len multifunkčné modely s funkciou pečenia môžu nahradiť, viac- menej plnohodnotne, iné rúry na pečenie. Avšak parná rúra slúži na prípravu jedál v pare, teda bez tuku iba prostredníctvom vody, kedy si jedlo zachová oveľa viac vitamínov. A nielen vitamínov, ale aj chuti a vône. Jej ďalšou výhodou je, že veľmi rýchlo uvarí alebo udusí (iba pri prémiovej funkcii aj upečie) akékoľvek jedlo v jeho zdravej verzii bez tuku.

3. podľa systému ohrevu na:

 • teplovzdušné – okrem horného a dolného výhrevného telesa má horné a dolné vyhrievacie teleso a ventilátor. Tento ventilátor skrátka rovnomerne rozprúdi vzduch v rúre.
 • multifunkčné –  multifunkčná rúra má, čo sa týka ohrevu všetko, čo aj teplovzdušná, avšak okrem toho má ešte niečo navyše. Je to kruhové vyhrievacie teleso okolo ventilátora. Rozvod tepla je tak oveľa rovnomernejší.

Plynová alebo elektrická rúra na pečenie?

Existuje večná debata, ktorá z nich je lepšia. Popravde, plynové rúry sa pomaly z ponuky vytrácajú. Pretože, čím ďalej tým viac ich vytláčajú tie elektrické, a to z viacerých dôvodov.

Elektrické rúry na pečenie

elektrická-rúra-na-pečenieVýhody:

 • Väčší výber pre bežného zákazníka – dostať takmer nekonečné množstvo elektrických rúr s mnohými možnosťami ohrevu pečenia, a podobne. Sú rôznych značiek, cenových hladín a dizajnu.
 • Celkové priemerné náklady – pri kúpe, a hlavne inštalácii elektrickej rúry sú v priemere často vyššie než pri tej plynovej. Pri plynovom variante je však treba brať do úvahy aj nutnosť zabezpečenia prívodu plynu, ktorého inštalácia môže byť časovo aj finančne náročná. Navyše, plyn je síce lacnejší než elektrina, ale pri dnešných moderných úsporných modeloch a možnostiach rôznych nastavení elektrických rúr sa dá  nimi ušetriť ešte viac.
 • Ľahšie  nastavenie teploty – plynová rúra totiž hreje len zospodu. Regulovať teplotu v nej možno len v rozpätí 150 až 260 °C ,pričom v elektrickej rúre je toto rozpätie oveľa väčšie od 35 °C do 350 °C.
 • Väčší komfort – elektrická rúra poskytuje bežnému používateľovi väčšie pohodlie, pretože pri nej ľahšie ustráži celkový proces pečenia vďaka rovnomernej distribúcii tepla. Hlavne pečenie koláčov a chrumkavého pečiva je v nej jednoduchšie vďaka faktu spomenutom v treťom bode.

Nevýhody:

 • Vyššia kúpna cena – elektrické rúry sa pohybujú v rôznych cenových hladinách, ktoré ovplyvňuje množstvo faktorov, ako napr. množstvo obsiahnutých funkcií pečenia, energetická trieda, a podobne.
 • Všeobecne suché prostredie rúry – práve toto je hlavný  dôvod prečo niektorí profesionálni kuchári  a mäsoví gurmáni  naďalej radšej používajú plynový variant, pretože pri ňom sa mäso menej vysuší, keďže hreje iba zospodu.

Plynové rúry na pečenie

Plynová-rúra-na- pečenie

Výhody:

 • Nie je nutné ich predhrievať – plyn je veľmi účinný, takže plynové rúry majú tendenciu veľmi rýchlo sa ohriať.
 • Menej vysušujú – tento typ rúr má tiež tendenciu byť vlhší ako elektrická rúra, pretože spaľovanie plynu uvoľňuje určitú vlhkosť do vzduchu v rúre. Preto sa v nej lepšie pečú mäsové pokrmy. Zato však toto vlhšie prostredie zabraňuje vytvoreniu chrumkavej kôrky v prípade pečenia chleba alebo iného druhu pečiva.
 • Nižšia kúpna cena – výber pre domácnosti je nižší, avšak za veľmi rozumné ceny v rozpätí od 200 do 500 €.

Nevýhody:

 • Zložitejšie nastavenie teploty – táto nevýhoda vyplýva logicky z výhody elektrických rúr popísanej vyššie v treťom bode. Teplota rúry môže kolísať a celkový ohrev je často menej vyrovnaný. Väčšina plynových pecí (najmä starších) máva svoje oveľa horúcejšie miesta, čo môže viesť k prihoreninám.
 • Menší komfort – to, čo elektrické rúry poskytujú automaticky vďaka rovnomernému ohrevu horným a spodným výhrevným telesom a bežne aj ventilátorom, je nutné v plynovej rúre kompenzovať rôznymi trikmi ako pravidelné otáčanie plechu, aby sa všetky časti pokrmu opiekli rovnomerne či zvýšenie teploty pre upečenie chrumkavého pečiva, a podobne.
 • Malý výber pre domácnosti – v bežných obchodoch ich už výrazne vytlačili elektrické náprotivky. Plynové rúry na predaj do domácnosti  u nás ponúka už v podstate  iba firma MORA aj to iba v kombinácii s varnou doskou, takže  ich nájdete vlastne iba vo forme klasických sporákov. V inej forme ich získate v podstate iba pri objednávke zo zahraničia.

Nepodložený mýtus

 Častým argumentom v neprospech plynových rúr je prílišné eventuálne zdravotné riziko pri ich používaní, kvôli úniku plynu. Avšak v dnešnejdobe príliš neobstojí, pretože na trhu sú  v ponuke modely s automatickým vypnutím prívodu plynu po vypnutí spotrebiča – tzv. GAS STOP. Preferencia jednej či druhej rúry je teda skôr otázka zvyku a celkového pocitu užívateľa.

Dvierka rúry

Mali by byť ľahké a otvárať sa bez  nutnosti využitia väčšej fyzickej sily, pričom stačí použiť jednu ruku. Taktiež by po otvárení mali ostať v pozícii bez toho, aby pri tom  padali alebo sa zasekli. Takisto sklenený otvor na dvierkach by mal byť dostatočne veľký na to, aby ste mohli kontrolovať pohľadom celý obsah plechu bez toho, aby ste museli dvierka otvoriť.

rúra -na- pečenie- dvierka

Riadiace prvky rúry

Nezáleží na tom, či preferujete  manuálne alebo digitálne zapínanie a nastavovanie rúry, ale je dôležité, aby symboly pre každú funkciu boli jasne čitateľné a prehľadne označené. Moderné rúry majú totiž množstvo funkcií, ktoré môžu byť pre bežného spotrebiteľa mätúce. Elektronické riadenie máva centrálny gombík pre kontrolu týchto funkcií. Zároveň na displejoch sú zobrazené funkcie a teploty pre pečenie. V ponuke býva však aj jednoduchší model s ovládaním prostredníctvom dvoch gombíkov. Jeden na nastavenie  funkcie a druhý na teplotu. Uprostred displeja uvidíte dĺžku pečenia a hodnotu nastavenej teploty. Tento displej môže byť nahradený samostatným gombíkom, ktorý slúži ako časovač. Základom pre správnu kúpu rúry je ujasnenie si, čo presne od rúry na pečenie očakávame a následná konzultácia s predajcom. Uistite sa, že je k nej pribalený aj prehľadný  a zrozumiteľný návod na použitie, aby ste mohli zo svojej rúry vyťažiť naozaj maximum.

Displej

Veľkosť rúry

Pri výbere rúry treba samozrejme brať do úvahy jej rozmery. Podľa objemu sú v ponuke:

 • malé: 12-35 l
 • stredné: 35 – 65 l
 • veľké nad 65 l – tie by mali zvážiť hlavne tí, čo radi pečú veľké kusy mäsa, ako divinu či morku.

Nevyhnutné je aj premerať si rozmery miesta, kde chceme rúru postaviť, prípadne zabudovať. K dispozícii sú aj také modely, čo sa zmestia do výklenku s výškou len 45 cm.

Čistenie

Keď sa ktorýkoľvek spotrebič používa, treba ho aj vyčistiť. To platí aj pre rúru na pečenie. Kto by túžil po úmornom čistení tuku a pripálenín? Moderné rúry vám uľahčia aj toto vďaka:

 • pyrolýze, čo je vlastne čistenie horúcim vzduchom, zohriatym na hranicu 500 °C. Spáleniny sa tým premenia v podstate na ľahko stierateľný popol mokrou handričkou. Drhnutie rúry sa tak stane minulosťou.
 • katalytickému čisteniu, kde sa výmenné katalytické zložky so špeciálnym smaltovým povrchom postarajú o samočistenie rúry ako pri pyrolýze. Smalt nedovolí nečistotám usadiť sa a pri teplote 200 °C ich vypáli a oni padnú na dno, odkiaľ ich ľahko zmyjete.
 • Aquacleanu, čisteniu vodnou parou – zohriata voda, ktorú vložíte do rúry nad 100 °C sa začne vyparovať a uvoľňovať nečistoty, ktoré opäť ľahšie zotriete.

Výrobcovia mysleli aj na ľahšie čistenie vonkajších stien rúry. Tie sú vyrábané prevažne z jednoducho čistiaceho nerezu a zatláčajúce sa  gombíky ovládania uľahčujú čistenie tým, že nemusíte manévrovať okolo nich v úzkych škárach.

 

rúra -na- pečenie- čistenie

Dizajn a materiál rúry na pečenie

V minulosti boli najbežnejšími materiálmi na výrobu rúr a pecí liatina, železo a sklo, čo nebola práve estetická kombinácia. Dnes, v čase, keď sa každý snaží vyladiť svoju kuchyňu maximálne podľa svojich predstáv, už je ponuka širšia. Najčastejšie použitými materiálmi sú nerez, oceľ, plech a v kombinácii s tým sklo na dvierkach. Čo sa týka celkového prevedenia, je dnes možné vybrať rúru do každej kuchyne. Ponúkané sú v mnohých farebných odtieňoch (avšak kovové odtiene, čierna a biela vedú), pričom niektoré spoločnosti, ako napríklad Gorenje, ponúkajú aj retro rúry. Naša rada znie, aby ste si v neprebernom množstve produktov na trhu vyberali aj s ohľadom na štýl vašej kuchyne, aby vám do nej rúra pekne zapadla.

Modrená-kuchyňa

back to menu ↑

Prídavné funkcie a ďalšie parametre, čo urobia rúru ešte dokonalejšou

 • gril je čoraz vyhľadávanejšou, a teda aj čoraz častejšou funkciou väčšiny modelov v ponuke,
 • špeciálna funkcia na pečenie chleba alebo pizze, a podobne,
 • mnoho elektrických rúr má v sebe zabudovanú funkciu prípravy jedla v pare, čo v podstate nahradí parnú rúru,
 • obľúbenou a užitočnou funkciou je aj rozmrazovanie,
 • veľmi užitočná funkcia pre domácnosť s deťmi je takzvaná detská poistka, čo zaistí, že po nastavení a spustení pečenia už nie je možné s rúrou manipulovať,
 • rodiny s deťmi uvítajú aj trojvrstvové sklo dvierok, ktoré zabraňuje ich prehrievaniu, a tak sa predíde bolestivým popáleninám pri prípadnom dotyku dvierok,
 • vítaným príslušenstvom, čo taktiež zabraňuje popáleninám pri výbere plechu sú teleskopické výsuvy,
 • na dokonalú prípravu mäsa, ale aj iných druhov jedál vyhľadávajte rúry s tepelnou sondou, ktorá vám ukáže teplotu priamo vo vnútri. Pre prípravu každého druhu mäsa je optimálna iná vnútorná teplota. Predídete tak jeho nedopečeniu alebo spáleniu,
 • pre menej skúsených kuchárov by mohla byť užitočná aj funkcia AUTO. Ide o režim rúry, pri ktorom máte na výber z už prednastavených programov, alebo jednoducho na pokyn rúry naťukáte presné informácie, čo, a v akom množstve by ste chceli piecť. Po zadaní týchto pokynov ostáva len vložiť plech s pripraveným cestom alebo pokrmom, lebo všetko ostatné si nastaví rúra sama. V tomto režime ale nemožno rúru využívať na pečenie viacerých jedál naraz.

V jednej rúre môže byť pospájaných viacero z vecí  a funkcií spomenutých v tomto prehľade a aj mnoho ďalších. Je na vás, akú kombináciu si vyberiete. Množstvo funkcií a špeciálnych parametrov často zvyšuje síce cenu, ale aj rozširuje funkčnosť a možnosti využitia rúry. Navyše netreba zabúdať, že je to druh investície na niekoľko rokov, niekedy aj desaťročí, a nielen na pár mesiacov. Je to teda síce nárazová, ale dlhodobá investícia, ktorá sa oplatí. Vráti sa vám aj tým, ak daná rúra patrí do úspornej energetickej kategórie s primeraným výkonom. Preto hlavným pomocníkom pri zaobstarávaní si rúry na pečenie, by pre vás mal byť energetický štítok. Mali by ste si ho naozaj pozorne preštudovať.

Rúry na pečenie

back to menu ↑

Čo je to energetický štítok,  a čo všetko sa z neho dá vyčítať?

Energetický štítok je dnes povinnou súčasťou každého elektrického spotrebiča.  Pomáha zákazníkom zorientovať sa v takmer nekonečne širokej ponuke výrobkov a vybrať si taký, ktorý bude šetriť našu peňaženku nielen svojou kúpnou cenou, ale aj počas doby, počas ktorej ho budeme používať. Popisuje totiž spotrebič aj po stránke energetickej úspornosti, výkonnosti, a podobne. V Slovenskej republike sa takéto označovanie spotrebičov energetickým štítkom stalo povinným  od mája 2002. Odvtedy je nenahraditeľným vodidlom pri výbere elektroniky.

Ako to funguje?

Z energetického štítku možno zistiť množstvo informácií, ako napríklad spotrebu elektrickej energie určitého spotrebiča, do ktorej energetickej triedy sa zaraďuje, teda tie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pre ten najhospodárnejší model. Správne rozhodnutie vám dokáže ušetriť peniaze na nákladoch vyplývajúcich nielen z kúpy, ale aj z dlhodobého používania daného spotrebiča.

Energetická účinnosť produktu je  znázornená farebnou  škálou. Pričom každá z týchto farieb predstavuje inú energetickú triedu popisujúcu energetickú úspornosť a efektívnosť spotrebiča. Najúspornejšia je  zelená kategória A, a naopak  energeticky nevýhodné a málo úsporné sú spotrebiče červenej kategórie G. Neskôr sa táto škála energetickej úspornosti ešte rozrástla  o tri nové kategórie a to A+, A++ a A+++.  Trieda A+ v porovnaní s predtým najvýhodnejšou triedou A šetrí energiu ešte o 25 % viac, trieda A++ o 25 % od A+ a rovnako je to aj pri najvyššej triede A+++.  Najprv sa tieto nové kategórie smeli používať iba  na popis chladničiek, ale už sa to rozšírilo aj na ostatné spotrebiče vrátane rúr na pečenie, ale aj na okná a dvere, pretože ich kvalita tiež súvisí s úsporou energie. Tento príkaz, informovať  zákazníkov  o energetickej účinnosti samozrejme neobchádza ani internetových a katalógových predajcov.

Čo presne obsahuje energetický štítok rúr na pečenie?

 • do akej kategórie úspornosti, ktorý model spadá
 • výkonnosť v kilowattoch
 • hlučnosť v decibeloch
 • zdroj energie rúry – teda elektrická energia alebo plyn
 • objem vnútorného priestoru v litroch
 • spotrebu energie počas jedného cyklu ohrevu (konvenčného, ale aj konvekčného – s núteným prúdením vzduchu (ak túto možnosť rúra ponúka), vo vnúti priestoru pri štandardnom zaťažení vyjadrená počtom MJ/cyklus a v kWh/cyklus

energetický štítok rúra

back to menu ↑

Rúry na pečenie a ich ceny

Väčšinu našich čitateľov zaujímajú pri nákupe  aj ceny. Preto im tradične venujeme jednu kapitolku. Cena je totiž vecou, ktorá u mnohých  zákazníkov o kúpe bezprostredne rozhoduje. Je to síce škoda, ale s ohľadom na rozdielne finančné možnosti každého z nás to chápeme. V akých cenových kategóriách sa teda rúry pohybujú a čo od nich očakávať?

 • Rúry s cenou okolo  500 eur – tu zaobstaráte viac – menej priemerné spotrebiče. Keď nebudete investovať do až podozrivo lacných rúr, zoženiete v tejto kategórii obľúbené výrobky osvedčených značiek. Najčastejšie narazíte na áčkové energetické triedy, väčšinou A alebo A +, so základnou výbavou a jednoduchým ovládaní,. Kapacitou ide o priemerné rúry.
 • Rúry s cenou okolo 1000 eur– tu sa dostávame k vysoko kvalitným výrobkom pre náročných zákazníkov. Spotrebou ide o vyladené prístroje triedy A ++ alebo A +++, teda tých najvyšších. Majú výrazne väčšiu kapacitu, lepší dizajn a viac funkcií, než predchádzajúce kategórie.
 • Rúry s cenou nad 1000 eur – extra trieda rúr na pečenie, ktorá ponúka skutočný luxus (najčastejšie ide o veľmi osvedčené značky, ako napríklad Miele). Takéto rúry ocenia skutoční gurmáni, pretože majú veľkú kapacitu, rovnomerný a vysoký výkon, veľa funkcií a to všetko pri skvelých hodnotách spotreby.


back to menu ↑

Konečný verdikt

A na záver posledná rada, nech už ste pri výbere rúry na pečenie obmedzovaní financiami, priestorom, či čímkoľvek iným. Nezáleží na veľkosti, výkone ani cene rúry, ktorú si zadovážite, ale na vašom kulinárskom umení, a predovšetkým na tom, ako dobre sa naučíte svoj model rúry ovládať a vyťažiť z možností, ktoré ponúka, maximum.Výber na trhu je taký široký, že aj v prípade nutných kompromisov nájdete dostatočne funkčný a uspokojujúci  produkt vo všetkých cenových hladinách a veľkostiach. Snáď sa teraz budete vedieť v tej neuveriteľne veľkej ponuke zorientovať. Základ je jasne si určiť vlastnosti, ktoré chcete, aby vaša rúra na pečenie mala, počnúc veľkosťou, dizajnom a škálou funkcií. Aj lacnejší model môže v sebe skrývať množstvo užitočných funkcií. Tie drahšie vám však vydržia slúžiť dlhšie vďaka využitiu kvalitných odolnejších materiálov na výrobu základných komponentov. V prvom rade sledujte energetický štítok, veľkosť dvierok – (sklo na nich by malo byť trojvrstvové ) a prehľadnosť funkcií na ovládaní.  A ak máte deti, ta dbajte na to, aby rúra mala v ponuke detskú poistku a funkciu chladných dverí. Hlavne sa nebojte pýtať a dožadujte sa detailnej a jasnej odpovede.

back to menu ↑

Bonus: Krátke recenzie 2 najlepších mini samostatne stojacich rúr na pečenie

Plnohodnotne vám nahradia bežné rúry na pečenie. Tieto modely sú ideálne, keď vám chýbajú peniaze alebo priestor, či oboje naraz. Tieto mini rúry ich totiž  šetria.

Whirlpool JT 479 IX

Whirlpool JT 479 IX

Plusy:

 • objem rúry
 • jednoduché ovládanie
 • množstvo pridaných funkcií

Mínusy:

 • cena

Táto 33 litrová menšia samostatne stojaca rúra alebo aj kombinovaná mikrovlnná rúra  sa dá považovať za plnohodnotnú náhradu rúry na pečenie. Jedinou jej nevýhodou je, že toľko aj stojí (viac ako 250 eur). Avšak skombinovala v sebe všetky prednosti rúr na pečenie značky Whirlpool vrátane 6. zmyslu , takže po stlačení pár gombíkov varí v podstate sama, ustráži si čas aj teplotu pečenia. A vďaka svojej veľkosti sa zmestí kdekoľvek na kuchynskú linku. Okrem toho griluje aj varí v pare. Príprava jedla je priam expresná a ovládanie zrozumiteľné naozaj pre každého.

Sencor SMH 331

Sencor SMH 331Plusy:

 • cena
 • spotreba
 • rýchlosť prípravy jedla

Mínusy:

 • objem rúry

Tento model predstavuje multifunkčnú halogénovú rúru  na pečenie predávanú za približne 40 eur, takže vám šetrí peňaženku. A to nielen počiatočnou nákupnou cenou, ale aj nízkou spotrebou energie. Okrem peňazí šetrí aj čas, pretože jedlo pripraví tri razy rýchlejšie ako bežná rúra. Veľkým plusom je aj fakt, že s ňou môžete variť bez dymu a hlavne bez tuku, teda maximálne zdravo. Táto malá 12 litrová rúra nenáročná aj na priestor má v ponuke päť funkcií:  pečenie, varenie, grilovanie, dusenie a rozmrazovanie. Je pravda, že malý objem tejto šikovnej rúry môže byť pre niekoho nevýhodou, ale pomocou nadstavca je možné ho zväčšiť až o päť litrov. Sencor SMH 331 je ideálny do malého bytu či chalupy. Skrátka všade tam, kde je málo miesta, ale kde nechcete prísť o potešenie z varenia a pečenia.

Poradili sme vám s výberom rúry na pečenie. Viete, ktoré modely sú najlepšie a na čo všetko si pri jej  nákupe dať pozor. Teraz vám už len želáme,  aby  vami vybraná rúra na pečenie doviedla vaše kuchárske umenie k dokonalosti a vyťažili  ste z nej maximum.  Prajeme vám dobrú chuť!

Rúry na pečenie
4.3 (85%) 4 votes