Najlepšie sušičky bielizne 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej sušičky bielizne.
 • Zvoľte si na základe výkonu, kapacity, spotreby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP sušičky bielizne roku 2019

Kondenzačné sušičky do 480 eur Kondenzačné sušičky od 480 eur do 700 eur Kondenzačné sušičky od 700 eur Kombinované sušičky bielizne s práčkou
Beko DPY 8506 GXB1 Whirlpool HSCX 80530 Siemens WT48Y7W4 AEG SensiDry L9WBC61B
Kvalita sušenia
91 %
Spotreba
92 %
Hlučnosť
92 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita sušenia
98 %
Spotreba
96 %
Hlučnosť
98 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita sušenia
95 %
Spotreba
95 %
Hlučnosť
95 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita sušenia
91 %
Spotreba
92 %
Hlučnosť
90 %
Cena/kvalita
96 %
92%
93%
95%
98%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Ešte pred pár rokmi bolo množstvo predaných sušičiek bielizne za rok sotva tretinové. V dnešnej uponáhľanej dobe však ľudia, pomaly ale iste, začínajú objavovať ich kúzlo. Sušičky bielizne sú v súčasnosti veľkým pomocníkom v celom rade domácností. Vedia ušetriť obrovské množstvo práce aj času. Pravdaže, budete musieť zaplatiť za elektrinu, ale verte, zo skúsenosti môžeme povedať, že aj tak sa to oplatí. Bielizeň, ktorú vytiahnete mokrú z práčky, stačí len navážiť a preložiť do sušičky, kde uschne výrazne rýchlejšie ako na šnúre alebo na sušiaku. Navyše, preložiť ju, je výrazne rýchlejšie ako ju vešať a dávať na ňu štipce. V neposlednom rade takto nehrozí u vás doma zvýšenie vzdušnej vlhkosti nad prirodzenú hranicu. To totiž býva častý problém sušenia na sušiakoch. So sebou to prináša alergie, plesne a podobné veci, ktoré nechcete.

Okrem týchto výhod šetria sušičky bielizne aj priestor. Šnúry na bielizeň alebo sušiaky vyžadujú veľa miesta okolo seba, aby sa voda mala kam odparovať, a do kúpeľne sa väčšinou nevojdú. Z toho plynie, že ich budete mať rozmiestnené rôzne po byte. Namiesto toho sušička bielizne sa dá v dnešnej dobe pohodlne umiestniť na práčku, kam už by sa aj tak nič iné nevošlo. Pri plnom využití funkcií sušičky bielizne môžu odpadnúť aj starosti s odžmolkovaním bielizne, s jej žehlením alebo prípadnou sterilizáciou pre alergikov. Ale základným predpokladom samozrejme je vybrať sušičku takú, ktorá všetko, čo potrebujete, ponúka. Na to je potrebné niečo o tomto druhu tovaru vedieť.

Samozrejme, kúpa sušičky bielizne nie je práve malá investícia. Cena lepších sušičiek strednej triedy sa pohybuje medzi štyristo a osemsto eurami. Preto je dôležité, aby ste výberu vhodného modelu venovali dostatok času a niečo si o danej problematike zistili a naštudovali. To je jeden z dôvodov, prečo sme pre vás spísali tento veľký článok ako vybrať sušičku bielizne a prečo sme pre vás otestovali najlepšie sušičky roku 2017. Ide o osvedčené produkty značiek AEG, Samsung, Beko alebo Gorenje. Na našich stránkach ich nájdete prehľadne zoradené v rebríčkoch rôznych cenových kategórií. Okrem toho sme sa pozreli, aspoň okrajovo, na sušičky spojené s práčkou. Viac o nich sa dozviete v našom teste práčok, ktorý plánujeme publikovať v najbližšej dobe, sme ale toho názoru, že zmienka o týchto prístrojoch by mala padnúť už tu. Ak máte chvíľku čas, môžeme sa pustiť do práce.

back to menu ↑

Základné rozdelenie sušičiek bielizne

Poďme sa na úvod pozrieť, aké typy sušičiek bielizne dnešný trh ponúka. V zásade rozoznávame celkom tri:

 • Kondenzačné sušičky bielizne – dnes asi najobľúbenejší typ – nevyžaduje žiadny odvod vodnej pary, tie totiž kondenzujú a sú odvádzané do zásobníka, prípadne do odpadu (čo je menej časté). Ďalej ich môžeme rozdeliť na sušičky s tepelným čerpadlom a na sušičky s vykurovacím telesom.
 • Kombinované sušičky bielizne – zvláštny typ, ktorý uvádzajú niektorí výrobcovia na trh. Ide o sušičku kombinovanú s práčkou. Výhodou je menšia priestorová náročnosť, na druhej strane prináša to so sebou celý rad komplikácií, na ktoré sa v príslušnej kapitole bližšie zameriame.
 • Odvetrávacie (ventilačné) sušičky bielizne – lacný a jednoduchý variant sušičky, keď je para odvádzaná priamo von z miestnosti. Je však náročná na priestor, vyžaduje stavebné úpravy  vo vašom dome/byte a v zime môže otvorom pre vývod pár sušičky unikať z domácnosti teplo. V dnešnej dobe už sa ani takmer nevyrábajú a nepredávajú.

Jednotlivé spomenuté druhy sa navzájom líšia celým radom dôležitých parametrov – rýchlosťou sušenia, kapacitou, spotrebou aj funkčným vybavením. Nájsť všeobecnú charakteristiku je veľmi ťažké, preto sa v nasledujúcich odstavcoch pozrieme na jednotlivé druhy o niečo bližšie.

back to menu ↑

Test kondenzačných sušičiek bielizne

Kondenzačné sušičky bielizne sú v dnešnej dobe osvedčená klasika. U nás sú jasne obľúbenejšie, ako zvyšné druhy. Základnou charakteristikou týchto sušičiek je, že horúci vzduch bielizeň ohrieva, necháva vodu vyparovať a paru na seba nadväzuje. Prejde bubnom do vnútorných priestorov sušičky, kde sa zase ochladzuje a para kondenzuje na vodu, ktorá odkvapkáva do zbernej nádoby. Potom sa celý cyklus opakuje, vzduch sa zase ohreje, naviaže vodu a tak ďalej.

Najlepšie kondenzačné sušičky bielizne do 480 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita sušenia Energetická trieda Cena
1. Beko DPY 8506 GXB1
8 kg A+++ Zistiť cenu
2. Beko DPS 7405 G B5
7 kg A++ Zistiť cenu
3. Beko DS 7434 CS RX
7 kg A++ Zistiť cenu
4. Candy CS H7A2LE-S
7 kg A++ Zistiť cenu
5. Gorenje DE72/G
7 kg A++ Zistiť cenu
6. AEG AbsoluteCare T8DBG47WC
7 kg A++ Zistiť cenu

Najlepšie kondenzačné sušičky bielizne od 480 do 700 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita sušenia Energetická trieda Cena
1. AEG AbsoluteCare T8DBE68SC
8 kg A+++ Zistiť cenu
2, Bosch WTW 87463BY
7 kg A+++ Zistiť cenu
3. Beko DE 8635 RX0
8 kg A+++ Zistiť cenu
4. AEG AbsoluteCare T8DEE68SC
7 kg A+++ Zistiť cenu
5. LG RC82EU2AV4W
8 kg A+++ Zistiť cenu

Najlepšie kondenzačné sušičky bielizne od 700 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita sušenia Energetická trieda Cena
1. Siemens WT47W590CS
8 kg A+++ Zistiť cenu
2, SAMSUNG DV90N62632W
9 kg A+++ Zistiť cenu
3. SAMSUNG DV90N8287AW
9 kg A+++ Zistiť cenu
4. AEG AbsoluteCare T8DEC68SC
8 kg A+++ Zistiť cenu
5. Bosch WTW85551BY
9 kg A++ Zistiť cenu

Kondenzačné sušičky bielizne a ich charakteristika

Výhodou týchto sušičiek je, že je možné ich umiestniť kamkoľvek u vás v domácnosti. Na odvod pary cez stenu von z domu nemusíte brať ohľad. Zároveň majú vyššiu účinnosť, sušenie je pomerne rýchle. Nevýhodou býva vyššia obstarávacia cena a tiež nutnosť pravidelnej údržby. Nádobku s kondenzátom je potrebné pravidelne vylievať. Niektoré sušičky vás na to samé upozornia, inokedy na to musíte myslieť sami.

V rámci kondenzačných sušičiek rozoznávame celkom dva druhy týchto spotrebičov:

 • Sušičky s vykurovacím telesom – ohrievajú vzduch pomocou vykurovacieho telesa, ktoré sa musí nahriať a udržovať na danej teplote. Účinnosť sušenia je vyššia, cyklus trvá kratšiu dobu, ale za cenu zvýšenej spotreby elektrickej energie.
 • Sušičky s tepelným čerpadlom – majú v sebe zabudované tepelné čerpadlo, ktoré ochladený vzduch ohrieva znovu a znovu. Teplo, ktoré si po sušení vzduch uchová, sa využije na ohrev studeného vzduch, čím sa šetrí energia. Máte teda príležitosť ušetriť a zároveň lepšie pracovať s intenzitou a rýchlosťou sušenia a regulovať ich.

Výhody

Menšia priestorová náročnosť

Vyššia spoľahlivosť

Spravidla väčšia kapacita

Vyššie energetické triedy


Nevýhody

Vyššia cena

Vyššia spotreba

Nutnosť vyprázdňovať nádržku s kondenzátom

back to menu ↑

Test kombinovaných sušiček s pračkou

Na trhu existujú aj modely, ktoré kombinujú vlastnosti sušičiek a práčok. Ide o akési hybridy, ktoré sú schopné vykonávať činnosť oboch spotrebičov. Prináša to so sebou rad výhod, ale do istej miery aj nevýhod.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita prania; sušenia Energetická trieda Cena
1. AEG SensiDry L9WBC61B
10 kg; 6 kg A Zistiť cenu
2, AEG ÖKOMix L8WBC61SC
10kg; 6 kg A Zistiť cenu
3. AEG Dualsense L7WBG47W
7 kg; 5 kg A Zistiť cenu
4. Electrolux PerfectCare 800 EW8W261B
10 kg; 6 kg A Zistiť cenu
5. Philco PLWD 16170
10 kg; 7 kg A Zistiť cenu
6. Candy BWD 596PH3/1-S
9 kg; 6 kg A Zistiť cenu

Kombinované sušičky s práčkou a ich charakteristika

Má to isté výhody – šetríte priestor, a to veľmi výrazne, a teoreticky vám odpadá nutnosť prekladať bielizeň z jedného prístroja do druhého. Na druhej strane, bielizeň aj tak treba vytiahnuť – kapacita prania a sušenia sa totiž líši. Bielizeň vyperiete, ale obsahom vody zvýši hmotnosť, navyše na pranie jej do bubna môžete vložiť viac. Kapacita sušenia (ktorú nesmiete pre zachovanie účinnosti prekročiť) je nižšia, takže počítajte s tým, že sušiť budete aspoň na dvakrát. Za ten čas samozrejme nebudete môcť prať ďalšiu dávku bielizne (a obrátene). Dochádza teda k určitej komplikácii a narušeniu vášho časového plánu.

Okrem toho je nevýhodou zvýšená spotreba vody a elektriny. Práčka musí behom sušenia ochladzovať povrch nádrže, aby došlo ku kondenzácii – vnútorné zariadenie práčky je teda nutné po teplom praní úplne ochladiť studenou vodou. Ak budeme brať do úvahy bežné pranie bavlny (cca 6 kilogramov bielizne) + 2 cykly sušenia (cca 2 x 3 kilogramy bielizne), zvýši sa spotreba na 130 až 150 litrov. Navyše, čo musíme dodať, kombinované spotrebiče sú omnoho náchylnejšie na poruchy a viac sa kazia, než klasické sušičky či práčky. Navyše je tu zložitejšie ovládanie a pri výbere je nutné zohľadniť funkcie sušičky aj práčky (na ktoré sa pozrieme v teste práčok).

Výhody

Priestorová nenáročnosť

Kombinácia dvoch prístrojov v jednom


Nevýhody

Vysoká spotreba vody a elektriny

Zložitejšie ovládanie

Menší výber

Častejšia poruchovosť

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia sušičiek bielizne na našom trhu

Pri výbere vhodnej sušičky odporúčame nepozerať len na zoznam parametrov, ale vziať do úvahy aj značku produktu. Nie každý výrobca, ktorý sušičky bielizne ponúka, ich vie vyrobiť skutočne dobre, kvalitne a z vhodného materiálu. Obzvlášť od pofidérnych spoločností, ktoré vám ponúkajú len jeden alebo dva modely sušičiek bielizne, nemôžete očakávať vysokú kvalitu ani životnosť. Skôr teda odporúčame kupovať výrobky značiek, ako je AEG, Bosch, Whirlpool alebo Samsung, ktoré sú rokmi preverené, a ktoré majú medzi zákazníkmi dobré meno a dobrý ohlas. Poďme si teda niektorých veľkovýrobcov sušičiek bielizne predstaviť.

back to menu ↑

Ako vybrať sušičku bielizne pre bežnú domácnosť?

Ako sme si už povedali, výber sušičky bielizne je dobré nepodceniť a radšej si všetko dopredu skontrolovať, ako sa zbytočne napáliť. Majte neustále na pamäti, že nejde o práve lacný tovar a každé euro navyše vás donúti šetriť niekde inde. Znalosť značiek vám pri výbere môže pomôcť, preto sme vám ich predstavili, ale v žiadnom prípade nestačí. Ďalej je potrebné sa ponoriť trochu hlbšie do sveta sušičiek bielizne a zistiť, ako fungujú, čo je pre ich prevádzku kľúčové a na čo naopak nemusíte brať taký ohľad. Poďme teda spoločne všetky tieto parametre prejsť a niečo si ku nim povedať.

Výber sušičky bielizne z hľadiska umiestnenia

Jednou z vecí, ktoré budete doma riešiť ako prvé, je umiestnenie sušičky bielizne. Naše odporúčanie znie, aby ste si vždy miesto, kam ju chcete umiestniť (či už v kúpeľni, na chodbe alebo v pivnici) dobre premerali a rozmery si starostlivo zapísali. Je potrebné ich dodržať. Pri kúpe sušičky môžete už dopredu počítať s tým, že bude mať do hĺbky 40 alebo 60 centimetrov (podľa toho, či ide o tzv. Slim model, alebo nie) a v ďalších rozmeroch zhruba 50 až 80 centimetrov, plus mínus. Nezabúdajte potom na to, že bude potrebné otvárať dvierka, mali by ste teda okolo prednej strany mať dostatok priestoru. Akonáhle prídete do obchodu, budete mať z hľadiska umiestnenia k dispozícii výber z dvoch typov sušičiek:

 • Voľne stojace sušičky bielizne
 • Vstavané sušičky bielizne

My osobne preferujeme skôr voľne stojace sušičky, rovnako ako väčšina zákazníkov. Je ich na trhu väčšina, takže ponúkajú širší výber, navyše sušička potrebuje mať okolo seba, aby dosiahla optimálny výkon, aspoň 10 alebo aj viac centimetrov miesta, nesmie byť obostavaná doskami. Druhá vec, o ktorej sa musíte s ohľadom na umiestnenie rozhodnúť, je plnenie sušičky. Väčšina modelov disponuje predným plnením cez guľaté dvierka. Existujú však aj niektoré sušičky, ktoré sa plnia podobne ako práčky zhora. Také sušičky už ale neumožňujú využitie medzikusu a umiestnenie na práčku. Z tohto dôvodu sú podľa nás lepšie modely s predným plnením.

Energetický štítok sušičiek bielizne – rozhodujúca je energetická trieda

Tým, čo by vás pri sušičkách bielizne malo zaujímať najviac, je energetický štítok. Na ňom nájdete veľa údajov, ktoré sú pre fungovanie sušičky dôležité. Jedným z najdôležitejších je príslušnosť k danej energetickej triede. Tá je vyjadrená prostredníctvom farebných pruhov a písmen A až D. V prípade energetickej triedy A je počtom plus rozlíšená ešte trojica tried A+, A++ a A+++. V zásade ide o to, aký úsporný spotrebič je. Trieda A+++ je napríklad asi o 20 až 30 % úspornejšia ako trieda A++, ktorá je asi o 20 až 30 % úspornejšia ako trieda A+, a tak ďalej. Podľa toho tiež zistíte, koľko spotrebuje energie (rozdiely spočívajú napríklad v izolácii, účinnosti alebo efektivite práce). Pochopiteľne A+++ je najvyššia trieda, D naopak najhoršia.

To by bola nutná teória, teraz môžeme prejsť do praxe. Sušičky bielizne sa bežne pohybujú v triedach A až A++, to je bežná stredná trieda. Najlepšie modely môžu dosiahnuť až triedu A+++. Naopak, najslabšie modely, ktoré sa dajú bežne zohnať, patria až do energetickej triedy B (výrobky tried C a D sa už hádam ani zohnať nedajú, ide o staré a málo používané modely) a aj keď sú lacné, je na pováženie, či sa oplatia. Poďme si to spočítať.

Berme to takto – sušička má záruku päť rokov, to je zhruba priemer a minimálne túto dobu by vám mala slúžiť. Sušička triedy B stojí 365 eur, sušička triedy A+++ stojí asi 650 až 700 eur. To je iste značný rozdiel, ale poďme ďalej. Teraz je potrebné si spočítať náklady na päťročnú prevádzku. Päťročná spotreba sušičky triedy B je zhruba 480 eur, podľa kraja a dodávateľa energie. Pri modeloch triedy A+++ je to za rok „len“ asi 25 eur. Za päť rokov je to teda 125 eur. V súčte teda investujete do lacnejšej sušičky celkom 845 eur, do tej drahšej len zhruba 805 eur. Je to teda úspora 40 eur, čo nemusí byť konečná suma – lacné prístroje časom strácajú na účinnosti, takže ich spotreba rastie. Rozdiel v nákladoch teda ešte porastie. A ono aj tých 40 eur je pre niektorú domácnosť doslova a do písmena zlatá čiastka.

Čo by ste si teda mali odniesť? Určite to, že lacný nemusí vždy znamenať výhodný. Skúste si to spočítať. Váš výsledok sa môže trochu líšiť, záleží napríklad aj na tom, ako často sušičku plánujete používať. Aj tu sa dajú ale zbadať rozdiely. Drahší, ale šetrnejší spotrebič spotrebuje na jeden cyklus okolo 1,2 kWh energie, lacnejší pokojne aj 3 kWh. Takže, ak sa u vás perie a suší každý deň alebo každý druhý deň, potom sa vám investícia do vysokej energetickej triedy naozaj oplatí.

Priemerná ročná spotreba elektrickej energie

Na energetickom štítku by ste mali nájsť okrem príslušnosti k energetickej triede aj priemernú ročnú spotrebu energie. Práve slovo „priemernú“ je tu veľmi dôležité. Je to totiž trochu zavádzajúci údaj. Táto spotreba sa udáva v kilowatthodinách a má pre vás akúsi výpovednú hodnotu, koľko zhruba sušením za rok spotrebujete energie. Lenže!Samozrejme ide o údaj, ktorý je v praxi nemerateľný, dochádza teda k určitému skresleniu odhadom. Uvažuje sa, že budete sušiť zhruba každý druhý deň (160 cyklov za rok), a že budete používať priemerný program (bavlna) a priemernú dĺžku pre určenú kapacitu bielizne. Priemerná ročná spotreba by teoreticky mala byť podobná tej vašej, ale určite sa neľakajte, ak sa oba údaje budú líšiť. Dá sa to dokonca očakávať.

Ako s týmto údajom najlepšie pracovať? Porovnanie ročných spotrieb vám ešte toľko nepovie, lepšie je vydeliť si ročnú spotrebu 160 uvažovanými cyklami, čo vám povie spotrebu na jeden cyklus. Ako sme si už povedali, budete sa pohybovať zhruba od 1,2 do 3 až 4 kWh. To si potom vynásobte cenou za jednu kilowatthodinu (ktorá sa môže v závislosti na bydlisku a dodávateľovi líšiť), a zistíte náklady na jeden sušiaci cyklus. Je to omnoho presnejšie porovnanie jednotlivých modelov.

Ďalšie údaje z energetického štítka

Do tretice všetko dobré, energetický štítok a údaje, ktoré sa z neho dajú vyčítať. Tentokrát sme sa však rozhodli ich pojať iba heslovite, pretože nejde o veľmi vypovedajúce ani rozhodujúce parametre. Pre niekoho môžu byť dôležité, podľa nás však ide skôr o detaily:

 • Dĺžka trvania cyklu – ide o dĺžku priemerného cyklu, podľa ktorého sa merala napríklad spotreba. Pre vás má určitý orientačný význam, je ale potrebné tento údaj brať s rezervou. Rôzne programy majú rôznu dĺžku, v niektorých prípadoch sa čas dá priamo nastaviť a navyše, dobu trvania cyklu budete málokedy potrebovať poznať presne.
 • Účinnosť kondenzácie – ide o údaj, ktorý vypovedá o účinnosti sušenia a zároveň o účinnosti tesnenia sušičky. V zásade vám povie, koľko vlhkosti sa z bielizne dostane zo sušičky von. Je to určite dobré vedieť, ale nie je to niečo, na čom by ste mali postaviť svoj nákup.
 • Zdroj tepla – nie je potrebné skoro vôbec riešiť. Určuje, či ide o elektrický alebo plynový spotrebič. V prípade sušičiek takmer bez výnimky o elektrický.

Nepodceňujte programové vybavenie sušičiek, vyberte to, čo budete potrebovať

Podobne ako pri výbere práčok aj pri kúpe sušičky je potrebné sa pozrieť na jej programové vybavenie. Myslite na to, že každý materiál vyžaduje ideálne vlastný program, pri ktorom ho budete sušiť. Keďže dnes výrobcovia ponúkajú programy prakticky na všetky druhy oblečenia a tkanín, nie je problém sušiť ani periny, hodvábnu bielizeň alebo vlnený sveter. V prípade niektorých sušičiek sa dajú vďaka špeciálnemu košu sušiť aj tenisky. Tu sa zamerajte na svoje individuálne potreby – čo budete najčastejšie v sušičke sušiť? Bavlnu, syntetiku, športové oblečenie alebo oblečenie do spoločnosti, napríklad košele? Zohľadnite svoje vlastné zvyky, a voľte programové vybavenie tak, aby boli pokryté. Len pre zaujímavosť, chýbať by určite nemali tieto programy:

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Mix/Zmiešaná bielizeň
 • Jeans/Rifle
 • Vlna
 • Program pre alergikov (Alergie Plus, BabyProtect,…)
 • Extra krátky (skrátený program, môže mať aj iný názov – Xpress, Express, Super,…)

Výhodou môžu byť niektoré rozširujúce programy, ktoré možno nevyužije každý, ale ktoré sa oplatia:

 • Outdoor/Športové oblečenie/Šport (na špeciálne oblečenie do hôr alebo na športovanie)
 • Jemné (na extra citlivé oblečenie)
 • Košele/blúzky
 • Osvieženie (krátky a jemný, na prevzdušnenie bielizne)
 • Perie

Akékoľvek ďalšie špeciálne programy (napr. Hodváb, Para, a podobne) sú potom výhodou, ktorá sa oplatí len niekomu.

Kapacita sušičiek bielizne by mala zodpovedať vašim potrebám

Pri nákupe nezabúdajte ani na kapacitu bubna sušičky bielizne. Práve tá rozhoduje o tom, koľko bielizne sa vám behom jedného cyklu podarí usušiť. Nikdy ju neprekračujte. Je ľahko poddimenzovaná, do bubna by sa obvykle vošlo oblečenia aj viac, ale to nič neznamená. Ak by v bubne bolo bielizne viac, neusušila by sa dobre. Platí to aj opačne. Nemá zmysel púšťať cyklus kvôli dvom tričkám – mohli by sa presušiť. Ideálne je aspoň polovičné naplnenie bubna. Najbežnejšie hodnoty kapacity sa pohybujú v rozmedzí 4 až 8 kilogramov. S ohľadom na počet členov domácnosti to vychádza nasledovne:

 • Jednočlenná nenáročná domácnosť – stačí sušička s kapacitou 3 kg
 • Jednočlenná alebo dvojčlenná domácnosť – stačí sušička s kapacitou 6 kg
 • Trojčlenná alebo štvorčlenná domácnosť – stačí sušička s kapacitou 7 až 8 kilogramov, prípadne aj viac

Neberte nás ale za slovo – všetko záleží na vašom individuálnom hospodárení s bielizňou. To musíte poznať najlepšie vy sami. Dovoľte nám na záver už len jednu poznámku ku kapacite – vždy sa snažte, aby bola vyššia, než akú má vaša práčka. Pamätajte na to, že mokrá bielizeň váži viac, takže 5 kilogramov bielizne po vypraní v sušičke s kapacitou 5 kilogramov neusušíte.

9 Pračka-a-sušička

Ovládanie sušičky by malo byť čo najjednoduchšie

Sušičku je potrebné nejako ovládať. Väčšina z nich má svoj displej, pri starších sa môžete ešte stretnúť s tradičným kolieskom. Ideálne bude, keď bude ovládanie čo najjednoduchšie – je pravda, že časom sa naučíte veľa vecí, ale na začiatok bude určite pohodlnejšie, ak bude ovládanie jednoduché. Ak kupujete sušičku do staršej domácnosti, napríklad rodičom alebo prarodičom, pamätajte na to, že starší ľudia si s modernými zariadeniami nie vždy poradia. Platí to ale pre každého, prečo sa zbytočne trápiť so zložitosťami, keď sa dajú veci robiť rýchlejšie a efektívnejšie. Ideálne je, ak má sušička LCD displej, tlačidlá so slovenským (príp. českým) popisom a predovšetkým slovenský (príp. český) návod. Neprehliadnite ani veľkosť gombíkov alebo ak je displej dotykový, tak veľkosť jednotlivých políčok. Malo by sa vám s nimi dobre zaobchádzať, aby ste omylom nepustili napríklad iný program. Najlepšie je si ovládanie v obchode pozrieť a vyskúšať.

Dajte pozor na úrovne hlučnosti sušičky bielizne

Nie, že by hlučnosť bola nejako rozhodujúca pre efektivitu alebo využitie sušičky bielizne, to určite nie. Ale bude dobré, ak si ju ustrážite, je to vo vašom vlastnom záujme. Vysoká hlučnosť znamená veľmi veľké nepohodlie. Je potrebné si uvedomiť, že aj keď sušička nevytvára také otáčky, ako napríklad práčka, pracuje v nej motor, ktorý ohrieva vzduch a vykonáva ďalšie činnosti, hluk sa teda dá očakávať. Cez deň, ale hlavne ak chcete sušiť bielizeň v noci, je veľmi nepríjemný a rušivý. Priemerná hodnota hluku sa pohybuje okolo 60 až 65 dB, čo zodpovedá zhruba hlasnému hovoru, prípadne frekventovanej ulici počas dňa. Lacnejšie modely môžu presiahnuť aj 70 dB (pre porovnanie, ide o hluk, na aký ste zvyknutí napríklad z dielne alebo divadla). To už nie je zanedbateľné.

Preto je dobré si úroveň hlučnosti sledovať a hľadať sušičku, ktorá má určité protihlukové technológie. Nezabúdajte totiž, že intenzita zvuku, ktorá je práve v decibeloch udávaná, nerastie lineárne, ale logaritmicky. Znamená to teda, že rozdiel medzi 50 a 60 decibelmi je výrazne menší, ako medzi 60 a 70 decibelmi. Oplatí sa teda poobzerať sa predovšetkým po špeciálnom antivibračnom dizajne s krivkami na bokoch (takzvaný AntiVibration Design), prípadne špeciálnym a tichým invertorovým motorom, ktorý nevyužíva uhlíky ako prenášače energie, ale prenáša ju a reguluje sa priamo. Pri najlepších modeloch sa stretnete aj so špeciálnou funkciou SilentSystemPlus. Tá hluk pri prevádzke výrazne reguluje. Trochu môže pomôcť aj kvalitné opláštenie spotrebiča.

Kapacita nádoby na kondenzát

Drvivá väčšina sušičiek na našom trhu je kondenzačná. To znamená, že vodná para, ktorá sa z oblečenia uvoľní, sa ochladí, skondenzuje a voda sa zachytáva do nádobky. Tú je potrebné vylievať – ak sa nádoba naplní, väčšina sušičiek vám to zvukovou signalizáciou oznámi, prípadne rozsvieti kontrolku, ktorá na naplnenie upozorňuje. Niekedy je však potrebné si to strážiť osobne, hlavne pri starších modeloch. Aby ste nemuseli vodu vylievať po každom cykle, je dobré ustrážiť, aby bolobjem nádržky čo najväčší. Bežne sa pohybuje okolo 4 litrov. Niektoré kondenzačné sušičky bielizne majú obrovskú výhodu, pretože majú vo výbave pripojovaciu sadu. Vďaka nej je možné odvádzať kondenzát priamo do odpadu. Odpadajú vám starosti so sledovaním náplne nádobky. Prípadne, ak nie je súčasťou balenia, stojí za to si skontrolovať, či sa náhodou nedá dokúpiť.

Bezpečnosť je pri sušičkách veľmi dôležitá

Podobne ako pri iných spotrebičoch, aj pri sušičkách bielizne je potrebné dbať na bezpečnosť. Jedným z najdôležitejších prvkov, bez ktorých by sušička nemala fungovať, je detská poistka. Pri dverách by mala byť samozrejmosťou, na ovládaní by ste ju mali chcieť tiež. Deti sú zvedavé, to iste viete sami, a skúmajú, čo sa dá. V prípade, že by otvorili sušičku, mohol by ich opariť horúci vzduch, nehľadiac na to, že by sa mohli zamknúť vo vnútri. A rovnako by nebolo dobré, keby sa pokúšali sušičku ovládať tlačidlami na displeji. Detská poistka dverí aj ovládania by tomu mala zabrániť.

Okrem toho ale nachádzame pri sušičkách bielizne aj ďalšie dôležité bezpečnostné prvky, ako sú napríklad špeciálne nožičky, ktoré sa dajú nastaviť tak, aby sušička stála úplne rovno. Zabráni to jej pohybu, účinkom vibrácií a zaistíte rovnomerné rozloženie vody, ktoré je veľmi dôležité pre vnútorné senzory (vrátane tých bezpečnostných). Veľkou výhodou je, ak vám sušička vie sama signalizovať poruchový stav a ak ho s vami vie vďaka niektorej inteligentnej technológii diagnostikovať. Pokazenú sušičku nikdy nespúšťajte, ak sa vám zdá niečo podozrivé, spustite diagnostiku, alebo zavolajte servis. Pri troche fantázie sa dajú za bezpečnostné opatrenie považovať aj kolieska na ľahšie sťahovanie, vďaka ktorým sa vám nestane, že by ste si pri presúvaní sušičky ublížili.

Dizajn sušičky bielizne a ďalšie vychytávky

Bola by chyba uspokojiť sa len s tým, že sušička dobre funguje. Samozrejme, dizajn nechajte až nakoniec, nie je taký podstatný, ale nemali by ste ho úplne zanedbať. Je dobré skontrolovať si aj to, ako sušička vyzerá.  Ak ju nechcete umiestniť do pivnice, ale niekam, kadiaľ budú prechádzať návštevy, mala by dobre vyzerať. Najbežnejšia farba je univerzálna biela, ale napríklad firma Gorenje vyrába sušičky vo viacerých odtieňoch, niektoré firmy dodávajú trebárs nerezové modely, ktoré budia zdanie luxusu. Prípadne býva nerezový alebo čierny aspoň rám dverí a ovládacieho displeja. S dizajnom môže dosť zahýbať aj taká maličkosť, ako je samotný ovládací displej, koliesko pre voľbu programu, alebo antivibračný dizajn bokov sušičky.

Veľmi dobrou vychytávkou bývajú presklené dvierka. Vďaka nim môžete do bubna v priebehu cyklu nahliadnuť a bielizeň si skontrolovať, nehľadiac na to, že z dizajnového hľadiska to vyzerá lepšie ako dvierka plastové. Keď už sme pri dvierkach, nemôžeme nezmieniť jednu vychytávku, a tou je zmena závesu. Ak ste ľavák, alebo ak na pravej strane sušičky zavadzia napríklad umývadlo, umožní vám jednoduché precvaknutie závesu dvierok otváranie na druhú stranu. Tým si ušetríte veľa práce a zvýšite komfort pri práci. Výhodné je tiež napríklad LED osvetlenie bubna, vďaka ktorému v sušičke nezabudnete žiadnu ponožku ani nohavičky.

Podľa čoho vyberať sušičky spojené s práčkou

Parametre, ktoré sú podstatné pre výber sušičky bielizne, sme už prebrali. Ako je to ale s kombinovanými sušičkami, ktoré v sebe zahŕňajú aj práčku? Odporúčali by sme vám náš článok s testom práčok, ale radi tu pre vás spomenieme aspoň heslovite to najpodstatnejšie. Pri práčkach je rozhodujúca predovšetkým spotreba vody. Tá by mala byť čo najmenšia. Pri kombinovaných sušičkách ju samozrejme musíte očakávať o niečo vyššiu, ako pri obyčajných práčkach, snažte sa ju ale vyberať čo najnižšiu. Ďalej by ste mali pozerať na otáčky (nájsť optimum, v tomto prípade aspoň 1 200 otáčok za minútu), účinnosť prania a predovšetkým žmýkania (tá je odstupňovaná do tried A až D, ktoré sú určené percentuálnym zvyškom vody v bielizni – v prípade triedy A je to menej ako 45 %). Tieto parametre rozhodujú o kvalite prania. Dôležitá je aj hlučnosť prístroja nielen pri sušení, ale aj pri praní a hlavne pri odstreďovaní. Tá sa môže vyšplhať až na 80 dB, čo je naozaj dosť. Snažte sa zároveň, aby kapacita bubna pri praní nebola príliš odlišná od kapacity pri sušení – čím menší rozdiel, tým lepšie. Netajíme sa ale tým, že tu je výber výrazne ťažší.

back to menu ↑

Základné funkcie sušičiek bielizne

Moderné sušičky bielizne už nemajú za úlohu iba hlúpo sušiť, čo do nich dáte. Mali by vám pri práci poskytnúť nejaký komfort a zároveň aj pridanú hodnotu. Každá funkcia, ktorú sušička obsahuje navyše, vám nejakým spôsobom uľahčí život. Prinášame vám tu výpis tých najužitočnejších a najčastejších, je len a len na vás, ktorá vás zaujme, a ktorú budete pri sušičke chcieť. Každá z nich má čosi do seba.back to menu ↑

Konečný verdikt

Pevne dúfame, že vám náš článok vo výbere sušičky bielizne nejako pomohol. Ale aby sme vám to uľahčili ešte viac, rozhodli sme sa celý výber ešte raz zhrnúť, aby ste mali všetky body pekne pohromade. Predovšetkým sa musíte rozhodnúť, aký typ sušičky chcete – či kombinovanú, kondenzačnú alebo ventilačnú. Osobne odporúčame kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom, sú najspoľahlivejšie a je ich na trhu najviac. Ďalej by ste si mali prejsť charakteristiky jednotlivých značiek, vybrať tie osvedčené a tradičné a z ich ponúk vyberať – je to lepšie, ako experimentovať s neznámymi výrobcami.

Potom nasleduje samotný výber na základe parametrov. Premyslite si umiestnenie sušičky a zhrňte si v hlave, čo od nej očakávate. Mala by pokryť vaše individuálne potreby, čomu musí zodpovedať programová aj funkčná ponuka, prípadne aj ovládanie. Snažte sa, aby bola sušička čo najvhodnejšia pre vašu domácnosť. Potom riešte energetický štítok, to je zdroj cenných informácií. Predovšetkým vám povie energetickú triedu spotrebiča – najlepšie je, ak je A++ alebo A+++. Okrem toho tam nájdete priemernú ročnú spotrebu (tú ale berte s rezervou), účinnosť kondenzácie alebo kapacitu. Obzvlášť kapacita je pre vás dôležitá, mala by zodpovedať potrebám vašej rodiny.

Na záver by ste mali uvažovať o bezpečnosti – detská poistka nesmie chýbať. Rovnako nezabúdajte na dizajn spotrebiča. Ten by mal ladiť s vašou domácnosťou, aby ste sa nemuseli za sušičku hanbiť. Tiež by sa vám mohlo oplatiť, keby ste si prešli niektoré funkcie moderných sušičiek aj s ich vysvetlivkami a premysleli si, ktorá z nich by sa vám mohla hodiť. Na záver si ešte skúste porovnať cenu s jednotlivými kategóriami. Ak nie je sušička podozrivo lacná alebo naopak predražená, nemusíte sa ju báť kúpiť.

back to menu ↑

Ako vyzerá ideálny pomer medzi cenou a kvalitou?

Na záver výberu sa hodí ešte prejsť a zhodnotiť cenu. Určite by ste nemali vyberať a nakupovať podľa cenovky, ale na záver je dobré si cenu skontrolovať, či nie je príliš nízka alebo naopak vysoká. Môžeme si na rovinu povedať, že sušička, ktorá je lacnejšia ako 200 eur, sa neoplatí. Bude patriť do veľmi zlej energetickej triedy, bude mať malú kapacitu a veľmi nízku životnosť. Pravdepodobne pôjde o starý model z druhej ruky. A ďalej by sme si dovolili sušičky, podobne ako na začiatku, rozdeliť do kategórií:

 • Sušičky s cenou do 460 eur – spravidla energetickej triedy A+, vyžadujú väčšie náklady a majú väčšiu spotrebu. Funkčné a programové vybavenie nebýva príliš široké, ak ale potrebujete len obyčajnú sušičku, nič zložité a nie ste nároční, postačí vám.
 • Sušičky s cenou od 460 do 700 eur – sušičky dvoch najvyšších energetických tried A++ a A+++. Sú síce drahšie, ale tvoria veľmi solídnu strednú triedu sušičiek bielizne. Kapacita obvykle dosahuje až osem kilogramov, disponujú celým radom programov a okrem základných funkcií sa pri nich výnimočne stretneme aj s niektorými pokročilejšími technológiami.
 • Sušičky s cenou nad 700 eur – najvyššia trieda sušičiek, ich cena môže kľudne prekročiť aj tisícstopäťdesiat eur. Pre bežného zákazníka je to veľa, ale tých najnáročnejších určite uspokoja. Ponúkajú vysokú úsporu energií triedy A+++, kapacitu až 10 kilogramov, a veľa funkcií, programov a vychytávok. Navyše sem patrí aj väčšina práčok spojených so sušičkou.

back to menu ↑

Je sušenie bielizne v sušičke zdravé? Oplatí sa?

Ako si vybrať sušičku sme si už povedali, zostáva ale stále jedna nepoložená otázka – je sušenie bielizne v sušičke vôbec zdravé a oplatí sa? Pozrime sa teda do bežnej domácnosti. Ako sa dá bielizeň sušiť inak? Na šnúre vonku alebo vo vnútri na sušiakoch. Oboje je zdanlivo zdravé, ale má to predovšetkým nevýhody.

Pri sušení vonku:

 • Ste obmedzený počasím
 • Do bielizne sa zachytávajú alergény, peľ alebo mikroorganizmy
 • Slnko časom vypáli predtým výrazné farby oblečenia
 • Sušenie trvá dlho, často celý deň

Pri sušení na sušiaku:

 • Zaberáte v dome/byte veľa priestoru
 • Do vzduchu uvoľňujete nezdravé a neprirodzené množstvo vlhkosti
 • Podporujete alergény, plesne a mikroorganizmy
 • Do oblečenia sa zachytáva prach

Naopak, sušenie v sušičke rad týchto nedostatkov eliminuje. Nechceme sušičky glorifikovať, majú aj svoje nevýhody – napríklad sušenie v nich vás stojí peniaze za elektrinu, musíte do nich investovať určitú počiatočnú cenu a hlavne musíte sledovať priebeh cyklu. Na druhej strane, bielizeň vytiahnete čistú (pri niektorých programoch dokonca sterilizovanú), bránite vyblednutiu, a ak kúpite dobrú sušičku, bielizeň sa neopotrebováva. Šetríte priestor aj svoj čas a pohodlie. Navyše, sušička vám môže pomôcť zbaviť bielizeň aj žmolkov alebo zvieracích chlpov a prachu, čo je značná výhoda.

Veľa ľudí argumentuje tým, že sušenie v sušičke nie je zdravé. To je otázka. Na jednej strane odstraňujete telu všetky prekážky, vytvárate okolo neho sterilné prostredie a zvyšujete jeho citlivosť a náchylnosť k niektorým civilizačným chorobám, predovšetkým k alergiám. Na druhej strane aspoň doma by malo telo odpočívať a nemalo by na každom kroku bojovať s choroboplodnými zárodkami a alergénmi. A rozhodne je lepšie používať sušičku, ako si v byte budovať vlhkosť a vytvárať ideálne prostredie pre plesne alebo prípadne sušiť bielizeň vonku a nechávať ju, aby natiahla všetok smog, dym, prach či peľ.

Navyše, ak budete sušičku používať správne, môže vám odpadnúť starosť so žehlením bielizne. Ide len o to, aby ste bielizeň vytiahli z bubna hneď po skončení cyklu. Ideálne ešte teplú, pretože potom vám bude stačiť ju zložiť, uhladiť záhyby a máte vyžehlené. Pre oblečenie, ktoré je určené do spoločnosti (sukne, košele a podobne) to stačiť nebude, to je potrebné prejsť žehličkou, ale tepláky, tričká alebo rifle bude naozaj stačiť preložiť. Znovu opakujeme, je na to ale nutné vybrať bielizeň z bubna hneď po skončení. Akonáhle sa totiž preleží a pokrčí sama, žehleniu už sa nevyhnete.

Dúfame, že vám náš článok s výberom sušičky pomohol. Veríme, že ak sa pridržíte našich rád, bude vám sušička tiež dobre slúžiť. Prajeme veľa šťastia a veľa usušenej bielizne, ideálne bez žehlenia.

Sušičky bielizne
Ohodnoťte článok