Najlepšie sušičky ovocia 2019

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej sušičky ovocia.
  • Zvoľte si na základe kapacity, výkonu, funkčného vybavenia a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP sušičky ovocia roku 2019

Úvod

V posledných rokoch sa ľudia, čím ďalej, tým častejšie, začínajú zaujímať o to, čo jedia a postupne sa snažia prechádzať na zdravšiu stravu. S príchodom týchto trendov začal vzrastať záujem o sušičky ovocia, prípadne aj iných potravín. Sušené ovocie býva sladkou náhradou maškrtenia alebo je súčasťou rôznych kaší či múčnikov. Ak sa snažíte držať štíhlu líniu alebo ste na ceste za ňou, mali by ste byť so sušeným ovocím opatrní. Sušenie totiž nemení kalorickú hodnotu potravín. Preto si musíte dať pozor, koľko sušeného ovocia zjete, keďže pocit nasýtenia sa môže dostaviť po zjedení väčšieho množstva pochúťky kvôli jej pomerne malej gramáži. Ďalším fenoménom, ktorý prispel k nástupu sušičiek potravín do slovenských domácností, je hubárčenie. Toto zariadenie veľmi zjednodušuje následné spracovanie húb a nahrádza tak tradičné plechy s papiermi na pečenie.

Sušičky umožňujú sušiť veľké množstvo potravín v relatívne krátkom čase bez ohľadu na počasie, ktoré môže ohroziť alebo znemožniť sušenie potravín, predovšetkým húb. Hlavnou výhodou sušenia oproti iným typom konzervácie je fakt, že pri tomto procese dochádza len k minimálnemu znehodnoteniu vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré zaisťujú správny chod nášho tela a nie je nutné na to používať žiadne ďalšie chemické prísady. Spotrebitelia tiež oceňujú zachovanie chute a farby sušených potravín, a to aj v prípade, že sušíme viac druhov ovocia naraz. Pri viac aromatických potravinách je však nutné si na toto dávať pozor. Nikto z vás predsa nechce jesť krížalky s vôňou sušených hríbikov.

Ak plánujete, že si sušičku na ovocie kúpite, je najvyšší čas. Blíži sa letná sezóna, počas ktorej nachádzajú sušičky potravín asi najväčšie využitie. Keďže sušička ovocia by mala slúžiť viac než jednu sezónu a jej cena môže byť vyššia ako dvesto eur, je vhodné si dobre rozmyslieť, čo od sušičky očakávať. Preto sme si pre vás dnes pripravili veľký test sušičiek na ovocie. Súčasťou testu je porovnanie sušičiek aj obsiahly článok, ako vybrať sušičku na ovocie. Tieto spotrebiče sa môžu na prvý pohľad zdať veľmi jednoduché, ale existuje nemalé množstvo parametrov, v ktorých sa jednotlivé typy môžu líšiť. Tieto parametre môžu mať vplyv na cenu aj na užívateľský komfort pri používaní sušičky. Na záver článku nájdete tipy a rady, ako sa o sušičku starať.

back to menu ↑

Príslušenstvo alebo čo ďalšie sa dá k sušičke dokúpiť

Keďže je sušička pomerne jednoduchý domáci spotrebič, výrobcovia neponúkajú také množstvo rôznych doplnkov a príslušenstva, ako je to napríklad pri mixéroch. Prakticky jediný možný doplnok, ktorý je možné si kúpiť sú ďalšie taniere, ktoré buď zväčšujú sušiacu plochu alebo majú zmenšené oká, ktorými prúdi vzduch.

Doplnkové taniere

Ako bolo však už skôr spomenuté, toto dokupovanie plátov zväčšujúcich plochu je možné len pri tých modeloch, ktorých motor je umiestnený v dolnej časti spotrebiča, čo sú v drvivej väčšine prípadov sušičky kruhového tvaru. Ak je táto možnosť ponúkaná aj pri obdĺžnikovej sušičke, je nutné vziať do úvahy, že umiestnenie motora musí byť opäť v dolnej časti stroja. Pri dokupovaní tohto typu taniera je však nutné brať na zreteľ, že z dôvodu vrstvenia tanierov na seba dochádza k teplotným únikom a vyšší stĺpec môže znamenať dlhší čas sušenia. Ak na seba plátov navrstvíme priveľa, stane sa sušenie veľmi zdĺhavým a neekonomickým. Preto je nutné dodržiavať výrobcom odporúčané najväčšie počty používaných tanierov, a v prípade neustáleho nedostatku sušiacej plochy uvažovať o kúpe ďalšieho spotrebiča.

Taniere s menšími okami

Možnosť dokúpiť tanier s menšími okami ponúkajú výrobcovia pri kruhových aj obdĺžnikových sušičkách. Tieto taniere sú určené na sušenie byliniek, ktoré počas sušenia pomerne veľmi zmenšujú svoju veľkosť a taniere so štandardne veľkými okami ich na sebe neudržia. Pri kruhových sušičkách tento plát môže byť samozrejme použitý aj ako ten, ktorý zväčšuje plochu na sušenie. Tam však musíme brať do úvahy to, na čo bolo upozornené v predchádzajúcich odsekoch. Pri používaní v obdĺžnikových sušičkách jednoducho zameníme štandardný plát za tento bylinkový. Niektoré drahšie modely môžu tento tanier obsahovať v základnom balení.

back to menu ↑

Test sušičiek ovocia

V rámci nášho testu sme sa rozhodli rozdeliť sušičky ovocia do jednotlivých kategórií podľa ceny. Príde nám to ako pomerne dobre vystihujúce kritérium, pretože práve od ceny sa odvíja aj to, čo môžete od sušičky ovocia v praxi očakávať.

Cenová kategória do 80 eur

V rámci tejto cenovej kategórie môžete nájsť základné modely sušičiek ovocia. Tieto sušičky majú motor umiestnený v spodnej časti spotrebiča tak, že spravidla dochádza k nerovnomernému sušeniu. Základný počet sušiacich plátov sa pohybuje okolo 6 kusov, býva však väčšinou možné nejaké ďalšie dokúpiť.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet plátov Príkon Cena
1. G21 Paradiso big
6 550 W Zistiť cenu
2. Guzzanti GZ 710
7 245 W Zistiť cenu
3. Concept SO 1060
9 230 W Zistiť cenu
4. ETA Fresa 6301
8 250 W Zistiť cenu
5. ECG SO 375
5 250 W Zistiť cenu
6. Sencor SFD 851
5 240 W Zistiť cenu

Cenová kategória od 80 do 200 eur

Sušičky strednej cenovej kategórie ponúkajú výber kruhových aj obdĺžnikových tvarov. Stretnete sa tu už s väčšou sušiacou plochou, väčšinou však, bohužiaľ, bez možnosti jej ďalšieho zväčšenia. Pri mnohých modeloch je aj časovač, ktorý umožní nastaviť čas, počas ktorého sa bude sušiť.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet plátov Príkon Cena
1. G21 Harmony big
10 800 W Zistiť cenu
2. G21 Harmony small
9 630 W Zistiť cenu
3. DOMO DO 353
6 500 W Zistiť cenu
4. Klarstein Fruit Jerky 10
10 800 W Zistiť cenu
5. Rommelsbacher DA 750
4 750 W Zistiť cenu

Cenová kategória od 200 eur

V tejto kategórii nájdete sušičky, ktorých cena prekročila dvesto eur. Pri niektorých modeloch sa môže vyšplhať aj k štyristo eurám. Ide o modely, ktoré sú vhodné pre užívateľov, ktorí sušia pravidelne vo veľkom množstve a využijú všetky technické možnosti ako časovač alebo predpripravené programy na sušenie.

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Počet plátov Príkon Cena
1. Concept SO 3000 6 1000 W Zistiť cenu
2. G21 Harmony Platinum 10 1000 W Zistiť cenu
3. ETA 0302 90000 9 630 W Zistiť cenu
4. Concept SO 4000 5 500 W Zistiť cenu
5. Steba ED 6 6 800 W Zistiť cenu

Sušičky ovocia a ich charakteristika

Sušička, ako už jej názov napovedá, je určená na sušenie potravín. Pri správnom nastavení teploty a zvolenia zodpovedajúcej dĺžky sušenia dokáže byť veľmi dobrou modernou náhradou za tradičné sušiace metódy, ako napríklad sušenie na slniečku na plechoch. Veľkou výhodou je čisté prostredie sušičky, ktoré zabraňuje kontaktu potravín s hmyzom a znižuje pravdepodobnosť kontaminácie plesňami, ktoré môžu celé vaše snaženie zmariť. Srdcom sušičky potravín je jej termostat, ktorým nastavujete teplotu vzduchu, ktorý prúdi zariadením. Teplota sa pre každé sušenie musí nastavovať znova kvôli tomu, že zlá teplota sušenia môže znehodnotiť vaše snaženie. Horúci vzduch ohriaty termostatom je potom pomocou vetráku rozháňaný po celej sušičke. Najväčší rozdiel medzi hranatou a okrúhlou sušičkou je práve v umiestnení motora.

Okrúhle sušičky majú motor umiestnený v dolnej časti a pláty sa pokladajú naň. Následne sa všetko zavrie vekom. Horúci vzduch teda putuje zdola nahor a počas svojej cesty hore sa mierne ochladzuje. Toto ochladzovanie je spôsobené tým, že spoje plátov nie sú príliš tepelne izolované. Kvôli tomuto javu je nutné taniere behom sušenia pretáčať, aby sa potraviny prehrievali rovnomerne. Nedôjde tak k tomu, že by potraviny sušené na spodných tanieroch boli presušené, a naopak, tie hore nedosušené. Pri mnohých okrúhlych sušičkách taniere ešte rotujú, čo čiastočne eliminuje nerovnomernosť sušenia. Naopak pri hranatých sušičkách je motor umiestnený v zadnej časti sušičky. Taniere sa zasúvajú do tela sušičky ako plechy do rúry. Sušička sa potom uzatvára dvierkami. Vďaka tejto technológii je možné zaistiť lepšiu tepelnú izoláciu. Teplý vzduch teda v sušičke prúdi ako v rúre. Vďaka tomu nie je nutné pláty pretáčať, aby sa potraviny sušili rovnomerne.

Výhody

jednoduchá konzervácia potravín

minimálne poškodenie zdraviu prospešných látok

malá energetická náročnosť


Nevýhody

správne nastavenie teploty

obmedzená možnosť zväčšovania sušiacej plochy

back to menu ↑

Významní výrobcovia sušičiek ovocia

Tak, ako sa rozrastá záujem o sušičky ovocia, rastie počet modelov, ktoré je možné na trhu zohnať. Pri výbere je nutné sledovať okrem technických parametrov, preberaných vyššie v článku, niektoré ďalšie ohľady, ako napríklad možnosť dokupovania ďalších sušiacich plátov alebo predĺženie záruky. Tieto výhody môžu predĺžiť životnosť vašej sušičky. Na trhu si v súčasnosti môžete vybrať z nepreberného množstva modelov zariadenia od veľkého množstva značiek vo veľmi širokom cenovom rozpätí. Na nasledujúcich riadkoch Vám predstavíme najvýraznejšie značky ponúkajúce sušičky ovocia a potravín na slovenskom trhu.

back to menu ↑

Ako vybrať sušičku ovocia

Keďže investícia do väčšiny kuchynských spotrebičov nie je krátkodobou záležitosťou, je nutné zvážiť, aký model daného spotrebiča si kúpite. Sušička ovocia nie je výnimkou. Na nasledujúcich riadkoch nájdete otázky, na ktoré by ste si mali vedieť odpovedať predtým, než sa sušička ovocia ocitne vo vašom reálnom alebo virtuálnom nákupnom koši. Prvý aspekt, ktorý ako zákazník budete skúmať, je cena. Tá pri sušičkách na ovocie začína na štyridsiatich eurách, ale môže sa vyšplhať aj ľahko cez 400 eur. V cene sa premieta počet tanierov, na ktorých môžete sušiť, materiál, z ktorého je sušička vyrobená, výkon sušičky, ale aj rôzne technické vychytávky, napríklad automatické vypínanie

Ako veľká a ťažká bude?

Ďalej budete musieť uvažovať koľko tanierov,a akého tvaru budete chcieť používať. Počty tanierov začínajú pri 5 a končia 12. Počet tanierov sa odráža tiež na veľkosti sušičky, predovšetkým na jej výške. Pri mnohých modeloch s menším počtom tanierov je možné ďalšie dokúpiť. Pre bežnú rodinu sa odporúčajú modely s piatimi až siedmimi plátmi. Niektoré sušičky umožňujú meniť výšku rozstupov medzi plátmi, čo umožňuje sušiť viac objemné potraviny, napríklad müsli tyčinky alebo paradajky nakrájané na mesiačiky. Výška sušičky sa pohybuje medzi 20 až 40 cm. Podstava sušičky zaberie približne rovnaký priestor ako ten, čo je medzi nohami trochu väčšej stoličky.

V súvislosti s veľkosťou je dobré uvažovať aj o hmotnosti zariadenia. Kruhové sušičky bývajú ľahšie než tie obdĺžnikové. Pri kruhových počítajte s hmotnosťou okolo 2 kg. Táto váha nie je veľkým obmedzením pri manipulácii so spotrebičom. Oproti tomu hmotnosť hranatých sušičiek sa môže pohybovať medzi 5 a 10 kg, čo už môže sťažiť manipuláciu s prístrojom. Väčšia hmotnosť je spôsobená masívnejšou konštrukciou prístroja, ktorá je oproti kruhovým sušičkám veľmi často z kovu.

5 Kruhová-sušička-ovoce
6 Obdélníková-sušička-ovoce

Aký bude mať tvar?

Na trhu môžeme nájsť sušičky buď kruhových alebo obdĺžnikových tvarov. Všeobecne sa nedá povedať, aký tvar je cenovo výhodnejší. Drahšie modely však nájdete väčšinou len v obdĺžnikových tvaroch. Pre kuchárov a kuchárky začínajúce so sušením potravín sa odporúča skôr kruhový tvar, ktorý sa môže lepšie prispôsobiť rozmachu ich nového kuchynského umu. Naopak,vášniví sušiči potravín by mali siahnuť skôr po sušičkách obdĺžnikového tvaru, ktorý lepšie vyhovie ich potrebám.

Kruhové taniere

V prípade kruhových tanierov je motor umiestnený v dolnej časti sušičky, čo spôsobí, že vzduch prúdi vertikálne. Vertikálne prúdiaci vzduch spôsobí, že sušenie prebieha nerovnomerne a je nutné v priebehu procesu taniere prehadzovať, aby boli všetky potraviny usušené za rovnaký čas. Niektoré modely rotujú s tanierom počas sušenia, čo obmedzuje nerovnomernosť prúdenia vzduchu. Pri sušičkách s kruhovými taniermi býva možnosť vybrať si taký model, že bude možné dokúpiť ďalšie taniere v prípade rozmachu sušenia vo vašej domácnosti.

Obdĺžnikové taniere

Sušičky s hranatými taniermi majú, naopak,motor umiestnený na zadnej strane sušičky a teplý vzduch prechádza sušičkou v horizontálnom smere. Teda nedochádza k nerovnomernému sušeniu. Pláty na seba nevrstvíme, ale zasúvame ich po jednom do sušičky, podobne ako plechy do rúry. Tento typ sušičiek je vhodnejší pre tých z vás, ktorí budú sušiť častejšie ako počas hubárskej sezóny. Kvôli umiestneniu motora nie je pri obdĺžnikových sušičkách možné dokupovať ďalšie taniere na sušenie a ich maximálna kapacita je teda pevne daná.

Aký bude jej výkon?

Ďalším sledovaným aspektom pri nákupe sušičky by mal byť jej výkon. V nižších cenových reláciách sa bude pravdepodobne pohybovať medzi 200 W a 700 W. To pre sušenie v bežnom rozsahu stačí. Ak máte v pláne sušiť viac alebo chcete do sušičky viac investovať môžete nájsť aj modely s výkonom 1000 W. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto hodnoty sú príliš vysoké, ale výkon sa bude regulovať termostatom, ktorý je súčasťou každej sušičky ovocia na trhu. Teplotu je nutné regulovať pre každý druh ovocia alebo potravín individuálne. Pri príliš nízkych teplotách nevyužívate naplno výhody technológie sušičky, keďže predĺžite čas sušenia. Naopak,pri príliš vysokých môže dochádzať ku zničeniu vitamínov a nezachová sa chuť potravín.

Z čoho bude vyrobená?

Ako užívateľov vás bude zaujímať, z akého materiálu sú vyrobené tie časti sušičky, ktoré prichádzajú do styku s potravinami alebo sú vidieť. Slovenský trh so sušičkami je v tomto ohľade veľmi jednoduchý. Máte na výber z dvoch možností: plast alebo kov.

Plastová sušička

Všeobecne sa dá povedať, že plastové sušičky na ovocie budú lacnejšie. V ich údržbe ste však limitovaní tým, že nemôžete jednotlivé taniere dať umyť do umývačky riadu, pretože hrozí, že dôjde k ich poškodeniu. Sušičku vyrobenú z tohto materiálu môžete nájsť v kruhovom aj v obdĺžnikovom tvare.

Kovová sušička

Sušičky potravín vyrobené z kovu majú obdĺžnikový tvar a nájdeme ich predovšetkým vo vyšších cenových kategóriách. Často umožňujú sušenie veľmi širokého spektra potravín. Pri mnohých sú taniere upravené tak, aby ich bolo možné umyť aj v umývačke riadu, čo zvyšuje komfort pri starostlivosti o spotrebič.

Ako sa dá regulovať teplota sušenia?

V neposlednom rade by vás, ako kupujúcich sušičky na ovocie, malo zaujímať, akým spôsobom výrobca pri jednotlivých modeloch vyriešil užívateľské rozhranie na reguláciu teploty a prípadný časovač. Pri základných alebo starších modeloch sa teplota reguluje pomocou otočného kolieska so stupnicou, ktoré následne ovláda termostat. V poslednom čase je však bežnejšie, že teplota je regulovaná cez digitálne rozhranie. Malá obrazovka ukazuje, na akú teplotu je prístroj nastavený. Niektoré z modelov sú navyše vybavené časovačom. Buď vás bude len zvukom upozorňovať na ukončenie vami zvoleného časového úseku, alebo sa po tomto úseku sušička sama vypne. Niektoré sušičky na trhu ponúkajú okrem klasickej regulácie termostatu s prípadným časovačom aj rôzne programy na sušenie špecifických potravín, ktoré majú naprogramovaný čas a teplotu sušenia.

Sušička-ovocia-finále

Aká hlučná bude?

Pri výbere miestnosti, v ktorej budete sušičku používať, budete s najväčšou pravdepodobnosťou brať do úvahy, aká hlučná pri prevádzke bude. Tu však nemusíte mať obavy, že by tento spotrebič nejako narušoval pokoj vašej domácnosti. Keďže drvivá väčšina sušičiek pri svojej prevádzke dosahuje hlučnosť okolo 45 dB, je možné aj nechať ju bežať počas noci.

A budú sa v nej miešať pachy?

Ďalej sa pri výbere zaujímajte o to či je sušička nejako ošetrená proti miešaniu pachov vo vnútri, prípadne, či dochádza k úniku pachu do okolia. Únik pachov do okolia bude ovplyvňovať, v akej miestnosti budete sušiť. Miešanie pachov vo vnútri sušičky vylučuje sušenie viacerých druhov potravín naraz. Bez obáv môžete napríklad sušiť dohromady všemožné druhy ovocia. Aj s úpravou proti miešaniu pachov je však dobré sa vyhýbať sušeniu veľmi rozdielne aromatických potravín, napríklad huby sa odporúča sušiť samostatne.

back to menu ↑

Technologické vychytávky, ktoré by vás mohli zaujímať

Už niekoľkokrát bolo spomenuté, že sušička potravín sa používa, ako sám názov napovedá, na sušenie potravín, väčšinou ovocia, zeleniny a húb. Tento spôsob konzervácie bol známy už mnoho storočí pred príchodom sušičiek na trh. Zabraňuje totiž množeniu mikroorganizmov v potravinách vďaka minimalizácii obsahu vody. Zároveň zachováva obsah zdraviu prospešných látok, ako sú vitamíny či minerály a nemení chuť potraviny. Teraz venujme pár riadkov technickým vychytávkam, s ktorými sa môžete pri sušičkách stretnúť a je vhodné sa zamyslieť či sú pre vaše potreby vhodné alebo nie.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Ak sa rozhodujete, či a akú sušičku ovocia si kúpite do vašej domácnosti, musíte zvážiť nasledujúcich pár bodov:

  • Začínate so sušením potravín alebo máte veľmi obmedzený rozpočet? Postačí Vám jednoduchá sušička do osemdesiat eur.
  • Chcete sušiť potraviny pravidelnejšie alebo chcete urobiť sušenie pre vás pohodlnejším? Siahnite po sušičke strednej triedy, ktorá Vám zaistí dostatočný komfort pri sušení potravín.
  • Máte záujem sušiť čo najpohodlnejšie vo veľkom množstve a sušička bude mať pevné miesto vo vašej domácnosti? Investuje do drahej sušičky, ktorá skrýva obrovské množstvo možností, čo a akým spôsobom sušiť.

Ak viete, na ktorú z predchádzajúcich otázok by ste si odpovedali áno, môžete začať vyberať z ponúk značiek Concept, G21 alebo ETA. Tieto značky na slovenskom trhu ponúkajú veľké množstvo modelov, z ktorých by si mala vedieť vybrať väčšina zákazníkov.

Ak sa budete rozhodovať, aký model sušičky ovocia vybrať, mali by ste si dať pozor na nasledujúce parametre. Prvým z nich je tvar sušičky, ktorý ovplyvňuje umiestnenie motora sušičky. Pre začínajúcich užívateľov alebo tých, ktorí neplánujú sušiť vo veľkom množstve,postačí kruhová sušička s motorom umiestneným v dolnej časti spotrebiča. Ak už máte so sušením skúsenosti alebo viete, že budete sušiť vo väčšom množstve, oplatí sa vám investovať do obdĺžnikovej sušičky. Jej motor je umiestnený v zadnej časti a zaisťuje lepšiu cirkuláciu vzduchu v spotrebiči. Ďalší dôležitý parameter sušičky je jej výkon. Ten sa pri bežných sušičkách pohybuje medzi 200 a 700 W, čo sa na prvý pohľad zdá veľa, ale výkon bude regulovaný a nemusíte sa obávať drasticky zvýšenej spotreby elektrickej energie. Výkon sušenia je regulovateľný pomocou termostatu, čo je ďalší parameter, ktorý má zodpovedného zákazníka zaujímať. Pri základných modeloch sa stretneme s kolieskom na ovládanie teploty. Pri drahších modeloch sa stretneme s LCD displejom, pomocou ktorého sa nastavuje teplota sušenia.

Sušičky z vyššej a strednej cenovej kategórie mávajú ešte časovač, ktorý vám umožní nastaviť čas sušenia. Ďalšími aspektmi, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodovanie o sušičke, sú hlučnosť sušičky a ochrana proti miešaniu pachov. Tieto dva aspekty neovplyvňujú technickú kvalitu sušičky, ale majú vplyv na komfort pri jej používaní. Sušička by nemala byť hlučnejšia, ako bežná varná kanvica. A úprava proti miešaniu pachov sa objavuje skôr až pri sušičkách strednej a vyššej cenovej kategórie.

back to menu ↑

Koľko stojí kvalitná sušička ovocia?

Ako už bolo spomenuté, cenové rozpätie, v ktorom je možné sušičku zohnať, je pomerne široké. V tomto porovnaní opomenieme sušičky z druhej ruky alebo tie od nie úplne známych značiek, ktoré nemusia byť úplne spoľahlivé a nemusia byť zachované výhody sušenia v sušičke. Ceny základných modelov dostupných na slovenskom trhu sa pohybujú medzi štyridsiatimi a osemdesiatimi eurami. V tejto cenovej relácii sa stretneme len s kruhovými sušičkami, ktoré majú menší počet tanierov, väčšinou 5 alebo 6. Veľmi často je pri týchto modeloch možnosť ďalšie taniere dokúpiť. Sušička má väčšinou jednoduché nastavovanie teploty pomocou otočného kolieska. Ak chcete mať pri sušení väčšie pohodlie, máte väčší rozpočet alebo zháňate lepšiu náhradu za váš už nedostačujúci základný model, môžete siahnuť po sušičke, ktorej cena sa pohybuje medzi osemdesiatimi a dvesto eurami. Tieto modely už väčšinou ponúkajú digitálne ovládanie a integrovaný časovač, na ktorom môžete nastaviť čas sušenia. Čo sa týka tvarov sušičiek, v tejto cenovej relácii môžu byť kruhové aj obdĺžnikové. Najdrahšie a najlepšie sušičky, ktoré môžeme na našom trhu nájsť, vás vyjdú takmer na štyristo eur. Sú výhradne obdĺžnikových tvarov. Samozrejmosťou pri týchto modeloch je integrovaný časovač a pri mnohých nájdeme aj predprogramované programy na sušenie určitých druhov potravín. Veľkou výhodou týchto sušičiek je to, že umožňujú sušiť široké rozpätie potravín aj prípravu pokrmov. Pri týchto modeloch sa počíta, že budú používané veľmi často. Tomu zodpovedá aj materiál tanierov, ktorý ich umožňuje umývať aj v umývačke riadu.

back to menu ↑

Rady a tipy,ako so sušičkou správne zaobchádzať

Na záver nášho článku by sme chceli uviesť pár rád a tipov, ako sa o sušičku starať, aby vám vydržala čo najdlhšie a výsledky vášho sušenia boli čo najlepšie. Keďže budú určité časti sušičky prichádzať do styku s potravinami,je potrebné dbať na ich dôsledné čistenie. Správna údržba tiež predĺži životnosť spotrebiča. V neposlednom rade tiež čisté spotrebiče dávajú na prvý pohľad lepší dojem o ich majiteľovi.

Väčšinou prichádzajú do styku s ovocím pláty a veko. Tieto súčasti sú väčšinou vyrobené z plastu, preto nie sú vhodné na údržbu v umývačke riadu. Pri niektorých drahších sušičkách sú vyrobené z kovu, teda môžu byť čistené v umývačke. Ostatné súčiastky sušičky, ktoré obsahujú časti elektrických obvodov, nie je možné ponoriť do vody, či už v dreze alebo v umývačke. Preto je nutné prípadné očistenie od zvyškov ovocia, ovocných štiav alebo zvyškov iných potravín robiť len pomocou vlhkej handričky, aby nemohlo dôjsť ku kontaktu vody a elektrických súčiastok. Všetko oplachovanie a čistenie musí prebiehať, len keď sušička vychladne.

Dnešné typy sušičiek sú schopné usušiť nielen celú škálu ovocia, ale tiež huby, bylinky a nejaké z drahších modelov umožňujú výrobu domácich müsli tyčiniek alebo sušenie mäsa. Ovocie a huby je nutné nakrájať na tenšie plátky, aby sa sušenie urýchlilo. Niektoré druhy ovocia, napríklad slivky alebo broskyne, je vhodné pred samotným sušením ešte namočiť. Ďalej si musíte dať pozor, aby plátky neboli príliš tenké, pretože by sa počas sušenia mohli rozpadať a prepadnúť medzi pláty. Huby pri sušení produkujú špecifický zápach, ktorý je veľmi prenikavý. Preto, ak používate sušičku, ktorá nie je ošetrená proti miešaniu a unikaniu pachov, je vhodné ju umiestniť do odvetrávanej miestnosti. Tam zápach nebude znepríjemňovať život všetkým členom domácnosti. Pri bylinkách je nutné použiť plát s malými medzerami, ktoré pripomínajú jemné pletivo. V priebehu sušenia totiž dochádza k výraznému zmenšeniu sušených rastliniek, a tým pádom hrozí prepadnutie a hromadenie sušených byliniek mimo pláty, čím dochádza k ich znehodnoteniu.

Ďalej musíte dbať na vhodnú teplotu sušenia. Výrobcovia veľmi často v prikladaných brožúrach uvádzajú vhodné teploty sušenia pre jednotlivé druhy ovocia, húb a bylín. V prípade, že použijete na sušenie teplotu vyššiu než je odporučená, dochádza ku znehodnoteniu zdraviu prospešných látok a tiež nie je zachovaná chuť sušenej potraviny, v ktorej sa väčšinou objaví zuhoľnatená pachuť. Naopak, ak sušíte pri nižších teplotách,než je odporúčané, proces býva podstatne dlhší a nevyužívate celkový potenciál tohto domáceho spotrebiča.

V prípade, že pripravujete špecifický pokrm ako sú müsli tyčinky alebo mäso, je vhodné zistiť, či vaša sušička je vhodná pre tento typ sušenia. Pri müsli tyčinkách je najväčšia limitácia šírka medzi plátmi. Pri vhodnom recepte je inak tieto zdravé raňajky možné pripraviť v prakticky každej sušičke. Pri sušení mäsa sa musíte pripraviť na to, že vo väčšine modelov toto nie je možné. Väčšinou túto funkciu ponúkajú drahšie modely sušičiek hranatých tvarov.

Na sušenie vyberáme kvalitné čerstvé potraviny, ideálne plody vašej záhradky. Pri ich príprave na sušenie musíme dbať na to, aby potraviny určené na sušenie nejavili známky hniloby. Tá sa počas sušenia nezničí, naopak, jej zárodky sa môžu rozšíriť aj na ďalšie sušené potraviny, čo by v najhoršom mohlo znehodnotiť všetky sušené potraviny. Po usušení a vychladnutí potraviny skladujte na suchých miestach, ideálne vo vzduchotesných nádobách. Tým zabránite opätovnému navlhnutiu potravín, ktoré v nich môže spôsobiť množenie plesní.

Pevne veríme, že vám náš test pomohol s výberom, a že ste zvolili sušičku ovocia, ktorá vám bude maximálne vyhovovať. Sušené ovocie (ale aj mäso alebo huby ...) sú výživné, chutné a zdravé, takže budeme radi, keď si na nich pochutnáte aj vy.

Sušičky ovocia
5 (100%) 1 vote
Necenzurovane.sk