Test a porovnanie tabletov

Ako vybrať tablet 2019

TOP tablety roku 2019

Tablety do 100 eur Tablety od 100 do 250 eur Tablety od 250 eur Detské tablety
Prestigio PMT3418 Samsung Galaxy Tab SM-T590NZKAXEZ Apple iPad Pro MQDW2FD/A FisherPrice Smart Stages
Pamäť
91 %
Kapacita batérie
93 %
Výkon
90 %
Cena/kvalita
92 %
Pamäť
93 %
Kapacita batérie
96 %
Výkon
94 %
Cena/kvalita
93 %
Pamäť
98 %
Kapacita batérie
96 %
Výkon
95 %
Cena/kvalita
92 %
Pamäť
94 %
Kapacita batérie
93 %
Výkon
87 %
Cena/kvalita
90 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie tablety roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Prečo by sme si mali v dobe, kedy existujú šikovné mobilné telefóny či výkonné prenosné počítače, kupovať tablet? No… odpoveď je jednoduchá. Mobilné telefónysú príliš  malé, aby mohlidosahovaťextrémny výkonalebo vysoké kapacity batérie. Notebook tieto dve vlastnosti síce má, ale je veľký a len máloktorý z nich je možné ovládaťdotykom. Tablet je v tomto prípadeniečomedzi a dokáže oba prístroje vhodne zastúpiť. Dá sa s ním pracovať, podobne ako s notebookom – prejdete internetnapíšete článok alebo odpoviete na pracovné maily. Vysoký výkon sa prejavuje tým, že tablety dnes utiahnu celý rad  počítačových hier. Rovnako majú aj niektoré vlastnosti smartfónov a sú veľmi mobilné.

Určite ich oceníte vo chvíli, keď sa budete chcieť zabaviť napríklad na dlhej ceste vlakom. Ako sme už hovorili, notebook je ťažší a teda zároveň menej pohodlný. Mobil by ste zase vzápätí vybili, a potom by ste nemali čo robiť. Kompromis v podobe tabletu je asi najlepšou možnou voľbou. Rovnako ho využijete v práci namiesto počítača, v škole na písanie poznámok alebo aj ako učebnú pomôcku. Pre vášnivých hráčov existujú  tablety s posilneným výkonom, ktoré sú priamo určené na hranie hier. Nemusíte sa báť ho kúpiť ani svojim deťom. Všeobecne omieľaná fráza, že tablety sú pre deti zlo, nie je vôbec pravdivá. Pokiaľ ho  naučíte ho používať len občas a čisto pre jeho rozvoj, určite sa vám oplatí. Tie staršie sa  môžu pomocou tabletu začať učiť angličtinu, stačí k tomu nájsť vhodnú aplikáciu.

Tablet-používanie

Čo je však pri tabletoch problém, je široký sortiment výberu. Na trh s nimi prišla pôvodne firma Apple (ktorá ich považovala za vhodný medzistupeň mobilov a notebookov). Jej iPady však dosiahli takú popularitu, že sa ich chytili aj ďalšie spoločnosti – Asus, Acer, Lenovo,… Pravdaže tým vzrástol sortiment a výber sa vám,ako zákazníkom,skomplikoval. Ktorý je najlepší? Ktorý sa najviac oplatí, a ktorý má najlepší výkon? Aby sme vám pomohli a na vaše otázky vám i zodpovedali, rozhodli sme sa pre vás pripraviť recenzie najlepších tabletov roku 2017. Pre lepšiu orientáciu vo vybraných parametroch a faktoroch výberu je tu  pre vás pripravený prehľadný sprievodca výberom. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo je pre vás rozhodujúce. pri maximálne dobrej grafike a udržaní plynulosti.

back to menu ↑

Základné rozdelenie tabletov podľa ceny a využitia

Tablety sme sa rozhodli rozdeliť do kategórií podľa ceny. Je to podobné ako pri mobiloch alebo práve prenosných osobných počítačoch. Tablety sa navzájom nelíšia, ten najlacnejší bude typovo rovnaký, ako ten najdrahší, pravdaže rozdiel bude v kvalite a v hodnotách jednotlivých parametrov. Cenové rozdelenie potom odpovedá tomu, ako sa podľa nás postupne na trhu vrství kvalita. V kategórii tabletov do 100 eur nájdete najlacnejšie modely. Nevyniknú zvlášť dobrými parametrami, ale pre nenáročných užívateľov postačia. Stredná kategória, ktorá sa pohybuje v hodnotách medzi sto a dvestopäťdesiat eur, tvorí akýsi prechod od menej kvalitných modelov k tým premysleným. Je to v zásade priemer, ktorý by mal uspokojiť väčšinu zákazníkov. Horná cenová hranica je pri tabletoch veľmi vysoko – tie najlepšie presahujú tristo eur, ale môžu sa cenovo vyšplhať aj na osemsto eur. Záleží iba na vás, koľko ste ochotní investovať. Za túto cenu totiž dostanete skutočne len to najlepšie (patria sem napríklad špičkové iPady). Ako zvláštny typ sme vyčlenili detské tablety, ktoré sa od tých ostatných líšia nie len  cenou, ale aj svojím účelom.

Tablety-v-ruke

back to menu ↑

Test tabletov do 120 €

V zásade ide o najnižšiu kategóriu tabletov. Pokiaľ si odmyslíme skutočne pofidérne a nedôveryhodné lacné modely, dobrý tablet je možné zohnať v rozmedzí sedemdesiat päť až sto eur.

Najlepšie tablety do 120 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Pamäť Rozlíšenie dispeju Cena
1. Prestigio PMT3418 4G
16 GB 1280 x 800 pixelov Zistiť cenu
2. Samsung Galaxy Tab SM-T280NZKAXEZ
8 GB 1280 x 800 pixelov Zistiť cenu
3. iGet Smart G102
16 GB 1280 x 800 pixelov Zistiť cenu
4. Lenovo Tab 4 7 ZA300137CZ
16 GB 1280 x 720 pixelov Zistiť cenu
5. Huawei MediaPad T3 7 TA-T370W16TOM
16 GB 1024 x 600 pixelov Zistiť cenu

Tablety do 120 eur a ich charakteristika

Nečakajte zázraky – za takto nízku (a pomerne rozumnú) cenu získate prístroj, ktorý vám umožní prehliadnuť si správy na internete, pozrieť film alebo byť na sociálnych sieťach v  spojení s priateľmi, ale nepočítajte s veľkým výkonom. Novšia hra alebo film vo veľkom rozlíšení vám prístroj, ako sa hovorí, zavaria. Zhrňme to teda, najlacnejšie tablety sú skutočne vhodné pre nenáročných užívateľov, kto však čaká niečo viac, ten musí siahnuť po drahších modeloch.

Výhody:

 • Nízka cena
 • Jednoduché ovládanie

Nevýhody:

 • Malý výkon
 • Zhoršená kapacita batérie


back to menu ↑

 Test tabletov od 120 € do 300 €

Stredná trieda tabletov je  pomerne široká. Spadá pod ňu množstvo modelov, ktoré si už trúfame označiť za kvalitné, a to j po stránke rozlíšenia displeja, ale aj rozmerov, výkonu alebo kapacity batérie.

Najlepšie tablety od 120 do 300 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Pamäť Rozlíšenie dispeju Cena
1. Samsung Galaxy Tab SM-T590NZKAXEZ
32 GB 1920x1200 pixelov Zistiť cenu
2. Asus ZenPad Z380M-6B031A
16 GB 1280x800 pixelov Zistiť cenu
3. Huawei MediaPad T3 10 TA-T310W16TOM
16 GB 1280x800 pixelov Zistiť cenu
4 Acer Iconia One 10 NT.LETEE.001
16 GB 1280x800 pixelov Zistiť cenu

Tablety od 120 € do 300 € a ich charakteristika

V tejto cenovej  kategórii nájdete hlavne priemer – prístroje, ktoré uspokojí vaše bežné potreby. Skutočný fajnšmeker, ale siahne po ešte drahších modeloch, ak si bude môcť vybrať. Tablety od 100 do  250 eur totiž stále neumožňujú všetko.

Výhody:

 • Ideálny pomer medzi cenou a kvalitou
 • Dobrá výdrž batérie

Nevýhody:

 • Väčšina parametrov je priemerných
 • Chýbajú pokročilejšie vlastnosti


back to menu ↑

 Test tabletov od 300 €

Najvyššia trieda tabletov. Patria sem najvýkonnejšie a najmodernejšie modely, vybavené najnovšími  technológiami. Pre bežného  užívateľa sa síce často neoplatia, ale pre niekoho, kto túži po niečom špeciálnom, sú priamo ideálne.

Najlepšie tablety od 300 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Pamäť Rozlíšenie dispeju Cena
1. Apple iPad Pro MQDW2FD/A
64 GB 2224 x 1668 pixelov Zistiť cenu
2 Apple iPad 9.7 MR7F2FD/A
32 GB 2048 x 1536 pixelov Zistiť cenu
3. Samsung Galaxy Tab SM-T830NZKAXEZ
64 GB 2560 x 1600 pixelov Zistiť cenu
4 Apple iPad Pro MPDY2FD/A
256 GB 2224 x 1668 pixelov Zistiť cenu
5. Huawei MediaPad M5 TA-M584L32TOM
32GB 2560 x 1600 pixelov Zistiť cenu
6. Lenovo Yoga Book ZA0F0079CZ
64 GB 2560 x 1600 pixelov Zistiť cenu
7. Apple iPad Mini MK9N2FD/A
128 GB 2048 x 1536 pixelov Zistiť cenu

Tablety od 300 € a ich charakteristika

Je potrebné si uvedomiť, že táto trieda je veľmi široká – od dvestopäťdesiat eur môže cena narásť pokojne až na štyristo, šesťsto alebo aj na osemsto eur. V tejto kategórii teda vyberajte zvlášť starostlivo.

Výhody:

 • Skvelé parametre výkonu a pamäte
 • Dobré rozlíšenie
 • Ideálnaveľkosť
 • Množstvo funkcií

Nevýhody:

 • Vysoká cena


back to menu ↑

Test detských tabletov

Na internete alebo v tlačených médiách sa veľmi často môžete dočítať, že tablety a mobilné telefóny deťom škodia, ubíjajú v nich kreatívne myslenie a ničia ich sociálny život. S tým súhlasíme, ale iba v prípade, že im dáte príliš veľkú voľnosť. Inak si ale, ako ľudia, ktorí s deťmi prichádzajú pravidelne do styku, myslíme, že všetko záleží na výchove a preferovanom použití.

Najlepšie detské tablety

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Cena
1. FisherPrice Smart Stages
Zistiť cenu
3. Teddies Krtkov náučný tablet
Zistiť cenu
2. Alltoys tablet CZ/SK/AJ
Zistiť cenu

Detské tablety a ich charakteristika

Pokiaľ nenecháte deti, aby už v útlom veku vysedávali na sociálnych sieťach, surfovali po internete alebo hrali hlúpe hry, potom môže byť tablet užitočný. S jeho pomocou je ľahšie zlepšiť deti v čítaní, písaní i kreslení, zvýšiť ich slovnú zásobu a rozvíjať ich vedomosti. V tejto kategórii už nie je rozhodujúca cena, ale predovšetkým veková skupina, pre ktorú sú tablety určené – tá je rôzna a väčšinou je veľmi úzko vyhradená.

Detský tablet

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia tabletov

Vyrobiť kvalitný tablet je umenie. To je nepopierateľný fakt. Budete sa ale možno čudovať, na trhu existuje viac ako stovka spoločností, ktoré tablety ponúkajú. Ale úprimne, počuli ste niekedy o značke Lenco, Pipo alebo Accent? Vidíte, my tiež nie. A vzhľadom k tomu, čo sme sa o výrobkoch dočítali, ich ani nemôžeme odporučiť. Radíme vám skôr sa zamerať na značky, ktoré sú všeobecne známe a ich kvalita je roky preverovaná. Títo výrobcovia si totiž nedovolia poškodiť svoje meno zlým výrobkom – majú množstvo zákazníkov, sú ostro sledované a o akomkoľvekby sa vzápätí dozvedeli ľudia na celom svete. A navyše… firma, ktorá sa na výrobu tabletov (či mobilov alebo notebookov) zameriava, má v tomto ohľade omnoho viac skúseností, než spoločnosť, ktorá má v ponuke jeden alebo dva tablety, a tým končí. Akí sú teda najväčší hráči na trhu?

Tablety Apple

Spoločnosť Apple snáď ani nie je nutné predstavovať. A keď, tak len stručne. Táto americká značka vznikla v roku 1976 z popudu zakladateľov Stevena Jobsa, Stephena Wozniaka a Ronalda Waynea. Pôvodne vyrábala počítače s unikátnym operačným systémom Mac, neskôr však prišli aj notebooky, iPhony, a nakoniec aj iPady, ktoré nás zaujímajú v túto chvíľu najviac. Patria možno medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. Sú síce drahé, ale zároveň výkonné, s príjemným užívateľským prostredím a prehľadným rozhraním. Samozrejmosťou je operačný systém spoločnosti Apple. Nevýhodou je len chýbajúca možnosť rozšírenia pamäte.

Apple-logo

Tablety Lenovo

Spoločnosť Lenovo Group Limited je jedným z najväčších svetových výrobcov počítačov a ďalšej elektroniky. Vrátane mobilných telefónov alebo tabletov. Firma vznikla v roku 1984, o štyri roky neskôr sa zmenila na korporáciu. Tablety od tohto čínskeho výrobcu, a že ich na trhu je dosť, vynikajú predovšetkým dobrou kapacitou batérie a pekným rozlíšením. Ich operačný systém je potom klasicky Android. Cenovo pokrývajú široké spektrum a zoženiete ich v tých najlacnejších kategóriách, aj vo vysokých cenových reláciách.

Lenovo-logo

Tablety Samsung 

Možno najväčším svetovým výrobcom elektroniky je juhokórejský konglomerát Samsung. Táto spoločnosť vznikla, napodiv, už v roku 1938 ako malý podnik Samsung Store. Časom ale rozširovala svoju pôsobnosť do stále viac odvetví (poisťovníctvo, tlač, počítače,…) až sa stala treťou najbohatšou firmou podľa ziskov na svete. Vyrába v podstate všetko, od práčok a sušičiek cez chladničky až po mobily a tablety. Jej výrobky sú typicky presýtené technológiami a vynikajú dobrým výkonom. Ak sa zameriame na tablety, tie majú skvelé rozlíšenie, a predovšetkým si zakladajú na dobrých zobrazovacích vlastnostiach. Len systém, ktorým je Android, je občas problémový a má tendenciu zamŕzať.

Samsung-logo

Tablety Acer

S ďalšou firmou zotrváme v Ázii. Zameriame sa teraz na spoločnosť ACER Incorporated, založenú v roku 1976 na Taiwane. Tá patrí predovšetkým medzi najväčších výrobcov počítačov, špeciálne notebookov. A to bude pravdepodobne tiež tovar, podľa ktorého ju budete poznať. Ale nenechajte sa pomýliť, Acer vám toho môže ponúknuť oveľa viac, okrem iného napríklad projektory, mobilné telefóny alebo tablety. Tie sú po notebookoch asi najlepším produktom spoločnosti. Vynikajú dobrou kapacitou batérie a výkonom, operačným systémom Android aj prehľadným rozhraním. S pamäťou je to horšie, ale nie je nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Navyše tento problém majú aj niektoré ďalšie firmy.

Acer-logo

Tablety Asus

Spoločnosť ASUSTeK Computer Inc. bola založená v roku 1989 na Taiwane. Dnes patrí medzi najväčších výrobcov počítačov. Od tých sa však trochu odklonila a vzhľadom k rastúcej obľube tabletov zapojila do svojej výroby aj tento druh tovaru. Telefóny Asus možno veľkú obľubu nedosiahli (rozhodne menšiu, než notebooky), ale tablety jej reputáciu zlepšujú. Kvalitou i cenou patria do príjemnej strednej triedy – ponúkajú dobré rozlíšenie, výkonný operačný systém Android a pekné vykreslenie farieb. Len ich dizajn nie je vždy nápaditý, to sa ale pri tomto druhu tovaru dá prežiť.Asus-logo

back to menu ↑

Ako vyberať tablety?

Výber vhodného tabletu je viac než dôležité nepodceniť. Predsa len, nejde úplne o lacnú elektroniku a bola by veľká škoda vyhodiť za tablet peniaze zbytočne. Aby sme vám pomohli uchrániť pred sklamaním z nevhodnej voľby, chceli by sme vám jednotlivé parametre výberu predstaviť, od tých najdôležitejších až po detaily, ktoré zohľadniť môžete, ale nemusíte. Poďme teda priamo k veci.

tablet

Operačný systém vám povie čo môžete očakávať

Tak ako pri počítačoch alebo mobiloch, tak aj pri tabletoch je pre pohodlnú prácu kľúčový operačný systém. Dopredu môžeme povedať, že nie je vždy definitívny – niekedy sa vám podarí ho preinštalovať. Ale neodporúčame to. Tablet je pre nejaký druh softvéru optimalizovaný a pod iným systémom by nemusel fungovať úplne správne. Navyše to nebýva vždy legálne a ani praktické. Pre niekoho, kto sa nemôže pýšiť menom experta, je to zložitá a náročná operácia, ktorá sa vždy nemusí podariť. Skôr si vyberte systém podľa toho, čo od tabletu očakávate. V zásade máte tri možnosti:

 • Apple iOS (využívaný iba spoločnosťou Apple)

 • Android (ktorý sa najviac preslávil pri výrobkoch značky Samsung)

 • MS Windows (predovšetkým tablety HP alebo Acer)

Operačný systém Android

Android patrí všeobecne medzi najrozšírenejšie operačné programy – klasicky sa vyskytuje práve v tabletoch a mobilných telefónoch. Najčastejšie po ňom siaha značka Samsung. Je podobný systému od firmy Apple, takže rozhranie je užívateľsky veľmi príjemné. Na rozdiel od iOS ale ponúka väčšie možnosti optimalizovať si ho podľa svojich požiadaviek a preferencií. Aplikácií, kompatibilných s týmto systémom, je na trhu viac než dosť. Obchod s aplikáciami, Google Play, sa neustále rozširuje, práve preto, že Android je všeobecne obľúbený. Jediný jeho problém spočíva v aktualizáciách. Často s nimi užívateľa obťažuje a opravy chýb často spôsobujú ďalšie chyby, zamŕzanie alebo zasekávanie obrazovky. Rovnako požiadavky na výkon zariadenia sú o niečo väčšie ako pri ďalších systémoch.

Operačné-systémy

Operačný systém iOS

Ide o operačný systém, vyvinutý spoločnosťou Apple, ktorá si ho starostlivo chráni. Nikto iný ho nevyužíva, nájdete ho teda iba v iPhone, iPade a MacBookoch. Tie sú, pravda, drahšie ako výrobky konkurenčných firiem, ale o to spoľahlivejšie fungujú. Systém iOS vyniká predovšetkým prívetivosťou k užívateľovi. Naozaj, je prehľadný, vzhľadný a efektívny. Len chýba väčšia možnosť si prispôsobiť rozhranie. Oproti Androidu vyniká tento operačný systém výkonom a efektivitou – reaguje skutočne veľmi dobre a hlavne rýchlo, nezamŕza ani sa nezasekáva. Rovnako tak AppStore, obchod s aplikáciami pre iOS, obsahom konkurenciu prevyšuje. Bohužiaľ, systém má aj svoje nevýhody. Medzi tie hlavné patrí to isté, čo pri počítačoch – malá úroveň kompatibility s cudzími programami a zhoršená možnosť prenosu dát.

Operačný systém MS Windows 

Spoločnosť Microsoft je v oblasti software  absolútnou jednotkou, ktorej je ťažké konkurovať. Tým skôr, že má veľké skúsenosti z oblasti počítačov. Tie neskôr zúročila ako pri mobilných telefónoch, tak aj pri tabletoch. Z veľkej trojky systémov ho ale aj tak radíme až na posledný stupienok. Vnútorné prostredie je síce prehľadné (klasicky dlaždicové, aké poznáte z počítačov), navyše máte k dispozícii klasické programy z ponuky firmy Microsoft – Word, Excel, PowerPoint, to sú tie hlavné a najpoužívanejšie. Ale problém je s nedostatkom aplikácií. Vzhľadom na to, že tento systém nemá toľko užívateľov ako ďalšie dva, je tiež menej vývojárov, ktorí by pripravovali aplikácie. Microsoft Store sa vám teda môže v porovnaní s ďalšími dvoma obchodmi zdať nepríjemne prázdny. A rovnako má tento systém veľké nároky na výkon tabletu.

Pamäť by mala byť čo najväčšia

Neoddeliteľnou súčasťou fungovania tabletov je ich pamäť. A to ako klasická úžitková pamäť, do ktorej si budete ukladať súbory a aplikácie, tak i operačná pamäť. Je medzi nimi podstatný rozdiel, začnime tou dôležitejšou. To je takzvaná RAM pamäť (ľudovo Ramka). Do nej sa zavádzajú všetky procesy, a zároveň sa z nej opäť načítajú. A to vrátane operačného systému. V zásade ide teda o kapacitu prebiehajúcich procesov v tablete, čo je rozhodujúce pre výkonnosť celého zariadenia. Priemerne sa pohybuje na dvoch GB, čo je dnes bežné.  A zároveň by sme vám odporučili, aby ste si tablet s nižšou kapacitou RAM nekupovali. Ideálne sú potom asi 4 GB, čo ponúka vysokú rýchlosť procesov. Najdrahšie tablety síce majú RAM pamäť s kapacitou pokojne 8 GB, ale sú naozaj veľmi drahé. Je teda na vašom uvážení, čo preferujete. Podľa nás sa ale väčšia kapacita do budúcna určite nestratí.

Užívateľská pamäť vám hovorí, aké veľké súbory sa vám do tabletu podarí uložiť. Aplikácie, filmy, pesničky, fotky alebo súbory do práce, je toho dosť. Preto skúste veľkosť pamäte nepodceniť, čo, bohužiaľ, robí celý rad zákazníkov. Interná pamäť sa klasicky pohybuje od 8 GB až po 512 GB. Oboje sú ale extrémy – prvé spomínané sú jedny z najlacnejších tabletov a ich kapacita je extrémne malá. Pri dnešnej veľkosti fotografií sa na ne veľa súborov nezmestí. Naopak, tablety s kapacitou pamäte 512 GB sú veľmi drahé. Odporúčame preto hľadať kompromis – klasicky sa ponúkajú tablety s kapacitou 32, 64 alebo 128 GB, čo je plne postačujúce. Navyše, ak vám pamäť nedostačuje, môžete pomocou slotov pripojiť mikro SD pamäťovú kartu (až na tablety Apple, ktoré túto možnosť nepodporujú).

Pamäť

 

Výkon a vnútorný hardware sa snažte nepodceniť

Rovnako ako pre počítač alebo mobilný telefón, aj pre tablet je viac ako kľúčové jeho vnútorné vybavenie. Predovšetkým procesor – ten totiž rozhoduje o výkonnosti a rýchlosti zariadenia. Zásadným rozdielom medzi jednotlivými procesormi je potom počet jadier – ten sa rôzne líši. Môžete nájsť procesory s jedným, dvoma aj štyrmi jadrami, prípadne ďalšími násobkami dvoch. Výkonnosť síce nerastie priamo úmerne s počtom jadier, úlohu zohráva aj ich typ (napríklad, či sú rovnorodé – homogénne, alebo rôznorodé – heterogénne, čo je lepší variant) alebo frekvencia, ale určite sa oplatí kúpiť tablet s procesorom s väčším počtom jadier.Načali sme tu aj frekvenciu – tá vyjadruje, koľko otáčok vykoná procesor za sekundu,  a teda, koľko za ten čas zvládne procesov. Štandardne sa pohybuje v rôznych stupňoch  od 1 až 2 GHz, a čím viac, tým lepšie. Čo je, bohužiaľ, problém, spojený s vysokým výkonom, to sú nároky na batériu. Tie sú náročnosti a množstva prebiehajúcich procesov úmerné – výkonný tablet teda nutne vyžaduje aj batériu s dostatočnou kapacitou.

Procesory

Pokiaľ ide o ďalšie vnútorné súčiastky tabletu, určite vás bude zaujímať ešte grafika. Zvyšok, ako napríklad základná doska, môžeme opomenúť. Na fungovanie nemajú až taký vplyv a vy ich príliš neovplyvníte. Vráťme sa teda späť ku grafike – na tú má kľúčový vplyv displej a grafická karta. Displej a jeho zobrazovacie vlastnosti si preberieme v príslušnom odseku, dovoľte nám teda tu na túto podkapitolu odkázať. Zamerajme sa iba na vnútorný hardware – kartu. Tá zabezpečuje, aby mal displej vôbec čo snímať. Má priamy vplyv na plynulosť, vykresľovanie aj zobrazovanie a prevod kódu hry do grafického zobrazenia. Najdôležitejšia je pri herných tabletoch, inak ju až tak riešiť nemusíte, pre bežné procesy nie je taká dôležitá. Čo je trochu problém, je, že číselne nemožno jej parametre vyjadriť, skôr vás teda odkážeme na rebríčky grafických kariet, v ktorých ich porovnávajú sami hráči na základe svojich skúseností.

Batéria a jej charakteristiky

Ak si kupujete tablet, pravdepodobne chcete, aby vám vydržal dlho nabitý. Len tak totiž nájde uplatnenie v škole alebo na dlhých cestách. Navyše, nie je príjemné, keď ste s tabletom viazaný na zásuvku, naopak. Ľudia, ktorí si ho kupujú, väčšinou očakávajú, že vydrží bez zásuvky dlho. Z toho dôvodu by ste mali výdrž a kapacitu batérie sledovať a snažiť sa výber prispôsobiť svojim požiadavkám. Skúste sa zamyslieť nad tým, ako chcete tablet používať. Ak dopredu počítate s tým, že budete so sebou tablet brať na dovolenku, a že bude zapnutý často, potom určite voľte nejaký, ktorý vydrží nabitý dlho.

Dôležitá je v tomto ohľade kapacita batérie. Čím väčšia bude, tým dlhšie tablet pri optimálnom použití vydrží. Rozpätie je v tejto veci skutočne širokéod 3000 mAh až do 9500 mAh pri tých najdrahších tabletoch. Na spodnej hranici však nájdete skôr menej kvalitné tablety, ktoré sa vám skrátka neoplatia. Budete ich nabíjať tak často, že sa takmer neoplatí ich odpojiť zo zásuvky, ak to povieme s nadhľadom. Minimum, pod ktoré by ste nemali ísť, je 5000 mAh, čo sú zhruba priemerné tablety. Prepočítané na čas, je to asi 10 hodín aktívneho používania. Najlepšie tablety sa môžu dostať až na 14 hodín, tie najlacnejšie majú naopak výdrž len nejakých 5 až 6 hodín. Samozrejme, to závisí na množstve faktorov – použitie, jas, bežiace aplikácie,… Ale pre náš prepočet rátame s bežným použitím. Rovnako platí, že batéria sa časom vyčerpáva, takže po roku alebo dvoch sa jej kapacita aj následný čas,  počas ktorého udržíte tablet v chode, zníži.

Vnútro-tabletu

Displej a kategórie, ktoré dobre vykresľujú

Tým, čo vás na tablete najviac zaujíma, bude asi jeho displej. A to, ako z hľadiska veľkosti a rozlíšenia, tak aj technológie. Tými začneme, než prejdeme k rozmerom. Sú to totiž povrchové technológie, od ktorých sa potom odvíjajú všetky zobrazovacie schopnosti. Teda vykresľovanie farieb, jas, kontrast aj pozorovacie uhly. Aké sú teda jednotlivé technológie displejov tabletov?

 • TFT LCD – starší typ, veľmi lacný, ale zároveň má vysokú spotrebu a výkon batérie sa tým znižuje.
 • IPS LCD – veľmi obľúbená technológia, s dobrou kvalitou obrazu, nízkou spotrebou a prijateľnou cenou (pri iPadoch sa tento typ nazýva Retina).
 • AMOLED – prechod od LCD displejov k LED displejom, skvelé vykreslenie farieb, rýchla odozva, jas, ostrosť, nízka spotreba, len farby majú tendenciu časom blednúť zároveň s tým, ako tablet starne.
 • Super AMOLEDvrchol dnešných technológií so skvelou odozvou, veľkým rozlíšením a jemnými prechodmi.

Tablet-farby

Rozlíšenie a veľkosť displeja pre kvalitný obraz

Pri displeji, samozrejme, nie je dôležitá len použitá technológia, ale aj jeho veľkosť. Kvalitný, ale malý displej vám bude na nič, a rovnako to funguje aj naopak. Pre rozmery displeja je do veľkej miery určujúca veľkosť tabletu, tieto dva parametre spolu úzko súvisia. Rám je veľmi úzky a najväčšiu časť plochy tabletu teda zaberá práve displej. A určujúca je preň veľkosť uhlopriečky, udávaná v palcoch. V praxi sa pohybuje od 7 do 12,9 palca. Avšak príliš malý displej sa nehodí, nič na ňom neuvidíte a tablet bude v podstate fungovať obdobne, ako väčší mobil. Príliš veľký tablet je potom zase nepohodlný na prenášanie i na prácu. Odporúčame teda, vzhľadom k ideálnym rozmerom tabletu, hľadať displej s uhlopriečkou 8 až 10 palcov, to bude pre bežného užívateľa plne dostačujúce.

Ešte viac rozhodujúce je ale rozlíšenie. Pokiaľ si zaobstaráte veľký displej, ktorý má malé rozlíšenie, bude obraz rozmazaný, málo kvalitný a budú vás z neho bolieť oči. Rozlíšenie vám totiž hovorí, koľko bodov (pixelov) sa do obrazu vojde. Samozrejme, čím viac, tým ostrejší obraz a tým lepšie sa vám bude do tabletu pozerať. Aké sú ale dnešné štandardy? Je to podobné ako pri mobilných telefónoch. Úplné minimum je 1280 x 800 pixelov, čo je ale pre špičkové modely málo. Kvalita začína až od Full HD ( 1920 x 1080 pixelov). V dnešnej dobre však existuje ešte ďalší stupeň, QHD (2560 x 1440 pixelov). Najlepšie dnešné tablety majú rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov. To ponúka asi najjemnejší obraz, aký si môžete priať.

Zobrazovacie vlastnosti displeja

Do tretice všetko dobré, zastavíme sa pri displeji a tentoraz sa pozrieme na jeho zobrazovacie vlastnosti. Teda na jas, kontrast alebo farby. Ale tak, ako pri mobilných telefónoch, tak aj  pri tabletoch, odporúčame všetko si vyskúšať a prezrieť v obchode, pokiaľ túto možnosť máte. Je veľmi ťažké nejako zmerať alebo číselne vyjadriť úroveň kontrastu alebo farieb – to skrátka musí byť príjemné pre vaše oči. Tým skôr, že každý z nás je jedinečný, a čo sa niekomu bude páčiť, môže iného sklamať.

Čo sa ale zmerať dá, to je jas a svietivosť displeja. To je dôležité pre zdravý zrak. Ak budete používať tablet s vysokou hodnotou jasu, potom si budete kaziť najmä v tme oči, a naopak. Za slnečného dňa na tmavom displeji nič neuvidíte. Mali by ste si teda prehliadnuť stupnicu jasu a skúsiť ho znížiť na minimum, aj posunúť na maximum. Najnižšia hodnota by mala byť 1 cd/m2 (kandela na meter štvorcový). Maximum dané nie je, ale ideálne je, ak presahuje 500 cd/m2. Najlepšie tablety produkujú svetlo intenzity 700 cd/m2, čo je veľmi krásne číslo, s ktorým vám nebude čítanie na tablete robiť problém ani na ostrom slnku.

Veľkosť je dôležitá pre pohodlné použitie

Jedným z parametrov, kľúčových pre vaše pohodlie, je veľkosť tabletu. Tu robí celý rad užívateľov chybu. Tá môže byť dvojaká – buď zvolia príliš malý tablet, výrazne podobný mobilu, alebo naopak, prehnane veľký. Skúsme sa na to teda pozrieť spolu. Veľkosť tabletu sa určuje podľa uhlopriečky a udáva sa v palcoch. Najmenšie tablety majú v uhlopriečke 7 palcov, a to je málo. Niektoré väčšie mobilné telefóny sú na tom podobne, nie je to až taký rozdiel, aby sa vám oplatilo platiť za tablet. Nehľadiac na to, že maličké prístroje nedávajú taký priestor vnútorným súčiastkam a tomu zodpovedá nižší výkon aj zhoršená kapacita batérie.

TabletyNaopak, najväčšie tablety majú uhlopriečku až okolo 14 palcov. To je ale zase naozaj veľa. Znamená to síce veľký displej, skvelé hodnoty výkonu aj batérie, ale aj určité nepohodlie. Tablet je ťažký, takže sa horšie prenáša, navyše sa vám bude zle držať a pri dlhodobom používaní vás iste čoskoro začnú bolieť ruky. Skôr teda odporúčame hľadať tablety s uhlopriečkami od deväť do dvanásť palcov, to je asi ideálne rozmedzie. S týmito modelmi sa dobre manipuluje, budú pre vás pohodlné, ale zároveň budú mať aj zodpovedajúci výkon.

Dizajn tabletu o vás vypovedá viac ako si myslíte

Dizajn nemusí pri výbere tabletu hrať príliš výraznú úlohu. Určite sú aj dôležitejšie parametre, na druhej strane, môžu o vás všeličo vypovedať. Často tak robíte nevedomky a možno vám to ani nedôjde, ale všetci ľudia majú podvedome zakódované, že si vyberajú ten tovar, ktorý sa im na pohľad viac páči. A rovnako tak to funguje, ak vás niekto s tabletom uvidí. Podľa neho, rovnako ako podľa vašej upravenosti alebo oblečenia, si o vás urobia obrázok. Snažte sa teda, aby tablet vypovedal nielen o vašej finančnej situácii, ale aj o vašom postavení, vkuse a štýle.

Výber je v tejto oblasti veľmi široký. Od klasických čiernych tabletov, ktoré môžu vyzerať trochu nudné, až po modré alebo červené, farebné modely. Tie už sú zaujímavejšie, pretože ich ľahko môžete zladiť s oblečením i ďalšími doplnkami. Veľmi elegantné sú potom tablety, ktoré majú po stranách kovovú lištu. Tá neslúži len na zlepšenie odolnosti, ale aj na to, aby zvýšila atraktivitu modelu. Špeciálny vzhľad majú iPady od firmy Apple, ktoré bývajú klasicky bielej farby, prípadne strieborné, kovovo lesklé. Ale určite vás výberom s ohľadom na dizajn nechceme nijako stresovať, naopak. Ak vám z hľadiska ďalších parametrov pripadá dobrý tablet, ktorý starostlivo prepracovaným vzhľadom práve nevyniká, stačí zakúpiť pekný obal. Ten ukryje tablet pred očami ostatných, a pokiaľ bude vyzerať dobre, určite s ním zaujmete.

Inovatívny tablet

back to menu ↑

Ďalšie funkcie a technológie tabletu

Tablety, a to si na tomto mieste musíme povedať, vynikajú predovšetkým tým, že v sebe kombinujú dôležité vlastnosti notebookov i telefónov. Musia teda pamätať na to, aby spĺňali vysoké nároky užívateľov, z ktorých niekto má záujem fotiť, iný sa chce pozerať na filmy a ďalší surfovať po internete. Preto sú v nich zabudované zariadenia, ktoré toto všetko zvládajú. O čo ide?

Wifi

V dnešnej dobe možno najdôležitejšia vlastnosť telefónov, tabletov a notebookov je pripojenie na bezdrôtovú sieť WiFi. Špeciálny prijímač vám umožňuje prihlásenie do bezdrôtovej siete a následne napríklad surfovanie po internete, sťahovanie či zdieľanie dát. A ruku na srdce, kto z nás v dnešnej dobe WiFi nepoužíva, že? Možnosť pripojenia by teda mala byť pri tablete automatická.

LTE/3G sieť

Nie každý tablet túto možnosť podporuje, ale pripojenie do 3G siete od operátora má jednu veľkú výhodu. Ide o vysokorýchlostný internet s obzvlášť rýchlym a veľkým prenosom dát. Pravdaže na to je potrebné mať v tablete SIM kartu a tiež veľa peňazí. Pri takto rýchlom prenose si totiž často spotrebované dáta nestrážite a limit prekročíte veľmi ľahko. Podobné je to aj s LTE, aj v tomto prípade ide o možnosť pripojenia k vysokorýchlostnému internetu.

Blueooth

Systém, umožňujúci bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami a prenos dát bez drôtu. Klasicky sa vyskytuje pri elektronike, ako sú mobily či tablety, ale napríklad aj pri tlačiarňach.

bluetooth

USB sloty pre pamäťové karty

Ide o súbor vstupov, ktoré umožňujú pripojenie ďalších zariadení, ako je SD pamäťová karta alebo flash disk, prípadne mikro USB. Určite sa to oplatí vo chvíli, keď tablet nedisponuje špičkovou pamäťou. Potom, za pomoci týchto slotov, kapacitu ľahko zvýšite dokúpením pamäťových médií.

Slot pre SIM kartu

Niektorí ľudia, ktorí si tablet zaobstarajú, ho chcú používať namiesto mobilného telefónu. Alebo majú napríklad záujem o pripojenie k vysokorýchlostnému internetu, čo poväčšine vyžaduje SIM kartu od operátora. A tú je potrebné niekam vložiť. Ak teda máte rovnaké očakávania a požiadavky, mali by ste si skontrolovať, že tablet bude mať slot pre SIM kartu a že ju budete mať kam vložiť.

GPS

Čo znamená skratka GPS, to nie je potrebné vysvetľovať. Každý z nás určite vie, že ide o navigačný systém. Ten sa vám veľmi oplatí, ak chcete brať tablet na cesty – využijete ho pri ceste na dovolenku aj pri prechádzkach po horách. Ale aby ho tablet umožňoval, musí byť schopný prijímať GPS signál z družíc. To si teda pred kúpou skontrolujte.

Zadný fotoaparát a jeho rozlíšenie

Podobne ako je to pri  mobilných telefónoch, ani pri  tabletoch už nemôže chýbať kvalitný fotoaparát. Je to ale trochu iné ako pri telefónoch. Tam máte dnes už klasicky prednú a zadnú kameru – pri drvivej väčšine tabletov nájdete iba zadné. Navyše väčšinou v horšom rozlíšení, než pri mobilných telefónoch – bežne sa pohybuje zhruba od troch do dvanástich Mpx, pričom kvalitné fotoaparáty začínajú zhruba na ôsmich Mpx. Pre bežného človeka, ktorý chce zachytiť príjemné chvíle s priateľmi alebo svoje zážitky z ciest to stačí.

fotoaparát

back to menu ↑

Tablety a ich cena – aký je vhodný pomer?

V akých reláciách sa pohybuje cena tabletov? Dá sa povedať, že spektrum je veľmi široké – od pár eur za skutočné „nepodarky“, až po stovky eur za skutočnú kvalitu pre náročných. V súvislosti s kvalitou, dostaneme rozvrstvenie podobné tomu, aké sme si povedali už na začiatku. Najlacnejšie tablety pod štyridsať eur sú skutočne krámy, ktoré nič nevedia, a nič nevydržia. V lepšom prípade ide o staré modely v dopredaji. Nie, dobré tablety začínajú až na sedemdesiatich piatich eurách, pričom zhruba do sto, stopäťdesiat eur ide o veľmi jednoduché zariadenia. Plnia základné funkcie a dajú sa využívať napríklad v škole alebo v práci, ale viac od nich nečakajte. Oveľa zaujímavejšie modely potom prichádzajú v cenových reláciách od sto do dvestopäťdesiat eur. Tam sa stretnete so širokou ponukou tabletov strednej triedy, ktoré tvoria priemer a rozumný kompromis medzi výkonom a cenou. Majú všetko, čo by od nich bežný užívateľ očakával a sú veľmi obľúbené.

Cena tabletov však môže rásť ešte vyššie a ľahko môže prekročiť štyristo alebo aj osemsto eur. Niekomu príde zbytočné dať za elektroniku toľko peňazí, ale čudovali by ste sa, koľko užívateľov je ochotných do nákupu investovať nemalé čiastky. Tu totiž ide o úplne špičkové modely, ktoré majú extrémny výkon, prepracovaný displej a skvelú plynulosť obrazu aj veľkú pamäť. Samozrejme, to všetko pri zodpovedajúcej kapacite batérie a náležite dobrom technologickom vybavení. Takéto modely sú určené ako pre hráčov, tak aj pre všetkých, ktorí sa chcú vhodne prezentovať aj takými detailmi, ako je tablet. Verte, že napríklad v manažérskych kruhoch to dokáže na obchodných partnerov veľmi zapôsobiť. Ale pre bežného človeka je takýto drahý tablet pomerne zbytočný a príliš drahý.

 

 

Tablet-peniaze

back to menu ↑

Konečný verdikt

Výber tabletu, ako vidíte, nie je ťažký, stačí vedieť, na čo sa zamerať. Ako teda všetko, čo sme si doteraz povedali, zhrnúť? Predovšetkým si skúste uvedomiť, za akým účelom tablet vyberáte – či na občasné použitie, do školy a do práce alebo s ním chcete tráviť voľný čas (napríklad hraním hier). Práve použitie je pre vhodný výber kľúčové. Až potom si môžete povedať, koľko do neho bude vhodné investovať. V zásade by sme tablety podľa ceny rozdelili do troch kategórií – najlacnejšie a značne jednoduché (do 100 eur), stredná trieda (100 až 250 eur) a najvyššia TOP kategória (od 250 eur nahor). Určite vám pri nákupe pomôže oboznámiť sa s najväčšími značkami a prejsť si ich špecifiká, verte, že sa to oplatí.

Nakoniec môžete pristúpiť k samotnému výberu. Najprv si prejdite parametre, ktoré sa týkajú výkonu. Tablet nesmie byť pomalý, zasekávať sa alebo naopak prehrievať – kvalitný procesor a grafická karta sú teda základom. Rovnako dôležitý by pre vás mal byť aj operačný systém tabletu – na výber máte z troch: iOS, Android a MS Windows. Každý má svoje špecifiká, výhody a nevýhody a vy by ste si ich mali prejsť a starostlivo zvážiť, ktorý pre vás bude ten pravý. V tejto chvíli môžeme prejsť k pamätičím väčšia, tým lepšia. Nezabudnite starostlivo rozlišovať používateľskú a RAM pamäť. Na záver by ste mali vyskúšať displej, pozrieť sa na jeho rozlíšenie a zobrazovacie schopnosti. Najlepšie je, ak vám v obchode dovolia prístroj zapnúť a vyskúšať. Tak totiž najlepšie spoznáte, že sa vám displej naozaj pozdáva. Nakoniec si stačí prejsť, čím všetkým tablet disponuje (pripojenie k WiFi, LTE/3G, alebo napríklad prijímačom signálu GPS). Ak vám všetko vyhovuje, potom môžete ešte zbežne porovnať cenu zvoleného tabletu s cenami podobných modelov,a ak je všetko v poriadku, gratulujeme, práve ste vybrali tablet, ktorý vám celkom iste bude vyhovovať.

back to menu ↑

Pár tipov na príslušenstvo k tabletom

lacný tablet-300x193Tablety sami o sebe sú veľmi inteligentnými a šikovnými prístrojmi, ktoré všeličo vedia a môžu vám pomôcť si rad vecí zjednodušiť a uľahčiť. Ale ak ich chcete využívať skutočne plnohodnotne, mali by ste sa okrem výberu tabletu samotného zamerať aj na nákup jeho príslušenstva a zhodnotiť, k čomu ho vlastne chcete používať. Externých zariadení totiž existuje celý rad – klávesnica, myš, reproduktory, alebo aj také drobnosti, ako sú dotykové perá. Poďme sa teda na niektoré druhy príslušenstva pozrieť, možno zistíte, že by sa vám niečo z toho mohlo hodiť

Klávesnica

Veľmi dobrý pomocník, ak chcete s tabletom pracovať a potrebujete písať dlhšie texty, napríklad v práci alebo v škole. Ťukanie prstom by bolo zdĺhavé. Máte v podstate niekoľko možností pripojenia – bezdrôtovo alebo cez kábel, prípadne bluetooth, to ale nie je najlepší nápad. Tým pádom by musel byť prijímač Bluetooth signálu neustále zapnutý, čím by uberal veľa energie z batérie. Niekedy býva klávesnica súčasťou puzdra, čo  je možno vôbec najlepšie riešenie – tablet sa tým efektívne zmení v provizórny notebook. Navyše je to aj lacný variant. Zo skúsenosti môžeme odporučiť napríklad klávesnicu Modecom K-MC-TKC08BT-100, ktorá podľa nás spĺňa nároky aj tých najnáročnejších užívateľov.

Klávesnica

Obal

Ako sme už raz v článku spomenuli, kúpa obalu na tablet má celý rad výhod. Predovšetkým ho tak chránite pred poškodením. Najmä jeho displej je totiž na poškriabanie alebo prasknutie veľmi citlivý. Tablet, ktorý po skončení práce uložíte do puzdra, sa však nepoškodí. Nehľadiac na to, že ak si zaobstaráte tablet s veľmi dobrými parametrami, ale horším dizajnom, puzdro tento nedostatok účinne zamaskuje.

Obal-na-tablet-300x300

Pamäťové karty

Klasické SD karty, ktoré pomáhajú zvyšovať pamäťovú kapacitu zariadenia. Vyskytujú sa v rôznych veľkostiach (ktoré sú úmerné cene). Veľmi dobrým modelom je napríklad A-DATA microSDXC 128GB UHS-I U1 ktorá sa bežne predáva aj s adaptérom do počítača.

Držiak

Výhodná vychytávka do auta. Pokiaľ chcete mať tablet ako GPS navigáciu, nie je to problém, ale je potrebné ho mať na prednom skle. Na kolenách rozhodne nie, aj pri sledovaní mapy musíte bezpodmienečne vidieť na cestu. Riešením sú práve držiaky, vďaka ktorým zachytíte tablet na čelné sklo. Pomerne lacným riešením, ktoré práve čelné sklo využíva, je univerzálny držiak do auta Whitenergy.

Držiak-na-tablet-300x276

Dotykové perá (stylusy) 

Šikovné zariadenia, s ktorých pomocou môžete na tablete pracovať efektívnejšie. Nie každý z nás má natoľko presné prsty, aby sa vždy trafil na správne tlačidlo alebo klávesu. Rovnako je to hygienickejšie, pretože displej tabletu nezamažete potom alebo nečistotami z rúk. Jedným z veľmi elegantných stylusov, ktoré vyzerajú veľmi reprezentatívne, je napríklad model Gembirdstylus 2v1, TA-SP-005 – ten v sebe okrem dotykovej funkcie kombinuje aj klasickú funkciu pera.

Stylus-300x207

 

Utierky a handričky

Čistiť tablet je potrebné pravidelne, najmä jeho displej. Tým, že naň siahate, alebo že sa naň  doma práši, sa na ňom vytvára doslova liaheň baktérií. Ďalšími dotykmi ich potom prenášate na seba. Jemná handrička a pravidelná údržba, to je to, čím predlžujete tabletu životnosť a čím chránite aj sami seba.

Čo by sme vám odporučili na záver? Nechceme, aby ste to brali ako klišé, ale používajte tablet s rozumom. Je to dobrý pomocník pri práci aj príjemný druh na dlhé cesty, ale určite ho nepoužívajte stále. Obyčajná ľudská spoločnosť je predsa len príjemnejšia.

Tablety
5 (100%) 2 votes