Test a porovnanie smoothie mixérov

Ako vybrať smoothie mixér 2018

TOP smoothie mixéry roku 2018

Stolné smoothie mixéry do 50 eur Stolné smoothie mixéry od 50 do 100 eur Stolné smoothie mixéry od 100 do 200 eur Stolné smoothie mixéry od 200 do 600 eur Tyčové smoothie mixéry do 30 eur Tyčové smoothie mixéry od 30 do 100 eur
Sencor SNB 4301RD Delimano NUTRIBULLET 600 Catler PB 4010 Electrolux ESB 9400 Sencor SHB 4362GR Bosch MSM67170
Kvalita smoothie
94 %
Príkon
96 %
Počet otáčok
91 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita smoothie
96 %
Príkon
94 %
Počet otáčok
97 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita smoothie
96 %
Príkon
95 %
Počet otáčok
97 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita smoothie
98 %
Príkon
96 %
Počet otáčok
99 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita smoothie
88 %
Príkon
93 %
Počet otáčok
91 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita smoothie
91 %
Príkon
94 %
Počet otáčok
91 %
Cena/kvalita
90 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie smoothie mixéry roku 2018

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Hlavnými trendmi dnešnej doby je snaha o zdravší životný štýl na jednej strane a uponáhľanosť na strane druhej. Väčšina z nás vie, že zdravá strava je základ. Odborníci prišli na to, že telo je viac schopné vstrebať živiny z ovocia a zeleniny  a iných  jedál, keď ich prijme v rozmixovanej forme. Preto sa najprv medzi športovcami, teraz aj medzi masami rozšíril fenomén  pitia smoothies. Určite ste už o ňom  počuli. Mnohí z vás ho možno dokonca aj vyskúšali. Ide o husté, ale tekuté nápoje, ktoré sú urobené z ovocných či zeleninových pyré. Na ich prípravu potrebujete čo najvýkonnejšie mixéry, aby ste všetky,  často aj  pevné prísady ako orechy či semiačka rozmixovali do čo najjemnejšej konzistencie a telo ich živiny využilo naplno, Ak ste podľahli upgradu týchto klasických smoothies – zelenému smoothie tak potrebujete výkonnejší špecializovaný mixér ešte viac. Kľúčový v nich je totiž   chlorofyl – zelené farbivo v rastlinách, siniciach a riasach takzvaná listová zeleň. Chlorofyl má podľa najnovších zistení na náš organizmus viac než  priaznivé účinky. Poskytne nám všetky živiny, ktoré telo potrebuje a dokonca v správnom, vyváženom pomere.  Dôležité je listovú zeleninu alebo  listy z jedlých rastlín  dôkladne rozmixovať. Iba tak sa  chlorofyl  uvoľní z tkanív rastlín a my tak uľahčíme svojmu telu jeho využitie.

Možno vás to prekvapí, ale výroba smoothies má už  tradíciu dlhú celé desaťročia. Svoje korene má v USA 60tych rokoch 20. storočia v hnutí hippies. Tí sa zameriavali čisto na bio stravu zloženú len z rastlinných surovín. Boli teda striktní vegetariáni až vegáni a ich stravu teda tvorili šaláty, ovocné a zeleninové šťavy a polievky. Celkom prirodzene si tak začali vyrábať aj smoothies – istý medzistupeň medzi šťavami a polievkami,

Vynálezcom smoothie v pravom zmysle slova je Stephen Kuhnau v roku 1960, ktorý zápasil s  cukrovkou a alergiami na rôznorodé  potraviny. Takže stravovanie sa bolo preňho bez toho, aby mu jedlo neškodilo dosť náročné. Začal preto medzi sebou potraviny mixovať tak, aby mu vyhovovali. Alergie mu po čase dokonca ustúpili  Rozhodol sa svoj vynález šíriť  a zoznámiť s týmto prospešným stravovaním širokú verejnosť. To sa mu podarilo a otvoril si vlastný obchod „Smoothie“, ktorý tak pomenovala istá americká firma.   Ten nápoj sa neskôr, v 80. rokoch, rozšíril v Amerike medzi športovcov, umelcov, hviezdy a svojich priaznivcov si odvtedy nachádza dodnes.

smoothies

Vďaka Victorii Boutenko  a jej knihe „Zelená pre život“ sa dokonca rozšírila do sveta aj vynovená verzia smoothie takzvané green smoothie alebo zelené smoothie. Koncept zeleného smoothie je postavený na tom, že do bežného smoothie sa pridá viac zelene – rozmixovaním listovej zeleniny či listov alebo stoniek jedlých rastlín ako púpava, žihľava, praslička či malinové alebo jahodové listy. Cieľom je získať z vnútorných tkanív rastlín chlorofyl ako sme spomenuli na začiatku. Rozšírením tohto fenoménu ľudia začali klásť na kvalitu mixovania ešte väčší dôraz.

Vďaka populárnosti tohto nápoja, tak za posledné roky až desaťročia  výrazne vzrástol počet výrobcov a modelov smoothie mixérov, ktoré sa často krát kvalitou výrazne líšia. Z toho dôvodu sme sa rozhodli pre vás prehľadne spracovať recenzie najlepších smoothie mixérov na trhu v rôznych cenových hladinách. Zaujíma nás ich výkon, počet otáčok, teda kvalita mixovania, ale napríklad aj objem nádoby či hmotnosť. Prinášame vám rebríček TOP smoothie mixérov/makerov na trhu. Aby ste vedeli, na čo sa pri ich kúpe zamerať, spísali sme pre vás tiež prehľadného nákupného radcu. Ten by vám mal poradiť a naviesť vás na správnu cestu k ich správnemu výberu . Prevedieme vás nielen výrobcami smoothie mixérov, čo patria medzi špičku, významom jednotlivých parametrov, na ktoré by ste sa mali pri nákupe zamerať. Tak si ľahšie vyberiete ten najideálnejší model pre vás. Poďme na to.

Smoothie-mixér-v-kuchyni

back to menu ↑

Z akých  smoothie  mixérov – asistentov pre zdravé stravovanie máte na výber?

Smoothie mixéry alebo takzvané smoothie makere sú v podstate klasické mixéry. Je možné si ich rozdeliť na tyčové a stolné, aj keď tyčové mixéry  schopné urobiť  kvalitné hladké smoothie sú viac multifunkčné. Vhodné na šľahanie sekanie a výrobu výživ. Na druhej strane stolné smoothie mixéry sú zväčša úzko špecializované  na hladké rýchle rozmixovanie akýchkoľvek surovín a na extrakciu živín z nich. Z klasického mixéra robí smoothie mixér jeho vysoký výkon doplnený  tiež vysokým počtom otáčok a jeho pulzačnou funkciou, poprípade schopnosťou drvenia ľadu. Tou však nedisponujú všetky modely.

 Pri ich kúpe je potrebné vziať do úvahy aj to koľko osôb bude smoothie piť. Viac ako tri  – štyri decilitre naraz nevypijete a smoothie by malo byť vždy čo najčerstvejšie. Pre rodiny dostať   mixér s väčším objemom nádoby okolo litra až dvoch, pričom potreby jedného človeka pokryje menšia zato prenosná nádoba, použiteľná aj ako pohár . Väčšina modelov má na výber len jednu rýchlosť, ale dvoj dokonca až troj, či päť ýchlostné nemusia byť na škodu.  Treba hľadieť aj na údržbu. Mala byť čo najľahšia a minimálne nádoba by mala byť v ideálnom prípade umývateľná v umývačke riadu.

smoothie-mixér- objemy fliaš

Smoothie mixéry dostať v najrôznejších cenových hladinách, čo sa odrazilo aj v našich  rebríčkoch tyčových aj stolných smoothie mixérov tak, aby si mohol vybrať naozaj každý. Cena   totiž pri ich  výbere zohráva  oveľa väčšiu úlohu než u iných spotrebičoch. Nejde tu len o váš rozpočet, ale ovplyvňuje aj výkon mixéru, a teda dobu za akú smoothie urobíte a hlavne jeho kvalitu. Čím rýchlejšie dostanete čo najjemnejší výsledok, tým lepšie Tie najlacnejšie v rozpätí od 20 do 50 eur sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí chcú vyskúšať či by im smoothie vôbec chutilo, alebo pre menej náročných , čo si budú robiť tieto zdravé nápoje zriedka a prevažne z mäkkého ovocia a zeleniny. Optimálnu skupinu v pomere cena a kvalita  pre bežného zákazníka tvoria smoothie mixéry v cene od 50 do 100 eur. Pre tých čo plne prepadli tomuto fenoménu sú vhodné aj tie od 100 do 200 eur. Zvládnu častú prevádzku a výsledné smoothie je veľmi jemné až tekuté.. Modely nad 300 eur sa už hodia do reštaurácii a menších predajní. O cenách  smoothie mixérov si povieme viac v samostatnej kapitole

back to menu ↑

Test stolných smoothie mixérov

Stolné smoothie mixéry, alebo takzvané smoothie makere sú úzko špecializované prístroje na výrobu smoothie –  výživných ovocných a zeleninových kokteilov. Nazývajú sa aj smoothie makere. Smoothie maker vám namixuje smoothie Väčšinou ich nádoba je prenosná a môže slúžiť po uzavretí vekom ako fľaša. Výhodou je skladnosť prístroja, malá hmotnosť, aj jednoduchá údržba.

Najlepšie stolné smoothie mixéry do 50 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Sencor SNB 4301RD 1000 W 0,8 l/1,0 l Zistiť cenu
2. ECG SM 900 900 W 0,4 l/0,7 l/ 0,9 l Zistiť cenu
3. Klarstein NutriRocket 700 W 1,0 l Zistiť cenu
4. Braun JB 3060 800 W 1,75 l Zistiť cenu
5. Russell Hobbs 23470 300 W 0,6 l Zistiť cenu

Najlepšie stolné smoothie mixéry od 50 do 100 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Delimano NUTRIBULLET 600 600 W 0,7 l Zistiť cenu
2. Sencor SNB 6600 BK 1200 W 1 l Zistiť cenu
3. CONCEPT SM 3410 1000 W 1,5 l Zistiť cenu
4. Klarstein Herakles 1000 W 1,5 l Zistiť cenu
5. Russell Hobbs 23180 700 W 0,7 l Zistiť cenu
6. ETA 4011 90010 Blendic 1000 W 0,7 l Zistiť cenu

Najlepšie stolné smoothie mixéry od 100 do 200 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Catler PB 4010 1000 W 0,5 l Zistiť cenu
2. ETA 2100 90000 1500 W 2 l Zistiť cenu
3. Delimano Nutribullet 900 900 W 0,9 l Zistiť cenu
4. Kenwood BLX 750 BK 800 W 1,6 l Zistiť cenu

Najlepšie stolné smoothie mixéry od 200 do 600 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Electrolux ESB 9400 200 W 2,2 l Zistiť cenu
2. G21 Perfect Smoothie Vitality 1680 W 2,5 l Zistiť cenu
3. Delimano Nutribullet RX 1700 1700 W 1,3 l Zistiť cenu
4. Concept SM 8000 900 W 0,9 l Zistiť cenu
5. ETA 1100 90000 1800 W 2,5 l Zistiť cenu

Stolné smoothie mixéry a ich charakteristika

Nejedná sa o klasické mixéry. Klasické mixéry síce sekajú mixujú a drvia potraviny na pyré , kašu a polievky, ale nie na požadovanú takmer úplne tekutú formu. Nenarušia vlákna ovocia a zeleniny natoľko ako mixéry s funkciou smoothie. A keď tak, tak až po dlhom opakovanom mixovaní, pri ktorom hrozí prehriatie prístroja. Navyše nedostatočné rozmixovanie znižuje počet výživových zložiek týchto kokteilov, čím sa  eliminujú ich priaznivé účinky na organizmus. Na to  všetko sú tu práve smoothie mixéry.  Tie  vďaka vysokému príkonu a otáčkam čepelí nožov, doslova extrahujú všetky užitočné látky zo surovín a telo ich vstrebá až o polovicu viac ako pri bežnom rozhryzení potravyužšie profilované a iba pri drahších modeloch ich využijete aj na výrobu polievok či výživ. Zato sú ľahké, skladné a nenáročné na údržbu. Ich mixovacie nádoby po uzavretí vekom slúžia väčšinou aj ako prenosné poháre, z ktorých sa dá priamo piť. Za pár minút namixujete, odmontujete nádobu nasadíte veko, vložíte do tašky a raňajky na cestu, či desiatu máte hotovú.

stolný-smoothie-mixér.jpg

Výhody:

 • Lepší výsledok  pri výrobe smoothies vďaka parametrom na to vyskladaným (pulzovanie, drvenie ľadu  vysoký výkon a počet otáčok…)
 • Rýchlosť
 • Skladnosť
 • Údržba

Nevýhody:

 • Vhodné väčšinou iba na výrobu smoothies
 • Hlučnosť


back to menu ↑

Test tyčových smoothie mixérov

Tyčové mixéry sa nedajú priamo nazvať smoothie makerami, ale niektoré modely sú určené aj na tvorbu smoothies. Tvoria však  menej početnú skupinu než typické stolné mixéry určené priamo na výrobu smoothie. Ide o jednoduchšie prístroje, pri ktorých je hlavným kritériom pre ich kúpu  ich nízka cena a o niečo širšie využitie

Najlepšie  tyčové smoothie mixéry do 30 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Sencor SHB 4362GR 800 W 0,8 l Zistiť cenu
1. Russell Hobbs 18976 400 W 0,5 l Zistiť cenu
3. Braun MQ 3000 WH Smothie 700 W 0,6 l Zistiť cenu
4. Russell Hobbs 21501 600 W 0,5 l Zistiť cenu
5 Philips HR 1600 550 W 0,5 l Zistiť cenu

Najlepšie  tyčové smoothie mixéry od 30 do 100 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Bosch MSM67170 750 W - Zistiť cenu
2. Braun MQ 775 Patisserie 750 W 1,5 l Zistiť cenu
3. Electrolux ESTM 6500 700 W 0,6 l Zistiť cenu
4. Bosch MSM 66150 600 W 0,5 l Zistiť cenu

Tyčové smoothie mixéry a ich charakteristika

Tyčové mixéry na smoothie sú klasické tyčové mixéry s príkonom aspoň 180 W  a pulzným spínačom a väčšinou aj schopnosťou drviť ľad. Okrem smoothie dokážu vyrobiť, detské výživy, polievky kaše a vďaka rôznym nadstavcom aj cestá a domáce majonézy. Ich multifunkčnosť za pomerne nízku sumu však  nie je jediná výhoda tyčových mixérov. Plusom je aj ich malá veľkosť a hmotnosť, Na kvalitné smoothie je však hlavne pri tvrdších prísadách nutné mixovať opakovane v krátkych intervaloch, aby sa neprehriali. Trvá to tak dlhšie a je nutné ich obsluhovať ručne, čo môže byť namáhavejšie.

tyčový- mixérVýhody:

 • Nízka cena
 • Jednoduché ovládanie
 • Väčšia multifunkčnosť

Nevýhody:

 • Vhodné skôr na jednoduchšie smoothie s mäkkými ingredienciami
 • Výroba smoothie zaberie viac času, než u stolnej verzii smoothie mixérov
 • Často menší výkon
 • Ručná manipulácia


back to menu ↑

Najväčší výrobcovia smoothie mixérov

Rovnako ako cena zohráva významnú úlohu v kvalite smoothie mixérov, tak aj ich značka. To je ich ďalšie špecifikum. Jedná sa úzko využiteľný prístroj a jeho kvalita je úzko spätá s použitým materiálom a technológiami. Preto výrobcovia do svojich modelov musia investovať čas aj peniaze.  Preto  zásadným znakom  kvality je aj širšia ponuka mixérov schopných robiť smoothie od jedného výrobcu , aby si zákazník mohol vybrať. Z toho dôvodu by ste sa teda mali pozerať aj na výrobcov smoothie mixérov a kúpiť ho až vtedy, keď je jeho značka rokmi preverená a všeobecne kvalitná a používa kvalitné  technológie na nože a nádoby, čo je podporené dobrým  výkonom/ príkonom Aby sme vám pomohli, vytvorili sme prehľad firiem, ktorých výrobky patria medzi to lepšie, čo dnešný trh ponúka. Väčšinou majú v ponuke celý rad modelov a tým, že ich vyrábajú vo veľkom a dlhodobo, sa nemusia báť investovať a neustále svoje výrobky vylepšovať. Takými značkami sú okrem nižšie vymenovaných aj Catler, Concept, Kitchenaid, či Electrolux…

Smoothie mixéry  Delimano

DELIMANO ® je jednou z najznámejších značiek kuchynských spotrebičov na trhu  vo viac ako 20 krajínách a jednou z prvých ktorá vyrábala špecializovaný mixér na extrahovanie živín z jedla. Patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce značky slovínskejspoločnosti Studio Moderna, ktorej výrobky sú známe hlavne z televíznej ponuky topshopu. O ich výrobky z radu Nutribulet sa zaujíma tento článok, lebo takmer všetky sa ocitli na popredných priečkach testov smoothie mixérov.

 • Super mixér Nutribullet, 600 W Nutribullet – vhodný ako osobný smoothie mixér pre jednotlivcov nádoba je optimálne veľká na prenos a vyrobí približne dve dávky naraz. Vďaka titánovým čepeliam stredne vysokému výkonu a 20 -23 tisíc otáčkam je smoothie hotové nanajvýš do 2 minút. V dostaní je v striebornom a červenom prevedení.
 • Super mixér Nutribullet Rx, 1700 W Nutribullet – ide o výkonnejšiu variantu vyššie spomínaného Nutribullettu 600 W Okrem smoothie vyrobí aj teplé výživné polievky, pretože  má funkciu ohrievania.
 • Super mixér Nutribullet Pro Family, 900 W – jeho názov napovedá, že je určený rodinám, čo sa rozhodli píť smoothies funkciami aj je totožný s prvou verziou , disponuje väčšou nádobou, takže vyrobíte viac porcí naraz, vďaka väčšej nádobe a výkonu.

delimano-logo

Smoothie mixéry Bosch

Nemecká spoločnosť  Bosch, celým menom Robert Bosch GmbH bola založená roku 1886  Robertom Boschom. Momentálne je jej sídlo v meste Gerlingen, neďaleko od Stuttgartu. V súčasnosti je jednou z najväčších firiem v Európe a v oblasti  výrobcov elektroniky je v Európe vôbec najväčšiou. Zakladá si na kvalitnom materiály a  na rozsiahlom výskume , vďaka čomu vyvíja neustále nové a nové technológie.

 V prípade smoothie mixérov vyvinula svoj vlastný inovatívny nôž QuattroBlade s výnimočným rezom, ktorý vykazuje pri mixovaní a drvení skutočnú profesionálnu kvalitu. Potraviny tak spracuje oveľa rýchlejšie a dôkladnejšie s rovnomerným výsledkom. Navyše ich dostať za prijateľné ceny.

bosch-logo

Smoothie mixéry Russell Hobbs

Ďalšou vysoko kvalitnou firmou okrem iného aj so širokým sortimentom drobných kuchynských spotrebičov je Russell Hobbs založená v roku 1952 vo Veľkej Británii pánmi Billom Russellom a Petrom Hobbsom. V roku 2011 bola spoločnosť Russell Hobbs v Spojenom kráľovstve reorganizovaná, aby sa stala spoločnosťou Spectrum Brands (UK) Ltd. Spectrum Brands vo Veľkej Británii teraz  združuje v sebe okrem Russell Hobbs aj  značky Remington, IAMS, Eukanuba, Tetra, FURminator, Rayovac a VARTA. Teda má široký záber a Russel Hobbs  v tomto konglomeráte zastrešuje páve malé kuchynské spotrebiče ako varné kanvice toastre, parné hrnce kuchynské roboty či mixéry. Čo sa týka smoothie mixérov  vsadili na rýchlosť a jednoduchosť prípravy, ale aj údržby.

Ich mixéry s funkciou prípravy smoothie sa nachádzajú v radoch:

 • Illumina – disponuje inovatívnym farebným svetelným krúžkom, ktorý zmení farbu podľa rôznych rýchlostí a vy tak budete presne vedieť kam prepnúť ovládač, aby ste dostali smoothie podľa vlastnej chuti. súčasťou výrobkov radu  Illumina sú tiež čepele s titánovým povrchom, ktoré sú 4-krát pevnejšie a vydržia dlhšie ostré čo je pri dôkladnom mixovaní kľúčové.
 • Aura – ide o dizajnové kúsky žiarivo bielej farby a v jej ponuke je AURA MIX & GO PRO MIXÉR jeden z prvotriednych rýchlofungujúcich výkonných smoothie mixérov . Model MIX & GO sa dostal aj do našich rebríčkov. V tomto rade kuchynských spotrebičov nájdete aj výkonný tyčový mixér vhodný aj na výrobu smoothie
 • Desire – tu sa podobne ako u aury jedná o dizajnový kúsok s tentoraz čierno červenou kombináciou nájdete tu mixéry stolné i tyčové s vysokým výkonom a dvoma rýchlosťami.

Russell-Hobbs-logo

Smoothie mixéry Kenwood

Kenwood Limited je opäť britským výrobcom elektroniky. Táto spoločnosť bola založená v roku 1947 v meste Woking. Zameriava sa na výrobu kuchynských spotrebičov.  Nemohli zaostať a venujú sa aj výrobe mixérov, čo pripravia smoothie. Sú kvalitné s vysokým výkonom a väčšími objemami nádob a funkciou drvenia ľadu. Vhodné pre rodiny so zdravým životným štýlom, avšak ich cena býva vyššia ako u konkurencii.

Kenwood-logo

 

Smoothie mixéry Vitamix

Vitamix je americká rodinná celosvetovo známa firma  založená v roku 1921. Williamom Barnardom, ktorého rodina vlastní a riadi túto spoločnosť dodnes. Je to vôbec prvá firma, ktorá sa zamerala na výrobu elektroniky na prípravu zdravých pokrmov, ktoré sú buď vôbec, alebo čo najmenej tepelne upravované. Teda výlučne na smoothie mixéry. Patria pochopiteľne medzi špičku, ale toľko aj stoja. Rádovo od 300 eur vyššie presahujúc aj 1000 eurovú hranicu, Preto ich využívajú skôr profesionálne  smoothie bary, kaviarne či reštaurácie. Vitamix však patrí v tejto oblasti medzi udávateľa trendov.  V jeho najnovšej sérii  Ascent uviedol smoothie mixéri do 21. storočia . Ide o prvé vysokovýkonné mixéry so vstavaným časovačom, bezdrôtovým pripojením, čo vyrábajú tieto kokteily a mnoho iných zdravých pokrmov prakticky samé  nastavením automatických programov.

Smoothie mixéry G 21

Značku G21 zastrešuje česká spoločnosť  Penta CZ s.r.o., ktorá funguje na trhu viac než 20 rokov, pričom od roku  2013 sa táto značka výrazne presadila výrobkami z kategórie domácnosť, záhrada a hračky. O rok neskôr   zaznamenala značka G21 expanziu a rozšíril svoj sortiment aj do štátov  strednej  Európy. Mottom značky je „kvalita za rozumnou cenu“, a preto jej popularita stále rastiete. Značka G21 uviedla na trh skupinu prístrojov pre zdravú stravu, ako sú práve výkonné mixéry, odšťavovače a sušičky potravín. Jej smoothies mixéry sú vysoko kvalitné výkonné, až poloprofesionálne vhodné do domácností aj reštaurácii.

g 21- logo

Smoothie mixéry Sencor

Spočiatku japonská značka Sencor,  vznikla  na konci 60. rokov 20. storočia , je dnes v podstate česká. V 90. rokoch ju totiž prevzala firma Fast ČR, pod ktorú spadá dodnes. Na trhu ju máme zafixovanú predovšetkým v spojení s lacnou elektronikou. Nie všetky jej výrobky bývajú kvalitné, a nie vždy sú schopné konkurovať väčším spoločnostiam, to však neplatí o ich smoothie mixéroch. Tie patria medzi špičku a navyše nemusíte  za ne míňať stovky eur. Ich mixéry na výrobu smoothie disponujú odnímateľnými nožmi s nehrdzavejúcej ocele , čo sú pokryté vrstvou titánu Tie zabránia oxidácii a strate vitamínov.  To, že sú chutné a plné vitamínov je predsa pri smoothies kľúčové, a to prístroje Sencor vďaka tejto technológii zabezpečia.

sencor- logo.jpg

back to menu ↑

Ako si vybrať smoothie mixér ?

Ak chcete, aby pre vás smoothie mixér  naozaj pripravil kvalitné kokteily, tak nepodceňujte jeho výber. Pri nákupe treba zohľadniť veľa vecí – okrem klasických merateľných parametrov tiež vaše potreby a zvyklosti.

Pred nákupom zvážte niekoľko faktorov

Ak koketujete s myšlienkou  či kúpiť smoothie mixér a neviete ako ďalej, tak si  na začiatok zodpovedajte nasledujúce otázky:

 • Budete piť smoothie iba vy alebo aj vaši blízki, či deti?
 • Budete ho piť raz denne, dva razy, či raz týždenne alebo len občas, iba tak pre chuť?
 • Aké igrediencie vo svojom smoothie preferujete?

Ak ho budete piť sami  a aspoň raz týždenne investujte do menšieho výkonnejšieho, prenosného stolného smoothie mixéra, Ak menej často postačí vám aj jeho lacnejšia tyčová verzia. To aj v prípade ak chcete pripravovať iba jednoduchšie smoothie z mäkkých ingrediencií Ak  smoothie mixér  chcete využívať na viac vecí než na  smoothie,  ako napríklad  prípravu výživ či polievok investujte do drahších stolných alebo ktorýchkoľvek tyčových modelov.

Príkon a následne i výkon sú pri smoothie mixéroch najdôležitejšie parametre

 Príkon a v nadväznosti na neho aj výkon sú asi najdôležitejšie a najviac vypovedajúce technické parametre pri kúpe takzvaného smoothie makera. Zopakujme si všeobecné fakty, ktoré sme si spomenuli aj pri iných spotrebičoch. Príkon a výkon  vám v podstate povedia, koľko toho prístroj vydrží, a akú prácu vykoná. Bežnou praxou  je, že výrobcovia väčšinou uvedú len hodnotu príkonu. Tá bude vždy vyššia (pretože dosiahnuť stopercentnú účinnosti prístroja je nemožné) než výkon, takže vyzerá lepšie. Ale je to práve výkon (príkon po odpočítaní „stratenej“ práce – tepelných strát, vibrácií,…), ktorý je určujúci, málokedy ho však nájdete. Toľko naša poznámka, vráťme sa k príkonu.

smoothie maker Platí tu zásada čím vyšší príkon tým lepšie,  na trhu nájdete smoothie mixéry s príkonom v rozpätí  od 100 do 2300 wattov. Minimálna hodnota príkonu, pod ktorú by ste nemali ísť, by mala byť 180 až 200 wattov. Smoothie mixér s príliš nízkou hodnotou príkonu nedokáže odviesť svoju prácu optimálne . Ako však hovoríme, toto je minimum. Dobrý priemer tvoria 300 – 600 W modely , oveľa lepšie výsledky však dosiahnete s prístrojmi ktoré sa hodnotou príkonu pohybujúcou sa od 600 -1200 wattov.  To je štandard, s ktorý  poskytuje veľmi dobré výsledky. Špičkové modely ponúkajú ešte lepšie hodnoty, niekedy majú príkon dokonca aj 1700 wattov, to už je ale pomerne dosť a nie vždy sa vám oplatí do nich investovať. Príkon okolo 700 – 900 wattov bude pre bežnú domácnosť celkom stačiť.

Hneď po príkone a výkone sledujte počet otáčok za minútu

Tento údaj udáva koľkokrát sa nôž otočí za minútu. Čím viac otáčok má mixér k dispozícii tým rýchlejšie je smoothie hotové. Vyšší počet otáčok zamenená aj hladšiu konzistenciu nápoja. Niektoré modely s nižším počtom otáčok nie sú schopné rozmixovať tvrdšie alebo zmrazené suroviny. Ideálne je, ak mixér disponuje  niekoľkými rýchlosťami, aby ste mohli mixovanie prispôsobiť podľa  prísad, ktoré do smoothie chcete dať. Pomerne nízka hodnota je  10 000 otáčok za minútu, ktorú príliš neodporúčame. Lepšie je vybrať  si mixér, ktorý bude mať aspoň 20 000 otáčok za minútu alebo viac.

Objem nádob a ich počet

 Z hľadiska objemu  a počtu mixovacích nádob sa potrebné zohľadniť počet ľudí v domácnosti, ktorí budú smoothie piť a vaše zvyky. Väčšina smoothie makerov má nádoby, ktoré rovno slúžia ako prenosné fľaše, na ktoré stačí len nasadiť veko a môžete ísť. To sa hodí ak si plánujete robiť smoothie do práce, či deťom na desiatu. V prípade, že ich bude používať viac členov rodiny je možné ich dokúpiť. Tento systém zmixuj, zavri vezmi so  sebou a vypi v jednej nádobe  sa však hodí skôr pre jednotlivca. Ušetríte tak zároveň miesto v kuchyni a nebudete musieť kupovať ďalšie fľaše, ktoré by nielen stáli ďalšie peniaze, ale zaberali aj priestor vo vašej domácnosti. takto sa objem väčšinou pohybuje od 0,3 do 1 litra. Keď sa chystá smoothie piť celá rodina hodí sa vám prístroj  s litrovou , ideálne s dvojlitrovou nádobou, či dokonca väčšou a smoothie jednoducho rozlejete do pohárov či bežných uzatvárateľných fľaši. Niektoré prístroje majú k dispozícii dve nádoby rôzneho objemu, čo ho robí variabilným. Raz môžete urobiť smoothie pre viac členov, inokedy iba pre seba  rovno v menšej nádobe a vziať si ho v nej aj so sebou.

smoothie- nádoby

Rýchlostné stupne a ovládanie

Drvivá väčšina modelov smoothie mixéru má k dispozícii iba jednu, poprípade dve rýchlosti. To bohato stačí, Rýchlosť je presne nastavená tak, aby bolo smootie hotové  za menej ako minútu, maximálne dve. Troj až päť rýchlostné modely sa hodia tým, ktorý túžia po hladkom smoothie naozaj bleskovo,. Viac rýchlostí ,6 -10 ,už majú poloprofesionálne až profesionálne modely vhodné do reštaurácii, kde rolu hrá každá  sekunda či nechcená hrudka a nahradzujú aj iné prístroje Do domácností sú však zbytočne predražené. S vyšším počtom rýchlostí sa stretneme aj pri tyčových typoch mixérov, ale to hlavne preto, že taktiež často  slúžia aj na iné veci ako len prípravu smoothie.

smoothie- mixér-ovládanieSpôsoby ovládania rozoznávame dva. Väčšina prístrojov v sebe kombinuje oba typy – gombíkový, a dotykový Prvý spočíva v jednoduchom otáčaní a stláčaní gombíka gombíkom. Je to jednoduché, a rýchle. Dotykové ovládanie  na druhú stranu to je viac citlivé, často však presnejšie. Stretávame sa s ním pri drahších modeloch. Špecifikom tyčových mixérov je, že je nutné pri práci ovládať ich aj ručne a pohybovať nimi.

Materiál a prevedenie nie sú len otázkou dizajnu

Z hľadiska materiálu v prípade smoothie  mixéru treba hľadieť na tri jeho časti:

 • mixovaciu nádobu – tá sa vyrába väčšinou z plastu, prípadne skla. Sklo je síce odolnejšie, ale aj ťažšie. Vzhľadom na to, že podstata týchto nádob má byť v ich prenosnosti a využiteľnosti ako poháru/fľaše, voľte skôr Pokiaľ sa poškodí, praskne či poškrabe je možné dokúpiť si náhradnú za pár eur. Plastové verzie treba však dôkladnejšie umývať, lebo plast dokáže uchovávať pachy. Neprehliadnite ani to, či je nádoba označená symbolom BPA-free (neobsahuje bisfenol A),  čo  však dodržiavajú  výrobcovia u takmer všetkých modelov mixérov.
 • telo mixéru – Aj tu je vo väčšine, najmä pri lacných modeloch, používaný plas Avšak pre dlhodobé a častejšie používanie nie je až tak žiaduci ako pri nádobách. Plastové telo znižuje mixéru jeho výkon a stabilitu, preto  vtedy radšej zainvestujte do kovového základu
 • nože mixéru – Tu plast určite vylúčte! Nerobte kompromis a berte nože len z nerezovej ocele, prípadne titánu či kombinácie. Čepele  noža sú totiž základ mixéru a okrem toho, že všetko rozmixujú rýchlo a spoľahlivo, zachovávajú aj neutralitu chuti.

smoothie mixér - časti

Nepretržitá doba prevádzky

Nezabúdajte, že vďaka vysokému príkonu a tým aj výkonu a veľkému počtu otáčok by malo byť smoothie hotové do pár sekúnd, nanajvýš do minúty. Pri mrazených a tvrdých ingredienciách do dvoch minút.  Po dlhšom používaní bez prestávky by sa mohol začať prehrievať. Ak má smoothie mixér uvedenú dobu nepretržitej prevádzky pod dve minúty nekupujte ho. Nezvládol by rozmixovať dostatočne tvrdé prísady.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri kúpe smoothie mixéra nezabúdajte na bezpečnosť.  Hlavne pokiaľ máte deti. Veď  ak dokáže rozmixovať aj tvrdé ovocie aj zeleninu, či orechy alebo dokonca, ľad, tak čo by asi urobil s detskou rúčkou? Zvedavosti detí nezabránite a neustrážite ich každú sekundu, preto dbajte na to, aby Dbajte tiež na to, aby mal mixér integrovanú poistku, ktorá zabezpečí že mixér bude možné zapnúť len v prípade, že je na ňom správne nasadená nádoba, V čase, kedy nie je pripravený na prevádzku, ho teda deti nemôžu zapnúť a ublížiť si. Navyše by ste si mali ustrážiť aj uloženie jeho príslušenstva na bezpečné miesto. Nože mixéra sú istých miestach ostré, aj keď sa netočia. Z toho dôvodu smoothie mixér patrí medzi prístroje, ku ktorým by deti nemali mať prístup. Integrovaná poistka proti zapnutiu v prípade že je nádoba zle nasadená má aj inú výhodu. Zabráni sa prípadnému uvoľneniu nádoby počas mixovania a vyliatiu jej obsahu.

Samozrejmosťou  by  mali byť aj protišmykové nožičky. To je dôležité, pretože prístroj pri práci generuje vibrácie, ktoré by ho mohli posúvať smerom k okraju kuchynskej linky. Po čase by teda mohol spadnúť, alebo vám inak ublížiť. Protišmykové nožičky tomu zabránia. To zabezpečí maximálnu bezpečnosť a jednoduchosť používania smoothie mixéru.

Ako zistiť ešte v obchode, aké ľahké bude čistenie a údržba?

Hlavnou úlohou smoothie mixéra je príprava zdravých nápojov rýchlo a bez námahy. Má nám uľahčiť život a dodržiavanie zdravej životosprávy. Nemal by nás teda odradzovať od toho všetkého a oberať o ušetrený čas pri príprave jeho náročnou údržbou. Tá by mala byť čo najjednoduchšia Uistite sa teda, že sa v umývačke riadu dajú umývať nielen mixovacie nádoby, ale aj nože a nadstavce a že ich nebude otupovať. Prípadne si priamo v obchode vyskúšajte či sa mixér dá ľahko rozobrať a znovu zložiť.

smoothie mixér - údržba

Hmotnosť

Pri smoothie mixéroch platí, že čim menej vážia tým lepšie sa s nimi manipuluje. Mal by sa ľahko prenášať  a skladovať, preto je nižšia hmotnosť nutná pre vaše pohodlie. Na druhej strane menšia hmotnosť znamená aj menšiu stabilitu a nutnosť pridržiavania pri plnení a zapnutí. Drahšie modely majú telo z kovu, čo zvyšuje ich hmotnosť, ale tým aj stabilitu. Hmotnosť smoothie mixérov sa pohybuje v rozpätí od jedného do dva a pol kilogramu.

Hlučnosť je menej podstatná, ale dôležitá  nielen pre vaše pohodlie, ale aj vašich susedov

 Smoothie mixéry patria medzi hlučnejšie prístroje, podobne ako fény alebo vysávače či dokonca  motorové. Bežne dosahujú hladinu hluku 70 – 100 decibelov. To predstavuje už nekomfortnú od 90 dB až mierne nebezpečnú zónu, pretože zvuk rastie exponenciálne, takže rozdiel medzi 10 a 40 decibelmi je pomerne malý, ale rozdiel medzi 50 a 80 decibelmi je obrovský, preto vždy radšej voľte tichší model, ak sa dá. Veľmi veľkou výhodou smoothie mixérov  je, že sú v prevádzke veľmi krátku dobu, ešte kratšiu ako mikrovlnné rúry. Poškodeniu sluchu alebo susedských vzťahov sa tak báť nemusíte, hoci tichší model znamená väčšie pohodlie.

Farby a dizajn

Smoothie mixéry sú  nielen moderné, ale môžu byť  aj štýlové doplnky  vašej domácnosti. domácnosti (pokiaľ sa rozhodnete nevyužiť ich výbornú skladnosť).  Dostať ich kúpiť v mnohých v farebných prevedeniach, ktoré sa prispôsobia vašim preferenciám a hlavne kuchyni. Výber farby, samozrejme, necháme úplne na vás. Okrem bežnej bielej, ktorá sa ale môže časom zafarbiť od ovocia a zeleniny ako mrkva či cvikla, čo ťažko púšťajú, čiernej, či striebornej nájdete červené modré aj ružové či hnedé modely.

smoothie- mixér- farby

back to menu ↑

Ktoré funkcie tvoria podstatu smoothie mixérov, a ktoré sú nadštandardné?

Smoothie mixér robí dokonalým práve jeho jednoduchosť kvalita mixovania  a rýchlosť. Tým, že má slúžiť len na jeden účel – rozmixovanie aj tvrdých potravín do tekutého stavu, tak nepotrebuje disponovať obrovským množstvom funkcii. Naozaj nevyhnutná je už spomenutá detská poistka a pulzný spínač. Veľmi vítanou je drvenie ľadu. Je možné sa stretnúť aj s pár ďalšími. Poďme si ich popísať podrobnejšie

Pulzný spínač

V dnešných modeloch smoothie mixérov je pulzný spínač  priam nevyhnutnosť. Umožňuje totiž krátkodobé zapnutie mixéru na plný výkon. Zaručí vám  efektívne premiešanie surovín a urýchľuje celý proces prípravy smoothie.

Bezpečnostná poistka

bezpečnostnej poistke sme už hovorili. Smoothie mixér sa vďaka nej zapne iba v prípade, že je správne na ňom nasadená mixovacia nádoba. Zabráni sa tak zbytočným nehodám rôzneho charakteru. Či už nepríjemnému rozsypaniu, či rozliatiu obsahu nádoby, alebo oveľa nebezpečnejším zdravotným úrazom

Drvenie ľadu

Touto funkciou disponujú predovšetkým smoothie mixéry s vyššou hodnotou príkonu. Táto funkcia nie je nevyhnutná, zato veľmi prínosná. Hodí sa hlavne pre tých, čo si potrpia na kvalitu surovín pridávaných do smoothie a chcú si ho pripravovať celý rok. Jednoducho si na jar a v lete zamrazíte sezónne ovocie a v zime ho dáte do mixéru a spravíte si svoje obľúbené smoothie kedykoľvek. Ani nemusíte čakať kým sa rozmrazí a tým stratí mierne na kvalite. Navyše ak si prístroj poradí s ľadom, rozmixovať orechy, jablko, mrkvu či semiačka bude preň hračkou.

Sekanie a príprava  polievok, kaší, výživ či tekutého cesta

Takéto  pokrmy pripravia len drahšie a pokročilejšie  stolné smoothie mixéry, ktoré uprednostňujú skôr profesionáli a fanúšikovia RAW stravovania.  Niektoré  z nich vďaka zabudovanému výhrevnému telesu  dokážu  pripraviť aj teplé polievky Na ich prípravu polievok výživ a kaší  sa hodia takisto aj  tyčové modely. Uprednostňujú ich do domácnosti gazdinky , ktoré radi šetria miestom. Nahradia niekoľko prístrojov naraz.

Displej

Displej sa tiež skôr nachádza pri  drahších modeloch smoothie mixérov a to práve takých, čo nahradia aj 10 kuchynských spotrebičov. V tomto prípade však ide už o vysoký nadštandard a nejedná sa o klasické smoothie makere. Odráža sa to aj na ich cene.

smoothie- mixér-funkcie

back to menu ↑

Rôzne cenové kategórie smoothie mixérov – oplatí sa priplatiť si?

O cene smoothie mixérov sme sa v tomto článku už dosť venovali, pretože pri týchto prístrojoch veľmi úzko súvisí cena s ich kvalitou. Vo všeobecnosti možno povedať, že za menej peňazí dostanete viac muziky v prípade ich tyčových verzií. Sú totiž multifunkčnejšie, čo  však sa týka kvality a konzistencie smoothie nápoja, tak výsledok je skôr opačný.  Naozaj kvalitné smoothie pripravia za dlhší čas a chce to viac manuálnej práce, hlavne pri tvrdších surovinách. Tyčové mixéry s funkciou smoothie dostať už od 30 eur. Zlatá stredná cesta je však od 30 do 80 eur a špičkovú kvalitu dostanete od sto eur vyššie. Viac ako 200 eur za tyčový mixér sa zaplatiť neoplatí.

Ak to myslíte s prípravou smoothie vážne a nechcete hľadieť na použité suroviny investujte do stolných typov.

 • Dostatočne kvalitné prístroje dostať už za cenu okolo 50 eur. Sú vhodné pre začiatočníkov a občasných konzumentov smoothie. Nájdete tu modely z plastu vrátane tela mixéra a s priemerným príkonom a počtom otáčok.
 • Smoothie makere v cenovom rozpätí medzi 50 – 100 eur tvoria skvelý kompromis medzi cenou a kvalitným výsledkom. Majú už optimálnu hodnotu príkonu a otáčok. Väčšinou sú z platu a menej odolné, ale pri správnom zaobchádzaní vydržia slúžiť dlho
 • Cenová hladina nad 100 do 300 eur v sebe už skrýva špičkové modely, pre veľmi náročných bežných používateľov telo je mixéru je tu takmer výhradne kovové a prístroje sú veľmi stabilné rýchle a mixujú veľmi kvalitne
 • Prístroje nad 300 eur sú už aj multifunkčné vydržia časté používanie a hodia sa do prevádzok, ako reštaurácie, bary a kaviarne. Do domácností je ich zbytočné kupovať. Ich cena sa vám ani pri každodennom používaní nevráti.

smoothie- mixér- peniaze

 

back to menu ↑

Konečný verdikt

Tak čo, pomohol vám náš poradca? Veríme, že áno, ale oveľa lepšie bude, keď si to ešte celé zopakujeme. Poďme si celý proces výberu smoothie mixéra povedať v skratke Pred kúpou by ste si mali odpovedať ako často ho budete využívať a pre koľko osôb? Ak sa ho chystáte využívať len občas a netúžite po jeho profilácii čisto na výrobu smoothie, potom rozhodne zvoľte tyčový mixér so schopnosťou robiť  smoothie vďaka výkonu a funkciám.  Na druhej strane, náročný používateľ by mal siahnuť po stolnom type  nemal  by sa báť do prístroja investovať, pretože tým získa to po čom túži, kvalitné smoothie bez ohľadu na použité suroviny, a zrejme aj dobrú životnosť. Prístroj vo vyššej triede, ktorého cena presahuje dvesto eur. už ponúka často aj iné funkcie potrebné na prípravu raw jedál. Postupne potom upresňujte svoj výber na základe parametrov – pozrite sa, aká silná je na trhu značka prístroja. Pokiaľ má dobrú pozíciu, nemusíte sa báť do vybraného modelu investovať. Skúste zhodnotiť príkon (a naň nadväzujúci výkon) a rýchlosť mixéra. Tá závisí od výšky príkonu a počtu otáčok za minútu. Čím viac tým lepšie. Ovládanie by malo byť jednoduché a údržba tiež. V tom všetkom spočíva a najväčšia výhoda  smoothie mixéra/makera. Skontrolujte si predovšetkým materiál, z ktorého má vyrobené nože. Plastovým sa vyhnite. Okrajovo sa ešte môžete pozrieť na jeho  farebné prevedenie  a celkový dizajn. Snažte sa tiež, aby  bol mixér čo najľahší a najtichší a mal zároveň zabudovanou bezpečnostnou poistkou. Ak vám všetko vyhovuje, potom si môžete gratulovať, pravdepodobne máte vybrané. Ak vám v nákupe nebráni cena, potom vám radíme – kúpte ho!

Konečný verdikt

 

back to menu ↑

Ako pripraviť smoothies?

Receptov na smoothie je mnoho, vyšlo o nich mnoho kníh, článkov a nie je ťažké si ich dohľadať na internete. Preto ich tu nebudeme uvádzať Vo všeobecnosti totiž platí, že do smoothie môžete pridať takmer čokoľvek čo chcete. Záleží na vašej chuti, poprípade pokojne  experimentujte. Platí len pár zásad, ktoré treba pri ich príprave dodržiavať. Tu sú:

 • Základ každého smoothie tvorí tekutina. Môže to byť čistá voda, mlieko, či bylinkový čaj
 • Vyberte si minimálne štyri druhy ovocia a zeleniny. Získate tak viac druhov vitamínov  minerálov v jednej dávke. Pri špeciálnom zelenom smoothie základ tvorí veľké množstvo akejkoľvek listovej zeleniny, namiesto nej môžete použiť púpavu, žihľavu, prasličku, či akúkoľvek jedlú bylinku.
 • Odporúča sa použiť aj banán pre dodanie energie a zasýtenie
 • Nezabúdajte aj pridať nejaký tuk v podobe olivového, makového, alebo akéhokoľvek za studena lisovaného oleja, alebo avokáda orechov, či semienok. Vitamíny A, D, E a K nie sú totiž rozpustné vo vode, ale iba v tukoch.

Toto všetko dôkladne premixujte a na dochutenie môžete pridať a dôkladne  trochu medu, či citrónovej šťavy. Ak je výsledné smoothie príliš kyslé alebo naopak sladké. Potom stačí vypiť. Na pohľad  nevyzerá lákavo, ale je veľmi chutné a zdravé.  Jeho výhodami je detoxikácia organizmu,  prečistenie krvi, dodanie energie a vitamínov, zbaví vás  chuti na nezdravé jedlá, alergii, dokonca aj akné. (alebo minimálne zmierni jeho prejavy). a ľahko v tejto podobe prijmete do tela aj tie druhy ovocia a zeleniny, čo vám za normálnych podmienok nechutia.  Vrele vám  odporúčame skúsiť pravidelné denné pitie smoothies po dobu aspoň dvoch mesiacov.  Netreba dať na prvý dojem a prekonať počiatočný odpor. Prajeme vám dobrú chuť!

smoothie - prípravaNa úplný záver si ešte nemôžeme odpustiť jednu poznámku. Do vášho zdravia sa vám vždy oplatí investovať. Keď už sa rozhodne, že chcete smoothie mixér vo vašej domácnosti , tak pozerajte skôr na kvalitu, než na cenu. Prajeme vám veľa chutných raňajok či desiat v podobe zdravých kokteilov – smoothies

Smoothie mixéry
5 (100%) 1 vote