Umývačka riadu Bosch SMV53L50EU : Recenzia

Trh s umývačkami vám ponúka mnohé varianty a niekedy je problém sa v takom množstve zorientovať. Pri kúpe je dôležité zvažovať rôzne atribúty, aby ste si domov odniesli umývačku, ktorá najlepšie zapadne do životného štýlu vašej domácnosti. Aby sme vám situáciu uľahčili, otestovali sme za vás vstavanú umývačku Bosch SMV53L50EU, ktorá patrí medzi top umývačky vo svojej cenovej kategórii.

Dizajn a vnútorné  usporiadanie

Keďže ide o vstavanú umývačku, nezaujíma nás natoľko jej dizajn, ale rozmery. Tie sú našťastie dostatočne štandardné – na výšku 81,5, na šírku 59,8 a do hĺbky 55 centimetrov. Firma Bosch vybavila model SMV53L50EU inovatívnym systémom košov VarioFlex. Vojde sa do nich až 12 jedálenských súprav riadu, avšak do tohto počtu nie sú započítané veľké nádoby ako hrnce či panvice. Horný kôš sa dá výškovo nastaviť do troch rôznych stupňov, takže ak potrebujete umyť väčšie hrnce, stačí jednoduchý pohyb páčkami po bokoch koša, čím vytvoríte požadovaný priestor v spodnom koši. Kôš vďaka tomuto premyslenému systému môžete ľahko polohovať aj pri plne naloženej umývačke.

Bosch-SMV53L50EU-zabudovanie

Koše sú vybavené polohovateľnými etažérmi na ukladanie príborov alebo menších kuchynských pomôcok, ako sú naberačky či varešky. Tento model nie je vybavený zásuvkou na ukladanie príborov na tretej úrovni, čo v danej cenovej kategórii považujeme za mínus. K dispozícii ale máte vyberateľný kôš na ukladanie príborov, ktorý sa umiestňuje do spodného koša.

Technické parametre

Svojou spotrebou sa umývačka Bosch SMV53L50EU radí do energeticky veľmi šetrnej triedy A ++ a zaručuje tak ekonomicky šetrné umývanie. Umývačka vás určite osloví svojím technologickým vybavením, precíznym a elegantným spracovaním, nerezovým prevedením a vysokou energetickou úsporou. Jej šírka dosahuje 60 centimetrov a naraz v nej môžete umyť až 12 obedových súprav riadu pri spotrebe 10 litrov na jeden cyklus. Svojím vnútorným objemom je určená do stredne veľkých či veľkých domácností. Táto umývačka značky Bosch sa vyznačuje svojím veľmi tichým chodom, jej hlučnosť dosahuje len 45 dB. Nemusíte sa preto obávať, že vás svojím chodom bude rušiť pri odpočinku alebo iných činnostiach.

Bosch-SMV53L50EU-štítok

Ovládanie a programy

Umývačka Bosch SMV53L50EU má na výber päť rôznych programov. Intenzívny program, ktorý pri umývaní používa vodu s teplotou 70 °C, je určený na extrémne špinavý riad. Automatický program si samostatne volí teplotu vody v rozmedzí od 45 °C do 65 °C na základe toho, ako veľmi je riad zašpinený. Program Eco 50 °C je z hľadiska kombinácie spotreby vody a energie najúčinnejší. Na jedno umytie spotrebuje 10 litrov vody a 0,9 kWh. Za rok to predstavuje 2800 litrov, na základe 280 štandardných umývacích cyklov. Individuálna skutočná spotreba však závisí od toho, ako budete umývačku používať. Dĺžka programu predstavuje 195 minút, pričom program je určený na bežne špinavý riad. Ďalšími z programov sú rýchly program, ktorý umýva pri teplote 45 °C a funkcia predumytie. Vybrať si môžete aj zo 4 rôznych teplôt vody. Energetická účinnosť triedy A bude zachovaná pri všetkých programoch.

Na ukončenie programu vás upozorní zvukovým signálom. Počas celého umývacieho cyklu umývačka na podlahu premieta svetelný bod, ktorým upozorňuje na priebeh umývania. Za nevýhodu tohto systému by sa dalo považovať to, že nemáte možnosť zistiť, v akej časti sa v danom okamihu cyklus nachádza. Vďaka časovaču si môžete štart posunúť ľubovoľne až o 24 hodín. Na ovládacom paneli je umiestnený digitálny displej, ktorý vás bude informovať o počte zostávajúcich hodín do začiatku umývania. Na displeji okrem toho nájdete aj informácie o nedostatku soli alebo leštidla.

Bosch-SMV53L50EU-kôš-na-riad

Zistiť cenu

Funkcie

Umývačka riadu Bosch SMV53L50EU je technologicky veľmi vyspelá, čo pre vás znamená výber z viacerých funkcií, úsporu peňazí a šetrnosť k životnému prostrediu, ale aj k vášmu riadu. Nemusíte sa báť v umývačke umývať ani citlivejšie materiály, ako chúlostivý porcelán či plasty. Pretože je umývačka vybavená prietokovým ohrievačom, je riziko prehrievania a deformovania plastových nádob znížené. Ďalšou výhodou prietokového ohrievača je väčší vnútorný priestor, pretože umývačka neobsahuje vykurovacie teleso.

Vďaka výmenníku tepla sa teplo vznikajúce pri umývaní využíva ďalej na predhriatie studenej vody z vodovodného kohútika, ktorá je určená na ďalší umývací cyklus. V kombinácii s kondenzačným sušením sú tak zabezpečené minimálne hodnoty spotreby energie. Keďže sa počas kondenzačného sušenia do umývačky nedostane žiaden vzduch, nielenže je veľmi účinné, ale aj hygienické. Navyše sa po otvorení dvierok horúca para nedostáva von z umývačky.

Bosch-SMV53L50EU-displej

Čo sa týka samotného umývania, inteligentná umývačka Bosch SMV53L50EU sa automaticky prispôsobuje daným podmienkam. Pomocou technológie Auto 3in1 umývačka sama rozpozná, aký čistiaci prostriedok bol použitý a tomu prispôsobí celý chod. Preto vôbec nezáleží na tom, či použijete rozpustné tablety alebo kapsule. Ak sa rozhodnete pre tablety, o ich kontrolu a cielené použitie sa postará dávkovací asistent. Tabletu behom malej chvíle rozpustí cielený prúd vody a tak sa maximalizuje jej využitie.

Ak sa rýchlo potrebujete zbaviť špinavého riadu, môžete využiť funkciu VarioSpeed. Jednotlivé predvolené programy sú pomerne časovo náročné, ale táto funkcia čas umývania skráti na polovicu. Môžete sa tešiť na dokonale čistý riad ako pri plnom programe, ale je vyššia spotreba vody a elektrickej energie. Ďalšou zaujímavou funkciou je AquaSenzor. Umývačka si sama dokáže umývací program prispôsobiť podľa toho, ako veľmi je riad špinavý. Úroveň zašpinenia skontroluje pomocou infračerveného svetelného lúča a podľa dosiahnutých výsledkov jeden chod pridá alebo uberie.

Bosch-SMV53L50EU-detail

 

LoadSensor naopak zisťuje, koľko riadu sa práve v umývačke nachádza a dokáže rozoznať hladinu vody. Pokiaľ je v umývačke špinavého riadu viac, samozrejme treba aj väčšie množstvo vody na jeho odmočenie. Naopak, na menej riadu je potrebné menšie množstvo vody. Umývačka si sama dokáže určiť, koľko vody je potrebné v špecifickom prípade použiť a optimalizuje jej využitie. LoadSensor je ďalší zo skupiny funkcií, ktoré robia umývačku Bosch SMV53L50EU veľmi úspornou.

Dôležitou súčasťou každej kvalitnej umývačky je bezpečnosť. Firma Bosch do modelu Bosch SMV53L50EU zabudovala ochranné prvky, ktoré chránia pred nepríjemnými následkami vytopenia. Poskytuje dokonca 100% celoživotnú záruku na škody spôsobené vytopením. Celý systém dostal názov AquaStop. Jedná sa o podlahovú vaňu spolu s bezpečnostným ventilom umiestneným na dvojvrstvovej prívodnej hadici, ktorý v prípade poruchy zastaví prívod vody. Umývačka Bosch SMV53L50EU je poháňaná extra tichým a účinným motorom EcoSilenceDriveTM, ktorý zaisťuje nízku spotrebu elektrickej energie.

Zistiť cenu

9.4 Total Score
Konečný verdikt

Umývačka riadu Bosch SMV53L50EU patrí k veľmi obľúbeným modelom medzi spotrebiteľmi. Jej šetrnosť, veľké množstvo funkcií a v neposlednom rade aj značný vnútorný objem a flexibilné koše z nej robia ideálny produkt. Jej nedostatkom je chýbajúca zásuvka na príbory, ktorú by sme v tejto cenovej kategórii očakávali. Rovnako chýba aj slovenský návod na použitie, ten je voľne dostupný aspoň v českom jazyku k stiahnutiu na internete. Umývačka Bosch SMV53L50EU pojme na jedno umytie až 12 jedálenských súprav riadu, takže svoje uplatnenie nájde hlavne vo väčších domácnostiach. Energeticky je tiež veľmi šetrná, patrí do triedy A ++.

Spotreba
9.1
Funkcie
9.2
Hlučnosť
9.6
Pomer cena/kvalita
9.6
VÝHODY
  • Tichý chod
  • Objem a vnútorná flexibilita
  • Nízka spotreba energií a vody
NEVÝHODY
  • Chýbajúca zásuvka na príbory
  • Chýbajúci slovenský návod
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk