Umývačka riadu Electrolux ESI 5540LOX : Recenzia

Výber a kúpa umývačky je zásadná vec, pri rozhodovaní je potrebné brať do úvahy veľa faktorov, ktoré môžu vaše rozhodnutie ovplyvniť. Výber závisí od ekonomickej stránky, ktorá zahŕňa cenu, veľkosť a efektivitu, a od funkcií – teplota pri sušení, kapacita, dĺžka umývacieho cyklu, hlučnosť. Pripravili sme pre vás recenziu vstavanej umývačky Electrolux ESI 5540LOX, ktorá sa svojou veľkosťou radí medzi väčšie umývačky.

Dizajn a vnútorné usporiadanie

Keďže sa jedná o vstavaný model, dizajn pomaly preskočíme a vrhneme sa rovno na vnútorné prostredie umývačky. Usporiadanie hodnotíme ako šikovné. V hornom koši umývačky riadu Electrolux ESI 5540LOX nájdete mäkké gumové špičky, ktoré vaše sklenené nádoby udržia v bezpečnej polohe počas celého umývacieho cyklu. Horný kôš tiež obsahuje skladacie poličky na umiestnenie šálok, zatiaľ čo spodný kôš je prispôsobený pre ukladanie tanierov. Celkovo sú koše veľmi dobre prispôsobiteľné, nechýba držiak na dlhé nože či pivné poháre. Horný košík je výškovo polohovateľný, nastavovať ho môžete dokonca aj pri plnom naložení. To rozhodne nie je pre všetky modely samozrejmosťou a my túto vlastnosť oceňujeme.

Vnútorné - rozloženie umývačky

Technické parametre

Šírka tejto vstavanej umývačky dosahuje 60 centimetrov (patrí teda medzi väčšie modely) a na jedno umytie do nej môžete naložiť až 13 jedálenských súprav riadu. Podľa normy IEC sa jednou súpravou rozumie tanier, hlboký tanier, dezertný tanier, pohár, čajová šálka s tanierikom, nôž, vidlička, polievková lyžica, dezertná lyžica a lyžička. To znamená, že si bez problémov poradí s riadom po 13 ľuďoch. Samozrejme, do tejto kapacity nie sú započítané väčšie nádoby ako hrnce či panvice, aj tak je to ale skvelé číslo.

Umývačku Electrolux ESI 5540LOX si obľúbite, ak hľadáte prístroj šetriaci nielen energie, ale aj životné prostredie. Na energetickej stupnici ju zaraďujeme do energetickej triedy A ++, čo je vynikajúca hodnota. Na jedno umytie použije umývačka 9,9 litrov vody. Bola navrhnutá tak, aby šetrila čo najviac vody a elektrickej energie, čo zaiste poteší každého užívateľa. Umývačka nie je len šikovná, ale vďaka svojmu nerezovému prevedeniu zároveň aj veľmi elegantná, štýlová a navyše aj tichá – jej hlučnosť dosahuje len 44 dB, aj vďaka pokrokovému invertorovému motoru.

Energetický štítok

Zistiť cenu

Ovládánie a programy

Umývačka má ovládací panel spolu s displejom umiestnený na vrchnej strane vonkajších dvierok a ďalší panel je umiestnený vo vnútri, na hornej časti dvierok. Základnou funkciou na vnútornom ovládacom paneli je AutoOff, funkcia, vďaka ktorej máte istotu, že umývačka je medzi jednotlivými umývacími cyklami naozaj vypnutá a nespotrebováva tak žiadnu energiu navyše.

Na výber máte zo šiestich umývacích programov. K dispozícii je samozrejme program Eco 50 °C, šetrný program, ktorý riad umyje za príjemných 60 minút. Za rok s umývačkou Electrolux ESI5540LOX pri používaní tohto programu spotrebujete 2775 litrov vody a 262 kWh. Samozrejme, skutočná spotreba sa odvíja od individuálneho používania umývačky.

Electrolux-ESI5540LOX-zabudovanie-1

Zvoliť si môžete aj program Intensive 70 °C. Umýva pri najvyššej teplote, preto je určený pre extra špinavý riad. Ten bude po umytí perfektne a hygienicky očistený. Program Glasscare špeciálne vyvinutý pre dosiahnutie skvelých výsledkov pri umývaní skla používa vodu so zníženou teplotou 45 °C. Tento špeciálny cyklus vaše sklo najskôr umyje pri teplote 45 °C, potom ho opláchne 60 °C vodou a nakoniec ho jemne ochladí. Aj to najchúlostivejšie sklo je ochránené pred poškriabaním či dokonca prasknutím. Poháre na víno tak môžete s čistým svedomím vložiť do umývačky.

Určite ste sa už dostali do situácie, kedy ste sa rýchlo potrebovali zbaviť špinavého riadu. Program QuickWash 60 °C určite oceníte napríklad v situácii, keď budete mať doma hostí. Riad bude pri použití tohto programu dokonale umytý, avšak treba počítať s vyššou spotrebou vody i energie. Tento rýchly program je možné využiť aj na umytie ľahko zašpineného riadu.

Umývačka vás bude vždy informovať o nedostatku soli alebo leštidla, ktoré sú pre správne fungovanie umývačky nevyhnutnosťou. Vybavená je tiež indikátorom fázy sušenia, alebo napríklad budíkom – na koniec každého programu vás umývačka upozorní zvukovým signálom. Samozrejme, nechýba ani odložený štart, ktorý si môžete posunúť až o 24 hodín. Každý program si pomocou funkcie TimeManager skrátite až o polovicu.

Hoci má umývačka riadu Electrolux ESI5540LOX na výber až 6 umývacích programov, veríme, že niektorý z nich bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Vďaka funkcii Môj obľúbený program si svoj najčastejšie používaný program môžete uložiť.

Funkcie

Nemusíte si lámať hlavu nad výberom programu. Táto inteligentná umývačka je vybavená unikátnou funkciou AutoFlex, ktorá si sama zvolí optimálny program bez zbytočného plytvania vodou alebo energiami. Pomocou špeciálnej technológie AutoFlex umývačka samostatne upraví teplotu a spotrebu vody. Vďaka tejto funkcii máte istotu, že umývačka vždy dosiahne maximálnu kvalitu pri nízkej spotrebe.

Pretože si dnes v obchodoch môžete vybrať z niekoľkých typov čistiacich prostriedkov, umývačka ESI5540LOX pomocou funkcie Multitab pri každom umývaní nastavuje teplotu a trvanie umývacieho cyklu pre konkrétny typ použitej tablety. Správne skombinovanie čistiaceho prostriedku na tvrdosť vody a tomu prispôsobený umývací proces je dôležitý pre zaistenie najlepších a najekonomickejších výsledkov. Funkcia Multitab zároveň vypne dávkovanie soli a kontrolka soli zostane vypnutá. Ak sa rozhodnete použiť túto funkciu, je potrebné počítať s tým, že sa dĺžka umývacieho programu predĺži.

Do skupiny funkcií, ktoré uľahčia umývanie riadu, patrí funkcia FuzzyLogic – ušetrí vám až 20% prevádzkových nákladov. Umývačka dokáže pomocou senzorov sama vyhodnotiť, koľko riadu sa v nej nachádza a koľko vody a energie je potrebné na jej umytie. Vy nemusíte nijako zasahovať, na ovládacom paneli len stačí stlačiť príslušné tlačidlo.

invertor motor - 10 ročná záruka

Každá moderná umývačka riadu by mala obsahovať bezpečnostné prvky, ktoré v prípade poruchy zabránia úniku vody a prípadnému vyplaveniu. Umývačka riadu Electrolux ESI 5540LOX je vybavená systémom AquaControl s prepracovanou konštrukciou prívodnej hadice. Ak by k poruche naozaj došlo, zabudovaný bezpečnostný ventil okamžite preruší prívod vody a spustí sa vyprázdňovacie čerpadlo. Tým pádom voda nemôže ani vytiecť, ani pretiecť. Zvyšok vody v umývačke bude automaticky odčerpaný.

Umývačku poháňa inovatívny invertorový motor, ktorý je sám o sebe znakom kvalitného spotrebiča, a preto aj veľkou konkurenčnou výhodou. Technologicky vyspelý motor obsahuje oproti klasickému motoru menšie množstvo súčiastok a jeho otáčky sú riadené priamo elektronicky. Je teda výrazne spoľahlivejší a odolnejší. Jeho veľkou výhodou je, že výrazne redukuje vibrácie. Model umývačky riadu Electrolux ESI5540LOX má vďaka nemu hlučnosť len 44dB. Firma Electrolux ručí za motory svojich spotrebičov až 10 ročnou zárukou.

Zistiť cenu

 

9.4 Total Score
Konečný verdikt

Vstavanej umývačke Electrolux ESI5540LOX naozaj nemáme čo vytknúť. Je veľmi priestranná, tichá a pochváliť sa môže aj skvelou energetickou triedou A ++, takže je maximálne úsporná. Má obdivuhodnú kapacitu 13 jedálenských súprav, inteligentné funkcie, ktoré budú váš riad umývať šetrne a poctivo. Vybrať si môžete zo 6 programov a 4 rôznych teplôt, nechýba funkcia odloženého štartu či skrátenia umývacieho cyklu až na polovicu. Vďaka prehľadnému ovládaciemu panelu na prednej strane dvierok a digitálnemu displeju budete mať o chode umývačky vždy aktuálne informácie. Jedinou malou nevýhodou je z nášho pohľadu chýbajúca zásuvka na príbory.

Spotreba
9.2
Funkcie
9.3
Hlučnosť
9.6
Pomer cena/kvalita
9.4
VÝHODY
  • Tichý motor
  • Energetická trieda A ++
  • Možnosť použiť akýkoľvek čistiaci prostriedok
NEVÝHODY
  • Nemá zásuvku na príbory
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk