Umývačka riadu Electrolux ESL 4200 LO : Recenzia

V našich jednotlivých recenziách sme sa zamerali na všetky vlastnosti, ktoré by vás pri výbere umývačky mohli zaujímať. Spotreba a energetická náročnosť, hlučnosť, kvalita umývania, funkcie a bezpečnosť sú jadrom toho, na čo sme sa sústredili. V tomto teste sme sa zamerali na umývačku značky Electrolux. Konkrétne sa bližšie pozrieme na model Electrolux ESL 4200 LO.

Dizajn a vnútorné usporiadanie

Elegantná vstavaná umývačka riadu Electrolux ESL 4200 LO celkom iste zapadne do interiéru vašej kuchyne. Jej dizajn nie je potrebné riešiť, pretože sa prispôsobí štýlu vašej domácnosti. Podstatnú úlohu pre vás ale hrajú jej rozmery, aby ste nemuseli prebudovať celú kuchyňu. Na výšku meria 81,8 centimetra, do hĺbky 55 centimetrov. Výhodou modelu Electrolux ESL 4200 LO je však jeho šírka, len 45 centimetrov (takže sa ľahko zmestí do každej kuchyne) v kombinácii s pomerne veľkou vnútornou kapacitou. Naraz sa do umývačky zmestí až celých 9 jedálenských súprav riadu.

Electrolux-ESL-4200-LO-vnútro

Umývačka je vybavená dvomi priestrannými košmi na ukladanie riadu. Horný kôš s drôteným držiakom a spodný kôš určený pre ukladanie tanierov, v ktorom je umiestnený košík na ukladanie príborov. Ak potrebujete umyť nádoby väčších rozmerov, koše si môžete prispôsobiť pomocou sklopných držiakov na poháre a navyše je horný kôš jednoducho výškovo nastaviteľný. V spodnom koši tak získate väčší požadovaný priestor pre ukladanie hrncov alebo panvíc.

Technické parametre

Ide o veľmi úzku umývačku, jej šírka dosahuje len neuveriteľných 45 centimetrov. Aj napriek tomu sa do nej zmestí obdivuhodných 9 jedálenských súprav riadu. Energetická trieda tejto umývačky je však len A, čomu následne zodpovedá aj jej vyššia spotreba elektrickej energie. Na jedno umytie spotrebuje 13 litrov vody, čo je o niečo vyššia hodnota, než je pri umývačkách lepšej triedy priemer. Ovládací panel je umiestnený na hornej hrane vnútornej strany dvierok a vďaka tomu celá predná strana splynie s vonkajším interiérom vašej kuchynskej linky. Umývačka dosahuje hlučnosť 51 dB, teda najvyššiu hodnotu nami testovaných umývačiek. Technické parametre sú teda horšie a plne príslušné lacnejšej umývačke riadu.

Electrolux ESL 4200 štítok

Ovládanie a programy

Ovládanie umývačky Electrolux ESL 4200 LO je maximálne intuitívne. Už pri prvom pohľade na ovládací panel vám bude jasné, na akom princípe umývačka riadu funguje. Umývačka je vybavená otočným kolieskom, vďaka čomu je jej ovládanie ešte jednoduchšie. Na výber máte z piatich predvolených umývacích programov.

Intenzívny program umýva pri najväčšej teplote vody, až 70 °C a je určený pre extra špinavý riad. K dispozícii máte na výber program QuickPlus 65 °C, normálny program a program Eco 50 °C. Zvoliť si môžete aj opláchnutie alebo čakanie. Nastaviť si môžete 3 rôzne teploty vody. Vďaka tomu bude váš riad vždy perfektne umytý a vyleštený. Na jedno umytie spotrebuje umývačka 13 litrov vody a 0,86 kWh, jedná sa teda o vyššie hodnoty než pri najlepších umývačkách v rovnakej kapacitnej skupine. Umývačka nemá funkciu automatického programu. Čo však určite oceníte je rýchly program, ktorý vám umožní umyť riad v priebehu neuveriteľných 30 minút. Ak sa okamžite potrebujete zbaviť riadu, ktorý nie je veľmi zašpinený, túto funkciu si rýchlo obľúbite. Aj tak je ale funkčné vybavenie chudobnejšie ako pri umývačkách vyššej triedy.

Electrolux ESL 4200 zabudovanie

K dispozícii máte funkciu odloženého štartu, ktorá je v dnešnej dobe pri umývačkách už viac-menej nevyhnutnosťou. Štart je však možné odložiť maximálne o tri hodiny. To je podľa nás málo, keď pôjdete spať alebo keď budete chcieť zapnúť umývačku až pred návratom z práce, nebude to stačiť. Pre niekoho môže byť nevýhodou chýbajúci integrovaný displej, ktorý oznamuje čas zostávajúci do začiatku fungovania a uľahčuje tak jej používanie. Pre bezproblémový chod každej umývačky riadu a perfektné výsledky je potrebné použitie soli a leštidla. Na ovládacom paneli je umiestnená kontrolka, ktorá sa rozsvieti vždy, keď ich zásoba bude dochádzať.

Zistiť cenu

Funkcie

Umývačka riadu Electrolux ESL 4200 LO je veľmi inteligentný spotrebič. Vďaka funkcii FuzzyLogic sama dokáže pomocou senzorov určiť, aké množstvo riadu bolo do nej vložené a navyše rozpozná aj to, ako veľmi je tento riad špinavý. Vďaka tomu môže samostatne regulovať programy, aby boli zaručené čo najlepšie výsledky. Nastaví najvhodnejšiu teplotu vody a podľa výsledkov pri umývaní upraví počet umývacích cyklov tak, aby bol riad čo najčistejší. Funkcia FuzzyLogic šetrí množstvo vody spotrebovanej na jedno umytie a zároveň aj množstvo elektrickej energie.

Electrolux ESL 4200 detail

Umývačka je vybavená systémom DryTech, ktorý zaisťuje aktívne sušenie nádob. Systém využíva už ohriaty vzduch vo vnútri umývačky, ktorým pomocou ventilátorov suší práve doumývaný riad. Ten po ukončení programu môžete z umývačky okamžite vybrať, nebude nutné jeho ručné utieranie.

Firma Electrolux myslela aj na bezpečnosť. Aby nedošlo k nepríjemnej situácii ako je vytopenie, do modelu Electrolux ESL 4200 LO zabudovali jeho výrobcovia spínací plavák. Ten by mal zaručiť, aby sa voda nedostala ďalej a ochrániť tak váš majetok. Umývačka disponuje prítokovou hadicou AquaControl, ktorá redukuje riziko nehody a následné pretečenie vody, na minimum. Z tohto pohľadu je teda umývačka vybavená veľmi dobre.

Zistiť cenu

8.7 Total Score
Konečný verdikt

Umývačka riadu Electrolux ESL 4200 LO nepatrí medzi špičkové spotrebiče, svojimi vlastnosťami sa radí skôr medzi priemer. Je ideálna do menších kuchýň, pretože vďaka svojim rozmerom nezaberie veľa miesta, ale jej vnútorná kapacita vám umožní naraz umývať až 9 jedálenských súprav riadu. Jej výhodou je veľmi intuitívne ovládanie, senzory, ktoré šetria spotrebu vody a energie, bezpečnostné prvky. Nevýhodou je ale naopak vyššia spotreba vody na jeden cyklus a všeobecne aj príslušnosť k energetickej triede A. Ďalšou nevýhodou je hlučnosť. Pri umývaní riadu generuje spotrebič zvuk o intenzite 51 dB, ktorá môže byť prekážkou hlavne v kuchyniach prepojených s obývacou časťou domu. Treba si dať pozor na pribalený tlačený návod, v ktorom sú niektoré kroky uvedené nepresne. Na internete je však voľne dostupný ucelený návod s dôležitými informáciami v českom jazyku. Náročného zákazníka táto umývačka neuspokojí, ale pre bežného užívateľa bude dobrým pomocníkom do domácnosti.

Spotreba
8.0
Funkcie
8.9
Hlučnosť
9.0
Pomer cena/kvalita
9.0
VÝHODY
  • Cena
  • Rozmery
  • Kapacita
NEVÝHODY
  • Vyššia spotreba
  • Vyššia hlučnosť
  • Chýbajúci displej
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk