Umývačka riadu MORA IM 641 : Recenzia

Výber umývačky riadu je v poslednom čase stále dôležitejšou témou – tieto spotrebiče si kupuje čoraz viac rodín. Preto vám ponúkame naše recenzie, aby sme vám poradili. V tomto teste sme sa bližšie pozreli na umývačku tradičnej českej značky MORA IM 641.

Dizajn a vnútorné usporiadanie

Keďže sa jedná o vstavanú umývačku riadu, nie je potrebné sa príliš zaoberať jej dizajnom. Ten sa prispôsobí kuchyni. Dôležité sú pre vás ale jej rozmery. Tie sú pomerne štandardné, 82 centimetrov na výšku, 59,5 centimetrov na šírku a 54 centimetrov do hĺbky. Viac nás ale zaujíma jej vnútorné rozloženie.

Vnútro umývačky je prispôsobené tak, aby sa maximalizovala účinnosť každého umývacieho procesu. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je umývačka riadu Mora IM 641 vybavená príborovou zásuvkou na samostatnej úrovni a tromi odstrekovacími ramenami, takže sa voda dostane ku všetkým riadom rovnomerne. Vďaka príborovej zásuvke získate väčší priestor v spodnom koši na umývanie hrncov a veľkých nádob. Ak však potrebujete tento priestor rozšíriť, môžete tak ľahko urobiť pomocou polohovateľného horného koša. Ten jednoduchým pohybom zdvihnete alebo znížite podľa konkrétneho druhu riadu. V spodnom koši na to môžete upraviť držiaky na taniere a prispôsobiť si priestor, aby vám stopercentne vyhovoval.

Technické parametre

S týmto modelom získate domov viac ako užitočnú umývačku riadu s veľkou kapacitou dosahujúcou až 14 obedových súprav riadu. Uspokojí potreby i väčších rodín, v ktorých sa často a veľa varí. Svojou spotrebou sa radí do skvelej energeticky úspornej triedy A ++ (čo síce nie je najlepšia trieda, ale pre umývačky znamená dobrý nadpriemer) a trieda účinnosti umývania a sušenia je A. Na jeden cyklus spotrebuje 10 litrov vody, čo je pri jej veľkej kapacite vynikajúca hodnota. Rozhodne vám nebude potajomky vysávať peňaženku.

Umývačka Mora určite príjemne prekvapí svojimi funkciami a vnútorným usporiadaním, ale aj nízkou hlučnosťou, ktorá dosahuje len 47 dB. Hlučnosťou sa radí medzi lepší priemer, nemusíte mať obavu, že vás svojím chodom bude rušiť počas odpočinku alebo iných činností v domácnosti. Navyše v týchto hladinách zvuku nie je jeden alebo dva decibely citeľný rozdiel.

Zistiť cenu

Ovládanie a programy

Keďže sa jedná o plne integrovanú umývačku, jej ovládací panel je ukrytý vo vnútornej strane dvierok. Umývačka vďaka tomu vo vašej kuchyni nepôsobí rušivo. Pri tomto modeli umývačky značky Mora máte na výber z celkom 6 umývacích programov. Ovládanie je vďaka LCD displeju umiestneného na ovládacom paneli jednoduché a prehľadné. Umývačka vás sama upozorní na nedostatok soli alebo leštidla, dvoch prísad, ktoré sú pre jej fungovanie zásadné.

Samozrejme nesmie chýbať intenzívny program, ktorý pri umývaní používa najvyššiu teplotu vody až 70 °C, a je tak predurčený pre umývanie extra špinavého riadu, ktorý zanechá hygienicky čistý. Odporúčame ho používať pri umývaní mastných hrncov  a panvíc s pripálenou mastnotou. Automatický program si sám inteligentne určí teplotu a množstvo vody podľa toho, ako veľmi je riad špinavý. Aby boli zaručené maximálne uspokojivé výsledky, sám si prispôsobí aj čas umývania. Najnižšiu spotrebu energie a vody zaručuje program Eco 50 °C, ktorý spotrebuje 10 litrov a 0,95 kWh počas jedného umývacieho cyklu.

Normálny cyklus sa odporúča používať na každodenné umývanie bežne zašpinených tanierov, pohárov či hrncov. Na mierne zašpinený riad, ktorý nevyžaduje prvotriedne účinné sušenie, môžete použiť program 1 hodina. Posledným zo skupiny programov, ktorým je umývačka vybavená, je program Oplach – opláchne riad, ktorý sa chystáte umývať neskôr. Zbaví ho tak hrubej špiny a ďalšie umývanie je o to efektívnejšie. Na dokončenie každého umývacieho cyklu vás umývačka upozorní zvukovým signálom.

Funkcie

Funkcie, ktorými je umývačka MORA IM 641 vybavená, spĺňajú súčasný štandard. Nechýba funkcia polovičného naplnenia, vďaka ktorej umývačka prispôsobí svoj umývací cyklus menšej náplni, pričom aj spotreba vody a elektrickej energie je nižšia, než pri plnom naložení. Túto funkciu oceníte, ak rýchlo potrebujete čistý riad.

Funkcia odloženého štartu je pri dnešných umývačkách nevyhnutnosťou. Každý výrobca sa snaží o to, aby jeho umývačka bola pre užívateľov čo najflexibilnejšia, a značka Mora nie je výnimkou. Vďaka odloženému štartu si začiatok umývacieho cyklu môžete nastaviť na akúkoľvek dennú či nočnú hodinu, maximálne však do 24 hodín. Menšou nevýhodou je chýbajúca detská poistka, takže dvierka umývačky je možné otvoriť kedykoľvek počas umývacieho cyklu.

 

Na trhu je dostupných niekoľko typov čistiacich prostriedkov určených na použitie v umývačkách riadu. Jedným z nich sú veľmi populárne tablety 3v1. Niektoré umývačky majú ale s týmto druhom tabliet problém, často nedôjde k ich úplnému rozpusteniu a po ukončení programu nájdeme zvyšok tablety prilepený na inak už čistom riade. Umývačka MORA IM 641 je prispôsobená na používanie tabliet 3v1, takže sa podobných incidentov s nerozpustenými zvyškami tabliet báť nemusíte.

Z hľadiska bezpečnosti je umývačka MORA IM 641 vybavená špeciálnym systémom AquaStop. Ide o bezpečnostný ventil pripevnený na prívodnej hadici, ktorý v prípade poruchy okamžite zastaví prívod vody do umývačky. Vaňa je vybavená plavákom a spínačom, takže po prekročení určitej hladiny vody sa automaticky zapne čerpadlo a zvyšná voda bude z umývačky odčerpaná.

Zistiť cenu

9.2 Total Score
Konečný verdikt

Elegantná umývačka tradičnej českej značky Mora IM 641 na prvý pohľad zaujme svojím jednoduchým ale luxusne pôsobiacim dizajnom a minimalistickým prevedením. Vďaka týmto vlastnostiam zapadne do každej modernej kuchyne. Umývačka vo vynikajúcej energetickej triede A ++ na jedno umytie pojme až 14 obedových súprav riadu a na to minie len 10 litrov vody. Tieto hodnoty sú naozaj dobré, ale v danej cenovej kategórii sa nejedná o žiadnu výnimku. Mínusom umývačky je chýbajúca detská poistka, takže sa dvierka dajú otvoriť v akomkoľvek stave umývacieho cyklu. Ďalším mínusom, ktorý stojí za zmienku, sú zmiešané reakcie spotrebiteľov na značku Mora. Existujú dva tábory - na jednej strane sú zákazníci, ktorí sú so spotrebičmi tejto značky maximálne spokojní, na druhej strane sa objavujú úplne protichodné názory. Avšak aj tak si myslíme, že tento model sa spoločnosti Mora podaril.

Spotreba
9.2
Funkcie
9.3
Hlučnosť
9.0
Pomer cena/kvalita
9.4
VÝHODY
  • Veľká vnútorná kapacita
  • Energetická trieda A ++
  • Program polovičného naplnenia
NEVÝHODY
  • Chýbajúca detská poistka
  • Reakcie užívateľov
Vložte recenziu

Tešíme sa na vaše názory

Zanechajte komentár

Your total score

Necenzurovane.sk