Najlepšie umývačky riadov 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej umývačky riadov.
 • Zvoľte si na základe hlučnosti, funkčného vybavenia, spotreby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP umývačky riadov roku 2019

Vstavané do 500 eur Vstavané od 500 eur Voľne stojace do 500 eur Voľne stojace od 500 eur
Electrolux ESL 5355LO Whirlpool WIO 3T133 DEL Electrolux ESF 5555LOW Philco PDA 15103 X
Spotreba
91 %
Funkcie
94 %
Hlučnosť
97 %
Pomer cena/kvalita
94 %
Spotreba
97 %
Funkcie
94 %
Hlučnosť
97 %
Pomer cena/kvalita
95 %
Spotreba
92 %
Funkcie
95 %
Hlučnosť
94 %
Pomer cena/kvalita
92 %
Spotreba
92 %
Funkcie
94 %
Hlučnosť
93 %
Pomer cena/kvalita
94 %
92%
95%
93%
94%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Ruku na srdce, koľkým z nás zostane po dobrej večeri energia na umývanie riadu? Snáď každý by si radšej šiel oddýchnuť, venoval sa deťom alebo aspoň získaný čas využil na efektívnejšie činnosti, ako upratovanie – napríklad čítanie dobrej knihy. Jednoduchým riešením, ktoré šetrí váš čas strávený domácimi prácami, sú umývačky riadu. Niet divu, že sa stávajú v domácnostiach stále populárnejšími. Namiesto ručného umývania každého pohára, taniera či hrnca zvlášť, ich jednoducho naskladáte do umývačky, stlačíte gombík a ušetrený čas môžete venovať svojim najbližším, alebo ho využiť na odpočinok. V dnešnom uponáhľanom svete umývačky šetria drahocenný čas a námahu. Ak by vám umývačka ušetrila len hodinu týždenne, za rok tak získate až dva dni voľna! A v reálnom živote je to mnohonásobne viac!

Aj keď si mnohí stále môžu myslieť, že dnešné umývačky riadu majú veľkú spotrebu vody a energie, ako to bolo pred niekoľkými rokmi, opak je pravdou. Vďaka moderným technológiám, ktoré umývačky pri umývaní riadu využívajú, je ich chod veľmi šetrný a účinný. Riad aj lepšie dezinfikujú, pretože používajú oveľa teplejšiu vodu, než ľudia pri ručnom umývaní. Na trhu dnes môžeme nájsť mnoho modelov, ktoré sa líšia prevedením, dizajnom, veľkosťou či spotrebou. Zorientovať sa v takom množstve určite nie je jednoduché. Aby sme vám výber zjednodušili, vytvorili sme tieto stránky, ktoré vám pomôžu s orientáciou vo svete umývačiek. Naším cieľom je dať vám dostatočné informácie, aby ste si vybrali pre vašu domácnosť tú najlepšiu.

Prehľadne sme pre vás spracovali všetky potrebné informácie, ktoré pri výbere budete potrebovať. Tiež vám prinášame veľký test umývačiek, v ktorom sme sa dôkladne pozreli na vybrané modely rôznych cenových kategórií. Informácie, ktoré vám ponúkame, sú kompletné a podrobné. Pre lepšiu predstavu vás zoznámime s najvýznamnejšími výrobcami na poli umývačiek riadu, ich základnými typmi a vlastnosťami.

back to menu ↑

Vstavaná alebo voľne stojaca umývačka

Priestor a rozloženie vašej kuchynskej linky sú rozhodujúce atribúty pre voľbu medzi dvoma typmi umývačiek. Vstavané umývačky môžete zvoliť do nových kuchýň, alebo v prípade, kedy vám to dovolí priestor. Sú nenápadné a elegantné, pretože ich dvierka sú vyrobené z rovnakého materiálu ako kuchynská linka. Voľne stojace umývačky sú skôr univerzálnejšie a postaviť ich môžete kdekoľvek. Zato ich však tak ľahko neprispôsobíte kuchyni.

back to menu ↑

Test vstavaných umývačiek riadu

Medzi najobľúbenejšie umývačky patria práve tie plne integrované, určené na zabudovanie do linky. Spredu sú zakryté rovnakým materiálom, ako je zvyšok vašej kuchynskej linky a teda vôbec nenarušia interiér kuchyne.

Najlepšie vstavané umývačky riadu do 500 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Hlučnosť Cena
1. Beko DIN 28430
A+++ 44 dB Zistiť cenu
2. Gorenje GV64161
A+++ 47 dB Zistiť cenu
3. Philco PD 1273 BIT
A+++ 47 dB Zistiť cenu
4. Electrolux 300 AirDry ESI5545LOX
A+++ 46 dB Zistiť cenu
5. MORA IM 651
A++ 45 dB Zistiť cenu
6. Bosch SMI46KS01E
A++ 46 dB Zistiť cenu

Najlepšie vstavané umývačky riadu od 500 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Hlučnosť Cena
1 Electrolux ComfortLift ESL7740RO
A+++ 42 dB Zistiť cenu
2. Bosch SPV66TX01E
A+++ 43 dB Zistiť cenu
3 Electrolux 600 FLEX SatelliteClean ESI8550ROX
A+++ 44 dB Zistiť cenu
4. Siemens SN 578S36TE
A+++ 42 dB Zistiť cenu
5. Bosch SMV88TX46E
A+++ 41 dB Zistiť cenu
6. AEG FEE83716PM
A+++ 42 dB Zistiť cenu

Vstavané umývačky riadu a ich charakteristika

 Ich ovládací panel je ukrytý v hornej časti vnútornej strany dvierok, vďaka čomu je ich vzhľad elegantný a čistý. Niektoré modely sú tak tiché, že podľa hlučnosti ani nespoznáte, či práve prebieha umývací cyklus. Preto sú mnohé z nich vybavené svetelnou signalizáciou alebo bodom premietaným na podlahu, čo informuje o chode umývačky.

Výhody

Možnosť vstavania do kuchynskej linky

Velký výber


Nevýhody

Chýba možnosť manipulácie

Limitované rozmermi kuchynskej linky

back to menu ↑

Test voľne stojacich umývačiek riadu

Voľne stojace umývačky sú najlepšie v prípade, že vo vašej kuchyni už je priestor pripravený na jej umiestnenie. Poprípade ak viete, že sa budete sťahovať a umývačku si chcete vziať so sebou.

Najlepšie  voľne stojace umývačky riadu do 500 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Hlučnosť Cena
1. AEG FFB53630ZW
A+++ 44 dB Zistiť cenu
2 Beko DFN 26421 W
A++ 43 dB Zistiť cenu
3. Philco PD 123
A+++ 46 dB Zistiť cenu
4. Philco PD 1142 W
A++ 47 dB Zistiť cenu
5. Bosch SMS 46GI05E
A++ 44 dB Zistiť cenu

</a

Najlepšie voľne stojace umývačky riadu od 500 €

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Hlučnosť Cena
1 Philco PDA 15103 X
A+++ 39 dB Zistiť cenu
2, AEG FFB83730PM
A+++ 40 dB Zistiť cenu
3. Bosch SPS66TI01E
A+++ 43 dB Zistiť cenu
4. Bosch SMS 88TI36E
A+++ 42 dB Zistiť cenu
5. AEG FFB 63400PM
A+++ 44 dB Zistiť cenu

Volne stojace umývačky riadu do 500 eur a ich charakteristika

 Pri voľne stojacich umývačkách nie ste limitovaní jej presnými rozmermi, ako je to pri plne integrovaných umývačkách. Na druhej strane ale môžete očakávať o niečo hlučnejšiu prevádzku. Zabudovanú umývačku dvierka a okolité steny tlmia, voľne stojaca bude generovať zvuk a vypúšťať ho do okolia.

Výhody

Možnosť ľahkej manipulácie

Nie je potrebná montáž do kuchynskej linky


Nevýhody

Chybajú niektoré pokročilejšie technológie

Princíp fungovania umývačky riadu

Ešte než pristúpime k samotnému výberu, mali by sme sa pokúsiť pochopiť, ako tieto prístroje fungujú. Pomôže nám to ľahšie porozumieť, čo jednotlivé parametre znamenajú. Dnešné moderné umývačky fungujú na princípe umývania horúcou vodou, ktorej teplota sa v priemere pohybuje medzi 45 °C až 75 °C, v závislosti od zvoleného programu. Voda je rozstrekovaná ramenami umiestnenými v spodných častiach košov, pri niektorých vyspelejších modeloch aj po stranách vnútorného priestoru umývačky. Kombinácia horúcej vody a pridaného čistiaceho prostriedku zaručí perfektné výsledky.

Proces umývania riadu v umývačke sa skladá zo 4 fáz. Najskôr umývačka odstráni veľké zvyšky jedla a hrubú špinu. Až potom príde na rad samotné umývanie s využitím saponátu a horúcej vody. V tejto fáze umývačka zbavuje riad všetkých nečistôt. Tretím krokom je odstránenie čistiaceho prostriedku, ktoré umývačka vykoná niekoľkokrát za sebou. Následne umývačka riad opláchne horúcou vodou a riadu, vďaka leštidlu obsiahnutému v čistiacom prostriedku, dodá lesk.

Nakoniec prichádza na rad sušenie. V tejto fáze čistiaceho cyklu je voda z riadu odstránená tak, aby nezanechala žiadne stopy či šmuhy. Výsledkom by mal byť dokonale čistý a lesklý riad. Samozrejme, všetko závisí od zvoleného programu. Na základe toho si každá umývačka riadu svoj chod prispôsobí. Pri niektorých môžete použiť funkciu predumývanie, ktorá pomocou studenej vody zbaví riad najväčších nečistôt.

 Veľkosť je rozhodujúca pre pohodlné používanie

Veľkosť vašej kuchyne, a teda aj priestor, ktorý máte vymedzený pre umiestnenie umývačky je zásadný faktor, ktorý vás pri výbere a kúpe ovplyvní. V podstate máte na výber z väčších modelov, ktoré dosahujú šírku okolo 60 centimetrov, alebo menších, 45 centimetrov širokých, umývačiek. Najväčším rozdielom medzi nimi je ich vnútorná kapacita. Samozrejme, širší model má väčší vnútorný obsah. Pri šírke 60 centimetrov mávajú umývačky vnútornú kapacitu pre umytie 12 až 14 obedových súprav riadu (jedna jedálenská súprava riad podľa normy IEC obsahuje tanier, hlboký tanier, dezertný tanier, pohár, čajovú šálku s tanierikom, nôž, vidličku, polievkovú lyžicu, dezertnú lyžicu a lyžičku). Pri užšom, 45 centimetrovom modele, sa toto číslo pohybuje v priemere okolo 10 súprav, ale často je to menej. Ak má vaša rodina viac členov, alebo sa u vás doma často a veľa varí, mali by ste siahnuť po väčšom modeli. Dnes už ale aj užšie modely disponujú solídnou kapacitou, predovšetkým vďaka variabilnému usporiadaniu košov vnútri, takže sa rozdiely zmývajú.

Před koupí je třeba si zodpovědět několik otázek:

 • Aká veľká je vaša domácnosť?
 • Ako často varíte?
 • Organizujete často rodinné oslavy alebo stretnutie s priateľmi u vás doma?
 • Ako je usporiadaná vaša kuchyňa

Rozhodněte se pro 60 centimetrů širokou myčku pokud:

 • Je vaša rodina stredne veľká alebo veľká
 • Často a veľa varíte
 • Hľadáte voľne stojacu, podstavnú alebo vstavanú umývačku riadu

Rozhodněte se pro menší, 45 centimetrů široký model jestliže:

 • Nemáte vo vašej kuchyni dostatok miesta
 • Vaša domácnosť má 2 alebo 3 členov
 • Nemáte dosť riadu, ktorým by ste zaplnili kapacitne väčšiu umývačku
 • Hľadáte voľne stojacu, podstavnú alebo plne integrovanú umývačku

Umývačka šetrí vodu

Je ťažké si predstaviť, že umývačka je schopná umyť 14 obedových súprav riadu pomocou len 10 litrov vody. Ako to vlastne robí? Tajomstvo spočíva v recyklácii. Vnútri umývačky sa nachádza filter, ktorý čistí už použitú vodu, a tak ju efektívne využíva ako čistiaci prostriedok aj oplachovú vodu. Umývačka vždy využíva len určité množstvo vody naraz, ktoré počas jednotlivých fáz vymieňa za čistú. Dnešné moderné umývačky sú často vybavené senzorom, ktorý pred každým umývaním kontroluje intenzitu zašpinenia riadu. Tomu prispôsobí svoj umývací cyklus, a teda aj množstvo potrebnej vody na umývanie. Táto technológia je veľmi šetrná k vašej peňaženke, pretože dokáže zredukovať množstvo potrebnej vody až o tretinu.

Hlučnosť – pre svoje pohodlie vyberajte radšej tichší model

Či už sa jedná o výber práčky, sušičky, alebo umývačky riadu, hlučnosť je dôležitý parameter, ktorý treba brať do úvahy. Výška hladiny zvuku sa uvádza v decibeloch. Hlučnosť rastie logaritmicky. To znamená, že každý stupeň je desaťkrát silnejší ako ten predchádzajúci. Takže 20 dB je desaťkrát silnejší zvuk než 10 dB. Ale 30 dB je až stokrát silnejší zvuk ako 10 dB.

Veľkým trendom v dnešnom interiérovom dizajne je spojená obývacia časť s kuchyňou. Vtedy je veľmi potrebné dobre zvážiť hlučnosť umývačky. Tiché modely dosahujú hlučnosť okolo 43 dB, niektoré dokonca len 39 dB. Ale aj modely, ktoré dosahujú hlučnosť okolo 47-48 dB sa stále radia medzi pomerne tiché. Avšak prístroj s hlučnosťou 60 dB dosahuje hlučnosť bežnej konverzácie, čo už je veľa. Hlučnosť ovplyvní i prevedenie umývačky. Vstavané modely budú počuť menej, pretože ich hlučnosť tlmia spotrebiče alebo skrinky umiestnené okolo. Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť hlučnosť umývačky:

 • Kvalita izolácie
 • Vane z nerezovej ocele sú tichšie ako plastové, pretože tlmia zvuk vody dopadajúcej na vnútornú stranu umývačky
 • Jedným z faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť hlučnosť je aj výber programu. Niektoré modely sú vybavené špeciálnymi nočnými programami, ktoré na umývanie využívajú nižší tlak ostrekovania. Voda tak nenaráža na steny a umývačka preto pracuje tichšie. Takto upravené programy však trvajú dlhší čas.

Energetická trieda umývačky je rozhodujúca pre jej spotrebu

Energetická trieda umývačky je po cene prvá z charakteristík, na ktoré sa zákazníci pozerajú. Energetická trieda uvádza úspory na energiách v rozpätí od A po G, pričom A je najlepšia hodnota a G najhoršia. Trieda A je ale rozdelená na tri skupiny – A +, A ++, A +++. Trieda A + je o 25% úspornejšia ako trieda A, trieda A ++ o 25% úspornejšia ako trieda A +, a tak ďalej. Všeobecne platí rovnica, čím lepšia energetická trieda, tým nižšie prevádzkové náklady spotrebiča.

Odporúčame vyberať umývačku, v čo najefektívnejšej energetickej triede. Je to jednoduchý spôsob, ako sa môžete uistiť, že uhlíková stopa, ktorú svojou činnosťou vytvárate, bude čo najmenšia a zároveň vás nezruinujú vaše účty za elektrinu a vodu. Dnešné umývačky sa kvôli všeobecnej snahe výrobcov prekonať konkurenciu, pohybujú v áčkových triedach, ale najmä medzi staršími modelmi sa môžete stretnúť aj s béčkovými či céčkovými umývačkami.

Na čo slúži soľ v umývačke?

Zjednodušene povedané, soľ v umývačkách riadu pomáha zmäkčovať vodu, a tým zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. Pridaná soľ vodu zmäkčuje pôsobením na ióny vápnika a horčíka. O vašu umývačku sa stará tak, ako sa tablety starajú o váš riad. Majte ale na pamäti, že sa nejedná o kuchynskú soľ. V prípade, že do umývačky nasypete kuchynskú soľ, vnútorné rúrky umývačky sa zničia skorodovaním. Na dochádzajúce zásoby soli v umývačke vás upozorní kontrolka na ovládacom paneli. V opačnom prípade nádobka na soľ obsahuje plavák, ktorý je zle vidieť, preto je lepšie, ak budete pridávať soľ pravidelne, ideálne raz za mesiac. Kontajner na soľ je spravidla umiestnený na dne umývačky.

Dnešné umývačky sú technologicky vyspelé

Technológie nás sprevádzajú na každom kroku. Smartfóny, inteligentné domy, samoparkovacie autá a omnoho viac. Prečo nemať aj inteligentnú umývačku riadu? Trh ponúka umývačky, ktoré sú technológiami priamo nabité. Niektoré funkcie sú ale potrebnejšie, ako iné. Vybavenie mnohými programami a funkciami môže dobre vyzerať na papieri, ale budete ich využívať aj v realite? Praktickou funkciou, ktorú iste budete s obľubou používať, sú senzory, ktoré zisťujú jednak stupeň zašpinenia riadu, ale aj množstvo riadu v umývačke. Podľa získaných výsledkov umývačka dokáže samostatne upraviť program tak, aby zabezpečila čo najlepšie výsledky pri umývaní riadu v kombinácii s minimálnou spotrebou vody a elektrickej energie.

Veľmi praktickou funkciou je možnosť odloženia štartu umývacieho cyklu na neskôr. Vďaka tomu si pri lepších modeloch možno presne nastaviť hodinu spustenia umývačky. Nechajte tak umývačku bežať v čase, keď nie ste doma, alebo počas noci. Nielenže vás umývačka nebude rušiť, ale čistý riad budete mať pripravený presne vtedy, keď ho budete potrebovať. Väčšinou je možné štart odložiť v rámci 24 hodinového intervalu. Dobrá umývačka riadu by mala byť vybavená funkciou polovičného naplnenia a krátkeho programu. Predstavte si, že si domov pozvete hostí, pripravíte vynikajúcu večeru a dezert. Zrazu počas oslavy zistíte, že nemáte dostatok čistého riadu. Jednoducho môžete použiť praktický krátky program, ktorý väčšinou trvá len 30 minút.

Funkcia polovičného naplnenia vám zas umožní zapnúť umývačku aj vtedy, keď nie je úplne naplnená. Vďaka tomu umývačka prispôsobí svoj cyklus a váš riad umyje pri nižšej spotrebe. Veľmi šikovnou a praktickou funkciou je špeciálny program na umývanie skla. Vďaka nemu nemusíte sklenené poháre po umytí v umývačke leštiť, program sa postará o to, aby bolo sklo čisté a bez zaschnutých kvapiek. Okrem toho vaše sklo ochráni a predlžuje tak jeho životnosť. Pri výbere umývačky si skontrolujte, či je vami vybraný model vybavený technológiou, ktorá si poradí so všetkými čistiacimi prostriedkami. Na trhu je totiž viac druhov, a s niektorými môže mať vaša umývačka problém. Jedná sa o tablety 3v1. Niektoré umývačky takýto typ tabliet nepodporujú, a tak pri umývaní môžu spôsobovať komplikácie. Môže nastať situácia, kedy v umývačke nájdete nerozpustené zvyšky tablety prilepené na vašom riade. Tablety môžu negatívne ovplyvniť celý proces umývania aj sušenia. Pokiaľ je však umývačka vybavená funkciou, ktorá tieto tablety rozpozná, jednoducho vypne dávkovanie leštidla a dávkovanie regeneračnej soli nastaví na najnižšiu úroveň. Tableta sa rozpustí kontrolovane, postupne, podľa jednotlivých fáz programu

Vnútorné usporiadanie umývačky – ako by malo vyzerať?

Ak sa nechcete rozčuľovať pri ukladaní každého hrnca do košov umývačky, pri výbere by ste mali zohľadniť jej vnútorné usporiadanie. Moderné umývačky by mali mať flexibilné koše, ktoré možno podľa vlastných predstáv a potrieb prispôsobovať. Horný kôš by mal byť výškovo polohovateľný. Ak potrebujete umývať väčšie hrnce alebo panvice, jednoducho horný kôš pomocou páčok umiestnených na jeho stranách posuniete o úroveň vyššie. Naopak, ak potrebujete umyť vysoké poháre, kôš rovnakým jednoduchým pohybom o úroveň znížite.

Aj rozloženie v košoch je veľmi dôležité. Umývačka by mala mať priehradky na taniere, ktoré sa v prípade potreby dajú sklopiť. Nemali by chýbať poličky na ukladanie dlhých nožov alebo menších kuchynských pomôcok. Niektoré moderné modely umývačiek sú prispôsobené na umývanie pohárov na víno, ich priehradky sú vybavené gumovými úchytkami, ktoré poháre udržia bezpečne na mieste a vy sa preto nemusíte báť, že počas umývania dôjde k ich poškodeniu.

Umývačky s príborovou priehradkou na tretej úrovni majú veľkú výhodu. Tretia priehradka nemusí nutne slúžiť len na ukladanie príborov, môžete ju využiť aj na ukladanie menších kuchynských pomôcok ako sú metličky, varešky, či dokonca aj malé šálky s tanierikmi určené na espresso. Vďaka tejto priehradke nemusíte v spodnom koši používať príborový košík, ktorý zbytočne zaberá miesto. Voľný priestor môžete využiť na ukladanie tanierov či veľkých hrncov. Špeciálne upravené zóny na umývanie extra špinavého riadu sa zbavia zapečenej mastnoty na vašich hrncoch bez zvýšenia nákladov na energiu a vodu. V podstate ide o pridané trysky, väčšinou umiestnené v spodnom koši, ktoré si pomocou vyššieho tlaku vody poradia s mastnými panvicami, misami alebo plechmi. Riad už nie je potrebné pred ukladaním do umývačky oplachovať v rukách.

back to menu ↑

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri umývanie riadu v umývačke


back to menu ↑

Konečný verdikt

Na záver si ešte raz zhrnieme všetky dôležité veci, ktoré treba pri kúpe umývačky zohľadniť. V súčasnosti je výber na trhu veľmi široký, a preto je dobré sa zorientovať v ponuke jednotlivých značiek. Všeobecne platí, že ak ušetríte na cene na úkor horšej energetickej triedy, v priebehu životnosti umývačky túto cenu preplatíte. Je preto dobré rozhodovať sa medzi modelmi, ktoré majú minimálne energetickú triedu A + a vyššie. Druhou dôležitou vlastnosťou je prevedenie, môžete sa rozhodnúť medzi vstavanou alebo voľne stojacou umývačkou. Všetko záleží na usporiadaní vašej kuchyne a množstve voľného priestoru. Ak sa chystáte zariaďovať kompletne novú kuchyňu, je lepšie zvoliť vstavanú umývačku. Nielenže v kuchyni perfektne zapadne, navyše bude tiež o niečo tichšia, pretože ju z oboch strán budú obklopovať ďalšie kuchynské skrinky. Ale ak máte kuchyňu už zariadenú a na umývačku ste si nenechali voľnú skrinku, využijete skôr voľne stojacu, ako by ste kvôli nej prebudovávali celý interiér.

Funkcie sú dôležitým aspektom a súčasťou výbavy každej umývačky. Ideálny spotrebič by mal mať intenzívny program, program Eco, automatický program, ktorý sám zisťuje stupeň zašpinenia riadu a na základe toho upraví teplotu aj množstvo vody pre každý cyklus. Výhodou je krátky program na len mierne špinavý riad, program predumytie studenou vodou. Ak často používate sklenené poháre alebo misy, hľadajte umývačku, ktorá disponuje špeciálne vyvinutou funkciou na umývanie skla. Veľmi praktická je funkcia HalfLoad, polovičné naplnenie, ktorá riad ekonomicky umyje pri polovičnom naplnení umývačky. Umývačka by mala byť schopná používať tablety 3v1, ktoré sú dnes medzi spotrebiteľmi veľmi populárne. Na to si dajte pozor, pretože nie všetky umývačky sú schopné spracovať ich zloženie a môže sa stať, že použitie takýchto tabliet skomplikuje celý umývací cyklus. Pri žiadnej modernej umývačke riadu by tiež nemala chýbať funkcia odloženého štartu.

Aby bol riad vždy krásne čistý, je potrebné, aby mala umývačka dômyselne vyriešený vnútorný priestor. Nastaviteľné koše s posuvnými priehradkami na taniere a poháre, sklopné etažéry na nože či naberačky, by mali byť samozrejmosťou. Príborová zásuvka je veľmi praktická, navyše šetrí miesto v košoch pod ňou. Nezabúdajte, že uvedené vlastnosti nie sú všetko, čo potrebujete, aby ste mali riad krásne čistý. O umývačku, ako aj o každý iný spotrebič v domácnosti, je potrebné sa starať. Správnou starostlivosťou dokážeme predĺžiť životnosť každého spotrebiča a zabezpečiť tie najlepšie výsledky pri každom použití. Dbajte na to, aby ste vždy včas doplnili potrebnú soľ a leštidlo, pravidelne umývačku čistite. Vyhnete sa tak nepríjemnému zápachu.

back to menu ↑

Akú úlohu hrá pri výbere cena?

Pre niektorých ľudí je cena faktorom číslo jeden pri rozhodovaní o kúpe určitého produktu alebo služby, pre iných je to posledná vec, na ktorú sa pozerajú. Pri umývačkách platí zlaté pravidlo, že nie vždy sa oplatí šetriť. Lacnejšie umývačky mávajú častokrát menej funkcií a hlavne patria do nižšej energetickej triedy. Ak sa rozhodnete investovať do drahšieho modelu s lepšími vlastnosťami, v priebehu životného cyklu vybranej umývačky sa vám investícia určite vráti v podobe nižšieho účtu za vodu a elektrinu. V akých medziach sa ale tieto ceny pohybujú? Najlacnejšie umývačky zoženiete pokojne za dvesto eur, čo nie je veľa. Ale kvalita, s akou sa tu stretnete, je veľmi nízka. Odporúčame nejsť pod 250 – 300 eur. Prelom medzi priemernými umývačkami a tými najlepšími nastáva od 400 – 450 eur. Najlepšie vybavené modely s krásnym dizajnom potom zoženiete aj za viac ako 1 000 eur, avšak otázka znie, či sa vám ešte taká drahá umývačka oplatí.

back to menu ↑

Pre zaujímavosť – Ako vlastne vznikli umývačky?

Mať Johna Fitcha, vynálezcu parníka, za dedka, znamenalo pre Josephine Cocharaneovú dve veci – po prvé, strojárstvo mala v krvi, a po druhé, peniaze jej naozaj nechýbali. Bola už otrávená z toho, ako slúžky neustále rozbíjajú jej drahý porcelán a rozhodla sa preto vymyslieť stroj, ktorý to urobí lepšie. Tak sa v roku 1886 zrodila prvá umývačka riadu.

Presnejšie povedané, úplne prvá zmienka o umývačke sa viaže k menu Joel Houghton. Ten patentoval umývačku, ktorá bola poháňaná ručne, pomocou kľuky. Stroj, ktorý vymyslela Josephine bol ale na inej úrovni. Oveľa lepšej. Jej umývačka mala horizontálne uložené koleso, na ktoré sa riad pripevňoval pomocou drôteného držiaku. Svoj vynález prvýkrát predstavila svetu na svetovej výstave v roku 1893 v Chicagu. Majitelia reštaurácií a hotelov boli šťastím celí bez seba. Rovnako aj boháči, ktorí sa nemohli dočkať, kedy si jednu budú môcť zaobstarať do svojej kuchyne. Následne otvorila Josephine továreň na tieto užitočné stroje a odštartovala výrobu. Z jednoduchej továrne sa neskôr stal celosvetovo známy výrobca KitchenAid.

Prvú elektrickú umývačku s vrchným plnením predstavila v roku 1929 firma Miele. Až v roku 1940 však, vďaka Williamovi Howardovi Livensovi, vznikla umývačka riadu, ako ju poznáme dnes – s plnením spredu a sušením riadu. A keď v roku 1960 Miele prišla na trh s prvým automatickým modelom, jej cena bola približne rovnaká ako mesačný plat jednej upratovačky.

Dúfame, že sme vám pomohli sa zorientovať na trhu s umývačkami riadu, a že aj vďaka týmto stránkam nájdete tú najlepšiu umývačku pre vás a vašu domácnosť. Hlavne pamätajte, že kúpou vaša práca nekončí - umývačka ju značne uľahčí, ale musíte sa o ňu tiež starať.

Umývačky riadu
5 (100%) 3 votes
Necenzurovane.sk