Najlepšie výrobníky ľadu 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho výrobníku ľadu.
 • Zvoľte si na základe rýchlosti výroby ľadu, objemu nádoby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP výrobníky ľadu 2019

Úvod

Chcete sa počas horúcich letných dní schladiť vychladeným nápojom, alebo si dať napríklad osviežujúce mojito? Máte chuť na svoj obľúbený drink s pár kockami ľadu, ale forma na ľad v mrazničke je zase prázdna? S modernými spotrebičmi si teraz môžete osvieženie vyrobiť kedykoľvek bez dlhého čakania!

Práve pre vás môže byť teda výrobník ľadu skvelým pomocníkom. Pod obalom sa skrýva mechanizmus, ktorý počas niekoľkých minút vyrobí ľad pre vaše osvieženie. Jeho obsluha je viac než jednoduchá. Prišli ste sem s myšlienkou na nákup stroja na ľad alebo vás tento nápad zaujal? Určite si teda prečítajte nasledujúci článok. Radi vám s vašim výberom pomôžeme, predstavíme vám tie najlepšie modely na trhu, najväčších výrobcov a vysvetlíme vám, čo taký výrobník ľadu obnáša, ako funguje, a čo sa skrýva pod jednotlivými parametrami tak, aby ste si vybrali práve ten výrobok, ktorý vám bude plne vyhovovať.

back to menu ↑

Delenie výrobníkov ľadu

Keď hovoríme o výrobníkoch ľadu, nemyslíme však len domáce spotrebiče do kuchyne. Pri tých to len začína. Do tohto sortimentu sa radí veľké množstvo rôznych produktov, od malej škatuľky za pár desiatok eur domov na linku, cez také stroje na ľad, ktoré môžete poznať z barov v kluboch až po niekoľko sto kilové monštrá na výrobu niekoľkých ton ľadu denne za tisíce eur.Domáce výrobníky ľadu sa okrem delenia podľa ceny dajú deliť hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi. Lacnejšie modely budú chudobnejšie o niektoré funkcie a budú mať skôr plastový obal, drahšie modely, na druhej strane, budú na funkcie bohatšie a vyrobené bývajú výhradne z nerezu. Rovnako napríklad hlučnosť a rýchlosť výroby sa môže zľahka líšiť podľa ceny. Pozrime sa ale na vlastnosti, podľa ktorých si môžeme výrobníky rozdeliť do kategórií podľa vlastností.

Domácí výrobníky ľadu se mimo dělení podle ceny dají dělit hned několika různými způsoby.  Levnější modely budou chudší o některé funkce a budou mít spíše plastový obal, dražší modely, na druhou stranu, budou na funkce bohatší a vyrobeny bývají výhradně z nerezu.  Stejně tak například hlučnost a rychlost výroby se může zlehka lišit podle ceny. Podívejme se ale na vlastnosti, podle kterých si můžeme výrobníky rozdělit do kategorií podle vlastností.

 • Podľa možnosti napojenia na vodovodnú sieť a odpad. Túto vlastnosť ponúkajú len drahšie modely a je to skôr možnosť, než nutnosť. Každý model, ktorý sa dá pripojiť do vodovodnej siete, má zároveň aspoň menší zásobník na vodu a nádobku na prebytočnú odpadovú vodu. Na druhej strane, do takého modelu nie je potrebné vodu stále dopĺňať.
 • Podľa použitého materiálu. Rozlišujeme výrobníky plastové a nerezové. To ale závisí skôr na cene. Drahšie modely sú prevažne z nerezu, kým lacnejšie z plastu.
 • Podľa dávkovania ľadu. Výrobníky s dávkovaním do pohára sú skôr ojedinelé, ale nájdeme aj také modely. Jednoducho vám po zadaní funkcie nasypú pár kociek priamo do pohára. Pri ostatných bežných modeloch si musíte ľad vyhrabať lopatkou.
 • Podľa druhu chladenia. Pri modeloch do domácnosti nájdeme prevažne lacnejšie modely chladené vzduchom. Druhou možnosťou je chladenie vodou, také stroje sú tichšie a jednoduchšie na údržbu. Medzi domácimi výrobníkmi je tento variant ale skôr výnimkou.

Profesionálne výrobníky môžeme deliť napríklad aj podľa druhu vyrobeného ľadu. Nájdeme napríklad výrobníky ľadovej drviny, výrobníky šupinového ľadu, alebo dokonca výrobníky ľadovej triešte, rovnako aj výrobníky klasických ľadových kociek. Pri takých strojoch na ľad sa cena odvíja skôr od použitej techniky výroby ľadu, vzduchom alebo vodou, alebo od množstva ľadu vyrobeného za deň. Cena teda nie je najlepší parameter ako také výrobníky deliť.

back to menu ↑

Test výrobníkov ľadu

Pozrime sa na test jednotlivých produktov. Rozdelili sme ich pre vás do kategórií, začínajúc lacnými produktmi, cez výrobky, ktoré by sme mohli označiť ako zlatú strednú cestu až po nadštandardné modely pre náročných zákazníkov.

Lacné produkty

V najlacnejšej kategórií sa jedná o menšie, lacnejšie výrobníky ľadu, ktoré bohate postačia pe priemrnú domácnosť. Do 150€ sa vojdu aj prístroje, ktoré majú slušnú kvalitu. Môžete očakávať rýchlosť tvorby ľadu okolo 12kg/deň v menších objemoch nádob.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Rýchlosť tvorby ľadu Cena
1. Clatronic EWB 3526
2,2 l 15 kg/24 h Zistiť cenu
2. ProfiCook PC-EWB 1079
1,7 l 10 -15 kg/24 h Zistiť cenu
3. Guzzanti GZ 120
2,1 l 12 kg/24 h Zistiť cenu
4. Guzzanti GZ 122
2,2 l 12 kg/24 h Zistiť cenu
5. Domo DO9200IB
2,1 l 12 kg/24 h Zistiť cenu
6. Guzzanti GZ 121
1,1 l 10 kg/24 h Zistiť cenu

Zlatá stredná cesta

Stredná trieda výrobníkov ľadu, kde nájdete solídne prístroje, ktoré uspokoja aj náročných zákazníkov. Sú na vyššej úrovni, disponujú väčšou výrobnou kapacitou ľadu a často majú väčšie nádoby, než lacnejšie konkurencie.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Príkon Cena
1. Klarstein Kristall TK49
2,5 l -15 kg/24 h Zistiť cenu
2. Klarstein Mr. Black-Frost
- l 15 kg/24 h Zistiť cenu
3. Guzzanti GZ 124
2,2 l 13 kg/24 h Zistiť cenu
4. Klarstein Ice Volcano 2 GS
- l 13 kg/24 h Zistiť cenu
5. Princess 283069
2,8 l 13 kg/24 h Zistiť cenu

Nadštandard

Pomaly sa dostávame do vyššej triedy. Od 200€nájdete nadštandartné výrobníky ľadu pre domácnosti a lacnejšie profesionálne výrobníky do reštaurácií alebo chemických laboratórií – disponujú veľkou kapacitou výroby ľadu, vysokou výkonnosťou a zároveň s tým aj cenou. Tie najdrahšie, ktorých cena môže dosiahnuť až 400€, už sme do testu nezaradili, pre bežné použitie nie sú relevantné.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem nádoby Rýchlosť tvorby ľadu Cena
1. Klarstein Ice Volcano 2G
1.6 l 12 kg/24 h Zistiť cenu
2. Hendi 35 kg vzduch
-l 35 kg/24 h Zistiť cenu
3. Klarstein Frostica
3,5 l 20 kg/24 h Zistiť cenu
3 Výrobník-ledu

Výrobníky ľadu a ich charakteristika

Výrobníky ľadu sú zariadenia, ktoré sa vám oplatia v prípade, že plánujete doma usporiadúvať pravidelne party alebo pokiaľ máte sami radi vychladené drinky. Vodu, ktorú do prístroja nalejete, premení na ľad v rôznych formách (najčastejšie kocky, ale môže ísť aj o klobúčiky alebo šupinky). Časť vody zostáva odpadová, a buď ju pravidelne vylievate, alebo sa odvádza priamo do odpadu. Okrem domácnosti sa výrobníky ľadu vyplatia aj v reštauráciách, baroch alebo dokonca v chemických laboratóriách (niet sa čomu čudovať, tak potrebujú ľad pomerne pravidelne). Charakterizované sú najmä hlučnosťou a výkonom, ktoré spolu často súvisia. Neskôr sa všetkým týmto parametrom budeme jednotlivo venovať.

Výhody

Rýchla príprava ľadu v rôznych objemoch

Ľad je neustále pripravený

Niektoré môžu byť peknými designovými doplnkami

Nízka hlučnosť


Nevýhody

Ľad pripravíte aj v mraziaku a nemusíte platiť spotrebu ďalšieho prístroja

Musíte myslieť na pravidelné dopĺňanie vody

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia výrobníkov ľadu

Nepozdáva sa vám žiadny z našich navrhnutých produktov? Alebo sa len chcete porozhliadnuť sami, kým vyrazíte výrobník ľadu kúpiť? Pripravili sme vám zoznam overených výrobcov strojov na ľad, na ktorých môžete na trhu naraziť a stručné informácie o nich.

back to menu ↑

Ako vybrať výrobník ľadu

Predovšetkým je potrebné si ujasniť, čo od produktu očakávate. Samozrejme, že v prvom rade výrobu ľadu, ale čo ostatné funkcie? Objem, ovládanie, rýchlosť prípravy ľadu, alebo dokonca veľkosť kociek. Nezabúdajme tiež na dizajn materiál. Možností je veľa! Poďme sa pozrieť na konkrétne parametre a ujasniť si, čo hľadáte, a čo vám bude pre vaše potreby vyhovovať.

Kapacita nádoby na vodu

S dopĺňaním vody úzko súvisí kapacita zásobníka na vodu. Práve odtiaľ sa berie voda na výrobu ľadu. Kapacita sa pohybuje väčšinou medzi 2 až 3 litrami, aj keď nájdete i prístroje s kapacitou až 5 litrov. Veľké množstvo najpopulárnejších výrobkov má kapacitu 2,2 litra. Tá sa zdá byť pre domáce použitie ideálna.

Je tu ale potrebné brať do úvahy váhu rozmery výrobníkov. Čím väčší je zásobník, tým priestorovo náročnejšie bude celé zariadenie. Zároveň bude naplnený výrobník ťažší, takže popremýšľajte, či a ako často budete musieť so spotrebičom hýbať. Na kapacite zásobníka na vodu však závisí aj množstvo vytvoreného ľadu, tak si všetko dobre premyslite, než siahnete po najmenšom, najľahšom a najskladnejšom variante, aby ste svoju voľbu neskôr neľutovali.

Kapacita zásobníka ľadu

Druhý zásobník, ktorým bude váš nový spotrebič vybavený, slúži na uchovávanie vyrobeného ľadu. Údaje o rozmeroch tejto nádoby sa udávajú v kilogramoch, nie v litroch. Rozpätie sa pohybuje medzi 0,3 kg 1 kilogramom. Najobľúbenejšie výrobky, tie s kapacitou na 2,2 litra vody, väčšinou disponujú nádobou na 0,7 kg ľadu. Nepodceňte tento parameter. Nedostatočne veľká nádoba na ľad vám môže spôsobiť starosti pri príprave večierka alebo pohostenia. Ďalej počítajte s tým, že sa ľad v zásobníku môže po dlhšom čase začať rozpúšťať.

Množstvo vyrobeného ľadu

Zásadná informácia, napriek tomu ak nakuknete do parametrov, väčšinou nebudete o nič múdrejší ako predtým. Najčastejšie sa dočítate, že konkrétny spotrebič dokáže vyrobiť niečo medzi 9 a 15 kilogramami ľadu za deň. Prepočítali sme to za vás na zmysluplný údaj. Taký výrobník teda dokáže vyrobiť asi 9 kociek ľadu za cca 9 minút. Posúďte sami, či je to pre vás dostačujúce, ak nie, hľadajte výkonnejší prístroj.

Výroba ľadu samotná prebieha po várkach. Väčšinou sa vyrobí práve 9 kociek naraz, ktoré po zmrznutí stroj presunie do zásobníka a začne vyrábať ďalších 9 kociek. Hľadajte alebo sa pýtajte na údaj o čase trvania jedného mraziaceho cyklu a o počte vyrobených kociek počas jedného cyklu. Čas trvania býva pri priemerných produktoch asi 9 minút, záleží ale, okrem iného, na príkone.

Dopĺňanie vody

Áno, výrobník ľadu sa dá pripojiť k vodovodnej sieti. Teda, nie každý, samozrejme. Za túto vlastnosť si priplatíte. Vyššia je obstarávacia cena aj cena nákladov na prevádzku takého stroja. Je to však vlastnosť, ktorú ocenia skôr reštauračné zariadenia než domácnosti. Na druhej strane, voda sa do prístroja dopĺňa priebežne automaticky, čím vám odpadá starosť s dolievaním. Podobné výrobníky tiež prevažne zvládnu vyrábať väčšie množstvo ľadu a ponúkajú možnosť nepretržitej prevádzky.

Ak ale hľadáte stroj na ľad k sebe domov, na schladenie pitia počas horúcich letných dní alebo na výrobu pár kociek ľadu večer do pohára s trochou dobrej whiskey, určite vám stačia ručne dopĺňané stroje. V takom prípade musíte však dolievať vodu do zásobníka vždy, keď dôjde.

Technológia chladenia

Tu sa nám ponúkajú dve možnosti. Lacnejšie, v domácnosti bežnejšie používané, výrobníky chladené vzduchom výrobníky chladené vodou. Nebudeme vás nudiť technickými náležitosťami a rovno si povieme, čo ktorý typ obnáša.

 • Výrobníky chladené vzduchom využívajú vzduch zo svojho okolia. To vlastne vyplýva už z názvu. Čo to ale znamená pre vás? Okolo prístroja musí byť priestor, aby mohol vzduch cirkulovať. Taký výrobník sa teda nedá zabudovať napríklad niekam dovnútra kuchynskej linky. Ďalej je potrebné starať sa vetrák kondenzátor. Bez údržby nemusí výrobník fungovať na plný výkon, výroba ľadu môže trvať dlhšie a v menšom množstve. Tieto výrobníky sú tiež hlučnejšie, práve kvôli nutnosti cirkulácie vzduchu.
 • Naopak výrobníky chladené vodou sú oproti tým chladeným vzduchom prakticky bezúdržbové nepočuteľné. Väčšinou ide o také modely, ktoré sa dajú napojiť na vodovodnú sieť a odpad. Sú to teda drahšie modely. Nemajú však vetrák, ktorý by sa mohol bez dostatočnej cirkulácie vzduchu prehriať, je teda možné ich zabudovať do kuchynskej linky, aj napríklad do baru v reštauračných zariadeniach.

Príkon

Domáce výrobníky ľadu majú, oproti presvedčeniu veľa ľudí, veľmi prijateľné prevádzkové náklady. Bežne sa spotreba pohybuje medzi 100150 W. Pri priemernej cene elektriny, 15 centov za 1 kWh, stojí hodina prevádzky v nepretržitom chode asi 2 centy.  Na výkone tiež samozrejme záleží rýchlosť výroby ľadu. To už je ale rad na vás, rozhodnúť, ako rýchlo a koľko ľadu potrebujete. Pri príprave na večierok alebo party nie je na škodu mať výkonu viac. Pri ojedinelom využití si ale trúfneme tvrdiť, že môžete trochu toho výkonu oželieť a možno ušetriť pár eur z nákupnej ceny.

Hlučnosť

Hlučnosť výrobníkov ľadu závisí predovšetkým na použitej technológii chladenia. Domáce výrobníky, prevažne chladené vzduchom, potrebujú na prevádzku cirkuláciu vzduchu, zaistenú vetráčikom. Väčšina modelov však pri výrobe ľadu nijako neruší. Ak má stroj vyššie nároky na cirkuláciu vzduchu a teda je hlučnejší, väčšinou sa o tom dočítate v recenzii na jednotlivý výrobok. Také modely ale spravidla nepatria medzi top produkty na trhu. Nemusíte sa teda báť, že sa cez hluk vychádzajúci z výrobníku ľadu nebudete počuť.

Odpadová voda

Pri výrobe ľadu vzniká v stroji odpadová voda. Tú je potrebné pravidelne vylievať.

 • Pri drahších modeloch, napojených na vodovod, je toto riešenie jednoduché. Stačí prístroj napojiť tiež na odpadovú hadicu a všetko prebieha automaticky. Avšak nie všetky modely s možnosťou pripojenia k vodovodu ponúkajú toto riešenie.
 • Pri bežných domácich modeloch je však potrebné vodu vypúšťať otvorením zátky. Ešte predtým si však nezabudnite pod odtok prichystať vedro, to je taký náš malý tip.

Design výrobníkov ľadu

Neopomenuteľná náležitosť pri nákupe akéhokoľvek spotrebiča do domácnosti. Nikto nechce mať v kuchyni efektívny, ale nevzhľadný spotrebič. Dizajn je viac-menej nemenný podlieha funkčnosti. Napriek tomu ale existuje pár variantov výrobníkov. Modernejšie modely, kde vám ľad padá do pohára po zadaní funkcie, oproti nim stoja, u nás bežnejšie, výrobníky odkiaľ ľad vyberiete lopatkou po otvorení zásobníka. Niektoré výrobky tiež dostanete s preskleným priezorom do nádoby na ľad.

Ďalej sa výrobníky líšia podľa použitého materiálu. Môžeme nájsť modely s plastovým obalom alebo modely s obalom nerezovým. Kým plastové modely dostanete vo všemožných farebných variantoch, nerezové sú prevažne šedivé. Materiál obalu má vplyv nielen na vzhľad výrobku, ale aj na jeho odolnosť. Kým plastové výrobníky sa dajú ľahko poškriabať alebo na nich môžu byť vidieť šmuhy po dotyku, nerezové patria spravidla medzi solídnejšie výrobky, to sa však prejaví vyššou cenou.

back to menu ↑

Funkcie a vlastnosti

Výrobníky ľadu ponúkajú rôzne funkcie, ako sú indikátory, časovače alebo vyberateľné nádoby. Je ale dôležité, aby napriek všetkým funkciám zostalo ovládanie jednoduché. Ak kupujete výrobník s väčším množstvom funkcií, odporúčame sa uistiť, že návod je aj v slovenčine. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z funkcií a povieme si, čo vám daná funkcia ponúkne:


back to menu ↑

Konečný verdikt

Našli ste, čo ste hľadali? Doplnili ste si vedomosti, čo sa mätúcich špecifikácií týka a dokázali ste si vybrať výrobník ľadu do svojej domácnosti? Alebo ste sa rozhodli pre niektorý z nami odporúčaných modelov? Áno? Sme radi! Nie? Nechajte nás vám ešte na záver poradiť a uľahčiť vaše hľadanie.

 • Ujasnite si, čo od výrobku Stačí vám produkt so základnými funkciami alebo hľadáte nadštandardne vybavený výrobok? Stačí vám plastový plášť alebo zvolíte nerezovú oceľ? Aké množstvo ľadu potrebujete vyrábať? Upravte parametre hľadania podľa vašich odpovedí a zúžte svoje pole výberu.
 • Koľko ste ochotní do stroja investovať? Zodpovedajú vami očakávané parametre cene? Nie? Bohužiaľ, buď upravte parametre alebo siahnite hlbšie do vrecka. Áno? Vyberajte z nájdených výrobkov.
 • Choďte po značkách. Overení výrobcovia nie sú vždy zárukou kvality, väčšinou to ale platí. Ak sa výrobca špecializuje na kuchynské spotrebiče alebo na výrobníky ľadu konkrétne, ich výrobky bývajú prevažne kvalitnejšie, než produkty firmy, ktorá sa výrobou týchto produktov zaoberá len okrajovo.

back to menu ↑

Cena výrobníkov ľadu

Výrobníky ľadu by sa dali rozradiť do 4 cenových kategórií, ak opomenieme delenie strojov na profesionálne použitie. Platí, že cenu tvorí kvalita výkon samotného spotrebiča, jeho vzhľad, ďalej značka obchod, kde stroj nakupujeme. Pozrime sa teraz na cenové kategórie a povedzme si, čo od výrobníka z ktorej kategórie môžete očakávať.

Výrobníky ľadu od 100 € do 150 €

Cenovku v tomto rozmedzí nájdete na základných modeloch. Ľad vyrobí, bude to ale chvíľku trvať, nebude to preháňať s množstvom a narobí pritom nejaký ten hluk. Nie vždy zostane ľad ľadom, ak ho necháte v zásobníku dlhšie. Funkcií ponúkne poskromne a obal bude skôr lacný plast než matný nerez. Tiež výber modelov v tejto kategórii nebude nijako prevratný, na druhej strane, žiadne z týchto strojov neponúknu nič navyše oproti ostatným konkurentom v tejto kategórii.

Výrobníky ľadu od 150 € do 250 €

Tu už je z čoho vyberať. A nemyslíme len možnosť zvoliť si farbu plastového obalu, ale predovšetkým rôzne možnosti výkonu objemu zásobníkov. Absolútnu väčšinu zo štandardných produktov do domácnosti nájdete práve okolo stosedemdesiat až dvesto eur. Pre výber konkrétneho modelu už je potrebné zadať vami hľadané špecifické parametre. My by sme pri výbere hľadali práve v tejto kategórii.

Výrobníky ľadu od 250 € do 400 €

Ak ste ale náročnejší zákazník, potrebujete vyrábať väčšie množstvo ľadu, hľadáte model s nadštandardnými funkciami alebo vám váš nový spotrebič skrátka musí ladiť s moderne zariadenou kuchyňou, je tu pre vás ešte vyššia cenová kategória. Plast nahradil nerez, podsvietený displej vás informuje o chode prístroja, ovládanie ponúka množstvo funkcií, stroj beží ticho aj za vyššieho výkonu. Do zásobníkov sa vojde dosť vody na tvorbu kociek rôznych tvarov, ktoré pre vás stroj udrží zmrznuté a v dostatočnom množstve až do doby než ich bude treba. Ale platí, že za každý luxus si priplatíte.

Výrobníky ľadu nad 400 €

Nehľadáte výrobník ľadu do domácnosti? Potom pre vás hľadanie začína práve od tejto čiastky. Pri strojoch slúžiacich na profesionálne nepretržité používanie, napojené na vodovodnú sieť odpad, s inými technológiami výroby ľadu, sa môžu ceny vyšplhať až do závratných výšin. Záleží na parametroch ako je veľkosť, príkon alebo už spomínaná technológia výroby ľadu. Hľadanie, koľko vás výrobník vyjde, necháme na vás, stačí len zadať požadované parametre do niektorého z porovnávačov cien na internete a vybrať model, ktorý spĺňa vaše potreby. Cena sa môže meniť so zmenou každého jednotlivého parametru.

Keď už si doma dokážete vyrobiť patričné množstvo ľadu, prečo si hneď nepripraviť osviežujúce mojito? Je to jednoduché. Potrebujete len trochu bieleho rumu, limetkovej šťavy, trstinový cukor, mätu, sódovku a, samozrejme, ľad z vášho výrobníka.

Do vyššieho pohára vložte niekoľko lístkov mäty, dve lyžice trstinového cukru a 3 cl limetkovej šťavy. Všetko jemne roztlačte, zalejte sódovkou a pridajte kocky ľadu. Najlepšie je ľad nadrviť alebo si vyrobiť priamo ľadovú drvinu. Nakoniec pridajte biely rum a zvyšok dolejte opäť sódovkou. Môžete to celé ešte ozdobiť pár lístkami mäty navrch. Teraz si môžete ľahko a rýchlo pripraviť kubánske mojito priamo u vás doma a osviežiť sa počas horúcich letných dní.

Dobrou chuť!

Dúfame, že sme Vám s výberom stroja na ľad pomohli, a nech siahnete po ktoromkoľvek modeli, dúfame, že budete spokojní!

Výrobníky ľadu
Ohodnoťte článok