Najlepšie záhradné drviče 2019

 • Zaujíma vás, ako vybrať zahradný drvič, bez toho aby ste sa napálili?
 • Prejdite si naše recenzie zahradnch drvičov a vyberte ten najlepší!
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie!

Zahradní drtiče bez pozadí

Porovnanie záhradných drvičov

Do 150 eur Do 250 eur Do 400 eur Od 400 eur
Model: Hecht 6284 XL AL-KO Easy Crush LH 2800 Hecht 6173 GTM Professional GTS 600
Náhľad:
Cena: Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
Pohon: Elektrický Elektrický Benzínový Benzínový
Výkon: 2800 W 2800 W 4480 W 4000 W
Max. priemer konárov: 4,5 cm 4,2 cm 3,6 cm 5 cm
Hmotnosť: 25 kg 29 kg 45 kg 65 kg
Kôš: Áno (60 l) Áno (50 l) Áno (30 l) Nie
Kolieska: Áno Áno Áno Áno

Úvod

Kto má doma väčšiu záhradu, ten isto vie, že okrem starostlivosti o trávnik či skalku musí udržiavať aj dreviny – pravidelne ich strihať, prerezávať a prípadne vyrúbať a nasadiť nové. Vzniká pri tom veľa dreva. Väčšie polená sa dajú ľahko spracovať a použiť na kúrenie, ale ako sa zbaviť kríkov alebo menších konárov zo stromov? Na to slúžia záhradné drviče. V závislosti na použitom princípe spracovávajú drevo buď na drvinu alebo malé kotúčiky. Oboje môže mať svoje využitie, buď do kompostu alebo napríklad na kúrenie. Avšak aby bola práca s drvičom bezpečná, pohodlná a rýchla, je potrebné dbať na dobrú voľbu prístroja. Aby sme vám poradili, spracovali sme pre vás recenzie TOP záhradných drvičov 2018.

Najlepší drvič konárov od 400 €

GTM Professional GTS 600

 • Pre koho je GTM Professional GTS 600: Pre každého, kto túži po profi prístroji.
 • Prečo kúpiť práve GTM Professional GTS 600: Ak zháňate profi prístroj, získate v tomto modeli za slušnú cenu veľmi dobré parametre.
 • Prečo sme vybrali práve GTM Professional GTS 600: Patrí v kategórii profi drvičov medzi najlepšie modely a cenovo je dostupný aj pre bežných zákazníkov.

Profesionálny drvič konárov GTM GTS 600 patrí do profi triedy týchto prístrojov. Ide o benzínový drvič s nádržou na 3,6 litra bezolovnatého benzínu. Spotreba nie je veľká v porovnaní s ďalšími modelmi, ale napriek tomu vás bude benzín niečo stáť. Rovnako budete mať dodatočne náklady s olejom, motor je potrebné premazávať. Drvič konárov GTM GTS 600 má senzor stavu oleja, vďaka čomu sa vám nestane, že by ste ho zabudli doplniť. Motor prístroja je radu GTM GTE 160 a disponuje objemom 163 kubických centimetrov, čo dáva v súvislostí s ďalšími parametrami dobrý výkon 4 kW.

Zistiť cenu

Štartovanie je ručné, z dôvodu bezpečnosti nechýba ani núdzový vypínač. GTM GTS 600 funguje na princípe rýchlobežných nožov (2 otočné nože a jeden pevný protinôž z ušľachtilej ocele), ktoré postupne drvia konáre na malé štiepky. Maximálny priemer konárov je 5 centimetrov, čo je viac, než pri bežných, lacnejších drvičoch. Vstupný otvor má 25 x 25 centimetrov, vďaka čomu je vkladanie konárov pohodlné. Aby bola práca bezpečnejšia, prístroj ich postupne vťahuje sám. Ešte vám dlhujeme údaje o mobilite prístroja – vďaka kolieskam sa ľahko preváža (a to aj napriek veľkým rozmerom a hmotnosti 65 kilogramov), navyše nie je limitovaný vzdialenosťou od zásuvky. Z nášho pohľadu jeden z najlepších profi prístrojov na trhu (ak nebudeme brať do úvahy priemyselné stroje).

GTM Professional GTS 600

Výhody

Vysoký výkon

Samovťahovanie

Núdzový vypínač

Kvalitný motor


Nevýhody

Zložitejšie dopĺňanie oleja

Vysoká cena

Dodatočné náklady spojené s benzínom a olejom

Najlepší drvič konárov do 400 €

Hecht 6173

 • Pre koho je Hecht 6173: Pre záujemcov o benzínový prístroj s vysokým výkonom, hoci za vyššiu cenu.
 • Prečo kúpiť práve Hecht 6173: Patrí medzi lacnejšie benzínové prístroje so slušnými parametrami.
 • Prečo sme vybrali práve Hecht 6173: V danej cenovej kategórii patrí k úplnej špičke.

Záhradný drvič konárov Hecht 6173, je benzínovým drvičom so spaľovacím motorom. Ten je triedy Hecht OHV, štvortaktný, s výkonom 6 HP. Celkový výkon motoru dosahuje hodnotu 4480 W pri objeme motora 173 kubických centimetrov. To sú veľmi dobré čísla. Drviaci mechanizmus je nožového typu a je spoľahlivejší, než bývajú valcové mechanizmy. Pozostáva z kotúča s dvoma nožmi z ocele, ktoré sú veľmi ostré a kvalitné. Drví konáre do priemeru len 3,6 centimetra, zato ale bezchybne zvláda aj menšie vetvičky. Oproti konkurencii je ale maximálny priemer menší a pre majiteľa väčšej záhrady to môže byť obmedzujúce (hoci polienka nad 3,6 cm sa dajú pohodlne využiť na kúrenie).

Zistiť cenu

Ak prepočítame výkon motora na otáčky, získame 2450 otáčok za minútu. To je pri ostrých nožoch veľmi dobré a zvládnete tak drviť aj tvrdé, čerstvé drevo. Produkuje to samozrejme hluk, ktorý nie je výrobcom vyčíslený, ale je pomerne vysoký. Vibrácie kladú nárok aj na stabilitu, ktorá je pri hmotnosti 45 kilogramov dobrá (aj vzhľadom na použitý materiál). Chýbať nemôže 30 litrový kôš na štiepky konárov. Pri cene pod štyristo eur ide o veľmi kvalitnú drvičku s benzínovým pohonom, ktorá navyše nie je obmedzená nutnosťou prítomnosti elektrickej zásuvky (ale na druhej strane musíte počítať s dodatočnými nákladmi na olej a benzín).

Hecht 6173

Výhody

Výkonný motor

Nože z kvalitnej ocele

Oproti iným benzínovým motorom lacný


Nevýhody

Hlučnosť

Drví konáre len do 3,6 centimetra

Najlepší drvič konárov do 250 €

AL-KO Easy Crush LH 2800

 • Pre koho je AL-KO Easy Crush LH 2800: Pre majiteľov väčšej záhrady, ktorí potrebujú výkonný drvič konárov a chcú so štiepkami napríklad mulčovať.
 • Prečo kúpiť práve AL-KO Easy Crush LH 2800: Vzhľadom na cenu má veľmi dobré technické parametre.
 • Prečo sme vybrali práve AL-KO Easy Crush LH 2800: Vďaka vysokému výkonu a bezpečnej prevádzke.

AL-KO Easy Crush LH 2800 je typickým drvičom strednej triedy. Patrí, a to je nutné povedať hneď na úvod, medzi elektrické drviče, vyžaduje zapojenie do zásuvky a istenie 16 A. Drvenie zabezpečuje systém prepojených valcov, ktoré zvládajú drviť konáre do priemeru 4,2 centimetra. Výkon motora je 2800 W. AL-KO Easy Crush 2800 disponuje bezpečným systémom samovťahovania aj veľkým plniacim lievikom, ale tento valcový systém je trochu slabší na drvenie malých vetvičiek. Ak necháte drviť malé výrastky, stane sa, že systémom prejdú celé, v nezmenenej podobe. Za prednosť považujeme spätný chod, ktorý zabezpečí vysunutie konárov v prípade, že sa systém zasekne.

Zistiť cenu

Chýbať nemôže zberný vak na malé štiepky. Hlučnosť je vysoká, celkom 77,8 dB, čo môže byť pri práci nepríjemné a odporúčajú sa ochranné pomôcky. Celková konštrukcia je stabilná a pevná, vďaka čomu sa prístroj len tak nepoškodí. Hmotnosť tohto drviča je 29 kilogramov, vďaka XL kolieskam to ale pri sťahovaní príliš nepocítite. Osobne hodnotíme AL-KO Easy Crush 2800 ako kvalitný prístroj strednej triedy pre majiteľov väčších záhrad.

AL-KO Easy Crush LH 2800

Výhody

Spätný chod

Veľmi dobrý pomer cena/výkon

Ľahká manipulácia a samovťahovanie


Nevýhody

Problémy s drvením malých vetvičiek

Pred použitím je nutné prístroj nastaviť

Najlepší drvič konárov do 150 eur

Hecht 6284 XL

 • Pre koho je Hecht 6284 XL: Pre majiteľov menších záhradiek, ktorým sa neoplatí investovať do väčších prístrojov.
 • Prečo kúpiť práve Hecht 6284 XL: Získate dobrú kombináciu vysokého výkonu a príjemnej ceny.
 • Prečo sme vybrali práve Hecht 6284 XL: Značka Hecht patrí medzi popredných výrobcov lacnej záhradnej techniky a tento model má veľmi dobré ohlasy.

Značka Hecht patrí medzi tie rýdzo české a oproti konkurencii lacnejšie. Zodpovedá tomu použitý materiál – ten je síce ľahší, ale menej odolný, a je preto potrebné s drvičom (hlavne s jeho košom) pracovať opatrne, aby ste predišli poškodeniu. Čo sa stability týka, Hecht 6284 XL si nevedie zle, ale samozrejme od nej nemôžeme očakávať výsledky drahších prístrojov. Výkon je veľmi dobrý, 2800 W je pekné číslo. Keďže ide o elektricky poháňaný drvič, zaisťuje celý chod elektromotor s frekvenciou 50 Hz. Chod je výrazne tichší, než pri benzínových motoroch a navyše sú nižšie tiež dodatočné náklady, nehovoriac o tom, že z neho nevznikajú žiadne splodiny.

Zistiť cenu

Drviču Hecht 6284 XL nechýba kôš na štiepky, jeho objem je 60 litrov, čo je dosť. Priemer konárov, ktoré sa dajú ešte spracovať, je 4,5 centimetra, čo je zhruba priemer v porovnaní s ďalšími prístrojmi. Aby bolo drvenie bezpečné, nemôže chýbať samovťahovacia funkcia. Systém drvenia je založený na niekoľkých nožoch, vďaka čomu sa lepšie nadrvia aj menšie vetvičky (hoci tie niekedy prejdú v pôvodnej forme). Hmotnosť je úmerná použitému materiálu – dosahuje len 25 kilogramov, vďaka čomu je drvič veľmi mobilný.  Napomáhajú tomu aj pojazdové kolieska. Ako lacný drvič sa Hecht 6284 celkom určite oplatí.

Hecht 6284 XL

Výhody

Solídna hodnota výkonu

Tichý chod

Samovťahovací systém


Nevýhody

Chýbajúce vtláčadlo

Ľahký a menej kvalitný materiál

Záver

 • Ak máte malú záhradu a nestojíte o drahý drvič, ktorý nevyužijete, odporúčame kompaktný drvič Hecht 6284 XL – nie je drahý a na občasnú prácu bohato stačí.
 • Do väčších záhrad, hoci stále na hobby použitie, sa oplatí kvalitnejší prístroj. Odporučiť môžeme napríklad AL-KO Easy Crush LH 2800.
 • Pre náročnejších zákazníkov, ktorým nevadí si priplatiť za drahý, ale výkonný prístroj, je vhodný Hecht 6173 s benzínovým pohonom a vysokým výkonom.
 • Ak chcete profesionálny prístroj s benzínovým pohonom, vysokým výkonom (ale aj cenou) a špičkovými parametrami, môžete vyskúšať GTM Professional GTS 600.

Drvič alebo štiepkovač?

Prax v slovenských obchodoch je taká, že zákazníci mnohokrát oba termíny zamieňajú, prípadne predpokladajú, že znamenajú to isté. To je však často zásadná chyba, každý z nich funguje inak a má iné využitie. Aby sme predišli tomu, že budete po nákupe sklamaní, chceli by sme na tomto mieste oba pojmy vysvetliť.

 • Drvič konárov – hlavným rozdielom je použitie rotujúcich nožov, ktoré konáre rozdrvia na drobné úlomky. Tie sa hodia výborne na mulčovanie alebo do kompostu, rýchlo sa rozkladajú. Tieto stroje musia byť predovšetkým stabilné, lebo pri práci produkujú vysoké vibrácie a sú, vzhľadom na použité technológie, o niečo hlučnejšie. Prístroje v hobby triede sú schopné nadrviť aj čerstvé konáre, a to do priemeru až 50 milimetrov. Použitie nožov kladie nároky na bezpečnosť práce (hlavne by ste nemali veľmi tlačiť konáre dovnútra), zároveň je potrebné ich raz za čas meniť.
 • Štiepkovač konárov – vo vnútri stroja nájdete ozubené koleso, ktoré tlačí prechádzajúce konáre na kovovú dosku a postupne ich štiepi na väčšie kusy, vhodné napríklad na kúrenie. Konáre vťahuje sám, je teda bezpečnejší, vďaka menšiemu výkonu nie je ani taký hlučný, ani taký nestabilný ako drvič. Na druhej strane však práca s ním trvá dlhšie. Ďalším obmedzením je, že čerstvé drevo sa nedá v štiepkovači spracovať. Je potrebné ho nechať preschnúť a zároveň dbať na to, že štiepkovače si poradia s konármi o priemere asi 20 až 30 milimetrov.

Dôležité parametre záhradných drvičov

Kým sa pustíte do výberu, vždy najprv zhodnoťte plánované použitie, veľkosť záhrady a ideálne aj to, čo vám na nej rastie. Vybraný prístroj by mal svojmu budúcemu použitiu zodpovedať.

 • Maximálny priemer konárov – tento parameter sa bežne pohybuje medzi 20 a 30 milimetrami pre štiepkovače a medzi 35 a 50 milimetrami pre drviče. Udáva, aký široký smie byť maximálne konár (alebo akákoľvek iná drevina), aby došlo k jej spracovaniu. Väčší rozmer zvládnu profi drviče.
 • Pohon – tu máte na výber z dvoch možností – benzínový alebo elektrický. Počítajte dopredu s tým, že elektrický potrebuje mať v dosahu zásuvku a dosahuje menší výkon než benzínový. Benzínové bývajú zase ťažšie (zároveň však aj odolnejšie) a produkujú splodiny. Elektrické majú využitie skôr v menších záhradách, benzínové sú väčšinou profi a využitie nájdu aj mimo záhrady.
 • Príkon a výkon – príkon elektrických drvičov by podľa nás nemal klesnúť pod 2 kW. Také stroje sa vám neoplatia, naopak – kvalita začína až okolo 2,5 kW. Výkon sa odvíja od príkonu a účinnosti (ktorá nikdy nie je 100%), takže bude oproti príkonu nižší. Väčšinou sa udáva vo forme hmotnosti spracovaného materiálu za hodinu. Pri benzínových prístrojoch sa môžete stretnúť s väčšími výkonmi.
 • Materiál – typicky máte na výber z kovových alebo plastových prístrojov, pričom prvé zmienené sú odolnejšie.
 • Hmotnosť – pri drvičoch a štiepkovačoch býva rôzna (zhruba od 10 do 70 kilogramov) a často súvisí s výkonom. Čím väčší výkon drvič dosahuje, tým pevnejšiu a ťažšiu konštrukciu by mal mať, aby sa redukovali vibrácie. Drviče s benzínovým motorom a kovovým šasi (ktoré je veľmi odolné) bývajú najťažšie. Zároveň však vysoká hmotnosť obmedzuje mobilitu prístroja (výhodou je prítomnosť koliesok). Odporúčame hľadať kompromis.
 • Spätný chod – oceníte hlavne pri štiepkovačoch v prípade, že sa vám v nich konár zasekne. Aby nedošlo k zablokovaniu a nebolo nutné prístroj rozobrať, zaistí spätný chod vysunutie konára späť.
 • Bezpečnostná poistka – bráni preťaženiu motora v prípade, že sa v prístroji konár vzprieči.
 • Nádoba na odpad – niektoré drviče nádobou vôbec nedisponujú, čo sa nám zdá nepraktické. Je lepšie, ak má vlastné vrecko alebo plastovú nádobu, do ktorej sa nadrvené drevo sype, ideálne s dostatočným objemom. Bežne sa pohybuje od 30 do 60 litrov.

Najlepšie zahradné drviče
Ohodnoťte článok