Test žehličiek na vlasy

Ako vybrať žehličku na vlasy 2019

TOP žehličky na vlasy roku 2019

Žehličky na vlasy do 50 eur Žehličky na vlasy od 50 do 80 eur Žehličky na vlasy od 80 eur Mini (cestovné) žehličky na vlasy
Remington S8500 Shine Therapy Babyliss ST395E IPro 230 L'Oréal Professionnel Steampod 2.0 Retail Remington S 2880
Účinnosť narovnávania a starostlivosť o vlasy
95 %
Rozsah teplôt
96 %
Funkčné vybavenie
94 %
Cena/kvalita
97 %
Účinnosť narovnávania a starostlivosť o vlasy
98 %
Rozsah teplôt
94 %
Funkčné vybavenie
98 %
Cena/kvalita
95 %
Účinnosť narovnávaniaa starostlivosť o vlasy
99 %
Rozsah teplôt
96 %
Funkčné vybavenie
94 %
Cena/kvalita
96 %
Účinnosť narovnávaniaa starostlivosť o vlasy
85 %
Rozsah teplôt
92 %
Funkčné vybavenie
80 %
Cena/kvalita
93 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie žehličky na vlasy roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Asi každá žena túži mať vlasy vždy upravené a rada mení účesy.  A v dnešnej dobe sa o svoj vzhľad viac zaujímajú aj muži. Ľudia, ktorým príroda nadelila vlasy rovné, túžia po bohatých kučerách a tí, čo ich majú kučeravé, prirodzene radi z času na čas vyskúšajú,ako vyzerajú ich vlasy narovnané. Na to im vynikajúco poslúži žehlička na vlasy. Tie najmodernejšie kúsky tejto skrášľovacej elektroniky dokonca bez problémov vyčarujú aj bohatú hrivu plnú lokní. Stačí si len správne vybrať zo širokej ponuky na trhu. Dnes už totiž nie je problém maťžehličku na vlasy doma. Dávno nie sú výsadou kaderníckych salónov. Sú cenovo dostupné a po krátkej praxi si profesionálny účes vyčarí naozaj každý.

V minulosti sa často stávalo, že používaním žehličky na vlasy ste si ich poškodili, alebo dokonca priamo spálili. To už pri dnešných modeloch nehrozí. Pri väčšine si môžete jednoducho teplotu nastaviť podľa potreby. Kúpiť sa dajú aj špeciálne uspôsobené žehliace plochy napustené rôznymi balzamami, ktoré vaše vlasy pri vyrovnávaní zároveň vyživujú.Niektoré sú dokonca vybavené senzormi upozorňujúcimi na riziko spálenia.Nemusíte sa teda báť používať žehličku pravidelne, dlhodobo, a na akýkoľvek typ vlasov. Nájdu sa prístroje, ktoré vyrovnajú aj ten najhrubší a najnepoddanejší vlas aj také, čo sú šetrné k jemným vlasom.

žehlička-na-vlasy-história

V obchodoch nájdete veľké množstvo modelov rôznych značiek. Od najzákladnejších druhov, ktoré dokážu vlasy po nahriatí len vyžehliť až po modernejšie prístroje napustené ošetrujúcimi zložkami. Niektoré dokonca disponujú vodným kúpeľom, aby sa predišlo možnému poškodeniu vlasov. Dostať kúpiť aj prístroje kombinované s kefou na vlasy či kulmou. K dispozícii sú aj takzvané cestovné žehličky na vlasy vyznačujúce sa lepšou skladnosťou. Niektoré z nich majú schopnosť napájania sa v automobile. Môže byť ťažké sa v tomto širokom výbere zorientovať. Preto vám prinášame náš test žehličiek na vlasy 2018 s ponukou rebríčkov najlepších modelov na trhu a s nákupným poradcom. V ňom vám poradíme, ako a podľa čoho si vybrať tú správnu žehličku pre vás, aby ste predišli poškodeniu končekov vlasov či ich spáleniu alebo, nedajbože, vypadnutiu. S našimi radami nájdete ten najvhodnejší prístroj na získanie vami vysnívaného účesu. Prejdeme si všetky dôležité parametre a podrobnosti.

back to menu ↑

Delenie žehličiek na vlasy

Žehličky na vlasy by sa dali deliť z rôznych hľadísk. Avšak pre účely nášho testu, aby mal čo najvýpovednejšiu hodnotu, sme využili to najbežnejšie delenie, a to na klasické žehličky na vlasy a mini (cestovné žehličky) na vlasy. Oba typy vyrovnajú a často aj navlnia v podstate  akýkoľvek typ vlasu. Jediný rozdiel medzi nimi je v rozmeroch a možnosti skladovania a prenášania. Ako napovedá už ich názov mini (cestovné) žehličky sú o niečo menšie, často disponujú praktickým balením a zaberajú menej miesta, než ich klasické náprotivky. Je ich možné ľahko preniesť aj v kabelke či príručnej batožine. Na druhej strane často nedisponujú toľkými funkciami ako klasické modely a kvôli konečnému výsledku s nimi kvôli menšej výhrevnej ploche, musíte pracovať o niečo dlhšie. Celkovo sa odporúča používať ich len príležitostne. Na pravidelné narovnávanie či výrobu lokní sú vhodnejšie tie klasické.  Máte na výber oveľaväčšie množstvo výrobcov, veľkostí výhrevných plôch , nastavení teplôt, ale aj funkcií, ako pri cestovných. Preto ľahko nájdete takú kombináciu vlastností, ktorá  naplní všetky vaše potreby počas bežného dňa. Oveľa ľahšie ako pri mini modeloch, ktorých ponuka je pomerne obmedzená.

Žehličky na vlasy oboch typov v sebe zahŕňajú aj dva špecifické podtypy podľa  zabudovaných  funkcií. Sú to:

 • Ionizačné žehličky na vlasy – tieto žehličky premieňajú škodlivé kladné ióny vo vlasoch na záporné, a tým ich celkovo ozdravujú, dodávajú im  lesk a zmenšujú ich lámavosť. Sú vhodné pre všetky typy vlasov, avšak sú obzvlášť vítané pre rozlietané a krepovité vlasy, pretože znižujú statickú elektrinu vo vlasoch a prirodzene ich ozdravujú. Za takúto nadštandardnústarostlivosť si však, pochopiteľne,musíte priplatiť.
 • Parné žehličky na vlasy – sú určené hlavne na narovnávanie kučeravých, hustých a nepoddajných vlasov, s ktorými si bežné klasické žehličky často neporadia úplne podľa predstáv. Tým, že narovnávajú vlasy pomocou pary, minimalizujú teplotný šokhydratujú ich.Hlavne pre ich účinnosť v narovnávaní však neodporúčame ich používanie, ak máte veľmi jemné vlasy. Za tento typ žehličiek si opäť priplatíte, na našom trhu patria v priemere medzi najdrahšie.


parná - žehlička na vlasy

Parná žehlička na vlasy


back to menu ↑

Test klasických žehličiek na vlasy

Táto kategória v sebe zahŕňa obrovské množstvo žehličiek na vlasy na rôzny typ vlasov aj výrobu lokní. To všetko záleží od šírky zahrievacích plôch a nastavení teploty. Všetko si podrobnejšie opíšeme neskôr. Tieto malé elektrické spotrebiče na úpravu účesu, sa pohybujú v rôznom cenovom rozpätí a sú rôznej kvality. My sme ich rozdelili na tri skupiny podľa ceny. Pri všetkých modeloch už môžete čakať kvalitne odvedenú prácu, ale rôznorodú funkčnú vybavenosť a výber teplôt.

Najlepšie žehličky na vlasy do 50 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Žehliaca plocha Teplota Cena
1. Remington S8500 ShineTherapy
keramická, 110 mm od 150 do 230 °C Zistiť cenu
2. Rowenta SF 3122
turmalínová, 110x24 mm od 130 do 230 °C Zistiť cenu
3. Remington S 9500
keramická, 110x24 mm od 150 do 235 °C Zistiť cenu
4. Babyliss Pro 2512
keramická, - mm 120 - 200 ° C Zistiť cenu
5. Rowenta SF 4522
turmalínová, 110x25 mm od 130 do 230 °C Zistiť cenu
6. Rowenta SF1012
keramická, 110x25 mm od 180 do 230 °C Zistiť cenu
7. Beurer HS 80
titanová, - mm 100–220 °C Zistiť cenu

Najlepšie žehličky na vlasy od 50 do 80 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Žehliaca plocha Teplota Cena
1. Babyliss ST395E IPro 230
keramická s titánovou povrchovou úpravou, 85x38 mm od 170 do 230 °C Zistiť cenu
2. Remington S 9700
keramická, 110x45 mm od 150 do 230 °C Zistiť cenu
3. Philips HPS930/00
titánová, 110x32 mm od 150 do 230 °C Zistiť cenu
4. Rowenta SF7510
keramická, 25x90 mm od 130 do 200 °C Zistiť cenu
5. Valera Swiss'X Agility 100.20
keramická, 110x25 mm 120–230 °C Zistiť cenu

Najlepšie žehličky na vlasy od 80 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Žehliaca plocha Teplota Cena
1. L'Oréal Professionnel Steampod 2.0 Retail
keramická + titánová, 25x90 mm od 170 do 230 °C Zistiť cenu
2. BaByliss ST480E
keramická, 120 x 28 mm od 150 do 230 °C Zistiť cenu
3. BaByliss ST495E
keramická + diamantová, 100x39 mm od 150 do 230 °C Zistiť cenu
4. Philips HP8374
keramická + titánová, 25x110 mm od 150 do 200 °C Zistiť cenu

Klasické žehličky a ich charakteristika

Žehličky na vlasy patria medzi malé elektrické spotrebiče. Tento prístroj funguje na rovnakom princípe, ako žehlička na bielizeň. Narovnáva svoj materiál pomocou tepla. Skladá sa z dvoch samostatných žehliacich plôch spojených rukoväťou, pomocou ktorej ich spájate dokopy, aby ste medzi ne uchytili vlasy. Tieto plochy sú rôzne široké a dlhé.Najhlavnejšie však je, že sú eloxované, teda povrchovo a chemicky upravené tak, aby boli nabité zápornými iónmi, odolné a rovnomerne rozvádzali teplo. Tieto plochy sa po zapojení do elektriny rýchlo nahrejú na vysokú teplotu, rozptýlia teplo do vlasov, mechanicky, elektricky a tepelne pôsobia, až kým dočasne nezmienia štruktúru vlasua neuhladia ho. Čím vyššia teplota, tým hrubšie a kučeravejšie vlasy dokáže žehlička narovnať. Rozpätie nastaviteľných teplôt sa v priemere pohybuje od 100 do 210 °C. Niektoré modely ponúkajú narovnávanie pri 80 °C, čo sa hodí, ak máte extra jemné vlasy. Iné ponúkajú nastavenie teploty až do 230 °C. Taká teplota už narovná aj silné, extra nepoddajné kučery. Pri úzkych (okolo 2,5 cm) žehliacich plochách, možno takto pramene vlasov aj natočiť a vytvoriť pevné, pružné lokne.

 

V dnešnej dobe takmer vymizli z ponuky žehličky s kovovými žehliacimi plochami. Nahradili ich prevažne keramické alebo keramicko – titánové či keramicko -turmalínové. Kovoví predchodcovia sa totiž pomaly nahrievali a často nevyrovnali vlasy dostatočne. Keramické žehličky občas obohatené o titán alebo turmalín, (niekedy aj diamant) však naopak pracujú veľmi rýchlo a efektívne. Tieto žehličky fungujú na princípe vzájomného reagovania iónov. Tie obsahujú záporný elektrický náboj (záporné ióny), ktoré reagujú s pozitívnym nábojom v hrubých a kučeravých vlasoch. Výsledkom je viditeľné narovnanie. Modely s funkciou ionizácie tento efekt robia ešte výraznejším, trvácnejším a vlasy zároveň ošetrujú. Tie parné ich dokonca aj hydratujú. Tento efekt sa dostaví takmer okamžite a jeho trvácnosť sa pohybuje v rozpätí hodín až niekoľkých dní za predpokladu, že vlasy neprídu do styku s vlhkosťou. Tieto moderné žehličky na keramickej báze, tiež menej poškodzujú vlasy i samy seba. Bez problémov vydržia každodenné používanie bez toho, aby sa ich keramický povrch opotreboval, takže žehlička môže plniť svoju úlohu celé roky bez straty účinnosti.

žehlenie-vlasovKlasické žehličky na vlasy sa pohybujú v rôznych cenových reláciách. Ak patríte medzi nenáročných užívateľov a postačí vám len výborná žehliaca schopnosť, 2 stupne teploty bez LCD či automatického displeja, nájdete prístroj v cene okolo 30 – 50 eur. Vyššie spomenuté vlastnosti majú až žehličky, ktoré stoja okolo 50 – 80 eur. Tieto predstavujú zlatú strednú cestu a oplatí sa do nich investovať. Niektoré už disponujú aj funkciou ionizácie.  V cenovej hladine nad 80 eur sa nachádzajú poloprofesionálne až profesionálne prístroje využívané v kaderníctvach, s ionizáciou či parnou funkciou. 5 a viac stupňové nastavenie teplôt je pri nich bežné a keramický povrch žehliacich plôch je tu často obohatený o titán, turmalín, alebo aj teflón či diamant.

Výhody:

 • Dá sa vybrať vhodný model pre akýkoľvek typ vlasov
 • Veľká variabilita nastavenia teplôt a rôzne veľkosti žehliacich plôch
 • Veľký výber cien a funkcií
 • Vlasy často aj natočia

Nevýhody:

 • Príliš široký výber rôznorodej kvality
 • Niektoré modely nemajú nastaviteľnú teplotu či LCD displej
 • Funkcia ionizácie či naparovania výrazne zvyšuje ich cenu

klasická- žehlička-na-vlasy

back to menu ↑

Test mini žehličiek na vlasy

Klasické žehličky sú pomerne dlhé a v batožine zaberú dosť veľa miesta. Pri prenose sa môžu poškodiť, čo môže pri drahších modeloch dosť mrzieť. Z tohto dôvodu výrobcovia začali robiť aj mini modely, ktoré sú oveľa lacnejšie a skladnejšie, teda vhodné na cestovanie.

Najlepšie mini (cestovné) žehličky na vlasy

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Dĺžka Hmotnosť Cena
1. Remington S 2880
15 cm 0,44 kg Zistiť cenu
2. Babyliss GPB004E
15 cm 0,37 kg Zistiť cenu
3. ECG ZV 45
19 cm 0,21 kg Zistiť cenu
4. Babyliss Pro BAB2050
15 cm 0,5 kg Zistiť cenu

Mini (cestovné) žehličky a ich charakteristika

Mini žehličky fungujú na rovnakom princípe, ako klasické žehličky, len sú menšie. Sú asi o polovicu či tretinu kratšie,15 -20 cm a majú veľmi nízku hmotnosť v priemere od 250 – 500 g. Často sú predávané rovno s puzdrom, do ktorého ich možno zabaliť. To všetko z nich robí oveľa skladnejšie a ľahko prenosné prístroje, ktoré sa pohodlne zmestia do kabelky alebo batožiny. Obyčajne sú veľmi lacné, nájdu sa aj modely s cenou okolo 5 eur. Zvyčajne stoja 10 – 20 eur. Preto neoľutujete, ak sa vášmu modelu pri cestovaní niečo stane, čo by pri bežnom modeli za pár desiatok eur už platiť nemuselo. Je to však často na úkor ich výkonnosti a funkčného vybavenia. Sú určené vyslovene na občasné narovnanie vlasov, ktoré trvá oveľa dlhšie, než pri klasických žehličkách na vlasy. Je to hlavne kvôli menším žehliacim plochám a menšej variabilite nastavenia teploty. Pokiaľ však často cestujete, oplatí sa jednu mať.

Výhody:

 • Malé rozmery
 • Perfektné na cestovanie
 • Nízka cena

Nevýhody:

 • Menší výber
 • Malá žehliaca plocha
 • Vhodné len na občasné použitie

mini -žehlička -na-vlasy

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia žehličiek na vlasy

Tak, ako je v našich testoch už zvykom aj pri iných typoch spotrebičov,aj pri žehličkách na vlasy sa pozrieme na najväčšie značky na trhu. Pri tomto type produktu totiž závisí kvalita výrazne aj na spoľahlivosti značky. Znova opakujeme, nie každá firma vie urobiť kvalitný spotrebič, pamätajte na to a snažte sa držať modelov od spoločností, ktoré sú rokmi preverené, a ktoré majú, pokiaľ možno, celý rad spokojných zákazníkov (čo vám pomôžu zistiť užívateľské recenzie). Na príklade žehličiek na vlasy je to veľmi výrazne vidieť. To iste pochopíte veľmi rýchlo, pretože dobrých spoločností sa na trhu pohybuje len niekoľko. Spoznáte ich podľa toho, že drvivá väčšina dobre hodnotených žehličiek na vlasy pochádza práve od nich. Nie že by ste nenašli uspokojivý model aj u iných značiek, ale dlhá tradícia a dlhodobý vývoj nových modelov znamená väčšiu istotu. Z toho dôvodu sa pozrieme len na pár gigantov v oblasti žehličiek na vlasy. Pri kúpe ich modelov totiž nikdy nešliapnete vedľa. Ktoré to teda sú?

Žehličky na vlasy Babyliss

Firma Babyliss je typická firma zaoberajúca sa len prístrojmi na starostlivosť o vlasy. Bola založená francúzskym kaderníkomLelievreomv 60 – tych rokoch 20. storočia, keď zostrojil prvú kulmu na vlasy. Za celé tie roky firma nepridala sortiment iného druhu a stala sa profesionálnou značkou pre kaderníctva. Postupne sa stala obľúbenou aj v bežných domácnostiach. Ceny ostali trochu vyššie, ale stali sa dostupnými aj pre klasického užívateľa. Kvalitou ich výrobkov si môžete byť istí, prechádzajú prepracovaným výskumom aj vývojom a ponúkajú dlhoročnú záruku. V ich radoch nájdete všetky druhy žehličiek na vlasy. Od klasických,  cez ionizačné, parné až po tie cestovné. Nájdu si tu svoje tí, čo hľadajú úzku žehličku vhodnú aj na natáčanie, ale aj tí čo majú silné kučeravé vlasy a preferujú hrubšie, pevne zvierajúce žehliace plochy. Nezabúdajú pri tom ani na ľahkú manipuláciu a ošetrovanie vlasov rovno pri žehlení. Najobľúbenejší je ich rad výrobkov BabylissPro, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších.

Babyliss-logo

Žehličky na vlasy Remington

Firma Remington patrí na trhumedzi tie úplne najstaršie a má naozaj široký záber pôsobenia. Založená bola v Anglicku ako závod E. Remington and Sons už v roku 1816. Pôvodne sa venovali zbrojnému priemyslu. Neskôr vznikol aj druhý závod, kde vyrábali šijacie stroje, neskôr aj písacie stroje, ale od medzivojnového obdobia po súčasnosť je spoločnosť špecializovaná na výrobu a predaj depilátorov a holiacich strojčekov. Trochu neskôr k nim do sortimentu pridali aj fény, kulmy a žehličky na vlasy. Aj v tejto oblasti sa veľmi rýchlo dostali na vrchol kvality a predaja.

V rámci starostlivosti o vlasy vytvorili niekoľko radov výrobkov obsahujúcich vždy, okrem iného, aj model žehličky na vlasy:

 • COLOUR PROTECT –model Remington S6300 vhodná na farbené vlasy, pretože keramické žehliace plochy sú napustené kondicionérom, ktorý uzamyká farbu vo vlase.
 • KERATIN PROTECT– model RemingtonS8598 – vhodná pre jemné a krehké vlasy. Takými sa vlasy stávajú práve po nadmernom vystavení teplu. Keratín vžehliacich plochách zabraňuje strate ich pružnosti.
 • PROLUXE – model Remington– S9100 – disponuje funkciou OPTIheat, teda sama prispôsobí teplotu podľa vašich vlasov a výsledok bude dlhotrvajúci.
 • SHINE THERAPY – model RemingtonS8500 – zachováva aj dodáva lesk vašim vlasom vďaka arganovému oleju a vitamínu E v keramických žehliacich plochách.
 • SILK – model Remington S9600– vhodná pre krepovité, poletujúce a nepoddajné vlasy. Dokáže vygenerovať teplotu až 245°C.
 • PROTECT – model Remington S 8700 – má  zabudovanú technológiu hydracare, čím sa o vlasy pri žehlení rovno aj stará a zabraňuje poškodeniu.

Remington -logo

Žehličky na vlasy Rowenta

Spoločnosť Rowenta je ďalšou s naozaj dlhou tradíciou. Vznikla v Nemecku roku 1884 a od začiatku sa zaoberala výrobou elektrospotrebičov pre domácnosť. Od žehličiek, kávovarov a fénov, až po vysávače.Ako prvá uviedla v roku 1949 na trh žehličku na bielizeň ovládanú termostatom. Špičkou vo vývoji žehličiek je doteraz, a keďže žehlička na vlasy pracuje na rovnakom princípe, bolo len otázkou času, kedy sa pustia aj do tejto oblasti.  Od roku 2006 Rowenta spolupracuje so súťažou Elite Model Look, pre ktorú ponúka exkluzívne rady produktov pre úpravu a styling vlasov, vrátane vysokokvalitných žehličiek na vlasy na všetky typy vlasov. Ich modely spĺňajú vysoké štandardy a hlavne majú príjemnú cenu. Z tohto dôvodu sú veľmi obľúbené. Rowenta takisto poskytla svoje laboratóriá  a technológie na vývoj obľúbených parných žehličiek na vlasy francúzskej kozmetickej značky L’Oréal z rady Steampod.

Rowenta-logo

Žehličky na vlasy Philips

Spoločnosť Philips (v origináli Koninklijke Philips N.V.) je ďalšia firma s viac ako dvesto ročnou tradíciou, tentoraz z Holandska. Ide o rodinnú firmu založenú v Eindhovene Gerardom Philipsom a jeho otcom Frederikom v roku 1891. Vyrába celý rad tovaru, od televízorov či kuchynského vybavenia až po holiace strojčeky a nezabudli ani na starostlivosť o vlasy v podobe fénov, kuliem a žehličiek na vlasy. Vyznačujú sa  kvalitnými keramickými a keramicko – titánovými materiálmi, veľa stupňami nastavenia teploty, rýchlym nahrievaním a dlhými, 11 cm žehliacimi plochami. K vytúženým hladkým vlasom sa tak dopracujete rýchlo. Ďalšou výhodou žehličiek na vlasy značky Philips je dostatočne dlhý 1,8 alebo 2,5 m otočný kábel, takže nikdy nebude prekážať v práci a obmedzovať manipuláciu s prístrojom.

philips-logo

back to menu ↑

Najdôležitejšie parametre, podľa ktorých treba vyberať žehličku na vlasy

Keď si vyberáte žehličku na vlasy, predtým ako začnete zvažovať jej technické parametre, by ste mali vedieť,aký máte typ vlasov. Sú hrubé alebo jemné? Dlhé alebo krátke? Kučeravé či len vlnité? Chcete žehličku používať iba na vyrovnanie vlasov alebo si ich budete aj vlniť?

Pokiaľ ste si odpovedali, že máte dlhé, hrubé, nepoddajné a kučeravé vlasy, vyberte si žehličku na vlasy s dlhými žehliacimi plochami hrubšími ako 25 mm a možnosťou nastavenia vysokej teploty nad 200°C. Najlepší typ pre vás bude parná žehlička. V žiadnom prípade si ju však nekupujte, pokiaľ máte veľmi jemné vlasy. Pri nich voľte ionizačný typ s nastavením nízkej teploty okolo 100°C. Na natáčanie vlasov sa zase hodia úzke žehličky do 25 mm a ideálne so zaoblenou špičkou. Toto sú len základné zásady, ktoré by ste mali zvážiť hneď na začiatku. Až potom prídu na rad technické parametre žehličky, ako:

 • Povrch a šírka žehliacich plôch
 • Možnosti nastavenia teploty žehlenia
 • Doba nahriatia
 • Manipulácia so žehličkou
 • A úplne na záver jej funkčné vybavenie a cena

Povrch žehliacich plôch

Tento parameter je asi najdôležitejší, pretože od neho závisí účinnosť distribúcie tepla do vlasov a životnosť žehličky. V minulosti sa vyrábali žehličky s kovovými žehliacimi plochami. Tie boli často neúčinné, lebo sa nahrievali nerovnomerne a často sa pri nich vlasy pripálili. Ak na taký model narazíte, vyhnite sa mu. Dávajte si pozor aj na lacnejšie modely, ktoré mávajú kovové platne len pokryté keramickou vrstvou. Tá sa totiž časom môže zodrať a opäť môže dôjsť k poškodeniu vašich vlasov.

Šetrné žehličky na vlasy majú keramické žehliace plochy. Taká je väčšina dnešných modelov v ponuke obchodov. Akousi nadstavbou sú keramické plochy s prímesou turmalínu, titánu či diamantu, alebo dokonca teflónu. Najväčšou prednosťou keramiky je, že sa rýchlo zahrieva a rýchlo vlasy narovná. Vďaka tomu vlasy nie sú dlho vystavené vysokej teplote, čo by  ich poškodilo najviac.

žehliace plochyKeď sa keramické plochy skombinujú s turmalínom, statický náboj je znížený na minimum, vlasy pekne držia a lesknú sa.Titán a diamant robia žehličku odolnejšou a predlžujú jej životnosť. Teflón zase zabraňuje pripaľovaniu ochranných kozmetických prípravkov na žehličku.

Povrch žehliacich plôch býva navyše mnohokrát napustený ochranným kondicionérom či výživovým olejom (najčastejšie arganovým). Tým sú vlasy ošetrené už počas samotného vystavenia vysokej teplote a predchádza sa tak ich poškodeniu. Žehličky teda môžete bez obáv používať pravidelne aj niekoľkokrát do týždňa.

Šírka žehliacich plôch

Dôležitosť šírky žehliacich plôch sme si už opisovali pri návode, ako si vybrať žehličku podľa typu vlasov. Poďme si to celé zhrnúť. Podľa veľkosti ramien a žehliacej plochy rozlišujeme dva druhy žehličiek na vlasy:

 • Žehličky s úzkymi ramenami (úzky styler), inak nazývané aj ako úzke žehličky – majú šírku do 25 mm.
 • Žehličky so širokými ramenami (široký styler), inak nazývané aj ako široké žehličky – majú šírku nad 25 mm.

povrch žehličiek -šírka

Úzke žehličky sú vhodné pre všetky typy vlasov, čo sa týka kvality, aj čo sa týka dĺžky a dokážete ich nimi aj navlniť. Pre krátke a stredne dlhé vlasy, prípadne citlivé a jemné sú úplne ideálne. Preto sú v obchodoch najpredávanejšie. Ich náprotivok – široké žehličky však ocenia tí z vás, ktorých príroda obdarila bohatou a dlhou hrivou hrubých, kučeravých, ťažko upraviteľných vlasov. V takom prípade vám na ich narovnanie úzke žehličky nepostačia a nebude vám prekážať, že navlnenie s nimi bude ťažšie, keďže vlny sa vám robia prirodzene. Pokiaľ však túžite aj po navlnení, bezpodmienečne odporúčame úzku žehličku, hoci sa budete musieť zmieriť s tým, že vám príprava účesu bude trvať o niečo dlhšie.

Teplota žehlenia sa musí dať nastaviť

Teplota je pri žehlení vlasov kľúčová. Rozhodne nekupujte modely, kde sa nedá nastaviť. Ideálne sú modely s viac ako dvoma stupňami nastavenia teploty. Jej rozpätie by sa malo pohybovať aspoň od 100 do 210 °C.  Niektoré modely disponujú minimálnou teplotou 150 °C, avšak sú aj také, čo nastavíte na 80 °C . Tie sú ideálne pre veľmi jemné vlasy. Druhý extrém – maximálna teplota až 230 °C, sa zase hodí pre extra hrubé vlasy.

Vo všeobecnosti platí:

 • 100 – 160 °C je vhodných  pre jemné či farbené vlasy,
 • 160 – 190 °C je vhodných pre normálne vlasy,
 • 190 °C a viac je vhodných pre silné a husté vlasy.

teplotaVariabilnosť nastavenia teplôt využijete hlavne v prípade, ak žehličku na vlasy bude používať viac členov domácnosti. Každý z nás má iné vlasy, a teda aj iné potreby na ich optimálne vyhladenie.

Niektoré inteligentné žehličky dokážu prispôsobiť teplotu žehlenia vašim vlasom. Tým sa predíde ich poškodeniu a lámaniu vplyvom vystavenia privysokej teplote. Je to teda dosť užitočná funkcia. Nastaví teplotu tak, aby boli  kvalitne vyrovnané pôsobením čo najnižšej možnej teploty.

Doba nahrievania – čím kratšia, tým lepšie

Tento údaj sa pohybuje v rozpätí od 10 sekúnd po asi jednu minútu. Bude pre vás  dôležitý predovšetkým v budúcnosti, kedy vám príde vhod takmer okamžité nahriatie žehličky. Sú dni, keď sa ponáhľame a každá sekunda je drahá. Ak si žehlíte vlasy pravidelne, nedajbože denne, tak vám ušetrí rýchle nahrievanie veľa času.

Manipulácia so žehličkou by mala byť čo najjednoduchšia

Slovo manipulácia v prípade žehličky na vlasy zahŕňa v sebe množstvo faktorov. Jedným z nich je jej úchop,a ako sa vám bude držať v ruke. Malo by to byť pohodlné a jednoduché. Rúčka by nemala byť príliš hrubá ani tenká. Prístroj by nemal byť príliš ťažký, jeho hmotnosť by nemala prekročiť 1,5 kg. Ideál je okolo jedného kilogramu – trochu pod ním. Takisto by mala byť ľahko ovládateľná a mať prehľadné, nie príliš ťažko stlačiteľné tlačidlá.Užitočný je automatický zámok aktivovaný po jej nastavení. Ak budete žehličku používať aj na vlnenie vlasov, nemala by mať pogumované konce žehliacich plôch a kábel by mal byť otočný, aby sa vám pritom nezamotával. Takisto by mal byť dostatočne dlhý. Nie každá kúpeľňa má totiž zásuvku rovno pri zrkadle. Toto všetko by ste mali sledovať tesne pred kúpou a overiť si ešte v obchode.

back to menu ↑

Funkcie a vlastnosti žehličiek na vlasy, ktoré ich robia ešte dokonalejšími

Dnešné moderné žehličky na vlasy disponujú množstvom veľmi užitočných funkcií a vlastností. Niektoré sa stali po pár rokoch úplne nevyhnutné v konkurenčnom boji, iné sú pomerne ojedinelé. Každopádne, s týmto všetkým sa môžete v procese ich výberu stretnúť:

LCD displej

Veľmi užitočná pomôcka, ktorá vám pomôže jednoduchšie nastaviť optimálnu teplotu žehliacich plôch,je jej ukazovateľ na LCD displeji. Takisto vám jeho pomocou žehlička môže oznámiť, že už sa na túto nastavenú teplotu nahriala a je pripravená na použitie. Určite je to jednoduchšie, ako teplotu len odhadovať a sledovať či svetelná dióda už svieti alebo len bliká, a teda sa žehlička ešte len nahrieva.

žehlička- na vlasy- LCD-displejUzamknutie prednastavenej teploty

Táto funkcia sa hodí v prípade, ak žehličku používate len vy. Po zistení, ktorá teplota je pre vás optimálna a používate ju najčastejšie, si môžete toto nastavenie uložiť a znovu ho zapnúť stlačením jediného tlačidla.

Rýchle nahrievanie

Súvisí s dobou nahrievania. Ako sme už povedali, trvá od 10 sekúnd po jednu minútu. Veľakrát má žehlička k dispozícii aj funkciu takzvaného turbo nahrievania, ktoré jej bežný interval nahrievania skráti o polovicu. To oceníte počas uponáhľaných dní.

Automatické vypnutie

Táto vychytávka je veľmi užitočná pre zábudlivých. Žehlička sa po nejakom čase nečinnosti (väčšinou 15 – 30 minút) sama vypne. Takže, aj keď odídete z domu bez vypnutia žehličky a spomeniete si na to neskôr, nemusíte sa kvôli tomu vracať späť.

Ionizácia

Ionizácia je proces, kedy záporne nabité ióny zo žehličky na vlasy, prejdú do vlasov, kde zneutralizujú kladne nabité ióny, ktoré sú vo vlasoch. Kladne nabité ióny vo vašich vlasoch  majú  na svedomí ich vysušovanie, a tým sa stávajú náchylnejšie na lámanie sa.  Záporné ióny vlasom naopak dodávajú vlhkosť, a vďaka tomu sú vlasy lesklejšie, hladšie a bez statickej elektriny. Ak má žehlička kvalitný povrch doštičiek,  takýto proces na nej prebieha aj bez prítomnosti tejto funkcie. Tá  ho v podstate len znásobuje. Pre kučeravé vlasy je však funkcia ionizácie vítaná, pretože kučeravé vlasy sú oveľa náchylnejšie na elektrizovanie, a tak potrebujú záporných iónov viac, ako iné typy vlasov.

Ionizácia

Naparovanie

Žehličky s touto funkciou sa zaraďujú do špeciálnej kategórie parných žehličiek na vlasy. Disponujú malou nádržkou na vodu a vyžehlia vlasy pomocou pary. Vlasy sú hydratované a ľahšie sa rozvedie do vlasov výživa z ochranných prostriedkov. Proces uhladenia sa výrazne zrýchli a fungujú aj pri veľmi kučeravých a ťažko upraviteľných vlasoch.

 

Otočný kábel

Tento kábel sa dokáže otočiť až o 180 stupňov priamo v kĺbe a prispôsobí sa vášmu pohybu. To znamená, že sa vám nebude namotávať na prístroj a zamotávať sám do seba. To oceníte hlavne pri snahe o navlnenie vlasov. Manipuláciu so žehličkou to výrazne uľahčuje.

Mokré žehlenie

Táto funkcia je na našom trhu dosť ojedinelá, ale môžete sa s ňou stretnúť. Vďaka nej môžete vyrovnať aj nie celkom suché vlasy bez toho, aby ste ich výrazne poškodili. Táto funkcia sa hodí, ak potrebujete skutočne ušetriť čas.Kaderníci však jej časté využívanie neodporúčajú.

Kombinácia s iným prístrojom

Najčastejšie sa môžete stretnúť so žehličkou a kefou na vlasy v jednom. Takýto prístroj má namiestožehliacich plôch kefu, ktorá vlasy češe a narovnáva naraz. Môžete sa však stretnúť aj s kulmo – žehličkou. V takom prípade je vyčarovanie lokní ešte jednoduchšie, ako s úzkymi žehličkami, pretože má na konci oblý nadstavec.

žehlička-na- vlasy- kombinácia

back to menu ↑

V akých cenových reláciách sa žehličky na vlasy pohybujú?

Na záver si rozoberieme, koľko eur treba do žehličky na vlasy investovať. Ceny klasických žehličiek sa pohybujú od 20 do 200 eur. V prípade mini cestovných verzií to je 5 – 20 eur.

Venujme sa skôr klasickému typu žehličky na vlasy, pretože tam je rozpätie oveľa širšie a budete ju používať oveľa častejšie. V prvom rade vám neodporúčame kupovať prístroj, ktorý stojí menej ako 30 eur. Také väčšinou disponujú kovovými žehliacimi plochami pokrytými iba tenkou vrstvou keramiky, čo môžete časom oľutovať.Kvalita začína na hranici 50 eur.Do 80 eur sa dostanete na hranicu zlatej strednej cesty. Cenová hladina 80 -150 eur je pre naozaj náročných a prístroje nad 150 eur sú už pomerne predražené.

Čo ponúkajú jednotlivé cenové hladiny?

 • 30 – 50 eur– nájdete tu už kvalitné prístroje vyrobené z kvalitných materiálov a svoju základnú úlohu – úpravu vlasov, zvládnu pomerne dobre. Nastavenie teplôt majú väčšinou len základné, ale ak chcete žehličku používať len príležitostne, choďte do toho. Poškodenia sa báť nemusíte.
 • 50 -80 eur – tieto žehličky už disponujú niekoľkými stupňami nastavenia teploty, čo je pri tomto prístroji, po použití kvalitných materiálov, najdôležitejší faktor. Navyše disponujú väčšinou všetkými užitočnými funkciami a vychytávkami ako LCD displej, rýchle nahrievanie, automatické vypínanie, či rôznymi technológiami na ochranu vlasov. Tie na hranici 70 eur už aj ionizáciou.
 • 80 – 150 eur – v tejto kategórii sa už nachádzajú profesionálne žehličky na vlasy pre skutočne náročných užívateľov. Sú vhodné aj na pomerne časté používanie. Väčšinou majú aj parnú funkciu a poradia si aj s tými najnepoddajnejšími vlasmi.

žehlička-na- vlasy- peniaze

back to menu ↑

Konečný verdikt

V oblasti elektroniky nepatrí investícia do žehličky na vlasy medzi tie najväčšie, avšak určite by ste boli radi, keby to bola investícia dlhodobá a nemuseli ste ju po pár mesiacoch opakovať. Poďme si teda  proces  jej výberu a kúpy celý v krátkosti zopakovať.Predovšetkým si najprv skúste uvedomiť svoje zvyky a svoj štýl – ako často ju chcete používať. Chcete ju používať iba na narovnanie vlasov alebo aj ich navlnenie?Máte vlasy farbené, jemné, hrubé, krátke či dlhé?Od toho sa totiž odvíja výber žehličky na vlasy. Pre častejšie používanie voľte žehličky napustené ochrannými kondicionérmi či olejmi, prípadne ionizačnú či  parnú žehličku. Parná žehlička sa však nehodí pre veľmi jemné vlasy. Takisto na nej v takom prípade príliš nešetrite. Lacnejšie modely pod 50 eur si môžete dovoliť kúpiť pri jej občasnom používaní. Disponuje totiž menej funkciami, ktoré sú užitočné a hlavne menej stupňami nastavenia teploty. Tých by malo byť čo najviac – platí nižšia teplota pre jemné vlasy a vysoká pre hrubé a nepoddajné, ktoré znesú aj široké žehliace plochy. Najbežnejšie sú však úzke – do 25 mm široké, tými môžete vlasy aj natáčať. Ak teda túžite po väčšej variabilite účesov, voľte tento druh. Strážte si, aby tieto žehliace plochy boli keramické, titánové alebo turmalínové. Kovovým sa vyhýbajte. Oplatí sa investovať do overených značiek ako Babyliss, Remington, Philips či Rowenta, prípadne iné so širším výberom modelov. Ak často cestujete, dokúpte si aj  mini model kompaktných rozmerov, ten je pomerne lacný a ľahšie sa prenáša.

žehlička-na- vlasy koniec

back to menu ↑

Pár rád, ako si žehliť vlasy správne

Nežehlite mokré či vlhké vlasy

Jedine, ak žehlička disponuje funkciou mokrého žehlenia! Takýchto však na trhu nie je mnoho a kaderníci ju aj tak neodporúčajú využívať príliš často. Vlasy sú citlivé na teplotné šoky, na to nezabúdajte. Žehličku ste si kupovali preto, aby ste mali pekný účes, nie na to, aby ste si poškodili kondíciu svojich vlasov. Preto sa snažte žehliť len úplne suché vlasy.

 Pred žehlením vlasov dbajte na ich dôkladné rozčesanie

Než si začnete vlasy žehliť, rozčešte ich. Zauzlené časti vlasov sa teplom rýchlejšie poškodia. Najideálnejšie je, ak si ich rozčešete a hneď rozdelíte na tri časti – vľavo, v strede a vpravo. Uľahčí vám to prácu.

Chráňte svoje vlasy špeciálnymi prípravkami

Hneď, ako vlasy rozčešete a rozdelíte, použite ochranný prostriedok určený na ochranu vlasov pred teplom.Na trhu ich dostať kúpiť mnoho druhov

Tužidlo a lak nanášajte do vlasov až po ukončení žehlenia

Nezabúdajte, že tužidlo či lak a vysoké teploty nejdú dokopy. Určite si ich do vlasov nechcete zapiecť a následne výrazne sťažiť ich ďalšie rozčesanie.

 Pozor na privysokú teplotu

Opakovali sme to často, ale je to dôležité, tak to zdôrazníme znova. Vysoká teplota vlasy poškodzuje. Preto ich nevystavujte teplote vyššej, ako je naozaj nutné. Základná zásada žehlenia je: jemné vlasy – nižšia teplota, husté a silné znesú aj vyššiu.

V číslach to vyzerá nasledovne:

 • 100 – 160 °C pri žehlení jemných vlasov,
 • 160 – 190 °C pri žehlení normálnych vlasov,
 • 190 °C a vyššie pri žehlení silných a hustých vlasov.

Nezvyknite si využívať teploty nad  200 °C, ak nemáte vyslovene nepoddajné a silné vlasy. Navyše musia byť nefarbené.

Najlepšie sa žehlia tenké pramene

Snažte sa byť trpezliví a žehlite skutočne tenké pramene. V konečnom dôsledku vám to ušetrí čas aj vaše vlasy, lebo po nich budete musieť prejsť žehličkou raz, nanajvýš dva razy, vďaka čomu ich nemusíte znova a znova vystavovať teplu a riziku poškodenia.Pramienok vlasov sa žehlí od hlavy až ku končekom.

 1. Žehlenie každý deň nie je úplne žiaduce

Aj keď dnešné žehličky na vlasy sú k vlasom pomerne šetrné, každodenné žehlenie neodporúčajú ani kaderníci. Na kvalite vašich vlasov sa to prejaviť musí aj oni predsa potrebujú oddych, rovnako ako zvyšok vášho tela. Myslite na to. Na svoje vlasy chcete byť predsa hrdí.

zdravé-vlasy

To je na dnes všetko. Dúfame, že ste si vďaka tomuto článku vybrali tú správnu žehličku na vlasy. Prajeme vám veľa krásnych účesov, ktoré očaria vaše okolie bez toho, aby utrpelo zdravie vašich vlasov. Tešíme sa na vás nabudúce!

Žehličky na vlasy
Ohodnoťte článok