Test žehličiek na bielizeň

Ako vybrať žehličku 2019

TOP žehličky roku 2019

Suché žehličky Naparovacie žehličky Parné generátory Cestovné žehličky
ETA 7246 Philips Azur Pro GC4887/00 Tefal GV 9570 Rowenta DA 1510 First Class
Kvalita žehlenia
87 %
Celková výkonnosť
90 %
Funkčné vybavenie
83 %
Cena/kvalita
97 %
Kvalita žehlenia
95 %
Celková výkonnosť
91 %
Funkčné vybavenie
95 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita žehlenia
97 %
Celková výkonnosť
96 %
Funkčné vybavenie
95 %
Cena/kvalita
98 %
Kvalita žehlenia
94 %
Celková výkonnosť
85 %
Funkčné vybavenie
95 %
Cena/kvalita
93 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie žehličky roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Každý z nás asi pozná príslovie šaty robia človeka. Väčšina z nás si na svojom oblečení  dáva aj  patrične záležať. Kúpou pekného oblečenia to však celé len začína. Následne a oň treba náležite starať. Vypranie a usušenie je úplný základ. Je pár zázračných materiálov, ktoré netreba žehliť a stačí ich len precízne poskladať.  Avšak stále  je pomerne časté, že pre dokonalý vzhľad oblečenia ho treba vyžehliť. Navyše žehlenie zabíja v bielizni aj naozaj odolné baktérie. Preto je žehlička stále dôležitým spotrebičom a nemala by chýbať v žiadnej domácnosti.

Princíp žehlenia je založený na fyziologickom  fakte, že teplo pôsobí na štruktúru dlhých molekúl polymérov vo vláknach tkanín a uvoľňuje ju. Prvá zmienka o žehlení pochádza zo starovekej Činy. Svoje oblečenie hladili horúcimi kovovými platňami už v starovekom Egypte a starovekí Gréci si k platniam pridali držadlo, takže túžba mať uhladené oblečenie je stará asi ako ľudstvo samo. Žehličky si prešli od ťažkých nahrievaných platní vývojom cez žehličky na uhlie a lebo poháňané liehom až po prvé elektrické žehličky.

žehlenie - história

V dnešnej dobe sú žehličkyo vyspelé malé elektrické spotrebiče s množstvom funkcií a technológií s pomerne malou hmotnosťou. Bielizeň žehlia rýchlo a efektívne vďaka skvelým technickým parametrom a vysokému výkonu. Na výber je množstvo typov fungujúcich na rôznorodých princípoch s rozlične bohatým vybavením. Môže byť ťažké sa v tomto širokom výbere zorientovať. Preto vám prinášame náš test žehličiek 2018 s ponukou rebríčkov najlepších modelov na trhu a nákupným poradcom. V ňom vám poradíme, ako a podľa čoho si vybrať tú správnu žehličku pre vás, aby ste predišli namáhavému dlhému žehleniu. či nedajbože poškodeniu oblečenia.. S našimi radami nájdete ten najvhodnejší prístroj na získanie úhľadnému vzhľadu vašich outfitov. Získate informácie o suchých aj naparovacích žehličkách a dokonca aj pokročilejších parných generátoroch. Prejdeme si všetky dôležité parametre a podrobnosti.

back to menu ↑

Delenie žehličiek 

V obchodoch máte na výber z rôznych druhov žehličiek fungujúcich na viac či menej rôznych princípoch a hodia sa pre rôzne situácie a domácnosti. Záleží na tom či chcete žehliť doma alebo na cestách, alebo či máte veľkú či malú domácnosť a aké množstvo bielizne žehlíte a hlavne ako často. Keď si idete vyberať žehličku najskôr by ste si mali odpovedať na tieto otázky a vybrať si ten správny druh prístroja pre svoje potreby a až potom sledovať technické parametre, o ktorých si povieme neskôr.

S akými druhmi žehličiek sa teda môžete stretnúť?

 • Suché žehličky (žehličky bez naparovania) predstavujú klasiku a v dnešnej dobe úplný základ. Ide v podstate o žehlenie z čias našich mám a starých mám. Zvyčajne  nedisponujú nijakými špeciálnymi funkciami a nemajú ani nádržku na vodu, pretože látku žehlia len pomocou tepla. v podstate  sa „iba“ nahrejú na určitú teplotu. Zvyčajne mávajú nerezovú žehliacu plochu, vďaka ktorej majú vyššiu hmotnosť a o niečo horšiu kĺzavosť. Sú ideálne pre občasné žehlenie a nenáročných zákazníkov, prípadne milovníkov retro štýlu.
 • Naparovacie žehličky sú v súčasnosti najpoužívanejším a najpredávanejším druhom žehličiek v domácnostiach. Majú  nádržku na vodu,   otvory  v žehliacej ploche a funkciu tvorenia pary či kropenia – to v prípade žehlenia nepoddajného oblečenia celý proces veľmi urýchli.
 • Parné generátory/stanice sú spotrebičom väčšinou pre profesionálov, ktorý si však nájde svoje miesto aj vo veľkých domácnostiach. Využije sa všade tam, kde treba  žehliť veľké množstvá bielizne každý deň. Samotná žehlička nemá vodnú nádržku, ale po postavení  na  parný generátor s vysokým výkonom sa  sa para vytvorí. Vďaka jeho výkonu dokáže mať parná stanica parný ráz až na úrovni 380 g/min – výrazne väčší ako mávajú naparovacie žehličky Na  žehlenie tak netraba vysoké teploty a  žehlenie  bude aj tak vysoko efektívne.
 • Žehliaci lis nepatrí ku klasickým žehličkám, ide v podstate o prístroj s veľkými rozmermi aj cenou. Skladá sa z dvoch žehliacich plôch, medzi ktoré sa na malú chvíľu vkladá oblečenie. Plochy ho narovnávajú  nie len teplom a parou, ale aj tlakom niekoľkých desiatok kilogramov, takže výsledky v podobe vyžehlenej bielizne dosiahnete rýchlo a jednoducho.
 • Cestovné žehličky sú ako napovedá ich názov určené na cesty , preto sú ľahké a skladné, vďaka menším rozmerom a sklápacej rukoväti. Skvele poslúžia na udržiavanie tip – top vzhľadu oblečenia v provizórnych  podmienkach (časových aj priestorových), ktoré často nastanú , keď cestujete. Navyše sa pri ich výrobe nezabudlo ani na fakt, že v iných krajinách môže byť rozličné elektrické napätie. Sú navrhnuté tak, aby zvládali rozličné elektrické rozhranie.
 • Bezdrôtové žehličky, nemajú elektrický kábel, ktorý by vás obmedzoval a umožňujú najmä žehlenie bez priestorových obmedzení. Napájajú sa na nabíjaciu  základňu Nabíjanie zväčša trvá  len niekoľko sekúnd –  stačí, keď žehličku dáte  do základne v momente, keď s ňou práve nepracujete. Tento druh žehličiek je špecialitou hlavne značky Tefal.


back to menu ↑

Test suchých žehličiek

V oblasti žehličiek je táto kategória na dnešnom trhu  zastúpená len okrajovo a ich výber je veľmi úzky. Ide v podstate o starý typ žehličiek v novom modernom dizajne alebo v retro štýle. Svojich priaznicov však stále majú a preto niektoré značky nezabúdajú na ich výrobu.

suchá - žehličkaNajlepšie suché žehličky 

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Príkon Cena
1. ETA 7246
1000 W Zistiť cenu
2. Bosch TLB 5000
1300 W Zistiť cenu
3. ORAVA ZE 202
1400 W Zistiť cenu
4. Bravo B 4297
1000 W Zistiť cenu

Suché žehličky a ich charakteristika

Suché žehličky sa dajú nazvať prototypom modernejších žehličiek na elektrickú energiu. Jedná sa o úplne jednoduché prístroje s jedným ovládacím prvkom na reguláciu teploty, poprípade je k tomu pridaná odnímateľná nádržka na vodu, ktorou si môžete ručne kropiť žehlenú látku. Ich hmotnosť je nižšia o pevne namontovanú plnú nádržku  na vodu,  nad regulátorom  teploty je umiestnená rúčka na uchopenie žehličky a žehliaca plocha je úplne hladká bez otvorov zvyčajne z takzvaného nerezu, teda antikoru. V konečnom dôsledku  je suchá žehlička   ľahký prístroj, s jednoduchým ovládaním a údržbou.   Dostať ich už za 20 – 30 eur. Väčšinou majú zaujímavý dizajn, dokonca aj v retroštýle. Sú vhodné pre tých čo nežehlia príliš často a majú radi klasiku, poprípade na chatu. Uplatnenie nájdu aj pri cestovaní  poprípade ich ocenia stolári pri zažehľovaní hrán nábytku.

Výhody:

 • Jednoduchá ovládateľnosť a údržba
 • Nižšia cena
 • Väčšinou zaujímavý dizajn

Nevýhody:

 • Zdĺhavejšie žehlenie
 • Nutnosť ručného kropenia bielizne
 • Nie sú vhodné na žehlenie všetkých materiálov


back to menu ↑

Test naparovacích žehličiek

Táto kategória je v ponuke najbohatšia. Dostať modely od 10 po 200 eur, jednoduché modely s takmer nulovým funkčným vybavením aj prístroje nabité modernými technológiami. Po zorientovaní sa v sortimente si z nich vyberie asi každý typ zákazníka.

naparovacia - žehlička

Najlepšie naparovacie žehličky 

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Príkon Parný ráz Cena
1. Philips Azur Pro GC4887/00
3000 W 230 g/min. Zistiť cenu
2. Philips Azur Performer Plus GC4527/00
2600 W 220 g/min. Zistiť cenu
3. Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0
3000 W 230 g/min. Zistiť cenu
4. Bosch TDI 903231 H
3200 W 200 g/min. Zistiť cenu
5. Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0
2600 W 200 g/min. Zistiť cenu
6. Tefal FV 5655 E0
2600 W 220 g/min Zistiť cenu
7. Elektrolux EDBS 6150
2400 W 180 g/min. Zistiť cenu

Naparovacie žehličky a ich charakteristika

Základnou charakteristikou naparovacích žehličiek je prítomnosť nádržky na vodu priamo v tele prístroja a naparovacích otvorov rozmiestnených po žehliacej ploche, ktoré v prípade potreby na látku vypúšťajú  určité množstvo pary a záhyby na nej sa ľahšie a rýchlejšie vyrovnajú,  lebo látka zmäkne. Zvyčajne, hlavne v cenovej hladine od 50 eur vyššie  sú bohato vybavené rôznymi technológiami a funkciami, ktoré nielen robia žehlenie jednoduchým, ale  aj predlžujú samotnú životnosť prístroja a starajú sa o jeho údržbu.

Výhody:

 • Množstvo funkcií pre uľahčenie žehlenia
 • Široký výber v rôznych cenových kategóriách
 • Oblečenie vlhčia automaticky

Nevýhody:

 • Ťažká orientácia vo veľmi širokom výbere
 • Rozličná úroveň kvality jednotlivých modelov a žehliacich plôch


back to menu ↑

Test parných generátorov

Parné generátory, nazývané aj ako parné stanice či systémové žehličky vám ponúknu profesionálny výsledok žehlenia za polovičný čas. Pokiaľ sa vám doma rýchlo hromadí bielizeň, budú pre vás dobrou voľbou.

parný - generátor

Najlepšie parné generátory

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Príkon Parný ráz Cena
1. Tefal GV 9570
2600 W 550 g/min. Zistiť cenu
2. Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0
2600 W 600 g/min. Zistiť cenu
3. Philips GC 9682 / 80
2700 W 600 g/min. Zistiť cenu
4. BRAUN IS 7043 WH
2400 W 400 g/min. Zistiť cenu
5. Braun IS 3041
2350 W 310 g/min. Zistiť cenu

 Parné generátory a ich charakteristika

Parné generátory predstavujú asi to najlepšie v oblasti žehlenia na trhu. Parné generátory žehlia  nie pomocou  teploty žehliacej plochy, ale pary pod veľkým tlakom. Čím vyšší je tlak, pod ktorým vydávajú paru, tak tým ľahšie a efektívnejšie sa para dostane dovnútra tkanín a narovná ich. Vďaka vysokému výkonu dokážu čas strávený žehlením skrátiť aj o polovicu. Za tieto benefity si však patrične priplatíte.

Výhody:

 • Vysoký výkon a osobitný zásobník pary
 • Rýchle, profesionálne žehlenie aj veľkého množstva bielizne všetkých materiálov
 • Jednoduché ovládanie

Nevýhody:

 • Vyššia cena
 • Horšia manipulácia a premiestniteľnosť
 • Vyžadujú viac miesta


back to menu ↑

Test cestovných žehličiek

Ako už napovedá ich názov, tak žehličky z tejto poskytujú výhody parného žehlenia na cestách na občasné žehlenie. Sú na to dimenzované dizajnovo, hmotnostne, aj tým že majú duálne nastavenie pre svetové siete.

cestovné - žehličky

Najlepšie cestovné žehličky

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Príkon Hmotnosť Cena
1. Rowenta DA 1510 First Class
1000 W 1 kg Zistiť cenu
2. Electrolux EDBT 800
800 W 0,8 kg Zistiť cenu
3. ETA Leila 0271
1150 W 0,68 kg Zistiť cenu
4. Severin BA 3234
1000 W 0.87 kg Zistiť cenu
5. DOMO DO 7036 S
1000 W 0,7 kg Zistiť cenu

Cestovné žehličky a ich charakteristika

Ak ste často na cestách či už pracovných alebo súkromných, alebo ste študent na internátoch môže sa vám stať, že si potrebujete nejaké oblečenie vyžehliť. V takýchto podmienkach sa oplatí zadovážiť si cestovnú žehličku. Malý, kompaktný, skladný prístroj s pomerne nízkou hmotnosťou. Cestovné žehličky by sa mali dať napojiť aj na napätie 120 V, ale aj 220 – 240 V. Sú určené na žehlenie malého množstva bielizne a majú často nižší príkon a  parný ráz, ale mnohé modely sú pomerne dobre funkčne vybavené. To všetko za veľmi nízko cenu.

Výhody:

 • Výhody naparovacích žehličiek v kompaktnom dizajne
 • Nízka hmotnosť a cena
 • Možnosť napojenia na rozličné elektrické rozhranie

Nevýhody:

 • Nižší výkon
 • Chudobnejšie funkčné vybavenie

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia žehličiek 

Tak, ako je v našich testoch už zvykom aj pri iných typoch spotrebičov,aj pri žehličkách  sa pozrieme na najväčšie značky na trhu. Výrobcov žehličiek je nepreberné množstvo, ale len pár z nich sa svojimi výrobkami pravidelne dostáva medzi špičku na trhu Znova opakujeme, nie každá firma vie urobiť kvalitný spotrebič, pamätajte na to a snažte sa držať modelov od spoločností, ktoré sú rokmi preverené, a ktoré majú, pokiaľ možno, celý rad spokojných zákazníkov (čo vám pomôžu zistiť užívateľské recenzie Nie že by ste nenašli uspokojivý model aj u iných značiek, ale dlhá tradícia a dlhodobý vývoj nových modelov znamená väčšiu istotu. Z toho dôvodu sa pozrieme len na pár gigantov v oblasti  výroby žehličiek . Pri kúpe ich modelov totiž nikdy nešliapnete vedľa. Sú to napríklad značky Braun, Electrolux , ECG, Eta Bosch, Philips, Rowenta či Tefal. Bližšie si povieme len o pár z nich a to o tých, ktoré sa umiestňovali v testoch najčastejšie.

Žehličky Bosch

Značka Bosch prináša už viac ako 130 rokov do domácnosti nemeckú kvalitu v podobe najrôznejších domácich spotrebičov. Svoje výrobky vyrába z kvalitných materiálov v pestrých variantoch, kombináciách a vo všetkých cenových hladinách. Takže z ponuky jej výrobkov  si môže vybrať naozaj každý. Vo svojej bohatej škále produktov myslí naozaj na všetko. Výnimkou nie je ani oblasť žehlenia. Majú v ponuke parné stanice pre veľké množstvo bielizne s jedinečnými technológiami  na zničenie baktérií a rýchle efektívne vyhladenie bielizne a predávajú ich aj v kompaktných rozmeroch, takže nezaberú príliš miesta. Bohaté na funkcie sú aj ich naparovacie žehličky. Práca s nimi je jednoduchá a efektívna a mysleli aj na priaznivcov suchého žehlenia.

Bosch -logo

Žehličky Philips

Spoločnosť Philips (v origináli Koninklijke Philips N.V.) je ďalšia firma s viac ako dvesto ročnou tradíciou, tentoraz Holandska. Ide o rodinnú firmu založenú v Eindhovene Gerardom Philipsom a jeho otcom Frederikom v roku 1891. Vyrába celý rad tovaru, od televízorov či kuchynského vybavenia až po holiace strojčeky a patrí aj k popredným výrobcom prístrojov na starostlivosť o šaty. Špecializuje sa predovšetkým na naparovacie žehličky, parné generátory a prenosné naparovače oblečenia. Používa patentované  žehliace plochy Steam Glide Plus  a T- iconic glade Vychádza zo svojho predchodcu  – plochy Careeza. Ide o zliatinu hliníku pre ideálny a rovnomerný rozvoz tepla  s naparenou ochrannou a kĺzavou vrstvou „Steam Glide“ a v prípade T – iconic aj s prímesou titánu. Tieto žehličky následne vykazujú veľmi dobrú kĺzavosť ,  odolnosť voči poškrabaniu a prepáleniu Navyše ich naparovacie žehličky a parné generátory majú  technológiu Optimal TEMP, ktorou si žehlička po dotyku  tkaninou sama nastaví teplotu a množstvo pary.

Philips - logo

Žehličky Tefal

Francúzska spoločnosť Tefal  založená v roku 1956 je známa skôr veľkou tradíciou  výroby kuchynských spotrebičov a riadu. Založená bola  totiž kuchárom Marcom Grégoirom. Jej názov sa dá rozpísať aj ako TEFlón a ALumínium, čo sú dva hlavné používané materiály. Avšak v oblasti žehličiek patrí tiež k veľmi silným hráčom  na trhu. Prvú  bezdrôtovú žehličku na trh uviedol na trh práve Tefal a odvtedy sa v oblasti ich výroby drží v popredí. Táto značka má v ponuke  predovšetkým vysokovýkonné naparovacie žehličky a, parné generátory vhodné do domácností a naparovače odevov. Ich výrobky ponúknu naozaj dlhotrvajúci a vysoký parný výkon – systém Pro Express Ultimate až 8 barov pary Do popredia sa dostala  aj patentovaným odvápňovacím systémom  Calc Collector, vďaka ktorému vám žehličky Tefal budú slúžiť dlhý čas.

Tefal - logo

Žehličky Electrolux

Koncern Electrolux prišiel  zo Švédska, Sídli  v Štokholme a práve tu firma v roku 1919 vznikla. Dnes mu patrí pozícia najväčšieho výrobcu spotrebičov, pôsobí v 150 krajinách sveta a ročne predá viac ako 40 miliónov výrobkov. V zásade v sebe tento koncern zahŕňa značky AEG, Electrolux, Zanussi, z tých najvýznamnejších. Prednosťou žehličiek tejto firmy je univerzálnosť a pomerne jednoduchá ovládateľnosť. Sú tu k dispozícii  všetky bežné typy  žehličiek od generátorov cez mnoho naparovacích až po cestovné, dokonca aj suché žehličky v priemerných cenových reláciách, vo všetkých bežných typoch (a s priemernými parametrami.  Na trhu patria k takej zlatej strednej ceste.

electrolux - logo

Žehličky Eta

Prehľad najväčších výrobcov na trhu ukončíme českou značkou Eta, založenou v roku 1929. Jej názov znamená Elektro Technické Aparáty. Po druhej svetovej vojne bola firma začlenená do väčšieho celku štátnych podnikov a samostatná výroba bola obnovená až roku 1996. Preslávili ju najmä vysávače, ale ani v oblasti žehlenia si nevedie zle.  Táto spoločnosť si dáva záležať na udržiavaní tradícií, čo sa odrazilo aj vo fakte, že ako jediná uviedla na trh klasickú suchú žehličku v naozajstnom retro dizajne. Častokrát však mierne technicky zaostávajú jej výrobky za konkurenciou  a riadia sa k priemeru a sú vhodné skôr pre nenáročných zákazníkov.eta - logo

back to menu ↑

Najdôležitejšie parametre, na  ktoré sa treba zamerať pri kúpe žehličky

Keď si vyberáte žehličku, tak treba dôkladne  zvažovať jej technické parametre O tých si povieme niečo v nasledujúcej kapitole.  Ešte predtým by ste si mali odpovedať na nasledujúce otázky:

 • Aký druh žehlenia preferujete? Suché či parné
 • Ako často a aké množstvo bielizne žehlíte?
 • Potrebujete žehličku so špeciálnymi funkciami a modernými technológiami alebo preferujete skôr jednoduchosť?

Tieto tri zodpovedané otázky vám ujasnia vaše priority a načo, teda konkrétne na aké parametre  sa pri kúpe zamerať. Niektoré sú totiž   podstatné len pri druhoch žehličiek  žehliacich pomocou pary. Na prvé  štyri popísané technické  parametre si musíte dávať pozor pri kúpe suchých aj parných žehličiek.

Ktorú žehliacu plochu zvoliť

Žehliaca plocha je pri žehličkách naozaj kľúčová pre správne fungovanie žehličky a optimálny výsledok žehlenia. Musí dobre vodiť teplo, dostatočne kĺzať a byť dostatočne odolná proti poškriabaniu a hlavne ľahko čistiteľná a udržiavateľná. To všetko vám pomerne nepríjemnú domácu prácu uľahčí. Okrem materiálu, ktorý žehliacej ploche určuje tieto vlastnosti si však pri naparovacích žehličkách a parných generátoroch dajte pozor aj na to, aby mali na nej dostatok parných otvorov a najmä, aby boli po nej rozmiestnené rovnomerne.

žehliaca plocha

Poďme si však podrobnejšie povedať o špecifických vlastnostiach materiálov, ktoré sa na výrobu povrchov žehliacich plôch používajú najčastejšie.

Hliník

Hliníkovú žehliacu  plochu výrobcovia nazývajú aj Aluminium či Durasteel a mávajú ju tie najlacnejšie žehličky na trhu. Výhodou hliníku je, že veľmi dobre vodí teplo. Na druhej strane je však veľmi náchylný na poškrabanie a takéto poškodenia časom zhoršujú kĺzavosť žehličky. Navyše neskôr hrozí, že sa bude na žehličku plochu bielizeň lepiť Z týchto dôvodov je lepšie ak je žehliaca plocha vyrobená so zliatiny hliníka s inými  prvkami.

Poťahovaná plocha (vrstvená)

Táto vzniká práve vtedy, keď na prvú hliníkovú vrstvu je nanesená ešte vrstva iného materiálu (zväčša teflónu), ktorá eliminuje nevýhody hliníka. Teflón vyvažuje práve lepivosť hliníka na bielizeň a jeho horšiu kĺzavosť. Ďalším prvkom, ktorý sa môže kombinovať s hliníkom je eloxal, ktorý žehliacej ploche dodáva obrovskú odolnosť. Eloxal sa používa aj na opláštenie raketoplánov.

Antikor – nerez

Ušľachtilá oceľ, – antikor, alebo takzvaný nerez sa často využíva na mnohé súčasti rôznych domácich spotrebičov. Ide o pomerne odolný materiál s pomerne lacnými výrobnými nákladmi a vysokou lesklosťou, takže to znižuje cenu žehličky a vyzerá luxusnejšie  V prípade žehliacich plôch má nerez aj dobrú kĺzavosť, je však pomerne náchylný na poškriabanie. Navyše pokiaľ žehlička nedisponuje samočistiacou funkciou je aj dosť náročný na údržbu. Dá sa ošetrovať len špeciálnymi tekutými prípravkami nanášanými za tepla.

Keramika

Nejde o čistú keramiku, ale plech potiahnutý tenkou vrstvou keramiky ide o kvalitnejšiu žehliacu plochu s vysokou tvrdosťou odolnosťou a kĺzavosťou. Navyše keramika dobre a rovnomerne rozvádza teplo Medzi keramické plochy patria Ceralon, Ceramic, Saphir, Satin, Careeza a Ultragliss či Supergliss.

Špeciálne povrchy

Keďže výrobcov žehličiek je na trhu mnoho, tak sa predbiehajú hlavne v tom, kto z nich vyvinie lepšiu vlastnú patentovanú žehliacu plochu. Tak vznikajú rôzne zmesi, (väčšinou keramiky s inými prvkami). Presné zloženie si však každá značka starostlivo stráži. Napríklad Saphir sa dá zaradiť aj medzi keramické, aj špeciálne povrchy. Vyvinula ju značka Braun a ide o skutočne dobre zahriateľný kĺzavý a pevný povrch. Má teda všetko, čo by dobrá žehliaca plocha mala mať. Odolnosť jej dodáva diamantový prach. Plocha žehličiek Rowenta je Platinum a ide v postate o osobitne vytvrdený nerez. Na báze zmesí  hliníku so špeciálnou klznou zmesou viacero prvkov vrátane keramiky   Steamglide vyvinuli postupne svoje žehliace plochy Steam glide plus a T-iconic glade ( tá je vytvrdená ešte titánom) vývojári z Philipsu. Autoclean Catalys je zas vynálezom Tefalu a vďaka zložke – Palladiu, sa táto plocha sama čistí.  Všetky tieto plochy sa dajú považovať za top na našom trhu a často si treba za ne aj dosť priplatiť.

Nastavenie teploty

Teplotu žehličky môžete upravovať spravidla regulačným  gombíkom  na ktorom sú vyobrazené teploty podľa vyznačených druhov tkanín. Niekedy si ju žehlička nastaví sama po dotyku s tkaninou. Otáčaním gombíka vlastne  meníme polohu bimetalického pásika, ktorý prerušuje  alebo zvyšuje prívod elektrického prúdu do odporového vodiča žehliacej plochy a tým aj teplota žehliacej plochy. Obvykle sa dá jej teplota regulovať od 70 – 220°C  Rozmedzie teplôt je graficky rozdelené počtom hviezdičiek. Normy určujú nasledovné hodnoty:

 • 1 hviezdička/ bodka – min. teplota 70°C – max. teplota 120°C
 • 2 hviezdičky/ bodky  – min. teplota 100°C – max. teplota 160°C
 • 3 hviezdičky/ bodky – min. teplota 140°C – max. teplota 220°C

Teplota žehliacich plôch totiž nebýva konštantná. Nahrejú sa a potom chladnú a to sa opakuje. Na akej teplote dané oblečenie žehliť si vždy zistite pri kúpe šiat na ich štítku.

žehlenie - teploty - žehlenia

Príkon

Hodnota príkonu udávaná vo Wattoch (značka W) vlastne určuje čas, za ktorý sa povrch žehličky nahreje na danú teplotu a vy ju budete môcť začať používať. V podstate platí čím vyšší príkon tým rýchlejšie a jednoduchšie žehlenie. Jeho optimálna výška sa však výrazne líši od typu žehličky Pohybuje sa v rozsahu:

 • od 1000 do 1300 W je optimálny pri suchých žehličkách
 • od 1400 do 2000 W je priemerná hodnota pri kvalitných naparovacích žehličkách výkonnejšie môžu siahať až k 2500 W.
 • pri parných staniciach/ generátoroch príkon pod 2200 W znamená nízku kvalitu

Dĺžka kábla

Dĺžka kábla je tiež dôležitý parameter, pretože určuje dosah žehlenia prístroja a prikrátky kábel by mohol znamenať nutnosť presúvania oblečenia a ostatného príslušenstva. Pridlhý by sa vám zas mohol pliesť do cesty a zbytočne sa zamotávať. Dostať kúpiť  žehličky s dĺžkou kábla 1,6 metra až 3 metre. Je dobré si rozmyslieť, kde budete najčastejšie žehliť a dĺžku kábla zvoliť podľa toho. Obzvlášť dôležité je to pri parných generátoroch , ktorých premiestniteľnosť je o niečo obťažnejšia. Tam sa dĺžka kábla pohybuje od 1,6 m po 2, 5 m. Ak sa vám tento problém nechce riešiť zainvestujte do bezdrôtovej žehličky.

Posledné štyri parametre sa týkajú iba naparovacích žehličiek a s časti  len parných generátorov. Je však veľmi dôležité, aby ste  ich pri  kúpe  týchto typov žehličiek starostlivo zvážili.

Parný výkon

Parný výkon je údaj o tom koľko gramov pary dokáže naparovacia žehlička alebo parný generátor vyprodukovať pravidelne za jednu minútu počas jej prevádzky. Čím je vyšší, tým jednoduchšie pre vás žehlenie bude a jeho efektivita stúpne aj pri veľkých záhyboch a objemných textíliách Z uvedeného pochopiteľne vyplýva, že sa udáva v gramoch za minútu (g/min.) a jeho hodnoty sa v závislosti na typu žehličky pohybujú v rozpätí:

 • naparovacia žehlička: 10 – 65 gramov za minútu – optimálne by ste nemali kupovať model s parným výkonom pod 40 g/min.
 • cestovná žehlička: 10 – 50 gramov za minútu
 • parné generátory: tu sa pochopiteľne očakávajú oveľa vyššie hodnoty a parný výkon by nemal klesnúť pod 100 g/min a dnešné špičkové modely dosahujú aj 180 až 220 g/min

Parný ráz/ parný šok

Jedná sa o udaj  jednorazového vypúšťania väčšieho množstva pary na tkaninu. Využije to pri žehlení veľmi pokrčených alebo hrubých poddajných látok.  Jeho sila závisí priamo úmerne od veľkosti príkonu Pri naparovacích žehličkách sa jeho hodnota hýbe veľmi široko od 10 do 260 g/min. Pre bežné žehlenie v priemernej domácnosti na efektívny výsledok postačí parný ráz o sile 100 – 200 g/min. Maximálna hodnota parného rázu pri cestovných žehličkách  je 45 – 50 g/min. a pochopiteľne aj v tomto parametre vedú parné generátory, kde parný ráz začína na 130 g/min. a končí pri pár modeloch až na 600 g/min.

parný - ráz

Tlak pary

Tento parameter  je kľúčový u parných generátoroch, pretože oni vyhladzujú tkaninu práve tlakom pár, ktoré  dokážu preniknúť hlboko do jej vnútra. Čím väčší tlak, tým hlbšie do štruktúry látky sa dostanú a lepšie ju narovnajú. Výška tlaku parných generátorov sa pohybuje od 4 do ôsmich barov a už tlak o výške 6, 5 baru sa radí k nadpriemeru.

Objem nádržky

Niečo ako optimálna veľkosť objemu nádržky v podstate neexistuje pretože je to veľmi variabilná záležitosť a závisí od každej jednej domácnosti a používateľa. Klasické naparovacie žehličky majú objem nádržky od 40 ml po 450 ml, cestovné zas od 35 ml po 65 ml. Pre jednotlivca na cestách je aj ten najmenší postačujúci. Čo sa týka žehlenia doma, ak žehlíte veľa bielizne naraz zvoľte väčšiu nádržku, nebudete vodu musieť tak často dolievať, Avšak väčšie nádobky zvyšujú hmotnosť žehličky. Pri parných generátoroch si dajte hlavne pozor na fakt či sa dá dávať nádržka dole, lebo inak pri vylievaní vody budete musieť nahýnať celý prístroj. . Objem nádržky pri generátoroch býva vyšší  – od 0,7 l, ale aj 2,0 l. Nádržka , ktorá vystačí na 2 hodiny žehlenia by mala mať objem, buď 1,6, alebo až 1,8 l.

back to menu ↑

Užitočné vlastnosti a funkcie, s ktorými sa pri žehličkách stretnete

Pri suchých žehličkách sa s príliš veľa prídavnými funkciami nestretnete, avšak dnešné moderné  naparovacie žehličky a parné generátory disponujú množstvom veľmi užitočných funkcií a vlastností. Niektoré sa stali po pár rokoch úplne nevyhnutné v konkurenčnom boji, iné sú pomerne ojedinelé. Každopádne, s týmto všetkým sa môžete v procese ich výberu stretnúť:

Bezpečnostná poistka proti prehratiu

Najzákladnejšia a jedna z mála  funkcií, s ktorou sa stretnete aj pri suchých žehličkách je bezpečnostná poistka proti prehratiu.  Tá automaticky vypne žehličku v prípade, že beží príliš dlho na veľmi vysokú teplotu a hrozilo by jej spálenie.

Svetelná signalizácia prevádzky

Jediná  pokročilejšia prídavná funkcia nachádzajúca sa  aj pri suchom type žehličky. Svetelná signalizácia vás upozorní, že žehlička dosiahla teplotu, ktorú ste nastavili termostatom.

Bezpečnostné automatické vypínanie

Túto funkciu väčšiny naparovacích žehličiek ocenia predovšetkým zábudliví a zaneprázdnení ľudia. V prípade, že zabudnete  žehličku vypnúť, tak , po určitej dobe urobí za vás sama  alebo prepne do úsporného režimu. Automaticky sa vypne aj v momente, kedy ostane ležať bez pohnutia vo vodorovnej polohe na žehliacej ploche. Vyhnete sa tak drobným  nehodám ako je prepálené oblečenie, ale aj tým veľkým ako je prípadný požiar.

automatické - vypnutie

Odvápňovanie

Kde je para tam je nutná voda a kde je voda, tam sa časom objaví vodný kameň. Odvápňovanie mu výrazne predchádza. Žehličky s odvápňovacím systémom vám výrazne uľahčia svoju údržbu. Funguje buď na chemickej báze (kameň rozpustí), alebo mechanickej báze (kameň rozbije).

Samočistenie

Najnovšie modely žehliacich prístrojov fungujúce na báze pary disponujú funkciou samočistenia. Odstraňuje nečistoty zo žehliacej plochy naplavené do nej vodou.  Po zapnutí tejto funkcie sa zohreje voda v nádržke na maximálnu teplotu a po jej vypustení sa s ňou cez naparovacie otvory vyplavia aj nečistoty.

Vertikálne naparovanie

Pokiaľ žehlička alebo generátor disponuje vertikálnym naparovaním, tak  má schopnosť generovať paru aj v zvislej polohe a bez nutnosti kontaktu s podkladom. To sa hodí pri občasnom prežehlení alebo občerstvení záclon, poprípade spoločenských šiat či košieľ na vešiaku.

vertikálne - naparovanie

Anti-Drip systém / Drip Stop

Pokiaľ žehlíte s naparovacou žehličkou na nízkych teplotách cez otvory v ploche môže začať kvapkať voda. Táto funkcia pri určitých teplotách žehlenia zastaví tvorbu pary a tým zabráni tomuto nežiaducemu úkazu.

Funkcia kropenia

Stáva sa, že látka je až príliš nepoddajná a na vyhladenie záhybov nepostačí ani využitie parného rázu. Vtedy sa hodí funkcia kropenia, ktorou rozprášite na látku viac vody a ešte viac zvýšite jej vlhkosť, čim ju zmäkčíte a ľahšie vyžehlíte.

Automatické nastavenie teploty pre rôzne typy látok

Táto funkcia patrí medzi tie  inovatívnejšie a novšie technológie  a našom trhu nájdete zatiaľ len pár modelov žehličiek s ňou (sú predovšetkým značky Philips). S touto funkciou nemusíte sledovať odporúčanú teplotu na rôzne materiály oblečenia, ktoré práve žehlíte.. Táto technológia  to urobí za vás automatickým  nastavením zaistí optimálnu teplotu pre akýkoľvek typ tkaniny. Výrobcovia tak garantujú žehlenie bez spálenia pri všetkých žehliteľných tkaninách.

Optimal - temp

back to menu ↑

V akých cenových reláciách sa žehličky pohybujú?

Na záver si povieme niečo o tom  koľko eur treba do žehličky investovať. Ich cena sa odvíja predovšetkým od typu žehličky a druhu jej žehliacej plochy. Najlacnejšie sú suché a cestovné žehličky. Pretože majú väčšinou jednoduché nerezové plochy a takmer žiadne funkčné vybavenie. Tie dostanete už aj za 20 eur. Najdrahšie sú zas parné generátory, poprípade žehliace lisy, ktoré mávajú kvalitné priestranné  povrchy, veľký parný ráz a množstvo funkcií. Vyžehlia veľké množstvo bielizne rýchlo a efektívne. Za tie pokojne zaplatíte aj 90 – 300 eur. Naparovacie žehličky sa cenovo pohybujú niekde medzi nimi. V podstate ich možno rozdeliť do troch cenových kategórií. Pozrime sa na ne bližšie.

Čo ponúkajú jednotlivé cenové hladiny naparovacích žehličiek?

 • 20 – 50 eur– naparovacie žehličky v tejto cenovej kategórií mávajú väčšinou hliníkovú alebo nerezovú žehliacu plochu a nižší príkon a parný šok, maximálne do  150 g/ min. V tejto cenovej kategórii taktiež nečakajte žiadne nadštandardné funkcie. S údržbou si budete musieť poradiť sami a samotné žehlenie bude trvať dlhšie.
 • 50-100 eur – je zlatá stredná cesta v investícii do naparovacej žehličky. Nájdete tu už žehličky s  keramickou žehliacou plochou poprípade už aj inými, špeciálnymi vysoko odolnými plochami ,  s príkonom okolo 2 000 W, výstupom pary okolo 40 g/min a s parným šokom nad  200 g/min. s funkciami automatického odvápňovania a samočistenia.
 • 100– 150 eur – v tejto kategórii sa už nachádzajú profesionálne naparovacie žehličky pre skutočne náročných užívateľov.  Sú vhodné aj na pomerne časté používanie. Väčšinou majú množstvo funkcií a týmito prístrojmi nielen rýchlo a efektívne vyžehlíte, ale v podstate sa aj postarajú sami o seba. Za tú cenu však kúpite už aj kvalitný parný generátor, ktorý je predsa len výkonnostne o triedu vyššie.

 

žehličky - peniaze

back to menu ↑

Konečný verdikt

V oblasti elektroniky nepatrí investícia do žehličky  medzi tie najväčšie, avšak určite by ste boli radi, keby to bola investícia dlhodobá a nemuseli ste ju po pár mesiacoch opakovať. Poďme si teda  proces  jej výberu a kúpy celý v krátkosti zopakovať. Predovšetkým si najprv skúste uvedomiť svoje zvyky a svoj štýl – ako často ju chcete používať a na aké množstvo bielizne. Najpredávanejším typom je naparovacia žehlička. Na rozdiel od suchej žehličky nemusíte látku kropiť a so záhybmi si poradíte ľahšie. Na výber je množstvo modelov v rôznych cenových kategóriách a funkčné vybavenie je bohaté. Suché žehličky sú skôr pre vyznávačov klasiky, jednoduchosti a retro štýlu. Pokiaľ nežehlíte často a veľa a chcete do žehličky investovať minimum, suchá žehlička je pre vás vhodná. Nemusíte pri nej sledovať toľko technických parametrov ako pri naparovacích žehličkách a parných generátoroch. Stačí si dať pozor na príkon, žehliacu plochu a reguláciu teploty.  Vo všeobecnosti platí že hliník a nerez patria k menej kvalitným plochám ako keramika či rôzne zmesi typické pre tú ktorú značku. Parné generátory sú vysoko výkonné žehlia veľmi efektívne a skracujú žehlenie až o polovicu. Sú však pomerne drahé. Ak máte veľkú domácnosť a žehlíte každý deň, tak sa vám tá investícia vráti. Pri nich a napararovacích žehličkách si  ešte dajte pozor hlavne na parný výkon  a ráz a objem nádržky. Optimálne hodnoty sa výrazne typovo líšia. Ďalej platí čím lepšie funkčné vybavenie, tým jednoduchšia práca a údržba prístroja vás čaká. Na záver vám odporúčame investovať do overených značiek s väčším počtom modelov v ponuke.

back to menu ↑

Pár rád, ako si  žehlenie uľahčiť a ako žehliť správne

Kvalitná žehlička je pre jednoduché žehlenie základ. Tú ste si snáď už na základe vyššie uvedených informácií vybrali, takže teraz sa môžeme zamerať na drobné triky a rady, ktoré žehlenie uľahčia a nezávisia od samotnej žehličky.

Žehlenie - rady

Žehlenie začína praním

Správne pranie uľahčí následné žehlenie. Kvalitné pracie prášky, aviváže a zmäkčovače vody sú úplný základ. Sú to také, ktoré prané oblečenie pomáhajú vypínať a zabraňujú pokrčeniu a tvoreniu záhybov

Pozor na to ako bielizeň sušíte.

Bez ohľadu na to či bielizeň vešiate alebo máte sušičku, treba ju po vypraní dôkladne vytrepať a upraviť záhyby a vrecká. Väčšina sušičiek má dokonca aj programy, ktoré znižujú nutnosť žehlenia na minimum. Najčastejšie sa stretnete s programom s názvom Ľahké žehlenie. Najideálnejšie je naplánovať si žehlenie hneď po ukončení sušiaceho cyklu.

Poďme k samotnému žehleniu

Vždy sa riaďte pokynmi na štítku daného textilu. Zistíte tam či sú vôbec vhodné na žehlenie, alebo na kej teplote či nastaveniach ich žehliť. Nežehlia sa napríklad froté materiály , pretože po vystavení vysokej teplote stratia štruktúru a schopnosť pojať vlhkosť. Rovnako sa nezvyknú žehliť ponožky a spodná bielizeň či oblečenie z polyesteru.

Menčester, tvíd a vlna by sa mala žehliť cez mierne navlhčené bavlnené plátno. Obeta jedného froté uteráku, cez ktorý budete žehliť a využijete ho ako ochrannú vrstvu, sa hodí pri žehlení chlpatých materiálov, materiálov vysokým vlasom či čipky. Hodváb a tričká s potlačou žehlite vždy prevrátené naruby.

Hneď na začiatku žehlenia si roztrieďte bielizeň podľa výšky teploty, pri ktorej sa žehlia. Nebudete tak musieť často meniť nastavenie teploty. Začnite oblečením vyžadujúcim žehlenie pri vyšších teplotách. Žehlička sa totiž rýchlejšie zahreje a chladnutie jej trvá dlhšie. Začnite teda najprv bavlnou

Príprava na žehlenie je kľúčová. Nastavte si žehliacu dosku do správnej výšky , tak aby ste zbytočne nezaťažovali chrbticu, nohy a zápästie. Chrbtici pomôže aj mierne rozkročený postoj pri žehlení.

žehlenie - koniec

Pevne veríme, že s našou pomocou  ste si vybrali naozaj dobrú a užitočnú žehličku či parný generátor a maximálne vám uľahčí a skráti jednu z najneobľúbenejších domácich prác. Tešíme sa na vás pri ďalších našich testoch.

Žehličky
Ohodnoťte článok