Nejlepšie AKU vŕtačky 2019

 • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodnej AKU vŕtačky.
 • Zvolte si na základe výkonu, hmotnosti, kapacity batérie a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

TOP AKU vrtačky roku 2019

Úvod

Jedným z kusov náradia, ktoré nemôže v domácnosti chýbať, je práve AKU vŕtačka, ktorej sa náš článok bude týkať. Vzhľadom na to, ku koľkým činnostiam ju môžete využiť (a to bez toho, že by ste boli limitovaní prísunom elektriny), stáva sa z nej nenahraditeľný pomocník. Zaujímavosťou je, že AKU vŕtačky dnes vytláčajú tie klasické, elektrické. Aby u vás doma AKU vŕtačka našla uplatnenie, je potrebné starostlivo dbať na každý jej parameter a výber si dobre rozmyslieť. Dnešný trh je plný vŕtačiek, ale nie každá je dobrá, na to pamätajte. Hlavne si hneď na začiatku odpovedzte na niekoľko otázok – ako často budete vŕtačku používať, na čo ju budete potrebovať, a čo od nej očakávate. Ak toto viete, máte sa od čoho odpichnúť a môžete prejsť na samotný výber.

Aby sme vám trochu pomohli, pripravili sme pre vás recenzie AKU vŕtačiek roku 2017. Veríme, že  sa vám hodia. Ale predtým, ako sa môžete zamerať na konkrétne modely, mali by sme si spoločne prejsť, čo by vás malo zaujímať, a čomu by ste mali venovať pozornosť. Poďme sa pozrieť na špecifiká jednotlivých značiek AKU vŕtačiek a v neposlednom rade, prejdime si, čo by vŕtačka mala mať navyše,aby vám bola na niečo platná. Nezabudneme ani na to, aby sme sa pokúsili vám ukázať, v akých medziach sa ceny AKU vŕtačiek pohybujú a koľko peňazí by ste si teda mali pripraviť. To sú všetko veci, ktoré vám pri výbere veľmi pomôžu. Tak dosť rečí, poďme sa rovno pozrieť, ako trh s AKU vŕtačkami vyzerá, a z akých kategórií si môžete vyberať.

back to menu ↑

Cenové rozdelenie AKU vŕtačiek

Pre náradie všeobecne platí, že sa dá rozdeliť do dvoch kategórií – na klasické, určené širokej skupine užívateľov (často sa táto trieda nazýva hobby) a špeciálne, nachádzajúce sa v kategórii profi. Ako napovedá samotný názov, ide o náradie určené pre profesionálov. Tu nájdete skutočne skvelé, vyladené, ale zároveň drahé prístroje, pre ktoré nemá bežná domácnosť využitie. Samozrejme, ak sa živíte ako stolár alebo murár, tieto drahé prístroje sa vám hodia. Všetci ostatní si vystačia s bežnými AKU vŕtačkami pre širokú verejnosť. Nie sú možno také dobré, ale sú výrazne lacnejšie a na bežné činnosti plne dostačujúce. Týmto kategóriám zhruba zodpovedá aj cenové rozdelenie AKU vŕtačiek

Začneme profi triedou. Ako napovedá samotný názov, ide o náradie, určené pre profesionálov. Tam nájdete skutočne skvelé, vyladené, ale zároveň drahé prístroje, pre ktoré nemá bežná domácnosť využitie. Samozrjeme ak sa živíte napríklad ako rakvár alebo stenár, budú sa vám tieto drahé prístroje hodiť. Všetci ostatní si však celkom dobre vystačia s bežnými AKU vŕtačkami pre širokú verejnosť. Nie sú možno tak dobré, ale sú výrazne lacnejšie a na bežnú činnosť úplne dostačujúce. Tímto kategóriám zhruba odpovedá aj cenové rozdelenie AKU vřtačiek.

back to menu ↑

Test AKU vŕtačiek do 125 eur

V tejto cenovej relácii zoženiete tie najdostupnejšie a najobľúbenejšie produkty na trhu. Ak by sme to mali zhrnúť ľudovo – veľa muziky za málo peňazí.

AKU vŕtačky do 125 EUR a ich charakteristika

Ide o modely, ktorých napätie sa pohybuje medzi 12 a 14 voltmi, majú dlhší čas nabíjania a nehodia sa na dlhodobú prevádzku. Už len preto, že majú často ešte akumulátor typu Ni-Cd. Ale do obyčajnej domácej dielne sú ideálne, lacné a pritom účinné. Len musíte počítať s tým, že práca s nimi nebude veľmi pohodlná – sú ťažké, nepadnú tak dobre do ruky, a ak ich položíte, môžu byť nestabilné.

Výhody

Nízka cena

Široký výber


Nevýhody

Zlá ergonómia, väčšia hmotnosť

Menší výkon

Dlhý čas nabíjania

back to menu ↑

Test AKU vŕtačiek od 125 do 200 eur

V tejto kategórii narazíte na AKU vŕtačky, ktoré sú už o niečo drahšie. Ich ceny sa pohybujú zhruba do dvesto až dvestotridsať eur. Ide o rozumný kompromis medzi cenou a kvalitou.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita akumulátora Cena
1. Bosch GSR 180-LI Professional 0 601 9F8 100
1,5 Ah Zistiť cenu
2. Makita HP457DWE
1,3 Ah Zistiť cenu
3. Bosch GSB 18-2-LI Plus 0 601 9E7 120
2 Ah Zistiť cenu
4. DeWalt DCD776C2
1,3 Ah Zistiť cenu
5 DeWalt DCD771C2
1, 3 Ah Zistiť cenu

AKU vŕtačky od 125 do 200 eur a ich charakteristika

Ich kúpou možno toľko neušetríte, ale o to viac získate, pretože vŕtačky v tejto triede dosahujú vyššie napätie (14 až 19 voltov, čo znamená väčší výkon), výrazne rýchlejšie sa nabíjajú a majú väčší krútiaci moment aj vyššie otáčky. Priaznivo hodnotíme tiež fakt, že z našich testov vychádzajú ako komfortnejšie, pohodlnejšie, a čo sa hmotnosti týka aj ľahšie. Jednoduchšie sa s nimi pracuje, a ak nie ste skutoční profesionáli, oproti tým najdrahším nespoznáte rozdiel. Toto sú vŕtačky, ktoré odporúčame do bežnej domácnosti.

Výhody

Rozumný kompromis medzi cenou a kvalitou

Pre domácich majstrov ideálna voľba

Dobré hodnoty otáčok i výkonu

Široký výber


Nevýhody

K dokonalosti parametrov chýba ešte jeden krôčik

Cena je vyššia ako pri jednoduchých modeloch

back to menu ↑

Test AKU vŕtačiek od 200 eur

Tu sa už dostávame k prístrojom pre profesionálov. Živíte sa ako murár alebo stolár a vŕtanie je váš každodenný chlieb? Potom na svojom náradí nešetrite a voľte kvalitu, premieta sa do výsledku vašej práce.

AKU vŕtačky od 200 eur a ich charakteristika

AKU vŕtačky v tejto cenovej relácii majú veľmi malú hmotnosť,pohodlné do ruky a príliš vás nezaťažujú ani po celom dni práce. Majú dva až tri akumulátory špičkovej kvality, rýchlo sa nabíjajú a dosahujú vysoké výkony. Navyše, pretože sú určené, ako sa hovorí „do terénu“, sú vyrobené z odolnejších materiálov, aby sa nepoškodili ani pri bežných pracovných podmienkach. Robustná konštrukcia, skvelé technické parametre a vysoká kvalita, to sú ich hlavné prednosti.

Výhody

Robustná konštrukcia a vysoká životnosť

Veľmi dobré technické parametre

Vhodné aj na profesionálne použitie


Nevýhody

Vysoká cena

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia AKU vŕtačiek na našom trhu

Opakujeme to vždy, pri všetkých druhoch tovaru, zopakujeme to aj tu. Stavte na preverené značky. Len firma, ktorá vyrába viac modelov AKU vŕtačiek má prostriedky, ktoré môže investovať do vývoja, testovania a kvalitnej výroby. Ľahko vám tak ponúkne to najlepšie, čo je momentálne k dispozícii. V prípade menších spoločností je to iné – tie pracujú s tým, čo majú, na trh uvedú dva, tri modely AKU vŕtačiek a ťažko od nich môžete čakať niečo lepšie. Práve preto by ste si prednostne mali prejsť ponuky značiek, ako je Bosch, DeWalt, Makita alebo Einhell. To sú spoločnosti, ktoré majú dlhodobú tradíciu a kvalitu, a tú si len tak nepošpinia tým, že by vypustili do predaja nepodarok. Riziko, že sa nákupom napálite, je teda o niečo menšie.

back to menu ↑

Ako a podľa čoho vybrať AKU vŕtačku?

Teraz sa dostávame k jadru veci, k tomu, ako AKU vŕtačky vyberať, a podľa akých parametrov sa rozhodovať. Zákazníci, ako sme si všimli, často pozerajú len na akumulátor a občas na výkon AKU vŕtačky, čo sú, samozrejme, veľmi dôležité body. Ale samy o sebe až toľko nevypovedajú, je potrebné dať ich do kombinácie s ďalšími hodnotami a parametrami, ako sú napríklad technické údaje motoru alebo informácie ohľadne skľučovadla či príklepu. Ono totiž nestačí, aby jedinou výhodou AKU vŕtačky bolo to, že nie je potrebné ju zapojiť do elektriny. Je potrebný starostlivý výber, aby vŕtanie a skrutkovanie bolo pre vás pohodlné a nenáročné, aby vŕtačka mala dostatočný výkon, a aby ste s ňou zvládli všetky činnosti, ktoré potrebujete. Poďme sa teda spoločne pozrieť, na čo by ste nemali zabudnúť.

Typ motoru a jeho parametre

Pre väčšinu zákazníkov nie je motor AKU vŕtačky príliš dôležitý – zjednodušia si tak výber, pretože zorientovať sa vo fungovaní motoru je pre väčšinu z nich pomerne zložité. Lenže je potrebné si uvedomiť, že je to práve motor a jeho sila, ktoré dávajú prístroju jeho vlastnosti a parametre. Najdôležitejší a rozhodujúci je v tejto veci typ motoru, rozoznávame dva rôzne:

 • Klasické elektromotory – veľmi rozšírený druh motoru, pôvodom starší. Tvoria ho dva typy magnetov – prvé na statore (permanentné), druhé na rotore (napájacie magnety). Vznik napätia v ňom zaisťujú uhlíky. Ich problém je, že sa časom opotrebujú a opaľujú. Problém týchto motorov je, že od určitej chvíle, keď sú uhlíky používaním opotrebené, dochádza k veľkým energetickým stratám, prístroj stráca výkonnosť a je náchylnejší na poruchy. Aj keď sú tieto motory lacnejšie, dochádza dnes k ich ústupu a nahradzovaniu práve bezuhlíkovými motormi.
 • Bezuhlíkové motory – modernejšie, kvalitnejšie a výrazne lepšie oproti motorom klasickým. Ich prítomnosť síce zvyšuje cenu AKU vŕtačky, ale sú spoľahlivejšie, menšie a kompaktnejšie. Navyše, v porovnaní s klasickým motorom majú pri rovnakej úrovni výkonu menšie energetické straty (vydržia teda na jedno nabitie akumulátoru pracovať o niečo dlhšie). Tvoria ich permanentné magnety na rotore a napájacie magnety na statore (teda presne obrátené rozloženie). Vyžadujú síce trochu zložitejšiu elektroniku, ale vynikajú vyššou spoľahlivosťou, menšou poruchovosťou a nepodliehajú takému rýchlemu opotrebeniu.

Akumulátory AKU vŕtačiek a ich typy

Srdcom AKU vŕtačky, ktoré sa dostalo aj do názvu prístroja, je akumulátor. Súčiastka, ktorá sa nabíja, a ktorá potom zásobuje motor energiou. Nebyť akumulátoru, vŕtačku by ste nikdy neuviedli do prevádzky. Preto sa niet čo čudovať, že práve parametre akumulátoru tvoria veľkú časť celkovej ceny vŕtačky. Pre vás, ako pre zákazníka, je zase dôležité, aby jeho parametre boli čo najlepšie z toho dôvodu, že sa od nich odvíja kompletné praktické využitie vŕtačky. Dobré je, ak s vŕtačkou nekúpite iba jeden, ale dva alebo pokojne aj tri – s jedným pracujete, ďalšie sa nabíjajú do zálohy. Pomerne rozhodujúci je typ akumulátoru. Rozlišujeme celkom tri

Li-on akumulátor

Najmodernejší z akumulátorov, ktorý nájdete v najdrahších a profesionálnych AKU vŕtačkách. Vzhľadom k vlastnostiam materiálu, z ktorého sa skladá, je taký akumulátor veľmi ľahký a vyniká naozaj vysokou kapacitou. Umožňuje vysoký výkon, navyše nie je potrebné ho nabíjať tak často. A netrpí takzvaným pamäťovým efektom – ak ho nevyužívate pravidelne, nevybíja sa a vydrží pripravený.

Ni-Mh akumulátor

Priemer medzi akumulátormi a dnes úplný štandard. Oproti starším batériám má výrazne vyššiu kapacitu, ale nikel je ťažký a akumulátor tohto zloženia navyše vyvíja nízke napätie. Prejavuje sa to, napríklad, zhoršenými hodnotami výkonu. Navyše, ak nebudete AKU vŕtačku s týmto akumulátorom používať často, bude sa pomaly, ale iste sama vybíjať. Po väčšom počte nabití, kapacita Ni-Mh akumulátoru pomaly klesá.

Ni-Cd akumulátor

Akumulátor, ktorý využíva nikel a kadmium, patrí medzi tie najstaršie. Stretnete sa s ním skôr výnimočne, a ak naň narazíte, odporúčame hľadať inú vŕtačku. Okrem malej kapacity, veľkej hmotnosti a toxicity kadmia je veľmi nepríjemný tiež fakt, že životnosť akumulátoru je iba obmedzená a nie príliš dlhá. Maximálna kapacita postupne klesá, až kým akumulátor z nabíjačky takmer neodpojíte. Toto určite neodporúčame.

AKU vŕtačka s dlhou životnosťou a maximálnou bezpečnosťou

Myslite už pri výbere na to, že od AKU vŕtačky už by ste mali v dnešnej dobe mať určité očakávania, týkajúce sa kvality a životnosti. Keďže nejde o prístroj, ktorý by ste používali denne (ak nie ste naozajstní profesionáli), mala by taká vŕtačka v pohode vydržať niekoľko rokov. Nie vždy to tak ale býva.  S ohľadom na poruchovosť sú jednoznačne horšie vŕtačky s uhlíkovým motorom. Uhlíky sa obrusujú, opotrebovávajú a výsledkom je postupné znižovanie výkonu motora a zhoršovanie úrovne práce, až kým prestane byť vŕtačka použiteľná. Často sa objavujú aj problémy s ložiskami osi skľučovadla alebo so spúšťou, tie sa však dajú ľahko vyriešiť za pomoci skúsenejšieho opravára. Ale motor neopravíte, musíte kúpiť novú vŕtačku. V tejto veci odporučíme pozrieť si internetové texty a skúsenosti iných zákazníkov, ktorí sa neváhajú pochváliť. Môžu mať veľkú výpovednú hodnotu. Dobre vám napovie aj testovanie podľa noriem SOI,ktorej rukami musia výrobky prejsť.

Čo sa týka bezpečnosti, je potrebné, aby vŕtačka bola vyvážená a nebola ťažká, navyše by mala mať protišmykovú úpravu povrchu. Ani keď sa vám spotia ruky (čo je pri práci bežný jav), nesmie vám vypadnúť. Mohli by ste takto poškodiť nielen vŕtačku, ale aj vlastné zdravie. S ohľadom na bezpečnosť je tiež potrebné vedieť s vŕtačkou pracovať, a kým si nie ste istí, opýtajte sa alebo sa to naučte od niekoho skúsenejšieho. Ale to asi viete… V neposlednom rade je dôležité, aby vŕtačka dobre reagovala na stlačenie spúšte. Ak nastane pri práci nejaký problém a vy spúšť pustíte, dobrá AKU vŕtačka musí ihneď zareagovať a prestať s prácou.

Napätie a kapacita akumulátoru

Poďme sa teraz pozrieť, ako sa dajú jednotlivé akumulátory špecifikovať. Tým hlavným, čo sa oplatí sledovať, sú dve veličiny, ktoré ovplyvňujú celú prevádzku a použitie AKU vŕtačiek. Prvá z nich je napätie akumulátora. To sa štandardne udáva vo voltoch (značka V), ako ste asi očakávali. V zásade sa dá povedať, že napätie rastie s cenou a čím drahšia AKU vŕtačka, tým väčšie napätie.

Vysoké číslo je pre vás výhodou, pretože znamená väčší výkon a lepšie vŕtacie schopnosti. Ak sa na to pozrieme číselne, napätie sa pohybuje zhruba v rozmedzí 3,6 až 36 voltov. V prípade, že chcete AKU vŕtačku používať doma, postačí vám napätie pohybujúce sa niekde v priemere, okolo 15 voltov. Pre profesionálov sú určené stroje s napätím dosahujúcim až 30 a viac voltov. Okrem iného je tiež určujúce pre využitie vŕtačky – prístroj s menším výkonom sa hodí na vŕtanie do sadrokartónu, dreva, prípadne steny, zatiaľ čo vysoko výkonné vŕtačky môžete použiť napríklad aj na vŕtanie do ocele.  Druhým, nie menej dôležitým parametrom akumulátora je jeho kapacita. Čím vyššia bude, tým dlhšie budete môcť s vŕtačkou bez nabíjania pracovať. Tento údaj sa uvádza bežne v ampérhodinách (Ah) a v podstate je určujúci na to, ako dlho vydrží AKU vŕtačka v prevádzke. V domácnosti vám bežne vystačí kapacita 1,5 Ah, čo je viac-menej štandard. Pre profesionálov sa však hodia skôr akumulátory s kapacitou 2 Ah, prípadne vysokokapacitné AKU vŕtačky s kapacitou 3 až 4 Ah.

Konštrukcia AKU vŕtačky a jej ergonómia

To, čo môžeme, oproti výberu iných spotrebičov, v tomto prípade vypustiť, je dizajn prístroja. Nechávame ho až na koniec, pretože ten asi naozaj pri AKU vŕtačkách riešiť nebudete a ak áno, tak iba okrajovo. Otázku vzhľadu ale úplne vypustiť nemôžeme. Je potrebné, aby mala vhodný tvar, s ktorým pre vás pri práci bude pohodlná, prijateľnú hmotnosť, a ak možno, aj dobrú stabilitu. Poďme na to ale postupne. Ak si kupujete AKU vŕtačku len na občasnú prácu, potom väčšie rozdiely nepocítite, ale ak ju budete používať častejšie, mali by ste sa zamerať práve na ergonómiu rukoväte. Musí sa vám dobre držať a musí byť bezpečná (t.j. nesmie vám vykĺznuť, zalomiť sa ani vám nemôže v ruke skákať). Veľmi vhodné je, keď je rukoväť twinplastová – z dvoch alebo viacerých rôznych plastových/gumených materiálov. Vďaka tomu sú tlmené vibrácie a zároveň sa tak zabráni kĺzaniu aj v spotených rukách.

Aby vám bola práca pohodlná, je dôležité sledovať aj priemer rukoväte a jej tvar. Tu vám môžeme poradiť jediné – vyskúšajte si na predajni, ako sa vám bude s AKU vŕtačkou pracovať. Dotknite sa jej, skúste ju poriadne uchopiť, poťažkať… To vám povie najviac. Zároveň si vyskúšate, ako je to s hmotnosťou. Tá sa môže pri jednotlivých modeloch veľmi výrazne líšiť (pohybuje sa často od 1,9 až do 3 kilogramov) a pre váš pracovný komfort je veľmi dôležitá. Čím ľahší prístroj, tým, samozrejme, lepšie, obzvlášť pokiaľ ju kupujete napríklad do práce alebo na výkon živnosti. Na záver si ešte vyskúšajte, aká je vŕtačka stabilná. Pri práci ju budete určite odkladať a brať do ruky iné náradie, a práve v takej chvíli nesmie vŕtačka prepadávať ani sa vyvracať dopredu, dozadu alebo do strán. Dobre vyvážená vŕtačka zostane stáť, ak ju položíte, a práve to je dobré si dopredu skontrolovať.

Nastavenie otáčok pri AKU vŕtačkách

Jedným z dôležitých parametrov, ktoré sa použitia vŕtačky týkajú, je rýchlosť v otáčkach. Pri lacnejších, často jednorýchlostných modeloch dosahuje zhruba 500 otáčok za minútu, zatiaľ čo profesionálne dvojrýchlostné AKU vŕtačky sa pohybujú až okolo 1700 otáčok za minútu. Ak by sme mali povedať náš názor, je vždy samozrejme lepšie, keď má AKU vŕtačka väčší výkon a viac otáčok. Ale iba za predpokladu, že máte možnosť ich plynulo regulovať.

 • Jednorýchlostné AKU vŕtačky – vŕtačka s jednou jedinou rýchlosťou na skrutkovanie aj na vŕtanie (tá je obvykle nízka a je kompromisom medzi ideálnymi rýchlosťami pre obe činnosti – väčšinou teda v oboch prípadoch nevhodná).
 • Dvojrýchlostné AKU vŕtačky – majú dve rýchlosti, jednu (tú nižšiu) na skrutkovanie a druhú na vŕtanie
 • Viacrychlostné AKU vŕtačky – väčšie možnosti regulácie, vhodné pre  profesionálov.

Nižšie otáčky sa hodia napríklad na skrutkovanie, vyššie na vŕtanie. Navyše je tu možnosť regulácie a nastavenia momentu, čím znižujete nebezpečenstvo, že vám pri montáži praskne sadrokartón alebo že si strhnete závit. Regulácia otáčok sa často robí pomocou spúšte, prípadne je potrebné ju dopredu nastaviť. V tejto súvislosti musíme ešte spomenúť takzvanú dobehovú brzdu. Tá výrazne skracuje čas nutný na zastavenie činnosti, bez toho, aby ste museli čakať na dobeh, môžete rovno skrutkovať ďalej. To je výhoda hlavne pre niekoho, kto vŕta vo väčšej miere – zároveň je ale taká AKU vŕtačka výrazne drahšia.

Uťahovací moment vŕtačky a jeho dobré hodnoty

Ak je AKU vŕtačka zároveň vhodná aj na skrutkovanie, je dobré všímať si ešte ďalší parameter. Tým je uťahovací moment vŕtačky (ktorý sa plynulo reguluje otočným kolieskom pri hlave vŕtačky). Fyzikálne ide o moment sily, ktorý sa udáva v newton metroch (Nm). Ako to súvisí so skrutkovaním? Ak by ste chceli skrutkovať s takým výkonom a pri takých otáčkach, aké sa používajú na vŕtanie, pravdepodobne by ste strhli závit alebo poškodili hlavu skrutky. V oboch prípadoch by nastal problém. Preto dávajú dnešní výrobcovia dosť často na výber z niekoľkých stupňov. Čím väčšie je rozdelenie uťahovacieho momentu, tým lepšia je regulácia sily vŕtačky. Napríklad na skrutkovanie do mäkkého materiálu je plne dostačujúci uťahovací moment 5 až 20 Nm, naopak na prácu s tvrdými materiálmi môžete potrebovať až 55 Nm.

Skľučovadlo je pre prácu tiež dôležité

Ak je AKU vŕtačka zároveň vhodná aj na skrutkovanie, je dobré všímať si ešte ďalší parameter. Tým je uťahovací moment vŕtačky (ktorý sa plynulo reguluje otočným kolieskom pri hlave vŕtačky). Fyzikálne ide o moment sily, ktorý sa udáva v newton metroch (Nm). Ako to súvisí so skrutkovaním? Ak by ste chceli skrutkovať s takým výkonom a pri takých otáčkach, aké sa používajú na vŕtanie, pravdepodobne by ste strhli závit alebo poškodili hlavu skrutky. V oboch prípadoch by nastal problém. Preto dávajú dnešní výrobcovia dosť často na výber z niekoľkých stupňov. Čím väčšie je rozdelenie uťahovacieho momentu, tým lepšia je regulácia sily vŕtačky. Napríklad na skrutkovanie do mäkkého materiálu je plne dostačujúci uťahovací moment 5 až 20 Nm, naopak na prácu s tvrdými materiálmi môžete potrebovať až 55 Nm.

Nabíjačka ako príslušenstvo AKU vŕtačky

Čokoľvek, čo má v sebe zabudovaný akumulátor, je potrebné nabíjať elektrickou energiou. AKU vŕtačky, samozrejme, nemôžu byť výnimkou. Okrem toho, aký má vŕtačka akumulátor, motor alebo držadlo, by vás celkom určite malo zaujímať tiež to, ako sa vlastne nabíja. V drvivej väčšine prípadov ide o káblové nabíjačky podobné tým pre akékoľvek iné náradie, len možno s inou koncovkou. Z hľadiska typológie vám dáva dnešný trh na výber z dvoch druhov nabíjačiek. Okrem klasických existujú totiž aj takzvané rýchlonabíjačky.

 • Klasická nabíjačka – nabíjanie bežného akumulátora trvá asi 3 až 5 hodín, samozrejme taká AKU vŕtačka býva lacnejšia.
 • Rychlonabíjačka – nabíjanie trvá pol hodinu až hodinu, čo je veľmi dobrý výsledok, ale taký model je o niečo drahší.

back to menu ↑

Doplnkové funkcie AKU vŕtačiek

AKU vŕtačka má, samozrejme, jediné hlavné funkcie – vŕtať, prípadne skrutkovať. Ale to, že vŕtačka plní spoľahlivo tieto dve funkcie samo o sebe nestačí. Je dobré, ak si komfort pri práci ešte zvýšite a urobíte niečo pre lepšie výsledky. Niektoré veci, ktoré si teraz spomenieme, sú veľmi užitočné, aj keď zatiaľ nepatria do štandardnej výbavy AKU vŕtačiek. Preto je dobré, ak venujete výberu trochu viac času a pozriete sa, ktorá z nich má LED osvetlenie, alebo napríklad držiak.


back to menu ↑

Konečný verdikt

Ako ste na tom? Pomohol vám náš článok? Pevne dúfame, že áno. Ale pre istotu si všetko ešte raz môžeme zopakovať, aby ste mali stručný prehľad. Predovšetkým by ste sa mali rozhodnúť, na čo si vlastne AKU vŕtačku obstarávate, čo od nej očakávate a ako si vlastne prácu s ňou predstavujete. Chystáte sa vŕtať len občas doma v dielni, prípadne si, napríklad, zavesiť policu? Potom môžete pokojne kúpiť lacnejší model. Alebo vás, naopak, zaujímajú AKU vŕtačky pre profesionálov, pretože sa prácou s nimi živíte? Potom je, naopak, potrebné sa pozrieť po drahších, ale výkonnejších modeloch. Neuškodí, keď si prejdete trh a pozriete sa na špecifiká jednotlivých značiek AKU vŕtačiek, ako je napríklad Bosch alebo Einhell.

Keďže ide o pracovné náradie, viac než dizajn nás zaujímajú technické parametre, teda akékoľvek hodnoty charakterizujúce motor alebo akumulátor. Najčastejšie ide o napätie, výkon, otáčky alebo kapacitu. Z hľadiska týchto hodnôt odporúčame bezuhlíkový motor a akumulátor typu Li-on. Okrem toho radíme vŕtačku ešte v obchode poťažkať a vyskúšať, ako sa vám s ňou bude pracovať. Nemala by byť príliš ťažká, musí sa dobre držať a ľahko ovládať, navyše je potrebné si dať pozor, aby sa nešmýkala ani v spotených rukách. To z hľadiska vášho pohodlia aj bezpečnosti. Na záver je dobré ešte skontrolovať cenu a pozrieť sa, čím disponuje AKU vŕtačka navyše – LED osvetlenie, remienok alebo držiak na skrutkovacie bity. Až keď vám vŕtačka vo všetkých ohľadoch vyhovuje, môžete ju kúpiť.

back to menu ↑

Vhodný pomer medzi cenou a kvalitou AKU vŕtačky?

Cena AKU vŕtačky je jedno z kritérií výberu, na ktoré ľudia dbajú. Ale je potrebné vedieť, aká je spodná hranica, pod ktorú netreba ísť. Tak ako pri všetkom ostatnom tovare, tak aj pri AKU vŕtačkách platí, že tie najlacnejšie modely nie sú práve najkvalitnejšie, naopak. Sú poruchové, s malým výkonom a investícia do nich, aj keď malá, je takmer zbytočná. Takže… aj keď ste dnes schopní obstarať si AKU vŕtačku už od nejakých desať až dvadsať eur, neodporúčame kupovať prístroj lacnejšie, ako za štyridsať eur. Šanca, že narazíte na ozaj dobrý model, je, bohužiaľ, veľmi malá. Rozloženiedo jednotlivých cenových kategórií sme už načali na začiatku článku, poďme sa na ne teraz pozrieť bližšie.

 • AKU vrtačky do tří tisíc korunvelmi dostupné a poměrně levné přístroje. Jsou těžší a méně pohodlné do ruky, jejich napětí (běžně 12 až 14 voltů) neumožňuje velký výkon a nabíjení trvá dlouho. Typově pak používají často ještě akumulátor Ni-Cd, který není zrovna dobrý. Za nás jde o levné přístroje, ale bez té pravé kvality. V domácnosti se to možná ztratí, ale profesionál by je kupoval zbytečně.
 • AKU vrtačky od tří do pěti tisíc korun – tady se dostáváme k těm lepším modelům, které náš trh nabízí. Napětí je vyšší, než u předchozí kategorie, což znamená i nárůst výkonu. Vrtačky této cenové kategorie jsou lehčí, komfortnější a pohodlnější do ruky, navíc se nabíjí běžně tak 30 až 90 minut, což už není tak zlé. Vhodné jsou pro kutily do domácí dílny i do práce pro zedníky nebo truhláře.
 • AKU vrtačky od pěti tisíc korun – zde se jedná o vrtačky, které už v běžné domácnosti nevyužijete. Často jsou určeny profesionálům, kteří si s nimi dovedou poradit a maximálně využijí, co jim tyto AKU vrtačky nabízejí. Jejich hmotnost postupně klesá až pod nějakých 1,5 kilogramu, což je docela málo. Disponují často dvěma i třemi akumulátory, nabíjí se do půl hodiny a navíc jsou hodně odolné. Prostě jako dělané pro profesionální pracovníky.

back to menu ↑

Tipy a rady ako správne pracovať s AKU vŕtačkou

Práce s AKU vŕtačkou vyžadujú určité skúsenosti, to je jasné. Ak ste profesionáli a vŕtanie je váš každodenný chlieb, potom sa ospravedlňujeme a túto časť môžete pokojne preskočiť. Chceme tu poradiť predovšetkým začiatočníkom a dať im pár užitočných rád na začiatok, týkajúcich sa práce s AKU vŕtačkou. Čo všetko je teda potrebné?

Vyberte vždy správný vrták

Vrtákov existuje celý rad a majú rôzne tvary, veľkosti a sú z rôznych materiálov. Veríme, že veľkosť aj tvar dokážete odhadnúť s ohľadom na to, čo si prajete navŕtať. Poďme sa ale pozrieť na druhy vrtákov s ohľadom na ich zloženie. Väčšinou nájdete na ich obale, na čo sú určené, ale ak ho náhodou nemáte po ruke, pamätajte si nasledujúce:

 • Vrtáky z rychlořezné oceli (HSS) se hodí pro vrtání do neželezných kovů (hliník, zinek, mosaz nebo měď).
 • Na ušlechtilé kovy a oceli pak potřebujete vrtáky legované kobaltem nebo titanem (HSS-E).
 • Do dřeva se používají železné nebo ocelové vrtáky se špičkou opatřenou předřezávači. Bývají měkké a vrtáním do zdi nebo do kamene byste je zničili.
 • K vrtání do zdiva se daleko více hodí vrtáky do kamene s naletovanou tvrdokovovou destičkou na špičce.

Ako sa účinne zbaviť prachu?

Ak vám pri vŕtaní vadí prach, vedzte, že nie ste jediní. Okrem toho, že je potrebné chrániť si zdravie (odporúčame použitie okuliarov a rukavíc), je potrebné zabrániť aj usadzovaniu prachu v miestnosti. Dobrou vychytávkou je napríklad vrecúško prilepené pod vŕtaným otvorom alebo hárok papiera, prípadne noviny zložené na zemi. Špeciálny priemyslový vysávač je vítaným pomocníkom pri upratovaní. To by malo nasledovať najlepšie ihneď po dokončení práce, aby sa prach nevírila nerozširoval do celej domácnosti.

Miesto si označte a predvŕtajte

Vrták sa musí do steny dostať rovno, inak je otvor zlý a bude potrebné ho zatmeliť. Z toho dôvodu odporúčame vždy si miesto na vŕtanie viditeľne označiť a špičku vrtáka umiestniť kolmo ku stene. Musí sa takzvane chytiť, oprieť sa do steny, a až potom môžete začať tlačiť. Chce to trochu citu a skúseností, ale dá sa to časom odhadnúť a naučiť. Dieru vždy vŕtajte menším vrtákom, aby ste minimalizovali riziko vzniku prasklín v stene, a až potom prechádzajte na väčšie a väčšie vrtáky.

Krepová lepiaca páska môže zabrániť praskaniu

Na záver doplníme jeden osvedčený trik. Ak vŕtate do krehkého materiálu, ako je napríklad keramika alebo povrch dlaždíc, odporúčame používať krepovú alebo papierovú lepiacu pásku. Tá zabráni skĺznutiu vrtáka, a navyše vám pomôže držať správny smer vŕtania. Až keď dotlačíte AKU vŕtačku na doraz, máte vyvŕtané.

Na záver doplníme jeden osvedčený trik. Ak vŕtate do krehkého materiálu, ako je napríklad keramika alebo povrch dlaždíc, odporúčame používať krepovú alebo papierovú lepiacu pásku. Tá zabráni skĺznutiu vrtáka, a navyše vám pomôže držať správny smer vŕtania. Až keď dotlačíte AKU vŕtačku na doraz, máte vyvŕtané.

AKU vŕtačky
5 (100%) 1 vote
Necenzurovane.sk