Test zvlhčovačov vzduchu 2019

 • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodného zvlhčovače vzduchu.
 • Zvolte si na základe veľkosti, výkonu, dizajnu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

Zvlhčovače vzduchu bez pozadí

TOP zvlhčovače vzduchu roku 2019

Úvod

Prečo si ľudia do domácnosti kupujú zvlhčovač vzduchu? Dalo by sa to zhrnúť stručne – v dobe ústredného kúrenia, dokonalej tepelnej izolácie a veľkého množstva elektrických prístrojov, ktoré generujú teplo a víria prach, sa vzduch nemá ako prirodzene zvlhčovať. Pre ľudskú pokožku je ideálna vlhkosť 40 až 55 %  v lete, 30 až 50 % v zime. V prípade, že doma pestujete rastliny (hlavne obľúbené tropické druhy), malo by to byť ešte viac. Udržať ale v moderných domoch takú vlhkosť, obzvlášť v panelákoch alebo v bytovkách, je veľmi ťažké. A zo suchého vzduchu vzniká veľa problémov. Medzi ne patrí napríklad vyschnutá, dehydrovaná až rozpraskaná pokožka a boľavé pery, podráždenie nosových slizníc, suchý kašeľ a u astmatikov môže vyvolávať zhoršené dýchanie, až, v krajnom prípade, záchvaty. Suchý vzduch nerobí dobre ani vašim očiam – môže vyvolávať ich podráždenie, slzenie a vysušenie.

Preto sa oplatí investovať peniaze do zvlhčovača vzduchu. Ten vlhkosť vo vašej domácnosti zvýši a udrží v prijateľných medziach. Robíte to pre svoje zdravie, na to nezabúdajte. Ale dajte pozor na jednu vec – veľa ľudí si myslí, že zvlhčovač vzduchu je dobrý pre astmatikov aj pre alergikov. To nie je tak úplne pravda. Naopak, alergik potrebuje byt, bohužiaľ, skôr suchý ako vlhký. Vlhkosť totiž podporuje rast plesní, roztočov a výskyt mikroskopických čiastočiek, ako je napríklad peľ, ktoré sú príčinou alergických reakcií. To je potrebné vziať do úvahy. Skôr sa oplatí zaobstarať si čističku vzduchu, ktorá má v sebe zároveň zabudovaný ionizátor alebo nádržku s vodou. Alebo, ak chcete zvlhčovač, prečítajte si aspoň naše rady na konci článku a prekonzultujte všetko so svojím alergiológom. Ak ale netrpíte akútne žiadnou alergiou, môžete byť pokojní a kúpiť si taký zvlhčovač, aký chcete.

Teraz sa vám hodí pár dobre mienených rád a tipov, ako vybrať zvlhčovač vzduchu, a ktoré modely na trhu sú aktuálne najlepšie. Dobrý výber sa oplatí – aby bola kúpa čo najvýhodnejšia a tiež preto, aby vám zakúpený prístroj čo možno najlepšie poslúžil. Preto sme si pre vás pripravili recenzie najlepších zvlhčovačov vzduchu roku 2017. A k nim, ako je na našich stránkach zvykom, prináleží tiež veľký nákupný poradca, s ktorým by ste sa mali vo výbere zvlhčovača vzduchu ľahko zorientovať. Poďme sa teda pozrieť, ako si vybrať najlepší zvlhčovač vzduchu.

back to menu ↑

Tri základné druhy zvlhčovačov vzduchu

Zvlhčovače vzduchu sú presne tým druhom tovaru, ktorý sa vyskytuje v celom rade variantov.

Všeobecne rozlišujeme tri druhy – ultrazvukové zvlhčovače, zvlhčovače s prirodzeným odparovaním (diskové alebo s filtračnými kazetami) a zvlhčovače na princípe horúcej pary, takzvané parné zvlhčovače. Všetky tieto typy majú svoje špecifiká, výhody a nevýhody, a tie sa oplatí poznať, skôr ako si nejaký kúpite. Správny druh, to je vec, ktorú musíte určiť ako prvú.

back to menu ↑

Test ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu pracujú s ultrazvukovým oscilátorom. S jeho pomocou vodu rozsekajú a vytvoria z nej mikroskopické kvapôčky, ktoré sa uvoľňujú a rozprašujú do vzduchu. Takto malé čiastočky sa potom vo vzduchu vyparia veľmi rýchlo a zvyšujú vlhkosť v miestnosti.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu a ich charakteristika

Predovšetkým je potrebné povedať, že pracujú veľmi rýchlo a výsledok ich práce si všimnete veľmi skoro. To všetko pri veľmi malej spotrebe elektriny a nízkej hlučnosti. Ale, na druhej strane, tieto zvlhčovače musia bezpodmienečne používať destilovanú alebo aspoň prefiltrovanú vodu. Minerály a chemické látky, ktoré sú inak v bežnej vode obsiahnuté, sa totiž do vzduchu nerozptýlia, ale pomaly sa usadia. V lepšom prípade ako drobný biely prášok v okolí prístroja, v horšom prípade zanesú samotný zvlhčovač a znemožnia jeho ďalšie používanie. Preto tieto prístroje vyžadujú pravidelné čistenie a v prípade, že využívajú antibakteriálne filtre, aj častú výmenu filtru, ktorý sa inak ľahko zanesie.

Výhody

Malá spotreba

Nízka hlučnosť

Dosiahnutie vysokej účinnosti


Nevýhody

Nutnosť dokupovania demineralizačných patrón alebo filtrovania vody

Veľké nároky na údržbu

back to menu ↑

Test zvlhčovačov vzduchu s prirodzeným odparovaním

Kategória zvlhčovačov vzduchu, pri ktorých dochádza k výparu vody prirodzenou cestou. Odpar je pomerne pomalý a málo efektívny (nedosiahnete vyššiu vlhkosť ako nejakých 50 až 55 percent), pretože ho ničím neurýchľujete. Elektrickú energiu spotrebováva iba vetráčik, ktorý vlhkosť vyháňa von.

Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparovaním a ich charakteristika

Vzhľadom k tomu, že dochádza k prirodzenému odparovaniu, nie je zvlhčovanie vzduchu nejako rýchle. Ide skôr o pomalšiu (zato však úspornú) metódu, pretože ako sme už spomínali, elektrickú energiu spotrebováva iba vetráčik, ktorý vlhkosť vyháňa von. Vďaka tomu je spotreba veľmi nízka. Za vetráčik sa často umiestňujú filtre, ktoré umožňujú spoločne so zvlhčovaním vzduchu zároveň ovzdušie v miestnosti filtrovať a čistiť. Zbavíte sa tak nepríjemných baktérií, mikroorganizmov alebo výtrusov plesní. Zároveň je ale potrebné prístroj udržiavať – prinajmenšom ho čistiť (inak sa budú vo vode množiť mikroorganizmy a plesne), zbavovať usadených minerálov a prípadne meniť filtre.

Delíme ich do dvoch kategórií:

 • Diskové zvlhčovače vzduchu – disponujú dvomi rotačnými diskami z umelej hmoty. Tie sa vo vode otáčajú, poháňajú ju, voda sa pritom účinkom izbovej teploty samovoľne odparuje. Vlhkosť potom rozháňa do vzduchu ventilátor.
 • Zvlhčovače s filtračnými kazetami – využíva systém filtračných kaziet zo sajúceho materiálu.Tie do seba vodu nasávajú, odparujú a vlhkosť je rozháňaná ventilátorom do okolia. Vzduch sa tým, okrem iného, čistí, ale zároveň je nutné filtračné kazety meniť a pravidelne dokupovať.

Výhody

Čistenie a filtrácia vzduchu prebieha zároveň so zvlhčovaním

Nízka hlučnosť a malá spotreba


Nevýhody

Menší a pomalší účinok

Vyššia cena, prípadne nutnosťdokupovať filtračné kazety

back to menu ↑

Test zvlhčovačov vzduchu na parnom princípe

Ako poslednú kategóriu sme si pre vás nechali zvlhčovače vzduchu, ktoré pracujú s horúcou vodnou parou. Obsahujú vykurovaciu špirálu alebo iný prvok, ktorý sa elektrickou energiou ohrieva a vodu odparuje. Je to hygienické, ale energeticky náročné.

Parní zvlhčovač vzduchu

Parné zvlhčovače vzduchu a ich charakteristika

Tento spôsob zvlhčovania vzduchu je veľmi hygienický. Vykurovacia špirála produkuje pod prívodom elektrickej energie veľa tepla, ktoré vodu ohrieva na vysokú teplotu. Dochádza tak, okrem iného, k likvidácii mikroorganizmov (ide o jediný druh zvlhčovačov, odporúčaný alergikom, astmatikom aj deťom). Ale ohrev vody, akokoľvek je rýchly (odpar je výrazne rýchlejší ako pri predchádzajúcich druhoch), vyžaduje množstvo elektrickej energie a je aj pomerne hlučný. Pre predstavu si skúste vybaviť, ako funguje rýchlovarná kanvica. Nie sú tu žiadne dodatočné náklady (okrem elektrickej energie), ale je nutné dbať, hlavne pri deťoch, na bezpečnosť.  Po prevrhnutí sa môžu horúcou vodou obariť.

Výhody

Ohrev vody a sterilizácia

V zime môžu miestnosť ohrievať a vypomáhať kúreniu


Nevýhody

Hlavne pri deťoch je nutné dbať na bezpečnosť (kvôli obareniu parou)

Vysoká spotreba elektrickej energie

Vyššia hlučnosť

back to menu ↑

Aké sú osvedčené značky zvlhčovačov vzduchu, a kto sú ich výrobcovia?

Zvlhčovače vzduchu si dosť často kupujete vtedy, keď vám suchý vzduch v domácnosti spôsobuje určité zdravotné problémy. Za takých okolností nie je na mieste šetriť. Naopak, je potrebné zaobstarať si dostatočnú kvalitu, ktorá vám pomôže sa problémov zbaviť. Do istej miery s tým súvisí aj značka prístroja. Niektorí výrobcovia totiž dosahujú výrazne lepšie výsledky, ako tí ostatní. Poznáte ich podľa toho, že majú tradíciu, sú obľúbení a nechýbajú im skúsenosti s výrobou zvlhčovačov vzduchu. Často majú týchto prístrojov v ponuke viac (podľa čoho práve skúsenosti s výrobou tohto druhu tovaru spoznáte). Veľa vám môžu napovedať tiež užívateľské recenzie, ktoré nájdete voľne na internete. Skúsme sa teda spoločne pozrieť, na ktoré značky sa nemusíte báť staviť, pretože sú dostatočne kvalitné a osvedčené.

back to menu ↑

Na základe čoho vybrať zvlhčovač vzduchu?

Výber zvlhčovača vzduchu je v mnohých ohľadoch podobný ako výber čističky vzduchu, ktorému je venovaný samostatný článok. Dopredu by ste sa mali rozhodnúť, na čo ho chcete využiť. Pre astmatika sa oplatí iný ako pre alergika (tam je potrebný naozaj veľmi starostlivý výber) a iný model využijete na pestovanie tropických rastlín. Zabúdať by ste nemali ani na to, v akom priestore má zvlhčovač fungovať. Malá spálňa potrebuje iný výkon ako veľká obývačka alebo celý byt. Rovnako uvažujte aj o nákladoch – obstarávacia cena + elektrina + filtre/kazety a podobne. Až na základe všetkých týchto kritérií by ste mali vyberať konkrétny prístroj. Poďme sa teda na jednotlivé parametre pozrieť postupne.

Zvlhčovací výkon prístroja v súvislosti s veľkosťou miestnosti

Parametrom, ktorý o využiteľnosti zvlhčovača vzduchu vypovedá asi najviac, je jeho maximálny zvlhčovací výkon. Ten vám povie, koľko mililitrov (respektíve gramov) vody sa vo forme pary uvoľní do vzduchu v miestnosti za hodinu. Veľmi úzko to súvisí s veľkosťou miestnosti, v ktorej chcete zvlhčovač používať. Nie je, samozrejme, na škodu, ak si do menšej miestnosti dáte výkonnejší prístroj, opačne to ale nefunguje. Málo výkonný prístroj nebude stačiť na to, aby dostatočne zvlhčil ovzdušie vo veľkom priestore.

Ideálne je vždy nájsť vhodný pomer medzi výkonom a plochou miestnosti. To vyzerá zhruba nasledovne:

 • Výkon 100 až 200 ml/h – miestnosť do 15 m2
 • Výkon 200 až 300 ml/h – miestnosť od 15 do 30 m2
 • Výkon 300 až 400 ml/h – miestnosťod 25 do 45 m2
 • Výkon 400 až 500 ml/h – miestnosť od 40 do 55 m2
 • Výkon 500 až 600 ml/h – miestnosť od 50 do 70 m2

V prípade, že chcete zvlhčovať priestor väčší, ako 70 m2, čo už nie je príliš obvyklé, je potrebné to vyriešiť kúpou dvoch zvlhčovačov, väčší výkon ako 600 ml/h nájdete už len zriedka. Rovnako, ak chcete zvlhčovač používať vo viacerých miestnostiach, vždy sa rozhodujte podľa tej väčšej. Ako sme už povedali, väčší výkon na menšej ploche nevadí, opačne je však výkon nedostačujúci. Na záver nám ešte dovoľte drobnú poznámku – rad výrobcov uvádza okrem výkonu tiež veľkosť miestnosti, do ktorej sa zvlhčovač hodí. Ale ide len o odhad a s pomocou tohto parametru sa nikdy nedá dva prístroje objektívne porovnávať. Na to sa hodí vždy len výkon.

Zvlhčovač-vzduchu-do-záhlavia
Zvlhčovač-vzduchu-v-izby

Zvlhčovač vzduchu ideálne so zabudovaným hygrostatom

Ak má v sebe prístroj zabudovaný hygrostat (vlhkomer so spínačom), je jeho použitie výrazne jednoduchšie. Potom je totiž sám schopný sledovať a vyhodnocovať aktuálnu vlhkosť vzduchu. V prípade, že klesne pod nastavenú hranicu, zvlhčovač sa sám zapne, a opačne. Ak bude vlhkosť dostatočná, sám sa vypne. Prirodzene, že požadovanú vlhkosť si nastavujete sami. Ideálne je, ak môžete sledovať aktuálnu vlhkosť vzduchu na displeji a máte prehľad. S hygrostatom sa vám tiež   nestane, že keď zabudnete prístroj vypnúť, prevlhčí sa miestnosť a budete v nej mať vlhkosť napríklad 70 % (čo má za následok často premnoženie baktérií a usadzovanie plesní). V opačnom prípade, teda pri prístrojoch bez vlastného hygrostatu, je nutné vypínať a zapínať proces zvlhčovania manuálne.

Intenzitu zvlhčovania je potrebné nejako regulovať

Jedným zo spôsobov regulácie zvlhčovania je práve už zmienený zabudovaný hygrostat. Ale ovládať intenzitu zvlhčovania len pomocou zapínania a vypínania prístroja nie je príliš praktické. Vyžaduje to neustály dohľad, navyše riskujete, že sa prístroj časom usilovným zapínaním a vypínaním poškodí. Väčšina dnešných zvlhčovačov má dnes možnosť prinajmenšom manuálnej regulácie množstva vypúšťanej pary. V lepšom prípade sa dá ovládať a reguluje automaticky. Ak by vám ju náhodou vami zvolený zvlhčovač nedával, skúste výber ešte raz prehodnotiť – je možné, že by pre vás prístroj po čase prestal byť pohodlný.

Veľkosť nádržky zvlhčovača, spotreba vody a jej doplňovanie

Vo zvlhčovači sa odparuje voda, ako sme si povedali. Parametre, ktoré sa týkajú práve vody, by vás taktiež mali zaujímať – ide predovšetkým o veľkosť nádržky zvlhčovača. Tú má každý prístroj, ide len o jej objem. Ten by mal zodpovedať prinajmenšom hodinovému výkonu prístroja. Čím väčší potom bude, tým lepšie pre vaše pohodlie. O to menej často budete musieť vodu dopĺňať. Bežná je veľkosť okolo 2 litrov. Na druhej strane, ak bude nádržka príliš veľká a voda v nej bude aj po ukončení zvlhčovacieho cyklu zostávať, je možné, že sa v nej budú usadzovať baktérie. Ak si teda kúpite prístroj s veľkým objemom nádržky na vodu, dbajte na pravidelné vylievanie a tiež na výmenu filtrov.

Spotreba vody odpovedá viac-menej (s drobnou odchýlkou) výkonu. Ak ju chcete zmeniť, je potrebné výkon regulovať. Samozrejme, čím väčší výkon, o to väčšia je potom aj spotreba. Zaujímať by vás rozhodne malo aj to, aké ľahké a pohodlné je dopĺňanie vody do nádržky. Niekedy je ľahké naliať ju z džbánku, inokedy musíte používať PET fľašu s úzkym hrdlom. To je dobré si uvedomiť už pri nákupe – niekedy prístroj, vybavený skvelými parametrami, zhadzuje práve zlá manipulácia a nevhodne zvolený tvar.

Hlučnosť zvlhčovača nesmie presiahnuť hranicu únosnosti

Ďalšou z vecí, ktorá veľmi ovplyvňuje vaše pohodlie a komfort, je hlučnosť prístroja. Platí to pri väčšine elektrospotrebičov, ktoré majú byť zapnuté častejšie. Prílišný hluk vašim ušiam škodí, bez ohľadu na to, že sedieť vedľa vrčiaceho prístroja nie je vôbec príjemné. Z tohto pohľadu si môžeme povedať, že zvlhčovače vzduchu patria skôr medzi tichšie zariadenia. Priemerná hlučnosť sa pohybuje medzi 20 až 30 decibelmi. Na vysvetlenie dodávame, že decibel je jednotkou intenzity zvuku. Rastie logaritmicky, takže rozdiel medzi 20 a 25 decibelmi je menší ako medzi 25 a 30 decibelmi.

Ultrazvukové zvlhčovače sú schopné dostať sa až na spodnú hranicu dvadsať decibelov. Na druhej strane, ani horná hraničná hodnota tridsať decibelov (ktorú dosahujú väčšinou parné zvlhčovače vzduchu), ktorá zodpovedá skôr slabému šumeniu, nie je nič rušivé. Ale prístroj s väčšou hlučnosťou si nekupujte. Hlučnosť niektorých lacnejších modelov šplhá až na 40 decibelov, to je už veľa. Vzhľadom k logaritmickému nárastu je to už rozpoznateľný a citeľný rozdiel.

Údržba prístroja a možnosti filtrácie

Zvlhčovače vzduchu sú primárne určené astmatikom, prípadne milovníkom izbových rastlín alebo domácich miláčikov. Pre alergikov alebo pre menšie deti sa odporúčajú len vtedy, keď pracujú na báze horúcej pary alebo keď majú dostatočnú schopnosť filtrácie. Je totiž potrebné z pary odseparovať možné mikroorganizmy alebo výtrusy, napríklad plesní alebo húb, pretože nie je dobré, aby ste sa ich nadýchali. Parné modely to zvládnu vďaka vysokej teplote, ale ultrazvukové alebo klasické odparovacie zvlhčovače vyžadujú filtre, ktoré je potrebné raz za čas meniť. Účinnosť filtrácie do vysokej miery závisí na type filtra– ideálny je antibakteriálny filter s veľmi malou priepustnosťou, cez ktorý sa nedostanú baktérie do miestnosti. Ak používate tvrdú vodu, potom je potrebný aj filter na demineralizáciu. V opačnom prípade sa môže stať, že sa do izby uvoľní biely prach, a že vzduch bude horšie dýchateľný.

Zvlhčovač vzduchu vyžaduje tiež určitú pravidelnú údržbu – ak sa nedá používať demineralizačný filter alebo patróny, je potrebné ho raz za čas vypláchnuť destilovanou alebo aspoň zmäkčenou vodou. Inak sa budú na stenách nádoby usádzať minerály, pôvodne rozpustené vo vode. Aspoň raz do týždňa je vhodné nádobu dezinfikovať, čím dostanete istotu, že nádoba je čistá a nebudú v nej bujnieť nálevníky alebo baktérie.

Zvlhčovač-a-ionizácia

Spotreba elektriny pri zvlhčovačoch vzduchu?

Čo sa týka spotreby, je potrebné počítať s tým, že tieto prístroje budú v prevádzke dlhodobo a pravidelne. Aj keď ich spotreba nie je extrémna, je potrebné s ňou počítať a náklady na elektrinu si dopredu prepočítať. Spotreba sa výrazne líši pri jednotlivých typoch:

 • Parné zvlhčovače – až 300 W, pretože musia vynaložiťveľa energie na ohrev vody.
 • Ultrazvukové zvlhčovače – okolo 130 W, čo hlavne spôsobuje ultrazvukový oscilátor.
 • Zvlhčovače s prirodzeným vyparovaním – len do 50 W, lebo energiu spotrebováva len ventilátor na rozháňanie pary.

Tieto údaje je potrebné dať do kombinácie s ďalšími nákladmi a vlastnosťami jednotlivých typov a vytvoriť si tak ucelený obrázok, ktorý z jednotlivých druhov sa vám najviac oplatí.

Dizajn

Nakoniec ešte stojí za to zhodnotiť dizajn spotrebiča. Predsa len, zvlhčovač vzduchu nie je taký malý, aby ste ho v miestnosti mohli schovať za pohovku alebo za skrinku. Navyše z hľadiska účinnosti je potrebné, aby bol zvlhčovač vzduchu umiestnený ideálne uprostred miestnosti. Takže ho neprehliadnete ani vy, ani vaše návštevy.

Kedysi boli tieto prístroje nezaujímavé a štýl miestnosti mohli veľmi narušiť, dnes je to iné. Výrobcovia sa snažia, aby boli prístroje dizajnovo, ak možno, univerzálne, a aby sa dali do štýlového pokoja zabudovať. Preto ich nájdete v rôznych farbách, aj keď jasne vedie biela a čierna. V kombinácii s nimi potom môže (ale nemusí) byť rôznej farby aj nádobka – často modrá, zelená alebo oranžová.

back to menu ↑

Špeciálne funkcie, s ktorými sa pri zvlhčovačoch vzduchu stretávame

Ak si odmyslíme niektoré staré a lacné modely zvlhčovačov vzduchu, zistíme, že je pomerne bežné, že majú tieto prístroje celý rad špeciálnych funkcií. Tie síce nie sú vyložene nutné, ale rozhodne vám prácu so spotrebičom uľahčujú a zvyšujú jeho účinnosť. Poďme sa pozrieť aspoň na tie najbežnejšie a najzaujímavejšie.


back to menu ↑

Konečný verdikt

Veríme, že už sa vám podarilo nejaký zvlhčovač vzduchu vybrať. Ale keby náhodou nie, určite sa oplatí ešte raz si celý výber od začiatku prejsť a pozrieť sa na jeho jednotlivé špecifiká. Najprv je potrebné vziať do úvahy miesto, kde chcete vzduch zvlhčovať. Predovšetkým jeho veľkosť. Ďalej by ste sa mali zamyslieť nad hlavným účelom zvlhčovača a nad tým, akú úroveň vlhkosti potrebujete dosiahnuť. Tomu potom podriaďte ďalšie veci. Zo znalosti špecifík jednotlivých typov by ste mali byť schopní vybrať ten najvhodnejší druh zvlhčovača pre svoju domácnosť, a potom postupovať ďalej.

Je dobré, keď si dopredu skontrolujete značku. Tu sa oplatí prejsť si internetové recenzie a tiež si niečo pozisťovať o výrobcovi – ako dlho pôsobí na trhu, aký je jeho sortiment vo vybranej oblasti, a tak ďalej. Možno sa budete čudovať, ale o kvalite výrobku to všeličo vypovedá. Potom môžete pristúpiť k samotnému spresneniu výberu na základe jednotlivých parametrov. Zamyslite sa nad tým, či má zvlhčovač dostatočný výkon na to, aby zvýšil vlhkosť vo vami vybranej miestnosti. Do úvahy berte tiežmožnosť regulácie výkonu,a prípadne aj prítomnosť hygrostatu. Použitie je potom oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie, pretože prístroj sa riadi automaticky.

Z hľadiska pohodlia a údržby prístroja sa oplatí riešiť tiež veľkosť nádržky a možnosti jej vyprázdňovania a napĺňania, aj nutnosť údržby. Čím častejšia a náročnejšia je, tým menej spokojní pravdepodobne so zvlhčovačom budete. Z parametrov, ktoré sa rozhodne neoplatí podceniť, potom určite musíme ešte spomenúť spotrebu (ktorú majú najväčšiu parné zvlhčovače, najmenšiu naopak zvlhčovače s prirodzeným odparovaním vody) a možnosťou filtrácie. Ak máte doma alergika, je to možnosť, ako mu v izbe zvlhčovať vzduch, ale zároveň mu nijako neuškodiť. Nakoniec stačí zhodnotiť dizajn prístroja a jeho cenu. Tá by nemala byť výrazne vyššia, ako sa v danej kategórii očakáva. A ak ste došli až sem a máte vybraný nejaký zvlhčovač vzduchu, potom vám gratulujeme. Bude to pravdepodobne dobrý model a vy sa nemusíte báť si ho domov kúpiť.

back to menu ↑

Cena zvlhčovača vzduchu a náklady na jeho prevádzku

Ak sa chceme pozrieť na cenu zvlhčovačov vzduchu, je potrebné si uvedomiť jednu vec – na jednej strane je potrebné vnímať obstarávaciu cenu, ktorou sa jednotlivé typy zvlhčovačov líšia, na strane druhej potom vziať do úvahy dodatočné náklady s prevádzkou. Celé je to zhruba takto:

 • Čo sa týka obstarávacej ceny sú najlacnejšie zvlhčovače parné. Dajú sa kúpiť zhruba za dvadsaťpäť až tridsať eur. Na druhej strane, oproti ďalším typom majú až dvojnásobnú spotrebu, ktorá nízku cenu vykompenzuje.
 • Cena klasických odparovacích zvlhčovačov sa pohybuje zhruba od dvadsaťpäť do štyridsať eur. Opäť ide o lacné riešenie, navyše s nízkou spotrebou, ale zato sa k nim často kupujú filtre, ktoré tiež niečo stoja.
 • Ultrazvukové zvlhčovačevzduchutvoria najširšiu a tiež cenovo najrozmanitejšiu skupinu. Tie najlacnejšie, ktoré za niečo stoja, sú na predaj zhruba za štyridsať eur. Stredná trieda sa pohybuje medzi štyridsiatimi a sedemdesiatimi piatimi eurami. Najlepšie modely, vybavené zaujímavými funkciami a skvelými parametrami zoženiete aj za viac ako stopätnásť eur. Pri priemernej spotrebe s nimi potom nemáte žiadne ďalšie náklady.

back to menu ↑

Ako je to so zvlhčovačom vzduchu a alergikmi?

V súvislosti so zvlhčovačmi vzduchu sme sa už raz zmienili o alergiách. Dovoľte nám na tomto mieste sa trochu viac rozpísať. Zvlhčovač vzduchu ako taký je primárne určený na to, aby odstránil ťažkosti so suchým vzduchom. Vďaka nemu vám môže nielen rozpraskať nábytok, ale môžete si aj spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti. Medzi ne patria napríklad rozpraskané pery, suchá koža, podráždenie nosových alebo ústnych slizníc či dýchacie ťažkosti. To je nebezpečné napríklad pre astmatikov. Vlhkosť by mala byť zhruba medzi 40 až 50 percentami.

Astmatikom môže zvlhčenie vzduchu naozaj veľmi uľahčiť život. Pri alergikoch platí samozrejme to isté – vlhký vzduch uľahčuje dýchanie a pomáha redukovať kožné problémy. Lenže zároveň platí aj iná vec, zvlhčovače vzduchu víria prach. Vo vode majú tendenciu sa usadzovať mikroorganizmy, roztoče alebo výtrusy plesní. Pohybom ventilátora sa môže po miestnosti víriť prach, nehovoriac o jemnom prášku vyzrážaných minerálov z vody. To všetko sa spolu s vlhkosťou uvoľňuje do vzduchu a namiesto toho, aby vám zvlhčovač pomohol, uškodí. Všetky tieto alergény budú pôsobiť na váš organizmus a budú spôsobovať nežiaduce alergické reakcie. Nehovoríme, že sa máte od všetkých alergénov úplne odrezať, tým by ste svoj zdravotný stav paradoxne zhoršili, ale nie je potrebné sa im zbytočne vystavovať.

Zvlhčovač-vzduchu-a-ovládanie

Nechceme tým povedať, že ako alergici nemôžete zvlhčovač používať, to určite nie. Ale je potrebné starostlivo dodržiavať určité pravidlá. Tým najzásadnejším je – udržujte hodnoty vlhkosti maximálne na 45 %. Trochu si tým prilepšíte, ale roztočom, ktoré potrebujú vlhkosť nad 50 %, tým nedáte  šancu. V prípade, že sa dá túto hodnotu nastaviť na hygrostate, si ušetríte starosti. Uznávame, že vlhkosť 45 % v miestnosti nie je práve najvyššia, ale je to vhodný kompromis, pri ktorom si určite nezhoršíte alergiu.

Ďalšou vecou, ktorú sa oplatí sledovať, je možnosť filtrácie. Parné zvlhčovače sú dobré v jednej veci – voda sa ohreje až k varu, a tým pádom sa mikroorganizmy v nej obsiahnuté zničia. Zvlhčovače ultrazvukové a zvlhčovače s prirodzeným odparovaním často disponujú filtrom, cez ktorý roztoče ani prach neprejdú (ak je dostatočne dobrý). Ale pretože na filtri sa čiastočne usadzuje aj vlhkosť, vyplýva z toho riziko, že by mohol začať filter sám o sebe plesnivieť. Spolu s parou preháňanou cez filter, by sa potom do miestnosti dostávali aj kusy plesne alebo jej výtrusy, ktoré sú potenciálnymi alergénmi. Toto všetko sa dá eliminovať častou a dobrou údržbou prístroja, pravidelnou výmenou filtrov používaním destilovanej vody namiesto klasickej, z kohútika.

Dúfame, že vám zvlhčovač bude užitočný. Ak ste alergici, ale napriek tomu ho chcete používať, potom, prosím, dodržte naše rady na konci článku. A najlepšie by bolo poradiť sa dopredu so svojím lekárom - alergiológom, ktorý vám sám najlepšie poradí.

Zvlhčovače vzduchu
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk