Najlepšie nosidlá pre deti 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho nosidlá pre deti.
  • Zvoľte si na základe nosnosti, pohodlie vášho aj vášho dieťaťa a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Nosítka na děti bez pozadí

Víťazi testu:

Nosidlá do 115 eurNosidlá od 115 eurŠatky do 80 eurŠatky od 80 eurKrosničky
Lenka 4ever - Folk Lenka Toddler Mandala Manduca Wickelkinder Sling Light Tula Half Buckle Discover Deuter Kid Comfort Pro
badge-performance
badge-quality
badge-price
93%
94%
92%
92%
91%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Príjemný a pevný materiál
  • Jednoduché nastavenie
  • Možnosť klasických aj skrížených popruhov
  • Vzhľad
  • Silný bedrový pás
  • Kapucňa
  • Kvalitná biobavlna
  • Mäkký a vzdušný materiál
  • Pružnosť
  • Maximálne nastaviteľné
  • Kombinácia so šatkou
  • Veľká kapsa
  • Veľmi praktický pre rodiča
  • Pohodlný pre dieťa
  • Veľa úložného priestoru
  • Žiadne
  • Môže byť problém vybrať si z množstva vzorov
  • Tak do 9 kg
  • Zaväzovanie môže byť spočiatku náročné
  • Vyššia cena

Úvod

Ergonomické nosidlá pre deti sú jednoduchou alternatívou kočíkov. Predovšetkým pre svoju praktickosť si ich mamičky a oteckovia nesmierne obľúbili. Predsa len, kam nemôžete s kočíkom, tam sa jednoducho dostanete s pomocou šatky alebo nosidla pre deti. Problémom tak nie sú prechádzky po lese, nastupovanie a vystupovanie z vlaku či autobusu, ani jazda výťahom. Ergonomické nosidlá zároveň ponúkajú možnosť vzájomného kontaktu rodiča s bábätkom.

Pre tieto a mnohé ďalšie dôvody stojí za to obstaranie ergonomického nosidla zvážiť. Ako ale vybrať to správne nosidlo alebo šatku na nosenie vášho dieťaťa? Práve to vám poradíme v nasledujúcom článku. Zároveň vám ponúkneme možnosť nahliadnuť do výberu TOP nosidiel, ktoré v súčasnosti dostanete a chýbať nebude ani kapitola venovaná pomeru cena/kvalita. Predsa len, rodičovstvo nie je lacná záležitosť, a keďže je kvalita výrobku prvotná, jeho cena tiež hrá svoju úlohu.

späť do menu ↑

Rozdelenie nosidiel pre deti

Ergonomických nosidiel pre deti je na trhu niekoľko typov. Konkrétne ide o:

  • Nosidlá pre deti
  • Šatky na nosenie detí
  • Krosničky na nosenie detí

Každý tento typ vám v nasledujúcej kapitole predstavíme a vystihneme jeho hlavné klady a zápory. Zároveň sme pre vás pripravili výber tých najlepších modelov, ktoré sú k dispozícii v každej kategórii. Keď je reč o kategóriách, nosidlá pre deti a šatky pre deti sme pre vašu prehľadnejšiu orientáciu rozdelili aj podľa ceny.

späť do menu ↑

Test nosidiel pre deti

Cenová kategória do 115 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieNosnosťCena
1. Lenka 4ever - Folk
20 kg Zistiť cenu
2. Chicco Hip Seat
- kg Zistiť cenu
3. Storchenwiege Graphit
15 kg Zistiť cenu
4. Ergobaby Original
20 kg Zistiť cenu
5. Kinderkraft Milo
20 kg Zistiť cenu
6. Wickelkinder Manduca New Style
20 kg Zistiť cenu

Cenová kategória od 115 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieNosnosťCena
1. Lenka Toddler Mandala
27 kg Zistiť cenu
2. Manduca Wickelkinder XT
20 kg Zistiť cenu
3. Lenka 4ever - Mandala
20 kg Zistiť cenu
4. Ergobaby OMNI 360
15 kg Zistiť cenu
5. Tula EXPLORE DISCOVER
20 kg Zistiť cenu
6. Tula SOAR
27 kg Zistiť cenu
7. Tula Free to Grow SLEEPY DUST
20 kg Zistiť cenu
Nosítko na dítě charakteristika

Nosidlá pre deti a ich charakteristika

Ergonomické nosidlo by sme mohli popísať ako sedadlo upevnené k telu rodiča polstrovanými pruhmi so zodpovedajúcou ergonómiou. Ich konštrukcia je prispôsobená skôr pre deti, ktoré dokážu udržať správnu polohu hlavy. Ergonomické nosidlo zároveň napomáha držaniu prirodzenej polohy nôh dieťaťa. Okrem toho má, v porovnaní so šatkami na nosenie detí, vyššiu nosnosť. Ďalšou veľkou výhodou je rozmanitosť variantov nosenia – na bruchu, na boku a na chrbte. (Zdroj: Rodičům.cz)

Výhody

Jednoduchosť a rýchlosť oblečenia

Správna poloha nôh dieťaťa

Nosnosť


Nevýhody

Vhodné prevažne pre väčšie bábätká

späť do menu ↑

Test šatiek na nosenie detí

Cenová kategória do 80 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieNosnosťCena
1. Manduca Wickelkinder Sling Light
15 kg Zistiť cenu
2. Lenka Classic
- kg Zistiť cenu
3. Lenka Mandala
- kg Zistiť cenu
4. Ergobaby Aura Wrap
14 kg Zistiť cenu
5. Manduca Wickelkinder Sling Slate
15 kg Zistiť cenu
6. Boba Wrap
15 kg Zistiť cenu

Cenová kategória od 80 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieNosnosťCena
1. Tula Half Buckle Discover
20 kg Zistiť cenu
2. Storchenwiege Leo
15 kg Zistiť cenu
3. Fidella Iced Butterfly
15 kg Zistiť cenu
4. Fidella Amors Love Arrows
15 kg Zistiť cenu

Šatky na nosenie detí a ich charakteristika

Pomocou šatiek si môžete uviazať dieťa k telu vďaka dlhým pruhom látky. Šatky sú väčšinou prispôsobené na nosenie na bruchu, buď vo vertikálnej polohe, alebo v kolíske. Nosenie na chrbte je pri niektorých šatkách možné, je to ale úmerne zložitejšie. Rovnako je zložitejšia manipulácia so šatkou a v niektorých prípadoch aj uviazanie samotné. Výhodami sú naopak nižšia cena a uplatniteľnosť prakticky od narodenia až po osamostatnenie dieťaťa. Nosnosť až 15 alebo aj 20kg nie je v tomto smere žiadnou prekážkou. (Zdroj: Maminka.cz)

Výhody

Najlepšia voľba, čo sa týka ergonómie

Možnosť nosiť aj malé bábätká

Rôzne varianty nosenia


Nevýhody

Náročnejšie na uviazanie

Uviazanie trvá dlhšie

Šátek charakteristika

späť do menu ↑

Test krosničiek na nosenie detí

PoradieNáhľadNázovHodnotenieNosnosťCena
1. Deuter Kid Comfort Pro
22 kg Zistiť cenu
2. Deuter Kid Comfort
22 kg Zistiť cenu
4. Deuter Kid Comfort Active
22 kg Zistiť cenu
Krosnička charakteristika

Krosničky na nosenie detí a ich charakteristika

Krosničky na nosenie detí sú trochu odlišnejšou kategóriou, to priznávame. Keď vám ale vaša ratolesť vyrastie a budete s ňou chcieť ísť na výlet či na túru, môže byť krosnička veľmi vhodný pomocník. O čo ale presne ide? Krosnička na nosenie detí je nosidlo s kovovou konštrukciou, spravidla zabudované na úmerne upravený batoh alebo skôr krosnu. Ak teda vyrazíte do prírody a najmenšiemu účastníkovi dôjdu v polke cesty sily, tu máte riešenie. Navyše má krosna dizajn vhodný pre pohyb v prírode, za zmienku stoja aj obvykle kovové nohy na zapretie, keď krosnu v teréne na chvíľu odložíte. (Zdroj: Maminka.cz)

Výhody

Pohodlné

Úložný priestor

Ideálne na výlety


Nevýhody

Pre staršie deti

Nevhodné na nosenie doma

späť do menu ↑

Kto sú najväčší výrobcovia nosidiel pre deti?

Pri čítaní tohto článku pochopíte dôležitosť skutočne ergonomického nosidla pre deti. Také nosidlo musí spĺňať patričné podmienky na správnu fixáciu tela bábätka a jeho správny posed. Myslite na to, že telíčko dieťaťa sa dlhodobo vyvíja, a ak bude sedieť v zlej polohe, vyvinie sa aj jeho telo zle. Ergonomické nosidlá tak aj kvôli týmto parametrom niečo stoja. Na trhu je rad predajcov, ktorí ponúkajú údajne ergonomické nosidlá za lepšie ceny. Aj keď nechceme spochybňovať možný šľachetný účel niekoho z nich, vo väčšine ide len o maskované „klokanky“ a „visítka“, ako ich maminky nazývajú. Aby ste tak nenaleteli podvodníkom, je lepšie si výrobcu trochu preveriť. Väčšinou nejde o nič ťažké a hneď na prvom fóre ich nájdete všetkých pekne vymenovaných. A výrobcov, ktorých tam vymenovaných nenájdete, vám teraz krátko predstavíme.

späť do menu ↑

Ako nosidlá pre deti vybrať?

Ako by nestačilo, že máte na výber z niekoľkých rôznych typov ergonomických nosidiel pre deti. Keď už sa rozhodnete pre jeden určitý typ, musíte sa ešte poohliadnuť po tom najvhodnejšom modeli v ponuke. Pre zjednodušenie vášho hľadania môže slúžiť nasledujúca kapitola nášho článku, kde vám jednotlivé parametre predstavíme, popíšeme, a kde vám poradíme, na čo si dať pri výbere pozor. (Zdroj: BabyList.com)

Nosnosť

Nosnosť ergonomických nosidiel pre deti môže výrazne ovplyvniť vašu voľbu typu nosidla. Zatiaľ čo pri šatkách sa pohybuje spravidla okolo 15kg, u nosidiel je to okolo 20kg, často aj viac. Ak chcete dieťa v nosidle nosiť dlhšie, zdá sa byť rozumným riešením kúpiť si rovno ergonomické nosidlo s vyššou nosnosťou. Nie je to ale tak úplne pravda. Také nosidlo by totiž nemuselo byť pre novorodencov alebo ani dojčatá vhodné. Z praktického hľadiska sú tak na nosenie menších bábätiek vhodné buď ergonomické nosidlá, prispôsobené práve takým bábätkám alebo šatky. Na nosenie väčších bábätiek sú vhodné už len ergonomické nosidlá s vyššou nosnosťou.

Dítě v krosničce
Děti v nosítkách

Vek dieťaťa a zamýšľaná doba používania

Podstatné je si pred kúpou ujasniť, akú úlohu bude nosidlo hrať. Teda napríklad, ako dlho budete dieťa v nosidle nosiť. Môže to byť len pol roka, alebo napríklad dva roky. Podľa toho zamerajte svoj výber na:

  • Nosidlá pre batoľatá
  • Rastúce nosidlá, ktoré s vaším dieťaťom porastú

Ďalšou otázkou môže byť, či plánujete používať nosidlo len príležitostne ako alternatívu ku kočíku, alebo či ním kočík plne nahradíte. Kvalita a cena nosidla sa bude v závislosti od vašej odpovede líšiť. K noseniu samotnému hneď zdôrazníme dôležitosť ergonomického nosenia. Tomu napomáhajú práve ergonomické prvky nosidla. Zásadné sú:

  • Zaguľatený chrbát
  • Podsadený zadoček
  • Látka medzi nožičkami siahajúca od kolienka ku kolienku
  • Nožičky tvoriace písmeno M – teda tzv. žabičku

Novorodenec

Ak chcete nosidlo pre novorodenca, ideálne je siahnuť po šatke. Nie je úplne vhodné riešiť nosenie novorodenca nákupom ergonomického nosidla s novorodeneckou vložkou. Nielenže sa v nich bábätkám zle sedí, ale kvôli veľkosti samotného nosidla musia mať až veľmi roztiahnuté nožičky a tiež tak dochádza k zlej fixácii tela.

Dojča

Na nosenie dojčaťa môžete vybrať rastúce nosidlo, v ktorom môžete dieťa nosiť od 2 do 4 mesiacov. Funguje tak, že látku medzi nožičkami a na chrbátiku nastavíte podľa postavy pasažiera. Obstarávacie náklady rastúceho nosidla sú ale o trochu vyššie v porovnaní s klasickým nosidlom.

 Batoľa

Opäť môžete využiť rastúce nosidlo alebo siahnuť po nosidle vyložene batoliacom, označeným toddler. Ak zvolíte druhú možnosť, dajte si pri výbere pozor na parametre hmotnosti a odporúčaného veku. Pri batoliacich nosidlách tiež nemusí byť látka medzi nožičkami v celej šírke od kolienka ku kolienku.

SPrávná poloha miminka v nosítku

Bedrový pás

Bedrový pás spríjemní a zjednoduší nosenie pre rodičov. Podstatná je jeho šírka. V prípade, že nie je pás dostatočne široký v pomere k váhe dieťaťa, bude sa pretáčať, a tým vás škrtiť a zarezávať sa. Jednoducho povedané, ak budete v ergonomickom nosidle nosiť malého tučka, šírka bedrového pásu by tomu mala zodpovedať. Ak ale budete nosiť drobčeka, nemusí byť pás nejako zvlášť široký. Rovnako môžete premýšľať o otázke, ako dlho chcete dieťa v nosidle nosiť. Aj drobček totiž vyrastie a úzky bedrový pás by potom mohol predstavovať nepríjemnosť.

Polstrovanie a šírka ramenných popruhov

Opäť parameter, ktorý ocenia hlavne nosiči. So šírkou je to podobné ako pri bedrovom páse. Ak budú ramenné popruhy príliš úzke, rozloží sa váha dieťaťa na oveľa menšiu plochu a popruhy sa tak budú zarezávať do ramien. Aj keď ale budú popruhy dostatočne široké, začnú byť po niekoľkohodinovom nosení dosť nepríjemné. Preto musia byť dostatočne polstrované. Ďalšie, na čo sa môžete pri výbere zamerať, je potreba asistencie druhej osoby s uťahovaním a povoľovaním popruhov. Prípadne aj ich zúžením. Oná druhá osoba totiž nemusí byť neustále v dosahu. K zúženiu ramenných popruhov, teda ich posunutiu bližšie k sebe, prípadne ďalej od seba, slúži pás umiestnený medzi lopatkami.

Chrbtová opierka

Chrbtovej opierke venujte zvýšenú pozornosť, ak hľadáte ergonomické nosidlo. Aj keď by si to človek mohol myslieť, chrbtová opierka nemá veľmi nič spoločné s pohodlím rodiča. Naopak, nosidlo, ktoré má vystuženú chrbtovú opierku, poskytuje patričný komfort pasažierovi. Umožňuje dieťaťu sedieť v správnej polohe – v tzv. žabej pozícii. To znamená, že nožičky dieťaťa budú do M, telo podsadené a dieťa bude mať zaguľatený chrbát. Polstrované chrbtové opierky umožňujú dieťaťu správne dosadnúť do nosidla, tak telo podsadiť a dosiahnuť túto pozíciu. Určite tiež venujte pozornosť podpore hlavičky pre prípad, že dieťa zaspí.

Dítě v nosítku 2

Údržba

Veľmi praktickým poznatkom je nutnosť a možnosti údržby nosidla. Asi len ťažko sa totiž vyhnete poslintaniu, prípadne aj pogrckaniu nosidla. Šatky a nosidlá by nemal byť problém kedykoľvek vyprať. Zatiaľ čo pri krosničkách by taký problém už väčšinou nemal hroziť. Údržbu vám pri šatkách a ergonomických nosidlách môžu zjednodušiť tzv. podbradníky, ktoré jednoducho pripnete na ramenné popruhy a tým zamedzíte ich poslintaniu. Nebudete tak musieť nosidlo prať zďaleka tak často.

Gramáž

Gramáž je parameter, ktorý sa vzťahuje predovšetkým na šatky na nosenie detí. Podľa gramáže dokážete odvodiť nosnosť šatky. Ďalším parametrom, ktorý vám pomôže nosnosť vypočítať, je výrobný materiál šatky. Ak sa na žiadne výpočty necítite, zostaňte radšej pri nosnosti uvedenej výrobcom. Orientačne sa môžete riadiť nasledujúcou, veľmi všeobecnou tabuľkou:

  • Gramáž 230g/m2 – vhodné pre malé bábätká
  • Gramáž 260g/m2 – vhodné na celé nosiace obdobie
  • Gramáž 300g/m2 – vhodné aj pre deti nad 10kg

Výrobný materiál

Látka nosidla musí byť pevná a poddajná zároveň. Vďaka tomu je nosenie pohodlné pre rodičov aj pre bábätko. Látka ovplyvňuje váhový limit nosidla. Na tento limit býva pre vašu istotu spravidla testovaná. Podstatný je aj spôsob spracovania nosidla. Uistite sa, že nosidlo nemá žiadne zbytočné spony alebo pracky, ktoré by mohli nosenie znepríjemňovať vám aj bábätku. Výrobný materiál je vskutku podstatný parameter. Od použitého materiálu závisia vlastnosti celého ergonomického nosidla, hlavne jeho nosnosť a správanie– teda pružnosť, pevnosť alebo napríklad priedušnosť. Preto sa teraz budeme jednotlivými výrobnými materiálmi zaoberať podrobnejšie.

späť do menu ↑

Aký je výrobný materiál nosidiel pre deti?

Rôzne typy rôznych nosidiel pre deti sú vyrobené z rôznych materiálov. Pre lepšie pochopenie, odlišné modely šatiek na nosenie detí sú vyrobené z rôznych materiálov, rovnako ako odlišné nosidlá pre deti sú vyrábané z niekoľkých rôznych materiálov. A každý materiál má iné vlastnosti. A iné vlastnosti znamenajú iné správanie šatky alebo nosidla, ale tiež napríklad odlišnú nosnosť. Pre to všetko môže byť výrobný materiál podstatným parametrom pri výbere.




späť do menu ↑

Konečný verdikt

Poďme si výber nosidiel pre deti zrekapitulovať. V prvom rade je potrebné si ujasniť účel nosidiel, teda váš zámer. Ako dlho chcete dieťa v nosidlách nosiť? Ako často? Nahradia nosidlá kočík alebo pôjde len o ďalší variant? Podľa toho sa potom budete rozhliadať po konkrétnom type a modeli nosidiel pre deti. Veľký vplyv na výber typu nosidla budú mať aj vaše preferencie. Chceli by ste skôr ergonomické nosidlo alebo šatku? Vaše očakávania a vaše možnosti sa môžu aj líšiť. Keď sa ale nakoniec rozhodnete pre konkrétny typ, budete stále musieť nájsť vhodný model. To bude závisieť na šírke bedrového pásu a popruhov, na ich polstrovaní aj na chrbtovej opierke. Rad ďalších parametrov ovplyvňuje výrobný materiál. A nakoniec môže hrať úlohu aj údržba, respektíve jej jednoduchosť alebo spoľahlivosť a vierohodnosť výrobcu a predajcu. A potom, samozrejme, pomer ceny a kvality. K tomu sa dostaneme hneď v ďalšom odseku.

späť do menu ↑

Ako si nosidlá pre deti vedú v pomere cena/kvalita?

Ergonomické nosidlo pre deti nie je práve niečo, na čom by väčšina rodičov zamýšľala šetriť. Chtiac – nechtiac, rodičovstvo je finančne náročná záležitosť a peniaze hrajú pri výbere úlohu. Je teda dobré pred kúpou venovať chvíľu rozmýšľania, aké konkrétne nosidlo si človek obstará. Pri pohľade na pomer cena/kvalita vyvstávajú na povrch dve hlavné kategórie:

  • Nosidlo pre novorodenca – nosnosťou aj vlastnosťami vhodné obzvlášť na nosenie novorodencov. Kúpiť sa dá väčšinou v rozmedzí od 80 do 115 eur.
  • Rastúce nosidlo – teda nosidlo, ktoré s vaším potomkom porastie. Vďaka tomu je vhodné, ak chcete dieťa nosiť o niečo dlhšie. Bežne také nosidlo kúpite v rozmedzí 115 až 150 eur.

Určite si pri nákupe dajte pozor na to, či ide o ergonomické nosidlo, a nie o klokanku, nosič detí, alebo iné visítko. To sú triky výrobcov, ako obísť normy pre naozajstné nosidlá. Tým, že produkt nazvú iným (podobným) názvom, sa vás snažia zmiasť a pri tom obísť všetky regule. Ich obstarávacia cena bude väčšinou nižšia, ale určite neposlúži účelu, ktorý hľadáte pri skutočných ergonomických nosidlách. Výnimkou nie sú ani predajcovia, ktorí budú podobné produkty ponúkať v rovnakej cenovej skupine a čakať, kto sa chytí. V neposlednom rade je dobré nakupovať u overených predajcov, pretože na trhu s nosidlami detí sa vyskytuje veľa falzifikátov. Na prvý pohľad nejdú vždy odlíšiť, ale kvalitou sú výrazne pozadu.

späť do menu ↑

Najčastejšie kladené otázky


Ktorý druh nosidla je najvhodnejší?


„Na trhu je k dispozícii celý rad nosiacich pomôcok, a tak niet divu, že výber toho najvhodnejšieho produktu môže byť doslova komplikovaná úloha. Nosidlá delíme na tri hlavné typy, konkrétne ide o šatky na nosenie detí, ergonomické nosidlá krosny na deti. Tie sa ďalej líšia nosnosťou, možnosťou nosenia detí, kvalitou, materiálom a cenou. Nosidlo si môžete predstaviť ako taký batôžtek s popruhmi, kam dieťa usadíte. Výber tých najlepších nájdete v našom teste. Tam tiež nájdete aj rebríček najlepších šatiek. Krosničiek do terénu na trhu nie je zase toľko, tie najlepšie vám predstavíme v rámci testu krosničiek na deti.“


Ako vybrať detské nosidlo?


„Existujú celkom tri typy nosidiel. Ak vyberáte nosidlo pre práve narodené bábätko, najlepšou voľbou je šatka na nosenie detí, ktorá vám umožní upevniť bábätko hneď v niekoľkých rôznych polohách, a tiež môže byť pomocníkom pri kojení. Ergonomické nosidlo je taktiež vhodné na nosenie bábätiek od útleho veku, avšak od šatiek sa líši predovšetkým vyššou nosnosťou a možnosťou nosenia detí na chrbte či na boku. Ergonomický tvar napomáha držaniu prirodzenej polohy nôh správnemu držaniu hlavy. Pre staršie deti dostanete tiež detskú krosničku, ktorá sa hodí hlavne na rôzne túry a výlety. Pri výbere je potrebné zvážiť predovšetkým bezpečnosť a kvalitu nosidla. Vyberajte preto výhradne nosidlá od certifikovaných a overených výrobcov. Spísali sme pre vás jednoduchý návod, ktorý vám určite pomôže zvoliť správny typ nosidla. Pre lepšiu orientáciu medzi konkrétnymi produktmi využite náš veľký test nosidiel pre deti.“


Ako uviazať bábätko do šatky?


Šatka na nosenie detí patrí medzi najobľúbenejšie nosidlá predovšetkým pre rôzne možnosti viazania dieťaťa. Ak ste v „šatkovaní“ začiatočník, odporúčame zvoliť vhodný materiál šatky. Najlepšie a najľahšie sa viažu bavlnené šatky. Viazaní existuje celý rad, avšak pre všetky platia dve základné pravidlá: správna poloha nožičiek správna poloha hlavy bábätka. Na internete je nespočetné množstvo návodov, ako uviazať dieťa do šatky, dokonca aj uviazanie šatky na chrbát je možné, stačí len trocha tréningu a šatka sa stane tým najväčším pomocníkom pri nosení vášho dieťaťa.“


Ako dlho nosiť dieťa v nosidle?


„Nosidlá majú pre deti aj rodičov celý rad výhod. Deťom navodzujú pocit bezpečia a lepšie vnímajú okolité vnemy. Nosidlá tiež skvelo nahrádzajú kočíky a sú tiež pomocníkom pri domácich prácach, kedy rodič ocení predovšetkým voľné ruky. Nosenie dieťaťa v nosidle je možné dovtedy, kým ho unesiete, neexistuje teda žiadny vymedzený čas (vždy pri tom hľaďte na nosnosť). Ergonomické nosidlá dostanete do rôznej nosnosti, za zmienku tiež stoja rastúce ergonomické nosidlá a nosidlá pre novorodencov, ktoré môžete používať od prvých mesiacov vášho bábätka.“


Ako správne nosiť bábätko v nosidle?


„Základom je zvoliť kvalitné detské nosidlo, vďaka ktorému budete mať istotu, že dieťa nosíte v správnej polohe. Dieťa by malo mať vždy guľatý chrbát, toho docielite len správnou polohou v nosidle alebo správnym uviazaním šatky na bábätko. Nohy musia byť vždy roztiahnuté doširoka (ak zvolíte na nosenie bábätka šatku, prvé tri týždne po pôrode sa nožičky viažu voľne do šatky). Nosidlo a šatku pre novorodenca je potrebné vždy poriadne upevniť, aby dieťa nemohlo z nosidla vypadnúť, nebolo podsadené alebo naopak príliš vzpriamené.“


späť do menu ↑

Výhody nosidiel pre deti a odporúčania

Ergonomické nosidlo pre deti má celý rad výhod. Medzi tie popredné sa radia nasledujúce:

Dítě v nosítku

  • Tesný kontakt medzi rodičom a bábätkom. Ten navodzuje pocit bezpečia.
  • Pohodlnosť pri cestovaní. Predovšetkým v hromadnej doprave alebo dokonca v metre. Odpadá tak nutnosť jazdiť výťahom – a to nielen v metre.
  • V zime dieťa nedýcha priamo studený vzduch, ale vzduch ohriaty telesným teplom rodiča.
  • Šatka sa dá využiť ako deka alebo prikrývka.

Ak ide o odporúčanie, určite nenoste dieťa v ergonomickom nosidle celý deň. Nielenže tak uľavíte svojej chrbtici, ale hlavne nebudete dieťaťu brániť v preskúmavaní okolitého sveta. To totiž potrebuje priestor k spontánnemu pohybu tak, aby sa správne vyvinula svalová súhra. (Zdroj: Bebo.cz)

Dúfame, že sme vám s výberom nosidla pre deti pomohli a prajeme, nech vám slúži čo najlepšie.