Test melatoninových prípravkov 2023

  • Melatonín – účinky, zloženie, riziká – posúďte sami, či funguje.
  • Vyberte si na základe zloženia, obsahu účinných látok , dávkovania a formy.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Víťazi testu:

KvapkyTabletyTablety obohacené bylinkamiSpreje
Esi Melatonin Pura kapky s bylinkami Pharma Activ Melatonin GreenFood Melatonin Jamieson Melatonin 1 mg
50 ml 100 tablet 60 tablet 58 ml
Melatonín, Slncovka, Mučenka pleťová, Hloh jednosemenný, Lipa malolistá, Rumanček kamilkový, Lipa veľkolistá, Kozlík lekársky Melatonín L-Tryptofán, Melatonín, Vitamín B6 Melatonín, prírodná príchuť mäta, jablkový džús
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Melatonín, ktorý je známy taktiež ako „hormón spánku“ nás informuje o vnútornom čase biologických hodín. Ak by sme ho mali popísať z chemickej stránky, tak sa jedná o nízkomolekulárnu látku, ktorá vzniká zo serotonínu, presne povedané N-acetyl-5-metoxytryptamín, ktorý je produkovaný v pinealocytes epifýzy [1]. Jeho zloženie bolo prvýkrát popísané v roku 1958 A.B. Lernerom, ktorý ich izoloval z hovädzích epifýz [2].

Melatonín nastavuje a synchronizuje biologické hodiny spolu so zrakom, čím sa nastaví denný vnútorný poriadok organizmu. Jeho znížená hladina teda úzko súvisí s problémami so zaspávaním a taktiež so zlou kvalitou spánku. Jeho farmakologické použitie sa využíva na synchronizáciu cirkadiánneho rytmu u slepých ľudí alebo napríklad pre rýchlu adaptáciu cestujúcich lietadlom na nový čas, či na zlepšenie kvality spánku u starších osôb trpiacich nespavosťou [2]. Máte problémy so spánkom? Ak je vaša odpoveď áno, môžete vyskúšať práve melatonín, ktorý by vám mohol tieto problémy pomôcť vyriešiť. Poďme sa teda pozrieť na celú problematiku týkajúcu sa melatonínu bližšie v nasledujúcich kapitolách.

späť do menu ↑

Aké je fyziologické pôsobenie melatonínu?

V prvom rade si povieme, ako vlastne melatonín pôsobí na náš organizmus. Hlavnou funkciou melatonínu u človeka je jeho vplyv na hypotalamo-hypofyzárny systém, kde pri jeho zvýšenej hladine máme nutkanie k spánku. Fyziologické pôsobenie melatonínu je zaistené vysokoafinitnými (tzn. vysoko citlivé – sú schopné ich zachytiť už vo veľmi nízkych koncentráciách) receptormi, ktoré sú umiestnené na bunečných membránach, prítomné nielen v mozgu, ale aj v mozgovom podvesku, obličkách a v črevách [2]. Jedná sa o receptory, ktoré patria do rodiny G-proteínov, ktoré po aktivácii melatonínom inhibujú aktivitu adenylát cyklázy v cieľovej bunke. Tieto receptory sa pravdepodobne podieľajú na regulácii sietnice, cirkadiánnych rytmov a reprodukcii [1]. V praxi to znamená, že už nízke dávky melatonínu sú rozpoznané receptormi a majú na náš organizmus určitý vplyv. Taktiež sa vedie spor o existencii nízkoafinitných receptorov pre melatonín na povrchu bunky. Tie sú prítomné vo viacerých miestach mozgu, semenníkoch, lymfocytoch, spermatozoidoch, a nie sú špecifické len pre melatonín – viažu aj iné látky [2].

späť do menu ↑

Melatonín a jeho účinky

V prípade melatonínu sa jedná o produkt, ktorý si zakúpite s myšlienkou, že vám pomôže s nespavosťou či kvalitou spánku alebo taktiež s problémami so zmenou časového pásma – tzv. jet lag. Z  tohto dôvodu sme sa rozhodli vám o tejto látke podať kompletné a overené informácie, ktoré by vám mali odpovedať na všetky otázky týkajúce sa tejto problematiky.

Melatonín vo forme tabliet

PoradieNáhľadNázovHodnotenieVeľkosť baleniaDávkovanieCena
1. Pharma Activ Melatonin
100 tabliet ½ tablety 1x denne pred spaním Zistiť cenu
2. Webber Naturals Melatonin
90 tabliet 1-3 tablety 1x denne pred spaním Zistiť cenu
3. Clinical Melatonin 1 mg
100 tabliet 1 tableta 1x denne pred spaním Zistiť cenu
4. Clinical Melatonin Forte 5 mg
100 tabliet ½ tablety 1x denne pred spaním Zistiť cenu
5. Virde Melatonin
60+10 tabliet 1 tableta denne pred spaním Zistiť cenu
6. Allnature Melatonin 2 mg
60 tabliet 1 tableta pred spaním Zistiť cenu
7. Czech Virus Melatonin
100 tabliet 1 tableta pred spaním Zistiť cenu
8. Woykoff Melatonin allegra 3 mg
30 tabliet ½ tablety denne Zistiť cenu
9. Salutem Melatonin RAPID komplex 5 mg
30 tabliet 1 tableta denne pred spaním Zistiť cenu

Melatonín vo forme tabliet obohatených bylinami

PoradieNáhľadNázovHodnotenieVeľkosť baleniaDávkovanieCena
1. GreenFood Melatonin
60 tabliet 1x denne 1 kapsulu 30 minút pred spánkom Zistiť cenu
2. Barny´s HypnoX® MELATONÍN
30 tabliet 1x denne 1 kapsulu 30 minút pred spánkom Zistiť cenu
3. Pharma Activ Melatonin, Mučenka, Meduňka, B6
100 tabliet 1 tableta 1x denne pred spaním Zistiť cenu
4. EdenPharma Melatonín + Mučenka
30 tabliet 1 tableta 1x denne 1 hodinu pred spaním Zistiť cenu
5. Clinical Melatonin Mučenka Meduňka B6
100 tabliet 1 tableta 1x denne pred spaním Zistiť cenu

Melatonín vo forme kvapiek alebo spreja

PoradieNáhľadNázovHodnotenieVeľkosť baleniaDávkovanieCena
1. Esi Melatonin Pura kvapky s bylinkami
50 ml 20 kvapiek denne (čistých alebo nezriedených) s malým množstvom vody, tesne pred spaním Zistiť cenu
2. Esi Melatonin Pura kvapky Junior
40 ml 20 kvapiek denne (čistých alebo nezriedených) s malým množstvom vody, tesne pred spaním Zistiť cenu
3. Jamieson Melatonin 1 mg
58 ml (125 dávok) 1 x denne tesne pred spaním Zistiť cenu

späť do menu ↑

Aké má melatonín účinky?

Na začiatok si povieme, s čím všetkým vám môže užívanie melatonínu pomôcť. Vedecké štúdie ukazujú, že melatonín má mnoho účinkov na ľudské telo. Nepodporuje len spánok, ale taktiež reguluje telesnú teplotu a krvný tlak a pomáha nám brániť telo naše telo pred oxidačným stresom. Melatonín nám môže buď priamo alebo čiastočne pomáhať aj v ďalších procesoch nášho tela:

Regulácia cirkadiánneho rytmu

Cirkadiánny rytmus je biologický rytmus, ktorý má dĺžku cyklu blízku 24 hodinám. Tento systém sa vyvinul, aby organizmus zostal synchrónny s externým časovým prostredím. Tento proces je u väčšiny cicavcov dosiahnutý ich pravidelným vystavením svetla a tmy [3]. Tvorba a vyplavovanie melatonínu sú závislé na striedaní noci, kedy dochádza k jeho syntéze, a dňa, kedy sa naopak jeho množstvo znižuje (jedná sa o tzv. cirkadiánny rytmus). U ľudí sa sekrécia melatonínu zvyšuje tesne po nástupe tmy, vrcholí medzi 2-4 hodinou ráno a postupne klesá behom druhej polovice noci [1].

Cirkadiánny rytmus tým pádom riadi cyklus spánku a bdenia, ktorý môže byť mnohokrát narušovaný vonkajšími faktormi. Tie však nie vždy môžeme ovplyvniť – jedná sa napríklad o zmeny v práci. Bežne je cirkadiánny rytmus riadený práve východom a západom slnka, čo ovplyvňuje vyplavovanie melatonínu do nášho organizmu. Tým, že máme nepravidelnú prácu dochádza k naručeniu tohto rytmu, a tým pádom aj k nesprávnemu vyplavovaniu melatonínu, ktorý je práve zodpovedný za navodenie spánku.

Zásadné veci pre navodenie správneho rytmu je taktiež správna expozícia svetla [3]. Na navodenie zdravého spánku je dobré zaspávať v tme. Mnoho ľudí si však pred spaním číta knihu pri svetle, pozerajú do telefónu či do počítača, ktoré vyžarujú modré svetlo. Modré svetlo má na večer veľmi negatívne účinky – zvyšuje bdelosť a znižuje tvorbu melatonínu. Preto je zásadné sa vyvarovať expozícii svetla hlavne v podvečer a pred spaním. Vyššie zmieneným problémom je možné potom zabrániť zvýšením hladiny melatonínu pomocou výživového doplnku. Tým môžeme naštartovať synchronizáciu nášho rozladeného cirkadiánneho rytmu a postupne ho optimalizovať až k prirodzenému stavu.

Protinádorové pôsobenie melatonínu

Epidemiologické štúdie naznačujú protinádorobé pôsobenie melatonínu na rôznych typoch nádorov. Okrem toho, experimentálne štúdie dokazujú, že sa melatonín podieľa na znížení rastu niektorých ľudských nádorových buniekin vitro (umelých laboratórnych) podmienkach a taktiež in vivo (na zvieracích modeloch). Melatonín môžeme taktiež použiť ako chemickú látku na liečbu rakoviny, ktorá posilňuje terapeutické účinky a znižuje vedľajšie účinky chemoterapie alebo žiarenia. Mohlo by sa tým pádom jednať o dobrého kandidáta na prevenciu a liečbu niekoľkých typov rakovín [4].

Regulácia hladiny kortizolu

Melatonín taktiež prispieva k vyrovnaniu hladiny kortizolu. Jedná sa o hormón, ktorý je zodpovedný za stres, ktorý sa ďalej podieľa na riadení imunitných funkcií a regulácii krvného tlaku. Jeho vysoká hladina narušuje denný cyklus a tým pádom aj spánok, čo môže spôsobiť chronickú únavu (adrenálnu únavu) [5].

Melatonín ako silný antioxidant

V našom okolí, rovnako ako aj činností metabolizmu, vznikajú v našom tele extrémne reaktívne molekuly – voľné radikály. Jedná sa o vedľajšie produkty látkovej výmeny, ktoré sú veľmi nestabilné a agresívne z toho dôvodu, že vytrhávajú elektróny z ostatných atómov či molekúl. Takto vzniknuté voľné radikály poškodzujú bunky nášho organizmu. Antioxidanty jsú atómy, či skupiny atómov s nepárnym počtom elektrónov, ktoré neutralizujú voľné radikály a to tak, že „darujú“ jeden svoj voľný elektrón radikálu, čím sa zastaví jeho ďalšie škodlivé pôsobenie. Jedná sa tým pádom o látky, ktoré nás chránia pred oxidačným pôsobením týchto škodlivých molekúl.

Melatonín, ako veľmi silný antioxidant, je vysoko účinný pri znižovaní oxidačného stresu. Tento účinok je docielený rôznymi spôsobmi:

  • 1) Priamo, detoxikáciou reaktívneho kyslíka a reaktívnych dusíkatých látok.
  • 2) Nepriamo, stimuláciou antioxidačných enzýmov pri potlačení aktivity prooxidačných enzýmov (enzýmy podieľajúce sa na vzniku voľných radikálov.

Okrem týchto popísaných účinkov taktiež údajne pomáha viazať a vylučovať prechodné kovy a znižuje tvorbu toxického hydroxylového radikálu, čo vedie k zníženiu oxidačného stresu pôsobiaceho na bunku [3]. Taktiež poskytuje ochranu pred ochoreniami, ktoré spôsobujú degeneratívne alebo proliferatívne (rýchla novotvorba buniek v tkanive či orgáne) zmeny tým, že chráni makromolekuly (hlavne DNA) – tieto účinky však vyžadujú omnoho vyššiu koncentráciu v séru, než je koncentrácia v noci (260 pmol/l). Antioxidačné účinky melatonínu u ľudí sa tým pádom pravdepodobne vyskytujú len vo farmakologických koncentráciách [1].

Melatonín ako ochranca mitochondrií

Mitochondrie je jedna z mnohých organel nachádzajúcich sa v bunke, ktorá má jednu z najdôležitejších funkcií. Laicky povedané sa jedná o bunečné elektrárne, ktoré produkujú energiu pre organizmus. V mitochondriách prebieha rad biochemických reakcií, kde medzi tie najdôležitejšie patrí výroba energie v podobe adenosintrifosfátu (ATP), ktorý je využívaný ako palivo pre priebeh ďalších metabolických reakcií. Mitochondrie sú schopné si vytvárať melatonín sami. Uvádza sa, že melatonín vykazuje protektívne účinky, posilňuje, obnovuje a pomáha vytvárať nové mitochondrie [6].

Melatonín posilňuje imunitu

Melatonín podporuje imunitný systém nášho tela – jedná sa hlavne o tzv. vrodenú imunitu. Deje sa to niekoľkými spôsobmi, kde jedným z nich je, že zvyšuje efektivitu NK buněk (jedny z buniek imunitného systému). Ďalšou schopnosťou je, že dokáže selektívne spúšťať likvidáciu extrémne poškodených buniek, rovnako ako spustenie procesu autofagie (bunečný proces podieľajúci sa na udržiavaní homeostázy). Jeho efekt bol tak úspešne testovaný proti vírusu Eboly a taktiež niektoré štúdie poukazujú na terapeutické využitie melatonínu na zníženie negatívneho prejavu ochorenia COVID-19 [6].

späť do menu ↑

Aké iné účinné látky môžeme nájsť v doplnkoch melatonínu?

O účinkoch melatonínu ste sa mohli dozvedieť v predchádzajúcich kapitolách. Niektoré druhy doplnkov však môžu obsahovať aj iné pridané látky, ktoré môžu pomôcť žiadanému efektu. Jedná sa o tieto látky:

  • Vitamín B6 – podporuje správnu činnosť nervovej sústavy, znižuje mieru únavy a vyčerpania. Niektoré štúdie taktiež ukazujú, že suplementácia vitamínu B6 pred spaním môže zvýšiť životnosť a dĺžku spomienky na sen [7].
  • Medovka lekárska (Melissa officinalis) – je liečivá bylina, ktorá u ľudí znižuje úzkosť, stres a pomáha pri liečbe porúch spánku [8].
  • Mučenka pleťová (Passiflora incarnata) – je tradičné bylinné sedatívum, anxiolytikum (liek užívaný na liečbu príznakov pri stavoch úzkosti) a populárna bylina užívaná pri liečbe poruchy spánku [9] .
  • Tryptofán – je esenciálna aminokyselina, ktorá má vplyv na mnohé procesy zodpovedné za fungovanie centrálnej nervovej sústavy, ktoré sa následne prejavujú tzv. duševnou pohodou. Taktiež sa jedná o prekurzor pri syntéze melatonínu [10].

Vzorec melatoninu

späť do menu ↑

Dávkovanie a riziká spojené s používaním melatonínu

Melatonín z vyššie zmenených informácií má mnoho významných účinkov na ľudský organizmus a je zatiaľ tým najlepším prírodným liekom na spanie. Poďme sa však na úvod pozrieť, aké formy melatonínu existujú. Melatonín je na trhu dostupný v rôznych podobách: vo forme tobolky, tablety, kvapkách, pastilkách. Tak, ako už všetkých ostatných liekov a doplnkov stravy je tak nutné dodržať jeho správne dávkovanie – ako množstvo, tak aj užívanie v správnej dobe. Poďme si tým pádom ujasniť tieto dôležité informácie v nasledujúcich kapitolách.

V akej dobe a ako dlho používať doplnky s melatonínom?

Ako už vieme, melatonín hrá veľmi dôležitú rolu v cirkadánnom rytme nášho tela. Preto je dôležité správne načasovať aj jeho používanie. Dôležité je používať melatonín len na večer. Ak ho použijete za denného svetla, môže vyvolať presne opačný účinok. To môže spôsobiť nerovnováhu vnútorných hodín a privodiť aj vážne zdravotné riziká. Denný melatonín totiž vyvolá depresie a otupuje vaše zmysly. Spánkový experti navyše neodporúčajú používať melatonín dlhšie než dva týždne vkuse. Samozrejme sa jeho dávkovanie a čas môže líšiť u konkrétneho človeka a jeho liečba môže byť dlhšia, ale v takomto prípade je určite dôležité sa poradiť s kvalifikovaným lekárom.

Pri použití tablety dosahuje vyplavenie melatonínu maximálnu koncentráciu v krvi už za 30 minút. Preto sa melatonín používa väčšinou 30 minút až 2 hodiny pred spánkom. Ak ste používali melatonín po dobu 2 týždňov, a aj napriek tomu sa nedostavili žiadne žiadané účinky, tak vaše problémy so spánkom môžu byť spôsobené iným problémom. V takto prípade určite nepoužívajte doplnok ďalej, tým by ste si mohli ešte viac uškodiť a skúste tento problém vyriešiť iným spôsobom – napr. konzultáciou s odborníkom.

Aké je správne dávkovanie melatonínu?

Ako určite viete, každý človek reaguje na určitý medikament rôzne. Preto sa aj dávkovanie melatonínu môže líšiť u rôznych osôb. V súčasnej dobe teda neexistuje určitá predom daná dávka melatonínu. Je však dôležité si uvedomiť, že aj melatonínom sa dá predávkovať. Väčšinou sú výživové doplnky predávané v množstvách od 1 mg do 10 mg [11]. Zdravotní pracovníci obvykle odporúčajú začínať s najnižšími dávkami a postupne podľa potreby, tento príjem zvyšovať, kým sa nedostavia žiadané účinky. Melatonín je bezpečný pri krátkodobom používaní a u niektorých ľudí aj pri dlhodobom používaní. Ako každým liekom alebo výživovým doplnkom, aj melatonínom sa môžete predávkovať. Väčšina odborníkov odporúča neprekračovať dennú dávku 5 mg.

Dávkovanie melatonínu sa taktiež líši tým, aké máte problémy. Poďme sa teda pozrieť, ako ho užívať:

  • Na pásmovou chorobu: V mnohých štúdiách bola použitá dávka 0,5 mg hodinu pred spánkom v cieľovej destinácii. Ďalšia možnosť je 0,5 mg až 5 mg dávka hodinu pred spánkom, 2 dni pred odjazdom a po dobu 2 až 3 dní po príchode na cieľové miesto.
  • Na poruchy cirkadiánneho rytmu u ľudí s alebo bez problému so zrakom: jedna 0,5 mg až 5 mg dávka pre perorálne podanie pred spánkom alebo ako denná dávka po dobu 3 mesiacov.
  • Na syndróm oneskorenej spánkové fáze: 0,3 až 6 miligramová dávka pre perorálne podanie (najpoužívanejšia 5 miligramová dávka) denne pred spaním po dobu 2 týždňov až 3 mesiacov.

Existuje mnoho odporúčaní na dávkovanie melatonínu, ktoré sa môžu líšiť vzhľadom na zdroj, ktorý udáva odporúčanie (vedecký výskum, tradičné použitie alebo rada odborníka) [12].

Pre koho je vhodné používanie melatonínu?

Niekoľko štúdií potvrdilo, že používanie melatonínu je bezpečné a účinné pri krátkodobom používaní. Môže byť nápomocný širokej škále populácie vrátane detí, dospelých, ľudí s chronickými zdravotnými problémami a taktiež starším osobám [13]. Melatonín by určite nemali používať tehotné a kojace ženy, a to z toho dôvodu, že sa jedná o hormón, ktorý by mohol narušiť rovnováhu ďalších hormónov, ktoré by mohli ovplyvniť tehotenstvo. Ak máte zdravotné problémy s hormónmi, mali by ste si taktiež dať pozor na tieto možné interakcie:

  • Antidepresívna
  • Antipsychotiká
  • Benzodiazepíny
  • Antikoncepční pilulky
  • Pilulky na krvný tlak
  • Beta – blokátory
  • Lieky na zníženie zrážanlivosti krvi
  • Interleukín – 2
  • Nesteroídne protizápalové lieky
  • Steroidy a imunosupresívne lieky
  • Tamoxifén

V tomto prípade sa poraďte s lekárom, než začnete používať doplnky s melatonínom [12].

Možné vedľajšie účinky melatonínu

Vedľajšie účinky melatonínu sú neobvyklé, ale u citlivejších osôb sa môžu prejaviť a to v podobe ospalosti, bolesti hlavy, závrate či nevoľnosť. Pri prekročení optimálnej dávky vám môže doplnok spôsobiť „ranné kocoviny“, ktorej účinky by sa však postupom času mali zmierniť. Pri starších ľuďoch môže melatonín zostať aktívnejší dlhšie a spôsobovať väčšiu dennú ospalosť. Taktiež môže existovať riziko alergickej reakcie, , preto keď pocítite nejaké negatívne účinky, dostavte sa okamžite k vášmu lekárovi. Napriek všetkému, neexistujú žiadne správy o fatálnom predávkovaní samotným melatonínom.

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Na konci nášho článku si poďme zhrnúť tie najdôležitejšie informácie, ktoré potrebujete vedieť o melatonínu. Mnoho štúdií sa venuje účinkom melatonínu na ľudský organizmus a zatiaľ sa nepotvrdilo, že by mal melatonín pri správnom dávkovaní fatálne následky. Práve naopak, je mnoho štúdií, ktoré dokázali pozitívny efekt melatonínu na mnohé ochorenia, ktoré sa týkajú ako spánku, tak aj napríklad vírusového ochorenia. Používanie melatonínu odporúčame v tom prípade, ak máte problémy s kvalitou a dĺžkou spánku, pri presunoch do iných časových pásiem alebo akéhokoľvek príbuzného ochorenia. Pre správne fungovanie doplnku je nutné používať pravidelne podľa predpísaného množstva a nikdy neprekračovať maximálnu dávku.V ideálnom prípade je dobré účinok doplnku podporiť správnym životným štýlom, ako je napríklad zamedzene vystavovanie sa svetlu vo večerných hodinách. Z nášho pohľadu sa jedná o veľmi dobrý prípravok, ktorý je schopný pomôcť zosynchronizovať vaše vnútorné hodinky s okolitým prostredím a dopriať vám dlhú noc plnohodnotného spánku. Navyše má aj mnohé ďalšie podporné účinky, ktoré zlepšujú imunitu a pomáhajú organizmu predchádzať ochoreniam. Pretože kvalitný a ničím nerušený spánok je dôležitý pre zdravie nášho tela aj ducha.

späť do menu ↑

Ako predísť zníženiu melatonínu naturálnou cestou?

Existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť vlastnú produkciu melatonínu alebo aspoň predísť jeho znižovaniu v našom tele. Poďme sa teda pozrieť na spôsoby, ktorými je množné posilniť tento efekt.

  • Vyvarujte sa používaniu modrej zložky svetla: Mnoho druhov elektroniky, vrátanie mobilov a televízora vyžaruje modrú zložku svetla. To platí aj o moderných žiarovkách a LED diódach. Práve modrá zložka svetla vysiela do mozgu falošné signály o tom, že je ešte deň, čím dochádza k zníženiu hladiny melatonínu. Existuje niekoľko riešení, ako zabrániť tomuto efektu – nosenie okuliarov blokujúcich modré svetlo, využitie špeciálnych žiaroviek s nastaviteľným spektrom alebo prepnutie elektroniky do červeného módu (night shift mód). Pre maximálny efekt je dobré modrú zložku blokovať už 3 hodiny pred spaním.
  • Zájdite si ráno pre slnečné svetlo: Ďalšou možnosťou, ako prirodzene navýšiť melatonín v tele, je si ráno dopriať dávku slnečných lúčov. Slnečné žiarenie totiž napomáha zvýšiť produkciu serotonínu, ktorý je prekurzorom pri syntéze melatonínu. Expozícia slnečného žiarenia zrána pomáha tým pádom telu ako s tvorbou serotonínu, tak aj napomáha synchronizovať naše vnútorné hodiny. Keď sme totiž vystavovaný slnečného žiareniu hneď zrána, dochádza k nočnej produkcii melatonínu skôr, čo nám umožňuje jednoduchšie zaspať.
  • Jedzte jedlo bohaté na prírodný melatonín: Melatonín sa taktiež prirodzene vyskytuje v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Jedná sa napríklad o višne, hrozno, jahody, paradajky, kukuricu, uhorky, špargľu, olivy, granátové jablko. Môžete ho taktiež nájsť v orechoch a semenách rastlín, ako sú napríklad pistácie, mandle alebo v jačmenných a ovsených vločkách. Doprajte si tým pádom niekoľko hodín pred spánkom tieto potraviny, vďaka ktorým potom budete mať lepší spánok.
  • Jedzte jedlo bohaté na tryptofán: Melatonín je syntetizovaný z esenciálnej aminokyseliny tryptofánu, ktorý je jedným z prekurzorov produkcie melatonínu [10]. Behom dňa môžete konzumovať dyňové semienka, tofu, kuracie mäso, mandle, tvaroh či jogurt.
  • Vyhýbajte sa používaniu kofeínu v podvečer: Väčšina ľudí si rada dá zrána svoj šálok kávy, s tým s vami plne súhlasíme a nevidíme v tom žiadny problém si túto dobrotu vychutnať. Bohužiaľ niektorí jedinci pijú kávu či iné kofeínové nápoje aj v poobedňajších hodinách, čo môže ovplyvniť hladinu produkovaného melatonínu. Mnohé štúdie dokazujú, že kofeín má naozaj negatívny vplyv na produkciu melatonínu [14]. Kofeín má polčas rozpadu až 8 hodín, čo znamená, že ak si dáte na večer šálku kávy, kofeín na vás bude pôsobiť až do skorého rána. Síce to neznamená, že by ste nemohli zaspať (aj keď niektorí jedinci majú naozaj veľké problémy), ale kofeín naruší ako dĺžku, tak aj kvalitu vášho spánku.
  • Udržujte v spacej miestnosti tmu: Miesto toho, aby ste mali otvorené okno alebo roztvorené žalúzie, snažte sa udržať vašu miestnosť, v ktorej spíte, v čo najväčšej tme. Čím menej svetla bude prenikať do vašej spálne behom spánku, tým viac dosiahnete ten najlepší stav pre tvorbu melatonínu. Práve ideálna produkcia melatonínu nastáva v tme, ppreto je tma veľmi dôležitá pre kvalitný a hlboký spánok. V spálni sa preto snažte mať čo najmenej elektroniky, znížte svoje svetlá na minimum alebo iné spektrum a zakúpte si poriadne závesy, ktoré vám miestnosť naozaj zatemnia. Ďalšou možnosťou je napríklad aj nosenie masky na spanie.
  • Dajte si horúcu vaňu alebo sprchu: Doprajte si na večer horúcu vaňu alebo sprchu, vďaka ktorej znížite hladinu hormónu stresu – kortizolu. To môže pomôcť zlepšiť vašu produkciu melatonínu. Navyše horúca kúpeľ napomáha navodiť prirodzený pocit únavy, čo môže vášmu telu pomôcť pociťovať ospalosť.
  • Meditujte alebo si zacvičte jogu pred spaním: Určite ste od vašich rodičov už niekoľkokrát počuli: „Dobrá myseľ prináša kľudný a dobrý spánok“. Nepovedali vám to pre nič za nič. Váš mozog totiž reaguje na kľudnú a tichú myseľ vo večerných hodinách uvoľnením melatonínu. Preto meditácia, modlitba alebo joga na večer [15] je ideálnou voľbou, ako dosiahnuť ukľudnenie a relaxáciu. Urobte si preto v podvečer na seba čas, sadnite si a zrovnajte si všetky vaše myšlienky za celý deň. Tým pomôžete uvoľniť telo aj vašu myseľ a taktiež si zlepšíte aj kvalitu spánku.
  • Nestresujte sa pred spaním: Aj keď sa stresu nedá niekedy predísť, skúste sa mu vyhnúť hlavne pred spánkom. Vďaka stresu vyplavujete do tela už zmienený hormón kortizol, ktorý má negatívny dopad na produkciu melatonínu. V závislosti na tom, z čoho máte stres, skúste sa nejak odreagovať napríklad horúcou vaňou, meditáciou či počúvaním vašej obľúbenej hudby.
  • Inhalovaným levanduľového oleja po dobu 10 až 15 minút pred spaním ukázalo, že napomáha na prehĺbenie spánku a taktiež ovplyvňuje melatonín cez nervovú sústavu. Vyskúšajte pridať levanduľový olej do voňavého vrecka a strčiť pod vankúš alebo ju len čisto inhalujte z horúcej vody.

Zdroje

  1. Brzezinski, „Melatonin in Humans“, N. Engl. J. Med., roč. 336, č. 3, s. 186–195, led. 1997, doi: 10.1056/NEJM199701163360306. Online.
  2. „Melatonin a jeho působení“. Online.
  3. F. Duffy a C. A. Czeisler, „Effect of Light on Human Circadian Physiology“, Sleep Med. Clin., roč. 4, č. 2, s. 165–177, čer. 2009, doi: 10.1016/j.jsmc.2009.01.004. Online.
  4. Li et al., „Melatonin for the prevention and treatment of cancer“, Oncotarget, roč. 8, č. 24, s. 39896–39921, bře. 2017, doi: 10.18632/oncotarget.16379. Online.
  5. Pistollato, S. Sumalla Cano, I. Elio, M. Masias Vergara, F. Giampieri, a M. Battino, „Associations between Sleep, Cortisol Regulation, and Diet: Possible Implications for the Risk of Alzheimer Disease“, Adv. Nutr., roč. 7, č. 4, s. 679–689, čvc. 2016, doi: 10.3945/an.115.011775. Online.
  6. „MELATONIN: Zázračná molekula a nejlepší nápad evoluce?“, Blog Performance. Online.
  7. J. Aspy, N. A. Madden, a P. Delfabbro, „Effects of Vitamin B6 (Pyridoxine) and a B Complex Preparation on Dreaming and Sleep“, Percept. Mot. Skills, roč. 125, č. 3, s. 451–462, čer. 2018, doi: 10.1177/0031512518770326. Online.
  8. Haybar, A. Z. Javid, M. H. Haghighizadeh, E. Valizadeh, S. M. Mohaghegh, a A. Mohammadzadeh, „The effects of Melissa officinalis supplementation on depression, anxiety, stress, and sleep disorder in patients with chronic stable angina“, Clin. Nutr. ESPEN, roč. 26, s. 47–52, srp. 2018, doi: 10.1016/j.clnesp.2018.04.015. Online.
  9. Ngan a R. Conduit, „A Double-blind, Placebo-controlled Investigation of the Effects of Passiflora incarnata (Passionflower) Herbal Tea on Subjective Sleep Quality“, Phytother. Res., roč. 25, č. 8, s. 1153–1159, 2011, doi: 10.1002/ptr.3400. Online.
  10. Peuhkuri, N. Sihvola, a R. Korpela, „Dietary factors and fluctuating levels of melatonin“, Food Nutr. Res., roč. 56, čvc. 2012, doi: 10.3402/fnr.v56i0.17252. Online.
  11. B. Costello et al., „The effectiveness of melatonin for promoting healthy sleep: a rapid evidence assessment of the literature“, Nutr. J., roč. 13, č. 1, s. 106, lis. 2014, doi: 10.1186/1475-2891-13-106. Online.
  12. „Dávkování melatoninu – můžete mít příliš mnoho něčeho dobrého?“. Online.
  13. „Melatonin: What You Need To Know“, NCCIHOnline.
  14. Shilo et al., „The effects of coffee consumption on sleep and melatonin secretion“, Sleep Med., roč. 3, č. 3, s. 271–273, kvě. 2002, doi: 10.1016/S1389-9457(02)00015-1. Online.
  15. Harinath et al., „Effects of Hatha Yoga and Omkar Meditation on Cardiorespiratory Performance, Psychologic Profile, and Melatonin Secretion“, J. Altern. Complement. Med., roč. 10, č. 2, s. 261–268, dub. 2004, doi: 10.1089/107555304323062257. Online.