Najlepšie digestory 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho digestora.
 • Zvoľte si na základe hlučnosti, výkonu, spotreby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP digestory roku 2019

Vstavané digestory do 115 eur Vstavané digestory od 115 eur Podvesné digestory Komínové digestory do 115 eur Komínové digestory od 115 eur Ostrovčekové digestory
Gorenje BHP 623E10X Philco PEB 608 IX Whirlpool WSLCSE 65 AS X Philco Ankara 60 Bosch DWB 097A50 Bosch DIB091K50
Kvalita odsávania
89 %
Hlučnosť
90 %
Spotreba
85 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita odsávania
94 %
Hlučnosť
92 %
Spotreba
89 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita odsávania
93 %
Hlučnosť
95 %
Spotreba
88 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita odsávania
91 %
Hlučnosť
89 %
Spotreba
90 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita odsávania
94 %
Hlučnosť
93 %
Spotreba
92 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita odsávania
96 %
Hlučnosť
93 %
Spotreba
95 %
Cena/kvalita
94 %
88%
92%
92%
90%
93%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Navštívili ste niekedy v živote hrad alebo zámok, kde ste mohli vidieť stredovekú kuchyňu? Variť v nej asi nebol žiaden med – všetky vône (ale aj pachy), dym a mastnota sa držali vo vzduchu, zachytávali na stenách aj na vybavení, a okrem iného tiež znižovali viditeľnosť. Rozhodne to nebolo príliš komfortné varenie. V modernej kuchyni majú preto takmer bezvýhradne svoje miesto odsávače pár a digestory. Tie totiž zaisťujú cirkuláciu vzduchu a zároveň aj jeho filtráciu, alebo rovno odvod von z miestnosti. Pýtate sa, na čo to je? Predovšetkým sa zbavíte všetkých nečistôt, ktoré vzduch obsahuje. V lepšom prípade sa zachytia na filtri, inak odídu spolu so vzduchom. To isté platí pre pachy a dym, ktoré vám v kuchyni často znepríjemňujú život (a v prípade, že dym zhoršuje viditeľnosť, môže byť aj nebezpečný).

Ale digestory vám toho môžu ponúknuť ešte viac. Veľká časť z nich v sebe napríklad má zabudované osvetlenie. Výrobcovia si totiž veľmi dobre uvedomujú, že veľký digestor (ktorý je pre maximálnu účinnosť vhodné umiestniť nad sporák alebo varnú dosku) bude pri varení s najväčšou pravdepodobnosťou tieniť. Avšak, pretože je pri varení žiadúce do hrncov vidieť, býva súčasťou digestorov najčastejšie LED osvetlenie. Rovnako sa oplatia ďalšie funkcie, ktoré si postupne v teste rozoberieme a vysvetlíme – samotný názov totiž väčšinou nič nehovorí. Ale chceli by sme hneď na úvod zdôrazniť, že pri nákupe digestora je nutný starostlivý výber, pretože zle zvolený model vám v kuchyni príliš nepomôže.

Aby sme vám trochu pomohli, pripravili sme pre vás tento veľký test digestorov 2019. V jeho rámci by sme vám radi predstavili najlepšie digestory roku 2019, ktoré sme zoradili do prehľadných rebríčkov. V súvislosti s tým musíme spomenúť aj recenzie digestorov, ktoré plánujeme zverejniť v najbližšej dobe a veľký článok, ktorý by vám mal pomôcť s tým, ako vybrať digestor pre vašu domácnosť. Ideálne dostatočne výkonný, s malou hlučnosťou a dizajnom, ktorý ani v najmenšom nenaruší starostlivo naplánovanú a rozvrhnutú kuchyňu. Samozrejme, že pri výbere nezabudneme spomenúť ani niektoré ďalšie parametre výberu, vrátane ceny alebo značky digestora. Ak teda chcete, môžeme začať.

back to menu ↑

Štyri kategórie digestorov, ktoré by ste mali poznať

Keďže kuchyne dnes existujú v najrôznejších formách, ktoré sa od seba navzájom veľmi výrazne líšia, vyvinuli návrhári tiež rôzne typy digestorov, aby do nich čo najlepšie zapadli. Iný digestor sa totiž bude hodiť do kuchyne, kde je linka so sporákom umiestnená pri stene, než do kuchyne s ostrovčekom. Ďalej je rozhodujúca tiež veľkosť miestnosti. Vlastne, už taká vec, ako je umiestnenie sporáka v rohu, môže výber digestora značne ovplyvniť. Základné delenie digestorov je asi nasledujúce:

 • Vstavané digestory
 • Podvesné digestory
 • Ostrovčekové digestory
 • Komínové digestory

Pri výbere vhodnej kategórie berte ohľad predovšetkým na rozloženie kuchyne, každý typ digestora sa hodí k inému usporiadaniu kuchynského nábytku (napríklad ostrovčekové digestory je vhodné umiestniť do priestoru, kým komínové sa najviac hodia na umiestnenie ku stene atď). Navyše, nezabúdajte, že digestor by mal byť umiestnený aspoň meter nad priestor, určený na varenie. A to aj pre maximálnu účinnosť odsávania, aj pre vaše vlastné pohodlie. Rozhodne by ste digestor mali mať nad úrovňou hlavy, nemali by ste byť vyšší ako on – potom by ste nevideli na sporák. Poďme si teda jednotlivé kategórie postupne prejsť jednu za druhou.

back to menu ↑

Test vstavaných digestorov

Vstavané digestory bývajú pre väčšinu kuchýň najjednoduchším riešením. Ide o digestory, ktoré sa stanú súčasťou kuchynského nábytku a šetria tak predovšetkým priestor. Vzhľad kuchyne nimi nie je nijako narušený a pri slušnom výkone nie sú až také drahé.

Najlepšie vstavané digestory do 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet rýchlostí Energetická trieda Cena
1. Gorenje BHP 623E10X
3 C Zistiť cenu
2. Electrolux LFP216S
3 D Zistiť cenu
3. Mora OT 631 X
3 E Zistiť cenu
4. Philco PEB 644 W
3 D Zistiť cenu
5. Beko CTB 6407 X
3 E Zistiť cenu

Najlepšie vstavané digestory od 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet rýchlostí Energetická trieda Cena
1. Philco PEB 608 IX
5 A+ Zistiť cenu
2. AEG DPB5650M
3 +1 A Zistiť cenu
3. ELECTROLUX EFP60460OX
3 A Zistiť cenu
4. Cata GT PLUS 45 450
3 C Zistiť cenu
5. Mora OT 650 X %STA
3 E Zistiť cenu

Vstavané digestory a ich charakteristika

Vstavané digestory majú hneď niekoľko predností. Predovšetkým – sú určené na zabudovanie do skrinky, do kuchynskej linky. Takže ani v najmenšom nebudú rušiť dizajn kuchyne. Navyše ich zapracovanie (ak budete s rozmermi digestora už pri plánovaní počítať) je jednoduchšie, pretože budú mať presne vymedzený priestor. Navyše je veľmi výhodné, že za týchto okolností býva digestor umiestnený priamo nad sporákom. Pre zvýšenie výkonu sa niekedy môžete stretnúť s výsuvnými digestormi, ktoré disponujú výsuvnou doskou, s ktorej pomocou sa dá odsávacia plocha zväčšiť. Vstavané digestory sú navyše priestorovo výrazne úspornejšie a nepotrebujú okolo seba veľa miesta. Ich nevýhodu je naopak menší výkon (sú určené pre menšie miestnosti, kde by boli vysoké úrovne výkonu málo efektívne), takže vo veľkých kuchyniach majú len obmedzené využitie. Najčastejšie ide o recirkulačné prístroje s filtrami.

Výhody

Možnosť zväčšenia odsávacej plochy

Nenarušujú dizajn

Priestorovo úspornejšie

Nízka cena a veľký výber


Nevýhody

Menšia výkonnosť

Nehodia sa do každej kuchyne

back to menu ↑

Test podvesných digestorov

Tieto digestory sú veľmi podobné digestorom vstavaným. Nie sú zabudované do kuchynskej skrinky, ale bývajú umiestnené pod ňou (preto sa im hovorí podvesné digestory, alebo niekedy podvesené). Nekazia dizajn kuchyne, ale zároveň efektívne pracujú.

Podvesné digestory a ich charakteristika

Podvesné digestory sú do veľkej miery podobné digestorom vstavaným. Príliš sa od nich nelíšia výkonom, cenou ani využitím. Opäť platí, že sa hodia predovšetkým do menších kuchýň, kde nie je nutný veľmi veľký výkon. Občas narazíte v tejto kategórii na výsuvné digestory, ktoré môžu svoju odsávaciu plochu teleskopicky zväčšiť. Zásadným rozdielom medzi digestormi vstavanými a podvesnými je spôsob zabudovania. Kým vstavaný umiestnite do skrinky, podvesný sa dázavesiť pod skrinku – nie je príliš nápadný a nekazí dizajn kuchyne, ale zároveň je dostatočne efektívny a priestorovo šetrný.

Výhody

Nízka cena

Nenarušujú dizajn kuchyne


Nevýhody

Nižší výkon

Často ide o recirkulačné modely

back to menu ↑

Test komínových digestorov

Komínové digestory sú svojím spôsobom veľmi podobné predchádzajúcim kategóriám. Rozdiel je ten, že neslúžia na uloženie do skrinky, ale naopak majú byť vidieť. Namontujú sa na stenu, často medzi dve kuchynské skrinky a slúžia teda ako plnohodnotný dizajnový prvok kuchyne. Aj spôsob odsávania je iný.

Najlepšie komínové digestory do 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet rýchlostí Energetická trieda Cena
1. Philco Ankara 60
3 D Zistiť cenu
2. MORA OK 613 X
3 E Zistiť cenu
3. MORA OK 633 X
3 E Zistiť cenu
4. Cata Empire PD 101060
3 E Zistiť cenu

Najlepšie komínové digestory od 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet rýchlostí Energetická trieda Cena
1. Bosch DWK67IM60
4 A Zistiť cenu
2. Siemens LC91KWP60
5 A+ Zistiť cenu
3. Cata Empire VIP OD 723090
5 C Zistiť cenu
4. Mora OV 680 GX
4 D Zistiť cenu
5. Gorenje DK 63 CLI
3 D Zistiť cenu

Komínové digestory a ich charakteristika

Komínové digestory sú v mnohých ohľadoch podobné predchádzajúcim typom digestorov. Majú podobné úrovne rýchlostí aj spotrebu, ceny sa pohybujú v rovnakých reláciách. Podobný je aj tvar digestorov, len s tým rozdielom, že komínové digestory sa nevkladajú do skriniek alebo pod ne. Sú určené na to, aby v kuchyni boli vidieť. Dizajnovo teda bývajú pekne vyladené a nemali by vzhľad kuchyne nijako narušovať. Čo sa týka fungovania, nejde o recirkulačné prístroje, ale väčšinou odvádzajú vzduch von z kuchyne(komínom alebo vetracou šachtou). Filtrácia v tomto prípade nie je tak veľmi nutná, čo znižuje nároky na údržbu aj dodatočné náklady s výmenou filtrov. Tak ako pri ostrovčekových digestoroch (o ktorých budeme hovoriť vzápätí), ide aj pri komínových digestoroch o plnohodnotné dizajnové prvky, ktoré priamo utvárajú celkový vzhľad kuchyne. Zvláštnym druhom komínových digestorov sú rohové digestory v tvare písmena L, ktoré sú určené do kuchýň, kde sa sporák nachádza  v rohu.

Výhody

Odvod pár von z miestnosti

Premyslený dizajn

Možnosť umiestnenia aj do rohu miestnosti

Veľmi široký výber


Nevýhody

Priestorovo náročnejšie

Nutný starostlivý výber

back to menu ↑

Test ostrovčekových digestorov

V prípade, že nemáte klasickú kuchyňu, ale po vzore moderných trendov ste si uprostred vybudovali ostrovček, na ktorom pracujete, oplatí sa vám ostrovčekový digestor. Tu nie je potreba umiestnenia ku stene, ale hodí sa kamkoľvek, odkiaľ povedie odpadové potrubie preč z kuchyne.

Ostrovčekové digestory a ich charakteristika

Ostrovčekové digestory sa vám oplatia, ak máte sporák alebo varnú dosku na pracovnom ostrovčeku uprostred kuchyne. Ak ho umiestnite priamo nad priestor na varenie, zaistíte maximálnu efektivitu. Odvod potom vediete stropom (ak je z príliš mäkkého materiálu, napríklad zo sadrokartónu, je nutné zaobstarať si aj konštrukciu na spevnenie, inak by mohol digestor zo stropu spadnúť). Ostrovčekové digestory, v porovnaní s inými, sú vysoko luxusnými kusmi tovaru so zodpovedajúcim výkonom. Ponúkajú niekoľko tried rýchlostí, nízku spotrebu (môžu dosiahnuť až energetickú triedu A+, čo je veľmi dobrý výsledok). Z hľadiska dizajnu a použitého materiálu ide o elegantné modely, vyrobené najčastejšie z nerezu, ocele alebo hliníka. Na druhej strane, tejto charakteristike zodpovedá tiež cena, ktorá nie je práve najnižšia.

Výhody

Vo veľkej kuchyni zaistí efektívne odsávanie

Dá sa umiestniť kamkoľvek

Dobrá úroveň výkonu a spotreby

Široký výber

Krásny dizajn


Nevýhody

Nutné stavebné úpravy (vedenie potrubia, upevnenie digestora do stropu)

Vyššia cena

back to menu ↑

Úspešné značky digestorov na našom trhu

Tak ako je to v našich testoch zvykom, ani tentokrát vás nemôžeme ochudobniť o prehľad tradičných a osvedčených značiek digestorov, ktoré na našom trhu pôsobia. Je ich samozrejme oveľa viac, než len tých šesť, ktoré sa vošli do nášho výberu, ale keďže ide o veľmi rozšírený tovar, na všetky značky nám tu jednoducho nezostalo miesto. Vybrali sme preto aspoň tie tradičné. Čo sa týka ostatných, chceli by sme teda povedať nasledovné – dobrú značku spoznáte podľa toho, že má dobrý ohlas, dlhú tradíciu,a predovšetkým množstvo výrobkov na trhu. Ak niekto vyrába jeden alebo dva digestory, nemôže sa naplno venovať inováciám ani vylepšovaniu. Naopak, výrobca, ktorý má na trhu dvadsať, tridsať alebo päťdesiat digestorov má na neustály výskum a zlepšovanie svojich modelov prostriedky, čas aj priestor. Najväčších výrobcov si prejdeme spoločne, ale pri tých menších, na ktorých nám neostalo miesto, sa skúste riadiť predchádzajúcou radou.

back to menu ↑

Ako vybrať digestor, aby zapadol presne do vašej kuchyne

Teraz sa dostávame k samotnému jadru nášho veľkého článku. Určite vás zaujíma, ako vybrať digestor, aby do vašej kuchyne čo najviac zapadal. Tak teda… predovšetkým zvoľte z doposiaľ známych informácií vhodný typ digestora s ohľadom na dizajn a usporiadanie vašej kuchyne. To je v tejto chvíli rozhodujúce. Ak kuchyňu ešte len plánujete, potom uvažujte už teraz o tom, aký typ digestora bude najvhodnejší. Akonáhle sa rozhodnete, môžeme pristúpiť k ďalším parametrom, ktoré výber spresnia.

Aký spôsob odsávania by ste pri digestore mali zvoliť?

Na trhu je možné sa bežne stretnúť s dvomi spôsobmi odsávania, z ktorých každý ma svoje výhody a zároveň aj svoje nevýhody. Ak sa nedostanete k digestoru, ktorý oba spôsoby odsávania pár kombinuje, budete nútení medzi nimi vyberať. Ide o tieto dva spôsoby:

 • Recirkuláciavťahujú vzduch dovnútra, prefiltrujú ho a púšťajú ho späť. Výhodou je, že tieto modely nevyžadujú taký výkon, bývajú priestorovo menej náročné a hodia sa prakticky do každej kuchyne. Ale je potrebné ich udržiavať, čistiť alebo meniť filtre.
 • Odvod vzduchu – digestory s väčším výkonom, odvádzajú paru a pachy von potrubím/komínom, takže nie je potrebné ich výrazne filtrovať. Ide o efektívnejší spôsob, závislý predovšetkým na priemere potrubia. V zime však tadiaľto môže unikať teplo.

Pozrime sa teraz na obidva spôsoby trochu bližšie. Ďalej bude len na vás, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.

Recirkulační digestoře

Recirkulačné digestory, to si môžeme povedať hneď na začiatok, sa vám oplatia, ak už máte kuchyňu hotovú a nemáte zavedený odvod vzduchu. V tej chvíli by ste si totiž odťahový digestor mohli zaobstarať len s tým, že by ste urobili v kuchyni stavebné úpravy. Recirkulačný digestor odvod nepotrebuje, pracuje na princípe cirkulácie vzduchu cez filter. Nasajú vzduch, prečistia ho cez filter a vrátia ho späť do kuchyne. Filtrov existuje niekoľko druhov v závislosti na použitom materiáli:

 • Uhlíkový filter – zachytávapachy a aromatické výpary
 • Tukový filter – zachytávamastnotu a tuky
 • Kovový filter – zachytávapevné častice alebo prach

Filtre je pochopiteľne nutné čistiť a meniť, ak možno, pravidelne. Zanesený filter totiž prináša výrazne väčšie nároky na výkon. Môže to zájsť tak ďaleko, že výkon motora stačiť nebude a digestor sa pokazí. Preto je pravidelná údržba nutná. Nevýhodou býva, že pachy, zachytené na filtroch, sa postupom času uvoľňujú do miestnosti (hlavne pri starších modeloch, tie novšie už obsahujú technológie, ktoré tomu bránia).

Odtahové digestoře

Odťahové digestory sú presným opakom – ich účelom je odťahovať pary a pachy cez odvetrávaciu šachtu alebo komín von z budovy. Je to samozrejme lepšie, pretože sa pachy nemôžu ani náhodou uvoľňovať von z filtra, navyše filter nie je potrebné meniť tak často (majú len tukový filter, uhlíkový nie), ale napríklad v zime je to rozhodne málo ekonomické, pretože vám z domu uniká teplo. Navyše, ak taký odvod pri kuchyni nemáte, bude potrebné ho dodatočne vybudovať, čo nemusí byť práve jednoduché. Dĺžka potrubia by v prípade odťahového digestora nemala presiahnuť 3 metre, inak budete musieť používať motor, ktorý bude vzduch vyháňať von. Väčšie sú zároveň nároky digestora na výkon.

Nepodceňujte spotrebu elektrickej energie

Keďže digestor je elektrospotrebičom, je dobré nepodceniť jeho spotrebu. Je pravda, že nejde o prístroje, ktoré by boli v prevádzke dlhodobo, ale budete ich používať často a je potrebné si uvedomiť, že ide o spotrebiče s malou mierou úspor. O tom veľa vypovedajú energetické triedy, ktoré dávajú do pomeru príkon a výkon spotrebiča, a ktoré vyčítate z energetického štítka. Zjednodušene sa dá povedať, že uvažujeme, koľko energie potrebuje digestor na to, aby dosiahol a udržal optimálny výkon. Najúspornejšia je v tomto prípade trieda A+ (dosahuje ju len málo digestorov), najmenej úsporná je naopak trieda G. Najčastejšie sa stretávame s priemernými hodnotami energetických tried D a E, čo nie sú práve dobré čísla. Znamená to celkom nízke hodnoty úspory energie, preto radíme obozretnosť. Veľa o digestore vypovedá aj ročná spotreba elektrickej energie. Tá vám povie, koľko energie sa spotrebuje. Je ale potrebné vedieť, že taký údaj sa nedá určiť presne pre vašu spotrebu, uvažuje sa s priemerom svietenia 120 minút denne a odsávaním 60 minút denne. U vás doma to môže byť iné, preto sa aj hodnoty môžu líšiť.

Účinnosť digestora z rôznych hľadísk

Určite by vás malo zaujímať tiež to, ako veľmi je digestor účinný. Nedá sa na to jednoznačne odpovedať. Samozrejme, účinnosť sa dá zmerať. Môžeme na ňu však nazerať z rôznych hľadísk – z akých?

 • Účinnosť osvetlenia – meriame množstvo energie, potrebnej k rozsvieteniu a k prevádzke svetla, samozrejme čím menej, tým účinnejší digestor. Meriame v triedach A až G.
 • Účinnosť odsávania – určujeme, aké účinné je v závislosti na spotrebe odsávania vzduchu. Platí, že čím menej energie sa spotrebuje na nasatie určitého objemu vzduchu, tým účinnejší digestor. Opäť meriame v triedach A až G.
 • Účinnosť filtrov – meranie účinnosti tukových filtrov digestora. Určuje sa tak, že sa tukový filter zváži a po určitej dobe sa zváži znovu. Rozdiel hmotností sú zachytené nečistoty, pričom čím viac ich za rovnaký čas filter zachytí, tým účinnejšie. Určujeme v triedach A až G, tak ako pri predchádzajúcich účinnostiach.

Ovládanie digestora by malo byť ľahké a intuitívne

Z hľadiska ovládania je naše odporúčanie dopredu jasné. Digestor je jednoduchý prístroj, takže ovládanie by nemalo celé fungovanie zbytočne sťažovať. Čím ľahšie sa k požadovanej akcii dostanete, tým lepšie. Už len preto, že pri varení máte často špinavé alebo mastné ruky a zdĺhavé ovládanie digestora by malo jediný dôsledok, že by ste ho zbytočne zašpinili. Tým najbežnejším, s čím sa môžete na trhu stretnúť, je posuvná regulácia výkonu (čím viac stupňov rýchlostí, tým lepšie) a zapínanie osvetlenia tlačidlom (taktiež sa niekedy môžete stretnúť s reguláciou intenzity osvetlenia). Modernejšie prístroje používajú na ovládanie displej. Ten by mal byť ideálne dotykový, čo najjednoduchší (keďže je na zašpinenie náchylnejší a horšie sa čistí) a ak možno, dostatočne veľký, aby sa na ňom zorientovali aj technicky menej zdatní jedinci. Najlepšie je, ak si môžete digestor prezrieť naživo v obchode – potom všetko uvidíte a môžete si ovládanie napríklad aj vyskúšať.Veľmi záleží aj na konštrukcii digestora – napríklad recirkulačné digestory bývajú hlučnejšie ako odťahové. Navyše,čím viac úrovní filtrácie, týmzákonite väčší hluk. Ak si chcete trochu uľaviť, dajú sa kúpiť tlmiace vankúšiky, ktorými sa digestor obalí a jeho hlučnosť o niečo poklesne. Rovnako sú tichšie prístroje vstavané, ktoré sú z veľkej časti odizolované skrinkou, ktorá veľa hluku pohltí. Naopak, napríklad ostrovčekové digestory, ktoré sú umiestnené voľne v priestore, sú hlučné viac.

Výkon odsávania by mal byť optimálny pre vašu kuchyňu

Častá chyba, ktorú zákazníci robia, je, že zháňajú digestor s čo najväčším výkonom. Je potrebné si priznať, že často úplne zbytočne. Poďme sa teda na výkon pozrieť trochu bližšie. Udáva sa v metroch kubických vzduchu, ktorý digestor za hodinu odsaje. Aby nedochádzalo k ochladzovaniu miestnosti, ale aby bolo zároveň odsávanie dostatočne efektívne, mal by byť výkon asi päťkrát až desaťkrát väčší ako je objem miestnosti. Výpočet vhodného výkonu pre vašu kuchyňu by teda mal vyzerať nasledovne:

Délka kuchyně x šířka kuchyně x výška kuchyně x 5 (minimálně)

Délka kuchyně x šířka kuchyně x výška kuchyně x 10 (maximálně)

Predstavme si, že máme kuchyňu s veľkosťou 3 x 3 metre a výškou 2,8 metra, čo je pomerne málo priestorná kuchyňa. Po dosadení do vyššie spomenutých výpočtov zistíme, že potrebujeme digestor s minimálnym výkonom 126 m3 za hodinu a maximálnym výkonom 252 m3 za hodinu. Tu môžeme siahnuť po ktoromkoľvek lacnom digestore a nepomýlime sa. Naopak, ak máme kuchyňu, ktorej plocha je 36 m2 a výška 3 metre, potom potrebujeme digestor s minimálnym výkonom 540 m3 za hodinu a maximálnym výkonom 1080 m3 za hodinu, čo už je naopak drahší a výrazne výkonnejší digestor. V prípade, že máte kuchyňu prepojenú s jedálňou alebo napríklad s obývačkou, je potrebné uvažovať s celým priestorom, nielen s kuchynským kútom.

Výsledné hodnoty udávajú rozpätie, v ktorom by sa vami zvolený výkon mal pohybovať. Prečo? Príliš malý výkon znamená, že sa vzduch dostatočne neprečistí, a že digestor bude pre vašu kuchyňu slabý. Naopak, ak prekročíte maximálnu hodnotu, bude výsledok kontraproduktívny. Lepšie výsledky nedosiahnete, ale za elektrinu budete platiť oveľa viac. Výkon preto voľte vždy optimálny pre danú miestnosť. Čo sa týka výkonu, sami ho môžete ešte viac zefektívniť tým, že zvolíte vhodné umiestnenie digestora, a že povediete prípadné odťahové potrubie vždy s rovnakým priemerom, ako je priemer výstupu zo spotrebiča. Je to rozhodne lepšia cesta, ako kupovať digestor s väčším výkonom, než potrebujete.Čo sa týka priemerných hodnôt, bežný je výkon medzi 250 a 300 m3 za hodinu. Najlacnejšie digestory sa pohybujú okolo 200 m3 za hodinu, naopak tie najlepšie môžu prekročiť aj 1000 alebo 1200 m3 za hodinu.

Hlučnosť digestora je dôležitá pre váš komfort

Ďalším z parametrov, ktoré vám o digestore veľa povedia (a zhodou okolností ho vyčítate z energetického štítka, rovnako ako spotrebu a účinnosť), je hlučnosť prístroja. Keďže na odsávanie vzduchu je potrebný dostatočný výkon, počítajte s tým, že digestor bude hlučný. Vlastne, väčšina z vás si to určite vie predstaviť. Prirodzene, že hlučnosť rastie s výkonom, takže čím výkonnejší digestor, tým hlučnejší. Všeobecne sa hlučnosť digestorov pohybuje v rozmedzí 55 až 70 dB, ale zoženiete tichšie aj hlučnejšie modely. Samozrejme, odporúčame hlučnosť tlačiť čo najviac dole – hodnota 58 decibelov je ideálna, pri väčšom hluku bude práca pri sporáku nekomfortná a je tu určité riziko zdravotných ťažkostí.

Veľmi záleží aj na konštrukcii digestora – napríklad recirkulačné digestory bývajú hlučnejšie ako odťahové. Navyše,čím viac úrovní filtrácie, týmzákonite väčší hluk. Ak si chcete trochu uľaviť, dajú sa kúpiť tlmiace vankúšiky, ktorými sa digestor obalí a jeho hlučnosť o niečo poklesne. Rovnako sú tichšie prístroje vstavané, ktoré sú z veľkej časti odizolované skrinkou, ktorá veľa hluku pohltí. Naopak, napríklad ostrovčekové digestory, ktoré sú umiestnené voľne v priestore, sú hlučné viac.

Digestoř

Rozmery digestora – čo najväčšia odsávacia plocha, a čo najkompaktnejšia veľkosť

Určite nechcete, aby digestor zaberal v kuchyni viac priestoru, ako je nutné. Väčšinou teda budete hľadať skôr menšie a kompaktnejšie modely. V prípade, kedy máte kuchyňu vybudovanú a len do nej chcete kúpiť nový digestor, máte rozmery pevne dané štruktúrou kuchyne. Navyše nezabúdajte, že s rozmermi do veľkej miery súvisí výkon prístroja. Necháme teraz bokom celkovú veľkosť digestora, tu sa dá ťažko radiť a je len na vás, koľko máte v kuchyni miesta, a koľko ho chcete odsávačom pár zabrať. My sa skôr zameriame na parametre, ktoré súvisia s výkonom:

 • Šírka digestora – hrá veľkú úlohu, na nej závisí veľkosť odsávacej plochy (ktorá musí byť rovnako veľká, ako vaša varná plocha). Hĺbka digestora býva väčšinou veľmi podobná (s ohľadom na bežné veľkosti varných dosiek a sporákov), ale šírkou sa výrazne líši. Obvyklá šírka je 60 centimetrov, maximum je zhruba 90 centimetrov. Čím viac, tým lepšie, ak sa vám taký digestor do kuchyne vojde.
 • Priemer potrubia – nebudeme riešiť výšku digestora, tam je opäť výber závislý na priestore vo vašej kuchyni. Zameriame sa skôr na iný parameter, a tým je priemer odťahového potrubia. V prípade, že nekupujete recirkulačný digestor, ho budete musieť riešiť. Musí byť rovnaký, ako je priemer odťahového potrubia u vás doma. Akýkoľvek rozdiel ovplyvní výkonnosť a efektivitu prístroja, aj jeho zapojenie. Buď by to vyžadovalo stavebnú úpravu, alebo prinajmenšom vhodný systém redukcií, čo už by nebolo najjednoduchšie.

Údržba digestora: snažte sa, aby bola čo najjednoduchšia

Predpokladáme, že sa nepomýlime, keď povieme, že nikomu sa nechce tráviť veľa času údržbou digestora. Nám by sa tiež nechcelo. Tak sa teda už pri výbere snažte, aby ste zvolili taký model, o ktorý sa nebudete musieť prehnane starať. Samozrejme, digestor je spotrebič, pri ktorom prevádzka bez údržby nie je prakticky možná. Navyše, ak chcete, aby vaša kuchyňa vyzerala dobre ako celok, je potrebné udržiavať aj vzhľad digestora čistý a vyleštený. A na efektívne odsávanie zase udržiavať vnútro digestora. Ale ako hovoríme, nič sa nemá preháňať. Z hľadiska údržby teda počítajte predovšetkým s tým, že bude potrebné udržiavať povrch digestora, a to za všetkých okolností. V kuchyni pracujete s mastnotou, máte špinavé ruky, keď siahnete na ovládanie, to všetko zohráva úlohu. Aby digestor vyzeral dobre, je potrebné povrch po každom varení aspoň zľahka očistiť a raz za čas ho starostlivo vyleštiť. Používajte na to vždy čistiaci prostriedok, určený pre daný povrch (iný sa hodí na nehrdzavejúcu oceľ a iný na hliník). V tomto ohľade sa veľmi oplatí, ak bude mať digestor napríklad povrchovú úpravu proti zachytávaniu mastnoty alebo proti odtlačkom prstov.

Čo sa týka vnútornej údržby, je dobré digestor raz za čas rozložiť a očistiť aj zvnútra, aby sa nezaniesol. Znižuje to výkon prístroja. Máme tým na mysli predovšetkým údržbu filtrov. Tie sa zanášajú pravidelne a v krátkych časových úsekoch. Lepšie sú na tom odťahové digestory, kde stačí raz za čas očistiť tukový filter. Pri recirkulačných je to zložitejšie:

 • Kovový filter – postačí opláchnuť vodou a vysušiť, viac nepotrebuje.
 • Tukový filter – často zhotovenýz oceľových materiálov, dá sa umývať ručne, často aj v umývačke riadu a nie je potrebné ho meniť.
 • Uhlíkový filter – filter s obmedzenou životnosťou. Dá sa umývať, ale je to zložité, pretože je náchylný na poškodenie (ktoré by ho vyradilo z prevádzky). Navyše, účinnejšie je vymeniť ho zavčasu (aspoň raz za štvrť alebo pol roka v závislosti na tom, ako často varíte).

Dizajn nesmie narušiť vzhľad kuchyne

Ako sme si už skôr v našom článku povedali, digestor, alebo ak chcete odsávač pár, je v kuchyni neprehliadnuteľný a stáva sa po svojom zabudovaní plnohodnotným dizajnovým prvkom. V prípade vstavaných alebo podvesných modelov je to síce menej zrejmé, ale tiež ich úplne neschováte. Preto sa snažte brať pri nákupe určitý ohľad aj na dizajn spotrebiča, ak chcete mať štýlovú a vyladenú kuchyňu. V prvom rade je dôležitý materiál, tých sa používa celý rad:

V prvé řadě je důležitý materiál, těch se používá celá řada:

 • Nerez
 • Hliník
 • Sklo
 • Oceľ
 • A ďalšie…

Samozrejme, že veľa závisí aj od farby digestora. Tá by mala ladiť so zvyškom kuchyne – buď hľadajte digestor v podobnom odtieni, alebo ak si trúfnete, v kontrastnom odtieni. Ale nič medzi tým, šlo by o polovičaté a nie celkom podarené riešenie. Dobré je, ak sa pozriete, ako do kuchyne digestor zapadne aj z hľadiska rozmerov alebo celkového prevedenia. Je to skôr detail a pravdepodobne budete dizajn riešiť až na koniec (čo je aj naše odporúčanie), ale je dobré naň nezabudnúť.

back to menu ↑

Základné aj pokročilé funkcie moderných digestorov

Doba pokročila a tak sa od domácich spotrebičov neočakáva len to, že budú tupo plniť svoju funkciu a nič viac nezvládnu. Nie, trendom sú dnes inteligentné prístroje, ktoré môžu svojim užívateľom ponúknuť oveľa viac, a ktoré pomáhajú zvyšovať ich komfort. Digestory nie sú v tomto ohľade výnimkou. Môžeme sa teda teraz spoločne pozrieť, čo všetko vám v dnešnej dobe tieto elektrospotrebiče ponúkajú…


back to menu ↑

Konečný verdikt

Tým by sme celý výber digestora uzavreli. Myslíme si ale, že neuškodí ho na tomto mieste ešte raz zhrnúť a zrekapitulovať. Poďme teda postupne. Digestory ako také delíme do niekoľkých typov – vstavané, podvesné, komínové a ostrovčekové. Z nich je potrebné vyberať s ohľadom na vaše potreby a finančné možnosti a predovšetkým s ohľadom na riešenie kuchyne. Musí mu zodpovedať. Nasleduje orientačná voľba toho, koľko by ste do digestora mohli investovať a z katalógu ktorých značiek ste ochotní vyberať. Odporúčame si značku dopredu preveriť, než do nej investujete. Nie každá je kvalitná.

Mali by ste sa tiež vedieť orientovať v základných parametroch a tušiť, čo je pre vás dobré, a čo naopak nie. Snažte sa teda pochopiť princíp odťahových aj recirkulačných digestorov. Veľmi  záleží aj na stavbe vašej domácnosti. Určite nepodceňujte výkon (pamätáte si vzorec – dĺžka kuchyne x šírka kuchyne x výška kuchyne x (5 až 10)?) ani spotrebu, to by sa vám mohlo vypomstiť. Z energetického štítka digestora vyčítate aj jehoúčinnosť v rôznych ohľadoch, to si tiež skontrolujte. Nezabúdajte na nízku hlučnosť, ľahké ovládanie a kompaktné rozmery, predovšetkým preto, aby pre vás bola manipulácia s digestorom jednoduchá.

Ďalej nezabudnite dopredu počítať s údržbou digestora. O tej si ešte niečo povieme, tu ale zmieňujeme len to, že bude potrebné ho čistiť, v prípade niektorých materiálov leštiť, a že sa určite oplatí pravidelne umývať alebo aj meniť filtre. Zvyšuje sa tým jeho efektivita a udržujete tým pekný dizajn. Už pri nákupe si teda skúste predstaviť, koľko času budete ochotní digestoru venovať. Na záver stačí skontrolovať cenu a zhodnotiť, či nie je podozrivo nízka alebo naopak príliš vysoká. Ak bude optimálna a vo vašich finančných možnostiach, potom si môžete gratulovať, podarilo sa vám totiž vybrať skutočne dobrý digestor ideálny pre vašu domácnosť.

back to menu ↑

V akých cenových reláciách sa digestory pohybujú?

Na záver na nás, ako je v našich testoch už tradíciou, čaká zhodnotenie cien jednotlivých kategórií. Myslíme si totiž, že celý rad z vás bude zaujímať pri digestore cena. Cenové hladiny sa pri jednotlivých kategóriách veľmi líšia, preto by sme si ich hneď na úvod rozdelili podľa typu:

 • Vstavané a podvesné digestory – ak si odmyslíme až podozrivo lacné modely, ktoré zoženiete do štyridsať eur (väčšinou ide buď o staré alebo nekvalitné kusy), pohybujú sa priemerne ceny tak od štyridsať do dvesto eur. V týchto reláciách zoženiete strednú triedu vstavaných digestorov. To je pomerne málo, v porovnaní so zvyšnými kategóriami. Ak ale budete mať záujem o skutočne nadštandardné modely, siahnete do vrecka po nejakých štyristo, šesťsto eur.
 • Komínové digestory – tu už je rozdelenie o trochu zložitejšie. Najlacnejšie modely, o ktorých stojí za to uvažovať, sa dajú zohnať do stopätnásť eur. Ale disponujú iba základnými funkciami. Stredná trieda komínových digestorov, tá sa pohybuje až medzi stopäťdesiat až tristo eur. Ide o modely, ktoré vám ponúkajú určitý komfort a pridanú hodnotu. Extra trieda skutočne luxusných komínových digestorov sa ale môže pohybovať až okolo sedemstosedemdesiat eur, pričom najdrahšie modely stoja aj tisíc päťsto eur.
 • Ostrovčekové digestory – tu ide o skutočne luxusné modely. V porovnaní s predchádzajúcimi kategóriami však tiež drahšie. Najlacnejšie ostrovčekové digestory zoženiete aj za tristo, štyristo eur, tie ale príliš neodporúčame, nedisponujú práve skvelými parametrami. Kvalita začína okolo päťsto až šesťsto eur. Tu sa pohybujú lacnejšie (a veľmi obľúbené) ostrovčekové digestory. Strednú triedu už by sme hľadali v cenách okolo sedemstosedemdesiat eur skutočný luxus začína okolo tisíc sto až tisíc päťsto eur.

back to menu ↑

Ako čistiť digestor?

V článku už sme to trochu načali – digestor je potrebné udržiavať. Na tomto mieste by určite stálo za to povedať si ako. Rozdeľme si celé čistenie do dvoch kategórií, na čistenie vonkajšieho plášťa (aby digestor dobre vyzeral) a na čistenie a výmenu filtrov (aby bola zaistená maximálna efektivita).

Údržba plášťa digestora

Tu je potrebné brať do úvahy predovšetkým materiál plášťa. Tomu by sa mal prispôsobiť spôsob čistenia. Určite dopredu zavrhnite všetky chemicky agresívne prostriedky (prostriedky s chlórom alebo alkoholom), mastné prostriedky a akékoľvek rozpúšťadlá. Materiál by mohol zoxidovať alebo polymerizovať, a tým by sa celý výsledný dojem pokazil. Rovnako nepoužívajte agresívne nástroje, kefy alebo dokonca škrabky. Ideálna je jemná handrička a voda, prípadne saponát.

Najviac náchylný na poškodenie je všeobecne nerez. Je to dané štruktúrou – na povrchu ocele vytvára prímes chrómu oxid, ktorý bráni prístupu kyslíka k železu. Tým nemôže oceľ korodovať. Ale platí to len do chvíle, než mechanicky alebo chemicky vrstvu oxidu chrómu narušíte. Preto je potrebné postupovať citlivo. Práve mäkká handra a voda sú ideálne. Ak chcete nerez vyleštiť, aby vyzeral stále ako nový, použite prostriedok určený priamo na nerez. Pri akomkoľvek inom materiáli postupujte rovnako – nepoužívajte nikdy prostriedky, ktoré by boli určené na iné materiály.

Údržba filtrov digestora

Druhou časťou čistenia je údržba filtrov. Kovový filter, ktorý zastavuje pevné častice, stačí vybrať, ručne umyť vo vode (prípadne vo vode so saponátom, nie v agresívnom chemickom činidle, aby nezoxidoval). Filter sa dá pochopiteľne umývať aj v umývačke riadu, ale skôr na krátkom cykle a pri nižších teplotách. Ideálne je čistiť ho aspoň raz za mesiac. Meniť ho nie je potrebné, pretože by mal vydržať po celý čas životnosti digestora.

Ďalšou kapitolou sú tukové filtre. Tie zachycujú paru a separujú z nej mastnotu, aby neprechádzala digestorom ďalej. Rovnako ako kovové filtre aj tukové filtre sú umývateľné (a to aj v umývačke riadu). Odporúčame rovnaký postup. Ak náhodou kúpite lacnejší digestor s textilným tukovým filtrom, môžete ho skúsiť vyprať. Keďže je ale taký filter veľmi náchylný na poškodenie, začne sa skoro trhať a je teda potrebné ho vymeniť. Umývať a v prípade nutnosti meniť by sa tukový filter mal zhruba každých 100 prevádzkových hodín (raz za mesiac až dva mesiace).

Posledným typom filtrov sú uhlíkové filtre, s ktorými sa stretávame pri recirkulačných digestoroch. Tieto filtre už sa oplachujú zložitejšie. Je potrebné ho čistiť v horúcej vode, prípadne v umývačke riadu pri 65 °C (a bez ďalšieho riadu). Samozrejme, že v obidvoch prípadoch vybratý z plastového rámu (ak ním filter disponuje). Potom ho sušte desať minút v elektrickej rúre alebo na kúrení. Čistiť je potrebné uhlíkový filter zhruba každých 200 prevádzkových hodín (zhruba raz za dva až tri mesiace), raz až trikrát za rok (v závislosti na intenzite používania) je potom potrebné ho vymeniť, pretože ďalej už pachy nepohlcuje.

Údržbu digestora určite nepodceňujte. Mohlo by sa vám to vypomstiť. Inak ale nie je nič, čo by ste s digestorom nezvládli. Preto vám prajeme, aby sa vám s digestorom, ktorý ste s nami vybrali, čo najlepšie pracovalo.

Digestory
5 (100%) 1 vote