Najlepšie skartovače 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho skartovača.
  • Zvoľte si na základe výkonu, kapacity, úrovne bezpečnosti a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Skartovače bez pozadí

Víťazi testu:

Do 200 eurOd 200 do 400 eurOd 400 do 800 eurOd 800 eur
Bonsaii 3D14 Rexel Auto+ 130X Fellowes AutoMax 350C Intimus 60 CC4
badge-price
badge-performance
badge-quality
91%
92%
94%
96%
Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Naša recenzia

  • Tichý chod
  • Rýchle skartovanie
  • Kolieska uľahčujúce presúvanie
  • Tichý chod
  • Zásobník a automatické plnenie
  • Automatické vypnutie v prípade nečinnosti
  • Špičková technológia skartovania
  • Vysoká rýchlosť spracovania
  • Veľký zásobník
  • Čistý a ergonomický vzhľad
  • Jednoduché ovládanie
  • Vysoká rýchlosť skartovania a kategória bezpečnosti
  • Spinky na dokumentoch majú tendenciu zaseknúť sa
  • Neskartuje CD a DVD
  • Vyššia cena vzhľadom na vybavenie a funkcie
  • Za udávanú cenu očakávame vyššiu kategóriu bezpečnosti
  • Absencia zásobníka

Úvod

Mnohé kancelárie a pracovné pozície pracujú dennodenne s citlivými informáciami, ktoré sú uvedené na rôznych dokumentoch. Rodné čísla, trvalé bydliská, telefónne kontakty- to všetko môže byť v nesprávnych rukách veľmi ľahko zneužité. Preto je dôležité vedieť, ako sa rýchlo a jednoducho takýchto dokumentov zbaviť. Skartovače sú verným pomocníkom nielen v kanceláriách, ale aj v bežných domácnostiach. Nemali by chýbať v žiadnom priestore, kde sa pracuje s dokumentami, ktoré obsahujú citlivé informácie náchylné na zneužívanie. Sú to práve skartovače, ktoré spoľahlivo znehodnotia akýkoľvek printovaný dokument, ktorý už ďalej nebude úradne akceptovateľný a citlivé informácie nebude možné zneužiť. V dnešnej dobe je trh skartovačov veľmi rozsiahly a nie každý model stojí za to, preto sa s nami poďte pozrieť na náš test skartovačov 2023, ktorý vám pomôže zorientovať sa v ponuke. Súčasťou testu je aj rebríček najlepších modelov v jednotlivých cenových kategóriách, do ktorých sme pre vás tieto šikovné prístroje rozdelili. (Zdroj: WikiHow.com)

späť do menu ↑

Rozdelenie skartovačov v teste

Kvalita skartovačov sa odvíja od viacerých vlastností, no každý z nich má jednu jedinú primárnu úlohu – zničiť dokumenty. Preto sme sa rozhodli pre rozdelenie do cenových kategórií. Vieme totiž, že pri výbere sa mnohí riadia práve cenou. V každej kategórii nájdete najlepší model, ktorý je vo svojej úlohe najspoľahlivejší.

Ceny skartovačov sa začínajú na 12 eurách. Za túto sumu však získate jedine skartovacie nadstavce na smetný kôš. Máme za to, že do bezpečnosti a súkromia sa oplatí investovať aj väčšiu sumu, preto sú v našom teste v najnižšej kategórii modely do do 200 eur, ktoré spoľahlivo plnia hlavne svoju primárnu funkciu. Ďalšou kategóriou sú modely do 400 eur, ktoré disponujú lepšími skartovacími vlastnosťami, objemnejším košom či širšími možnosťami skartovania. Po nich nasledujú modely, ktorých cena sa pohybuje do 800 eur. Do tejto kategórie patria modely s vyššou intenzitou skartácie či atraktívnym moderným dizajnom. Poslednou kategóriou sú modely nad 800 eur. Sú to modely najvyššej triedy, ktorých vlastnosti a schopnosti ďaleko presahujú bežné skartovanie dokumentov. Určite ich oceníte hlavne vo väčšej kancelárií alebo vo firme.

späť do menu ↑

Test skartovačov do 200 eur

V tejto kategórii nájdete modely, ktoré vám zaručene skartujú akýkoľvek dokument bez najmenších problémov. Všeobecne sa jedná o modely schopné spracovať až 10 listov na jeden raz. Modely sú určené pre menej náročných používateľov v domácnostiach či malých kanceláriách.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita skartácieObjem košaŠírka rezuCena
1. Bonsaii 3D14
8 listov 14 l 4 mm Zistiť cenu

Naša recenzia

2. Sencor SSK 160
6 listov 14 l 6 mm Zistiť cenu
3. Peach PS500-40
12 listov 21 l 5 mm Zistiť cenu
4. Fellowes Powershred 53C
10 listov 23 l 4 mm Zistiť cenu
5. Hama Premium X12CD
12 listov 21 l 5 mm Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Bonsaii 3D14

Rozmery: 205 x 360 x 460 mm | Šírka rezu: 4 mm | Kapacita skartácie: 8 listov | Rýchlosť skartácie: 3 cm/s | Objem koša: 14 l | Hlučnosť: 58 dB

Výhody

Tichý chod

Rýchle skartovanie

Kolieska uľahčujúce presúvanie

Atraktívny dizajn

Jednoduchý spôsob vyprázdňovania


Nevýhody

Spinky na dokumentoch majú tendenciu zaseknúť sa

Vlastnosti primerane k cene, náročného užívateľa neuspokoja

Tento spoľahlivý skartovač je jedným z najtichších ktoré nájdete na trhu. Je vhodný do domácností či menších kancelárií. Jeho plynulý chod a čo najdlhšiu životnosť môžete zabezpečiť použitím olejových obálok Bonsaii Care Kit, ktoré odporúča výrobca. Príjemný moderný dizajn, ktorý je doplnený jednoduchým dotykovým ovládacím panelom, môže dotvoriť vzhľad každého priestoru. Panel obsahuje tri tlačidlá: bežný chod, spätný chod a tlačidlo vypnutia. Súčasťou panela sú aj dve kontrolky indikujúce zahltenie a prehrievanie.

Zistiť cenu

Dôležitou funkciou modelu je automatický systém brániaci zahlteniu, ktoré nastane v prípade, že do prístroja vložíte priveľa papierov. V takom prípade skartovač automaticky zapne spätný chod, aby ste z papierov mohli ubrať. Na spodnej strane je prístroj opatrený kolieskami, ktoré sú pri hmotnosti 8 kg veľmi užitočné. Manipulácia so 14 l zberným košom, do ktorého môžete spracovať 160 listov je jednoduchá a vďaka jeho priehľadnej prednej stene máte vždy prehľad o stave jeho naplnenia. Veľkosťou skartovaných častíc (120 mm2) patrí tento model do bezpečnostnej kategórie P-4. Priečny rez skartovania je doplnený o krížový rez, kôš sa tak plní pomalšie a skartácia je rozsiahlejšia. (Zdroj: AktenVernichter.org)

Bonsai logo

späť do menu ↑

Test skartovačov do 400 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete skartovače predovšetkým s objemnejším zberným košom. Niektoré modely sa dostávajú už do bezpečnostnej kategórie P-5, takže umožňujú skartáciu závažnejších dokumentov. Mnohé majú automatické funkcie, ktoré popíšeme nižšie. Jedná sa predovšetkým o stroje schopné skartovať naraz do 16 listov.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita skartácieObjem košaŠírka rezuCena
1. Rexel Auto+ 130X
6 listov 26 l 4 mm Zistiť cenu

Naša recenzia

2. Bonsaii 3S16
12 listov 16 l 4 mm Zistiť cenu
3. Fellowes Powershred 73Ci
12 listov 23 l 4 mm Zistiť cenu
4. Intimus Confidential
8 listov 15 l 2 mm Zistiť cenu
5. AT AT-22C
16 listov 30 l 4 mm Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Rexel Auto+ 130X

Rozmery: 430 x 312 x 448 mm | Šírka rezu: 4 mm | Kapacita skartácie: 6 listov | Rýchlosť skartácie: 5 cm/s | Objem koša: 26 l | Hlučnosť: 59 dB

Výhody

Tichý chod

Zásobník a automatické plnenie

Automatické vypnutie v prípade nečinnosti

Moderný design


Nevýhody

Neskartuje CD a DVD

Vyššia cena vzhľadom na vybavenie a funkcie

Vítanou vymoženosťou tohto modelu je zásobník, ktorý automaticky vkladá papiere do rezacieho systému. Zásobník môžete naplniť až 130 listami a nemusíte sa báť, že by došlo k zahlteniu. S nízkou hlučnosťou patrí medzi najtichšie modely. Hravo si poradí aj s kreditnými kartami alebo sponkami, CD či DVD neskartuje. Atraktívny dizajn zaujme nielen v kancelárii ale aj v bežnej domácnosti. Kapacita koša a jeho ľahká manipulácia dotvárajú ergonómiu celého prístroja. Na prednej stene koša je umiestnená priehľadná plocha, aby ste mali neustály prehľad o naplnení koša.

Zistiť cenu

Skartovač je opatrený aj spätným chodom pre núdzové situácie. Šírkou rezu a veľkosťou skartovaných častíc spadá do bezpečnostnej kategórie P-4, čo je vzhľadom na jeho cenu pomerne nečakané. Výhodou je taktiež systém automatického vypnutia po 2 minútach nečinnosti, ktorý prispieva k tomu, aby bol skartovač energeticky čo najúspornejší. Za nás je Rexel Auto+ 130X dobrá voľba strednej kategórie. (Zdroj: OfficeStationery.com)

Rexel

späť do menu ↑

Test skartovačov do 800 eur

V predposlednej kategórii sa pozeráme na modely, u ktorých je automatický zásobník samozrejmosťou. Veľkosť zberného koša opäť narástla a nájdeme tu aj modely so stupňom utajenia P-5. Modely v tejto kategórii spracujú na jeden raz do 25 listov dokumentov. Modely si poväčšine poradia aj s platobnými kartami, CD, disketami či spinkami.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita skartácieObjem košaŠírka rezuCena
1. Fellowes AutoMax 350C
12 listov 68 l 4 mm Zistiť cenu

Naša recenzia

2. HSM Securio B26
25 listov 55 l 5,8 mm Zistiť cenu
3. AT AT-70C
25 listov 54 l 4 mm Zistiť cenu
4. Rexel Mercury RSM1130
11 listov 30 l 1,9 mm Zistiť cenu
5. Intimus 45 CC3
18 listov 45 l 3,8 mm Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Fellowes AutoMax 350C

Rozmery: 813 x 578 x 390 mm | Šírka rezu: 4 mm | Kapacita skartácie: 12 listov | Rýchlosť skartácie: 5,6 cm/s | Objem koša: 68 l | Hlučnosť: 60 dB

Výhody

Špičková technológia skartovania

Vysoká rýchlosť spracovania

Veľký zásobník


Nevýhody

Za udávanú cenu očakávame vyššiu kategóriu bezpečnosti

Model Fellowes AutoMax 350C ohúri predovšetkým vysokým objemom zberného koša a kapacitou až 350 listov v zásobníku. Vďaka tomu je skartovač vhodný aj do väčších priestorov a pre viacerých používateľov. Technológia AutoFeed zabezpečí plynulé posúvanie listov zo zásobníka do skartovacieho mechanizmu. V prípade zaseknutia podávaného papiera má skartovač funkciu AutoReverse, ktorá po zaseknutí automaticky spustí krátky spätný chod.

Zistiť cenu

Vysoký výkon zabezpečený lídrom v oblasti sa prejaví aj na rýchlosti skartovania. S plným 350-listovým zásobníkom si model poradí v priebehu 9 minút. Bez problémov sa popasuje so spinkami, CD, plastovými kartami či disketami. Skartované častice majú veľkosť 152 mm2, takže tento model spadá do bezpečnostnej kategórie P-4. Bezpečnosť zvyšuje aj systém SmartLock, ktorý zamkne otváranie zásobníka po celú dobu skartovania, aby sa k skartovanému obsahu nikto nemohol dostať. Pre obsluhu je prístroj vybavený dotykovým ovládacím panelomLED indikátormi stavu (prehriatie, otvorený alebo plný kôš, nežiaduci obsah pri vstupe).

Fellowes logo

späť do menu ↑

Test skartovačov od 800 eur

V našej najvyššej kategórii nájdete modely určené pre veľké priestory, ktoré ponúkajú množstvo rôznych funkcií, nízku hlučnosť a poniektoré opäť bezpečnostnú kategóriu P-5. Väčšina modelov je schopná spracovať aj listy formátu A3 násobne vyššou rýchlosťou ako to bolo u modelov predchádzajúcej kategórie.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita skartácieObjem košaŠírka rezuCena
1. Intimus 120 CC4
17 listov 120 l 1,9 mm Zistiť cenu

Naša recenzia

2. Rexel Auto+ 600X
10 listov 80 l 4 mm Zistiť cenu
3. HSM Securio B34
22 listov 100 l 3,9 mm Zistiť cenu
4. Ideal 3804
24 listov 165 l 6 mm Zistiť cenu
5. EBA 2326 S
28 listov 100 l 4 mm Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Intimus 60 CC4

Rozmery: 770 x 450 x 390 mm| Šírka rezu: 1,9 mm | Kapacita skartácie: 17 listov | Rýchlosť skartácie: 14 cm/s | Objem koša: 120 l | Hlučnosť: 57 dB

Výhody

Čistý a ergonomický vzhľad

Intuitívne ovládanie

Vysoká kategória bezpečnosti

Automatická separácia odpadu


Nevýhody

Absencie zásobníka

Skartovače od firmy Intimus sú známe predovšetkým vysokou bezpečnostnou kategóriou. Výnimkou nie je ani model Intimus 60 CC4, ktorý dokáže vytvoriť skartované častice o veľkosti 1,9×15 mm. Vďaka patrí tento model do bezpečnostnej kategórie P-5, čo je najvyššia kategória, ktorú vybrané modely v našom teste dosiahli. Skartovač naraz zvládne spracovať 17 listov bežného papiera a poradí si aj hravo s kancelárskymi sponami, disketami, CD či platobnými kartami. Skartovač je vďaka 120 litrovému zbernému košu určený skôr do väčších priestorov, čomu odpovedá aj rýchlosť skartovania 14 cm/s.

Zistiť cenu

Vďaka dobrým skartovacím vlastnostiam a intuitívnemu ovládaniu je tento model jasnou voľbou aj pri náhrade starších modelov. Skartovač je možné spustiť aj pomocou fotobunky a v prípade preplnenia je automaticky spustený spätný chod.Konštrukcia zberného koša a mechanizmu skartácie umožňujú automatické separovanie plastov od papiera, čo prináša omnoho ekologickejšie nakladanie s odpadom. Priestory, v ktorých bude skartovač umiestnený, tak jednoducho získa ekologickejší nádych.

Intimus logo

späť do menu ↑

Poprední výrobcovia skartovačov

Ako už bolo spomenuté, trh so skartovačmi a kancelárskymi pomocníkmi je veľmi rozmanitý a pestrý. Nespočetné množstvo dizajnov, výrobcov a rôzna kvalita. Niektorí výrobcovia sa však dostávajú na vysoké miesta v každej nami vybratej kategórii a určite to nie je náhoda. Poďme si teda predstaviť, ktorí hráči to vlastne sú.

späť do menu ↑

Ako vybrať skartovač

Priniesli sme vám rebríčky najlepších produktov cenových kategórií recenzie skartovačov a uviedli popredných výrobcov. Pre každého výrobcu je kľúčové niečo iné a všetky modely na trhu sa predsa len vždy trochu líšia. Neviete si rady s výberom skartovača? Nelámte si ďalej hlavu, pretože my presne vieme, ako pri vyberaní správneho skartovača postupovať. Na čo si teda dávať pozor a ako na výber skartovača pre vaše priestory?

Prečo kupovať skartovač?

Skartovače sú šikovnými spoločníkmi v akýkoľvek priestoroch, ktorí operujú s citlivými informáciami vo forme dokumentov, CD či platobných a iných plastových kariet. Vďaka skartovačom môžete hodiť za hlavu strach z úniku informácií z vašich dokumentov. Skartovače chránia vaše súkromné a obchodné informácie a údaje o vašich klientoch či zákazníkoch. Zabraňujú úniku citlivých dát a pomáhajú dodržiavať nariadenia GDPR. Vďaka správne skartovaným materiálom sa môžete ľahko vyhnúť pokutám pre únik informácií alebo nedodržanie niektorých zásad.

Čo sa dá skartovačom spracovať?

V našich testoch sme popísali niekoľko najlepších modelov, ktoré sa líšili aj tým, čo dokážu skartovať. Skartovače slúžia na to, aby odstránili a znehodnotili nosiče rôznych údajov. Nosičmi môžu byť CD či DVD, , s ktorými si hravo poradia aj lacnejšie modely. Bežnými nosičmi sú papiere, ktorých skartácia je primárnou úlohou každého skartovača. Mnohí skartovače si poradia aj s kancelárskymi sponami, spinkami či disketami.

Bezpečnostné kategórie

Vyššie sme sa zmienili o kategóriách bezpečnosti, ktoré sú kľúčové pri typoch dokumentov, ktoré skartujete. Kategórie vznikli na základe toho, na koľko častí dokáže skartovač list rozdeliť. Najnižšia kategória vytvorí 40 kúskov z bežného listu A4. Najvyššia kategória dokáže formát A4 rozdeliť aj na 12 500 kúskov. Drvivá väčšina nami uvedených skartovačov sa pohybovala v kategórii P-4, takže dokážu rozdeliť papier na 400 kúskov. Niektoré modely sa však umiestnili v kategórii P-5. Tieto rozdeľujú papier na 2 000 malých kúskov. Bezpečnostnú kategóriu modelu zvoľte podľa toho, aké materiály hodláte skartovať. Čím citlivejšie a vzácnejšie informácie na dokumentoch sú, tým vyššia kategória bezpečnosti by mala byť vašou prioritou. (Zdroj: Which.co.uk)

Manuálne/automatické zásobovanie

Jednou z vlastností skartovača je aj jeho plnenie. Musíte si zvážiť, sa chcete na skartovaní podieľať a skartovaču vlastnoručne listy a objekty podávať alebo to necháte na plne automatizovaný systém so zásobníkom.

  • Automatické plnenie umožňuje vložiť celý štós papierov, ktoré si stroj postupne berie. Potenciál takého plnenia je predovšetkým v šetrení vášho času, ktorý pri skartovači strávite.
  • Pre skartovače s manuálnym plnením platí, že dokážu naraz spracovať viac hárkov než automatické.

Skartovače počet proužků

Veľkosť skartovača

Pod veľkosťou skartovača sa myslí primárne objem jeho zberného koša, pretože práve ten determinuje, koľko zoskartovaného materiálu dokáže skartovač v sebe uchovať. Tento parameter je absolútne závislý na množstve pracovníkov a materiálu na skartovanie v priestore, kde bude skartovač umiestnený. V prípade, že vyberáte skartovač pre maximálne 2 osoby, určite siahnite po menej objemných skartovačoch (60 hárkov na kôš). Ak potrebujete skartovač pre väčšie priestory, a teda pre 10 a viac pracovníkov, neváhajte investovať do modelov s objemom koša nad 300 hárkov. Určite nechcete každú chvíľu vyprázdňovať zberný kôš a riskovať, že sa vám pri skartovači vytvoria rady ako pri pokladni v supermarkete. (Zdroj: ABCOffice.com)

Kapacita jedného chodu

Tento parameter určuje, koľko listov papiera dokáže skartovač na jeden cyklus spracovať. Kapacita je závislá od výkonu hnacej sústavy a spôsobu plnenia. Tento parameter netreba nikdy zanedbať ani u používaného skartovača. Prekročením povolenej kapacity môže dôjsť k zaseknutiu celého skartovača. U skartovačov bez automatického spätného chodu môže potom viesť závažnej poruche. Opäť platí, že kapacita chodu by mala odpovedať veľkosti prevádzky, v ktorej budete skartovač používať.

Skartovačka pásmo 2

Skartovačka 3

Formát skartovaného materiálu

Každý jeden skartovač dokáže primárne spracovať listy papierov o formáte A4. Väčšie modely si poradia aj s formátom A3, ktorý treba vopred prehnúť do menšieho rozmeru. Väčšina uvedených modelov si poradí aj s formátmi ako CD, karty či diskety.

Smer rezu

Najlacnejšie modely skartovačov režú vkladané listy iba priečny rezom. Vznikajú tak úzke pásiky, z ktorých je ešte stále veľmi jednoduché vytvoriť pôvodný dokument. Kvalitnejšie skartovače zabezpečujú skartáciu v dvoch osách. Jedná sa o priečnu a krížovú os, čím zabezpečia skartáciu na menšie kúsky. Čím sú kúsky menšie, tým nižšia je pravdepodobnosť, že by mohol niekto skartovaný materiál zneužiť. Práve druhý vďaka druhému smeru rezu môžeme spoľahlivo rozriediť skartovače do bezpečnostných kategórií, ktoré sme popísali vyššie.

späť do menu ↑

Funkcie a technológie

Vývoj technológií je neuveriteľne rýchly a ovplyvňuje aj vývoj skartovačov. Preto sú niektoré modely vybavené skutočne dômyselnými systémami, ktoré majú používanie skartovača predovšetkým spríjemniť a zjednodušiť.




späť do menu ↑

Finálny verdikt

Skartovače ako také slúžia primárne k tomu, aby ste efektívne zničili citlivé dokumenty a zabránili tak zneužívaniu vašich dát. Absolútne kľúčovým faktorom pri výbere skartovača je priestor, do ktorého skartovač vyberáte. Práve veľkosť priestoru a množstvo používateľov determinuje požiadavky na výkon, funkcie a schopnosti skartovača. Tie sa navzájom líšia ako kapacitou, tak aj rýchlosťou, veľkosťou a vlastnosťami. Pomerne zásadným faktorom pre váš výber je tiež úroveň bezpečnosti – teda na koľko a akých veľkých častí je dokument rozdelený. Samozrejme, viacej malých častí je bezpečnejšou voľbou, pretože následne sa pôvodný dokument ďaleko horšie skladá. Ak sa budete držať našich rád, postupu a rebríčkov, určite si vyberiete skartovač, ktorý bude do vašich priestorov ako uliaty a jeho cena alebo funkcie nebudú zbytočne prestrelené.

späť do menu ↑

Rady a tipy

O každý kus techniky je nutné sa priebežne starať. Predlžuje sa tým jej životnosť a znižuje riziko poruchy. Do údržby skartovačov patrí pravidelné premazávanie skartovacieho systému. Súčasťou balenia takmer každého skartovača je aj mazací olej. Skartovací systém sa odporúča premazať buď po 20 minútach prevádzky alebo pri každom vyprázdňovaní zberného koša. Dobrou radou však je jednoducho rešpektovať zásady, ktoré popisuje výrobca. Nepreťažovať skartovací systém, ppravidelne vyprázdňovať kôš, premazávať mechanizmus a neskartovať nevhodné materiály určite pomôže predĺžiť životnosť a spoľahlivosť každého jedného skartovača. Ani pri výbere skartovača neuškodí zapojiť sedliacky rozum, aby ste si včas uvedomili, čo váš priestor skutočne potrebuje.

Skartovače pásmo

To je od nás pre dnešok všetko. Veríme, že sme vám pri výbere skartovača pomohli a že je do budúcna o vaše citlivé dáta dobre postarané. Budeme sa tešiť opäť pri našich ďalších článkoch. 📰📰