Rúška a respirátory 2023

  • Prejdite si s nami ucelené informácie o rúškach a respirátoroch.
  • Prejdite si ponuky rúšok a respirátorov dostupných skladom na jednom mieste.
  • Zistite, kde nakúpiť bez rizika a za rozumnú cenu od spoľahlivých dodávateľov.

Respirátory bez pozadí

Víťazi testu:

Respirátory FFP3Respirátory FFP2Respirátory FFP1Jednorazové rúškaTextilné rúška
3M 9332+ FFP3 NR D TEX-TECH premium FFP2 Respirátor 3M 9310+ FFP1 Pharma Activ Rúško Unifresh rúško antibakteriálne
Účinnosť filtrácie
99 %
Účinnosť filtrácie
94 %
Účinnosť filtrácie
80 %
Účinnosť filtrácie
- %
Účinnosť filtrácie
- %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Ako iste viete, kvôli neistej situácii s vývojom koronavírusovej kríze, je povinnosť nosiť rúško stále aktuálnou témou. Za porušenie tohto nariadenia vám môže hroziť napríklad aj peňažná pokuta. Ruku však na srdce, nejde ani tak o peniaze, ako o naše zdravie a istú zodpovednosť voči ostatným. Rúškom či vhodným respirátorom nechránite len seba, ale aj ľudí okolo (nielen v dobe súčasnej Covid-19 epidémie, ale i v dobe riadnej chrípky a iných respiračných ochorení). Nejedná sa o stopercentnú ochranu, to musíme zmieniť. Ani rúško, ani respirátor nižšej triedy vám nedá istotu, že sa koronavírusom nenakazíte. Avšak predstavujete pre ľudí okolo seba ďaleko menšie riziko (a oni na oplátku zas pre vás) a navyše – každý ochranný prostriedok, aj keď nákaze nezabráni, jej riziko aspoň znižuje.

Súčasná situácia s ochrannými pomôckami nie je už z ďaleka taká zlá, ako to bolo na začiatku pandémie. Stále sa však vyplatí pozrieť sa, kde sa dajú rúška zohnať a to od spoľahlivých dodávateľov za prijateľnú cenu. Preto sme sa rozhodli taktiež priložiť ruku k dielu a pomôcť tým, čo vieme a poznáme. Spísali sme tým pádom článok o rúškach a respirátoroch, kde sa okrem iného dozviete aj ako a kde kúpiť respirátor, ako nosiť rúšku alebo ako ušiť rúšku. Dopredu vás chceme upozorniť, že máme v redakcii rôzne zamerania, zamestnávame aj klinických biochemikov a čerpali sme informácie len z overených zdrojov (MZ SR, WHO atď.,viď príslušná kapitola). Nedovolili by sme si medzi vás vypustiť neoverené informácie.

späť do menu ↑

Rozdiely medzi rúškami a respirátormi a ich druhy

Existujú dva hlavné druhy ochrany dýchacích ciest. Jedná sa o rúška a respirátory, ktoré sa navzájom dosť líšia. Hlavný rozdiel, ak to máme povedať stručne, je v spôsobe a miere ochrany. Zjednodušene povedané, respirátor chráni nositeľa, rúško chráni jeho okolie.

Rúška

Rúška, inak povedané ústenky, neslúžia primárne k tomu, aby vás ochránili pred nákazou. Na to majú nízku účinnosť, a aj keď pre vírus predstavujú istú bariéru, sú pre neho viac-menej priechodné. Pozor, tým však nechceme povedať, že by nemalo zmysel ich nosiť. Naopak, keď nie je dostatok iných prostriedkov, aj týmto spôsobom mierne znižujeme riziko. Omnoho účinnejšie sú však rúška obrátene, a to je taktiež ich hlavný účel. Chránia o poznanie účinnejšie okolie nositeľa, ktorý môže byť infekčný, bez toho aby o tom sám vedel. Rúška u takéhoto jedinca bránia kvapôčkovému šíreniu ochorenia. Zhrnuto, vaše rúško chráni ostatných a vás chránia zas cudzie rúška. Funguje to však len vtedy, keď opatrenia dodržuje väčšina.

Rúška môžeme rozlíšiť na dva typy:

  • Jednorazové rúška – patria medzi štandardný zdravotnícky materiál, sú len na jedno použitie. Po použití ich musíte vyhodiť. Sú však veľmi lacné.
  • Látkové rúška – sú vhodné na opakované nosenie, ak sú vhodným spôsobom dezinfikované. Typicky sa jedná o rúška, ktoré rozdávajú dobrovoľníci, alebo tie, ktoré si môžete svojpomoci ušiť aj doma. Existujú v celom rade tvarov, veľkostí, typov, podľa toho, ako ich kto ušije. My určite odporúčame dvojvrstvové, do ktorého sa dá vložiť filter pre zvýšenie účinnosti. Ich nevýhodou je horšia priľnavosť.

Respirátory

Respirátory sú podstatne účinnejšie. Jedná sa o masky na nos a ústa, ktoré pri správnom použití dobre priliehajú a vzduch môže prechádzať pri nádychu len filtrom. Pri tom sa zbaví (v závislosti na triede respirátora) rôznych typov častíc a vy dýchate len čistý vzduch, v prípade dostatočného respirátora bez rizika infekcie. Existuje niekoľko úrovní respirátorov:

  • Respirátory triedy FFP1 – najnižšia trieda, za bežných okolností chráni ľudí pri práci pred prachovými časticami a aerosólmi (vŕtanie, brúsenie, rezanie atď.), pred vírusom má minimálnu účinnosť a funguje skôr ako rúško. Chráni okolie a okolie zas rúškom chráni vás. Filtračná účinnosť až 80 %.
  • Respirátory triedy FFP2 – stredná trieda, chráni proti jemnému prachu, dymu a aerosólom. Ak by sa k vám dostal zo zahraničia respirátor triedy N95 alebo KN95, bude zrovnateľný. Nie je to však dokonalá ochrana, ale je podstatne účinnejší než rúška a respirátory FFP1. Filtračná účinnosť až 94 %.
  • Respirátory triedy FFP3 – najvyššia trieda, chráni účinne aj pred baktériami, spórami alebo vírusom. Avšak v danej chvíli ich prakticky nezoženiete a aj keby náhodou áno, je ohľaduplné ich prenechať pracovníkom „v prvej línii“ – zdravotníkom, zamestnancom IZS, vojakom a podobne. Filtračná účinnosť až 99 %.

Respirátory ochrana

Nie každá trieda respirátorov je stopercentnou ochranou proti vírusom, ale opäť platí to, čo sme si už niekoľkokrát povedali. Aj nižšia trieda je lepšia než nič. Pre vás aj pre okolie. S respirátormi sa však spojuje ešte jeden podstatný detail – dýchať cez filter vyžaduje istú námahu. Z toho dôvodu existujú dva typy respirátorov:

  • Respirátory bez ventilu – chránia užívateľa aj jeho okolie. Vzduch, ktorý ide do vnútra, prejde filtrom a odstráni sa z neho vírus. Pri výdychu to funguje rovnako. Taktiež ak je filter dostatočný nehrozí nákaza ani vám od okolia, ani vášmu okoliu od vás. Bohužiaľ, dýchanie cez filter je namáhavejšie.
  • Respirátory s ventilom – chránia len vás. Pri nádychu prejde vzduch filtrom a odstránia sa z neho vírusové častice, takže vy sa nenakazíte. Problém nastáva pri výdychu. Ventil ho uľahčuje, ale vydýchnutý vzduch sa tým pádom zovšadiaľ dostane von. Ak ste vy sami infekční, týmto spôsobom predstavujete pre svoje okolie podobné riziko, ako bez rúška. Takéto respirátory by ste mali nosiť len vtedy, ak si cez neho dáte ešte rúško.

Srovnání respirátory a roušky

späť do menu ↑

Respirátory FFP3

V rámci nášho článku sa snažíme postupovať v súlade s odporúčaním od WHO, MZ SR a ŠÚKL. Preto pri každej kapitole upozorníme, komu sú tieto ochranné prostriedky, na základe ich množstva, dostupnosti a efektivity odporúčané. Prosíme vás, aby ste brali ohľad na tieto odporúčania pri zháňaní ochranných prostriedkov. Ľudia, ktorí sú v bezprostrednom kontakte s nakazenými, potrebujú vyšší stupeň ochrany ďaleko viac.
Respirátory triedy FFP3 by mali používať predovšetkým pracovníci v prostredí s vysokým rizikom kontaktu s nakazenými – zdravotníci na urgentných príjmoch a infekčných klinikách, záchranári, laboranti. Títo ľudia prichádzajú do kontaktu s nákazou pravidelne a dlhodobo.

PoradieNáhľadNázovDostupnosťOpakované použitiePočet kusov v baleníVentilyCena
1. 3M 9332+ FFP3 NR D Skladom Nie 1 Áno Zistiť cenu
2. Enmed FFP3 Respirátor Skladom Nie 20 Nie Zistiť cenu
3. NEO Maska proti prachu, FFP3 Info v obchode Nie 3 Áno Zistiť cenu

späť do menu ↑

Respirátory FFP2

Respirátory triedy FFP2 sú odporúčané pre menej ohrozených pracovníkov v rizikových profesiách – pre praktických lekárov, zubárov, predavačov, vodičov MHD, pracovníkov v potravinárstve, príslušníkov policajného a hasičského zboru alebo pre vojakov. Neponúkajú dokonalú ochranu, ale riziko nákazy podstatne znižujú. Opäť platí, že by ste tieto respirátory nemali vykupovať, ak do danej skupiny nepatríte.

PoradieNáhľadNázovDostupnosťOpakované použitiePočet kusov v baleníVentilyCena
1. Tex TECH Respirátor FFP 2 Skladom Nie 5 Nie Zistiť cenu
2. General public protection FFP2 CE NR Skladom Nie 1 Nie Zistiť cenu
3. Tex TECH Respirátor FFP 2 Skladom Nie 5 Áno Zistiť cenu
4. General public protection FFP2 CE NR 5ks Skladom Nie 5 Nie Zistiť cenu
5. IMobily respirátor FFP2 NR CE 0598 Skladom Nie 20 Nie Zistiť cenu

späť do menu ↑

Respirátory FFP1

Najnižšou a najmenej účinnou triedou respirátorov odporúča ministerstvo pre bežných občanov v nerizikových profesiách alebo pre bežný pohyb na verejnosti. Sú len o málo účinnejšie než rúška, ale zato efektívne bránia tomu, aby ste vy sami nakazili svoje okolie.

PoradieNáhľadNázovDostupnosťOpakované použitiePočet kusov v baleníVentilyCena
1. Respirátor 3M 9310+ FFP1 Skladom Nie 1 Nie Zistiť cenu
2. Refil 1010 FFP1 Skladom Nie 1 Nie Zistiť cenu
3. Časticový respirátor 3M™ 9914 NR D FFP1 Skladom Nie 1 Áno Zistiť cenu

späť do menu ↑

Jednorazové rúška

Rovnako ako respirátory FFP1, aj rúška odporúča ministerstvo pre bežných občanov v nerizikových profesiách alebo pre bežný pohyb na verejnosti. Ich účinnosť pre užívateľa je minimálny a ochranný efekt je tu založený na kolektívnej súčinnosti a ochrane okolia. Nezabúdajte, že tieto rúška sú len na jedno použitie.

PoradieNáhľadNázovDostupnosťPočet kusov v baleníCena
1. Pharma Activ Rúško Skladom 50 Zistiť cenu
2. Pharma Activ Rúško chirurgická Skladom 50 Zistiť cenu
3. P.R.C. Rúško Skladom 100 Zistiť cenu
4. Sunrise Rúško v2 Skladom 50 Zistiť cenu
5. Larry Medical Rúško Skladom 100 Zistiť cenu

späť do menu ↑

Textilné rúška

Rovnako ako respirátory FFP1, aj tieto textilné rúška odporúča ministerstvo pre bežných občanov v nerizikových profesiách alebo pre bežný pohyb na verejnosti. U látkových rúškach nezabúdajte na to, že ak chcete, aby boli efektívne, je potreba ich po každom použití dezinfikovať vhodným spôsobom (o tom viac na konci článku).

PoradieNáhľadNázovDostupnosťPočet kusov v baleníCena
1. Unifresh rúško antibakteriálne Skladom 3 Zistiť cenu
2. ND rúško trojvrstvové Skladom 1 Zistiť cenu
3. Belisima Ochranné bavlnené rúško Skladom 1 Zistiť cenu
4. EplusM detské bavlnené rúško Skladom 1 Zistiť cenu
5. Belisima Ochranné bavlnené rúško Skladom 1 Zistiť cenu

späť do menu ↑

Vlastnosti respirátorov a rúšok

Tou základnou vlastnosťou, ktorá nás u rúškach a respirátoroch zaujíma, je ich účinnosť a efektivita, o ktorej sme sa zmienili hneď na začiatku článku. Podľa toho sú aj v príslušnom odporúčaní rozdelené jednotlivým skupinám. Existuje však rad ďalších parametrov, ktoré by ste mali sledovať.

Sledujte značenie na respirátoroch

Respirátory, ktoré sú schválené a certifikované, musia dodržovať istý spôsob značenia. Konkrétne musia obsahovať nasledujúce:

  • Logo/názov výrobcu
  • Značka CE s číslom notifikovanej osoby
  • Typ masky a filtračná triedy
  • Číslo normy STN EN 149+A1 (:rok)

Ak sa stretnete s číslom vo formáte GB2626-2006 (a s tým sa stretnete pomerne často), tak sa jedná o číslo čínskej normy, ktorému respirátor odpovedá.

Respirátor certifikace
Nošení respirátoru

Spôsob upevnenia

Či už budete používať rúšku alebo respirátor, musíte si ju na tvári vhodným spôsobom upevniť. K tomu slúžia viazacie šnúrky, pásky alebo gumičky.

  • Pásky a gumičky, ktoré zachytíte za uši alebo okolo hlavy, je možné odporučiť hlavne pre seniorov alebo pre ľudí po úrazoch, pre ktorých by bol problém si ochranu na temene a na krku uviazať.
  • Šnúrky môžu bez problémov poslúžiť každému ďalšiemu, kto si ich zvládne sám uviazať.

Ak si šijete sami, máte výhodu, že si môžete vhodnú dĺžku nastaviť. Ostatní si ju musia vhodne prispôsobiť tak, aby ich maska neškrtila a nezarezávala sa im do tváre, ale zároveň aby priliehala a nehrozilo, že im spadne.

Opakovaná použiteľnosť

Niektoré respirátory, rovnako ako aj rúška, slúžia len na jedno použitie. U rúškach je to jednoduché:

  • Jednorazové rúška – nie je žiadny spôsob, ako ich bez rizika vyčistiť, po použití ich musíte vyhodiť. Jedná sa o malú investíciu a tak nie je problém ich dokupovať pravidelne.
  • Látkové rúška – umožňujú dlhodobejšie nosenie; po použití ich stačí vyprať v práčke a prežehliť parnou žehličkou, prípadne akokoľvek inak účinne dezinfikovať.

U respirátorov je to obdobné:

  • Respirátory na jedno použitie – značia sa písmenami NR, po použití ho musíte opatrne zložiť a vyhodiť, nemáte spôsob, ako mu vrátiť jeho funkčnosť. Ich opakované použitie je možné len v prípade krajnej núdze a tak musíte počítať s tým, že úroveň ochrany s každým ďalším použitím výrazne klesá. Nerobte to, ak nemusíte
  • Respirátory na opakované použitie – značia sa písmenom R a disponujú výmenným filtrom. Takto môžete jednoduchým vkladaním čistých filtrov predlžovať jeho použiteľnosť.

Tvar a veľkosť

Ak má respirátor správne fungovať, musí vám na tvári sedieť a byť utesnený. Ak by do neho prenikal vzduch mimo filtra, jeho účinok sa vytráca. Obvykle sa respirátory predávajú v troch veľkostiach, a to S (pre ľudí s malou tvárou, hlavne ženy a deti), M (pre väčšinu užívateľov, stredná veľkosť tváre) a L (pre ľudí s masívnou tvárou, obvykle pre mužov).

Čo sa týka jeho tvaru, tých existuje u rúšok a respirátoroch celkom dosť. Rúška sú mäkké, ohybné, papierové alebo textilné, tam nie je problém v tom, aby sa vám prispôsobili; za to však je ich údržba zložitejšia. Respirátory sú skôr pevné, majú odolnú konštrukciu z plastu a nemôžete očakávať prispôsobenie. Ak však má byť filter vymeniteľný, ich údržba je obvykle jednoduchá a spočíva vo vhodnom oplachu dezinfekciou. Tvarom pripomínajú, dá sa povedať, mušľu, ktorá vám kryje nos aj ústa. Znovu zdôrazňujeme, pre správnu funkciu musí dokonale priliehať. To, že bude nosenie po dlhšej dobe nepohodlné, s tým sa počíta, ale v rámci bezpečia sa musíte s tým vyrovnať; komfort je výhodou, ale nie nutnosťou.

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Čo by sme vám chceli na záver článku zdôrazniť? Predovšetkým – nezľahčujte nutnosť nosiť rúško alebo respirátor. Je to spôsob, ako sa môže do boja proti epidémii zapojiť ktokoľvek z nás, tak ho využime a podporme tým snahu tých, ktorí stoja „v prvej línii“. Ďalšia vec, o ktorú by sme vás chceli požiadať, aby ste naozaj dodržovali odporúčania ministerstva o určení ochranných pomôcok a nesnažili sa vykupovať tie pokročilejšie. Obyčajný občan je ohrozený ďaleko menej ako napríklad zdravotníci a ak sa im neujde respirátor vyššej triedy, s rúškom si nevystačia. Potom nastáva problém nielen pre nich, ale aj pre celú spoločnosť.

späť do menu ↑

Ceny rúšok a respirátorov

Nakoniec, než prejdeme k praktickým informáciám ohľadom použitia rúšok, vás chceme upozorniť na ich ceny. Hoci je to nemorálne, nájde sa celý rad obchodníkov, ktorí zneužívajú situáciu na trhu a rúška či respirátory predražujú alebo im cielene navyšujú cenu. Hoci situácia nie je tak kritická a nie je tak ťažké si v krajnom prípade ušiť rúšku doma, odporúčame vám nenakupovať ochranné prostriedky za príliš vysoké ceny. Jednorazové rúška stoja za bežných okolností v radoch centov, teraz okolo eura; bavlnené (v závislosti na strihu, materiálu a dizajnu) stoja do ôsmich eur. Jednorazové respirátory stoja bežne podľa vlastností do pár eur, teraz okolo okolo pätnástich až dvadsiatich eur.  Respirátory na opakované využitie sa pohybujú v radoch pár desiatok eur, tvárové masky cez niekoľko desiatok eur.

späť do menu ↑

Ako ušiť rúško?

Ak sa vám nedarí rúško zohnať, alebo sa vám za ňu nechce platiť vyššiu cenu, potom nie je problém ušiť si ju doma, ak máte šijací stroj (ak nemáte a chcete si nejaký kúpiť, môžeme vás pre viac informácií odkázať na náš test šijacích strojov). K výrobe vám stačí niť a kvalitný kus látky – tričko, prestieradlo, obliečky – ideálne však stopercentná bavlna, plochá gumička alebo látka na šnúrku a prípadne drôt na spevnenie rúška okolo nosa. Pretože sami nie sme v šití príliš zruční, prikladáme vám videonávody, ako ušiť rúšku celkom rýchlo v domácich podmienkach. Pre menej zručných je určený jednoduchší návod, pre skúsenejších pokročilý.

Jednoduchý návod na šitie rúška

Pokročilý návod na šitie rúška

späť do menu ↑

Ako správne nosiť rúško?

Samozrejme, aby bolo rúško účinné, musíte ho správne používať. Čiže správne nosiť a správne sa o neho starať. Pre názornosť prikladáme veľmi jednoduchú a jednoducho pochopiteľnú ilustráciu z webu MZ SR, ale aj napriek tomu chceme aspoň niektoré hlavné zásady zhrnúť aj do textu.

jak_pouzit_rousku

  • S rúškom manipulujte len s čistými rukami, dotýkajte sa ideálne len gumičky alebo šnúrky a viažte ju tak, aby bola dobre priľnutá. Jedine takto je účinná.
  • Jednorazovú ústenku používajte naozaj len raz, nie opakovane (životnosť je okolo 2 hodín, ďalej nefunguje).
  • Pri zložení rúška sa dotýkajte len gumičiek alebo šnúrky; nikdy nie rúška samotného. Jednorazové rúško následne vyhoďte do odpadu (ideálne rúško vložte do igelitového vreca, uviažte a vyhoďte) alebo ho spáľte; taktiež je dobré po manipulácii s použitým rúškom použiť dezinfekciu na ruky.
  • Textilné rúška môžete použiť opakovane, ak ich dobre vydezinfikujete:
    • Dezinfekciu preveďte hneď, alebo rúško uložte do uzatvárateľného vrecka a dezinfikujte neskôr. Po manipulácii si umyte a dezinfikujte ruky.
    • Rúško perte zvlášť, nie s oblečením, ideálne pri použití bežného pracieho prostriedku. Minimálna teplota je 60 °C, účinnejšia je však 90 °C, aspoň na 30 minút.
    • Po vypraní vyžehlite naparovacou žehličkou ešte vlhké rúško, prípadne usušte v sušičke.
    • Alternatívou je nechať rúško aspoň na 5 minút a dlhšie vyvariť vo vode. Naopak dezinfekcia mrazom nemá žiadny účinok.
  • Dezinfikované a vyžehlené rúško uzavrite do dezinfikovanej plastovej krabice (ideálna je dezinfekcia alkoholom/izopropanolom), alebo do uzatvárateľných igelitových vriec.

Ak chcete, aby použitie rúška malo zmysel, snažte sa tieto jednoduché informácie dodržovať. Na verejnosti si rúško neskladajte, ak idete do zamestnania, majte ich so sebou hneď niekoľko (aby ste ich mohli priebežne meniť). Pre efektívnejšiu ochranu následne odporúčame dodržovať základné pravidlá – umývať si pravidelne ruky, používať dezinfekciu, nevystavovať sa riziku nákazy viac, než je nutné, rešpektovať nariadenia a správať sa k ostatným ohľaduplne. Ak ich dodržíme všetci, čoskoro sa situácia spraví.

Záverom ešte raz upozorňujeme. A nepatríte do kľúčových skupín a nemáte pre seba pomôcky s vysokou účinnosťou, je vaše bezpečie založené na kolektívnej snahe chrániť sa navzájom. Ak ste teda závislí na svojom okolí a vaše okolie zas na vás. Skúsme to nejakú dobu vydržať a správať sa ohľaduplne a zodpovedne. #RuskoNieJeHanba #ZostanDoma #SomDoma