Najlepšie odžmolkovače 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho odžmolkovača.
  • Zvoľte si na základe odžmolkovacej plochy, napájania, kapacity a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Odžmolkovače bez pozadí

Víťazi testu:

Do 7 eurOd 7 do 10 eurOd 10 eur
Gallet RAB309 Philips GC026/80 Tefal JB1011EO
badge-price
badge-performance
badge-quality
90%
93%
94%
Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Naša recenzia

  • Bezdrôtová prevádzka
  • Odnímateľný zásobník
  • Ergonomická rukoväť
  • Veľká plocha odžmolkovania
  • Vysoký výkon
  • Efektívny dizajn planžety
  • Pevná a spoľahlivá konštrukcia
  • Ergonomická rukoväť
  • Batérie nie sú súčasťou balenia
  • Na svoju kategóriu žiadne
  • Bez vstavaného akumulátora

Úvod

Žmolky sú nepriateľmi šatníkov a tkanín už od nepamäti. Každý z nás vyzve tieto malé kôpky do boja či už z času na čas alebo každý deň. Existuje však viacero spôsobov ako sa ich zbaviť. Niekto používa kúsok lepiacej pásky, iný zase valček. Technika nás však môže podržať aj pri odstraňovaní žmolkov nielen z odevov. Vďaka odžmolkovačom je celý proces rýchlejší a pohodlnejší. Trh s odžmolkovačmi je však celkom rozmanitý a nájdete na ňom modely s rôznymi vlastnosťami. Zvažujete kúpu odžmolkovača? Potom čítajte ďalej a my vás prevedieme všetkými dôležitými vlastnosťami, ktoré pri kúpe týchto pomocníkov zvážiť. Prinášame vám aj niekoľko TOP modelov, ktoré sme do testu vyberali podľa kritérií uvedených nižšie. (Zdroj: Wikipedia.org)

späť do menu ↑

Rozdelenie odžmolkovačov v teste

V obchodoch narazíte na niekoľko desiatok rôznych modelov odžmolkovačov. Ktorý však kúpiť? V našom teste sme rozdelili TOP modely do cenových kategórií.

Vieme totiž, že u mnohých kupujúcich je práve cena tou prvou vlastnosťou, ktorú pri kúpe berú do úvahy. Nech už si však zvolíte akýkoľvek široký rozpočet, vďaka nášmu testu nebude ani vo vašej domácnosti chýbať tento šikovný pomocník na každý deň. Modely sme do cenových kategórií vyberali podľa priemeru ich odžmolkovacej plochy, napájania, ergonómie a samozrejme podľa pomeru ceny a výkonu.

späť do menu ↑

Test odžmolkovačov do 7 eur

V najnižšej kategórii nášho testu nájdete modely s menšou plochou odžmolkovania, ktoré sú väčšinou napíjané z nabíjateľných akumulátorov, batérií či priamo z elektrickej siete. Nie všetky sú však ergonomicky tvarované a manipulácia s nimi nemusí byť vždy komfortná. V tejto kategórii nájdete modely od výrobcov ako Gallet, Esperanza či Clatronic.

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePriemer plochyNapájanieCena
1. Gallet RAB309
50 mm 2xAA batérie Zistiť cenu

Naša recenzia

2. Sencor SLR 33
50 mm 2xAA batérie Zistiť cenu
3. Clatronic MC 3240
40 mm 2xAA batérie Zistiť cenu
4. Mesko MS 9610
50 mm 2xAA batérie Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Gallet RAB309

Rozmery: 65 x 155 x 100 mm | Hmotnosť: 200 g | Priemer plochy: 50 mm | Napájanie: 2xAA batérie | Odnímateľný zásobník: Áno

Výhody

Bezdrôtová prevádzka

Odnímateľný zásobník

Ergonomická rukoväť


Nevýhody

Batérie nie sú súčasťou balenia

V najnižšej kategórii nášho testu zvíťazil model Gallet RAB309. Ergonomický dizajn a konštrukcia tohto odžmolkovača zabezpečujú komfort aj pri dlhšom používaní. O napájanie sa starajú 2 vymeniteľné batérie typu AA, ktoré však nie sú súčasťou balenia. Vďaka celkovej odžmolkovacej ploche o priemere 50 mm je práca tohto pomocníka rýchla a plynulá. Model tiež umožňuje nastavovať vzdialenosť medzi planžetami a tkaninou v rozsahu 3 mm, aby sa pri odžmolkovaní tkanina nezničila. Odstránené žmolky sa usádzajú v zásobníku, ktorý môžete po naplnení vybrať a jeho obsah vysypať. Ovládanie je tak intuitívne a veľmi jednoduché. Súčasťou balenia je aj čistiaca kefka, ktorou je vhodné po každom použití prístroj očistiť.

Zistiť cenu
Gallet

späť do menu ↑

Test odžmolkovačov od 7 do 10 eur

Stredná kategória modelov sa vyznačuje predovšetkým ergonomickým tvarom rukoväti, vďaka ktorému sa modely pri prevádzke omnoho lepšie držia. Všetky modely sú napájané bezdrôtovo a ich odžmolkovacia plocha môže obsahovať otvory o rôznych veľkostiach pre vyššiu efektivitu ich odstraňovania žmolkov. Medzi najlepšie modely tejto kategórie patria tie od výrobcov Philips, Blaupunkt či Orava.

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePriemer plochyNapájanieCena
1. Philips GC026/80
58 mm 2xAA batérie Zistiť cenu

Naša recenzia

2. Orava LR-100 BR
neuvedené 2xAA batérie Zistiť cenu
4. Laica HI4001
45 mm 2xAA batérie Zistiť cenu
5. Adler AD 9608
neuvedené Nabíjateľný akumulátor Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Philips GC026/80

Rozmery: 58 x 123 x 80 mm | Hmotnosť: 207 g | Priemer plochy: 58 mm | Napájanie: 2xAA batérie | Odnímateľný zásobník: Áno

Výhody

Telo i nádoba sú vyrobené z kvalitných a odolných materiálov

Veľká plocha odžmolkovania

Vysoký výkon

Efektívny dizajn planžety


Nevýhody

Na svoju kategóriu žiadne

V strednej kategórii sa stal jednoznačným víťazom model Philips GC026/80, ktorý predstavuje zlatú strednú cestu celej aktuálnej ponuky. Vysoká kvalita od tradičného výrobcu nechýba ani u tohto odžmolkovača. Plocha, na ktorej prebieha odžmolkovanie má priemer 58 mm, čo umožňuje veľmi svižný priebeh celého čistiaceho procesu. O výkon sa starajú 2 batérie typu AA, ktoré sú súčasťou balenia. Nože odžmolkovača dokážu pracovať rýchlosťou až 8 800 otáčok za minútu. Vlastné nastavenie výšky planžety je u tohto modelu samozrejmosťou rovnako ako odnímateľná zberná nádoba. V planžete sa nachádzajú otvory o 3 rôznych veľkostiach. Prístroj tak dokáže odstraňovať žmolky omnoho efektívnejšie. Súčasťou balenia je aj čistiaca kefka, vďaka ktorej je aj čistenie samotného odžmolkovača komfortné.

Zistiť cenu
philipslogo

späť do menu ↑

Test odžmolkovačov od 10 eur

V najvyššej kategórii nájdete modely, ktorých kvalitu a spoľahlivosť dopĺňa aj ergonómia a pekný vzhľad. Jedná sa o modely s čisto bezdrôtovou prevádzkou a dobrou výdržou vstavaného akumulátora. Veľký priemer odžmolkovacej plochy zabezpečuje rýchly a efektívny chod. Medzi TOP modely tejto kategórie patria modely od výrobcov Tefal, Leifheit či Eta.

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePriemer plochyNapájanieCena
1. Tefal JB1011EO
55 mm 2xAA batérie Zistiť cenu

Naša recenzia

2. Bravo B-4633
55 mm Vstavaný akumulátor Zistiť cenu
3. Leifheit 80029
neuvedené 2xAA batérie Zistiť cenu
4. Eta 2260
50 mm Vstavaný akumulátor Zistiť cenu
5. Severin CS 7976
50 mm 2xAA batérie Zistiť cenu

späť do menu ↑

Víťaz testu: Tefal JB1011EO

Rozmery: 66 x 170 x 125 mm | Hmotnosť: 300 g | Priemer plochy: 55 mm | Napájanie: 2xAA batérie | Odnímateľný zásobník: Áno

Výhody

Pevná a spoľahlivá konštrukcia

Ergonomická rukoväť


Nevýhody

Bez vstavaného akumulátora

Jednoznačným víťazom najvyššej kategórie sa stal model Tefal JB1011EO, ktorý je aktuálne špičkou na trhu. Mnohých osloví na prvý pohľad svojím ergonomickým dizajnom a netradičnou farbou. Prístroj sa dobre drží vďaka správne vytvarovanej rukoväti a samozrejmosťou je aj odnímateľný zásobník na odstránené žmolky. Pracovná plocha má priemer 55 mm, čo je ideálna hodnota pre efektívne a rýchle čistenie. O výkon tohto odžmolkovača sa starajú 2 AA batérie, ktoré sú súčasťou balenia. V tom nájdete aj čistiacu kefku pre pravidelnú údržbu tohto odžmolkovača, ktorá je veľmi jednoduchá vďaka viacerým odnímateľným súčiastkam. Pre rôzne druhy látok máte k dispozícii až 4 rôzne dĺžky medzi planžetou a tkaninou.

Zistiť cenu
Tefal

späť do menu ↑

Poprední výrobcovia odžmolkovačov

Hoci sa jedná o jednoduché a zdanlivo lacné prístroje, určite sa oplatí vyberať z ponuky kvalitných a osvedčených značiek. Získate tým trochu väčšiu životnosť, lepšiu ergonómiu a taktiež aj vyššiu efektivitu. Ktoré značky by sme vám teda odporučili?

späť do menu ↑

Ako vybrať odžmolkovač?

Po predstavení aktuálne najlepších modelov a známych výrobcov týchto pomocníkov je na čase pozrieť sa na to, ako ten váš odžmolkovač vybrať. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že všetky odžmolkovače sú rovnaké, opak je pravdou. Prinášame vám teda stručný prehľad vlastností odstraňovačov žmolkov, ktoré by ste pred kúpou mali určite zvážiť. (Zdroj: FrenchGarmentCleaners.com)

Kde a ako často budete odžmolkovač používať?

Namiesto parametru však začíname otázkou, ktorú by ste mali zodpovedať ešte pred výberom odžmolkovača. Pri elektronike totiž nie sú vždy kľúčové len vlastnosti prístroja ale aj preferencie spotrebiteľa. Ak plánujete kúpiť odžmolkovač na služobné cesty, kedy so sebou nosíte spoločenské oblečenie, určite siahnite po bezdrôtových a podľa možností rozmerovo menších modeloch. Pri kúpe odstraňovača žmolkov do domácnosti a len pre občasné použitie, určite postačí aj lacnejší drôtový model. Zvážte tak najskôr svoje vlastné očakávanie, ktoré od tohto prístroja máte.

Napájanie odstraňovača žmolkov

Na trhu nájdete aktuálne 3 rôzne typy napájania. Každý sa vyznačuje inými kladmi a zápormi a je len na vás, ktorý bude tým najkomfortnejším riešením.

  • Najlacnejšie modely sú vybavené pevne pripojeným káblom, ktorý je pred zapnutím nutné vsunúť do bežnej zástrčky. Odevy tak môžete čistiť len v blízkosti zástrčky, ktorá nemusí byť vždy dostupná. Preto nie sú tieto modely tým najlepším riešením na cesty či používanie mimo domu.
  • Ďalším a veľmi rozšíreným typom je napájanie prostredníctvom vymeniteľných batérií. Jedná sa buď o AA batérie či AAA batérie (menej často iný typ). Použiť môžete taktiež nabíjateľný typ týchto batérií. Pozitívom takého typu odžmolkovačov je ich bezdrôtová prevádzka. V prípade vybitia batérií však musíte mať pri sebe jedny náhradné.
  • Posledným typom sú modely so vstavaným nabíjateľným akumulátorom. Výdrž týchto akumulátorov sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 45 minút v závislosti na ich kapacite. Nabíjanie do plnej kapacity zaberie 6 až 8 hodín. S týmito modelmi sa nemusíte vôbec starať o výmenu batérií, ktoré bývajú v dnešných domácnostiach často „nedostatkovým tovarom“.

Plocha odžmolkovania

Rýchlosť a efektivita odstraňovania žmolkov je daná aj veľkosťou plochy odžmolkovania. Tá sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 40 do 60 mm. Čím je táto plocha väčšia a s ňou aj nože planžety, tým je rýchlosť odstraňovania vyššia. Táto plocha však môže byť vybavená aj otvormi pre rôzne veľkosti žmolkov, čím sa zase zvyšuje efektivita ich odstraňovania.

Odžmolkovač 5

Odžmolkovač 6

Tvar odžmolkovača

Pre čo najvyšší komfort používania bývajú modely odžmolkovačov vybavené ergonomickou rukoväťou. Lacnejšie modely však kladú najväčší dôraz predovšetkým na funkčnosť a ich ergonómia nemusí byť pre každého postačujúca. U viacerých modelov je súčasťou ergonomickej rukoväte aj odnímateľný zásobník, ktorý vám však popíšeme nižšie.

Hmotnosť

Pri dlhšom používaní akéhokoľvek ručného prístroja je jeho hmotnosť veľmi dôležitá. Hmotnosť odžmolkovačov sa pohybuje v rozmedzí od od 150 do 300 g. Túto hodnotu ovplyvňujú predovšetkým použité materiály a hlavne typ napájania. Modely s napíjaním priamo zo siete patria k tým ľahším, keďže nemusia mať v svojom tele zabudované batérie. Naopak modely s vlastným akumulátorom sú skôr ťažšie.

Výška planžety a odnímateľný zásobník

Odžmolkovače by sa dali vďaka mechanizmu fungovania a účelu prirovnať k planžetovým holiacim strojčekom. U odžmolkovačov sa tiež stretneme s planžetami, ktoré majú pod sebou uložené nože. Väčšina modelov umožňuje rôznymi spôsobmi upravovať výšku planžety od tkaniny, ktorá je čistená. Odhad tej správnej výšky je dôležitý pre efektivitu odstraňovania žmolkov a zároveň zabránenie poničenia tkaniny. U modelov sa môžete stretnú s rôznymi preddefinovanými výškami alebo s krytom planžety, ktorý môžete ľubovoľne nastavovať. Odžmolkovače majú aj zásobník, ktorý im určite závidí každý holiaci strojček. Zásobník slúži na zber odstránených žmolkov a v prípade jeho naplnenia ho môžete jednoducho odňať a vysypať do koša.

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Odstraňovače žmolkov, inak povedané odžmolkovače, by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Žmolky sa jednoducho tvoria na čomkoľvek a človek tomu len ťažko zabráni. Spomedzi rôznych metód odstraňovania žmolkov sú elektrické odžmolkovače tou najkomfortnejšou alternatívou. Na trhu nájdete drôtové aj bezdrôtové odžmolkovače a oba tieto typy prinášajú rôzne výhody a nevýhody. Pre výber toho správneho odžmolkovača si vopred premyslite, kde a ako často ho budete používať. Ak v tom máte jasno, môžete pokračovať v boji proti žmolkom výberom modelu podľa jeho vlastností. Vlastnosti odžmolkovačov sa s ich cenou síce menia, no v žiadnom prípade neplatí, že čím je cena vyššia tým je aj kvalita vyššia. Práve preto je vhodné mať prehľad o parametroch týchto prístrojov. Vyhnete sa tak kúpe zbytočne drahého a málo kvalitného výrobku.

späť do menu ↑

Niekoľko typov pre boj proti žmolkom

Na záver vám prinášame ešte zopár rád a typov, ktoré môžete využiť pri boji proti žmolkom. Ak práve nemáte po ruke odžmolkovač alebo batérie, ktoré by ste doňho mohli dať, určite oceníte týchto pár trikov, na ktoré vám budú stačiť aj bežne v domácnosti dostupné veci.

  1. Lepiaca páska: Žmolky vám do istej miery pomôže odstrániť aj kúsok obyčajnej lepiacej pásky. Stačí ak si menší kus pásky odstrihnete a postupne prilepujete a odlepujete na rôzne miesta oblečenia. Táto metóda je veľmi efektívna aj pri odstraňovaní chlpov domácich maznáčikov z vášho oblečenia. Páska však odstraňuje predovšetkým žmolky, ktoré nie sú príliš silno prichytené k oblečeniu.
  2. Prádlo naruby: Bez ohľadu na typ práčky alebo sušičky prádla, skúste svoje prádlo prať naruby. Táto metóda sa obzvlášť hodí na oblečenie, ktoré na sebe ešte žmolky nemá. Pranie oblečenia naruby totiž prechádza vzniku žmolkov na strane, ktorú je bežne pri nosení vidno. Takže ak máte v šatníku nejaký kus oblečenia, o ktorom viete, že je magnet na žmolky, smelo si ho oblečte a následne vyperte naruby.
  3. Ocot: Obyčajný ocot vám pomôže aj pri odstraňovaní žmolkov z oblečenia pri praní. Stačí pridať jednu šálku octu k prádlu pri poslednom pláchaní a žmolky do konca prania zmiznú. Nemusíte sa zamerať len na oblečenie, metódu môžete využiť napríklad aj pri uterákoch.
  4. Lepiaca fólia: Táto metóda využíva rovnaký princíp ako lepiaca páska. Spočíva totiž v nalepení žmolkov na lepivú časť fólie a ich odstránenie po odňatí fólie. Fólia však môže mať tvar ľubovoľného tvaru a veľkosti, takže sa hodí napríklad aj na kabáty, veľké šály alebo šatky. (Zdroj: ApartmentTherapy.com)

Tipmi pre možné ďalšie odstránenie žmolkov by sme sa s vami rozlúčili. Pokiaľ chcete predísť vzniku žmolkov, môžete tiež použiť antistatický sprej na oblečenie. Žmolky je možné tiež odstrániť dokonca aj bežnou pemzou, drsnou časťou špongie na riad alebo drôtenkou. U týchto metód však hrozí vysoké riziko poškodenia tkaniny. A v prípade, že by vás žmolky predsa len trápili, odžmolkovač je najlepším riešením. 👗👔👚