Testy a recenzie autochladničiek 2023

  • Check Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej autochladničky.
  • Check Zvoľte si na základe výkonu, veľkosti, účinnosti a pomeru cena/kvalita.
  • Check Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.
Aktualizované: január 2023

Víťazi testu:

9.5/10
Celkové skóre
9.8/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
9.5/10
Celkové skóre
9.3/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Objem
97%
Pomer cena/kvalita
94%
Výkon
98%
Objem
99%
Pomer cena/kvalita
98%
Výkon
93%
Objem
94%
Pomer cena/kvalita
95%
Výkon
92%
Objem
95%
Pomer cena/kvalita
97%
Výkon
92%
Objem
95%
Pomer cena/kvalita
91%
  • Hybridná
  • Vertikálny priestor pre 2-litrové fľaše
  • Termoelektrický agregát
  • Ochrana autobatérie pred hlbokým vybitím
  • Spoľahlivý výkon
  • Nízka spotreba
  • Vysoká praktickosť výrobku
  • Kvalita spracovania
  • EKO režim
  • Priestranná
  • Nízka hmotnosť
  • Ukazovateľ teploty
  • Praktická chladnička
  • Ergonomická rukoväť so zámkom proti náhodnému otvoreniu
  • Vyššia cena
  • Hmotnosť
  • V porovnaní s konkurenciou pomerne malý chladiaci účinok
  • Izolačné vlastnosti by mohli byť lepšie
  • Nemá izolované veko

Obsah článku

Je pomerne bežné, že ak vyrazíte niekam napríklad na dovolenku alebo na víkend, budete si chcieť vziať so sebou vlastné potraviny. V posledných rokoch si totiž často zvykávame skôr variť, než chodiť každý deň do reštaurácií na obed a na večeru. Môže sa aj stať, že ak si v horúcich dňoch zájdete po práci nakúpiť, tak si chcete doniesť potraviny domov v čo najlepšom stave. Nehovoríme teraz o čipsoch, jablkách alebo cestovinách, máme na mysli citlivé potraviny, ako je mäso, syry, šunka alebo napríklad maslo. Pokiaľ si ich budete chcieť vziať na dovolenku alebo zariadiť, aby cestou z nákupu neutrpeli na ujme ani v teple, mali by ste ich prevážať ideálne v chlade. Pretože v aute je to pomerne ťažké zariadiť, hlavne v lete, kedy sa jazdí najčastejšie na dovolenku, sa hodí zakúpiť si pre podobné účely autochladničku.

Pravda, ak si chcete zakúpiť kvalitnú autochladničku, ktorá perfektne splní vaše potreby a s ktorou sa nebudete musieť báť ani dlhých ciest, odporúčame venovať výberu dostatok času a úsilia. Kúpiť autochladničku nie je ťažké, ale vyplatí sa poznať jej základné parametre a pokiaľ možno, prispôsobiť si ich vašim potrebám – či už ide o objem chladničky, hmotnosť, rozmery alebo napájanie. Uznávame, že nie každý rozumie autochladničkám, preto sme pre vás pripravili veľký test autochladničiek, aby sme vám pomohli. V rámci neho vám chceme predstaviť  najlepšie autochladničky v prehľadných rebríčkoch aj náš článok a tiež aj ako vybrať autochladničku. Pevne veríme, že vám náš test bude nápomocný a že vám poradí s výberom.

Test kompresorových autochladničiek do 500 eur

Kompresorové chladničky sú o niečo zložitejšie než predchádzajúce zmienené typy. Princíp je v podstate veľmi podobný princípu, na akom pracujú klasické kuchynské chladničky, cirkulácia chladiaceho média prebieha pod tlakom. Sú veľké, ťažké, ale za to vysoko výkonné.

NáhľadNázovSkóre ObjemPríkonCena
goldCompass Alpicool 50 l
9.5/10
Celkové skóre
Výkon
95%
Objem
97%
Pomer cena/kvalita
94%
Objem:
50 l
50 l
Príkon:
45 W
45 W
Zistiť cenu Naša recenzia
silverG21 kompresorová 35l
9.3/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Objem
96%
Pomer cena/kvalita
91%
Objem:
35 l
35 l
Príkon:
45 W
45 W
Zistiť cenu
bronzeRohnson R-4026
9/10
Celkové skóre
Výkon
91%
Objem
90%
Pomer cena/kvalita
89%
Objem:
26 l
26 l
Príkon:
45 W
45 W
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

Compass Alpicool 50 l

Výhody

  • Objem až 50 l
  • Úsporný ECO režim
  • Kvalitne izolovaná

Nevýhody

  • Čierna vrchná časť

Počas horúcich dní určite oceníte priestrannú autochladničku, do ktorej sa zmestí naozaj všetko. Preto sme vybrali ako víťaza kategórie kompresorových autochladničiek do 500 eur autochladničku Compass Alpicool 50 l. Vďaka veľkému objemu 50 l sa do nej zmestí ako jedlo, tak aj viacero nápojov. Autochladnička má minimálnu spotrebu vďaka kvalitnej izolácií a ECO režimu. Ročná spotreba vďaka tomu výjde na 75 kWh, čo sa rovná energetickej triede A++. Je možné využiť chladenie v rozsahu 0 – 10°C, čo je vhodné pre chladené výrobky ako syry, šunky alebo vajíčka. Ponúka však aj možnosť mrazenia, a to až do -20°C, aby sa mrazené výrobky a ľad neroztopili. Určite oceníte aj možnosť obojstranného otvárania, takže chladničku viete otvoriť nielen spredu, ale aj zboku. Ideálna je ako pre autá, tak aj pre lode. Napájať ju môžete z 12 V alebo 24 V zástrčky v automobile, alebo z bežnej 230 V zásuvky. Chladiť zvládne aj pri okolitej teplote 43°C, takže ju môžete bez problémov nechať v aute. Miernym nedostatkom je čierna farba vrchnej časti, takže ju radšej nenechávajte dlho na slnku. Tento problém sa však dá obísť, nakoľko na trhu sú dva farebné varianty tohto produktu. Box je ľahko prenosný, stačí ho chytiť za postranné madlá a preniesť na požadované miesto. Vonkajší plášť je z kvalitne lakovaného hliníka, ktorý spolu s PU izoláciou zaistí zachovanie teploty vo vnútri bez vysokej spotreby. Ak hľadáte výkonnú a užitočnú autochladničku za dobrú cenu, odporúčame práve túto.

Objem:50 l
Hmotnosť:15,1 kg
Príkon:45 W
Rozmery:50 x 57 x 36 cm
Rozsah chladenia:+20°C do -20°C
Teplota okolia:10°C do 43°C
Napájanie:12/24 V DC, 230 V AC

3. MIESTO

Rohnson R-4026

Výhody

  • Digitálna regulácia teploty
  • Celomedený kondenzátor
  • Automatická detekcia nízkeho napätia

Nevýhody

  • Menší objem
  • Displej pri veku

Ako tretiu sme vybrali kompresorovú autochladničku Rohnson R-4026. Je to prenosná kompresorová autochladnička s objemom 26 l v modernom striebornom a bielom dizajne. Objem je takmer o polovicu menší ako u chladničky na prvej priečke, stále je však ideálna pre celú rodinu na dovolenky alebo nákupy. Vďaka vysoko výkonnému kompresoru dokáže chladiť až na -20°C. Teplota sa reguluje digitálne pomocou displeja na prednej časti, čo však môže byť pre niekoho menej praktické. Chladenie zabezpečuje ekologické chladivo R600a (izobután), ktoré je netoxické. Izolácia je vysoko kvalitná a dokáže udržať potraviny a nápoje vychladené aj dlho po odpojení z elektriny. Máte dve možnosti napájania – pomocou autozapaľovača alebo priamo zo siete. Okrem toho má aj ochranu proti vybitiu akumulátora. Má aj ECO režim pre zníženie spotreby a funkciu vlastnej ochrany spotrebiča. Výhodou sú pomerne malé rozmery, takže sa zmestí naozaj všade. Veko sa otvára zhora a má aj bezpečnostný zámok, aby sa počas vašej neprítomnosti nikto nedostal k jej obsahu. Rukoväte sú ergonomické a pohodlne sa držia, preto aj preprava je jednoduchá a komfortná. Ideálna je teda ako do auta, tak aj na loď, kempovanie, grilovanie, ku bazénu alebo aj do domácnosti. Táto autochladnička je vhodná pre tých, čo hľadajú menšiu, no výkonnú autochladničku.  

Objem:26 l
Hmotnosť:10,7 kg
Príkon:45 W
Rozmery:35 x 57 x 32 cm
Rozsah chladenia:-20°C
Teplota okolia:
Napájanie:12/24 V DC, 230 V AC

Test kompresorových autochladničiek od 500 eur

Kompresorové autochladničky pracujú na zložitejšom princípe než predchádzajúce typy a celkovo je ich fungovanie o niečo zložitejšie. Výhodou tohto typu autochladničiek je vysoká výkonnosť. Okrem toho, že dokážu chladiť rýchlo a na nízku teplotu, sú schopné fungovať aj pri vysokých teplotách. V tejto kategórií nájdete drahšie, avšak výkonnejšie

NáhľadNázovSkóre ObjemPríkonCena
goldG21 Autochladnička 60l
9.8/10
Celkové skóre
Výkon
98%
Objem
99%
Pomer cena/kvalita
98%
Objem:
60 l
60 l
Príkon:
63 W
63 W
Zistiť cenu Naša recenzia
silverIndel B TB41A
9.4/10
Celkové skóre
Výkon
92%
Objem
95%
Pomer cena/kvalita
94%
Objem:
40 l
40 l
Príkon:
45 W
45 W
Zistiť cenu Naša recenzia
bronzeCompass Big Fridge
9.1/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Objem
91%
Pomer cena/kvalita
90%
Objem:
60 l
60 l
Príkon:
– W
– W
Na {{shop_name}} od {{product_price}}

VÍŤAZ TESTU:

G21 Autochladnička 60l

Výhody

  • Rozdelenie na kompartmenty
  • Veľký objem
  • Pogumované rúčky

Nevýhody

  • Vyššia váha

Víťazom testu kompresorových autochladničiek v kategórií od 500 eur je autochladnička G21 60 l. S vnútorným objemom 60 l sa do nej zmestí veľa jedla a nápojov. Teplo im neublíži, pretože chladí jedlo do 10°C. Okrem chladenia tiež poskytuje mrazenie do teploty -20°C. Rýchle chladenie zabezpečuje, že už do hodiny budete mať vychladený celý priestor na najnižšiu teplotu. Teplota sa dá regulovať priamo na autochladničke pomocou displeja. Napájanie je možné cez autozásuvku alebo klasicky cez elektrickú sieť s voltážou 220 až 240 V. Výkon autochladničky je až 63 W, čo má za následok aj vyššiu spotrebu. Hmotnosť je až 25 kg, takže keď k tomu prirátate váhu jedla alebo nápojov, ide už o pomerne veľkú hmotnosť. Dá sa však pomerne jednoducho prenášať pomocou ergonomických držadiel vyrobených z plastu, ktoré sú navyše pogumované, aby sa vám chladnička nevyšmykla. Veko sa dá otvoriť zboku aj priamo, takže ju môžete nechať v aute a len si v prípade potreby vybrať potrebné veci. Materiály, z ktorých je autochladnička vyrobená, sú veľmi kvalitné a zabezpečujú dostatočnú izoláciu aj pri vyšších vonkajších teplotách. Veľkou výhodou je rozdelenie objemu pomocou prepážok, takže môžete oddelene udržiavať mäso aj zeleninu a ešte aj nápoje. Kompresor je veľmi tichý a výkonný, takže o nej nebudete ani vedieť a ona si bude vykonávať svoju prácu. Ocenia ju určite rodiny s deťmi, ale aj napríklad šoféri kamiónov. Robí perfektnú spoločnosť pri častom cestovaní alebo na pobyte mimo domova. Preto ju môžeme vyhlásiť za celkovo najlepšiu kompresorovú autochladničku.

Objem:60 l
Hmotnosť:25 kg
Príkon:63 W
Rozmery:45,5 x 67,1 x 51,5 cm
Rozsah chladenia:+10°C do -20°C
Teplota okolia:
Napájanie:12/24 V DC, 220/240 V AC

2. MIESTO

Indel B TB41A

Výhody

  • Trojstupňová ochrana pred vybitím autobatérie
  • Možnosť oddeliť mäso a zeleninu
  • Masívna konštrukcia

Nevýhody

  • Menší rozsah chladenia

Na druhom mieste sa umiestnila kompresorová autochladnička Indel B TB41A. Poháňaná je špičkovým kompresorom s príkonom 45 W. Celkovo je napájaná zabudovaným multifunkčným meničom, ktorý je plne automatický. Napájanie je teda možné pomocou 12/24 V DC alebo 110 až 240 V AC. Ovládanie je digitálne, pričom teplotu si môžete nastaviť v rozsahu +10°C až -18°C. To je síce menej o dva stupne než je bežná najnižšia teplota autochladničky, avšak bohato to postačuje na chladnenie mrazených výrobkov ako sú nanuky alebo iné potraviny. Výkon kompresora je nastaviteľný a môžete si vybrať z dvoch funkcií. Funkcia ECO je určená k zníženiu spotreby energie a funkcia MAX je určená na rýchle ochladenie chladničky na požadovanú teplotu. Vnútorný priestor je rozdelený na dva priestory. Môžete tak pohodlne prepravovať nápoje a potraviny, prípadne oddeliť zeleninu a mäso aby nedošlo ku kontaminácií. Menší priestor je o niečo teplejší, takže práve ten je určený na zeleninu alebo maslo. Proti vybitiu autobatérie je autochladnička zabezpečená trojstupňovou ochranou. Pre ľahkú a pohodlnú prepravu má chladnička masívne madlá. Nie je taká ťažká, takže ju zvládne preniesť silnejší muž alebo žena bez pomoci. Celkový objem je 40 l, čo bez problémov stačí na veľké množstvo nápojov alebo potravín, ktoré potrebujete udržiavať v chlade. Dizajn je masívny a izolácia je z polyuretánovej peny. Pôsobí trochu zastarane, no ide o kvalitnú autochladničku, do ktorej sa zmestí naozaj veľa a je tak skvelým spoločníkom na dobrodružstvá.

Objem:40 l
Hmotnosť:17 kg
Príkon:45 W
Rozmery:44,5 x 58,5 x 35 cm
Rozsah chladenia:+10°C do -18°C
Teplota okolia:18°C do 43°C
Napájanie:12/24 V DC, 230 V AC

Test termoelektrických autochladničiek do 100 eur

Termoelektrické chladničky sú z autochladničiek najpokročilejšie. Umožňujú nielen chladenie potravín, ale aj ich ohrev. Sú pomerne výkonné a dokážu fungovať aj pri vysokých teplotách okolia. Sú lacnejšie než predošlá kategória, ale zároveň náročnejšie na spotrebu.

NáhľadNázovSkóre ObjemChladiaci účinokCena
goldSencor SCM 3224BL
9.4/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Objem
94%
Pomer cena/kvalita
95%
Objem:
24 l
24 l
Chladiaci účinok:
16 °C
16 °C
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverCAMPINGAZ Powerbox 28 L Plus
9.2/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Objem
93%
Pomer cena/kvalita
91%
Objem:
28 l
28 l
Chladiaci účinok:
20 °C
20 °C
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzeGuzzanti GZ 24A
9.1/10
Celkové skóre
Výkon
94%
Objem
93%
Pomer cena/kvalita
88%
Objem:
24 l
24 l
Chladiaci účinok:
20 °C
20 °C
Na {{shop_name}} od {{product_price}}

VÍŤAZ TESTU:

Sencor SCM 3224BL

Výhody

  • Vysoká praktickosť výrobku
  • Kvalita spracovania
  • EKO režim
  • Rôzne možnosti napájania

Nevýhody

  • V porovnaní s konkurenciou pomerne malý chladiaci účinok

Nižšiu cenovú kategóriu termoelektrických chladničiek ovládol model Sencor SCM 3224BL. Z hľadiska objemu sa drží chladnička štandardných hodnôt a so svojimi 24 l tak nijako nevybočuje z radu. Vďaka múdro rozvrhnutej konštrukcii však môžete do modelu naskladať až 5 PET fliaš s objemom 2 l. Chladiacim účinkom model ale nijak významne nevyniká. Ani v tejto nižšej kategórii nie je rozdiel oproti okoliu 16 ° C žiadnou skvelou hodnotou. Oproti konkurencii však zaujme kvalitou spracovania, a predovšetkým vychytávkami, ktorými sa postará o efektivitu svojej prevádzky. Popri účinnej izolácii tak ponúkne napríklad aj dvojité zabezpečenie proti náhodnému otvoreniu. Samozrejmá je aj široká variabilita pripojenia k elektrickej energii. Môžete tak na výletoch použiť 12 V jednosmerný zdroj z vášho automobilu, zatiaľ čo doma chladiť s využitím zásuvkového striedavého napätia 230 V. Ide o termoelektrickú chladničku, takže okrem chladenia je možné model použiť aj na ohrev. Jedlo či nápoje tak môžete ohrievať až na 60 °C. Nechýbajú ani praktické prvky ako veľká rukoväť na pohodlné prenášanie alebo informačný LED indikátor.

Energetická trieda F nás nijako výrazne nenadchla, u autochladničiek ide však o pomerne klasický stupeň. Ušetriť energiu vám tu môže pomôcť praktický EKO režim. Určite oceníte aj priestranné vrecká po stranách autochladničky, ktoré je možné využiť na prevoz potravín, na ktorých teplote vám príliš nezáleží. Že výrobca nič nepodcenil, dokazuje model aj plastovým oporným držadlom, ktoré sa postará o to, aby sa otvorená chladnička vplyvom nešťastného pohybu ruky či poryvu vetra náhodou neuzavrela. Model sa nám celkovo veľmi páči a môžeme vám ho s pokojným srdcom odporučiť na kúpu.

Objem:24 l
Hmotnosť:8 kg
Príkon:60 W
Rozmery:44 x 39,8 x 31 cm
Chladiaci účinok:16°C
Napájanie:12 V DC, 230 V AC

2. MIESTO

CAMPINGAZ Powerbox 28 L Plus

Výhody

  • Antibakteriálna úprava plastu
  • Priestor až na osem 1,5 l fliaš
  • Tichý chod

Nevýhody

  • Adaptér nie je súčasťou balenia

Ak chodíte radi kempovať alebo na dlhé rodinné výlety, určite oceníte spoločníka v podobe autochladničky CAMPINGAZ Powerbox 28 L Plus. Vďaka svojmu objemu a praktickosti si zaslúžila druhé miesto v našom teste. Je vyrobená z odolného polypropylénu a má antibakteriálnu ochranu, prevenciu proti zápachu a najmä proti plesniam. Ponúka široký objem 28 l, s prehľadom sa tam teda zmestí aj osem 1,5 l fliaš. Napája sa pomocou 12 V autozásuvky alebo pomocou klasickej 230 V zásuvky. Má pomerne moderný vzhľad a skvelý výkon 57 W. Po pripojení ochladí obsah na teplotu až o 20°C menšiu ako je okolitá teplota. Je to veľmi tichá autochladnička a jej hlučnosť dosahuje iba 39 dB, takže pri nej môžete aj pohodlne spať. Má integrované nohy, ktoré vytvárajú priestor medzi zemou a chladičom, takže sa spodok chladničky nezašpiní. Pre pohodlnú a jednoduchú prepravu má komfortné madlo, s ktorým hravo zvládnete preniesť 3,7 kg, ktoré váži chladnička, plus váhu obsahu. Má o 30% viac izolácie než jeho predchodcovia, takže je vidno, že si výrobca dal na tomto produkte záležať. Jedlo vďaka tomu ostane chladné aj hodinu po odpojení z elektriny. Možnou nevýhodou sú väčšie rozmery, takže na to treba dať pozor pri plánovaní batožiny na výlet alebo dovolenku. V prípade, že vám nebude stačiť pribalený kábel, je vždy možné si dokúpiť dlhší 5 m kábel. Ak hľadáte tichú a praktickú autochladničku, rozhodne zvážte pri výbere aj tento model.

Objem:28 l
Hmotnosť:3,7 kg
Príkon:57 W
Rozmery:51 x 44 x 33 cm
Chladiaci účinok:20°C
Napájanie:12 V DC, 230 V AC

Test termoelektrických autochladničiek od 100 eur

Ako sme si už povedali, termoelektrické autochladničky sú charakteristické tým, že môžu potraviny nielen chladiť, ale aj ohrievať. Práve týmto systémom a svojou univerzálnosťou je termoelektrická chladnička odlišná od predchádzajúcich druhov. V tejto kategórií sú o niečo lepšie a kvalitnejšie termoelektrické autochladničky, ktoré majú väčší objem a lepší chladiaci účinok.

NáhľadNázovSkóre ObjemChladiaci účinokCena
goldG21 C&W 45 l
9.5/10
Celkové skóre
Výkon
92%
Objem
95%
Pomer cena/kvalita
97%
Objem:
45 l
45 l
Chladiaci účinok:
20°C
20°C
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverCompass 50l
9.2/10
Celkové skóre
Výkon
94%
Objem
93%
Pomer cena/kvalita
90%
Objem:
50 l
50 l
Chladiaci účinok:
20°C
20°C
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
bronzeMakita DCW180Z
9.2/10
Celkové skóre
Výkon
94%
Objem
93%
Pomer cena/kvalita
88%
Objem:
20 l
20 l
Chladiaci účinok:
-°C
-°C
Na {{shop_name}} od {{product_price}}

VÍŤAZ TESTU:

G21 C&W 45 l

Výhody

  • Kvalitné chladenie
  • Veľký objem autochladničky
  • Pojazdové kolieska
  • Do modelu môžete naskladať celú pivnú prepravku
  • Rôzne možnosti napájania

Nevýhody

  • Žiadne sme nenašli

V drahšej kategórii termoelektrických autochladničiek sme na najvyšší post umiestnili model G21 C&W 45 l. Ten disponuje výkonným vnútorným a vonkajším ventilátorom, ktorý sa v spolupráci s kvalitnou izoláciou postará o to, aby teplota vašich uložených potravín bola presne taká, akú požadujete. Najmä vďaka týmto prvkom môžete jedlo či pitie ochladiť až o 20 °C oproti okolitej teplote. Samozrejme tu máte aj možnosť obsah autochladničky naopak prihriať. Tento model teda umožňuje zvýšiť teplotu pokrmu konkrétne na 55 °C. Nechýba ani variabilita pripojenia k zdroju elektriny. Chladnička je tak pripravená na prevádzku z 12 V jednosmernej prípojky vášho auta, rovnako ako na klasické zásuvkové 230 V striedavé napätie. Model disponuje objemom 45 l, čo znamená, že pri úplnom naplnení bude už skutočne ťažký. Pre pohodlnejšiu manipuláciu tak určite oceníte praktické pojazdové kolieska a pre prípad potreby zdvihu nechýbajú ani spoľahlivé madla. Z hľadiska vnútorného priestoru poteší model predovšetkým pivára, pretože je schopný pojať obsah celej pivnej prepravky. Čo sa ďalších merítok týka, môžeme použiť rovnako ako u víťaza lacnejšej kategórie počet PET fliaš s objemom 2 l. Tých do modelu môžete naskladať teda 9, čo je vzhľadom k nárastu objemu úplne očakávateľná a uspokojujúca hodnota. Na autochladničke sme nenašli žiadne výraznejšie zápory a rozhodne vám tak jej prípadnú kúpu vyhovárať nebudeme. 

Objem:45 l
Hmotnosť:9 kg
Príkon:65 W
Rozmery:57 x 44 x 40 cm
Chladiaci účinok:20°C
Napájanie:12 V DC, 230 V AC

Test pasívnych autochladničiek

Najlacnejší variant autochladničiek – nevyžaduje pripojenie k zdroju elektrickej energie, stačia vám chladiace dosky, ktoré sa dopredu namrazia a behom cesty tak chladia potraviny. Sú to jednoduché zariadenia, vhodné na kratšie cesty. V zásade ide o klasické prenosné chladiace boxy, poprípade môžu k tomuto účelu poslúžiť i termotašky.

NáhľadNázovSkóre ObjemCena
Gio Style BRAVO 32
9.3/10
Celkové skóre
Výkon
92%
Objem
95%
Pomer cena/kvalita
91%
Objem:
32 l
32 l
Zistiť cenu Naša recenzia
Campingaz Icetime Plus
9.1/10
Celkové skóre
Výkon
93%
Objem
94%
Pomer cena/kvalita
88%
Objem:
30 l
30 l
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
Curver chliadiaci box
8.9/10
Celkové skóre
Výkon
89%
Objem
88%
Pomer cena/kvalita
90%
Objem:
20 l
20 l
Zistiť cenu Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

Gio Style BRAVO 32

Výhody

  • Objem až 32 l
  • Z vysokokvalitného polypropylénu
  • Chladenie až do 15 hodín

Nevýhody

  • Veko nie je vyplnené izoláciou

Víťazom v kategórií pasívnych autochladničiek je autochladnička Gio Style BRAVO 32. Chladiacie boxy z rady BRAVO sú všetky vyrobené z vysokokvalitného plastu. Po vložení dvoch chladiacich vložiek dokáže udržať nízku teplotu až 15 hodín. Vnútorné rozmery sú 35,5 x 22 x 35,3 cm, takže sa do tohto boxu toho zmestí pomerne veľa. Celkový objem je 32 l, čo znamená, že si do neho môžete dať viacero nápojov a väčšie množstvo jedla. Je skvelým spoločníkom nielen na dlhé cesty, ale aj na pláž, na ryby a všeobecne ku vode. Nevýhodou je, že veko nie je vyplnené izoláciou. Chladiace vložky je potrebné si k boxu dokúpiť, našťastie sú k dostaniu vložky priamo od firmy Gio Style s objemom 200 ml. Celková hmotnosť je 2,41 kg, takže sa pohodlne prepravuje a nie je príliš ťažký. Je dostupný v dvoch farebných prevedeniach – modrá a oranžová. Materiál, z ktorého je celý box vyrobený, je odolný polypropylén. Firma Gio Style má dlhoročnú tradíciu vo výrobe produktov určených ku chladeniu a uchovávaniu potravín, najmä pri cestovaní. Preto aj tento chladiaci box je vyrobený z kvalitných materiálov, ktoré neprepúšťajú teplo a zachovávajú dlhodobo nízku teplotu vo vnútri. Vďaka tomu sme vybrali tento model ako víťaza testu pasívnych autochladničiek a odporúčame ho na dovolenky, výlety, alebo len tak k bazénu.

Objem:32 l
Hmotnosť:2,41 kg
Rozmery:44,5 x 27,5 x 41 cm
Chladiace vložky:áno
Materiál:polypropylén

2. MIESTO

Campingaz Icetime Plus

Výhody

  • Kvalitná polyuretánová izolácia
  • Chladenie až po dobu 25 hodín
  • Systém Click and Lock

Nevýhody

  • Neizolované veko

Na druhom mieste sa umiestnil chladiaci box Campingaz Icetime Plus. Vnútorný objem je 30 l. Izolačný materiál je kvalitný polyuretán, ktorý predstavuje najkvalitnejšiu izoláciu na trhu, ktorá poskytuje až o 30% lepšiu izoláciu než klasické izolačné materiály. Okrem toho má skvelú antimikrobiálnu zložku, ktorá je odolná pred plesňami a zápachu. Tento účinok je trvalý, pretože zložka je zatavená priamo v materiáli. Veko je uchytené na pántoch a dobre zapadá do chladiaceho boxu tak ako aj bočné držadlá do tvarovaných otvorov. Pre rýchle a pohodlné plnenie je otvor dostatočne široký. Má okrem iného aj systém Click and Lock, ktorý pri zatvorení veka vydá špecifický zvuk, vďaka ktorému zistíte, že bol box dobre uzatvorený a utesnený. Pri použití dostatočného množstva chladiacich vložiek FreezPack vydrží box chladiť až 25 hodín. Oproti starším modelom sa tento model vyznačuje zvýšenou izoláciou vo veku, ktorá však nie je až taká výrazná, takže stále bohužiaľ dochádza ku stratám chladu. Po stranách je naopak vrstva znížená, vďaka čomu sú rozmery menšie, no nemá to vplyv na vnútornú kapacitu ani výkon boxu. Hmotnosť je 3,7 kg, čo je pomerne dosť na takýto box, no nie je to zase tak veľa, takže ho pohodlne zoberiete so sebou prakticky kamkoľvek, nielen do auta.

Objem:30 l
Hmotnosť:3,7 kg
Rozmery:41 x 47 x 32 cm
Chladiace vložky:áno
Materiál:PU pena

3. MIESTO

Curver chliadiaci box

Výhody

  • Hmotnosť len 1,71 kg
  • Malé rozmery
  • Cena

Nevýhody

  • Menší objem
  • Chladiace vložky chladia len 6 hodín

Na treťom mieste sa umiestnil chliadiaci box Curver. Zaručuje čerstvosť po dlhý čas. Chladiace vložky značky Curver sa dajú dokúpiť a vydržia chladiť potraviny po dobu 6 hodín, čo je v porovnaní s ostatnými modelmi pomerne málo. Sú bezpečné pre potraviny a tiež sa dajú umývať v umývačke riadu. Vďaka trvanlivému polypropylénu, z ktorého je box vyrobený a tiež vďaka ergonomickému dizajnu vám box vydrží slúžiť aj niekoľko rokov. Chladničku si môžete zobrať kamkoľvek s istotou, že skladované výrobky sa nepokazia a že zostatú studené po celú dobu výletu. Box je pomerne malý, avšak menší je aj počet vecí, ktoré si do neho môžete dať. Objem je len 20 l, čo je v porovnaní aj s ostatnými autochladničkami pomerne málo. Ak vám to však vyhovuje a nepotrebujete až tak veľa miesta, rozhodne odporúčame práve túto chladničku najmä preto, lebo váži len 1,71 kg, takže sa dá veľmi jednoducho a pohodlne prenášať. Prenášanie zabezpečuje aj rukoväť, ktorá je aj skladacia, takže ju môžete pohodlne sklopiť a nebude zaberať veľa miesta. Dizajn je pekný a praktický, obal nie je z tmavej farby, takže nebude priťahovať slnečné žiarenie. Vhodný je na ryby, na výlety, do prírody alebo len tak na piknik. Spoľahlivo ochráni kvalitu vašich potravín. Určite oceníte pomer ceny a kvality tohto výrobku a verte, že vám bude slúžiť ešte pár rokov pri správnej starostlivosti.

Objem:20 l
Hmotnosť:1,71 kg
Rozmery:40 x 42 x 26 cm
Chladiace vložky:áno
Materiál:polypropylén

Ako vybrať autochladničku?

Autochladnička je zariadenie, ktoré zaisťuje na rôznom princípe udržanie chladnej vnútornej atmosféry, ktorá bráni rýchlemu skazeniu potravín. Kvasenie, hniloba, rast plesne – to všetko sú chemické alebo biologické procesy, ktoré teplo výrazne urýchľuje. Tým, že uložíte potraviny do chladu, im síce väčšinou nezabránite, ale výrazne ich spomalíte. Napríklad mäso by ste nemali bez autochladničky na dovolenku voziť vôbec, pretože za deň v horúcom aute by sa mohlo zničiť a akonáhle by začalo zapáchať, už sa s ním nedá nič spraviť. Box autochladničky nezaberá zas toľko miesta, aby sa vám do auta nevošiel a zároveň zvyšuje váš komfort. Nie ste tak závislí na prítomnosti obchodu v cieľovej destinácii ani  na dovolenke sa nemusíte stresovať s nákupom. V nasledujúcich kapitolách si teda predstavíme, aké poznáme autochladničky a ako vybrať tú správnu.

Základné rozdelenie autochladničiek do štyroch kategórií

Všeobecne platí, že možností chladenia máte v auto hneď niekoľko. Súvisí to s jednotlivými typmi autochladničiek. Tie sa dajú rozdeliť podľa princípu, na akom fungujú, do štyroch skupín:

  • Pasívne autochladničky – v praxi ide o termotašky a boxy, ktoré pracujú s predchladenou náplňou. Doma vychladíte v mrazničke dosky s chladiacim médiom, vložíte ich do chladničky a oni prijímajú teplo, zatiaľ čo ochladzujú okolitý vzduch
  • Absorpčné autochladničky – pracujú s odvetrávaním a odparovaním kvapalného média, ktoré absorbuje teplo skôr než vzduch v boxe a potraviny
  • Termoelektrické autochladničky – potrebujú prijímať z vozidla elektrinu, poprípade ich môžete napájať zo siete v chate alebo v hotelovej izbe. Okrom toho, že chladia, sú schopné aj ohrevu
  • Kompresorové chladničky – môžu byť pripojené k autobatérii, často ale obsahujú aj vlastnú batériu, ktorá sama udržuje prevádzku po dlhšiu dobu. Ich chladiace schopnosti sú asi najlepšie, môžu dokonca aj mraziť
  • Autochladnička ako priehradka u spolujazdca – tu ide o špeciálny typ, ktorý zaraďujeme skôr pre zaujímavosť, aby ste vedeli, že niečo také existuje. Ak má vaše auto klimatizáciu, môže byť jedna jej vetva smerovaná sem, čím vzniká chladený priestor (je možné ho zapnúť a vypnúť), do ktorého je možné uložiť pitie alebo jedlo. Nejde ale o klasickú autochladničku, preto tento systém do testu nezaraďujeme.

To bola len stručná charakteristika jednotlivých typov, podrobnejšie by sme sa na ne chceli pozrieť pri jednotlivých kapitolách testu. Preto sa budeme ďalej zaoberať konkrétnymi druhmi autochladničiek. Každá z nich má ale svoje vlastné charakteristiky, preto odporúčame najskôr sa poriadne pozrieť, čo ktorý typ dokáže, a potom tak vyberať, čo využijete.

Kapacita a dĺžka kábla

Teraz sa dostávame k samotnému jadru nášho článku – ide o návod, ako vybrať autochladničku. Parametrov výberu je mnoho a radi si ich s vami postupne prejdeme, ale na úvod by sme odporučili, aby ste sa zamysleli, čo od prístroja vlastne očakávate a čo od neho požadujete. Asi najzásadnejšia otázka – na aký účel si chcete autochladničku zakúpiť? Pokiaľ ju plánujete využívať väčšinou len na pikniky a voziť v nej napríklad len pitie a malú desiatu, určite vám postačí menší model. Pokiaľ chcete v autochladničke voziť jedlo na dovolenku, aby ste si tam mohli variť, vyberte, pokiaľ možno, čo najväčší model. Rovnako tak je pri pátraní po novej autochladničke dôležitou indíciou, pokiaľ ju plánujete využívať len občas, niekoľkokrát do roka alebo pravidelne napríklad pri nákupe. V prvom prípade vám postačí lacnejší model, naopak, v tom poslednom sa už vyplatí investovať do špičkovej chladničky, ktorá sa vám vyplatí. Zaujímať by vás ale mali aj ďalšie faktory autochladničiek – ako intenzívne dokážu chladiť (či  prípadne vedia aj zohrievať), či ju chcete prenášať, alebo len prevážať a v neposlednom rade taktiež to, či na ňu máte dostatok financií. Pozrime sa teda spoločne na jednotlivé parametre autochladničiek a na záver zhodnotíme aj ich ceny. Veríme, že vám to  uľahčí váš výber.

Bezpečnosť je na prvom mieste!

Pri autochladničkách, ktoré majú pasívne chladenie, sa o bezpečnosť veľmi starať nemusíte. Stačí ju pevne a stabilne umiestniť do vozidla, aby nemohli v aute spôsobiť fyzickú škodu alebo zranenie a máte o všetko postarané. Pri autochladničkách so zapojením do elektriny je to trošku zložitejšie, pretože už musíte brať do úvahy aj to, že ide o elektrické zariadenie. Teda, že môže ľahko dôjsť k skratu, vybitiu batérie auta a podobne. Z toho dôvodu odporúčame, aby ste si skontrolovali, akými bezpečnostnými prvkami autochladnička disponuje. Vo všeobecnosti  sa riešia predovšetkým dva prvky:

  • Poistky proti skratu alebo preťaženiu (v lepšom prípade vedie k poruche auta, v horšom až k požiaru).
  • Automatický systém ABS (systém, ktorý sleduje napätie autobatérie a pokiaľ poklesne pod únosnú hranicu, vypne autochladničku, aby sa vám batéria nevybila úplne a aby ste nezostali stáť niekde na ceste).

Výber vhodnej veľkosti autochladničky

Po zvolenom type autochladničky ide asi o najdôležitejší parameter. Práve veľkosť chladničky rozhoduje väčšinou o tom, či je pre vás vhodná, alebo nie. Musí byť dostatočne priestorná, aby sa do nej vošli všetky vaše potraviny, ale zároveň by nemala byť zbytočne veľká, aby v aute nezaberala cenný priestor a aby sa s ňou dobre manipulovalo. Odporúčame brať do úvahy niekoľko faktov:

  • Pokiaľ chcete umiestniť autochladničku za sedadlo alebo pod sedadlo, musí prejsť dverami.
  • Ak ju chcete voziť vzadu v kufri, nesmie byť vyššia, než je výška priestoru v kufri.
  • Mali by sa do nej zmestiť fľaše – ideálne je ich postaviť, znižuje sa tak riziko, že by tekutina vytiekla.
  • Väčšia rodina potrebuje väčšiu autochladničku.

Takto by sme mohli postupovať ďalej, teda v skratke – veľkosť chladničky je individuálny parameter a je to predovšetkým na vás, k čomu ju využijete a akú kapacitu teda potrebujete.

Objem vnútorného priestoru

Ak vezmeme do úvahy objem chladničky, ten čisto vypovedá o veľkosti vnútorného priestoru. Povie vám, koľko úložného priestoru môžete využiť. Platí, že väčšie chladničky majú väčší objem chladiaceho boxu, takže vám ponúknu viac. Pokiaľ sa pozrieme na konkrétne čísla, najmenšie chladničky majú objem 8 litrov, čo je veľmi málo. Priemer je medzi 20 až 30 litrami, najväčšie autochladničky môžu mať až 80 litrov. Ale to je skôr výnimka a je taktiež pravda, že priemerný užívateľ takýto objem skôr nevyužije a bude ho to v aute limitovať. Spojené sú s tým, ako už vieme, aj väčšie rozmery, rovnako ako aj menšia efektivita chladenia (k tomu nám napadá jedno dôležité pravidlo, ktoré by ste si mali zapamätať – plná chladnička pracuje efektívnejšie než prázdna).

Rozmery autochladničky

Rozmery autochladničky by ste taktiež nemali podceňovať. Je to pomerne podstatný údaj z hľadiska toho, či sa vám chladnička do auta vojde a či ju ľahko dostanete do auta a zase von, alebo či ju môžete zavrieť do kufra. Je dobré, keď si auto zmeriate a budete poznať vaše možnosti. Vrelo vám odporúčame ponechať si ešte pár centimetrov z každej strany ako rezervu, aby manipulácia s autochladničkou bola pohodlnejšia. Niektoré typy chladničiek dokonca vyžadujú okolo seba aspoň trochu priestoru, aby bolo možné odvádzať teplo.

Hmotnosť autochladničky

Podobne dôležitá ako predchádzajúce parametre je aj hmotnosť autochladničky. Zároveň je často veľmi podceňovaná. Ľahko si človek povie „však auto ju odvezie“. Nie je to ale tak úplne správny postoj. Nejde ani tak o to, ako ťažká bude autochladnička pre auto, ako skôr pre vás. Bude nutné s ňou manipulovať, prenášať ju z domova do auta a zase naopak, a potom sa prejaví každý kilogram. Aby boli presuny čo najľahšie, mali by ste hľadať, pokiaľ je to možné, ľahkú autochladničku, s ktorou sa príliš nenadriete (zasa odporúčame skôr uvažovať o hmotnosti naplnenej chladničky, pri ktorej to vložené jedlo tiež niečo váži). Vo všeobecnosti sa ľahko vojdete do rozsahu 2 až 10 kilogramov, väčšie autochladničky ale môžu vážiť aj 20 kilogramov, čo je, keď k tomu pripočítate ešte hmotnosť potravín, pomerne dosť.

Účinok chladenia/ohrevu má byť čo najväčší

Podľa toho, na čo chcete chladničku využívať, by ste mali vyberať aj charakteristiky chladenia. Napríklad – pokiaľ vám bude stačiť udržať v chlade pitie a desiatu na krátku cestu, nepotrebujete, aby mala autochladnička závratné chladiace schopnosti, za ktoré by ste si museli priplatiť. Naopak, pokiaľ chcete doviezť na dovolenku potraviny v dobrom stave a nechcete riskovať, že sa cestou skazia, mal by byť chladiaci účinok čo najväčší. Väčšinou sa vyjadruje tým, o koľko stupňov je chladnička schopná znížiť teplotu oproti teplote okolitého vzduchu. Pri pasívnych chladiacich boxoch je to, samozrejme, pomerne málo, do 10 °C, ale pri aktívnych chladničkách máte pomerne široký výber zo spektra teplôt. Tie najlepšie môžu znížiť teplotu o 30 aj viac °C, niektoré majú pri zvýšenej spotrebe dokonca schopnosť mrazenia. Pokiaľ budú aktívne chladničky pripojené k zdroju elektriny, potom budú schopné udržovať teplotu dlhodobo okolo krajnej hodnoty.

Ak máte chladničku s chladiacim účinkom 15°C a v aute je 25 °C, je možné ochladiť potraviny až na 10 °C. V následnej efektivite chladenia hrá rolu, samozrejme, náplň (najväčšiu efektivitu má chladnička, pokiaľ je plná), predchladenie (keď si autochladničku pripravíte dopredu, dáte potraviny do už predchladeného priestoru) alebo výkon (čím väčší, tým lepšie pre vás).

Niekedy sa aj priamo môžete stretnúť s uvedeným rozsahom teplôt, na ktoré je možné potraviny schladiť. Môže to byť rôzne veľký rozptyl, najčastejšie to býva zhruba od -20 °C až -10 °C po nejakých 10 až 15 °C. Samozrejme, čím nižšie je minimum, tým lepšie pre vás, znamená to totiž, že chladnička je výkonná a že potraviny môžete ľahko a pomerne rýchlo aj zamraziť alebo aspoň udržať zamrazené.Pri chladničkách, ktoré ponúkajú ohrev, potom spravidla riešite maximálnu teplotu, na ktorú dokážu a na ktorú môžu jedlo ohriať alebo ho na nej udržať. V priamej závislosti na spotrebe a výkone to môže byť zhruba od 50 do 70 °C, čo je optimum. Pokiaľ by bola maximálna teplota ohrevu nižšia než 50 °C, je otázka, či by sa autochladnička vyplatila. Väčšia by bola síce lepšia, ale zase je potrebné brať do úvahy, že by bol potrebný veľmi vysoký výkon a chladnička by mala veľkú spotrebu.

Energetický štítok je zdrojom cenných informácií – hlavne o spotrebe

Pre vás, ako pre spotrebiteľa, je zdrojom veľmi cenných informácií energetický štítok, zavedený Európskou úniou povinne od roku 2001. Od tej doby ho musí mať povinne spotrebič od výrobcu viditeľne umiestnený. Pri predaji cez internet máte údaje buď vypísané v tabuľkách pri popise zariadenia, alebo býva vyfotený v galérii. Princípom je, aby boli zhrnuté všetky údaje o energetickej náročnosti prístroja na jednom mieste. Pri rôznych spotrebičoch ide o rôzne údaje, pričom pri autochladničkách ide o nasledujúce:

  • Energetická účinnosť – tá sa vyjadruje písomným označením A až D, pričom kategória A má ešte tri podkategórie A+, A++ a A+++. Energetická trieda A+++ je najúspornejšia, trieda D je tak, pochopiteľne, najmenej úsporná. Okrem toho majú ešte jednotlivé triedy farebné označenie od najlepšej, zelenej, po najhoršiu, červenú. Vyjadruje sa týmto schopnosť chladničky hospodáriť s energiou, inými slovami, koľko privedenej energie premení chladnička na ohrev alebo na ochladenie potravín. Snažte sa nekupovať chladničku horšej energetickej triedy, než je A alebo ešte lepšie A+, inak bude mať veľkú spotrebu s malým účinkom a nevyplatí sa vám.
  • Priemerná ročná spotreba – udáva, koľko kilowatthodín (kWh) autochladnička spotrebuje za rok pri priemernom použití. Priemerné použitie tu znamená definované podmienky, za ktorých bude autochladnička najčastejšie fungovať. Berte teda túto hodnotu ako orientačnú, vhodnú pre porovnanie, ale nedivte sa, keď reálna spotreba bude trochu odlišná.
  • Objem chladničky a mrazničky – objem chladničky je vyjadrený v  litroch. Popísali sme si to aj v kapitolke, ktorá sa zaoberá kapacitou autochladničiek. Objem mrazničky býva bežne v litroch.
  • Hlučnosť – tej sme vytvorili špeciálnu podkapitolku, pretože ide opäť o pomerne podstatný parameter výberu. Teraz si povieme len toľko, že ide o to, aký hluk prístroj generuje, že sa udáva v decibeloch (dB) a že by mala byť čo najmenšia.

Napájanie autochladničiek musí odpovedať vozidlu a potrebám

Autochladničky, pokiaľ si nekúpite pasívny chladiaci box, potrebujú k svojmu fungovaniu pripojenie k elektrine. Tieto autochladničky, ktorým sa tiež hovorí chladničky s aktívnym chladením, potrebujú pripojenie k zdroju elektrickej energie. Najčastejšie to bude 12 V zdroj, ktorý je bežný pri osobných autách. Niektoré sú ale určené na pripojenie k zdroju 24 V, ktorý je bežný napríklad pri nákladných autách, dodávkach alebo v niektorých obytných autách. Všeobecne platí, že oba tieto typy sú navzájom neprepojiteľné, prípojku na 12 V do zdroja 24 V nepripojíte a obrátene tiež nie. Odporúčame preto pozrieť si dopredu, či je možné autochladničku v danom type vozidla použiť.

Ďalšou možnosťou je pripojenie do klasickej zásuvky (teda do zdroja s napätím 230 V). Tieto autochladničky je možné dopredu pripraviť (vychladiť alebo vyhriať), využiť ich na cestu a opäť ich používať napríklad na chate alebo v kempe. Ideálne je, ak je chladnička kombinovaná a pripojenie do zásuvky je spojené s pripojením do zapaľovania auta, potom je možné ju vopred pripraviť na cestu a takisto ju napájať a aktívne s ňou chladiť i cestou. Ak pôjdete do cudziny, kde sú iné normy na tvar i napätie zásuviek, musíte sa vopred informovať a prípadne si zaobstarať redukciu.

Hlučnosť autochladničky

Autochladničky nie sú zariadenia, ktorých prevádzka by bola úplne nehlučná (s výnimkou pasívnych chladiacich boxov). Hlučnosť je charakteristickým sprievodným javom toho, že majú chladničky ventilátor, prebieha v nich cirkulácia média a ďalších prvkov. To sa bez hluku, žiaľ, nezaobíde. Platí tiež to, že čím je väčší výkon chladničky, tým väčšia je aj hlučnosť, s tým musíte, bohužiaľ, počítať. Tento údaj môžete vyčítať z energetického štítku – zvyčajne dosahuje približne 40 dB, čo nie je nijak vysoký hluk v porovnaní so zvukom motora auta alebo s hudbou z rádia. Samozrejme, ak by mala autochladnička vyššiu hlučnosť, napríklad 50 dB, už by to znateľné bolo a mohlo by vás to v aute rušiť pri hovore alebo pri počúvaní hudby. Hlučnosť totiž nerastie v decibeloch lineárne, ale logaritmicky, to znamená, že rozdiel medzi 30 a 40 dB je menej poznateľný, než medzi 40 a 50 dB. Hlučným autochladničkám sa teda skúste vyhnúť.

Akú dĺžku kábla zvoliť pre pohodlnú manipuláciu?

Opäť platí, že ak máte záujem o pasívnu autochladničku, nemusíte vôbec dĺžku kábla riešiť, nebude ju ako a na čo pripojiť. Ale ak budete chcieť autochladničku s aktívnym chladením, mali by ste sa nad týmto údajom zamyslieť. Záleží totiž na tom, kde v aute ju chcete voziť, tomu musí kábel napájania odpovedať. Ak idete sami, môžete ju viezť na sedadle spolujazdca a mať všetko po ruke, potom vám stačí krátky kábel. V prípade, že ju chcete umiestniť pod sedadlo alebo na sedadlo vzadu, opäť nevzniká s dĺžkou kábla problém. Ale aby bolo možné autochladničku pohodlne umiestniť do kufra, mali by ste mať kábel dlhý aspoň 2 až 3 metre (samozrejme, je dobré si dĺžku overiť, každé auto je iné). Pokiaľ bude napájací kábel príliš krátky, ale napriek tomu autochladničku chcete, je možné zaobstarať si predĺženie, ale to považujeme za krajné riešenie.

Klimatické triedy pri autochladničkách

Klimatické triedy sú parameter, s ktorým sa stretávame pravidelne pri mrazničkách alebo klasických chladničkách. V prípade autochladničiek sa s týmto parametrom tiež občas stretnete (niektorí výrobcovia ho uvádzajú), ale nie vždy a rozhodne to nie je hlavný parameter výberu. Len si myslíme, že by ste mali vedieť, o čo ide. V zásade ide o rozsah teplôt, v ktorých chladnička plní svoju funkciu optimálne. Pri prekročení spodnej, ale aj hornej teplotnej hranice, dochádza k zhoršeniu kvality a efektivity chladenia. Pri autochladničkách je ale dopad veľmi malý, takže riešiť klimatické triedy nie je nutné, navyše vonku alebo v aute prekročíte rozsah len málokedy.

Jednotlivé triedy sa označujú písomnými skratkami podľa nasledujúceho kľúča:

  • Subnormálny – SN – rozsah 10 až 32 °C
  • Normálny – N – rozsah 16 až 32 °C
  • Subtropický – ST – rozsah 18 až 38 °C
  • Tropický– T – rozsah 18 až 43 °C (táto trieda býva pri autochladničkách pomerne častá)

Myslíme si, že nemá zmysel sa viac zaoberať klimatickými triedami a rozhodne nejde o parameter, podľa ktorého by ste mali vyberať, skôr naň môžete na záver prihliadnuť. Nie každý výrobca ho ale uvádza, takže nie je natoľko vypovedajúci. Samozrejme, takto budete aspoň vedieť, o čo ide.

Aké príslušenstvo dokúpiť do moderných autochladničiek

Pri autochladničkách sa v poslednej dobe môžete stretnúť aj s niektorými funkciami, ktoré zvyšujú komfort či bezpečnosť pri ich používaní. Rovnako tak môžete v obchodoch naraziť na príslušenstvo autochladničiek, ktoré ich použitie značne uľahčuje. Poďme sa teda postupne pozrieť na pojmy, ktoré môžu byť zároveň s chladničkami spomenuté a o ktorých by ste mali mať aspoň základné znalosti.

Vnútorné koše

Pokiaľ si zaobstaráte väčšiu autochladničku, môže byť trochu neprehľadná, keď ju naplníte potravinami a nápojmi. Aby bol zaistený aspoň základný prehľad, dodávajú sa k autochladničkám niekedy drôtené koše, vďaka ktorým sa priestor vo vnútri autochladničky rozdelí na niekoľko oddelených samostatných priestorov. Tým sa zlepší vaša orientácia, uľahčí sa hľadanie potravín a nie je potreba všetko vyskladať, keď sa chcete dostať k potravine, ktorá je až na dne.

Upevňovacia sada

Upevňovacia sada je asi najlepším prvkom, ktorý zaistí bezpečný prevoz autochladničky. Tá by ani v prípade nehody nemala v aute lietať alebo padať, musí byť zafixovaná tak, aby nemohla fyzicky spôsobiť zranenie (protiskratový a protiporuchový systém ponechajme momentálne stranou). Vďaka upevňovacej sade, ktorá zaisťuje chladiaci box po celú cestu, nehrozí prevracanie ani v prudkých zákrutách alebo posúvanie v kufri, kde by zasa mohlo dôjsť k poškodeniu ďalších prevážaných predmetov.

Predlžovacie káble k napájaniu

Výhodou je, pokiaľ sa vám predsa podarí kúpiť si autochladničku s príliš krátkym káblom, možnosť dokúpiť si predlžovací kábel k napájaniu. Tým zaistíte, že aj autochladničku s krátkym káblom môžete umiestniť napríklad do kufra.

Ochranný obal

Ak budete voziť v kufri viac vecí ako len autochladničku (čo je viac ako pravdepodobné) alebo ak budete chcieť brať autochladničku so sebou do prírody, napríklad na piknik, určite sa oplatí zaobstarať si na ňu ochranný obal, aby sa počas cesty nepoškriabala alebo dokonca neprerazila. Vylepší sa tým aj jej vzhľad, ale to teraz nechajme bokom. Ochranný obal zvyšuje ochranu, odolnosť, ak má popruh, tak uľahčuje aj nosenie chladiaceho boxu a za určitých okolností, ak má termovložku, zlepšuje aj stupeň izolácie od okolia.

Uzamykateľná zásuvka

Vzhľadom na to, ako to vyzerá na našich cestách, nemožno počítať s tým, že by ste išli úplne bez otrasov a skokov. Pri takejto jazde sa potom ľahko môže stať, že sa prípojka autochladničky uvoľní z napájania a nejde do nej elektrická energia, teda prestáva fungovať. Predísť tomu môžete pomocou uzamykateľnej zásuvky, ktorá bráni uvoľneniu. Prívod elektriny sa teda nemôže narušiť a prenášaný prúd ani neklesá (čo negatívne ovplyvňuje životnosť zásuvky), ani sa nepreruší.

Ako si stoja autochladničky po stránke cien?

Predpokladáme, že pre mnohých z vás bude dôležitým kritériom výberu i cena autochladniček. Poďme sa teda na jednotlivé cenové kategórie pozrieť bližšie.  Ak si odmyslíme najlacnejšie modely autochladniček, ktoré si môžete zadovážiť za nízku cenu a ktoré nie sú práve dvakrát spoľahlivé, je cenové rozdelenie jednotlivých kategórií viac-menej  zodpovedajúce jednotlivým typom autochladniček.

  • Pasívne autochladničky sú najlacnejšie – chladiace plátené tašky zoženiete od 20 eur, chladiace boxy so slušnou kvalitou  okolo 50 až 100 eur, sú zo všetkých autochladničiek najlacnejšie, ale zároveň toho vedia najmenej.
  • Termoelektrické autochladničky si môžete zaobstarať za cenu od 50 do 100 eur. Pokiaľ si ale chcete kúpiť kvalitnejšiu a výkonnejšiu termoelektrickú autochladničku, môžete od nej očakávať síce lepšie chladiace výkony, ale zároveň aj vyššiu cenu, ktorá môže prekročiť aj 200 eur.
  • Absorpčné autochladničky, pokiaľ si chcete chcete zaobstarať kvalitnú, presiahnu často aj 200 eur. Sú drahšie, ale pomerne dobre izolujú, teplotu je možné slušne znížiť oproti vonkajšej teplote a často sú z dobrých materiálov.
  • Najdrahšie sú kompresorové autochladničky. Majú vynikajúce parametre a výkonnosť, ale zároveň za ne zaplatíte najviac. Tie lacnejšie sú k zakúpeniu zhruba od 200 eur, pokiaľ si ale chcete zakúpiť lepšiu kompresorovú autochladničku so slušnou spotrebou a dobrou efektivitou, pripravte si aspoň 400 eur. Samozrejme, za tie najlepšie môžete zaplatiť pokojne aj 600 eur, ale sú naozaj so širokou kategóriou tovaru, kde je cenové rozpätie veľké, ale zároveň tu platí priama úmera medzi cenou a kvalitou.

Najväčší výrobcovia autochladničiek

Pokiaľ patríte medzi pravidelných čitateľov našich testov, iste viete, čo bude teraz nasledovať. Ak nie, tak nám dovoľte, aby sme vám to vysvetlili. Do našich testov pravidelne zaraďujeme taktiež kapitolku s výberom najkvalitnejších značiek a najväčších výrobcov aj s ich stručnou charakteristikou. Má to, samozrejme, svoj dôvod a taktiež veríme, že značka o celkovej kvalite tovaru vypovedá veľa. Predovšetkým, nakupovať by ste mali skôr od väčších, tradičných, rokmi preverených výrobcov. To, že sa značka udrží dlhodobo na vrchole, znamená, že jej výrobky budú dobré, a preto ich ľudia kupujú. Navyše, veľkovýrobcovia majú oproti menším firmám hneď niekoľko predností:

  • Môžu si dovoliť investovať viac do technológií a inovácií a vzhľadom na väčší počet modelov na trhu sa mu to vyplatí.
  • Môže si dovoliť pracovať s kvalitnejším materiálom, ktorý odoberá vo veľkom a teda výhodnejšie.
  • Väčšinou zamestnáva skúsených odborníkov, ktorí majú vo svojom odbore značnú prax.
  • Dodáva na trh výrobky vo viacerých modelových radoch, takže pre nich má zmysel venovať úsilie a prostriedky vývoju, navyše máte väčší výber.
  • Vďaka tomu, že vyrába vo veľkom, môže si niekedy dovoliť nižšie ceny, než by za zrovnateľnú kvalitu chcel malý výrobca.
  • Kvalitnejšie a efektívnejšie mechanizmy vstupnej kontroly.

Mohli by sme nájsť aj ďalšie argumenty, ale veríme, že chápete, čo tým chceme povedať. Navyše, veľká firma si nemôže dovoliť riskovať poškodenie vlastného dobrého mena (budovaného veľakrát niekoľko desiatok rokov) tým, že by do obehu pustila nekvalitný tovar, ktorý by si nikto nekúpil. Nechceme tým ale povedať, že by žiadny z malých výrobcov nemohol vyrobiť dobrú autochladničku, ale pri spoločnostiach, ktoré sme v rámci nášho testu vyhodnotili ako najlepšie, máte väčšiu šancu a takmer istotu, že si zakúpite kvalitný výrobok. Poďme si teda postupne prejsť jednotlivé značky.

Dometic/Waeco

Značka Waeco je v dnešnej dobe súčasťou Dometic Group. Ide o švédsku spoločnosť, ktorá sa dlhodobo zameriava na výrobu rekreačnej a cestovnej techniky, ako sú napríklad vyhrievané deky, vysávače alebo klimatizácie pre karavany, či práve autochladničky a chladničky pre karavany. Pôvodne išlo o jednu z divízií značky Electrolux (Dometic), ktorá sa neskôr vyčlenila z koncernu a v priebehu niekoľkých rokov sa spojila s ďalšími spoločnosťami. Waeco bola jednou z nich. Pozrieme sa ale teraz hlavne na autochladničky. Tie sú ponúkané v kategóriách termoelektrických, kompresorových a absorpčných chladničiek, pričom ide o dobrú kvalitu. Jej autochladničky sú vyrobené zo solídnych materiálov a majú dobrú izoláciu, takže dobre držia chlad. Termoelektrické autochladničky predáva v triede hobby a profi, čo je samo o sebe pomerne jasné rozloženie. Kapacitne zahrňujú širokú oblasť od ôsmich litrov v prípade boxov na nápoje až po viac než 60 litrov v prípade boxov pre karavany.

Waeco logo

Campingaz

Spoločnosť Campingaz bola založená v roku 1949 vo Francúzsku tromi inžiniermi – Colombom, Corletom a Sillonom. Pôvodným zameraním firmy boli plynové kartuše, neskôr variče a dnes ide o jedného z najväčších výrobcov potrieb na výlety do prírody. Okrem varičov ide napríklad o grily, lampy, matrace alebo chladiace boxy, ktoré je možné bežne využiť aj ako autochladničky na cesty. Klasicky ide o pasívne chladničky (spoločnosť predáva aj náhradné vložky) aj termoelektrické autochladničky. Prednosťou týchto autochladničiek je predovšetkým dobrá polyuretánová izolácia, antimikrobiálna zložka a dobré tesnenie veka s Click and Lock systémom. Z nášho pohľadu ide o veľmi dobré a nie príliš drahé chladničky na kratšie aj dlhšie výlety.

Campingaz

Guzzanti

Firma Guzzanti, ako napovedá už sám názov, má svoj pôvod v Taliansku. Bola založená zhruba pred pätnástimi rokmi a zameriava sa predovšetkým na menšie domáce spotrebiče. Okrem kuchynského vybavenia, ako sú chladničky, digestory alebo domáce pekárne vyrába aj napríklad zvlhčovače vzduchu, šijacie stroje alebo vysávače. Nás budú ale najviac zaujímať autochladničky, takže sa na ne pozrieme trochu bližšie. Ide predovšetkým o termoelektrické a kompresorové chladničky. Ponuka je síce o niečo užšia ako v prípade  predchádzajúcich uvedených spoločností, ale napriek tomu ide o veľmi dobré modely so slušnou kapacitou, pričom väčšina z nich disponuje funkciou ohrevu. S výnimkou kompresorových modelov nejde o drahé autochladničky, ich nevýhodou je len väčšia hmotnosť.

Guzzanti

Ezetil

Spoločnosť Ezetil bola založená v roku 1953 Elizabetou a Wilhelmom Zornovými. Už od začiatku sa zaoberala chladením, respektíve výrobou chladiacich tašiek. V dnešnej dobe už táto spoločnosť neexistuje, zostala po nej ale značka Ezetil vo vlastníctve firmyInheidener Produktions und Vertriebsgesellschaft mbH. Dnes tvorí produkciu predovšetkým práve autochladničiek – termoelektrických s výkonom 18 až 24 °C, oproti okolitému prostrediu, kompresorové s možnosťou chladenia až mrazenia (až -18 °C), prípadne pasívne autochladničky s príslušenstvom (obaly, chladiace vložky, adaptéry). Kapacitou sa tieto chladničky pohybujú v širokom rozmedzí a je možné tak splniť potreby veľkého množstva zákazníkov, nevýhodou je len hmotnosť. Tá je pri väčšine autochladničiek Ezetil v porovnaní s konkurenciou väčšia.

Ezetil logo

Sencor

Názov Sencor niesla pôvodne japonská firma, založená v roku 1969, ktorá sa zameriavala na výrobu elektroniky. V 90. rokoch ju ale prevzala česká spoločnosť Fast ČR, ktorá ju spravuje dodnes. Sencor  možno teda považovať za českú značku, nehovoriac o tom, že je napríklad veľkým podporovateľom českého hokeja. Pravdou ale je, že sama vyrába len málo a často predáva tovar od iných výrobcov z východoázijského regiónu. Hlavnou prednosťou tejto značky je predovšetkým nízka cena – výrobky Sencor sú často lacnejšie než konkurenčné. Firma predovšetkým vyrába menšiu elektroniku – toastovače, žehličky, meteostanice alebo napríklad práve autochladničky. Tých ponúka hneď niekoľko, pričom ide kapacitne skôr o menšie zariadenia. Všetky je možno pripojiť do elektriny, sú plastové, takže zároveň aj ľahké. Kvalita izolácie už je horšia a výkonnosť chladenia nie je príliš veľká. Ale pokiaľ si chcete zakúpiť autochladničku za málo peňazí, potom to bude dobrá voľba.

Sencor

Finálny verdikt

Bolo by dobré, keby sme si na konci článku celý výber autochladničky zhrnuli a prešli si to ešte raz. Predovšetkým – máte na výber celkovo zo štyroch rôznych typov autochladničiek.

  • Pasívne chladiace boxy
  • Absorpčné autochladničky
  • Kompresorové autochladničky
  • Termoelektrické autochladničky

Každý z týchto typov má iné výhody a iné nevýhody a hodí sa do iných situácií. Mali by ste teda starostlivo zvážiť, na čo si autochladničku kupujete a čo s ňou budete robiť. Určite neuškodí prejsť si ponuky a recenzie jednotlivých značiek, ktoré autochladničky vyrábajú. Čoskoro zistíte, že nie každá firma vyrába kvalitné prístroje a do niektorých sa investovať jednoducho neoplatí.

Potom môžete prejsť na výber podľa jednotlivých parametrov. Niektoré, ako napríklad kapacita, sú absolútne kľúčové a musia odpovedať vašim potrebám. Pokiaľ chcete voziť autom zásoby na dovolenku, potrebujete veľkú autochladničku, naopak, ak si chcete zobrať len desiatu a pitie na výlet, bohato vám postačí malý chladiaci box. Rovnako tak je potrebné sledovať hmotnosť autochladničky (kvôli ľahšej manipulácii) a jej rozmery (aby sa vám vošla do auta). Z hľadiska bezpečnosti musíte dbať na to, aby bolo možné zafixovať autochladničku do auta a aby disponovala protiskratovým mechanizmom a mechanizmom kontrolujúcim vybitie batérie.

Rozhodujúce sú charakteristiky chladenia – výkon, rozsah pracovných teplôt a minimum, na ktoré možno potraviny schladiť / zmraziť. Rovnako tak podstatné je poznať energetickú triedu spotrebiča, ktorá vyjadruje efektivitu hospodárenia s dodanou energiou, a v nadväznosti na ňu aj priemernú spotrebu. Od veci nie je ani sledovať typ napájania a dĺžku kábla – oboje by pri zlom výbere mohli značne skomplikovať používanie autochladničky. Ďalšie parametre, ako je hlučnosť alebo prechodne uvádzaná klimatická trieda, môžete sledovať skôr okrajovo, pre zaujímavosť. Na záver potom môžete zhodnotiť, aké príslušenstvo sa dodáva k autochladničke (ochranný obal, predĺženie, uzamykateľná zásuvka, koše, …) a pozrieť sa, či vám vyhovuje cena a či nie je autochladnička podozrivo lacná, alebo predražená. Ak nie je ani jedno, ani druhé, môžete si autochladničku  pokojne zaobstarať.

Správna manipulácia s autochladničkou

Keď máte vybranú autochladničku a dočítali ste sa až sem, môžeme si ešte povedať, ako s autochladničkou manipulovať. Predovšetkým – je potrebné ju bezpečne a pevne zafixovať do auta, ešte než vyrazíte. Žiadna vyhláška ani zákon jej miesto nešpecifikuje, platí pre ňu to isté čo pre ostatnú batožinu. Dobré je, ak kábel nie je napnutý a má teda jeho dĺžka určitú rezervu. Autochladnička, pokiaľ ju umiestnite pod sedačku alebo na sedačku, musí byť upevnená, aby ani v prípade prudkého brzdenia alebo dokonca nárazu neodskočila, alebo neodletela a nespôsobila zranenia. Bezpečné zapojenie (zdôrazňujeme, nesmú byť drôty odhalené, vždy si skontrolujte izoláciu kábla) je potom základ.

Ak chcete zaistiť správny chod autochladničky a jej maximálnu efektivitu, strážte si jej ventilátor. Tým disponuje väčšina aktívnych autochladničiek a aby nedošlo k prehriatiu alebo dokonca prepáleniu poistky, musí byť okolo neho dostatočný priestor na odvod tepla. Rovnako tak nie je pre autochladničku dobré, ak je na priamom slnku (či už za jazdy, alebo napríklad vonku v prírode). Pokiaľ ju chcete umiestniť do kufra, môžete, ale odporúčame ju opäť zafixovať, aby sa nemohli poškodiť ďalšie predmety v batožinovom priestore ani chladnička.

Najčastejšie kladené otázky

Aká je odporúčaná teplota uchovávania pre jednotlivé potraviny?

„Väčšina zeleniny a ovocia by mala byť skladovaná v teplote do +10°C, aby sa spomalil proces hnitia. Pre mliečne výrobky, vajíčka a ostatné netrvanlivé výrobky je teplota maximálne +4°C. Vždy si samozrejme pozrite popisky jednotlivých výrobkov, aby ste sa uistili, že ich skladujete pri správnej teplote. Pod teplotou 4°C však dochádza k rozpínaniu vody, takže rastlinné bunky sa rozpadávajú, takže neukladajte zeleninu a ovocie blízko k chladiacemu telesu.“

Môžem používať solárny panel na poháňanie autochladničky?

„Väčšina modelov nepodporuje napájanie priamo zo solárnych panelov, pretože vzniknuté napätie príliš fluktuuje, a teda nemôže byť použité na priame napájanie autochladničky. Môžte však solárny panel napojiť na nabíjačku/regulátor a ten na 12 V batériu. Vďaka tomu môžete chladničku napájať aj pomocou solárnych panelov a mať tak zelenú a lacnú energiu.“

Čo je to chladivo?

„Chladivo je obvykle tekutina alebo plyn, ktorý zabezpečuje chladenie v chladničke. Ľad je dobré chladivo, ale nemôže sa posúvať cez potrubie, preto je lepšie používať tekutiny alebo plyn, ktorý na tekutinu skondenzuje. V dnešnej dobe sa používajú do klimatizácií a do prenosných chladničiek chladivá ako napríklad R134A. V minulosti to boli freóny, ktoré však boli škodlivé pre ozónovú vrstvu, preto je ich používanie už v dnešnej dobe zakázané.“

Aké hlučné sú autochladničky?

„Väčšina autochladničiek je pomerne tichá, pričom najtichšie sú pasívne autochladničky. Pri väčšine sa dá pohodlne spať bez toho, aby vás vyrušoval hluk z chodu. V prípade, že predtým bola autochladnička tichá, a zrazu je hlučnejšia, sú príčinou pravdepodobne ventilátory, ktoré treba po čase udržiavať, inak hrozí práve takéto vyrušovanie spánku.“

Aký je výkon chladničky počas horúceho dňa?

„Počas horúcich dní má autochladnička vyšší výkon, pretože musí prekonať väčší teplotný rozdiel a ochladiť vaše jedlo na požadovanú teplotu. Izolácia taktiež prepúšťa určité teplo, čo zvyšuje výkon. Toto platí pre autochladničky, rovnako ako aj pre klasické chladničky. Preto je tiež potrebné udržiavať chladničku mimo priameho slnečného žiarenia.“

Stane sa niečo keď sa náhodou rozleje niečo v autochladničke?

„Nemal by to byť až taký problém, no keď sa tekutiny dostanú na izoláciu, môžu ju poškodiť a znížiť jej účinok, čo vedie aj k zvýšeniu spotreby chladničky. Preto sa odporúča udržiavať vnútro autochladničky stále suché. V prípade, že chcete pre väčšie chladenie použiť ľad, použite vždy uzavreté nádoby na ľad, aby sa nestalo, že poškodíte izoláciu.“

 

Zuzana je študentkou na univerzite v odbore geografia-informatika. Popri tom sa venuje vzdelávaniu v digitálnom kreslení a modelovaní, nakoľko umenie je jej dlhoročnou vášňou. Popri štúdiu sa venuje svojím záľubám, ako napríklad čítanie kníh, hranie počítačových hier, sledovanie seriálov, ale aj cvičenie a cestovanie. Okrem toho píše aj na svoj blog, ktorý je zameraný na vegetariánske recepty.

Diskusia a poradňa

Položte otázku