Najlepšie autochladničky 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej autochladničky.
 • Zvoľte si na základe výkonu, veľkosti, účinnosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP autochladničky roku 2019

Kompresorové do 400 eur Kompresorové od 400 eur Termoelektrické do 100 eur Termoelektrické od 100 eur Absorpčné Pasívne
Indel B TB31A Indel B TB41A Guzzanti GZ 24A Compass RED Dometic CombiCool RC 2200 EGP Campingaz Icetime Plus
Účinnosť chladenia
98 %
Manipulácia
92 %
Priestrannosť
94 %
Cena/kvalita
93 %
Účinnosť chladenia
99 %
Manipulácia
94 %
Priestrannosť
93 %
Cena/kvalita
92 %
Účinnosť chladenia
93 %
Manipulácia
97 %
Priestrannosť
94 %
Cena/kvalita
94 %
Účinnosť chladenia
95 %
Manipulácia
94 %
Priestrannosť
94 %
Cena/kvalita
93 %
Účinnosť chladenia
89 %
Manipulácia
95 %
Priestrannosť
93 %
Cena/kvalita
91 %
Účinnosť chladenia
81 %
Manipulácia
97 %
Priestrannosť
93 %
Cena/kvalita
91 %
94%
94%
95%
94%
92%
90%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Je pomerne bežné, že ak vyrazíte niekam napríklad na dovolenku alebo na víkend, budete si chcieť vziať so sebou vlastné potraviny. V posledných rokoch si totiž často zvykávame skôr variť, než chodiť každý deň do reštaurácií na obed a na večeru. Môže sa aj stať že ak si v horúcich dňoch zájdete po práci nakúpiť tak si chcete doniesť potraviny domov v čo najlepšom stave. Nehovoríme teraz o čipsoch, jablkách alebo cestovinách, máme na mysli citlivé potraviny, ako je mäso, syry, šunka alebo napríklad maslo. Pokiaľ si ich budete chcieť vziať na dovolenku, alebo zariadiť, aby cestou z nákupu neutrpeli na ujme ani v teple, mali by ste ich prevážať ideálne v chlade. Pretože v aute je to pomerne ťažké zariadiť, hlavne v lete, kedy sa jazdí najčastejšie na dovolenku, hodí sa zakúpiť si pre podobné účely autochladničku.

Autochladnička je zariadenie, ktoré zaisťuje na rôznom princípe udržanie chladnej vnútornej atmosféry, ktorá bráni rýchlemu skazeniu potravín. Kvasenie, hniloba, rast plesne – to všetko sú chemické alebo biologické procesy, ktoré teplo výrazne urýchľuje. Tým že uložíte potraviny do chladu, im síce väčšinou nezabránite, ale výrazne ich spomalíte. Napríklad mäso by ste nemali bez autochladničky na dovolenku voziť vôbec, pretože za deň v horúcom aute by sa mohlo zničiť a akonáhle by začalo zapáchať, už sa s ním nedá nič spraviť. Box autochladničky nezaberá zas toľko miesta, aby sa vám do auta nevošiel a zároveň zvyšuje váš komfort. Nie ste tak závislí na prítomnosti obchodu v cieľovej destinácii, ani sa na dovolenke nemusíte stresovať s nákupom.

Pravda, ak si chcete zakúpiť kvalitnú autochladničku, ktorá perfektne splní vaše potreby a s ktorou sa nebudete musieť báť ani dlhých ciest, odporúčame venovať výberu dostatok času a úsilia. Kúpiť autochladničku nie je ťažké, ale vyplatí sa poznať jej základné parametre a pokiaľ možno, prispôsobiť si ich vašim potrebám – či už ide o objem chladničky, hmotnosť, rozmery alebo napájanie. Uznávame, že nie každý rozumie autochladničkám, preto sme pre vás pripravili veľký test autochladničiek, aby sme vám pomohli. V rámci neho vám chceme predstaviť jak najlepšie autochladničky v prehľadných rebríčkoch, tak aj náš článok, a tak aj ako vybrať autochladničku. Pevne veríme, že vám náš test bude nápomocný a že vám poradí s výberom.

back to menu ↑

Základné rozdelenie autochladničiek do štyroch kategórií

Obecne platí, že možností chladenie máte v auto hneď niekoľko. Súvisí to s jednotlivými typmi autochladničiek. Tie sa dajú rozdeliť podľa princípu, na akom fungujú, do štyroch skupín:

 • Pasívne autochladničky – v praxi sa jedná o termotašky a boxy, ktoré pracujú s predchladenou náplňou. Doma vychladíte v mrazničke dosky s chladiacim médiom, vložíte ich do chladničky a oni prijímajú teplo, zatiaľ čo ochladzujú okolitý vzduch
 • Absorpčné autochladničky – pracujú s odvetrávaním a odparovaním kvapalného média, ktoré absorbuje teplo skôr než vzduch v boxe a potraviny
 • Termoelektrické autochladničky – potrebujú prijímať z vozidla elektrinu, poprípade ich môžete napájať zo siete v chate alebo v hotelovej izbe. Okrom toho, že chladia, sú schopné aj ohrevu
 • Kompresorové chladničky – môžu byť pripojené k autobatérii, často ale obsahujú aj vlastnú batériu, ktorá sama udržuje prevádzku po dlhšiu dobu. Ich chladiace schopnosti sú asi najlepšie, môžu dokonca aj mraziť
 • Autochladnička ako priehradka u spolujazdca – tu ide o špeciálny typ, ktoré zaraďujeme skôr pre zaujímavosť, aby ste vedeli, že niečo také existuje. Ak má vaše auto klimatizáciu, môže byť jedna jej vetva smerovaná sem, čím vzniká chladený priestor (je možné ho zapnúť a vypnúť), do ktorého je možné uložiť pitie alebo jedlo. Nejde ale o klasickú autochladničku, preto tento systém do testu nezaraďujeme.

To bola len stručná charakteristika jednotlivých typov, podrobnejšie by sme sa na ne chceli pozrieť pri jednotlivých kapitolách testu. Preto sa budeme ďalej zaoberať konkrétnymi druhmi autochladničiek. Každá z nich má ale svoje vlastné charakteristiky, preto odporúčame sa najskôr poriadne pozrieť, čo ktorý typ dokáže, a potom tak vyberať, čo využijete.

back to menu ↑

Test kompresorových autochladničiek

Kompresorové chladničky sú o niečo zložitejšie, než predchádzajúce zmienené typy. Princíp je v podstate veľmi podobný princípu, na akom pracujú klasické kuchynské chladničky, cirkulácia chladiaceho média prebiehapod tlakom.Sú veľké, ťažké, ale za to vysoko výkonné.

Najlepšie kompresorové autochladničky do 500 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Príkon Cena
1. WAECO CoolFun CK 40D
40 litrov 47 wattov Zistiť cenu
2. Indel B TB18
18 litrov 35 wattov Zistiť cenu
3. WAECO CoolFreeze CDF 11
10,5 litra 35 wattov Zistiť cenu
4. COMPASS FREEZE
40 litrov 45 wattov Zistiť cenu
5. Compass Chladící box kompresor
30 litrov 45 wattov Zistiť cenu

Najlepšie kompresorové autochladničky od 500 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Príkon Cena
1. Indel B TB41A
37 litrov 45 wattov Zistiť cenu
2. G21 kompresorová 35l
35 litrov 45 wattov Zistiť cenu
3. Guzzanti GZ 45
50 litrov 60 wattov Zistiť cenu
4. Indel B TB46 Steel
46 litrov 85 wattov Zistiť cenu

Kompresorové autochladničky a ich charakteristika

Kompresorové autochladničky pracujú na zložitejšom princípe, než predchádzajúce typy a celkovo je ich fungovanie o niečo zložitejšie. Tento typ chladničiek disponuje okruhom, v ktorom koluje chladiaca zmes. Tá predchádza v kvapalnom stave do výparníka, kde vďaka nízkemu tlaku získava výrazne nižší bod varu. Prijíma teplo z okolia, ktoré spotrebuje na odparenie, a zároveň ochladzuje okolitý vzduch vo vnútri chladničky. Ako plyn tak prechádza do kondenzačného priestoru, kde naopak rastie jej bod varu, látka kondenzuje (skvapalňuje) a teplo sa naopak uvoľňuje von z chladničky a ďalej sa odvádza. Cyklus chladiacej zmesi sa opakuje, pričom tlak a cirkuláciu zaisťuje zabudovaný kompresor.

Výhodou tohto typu autochladničiek je vysoká výkonnosť. Okrem toho, že dokážu chladiť rýchlo a na nízku teplotu, sú schopné fungovať aj pri vysokých teplotách (uvádza sa, že až do 50 °C teploty okolia). Časť týchto autochladničiek má zabudovanú batériu, takže po nabití môžu chladiť aj bez pripojenia k elektrine, väčšinou až 10 až 15 hodín. Inak ich samozrejme musíte mať pripojené k zdroju elektriny. Na druhej strane, vďaka prítomnosti kompresora a celého cirkulačného systému, sú tieto chladničky ťažšie a rozmerovo väčšie. Nie sú teda veľmi mobilné, aby sa vošli do menších áut alebo aby ste ich mohli vziať so sebou na piknik. V aute navyše potrebujú určitý priestor na odvetrávanie a pokiaľ ich chcete použiť, určite sa hodí mať v aute klimatizáciu. Teplo totiž odvádzajú do okolia a priestor auta by sa od nich vyhrial. Rovnako tak sú o niečo drahšie, než predchádzajúce typy, na druhej strane však platíte za výkon a vysokú efektivitu.

Výhody

Vysoká výkonnosť a efektivita

Fungovanie aj pri vysokých teplotách

Prítomnosť batérie


Nevýhody

Vysoká cena

Veľkosť a hmotnosť

Priestorovo náročnejšie

back to menu ↑

Test termoelektrických autochladničiek

Termoelektrické chladničky sú z autochladničiek najpokročilejšie. Umožňujú nielen chladenie potravín, ale aj ich ohrev. Sú pomerne výkonné a dokážu fungovať aj pri vysokých teplotách okolia. Sú lacnejšie, než predošlá kategória, ale zároveň náročnejšie na spotrebu.

Najlepšie termoelektrické autochladničky do 100 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Chladiaci účinok Cena
1. Compass BLUE
25 litrov 20 °C Zistiť cenu
2. Campingaz Powerbox Plus
36 litrov 16 °C Zistiť cenu
3. Guzzanti GZ 24A
24 litrov 20 °C Zistiť cenu
4. Sencor SCM 4800BL
8 litrov 20 °C Zistiť cenu

Najlepšie termoelektrické autochladničky od 100 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Chladiaci účinok Cena
1. Compass RED
30 litrov 20 °C Zistiť cenu
2. Guzzanti GZ 38
28 litrov 20°C Zistiť cenu
3. G21 C&W
45 litrov 15 °C Zistiť cenu
4. Compass 50l 230V/12V
50 litrov 20°C Zistiť cenu

Termoelektrické autochladničky a ich charakteristika

Ako sme si už povedali, termoelektrické autochladničky sú charakteristické tým, že môžu potraviny nielen chladiť, ale aj ohrievať (respektíve taktiež udržať dosiahnutú teplotu potravín). Teplota, o ktorú sa bude líšiť klíma vo vnútri chladničky a vonkajšieho prostredia, je až 30 °C, čo je celkom slušný rozsah (pri teplote vonkajšieho prostredia 38 stupňov teda môže udržať potraviny v chlade 8 °C, alebo v teple 68 °C). Práve týmto systémom a svojou univerzálnosťou je termoelektrická chladnička odlišná od predchádzajúcich druhov. Výkonnostne ale väčšinou nedosahuje kvalít kompresorovej chladničky, s tým určite treba počítať. Ďalšia vec, ktorú by ste mali vedieť je, že priestor chladničky je potrebné dopredu vychladiť alebo vyhriať, takže je potrebné ju mať pred cestou pripravenú. Ak ju večer zapojíte do zásuvky tak ráno ju môžete použiť. Na spontánne výlety nie je veľmi vhodný, pretože ju nestihnete dopredu pripraviť.

Okrem toho je potrebné povedať, že termoelektrická autochladnička nezaberá v aute toľko miesta, je ľahko prenositeľná a mobilnejšia, než kompresorová autochladnička. Nie je tak ťažká, takže si ju môžete vziať napríklad na piknik, v aute sa s ním bude celkom dobre manipulovať. Vnútorná teplota sa udrží po určitú dobru (čo závisí predovšetkým na kvalite izolácie) ale samozrejme nie na stálo. Cenovo sa vám vyplatí viac, než kompresorový typ, ale musíte počítať dopredu s tým, že spotreba tohto typu chladničiek je o niečo väčšia.

Výhody

Okrem chladenia aj ohrieva

Menšie rozmery

Ľahšia než kompresorová chladnička

Slušná cena


Nevýhody

Obmedzený rozsah teplôt (limitujúci predovšetkým pri ohreve)

Väčšia spotreba

Nutnosť predprípravy

back to menu ↑

Test absorpčných autochladničiek

Absorpčné autochladničky musia mať v sebe chladiace médium, najčastejšie plynné alebo kvapalné, ktoré do seba absorbuje teplotu z okolia. Prebieha tak endotermická reakcia, látka vstrebáva teplo a okolie sa ochladzuje. Tým sa udržujú potraviny v chlade. Samotné chladenie opäť prebieha aj bez prítomnosti elektrickej energie, inak ale chladničky elektrinu potrebujú.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Prevádzkový tlak Cena
1. Dometic CombiCool RC 2200 EGP
40 litrov 30/50 mbar Zistiť cenu
2 DOMETIC CombiCool RF
60 litrov 30 mbar Zistiť cenu
3. Meva XC-42G
42 litrov - mbar Zistiť cenu
4. Dometic ACX 35
31 litrov 30 mbar Zistiť cenu

Absorpčné autochladničky a ich charakteristika

Ako sme si už povedali, absorpčné autochladničky potrebujú vlastné chladiace médium, buď to kvapalné, alebo plynné. Často sa jedná o klasický plyn, amoniak alebo bromid lítny, rozpustený vo vode. Toto médium reaguje s okolím tak, že do seba naťahuje teplo z vonkajšieho prostredia. Tým sa okolitý vzduch ochladí a ochladia sa aj potraviny vo vnútri boxu. Plyny tak cirkulujú, teplo sa odvádza von a udržujú tak vnútorné prostredia studené. Tieto autochladničky navyše, oproti predchádzajúcemu typu, potrebujú elektrickú energiu. Nie priamo k chladeniu, ale k zaisteniu celkového fungovaniu áno. Energeticky je však tento typ chladničiek nenáročný.

Na rozdiel od typov, ktoré zmienime neskôr, nemôžu zmraziť potraviny, ale aj napriek tomu ich ochladia na nižšiu teplotu, než pasívny typ. Vhodné sú predovšetkým k uchovaniu jedla v čerstvom stave, aby sa neskazili, a to aj na dobu niekoľkých dní (podľa typu potraviny). Sú drahšie než pasívne autochladničky, a zároveň je pri nich problém s odvetrávaním. Vec sa má tak, že potrebujú okolo seba mnoho priestoru, preto nie sú úplne vhodného do osobného auta. Omnoho väčšie využitie majú napríklad v obytných autách alebo v karavanoch.

Výhody

Malá energetická náročnost

Udržia potraviny na nižšej teplote

Väčšia efektivita chladenia


Nevýhody

Nutný priestor pre odvetrávanie

Vyššia cena

Nevhodné do osobných áut

back to menu ↑

Test pasívnych autochladničiek

Najlacnejší variant autochladničiek – nevyžaduje pripojenie k zdroji elektrickej energie, stačia vám chladiace dosky, ktoré sa dopredu namrazia a behom cesty tak chladia potraviny. Sú to jednoduché zariadenia, vhodné na kratšie cesty. V zásade ide o klasické prenosné chladiace boxy, poprípade môžu k tomuto účelu poslúžiť i termotašky.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Objem Cena
1. Campingaz Icetime Plus
30 litrov Zistiť cenu
2. Campingaz Icetime Plus Extreme
25 litrov Zistiť cenu
3 Gio Style BRAVO 32
29,5 litrov Zistiť cenu
4. Curver chladící box
20 litrov Zistiť cenu

Pasívne autochladničky a ich charakteristika

Pasívne autochladničky sú tými najjednoduchšími zariadeniami, ktoré môžete využiť na cestách k chladeniu potravín. Sú lacné (zakúpite ich do 40 eur), jednoduché, nevyžadujú pripojenie k zdroji elektriny, ale zároveň nezaisťujú dlhodobé chladenie. Využívajú vnútorné médium (v podobe ľadu, doštičiek alebo vložiek s chladiacou kvapalinou), ktoré sa predom namrazí a potom sa s nimi vyplní vnútorný priestor chladničky. Tam predávajú chlad potravinám a sami vstrebávajú teplo, pričom schopnosť chladenia závisí na chladiacom médiu, ale aj na dobrej izolácii.

Väčšinou sa jedná o termotašky, alebo plastové chladiace boxy s dvojitou stenou. Ich výhodou býva ľahká manipulácia, ergonomická rukoväť alebo uši tašky, rovnako ako nezávislosť na zapojení do elektriny. Môžete ich využiť napríklad aj pod stanom. Naopak, doba chladenia je obmedzená a taktiež aj teplota, na ktoré je možné potraviny chladiť. Najviac sa vyplatia na krátke výlety, kde nestrávite veľa času mimo civilizácie.

Výhody

Veľmi lacné prístroje

Ľahká manipulácia

Bez nutnosti pripojenia


Nevýhody

Obmedzená doba chladenia

Chladí len do určitej teploty

Ak použijete k chladeniu ľad, rozpúšťa sa a jedlo prevlhne

back to menu ↑

Niekoľko preverených výrobcov autochladničiek

Pokiaľ patríte medzi pravidelných čitateľov našich testov, iste viete, čo bude teraz nasledovať. Ak nie, tak nám dovoľte, aby sme vám to vysvetlili. Do našich testov pravidelne zaraďujeme taktiež kapitolku s výberom najkvalitnejších značiek a najväčších výrobcov, aj s ich stručnou charakteristikou. Má to samozrejme svoj dôvod a taktiež veríme, že značka o celkovej kvalite tovaru vypovedá veľa. Predovšetkým, nakupovať by ste mali skôr od väčších, tradičných, rokmi preverených výrobcov. To, že sa značka udrží dlhodobo na vrchole, znamená, že jej výrobky budú dobré a preto ich ľudia kupujú. Navyše, veľkovýrobcovia majú oproti menším firmám hneď niekoľko predností:

 • Môžu si dovoliť investovať viac do technológií a inovácií a vzhľadom k väčším počtom modelov na trhu sa mu to vyplatí.
 • Môže si dovoliť pracovať s kvalitnejším materiálom, ktorý odoberá vo veľkom a teda výhodnejšie.
 • Väčšinou zamestnáva skúsených odborníkov, ktorí majú vo svojom odbore značnú prax.
 • Dodáva na trh výrobky vo viacerých modelových radách, takže pre nich má zmysel venovať úsilie a prostriedky vývoju, navyše máte väčší výber.
 • Vďaka tomu, že vyrába vo veľkom, môže si niekedy dovoliť nižšie ceny, než by za zrovnateľnú kvalitu chcel malý výrobca.
 • Kvalitnejšie a efektívnejšie mechanizmy vstupnej kontroly.

Mohli by sme nájsť aj ďalšie argumenty, ale veríme, že chápete, čo tým chceme povedať. Navyše veľká firma si nemôže dovoliť riskovať poškodenie vlastného dobrého mena (budovaného mnohokrát niekoľko desiatok rokov) tým, že by do obehu pustila nekvalitný tovar, ktorý by si nikto nekúpil. Nechceme tým ale povedať, že by žiadny z malých výrobcov nemohol vyrobiť dobrú autochladničku, ale pri spoločnostiach, ktoré sme v rámci nášho testu vyhodnotili ako najlepšie, máte väčšiu šanci a takmer istotu, že si zakúpite kvalitný výrobok. Poďme si teda postupne prejsť jednotlivé značky.

back to menu ↑

Ako vybrať autochladničku? Dôležitá je kapacita a dĺžka kábla

Teraz sa dostávame k samotnému jadru nášho článku – ide o návod, ako vybrať autochladničku. Parametrov výberu je mnoho a radi si ich s vami postupne prejdeme, ale na úvod by sme odporučili, aby ste sa zamysleli, čo od prístroja vlastne očakávate a čo od neho požadujete. Asi najzásadnejšia otázka – k akému účelu si chcete autochladničku zakúpiť? Pokiaľ ju plánujete využívať väčšinou len na pikniky a voziť v ňom napríklad len pitie a malú desiatu, určite vám postačí menší model. Pokiaľ chcete v autochladničke voziť jedlo na dovolenku, aby ste si tam mohli variť, vyberte pokiaľ možno čo najväčší model. Rovnako tak je pri pátraní po novej autochladničke dôležitou indíciou, pokiaľ ju plánujete využívať len občas, niekoľkokrát do roka alebo pravidelne napríklad pri nákupe. V prvom prípade vám postačí lacnejší model, naopak v tom poslednom sa už vyplatí investovať do špičkovej chladničky, ktorá sa vám vyplatí. Zaujímať by vás ale mali aj ďalšie faktory autochladničiek – jak intenzívne dokážu chladiť (či v prípade vedia aj zohrievať), či ju chcete prenášať, alebo len prevážať a v neposlednom rade taktiež to, či na ňu máte dostatok financií. Pozrime sa teda spoločne na jednotlivé parametre autochladničiek a na záver zhodnotíme aj jej ceny. Veríme, že vám to dosť uľahčí váš výber.

Bezpečnosť je na prvom mieste!

Pri autochladničkách, ktoré majú pasívne chladenie, sa o bezpečnosť veľmi starať nemusíte. Stačí ju pevne a stabilne umiestniť do vozidla, aby nemohli v aute spôsobiť fyzickú škodu alebo zranenie a máte o všetko postarané. Pri autochladničkách so zapojením do elektriny je to trošku zložitejšie, pretože už musíte brať do úvahy aj to, že ide o elektrické zariadenie. Teda, že môže ľahko dôjsť k skratu, vybitiu batérie auta a podobne. Z toho dôvodu odporúčame, aby ste si skontrolovali, akými bezpečnostnými prvkami autochladnička disponuje. Obecne sa riešia predovšetkým dva prvky:

 • Poistky proti skratu alebo preťaženiu (v lepšom prípade vedie k poruche auta, v horšom až k požiaru).
 • Automatický systém ABS (systém, ktorý sleduje napätie autobatérie a pokiaľ poklesne pod únosnú hranicu, vypne autochladničku, aby sa vám batéria nevybila úplne a aby ste nezostali stáť niekde na ceste).

Malá-autochladnička

Výber vhodnej veľkosti autochladničky

Po zvolenom type autochladničky ide asi o najdôležitejší parameter. Práve veľkosť chladničky rozhoduje väčšinou o tom, či je pre vás vhodná, alebo nie. Musí byť dostatočne priestorná, aby sa do nej vošli všetky vaše potraviny, ale zároveň by nemala byť zbytočne veľká, aby v aute nezaberala cenný priestor a aby sa s ňou dobre manipulovalo. Odporúčame brať do úvahy niekoľko faktov:

 • Pokiaľ chcete umiestniť autochladničku za sedadlo alebo pod sedadlo, musí prejsť dverami.
 • Ak ju chcete voziť vzadu v kufri, nesmie byť vyššia, než je výška priestoru v kufri.
 • Mely by sa do nej zmestiť fľaše – ideálne je ich postaviť, znižuje sa tak riziko, že by tekutina vytiekla.
 • Väčšia rodina potrebuje väčšiu autochladničku.

Takto by sme mohli postupovať ďalej, teda v skratke – veľkosť chladničky je individuálny parameter a je to predovšetkým na vás, k čomu ju využijete a akú kapacitu teda potrebujete.

Objem vnútorného priestoru

Ak vezmeme do úvahy objem chladničky, ten čisto vypovedá o veľkosti vnútorného priestoru. Povie vám, koľko úložného priestoru môžete využiť. Platí, že väčšie chladničky majú väčší objem chladiaceho boxu, takže vám ponúknu viac. Pokiaľ sa pozrieme na konkrétne čísla, najmenšie chladničky majú objem 8 litrov, čo je veľmi málo. Priemer je medzi 20 až 30 litrami, najväčšie autochladničky môžu mať až 80 litrov. Ale to je skôr výnimka a je taktiež pravda, že priemerný užívateľ takýto objem skôr nevyužije a bude ho to v aute limitovať. Spojené sú s tým, jak už vieme, aj väčšie rozmery, rovnako ako aj menšia efektivita chladenia (k tomu nás napadá jedno dôležité pravidlo, ktoré by ste si mali zapamätať – plná chladnička pracuje efektívnejšie než prázdna).

Rozmery autochladničky

Rozmery autochladničky by ste taktiež nemali podceňovať. Je to pomerne podstatný údaj z hľadiska toho, či sa vám chladnička do auta vojde, a či ju ľahko dostane do auta a zase von alebo či ju môžete zavrieť do kufra. Je dobré, keď si auto zmeriate a budete poznať vaše možnosti. Vrelo vám odporúčame ponechať si ešte pár centimetrov z každej strany ako rezervu, aby manipulácia s autochladničkou bola pohodlnejšia. Niektoré typy chladničiek dokonca vyžadujú okolo seba aspoň trochu priestoru, aby bolo možné odvádzať teplo.

Hmotnosť autochladničky

Podobne dôležitá ako predchádzajúce parametre je aj hmotnosť autochladničky. Zároveň je často veľmi podceňovaná. Ľahko si človek povie „Však auto ju vezme“. Nie je to ale tak úplne správny postoj. Nejde ani tak o to, jak ťažká bude autochladnička pre auto, ako skôr pre vás. Bude nutné s ňou manipulovať, prenášať ju z domova do auta a zase naopak, a potom sa prejaví každý kilogram. Aby boli presuny čo najľahšie, mali by ste hľadať, pokiaľ je to možné, ľahkú autochladničku, s ktorou sa príliš nenadriete (zase odporúčame skôr uvažovať o hmotnosti naplnenej chladničky, pri ktorom to vložené jedlo tiež niečo váži). Obecne sa ľahko vojdete do rozsahu 2 až 10 kilogramov, väčšie autochladničky ale môžu vážiť aj 20 kilogramov, čo je, keď k tomu pripočítate ešte hmotnosť potravín, celkom dosť.

Účinok chladenia/ohrevu má byť čo najväčší

Podľa toho, na čo chcete chladničku využívať, by ste mali vyberať aj charakteristiky chladenia. Napríklad – pokiaľ vám bude stačiť udržať v chlade pitie a desiatu na krátku cestu, nepotrebujete, aby mala autochladnička závratné chladiace schopnosti, za ktoré by ste si museli priplatiť. Naopak, pokiaľ chcete doviezť na dovolenku potraviny v dobrom stave a nechcete riskovať, že sa cestou skazia, mal by byť chladiaci účinok čo najväčší. Väčšinou sa vyjadruje tým, o koľko stupňov je chladnička schopná znížiť teplotu oproti teplote okolitého vzduchu. Pri pasívnych chladiacich boxoch je to samozrejme pomerne málo, do 10 °C, ale pri aktívnych chladničiek máte pomerne široký výber zo spektra teplôt. Tie najlepšie môžu znížiť teplotu o 30 aj viac °C, niektoré majú pri zvýšenej spotrebe dokonca schopnosť mrazenia. Pokiaľ budú aktívne chladničky pripojené k zdroju elektriny, potom budú schopné udržovať teplotu dlhodobo okolo krajnej hodnoty.

Ak máte chladničku s chladiacim účinkom 15°C a v aute je 25 °C, je možné ochladiť potraviny až na 10 °C. V následnej efektivite chladenia hrá rolu samozrejme náplň (najväčšiu efektivitu má chladnička, pokiaľ je plná), predchladenie (keď si autochladničku pripravíte dopredu, dáte potraviny do už predchladeného priestoru) alebo výkon (čím väčší, tým lepšie pre vás).

Niekedy sa aj priamo môžete stretnúť s uvedeným rozsahom teplôt, na ktoré je možné potraviny schladiť. Môže to byť rôzne veľký rozptyl, najčastejšie to býva zhruba od -20 °C až -10 °C po nejakých 10 až 15 °C. Samozrejme, čím nižšie je minimum, tým lepšie pre vás, znamená to totiž, že chladnička je výkonná a že potraviny môžete ľahko a pomerne rýchlo aj zamraziť alebo aspoň udržať zamrazené.Pri chladničkách, ktoré ponúkajú ohrev, potom spravidla riešite maximálnu teplotu, na ktorú dokážu a na ktorú môžu jedlo ohriať alebo ho na nej udržať. V priamej závislosti na spotrebe a výkone to môže byť zhruba od 50 do 70 °C, čo je optimum. Pokiaľ by bola maximálna teplota ohrevu nižšia než 50 °C, je otázka, či by sa autochladnička vyplatila. Väčšia by bola síce lepšia, ale zase je potrebné brať do úvahy, že by bol potrebný veľmi vysoký výkon a chladnička by mala veľkú spotrebu.

Energetický štítok je zdrojom cenných informácií – hlavne o spotrebe

Pre vás, ako pre spotrebiteľa, je zdrojom veľmi cenných informácií energetický štítok, zavedený Európskou úniou povinne od roku 2001. Od tej doby ho musí mať povinne spotrebič od výrobcu viditeľne umiestnený. Pri predaji cez internet máte údaje buď vypísané v tabuľkách pri popise zariadenia, alebo býva vyfotený v galérii. Princípom je, aby boli zhrnuté všetky údaje o energetickej náročnosti prístroja na jednom mieste. Pri rôznych spotrebičoch ide o rôzne údaje, pričom pri autochladničkách sa jedná o nasledujúce:

 • Energetická účinnosť – tá sa vyjadruje písomným označením A až D, pričom kategória A má ešte tri podkategórie A+, A++ a A+++. Energetická trieda A+++ je najúspornejšia, trieda D je tak, pochopiteľne, najmenej úsporná. Okrem toho majú ešte jednotlivé triedy farebné označenie od najlepšej, zelenej, po najhoršiu, červenú. Vyjadruje sa týmto schopnosť chladničky hospodáriť s energiou, inými slovami, koľko privedenej energie premení chladnička na ohrev alebo na ochladenie potravín. Snažte sa nekupovať chladničku horšej energetickej triedy, než je A alebo ešte lepšie A+, inak bude mať veľkú spotrebu s malým účinkom a nevyplatí sa vám.
 • Priemerná ročná spotreba – udáva, koľko kilowatthodín (kWh) autochladnička spotrebuje za rok pri priemernom použití. Priemerné použitie tu znamená definované podmienky, za ktorých bude autochladnička najčastejšie fungovať. Berte teda túto hodnotu ako orientačnú, vhodnú pre porovnanie, ale nedivte sa, keď reálna spotreba bude trochu odlišná.
 • Objem chladničky a mrazničky – objem chladničky je vyjadrená v  Popísali sme si to aj v kapitolke, ktorá sa zaoberá kapacitou autochladničiek. Objem mrazničky býva bežne 0 litrov.
 • Hlučnosť – tej sme vytvorili špeciálnu podkapitolku, pretože ide opäť o pomerne podstatný parameter výberu. Teraz si povieme len toľko, že ide o to, aký hluk prístroj generuje, že sa udáva v decibeloch (dB) a že by mala byť čo najmenšia.

Napájanie autochladničiek musí odpovedať vozidlu a potrebám

Autochladničky, pokiaľ si nekúpite pasívny chladiaci box, potrebujú k svojmu fungovaniu pripojenie k elektrine. Tieto autochladničky, ktorým sa tiež hovorí chladničky s aktívnym chladením, potrebujú pripojenie k zdroju elektrickej energie. Najčastejšie to bude 12 V zdroj, ktorý je bežný pri osobných autách. Niektoré sú ale určené na pripojenie k zdroju 24 V, ktorý je bežný napríklad pri nákladných autách, dodávkach alebo v niektorých obytných autách. Všeobecne platí, že oba tieto typy sú navzájom neprepojiteľné, prípojku na 12 V do zdroja 24 V nepripojíte a obrátene tiež nie. Odporúčame preto pozrieť sa dopredu, či je možné autochladničku v danom type vozidla použiť.

Ďalšou možnosťou je pripojenie do klasickej zásuvky (teda do zdroja s napätím 230 V). Tieto autochladničky je možné dopredu pripraviť (vychladiť alebo vyhriať), využiť ich na cestu a opäť ich používať napríklad na chate alebo v kempe. Ideálne je, ak je chladnička kombinovaná a pripojenie dozásuvky je spojené s pripojením do zapaľovania auta, potom je možné ju vopred pripraviť na cestu, a takisto ju napájať a aktívne s ňou chladiť i cestou. Ak pôjdete do cudziny, kde sú iné normy na tvar i napätie zásuviek, musíte sa vopred informovať a prípadne si zaobstarať redukciu.

Hlučnosť autochladničky

Autochladničky nie sú zariadenia, ktorých prevádzka by bola úplne nehlučná (s výnimkou pasívnych chladiacich boxov). Hlučnosť je charakteristickým sprievodným javom toho, že majú chladničky ventilátor, prebieha v nich cirkulácia média a ďalších prvkov. To sa bez hluku žiaľ nezaobíde. Platí tiež to, že čím je väčší výkon chladničky, tým väčšia je aj hlučnosť, s tým musíte bohužiaľ počítať. Tento údaj môžete vyčítať z energetického štítku – zvyčajne dosahuje približne 40 dB, čo nie je nijak vysoký hluk v porovnaní so zvukom motora auta alebo s hudbou z rádia. Samozrejme, ak by mala autochladnička vyššiu hlučnosť, napríklad 50 dB, už by to znateľné bolo a mohlo by vás to v aute rušiť pri hovore alebo pri počúvaní hudby. Hlučnosť totiž nerastie v decibeloch lineárne, ale logaritmicky, to znamená, že rozdiel medzi 30 a 40 dB je menej poznateľný, než medzi 40 a 50 dB. Hlučným autochladničkám sa teda skúste vyhnúť.

Akú dĺžku kábla zvoliť pre pohodlnú manipuláciu?

Opäť platí, že ak máte záujem o pasívnu autochladničku, nemusíte vôbec dĺžku kábla riešiť, nebude ju ako a na čo pripojiť. Ale ak budete chcieť autochladničku s aktívnym chladením, mali by ste sa nad týmto údajom zamyslieť. Záleží totiž na tom, kde v aute ju chcete voziť, tomu musí kábel napájania odpovedať. Ak idete sami, môžete ju viezť na sedadle spolujazdca a mať všetko po ruke, potom vám stačí krátky kábel. V prípade, že ju chcete umiestniť pod sedadlo alebo na sedadlo vzadu, opäť nevzniká s dĺžkou kábla problém. Ale aby bolo možné autochladničku pohodlne umiestniť do kufra, mali by ste mať kábel dlhý aspoň 2 až 3 metre (samozrejme, je dobré si dĺžku overiť, každé auto je iné). Pokiaľ bude napájací kábel príliš krátky, ale napriek tomu autochladničku chcete, je možné zaobstarať si predĺženie, ale to považujeme za krajné riešenie.

Klimatické triedy pri autochladničkách

Klimatické triedy sú parameter, s ktorým sa stretávame pravidelne pri mrazničkách alebo klasických chladničiek. U autochladničiek sa s týmto parametrom tiež občas stretnete (niektorí výrobcovia ho uvádzajú), ale nie vždy a rozhodne to nie je hlavný parameter výberu. Len si myslíme, že by ste mali vedieť, o čo sa jedná. V zásade ide o rozsah teplôt, v ktorých chladnička plní svoju funkciu optimálne. Pri prekročení spodnej, ale aj hornej teplotnej hranici, dochádza k zhoršeniu kvality a efektivity chladenia. U autochladničiek je ale dopad veľmi malý, takže riešiť klimatické triedy nie je nutné, navyše vonku alebo v aute prekročíte rozsah len málokedy.

Jednotlivé triedy sa označujú písomnými skratkami podľa nasledujúceho kľúča:

 • Subnormálny – SN – rozsah 10 až 32 °C
 • Normálny – N – rozsah 16 až 32 °C
 • Subtropický – ST – rozsah 18 až 38 °C
 • Tropický– T – rozsah 18 až 43 °C (býva u autochladničiek pomerne častá)

Myslíme si, že nemá zmysel sa viac zaoberať klimatickými triedami a rozhodne sa nejedná o parameter, podľa ktorého by ste mali vyberať, skôr k nemu môžete na záver prihliadnuť. Nie každý výrobca ho ale uvádza, takže nie je natoľko vypovedajúci. Samozrejme, takto budete aspoň vedieť, o čo sa jedná.

back to menu ↑

Aké príslušenstvo dokúpiť do moderných autochladničiek

U autochladničiek sa v poslednej dobe môžete stretnúť aj s niektorými funkciami, ktoré zvyšujú komfort či bezpečnosť pri ich používaní. Rovnako tak môžete v obchodoch naraziť na príslušenstvo autochladničiek, ktoré ich použitie značne uľahčuje. Poďme sa teda postupne pozrieť na pojmy, ktoré môžu byť zároveň s chladničkami spomenuté a o ktorých by ste mali mať aspoň základné znalosti.back to menu ↑

Finálny verdikt

Bolo by dobré, keby sme si na konci článku celý výber autochladničky zhrnuli a prešli si to ešte raz. Predovšetkým – máte na výber celkovo zo štyroch rôznych typov autochladničiek.

 • Pasívne chladiace boxy
 • Absorpčné autochladničky
 • Kompresorové autochladničky
 • Termoelektrické autochladničky

Každý z týchto typov má iné výhody a iné nevýhody a hodí sa do iných situácií.Mali by ste teda starostlivo zvážiť, na čo si autochladničku kupujete a čo s ňou budete robiť. Určite neuškodí prejsť si ponuky a recenzie jednotlivých značiek, ktoré autochladničky vyrábajú. Čoskoro zistíte, že nie každá firma vyrába kvalitné prístroje a do niektorých sa investovať jednoducho neoplatí.

Potom môžeteprejsť na výber podľa jednotlivých parametrov. Niektoré,ako napríklad kapacita, sú absolútne kľúčové a musia odpovedať vašim potrebám. Pokiaľ chcete voziť autom zásoby na dovolenku, potrebujeteveľkú autochladničku, naopak ak si chcete zobrať len desiatu a pitie na výlet, bohato vám postačí malý chladiaci box.Rovnako tak je potrebné sledovať hmotnosť autochladničky (kvôli ľahšej manipulácii) a jehorozmery (aby sa vám vošla do auta). Z hľadiska bezpečnosti musíte dbať o to, aby bolo možné zafixovať autochladničku do auta a aby disponovala protizkratovým mechanizmom a mechanizmom kontrolujúcim vybitie batérie.

Rozhodujúce sú charakteristiky chladenia – výkon, rozsah pracovných teplôt a minimum, na ktoré možno potraviny schladiť / zmraziť. Rovnako tak podstatné je poznať energetickú triedu spotrebiča, ktorá vyjadruje efektivitu hospodárenia s dodanou energiou, a v nadväznosti na ňu aj priemernú spotrebu. Od veci nie je ani sledovať typ napájania a dĺžku kábla – oboje by pri zlom výbere mohli značne skomplikovať používanie autochladničky. Ďalšie parametre, ako je hlučnosť alebo prechodne uvádzaná klimatická trieda, môžete sledovať skôr okrajovo, pre zaujímavosť. Na záver potom môžete zhodnotiť, aképríslušenstvo sa dodáva k autochladničke (ochranný obal, predĺženie, uzamykateľná zásuvka, koše, …) a pozrieť sa, či vám vyhovuje cena a či nie je autochladnička podozrivo lacná alebo predražená. Ak nie je ani jedno, ani druhé, môžete si autochladničku v pokoji zaobstarať.

back to menu ↑

Ako si stoja autochladničky po stránke cien?

Předpokládáme, že pro celou řadu z vás bude důležitým kritériem výběru i cena autochladniček. Pojďme se tedy na jednotlivé cenové kategorie blíže podívat. Pokud si odmyslíme nejlevnější modely autochladniček, které jsou k pořízení za pár set korun a které nejsou zrovna dvakrát spolehlivé, je cenové rozdělení jednotlivých kategorií víceméně odpovídající jednotlivým typům autochladniček.

 • Pasívne autochladničky sú najlacnejšie – chladiace plátené tašky zoženiete od 20 eur, chladiace boxy so slušnou kvalitou potom okolo 50 až 100 eur, sú zo všetkých autochladničiek najlacnejšie, ale zároveň toho vedia najmenej.
 • Termoelektrické autochladničky si môžete zaobstarať za cenu od 50 do 100 eur. Pokiaľ si ale chcete kúpiť kvalitnejšiu a výkonnejšiu termoelektrickú autochladničku, môžete od nej očakávať síce lepšie chladiace výkony, ale zároveň aj väčšiu cenu, ktorá môže prekročiť aj 200 eur.
 • Absorpčné autochladničky, pokiaľ si chcete chcete zaobstarať kvalitnú, presiahnu často aj 200 eur. Sú drahšie, ale pomerne dobre izolujú, teplotu je možné slušne znížiť oproti vonkajšej teplote a často sú z dobrých materiálov.
 • Najdrahšie sú kompresorové autochladničky. Majú vynikajúce parametre a výkonnosť, ale zároveň za ne zaplatíte najviac. Tie lacnejšie sú k zakúpeniu zhruba od 200 eur, pokiaľ si ale chcete zakúpiť lepšiu kompresorovú autochladničku so slušnou spotrebou a dobrou efektivitou, pripravte si aspoň 400 eur. Samozrejme, za tie najlepšie môžete zaplatiť kľudne aj 600 eur, ale sú naozaj so širokou kategóriou tovaru, kde je cenové rozpätie veľké, ale zároveň tu platí priama úmera medzi cenou a kvalitou.

Keď máte vybranú autochladničku a dočítali ste sa až sem, môžeme si ešte povedať, ako s autochladničkou manipulovať. Predovšetkým – je potrebné ju bezpečne a pevne zafixovať do auta, ešte než vyrazíte. Žiadna vyhláška ani zákon jej miesto nešpecifikuje, platia pre ňu to isté čo pre ostatnú batožinu. Dobré je, ak kábel nie je napnutý a má teda jeho dĺžka určitú rezervu. Autochladnička, pokiaľ ju umiestnite pod sedačku alebo na sedačku, musí byť upevnená, aby ani v prípade prudkého brzdenia alebo dokonca nárazu neodskočila alebo neodletela a nespôsobila zranenia. Bezpečné zapojenie (zdôrazňujeme, nesmú byť drôty odhalené, vždy si skontrolujte izoláciu kábla) je potom základ.

Ak chcete zaistiť správny chod autochladničky a jej maximálnu efektivitu, strážte si jej ventilátor. Tým disponuje väčšina aktívnych autochladničiek, a aby nedošlo k prehriatiu alebo dokonca prepáleniu poistky, musí byť okolo neho dostatočný priestor na odvod tepla. Rovnako tak nie je pre autochladničku dobré, ak je na priamom slnku (či už za jazdy, alebo napríklad vonku v prírode). Pokiaľ ju chcete umiestniť do kufra, môžete, ale odporúčame ju opäť zafixovať, aby sa nemohli poškodiť jak ďalšie predmety v batožinovom priestore, tak ani chladnička.

Z našej strany je to v tejto chvíli všetko. Neostáva nám viac než vám popriať, aby sa vám vybraná autochladnička (či už akákoľvek) vyplatila a aby ste si s ňou užili veľa pekných a príjemných výletov.

Autochladničky
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk