Najlepšie vínotéky 2023

  • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodnej vínotéky.
  • Zvolte si na základe veľkosti, kvality chladenie, počtu zón a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

Vinotéky bez pozadí

Víťazi testu:

Voľne stojace do 400 eurVoľne stojace od 400 do 1000 eurVoľne stojace od 1000 eurVstavané do 800 eurVstavané od 800 eur
Haier WS 32GAE Haier WS171GA Liebherr WKr 3211 AEG SWB63001DG Liebherr WKEgw 582
badge-price
badge-quality
badge-performance
92%
95%
96%
92%
96%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Čistý objem 104 litrov ~ 32 fliaš
  • Regulácia teploty +6 až +18 °C
  • Beznámrazový systém uľahčujúci údržbu
  • Kapacita na 171 fliaš
  • Kontrola vlhkosti a teploty vo vnútri
  • Anti-UV sklenené dvere
  • Kapacita na 146 fliaš
  • Uhlíkový filter
  • Spotreba 0.35 kWh/24hod
  • Elektronické ovládanie teploty
  • 6 nastaviteľných políc z dreva
  • Zmena otvárania dverí
  • Spotreba 0.29 kWh/24hod
  • Nastaviteľný teplotný rozsah +5 až +20 ° C
  • Uhlíkový filter
  • Priemerný výkon
  • Chýba oddelená regulácia
  • Chýba zmena otvárania dverí
  • Chýba oddelená regulácia
  • 4 police
  • Chýba oddelená regulácia
  • Chýba automatické odmrazovanie
  • Vyššia cena

Úvod

Ak si radi pochutnávate na dobrom víne a aspoň trochu mu rozumiete, iste viete, že pre jeho chuť je veľmi dôležité aj to, ako ho skladujete. Pre dlhodobé uskladnenie vína je potrebné dodržať vhodnú teplotu, úroveň vlhkosti, a ak je to možné, vyvarovať sa slnečnému svetlu, keď spomenieme len tie najpodstatnejšie body. Je dobre známe, že na uskladnenie vína je úplne ideálna pivnica, ako to ostatne robili naši predkovia. Ak však pivnicu nemáte, nemôžete v nej udržať tú správnu klímu alebo jednoducho len chcete mať pár vzoriek vína po ruke v obývačke, je pre vás riešením kúpiť si kvalitnú vínotéku alebo ak chcete, chladničku na víno, do ktorej fľaše uložíte a prístroj sa o ich skladovanie postará.

Samozrejme, na uloženie dvoch, troch fliaš na krátky čas vám v pohode poslúži obyčajná chladnička (viac o nich v teste chladničiek 2023), ale má to niekoľko nevýhod. Uberáte si miesto na iné, bežné potraviny, skladovanie v chladničke nie je odporúčané ako dlhodobé (okrem iného preto, že v nej ťažko nastavíte vhodné podmienky pre víno, syr aj zeleninu) a chýba tomu tiež istý luxus a elegancia vínotéky. Navyše vnútorný priestor vínotéky je na skladovanie fliaš prispôsobený výrazne lepšie. Avšak pre úplnú spokojnosť s novou vinotékou je potrebné vyberať tak, aby pre vás bola maximálne komfortná, užitočná a zároveň aj šetrná. Pozerať by ste teda mali na možnosti umiestnenia, rozmery, kapacitu a počet zón, ale aj na spotrebu a energetickú triedu (v niektorých ohľadoch je výber vínotéky podobný výberu chladničky).

Aby sme vám pomohli s výberom a aby sme vám dopriali pohár kvalitného, vychladeného vína, ktoré si aj po dlhšom čase udrží svoju vynikajúcu chuť, rozhodli sme sa spísať veľký test vínoték 2023. Domácich vínoték je totiž na trhu celý rad, ale nie každá sa vám oplatí, nie každá vás uspokojí a nie každá bude v domácnosti vyzerať dobre. Okrem samotného testu a rebríčkov TOP modelov pre vás máme tiež kapitolu, ktorá sa bude zaoberať otázkou, ako vybrať vínotéku. V nej sa dozviete, ktoré parametre rozhodujú, a aké sú optimálne hodnoty, či na čo si musíte bezpodmienečne dať pozor. Poďme sa do toho hneď skraja pustiť.

späť do menu ↑

Rozdelenie vínoték podľa ich umiestnenia

Na trhu sa bežne stretnete s dvomi typmi vínoték, pričom aplikovať toto rozdelenie sme sa rozhodli aj my v našom teste. Ide o voľne stojace vínotéky vstavané vínotéky. V tom, ktorý typ by ste domov chceli kúpiť, by ste mali mať jasno ešte predtým, než pôjdete tento prístroj vyberať. Je to prvý a zároveň do veľkej miery rozhodujúci parameter, ktorý súvisí s tým, ako je vaša domácnosť riešená, koľko máte miesta a či môžete alebo nemôžete vstavaný spotrebič zabudovať do kuchynskej linky alebo do nábytkovej steny.

  • Voľne stojace vínotéky – sú vhodným riešením do domácností, ktoré netrpia nedostatkom priestoru. Voľne stojace vínotéky sa perfektne hodia napríklad do obývačky, do vínneho kútika v pivnici alebo do pánskeho klubu za garážou. Reštaurácie často umiestňujú tieto chladničky do priestorov pre hostí, pretože vyzerajú veľmi pekne. Za prednosť sa dá považovať ľahšia manipulácia.
  • Vstavané vínotéky – ich výhodou je, že šetria priestor. Zabudujete ich do kuchynskej linky alebo do nábytkovej steny a nemusíte riešiť, kam ich dať a či nebudú niečomu prekážať. Na druhej strane, nesie to so sebou zložitejšiu montáž, limitáciu rozmermi (ak máte pre vínotéku vyhradený priestor, musí sa do nej vojsť, ale zároveň nesmie byť príliš malá). Aj tento typ navyše môže vyzerať veľmi dobre, záleží len na vás, aký model vyberiete, a ako ho zabudujete. Opäť ale zdôrazňujeme – pre výber sú celkom zásadné rozmery, ak nebudú sedieť, musíte buď kúpiť inú vínotéku, alebo priestor prestavať a prispôsobiť (čo môže byť niekedy veľmi zložité). Navyše nezabudnite, že každý vstavaný spotrebič okolo seba potrebuje priestor (odporúčajú sa 1 až 3 centimetre, aby okolo mohol cirkulovať vzduch a spotrebič sa neprehrieval).

späť do menu ↑

Test voľne stojacich vínoték

Voľne stojace vínotéky, ako napovedá už sám názov, sú domáce vínotéky, ktoré postavíte voľne do priestoru. Je to priestorovo náročnejšie, ale zároveň to nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, nie ste obmedzení výberom a v istých prípadoch to dizajnovo vyzerá lepšie.

Cenová kategória do 400 eur

Ide o najlacnejšiu kategóriu vínoték, kde zoženiete skôr jednoduchšie prístroje. Väčšina ich bude energetickej triedy G, avšak tie najlepšie sa vojdú aj do triedy B. Kapacita bude skôr menšia (okrem najmenších modelov na 8 až 12 fliaš kúpite aj prístroje s kapacitou okolo 30 fliaš), dizajn menej zaujímavý. Ale pre menej náročných zákazníkov ideálne.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieEnergetická triedaKapacitaCena
1. Haier WS 32GAE
G 32 fliaš Zistiť cenu
2. Guzzanti GZ 20
G 20 fliaš Zistiť cenu
3. Guzzanti GZ 08
B 8 fliaš Zistiť cenu
4. Klarstein Barolo
- 16 fliaš Zistiť cenu
5. Philco PW 8 F
- 8 fliaš Zistiť cenu

Cenová kategória od 400 do 1 000 eur

V tejto cenovej triede zoženiete už výrazne väčšie, kvalitnejšie a šetrnejšie spotrebiče. Obvykle pôjde o vínotéky energetickej triedy G, s kapacitou až 180 fliaš. Navyše ide o kvalitné značky, ako je Liebherr alebo napríklad Haier. Dizajnovo sú prepracované a určené sú pre náročnejších zákazníkov a pre tých, ktorí si tvoria dlhodobé zásoby kvalitných vín.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieEnergetická triedaKapacitaCena
1. Haier WS171GA
G 171 fliaš Zistiť cenu
2. Liebherr WKb 1812
G 66 fliaš Zistiť cenu
3. Haier WS 50GA
G 50 fliaš Zistiť cenu
4. Humibox Duo US-38 Dark
G 38 fliaš Zistiť cenu
5. Philco PW 17 DFSB
- 17 fliaš Zistiť cenu
6. Bosch KSW30V81
- 120 fliaš Zistiť cenu

Cenová kategória od 1 000 eur

V tejto cenovej kategórii (ktorej cena môže narásť aj na štyritisíc eur!) zoženiete špičkové modely energetických tried D a G – teda veľmi šetrné a úsporné spotrebiče. Ak ide o dizajn, sú prepracované a elegantné, majú veľkú kapacitu (pokojne aj 200 fliaš), efektivita chladenia a viac zón je bežná vec. Okrem toho, že ich ocenia tí najnáročnejší zákazníci, sú určené napríklad do prevádzok alebo pre vinárov.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieEnergetická triedaKapacitaCena
1. Liebherr WKr 3211
E 164 fliaš Zistiť cenu
2. Liebherr WTb 4212
- 200 fliaš Zistiť cenu
3. Liebherr WKb 3212
G 164 fliaš Zistiť cenu
4. Dunavox DAU-32.81SS
D 32 fliaš Zistiť cenu
5. Bosch KSW38940
- 197 fliaš Zistiť cenu
Volně stojící vinotéka

Voľne stojace vínotéky a ich charakteristika

Voľne stojace vínotéky tvoria väčšinu domácich vínoték na trhu. Ich ponuka je široká a dostupnosť je v zásade väčšia než pri vstavaných. Začneme ich prednosťami – medzi tie jednoznačne patria ľahšia manipulácia a neobmedzený výber. Môžete kúpiť, akú chcete, ak ju budete mať kam dať. So zabudovaním do interiéru nie je problém, stačí ju priniesť a položiť na miesto. Ale samozrejme, vyžaduje voľný priestor, ktorý jej musíte dopriať (a to nielen na samotné umiestnenie, ale napríklad aj na otváranie dverí). Všeobecne ide o niečo hlučnejší typ (v porovnaní so vstavanými vínotékami), ale rozdiel nie je taký zásadný. Otázku dizajnu necháme na vás, niekomu sa viac páčia vstavané, niekomu naopak voľne stojace modely.

Výhody

Širšia dostupnosť a ponuka

Ľahšia manipulácia

Prakticky ničím neobmedzený výber


Nevýhody

Vyššia hlučnosť

Zaberajú voľný priestor

späť do menu ↑

Test vstavaných vínoték

Vstavané chladničky na víno tvoria opak predchádzajúcej kategórie – sú určené na zabudovanie do nábytkovej steny či kuchynskej linky, a ako s takými s nimi musíte počítať a dodržať isté pravidlá.

Cenová kategória do 800 eur

Ceny vstavaných domácich vínoték sú o niečo vyššie, takže musíte počítať s investíciou aspoň 500 až 600 eur. V tejto lacnejšej triede zoženiete predovšetkým modely s menšou kapacitou (zhruba do 50 fliaš), zato ale s dobrou spotrebou (ktorá je oproti voľne stojacim lepšia) a pekným dizajnom.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieEnergetická triedaKapacitaCena
1. AEG SWB63001DG
G 20 fliaš Zistiť cenu
2. Electrolux ERW 1573AOA
G 52 fliaš Zistiť cenu
3. Klarstein Vinovilla Smart
- 20 fliaš Zistiť cenu
4. Guzzanti GZ 46
C 46 fliaš Zistiť cenu
5. DUNAVOX DAU-17.57DB
D 17 fliaš Zistiť cenu

Cenová kategória od 800 eur

V drahšej kategórii vstavaných vínoték zoženiete prepracované modely, ktorých kapacita sa od predchádzajúcej až tak nelíši (bežne do 60 fliaš). Ale sú o niečo šetrnejšie, krajšie, efektívnejšie a ide prevažne o modely lepších značiek, ako je Liebherr alebo AEG.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieEnergetická triedaKapacitaCena
1. Liebherr WKEgw 582
G 18 fliaš Zistiť cenu
2. Liebherr WKEes 553
G 18 fliaš Zistiť cenu
3. Miele KWT 7112 iG
G 18 fliaš Zistiť cenu
4. AEG SWB66001DG
G 52 fliaš Zistiť cenu
5. Liebherr UWKes 1752
G 46 fliaš Zistiť cenu

Vstavané vínotéky a ich charakteristika

Úplne typické je pre vstavané spotrebiče to, že sú určené na zabudovanie do väčších nábytkových celkov. Pri vínotékach sa ponúka napríklad kuchynská linka. Všeobecne je ich výhodou, že takto docielite väčšiu efektivitu priestoru, často je to dizajnovo štýlovejšie riešenie a niektoré parametre (napríklad hlučnosť alebo spotreba) sú oproti voľne stojacim modelom lepšie. Na druhej strane – ide skôr o vínotéky s menšou kapacitou (obvykle do 50 až 80 fliaš). Tiež ich výber je zložitejší, pretože ich musíte dizajnovo zladiť so zvyškom miestnosti a navyše ste limitovaní rozmermi. Ak budujete novú kuchyňu, to ešte ide, pretože si rozmery môžete mierne prispôsobiť, ak ale nahrádzate starší spotrebič novým, musíte dodržať raz dané rozmery alebo sa pokúsiť o stavebné úpravy a priestor prispôsobiť. Ani jedno nie je úplne ideálne, avšak nutné. Pri nákupe vstavaného spotrebiča myslite tiež na to, že je potrebné počítať s určitou rezervou – okolo neho by mali byť 1 až 3 centimetre miesta, aby mohol vzduch cirkulovať a spotrebič bol efektívny a neprehrieval sa. Navyše ponuka je o niečo menšia, než pri voľne stojacich vínotékach.

Výhody

Menšia hlučnosť, väčšinou lepšia spotreba

Efektívnejšie využitie priestoru

Ak sa ju podarí zladiť s miestnosťou, ide o štýlové riešenie


Nevýhody

Zložitejšia manipulácia

Nutný veľmi starostlivý výber

Ponuka je o niečo menšia

Vestavná vinotéka charakteristika

späť do menu ↑

Najväčší výrobcovia vínoték

Pri domácich spotrebičoch ako sú chladničky na víno, je pre výber dôležitá tiež značka. Podobne ako v prípade klasickej chladničky musíte počítať s tým, že bude v prevádzke dlhodobo a prakticky neustále, takže opotrebenie bude výraznejšie než napríklad pri mixéri (ktorý používate raz za čas krátkodobo). O to podstatnejšia je voľba dobrej značky. Veľkí, známi a tradiční výrobcovia majú totiž oproti menším a neznámym značkám niekoľko predností:

  • Majú meno, ktoré si nemôžu dovoliť pokaziť.
  • Môžu si dovoliť investovať viac času a prostriedkov do inovácií a technológií.
  • Používajú často kvalitnejšie materiály, ktoré zabezpečia dlhšiu životnosť výrobkov.
  • Väčšia dostupnosť výrobkov aj zákazníckeho servisu.
  • Môžu zaplatiť skúsených a vzdelaných odborníkov, ktorí posunú výrobu o stupeň vyššie.
  • Obvykle majú prepracovanejšie procesy kontroly výroby aj výstupnej kontroly.

Nechceme tým povedať, že nezoženiete dobrú chladničku menej známej značky, to určite nie (a tiež nie každý výrobok od preverených výrobcov bude dokonalý), ale určite máte väčšiu šancu so značkami, ako je napríklad Liebherr, Guzzanti alebo Haier. Poďme si ich spoločne prejsť.

späť do menu ↑

Ako vybrať vínotéku

Pri výbere kvalitnej vínotéky sa, samozrejme, nemôžete spoľahnúť len na cenu alebo značku, to by určite nestačilo. Vždy sa pri nákupe spotrebičov musíte pozerať hlavne na ich technické parametre, značka a cena sú síce dôležité, ale skôr pomocné faktory. Určite nechcete, aby bola spotreba príliš vysoká alebo aby pre vaše využitie bola chladničky na víno príliš malá. Preto spoločne prejdeme jednotlivé kritériá výberu a povieme si o nich viac. Určite vás zaujíma, o aký typ ide, čo sme si vysvetlili hneď v úvode článku – je to asi najdôležitejší faktor. K tým ďalším dôjdeme teraz.

Kapacita vínotéky

Jedným z najdôležitejších parametrov chladničky na víno pre vás určite bude jej kapacita. Tá by sa mala odvíjať od vašej potreby. Výrobcovia vám bežne dodajú dve hodnoty – kapacitu chladničky v počte fliaš vína, ktoré sa do nej vojdú a jej objem v litroch. Prvá informácia je pre vás rozhodujúca z hľadiska toho, koľko zhruba fliaš plánujete skladovať. Tým začneme, lebo vínotéky môžeme rozdeliť zhruba do troch skupín (berte to ale orientačne, každý z nás má iné potreby a tie sa môžu značne líšiť):

  • Vínotéky s kapacitou do 20–30 fliaš – ideálne pre menšie domácnosti, napríklad pre páry, ktoré si radi vychutnávajú víno. Môžete si v nej vytvoriť dlhodobú zásobu a prípade pohostiť príležitostné návštevy. Budete ale musieť zásoby často dopĺňať.
  • Vínotéky s kapacitou do 80 fliaš – vhodné do väčších domácností, ktoré si tvoria zásoby vína a ich členovia si na ňom radi pochutnávajú pravidelne, do súkromných klubov alebo pre niekoho, kto k sebe často pozýva návštevy.
  • Vínotéky s vyššou kapacitou – na trhu sa stretnete s chladničkami na víno, do ktorých sa vojde aj 200 fliaš vína. To už je celkom dosť a pre bežnú domácnosť to nie je obvyklá spotreba (znamenalo by to vypiť fľašu vína približne každé dva dni, aby ste ju za rok vyprázdnili). Ale využitie nájdu napríklad v reštauráciách alebo napríklad u menších vinárov.

Objem chladničky nebude dokonale zodpovedať počtu litrových fliaš – musí byť výrazne väčší. Berte to tak – čím väčší objem oproti počtu fliaš, tým lepšie sa vám bude s fľašami manipulovať.  Myslite aj na krehkosť skla. To by sa pri zložitej manipulácii v malom priestore mohlo obúchať alebo rozbiť. Hodnoty objemu sa všeobecne pohybujú medzi 20 litrami pri tých najmenších a až 400 litrami pri tých najväčších modeloch. Platí ale, že relevantnejší pre použitie býva počet fliaš, ktoré sa do chladničky vojdú. Aj keď by ich do chladničky objemovo vošlo viac, počet a nosnosť (obvykle drôtených) políc je nastavená na nejaké množstvo vína, a to by sa nemalo prekračovať a navyše, ako sme si povedali, oplatí sa vám nechať si nejaký priestor na manipuláciu. Naopak, neodporúčame kupovať zbytočne väčšiu vínotéku, než potrebujete. Zbytočne by ste spotrebovávali elektrinu na neefektívne chladenie. (Zdroj: Novinky.cz)

Designová vínotéka
Prosklená vinotéka

Rozsah teploty a počet zón

S ohľadom na to, ktorý druh vína plánujete skladovať, by ste mali sledovať aj teplotu, na akú je vínotéka schopná víno vychladiť. To vám udáva práve rozsah pracovných teplôt a ten sa pohybuje bežne od 5 do 20 °C. Výhodou je, ak je vínotéka dvojzónová/viaczónová (teplota sa v nej znižuje zhora dole). V takom prípade môžete pre každú zónu nastaviť inú teplotu, a to vám umožní optimálne skladovanie viacerých druhov vína. V opačnom prípade skladujete všetko víno v priestore s jednou rovnakou teplotou. Naše odporúčanie pre vás? Ak máte vyhranený vkus a pijete napríklad len biele víno, vystačíte si s jednozónovou vínotékou. Ale v opačnom prípade, ak vám chutí biele aj červené alebo ak v domácnosti máte niekoho, kto má iný vkus než vy, využijete dvojzónovú. (Zdroj: Novinky.cz)

Spôsob chladenia

Na trhu s vínotékami rozlišujeme dva typy chladenia – termoelektrické a kompresorové. Líšia sa výkonom, ale aj spotrebou alebo cenou. Ich charakteristiky sú nasledujúce:

  • Termoelektrický článok – je ekologickejší, produkuje menej vibrácií, takže je aj tichší a je zároveň aj lacnejší, ale pri nízkom výkone a mierne vyššej spotrebe.
  • Kompresor – produkuje solídny výkon chladenia pri mierne nižšej spotrebe, ale zároveň je drahší a hlučnejší.

Spotreba

Domáca vínotéka, podobne ako klasická chladnička, je elektrický spotrebič a tomu zodpovedá tiež fakt, že má určitú spotrebu. Zo siete odoberá elektrinu a využíva ju na chladenie (ale, pochopiteľne, časť energie sa stratí v iných procesoch). Pre vás by mala byť pri vzájomnom porovnávaní kľúčová absolútna spotreba za deň (tá sa udáva za štandardných podmienok a môžete tak medzi sebou jednotlivé chladničky porovnávať), ale ako informácia pre vás nemá väčší význam. Spotreba totiž závisí na podmienkach prostredia, predovšetkým na teplote a u vás doma sa od udávanej môže líšiť. A pretože vínotéka bude v prevádzke dlhodobo, môže byť rozdiel pomerne výrazný. Ešte vám dlhujeme hodnoty, obvykle sa pohybuje medzi 0,3 a 1,1 kWh za deň.

Preto je užitočnejšie sledovať takzvané energetické triedy. Tie sa označujú pomocou veľkých písmen A až G, a udávajú, aká je efektivita využitej energie. Nejde teda o to, aby mala vínotéka čo najnižšiu spotrebu, ale aby sa využilo čo najviac prijatej energie, a aby mala čo najmenej strát (obvykle to spolu ale súvisí – šetrná chladnička na víno triedy D alebo E, ktorá energiu efektívne využije, má obvykle nižšiu spotrebu než menej efektívna chladnička triedy G). Je to dôležité, pretože ako sme povedali, vínotéky sú v prevádzke dlhodobo a spotrebujú veľa energie, takže rozdiel sa rýchlo prejaví. Bohužiaľ, podľa nového značenia sa väčšina vinoték (ktoré skôr spadali do tried B, A alebo A+) do stupnice nevojde a patrí do energetickej triedy G. Obvykle bez ohľadu na kvalitu, takže spadajú do rovnakej triedy s ďaleko horšími prístrojmi. Len tie najlepšie sa vojdú do triedy C alebo D. (Zdroj: European Commission)

Rozloženie vnútorného priestoru

Pre skladovanie vína je dôležitá aj jeho poloha. Ak ste laik a víno vypijete skôr po skonzumovaní, tak to príliš nerozoznáte, ale odborník vám povie, že z dlhodobejšieho hľadiska je ideálne skladovať víno vo vodorovnej polohe. Korok v hrdle fľaše je potom v kontakte s vínom a nevysychá, čo je pre udržanie jeho kvality nevyhnutné (ak by vyschol, prenikal by do fľaše vzduch a došlo by k zhoršeniu kvality vína). Naopak, pre krátkodobé skladovanie otvoreného vína je dobré fľašu postaviť. Vínotéka by mala byť obom formám uloženia prispôsobená – mala by teda obsahovať viac políc pre horizontálne uloženie vína, ale zároveň aj nejaký priestor na uloženie otvoreného vína vertikálne.

Na to slúžia najčastejšie kovové (najčastejšie drôtené; chrómové alebo nerezové), prípadne drevené police. Je jedno, ktoré zvolíte, ale drevené pomáhajú udržovať optimálnu vlhkosť a vyzerajú luxusnejšie. Na druhej strane, vyskytujú sa najčastejšie v drahších chladničkách na víno, pri lacnejších vínotékach je obvyklý kovový rošt tvarovaný na ukladanie fliaš. Rozloženie priestoru je vyjadrené kapacitou chladničky – udávaný počet fliaš sa do políc musí vojsť. Obvyklé je využitie políc pre 1 až 5 fliaš vína v 3 až 13 radoch.

VInotéka v kuchyni

Klimatická trieda

Klimatická trieda vám dáva informáciu o tom, v akom rozsahu okolitých teplôt vínotéka pracuje efektívne. Ak teplota klesne alebo naopak prerastie hranicu klimatickej triedy, efektivita chladenia klesá a stroj sa bude prehrievať alebo naopak nebude zvládať chladiť, vzrastie spotreba a môže dôjsť aj k poškodeniu prístroja. Rozmedzie pracovných teplôt vám udáva práve parameter nazvaný klimatická trieda. Rozoznávame štyri:

  • SN trieda – subnormálna – od 10 do 32 °C
  • N trieda – normálna – od 16 do 32 °C
  • ST trieda – subtropická – od 18 do 38 °C
  • T trieda – tropická – od 18 do 43 °C

V súčasnosti je už pri vínotékach (aj pri klasických chladničkách) bežná príslušnosť k viacerým klimatickým triedam. V takom prípade sa udáva rozmedzie týchto tried, pričom ideálne je rozmedzie SN-T, ktoré vám hovorí, že spotrebič spadá do všetkých štyroch tried a jeho pracovný rozsah je teda od 10 do 43 °C. To je úplne ideálna možnosť.

Rozmery

Ak ide o rozmery, musíte počítať s tým, koľko ste si na vínotéku vyhradili miesta. Obzvlášť pri vstavaných modeloch je to dôležité, pretože sa do vyhradeného priestoru musí vojsť (prípadne, ak nahrádzate starý vstavaný spotrebič, musíte rozmery dodržať presne). Preto na tomto mieste odporúčame si rozmery skontrolovať. Ešte dopĺňame, že platí – čím väčšia kapacita, tým väčšie rozmery, to je jasné.

Hlučnosť

Vzhľadom na to, že vínotéka bude pravdepodobne umiestnená do bytu alebo do domu, a nie napríklad do pivnice (ale je to tiež možnosť, zariadiť si príjemné posedenie v pivničke, to zase nevylučujeme), mali by ste sa zaujímať tiež o to, koľko generuje hluku. Hlučnosť spotrebičov sa udáva vždy v decibeloch. Ide o jednotku, ktorá popisuje intenzitu zvuku (a dajte pozor na to, že rast nie je lineárny, ale logaritmický – rozdiel medzi 38 a 40 dB je menší než medzi 48 a 50). Od vínoték môžete očakávať podobné hodnoty ako od klasických chladničiek – tie tichšie dosiahnu hlučnosť zhruba 38 až 40 dB, tie hlučnejšie okolo 45 dB. Nie je to veľa, a ak zabudujete vínotéku do kuchyne, jedálne alebo napríklad do obývačky, len ťažko vás bude rušiť. Ešte pripomíname, že sa navzájom líšia kompresorové a termoelektrické vínotéky. Na druhej strane, ako doplnkový parameter vám môže pomôcť rozhodnúť, keď si vyberiete skôr tichší model.

Dizajn

Nejde o dôležitý parameter, ale ak budujete štýlovú kuchyňu alebo chcete doma vystavať príjemnú pivnicu na posedenie pri víne, určite sa hodí vybrať peknú vínotéku, ktorá svojím prevedením do miestnosti zapadne. Potom budete určite riešiť aj jej dizajn. Prevedení na trhu existuje pomerne veľké množstvo, niekedy je dizajn modernejší, niekedy naopak pôsobí retro a veľmi elegantne. Pre nás je podstatné, aby mala chladnička na víno presklené dvere, pretože fľaše vína za sklom pôsobia veľmi efektne, ale v zásade je to jedno. Väčší praktický význam to nemá, snáď len ten, že môžete fľašu nájsť v chladničke dopredu a po otvorení ju len vytiahnete (takže nepúšťate dovnútra toľko teplého vzduchu).

späť do menu ↑

Funkcie a pokročilé vlastnosti vínoték

Tak ako všetky moderné spotrebiče, aj niektoré vínotéky vám ponúkajú istú funkčnú a technologickú výbavu, ktorá rozširuje ich využitie a zvyšuje komfort spojený s ich používaním. Väčšinou nejde o funkcie bezprostredne nutné pre to, aby vínotéka fungovala a plnila svoj základný účel. Ide skôr o pridanú hodnotu pre užívateľa. Bude dobré, keď sa s týmito funkciami zoznámite a vyberiete si z nich tie, o ktoré máte záujem (a naopak, tie, ktoré nevyužijete, vyškrtnete). Každá technológia zvyšuje cenu prístroja a je zbytočné platiť za niečo, čo za normálnych okolností nevyužijete.


späť do menu ↑

Konečný verdikt

Na záver sa určite hodí celý výber vínotéky ešte rýchlo zrekapitulovať. Predovšetkým, je dôležité, aby ste premysleli umiestnenie vínotéky. Môžete vybrať buď voľne stojacu, alebo vstavanú, v závislosti od riešení vašej domácnosti. Nezabudnite ale riešiť rozmery, aby sa vám vínotéka do domácnosti skutočne vošla. V ďalšom kroku by ste sa mali pozrieť na jednotlivé značky a vyberať z ponuky tých skutočne kvalitných – Liebherr, Haier, Philco, AEG, Electrolux alebo Vestfrost. Máte tak väčšiu šancu, že vyberiete skutočne kvalitný spotrebič.

Z technických parametrov by vás určite, v závislosti od vašich potrieb, mala zaujímať kapacita (a to skôr počet fliaš vína než objem v litroch). Ak budete skladovať viac druhov vína naraz, mali by ste hľadať skôr viaczónovú vínotéku. Dobré je skúmať tiež rozloženie vnútorného priestoru, aby manipulácia s vínom bola čo najľahšia. Na tomto mieste musíme spomenúť tiež úlohu dizajnu – vínotéka bude často plniť reprezentatívne účely, a tak sa oplatí hľadieť aj na to, ako vyzerá. Drevené police vyzerajú výrazne lepšie než drôtené, kovové.

Pretože ide o dlhodobo spustený spotrebič, zaujíma vás pri vínotéke tiež jej spotreba a príslušnosť k energetickej triede (oplatí sa vám pozerať sa skôr po triedach E,D alebo výnimočne aj C, ale mnoho kvalitných vínoték, bohužiaľ, spadá po nie úplne prepracovanom preštítkovaní až do stupňa G). Z ďalších parametrov by ste mali riešiť aj hlučnosť, klimatické triedy alebo spôsob chladenia, ale to sú skôr detaily. Na záver, obzvlášť ak patríte medzi náročnejších užívateľov, prejdite funkčné vybavenie vínotéky. Ak máte veľké očakávania, mala by vám ponúknuť niečo navyše – displej, funkciu superchladenia alebo antibakteriálnu ochranu. To pomôže jej efektivite aj vášmu užívateľskému komfortu.

späť do menu ↑

Vínotéky a ich ceny

Ako to je pri domácich vínotékach s cenami? Všeličo sme už naznačili na začiatku článku v testovej časti. Cena rastie úmerne s rastúcou kapacitou a klesajúcou spotrebou, niektoré značky (Liebherr, AEG, Haier,…) sú drahšie než ostatné, zároveň ale tiež kvalitnejšie.

  • Tie najjednoduchšie a najmenšie sa dajú kúpiť zhruba do 200 eur. Ale ak budú kvalitné (a počítajte s tým, že v tejto cenovej kategórii sa pohybuje veľa tých zlých), budú zároveň veľmi malé, bežne do 8 až 12 fliaš vína.
  • Stále lacné, ale o niečo väčšie vínotéky sa dajú kúpiť v kategórii do 400 eur. Ich kapacita sa pohybuje okolo 40 fliaš, bývajú prepracovanejšie a niektoré aj dvojzónové, ale ich dizajn nie je zaujímavý a z hľadiska funkcií im stále niečo chýba.
  • V cenovej kategórii do 800 eur sa začínajú objavovať tiež vstavané vínotéky s kapacitou do 50 fliaš. Voľne stojace už vám za túto cenu ponúknu väčšiu kapacitu, okolo 80 až 100 fliaš vína. Zakladajú si na šetrnosti (zvyčajne ide o energetické triedy C/D, popr. G), nízkej spotrebe a na rozdiel od predchádzajúcej triedy tiež na prepracovanom dizajne. Objavujú sa v nich drevené police, majú pekné, presklené dvierka a efektné osvetlenie, ktoré zaujme.
  • Nad 800 eur zoženiete skutočne dobré domáce vínotéky s veľkou kapacitou (pokojne viac ako 200 fliaš), vstavané aj voľne stojace. Funkčne bývajú bohato vybavené, majú viac zón, malú hlučnosť a dobrý výkon. Ich dizajn zaručene zaujme. Hodia sa pre skutočných znalcov a milovníkov vína, ale aj do prevádzok. Cena sa môže vyšplhať pokojne aj na štyritisíc eur, pre normálneho užívateľa sú také prístroje ale málo využiteľné.

späť do menu ↑

Rôzne druhy vína a ich skladovanie

Na záver vám ešte dlhujeme radu, ako vínotéku najlepšie používať. Vec sa má tak – každý druh vína vyžaduje vlastné ideálne podmienky a zlým skladovaním by ste z dlhodobého hľadiska riskovali, že sa vám víno skazí alebo prinajmenšom stratí (často veľmi výrazne) na kvalite. Dôležité sú tieto informácie preto, aby ste nastavili správnu teplotu na jednozónových prístrojoch, ale aj preto, aby ste dosiahli správne rozloženie vína pri viaczónových vínotékach.

Volně stojící domácí vinotéka

  • Červené víno znáša teplo najlepšie, ideálna teplota je 15 až 18 °C.
  • Biele a ružové suché vína sa majú skladovať vo väčšom chlade, ideálne pri 9 až 11 °C.
  • Sladké biele a ružové vína vyžadujú teplotu o pár stupňov nižšiu – ideálnych je 7 až 9 °C.
  • Perlivé vína potrebujú ešte nižšiu teplotu, ideálne 8 až 10 °C.
  • Najnižšiu teplotu vyžadujú šumivé vína, ideálne 4 až 6 °C.

Pri skladovaní vína je dôležitá tiež vlhkosť, ktorá by sa mala pohybovať stabilne a bez väčších výkyvov okolo 75 %. Je to dôležité tiež preto, aby nevysychal korok v hrdle fľaše, a aby ním neprechádzal vzduch. Zabránite tak oxidačným procesom vo víne. (Zdroj: Alkoholium.cz; LaRevueDuVinDeFrance.com)

To je všetko, čo vám v našom článku môžeme ponúknuť. Pevne veríme, že sme vám poradili, a že si vďaka novej vínotéke vychutnáte veľa kvalitných vín nad svojou obľúbenou knihou, s priateľmi alebo so svojou drahou polovičkou.