Recenzie a testy najlepších rotopedov 2023 + porovnanie a ako vybrať

  • Check Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho rotopedu.
  • Check Zvoľte si na základe nosnosti, stupňa záťaže, ovládania a pomeru cena/kvalita.
  • Check Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.
Aktualizované: január 2023

Víťazi testu:

price
performance
quality
9.3/10
Celkové skóre
9.5/10
Celkové skóre
9.8/10
Celkové skóre
Konštrukcia
95%
Komfort
90%
Pomer cena/kvalita
94%
Konštrukcia
95%
Komfort
94%
Pomer cena/kvalita
96%
Konštrukcia
99%
Komfort
96%
Pomer cena/kvalita
98%
  • Dobre nastaviteľný
  • Tichý
  • Skladný
  • Nosnosť
  • 32 stupňová záťaž
  • Tichý systém
  • Kvalitný produkt
  • Pripojenie na hrudný pás
  • Stabilita a jednoduchý transport
  • Slabšia konštrukcia
  • Sedadlo sa môže zdať tvrdé
  • Cena

Obsah článku

Udržiavať si telesnú kondíciu na dobrej úrovni, to je súčasný trend nielen medzi mladými ľuďmi, ale aj medzi ľuďmi stredného veku alebo medzi dôchodcami. Nech už ste športovci-profesionáli, alebo si radi zatrénujete len tak vo voľnom čase, mali by ste dbať na vhodný výber tréningových strojov. Ako si povieme neskôr, rotoped je perfektný stroj na cvičenie v pohodlí domova a navyše je veľmi šetrný ku kolenám, takže je vhodný aj pre ľudí po zranení alebo staršie ročníky. Náš dnešný test, ktorý sa bude venovať rotopedom, by vám v tom možno mohol pomôcť. Aj keď sa to nezdá, trh je rotopedmi doslova presýtený a jednotlivé modely sa líšia viac, ako by ste si mysleli. Najpodstatnejšie rozdiely sú v ovládaní, nosnosti, počte stupňov záťaže, ale aj v brzdách alebo celkovej konštrukcii. Práve preto sme sa rozhodli zostaviť náš test rotopedov 2023 a pokúsiť sa vám s výberom pomôcť. Súčasťou nášho testu sú totiž nielen recenzie rotopedov, ale aj veľký článok, ktorý sa problematike výberu venuje. Ako vybrať rotoped, to je totiž otázka, na ktorú sa nedá odpovedať v niekoľkých vetách. Je potrebné popremýšľať o vašich návykoch, preferenciách, prejsť si jednotlivé parametre a kritériá výberu a pochopiť, čo ktorá hodnota znamená. Po prečítaní nášho článku sa určite naučíte viac o tom, čo je to zotrvačník a prečo je jeho váha podstatná, aké rôzne funkcie rotopedy ponúkajú ale aj čo si môžete k rotopedu dokúpiť. Poďme sa teda pozrieť, ktorý z rotopedov na trhu pre vás bude najvhodnejší, a čo by ste určite pri nákupe nemali prehliadnuť.

Test rotopedov do 280 eur

Ide o pomerne lacné rotopedy, ktoré zvládnu základné veci, chýba im ale väčšina zaujímavých funkcií a ovládanie na každom stroji manuálne. Ak zháňate lacný a skladný rotoped, sú ideálne.

NáhľadNázovSkóre NosnosťStupne záťažeCena
goldSpartan Magnetic 800
9.3/10
Celkové skóre
Konštrukcia
95%
Komfort
90%
Pomer cena/kvalita
94%
Nosnosť:
110 kg
110 kg
Stupne záťaže:
8
8
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverHop-Sport HS-2050H Sonic
8.9/10
Celkové skóre
Konštrukcia
87%
Komfort
88%
Pomer cena/kvalita
92%
Nosnosť:
120 kg
120 kg
Stupne záťaže:
8
8
Zistiť cenu Naša recenzia
bronzeKlarfit Azura Comfort
8.8/10
Celkové skóre
Konštrukcia
86%
Komfort
92%
Pomer cena/kvalita
87%
Nosnosť:
100 kg
100 kg
Stupne záťaže:
8
8
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

Spartan Magnetic 800

Výhody

  • Vysoká stabilita
  • Nastaviteľnosť sedadla a rúčiek
  • Snímač tepovej frekvencie na rukovätiach

Nevýhody

  • Koliesko nastavenia záťaže je na strane stroja

Víťazom nášho testu rotopedov do 340 eur je model Spartan Magnetic 800. Je to tichý, pohodlný a spoľahlivý rotoped s ôsmimi stupňami záťaže. Záťaž si nastavíte manuálne na koliesku na strane stroja. Pedále majú nastaviteľné popruhy, takže jazdenie na ňom bude bezpečné a pohodlné. Bezpečnosť zabezpečuje tiež magnetický brzdný systém, ktorý sa stará o tichý chod stroja a jeho dlhú životnosť. Hmotnosť zotrvačníka pri tomto modele je 6 kg, takže Vám poskytne dostatočný odpor pri vyššej záťaži, ale aj plynulejšiu jazdu. Jeho váha je 27,5 kg, takže je veľmi stabilný, čo zabezpečuje aj jeho nosnosť 110 kg. Veľkou výhodou stroja je možnosť nastavenia sedadla ako vertikálne, tak aj horizontálne, čo je pri lacnejších rotopedoch zriedkavé. Nastaviteľný je aj uhol rúčok, takže sa Vám stroj dokáže maximálne prispôsobiť aby ste mali čo najpohodlnejšie cvičenie na rotopede. Na rukovätiach sa navyše nachádza snímač tepovej frekvencie, takže dokážete ľahko určiť, kedy je záťaž priveľká a máte s kolieskom pokrútiť k sebe alebo od seba. Počítač tohto rotopedu má 6 funkcií – čas, rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, spotrebu kilokalórií, tepovú frekvenciu a celkovú prejdenú trať. Môžete teda jednoducho sledovať Váš pokrok a stanovovať si stále nové a nové ciele vo Vašej ceste za lepšou kondíciou a zdravím.

Nosnosť:110 kg
Stupne záťaže:8
Hmotnosť:27,5 kg
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:102 x 50 x 126 cm
Hmotnosť zotrvačníka:6 kg

2. MIESTO

Hop-Sport HS-2050H Sonic

Výhody

  • Záťažová hmotnosť až 7 kg
  • Nosnosť 120 kg
  • Dostupnosť v štyroch farebných variantoch

Nevýhody

  • Nižšia stabilita

Na druhej priečke máme rotoped HS-2050H Sonic od značky Hop-Sport. Zo svojej kategórie má najlepšiu nosnosť 120 kg! Je vybavený systémom magnetického odporu Flywheel system s hmotnosťou až 7 kg, vďaka ktorému si môžete dopriať pohodlné a bezproblémové zaťaženie simulujúce cestu po strmšom svahu. Medzi ďalšiu výbavu tohto rotopedu patrí tréningový počítač, ktorého funkcie zahŕňajú meranie času, vzdialenosti, kalórií, rýchlosti a pulzu. Pulz meria pomocou zabudovaných senzoroch na rukovätiach. Počítač má navyše aj funkciu SCAN, pomocou ktorej automaticky prepína zobrazované údaje každé 4 sekundy. Sedadlo sa dá nastaviť vertikálne ale aj horizontálne pre maximálny komfort, rovnako ako aj volant. Veľkou výhodou je jeho dostupnosť až v štyroch farebných variantoch, takže si môžete vybrať, ktorý stroj sa bude hodiť do Vašej obývačky alebo domáceho fitka. Dôvod, prečo je tento stroj na druhom mieste, je jeho menej stabilná konštrukcia. Našťastie sú stabilizátory dostatočne široké, preto sa nemusíte obávať že by to bola nepohodlná jazda pri vyšších otáčkach. Je to veľmi dobre spracovaný stroj s mnohými výhodami, kde praktickosť a funkčnosť sú na prvom mieste a preto ho môžeme vrelo odporúčať tým čo cvičia menej pravidelne ako aj tým, ktorí chcú na sebe zapracovať a vidieť výsledky.

Nosnosť:120 kg
Stupne záťaže:8
Hmotnosť:20,5 kg
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:127 x 95 x 49 cm
Hmotnosť zotrvačníka:7 kg

3. MIESTO:

Klarfit Azura Comfort

Výhody

  • Priestor na iPad, tablet a mobil
  • Veľmi skladný
  • Pohodlné operadlo s extra makkým polstrovaním

Nevýhody

  • Mechanická brzda
  • Iba vertikálne nastavenie sedadla

Model Klarfit Azura Comfort sa vďaka svojím skvelým vlastnostiam ako je skladnosť a kvalita dostal na tretiu pozíciu nášho testu. Ako jediný v celom teste rotopedov sa dá jednoducho zložiť a odložiť. Preto už v izbe nemusíte mať drahý „vešiak na oblečenie“, jednoducho ho ako vešiak aj zložíte. Oproti konkurentom má pár nevýhod, ako je mechanická brzda a nižšia hmotnosť zotrvačníka, stále však poskytuje mnohé funkcie ktoré mnohým strojom v tejto cenovej kategórií chýbajú. Rotoped má ergometer a tréningový počítač na organizáciu tréningu. Okrem neho má aj plochu na položenie tabletu, Ipadu alebo mobilu, takže pri cvičení sa môžete zabaviť pozeraním obľúbeného seriálu. Sedadlo tohto modelu je veľmi pohodlné a veľkú oporu a komfort poskytuje zadné operadlo, do ktorého sa môžete pohodlne oprieť a užiť si pohyb. Má síce nižšiu nosnosť, no konštrukcia je z ocele a trvdeného plastu, takže napriek tomu sa môžete tešiť na stabilnú jazdu aj pri vyššej rýchlosti. Sedadlo sa dá vertikálne nastaviť aby ste mohli pohodlne dosiahnuť na pedále, ktoré sú protišmykové a majú bezpečnostné popruhy. Je to teda veľmi praktický a šikovný stroj, ktorý ocení nielen niekto kto býva v byte. Je vhodný pre ľudí, ktorí si chcú občas zabicyklovať ale nechcú riskovať nepriaznivosť počasia a zároveň nechcú mať doma veľký stroj ktorý nie je skladný.

Nosnosť:100 kg
Stupne záťaže:8
Hmotnosť:18 kg
Brzdový mechanizmus:mechanický
Rozmery:45 x 114 x 85 cm (rozložený)
Hmotnosť zotrvačníka:3 kg

Test rotopedov od 280 do 500 eur

V tejto kategórii nájdete priemerné rotopedy, ktoré budú pre väčšinu používateľov úplne dostačujúce. Za cenu do 500 eur získate stroj, na ktorom môžete trénovať, pričom nebudete ochudobnení o základné funkcie, ako napríklad meranie tepovej frekvencie cez hrudný pás. Navyše sa tu začínajú objavovať modely s ovládaním cez počítač.

NáhľadNázovSkóre NosnosťStupne záťažeCena
goldTunturi FitCycle 50i
9.5/10
Celkové skóre
Konštrukcia
95%
Komfort
94%
Pomer cena/kvalita
96%
Nosnosť:
150 kg
150 kg
Stupne záťaže:
32
32
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverZipro FLAME WM
9.1/10
Celkové skóre
Konštrukcia
92%
Komfort
93%
Pomer cena/kvalita
88%
Nosnosť:
150 kg
150 kg
Stupne záťaže:
32
32
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzeinSPORTline Klegan
9.1/10
Celkové skóre
Konštrukcia
93%
Komfort
89%
Pomer cena/kvalita
90%
Nosnosť:
130 kg
130 kg
Stupne záťaže:
8
8
Zistiť cenu Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

Tunturi FitCycle 50i

Výhody

  • Zotrvačník s hmotnosťou až 14 kg
  • Bluetooth konektivita s rôznymi aplikáciami
  • Možnosť pripojenia hrudného pásu

Nevýhody

  • Nastavenie sklonu sedačky pomocou kľúča

Model FitCycle 50i od fínskej značky Tunturi v sebe spája viacero dôležitých prvkov. Presne vďaka tomu sa umiestnil na prvom mieste v našom teste. Medzi najdôležitejšie patrí až 32 stupňov záťaže a 20 programov, takže si môžete vytvoriť trasu presne podľa svojich nárokov. Pre náročnejších má tento model aj prípojku na merač tepovej frekvencie cez hrudný pás. LED displej ukazuje základné funkcie ako sú čas, vzdialenosť, spálené kalórie a pulz. Rotoped má aj držiak na tablet, takže ak preferujete pri bicyklovaní sledovanie obľúbenej relácie, môžete sledovať tú, prípadne si na tablete zapnúť fitness aplikáciu a sledovať svoju trasu. Stroj má magnetický brzdný systém a hmotnosť zotrvačníka je až 14 kg! Vďaka tomu si  zabezpečíte pohodlnú a bezpečnú jazdu aj pri vyššom stupni odporu. Hmotnosť celého stroja je 29 kg, takže je to veľmi pevný a odolný stroj, ktorého životnosť poteší nejedného majiteľa. Veľkou výhodou je aj možnosť pripojiť sa k stroju cez Bluetooth a vyzvať tak priateľov na pretek, prípadne si užiť jednu z trás v aplikácií Kinomap a viete sa s ním pripojiť aj k aplikácií iConsole. Sedadlo je nastaviteľné ako vertikálne, tak aj horizontálne a je veľmi pohodlné, takže bez problémov na ňom zvládnete v pohodlí sedieť aj dlhšie trasy. Na spodnej strane sú transportné kolieska, takže nie je problém stroj presunúť do inej miestnosti v prípade potreby. Celkovo je teda ako víťaz nášho testu skvelý spoločník v ceste za lepšou kondíciou a na prekonanie svojich limitov.

Nosnosť:150 kg
Stupne záťaže:32
Hmotnosť:29 kg
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:101 x 52 x 132 cm
Hmotnosť zotrvačníka:14 kg

2. MIESTO

Zipro FLAME WM

Výhody

  • Veľmi tichý chod stroja
  • Možnosť nabitia zariadenia cez USB port
  • Nastaviteľný volant

Nevýhody

  • Slabšia konštrukcia

Druhé miesto obsadil model Zipro FLAME WM. So svojou nosnosťou 150 kg, celkovou hmotnosťou 27,3 kg a širokými stabilizátormi je tento rotoped veľmi stabilný. Hmotnosť zotrvačníka tohto modelu je 8 kg, čo je menej ako model na prvej priečke, ale je to viac než postačujúca hodnota pri tejto cenovej kategórií. Stroj je veľmi tichý vďaka systému pohonu a krytu, čo ocenia rodinný príslušníci. Rotoped má nastaviteľný volant a dvojito nastaviteľné sedadlo, čo zabezpečuje správne a komfortné sedenie pri dlhých aj krátkych trasách. Rotoped má v zadnej časti kolieska na pohodlné premiestnenie stroja, takže jeho presunutie zvládnete bez pomoci druhej osoby. Na počítači si zvolíte jednu z 32 stupňov záťaže a môžete sa k nemu pripojiť cez Bluetooth. To Vám poskytne pripojenie k mnohým aplikáciám, s ktorými nebude ľahké sa pri tréningu nudiť. Počítač poskytuje základné funkcie ktoré majú rotopedy v tejto cenovej kategórií, ako sú čas, rýchlosť, vzdialenosť, kalórie, pulz a mnohé ďalšie pre sledovanie svojho výkonu. Bezpečnosť zabezpečujú pedále s popruhmi a magnetický brzdný systém. K rotopedu sa dá pripojiť cez USB port elektronické zariadenie a dá sa jednoducho nabiť pomocou Vašej aktivity. Jediné nevýhody teda vidíme v nižšej váhe zotrvačníka a o trochu menšej váhe stroja a teda aj slabšej konštrukcií. Okrem toho je to však perfektný a tichý rotoped do domácnosti s mnohými užitočnými funkciami.

Nosnosť:150 kg
Stupne záťaže:32
Hmotnosť:27,3
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:140 x 118 x 49 cm
Hmotnosť zotrvačníka:8 kg

3. MIESTO

inSPORTline Klegan

Výhody

  • Vysoká kvalita a stabilita
  • Tichosť vďaka systému BeltDrive
  • Vhodný aj pre vyššie postavy

Nevýhody

  • Nižšia nosnosť
  • Hmotnosť zotrvačníka

Celkovo tretí je model Klegan od značky inSPORTline. Tento model má oproti ostatným nižšiu nosnosť 130 kg. Má však druhú najvyššiu hmotnosť a veľmi široké stabilizátory, takže sa pri jazde na ňom nemusíte obávať, že sa stroj začne hýbať s Vami. Rotoped má zabudovaný systém BeltDrive, takže je veľmi tichý. Na pohodlných rúčkach je zabudovaný snímač tepovej frekvencie. Jeho výsledky si môžete pozrieť na veľkom počítači spolu s ostatnými funkciami ako je dĺžka cvičenia, rýchlosť alebo počet spálených kalórií. Veľkou výhodou stroja je aj to, že je určený pre osoby s vyššou postavou až do 190 cm. Stroj má, ako je v tejto kategórií očakávané, kolieska pre jednoduchší prenos. Rotoped sa dá pomerne jednoducho zložiť a môže ho používať prakticky ktorákoľvek veková kategória. Vhodný je na rehabilitáciu po zranení, dosiahnutie lepšej formy, zhodenie nadbytočných kíl alebo trénovanie na leto počas nepriaznivého počasia. Vďaka magnetickému brzdovému mechanizmu sa nemusíte báť o bezpečnosť počas tréningu, rovnako ako aj o celkový chod rotopedu, ktorý zabezpečuje 6 kilový zotrvačník. Sedadlo je nastaviteľné dvojstupňovo a nastaviteľné sú aj rúčky, preto je sedenie veľmi pohodlné a príjemné a zaručuje správne držanie tela počas cvičenia. Oproti prvým dvom modelom neposkytuje toľko stupňov záťaže ani pripojenie pomocou Bluetoothu, napriek tomu je to veľmi solídny rotoped pre menej náročných používateľov.

Nosnosť:130 kg
Stupne záťaže:8
Hmotnosť:28 kg
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:88 x 50 x 132 cm
Hmotnosť zotrvačníka:6 kg

Test rotopedov od 500 eur

Dostávame sa k triede rotopedov, v ktorej vyberajú aj profesionálni športovci. Nájdete tu rotopedy, ktorých cena presahuje aj sedemstosedemdesiat alebo tisíc päťsto eur, zato sú však skvelo vybavené. Disponujú modernými funkciami, ktoré vám umožnia lepšie monitorovať a zároveň aj nastavovať tréning, pohodlné ovládanie cez počítač je tu celkom bežné.

NáhľadNázovSkóre NosnosťStupne záťažeCena
goldTunturi E80 Endurance
9.8/10
Celkové skóre
Konštrukcia
99%
Komfort
96%
Pomer cena/kvalita
98%
Nosnosť:
150 kg
150 kg
Stupne záťaže:
53
53
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverinSPORTline inCondi UB600i
9.3/10
Celkové skóre
Konštrukcia
95%
Komfort
92%
Pomer cena/kvalita
91%
Nosnosť:
200 kg
200 kg
Stupne záťaže:
32
32
Zistiť cenu Naša recenzia
bronzeinSPORTline Omahan UB
9/10
Celkové skóre
Konštrukcia
90%
Komfort
91%
Pomer cena/kvalita
89%
Nosnosť:
150 kg
150 kg
Stupne záťaže:
32
32
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

Tunturi E80 Endurance

Výhody

  • 53 stupňov záťaže a 43 programov
  • Indukčný brzdný systém
  • Možnosť pripojenia hrudného pásu

Nevýhody

  • Vyššia cena

Víťazom kategórie od 500 eur je model Tunturi E80 Endurance. Ako jediný model vo všetkých kategóriách má najdokonalejší brzdný systém – indukčný. To zabezpečuje rotopedu dlhšiu životnosť, spoľahlivosť a tichý chod spolu s úplnou bezpečnosťou pri brzdení. Pri indukčných brzdných systémoch môže byť hmotnosť zotrvačníka nižšia, avšak tu výrobcovia nepoľavili a rotoped sa môže pýšiť zotrvačníkom o hmotnosti 14 kg. Nosnosť rotopedu je 150 kg a celková váha stroja je 48 kg, takže je veľmi stabilný a dá sa na neho spoľahnúť aj pri vyššej rýchlosti a záťaži. Zo všetkých rotopedov má najvyšší počet stupňov záťaže, a to až 53 spolu s celkovo 43 programami. Volant s meračom pulzu je sklápateľný a pre optimálnu ergonomiku sa dá sedadlo nastaviť vertikálne aj horizontálne. Medzi výbavu rotopedu patrí aj počítač so základnými funkciami ako je čas, rýchlosť, spálené kalórie, vzdialenosť, frekvencia otáčok a srdcový tep. Navyše však ponúka aj funkciu T-road, pomocou ktorej uvidíte na obrazovke počítača ľubovoľnú scenériu a budete sa cítiť, ako keby ste šliapali po uliciach vonku. Ak však preferujete iné aplikácie, môžete využiť aj tie pomcou pripojenia na Bluetooth a držiaka na tablet. Ďalšia veľká výhoda je v nízkom nástupe, takže aj osoby nižšieho vzrastu nebudú mať problém vysadnúť a zacvičiť si. Jedinú nevýhodu vidíme vo vyššej cene, ide však o stroj s najdokonalejším brzdným systémom a mnohými výhodami a dalo by sa o ňom dokonca hovoriť ako o takmer profesionálnom stroji. Môžeme ho teda vrelo odporúčať ľuďom, ktorý si chcú kúpiť jeden poriadny a kvalitný rotoped ktorý im bude slúžiť dlhú dobu.

Nosnosť:150 kg
Stupne záťaže:53
Hmotnosť:48 kg
Brzdový mechanizmus:indukčný
Rozmery:102 x 59 x 158 cm
Hmotnosť zotrvačníka:14 kg

2. MIESTO

inSPORTline inCondi UB600i

Výhody

  • Nosnosť až 200 kg
  • Hrudný pás súčasťou balenia
  • Špeciálna funkcia FAT na zistenie objemu tuku

Nevýhody

  • Nižšia hmotnosť zotrvačníka

Na druhom mieste sa nachádza model inSPORTline inCondi UB600i. Napriek svojmu umiestneniu je absolútnym víťazom čo sa týka nosnosti. Ako jediný v celom teste unesie až 200 kg! Tento rotoped je vybavený voľnobehom, takže môžete v akomkoľvek momente prestať šliapať do pedálov a pedále sa zastavia nezávisle od zotrvačného kolesa. To má bohužiaľ nižšiu hmotnosť, iba 7 kg, pričom v tejto cenovej kategórií by sme čakali o niečo ťažšie pre plynulejšiu jazdu a životnosť stroja. Konštrukcia je však veľmi solídna s hmotnosťou 44 kg a teda naozaj nemá problém uniesť aj silnejších chlapov. Problém nemá ani s osobami vyššieho vzrastu, odporúčaná maximálna výška pre tento stroj je až 200 cm. V prednej časti stroja sa nachádzajú transportné kolieska, vďaka ktorým stroj presuniete na požadované miesto jednoducho a pohodlne. Rotoped má bohatú programovú výbavu, vybrať si môžete z 32 stupňov záťaže a 12 profilových programov, takže si ušetríte čas nastavovaním tréningového plánu. Má navyše špeciálnu funkciu FAT, pomocou ktorej sa dá zistiť objem tuku v tele (BMI). Pre ďalšiu funkcionalitu je možné rotoped spojiť s mobilným zariadením alebo s tabletom a komunikáciu prostredníctvom mnohých dostupných aplikácií. Pre bezpečnosť a dobrý chod má rotoped magnetický brzdný systém. Sedadlo sa dá opäť dvojstupňovo nastaviť a riadidlá sklopiť pre zaistenie optimálnej polohy. Tento stroj je už poloprofesionálny a je vhodný ako domov, tak aj do fitness centier.

Nosnosť:200 kg
Stupne záťaže:32
Hmotnosť:44 kg
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:112 x 56 x 150 cm
Hmotnosť zotrvačníka:7 kg

3. MIESTO

inSPORTline Omahan UB

Výhody

  • Cena
  • 9 kilové zotrvačné koleso
  • Funkcie HCR a WATT

Nevýhody

  • Nie je možnosť pripojenia pomocou Bluetooth
  • Slabšia konštrukcia

Model inSPORTline Omahan UB sa v našom teste dostal na 3. miesto. S hmotnosťou 40 kg a nosnosťou 150 kg má veľmi solídnu konštrukciu. Je však o niečo nižšia než rotopedy na prvých priečkach. Maximálna výška používateľa nie je pri tomto stroji obmedzená, takže naozaj vyhovuje takmer každej postave. Pre čo najvyššie pohodlie sa dá sedadlo nastaviť ako vertikálne, tak aj horizontálne a nastaviteľný je aj sklon držadiel. Rotoped má k dispozícií viacero prednastavených programov na strojovom počítači, spolu s 4 voľnými miestami na nastavenie programu podľa vlastných predstáv. Dostupný je aj obľúbený HRC program a WATT program spolu s ďalšími užitočnými programami. Stroj má na riadidlách tlačidlá tepovej frekvencie, ale pre náročnejších sa k nemu dá pripojiť aj hrudný pás pre dokonalejšie zisťovanie stavu používateľa. Pre pohodlné šliapanie je stroj obstaraný protišmykovými pedálmi a bezpečnostnými popruhmi, aby sa Vám počas pedálovania neuvoľnila noha. Ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom je magnetický brzdový systém. Pre tichý chod, dlhšiu životnosť stroja a bezproblémové nastavovanie záťaže má stroj zotrvačník o hmotnosti 9 kg. Stroj má okrem toho aj voľnobeh, takže maximálne simuluje jazdu na kvalitnom bicykli. Na tretej priečke sa napriek svojím výborným vlastnostiam umiestnil kvôli absencií niektorých prvkov, ktoré ponúkajú stroje na prvých dvoch priečkach. Stále je to však výborný stroj a navyše za pomerne nízku cenu v pomere jeho kvality. Rozhodne ho odporúčame do domácností začiatočníkov, ako aj veľmi pokročilých športovcov.

Nosnosť:150 kg
Stupne záťaže:32
Hmotnosť:40 kg
Brzdový mechanizmus:magnetický
Rozmery:149 x 56 x 109 cm
Hmotnosť zotrvačníka:9 kg

Ako vybrať rotoped?

Na túto otázku Vám pomôžeme nájsť odpoveď v nasledujúcich kapitolách. Každý z rotopedov je určený inej skupine užívateľov. Iný prístroj využije senior, iný profesionálny športovec a iný bežný, rekreačne cvičiaci užívateľ. Je potrebné brať do úvahy vašu hmotnosť a výšku, pozrieť sa na konštrukciu rotopedu (a to nielen s ohľadom na jeho hmotnosť alebo materiál, ale napríklad aj vyváženie a stabilitu) a nezabudnite ani na kritériá, ktoré sa týkajú jeho ovládania. Ak bude na rotopede cvičiť viac členov rodiny alebo príslušníkov športového oddielu, je potrebné nájsť kompromis alebo zohnať rotoped, ktorý je v tejto veci variabilný (zmena nastavenia riadidiel alebo sedadla). Pár vecí, ktoré by ste si mali ujasniť hneď na začiatku:

  • Aký je cieľ vašej snahy – schudnúť, trénovať, udržať sa v kondícii
  • Čo od rotopedu očakávate – rekreačnú jazdu, profesionálny tréning vrátane spätnej väzby
  • Kto bude na rotopede jazdiť – vy, príbuzní alebo kamaráti, deti, starší príbuzní
  • Ako často sa bude rotoped používať – denne, párkrát za týždeň, párkrát za mesiac

Základné typy rotopedov

Existujú v zásade tri konštrukčné typy rotopedov. V našom teste sme sa ale rozhodli otestovať iba tie s konštrukciou vzpriameného bicykla (tie, ktoré asi vidíte najčastejšie). Náš dôvod bol čisto praktický – ide stále o najobľúbenejší druh, ktorý je na trhu k dispozícii najľahšie. Navyše sa jednotlivé konštrukčné typy od seba líšia základným určením a charakteristikou.

  • Vzpriamené bicykle – klasické rotopedy, obľúbené a najviac rozšírené. Fungujú na rovnakom princípe, ako klasické cyklistické bicykle, tréning s nimi je jednoduchý, málo náročný, navyše sú skladné. Sú ideálne na spaľovanie tukov alebo zvyšovanie kondície.

  • Spinningové bicykle – rotopedy, ktoré postupne získavajú obľubu. Väčšinou sa s nimi stretávate vo fitness centrách, pretože cvičenie s nimi, aby bolo efektívne, vyžaduje určité skúsenosti. Cvičenie s nimi je podobné jazde na bicykli, ale nie úplne. Rozdiel je predovšetkým v tom, že už necvičíte úplne vzpriamení. Sú skladné, ale drahšie ako klasické rotopedy, navyše sa hodia skôr než na klasické chudnutie na zvýšenie kondície a výkonnosti.

  • Ležaté bicykle – posledný a najmenej obvyklý typ. Ide o rotopedy, na ktorých cvičíte v sede na sedadle. Primárne sú určené pre zdravotne postihnutých, handicapovaných alebo rehabilitujúcich, ktorí nechcú stratiť svoju fyzickú výkonnosť. Navyše ich môžu využiť napríklad aj športovci po zranení. Nie je to príliš efektívne cvičenie, navyše tieto prístroje sú neskladné a často aj drahé, ale umožňujú vám cvičiť vtedy, keď vám to klasický rotoped nedovolí.

Rozdiely medzi bežeckým pásom, trenažérom, stepperom a rotopedom

Ak budete s posilňovaním vašej fyzickej kondície ešte len začínať, potom sa asi základná otázka ktorú si položíte bude týkať výberu stroja. V prostredí vášho domova vám na tréning môžu poslúžiť dva základné prístroje – bežecké pásy a rotopedy. Pozrime sa teda, ešte než prikročíme k samotnému testu rotopedov, ktorý z nich je pre vás výhodnejší, pretože platí, že každý z nich má iné prednosti a pôsobia na inú časť vášho tela.

Rotopedy

Rotopedy patria medzi najstaršie fitness stroje vôbec. Slúžia predovšetkým na posilňovanie svalov nôh (presnejšie povedané stehenných, sedacích a lýtkových). Svojou konštrukciou je v podstate simuláciou jazdy na bicykli (nie je preto prekvapujúce, že medzi aktívnymi cyklistami patrí medzi najobľúbenejšie tréningové prístroje). Je vhodný pre ľahký kardio tréning alebo zahriatie pred záťažou a na spaľovanie tukov. Pravidelný tréning pomáha chudnúť, formovať postavu a zvyšovať vašu fyzickú výdrž. Pri vhodnom nastavení je možné rozvíjať aj dynamiku pohybu. Tréning na rotopede je pomerne pohodlný, stupňovanie záťaže vám umožňuje nastaviť si takú náročnosť tréningu, na akú stačíte. Práve týmto strojom sa náš dnešný test bude venovať.

Rotoped-Kettler

Bežecké pásy

Bežecké pásy na rozdiel od rotopedov simulujú iný druh tréningu – beh, prípadne chôdzu. Veľa ľudí berie tieto dve metódy tréningu ako totožné, ale nie je to tak. Tréning s bežeckým pásom posilňuje lýtkové svaly, stehná a zadok, rovnako ako ramenné a chrbtové svaly, zároveň ale namáha kolená a členky. Nastaviť si vhodnú záťaž a sklon je pri týchto strojoch oveľa dôležitejšie, ako pri rotopedoch. Ďalším rozdielom je fakt, že cvičenie je o niečo menej pohodlné. Primárny cieľ bežeckých pásov je zvyšovať kondíciu, výdrž a spaľovať tuky. Viac si o týchto strojoch môžete prečítať v našom teste bežeckých pásov, ktorý sme zverejnili pomerne nedávno.

Bežecký-pás-v-izbe

Trenažéry

Trenažéry sú v niektorých ohľadoch podobné rotopedom. Samotný pohyb na trenažéri sa však jazde na bicykli vôbec nepodobá, oveľa viac sa približuje klasickému behu, závodnej chôdzi, prípadne pohybu na bežkách. Na rozdiel od predchádzajúcich, nie sú tieto stroje primárne stavané na tréning v rýchlosti a posúvanie vlastných limitov, hodia sa skôr na kardio tréning a udržiavanie telesnej kondície. Namiesto šprintu na nich skôr natrénujete beh na dlhšiu trať, ak by sme vám to mali nejako priblížiť. Ich veľkou výhodou je, že okrem svalov nôh pomáhajú posilňovať aj svaly rúk, ale na rozdiel od obidvoch predchádzajúcich typov (predovšetkým bežeckých pásov) nezaťažujú kĺby. Vďaka tomu sú oveľa lepšie využiteľné aj pre seniorov alebo ľudí s nadváhou.

Steppery

Malé a ľahké prístroje, ktoré asi najviac simulujú chôdzu do schodov a vysoké kroky. Konštrukčne sú trochu podobné práve trenažérom. Sú veľmi jednoduché a pomáhajú vám formovať lýtka, stehná a zadok, pričom z dlhodobého hľadiska zvyšujú aj vašu výkonnosť. Na druhej strane, tento druh pohybu veľmi namáha predovšetkým kolenné a bedrové kĺby, takže je potrebné na stepperi trénovať v rozumnej miere.

Zhodnotenie výšky a váhy používateľa

Ako sme už povedali, veľmi dôležité sú nielen parametre rotopedu, ale aj vaša vlastná výška a váha. Ide o rozhodujúce údaje. Pri tréningu by ste nemali byť v neprirodzenej pozícii, musíte dočiahnuť na pedále, ale zároveň príliš neohýbať kolená, vaša výška musí byť taká, aby rotoped zostal stabilný, a zároveň nesmiete prekročiť nosnosť rotopedu. Ako príklad si môžeme predstaviť klasickú rodinu. Iný rotoped bude pre pohodlný tréning vysokého a robustného muža, iný pre o niečo menšiu a hlavne ľahšiu ženu a iný, zase menší pre deti. Aby nebolo potrebné do domácnosti kupovať každému jeho osobný rotoped, pristúpili výrobcovia k tomu, že väčšina rotopedov má nastaviteľnú výšku sedadla aj polohu riadidiel. Je ale potrebné sledovať rozmedzie, v akom sa dá s nastavením pohybovať. Je preto dobré si pred kúpou skontrolovať, či sa vám bude aj pri vašej výške rotoped hodiť. V prípade, že by ste boli menší/väčší, ako je dané rozmedzie, môže sa stať, že pre vás tréning bude nekomfortný, nepohodlný a bolestivý. A ak limit presiahnete veľmi, rotoped stráca na stabilite.

Druhou kľúčovou veličinou je vaša hmotnosť. Nepovažuje sa za príliš zdvorilé o nej bežne hovoriť, ale predsa len, v tomto prípade je to nutné. Každý rotoped má len určitú nosnosť, a akonáhle ju prekročíte, hrozí riziko, že sa prístroj zničí. Maximálnu udanú nosnosť musíte brať ako hranicu, ktorú keď prekročíte, nemôžete naďalej rotoped používať. Preto je dobré si ku svojej váhe pripočítať ešte určitú rezervu. Môže sa stať, že priberiete pár kilo navyše a bolo by hlúpe, keby pre vás potom bol rotoped nepoužiteľný. Navyše, čím menej hraničná bude vaša hmotnosť vzhľadom na nosnosť, o to dlhšia bude životnosť rotopedu. Nosnosť rotopedov sa pohybuje okolo 100 kilogramov pri lacnejších modeloch. Pre väčšinu populácie je to dostatočné. V prípade, že vážite viac, máte na výber medzi rotopedmi s nosnosťou až 200 kilogramov. To je maximum, ku ktorému nosnosť stúpa.

Delenie rotopedov podľa ovládania záťaže

Ďalšou dôležitou charakteristikou rotopedov je spôsob ovládania a nastavovania záťaže. Tá je bežná pri väčšine podobne fungujúcich fitness strojoch. Tak ako pri bežnej jazde na bicykli, aj na rotopede môžete meniť náročnosť trasy. V prírode totiž tiež nejdete stále po rovinke. Čím vyšší stupeň záťaže, o to viac sily a energie musíte pri tréningu vynaložiť. Bežne sa môžeme stretnúť s dvomi druhmi rotopedov podľa ovládania:

  • Manuálne ovládané rotopedy – stupeň záťaže regulujete sami ručne. Väčšinou sa to rieši otáčaním kolieska alebo posúvaním na stupnici. Lepšia je v tomto prípade regulácia v stupňoch (čím viac stupňov, tým lepšie, dá sa takto vernejšie nasimulovať trasa). Niektoré rotopedy tiež disponujú plynulou reguláciou, je tak ale horší odhad náročnosti, na akej sa momentálne nachádzate, a celkovo tréning vyžaduje určitú skúsenosť. Bývajú lacnejšie (zhruba do tristoosemdesiatpäť eur) a jednoduchšie, ale zároveň disponujú menším množstvom funkcií.
  • Počítačom riadené rotopedy – tvoria modernejšiu a technologicky vyspelejšiu skupinu rotopedov. Často vám neznemožňujú vlastné nastavovanie záťaže, ale umožňujú zároveň aj automatické zmeny na základe vybraného profilu trate, prípadne na základe podnetov z vášho tela (napríklad môžu reagovať na srdcový rytmus). Všetko nastavovanie záťaže v tomto prípade zabezpečuje počítač a vy sa nemusíte počas tréningu vyrušovať. Hlavne v domácom prostredí sa určite viac oplatí tento typ rotopedu, pretože nad sebou máte „dohľad“. Najmä menej skúsení športovci to ocenia. Avšak elektronicky riadené rotopedy bývajú všeobecne drahšie a trochu zložitejšie na ovládanie.

Brzdový systém rotopedu a jeho výber

Každý rotoped musí mať aj určitý brzdový systém. Ten súvisí s odporom a záťažou. Keďže rotoped stojí na mieste, nie je možné využívať systém prevodov ako pri klasickom bicykli. Preto sa využívajú brzdové systémy, ktoré spomaľujú zotrvačník poháňaný vaším šliapaním. Predtým sa používali lacné pásové a čeľusťové brzdové systémy, ktoré však boli veľmi hlučné, bolo nutné ich raz za čas opravovať a nemali dostatočný účinok. V praxi sa dnes uplatňujú dva základné princípy. Väčšina lacnejších rotopedov disponuje takzvaným magnetickým brzdovým systémom. Odpor pri šliapaní v tomto prípade zabezpečuje permanentný magnet, ktorý mení brzdný účinok zmenami polohy vzhľadom na zotrvačník. Taká brzda je tichá a vyniká vysokou životnosťou. Ešte účinnejší a modernejší je však indukčný (elektromagnetický) systém bŕzd. Ten je obvyklý pri drahších, profesionálnych rotopedoch. Túto brzdu tvorí cievka s elektromagnetom, pričom počítač riadi prúd v cievke a jeho prostredníctvom podľa zákonov fyziky aj silu magnetického poľa. Tento spôsob je úplne bezhlučný, presný a bezporuchový, navyše vydrží aj vysokú záťaž a je možné ho využiť aj pri vysokých rýchlostiach.

Zotrvačník je dobré nepodceniť

Jednou zo súčiastok rotopedu, ktoré na prvý pohľad neuvidíte, je zotrvačník. A napriek tomu je neoddeliteľnou súčasťou rotopedu. Ide o komponent, ktorý zabezpečuje chod prístroja. Vás by mala zaujímať predovšetkým jeho hmotnosť. Čím ťažší zotrvačník bude, o to plynulejšia bude jazda. Navyše, väčšia hmotnosť zaistí tiež väčší rozsah záťaže, ktorú si môžete nastaviť. Lacnejšie rotopedy majú hmotnosť zotrvačníku len okolo troch kilogramov, čo je pre dobrý tréning málo. Odporúčame voliť aspoň päť kilogramov, ideálne aj viac (hmotnosť môže dosiahnuť až štrnásť kilogramov). Potom bude vaše šliapanie plynulé, bez zasekávania a väčší počet stupňov záťaže zabezpečí optimálnu efektivitu tréningu. Na záver je dobré, ak má záťažové koleso stredové uloženie s guľkovými ložiskami – chod je tichší a tréning komfortnejší.

Rám rotopedu a celková konštrukcia

Pre samotné cvičenie je dôležitý rám rotopedu a jeho konštrukcia. Sú to práve tieto parametre, ktoré vo veľkej miere súvisia s nosnosťou, o ktorej už bola reč. Čím pevnejšia a masívnejšia konštrukcia, tým väčšia bude aj nosnosť rotopedu. Majú ale vplyv aj na ďalšie veci – celkový dizajn, životnosť aj pohodlie pri cvičení. Je potrebné vedieť vyberať a nebáť sa poradiť s odborníkom, ak ho máte po ruke. Materiál musí byť odolný, nesmie ani v prítomnosti potu korodovať a nemal by sa časom ohýbať. Rám musí byť dostatočne masívny, aby mal dostatočnú nosnosť a mal by vynikať stabilitou. Rotoped sa s vami nesmie kývať. Navyše je potrebné, aby bola celková konštrukcia dostatočne ergonomická, a aby každá časť rotopedu bola pohodlná. Ak vás má tréning baviť, nemal by vás bolieť.

Sedadlo, riadidlá a pedále pre pohodlný tréning

To, že vás tréning nesmie bolieť, znamená, že je potrebné každú súčiastku rotopedu starostlivo prispôsobiť vašej osobe. Je potrebné, aby sa vám na rotopede dobre sedelo, inak budete mať druhý deň problém vstať z postele. Rovnako sa oplatí mať dobre vyriešené riadidlá, a to v ideálnej polohe voči telu. V poslednom rade potom musíte mať pri rotopede pedále také, aby dobre držali nohu, nešmýkala sa vám z nich podrážka topánok a zároveň, aby ste na ne dobre dočiahli. Poďme sa teda pozrieť, čo by jednotlivé súčiastky rotopedu mali spĺňať.

Pedále rotopedu

Začnime zdola, pozrime sa na pedále. Dovoľte nám však na úvod jednu poznámku – na rotopede by ste mali cvičiť iba v topánkach. Bosá noha nemá pri cvičení na rotopede čo robiť. Preto je potrebné hľadať pedále, na ktorých topánka nebude kĺzať. Väčšina pedálov disponuje aj sťahovateľným popruhom, ktorý nohu udrží tam, kde má byť. Vzhľadom na to, že vám nehrozí taký pád, ako na bicykli, upevnenie nohy ničomu nevadí. Navyše, keby vám náhodou popruhy vadili, dajú sa väčšinou dať dole. Dôležité je, aby pedále boli navzájom vyvážené.

Sedadlo rotopedu

Veľmi dôležitou súčasťou rotopedu je sedadlo, na ktorom pri tréningu sedíte. Je to podobné ako na bicykli. Určite poznáte ten pocit, keď zleziete z bicykla a bolí vás zadok aj stehná. Ak máte druhý deň ísť cvičiť znovu, nie je to úplne žiadúce. Predovšetkým by vás malo zaujímať anatomické tvarovanie sedadla (muži a ženy majú iné preferencie) a jeho pohodlnosť. Väčšina zákazníkov preferuje gélové, mäkké a prispôsobivé sedadlo, ktoré sa nezarýva do svalov a ľahko sa vytvaruje tak, aby zodpovedalo telu. Okrem toho je potrebné ustrážiť si, aby bolo sedadlo nastaviteľné na výšku užívateľa. Umožní to trénovať viacerým členom domácnosti na jednom prístroji (ideálna výška je taká, aby koleno bolo pri spodnej polohe pedálu tesne pred prepnutím). Rovnako je dôležité pre pohodlné a príjemné cvičenie nastavenie sedadla v pozdĺžnom smere – posunúť ho bližšie alebo ďalej od riadidiel. Dá sa tak rotoped ľahšie prispôsobiť potrebám viacerých osôb.

Riadidlá rotopedu

Pri riadidlách je potrebné, aby boli ergonomicky tvarované pre vaše ruky. Nemalo by byť nutné ich príliš zvierať, nesmú kĺzať a určite by mali mať taký celkový tvar, aby nevyžadovali prílišný náklon tela. Pri väčšine rotopedov bývajú nastaviteľné, vďaka čomu sa dajú prispôsobiť vašej postave a zabrániť bolestiam chrbta. Rovnako je dobré, ak majú riadidlá poťah proti kĺzaniu. Je síce lepšie si brať na tréning rukavice, ale aj tak sa povrch, ktorý v spotených rukách nekĺže, oplatí.

Napájanie rotopedov

Nech už máte rotoped s jednoduchým displejom ukazujúcim iba prejdenú vzdialenosť, alebo moderný prístroj s ovládaním cez počítač, je potrebné ho nejako napájať. Energia, nutná na rozpohybovanie bicykla, je samozrejme vaša, ale displej alebo počítač je nutné napájať elektrinou. Rovnako spotrebovávajú energiu aj najrôznejšie snímače, ktoré sú súčasťou moderných fitness strojov. V zásade existujú len dva spôsoby prívodu elektrickej energie:

  • Zapojenie do elektriny – nie je potrebné meniť batérie, navyše sa nemusíte báť, že by zdroj energie došiel. Naopak, ste obmedzení vzdialenosťou od zásuvky a limituje vás nutnosť pripojenia. Napríklad na chodbe, kde nie je zásuvka, si nezatrénujete.
  • Použitie akumulátorov – veľkou výhodou je, že vás vzdialenosť od zásuvky a dĺžka šnúry neobmedzuje. Naopak, akumulátory majú iba obmedzenú životnosť a po čase ich budete musieť meniť.

Ako vidíte, je to niečo za niečo. Záleží iba na vás, ktorý zo spôsobov je podľa vás lepší.

Drobnosti ktoré vám môžu ušetriť veľa starostí

Čo sa týka ďalších parametrov rotopedov, nie je to vec, ktorá by mala výraznejšie ovplyvniť  vaše rozhodovanie. Sú to skôr detaily, ale môžu hrať pomerne veľkú úlohu napríklad pri sťahovaní rotopedu alebo pri tom, aký pohodlný a príjemný tréning bude.

  • Pekný dizajn rotopedu – toto je parameter, ktorý nemá na tréning žiadny vplyv. Je ale podstatný, ak nechcete rotoped po cvičení skladať a schovávať, ale bude stáť trvalo napríklad v obývačke alebo v spálni. Potom sa určite hodí, aby okrem dobrých tréningových parametrov aj dobre vyzeral.
  • Nízka hlučnosť – čím tichší je chod rotopedu, tým lepšie pre vás. Môžete si k tréningu pustiť napríklad hudbu alebo film bez toho, aby vás prístroj výrazne rušil. Ak ide o niektoré nezvyčajné zvuky, ako je vŕzganie, pukanie alebo hrkanie, tie by sa nemali vyskytovať vôbec a ak sa s nimi pri prístroji stretnete, nemali by ste ho kupovať.
  • Transportné kolieska – určite sa hodia, ak plánujete rotoped častejšie sťahovať alebo ho po každom cvičení upratovať. Ide o pomerne ťažké prístroje, takže prenášať ich v ruke nie je úplne príjemné. Posúvať ich na kolieskach je šikovnejšie.
  • Nastaviteľné nožičky – systém, ktorý umožňuje vyrovnávať nerovnosti podlahy. Rotoped, aby bol stabilný a cvičenie bolo bezpečné, musí byť vyrovnaný a nesmie sa kývať. Je to vyriešené buď otočnou, excentrickou koncovkou nožičiek alebo nastaviteľným regulátorom.

Funkcie rotopedov, ktoré posúvajú tréning na vyššiu úroveň

Špičkové a moderné rotopedy by vám mali dať niečo viac, ako len umožniť tréning. Mali by vám pomôcť tréning organizovať a po každej dávke vám musia dať zodpovedajúcu spätnú väzbu. Tréning pre vás musí byť zaujímavý a prínosný, aby mal nejaký zmysel, na to nezabúdajte. Čo teda moderné rotopedy umožňujú?

Sledovanie tepovej frekvencie

Jednou z veľmi dôležitých vecí je pri rotopede sledovanie tepovej frekvencie. Tá by nemala prekročiť určitú hranicu, pretože potom by pre vás tréning mohol byť nebezpečný. Tepová frekvencia sa meria prakticky pri všetkých rotopedoch, je len otázkou, akým spôsobom a či na ňu vie rotoped reagovať. Pri lacných rotopedoch je obvyklý dotykový snímač, ktorý meria tepovú frekvenciu cez rukoväte. Ďalšou z možností je použitie takzvaného hrudného pásu, ktorý na seba pripnete a namerané údaje sa potom prenášajú do počítača rotopedu. Môže byť na tele nepríjemný, zato však meria presne a takmer s okamžitou odozvou. Ak vie rotoped na tep reagovať a prispôsobovať mu záťaž (znižovať, ale aj zvyšovať), je to úplne ideálne.

Pripojenie k počítaču

Je pomerne bežné, že sa rotoped dá pripojiť k tabletu alebo k počítaču, hlavne v prípade drahších a prepracovanejších rotopedov. Pomocou technológie Bluetooth sa potom dajú nahrávať do počítača rotopedu napríklad reálne trasy, obrátene sa naopak dajú sťahovať dáta týkajúce sa tréningu.

Reálna tréningová trasa

Ak to rotoped umožňuje, môžete si napojením cez tablet alebo počítač naplánovať reálnu trasu napríklad z Google Maps. Rotoped vám potom sám prepína záťaž o stupeň vyššie alebo nižšie, aby kopíroval náročnosť vybranej trasy. Tréning sa tak stáva výrazne zaujímavejším a pre vás je o to pohodlnejší, že nemusíte záťaž prepínať sami.

Výstup parametrov tréningu

Pomerne dôležité je tiež to, či vám rotoped dokáže sprostredkovať spätnú väzbu. Pre dlhodobý tréning je dôležité, aby ste videli pokroky a mohli si prejsť, koľko ste počas tréningu prešli kilometrov, akou rýchlosťou, prípadne ako dlho ste cvičili. Niektoré modernejšie prístroje potom umožňujú aj meranie telesného tuku, spálených kalórií alebo orientačný výpočet BMI. Čím viac sa o svojom tréningu dozviete, tým ľahšie ho môžete prispôsobiť, a o to efektívnejšie bude vaša kondícia narastať.

Vplyv ceny na kvalitu rotopedu

Rotopedy, to je potrebné povedať hneď na začiatok, patria k tomu druhu tovaru, pri ktorom rastie kvalita s cenou. Ak sa pozrieme na postupný rast, rotopedy s cenou okolo štyridsať eur nemá ani zmysel kupovať. Len výnimočne narazíte na dobrý model, skôr pôjde o staré, dávno nevyrábané stroje alebo o rotopedy s mizerným vyvážením, zlým materiálom a celkovo budú veľmi nepohodlné. Cena prijateľných rotopedov začína zhruba na 75 eurách. Ďalej by sme potom mohli vytvoriť jednotlivé kategórie, ktoré zodpovedajú rozdeleniu v našom teste:

  • Rotopedy s cenou do 280 eur – ide o lacné prístroje s prijateľnou kvalitou, vhodné pre málo náročných zákazníkov. Ak neplánujete trénovať často, nepožadujete žiadne zaujímavejšie funkcie a nepotrebujete vysokú nosnosť, budú tieto rotopedy pre vás.
  • Rotopedy s cenou od 280 do 500 eurpriemerná stredná trieda rotopedov. Mávajú spravidla kvalitný a širší rám, dobrú a pevnú konštrukciu a dlhú životnosť, navyše sa tu začínajú objavovať rotopedy s ovládaním cez počítač.
  • Rotopedy od 500 eur – cena rotopedu môže presiahnuť kľudne aj 770 eur, ale bežní užívatelia už také čiastky väčšinou neinvestujú. Všeobecne platí, že rotopedy nad tristoosemdesiatpäť eur tvoria najvyššiu triedu kvality, ktorú využívajú aj profesionálni športovci. Ide o rotopedy z kvalitných materiálov, disponujúce počítačovým ovládaním a mnohými zaujímavými funkciami, ktoré robia tréning komfortným.

Ak by sme vám mohli poradiť, odporúčame nebáť sa do rotopedu investovať. Tieto prístroje majú dlhú životnosť, môžete ich používať aj päť rokov, takže ide o dlhodobú investíciu. Radšej si kúpte za viac peňazí profesionálny stroj z kvalitného materiálu, než o niečo lacnejší, výrazne menej kvalitný rotoped. Dobré tiež bude, ak si pri kúpe skontrolujete záruku. Tá je pri rotopedoch obvyklá a každý výrobca ju ponúka inú. Veľmi vypovedá o kvalite prístroja – pri najlacnejších prístrojoch býva rok, pri tých pre profesionálov však až desať rokov.

Základné pravidlá, ako trénovať na rotopede

Cvičenie na rotopede má určité pravidlá, ktoré sa oplatí dodržať. Začneme tým, ako si tréning vhodne zorganizovať – rozhoduje to totiž o jeho celkovej efektivite a účinnosti:

  • Ideálny čas na cvičenie je ráno, hneď po prebudení – krvný cukor je na nízkej úrovni vďaka dlhému času, počas ktorého telo neprijímalo potravu. Organizmus teda siahne do tukových rezerv a spaľovanie je jednoduchšie. Ak ráno cvičiť nemôžete, odporúča sa počas dňa cvičiť najmenej tri hodiny po jedle a dve hodiny pred spaním.
  • Odporúčaná tréningová dávka je 3 až 5 tréningov týždenne, podľa zdravia a telesnej konštitúcie. Cvičiť každý deň je kontraproduktívne, pretože telo a svaly vyžadujú aspoň občasný odpočinok. Na začiatok je dobré začať troma týždennými dávkami, postupom času môžete pridať štvrtú a piatu. Čas cvičenia by mal byť minimálne 30 minút, aby sa telo stihlo zahriať. Pri kratšom tréningu k spaľovaniu tukov vôbec nedôjde.
  • Čo sa týka intenzity, je dobré sledovať predovšetkým vašu tepovú frekvenciu (tu vidíte, že sa určite oplatí kúpiť si šikovnejší prístroj). Neplatí v žiadnom prípade, že čím vyšší tep dosiahnete, tým rýchlejšie spaľovanie. Lepšie je dlhodobo telo udržiavať zhruba na 60 až 90 % vašej maximálnej tepovej frekvencie (presne ju dokáže určiť tréner, orientačne ju dokážete určiť sami odpočtom veku od čísla 220 pri mužoch a od čísla 226 pri ženách).
  • Okrem samotného použitia rotopedu je pre optimálny tréning nutné použitie aj ďalších techník cvičenia. Na rotopede spálite tuk, ale ten je potrebné nahradiť svalmi, takže je dobré šliapanie kombinovať aj s posilňovaním, aspoň tým základným. Spevníte tak postavu a celkovo zosilniete. Preťahovanie a strečing pred a po tréningu je samozrejmosťou.

Pre samotné cvičenie potom platí nasledujúci základný súbor pravidiel. Jeho dodržanie ukazuje, ako na efektívny tréning, naopak, porušenie vás vystavuje riziku bolestivosti a zranenia.

  • Vždy najskôr nájdite vhodné nastavenie výšky a pozície sedadla aj riadidiel. Čo sa týka výšky sedadla, je potrebné, aby ste dosiahli pri takmer prepnutých kolenách spodnú pozíciu pedálov. Sedieť by ste mali vzpriamene, aby vás nebolel chrbát.
  • Celková konštrukcia musí byť stabilná, aby ste nemuseli náklonom tela rotoped vyrovnávať a vykonávať nežiadúce pohyby.
  • Nikdy necvičte bosí, vždy majte pevnú, športovú obuv. Čo sa týka oblečenia, je dobrá funkčná športová bielizeň, ktorá dobre saje pot a nedovoľuje prechladnutie.
  • Pred tréningom si vždy dajte krátku rozcvičku na zahriatie a pretiahnutie svalov – znižuje sa tým riziko natiahnutia, natrhnutia alebo utrhnutia svalu.
  • Tréning je potrebné začínať s menšou záťažou, postupom času môžete pridávať. Nie je cieľom sa na prvom tréningu zničiť, navyše prílišná záťaž je pre telo skôr nebezpečná, než prospešná. Až časom, akonáhle ucítite, že zvolená záťaž už vám nestačí, môžete pridávať.
  • Rovnako je potrebné regulovať záťaž v priebehu cvičenia – na začiatok nižší stupeň, aby sa telo rozhýbalo a zvyklo si na pohyb. Potom môžete pridávať pred koncom cvičenia zase uberať, aby sa svaly postupne uvoľnili.
  • Na záver je dobré pridať si pár posilňovacích cvikov, aby spálený tuk nahradili svaly a niekoľko cvikov na uvoľnenie a vydýchanie.
  • Tréning na rotopede by mal trvať zhruba 40 minút, v súčte s predchádzajúcou rozcvičkou a následným posilňovaním a uvoľnením asi zhruba niečo vyše hodiny.

Najväčší výrobcovia rotopedov

Pri fitness strojoch nie je trh taký bohatý a rôznorodý, čo sa značiek týka, ako pri inom tovare. Firiem, ktoré na ňom pôsobia, nie je zase toľko. Na druhej strane, aj tak sa oplatí poznať tie osvedčené a tradičné. Pýtate sa prečo? Naša skúsenosť (nielen z tohto, ale aj z predošlých testov) je totiž taká, že známe značky dodávajú na trh výrazne kvalitnejšie modely. Aj preto, že si nemôžu dovoliť pokaziť si dobré meno, ale aj preto, že majú viac prostriedkov, ktoré môžu investovať do inovácií. V neposlednom rade hrajú úlohu tiež výrazne väčšie dlhodobejšie skúsenosti, ktorými disponujú výrobcovia rotopedov značiek InSPORTline, alebo napríklad Tunturi. Pozrime sa teda spoločne, do výrobkov ktorých spoločností sa nemusíte báť investovať. Náš výber samozrejme nemôže zahrnúť všetky, ale chceme tu spomenúť aspoň tie najlepšie.

inSPORTline

Rotopedy značky InSPORTline sú na trh uvádzané spoločnosťou Seven Sport s. r. o., založenou v roku 1995 vo Vítkove. Ide o českú značku, ktorá sa od prvopočiatku zameriavala na výrobu a predaj športových potrieb, bicyklov, posilňovacej techniky alebo fitness strojov. Čo sa týka rotopedov, firma vyrába klasické domáce rotopedy aj profesionálne stroje do fitness centier alebo športových klubov a robustné recumbenty. Ponúka lacnejšie modely s manuálnym ovládaním záťaže aj rotopedy s elektronickým ovládaním. Bežný je pre ne magnetický brzdný systém, kolieska pre jednoduché premiestňovanie a systém vyrovnávania nerovností. Prednosťou firmy je predĺžená záruka až desať rokov. To ukazuje, ako veľmi firma svojim výrobkom verí.

 

Tunturi

Tunturi je fínska značka založená v roku 1922. V roku 1969 predstavili na trhu prvý ergometer na svete na domáce použitie. V dnešnej dobe už vyrábajú širokú škálu strojov zameraných na kardio cvičenie, silové cvičenie a pomôcky na cvičenie. Tunturi v preklade znamená „veľká hora“ ktorá predstavuje symbol pre zdolávanie prekážok a prekonávanie samého seba. Ich severská kvalita nás presvedčila o tom, že ich rotopedy naozaj patria na prvé miesto dokonca v dvoch cenových kategóriách nášho testu. Či ide o kvalitu, konštrukciu, komfort alebo funkcionalitu, rotopedy Tunturi sú vždy na prvom mieste. 

Zipro

Na trhu s fitness zariadeniami pôsobí poľská značka Ziproviac ako 10 rokov. Počas tohto obdobia neustále vyvíjali a zlepšovali sortiment výrobkov. Pri návrhu a výrobe zariadení hľadajú stále lepšie technické riešenia a veľkú pozornosť venujú aj dizajnu. Vďaka takejto kombinácii ich vybavenie nielenže spĺňa očakávania z hľadiska športu, ale aj dokonale zapadá do interiéru miestností a umožňuje vytvoriť štýlovú domácu posilňovňu. Okrem rotopedov ponúkajú aj bežecké pásy, eliptické trenažéry, veslovacie stroje a doplnky k cvičeniu. Ich stroj, ktorý je v našom teste na druhom mieste, v sebe naozaj spája krásny dizajn, skvelú konštrukciu a praktickosť v jednom a navyše za veľmi prijateľnú cenu.

Klarfit

Klarfit je moderná fitnes značka pre celú rodinu. Rozmanitý sortiment ponúka správne nástroje na zvýšenie sily, vytrvalosti a mobility. Výrobky Klarfit sú ideálnymi spoločníkmi pre amatérskych športovcov, ktorí sú nadšení pre tréning. Sortiment tejto značky je naozaj rozmanitý. Zahŕňa športové potreby pre mladé baletky, trenažéry, posilňovacie stroje ale aj moderné športové novinky ako je napríklad paddleboard. Medzi ich populárne rotopedy patria rotopedy zo série Azura, ktoré sa vyznačujú skladnosťou a pevnou konštrukciou. Vďaka tomu sa jeden z výrobkov z tejto série umiestnil na treťom mieste nášho testu.

Hop-Sport

Značka Hop-Sport je na trhu už od roku 2003. Pobočky majú v Poľsku, Českej republike, Nemecku, na Slovensku, vo Francúzsku aj na Ukrajine. Činnosť započali na Poľskom trhu, ale v súčasnej dobe už majú odberateľov v celej strednej Európe. V Hop-Sporte si každý nájde niečo pre seba. Ich ponuka zahŕňa širokú škálu výrobkov špičkovej kvality – od športového tovaru až po rekreačné zariadenia – výrobky pre fitness, pre posilňovanie, doplnky pre voľný čas, domácnosť a záhradu, detský rekreačný tovar.

Spartan sport

Spartan sport je rakúska značka, ktorá patrí medzi obľúbené značky v Česku, Slovensku a v okolí. Je známa hlavne svojou všestrannosťou. Špecializuje sa na široké spektrum športov pre rekreačných alebo profesionálnych športovcov. V sortimente môžete teda nájsť badmintonové a tenisové vybavenie, ďalej potápačské vybavenie, fitness vybavenie, lopty, dresy a veľa ďalšieho. Výrobky značky Spartan sport sú dodávané aj do škôl, kde slúžia k výučbe. Spartan sport sa totiž vyznačuje skvelou kvalitou za atraktívnu cenu.

Finálny verdikt

Poďme si na záver celý výber rotopedu ešte zrekapitulovať. Cena je pre veľkú časť zákazníkov veľmi dôležitá, ale parametrov, podľa ktorých vyberať, je oveľa viac. Ako bolo spomenuté, je potrebné predovšetkým premyslieť si, ako často chcete trénovať, čo od rotopedu očakávate, pre koľko ľudí ho kupujete, a tak ďalej. Tomu potom prispôsobte investíciu, rotopedy sú totiž svojimi parametrami pomerne presne odstupňované do jednotlivých cenových kategórií, od najlacnejších pre občasné použitie, až po najdrahšie, profesionálne stroje. Z tých by ste si na základe vašich preferencií mali vybrať.

Určite je dobré sledovať značku rotopedu. Aj keď to nie je také markantné, ako v prípade elektroniky, aj fitness stroje majú osvedčené a renomované značky, do ktorých sa nemusíte báť investovať. Navyše je veľmi rozhodujúca aj možnosť záruky alebo servisu, ktorú poskytujú len väčší výrobcovia. Z parametrov rotopedu určite nesmiete podceniť jeho nosnosť (s ohľadom na vašu hmotnosť) a porovnať si výšku prístroja s tou vašou. Pozrite sa starostlivo na všetky časti prístroja, skontrolujte si, či je nastaviteľné sedadlo, či vám budú pri vašej postave vyhovovať riadidlá, a či sa vám páčia pedále. Nesmú sa šmýkať. Vezmite pritom do úvahy základné zásady cvičenia na rotopede, ktoré sme spomínali. Dívajte sa ale aj na vyváženosť pedálov, stabilitu rotopedu pevnosť konštrukcie ako takej. Čím širší rám a čím pevnejší materiál, tým lepšie.

Z ďalších parametrov sa určite oplatí pozrieť sa na ovládanie záťaže. Určite by malo byť stupňované, a ak chcete trénovať profesionálne, zvoľte ovládanie cez počítač. Manuálne vás počas tréningu vyrušuje, navyše je menej presné. Dobré je pozrieť sa aj na to, akými funkciami rotoped disponuje. Pri moderných prístrojoch by nemalo chýbať meranie tepovej frekvencie (ideálne cez hrudný pás), možnosť nastaviť si vlastnú tréningovú trasu s automatickým prepínaním záťaže alebo získať výstup vášho tréningu vo forme najazdených kilometrov alebo spálených kalórií, čo je veľmi motivujúce do ďalších tréningov. Na záver už len zhodnoťte, či využijete niektoré vychytávky, ako je pekný dizajn, tichý chod alebo vyrovnávací systém. Tým by bol výber rotopedu hotový, a ak vám zvolený prístroj vyhovuje, stačí ho len kúpiť a začať trénovať.

Príslušenstvo k rotopedu

Rotoped už skoro máte vybraný, ale pýtate sa, či Vám k nemu ešte niečo netreba? K rotopedu sa dá dokúpiť zopár užitočných vecí, ktoré Vám spríjemnia pedálovanie, starostlivosť o rotoped a komfort, prípadne zlepšia sledovanie pokroku. Tu je pár vecí, ktoré si odporúčame pre perfektnú jazdu dokúpiť:

Podložka pod trenažér

Väčšina strojov je tichá a má zabezpečené protišmykové podstavce, avšak pre ešte väčšiu tichosť je možné dokúpiť si takúto podložku. Aby sa podložka nepohybovala, je obvykle ťažšia a vyrobená z polyetylénu alebo iného protišmykového materiálu. Podložka sa tiež ľahko čistí, takže ju veľmi jednoducho zbavíte nečistôt alebo prachu. Asi najpodstatnejšia funkcia je však ochrana podlahy pred poškodením, prípadne poškrabaním pri manipulácií so strojom. 

Držiak na fľašu a fľaška

Pri cvičení je vždy potrebné dodržiavať pitný režim. Aby ste nemuseli mať pri rotopede stolček s fľaškou alebo pohárom, je lepšie mať držiak na fľašu na rotopede. Väčšina rotopedov držiak na fľašu má, lacnejšie modely však takouto možnosťou nemusia disponovať, ale je možné si držiak dokúpiť, rovnako ako fľašu, ktorú je nutné pravidelne čistiť a po čase kúpiť novú pre dodržanie správnej hygieny.

Hrudný pás

Pre náročnejších športovcov je potrebné si merať výkon presnejšie a dokonalejšie. Na to meranie pulzu pomocou snímačou na riadidlách väčšinou nestačí a preto si zaobstarávajú hrudný pás, ktorý presne a pohodlne meria pulz pomocou telemetrického merania pulzu. Možnosť pripojenia na hrudný pás majú však najmä stroje z najvyššej cenovej kategórie, pričom k niektorým strojom dostanete hrudný pás dokonca automaticky.

Tablet alebo smartfón

V dnešnej dobe je už veľké množstvo fitness aplikácií, jedna lepšia a dokonalejšia ako druhá. Sú skvelé na sledovanie pokroku, plánovanie tréningov, zdieľanie svojich úspechov alebo sledovanie činnosti svojich kamarátov alebo rodinných príslušníkov. Okrem týchto aplikácií sú pri rotopedoch populárne aj aplikácie, ktoré simulujú trasu bicyklovania pomocou Google maps, OpenStreetMap alebo iných nahraných trás. Pomocou tabletu alebo smartfónu sa potom môžete pozerať na trasu a cítiť sa, ako keby ste boli napríklad súčasťou pelotónu na Tour de France.

Rukavice

Pri poriadnej námahe sa človek poriadne zapotí, je preto potrebné dbať na bezpečnosť a zaobstarať si cyklistické rukavice. Okrem rotopedu ich môžete použiť aj na normálny bicykel, prípadne mať jeden pár na bicykel a jeden na rotoped. Okrem protišmykovej funkcieveľmi pohodlné a ruky Vás nebudú bolieť ani po niekoľkých hodinách na rotopede. Vybrať si môžete z mnohých vzorov a farieb, takže si môžete doštýlovať outfit podľa svojich predstáv.

Poťah na sedadlo

Tak ako rukavice, aj poťahy majú veľké množstvo dizajnov a materiálov z ktorých si môžete vybrať. A tiež ako rukavice majú protišmykovú funkciu, aby bolo Vaše pedálovanie pohodlné a najmä bezpečné. Okrem toho však majú poťahy aj funkciu ochrany pred prachom v prípade, že ho dlhšiu dobu nebudete využívať. Tak ako sme už spomínali, máte na výber z mnohých dizajnov a materiálov a medzi najzvláštnejšie patria rozhodne poťahy z kožušiny, ktoré by dokonca mohli Váš rotoped povýšiť na doplnok do domácnosti.

Najčastejšie kladené otázky

Pre koho je rotoped vhodný?

„Rotoped je perfektný stroj na cvičenie pre rôzne vekové kategórie, od detí ktoré sa chcú v zlom počasí vybúriť doma, cez dospelých ktorí chcú získať lepšiu kondíciu alebo zhodiť nadbytočné kilá až po staršie osoby, pre ktoré je rotoped šetrný nástroj ako sa hýbať. Veľkou výhodou je, že je vhodný aj pre ľudí s vyššou hmotnosťou, pretože si pri pohybe na ňom neublížia. Bicyklovanie a cvičenie na rotopede je oveľa bezpečnejšie ako skákanie alebo behanie.

Je cvičenie na rotopede dostatočne náročné a poskytuje dostatočnú výzvu?

„Rotoped má tú skvelú vlastnosť, že si úroveň záťaže a teda aj výzvy vyberáte sami. Pre náročnejších športovcov môže byť osem stupňov záťaže nepostačujúce. Tu odporúčame kúpu síce drahšieho, avšak o to premakanejšieho rotopedu s viacerými funkciami a stupňami záťaže. Niektoré stroje poskytujú až 53 stupňov záťaže, takže sa nemusíte báť toho, že by ste zaostávali vo svojich cieľoch. Čo sa týka porovnania s inými zariadeniami, je rotoped ideálna voľba, pretože napriek vysokej záťaži ktorú poskytuje je stále šetrný ako ku kolenám, tak ku zvyšku tela. Dôležité je pri cvičení dodržiavať správnu formu aby bolo cvičenie čo najefektívnejšie.“

Môžem využívať rotoped na rehabilitáciu po zranení?

„Vždy je lepšie sa najskôr poradiť so svojím lekárom. Väčšina však v závislosti na zranení odporúča istú formu šetrného pohybu a rotopedy presne ten poskytujú. Sú vhodné na rozpohybovanie spodnej časti tela, prípadne poskytujú pohyb ak máte zranenie na hornej časti tela a nechcete vyjsť kvôli zraneniu z formy. V prípade, že nebudete dostatočne v pohybe, hrozí úbytok svalovej hmoty, skracovanie šliach a pribúdanie kŕčov. Najväčšou výhodou rotopedu je, že môžete cvičiť z pohodlia domova a nemusíte kvôli pohybu cestovať do posilovne alebo telocvične.“

Dokážem schudnúť rýchlo pomocou rotopedu?

„Áno, pomocou rotopedu sa dá schudnúť veľmi rýchlo a efektívne. Šliapaním do pedálov aktivujete svaly, ktoré spaľujú tuky a zároveň sa správnou výživou aj zväčšujú, takže budete spaľovať ešte viac. Dôležité je teda mať aj správnu stravu a zostať v kalorickom deficite ak chcete vidieť výsledky. Jesť treba ako pred tak najmä po cvičení, ideálne jedlá vysoké na bielkoviny aby sa zaistil rast svalovej hmoty. Nemali by ste však chudnúť rýchlejšie ako 0,5 – 1 kg týždenne, pretože je možné, že to preháňate s cvičením alebo nejete dosť.“

Koľko kalórií viem spáliť na rotopede?

„Počet spálených kalórií závisí od mnohých faktorov. Ide najmä o bazálny metabolizmus, percento svalov v tele, váhu, výšku a intenzitu cvičenia. Nižšia a ľahšia žena spáli vždy menej kalórií ako vysoký a silný chlap, avšak tiež aj menej kalórií príjme a potrebuje na správnu funkciu. Všeobecne sa to teda pohybuje niekde od 250 do 800 Kcal za menej ako hodinu, v závislosti od intenzity Vašej aktivity. „

Aké svaly sa zapájajú pri cvičení na rotopede?

„Pri cvičení na rotopede sa zapájajú brušné svaly, svaly horného tela, svaly chrbta, svaly zadku, stehenné svaly a lýtka. Každá z týchto častí je zodpovedná za iný pohyb a precvičuje sa správnou technikou a držaním tela. Správne držanie tela a techniku treba dodržiavať najmä aby sa predišlo zraneniam, ktoré síce nie sú na rotopedoch zďaleka také časté ako pri iných strojoch, avšak stále k nim môže pri nesprávnom cvičení dôjsť.“

 

Zuzana je študentkou na univerzite v odbore geografia-informatika. Popri tom sa venuje vzdelávaniu v digitálnom kreslení a modelovaní, nakoľko umenie je jej dlhoročnou vášňou. Popri štúdiu sa venuje svojím záľubám, ako napríklad čítanie kníh, hranie počítačových hier, sledovanie seriálov, ale aj cvičenie a cestovanie. Okrem toho píše aj na svoj blog, ktorý je zameraný na vegetariánske recepty.

Diskusia a poradňa

Položte otázku