Najlepšie diktafóny 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho diktafónu.
  • Zvoľte si na základe kvality zvuku, kapacity pamäte, kapacity batérie a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Diktafony bez pozadí

Víťazi testu:

Do 50 eurOd 50 do 120 eurOd 120 eur
Olympus WS-852 Olympus LS-P1 Philips DVT6110
badge-price
badge-performance
badge-quality
89%
92%
94%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Kapacita nahrávania
  • Vysúvacie USB
  • Kvalitný zvuk
  • Skladný
  • Dobrý zvuk
  • Funkčnosť USB
  • Kvalita záznamu
  • Výdrž batérie
  • Dostatočná interná pamäť
  • Trochu nižšia úroveň hlasitosti prehrávania
  • Mierne komplikovaná obsluha
  • Ak je záznamník ovládaný cez WiFi výdrž batérie sa rapídne zníži

Úvod

Asi nemá zmysel vysvetľovať, k čomu slúžia diktafóny. Čo by vás ale mohlo prekvapiť je, kto každý diktafón využije. Tieto prístroje totiž majú širokú paletu využitia. Sú napríklad významným pomocníkom študentov pri prednáškachnáslednému učeniu na skúšky. Nie sú na zahodenie ani spisovateľom či konateľom spoločností. Pričom jednému sa hodí na zachytenie zaujímavých myšlienok a ich uchovanie, druhým sa diktafón hodí na zaznamenanie obchodných schôdzok a spätné rozoberanie problematiky. Nahrávať sa dá samozrejme aj na mobilný telefón, prípadne na množstvo ďalších zariadení. Pri nich ale môžete naraziť na problém ohľadom veľkosti úložiska, nedostatočnej kvality audio záznamu, či na komplikácie s nahrávacím softwarom. Ďalšie zápory tohto riešenia predstavujú možnú nedostačujúcu citlivosť mikrofónu, prípadne jeho menšiu spoľahlivosť.

Je to dané samozrejme tým, že prístroj nie je na daný účel primárne určený. Čo sa môže prejaviť napríklad nevyhovujúcou smerovou charakteristikou mikrofónu. Tá ovplyvňuje, z akého smeru bude mikrofón najlepšie prijímať audio. Vzhľadom k tomu, že mikrofón na mobile je primárne určený na hovor, tak je pochopiteľné, že nebude mať príliš veľkú účinnosť nahrávania napríklad prejavu profesora na prednáške. Kľúčové parametre, ako vzdialenosť od zdroja zvuku či smer prijímania, sú tu totiž diametrálne odlišné. Navyše je použitie diktafónu obvykle veľmi jednoduché. Jednoducho zapnete nahrávanie a môžete sa bez problémov venovať ďalším činnostiam. Potom nie je problém sa k záznamu kedykoľvek vrátiť a nahrávku si prehrať. Trh s diktafónmi ponúka naozaj pestrú paletu produktov. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako vybrať diktafón tak, aby vám plne vyhovoval.

späť do menu ↑

Základné rozdelenie diktafónov

Diktafóny môžeme rozdeliť do 2 základných kategórií podľa spôsobu záznamu:

  • Analógové
  • Digitálne

 Analógové diktafóny

Tento typ diktafónov používa na nahrávanie magnetické pásky kaziet. Ich hlavnou výhodou je o poznanie kvalitnejší záznam oproti digitálnym diktafónom. Analógové prevedenie sa tak používa hlavne v profesionálnej sfére. Napríklad v súdnictve či pri zhromažďovaní dôkazového materiálu. Tieto diktafón príliš neodporúčame na bežné používanie. Nielenže je ich kúpna cena pomerne vysoká, ale navyše sa s nahrávkou pracuje (napr. na PC) podstatne horšie než s digitálnym variantom. (Zdroj: TVPS.com)

Digitálne diktafóny

Digitálne diktafónymodernejšie, užívateľsky prívetivejšie a prekvapivo taktiež omnoho lacnejšie.veľmi obľúbené a plne dostačujú hocijakému neprofesionálnemu či poloprofesionálnemu použitiu. Je tu však dôležité byť sa na pozore, pretože paleta ponúkaných výrobkov je naozaj široká. Na trhu tak môžete nájsť výrobky rôznej kvality a ceny. Digitálne diktafóny sa rozdeľujú do 2 ďalších podkategórií.

  • Kartové – nemajú svoju vnútornú pamäť. Záznam je nahrávaný na SD kartu, ktorú vkladá užívateľ. Ich výhoda spočíva vo flexibilite a možnosti užívateľa meniť kartu za lepšiu prípadne karty striedať.
  • Pamäťové – užívateľ sa musí spoľahnúť len na pamäť danú výrobcom. To je logicky najväčšia nevýhoda tohto prevedenia. V prípade, že užívateľovi dochádza miesto, tak nemá inú možnosť, než zmazať niektoré z predchádzajúcich nahrávok. Na druhej strane sa veľkosť pamäte v závislosti na cene pohybuje v rozmedzí 4-12 GB.
  • Kombinácia karty a pamäte – ako už vyplýva zo samotného názvu tejto kategórie, ide o typ, kde máte k dispozícii jak vnútornú, tak aj externú pamäť. Ide o univerzálne prevedenie, ktoré však neponúka, oproti kartovému prevedeniu, takmer žiadne výhody do plusu. (Zdroj: FingerTipsTyping.co.uk)


späť do menu ↑

Rozdelenie diktafónov do cenových kategórií

Cena samozrejme taktiež predstavuje dôležitý faktor pri výbere diktafónu. Základné modely sa dajú zohnať aj pod 50 eur. Samozrejme za ozajstné profesionálne záznamové zariadenie môžete utratiť kľudne aj stovky eur. Od ceny sa samozrejme odvíjajú aj parametre produktu. Napríklad kvalita audio záznamu, výdrž batérie, kapacita pamäte či kvalita mikrofónu. Práve podľa ceny sme sa rozhodli rozdeliť diktafóny do troch základných kategórií. Prvá kategória zahrňuje prístroje, ktorých cena nepresahuje 50 eur. Tie vás pochopiteľne nijak neoslnia špičkovými parametrami. Audio záznam nebýva veľmi čistý a majú aj horšiu kapacitu pamäte a batérie. Do druhej kategórie diktafónov sa radia zariadenia, ktoré stoja od 50 do 120 eur. Tie už majú lepšie parametre. Napríklad prehľadný LCD displej, kvalitnejší mikrofón či (u digitálnych pamäťových diktafónov) vnútornú pamäť aspoň 4 GB. Tretia a podľa nás posledná, tzv. elitná kategória, sa skladá z prístrojov od 120 eur. Tie sa môžu pýšiť vskutku impozantnými parametrami a kvalitným spracovaním. Na druhej strane však zďaleka nie všetky diktafóny v nej obsiahnuté sú naozaj určené na profesionálne použitie. Táto hranica je totiž veľmi široká a tie najdrahšie kúsky môžu stáť kľudne aj 4 000 eur.

späť do menu ↑

Test diktafónov do 50 eur

Ide o najlacnejšiu kategóriu diktafónov. Samozrejme za podmienok, keď si odčítame skutočne podozrivo lacné a problémové, kazové modely. Dobrý diktafón môžete zohnať približne od 30 eur. V tejto cenovej relácii je naozaj potrebné mať sa na pozore. Valná väčšina ponúkaných výrobkov v tejto kategórii sú totiž tzv. „šmejdy“, ktoré neponúkajú príliš veľkú kvalitu a lepšie parametre. Taktiež môžu trpieť rôznymi neduhmi ako je napríklad šum v nahrávke či zlý mikrofón. Tým pádom, vám spokojnosť v tejto kategórii nemôžeme zaručiť, aj keď sa budete riadiť našim starostlivým výberom. Je to dané tým, že tu nájdete len tie najzákladnejšie zariadenia pre najmenej náročných užívateľov.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita pamäteTypCena
1. Olympus WS-852
4096 MB + externí karta Digitálny - Kombinácia karty a pamäte Zistiť cenu
2. Philips DVT1150
4096 MB Digitálny - Pamäťový Zistiť cenu
3. Olympus VN-541PC
4096 MB Digitálny - Pamäťový Zistiť cenu
4. Sony ICD-BX140
4096 MB Digitálny - Pamäťový Zistiť cenu
5. Philips DVT 2000
4096 MB + externí karta Digitálny - Kombinácia karty a pamäte Zistiť cenu
Do 1000

Diktafóny do 50 eur a ich charakteristika

Nič pre profesionálov – za túto cenu získate prístroj, ktorý vám umožní nahrávať audio záznamy len veľmi obmedzene. Väčšina produktov patriacich do tejto kategórie vás ničím veľmi nezaujme. Neoslní vás svojimi parametrami, spracovaním ba ani dizajnom. Svoju funkciu v podobe občasného nahrávania zaujímavých prednášok či akéhokoľvek iného audia, ktoré sa rozhodnete nahrať, samozrejme nahrajú v celku so cťou. Tieto diktafóny sú pre menej náročných zákazníkov pomerne lacnou a v rámci možností použiteľnou alternatívou.

Výhody

Nízka cena

Jednoduchá dostupnosť


Nevýhody

Horšia kvalita

Nižšia životnosť

Horšia kvalita záznamu

späť do menu ↑

Test diktafónov od 50 do 120 eur

Ide o niečo ako stredná triedu diktafónov. Tu sa už väčšinou vyskytujú pomerne kvalitné výrobky a s nekvalitou sa tu už takmer nestretneme. To samozrejme neznamená, žeby ste mali nejak poľaviť v ostražitosti. Je dobré venovať výberu diktafónu v tejto cenovej relácii patričnú pozornosť, kvôli rôznym úrovniam kvality za podobnú cenu. A tak je výber toho najvýhodnejšie výrobku stále trochu orieškom.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita pamäteTypCena
1. Olympus LS-P1
4096 MB + externí karta Digitálny - Kombinácia karty a pamäte Zistiť cenu
2. Olympus WS-853
8192 MB + externí karta Digitálny - Kombinácia karty a pamäte Zistiť cenu
3. Philips DVT2000
4096 MB + externí karta Digitálny - Kombinácia karty a pamäte Zistiť cenu
4. Philips DVT1250
8000 MB Digitálny - Pamäťový Zistiť cenu
5. Tascam DR-05X
externí karta Digitálny - Kartový Zistiť cenu

Diktafóny od 50 do 120 eur a ich charakteristika

Za túto cenu už obvykle získate prístroj, ktorý sa môže honosiť pomerne vysokým štandardom kvality. Stále sa však jedná o veľmi neprofesionálne produkty, ktorých spracovanie či parametre sa rozhodne nemôžu vyrovnať špičke. Na druhej strane je u týchto výrobkov väčšinou už viac ako dostačujúca kvalita záznamu. Pre zákazníkov, ktorí potrebujú diktafón pre záznam prednášok do školy či do práce ide o výhodnú a často užívanú alternatívu. Kúpou týchto diktafónov rozhodne neurobíte nič zlé. Nejde však o žiadne prepracované prístroje a pre profesionálnu sféru sú stále skôr nedostačujúce.

Výhody

Stále prijateľná dostupnosť

Lepšie spracovanie

Dobrý pomer kvality a ceny


Nevýhody

Väčšina parametrov priemerných

Do 3000

späť do menu ↑

Test diktafónov od 120 eur

Najvyššia trieda diktafónov. Takzvaná elita medzi týmito produktami. Patria sem najmodernejšie modely, vybavené najnovšími technológiami. Samozrejmosťou je tu aj perfektné spracovanie a starostlivo vybrané materiály. Samotná kvalita výrobku a jeho parametre bývajú u modelov patriacich do tejto kategórie takmer fenomenálne. Na druhej strane je ich kúpa pre bežného zákazníka pomerne zbytočná. Vyplatí sa hlavne na profesionálne použitie, kde je potrebné mať naozaj kvalitnú audio nahrávku.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacita pamäteTypCena
1. Philips DVT6110
8192 MB + externí karta Digitálny - Kombinácia karty a pamäte Zistiť cenu
2. Sony ICD-TX650
16000 MB Digitálny - Kartový Zistiť cenu
3. Tascam DR-07X
Externí karta Digitálny - Kartový Zistiť cenu
4. Zoom H4n Pro
Externí karta Digitálny - Kartový Zistiť cenu
5. Olympus DS-2600
4096 MB Digitálny - Kartový Zistiť cenu
6. Tascam DR-22WL
Externí karta Digitálny - Kartový Zistiť cenu
Od 3000

Diktafóny nad 120 eur a ich charakteristika

V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú tie najlepšie kúsky, čo vám trh s diktafónmi môže ponúknuť. Nájdete tu pravé pomôcky pre majstrov svojho remesla. Je však potrebné si uvedomiť, že táto trieda je veľmi široká – od stodvadsiatich eur môže cena narásť kľudne až na niekoľko stoviek eur. V tejto kategórii teda vyberajte zvlášť starostlivo. Samozrejmosťou je vysoká kvalita záznamu, väčšia účinnosť zariadenia a v neposlednom rade aj jeho vyššia životnosť. Hlavne drahšie diktafóny v tejto kategórii bývajú analógové. To im samozrejme na kvalite nahrávky len pridá. Investovať do najvyššej kategórie diktafónov však neodporúčame pre nič iné len na profesionálne využitie.

Výhody

Vysoká kvalita audio záznamu

Vysoká životnosť


Nevýhody

Vysoká cena

späť do menu ↑

Najväčší výrobcovia diktafónov

Na trhu sa nevyskytuje príliš mnoho spoločností ponúkajúcich tento sortiment. Je to dané hlavne tým, že nejde o masovú záležitosť. Ako napríklad v prípade mobilných telefónov. Na druhej strane keď už, tak sú výrobcovia diktafónov obvykle kvalitnej značky, ktorí už majú v tomto odbore bohatú prax. Čo z toho pre nás vyplýva? Viete, že sa na takúto firmu môžete spoľahnúť. Máte istotu kvalitného výrobku, ktorý vám bude dobre slúžiť. Tieto výrobky totiž podliehajú vo firmách veľmi prísnym výstupným kontrolám a sú starostlivo sledované svojimi zákazníkmi. Kto teda vládne na trhu diktafónov a čo od týchto spoločností očakávať?  

späť do menu ↑

Ako vybrať diktafón?

V ďalšej sekcii sa poďme zamerať na výber vhodného diktafónu. Ten je rozhodne vhodný nepodceniť. Samozrejme nechcete nejaký nekvalitný výrobok, prípadne produkt, ktorý by nevyhovoval vašim potrebám. Aby sme vám pomohli uchrániť sa pred sklamaním z nevhodnej voľby, chceli by sme vás zoznámiť s podstatnými parametrami pre váš správny výber. Poďme teda na vec.

Použitie diktafónu

Musíte sa rozhodnúť, na čo budete váš diktafón využívať. Bude váš prístroj denne využívaný na nahrávanie prednášok alebo vám postačí si sem tam nahrať dôležitú súčasť pracovnej schôdzky či myšlienky. Prípadne potrebujete diktafón na profesionálne využitie?  Pre každú z týchto variant budete samozrejme potrebovať iný diktafón. Rozhodnúť sa, ako budete svoj diktafón využívať, je kľúčové pre správnu voľbu.

Kapacita

Kapacita vášho zariadenia je naozaj veľmi dôležitým parametrom. Potrebné miesto na vaše nahrávky sa veľmi odvíja od predchádzajúcej témy, čiže od toho, ako budete svoj prístroj využívať. Na občasné nahrávanie krátkych úsekov vám postačí diktafón s menšou kapacitou, kľudne aj 4 GB. Táto kapacita vám samozrejme nebude stačiť, ak budete potrebovať nahrávať častejšie a dlhšie. V tomto prípade sa nebojte investovať do zariadenia s kapacitou dosahujúcou prinajmenšom 16 GB. Samostatnú skupinu diktafónov predstavujú výrobky, ktoré nemajú svoju vnútornú pamäť. Ako napríklad analógové diktafóny, u ktorých sa nahráva na magnetický pás alebo kartové diktafóny. Prípadne tie výrobky, ktoré majú pamäť rozšíriteľnú. Tie sú dobré, keď si nie ste istí, akú kapacitu využijete.

Muž s diktafonem
Používání diktafonu
Diktafon

Citlivosť mikrofónu

Ide o vlastnosť, ktorú pri výbere diktafónu taktiež nie je dobré podceňovať. Ovplyvňuje hlavne z akej vzdialenosti a s akou presnosťou je prístroj schopný zvuk zachytiť. Zjednodušene sa dá povedať, že v čím väčšom hluku, a z čím väčšej vzdialenosti chcete nahrávať, tým väčšiu citlivosť mikrofónu budete potrebovať. To samozrejme nemôžeme povedať úplne presne a pre vás odporúčame si túto sekciu pozorne prečítať. Mikrofóny sa podľa svojej citlivosť delia do 3 kategórií.

  • Monofónny (smerové) – zjednodušene povedané sú to mikrofóny, ktoré používajú jednu mikrofónnu kapsulu na nahrávanie zvuku do jednej stopy. Kapsula býva prispôsobená k tomu, aby smerovala k zdroju požadovaného zvuku. Od toho je odvodený názov smerové. Tento typ prevedenia je vhodný, keď sa chcete sústrediť na zvukovú stopu, ktorá vychádza len z jedného zdroja umiestneného typicky pred mikrofónom. Zvuky z ostatných smerov sú do značnej miery integrované. Mono mikrofóny sa vyskytujú predovšetkým u tých lacnejších kúskov na trhu.
  • Stereofónne – stereofónnych mikrofónov sú použité dve oddelené kapsule na zachytenie zvuku do dvoch stôp. Kapsule sú obvykle napevno natočené osovo, súmerne naľavo a napravo. Týmto usporiadaním je docielená reálne znejúca nahrávka. Tieto mikrofóny sú skvelé, ak chcete nahrávať rôzne zvuky z viacerých zdrojov. Taktiež ich veľmi oceníte napríklad pri zachytení atmosféry prostredia. Z toho vyplýva, že nemožno uvažovať o tom, či je lepší stereofónny alebo monofónny mikrofón. Každý je jednoducho dobrý na niečo iné. Aj napriek tomu sú diktafóny vybavené stereo mikrofónom znateľne drahšie.
  • Citlivý – ako už z nadpisu vyplýva, je to špeciálne prevedený mikrofón, ktorý je zameraný na čo najdlhší dosah mikrofónu. Diktafóny vybavené týmto mikrofónom dokážu zachytiť zvuk, aj keď je od zdroja vzdialený stovky metrov. Spolu s maskovaním nemôže chýbať vo výbave žiadneho diktafónu určeného na detektívne účely. Pre naozaj najvyššiu citlivosť môžete k niektorým diktafónom pripojiť aj externý mikrofón. (Zdroj: Analog.com)

Batéria

Už z logiky veci ide o jeden z najdôležitejších parametrov. A to bezpochyby kvôli tomu, že priamo súvisí s dobou prevádzky. Je samozrejme veľmi otravné, keď vám v polke zamýšľaného nahrávania „zdochne“ diktafón. Vyplatí sa tak nezabudnúť ani na túto vlastnosť prístroja. Bežne ponúkané modely disponujú kapacitou dostačujúcou na nahrávanie 8 až 15 hodín, čo vôbec nie je zlé. Z hľadiska druhov batérií ide väčšinou buď o Li-Ion alebo klasické AAA batérie.

Formát nahrávania

Tento parameter je veľmi dôležitý, zvlášť keď chcete so záznamom ďalej pracovať. Napríklad ho ďalej spracovávať či prehrávať na počítači. To je dobré pre dlhšie a priehľadnejšie uchovávanie záznamu, prípadne detailnejšiu analýzu nahrávky. Obvykle ponúkané kúsky väčšinou používajú štandardné formáty, ako MP3 alebo WMA. Tieto formáty sa vyplatia taktiež z hľadiska ďalších vlastností. Jednou z nich je, že nahrávky v pomerne vysokej kvalite zaberajú celkom málo miesta.

 Pripojenie k PC

Mohli by ste si myslieť, že prepojenie diktafónu a PC je samozrejmosťou. Nie je to však tak. Niektoré zariadenia totiž cielia na zákazníkov, ktorí záznam ďalej nespracovávajú, ale len prehrávajú na diktafóne. Samozrejme, nájdu sa aj takí užívatelia diktafónu. Na druhej strane sa kúpou diktafónu bez možnosti pripojenia k PC vzdávate radu výhod. Napríklad strihanie zvukovej stopy, či možnosti pridať do stopy zaujímavé efekty. PC je taktiež v neposlednom rade ďaleko vhodnejší na uloženie nahrávky na dlhšiu dobu či priehľadné zoradenie záznamov. (Zdroj: YourBusiness.AZCentral.com)

späť do menu ↑

 Funkcie a vlastnosti

Teraz sa poďme pozrie na to, čo všetko môže zvládať kvalitný diktafón okrem základných schopností.

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Tým by sme mali mať výber diktafónu za sebou. Ale práve preto, aby ste v ňom mali naozaj jasno, sme sa rozhodli si ešte v rýchlosti zhrnúť všetky dôležité parametre a vlastnosti. Ako teda postupovať? Predovšetkým by ste sa mali rozhodnúť, na čo budete diktafón používať. To je naozaj alfa a omega výberu. Od toho sa bude odvíjať vaša voľba medzi diktafónom s monofónnym mikrofónom alebo výrobkom vybaveným mikrofónom stereofónnym. Mono variant sa hodí, keď sa potrebujete sústrediť len na jeden zdroj zvuku a ostatné dať do pozadia. Využijete ju tým pádom napríklad na záznam prednášok, keď sústredíte mikrofón len na výklad profesora. Naopak stereo variant je výhodný, keď potrebujete zachytiť zvukové vlny z viacerých zdrojov. To sa hodí napríklad v prípade, že chcete nahrať živý koncert.

Ďalším krokom by mala byť voľba potrebného miesta na záznamy. To by malo vychádzať z toho ako často a ako dlho bude chcieť zákazník nahrávať. Taktiež je dobré vedieť, či budete chcieť záznamy uchovávať dlhšiu dobu v diktafóne alebo ich budete niekam presúvať. S rozhodnutím potrebného miesta vám samozrejme pomôže aj parameter uvedený u jednotlivých výrobkoch. Dôležitá je aj cena výrobku. Aj keď nie až tak veľmi, ako by sa vám mohlo zdať. Je to jednoducho preto, že rôzne diktafóny s rôznou cenou sú proste určené na niečo iné. Na druhej strane je pravda, že vyššia cena vám zaručí kvalitnejší a lepší diktafón s prémiových spracovaním a z vybranejších materiálov.

Ešte, než si definitívne zvolíte konkrétny model, je samozrejme veľmi výhodné si prejsť charakteristiky jednotlivých výrobcov. Nie je dobré vyberať len na základe značky. Samozrejme so známejšou značkou môžete mať lepšiu zákaznícku podporu a rad ďalších výhod. Pri výbere samozrejme nezabúdajte na jednotlivé parametre. Tu sú veľmi dôležité práve 2 z nich. A to sú bez diskusie kapacita úložiskakapacita batérie. U tej prvej zmienenej neodporúčame mať pod 4 GBbatéria by mala disponovať kapacitou dostačujúcou aspoň pre 8 h záznamu. Dôležité sú aj funkcie. V prípade digitálneho diktafónu by rozhodne nemala chýbať možnosť pripojenia diktafónu k PC či prehľadný dostatočne veľký LCD/OLED displej. Tieto vlastnosti diktafónu by pre vás mali predstavovať základ kúpy. Samozrejme váš diktafón toho môže vedieť ďaleko viac. Čokoľvek budete chcieť mať vo svojom diktafón, je len na vás.

späť do menu ↑

Maskované (diskrétne) diktafóny

Ako poslednú sekciu tohto článku sme zvolili perličku v podobe špionážnych diktafónov. Chcete sa cítiť ako James Bond a nahrávať Flash diskom alebo perom? Ako chcete. Aj tieto alternatívy nájdete na dnešnom trhu s diktafónmi. Tu je pár príkladov, ako môžete rafinovane a skryto nahrávať. Všetky tieto zariadenia majú samozrejme istú spoločnú nevýhodu. A tou je samozrejme väčšia kúpna cena než je to u bežných diktafónov. (Zdroj: Amazon.com)

Flash Disk diktafón

Pomerne obľúbený spôsob tajného odposluchu s takmer nulovým rizikom. Pre ešte ťažšie odhalenie takmer všetky takéto zariadenia plnia bežnú funkciu USB. A tou je tým pádom dátové úložisko. Kapacita batérie je úmerná v závislosti na cene, ale približne je to kapacita od 8 hodín až po dobu 2 dní. Kapacita úložiska sa pohybuje v rozmedzí od 2 GB až po 8 GB. Tieto diktafóny nie sú nijak výrazne drahé. Dajú sa zakúpiť už od 20 eur. Za najdrahšie kúsky tohto typu zaplatíte až 120 eur.

Diktafon použití

Miniatúrny diktafón

Myslíte si, že schopnosť zostrojiť diktafón s veľkosťou mince je doména čisto science fiction filmov? Opak je pravdou. Takto miniatúrny diktafón sa dá na trhu bez problémov zohnať. Tieto výrobky nemajú vôbec zlé parametre. Ich kapacita úložiska sa pohybuje okolo 4 GB a nahrávať dokážu kľudne aj 30 h vkuse. Hra na „hi-tech“ agenta vybaveného takýmto záznamovým zariadením je však pomerne drahá. Za takýto diktafón totiž dáte aj viac než 400 eur.

 Pero diktafón

Veľmi klasický spôsob tajného nahrávania používaný snáď v každom známejšom špionážnom filme. Má trochu horšie parametre a to hlavne kapacitu úložiska. Tá býva u väčšiny modelov len 1 GB. Na druhej strane tieto výrobky dokážu bez problémov nahrávať vkuse aj viac než 10 h. Kúpne náklady takéhoto „pero“ diktafónu sa pohybujú okolo 160 eur.

Čo by sme ešte povedali na záver? Neostáva nám nič iné, len popriať vám veľa šťastia pri výbere vášho diktafónu. Dúfame, že sme vám problematiku výberu týchto zariadení dostatočne vysvetlili. A že vám vďaka záznamovému zariadeniu už nič podstatného neutečie.