Nejlepšie domáce kina 2019

 • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodného domáceho kina.
 • Zvolte si na základe kvality zvuku, dizajnu, citlivosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

Domácí kina hlavička

TOP domáce kina roku 2019

Úvod

Ruku na srdce, kto z nás si aspoň raz za čas rád nevychutná zážitok zo sledovania svojho obľúbeného filmu alebo seriálu z pohodlia domova. Avšak, aby bola atmosféra filmu dokonalá a podobná tej v kine, vyrábajú sa v dnešnej dobe čoraz viac, tým pokročilejšie a väčšie televízory s vysokou kvalitou zobrazovania, niektoré sú prehnuté, iné zas umožňujú sledovanie filmov v 3D. Neprekvapí teda nikoho, že obrovskou obľubou sa v dnešnej dobe stávajú aj takzvané domáce kiná. O čo vlastne ide? Sú to zariadenia, ktoré vám sprostredkujú ďaleko intenzívnejší zážitok z filmu alebo napríklad z futbalového zápasu. Domáce kino pozostáva väčšinou z niekoľkých reproduktorov, prehrávačov (prípadne súčastí, ktoré na tomto mieste nemá zmysel viac rozoberať) a uvádza sa aj televízor, aj keď ten sa už predáva zvlášť. Kúpou domáceho kina (televízor do neho pre naše účely nezahrňujme) získavate predovšetkým výraznejšie a kvalitnejšie ozvučenie, než aké vám môže dať reproduktor zabudovaný v televízore a filmy alebo obľúbené pesničky si užijete oveľa viac. Reproduktory vám poslúžia k hudbe či už na počúvanie alebo k tancovaniu.

Pri výbere a nakúpe domáceho kina ale musíte dávať dobrý pozor. Trh síce nie je tak široký, ale nie každé domáce kino, ktoré na ňom nájdete, je skutočne kvalitné. A práve kvalita prístroja má priamy a veľký vplyv na celkový filmový zážitok. Každý jednotlivý parameter, ako sú charakteristiky reproduktorov, veľkosť a typ zostavy alebo výkon môže fungovanie ovplyvniť. Preto postupujte opatrne, starostlivo si prejdete všetky kritériá, voľte overené značky, a pokiaľ sa radíte medzi náročnejších zákazníkov, nebojte sa investovať. Existuje tu priama úmera medzi cenou a výslednou kvalitou, takže záleží len na vás, koľko prostriedkov sa do domáceho kina rozhodnete vložiť. Čím lepšia zostava, tým realistickejší, menej skreslený a čistejší zvuk budete počuť. To je, aspoň si to myslíme my, váš cieľ. Navyše, domáce kino by malo vyhovovať predovšetkým vám – vy ho budete využívať najčastejšie a musíte s ním tým pádom byť spokojný.

Pravda je, že aj keď sa po nakúpe domáce kina priblížite pomerne dosť návšteve klasického kina, s tým rozdielom, že to bude z pohodlia domova a v súkromí, ale nejde však o lacnú záležitosť. O to väčšia škoda by bola, ak by ste sa nákupom napálili. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť veľký test domácich kín 2019, aby sme vám pomohli s výberom. Čaká nás postupne rebríček najlepšíchdomácich kín rôznych kategórií, výber tradičných a preverených značiek domácich kín a rovnako tak aj veľký článok, ktorý vám poradí, ako vybrať domáce kino. Do záveru sme sa ešte rozhodli pridať niekoľko rád a tipov, ktoré sa taktiež týkajú domácich kín.

back to menu ↑

Kúpiť všetky komponenty v jednom, alebo mať každý zvlášť?

Predovšetkým si musíte ujasniť, koľko času chcete venovať výberu domáceho kina. Je to len na vás a na vašich preferenciách, ktorú variantu si zvolíte. Obecne vám dnešný trh dáva dve možnosti:

 • Riešením výhodnejším, pre menej znalých a skúsených užívateľov je kúpa domáceho kina v jednom balení. Máte tak po ruke celé potrebné vybavenie – reproduktory, káble, prehrávač, či zosilňovač, často dokonca lacnejšie, než keby ste si celú zostavu skladali sami. Nevýhodou je, že ste obmedzení parametrami, ktoré má domáce kino ako celok, budete tak zložitejšie zháňať prípadné rozšírenie (a nie vždy musí byť vôbec dostupné) a pokiaľ zistíte, že vám daný zvuk nevyhovuje, budete musieť celé kino vymeniť. Navyše, nie je možné ladením dosiahnuť vyššiu úroveň, než vám tento prístroj dovoľuje.
 • Druhá možnosť, ktorú môžete využiť, je kúpiť si jednotlivé komponenty sústavy zvlášť. Môžete teda kúpiť iné reproduktory, iný zosilňovač, iný prehrávač a skombinovať si všetky prístroje podľa vašich potrieb a schopností. Je to časovo náročnejšie, dá to viac práce a bude vás to stáť viac peňazí, ale získate lepší výkon, vyladenejší zvuk na najvyššej úrovni a kvalitnejšie ozvučenie priestoru. V takomto prípade určite oceníte náš test reproduktorov 2019, v ktorom sme sa rozhodli otestovať najlepšie reproduktory na našom trhu.

Aby ste boli schopní previesť vlastné skladanie domáceho kina z jednotlivých dielov dobre, musíte mať znalosti, praktické skúsenosti a veľmi, veľmi citlivý sluch, ktorý dokáže rozlíšiť aj malé rozdiely v zvuku. Pokiaľ ste skutočný znalec, odmenou vám bude špičkový zvuk. Na druhej strane – bežný užívateľ rozdiel až tak nepocíti, vyplatí sa mu skôr jednoduchšie a lacnejšie riešenie v podobe kúpy celej zostavy (tie sa navyše pomerne výrazne líšia medzi sebou navzájom a kvalitou zvuku). Preto by sme skladanie vlastného domáceho kina z rôznych komponent odporučili skôr hudobníkom, vášnivým fanúšikom filmov, športu alebo ľudom, ktorí sa živia natáčaním a potrebujú mať zvuk čo najmenej skreslený. Bežný užívateľ rozdiel natoľko nepocíti, aby mu stálo za to investovať čas a prostriedky do skladanie celej sady.

back to menu ↑

Test domácich kín

Domáce kino ako také pozostáva z niekoľkých prístrojov. Navzájom sa od seba jednotlivé domáce kiná líšia jak zostavou, tak aj výkonom alebo celkovou kvalitou zvuku. Do testu sme zvolili len celé zostavy a to z toho dôvodu, že s tým ako si sami zostavíte domáce kino, už nemôžeme v teste nijak operovať. Preto v nasledujúcich rebríčkoch nájdete len kompaktné domáce kiná, ktoré sa dodávajú v jednom balení. Rozhodli sme sa previesť testovanie v troch cenových reláciách, aby sme zahrnuli potreby všetkých zákazníkova zároveň, aby sme našli určité rozdelenie, ktoré bude odpovedať vlastnostiam a funkciám kín.

Najlepšie domáce kiná do 400 eur

V tejto kategórii zoženiete tie lacnejšie domáce kiná. Pre bežného užívateľa, ak si odmyslíte tie úplne najlacnejšie alebo staré kusy, budú plne dostačujúce. Trh u nás nie je až taký veľký, aby ste si dokázali medzi lacnejšími domácimi kinami vybrať. Môžete očakávať bežné sústavy so šiestimi reproduktormi (5 + 1) a výkonom okolo 1000 W, väčšina z nich umožňuje prehrávanie DVD, pripojenie cez USB alebo disponuje technológiou 3D Ready.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Cena
1. Panasonic SC-BTT465EG
5 + 1 Zistiť cenu
2. Sony BDV-E4100
5 + 1 Zistiť cenu
3. Sony BDV-E2100
5 + 1 Zistiť cenu
4. Onkyo HT-S3800
5 + 1 Zistiť cenu
5. Panasonic SC-BTT405EG
5 + 1 Zistiť cenu

Najlepšie domáce kiná od 400 do 800 eur

V cenovej kategórii od 400 do 800 eur zoženiete domáce kiná s väčším výkonom, najčastejšie v zložení 5 + 1. Rozdiel oproti predchádzajúcej kategórii nie je pre neznalého užívateľa príliš znateľný, ale kto má citlivý sluch, ten si ho všimne – kvalita zvuku je o niečo vyššia. Na druhej strane ale musíte niečo do toho investovať a k tomu máte o niečo menší výber.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Cena
1. Harman Kardon HD COM 1515
5 + 1 Zistiť cenu
2. Sony BDV-N7200W
5 + 1 Zistiť cenu
3. Onkyo HT-S5805
5 + 1 Zistiť cenu
4. Pioneer HTP-074
5 + 1 Zistiť cenu
5. Harman Kardon HD COM 1619
5 + 1 Zistiť cenu
6. Sony BDV-N5200W
5 + 1 Zistiť cenu

Najlepšie domáce kiná od 800 eur

V tejto kategórii zoženiete domáce kiná pre skutočných fajnšmekrov. Ide o najlepšie, najvýkonnejšie a najkvalitnejšie prístroje, ktoré sú u nás v ponuke. Sú veľmi drahé a rozdiel nie až taký, aby sa vyplatili pre bežného užívateľa, ale fajnšmeker, ktorý stojí o dokonalý zvuk v špičkovej kvalite, ten si ich užije. Typicky napríklad hudobníci, milovníci filmov alebo ľudia, ktoré sami natáčajú videá.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Cena
1. Onkyo HT-S9800THX
7 + 1 Zistiť cenu
2. Sony BDV-N9200W
5 + 1 Zistiť cenu
3. Onkyo HT-S5805
5 + 1 Zistiť cenu
4. Pioneer HTP-074
5 + 1 Zistiť cenu
5. Sony BDV-N9200W
5 + 1 Zistiť cenu
Domácí kina
Složení domácího kina

Domáce kina a ich charakteristika

Pojem domáce kino obvykle zahrňuje celé vybavenie priestoru, v ktorom chcete film sledovať. Patrí sem kvalitný prehrávač, ozvučenie a niekedy sa sem radia aj televízory na sledovanie videí (tie sú na našom webe v samostatnom teste). Pokiaľ ale prídete do obchodu, počíta sa s tým, že si v rámci domáceho kina odnesiete len set reproduktorova prehrávač, televízor sa kupuje zvlášť. Reproduktorov je v zostave rôzny počet, obvykle 5 + 1, ale môžu byť napríklad len 3 + 1 alebo naopak 7 + 1. Prvé číslo vyjadruje počet reproduktorov pre stredné a vysoké tóny a bývajú najčastejšie v nepárnom čísle (stredový reproduktor a ešte bývajú na každej strane vždy dva – ľavý a pravý). Druhé číslo ukazuje, koľko je v zostave reproduktorov na basy, takzvaných subwooferov. Obvykle býva jeden.

Tvar, materiál a veľkosť reproduktorov býva rôzny a sú to mimo iné parametre, podľa ktorých by ste mali vyberať. Vhodným prepojením a vyladením potom zariadite, aby reproduktory prehrávali zvuk v rôznej kvalite v závislosti na ďalších vlastnostiach, ako je napríklad výkon. Sú to práve reproduktory, ktoré bezprostredne rozhodujú o kvalite prenášanej audio stopy z média. K domácim kinám taktiež náleží vhodný prehrávač, ktorý je s reproduktormi kompatibilný a ktorý s nimi aj dizajnovo ladí. Jeho rola je prehrávať médiá z disku, posielať vizuálny signál do televízora a audio signál do reproduktorov. Chýbať nemôžu ani káble,aj keď tie spoločne s prehrávačom nemajú na prehrávanie zvuku nejaký výrazný vplyv. Týmto získate celý set na sledovanie filmov vo vysokej kvalite, ktorý vám v optimálnom prípade zaistí skutočne jedinečný zážitok.

Výhody

Vysoká kvalita zvuku, napríkladprisledovaní filmov

Dobré ozvučenieväčších miestností

Prináša autentický zážitok zo sledovania filmov


Nevýhody

Na súčasnom trhu je menší výber

Cena býva často vysoká

back to menu ↑

Aké sú overené značky domácich kín

Do našich testov pravidelne zahrňujeme kapitolu o výbere vhodnej značky daného tovaru. Ani dnes to nebude výnimkou, aj keď sa od tradičného formátu trochu odchýlime. Vec sa má tak – trh s domácimi kinami nie je tak bohatý, ako napríklad ten s práčkami alebo sušičkami, a modely sa od jednotlivých výrobcov príliš nelíšia. Dôsledkom je, že sa na ňom pohybuje zhruba pätnásť až dvadsať výrobcov, ktorých všetkých môžeme bez obáv odporučiť. Niektorých významnejších by sme vám chceli touto cestou predstaviť, to ale neznamená, že ostatní sú zlí. Zároveň totiž platí, že sa nemusíte príliš báťani menších výrobcov. Pokiaľ nejde o nejakú ázijskú značku, nemalo by sa vám stať, že by ste sa sklamali. Domáce kiná sú tým typom tovaru, ktoré sa dajú kupovať aj bez väčších starostí so značkou.

back to menu ↑

Ako vybrať domáce kino a ktoré parametre rozhodujú?

Ako sme si už povedali, trh s domácimi kinami nie je u nás na Slovensku zas tak široký, ale pozor. Neznamená to, že si nemusíte vyberať starostlivo a dať pozor na to, čo kupujete. Nie každé domáce kino, ktoré zoženiete, je dobré a nie každé sa bude hodiť práve vám. Je potrebné myslieť na to, že už pri nákupe domáceho kina ovplyvňujete výsledný filmový a hudobný zážitok, ktorý je najpravdepodobnejšie tým primárnym dôvodom, prečo vôbec tento výrobok kupujete. Tradične, tak ako u iných testov, by sme od vás chceli, aby ste si odpovedali na niekoľko základných otázok. Bude sa vám tak ďaleko lepšie vyberať.

 • Čo od domáceho kina očakávate?
 • K čomu ho chcete použiť – filmy, šport, hudba, …?
 • Ako často plánujete domáce kino využívať?
 • Ste veľmi náročný zákazník, alebo vám bude stačiť základný a lacnejší model?
 • Koľko chcete do nákupu investovať?

Pokiaľ si zvládnete tieto otázky ujasniť a napíšete si ich na lístok, ktorý vám poslúži ako nápoveda, je to prvý krok k tomu, aby ste si vybrali domáce kino, ktoré vám bude skutočne sedieť. Pristúpime teda teraz k výberu podľa technických parametrov domáceho kina. Tých, ktorých je potrebné sledovať, je viacero. Postupne sa na nich, jeden po druhom, pozrieme.

Výkon reproduktorov

Pri reproduktoroch sa bežne hovorí o výkone, pričom čím väčší je výkon, tým je možné dosiahnuť väčšiu hlasitosť. Na kvalitu zvuku má len malý vplyv. Ale keďže rada ľudí charakteristiku výkonu sleduje, často ju využívajú výrobcovia k tomu, aby skreslili predstavu o svojom produkte. Urobme si v tom jasno. Predovšetkým – čo je to výkon? Ide o energiu, prenesenú za jednotku času (uvádza sa vo wattoch). Výrobcovia väčšinou uvádzajú výkon pre celú reprosústavu, čiže súčet výkonov jednotlivých reproduktorov. Týmto potom môže dosiahnuť napríklad aj 1000 wattov, ale keď sa pozriete, ako sú rozpísané jednotlivé kanály zostavy, zistíte, že sa najväčšie hodnoty pohybujú okolo 200 wattov. Aj to je viac, než koľko v praxi využijete.

Domáce kino nepobeží pri takej hlasitosti, ako reproduktory na párty alebo dokonca na koncerte, takže vysoký výkon nepotrebujete, bohato vám stačí aj 100 wattov, a to uvažujeme aj s určitou rezervou pre náročnejšieho užívateľa. Tieto hodnoty dnešné reproduktory bežne dosahujú a nie je teda potrebné nad tým výraznejšie uvažovať. Naopak, príliš vysoký výkon znamená určité skreslenie zvuku, ktoré môže byť vo výsledku tak vysoké, že až samotná audio stopa neznie vierohodne. Okrem toho by sme vás ešte chceli upozorniť, že sa bežne môžete stretnúť s niekoľkými rôznymi pojmami:

 • RMS výkon – nazývaný tiež nominálový alebo sínusový, odpovedá polovici maximálneho výkonu a hovorí vám, pri akom výkone môže reproduktor dlhodobo fungovať, bez toho aby hrozilo jeho poškodenie.
 • Maximálny výkonnajvyšší možný výkon, ktorého je schopný reproduktor dosiahnuť, samozrejme len krátkodobo (tým chápeme niekoľko sekúnd). Pri dlhodobom fungovaní s najvyšším výkonom hrozí jeho poškodenie.
 • Špičkový výkon, hudobný výkon – výkony, ktoré udávajú niektorí výrobcovia a pre vás nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Sú merané za prispôsobených podmienok a sú skôr marketingovým ťahom. Po úprave podmienok dosiahne prístroj veľmi dobrý výkon, ale vy ho doma nikdy nedosiahnete, ale na obale to vyzerá lepšie.

Domácí kino finále
Domácí kino a design
Domácí kino doma
Domácí kino soustava

Možnosti pripojenia

Pri reproduktoroch, hlavne pokiaľ ide o väčšiu sústavu, by ste mali dopredu uvažovať o možnosti prepojenia. Vec sa má tak – pokiaľ domáce kino tvoria dva reproduktory, umiestnite ich blízko televízora a nebudete príliš musieť riešiť, či povediete za reproduktormi dva káble, alebo nie. Ale pokiaľ máte celú izbu ozvučenú a používate napríklad päť alebo sedem reproduktorov, potom môže byť prepojenie káblami problém. Okrem toho, že to nevyzerá veľmi dobre, je potrebné sa v nich vyznať a môžu aj prekážať. Z nášho pohľadu sú tým pádom príjemnejšie tie reproduktory, ktoré označujeme za bezdrôtové. Tie fungujú na princípe technológie Bluetooth, ktorý im umožňuje prijímať bezdrôtový signál vysielaný prehrávačom a tým pádom vám odpadne starosť o káble. Pokiaľ by ste predsa len mali záujem o káblové reproduktory, môžete si k domácu kinu prikúpiť aj lišty na podlahu a stenu, ktoré káble schovajú pred okolitým svetom a zároveň zabránia tomu, aby ste o nich napríklad zakopli.

Veľkosť a tvar reproduktorov

Už sme si povedali, že najväčšiu časť domáceho kina tvoria reproduktory. Pozrime sa na nich bližšie. Predovšetkým by sme si mali povedať, že existuje niekoľko typov reproduktorov. S typom značenia, ktorý tu uvádzame, sa môžete v praxi stretnúť a bude dobré, keď budete vedieť, čo znamenajú:

 • FR a FL – v preklade ide o hlavné reproduktory vpredu vľavo (L) a vpravo (R).
 • SR a SL – tu ide o efektívne reproduktory vzadu vľavo (L) a vpravo (R).
 • SWsubwoofer, respektíve sub-basový reproduktor, ktoré je v zostave len jeden.

Rozloženie reproduktorov závisí na zložení zostavy, o ktorej sme už hovorili. Čím viac ich v zostave bude, tým väčšia je priestorová náročnosť domáceho kina a tým viac miesta si pre nich budete musieť vyhradiť. Na druhej strane o to dokonalejšie je pokrytie priestoru izby. Z hľadiska veľkosti a tvaru následne rozlišujeme nasledujúce kategórie reproduktorov:

 • Malé bedňové reproduktory – klasické repro-bedne, ktoré poznáte. Nezaberajú veľa miesta, sú kompaktné a môžete ich umiestniť kľudne na policu alebo vedľa televízora na stolík.
 • Vysoké reproduktory – tu ide o priestorovo výrazne náročnejšie reproduktory, ktoré sú tvorené úzkou doskou, ktorá môže byť aj viac ako meter vysoká. Ide o riešenie, ktoré môže zaistiť lepšiu kvalitu zvuku (aj keď posudok je silne subjektívny), ale je taktiež priestorovo dosť náročné. Na policu sa vám už tieto reproduktory nevojdú, navyše sú ťažké, takže musíte ich umiestniť buď na televízny stolík, alebo priamo na zem.
 • Závesné reproduktory – efektívne riešenie, kedy reproduktory zavesíte na stenu a nemusíte sa o nich ďalej starať. Nie sú tak veľké, ani ťažké, takže vám len tak nespadnú a ušetríte tým miesto na polici alebo na skrinke.
 • Stojanové reproduktory – reproduktory určené k nasadeniu na stojan. Zvuk je tým pádom prenášaný z výšky vašich uší, kde ho budete najskôr aj vnímať, ale zároveň nepotrebujete pod reproduktor ani policu, ani skrinku.
 • Soundbar– špeciálny typ domáceho kina, o ktorom sme už hovorili. Tvorí ho jedna dlhá lišta, ktoré sa umiestňuje pod televízor. Je priestorovo najúspornejší, ale zároveň má nízku kvalitu zvuku oproti klasickým zostavám.

Aký systém domáceho kina zvoliť?

Ďalšia vec, ktorá by vás mala zaujímať, je celkový systém domáceho kina. Ako sme si už povedali, pokiaľ ho nebudete skladať sami, stretnete sa najčastejšie s veľkou zostavou, zahrňujúcou určitý počet reproduktorov a prehrávač. Od prehrávača sa teraz trošku odkloníme a zameriame sa práve na systém reproduktorov. Najprv obecne – či už ide o domáce kino alebo reprosústavu, vyjadruje sa počet prvkov vo formáte „X + Y“ alebo „X . Y“ s tým, že prvé číslo na pozícii X sa môže rôzne líšiť (2,3,5,7) a vyjadruje počet satelitných reproduktorov pre stredné a vysoké tóny. Druhé číslo na pozícii Y zas vyjadruje počet reproduktorov na basy – ten býva pri domácich kináchzvyčajne len jeden, pri reprosústavách nebýva niekedy žiadny (ale ochudobníte sa o podstatnú časť tónov). Niekedy sa tomuto parametru vraví aj počet kanálov, s týmto označením sa taktiež môžete stretnúť.

 • Reproduktory 1 + 1 – najjednoduchší variant, kde je kino tvorené jedným reproduktorom, bežne sa tomuto riešeniu hovorí „soundbar“. Ide o dlhú lištu, ktorá v sebe obsahuje zosilňovač, reproduktor i prehrávač. Občas sa jej hovorí aj „soundbase“ alebo „soundplate“. Dávajú sa pod televízor, ľahko sa zapájajú a od bežných sústav sa výrazne odlišujú. Chýba možnosť vyladenia, priestorový efekt a vysoká kvalita zvuku. Ide ale o lacnú a priestorovo nenáročnú záležitosť.
 • Reproduktory 2 + 1 – najúspornejšia sústava s dvomi prednými reproduktormi a jedným subwooferom na basy. Ide ostereosústavu, takže zvuk je priestorový, plnohodnotný, ale jeho kvalita celkom závisí na vlastnostiach miestnosti, jej veľkosti, tvaru a v neposlednej rade aj na vašej polohe. Ide zároveň o celkovo lacný systém a pokiaľ stojíte o skutočne dobrý zvuk, nemôžeme tento systém odporučiť. Jedná sa skôr o vylepšenie a rozšírenie klasického televízneho zvuku.
 • Reproduktory 5 + 1 náročnejší a asi najobľúbenejší systém, ktorý už dokáže spracovať zvuk ďaleko lepšie a dodá mu autentický priestorový efekt vďaka pätici reproduktorov a subwooferu. Je to síce systém, ktoré chce starostlivé vyladenie hlasitosti, oneskorenia, otočenia a rozostavenia, aby vás reproduktory obklopovali a vytvárali reálny zvuk, ale zato získate prístroj s veľmi dobrým zvukovým prejavom pre priemernú obývaciu izbu. Chce to ale, ako vravíme, trochu skúseností a hudobného sluchu, nehľadiac na to, že od každého reproduktoru pôjdu káble (ak si teda nekúpite bezdrôtové reproduktory).
 • Reproduktory 7 + 1 – tieto domáce kiná využijete hlavne vtedy, pokiaľ ste nadšenci filmov a chcete si kúpiť niečo naozaj extra. Tým, že zostavu tvorí už sedem reproduktorov a jeden subwoofer, získavate veľmi dobrý systém aj pre väčšie obývačky. Na druhej strane – rozdiel oproti predchádzajúcemu typu nie je tak výrazný. Len niektoré filmy majú zvukovú stopu pre toto rozostavenie, väčšina končí u formáte 5.1, navyše, kvôli rozšíreniu o tieto dva reproduktory je celkové vyladenie a rozostavenie zložitejšie. V neposlednej rade, ide zároveň o celkom drahé riešenie.
 • Reproduktory 9 + 1 – vylepšená verzia predchádzajúcej zostavy s deviatimi reproduktormi a subwooferom. Tento systém už využijú len ozajstní nadšenci a pre bežného užívateľa tu chýba nejaký väčší význam, pretože bude zložitý, drahý a rozdiel sotva poznateľný.

Rozhodovať medzi jednotlivými typmi by ste mali podľa všetkých vyššie zmienených kritérií – kvality zvuku, zložitosti zapojenia, ceny, veľkosti a taktiež podľa miestnosti. Tá totiž ovplyvňuje celkový zvukový prejav sústavy  a je potrebné vedieť si s reproduktormi trochu pohrať a vyladiť ich natoľko, aby ste vplyv miestnosti čo najviac obmedzili.

Ďalšie charakteristiky reproduktorov

Pokiaľ ide o reproduktory, existujú ďalšie charakteristiky, ktoré sa u nich sledujú. Väčšinou ich poznajú a rozumejú im len odborníci a tí skúsenejší z vás, ale aj tak si myslíme, že by ste mali vedieť, čo si pod týmito pojmami predstaviť. Možno, že ovplyvnia váš výber len okrajovo, ale neuškodí si ich prejsť aspoň heslovito:

 • Frekvenčný rozsah – popisuje, v akých frekvenciách prehráva reproduktor zvuk. Minimum je na 20 Hz, maximum sa líši. Čím väčší rozsah frekvencie je pokrytý, tým lepšie.
 • Pásmový rozsah reproduktorov– obecne rozlišujeme dvojpásmové a trojpásmové reproduktory. Prvé nezvláda nižšie oktávy a pri nízkych frekvenciách je zvuk skreslený. Druhé zvláda všetky tri pásma.
 • Citlivosť reproduktorov – parameter, ktorý sa premieta do hlasitosti. Čím väčšia je citlivosť, tým väčšia je aj hlasitosť. Bežne sa citlivosť pohybuje okolo 90 dB.
 • Impedancia–zdanlivý odpor súčiastky v obvode, udáva sa v ohmoch a pohybuje sa od 2 do 16 Ω.Pokiaľ si zaobstaráte zosilňovač, myslite na to, že údaj na jeho výstupe sa musí zhodovať s impedanciou reproduktoru, inak môže dôjsť k zníženiu výkonu alebo až k zničeniu aparatúry.

Domácí kino v pokoji
Domácí kino v bílé

Vlastnosti prehrávača

Veľmi dôležitou súčasťou domáceho kina je kvalitný prehrávač. Zatiaľ čo reproduktory bezprostredne ovplyvňujú kvalitu zvuku a televízor kvalitu obrazu, prehrávač musí byť schopný prehrať vaše médiá, inak vám domáce kino bude na nič. Obecne máte na výber z niekoľkých možností, odkiaľ bude prehrávač informácie prehrávať:

 • DVD prehrávače – sú najlacnejšie, zvládajú prehrávať DVD a niekedy aj MP3 formát. Je potrebné ale dodať, že ani DVD nosiče, ani CD nosiče nie sú kapacitne veľké a v poslednej dobe sa od nich upúšťa.
 • Blu-ray prehrávače – technológie diskov, ktoré ponúkajú vysokú kapacitu a zároveň vysokú kvalitu obrazu. Nie každý prehrávač ich dokáže prehrať, ale pokiaľ to ten váš zvládne, stojí za to si za nich priplatiť.
 • Multimediálne prehrávače – zvládajú prehrávať zvuk aj video po pripojení pamäťového nosiča, pevného disku alebo pamäťovej karty cez USB, zato neumožňujú vložiť CD, DVD ani Blu-ray. Samozrejme disk vám ponúka priestor pre ďaleko väčšie množstvo filmov, než CD.

Vlastnosti prijímača/receiveru

Pokiaľ si plánujete kúpiť celú zostavu v jednom balení, môžete túto kapitolku preskočiť. Inak je potrebné riešiť, akým spôsobom pripojíte reproduktory k prehrávaču. Nie vždy sa totiž stretnete s tým, aby mal prehrávač toľko výstupov, aby ste mohli pripojiť každý reproduktor. Preto vám obchodníci ponúkajú takzvaný prijímač, alebo receiver, ktorý prijíma digitálny a analógový signál a šíri ho cez svoje výstupy ďalej k reproduktorom. Je jedno, či ide o signál z televízora alebo z prehrávača, v oboch prípadoch dôjde do reproduktorov. Musíte si lensledovať počet výstupov prijímača, jeho impedanciu a prípadne typ vstupu a výstupu.

Dizajn a veľkosť domáceho kina

Túto kapitolu sme už trochu načali v kapitolke o type a veľkosti reproduktorov. Domáce kino môže byť len tak veľké, aby sa vám vošlo do obývačky. Tým pádom odporúčame, aby ste si volili reproduktory úmerne priestoru, a to jak po stránke veľkosti, tak aj po stránke ich typu. Veľmi dobrým riešením sú reproduktory závesné, ktoré, bez toho aby sa znížila výraznejšie kvalita zvuku, ušetria dosť miesta tým, že sa dajú povesiť na stenu. Naopak vysoké reproduktory na postavenie a stojanové reproduktory zaberajú celkom dosť miesta a vyžadujú priestornú izbu.

Z hľadiska dizajnu tvoria reproduktory pomerne jednotnú skupinu. Väčšinou sú v ponuke v čiernej farbe a sú z plastu a kovu. Odolnosť u nich nie je podstatná, ide len o to, aby mal materiál dobré zvukové vlastnosti. Lepšie sú však drevené reproduktory – či už kvôli ich zvukových vlastnostiam, alebo preto, že skrátka vyzerajú oveľa lepšie. Stretnúť sa môžete aj s niektorými menej tradičnými riešeniami, napríklad s bielymi reproduktory. Obecne odporúčame riešiť dizajn domáceho kina, predsa len bude každému na očiach a chcete, aby vaša obývačka vyzerala dobre, ale nepreháňajte to a už vôbec nie na úkor iných, dôležitejších technických parametrov.

back to menu ↑

Vstupy, výstupy a možnosti pripojenia

U domáceho kina hrajú pomerne veľkú rolu vstupy a výstupy. V zásade vám hovoria, akým spôsobom je možné jednotlivé zariadenia prepojiť, aké káble a koncovky k tomu využiť a aké rozšírenia k nim môžete prípadne dokúpiť. Odporúčame tento parameter sledovať a pokiaľ možno prispôsobiť vašim potrebám. Nemôžeme vám v tejto veci dostatočne dobre poradiť, pretože to záleží len na vás, ale snažte sa, aby malo domáce kino také vstupy a výstupy, ktoré využijete a ktoré potrebujete.back to menu ↑

Konečný verdikt

Už sme takmer na konci nášho testu, takže by sme si mohli celý výber ešte raz zrekapitulovať a prejsť si ho od začiatku. Predovšetkým – mali by ste sa rozhodnúť, čo očakávate od domáceho kina, či chcete celú zostavu v jednom balení, alebo si ju chcete zložiť sami a koľko sa do nej rozhodnete investovať. Od toho sa potom odvíja celý ďalší výber. Čo sa týka značiek, na trhu s domácimi kinami prakticky nenarazíte na nejakú horšiu, väčšina z nich je porovnateľná, či už ide o Samsung, Blaupunkt, Sony, LG alebo Onkyo. Tu je výber pomerne bezpečný. Pokiaľ ide o parametre, televízor do úvahy teraz neberieme, ten sa kupuje zvlášť.

Ďalšou dôležitou súčasťou sú reproduktory, ktoré musia byť schopné produkovať dokonale čistý zvuk a ideálne s priestorovým efektom. Tým pádom je dobré, pokiaľ má zostava dostatočný počet reproduktorov (ideálne rozloženie je 5 + 1), musí mať dobrý výkon, frekvenčný rozsah, citlivosť a veľkosť. Musí byť stabilne umiestnený a zároveň nesmie zaberať príliš mnoho miesta. Prehrávač by si mal vedieť  poradiť s vašimi obľúbenými médiami (CD, DVD, Blu-ray, pevný disk, …) a pokiaľ je potreba, mali by ste si premyslieť voľbu prijímača. Dopredu sa zamyslite nad rôznym spôsobom pripojenia a nad tým ako vyriešite otázku káblov. V tejto súvislosti zmieňujeme rôzne typy konektorov, vstupov a výstupov, ktoré musia plánovanému použitiu odpovedať. Na záver by ste sa mali informovať taktiež o cene, ktorá môže byť aj celkom vysoká. Až v tejto chvíli sa môžete rozhodnúť, či dané domáce kino kúpite, alebo nie. Pokiaľ vám vo všetkom vyhovuje berte ho, ostáva si už len premyslieť, ako ho doma uvediete do prevádzky.

back to menu ↑

Kúpiť si domáce kino lacno alebo radšej zainvestovať?

Domáce kiná patria do takej kategórie tovarov, pri ktorých je ťažké povedať, či ich cena rastie úmerne s kvalitou. Tie najlacnejšie nájdete aj za 100 eur, ale rozhodne by sme ich neodporučili. Ide o menšie sady, často nezvládajú vyššiu kvalitu zvuku a lepšie vám poslúžia aj klasické reproduktory. Vylepšíte tým síce umelý zvuk z plochej televízie, ale určite nie až tak dobre. Na dobré kino by ste mali mať pripravené aspoň 200 eur a ďalej to už záleží len na vás. Do určitého bodu ich vlastnosti rastú a vyššia čiastka sa vám vyplatí, povedali by sme tak do 600 eur.Rozdiely v kvalite zvuku, pripojenia a prehrávania sú tu ešte poznateľné. Ale ďalej už rozdiel nezaregistrujete, pokiaľ teda nemáte naozaj dobre vytrénovaný sluch. Drahšie domáce kiná sú už pre pokročilejších užívateľov, ktorí chcú niečo extra kvalitné. Najdrahšie sú zostavy, ktoré si zložíte z jednotlivých dielov sami.

 • Najlacnejšie domáce kiná – začínajú zhruba od desiatok eur a končia zhruba na stopäťdesiatich. Sú to ale malé, málo výkonné zostavy s nízkou kvalitou zvuku a prípadne dlhé lištové zostavy s jedným dielom, ktoré vám priestorový zvuk nedodajú. Ale pokiaľ je vaším hlavný zámerom ušetriť, môžete si ich zakúpiť.
 • Lacné domáce kiná – za lacné domáce kiná by sme označili tie sústavy, ktorých cena sa pohybuje do tristo až tristopäťdesiatich eur.Patria sem modely osvedčených značiek, ako je Sony alebo LG, väčšinou vo forme 5 + 1, s dobrým výkonom a slušnou kvalitou zvuku. Pre obyčajných poslucháčov to bohato stačí.
 • Domáce kiná strednej triedy – pohybujú sa od tristo, tristopäťdesiat do šesťsto eur, pričom ich kvalita zvuku je excelentná. Pri lepších typoch vám nebude chýbať ani bezdrôtová technológia či NFC.
 • Domáce kiná pre náročnejších – tu sa môžu ceny vyšplhať až cez osemsto, tisíc alebo tisícpäťsto eur. Pre bežných užívateľov už nie je rozdiel v kvalite zvuku príliš znateľný, ale istý posun tam je. Ide o zostavy najčastejšie 7 + 1, ktoré vám vytvárajú špičkový priestorový zvuk, sú dizajnovo krásne, technologicky prepracované a výkonnostne na vrchole.

back to menu ↑

Ako si poradiť s umiestnením domáceho kina?

Každé domáce kino, ktoré si zariadite, bude potrebovať doma vybaliť a správne ho nainštalovať, zapojiť a ideálne aj zabezpečiť, aby v izbe neprekážalo. Pokiaľ si so zvukotechnikou príliš nerozumiete, možno vám to zaberie trochu času a dá to dosť práce, ale určite to zvládnete. Predovšetkým – musíte si premyslieť pozíciu a pripojenie prehrávača, od toho sa totiž odvíjavšetko ostatné. Je dobré, pokiaľ je televízoru čo najbližšie, HDMI káble nebývajú dlhé a navyše – pod televízorom je často dostatok miesta. Prípadne môžete mať pri televízore zapojený aj prijímač anténového či satelitného signálu, čo vám môže uľahčiť umiestnenie prehrávača.

Ďalej môžete prejsť k rozmiestneniu reproduktorov. Záleží na tom, akú zostavu ste zvolili, pre naše potreby v rámci testu zvolíme zostavu 7 + 1, ktorá je kvôli rozmiestneniu najzložitejšia, aby sme na nej celý proces demonštrovali. Stredový reproduktor sa dáva pod alebo nad televízor, do stredu, aby vysielal zvuk priamo k vám. V podobnej pozícii by mal byť aj subwoofer. Dva reproduktory umiestnite vedľa televízora, ďalšie dva vedľa seba, zhruba na úroveň, kde sedíte a posledné dva za seba. Pokiaľ máte menšie zostavu, postupne ich uberajte odzadu – tým potom oslabujete priestorový efekt. Ideálny výsledok tejto snahy je, aby vás reproduktory obklopovali.

Rozmístění reproduktorů

Reproduktory by ste mali umiestniť tak. Aby boli čo najstabilnejšie a ideálne v prirodzenej výške. Môžete ich dať aj na zem, ale zvuk ovplyvnia otrasy podlahy a pôjde k vám neprirodzene zdola. Lepšie je dokúpiť si podstavec, stojan alebo policu, to už záleží od typu reproduktora,prípadne ho zavesiť. Tým zaistíte väčšiu stabilitu, menšie skreslenie otrasmi a vibráciami a prirodzenú výšku. Myslieť musíte aj na to, že z reproduktorov pôjdukáble do prehrávača. Je potrebné dávať pozor, prípadne sa vybaviť lištami, aby káble nepôsobili zle a aby ste o nich náhodou nezakopli. Pokiaľ je prevedenie domáceho kina bezdrôtové, tým lepšie pre vás, pretože vám odpadáva tento problém. Na záver  už ostáva len reproduktory vyladiť, nastaviť mieru oneskorenia, pokiaľ to už nie je nastavené a môžete sa v kľude usadiť k vášmu obľúbenému filmu.

Tým by sme náš veľký test domácich kín uzavreli. Dostali sme sa až na koniec a nemáme vám k výberu domáceho kina viac čo dodať. Len vám prajeme veľa príjemných chvíľ strávených pri vašich obľúbených filmoch, ku ktorým vám domáce kino dodá tú správnu atmosféru.

Domáce kina
Ohodnoťte článok