Najlepšie mrazničky 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej mrazničky.
 • Zvoľte si na základe hlučnosti, veľkosti, spotreby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP mrazničky roku 2019

Voľne stojace zásuvkové mrazničky do 400 eur Voľne stojace zásuvkové mrazničky od 400 eur Vstavané zásuvkové mrazničky Pultové mrazničky do 400 eur Pultové mrazničky od 400 eur
Beko RFSA 240 M33W Siemens GS 54NEW40 LIEBHERR SIGN 3556 Electrolux EC 2233AOW1 LIEBHERR GTP 4656
Kvalita mrazenia
91 %
Spotreba
92 %
Akumulačná doba
92 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita mrazenia
94 %
Spotreba
96 %
Akumulačná doba
95 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita mrazenia
94 %
Spotreba
89 %
Akumulačná doba
92 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita mrazenia
95 %
Spotreba
97 %
Akumulačná doba
95 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita mrazenia
97 %
Spotreba
98 %
Akumulačná doba
96 %
Cena/kvalita
91 %
92%
95%
93%
94%
97%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Koľko toho viete o histórii uchovávania potravín? Prezradíme vám, že už v staroveku ľudia vedeli, že zmrazené jedlo nepodlieha skaze, aspoň nie nejako rýchlo. Nedokázali si to vysvetliť, ale touto zásadou sa riadili (my v dnešnej dobe už vieme, že je to tým, že mráz spomaľuje rozpad a degradáciu látok v potravinách, hnilobu a neumožňuje napadnutie jedla baktériami, pretože tým mráz vadí). Môžeme ale spomenúť aspoň pár ďalších zaujímavostí – kedysi sa jedlo uchovávalo v jamách v zemi, pretože ľudia časom zistili, že zemina drží chlad, a teda jedlo v jame vydrží dlhšie ako vonku. Časom sa málo trvanlivé potraviny dávali do pivnice a v prípade šľachty neboli výnimkou ani miestnosti, v ktorých sa cez leto uchovával ľad, ktorý potraviny chladil.

Dnes ale žijeme v 21. storočí, takže technológie sú o niečo ďalej. V dnešnej dobe sa bežne využívajú mrazničky, ktoré môžu byť buď súčasťou chladničky (ak máte záujem o taký model, odporúčame náš test chladničiek) alebo môžu byť samostatným spotrebičom. Mrazničky sú ale natoľko technologicky vyspelé, že nestačí kúpiť prvú, ktorá vám padne pod ruku. Ponuka pultových aj zásuvkových modelov je natoľko široká, že musíte hľadieť nielen na značku, ale aj na ďalšie charakteristiky (spotreba, objem, mraziaca kapacita, hlučnosť, a podobne). Dôvody sú dva – jednak mrazničky nie sú práve lacné a ide o dlhodobú investíciu, jednak je mraznička v prevádzke dlhodobo. Jej použitie musí byť spoľahlivé, komfortné aj úsporné.

Aby sme vám pomohli s výberom mrazničky, pripravili sme pre vás veľký test mrazničiek 2019, v ktorom sme sa rozhodli porovnať najlepšie mrazničky a odovzdať vám informácie o nich v prehľadných rebríčkoch. Okrem toho je súčasťou nášho testu článok, ktorý vám poradí,ako vybrať mrazničku v niekoľkých krátkych, ale napriek tomu informatívnych kapitolách. Okrem iného sa dozviete aj niečo o najväčších výrobcoch mrazničiek, aby ste vedeli, do ktorých značiek sa nemusíte báť investovať. Môžeme sa teda pustiť do testovania, ak si nájdete chvíľku času a pozornosti.

back to menu ↑

Základné rozdelenie mrazničiek

Na začiatok by stálo za to vysvetliť si rozdelenie mrazničiek do jednotlivých skupín. Je to jednoduché delenie, založené na fyzickom vzhľade a rozložení vnútorného priestoru. Mrazničky sa vyrábajú buď zásuvkové alebo pultové.

 • Zásuvkové mrazničky sú bežnejšie v domácnostiach, sú vysoké, vzhľadom pripomínajú chladničku a vnútorný priestor je rozdelený do niekoľkých zásuviek. Pre domácnosť sú vhodnejšie, pretože umožňujú ľahšie delenie potravín podľa vašich predstáv.
 • Pultové mrazničky častejšie nájdete v obchodoch, reštauráciách, skrátka prevádzkach, kde sa ukladá väčšie množstvo jednotlivých druhov potravín na jedno miesto. Sú široké, ale nízke a väčšinou sa do nich dostávate vrchom cez posuvné veko. Nie je potrebné deliť priestor na toľko menších oblastí, naopak, cieľom je získať veľký objem priestoru na jediný druh potravín, napríklad na mäso alebo na zeleninu. Preto sa viac využijú napríklad v obchodoch.

Prvú vec, ktorú musíte pi výbere urobiť, je zvoliť jeden z týchto dvoch druhov. Skúste sa zamyslieť nad tým, na čo mrazničku potrebujete, ako ju chcete využívať, a čo vám teda bude lepšie vyhovovať. Hneď ako sa rozhodnete, môžete prejsť k testu, v ktorom sme mrazničky rozdelili práve do týchto dvoch kategórií.

back to menu ↑

Test voľne stojacich zásuvkových mrazničiek

Voľne stojace zásuvkové mrazničky sú v domácnostiach aj na trhu asi najobvyklejšie. Ide o mrazničky, veľmi podobné chladničkám, ktoré sa môžu postaviť kamkoľvek a vnútorný priestor je delený na priehradky so zásuvkami. Rozhodli sme sa ich, vzhľadom k šírke ponuky, rozdeliť podľa ceny do ďalších podkategórií.

Najlepšie voľne stojace zásuvkové mrazničky do 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Beko RFSA 240 M33W
A++ 14 kg/deň Zistiť cenu
2. AEG ATB 81121 AW
A++ 14 kg/deň Zistiť cenu
3. Beko FSE 1073
A++ 10,5 kg/deň Zistiť cenu
4. Amica FZ 208.3 AA
A++ 10 kg/den Zistiť cenu
5. Philco PF 1602-5
A++ 12 kg/deň Zistiť cenu

Najlepšie voľne stojace zásuvkové mrazničky od 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Siemens GS 54NEW40
A+++ 22 kg/den Zistiť cenu
2. LIEBHERR GP 4013
A+++ 25 kg/den Zistiť cenu
3. Bosch GSN54AW45
A+++ 22 kg/den Zistiť cenu
4. Whirlpool UW6 F2C WB
A++ 26 kg/den Zistiť cenu
5: Beko RFNE 312 E 33 W
A++ 20 kg/den Zistiť cenu

Volne stojace zásuvkové mrazničky a ich charakteristika

Pravdepodobne najčastejšie sa v slovenských domácnostiach stretnete s voľne stojacimi zásuvkovými mrazničkami, ktoré nie sú príliš drahé, sú pre domov vcelku praktické a hlavne, ich ponuka je veľmi široká. Že sú voľne stojace, znamená, že ich môžete postaviť prakticky kamkoľvek (ale ak máte menšiu kuchyňu, môže to byť aj nevýhoda, záleží to na okolnostiach), zásuvky umožňujú vytvoriť oddelenie pre jednotlivé druhy potravín. Máte teda za všetkých okolností prehľad, čo je kde uložené a nemusíte sa mrazničkou prehrabávať a prehľadávať ju celú, keď chcete niečo nájsť. Tvarovo sú zásuvkové mrazničky podobné chladničkám, občas sa pre ne používa tiež pomenovanie skriňové mrazničky. Problém je, že oproti truhlicovým mrazničkám mávajú menší objem a horšie hodnoty spotreby.

Výhody

Prehľadné členenie do zásuviek

Veľmi široký výber

Vhodné pre domácnosť


Nevýhody

Spravidla menší objem

Potrebujú priestor, nedajú sa vstavať do nábytkovej steny

Väčšia spotreba

back to menu ↑

Test vstavaných zásuvkových mrazničiek

Mrazničky tejto kategórie sa od voľne stojacich líšia len tým, že je možné ich zabudovať do nábytkovej steny, alebo napríklad do kuchynskej linky. Ušetríte tak cenný priestor, čo môže byť hlavne v menších bytoch veľmi vítaným riešením.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Liebherr SIGN 3556
A++ 18kg/deň Zistiť cenu
2. Siemens GI 81NAC30
A++ 20 kg/deň Zistiť cenu
3. Philco PFN 1772 Bi
A++ 15 kg/deň Zistiť cenu
4. Siemens GI 38NP60
A++ 25 kg/deň Zistiť cenu

Vstavané šuplíkové mrazničky a ich charakteristika

Vstavané spotrebiče zažívajú v posledných rokoch značnú slávu. Ich hlavnou výhodou je to, že sa dajú zabudovať do nábytkovej steny alebo do kuchynskej linky, čím sa hlavne v menších priestoroch šetrí miestom. Je ale potrebné vedieť, že pri zabudovaní je potrebné postupovať presne podľa návodu, nedávať spotrebič tesne ku stene, ale nechať okolo neho aspoň trochu miesta, a že by ste mali dbať na to, aby mal spotrebič určitý prívod vzduchu. Ak by bola napríklad mraznička úplne izolovaná drevenou skrinkou, do ktorej je vstavaná, prehrievala by sa, pretože by jej chýbala možnosť odvádzať horúci vzduch.

Výhody

Prehľadnosť

Rozdelenie vnútorného priestoru

Možnosť vstavania do kuchynskej linky

Neruší dizajn miestnosti


Nevýhody

Nedá sa umiestniť kamkoľvek

back to menu ↑

Test pultových mrazničiek

Pultové mrazničky sa od už spomínaných zásuvkových odlišujú svojím tvarom aj delením vnútorného priestoru. Sú vhodnejšie skôr na miesta, kde je potrebné ukladať väčšie množstvo potravín jedného druhu a nie je teda potrebné toľko riešiť prehľadnosť.

Najlepšie pultové mrazničky do 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Electrolux EC 2233AOW1
A+++ 25 kg/den Zistiť cenu
2. Whirlpool WHM 22113
A+++ 20 kg/deň Zistiť cenu
3. Zanussi ZFC31401WA
A++ 28 kg/deň Zistiť cenu
4. Beko HSA 37530
A++ 22 kg/deň Zistiť cenu
5. AEG AHB 72221 LW
A++ 21 kg/deň Zistiť cenu

Najlepšie pultové mrazničky od 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. LIEBHERR GTP 4656
A+++ 38 kg/deň Zistiť cenu
2. Electrolux EC3330AOW1
A+++ 20 kg/deň Zistiť cenu
3. AEG AHB 92631 LW
A+++ 20 kg/den Zistiť cenu
4. Liebherr GT 2632
A++ 24 kg/den Zistiť cenu

Pultové mrazničky a ich charakteristika

Ako napovedá už názov, pultové mrazničky sa viac ako chladničkám podobajú obchodným pultom. Majú posuvné alebo odklápacie veko v hornej časti, nie sú príliš vysoké, zato sú širšie a potraviny sa do nich ukladajú vrchom. Všeobecne sú priestorovo náročnejšie, pretože priestor nad nimi už nevyužijete, ale zároveň ich rozmery sú väčšie. Na druhej strane, z hľadiska objemu sú na tom lepšie ako mrazničky zásuvkové. Spravidla majú aj nižšiu spotrebu elektrickej energie vďaka lepšej izolácii. Vnútorný priestor nie je členený do zásuviek a všeobecne býva menej prehľadný. Tieto vlastnosti predurčujú pultové mrazničky skôr do obchodov, bufetov, alebo napríklad reštaurácií, kde sa uchováva väčšie množstvo potravín jedného druhu, v domácnostiach sa s nimi stretávame menej, nie sú také praktické. Problémom vnútorného členenia býva tiež to, že sa musíte veľmi ohýbať, aby ste dočiahli až na dno. Manipulácia s potravinami je zložitejšia, ak sa chcete dostať k tým, ktoré sú uložené na dne, musíte všetko vybrať.

Výhody

Dajú sa ukladať aj väčšie kusy potravín

Väčší úložný priestor

Nižšia spotreba energie


Nevýhody

Priestorová náročnosť

Neprehľadnosť vnútorného priestoru

Nutnosť ohýbania sa

back to menu ↑

Kto sú preverení a tradiční výrobcovia mrazničiek?

Keďže veríme, že aj značka má na fungovanie elektrospotrebiča značný vplyv, rozhodli sme sa vám ponúknuť výber niekoľkých najväčších, tradičných a rokmi preverených výrobcov mrazničiek, do ktorých výrobkov sa nemusíte báť investovať. Dôvodov, prečo sa tohto názoru držíme, je hneď niekoľko. Zhrnuté v niekoľkých bodoch:

 • Skúsenosti – kto sa výrobe mrazničiek venuje dlhodobo a na trh uvádza viac modelových radov, má s ňou väčšie skúsenosti a oveľa lepšie vie, čo a ako urobiť. Teória je dobrá vec, ale praktické znalosti sa hodia oveľa viac.
 • Kvalifikovanosť – samozrejme, väčší výrobcovia si môžu dovoliť zamestnávať odborníkov, ktorí majú dobré vzdelanie a skúsenosti.
 • Kvalita – veľkovýrobca na poli mrazničiek si môže dovoliť do svojich modelov investovať viac, navyše vďaka nákupom vo veľkom môže nakupovať kvalitné materiály lacnejšie. O to väčšej kvality dosiahne pri prístrojoch.
 • Dobré meno – ak niekto dosiahol na poli priemyselnej výroby úspech a vybudoval svojej značke dobré meno, ťažko bude riskovať, že si ho pokazí tým, že by na trh uviedol neotestovaný alebo vyložene zlý výrobok.
 • Inovácia – prirodzene, ak niekto daný tovar vyrába vo veľkom, oplatí sa mu každá investícia do technológií a inovácií svojich prístrojov. Tým získate vy, ako zákazníci, určitú pridanú hodnotu.

To sú v kocke dôvody, ktoré nás vedú k tomu, že preferujeme veľké, tradičné a preverené značky. Nie, že by menšia firma nedokázala vyrobiť kvalitnú mrazničku, ale predsa len, mrazničky Liebherr, Beko, alebo napríklad Whirlpool majú lepšie meno.

back to menu ↑

Ako vybrať mrazničku? Rozhoduje spotreba aj kvalita mrazenia

Teraz sa dostávame k samotnému jadru nášho článku. Teda k otázke, ako a podľa čoho vyberať mrazničku. Faktorov, na ktorých vaša voľba záleží, je celý rad, my odporúčame najprv si rozmyslieť, kde bude mraznička umiestnená. Ak bude stáť na chodbe, kde je celý rok zima, veľmi na tom nezáleží, ale ak bude napríklad v kuchyni, kde je všeobecne pri varení teplo, mala by mať zodpovedajúcu klimatickú triedu. Rovnako musí jej objem, mraziaca kapacita aj vnútorné členenie zodpovedať vašim potrebám. Spotrebou musí zodpovedať vašim možnostiam, nemala by vás zbytočne vysávať. Skúste si teda na začiatok sadnúť, spísať si na papier, čo všetko od nej očakávate, aké minimálne požiadavky máte a podľa nich postupujte ďalej. Môžete zvolené hodnoty skonfrontovať s tými, ktoré sú odporučené, svoje názory prispôsobiť a postupne dôjsť k ideálnej mrazničke pre vás.

Mraziaci výkon – najviac vypovedá o kvalite prístroja

Jednou zo základných charakteristík mrazničky je jej mraziaci výkon. V zásade vám tento parameter hovorí, aké množstvo potravín dokáže mraznička zmraziť za 24 hodín. Zmraziť v tomto prípade znamená uvedenie do teploty -16 °C. Ak máte teda udanú mraziacu kapacitu v tomto formáte: 25 kg/24 hod., znamená to, že mraznička dokáže za 24 hodín zamraziť celkom 25 kilogramov potravín. Je to pomerne dôležitý údaj, pretože ak plánujete manipulovať s väčším množstvom potravín denne, mali by ste určite siahnuť po mrazničke s vyššou mraziacou kapacitou. Pretože keď do mrazničky, ktorá bude mať výkon napríklad 8 kg/24 hod., vložíte 20 kg potravín, nezvládne ich spracovať všetky. A naopak, ak vložíte 8 kg potravín do mrazničky s mraziacim výkonom 30 kg/24 hod., bude mať na vaše potreby zbytočne vysokú spotrebu. Porovnajte si teda pri výbere mrazničky výkon s vašimi potrebami.

Okrem toho vám ešte prezradíme, že hodnoty mraziaceho výkonu sa pohybujú zhruba od 3 kg/24 hod. (čo je strašne málo!) až po 40 kg/24 hod. (čo je naopak veľa a využijete to skôr vo väčších prevádzkach ako v domácnostiach). Veľký rozdiel je medzi zásuvkovými a pultovými mrazničkami. Skriňové mrazničky dosahujú výkon zhruba do 8 až 10 kg/24 hod., čo je pre domácnosť optimálne. Pultové mrazničky môžu dosiahnuť výkon 30 až 40 kg/24 hod., čím sú predurčené do obchodov, reštaurácií alebo bufetov, v domácnosti takú kapacitu využijete len málokedy.

Triedy mrazenia – doplnenie mraziaceho výkonu

Okrem mraziaceho výkonu popisuje schopnosť mraziť ešte jeden faktor, a tým je trieda mrazenia. Tá v zásade udáva pomocou jednej až štyroch hviezdičiek, na akú minimálnu teplotu mraznička potraviny zmrazí. Z toho sa dá vyčítať napríklad to, ako dlho sa dajú potraviny skladovať. Samozrejme, čím vyššia trieda, tým väčší musí mať mraznička výkon, tým je väčšia spotreba aj hlučnosť, ale zároveň o to dlhšie vám potraviny v nej vydržia. Všeobecne sú triedy štyri, podľa teploty nasledujúce:

 • Jedna hviezdička – teploty okolo -6 °C, krátkodobé skladovanie na niekoľko dní
 • Dve hviezdičky – teploty okolo -12 °C, bežné skladovanie na niekoľko týždňov
 • Tri hviezdičky – teploty okolo -18 °C, bežné skladovanie na niekoľko mesiacov (najbežnejšia trieda)
 • Štyri hviezdičky – teploty pod -18 °C, dlhodobé skladovanieaj na niekoľko rokov

Zároveň vás ale musíme varovať. Príliš dlhé skladovanie vašim potravinám nebude svedčiť, obzvlášť pri extrémne nízkych teplotách. Pre bežné použitie odporúčame druhú až tretiu triedu kvality mrazenia, štvrtá sa oplatí len v špeciálnych prípadoch, pretože jedlo zmrazené na viac ako rok už nebude mať tú správnu chuť.

Čo s objemom mrazničky? Veľkosť vám musí vyhovovať!

Veľmi dôležitým parametrom výberu je objem mrazničky, respektíve jeho veľkosť. Tu sa nedá poradiť konkrétnu hodnotu, záleží na vašich potrebách, vy sami najlepšie viete, koľko potravín budete zmrazovať. Objem teda voľte tak, aby vám plne vyhovoval, a aby ste mali ešte určitú rezervu, nie veľa, ale pár litrov navyše. Príliš veľká mraznička totiž tiež nie je výhodou, naopak – má väčší výkon, teda aj hlučnosť a spotrebu, a ak priestor nevyužijete, je to zbytočné. Aby sme vám pomohli s odhadom, všeobecne sa pre domácnosť odporúča kapacita 40 až 60 litrov na osobu. Ak chováte doma zvieratá, alebo napríklad rybárčite a viete, že potrebujete veľký objem, berte 80 litrov na osobu, viac nie. V obchode, v prípade pultových mrazničiek, musíte samozrejme voliť podľa toho, koľko tovaru do nich chcete umiestniť.

To by bolo k výberu, a teraz všeobecne o mrazničkách. Kapacita sa bežne pohybuje vo veľmi širokom rozmedzí od 30 litrov pre malé mrazničky do bytov alebo hotelových izieb až po obrovské priemyselné mrazničky s objemom 500 litrov a obrovským výkonom. Zhruba do 150 litrov objemu sa pohybujú mrazničky pre menšie domácnosti. Vo väčších, štvor- až päťčlenných domácnostiach, oceníte mrazničky s objemom od 150 do 250 litrov, veľkokapacitné mrazničky s vyššou kapacitou sa hodia skôr na priemyselné využitie, do reštaurácií, a podobne. Upozorniť by sme vás chceli ešte na jednu zákernosť výberu. Je totiž potrebné rozlišovať dva typy objemu – netto a brutto. Brutto je hrubý objema uvádza celkový vnútorný priestor, samozrejme aj s tým, čo zaberú regály, priehradky, police a izolácia, teda priestor nevyužiteľný na mrazenie potravín. Netto je čistý, úžitkový objem, ktorý udáva len voľný priestor. Obvykle sa líši až o niekoľko litrov.

Okrem objemu stojí za to riešiť aj rozloženie vnútorného priestoru. To by malo byť prehľadné, dostatočne vyriešené a vhodné na použitie. Napríklad pultová mraznička, ktorá nemá jedinú priehradku, ale veľký úložný priestor, nie je príliš vhodná. Nedáva vám možnosť vytvoriť si akýkoľvek systém uloženia vecí. Lepšie je, ak obsahuje aspoň niekoľko priehradiek (pozor ale na drôtené oddelenie – potraviny naň ľahko primŕzajú). Pri zásuvkových mrazničkách by ste si mali zase strážiť počet, veľkosť a hlavne materiál zásuviek. Musia byť tvrdené a odolné, aby sa otváraním nepolámali. Vždy preferujte skutočné zásuvky a nie len predné záklopky, ktoré odklopíte a zaklopíte. Ľahko sa lámu, a keď sa poškodia, priehradku s nimi nezavriete.

Ako je to s energetickou triedou a spotrebou mrazničiek?

Mrazničky sú, podobne ako napríklad klimatizácie alebo chladničky prístrojmi, ktoré sú zapnuté dlhodobo. Ak by ste mrazničku vypli, museli by ste z nej všetky potraviny vyložiť. Hodnoty spotreby by vás teda mali zaujímať obzvlášť. Všeobecne sa udávajú dva údaje. Prvým z nich, ktorý vypovedá o šetrnosti mrazničky, je energetická trieda. Ide o písmenkové a farebné označenie, ktoré môžete vyčítať z energetického štítku spotrebiča (tými sú spotrebiče, vrátane mrazničiek, zo zákona od výrobcu vybavené). Energetických tried je celkom desať, značia sa písmenami od A po G, pričom trieda A má ešte tri vyššie kategórie – A+, A++ a A+++. V týchto troch triedach tiež odporúčame vyberať, pretože ide o najúspornejšie mrazničky na trhu. Rozdiel medzi spotrebami jednotlivých tried je približne 30 %a rozdiel medzi A+++ a A je taký veľký, že sa vám mraznička A jednoducho neoplatí. Bude síce lacnejšia, ale na nákladoch spojených so spotrebou zaplatíte naozaj veľa.

 • Energetická trieda A : ročná spotreba cca 210 kWh
 • Energetická trieda A+: ročná spotreba cca 180 kWh
 • Energetická trieda A++: ročná spotreba cca 150 kWh
 • Energetická trieda A+++ : ročná spotreba cca 120 kWh

Ako vidíte, keď sa uvedie spotreba číselne, rozdiel je jasne badateľný. Odporúčame tiež prihliadať na ročnú spotrebu, keď už sme ju načali. Tá je ovplyvnená výkonom, veľkosťou mrazničky a ďalšími parametrami, takže sa nečudujte, ak bude mať úsporná veľká mraznička väčšiu spotrebu ako neúsporná, ale zato maličká mraznička. Všeobecne platí, že je dobré počítať s priemernou dennou spotrebou, vypočítať si priemernú ročnú spotrebu a práve tieto údaje považovať za definitívne číselné vyjadrenie. Mali by ste tiež vedieť, že spotrebu ovplyvňuje aj okolitá teplota – ak je mraznička v teplej miestnosti, musí chladiť častejšie a nároky na spotrebu sú teda vyššie.

Akumulačná doba patrí medzi rozhodujúce parametre

Pomerne dôležitým parametrom, ktorý odporúčame pri výbere vziať do úvahy, je akumulačná doba mrazničky. Tento údaj vám hovorí, ako dlho dokáže udržať mraznička potraviny v zmrazenom stave od chvíle, kedy bude vypnutá (najčastejšie z dôvodu prerušenia alebo výpadku prívodu elektrickej energie). Závisí to veľmi na kvalite izolácie plášťa, izolácie dverí, alebo napríklad predchádzajúcom výkone a schopnosti udržať konštantnú nízku teplotu. Táto vlastnosť je veľmi dôležitá, pretože určite nechcete, ak vám náhodou vypadne prúd, aby sa všetky potraviny hneď roztiekli, skazili a vy ste ich museli nakúpiť znovu. Aj ak mraznička práve nebeží, musia potraviny vydržať zmrazené čo najdlhšie.

Táto doba sa udáva v hodinách a pohybuje sa pri mrazničkách zhruba od 5 do nejakých 48 hodín. Samozrejme, čím vyššia bude, tým lepšie. Opäť je tu rozdiel medzi zásuvkovými a pultovými mrazničkami – zásuvkové udržia potraviny v zmrazenom stave kratší čas, obvykle okolo 20 hodín v prípade lepších a drahších modelov (minimum by pre vás malo byť aspoň 12 hodín, pokojne ale berte aj viac). Pultové mrazničky majú väčšiu výdrž, je to dané lepšou izoláciou aj väčšou kapacitou, ktorá vyžaduje výkonnejšie mrazenie. Tu môže byť akumulačná doba pokojne aj 40 hodín. Je to výhodnejšie aj pre obchodníkov, pretože tí používajú pultové mrazničky často a práve im by v prípade dlhodobého výpadku prúdu bola spôsobená veľká škoda.

Čo znamenajú klimatické triedy?

Ďalším pomerne málo známym údajom, s ktorým sa v súvislosti s mrazničkami stretnete, je klimatická trieda. Podľa nej zistíte, do akého prostredia je konkrétna mraznička vhodná. Je to jednoduché – ak bude miestnosť príliš teplá, bude potrebný veľký výkon mrazničky, aby potraviny udržala zamrazené. Ak by ste dali napríklad do teplej kuchyne mrazničku určenú pre chladné miestnosti, dá sa očakávať, že výkonnostne nebude stačiť a jedlo sa v nej bude rozpúšťať, navyše budete mať obrovskú spotrebu. Naopak, ak dáte mrazničku pre teplú miestnosť do chladnejšej miestnosti, tiež jej neprospejete, riskujete poruchu.

Celkom rozlišujeme hneď štyri klimatické triedy:

 • Subnormálna trieda – SN – pre rozsah teplôt 10 až 32 °C
 • Normálna trieda – N – pre rozsah teplôt 16 až 32 °C
 • Subtropická trieda – ST – pre rozsah teplôt 18 až 38 °C
 • Tropická trieda – T – pre rozsah teplôt 18 až 43 °C

Príslušnosť k týmto triedam udáva, v akých prevádzkových teplotách okolia by sa mraznička mala používať. Práve v danom rozmedzí dosiahnete optimálnej spotreby, výkonu aj kvality mrazenia. Okrem toho by sme vás chceli upozorniť ešte na jednu vec – ak má mraznička fungovať napríklad v rozmedzí teplôt 10 až 38 °C, uvádza sa spojenie všetkých dotyčných tried, teda SN-N-ST. Tu sa dá len odporučiť premyslieť si, v akej miestnosti mraznička bude a podľa toho vyberať. Pre istotu môžeme odporučiť voliť skôr širšie rozmedzie prevádzkových teplôt. Na záver vám dlžíme pár rád – predovšetkým nedávajte mrazničku ku stene, nechajte za ňou voľný priestor aspoň 30 centimetrov, aby mohol vzduch prúdiť. Snažte sa ju umiestniť čo najďalej od kúrenia, a ak je to možné nie na priame slnko. Najvhodnejšie sú miestnosti, kde netrávite veľa času, teda chodby, pivnice alebo vstupná hala. Kuchyňa je praktická, ak chcete mať potraviny po ruke, ale musíte strážiť pri varení vzniknutú teplotu.

Hlučnosť mrazničiek – čím nižšia, tým lepšie pre vaše pohodlie

Samozrejme, pri spotrebiči ako je mraznička, skôr záleží na technických parametroch, celkovej kvalite spracovania a schopnosti mraziť rýchlo a efektívne. Ale na jednu vec nesmiete zabudnúť – dlhodobo zapnutý prístroj bude vydávať hluk. Ak bude príliš vysoký, začne vám časom vadiť a práve mrazničku nemôžete na noc vypnúť. Tá bude mraziť vo dne v noci, bez toho, aby ste to mohli ovplyvniť. Dopredu vás teda upozorňujeme – čím nižšia hlučnosť, tým lepšie, ak ju nechcete umiestniť do pivnice alebo do garáže. Rovno vám prezradíme, že bežná hlučnosť je 40 až 42 dB (jednotka intenzity zvuku), čo nie je veľa. Je to pomerne tichý spotrebič, ale pri plnom výkone mrazenia si ho v miestnosti určite všimnete. Navyše, toto je priemer, na trhu sú aj modely, ktorých hlučnosť presahuje aj 45 alebo 48 dB, čo už je značný rozdiel. Tým skôr, že hlučnosť rastie logaritmicky, takže rozdiel medzi 40 a 42 dB je výrazne menší, než rozdiel medzi 46 a 48 dB.

Rozmery, dizajn a ďalšie charakteristiky

V tejto podkapitolke by sme sa s vami chceli pozrieť na ďalšie charakteristiky mrazničiek. Začneme rozmermi. Tie sú pre vás dôležité, ak máte pre mrazničku vyhradené miesto. Nemôžeme vám tu nič poradiť, rozmery sú silne individuálne ako na vašej strane, tak na strane mrazničky. Navyše platí, že čím väčší vnútorný priestor, tým väčšie rozmery. Ale určite sa vám oplatí ich riešiť. Ak bývate v byte, budete mrazničku sťahovať do schodov, odporúčame prihliadať aj na hodnotu hmotnosti. Nie priamo dôležitou, ale vypovedajúcou charakteristikou mrazničky je aj jej dizajn. Mrazničku neschováte, ak si nekúpite vstavanú verziu. Tam, kam ju umiestnite, bude vidieť. Nie, že by na jej vzhľade mal váš výber byť postavený, ale je dobré naň prihliadať. Nemusíte sa totiž držať len univerzálnej, ale málo nápaditej bielej. Na výber sú aj veľmi luxusné a elegantné nerezové mrazničky, prípadne mrazničky v rôznych farebných kombináciách. Stačí si len vybrať, čo sa k vám domov hodí.

back to menu ↑

Akými funkciami disponujú moderné mrazničky?

Mrazničky nie sú tým typom prístroja, ktorý by mal byť prehnane inteligentný a mal by sa sám ovládať alebo disponovať displejom. To určite nie, nebolo by to žiaduce a zvyšovalo by to cenu. Avšak existuje niekoľko funkcií a technológií, ktorými by mraznička mala disponovať. Zvyšujú vaše pohodlie, uľahčujú jej použitie, a predovšetkým, znamenajú veľký nárast efektivity mrazenia. Zároveň vám odporúčame, aby ste aspoň o niektoré zo spomínaných technológií pri svojej mrazničke mali záujem.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Úplným záverom nášho testu by snáď ešte stálo za to si všetky informácie vyššie uvedené zrekapitulovať a celý výber mrazničky si znovu prejsť na niekoľkých riadkoch. Po prvé – mali by ste sa rozhodnúť, čo vlastne potrebujete, a o čo máte záujem. Teda, či kupujete mrazničku domov alebo napríklad do bufetu, v akej miestnosti bude stáť, koľko vás doma žije, a teda koľko potravín budete do mrazničky dávať, a tak ďalej. Podľa toho by ste mali vyberať. Predovšetkým budete musieť rozhodnúť, či chcete mrazničku pultovú alebo zásuvkovú. Z nášho pohľadu sú zásuvkové mrazničky do domácnosti lepšie a pultové zase do obchodu, ale záleží hlavne na vás. Ďalej by ste si mali premyslieť, z ponúk ktorých značiek budete vyberať. Odporúčame hlavne tie tradičné a rokmi preverené, ako je napríklad Liebherr, Whirlpool, Electrolux alebo Candy.

Potom prídu na rad technické a ďalšie parametre jednotlivých mrazničiek. Odporúčame tu postupovať systematicky. Začnite objemom, ktorý musí zodpovedať vašim potrebám. Neplatí automaticky, že čím väčšia mraznička, tým lepšie. Snažte sa zvoliť optimálny objem, pretože ideálne funguje len plná mraznička. Mraziaci výkon a triedu mrazenia sa snažte zvoliť čo najvyššiu, je to pre vás lepšie. Ak bude mraznička disponovať vysokým výkonom, budú potraviny zamrazené rýchlo a účinne. Akumulačná doba, ďalší z faktorov výberu, by mala byť, ak je to možné, vysoká. V prípade výpadku prúdu to celkom isto oceníte. A zabudnúť nesmieme ani na spotrebu – tú určujú energetické triedy aj hodnota ročnej spotreby. Snažte sa, aby mraznička nebola nižšej ako A+ triedy, a aby jej spotreba bola malá (ale pozor – vysoký výkon ide ruka v ruke s vyššou spotrebou).

Na záver môžete zhodnotiť ďalšie, skôr doplnkové parametre výberu ako je hlučnosť mrazničky, jej rozmery, dizajn, a podobne. Z funkčného vybavenia mrazničky by sme spomenuli aspoň NoFrost systém, ktorý sa určite oplatí. Vďaka nemu vám odpadajú starosti s odmrazovaním prístroja. Ďalšie funkcie, ako je SuperFrost alebo AllFrost sa tiež hodia, môžu vám ušetriť dosť práce a starostí. Potom už zostáva len skontrolovať cenu a zhodnotiť či je primeraná vášmu výberu, a máte nakúpené.

back to menu ↑

Zmrazia vás ceny mrazničiek?

Než prejdeme k zhrnutiu celého výberu mrazničky, dovoľte nám ešte napísať pár slov o cenách týchto prístrojov. Tie sa pohybujú v relatívne širokom spektre a záleží len na vás, o čo presne máte záujem, a koľko ste ochotní investovať. Väčšinou platí, že za vyššiu cenu môžete očakávať vyššiu kvalitu a životnosť. Naopak, veľmi lacné mrazničky majú väčšinou nejaký háčik – vyššiu spotrebu, zlý výkon, malý objem alebo nízku životnosť. Prípadne bude mraznička stará. Všeobecne platí a na ponuke veľkých výrobcov ako je Candy, Beko, Zanussialebo Liebherr je to vidieť, že vyrobiť kvalitnú mrazničku tiež niečo stojí. Najlacnejšie mrazničky sa dajú zohnať za nejakých stopätnásť eur, ale doma ich veľmi nevyužijete. Veľakrát ide o maličké mrazničky, ktoré sa hodia napríklad na chatu alebo do hotelovej izby, ale zďaleka nie do domácnosti. Kvalita začína zhruba na dvesto eurách.

 • Mrazničky do štyristo eur vám môžu ponúknuť priemerné vlastnosti. V tejto kategórii nakúpite voľne stojace aj vstavané mrazničky zásuvkové, a ak máte šťastie, podarí sa vám zohnať celkom slušnú mrazničku pultovú. Nemôžete ale očakávať zázraky, počítajte s energetickou triedou A, v lepšom prípade A+ a mraziacim výkonom okolo 12 kg/24 hod.
 • Po sedemstosedemdesiat eur budete musieť siahnuť do vrecka, ak budete mať záujem o mrazničku s lepšou spotrebou aspoň triedy A+, prípadne až A++, dobrým mraziacim výkonom a veľkým objemom. Tu sa pohybuje solídna stredná trieda mrazničiek.
 • V cenovej kategórii od sedemstosedemdesiat do tisícpäťsto eur už kúpite špičkové zásuvkové aj pultové mrazničky. Budú úsporné, v triedach A++ a niektoré dokonca aj A+++, s vysokým mraziacim výkonom cez 25 kg/24 hod., veľkým objemom a skvelou akumulačnou dobou, navyše s funkciami, ako je NoFrost, SuperFrost, a podobne.

Samozrejme, zoženiete aj drahšie mrazničky, ale je otázka, ako veľmi sa vám doma oplatia. Tie najdrahšie stoja aj cez 7 500 eur, čo je obrovská suma a rozhodne nie sú určené pre domácnosť. Majú špičkové parametre, ktoré ale pri domácom použití strácajú podstatu. Tieto mrazničky odporúčame skôr do veľkých obchodov, reštaurácií a podobných prevádzok. Pre vás, ako pre bežných užívateľov, by sa cena mala zastaviť na tisícpäťsto až dvetisíc eurách.

back to menu ↑

Čo všetko dávať do mrazničky?

Mraznička má svoje veľké uplatnenie v tom, že zaisťuje dlhú životnosť skladovaných potravín. Nízka teplota zastavuje rozkladné aj hnilobné procesy a neumožňuje rast plesní alebo pôsobenie mikróbov a baktérií. Prečo to tak je, to už by bolo na odbornejší biologicko-chemický text, berme teda skrátka ako fakt, že takto mraznička funguje. Chceme totiž spomenúť inú vec – nie všetko a nie vo všetkých stavoch sa dá do mrazničky uložiť. Predovšetkým by ste mali dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Do mrazničky nikdy nedávajte pokrmy teplé, vždy ich nechajte vychladnúť. Teplo z jedla by narušilo chladnú atmosféru mrazničky, ktorá by musela zvýšiť výkon, narástla by spotreba a vplyvom tepla by mohli rozmrznúť niektoré už zamrazené potraviny.
 • Nikdy nedávajte do mrazničky potraviny bez obalu – znečistíte tým mrazničku, a zároveň potraviny mrazom vysychajú (obzvlášť markantné je to napríklad pri zelenine). Ak ichzamrazíte v obale, voda sa nedostane von a po rozmrazení sa vracia aspoň čiastočne do potraviny.
 • Keď potraviny rozmrzli, už ich do mrazničky nevracajte. Kvalita jedla by tým veľmi utrpela a prudko poklesla.

Ďalej odporúčame používať do mrazničky len obaly na to určené. Obvyklepolyethylenové obaly, pretože bežný plast môže pri nízkych teplotách vypúšťať nežiaduce látky a niekedy sa stáva, že plastový riad vplyvom nízkej teploty popraská. Navyše sa dnes bežne predávajú vrecká do mrazničky, ktorých použitie môžeme tiež odporučiť. Z potravín, ktoré sa neodporúčajú dávať do mrazničky, by sme spomenuli napríklad uhorky, zemiaky, melóny, alebo napríklad huby. Ak nie sú tepelne opracované (čo napríklad huby pri zamrazení bývajú, zemiaky vo forme hranolčekov, ktoré kúpite v supermarkete, taktiež), hrozí ich vysušenie mrazom. Voda by v nich zmrzla, čím by okrem vysušenia mohlo dôjsť aj k rozpraskaniu. Ide práve o to, že kvalita týchto potravín by tým utrpela do tej miery, že už by nestálo za to také potraviny jesť. Zmrazovať sa neodporúčajú ani syry, tam to ale nie je až taký problém a nechávame to len na vás.

Odporúčaním, čo sa dá dávať do mrazničky, a čo by ste mraziť naopak nemali, sme sa dostali až na koniec nášho testu. Pomohol vám? Pevne veríme, že áno, pretože s pomocou vyššie spomenutých informácií by nemal byť najmenší problém mrazničku vybrať. Tešíme sa do čítania pri ďalších testoch.

Mrazničky
Ohodnoťte článok