Porovnanie a test tlakomerov

Ako vybrať tlakomer 2018

TOP  tlakomery roku 2018

Tlakomery na zápästie do 40 eur Tlakomery na zápästie od 40 eur Tlakomery na pažu do 60 eur Tlakomery na pažu od 60 eur
Beurer BC 32 Omron RS6 Sencor SBP 690 Omron M6 AC
Presnosť merania
88 %
Komfort
94 %
Pamäť
91 %
Cena/kvalita
92 %
Presnosť merania
91 %
Komfort
93 %
Pamäť
95 %
[wpsm_bar title="Cena/kvalita" percentage="93"
Presnosť merania
93 %
Komfort
93 %
Pamäť
91 %
Cena/kvalita
96 %
Presnosť merania
95 %
Komfort
94 %
Pamäť
97 %
Cena/kvalita
94 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie tlakomery roku 2018

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Dnešná doba je pre mnoho ľudí pomerne stresujúca. Veľa práce, zhonu a starostí, to si na našom zdraví vyberá, bohužiaľ, daň. Rozšírené sú dnes napríklad ochorenia a problémy, súvisiace s príliš vysokým, alebo naopak príliš nízkym krvným tlakom (ten je generovaný srdcom a v optimálnom rozmedzí hodnôt je dôležitý pre správne prekrvenie všetkých orgánov). Oboje znamená pre organizmus pomerne veľké nebezpečenstvo:

 • Vysoký krvný tlak (hypertenzia) nastáva pri prekročení hodnôt 140/90 milimetrov ortuťového stĺpca (prvé číslo znamená tlak pri systole – vypudenie krvi do tela, druhé pri diastole – naplnenie srdcových komôr). Bežne sa vám zvýši tlak pri enormnej záťaži, pri športe, alebo napríklad len pri obyčajnom rozčúlení. V takom prípade je to bežné. Ak máte však vysoký tlak aj v pokoji, potom je niečo v neporiadku a sú ohrozené cievy, srdce a niektoré ďalšie telesné orgány.
 • Nízkykrvný tlak (hypotenzia),naopak nastáva pri poklese krvného tlaku pod 100/65 milimetrov ortuťového stĺpca. Tlak klesá hlavne pri spánku a celkovo pri odpočinku, ani v pokoji by však nemal byť taký nízky. Hypotenzia má v konečnom dôsledku vplyv na správne prekrvenie tkanív (je to jednoduché, pri nízkom tlaku sa jednoducho krv nedostane v dostatočnom množstve všade), čo sa najčastejšie prejavuje závratmi, pocitmi chladu, najčastejšie na rukách alebo nohách, alebo prehnaným potením v snahe vyrovnať teplotné rozdiely medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Krvný-tlak

Samozrejme, problémy s tlakom môže odhaliť lekár pri ktorejkoľvek pravidelnej prehliadke. Ale málokto chodí k lekárovi naozaj často len z preventívnych dôvodov. Je preto lepšie, aby ste si tlak, ak tú možnosť máte, strážili sami. Znižujete tým nielen riziko vyššie spomenutých problémov, ale aj závažných ochorení a porúch, ako je mŕtvica alebo infarkt, ku ktorým tieto problémy v konečnom dôsledku vedú.

Využiť na to môžete mobilné merače tlaku (tlakomery, merače krvného tlaku, tonometre, je len na vás, ako ich nazvete), ktoré sa dnes vyrábajú aj pre širokú verejnosť a nie len pre lekárov. Keďže nejde o príliš drahé prístroje, nebude vstupná investícia príliš vysoká a prevádzkové náklady spočívajú len vo výmene batérií. Za to, že budete môcť sledovať svoje zdravie a v prípade problémov včas navštíviť ošetrujúceho lekára, to určite stojí. Stačí si len vybrať spoľahlivý prístroj, ktorý bude merať presnea v ideálnom prípade bude výsledky ukladať do pamäti, aby ste mohli vývoj tlaku sledovať v dlhšom časovom úseku.

Tlak-v-priebehu-dňa

Na druhej strane, výber nie je práve úzky. V niekoľkých kategóriách máte na výber z celého radu modelov, od tých najjednoduchších až po profesionálne tlakomery, využívané samotnými lekármi. Aby sme vám trochu pomohli, rozhodli sme sa pre vás vytvoriť veľký test tlakomerov 2018, v ktorom sme sa zamerali na najlepšie tlakomery aj na ich výber. V niekoľkých kapitolách by sme pre vás chceli zhrnúť, ako vybrať tlakomer a podľa čoho sa pri nákupe rozhodovať. Rovnako tu v budúcnosti nájdete recenzie najlepších modelov.

back to menu ↑

Rozdelenie tlakomerov na dva druhy

Merače krvného tlaku by sa samozrejme dali deliť podľa toho, aký mechanizmus sa pri nich využíva. Dodnes rozlišujeme ortuťové, mechanické, poloautomatické aj digitálne tlakomery (o jednotlivých typoch si povieme viac neskôr). Keďže však v dnešnej, modernej dobe digitálne tlakomery jednoznačne vedú (tým skôr, že sú mobilnejšie, a teda pre bežného užívateľa vhodnejšie ako ostatné spomenuté typy), rozhodli sme sa do testu zaradiť len tie. Dajú sa rozdeliť ešte ďalej na dva druhy podľa umiestnenia a merania:

 • Tlakomery na zápästie
 • Tlakomery na pažu

Prvé spomenuté sú výrazne mobilnejšiea dajú sa ľahko používať aj na cestách. menšie a ľahšie, logicky tiež disponujú kratšou manžetou. Na druhej strane sú však menej presné. Jednak je pre neškolených užívateľov problém upevniť tlakomer na zápästie správnym spôsobom a na správne miesto, jednak samotné prístroje vykazujú určitú odchýlku. Ak si kupujete tlakomer len na preventívne meranie, nevadí to. Ak ale trpíte nejakou vážnejšou chorobou a potrebujete krvný tlak sledovať s určitou presnosťou, voľte skôr tlakomery na pažu. Tie sú síce väčšie a drahšie, ale zároveň oveľa presnejšie (čo je aj dôvod, prečo vám lekár v drvivej väčšine prípadov meria tlak na paži a nie na zápästí). Jedným zo zásadných rozdielov je tiež to, že manžeta tlakomerov na pažu je výrazne dlhšia.

back to menu ↑

Test tlakomerov na zápästie

Tlakomery na zápästie majú menší obvod manžety (čo je, s ohľadom na ľudskú fyziológiu, pomerne jasne zrejmé už z názvu kategórie). Inak sa fungovaním viac-menej nelíšia. Rozdiel je len v presnosti. Cenovo vychádzajú o niečo lacnejšie ako tlakomery na pažu. Pri väčšine modelov, určených pre širšiu verejnosť, sa vojdete do štyridsať eur. Profesionálne prístroje, ktoré sa nestratia ani v ordináciách u lekára, však môžu hranicu štyridsať eur prekročiť, nie však výraznejšie.

Najlepšie merače krvného tlaku na zápästie do 40 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Pamäť Veľkosť manžety Cena
1. Beurer BC 32 60 meraní 13,5 až 19,5 cm Zistiť cenu
2. Sencor SBD 1470 60 meraní 13,5 až 19,5 cm Zistiť cenu
3. Omron RS1 posledné meranie 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu
4. Beurer BC 58 60 meraní 14 až 19,5 cm Zistiť cenu
5. Beurer BC 44 - 14 až 19 cm Zistiť cenu

Najlepšie merače krvného tlaku na zápästie od 40 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Pamäť Veľkosť manžety Cena
1. Omron RS6 90 meraní 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu
2. Omron RS3 60 meraní 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu
3. Beurer BC 85 60 meraní 13,5 až 23 cm Zistiť cenu

Tlakomery na zápästie a ich charakteristika

Ako sme už povedali, tlakomery na zápästie a tlakomery na pažu sa príliš nelíšia. Princíp fungovania obidvoch typov je podobný, spomeňme teda len zásadné rozdiely. Hlavne, tlakomery na zápästie nepotrebujú dlhú manžetu. Obvod zápästia je menší, než obvod paže, takže manžeta stačí krátka. Presnosť týchto tlakomerov je menšia, ale zároveň sú mobilnejšie a lacnejšie. Využijete ich na príležitostné preventívne merania, neodporúčame ich ale kupovať, ak trpíte nejakou chorobou a tlak potrebujete merať presne.

Tlakomer-na-zápästie

back to menu ↑

Test tlakomerov na pažu

Tlakomery na pažu majú naopak väčší obvod manžety. Je to dané tým, že paža je výrazne širšia ako ľudské zápästie. Fungovanie je rovnaké ako pri tlakomeroch na zápästie. Líšia sa však presnosťou – meranie na paži je výrazne presnejšie, čo vám potvrdí každý lekár. Rovnako sa líšia cenou, pričom tlakomery na pažu sú o niečo drahšie.

Najlepšie merače krvného tlaku na pažu do 60 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Pamäť Veľkosť manžety Cena
1. Sencor SBP 690 60 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
2. Omron M400 60 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
3. Beurer BM 58 60 meraní 22 až 30 cm Zistiť cenu
4. Tensoval Comfort Family 60 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
5. AEG BMG 5612 40 meraní 30 až 42 cm Zistiť cenu

Najlepšie merače krvného tlaku na pažu od 60 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Pamäť Veľkosť manžety Cena
1. Omron M6 AC 100 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
2. Tensoval Comfort 60 meraní 22 až 32 cm Zistiť cenu
3. Omron M6 Comfort Intelli 100 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
4. Tensoval Duo Control 60 meraní viac možností Zistiť cenu
5. Omron M3 60 meraní 22 až 32 cm Zistiť cenu

Tlakomery na pažu a ich charakteristika

Charakteristika tlakomerov na pažu je podobná, ako v prípade tlakomerov na zápästie. Manžeta sa uťahuje a dochádza k meraniu, kým vám displej zobrazí hodnoty. Rozdiel  je v tom, že tlakomery na pažu sú presnejšie. Je to miesto, kde sa dá ľahšie merať ako na zápästí a umiestniť tlakomer správnym spôsobom. Ďalšou vecou však je, že sú o trošku drahšie. Cena sa pohybuje zhruba od štyridsať do stopätnásť eur, navyše sú rozmernejšie a nie sú také mobilné. Pre svoju presnosť, ktorá je ich hlavnou prednosťou, sú však obľúbené napríklad aj u lekárov.

Tlakomer-na-pažu

back to menu ↑

Viac než pri čomkoľvek inom závisí pri tlakomeroch na značke

Čo sa týka tlakomerov, je potrebné vziať do úvahy, že ide o zdravotné prístroje. Z toho dôvodu je potrebné dívať sa nielen na uvádzané parametre, ale aj na značku. Do zdravotníctva sa síce snaží preraziť celý rad výrobcov, nie všetci sú ale schopní vyrobiť prístroje, ktoré budú zodpovedať normám. Aby pre vás bol merač tlaku naozaj prínosný, mal by merať presne a mal by byť dobre kalibrovaný. K certifikáciám sa ešte dostaneme časom, ale na tomto mieste nám dovoľte uviesť niektoré obľúbené, tradičné a časom preverené značky tlakomerov.

Tlakomery Beurer

Firma Beurer je zástupcom nemeckého priemyslu v našom výbere. Založená bola roku 1928 v meste Ulm na juhu Nemecka. Pôvodne vyrábala výhrevné podložky, neskôr rozšírila výrobu aj na športové vybavenie (krokomery, hodinky), prístroje na starostlivosť o telo aj medicínske prístroje. Z tých by sme mali menovať predovšetkým glukomery, inhalátory a tlakomery. Tie sú viac-menej rozdelené medzi tie na pažu (modelový rad BM) a na zápästie (modelový rad BC), pričom pokrývajú široké cenové spektrum. Bežne disponujú silnou pamäťou a niektoré umožňujú meranie až štyrom užívateľom bez toho, aby sa výsledky v pamäti pomiešali.

Beurer-logo

Tlakomery Omron

OmronCorporation je veľkovýrobca elektroniky, sídliaci v Kjótu v Japonsku. Tam bola táto firma založená roku 1933 KazumomTateishim. Firma je, ako je pri podobných veľkovýrobcoch zvykom, rozdelená do jednotlivých divízií, ktoré majú rôzne zameranie. Nás bude najviac zaujímať divízia Healthcare, ktorá sa zaoberá výrobou medicínskych prístrojov, a to ako na domáce použitie, tak pre nemocnice a súkromných lekárov. Okrem inhalátorov, glukomerov alebo teplomerov sú to napríklad práve tonometre/tlakomery. Z modelových radov tlakomerov určite stojí za zmienku rad SpotArm, ktorý vyniká špeciálnou manžetou, ktorá sa nezapína a stačí ňou prestrčiť ruku. Inak stačí vedieť, že ide o tlakomery na zápästie aj na pažu.

Omron-logo

Tlakomery Medisana

SpoločnosťMedisanapochádza pôvodne z Nemecka a na trhu so zdravotnými prístrojmi sa pohybuje viac ako 30 rokov. Do jej sortimentu patrí prakticky čokoľvek, čo sa dá využiť v starostlivosti o telo. Cez masážne valčeky, športové vybavenie, až po glukomeryalebo práve tlakomery. Na tie je náš test zameraný, takže sa na ne pozrieme bližšie. Väčšina tlakomerov Medisana je určených na pažu, na zápästie len niekoľko modelov. Cenovo sa pohybujú v širokom rozpätí od dvadsať do stopätnásť eur. Výhodou spoločnosti Medisana je, že ku svojim prístrojom ponúka tiež náhradné diely.

Medisana-logo

Tlakomery Tensoval

Tlakomery Tensoval sú výrobkom spoločnosti Hartmann-Rico a. s.,ktorá vznikla spojením nadnárodnej nemeckej spoločnosti Hartmanna pôvodnečeskej firmy RicoVeverskáBitýška. Na trhu pôsobí od roku 1991 a patrí medzi popredných výrobcov zdravotného materiálu na našom trhu. Ide o sterilné materiály aj o hygienické potreby alebo prístroje na diagnostiku. Práve do poslednej spomenutej kategórie by sme zaradili aj tlakomery. Ide o tlakomery na pažu (modelové rady Comfort, Duo Control, ComfortClassic a Veroval), aj na zápästie (produktové rady Mobil a Veroval). Okrem toho ponúka spoločnosť Hartmann-Rico k tlakomerom aj príslušenstvo – náhradné manžety, alebo napríklad adaptéry.

Hartmann-logo

back to menu ↑

Ako vybrať tlakomer na základe dostupných údajov

V tejto chvíli sa dostávame k jadru nášho článku – ako vybrať tlakomer. Nie je to také ťažké, ako v prípade napríklad inteligentnej elektroniky. Parametrov, ktoré je treba zvážiť, nie je zase toľko. Aj tak je ale dobré výber nepodceniť, práve naopak. Dobrý tlakomer musí byť presný, pohodlný a musí pre vás mať prínos. Nejde len o to, aby ste si v danú chvíľu zmerali tlak. To vám do budúcnosti nič nedá. Ale napríklad už len funkcia pamäti, kde sa jednotlivé merania ukladajú a vy si môžete prezerať vývoj krvného tlaku v dlhšom časovom intervale, zvyšuje efektivitu tlakomeru. Navyše je potrebné pri výbere zohľadniť aj náležitosti, ako je veľkosť manžety alebo certifikácia (ktorá všeobecne v oblasti medicínskej techniky veľa vypovedá). Poďme sa teda do jednotlivých kapitol výberu pustiť.

Niekoľko základných typov tlakomerov

Napriek tomu, že je náš test venovaný výhradne tlakomerom digitálnym, určite neuškodí pozrieť sa aj na ostatné typy, aby sme sa o nich niečo dozvedeli a získali trochu rozhľad. Existuje ich totiž paralelne vedľa seba niekoľko rôznych druhov.

Ortuťové tlakomery

Ide v zásade o najstaršie tlakomery vôbec. Používajú sa prakticky od počiatku lekárskeho merania tlaku. Napriek tomu sú veľmi obľúbené dodnes a celý rad lekárov na ne nedá dopustiť. Vzhľadom k svojmu mechanizmu sú totiž tým najpresnejším, s čím sa na trhu môžete stretnúť. Ich princíp je jednoduchý. K ortuťovej trubičke so stupnicou je pripojená manžeta na pažu a pumpička. Vplyvom tlaku sa potom zvyšuje hladina ortuti. K správnemu meraniu je ale potrebný fonendoskop a medicínska prax. Podobným spôsobom (samozrejme o niečo menej presne) fungujú aj tlakomery bezortuťové, ktoré majú rovnaký princíp, ale namiesto ortuti sa tlak zobrazuje na displeji.

Rtuťový tlakoměr

Hodinkové tlakomery

Ďalší z prístrojov, určených skôr odborníkom, ako verejnosti. Tlak sa opäť meria na paži a slúži na to manžeta a pumpička, výsledok sa ale nezobrazuje ani na stupnici, ani na displeji, ale na hodinkovej stupnici a ukazujú vám ho ručičky. Meranie v tomto prípade zaisťuje odporová pružina. Ide ale skôr o starší typ, ktorý sa v praxi až tak neuplatňuje

Hodinkový-tlakomer.

 

Digitálne tlakomery

Presne tým sa venuje náš test. Lekármi nie sú až také využívané (aj keď niektorí, hlavne mladší lekári, si ich kupujú), oveľa častejšie sa s nimi stretnete v domácnostiach. ľahké, mobilné a jednoduché na ovládanie, takže si s nimi môže preventívne zmerať tlak ktokoľvek. Fungujú na princípe senzorov a oscilácie, ktorú zaznamenáva čip vo vnútri prístroja. Výsledok sa potom zobrazuje na displeji, pričom sa dá ukladať do pamäti. Na druhej strane, meranie nie je také presné, ako v prípade predchádzajúcich prístrojov, preto sa väčšina lekárov drží skôr ortuťovej verzie. Pre širšiu verejnosť je však meranie pomocou digitálnych tlakomerov dostačujúce.

Digitálny-tlakomer.jpg

Strážte si veľkosť manžety

Jedným z hlavných faktorov výberu tlakomeru je veľkosť manžety. Je to práve manžeta, ktorú si nasadíte na ruku (na zápästie alebo na pažu), a pomocou ktorej meranie prebieha. Práve jej dĺžka je dôležitá pre to, aby ste mohli tlak merať. Bolo by určite nepríjemné, keby ste prišli na to, že manžetu na ruku nenatiahnete. Vzhľadom k odlišným fyzickým proporciám každého z nás preto odporúčame zmerať si obvod paže (alebo zápästia) a tomu prispôsobiť manžetu. Ak bude tlakomer využívať viac ľudí, bolo by dobré vyjsť v ústrety všetkým. Samozrejmosťou je, že by ste mali dbať na to, aby ste mali u manžety dostatočnú rezervu. Teda, ak to ide, nevyberať takú manžetu, aby váš obvod paže bol na spodnej (alebo naopak hornej) hranici dĺžky.

Existuje niekoľko štandardných veľkostí, ktoré väčšina výrobcov dodržuje. Sú to nasledujúce:

 • Veľkosť 17 – 22 centimetrov (manžeta okrem iného pre detské paže)
 • Veľkosť22 – 32 centimetrov
 • Veľkosť 22 – 42 centimetrov
 • Veľkosť 32 – 42 centimetrov

​Ak by sa náhodou stalo, že by vám paža časom pribrala alebo naopak schudla a obvod sa zmenšil, nie je nutné kvôli tomu kupovať nový tlakomer. Väčšina výrobcov ponúka náhradné diely k tlakomerom, medzi ktoré patria aj manžety. Len musíte dbať na to, aby zakúpená manžeta bola od rovnakého výrobcu, ako je váš prístroj. Ak by to bolo inak, mohlo by pri meraní dôjsť k nepresnostiam a odchýlkam, a z našej skúsenosti môžeme potvrdiť, že aj pomerne výrazným. Pri tlakomeroch na zápästie potom výmena manžety nie je možná, sú dodávané priamo s prístrojom a ich dĺžka dosahuje rozmer zhruba 12 až 23 centimetrov.

validita_meraniameranie -hrúbky-paže

Certifikácia tlakomerov o presnosti veľa vypovedá

Pri tlakomeroch nie je príliš veľa parametrov, ktoré by sa dali posúdiť na základe absolútnych hodnôt. Sú to jednoduché prístroje, ktoré nemajú ani veľkú spotrebu, ani nie sú ťažké, dokonca sa nedá vyjadriť ani ich účinnosť. Napriek tomu by vás jeden parameter mal ako užívateľov enormne zaujímať. Je ním presnosť merania. Tá sa naprieč jednotlivými značkami a modelmi veľmi výrazne líši, a keďže sa nedá vyjadriť číselne, začali sa jednotlivé prístroje certifikovať na základe miery kalibrácie a presnosti. V oblasti medicínskej techniky je to bežnou praxou – prístroj sa otestuje a podľa presnosti je mu certifikát buď udelený alebo nie. Spomeňme na tomto mieste aspoň tie najprestížnejšie certifikácie:

 • BHS certifikácia – British Hypertension Society
 • AAMI certifikácia – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation
 • IP protokol – Európska hypertenziologická spoločnosť

Prakticky vám odporúčame, aby ste pátrali po tom, akou certifikáciou zvolený model disponuje. Čím viac certifikátov, tým samozrejme lepšie. Ale pozor, záleží aj na tom, akú veľkú výpovednú hodnotu certifikát má. Niektorí, hlavne menší výrobcovia, robia vlastné testovanie, a aby výrobky na trhu lepšie vyzerali, dávajú im svoje vlastné certifikáty, ktoré majú samozrejme zníženú výpovednú hodnotu.

Čím väčšia pamäť, tým lepšie pre vás

Moderné tlakomery disponujú takmer bez výnimky pamäťou. Znamená to, že sa jednotlivé merania ukladajú a vy si ich môžete prezerať v dlhodobom meradle. Je to užitočné, ak trpíte problémami s tlakom alebo napríklad so srdcom a zaujíma vás, ako ste na tom z dlhodobého hľadiska. Jednotlivé merania vám totiž dajú pomerne ucelený súbor dát, z ktorého všeličo vyčítate aj sami. Obzvlášť pre vášho ošetrujúceho lekára však môže byť veľmi cenný. Bežne majú tlakomery pamäť na 60 rôznych meraní (ak ich podľa výrobcu môže využívať viac osôb, bežne 2 alebo 4, znamená to, že každá z nich má svoj vlastný oddiel na ukladanie merania do pamäti). Niektoré lacnejšie modely však umožňujú uložiť len 30 meraní, tie najmodernejšie naopak až 100 hodnôt.

Aké je napájanie tlakomerov?

Jedným z faktorov, ktoré stoja pri nákupe tlakomeru za zváženie, je určite spôsob napájania prístroja. V zásade máte na výber dva spôsoby:

 • Akumulátorové tlakomery – berú energiu z batérií, ktoré do nich vložíte. Najčastejšie ide o batérie typu AA. Vďaka tomu sú tlakomery mobilné, len je potrebné počítať s tým, že výdrž je obmedzená a batérie je potrebné z času na čas dokupovať a meniť.
 • Sieťové tlakomery – určené nazapojenie do elektrickej siete. Je ich na trhu len málo (a často sú navyše kombinované s batériami – keď sa vyčerpá akumulátor, môžete ich na prechodný čas zapojiť do siete). Ale nutnosť zapojenia do zásuvky je v tejto veci značne obmedzujúca – zrazu nemôžete tlak merať kedykoľvek a kdekoľvek.

Z nášho pohľadu odporúčame tlakomery akumulátorové a mať neustále v zásobe aspoň dve batérie. Aj keď ich tu nepopisujeme, existuje ešte niekoľko modelov tlakomerov so solárnym napájaním, to nám ale príde zbytočné.

Ovládanie a zobrazovanie – prehľadné a jasné

V tomto ohľade vás môžeme ubezpečiť, že ovládanie tlakomeru nie je ani v najmenšom zložité alebo neprehľadné. Ale ak ho kupujete v kamennej predajni, určite neuškodí si ho vyskúšať. Ovládanie je bez výnimiek riešené tlačidlami, dotykové displeje k tlakomerom ešte nedorazili (a buďme úprimní, asi by ani neboli nutné). Vzhľadom k princípu merania tlaku je bezpodmienečne nutné, aby bolo možné tlakomer ovládať jednou rukou. Displej potom musí byť dostatočne kontrastný a zároveň údaje na ňom musia byť dobre čitateľné. Viac asi nebudete v súvislosti s ovládaním musieť riešiť – tonometre sú veľmi jednoduché zariadenia.

Ovládanie-tlakomeru

back to menu ↑

Funkcie moderných tlakomerov – detekcia arytmie aj pripojenie k počítaču

Moderná technika ponúka väčšinou viac, ako len plnenie pôvodného účelu. Pri tlakomeroch to platí taktiež – najnovšie prístroje disponujú niektorými funkciami, ktoré zvyšujú efektivitu merania, aj váš vlastný komfort. Pravdaže, rastie s tým aj cena, ale ak máte náhodou o niektorú z funkcií enormný záujem, určite sa oplatí si priplatiť. Poďme sa pozrieť na tie najobvyklejšie, ktoré sa skutočne oplatí poznať.

Meranie-krvného-tlaku

 

USB port na pripojenie do počítača

Niektoré tlakomery majú na sebe umiestnený USB port, cez ktorý sa dá prístroj pripojiť k počítaču. Je to veľmi dôležité, ak chcete získať výstup nameraných dát. Po pripojení ich môžete previesť do počítača a buď si ich vyhodnotiť špeciálnym softwarom, alebo ich odoslať lekárovi. Obzvlášť, ak trpíte nejakou chorobou cievnej sústavy, môže to byť veľmi dôležité.

Bluetooth

V princípe táto funkcia funguje veľmi podobne, ako pripojene cez USB port. Bluetooth je technológia bezdrôtového pripojenia, ktorá sa uplatňuje predovšetkým pri mobilných telefónoch alebo tabletoch. Umožňuje prenos dát medzi spárovanými zariadeniami bez toho, aby bolo nutné ich fyzicky k sebe pripojiť. Výsledok tejto funkcie je rovnaký, ako v predchádzajúcom prípade – výstup dát.

Intelilsence

Systém dvojitého merania, kde sa meria tlak počas nafukovania manžety aj počas jej vyfukovania. Spojením obidvoch hodnôt potom dosiahne prístroj väčšiu presnosť merania a namerané hodnoty oveľa viac zodpovedajú skutočnosti.

LED indikátory

LED indikátorysa bežne pri elektronike používajú na to, aby preukázali, či dochádza k nejakému javu alebo nie. Inými slovami – nedokážu vám povedať, aký tlak máte, ale môžu vás upozorniť, či sa niečo deje, alebo nie. Pri tlakomeroch sme sa stretli napríklad s LED svetelnými indikátormi hypertenzie alebo indikátormi zlého merania (napríklad v dôsledku pohybu rukou alebo nedostatočne utiahnutej manžety).

Ďalšie funkcie

 • Zobrazenie dátumu a času
 • Detekcia srdcovejarytmie
 • Akustický signál na začiatku a konci merania (aby ste vedeli, v akom časovom intervale rukou nehýbať)
 • Automatické vypnutie a kontrolka indikujúca vybité batérie
 • Klasifikácia krvného tlaku a diagnostika
 • Indikácia zlého merania


back to menu ↑

Cena tlakomerov a jej hladiny

Ako sa dá vyvodiť už z informácií, spomenutých na začiatku testu, cenové rozpätie nebude pri tlakomeroch až také veľké, ako pri iných druhoch tovaru. Aj keď sú tlakomery technologicky prepracované a musia dosahovať maximálnu presnosť a precíznosť merania, ani tie najkvalitnejšie značky nie sú nad cenovými možnosťami bežnej populácie. Tonometre zoženiete zhruba v cenách od dvadsať do dvesto eur, pričom platí nasledujúce:

 • Tlakomery medzi dvadsať a štyridsať eur – budú často staršie a takmer bez výnimiek na zápästie. Budú menej presné, ale zato jednoduché, mobilné a lacné.
 • Tlakomery od štyridsať do sedemdesiatpäť eur – sú klasickou strednou triedou – nájdete tu tlakomery na zápästie aj na pažu s priemernou pamäťou a solídnou úrovňou merania.
 • Tlakomery od sedemdesiatpäť do stopätnásť eur – tu sa stretávame s dizajnovo vyladenými a veľmi kvalitnými tlakomermi, do ktorých sa dá uložiť aj sto a viac meraní (navyše disponujú často funkciou merania pre viac osôb). Dáta sa dajú vyhodnotiť pomocou špeciálneho softwaru v počítači alebo v inteligentnom telefóne. Ak trpíte nejakou chorobou, ktorá s krvným tlakom súvisí, mali by ste vyberať v tejto kategórii.
 • Tlakomery nad stopätnásť eur – v tejto kategórii nájdeme plne profesionálne prístroje, ktoré si síce môžete kúpiť aj domov, ale inak sú určené skôr pre odborníkov. Stretnete sa s nimi napríklad v nemocniciach alebo v lekárskych ordináciách.


back to menu ↑

Konečný verdikt

Na záver nám zostáva len si celý výber prejsť ešte raz, zhrnúť a zrekapitulovať si jednotlivé kroky a všetko si zopakovať. Najprv by ste sa mali rozhodnúť, či chcete presnejší, ale zároveň drahší tlakomer na pažu, alebo lacnejší, zato však do istej miery nepresný tlakomer na zápästie. Každý z nich má svoje pre a proti. Určite nie je na škodu prejsť si informácie o jednotlivých značkách a tie, ktoré na vás neurobia dobrý dojem, z výberu jednoducho vyradiť. Potom môžete prejsť priamo k výberu na základe jednotlivých kritérií. Predpokladáme, že máte záujem o digitálny tlakomer (iný ostatne v našom teste nenájdete). Voliť by ste mali s ohľadom na veľkosť manžety, tá je rozhodujúca. Musí totiž obopínať celú vašu ruku, ale zároveň nesmie pri meraní zostať voľná.

Meranie-na-paži

Ďalej by ste sa mali zamerať na veľkosť pamäte (teda na to, koľko meraní sa dá vedľa seba uložiť, než sa začnú premazávať), možnosť spracovania výsledkov, napájania alebo ovládania, ktoré musí byť jednoduché a musíte ho zvládnuť aj jednou rukou (aby druhá mohla pri meraní zostať v pokoji). Posledná vec, na ktorú nesmiete zabudnúť, je certifikácia. Tá je veľmi dôležitá, pretože je najviac vypovedajúca o presnosti merania daného prístroja. Niektoré spomenuté certifikáty (BHS, AAMI,…) majú veľkú váhu, preto ak nimi prístroj disponuje, určite mu môžete veriť. Na záver je dobré skontrolovať si funkčné vybavenie tlakomeru a pozrieť sa, či je pre vás cena prijateľná. Ak áno, potom máte vybrané a môžete sa pustiť do merania.

back to menu ↑

Niekoľko rád, ako si zmerať tlak

Digitálne tlakomery, to by sme si na tomto mieste mali povedať, fungujú na takzvanom oscilometrickom princípe. Na rozdiel od ostatných tlakomerov nestanovujú hodnoty systolického a diastolického tlaku, ale hodnotu stredného tlaku. Teda tlaku, pri ktorom sú tlakové zmeny najväčšie. Systolický a diastolický tlak sa potom elektronicky dopočítava. Ak ale chcete merať maximálne presne, je potrebné dodržať niekoľko základných zásad. Poďme si ich na tomto mieste vymenovať:

 • Meranie musí prebiehať po kratšom pokoji (aspoň 5 minút), nie po práci, športe, pod vplyvom kofeínu, alkoholu alebo návykových látok. Tým dosiahnete to, že hodnota nebude ničím ovplyvnená.
 • Pri meraní buďte uvoľnení, posaďte sa a nehýbte sa, ani nehovorte.
 • Meranie musí prebiehať na holej ruke, či už paži alebo zápästí. Oblečenie a šperky hodnoty skresľujú.
 • Pri meraní dbajte na to, aby ruka bola na podložke (ideálne na stole), aby ste ju mohli úplne uvoľniť. Oblasť merania by mala byť zhruba vo výške srdca.
 • Prvé meranie robte na obidvoch končatinách. Ďalšie meranie potom robte na tej, na ktorej bola nameraná vyššia hodnota tlaku.
 • Ak chcete byť presní, potom z dlhodobejšieho hľadiska robte meranie vždy zhruba v rovnaký čas.
 • Ak sa vám nameraná hodnota zdá príliš vysoká, alebo naopak príliš nízka, môžete počkať päť minút a meranie opakovať. Ak sa hodnoty opakovaných meraní výrazne líšia, urobte po ďalších piatich minútach ešte tretie meranie.

Ako-nemerať-tlak

Na záver by sme vám chceli povedať už len toľko, že jednotlivé hodnoty veľa neznamenajú. Dôležitý je priemer nameraných hodnôt (aspoň desiatich), a ak ten sa pohybuje v norme, je všetko v poriadku. Takže prajeme pevné zdravie a snáď vám meranie tlaku neprinesie žiadne nepríjemné prekvapenie.

Tlakomery
5 (100%) 1 vote