Najlepšie tlakomery 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho tlakomeru.
  • Zvoľte si na základe presnosti, pamäti, komfortu a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Víťazi testu:

Merače na zápästie do 40 eurMerače na zápästie od 40 eurMerače na pažu do 60 eurMerače na pažu od 60 eur
Beurer BC 32 VEROVAL zápästný Omron M3 Omron M7 Intelli IT
badge-price
badge-performance
badge-quality
91%
95%
93%
96%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Detekcia arytmie
  • Merania pre 2 rôzne osoby
  • Počítanie priemerov za 7 dní
  • Extra veľký LCD displej
  • Merania pre 2 rôzne osoby
  • Merania pre 2 rôzne osoby
  • Mimoriadne presný
  • Optimalizovaná manžeta
  • Bluetooth funkcia
  • Farebný indikátor
  • Manžeta Intelli
  • Malý displej
  • Pripojenie možné iba cez USB
  • Obyčajný displej
  • Vyššia cena
  • 4x batéria 1,5 V AA

Úvod

Dnešná doba je pre mnohých ľudí pomerne stresujúca. Veľa práce, zhonu a starostí, to si na našom zdraví vyberá, bohužiaľ, daň. Rozšírené sú dnes napríklad ochorenia a problémy súvisiace s príliš vysokým alebo príliš nízkym krvným tlakom (ten je generovaný srdcom a v optimálnom rozmedzí hodnôt je dôležitý pre správne prekrvenie všetkých orgánov). Oboje znamená pre organizmus pomerne veľké nebezpečenstvo:

  • Vysoký krvný tlak (hypertenzia) nastáva pri prekročení hodnôt 140/90 milimetrov ortuťového stĺpca (prvé číslo znamená tlak pri systole – vypudenie krvi do tela, druhé pri diastole – naplnenie srdcových komôr). Bežne sa vám zvýši tlak pri enormnej záťaži, pri športe alebo napríklad len pri obyčajnom rozčúlení. V takom prípade je to bežné. Ak máte však vysoký tlak aj v pokoji, potom je niečo v neporiadku a sú ohrozené cievy, srdce a niektoré ďalšie telesné orgány.
  • Nízky krvný tlak (hypotenzia), naopak nastáva pri poklese krvného tlaku pod 100/65 milimetrov ortuťového stĺpca. Tlak klesá hlavne pri spánku a celkovo pri odpočinku ani v pokoji by však nemal byť taký nízky. Hypotenzia má v konečnom dôsledku vplyv na správne prekrvenie tkanív (je to jednoduché, pri nízkom tlaku sa jednoducho krv nedostane v dostatočnom množstve všade), čo sa najčastejšie prejavuje závratmi, pocitmi chladu, najčastejšie na rukách alebo nohách, alebo prehnaným potením v snahe vyrovnať teplotné rozdiely medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Samozrejme, problémy s tlakom môže odhaliť lekár pri ktorejkoľvek pravidelnej prehliadke. Ale málokto chodí k lekárovi naozaj často len z preventívnych dôvodov. Je preto lepšie, aby ste si tlak, ak tú možnosť máte, strážili sami. Znižujete tým nielen riziko vyššie spomenutých problémov, ale aj závažných ochorení a porúch, ako je mŕtvica alebo infarkt, ku ktorým tieto problémy v konečnom dôsledku vedú.

Využiť na to môžete mobilné merače tlaku (tlakomery, merače krvného tlaku, tonometre, je len na vás, ako ich nazvete), ktoré sa dnes vyrábajú aj pre širokú verejnosť a nielen pre lekárov. Keďže nejde o príliš drahé prístroje, nebude vstupná investícia vysoká a prevádzkové náklady spočívajú len vo výmene batérií. Za to, že budete môcť sledovať svoje zdravie a v prípade problémov včas navštíviť ošetrujúceho lekára, to určite stojí. Stačí si len vybrať spoľahlivý prístroj, ktorý bude merať presne a v ideálnom prípade bude výsledky ukladať do pamäte, aby ste mohli vývoj tlaku sledovať v dlhšom časovom úseku. Na druhej strane, výber nie je práve úzky. V niekoľkých kategóriách máte na výber z celého radu modelov, od tých najjednoduchších až po profesionálne tlakomery, využívané samotnými lekármi. Aby sme vám trochu pomohli, rozhodli sme sa pre vás vytvoriť veľký test tlakomerov 2023, v ktorom sme sa zamerali na najlepšie tlakomery aj na ich výber. V niekoľkých kapitolách by sme pre vás chceli zhrnúť, ako vybrať tlakomer a podľa čoho sa pri nákupe rozhodovať. Rovnako tu v budúcnosti nájdete recenzie najlepších modelov.

späť do menu ↑

Rozdelenie tlakomerov na dva druhy

Merače krvného tlaku by sa samozrejme dali deliť podľa toho, aký mechanizmus sa pri nich využíva. Dodnes rozlišujeme ortuťové, mechanické, poloautomatické aj digitálne tlakomery (o jednotlivých typoch si povieme viac neskôr). Keďže však v dnešnej, modernej dobe digitálne tlakomery jednoznačne vedú (tým skôr, že sú mobilnejšie, a teda pre bežného užívateľa vhodnejšie ako ostatné spomenuté typy), rozhodli sme sa do testu zaradiť len tie. Dajú sa rozdeliť ešte ďalej na dva druhy podľa umiestnenia a merania:

  • Tlakomery na zápästie
  • Tlakomery na pažu

Prvé spomenuté sú výrazne mobilnejšie a dajú sa ľahko používať aj na cestách. menšie a ľahšie, logicky tiež disponujú kratšou manžetou. Na druhej strane sú však menej presné. Jednak je pre neškolených užívateľov problém upevniť tlakomer na zápästie správnym spôsobom a na správne miesto, jednak samotné prístroje vykazujú určitú odchýlku. Ak si kupujete tlakomer len na preventívne meranie, nevadí to. Ak ale trpíte nejakou vážnejšou chorobou a potrebujete krvný tlak sledovať s určitou presnosťou, voľte skôr tlakomery na pažu. Tie sú síce väčšie a drahšie, ale zároveň oveľa presnejšie (čo je aj dôvod, prečo vám lekár v drvivej väčšine prípadov meria tlak na paži a nie na zápästí). Jedným zo zásadných rozdielov je tiež to, že manžeta tlakomerov na pažu je výrazne dlhšia.

späť do menu ↑

Test tlakomerov na zápästie

Tlakomery na zápästie majú menší obvod manžety (čo je, s ohľadom na ľudskú fyziológiu, pomerne jasne zrejmé už z názvu kategórie). Inak sa fungovaním viac-menej nelíšia. Rozdiel je len v presnosti. Cenovo vychádzajú o niečo lacnejšie ako tlakomery na pažu. Pri väčšine modelov, určených pre širšiu verejnosť, sa vojdete do štyridsať eur. Profesionálne prístroje, ktoré sa nestratia ani v ordináciách u lekára, však môžu hranicu štyridsať eur prekročiť, nie však výraznejšie.

Najlepšie merače krvného tlaku na zápästie do 40 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePamäťVeľkosť manžetyCena
1. Beurer BC 32
60 meraní 13,5 až 19,5 cm Zistiť cenu
2. Sencor SBD 1470
60 meraní 13,5 až 19,5 cm Zistiť cenu
3. Omron RS2
30 meraní 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu
4. Laica BM1006
60 meraní 13,5 až 21,5 Zistiť cenu
5. Beurer BC 44
- 14 až 19 cm Zistiť cenu

Najlepšie merače krvného tlaku na zápästie od 40 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePamäťVeľkosť manžetyCena
1. VEROVAL zápästný
200 meraní 12,5 až 19,5 cm Zistiť cenu
2. Omron RS7
90 meraní 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu
3. Omron RS4
120 meraní 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu
4. iHealth BP7s
120 meraní 13,5 až 22 cm Zistiť cenu
5. Beurer BC 85
60 meraní 13,5 až 23 cm Zistiť cenu
6. OMRON RS3 Intelli IT
30 meraní 13,5 až 21,5 cm Zistiť cenu

Tlakomery na zápästie a ich charakteristika

Ako sme už povedali, tlakomery na zápästie a tlakomery na pažu sa príliš nelíšia. Princíp fungovania obidvoch typov je podobný, spomeňme teda len zásadné rozdiely. Tlakomery na zápästie nepotrebujú dlhú manžetu. Obvod zápästia je menší než obvod paže, takže manžeta stačí krátka. Presnosť týchto tlakomerov je menšia, ale zároveň sú mobilnejšie a lacnejšie. Využijete ich na príležitostné preventívne merania, neodporúčame ich ale kupovať, ak trpíte nejakou chorobou a tlak potrebujete merať presne.

Výhody

Komfortnejšie meranie

Menšie a skladnejšie

Nízka cena


Nevýhody

Menšia presnosť

Nevhodné, ak potrebujete presné hodnoty

späť do menu ↑

Test tlakomerov na pažu

Tlakomery na pažu majú, naopak, väčší obvod manžety. Je to dané tým, že paža je výrazne širšia ako ľudské zápästie. Fungovanie je rovnaké ako pri tlakomeroch na zápästie. Líšia sa však presnosťou – meranie na paži je výrazne presnejšie, čo vám potvrdí každý lekár. Rovnako sa líšia cenou, pričom tlakomery na pažu sú o niečo drahšie.

Najlepšie merače krvného tlaku na pažu do 60 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePamäťVeľkosť manžetyCena
1. Omron M3
120 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
2. Omron M2
30 meraní 22 až 32 cm Zistiť cenu
3. Beurer BM 49
60 meraní 22 až 36 cm Zistiť cenu
4. ETA 3297 90000
2 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
5. Sencor SBP 690
60 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
6. Medisana BU 510
99 meraní 22 až 36 cm Zistiť cenu

Najlepšie merače krvného tlaku na pažu od 60 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePamäťVeľkosť manžetyCena
1. Omron M7 Intelli IT
100 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
2. ETA SMART 4297 90000
2 merania 22 až 42 cm Zistiť cenu
3. Tensoval Comfort
60 meraní 22 až 32 cm Zistiť cenu
4. Omron M6 Comfort Intelli
100 meraní 22 až 42 cm Zistiť cenu
5. BEURER BM 95
120 meraní 22 až 33 cm Zistiť cenu

Tlakomery na pažu a ich charakteristika

Charakteristika tlakomerov na pažu je podobná ako v prípade tlakomerov na zápästie. Manžeta sa uťahuje a dochádza k meraniu, kým vám displej zobrazí hodnoty. Rozdiel je v tom, že tlakomery na pažu sú presnejšie. Je to miesto, kde sa dá ľahšie merať ako na zápästí a umiestniť tlakomer správnym spôsobom. Ďalšou vecou však je, že sú o trošku drahšie. Cena sa pohybuje zhruba od štyridsať do stopätnásť eur, navyše sú rozmernejšie a nie sú také mobilné. Pre svoju presnosť, ktorá je ich hlavnou prednosťou, sú však obľúbené napríklad aj u lekárov.

Výhody

Väčšia presnosť

Často väčšia pamäť


Nevýhody

Väčšie a tažšie

Vyššia cena

späť do menu ↑

Viac než pri čomkoľvek inom závisí pri tlakomeroch na značke

Čo sa týka tlakomerov, je potrebné vziať do úvahy, že ide o zdravotné prístroje. Z toho dôvodu je potrebné dívať sa nielen na uvádzané parametre, ale aj na značku. Do zdravotníctva sa síce snaží preraziť celý rad výrobcov, nie všetci sú ale schopní vyrobiť prístroje, ktoré budú zodpovedať normám. Aby pre vás bol merač tlaku naozaj prínosný, mal by merať presne a mal by byť dobre kalibrovaný. K certifikáciám sa ešte dostaneme časom, ale na tomto mieste nám dovoľte uviesť niektoré obľúbené, tradičné a časom preverené značky tlakomerov.

späť do menu ↑

Ako vybrať tlakomer na základe dostupných údajov

V tejto chvíli sa dostávame k jadru nášho článku – ako vybrať tlakomer. Nie je to také ťažké ako v prípade napríklad inteligentnej elektroniky. Parametrov, ktoré je treba zvážiť, nie je zase toľko. Aj tak je ale dobré výber nepodceniť, práve naopak. Dobrý tlakomer musí byť presný, pohodlný a musí byť pre vás prínosom. Nejde len o to, aby ste si v danú chvíľu zmerali tlak. To vám do budúcnosti nič nedá. Ale napríklad už len funkcia pamäti, kde sa jednotlivé merania ukladajú a vy si môžete prezerať vývoj krvného tlaku v dlhšom časovom intervale, zvyšuje efektivitu tlakomeru. Je potrebné pri výbere zohľadniť aj náležitosti, ako je veľkosť manžety alebo certifikácia (ktorá všeobecne v oblasti medicínskej techniky veľa vypovedá). Poďme sa teda pustiť do jednotlivých kapitol výberu.

Niekoľko základných typov tlakomerov

Napriek tomu, že je náš test venovaný výhradne tlakomerom digitálnym, určite neuškodí pozrieť sa aj na ostatné typy, aby sme sa o nich niečo dozvedeli a získali trochu rozhľad. Existuje ich totiž paralelne vedľa seba niekoľko rôznych druhov.

Ortuťové tlakomery

Ide v zásade o najstaršie tlakomery vôbec. Používajú sa prakticky od počiatku lekárskeho merania tlaku. Napriek tomu sú veľmi obľúbené dodnes a celý rad lekárov na ne nedá dopustiť. Vzhľadom na svoj mechanizmus sú totiž tým najpresnejším, s čím sa na trhu môžete stretnúť. Ich princíp je jednoduchý. K ortuťovej trubičke so stupnicou je pripojená manžeta na pažu a pumpička. Vplyvom tlaku sa potom zvyšuje hladina ortuti. K správnemu meraniu je ale potrebný fonendoskop a medicínska prax. Podobným spôsobom (samozrejme, o niečo menej presne) fungujú aj tlakomery bezortuťové, ktoré majú rovnaký princíp, ale namiesto ortuti sa tlak zobrazuje na displeji.

Hodinkové tlakomery

Ďalší z prístrojov, určený skôr odborníkom ako verejnosti. Tlak sa opäť meria na paži a slúži na to manžeta a pumpička, výsledok sa ale nezobrazuje ani na stupnici, ani na displeji, ale na hodinkovej stupnici a ukazujú vám ho ručičky. Meranie v tomto prípade zaisťuje odporová pružina. Ide ale skôr o starší typ, ktorý sa v praxi až tak neuplatňuje.

Digitálne tlakomery

Presne tým sa venuje náš test. Lekármi nie sú až také využívané (aj keď niektorí, hlavne mladší lekári, si ich kupujú), oveľa častejšie sa s nimi stretnete v domácnostiach. ľahké, mobilné a jednoduché na ovládanie, takže si s nimi môže preventívne zmerať tlak ktokoľvek. Fungujú na princípe senzorov a oscilácie, ktorú zaznamenáva čip vo vnútri prístroja. Výsledok sa potom zobrazuje na displeji, pričom sa dá ukladať do pamäte. Na druhej strane, meranie nie je také presné ako v prípade predchádzajúcich prístrojov, preto sa väčšina lekárov drží skôr ortuťovej verzie. Pre širšiu verejnosť je však meranie pomocou digitálnych tlakomerov dostačujúce.

Strážte si veľkosť manžety

Jedným z hlavných faktorov výberu tlakomeru je veľkosť manžety. Je to práve manžeta, ktorú si nasadíte na ruku (na zápästie alebo na pažu) a pomocou ktorej meranie prebieha. Práve jej dĺžka je dôležitá pre to, aby ste mohli tlak merať. Bolo by určite nepríjemné, keby ste prišli na to, že manžetu na ruku nenatiahnete. Vzhľadom na odlišné fyzické proporcie každého z nás preto odporúčame zmerať si obvod paže (alebo zápästia) a tomu prispôsobiť manžetu. Ak bude tlakomer využívať viac ľudí, bolo by dobré vyjsť v ústrety všetkým. Samozrejmosťou je, že by ste mali dbať na to, aby ste mali u manžety dostatočnú rezervu. Teda, ak to ide, nevyberať takú manžetu, aby váš obvod paže bol na spodnej (alebo naopak hornej) hranici dĺžky.

Existuje niekoľko štandardných veľkostí, ktoré väčšina výrobcov dodržiava. Sú to nasledujúce:

  • Veľkosť 17 – 22 centimetrov (manžeta okrem iného pre detské paže)
  • Veľkosť22 – 32 centimetrov
  • Veľkosť 22 – 42 centimetrov
  • Veľkosť 32 – 42 centimetrov

​Ak by sa náhodou stalo, že by vám paža časom pribrala alebo naopak schudla a obvod sa zmenšil, nie je nutné kvôli tomu kupovať nový tlakomer. Väčšina výrobcov ponúka náhradné diely k tlakomerom, medzi ktoré patria aj manžety. Len musíte dbať na to, aby zakúpená manžeta bola od rovnakého výrobcu, ako je váš prístroj. Ak by to bolo inak, mohlo by pri meraní dôjsť k nepresnostiam a odchýlkam a z našej skúsenosti môžeme potvrdiť, že aj pomerne výrazným. Pri tlakomeroch na zápästie potom výmena manžety nie je možná, sú dodávané priamo s prístrojom a ich dĺžka dosahuje rozmer zhruba 12 až 23 centimetrov.

Certifikácia tlakomerov o presnosti veľa vypovedá

Pri tlakomeroch nie je príliš veľa parametrov, ktoré by sa dali posúdiť na základe absolútnych hodnôt. Sú to jednoduché prístroje, ktoré nemajú ani veľkú spotrebu, ani nie sú ťažké, dokonca sa nedá vyjadriť ani ich účinnosť. Napriek tomu by vás jeden parameter mal ako užívateľov enormne zaujímať. Je ním presnosť merania. Tá sa naprieč jednotlivými značkami a modelmi veľmi výrazne líši, a keďže sa nedá vyjadriť číselne, začali sa jednotlivé prístroje certifikovať na základe miery kalibrácie a presnosti. V oblasti medicínskej techniky je to bežnou praxou – prístroj sa otestuje a podľa presnosti je mu certifikát buď udelený, alebo nie. Spomeňme na tomto mieste aspoň tie najprestížnejšie certifikácie:

  • BHS certifikácia – British Hypertension Society
  • AAMI certifikácia – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation
  • IP protokol – Európska hypertenziologická spoločnosť

Prakticky vám odporúčame, aby ste pátrali po tom, akou certifikáciou zvolený model disponuje. Čím viac certifikátov, tým, samozrejme, lepšie. Ale pozor, záleží aj na tom, akú veľkú výpovednú hodnotu certifikát má. Niektorí, hlavne menší výrobcovia, robia vlastné testovani, a aby výrobky na trhu lepšie vyzerali, dávajú im svoje vlastné certifikáty, ktoré majú, samozrejme, zníženú výpovednú hodnotu.

Čím väčšia pamäť, tým lepšie pre vás

Moderné tlakomery disponujú takmer bez výnimky pamäťou. Znamená to, že sa jednotlivé merania ukladajú a vy si ich môžete prezerať v dlhodobom meradle. Je to užitočné, ak trpíte problémami s tlakom alebo napríklad so srdcom a zaujíma vás, ako ste na tom z dlhodobého hľadiska. Jednotlivé merania vám totiž dajú pomerne ucelený súbor dát, z ktorého všeličo vyčítate aj sami. Obzvlášť pre vášho ošetrujúceho lekára však môže byť veľmi cenný. Bežne majú tlakomery pamäť na 60 rôznych meraní (ak ich podľa výrobcu môže využívať viac osôb, bežne 2 alebo 4, znamená to, že každá z nich má svoj vlastný oddiel na ukladanie merania do pamäte). Niektoré lacnejšie modely však umožňujú uložiť len 30 meraní, tie najmodernejšie, naopak, až 100 hodnôt.

Aké je napájanie tlakomerov?

Jedným z faktorov, ktoré stoja pri nákupe tlakomeru za zváženie, je určite spôsob napájania prístroja. V zásade máte na výber dva spôsoby:

  • Akumulátorové tlakomery – berú energiu z batérií, ktoré do nich vložíte. Najčastejšie ide o batérie typu AA. Vďaka tomu sú tlakomery mobilné, len je potrebné počítať s tým, že výdrž je obmedzená a batérie je potrebné z času na čas dokupovať a meniť.
  • Sieťové tlakomery – určené na zapojenie do elektrickej siete. Je ich na trhu len málo (a často sú kombinované s batériami – keď sa vyčerpá akumulátor, môžete ich na prechodný čas zapojiť do siete). Ale nutnosť zapojenia do zásuvky je v tejto veci značne obmedzujúca – zrazu nemôžete tlak merať kedykoľvek a kdekoľvek.

Z nášho pohľadu odporúčame tlakomery akumulátorové a mať neustále v zásobe aspoň dve batérie. Aj keď ich tu nepopisujeme, existuje ešte niekoľko modelov tlakomerov so solárnym napájaním, to nám ale príde zbytočné.

Ovládanie a zobrazovanie – prehľadné a jasné

V tomto ohľade vás môžeme ubezpečiť, že ovládanie tlakomeru nie je ani v najmenšom zložité alebo neprehľadné. Ale ak ho kupujete v kamennej predajni, určite neuškodí si ho vyskúšať. Ovládanie je bez výnimiek riešené tlačidlami, dotykové displeje k tlakomerom ešte nedorazili (a buďme úprimní, asi by ani neboli nutné). Vzhľadom na princíp merania tlaku je bezpodmienečne nutné, aby bolo možné tlakomer ovládať jednou rukou. Displej potom musí byť dostatočne kontrastný a zároveň údaje na ňom musia byť dobre čitateľné. Viac asi nebudete v súvislosti s ovládaním musieť riešiť – tonometre sú veľmi jednoduché zariadenia.

späť do menu ↑

Funkcie moderných tlakomerov – detekcia arytmie aj pripojenie k počítaču

Moderná technika ponúka väčšinou viac ako len plnenie pôvodného účelu. Pri tlakomeroch to platí taktiež – najnovšie prístroje disponujú niektorými funkciami, ktoré zvyšujú efektivitu merania aj váš vlastný komfort. Pravdaže, rastie s tým aj cena, ale ak máte náhodou o niektorú z funkcií enormný záujem, určite sa oplatí si priplatiť. Poďme sa pozrieť na tie najobvyklejšie, ktoré sa skutočne oplatí poznať.


späť do menu ↑

Konečný verdikt

Na záver nám zostáva len si celý výber prejsť ešte raz, zhrnúť a zrekapitulovať si jednotlivé kroky a všetko si zopakovať. Najprv by ste sa mali rozhodnúť, či chcete presnejší, ale zároveň drahší tlakomer na paž, alebo lacnejší, zato však do istej miery nepresný tlakomer na zápästie. Každý z nich má svoje pre a proti. Určite nie je na škodu prejsť si informácie o jednotlivých značkách a tie, ktoré na vás neurobia dobrý dojem, z výberu jednoducho vyradiť. Potom môžete prejsť priamo k výberu na základe jednotlivých kritérií. Predpokladáme, že máte záujem o digitálny tlakomer (iný ostatne v našom teste nenájdete). Voliť by ste mali s ohľadom na veľkosť manžety, tá je rozhodujúca. Musí totiž obopínať celú vašu ruku, ale zároveň nesmie pri meraní zostať voľná.

Ďalej by ste sa mali zamerať na veľkosť pamäte (teda na to, koľko meraní sa dá vedľa seba uložiť, než sa začnú premazávať), možnosť spracovania výsledkov, napájania alebo ovládania, ktoré musí byť jednoduché a musíte ho zvládnuť aj jednou rukou (aby druhá mohla pri meraní zostať v pokoji). Posledná vec, na ktorú nesmiete zabudnúť, je certifikácia. Tá je veľmi dôležitá, pretože je najviac vypovedajúca o presnosti merania daného prístroja. Niektoré spomenuté certifikáty (BHS, AAMI,…) majú veľkú váhu, preto ak nimi prístroj disponuje, určite mu môžete veriť. Na záver je dobré skontrolovať si funkčné vybavenie tlakomeru a pozrieť sa, či je pre vás cena prijateľná. Ak áno, potom máte vybrané a môžete sa pustiť do merania.

späť do menu ↑

Cena tlakomerov a jej hladiny

Ako sa dá vyvodiť už z informácií spomenutých na začiatku testu, cenové rozpätie nebude pri tlakomeroch až také veľké ako pri iných druhoch tovaru. Aj keď sú tlakomery technologicky prepracované a musia dosahovať maximálnu presnosť a precíznosť merania, ani tie najkvalitnejšie značky nie sú nad cenovými možnosťami bežnej populácie. Tonometre zoženiete zhruba v cenách od dvadsať do dvesto eur, pričom platí nasledujúce:

  • Tlakomery medzi dvadsať a štyridsať eur – budú často staršie a takmer bez výnimiek na zápästie. Budú menej presné, ale zato jednoduché, mobilné a lacné.
  • Tlakomery od štyridsať do sedemdesiatpäť eur – sú klasickou strednou triedou – nájdete tu tlakomery na zápästie aj na pažu s priemernou pamäťou a solídnou úrovňou merania.
  • Tlakomery od sedemdesiatpäť do stopätnásť eur – tu sa stretávame s dizajnovo vyladenými a veľmi kvalitnými tlakomermi, do ktorých sa dá uložiť aj sto a viac meraní (navyše disponujú často funkciou merania pre viac osôb). Dáta sa dajú vyhodnotiť pomocou špeciálneho softwaru v počítači alebo v inteligentnom telefóne. Ak trpíte nejakou chorobou, ktorá s krvným tlakom súvisí, mali by ste vyberať v tejto kategórii.
  • Tlakomery nad stopätnásť eur – v tejto kategórii nájdeme plne profesionálne prístroje, ktoré si síce môžete kúpiť aj domov, ale inak sú určené skôr pre odborníkov. Stretnete sa s nimi napríklad v nemocniciach alebo v lekárskych ordináciách.

späť do menu ↑

Niekoľko rád, ako si zmerať tlak

Digitálne tlakomery, to by sme si na tomto mieste mali povedať, fungujú na takzvanom oscilometrickom princípe. Na rozdiel od ostatných tlakomerov nestanovujú hodnoty systolického a diastolického tlaku, ale hodnotu stredného tlaku. Teda tlaku, pri ktorom sú tlakové zmeny najväčšie. Systolický a diastolický tlak sa potom elektronicky dopočítava. Ak ale chcete merať maximálne presne, je potrebné dodržať niekoľko základných zásad. Poďme si ich na tomto mieste vymenovať:

  • Meranie musí prebiehať po kratšom pokoji (aspoň 5 minút), nie po práci, športe, pod vplyvom kofeínu, alkoholu alebo návykových látok. Tým dosiahnete to, že hodnota nebude ničím ovplyvnená.
  • Pri meraní buďte uvoľnení, posaďte sa a nehýbte sa, ani nehovorte.
  • Meranie musí prebiehať na holej ruke, či už paži, alebo zápästí. Oblečenie a šperky hodnoty skresľujú.
  • Pri meraní dbajte na to, aby ruka bola na podložke (ideálne na stole), aby ste ju mohli úplne uvoľniť. Oblasť merania by mala byť zhruba vo výške srdca.
  • Prvé meranie robte na obidvoch končatinách. Ďalšie meranie potom robte na tej, na ktorej bola nameraná vyššia hodnota tlaku.
  • Ak chcete byť presní, potom z dlhodobejšieho hľadiska robte meranie vždy zhruba v rovnaký čas.
  • Ak sa vám nameraná hodnota zdá príliš vysoká alebo naopak príliš nízka, môžete počkať päť minút a meranie opakovať. Ak sa hodnoty opakovaných meraní výrazne líšia, urobte po ďalších piatich minútach ešte tretie meranie.

Na záver by sme vám chceli povedať už len toľko, že jednotlivé hodnoty veľa neznamenajú. Dôležitý je priemer nameraných hodnôt (aspoň desiatich), a ak ten sa pohybuje v norme, je všetko v poriadku. Takže prajeme pevné zdravie a snáď vám meranie tlaku neprinesie žiadne nepríjemné prekvapenie.