Najlepšie antivírusové programy 2023

  • Zabezpečte počítač a všetky informácie proti všadeprítomným vírusom.
  • Zvoľte si najlepší antivírusový program podľa jeho vlastností a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá zohnať najlacnejšie.

Antiviry bez pozadí

Víťazi testu:

NortonKasperskyESETBitDefenderAVG a AVAST
Norton Premium Kaspersky Antivirus ESET NOD32 BitDefender Total Security Avast Premium
Interface
95 %
Efektivita
94 %
Podpora
95 %
Cena/kvalita
94 %
Interface
96 %
Efektivita
96 %
Podpora
92 %
Cena/kvalita
94 %
Interface
97 %
Efektivita
95 %
Podpora
97 %
Cena/kvalita
96 %
Interface
94 %
Efektivita
95 %
Podpora
93 %
Cena/kvalita
92 %
Interface
96 %
Efektivita
96 %
Podpora
94 %
Cena/kvalita
93 %
95%
95%
96%
94%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Antivírus, jeden z najdôležitejších programov vo vašom počítači. Vďaka nemu sa nemusíte obávať surfovania po nete či sťahovania súborov. Každý antivírus je ale do istej miery jedinečný a ponúka rozličné možnosti zabezpečenia. Každý užívateľ navyše počítač a internet využíva inak. Preto je nesmierne dôležité vybrať si antivírus, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám čo najlepšie. Možno vás prekvapí, že niektoré antivírusy pochádzajú z českých dielní.

Do našej recenzie sme pre čo najväčšiu presnosť zaradili také výsledky cudzích odborných testov, ktoré vždy posudzujú kvality antivírusov hneď z niekoľkých hľadísk. Kriminalita v rámci kyberpriestoru neustále rastie. Preto sa aj programátori a analytici na webové hrozby snažia svoje produkty vylepšovať k dokonalosti, aby ochránili nielen vás a vaše súkromie, ale tiež veľmi citlivé dáta, ktoré vo svojom PC a v prehliadači uchovávate.

Samotný antivírus ale nestačí. Je potrebné taktiež dodržiavať určité pravidlá bezpečnosti v rámci surfovania na internete a využívania počítača. Aj na tieto aspekty sa v rámci recenzie, ako vybrať antivírus, zameriame. Pokiaľ ich budete dodržiavať a k tomu budete mať nainštalovaný a aktívny antivírus, môžete si byť takmer istí, že sa kyberzločinec k vašim dátam nedostane a vy sa dokážete ubrániť.

späť do menu ↑

Testy antivírusov

Vybrať si vhodný antivírus je v dnešnej dobe počítačovej naozaj veľmi dôležité, a pre ochranu  svojej identity kľúčové.

Preto vám prinášame výber antivírusov, ktoré máme rozdelené podľa 6 výrobcov a ďalej potom podľa licencií, ktoré jednotliví výrobcovia ponúkajú. Vďaka tomu získate lepší prehľad o tom, čo vám ktorá licencia ponúkne.

späť do menu ↑

Test antivírusov Norton

Norton ponúka užívateľom ochranu pred spywarmi, vírusmi, malwarom a ransomwarom. Umožňuje zálohu do cloudu, bránu firewall nielen pre PC, ale tiež pre Mac. Samozrejmosťou je správca hesiel, možnosť VPN pre bezpečné pripojenie na verejné Wi-Fi a blokáciu neoprávnených prístupov k webkamere. Čo ale ponúknu jednotlivé licencie?

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet zariadeníPlatnosť licencieCena
1. Norton Premium
10 zariadení 1 rok Zistiť cenu
2. Norton Deluxe
5 zariadení 2 roky Zistiť cenu
3. Norton Standard
1 zariadenie 1 rok Zistiť cenu
Norton charakteristika

Norton a jeho charakteristika

Symantec je americkou spoločnosťou, ktorá bola založená v roku 1982. V súčasnosti operuje vo viac ako 40 krajinách a snaží sa so svojimi produktmi expandovať do čo najväčšieho počtu krajín. Spoločnosť Symantec vyvíja antivírus Norton. Ide o skvelý antivírusový nástroj, s ktorým sa môžete spoľahnúť na plnú ochranu pred vírusmi a inou internetovou háveďou. Vďaka neustálemu vývoju sa každý rok zlepšuje a v nezávislých testoch zbiera ďalšie a ďalšie percentá navyše. Keďže má malé hardwarové nároky, jeho inštalácia vám chvíľku zaberie. Dostanete ale komplexný nástroj s dobrým užívateľským prostredím.

Norton logo

späť do menu ↑

Test antivírusov Kaspersky

Kaspersky je schopný ponúknuť vo všetkých verziách ochranu proti vírusom, optimalizovaný výkon a jednoduché užívateľské prostredie. Čo ponúka v ďalších licenciách?

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet zariadeníPlatnosť licencieCena
1. Kaspersky Antivírus
3 zariadenia 1 rok Zistiť cenu
2. Kaspersky Internet Security
3 zariadenia 1 rok Zistiť cenu
3. Kaspersky TotalSecurity
3 zariadenia 2 roky Zistiť cenu

Kaspersky a jeho charakteristika

Kaspersky je spoločnosť založená v roku 1997 v ruskej Moskve. Pravidelne dosahuje úžasné výsledky v rámci nezávislých testov a svoj produkt neustále vyvíja. Ochrániť tak dokáže prakticky čokoľvek, na čo si len spomeniete. KasperskyLab sa pomerne rýchlo dostal do popredia rebríčka najlepších antivírusov. V súčasnej dobe by sa dalo povedať, že dominuje trhu s antivírusmi. Užívateľom ponúkne výhodnú nadobúdaciu cenu, a hlavne veľmi jednoduché ovládanie, na ktoré si veľmi rýchlo zvyknete. Aby zostali chránené vaše peniaze, ponúka skvelú ochranu internetového bankovníctva a nie je ani náročný na miesto na vašom harddisku. Čo by mohlo niektorým vadiť, tak fakt, že KasperskyLab neponúka podporu na chate.

Kaspersky logo
Kaspersky charakteristika

späť do menu ↑

Test antivírusov ESET

Eset vám v základnej verzii ponúka kvalitný antivírus a ransomware štít. Čo potom ponúkajú pokročilejšie licencie?

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet zariadeníPlatnosť licencieCena
1. ESET NOD32
1 zariadenie 2 roky Zistiť cenu
2. ESET Internet Security
1 zariadenie 2 roky Zistiť cenu
3. ESET SmartSecurity
1 zariadenie 2 roky Zistiť cenu
Eset charakteristika

ESET a jeho charakteristika

Málokto vie, že ESET je rýdzo slovenskou spoločnosťou založenou v roku 1992. Vo svete nájdeme niekoľko ich pobočiek s distribútorskou sieťou vo viac ako 200 krajinách sveta. Pravidelne sa ESET umiestňuje na prvom mieste ako najlepšia slovenská firma. ESET je výrobca ESET Internet Security. ESET má dlhoročnú tradíciu,  aj keď zo začiatku išlo o malú firmičku, teraz má za sebou milióny spokojných zákazníkov. Výhodou je, že  riešenie od ESETu je vhodné nielen pre domáce využitie, ale tiež pre použitie v podnikoch a firmách. Aktualizácie databáz vykonáva ESET sám, ponúka tiež pokročilé funkcie a ľahkú inštaláciu, ktorú zvládne skutočne každý. (Zdroj: Kanál ESET Software)

ESET logo

späť do menu ↑

Test antivírusov BitDefender

BitDefender ponúka v každej zo svojich licencií niečo trošku iného. Môže sa ale pochváliť pomerne slušnými výsledkami v nezávislých testoch. Čo vám jednotlivé licencie prinesú do vášho PC?

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet zariadeníPlatnosť licencieCena
1. BitDefender Total Security
10 zariadení 1 rok Zistiť cenu
2. BitDefender Internet Security
1 zariadenie 1 rok Zistiť cenu
3. BitDefender Antivirus Plus
1 zariadenie 1 rok Zistiť cenu

BitDefender a jeho charakteristika

Spoločnosť BitDefender je rumunským výrobcom antivírusového software. Bola založená roku 2001 a aktuálne má jej softvér asi päťsto milión užívateľov. Patrí medzi veľmi oceňované spoločnosti, a preto sa tiež dostala do nášho výberu najlepších antivírusov. Okrem toho, že dodáva softvér jedincom pre osobné počítače, tak spolupracuje aj s firmami a navrhuje pre nich zabezpečenia. (Zdroj: BitDefender.com)

BITDEFENDER logo
BITDEFENDER charakteristika

späť do menu ↑

Test antivírusov AVG a Avast

Avast je schopný ponúknuť už v základnom balíčku inteligentný antivírus, zabezpečenie hesiel, herný režim a možnosť čistenia prehliadačov od zbytočností. AVG antivírus ponúkne v balíčku antivírus, blokovanie nebezpečných odkazov, zlepšenie výkonu PC a aktualizácie v reálnom čase. Čo ponúkajú vyššie licencie?

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet zariadeníPlatnosť licencieCena
1. Avast Premium
1 zariadenie 3 roky Zistiť cenu
2. AVG Internet Security
1 zariadenie 2 roky Zistiť cenu
3. AVG Ultimate
1 zariadenie 2 roky Zistiť cenu
AVG charakteristika

AVG a AVAST a jejich charakteristika

Spoločnosť AVG bola v roku 2016 odkúpená Avastom, napriek tomu ale značka AVG zostala. Vďaka tomu môžete aj dnes kúpiť antivírusy so značkou AVG, ktoré dokážu ochrániť vaše PC. Navyše vďaka dlhoročnej tradícii na trhu, má AVG širokú základňu užívateľov. Nevýhodou ich produktov je ale vyššia nadobúdacia cena či absencia niektorých funkcií. Z časti to ale vyvažuje plná podpora v slovenčine.

Avast a jeho produkty sú jedny z najrozšírenejších v rámci antivírusov. Avast pochádza z Českej republiky, kde bola spoločnosť v roku 1988 založená a v súčasnej dobe ho používa viac ako 230 miliónov zákazníkov. Vďaka efektívnej ochrane vášho počítača pred vírusmi a skvelým firewallom je medzi užívateľmi veľmi obľúbený. Po inštalácii síce zaberie viac miesta v PC, ale nie je to nič hrozného. Niekomu môže vadiť absencia chatovacej podpory. Antivírusy od Avastu sú primárne určené pre domáce použitie a ďalej potom pre malé a stredné podniky. Veľkou výhodou je dostupnosť vo viac ako 40 jazykoch, samozrejme, zahŕňajúc tiež slovenčinu. Avast sa neustále rozvíja a ochrániť môžete nielen svoje PC, ale tiež rôzne prenosné zariadenia ako mobily a tablety.

Avast logo
AVG logo

späť do menu ↑

Ako vybrať antivírus

Stále viac vecí sa dnes rieši online cestou. Preto je potrebné svoje súkromie chrániť stále viac a viac. Nie je preto divu, že antivírusy zadarmo dnes už často nepostačujú. Je preto vhodnejšie siahnuť po platenej verzii. Ako ale taký antivírus vlastne vybrať?

Ochrana pred vírusmi

To je asi prvá vec, na ktorú sa pri antivírusoch zameriame. Ochrana je totiž to hlavné, prečo si antivírus zaobstaráte. Mal by preto zvládať ochrániť vás pred všetkými typmi vírusov aj najrôznejších bezpečnostných hrozieb. Antivírus, samozrejme, nefunguje len ako filter škodlivých programov, má tiež mnoho ďalších funkcií. Je preto vhodné  pozrieť sa na nezávislé testy antivírusov, vďaka ktorým poznáte, ktoré antivírusy stoja za to.

Užívateľská prívetivosť

Akokoľvek sa to môže zdať ako nepodstatný parameter, opak je, bohužiaľ, pravdou. Je veľmi dôležité, aby ste sa vo svojom antivíruse vyznali a presne vedeli, čo a kde nájdete. Vopred si tak preskúmajte logiku štruktúry a zrozumiteľnosť užívateľského prostredia. Rovnako tak je vhodné, aby  antivírus vedel ochrániť čo najviac vašich zariadení. Niektoré antivírusy to dokonca zvládajú v rámci jednej licencie, čo je pre vás veľké plus. Na vyskúšanie užívateľského prostredia môžu slúžiť skúšobné verzie antivírusu, ktoré získate na obmedzenú dobu.

Malware
Detekce virů

Hardwérové nároky

Antivírus je program, rovnako ako všetky ostatné. Nie je preto divu, že má podobne ako ostatné programy, nejaké požiadavky na minimálne vybavenie počítača. Tieto nároky by ste si mali zistiť predtým, než si jednotlivé antivírusy obstaráte. V opačnom prípade môže nastať problém, že váš počítač nebude antivírusu, ktorý ste si vybrali stačiť a vy ho nebudete môcť používať. Zvyčajne ale pre väčšinu počítačov nepredstavuje antivírus žiadny veľký problém. (Zdroj: StopSign.com)

Užívateľská podpora

Podpora zo strany vydavateľa/výrobcu je vždy nesmierne dôležitá. Nemožno sa preto tomu diviť, že v prípade antivírusov sa veľa zákazníkov zaujíma práve o možnosť užívateľskej podpory. Zaujímať by ste sa mali o to, či je užívateľská podpora v slovenčine a akou formou prebieha. Výrobcovia spravidla ponúkajú infolinky či chaty. Vopred si tak možnosť podpory overte, zvlášť pokiaľ vám robí problém cudzí jazyk. Informácie o poskytovanej podpore vždy nájdete na stránkach výrobcu antivírusu.

Rýchlosť aktualizácie

Aj na rýchlosti aktualizácie vírusovej databázy veľmi záleží. Logicky, čím rýchlejšia aktualizácia je, tým je to pre koncového užívateľa lepšie. Znovu, podobne ako v iných prípadoch, preskúmajte dostupné štatistiky, pretože rozdiely medzi jednotlivými produktmi môžu presahovať jednotky dní, čo je pri počítačových vírusoch neuveriteľne dlhá doba. Tak dlho nechránené PC môže vírus veľmi ľahko napadnúť a ukradnúť citlivé užívateľské dáta.

Podľa operačného systému

Antivírus musíte vyberať a kupovať podľa svojho operačného systému. Pokiaľ používate Windows, nebudete mať problém antivírus vybrať. Obmedzenejšia ponuka je na produkty od Apple, presnejšie Mac. Najhoršie to ale majú užívatelia Linuxu.

Dĺžka licencie

Dĺžka licencie je ďalší parameter, na ktorý by ste sa mali zamerať. Spravidla platí, že čím dlhšiu licenciu si obstaráte, tým budú prvotné náklady vyššie. Pokiaľ by ste to ale rozpočítali na mesiac či rok, vyjdú dlhšie licencie rozhodne lacnejšie. Navyše antivírus budete vo svojom počítači potrebovať stále. K dispozícii sú tiež rôzne akcie, kedy môžete získať niekoľko licencií naraz, prípadne dlhšiu licenciu v rámci skvelej akcie.

späť do menu ↑

Funkcie antivírusov

Každý antivírus ponúka rôzne licencie. V rámci týchto licencií máte potom na výber najrôznejšie funkcie, ktoré vám antivírus ponúka. Niektoré pomôžu výrazne zlepšiť bezpečnosť vášho počítača, iné sú skôr pre vaše pohodlie. O ktorých funkciách je ale reč?


späť do menu ↑

Typy vírusov a škodlivých programov

Aké vírusy vás ale môžu v počítači zaskočiť? Sú všetky naozaj vysoko škodlivé? Ako sa nám vlastne taký vírus do počítača dostane? Na to si odpovieme v tejto podkapitolke.






späť do menu ↑

Konečný verdikt

Antivírus do počítača rozhodne patrí, to je neodškriepiteľný fakt, na ktorý, bohužiaľ, mnohí užívatelia počítačov zabúdajú. Aj vďaka tomu kvitne kyberzločinnosť a útočníci sa dostávajú k čím ďalej citlivejším údajom. Nedá sa však generalizovať, ktorý z antivírusov je najlepší. Samozrejme, vždy sa orientujte podľa výsledkov štatistík, ktoré vám pomôžu zistiť, ako úspešne daný antivírus vyhľadáva vírusy a ako úspešne ich likviduje. Potom máme ale užívateľskú stránku veci.

Každý užívateľ totiž využije niečo iné a chce niečo iné. Preto je vždy potrebné si antivírus vyskúšať v rámci nejakej trial verzie, abyste reálne zistili, ako antivírus vyzerá, čo všetko vám ponúkne a ako ho môžete nastaviť. Prečítajte si preto dôkladne recenzie aj ponuky antivírusov. Potom si môžete byť istí, že si vyberiete antivírus, ktorý vám bude slúžiť tak, ako vy očakávate.

späť do menu ↑

Platený antivírus vs. antivírus zadarmo

Je načase si ukázať rozdiely medzi platenou a neplatenou verziou antivírusov. Pokiaľ pre svoje zariadenie zvolíte antivírus zadarmo, musíte počítať s najrôznejšími obmedzeniami. Free antivírus totiž spravidla umožní detekciu vírusov, pokročilejšie funkcie ako napríklad ochrana pred spamom a pod., už ale takej verzii chýba. Platený antivírus toho, samozrejme, vie oveľa viac a dokáže účinne bojovať so všetkými známymi vírusmi, dokáže vykonávať správu hesiel, zabezpečiť vaše e-maily a veľa ďalších vymožeností. Pokiaľ chcete mať svoj počítač naozaj chránený, potom je platená verzia antivírusu nevyhnutnosťou. Antivírusy zadarmo tiež spravidla neponúkajú žiadnu pokročilú podporu, napríklad cez telefón. Sú určené skôr podpriemerným užívateľom, a to aj vďaka faktu, že aktualizácie môžu v ich prípade byť oneskorené. Pokiaľ chcete mať istotu ochrany bez kompromisov, voľte rozhodne platenú licenciu než antivírus zadarmo. (Zdroj: TechRadar.com)

späť do menu ↑

Bezpečnosť na internete

Aj keď vám môže antivírusový program významne pomôcť v rámci bezpečnosti, napriek tomu je potrebné uvedomovať si riziká a správať sa na internete zodpovedne. V dnešnej dobe totiž nie sú ohrozené len počítače, ale tiež inteligentné telefóny či dokonca inteligentné televízory! Preto si s nami prejdite bezpečnosť na internete, aby ste boli naozaj chránení a svoj počítač, hoci aj s najlepším antivírusom, zbytočne neprivádzali do nebezpečenstva.

Žiadne neznáme odkazy

Jedno zo základných pravidiel bezpečnosti na internete je, neklikať na neznáme odkazy. Nech už sú odkazy na internete alebo v maile, neklikajte na ne. Môžete sa tak ľahko dostať na nebezpečnú stránku, do počítača sa môže stiahnuť škodlivý software. Vďaka tomu môžete prísť o citlivé dáta alebo môže byť vaše zariadenie napadnuté zákerným vírusom. Dávajte si tiež pozor na skrátené odkazy, nikdy neviete, kam vás skrátený odkaz zavedie.

Reklamy môžu uškodiť

Určite sa vám už stalo, že na vás vyskočila reklama informujúca vás, že ste vyhrali nový iPhone či automobil. Stačí len kliknúť, niekam poslať SMS a výhra môže byť vaša. Pozor na také reklamy! V prvom rade sú podvodné a v  druhom rade sa opäť môže stať, že si do počítača nechcene naťaháte počítačový vírus. Buďte preto obozretní a na také reklamy neklikajte – nech už na ne narazíte behom surfovania alebo k vám dorazia napríklad v maile.

Pozor na preklepy

Aj preklepy v internetových adresách dnes môžu znamenať veľký problém. Pokiaľ by ste klikli na odkaz s takým preklepom, môžete sa dostať na nebezpečnú stránku a stať sa tak veľmi ľahko obeťou phishingu. Antivírusy by na takú hrozbu mali byť schopné reagovať, ale zbytočne nepokúšajte šťastie.

Obozretnosť na sociálnych sieťach

Sociálne siete skrývajú mnohé nebezpečia tiež v podobe vírusov a najrôznejších iných útokov. Vďaka fakenews a podobným príspevkom môžu útočníci do odkazov na sociálnych sieťach prepašovať nebezpečné stránky, pomocou ktorých sa infikuje váš počítač. Podozrivé odkazy alebo odkazy od cudzích ľudí preto neotvárajte. Dávajte tiež pozor na to, čo vy sami zdieľate a nikdy nezverejňujte a nikomu nepíšte svoje prihlasovacie údaje alebo PIN kódy k platobným kartám.

Aktualizujte programy

Môže sa to javiť ako banálne, ale je naozaj dôležité, aby ste pravidelne aktualizovali svoje programy. Dôvod je celkom jednoduchý. Programy jednoducho obsahujú určité chyby, ktoré postupné aktualizácie vždy opravia, a tým zvyšujú bezpečnosť používania. Bez nainštalovaných aktualizácií by mohol byť váš počítač náchylnejší.

Inštalácia antivírusu

Správna doba inštalácie antivírusu je ideálna pred pripojením na internet. Ak bude váš počítač infikovaný nejakým vírusom, je už príliš neskoro na to, aby ste nejaký antivírus inštalovali. Pokiaľ sa to teda dá, radšej najprv nainštalujte antivírus a až potom môžete svoje PC pripojiť k internetu.

VIry v počítači
Adware
ESET interface

Pozor na verejné Wi-Fi

Pokiaľ sa budete prihlasovať na verejné a nezaheslované Wi-Fi siete, môžete celkom ľahko sprístupniť hackerom svoje osobné dáta. Pokiaľ sa chcete pred touto možnosťou chrániť, potom je najvhodnejším riešením vybrať si taký antivírus, ktorý disponuje možnosťou VPN. Vďaka tomu budú vaše dáta chránené aj v prípade, že sa pripojíte na verejné wifiny.

Silné heslo je základ

Aby ste svoju identitu na internete naozaj účinne chránili, potrebujete popri dobrom antivíruse aj silné heslo. Odporúča sa, aby silné heslá obsahovali veľká písmená, malé písmená, znaky a čísla. Heslá k jednotlivým účtom by nemali byť rovnaké. Aby ste sa v závale hesiel nestratili, môžete využiť správcu hesiel, čo niektoré antivírusy ponúkajú.

Pozor na neznáme USB

Aj cez najrôznejšie USB disky a harddisky sa do počítača môže veľmi ľahko dostať vírus. Preto by vždy malo byť neznáme zariadenie skontrolované antivírusom. Ten by mal odhaliť prípadné vírusy a ihneď ich uzavrieť do karantény tak, aby žiadnym spôsobom nemohli poškodiť váš počítač.

Na čo antivírus, keď mám Defender

Aj keď je vo verziách Windows 8 a vyšších predinštalovaný antivírus Windows Defender s rezidentným štítom, nemôžete sa na naň úplne spoľahnúť. V rámci antivírovej ochrany, samozrejme, ponúka dostatočnú ochranu. Pokiaľ ale požadujete pokročilejšie funkcie, zaostáva. Budete tak musieť siahnuť po platenom antivírusovom programe, ktorý bude disponovať pre vás dôležitými funkciami. Majte na pamäti, že pokiaľ nainštalujete iný antivírusový program, je potrebné Windows Defender vypnúť. Ani jeden z programov by potom nemusel fungovať správne a vaša antivírusová ochrana by tak mohla byť významným spôsobom narušená.

Myslite na skúšobné verzie

Pretože dopredu nie ste schopní povedať, či vám bude prostredie antivírusu sedieť, je výhodné vyskúšať si ho pred zakúpením plnej licencie. Väčšina antivírusov ponúka nejaké trial verzie, v ktorých si môžete vyskúšať úplne všetko. Podľa toho si potom môžete vybrať antivírus, ktorý vám bude vyhovovať.

Pozor na viac antivírusov

Antivírus majte v počítači nainštalovaný a funkčný vždy len jeden! Pokiaľ by ste mali na jednom počítači nainštalovaných a funkčných viac antivírusov, mohol by sa znížiť výkon počítača a tiež by mohla byť ohrozená celková bezpečnosť. Preto je vždy najlepšie mať nainštalovaný len jeden antivírus.

Záverom vám prajeme, aby ste sa v kyberpriestore nikdy nedostali do zlej situácie a aby pre vás bol vybraný antivírus vždy istotou a oporou.